ROLLUIKEN Plaatselijk nieuws De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten Haarl. Jalouzieënfabriek INBRAAK - STORM Spierpijn Kloost er A alsem Stofztiigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Schipper over boord geslagen Noorsche motorboot vergaan De bemanning door een IJmuider stoomtrawler gered Nassaulaan 76 Telefoon 10743 stijve spieren Herdenking van de slacht offers der laatste stormramp SASSENHEIM NOORDWIJK NIEUWVEEN ENKHUIZEN WEESP CASTRICUM VOLENDAM Apex Stofzuigers f 90- MONNIKENDAM DE KWAKEL. ENKHUIZEN MONNIKENDAM MARKTN"tUWS arm; «Te ander heeft een been gebroken. Ze zijn beiden uit Lemmer afkomstig. Voorloopig zijn ze in een café op Urk on dergebracht. Straten in Amersfoort blank. Te Amersfoort liepen op verschillende plaatsen straten onder water; het Groote en Kleine Spul waren overstroomd. Aan de haven stonden de Groote en Kleine Koppel blank. Het water drong de huizen binnen. Het eiland Marken overstroomd. Gistermorgen is het eiland Marken over stroomd. Reeds den avond tevoren begon tengevolge van den heVigen storm het wa ter op te zetten, zoodat toen de stand 2 M. boven A. P. werd, vele bewoners naar de zolderverdiepingen van hun huizen moesten vluchten. Gevaar bestond er niet, want de bewoners weten, dat zoodra de stand hoo- ger wordt dan 1.70 M. boven N. A. P. zij moeten oppassen. De hoogste stand werd gistermorgen te half elf bereikt, nl. 2.20 M. boven N. A. P. Het geheele eiland stond toen onder water, ook de hoog gelegen Kerkbuurt. Slechts de huizen staken boven water uit. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Het water is vallende. De Vecht Men meldt ons uit Nederhorst den Berg. Het water van de rivier de Vecht heeft een buitengewoon hoogen stand bereikt. De rivier is bij de Voorstraat buiten haar oevers getreden. Voorzieningen waren noodig om het verkeer gaande te houden. In de buurtschap overmeer staan vele huizen in het water. De Vechtwaterkeeringen van de Blijk- en Spiegelpolders en van de Horn- en Kuyer- polders houden zich tamelijk goed. De waterkeeringen van den Meeruiterdijk- schenpolder is op verschillende plaatsen zeer slecht. Met man en macht wordt ge werkt om een doorbraak te voorkomen. Het water is nog wassende. Schade aan de duinen Men meldt uit Sclioorl aan het „Hbld.": Had de storm van verleden week de duinen van het Noordzeestrand aanmerkelijk ge teisterd. de storm in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het vernielingswerk aan merkelijk vergroot. Vooral is dit het geval bij strandpalen 29 en 28, waar honderden kub. meters zand met helm- en rietbeplan ting in zee zijn gestort, zoodat de duinen loodrecht ter hoogte van een huis oprijzen. Een enkele duinregel scheidt hier de golven van de achterliggende duinpan; op een enkele lage plaats spoelden de vloedgolven hier reeds binnen. Schade aan de Zuiderzeewerken De Zuiderzeewerken hebben van den storm op allerlei gebied nadeel ondervonden. In zee zijn stukken in aanleg beschad.gd; het hooge water heeft er op sommige plaatsen gaten in geslagen. Zand en steenen zijn weg gespoeld en het werk aan den afsluitdijk tusschen Den Oever en Medemblik is tijde lijk gestaakt. Wanneer het water gezakt is, zal men pas nauwkeurig kunnen zien wat de storm heeft vernield. Een van de tegenslagen, die het slechte weer den afsluitingswerken heeft geleverd, is het weer volstroomen van. den sluisput bij de Houkes. In Zeeland Ook Zeeland heeft van den storm te lijden gehad. Te Ierseke zijn de binnenoesterputten ondergeloopen en is o.a. een oesterloods op den dijk geheel vernield, terwijl aan andere loodsen schade werd toegebracht. Sommige dijken hadden het zwaar te verduren, doch dank zij de na de overstroomingen van 1906 en 1912 genomen maatregelen, hielden zij stand. Te Stavenisse is de Provinciale steiger zeer ernstig beschadigd, o.a. werd de bovenbrug geheel weggeslagen. Te Tholen is een kwart gedeelte van den nieuwen toegangsweg tot de brug weggezakt, een deel kwam terecht in den spuiboezem van de oesterputten van den heer Baai] en bracht daar groote schade aan toe. een ge deelte van den dijk van de oesterputten van de maatschappij Bonafides, werd beschadigd en de putten liepen onder. Ook de putten van de heeren Moelker aan de overzijde van de brug werden beschad gd. Verschillende zeedijken in Zeeland hebben meer of minder schade bekomen van de stormen der laatste dagen, zoo ook de West- kappelsche Zeedijk, al was het door den hoogen waterstand nog niet juist na te gaan hoe erg de schade onder water is. Zeer ernstige schade is ook toegebracht aan den dijk van den Hoogerwaarderpolder gelegen ten noorden van de spoorlijn Roosen daalVlissingen bij de verbinding tusschen Noord-Brabant en Zuid-Beveland. Maat regelen zijn genomen om erger te voorkomen. De dijken van de Donge op ver schillende plaatsen bezweken Men meldt ons uit Oosterhout.- Door den storm van Zondag op Maandag zijn op verschillende plaatsen de dijken van de rivier de Donge bezweken, waardoor het water de laaggelegen bouw- en weilanden, tot op sommige plaatsen een hoogte bereikend van 50 cM. heeft overstroomd. Fen zestal in die weilanden gelegen woningen zijn geïso leerd en staan 'r, halven meter onder water. De woningen zijn verlaten. De tramverbin ding tusschen Oosternout en Geertruiden- berg is door het overstroomen van den Go- rinchemschen straatweg verbroken. Van verschillende huizen, gelegen onder da gemeente Raamsdonk. langs genoemden weg, zijn door het binnentredende water de voorgevels ingestort. De opslagplaats, an nex woning, der N. V. Versohure's stoom- bootdiei sten te Geertruidenberg is door het water gedeeltelijk vernield en onbruikbaar gemaakt. De suikerfabriek te Statendam moest het werk stopzetten. De electrische verlichting van Oosterhout ondervond t-.vee uren lang stagnatie. De Amstel buiten zijn oevers Tengevolge van den jongsten storm is het water in den Amstel "dermate gerezen, dat het, opgezweept door den storm, op verschil lende plaatsen buiten zijn oevers is getreden Het water loopt verschillende huizen binnen Men tracht door het opwerpen van schoeiin- v-n erger te voorkomen. De waterstand is hooger dan in jaren het geval is geweest. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Friesland gedeeltelijk in het donker Uit Workum wordt gemeld: De storm heeft ook hier groote schade aangericht. Een storing in de electrische voorziening zette een deel van Friesland In het donker, terwijl vele daken werden be schadigd en ruiten ingedrukt. Op het strand werd een goedererischuit aangetroffen van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Bij onderzoek bleek niemand meer aan boord te zijn. In de kajuit bevonden zich nog eenige kleeding- stukken en de resten van een maaltijd. Ge vreesd wordt, dat de opvarenden omgekomen zijn. Een onbemande schoener Uit Den Burg meldt men ons: Naar wij vernemen is de naam van den onbemanden schoener, welke Zondag nabij de Koog aan den grond is geloopen „Holiday" afkomstig uit Bergen in Noorwegen. Het me salen schip ligt thans geheel tegen de duinen Een tjalk gezonken In het Volkerak nabij de sluis van de Roo- sendaals'che en Steenbergsche Vliet is een met bieten geladen tjalk „De nieuwe Zorg," gezonken. Vermoedelijk zijn de 5 opvarenden, de schipper, zijn vrouw en drie kinderen ver dronken. Gisterenmiddag is te IJmuiden binnenge komen de stoomtrawler „Irene" IJm. 89, van de reederij Scheilings. De bemanning rap porteerde dat de schipper, de heer D. Dek ker, nabij de Deensche kust door een stortzee overboord geslagen is en verdronken. Zijn lijk heeft men niet meer gevonden. De ongelukkige woonde te IJmuiden en was gehuwd. De burgemeester der gemeente, de heer R G. Rijkens, ging persoonlijk zijn deelneming betuigen in den rouw, welke de familie ge troffen heeft. Reeds Zondagavond laat was te IJmuiden bericht ontvangen, dat de stoomtrawler „Jo hanna" IJm. 12 een aantal schipbreukelingen van een Noorseh schip gered had en op weg was naar IJmuiden. Den geheelen nacht werd te IJmuiden alles in gereedheid gehouden voor de ont vangst der schipbreukelingen, doch het wachten was te vergeefsch. Ook den geheelen Maandag werd met spanning naar den trawler uitgekeken en telkens wanneer men in de verte, tusschen de uiteinden van de pieren door, een boot over de golven zag „klimmen", verwachtte men de redders terug. Al bleek het dan later een ander te zijn, dan ging toch een aantal belangstel lenden, waaronder dan meestal familieleden of kennissen van de opvarenden waren, vlug naar de landingsplaats om te hooren of er ook wat nieuws was. In de meeste gevallen was het gelukkig goed nieuws doch in een enkel geval werd ook droevige tijding mee naar huis gebracht, zooals uit onze verdere berichten zal blijken Eindelijk, om vijf uur gistermiddag, kwam de ..Johanna" behouden binnen met dertien schipbreukelingen aan boord. Aan den wal stond een groot aantal belangstellenden te wachten om getuige te kunnen zijn van deze „blijde inkomst". De schipbreukelingen werden dadelijk naar het Konings Willemshuis gebracht, waar zij spoedig met hartelijke zorgen omringd wer den. Het eerste uur werd besteed om de verkleumde kerels weer wat op verhaal te brengen en te verwannen, waarna zij zich een flinken warmen maaltijd goed lieten smaken. Spoedig na hun aankomst arriveerde de burgemeester der gemeente Velsen, de heer R. G. Rijkens, om de schipbreukelingen welkom te heeten en hen geluk te wenschen met de redding. De burgemeester onderhield zich daarbij eenige oogenblikken met den kapitein en vroeg hun eventueele verlangens kenbaar te maken. De redding. Omtrent de redding vernamen wij het volgende: Het Noorsche schip, de motorboot „Tarta" groot 677 bruto ton en toebehoorende aan de reederij Art. H. Mathiese, te Oslo, was van Sundsval met een lading hout op weg naar Antwerpen. Het schip geraakte Zon dagmiddag in een hevigen storm en bevond zich om 2 uur ongeveer 13 mijl ten Noord- Oosten van Terschellingerbank. Het schip was toen zinkende. Hoewel het later op de lading bleef drij ven, werd door de bemanning toch alles in gereedheid gebracht cm het schip te ver laten, kort daarop kwam de „Johanna" in zicht. De schipper van den trawler, de heer D. Glas, stelde onmiddellijk alles in- het werk om het in nood verkeerende schip te naderen en dank zij een voortreffelijk staaltje van moed en zeemanskunst gelukte dat ook. Het ging echter met gevaar voor eigen schip en bemanning. De trawler maakte zooals dat in zee mansterm luidt een dronk met de Tarta, dat wil zeggen, hij probeerde met den kop voor of achter de Tarta te komen. De eerste maal, dat de trawler genaderd was, wierp de bemanning haar eigendommen, kleeren etc. over; bij den tweeden keer wist de trawler zeer nabij te komen. De bemanning van de Tarta ging toen in de scheepsboot en bereikte in korten tijd het reddende schjp, dat hen veilig opnam. Daar de Tarta zonder lichten ronddreef en zeer gevaarlijk voor de scheepvaart lag, bleef de Johanna den geheelen nacht op verzoek van het lichtschip, in de nabijheid. VOOR AFSLUITING TEGEN Inlichtingen en prijsopgaaf gratis Comb J. P. SENFT. ERDTSIECK Zn. dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akkers 09 Geen goud zoo goed" m ii irkrvsvw^ii1 Maandag werd de reis naar IJmuiden aan vaard, nadat nog een vergeefsche poging ge daan was om het schip te sleepen. De bemanning van de Tarta bestond uit 11 Noren en 2 Zweden. Kapitein was de heer Olsen. Alvorens de Raad der gemeente Velsen hedenmorgen tot het behandelen der be grooting overging, wijdde de burgemeester, de heer Rijkers, eenige woorden aan de ge vallen slachtoffers der laatste stormramp. Speciaal herdacht hij den kranigen redder Piet Visser, die zijn leven voor anderen waagde en er zelf het leven bij inschoot tijdens zijn reddingspogingen. zeewater voortdurend boven peil, ofschoon de stand tot nog toe niet onrustbarend ge- i weest is. Dezen nacht echter dreigde de Meer vol te loopen. Het water der ringslooten stond tot aan de lippen en drong door de zijden heen. Hier en daar gulpte het naar binnen. Met zakken zand werd het water voorloopig gestuit. De oorzaak is de te hooge stand van het gewone binnenwater. Dit kan niet geloosd worden in Edam door den hoogen stand van het zeewater. Wel een bewijs hoe noodig de twee gemalen G I en G II zijn, welke de Raad wil plaatsen te Volendam. Deze loozen direct in zee. Twaalf man te water Door den zeer hoogen stand van het water moesten de bottérs Maandag in de haven met extra- touwen vastgemeerd worden. Aangezien de havendijken zelf onder water stonden, moest men met vletten naar de botters varen. Een vlet met twaalf man kantelde. Eenigen van hen werden direct gered door middel van een haakstok. De meesten ech ter klampten zich onder jyater aan de roer- steel en den achtersteven van de omgekan telde boot vast. De heer KI. Tuijp (Okke) nam een boot, welke toevallig in de nabijheid lag en redde de drenkelingen. Zonder deze tijdige redding waren er zeker verschillende menschenlevens te be treuren geweest. Uitvoering „Herwonnen Levenskracht" gisterenavond was ondanks het ongunstige weder de groote zaal van het K.S.A.-gebouw toch nog goed bezet. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht, gaf met medewerking van dames-dilettanten een uit voering ten bate der verpleegkosten voor Sanatoria. De voorzitter, de heer W. Krom, heette de aanwezigen welkom, sprak zijn vreugde er over uit, dat het comité in zijn werken zoo groote belangstelling mag onder vinden. Spr. weet dat nog vele T. B. C.-pa tiënten wachten op hun beurt voor verpleging en dat veel geld noodig is om aan. dit wach ten een einde te maken. Ook van deze plaats djn twee patiënten in 't Sanatorium Berg en Bosch opgenomen. Ten slotte hoopt spr. dat allen een genoeglijken avond zullen hebben. Na eenige vroolijke nummers, uitgevoerd ioor het Vineta-orkest nam het tooneelstuk een aanvang. Opgevoerd werd „Tylly," fami- 'iedrama. Onder regie van den heer Post, bleek dat de rollen goed waren verdeeld en vertolkt werden. Na elk der bedrijven was dit ook merkbaar door 't spontaan applaus. Buiten gewone zorg was ook besteed aan de grime, welke door den heer v. d. Peijl zeer zorgvul dig was uitgevoerd. In de pauze werden vier mooie prijzen ver- 'oot, waarna nog werd opgevoerd het blijspel, in drie bedrijven, „Zoo'n toovenaar." Werkelijk een geestige vertooning met heel mooie tooneeltjes. Ook dit werd met groote zorg weergegeven en was werkelijk heel moeilijk hit te voeren. Het was half twaalf toen allen voldaan huiswaarts keer den. Herwonnen Levenskracht heeft nog weer 3ens doen blijken, dat niets haar te veel is. in het belang der arme T. B. C.-Hjders. fcij brengt dank aan allen, die meegewerkt heb ben tot het slagen kiezer uitvoering. Personalia Mej. Ger. v. Baar 'is be noemd tot onderwijzeres aan de R. K. Meis jesschool alhier. Hooge waterstand Maandagmorgen om elf uur steeg het water tot 2.25 M. boven N. A. P. De storm Door den storm is hier aan daken, veel schade toegebracht, schuttingen woeien om; boomen werden ontworteld. Een storing in het electrisch licht bracht velen in het donker. Hoog water Het water in de Zuiderzee is in den nacht van Zondag op Maandag en vooral des Maandagsmorgens geweldig gesteegen. Om tien uur bereikte dit een hoogte van M. 2.07 boven A. P. Reeds vroe ger was de dijkwacht in de weer met met plaatsen van noodschotten, zooals in het Staversche poortje en de schotten in dé dijk- gracht. Vele menschen bewogen zich aan den zeekant, evenwel hielden de waterkeëringen zich goed, zoo dat niets bijzonders voorviel. Met de nieuw aangelegde dijken bij Andijk en Medenblik was het waarschijnlijk niet zoo goed gesteld. Reeds in den nacht kwam m,en vandaar bij de zakkenhandelaren dui zenden zakken weghalen en deze te vullen met zand om te dienen als dijkverzwaring. Ook eenige auto's met arbeiders vertrokken van hier ter assistentie. Gelukkig is nadien de Noordwesterwind; wat gaan bedaren en is ook het water gaan zakken. Diefstal Een tweetal schippers, tijdelijk inwonende in de haven, deed aangifte bij de: politie, dat vermist werd bij den eén een bedrag van 37. en bij den andéren een bedrag van 6. en 7. Hoog water De aanhoudend*? Zuid westen wind heeft het water van de' Vecht een zeldzame en ongekende hoogte doen bereiken. Noih in 1925, noch in 1916 werd hier zoo'n hooge stand waargenomen .Wel is waar mogen er toen partieéle doorbraken zijn geweest, de hoogte ten opzichte van het A. P. was toen minder. De laagf/e ponten der stad en omgeving staan onder. De Ossenmarkt staat blank en in reeds vele huizen staat een halven voet ■Éwater. Het water stroomt lustig dwars over Brand Zondagavond te ongeveer half twaalf ontdekte men een zwaren uitslaanden brand in pension „Zee en Duin", staande langs den Zuid-Boulevard en bewoond door de familie G. M. De bewoners hadden zich nog niet te bed begeven, doordat een serre aan het huis door het stormweer het hard te verduren had. Mevr. M. bevond zich in de slaapkamer der kinderen en toen de heer M. even naar de serré ging kijken nam hij een brandlucht waar. In het voorgedeelte kwamen reeds lichte rookwolken hem tege moet. De familie moest ijlings de vlucht nemen, de twee kinderen in hun nachtge waad medevoerende. Spoedig was de motor brandspuit gearriveerd, doch de vlammen sloegen huizenhoog, een geweldigen vonken regen uitstroomend. Al gaf men met twee stralen water, het was een onbegonnen werk met den storm uit zee. Het groote gebouw brandde dan ook geheel uit en er bleef niets dan een puinhoop over. Het mag nog een ge luk genoemd worden, dat de duinen door den regen zeer nat waren en het gebouw alleen stond; anders had met dezen stormwind de ramp niet te overzien geweest. De oorzaak moet vermoedelijk worden toegeschreven aan kortsluiting. Storm De gevolgen van den storm van Zaterdag en Zondag is in ons dorp zonder bijzonderheden voorbij gegaan. Niet echter aan het strand onder deze gemeente. Zon dagmorgen werd gerapporteerd, dat een kilo meter voorbij en ten Noorden van den Zee weg een torpedo was aangespoeld. De burgemeester zorgde dat de marine autoriteiten hiervan in kennis werden ge steld, die dan ook al Zondagmiddag zich kwamen overtuigen. Het bleek er een te zijn van de Engelsche marine. Last werd gegeven het gevaarte dat een gewicht had van 1200 K.G. te bergen. Men heeft het echter niet kunnen behou den, want voor dat men maatregelen had kunnen nemen is het door den storm van Zondagnacht weder met de zee mede ge sleurd. Gistermorgen stond ook nog de afrastering langs de duinen geheel overeind en was zelfs voor een groot gedeelte onder het zand ge stoven. Hedenmorgen was echter het strand kilometersver afgeslagen en als gevolg daar van de afrastering geheel, zoowel ten noor den als ten zuiden van den Zeeweg mede gesleurd, wat wel een schadepost is voor de gemeente. Het duin'is op verschillende plaatsen zoo danig afgeslagen, dat hoogten zijn ontstaari van meer dan drie meter, terwijl de afrit van den Zeeweg ook steil is afgeslagen en men met met paard en kar van het strand den zeeweg kan bereiken. Hedennacht is ook nog wat hout aangespoeld. Gevaarlek binnenwater Buiten treedt de normale staand van het water haast niet in, door de voortdurende stormen staat het den 's-Gravelandschen weg, en op de laag. ste plaatsen van de Klomweg, den Lagen en den Korten Morideweg en den Stammer.s- dijk. Vele boeren hebben al plaggenscho-- rlngen aangelegd, maar bij aanhoudende windrichting zuil enernstige gevolgen niet uitblijven. Gistermidda was de stand van het water aan den SlusWeg alhier 740 M. hoven A.P. Hoog water Door den storm van ZSater- dag en Zondag is het water in de Zuider zee Maandagmorgen plotseling onrustba rend gestegen; van gewoon peil, 11 palm, steeg het binnen enkele uren tot 23 palm, waardoor de geheele buitenkant over stroomd werd en het water door ramen en deuren binnendrong, 's Middags daalde het water eenigszins, doch bleef des avonds vrij stationnair. Gisteren werd van de Bildt „Storm N.-W." geseind; gedurende den nacht werd dan ook op verschillende plaatsen langs den dijk ge post. Het post- en telegraafpersoneel heeft dag- en nachtdienst. Hoog water Het Amstel wat er was zoo hoog gestegen, dat men Zondagmiddag met vereende krachte elkaar bijstond, om met zandzakken enz. het water binnen de per ken te houden. Op sommige plaatsen dreigde het water oyer den dijk te spoelen. Collecte Roode Kruis De dezer dagen gehouden inzakking ten bate van het Roode Kruis, heeft opgebracht ruim 186. MONNIKENDAM, 24 November. In de af- geloopen week is aan den vischafslag aange voerd 228 pond fuikaal 4490 cent, 41 pond lijnaal a 37 cent, 950 pond kuilsplerlng 3 cent, 402 pond sleepbot 25—31 cent, 144 pond ehokbot 24—27 cent, 56 pond zijdenettenbot 2729 cent, 2 tal sleepharing a 5.90 per tal. PURMEREND Dinsdag 27 November 1928 Kleine fabriekskaas 22 50. per 50 K.G. Kleine Boeren 11 50. per 50 K.G. Commissie 1 48. per 50 K.G. Middelbare Goudsche kaas 53. per 50 K.G. Boter 1212 1.902.15 per K.G. Runderen 579 0.80 1.05, waaroder 203 vette ƒ220.—230., en melk en gelde 185.320. per stuk, handel maltig. Vette Kalveren 5 140—160, vlug. Nuchtere Kalveren 203 1242, matig. Vette Var kens 14—30 vlug. Magere Varkers 589 ƒ68—74, vlug.' Biggen 208 14—20, stug. Schapen 783 20—36, stug. Lammeren 5— 5.50. Ganzen 105 5.—5.50. Zouters 0.65 —067 per K.G. Kipeieren 9.—1050, Eend eieren 6.60 per 100 stuks. Piepkuikens van 0.50—3.75. Coöperatieve Eierenveling Eendeieren 6894 6.-7. Kipeieren 25752 6.—11. BODEGRAVEN, 27 November. Kaasmarkt. Aangevoerd 234 wagens kaas, 9210 stuks. 1ste soort met rijksmerk 5658; 2e soort met rijksmerk 53—55, geen zware, zonder rijks- merk 50—54. Handel vlot. Vrijdagavond hield de Middenstandscen trale voor Haarlem en omliggende Ge meenten een zeer druk ezochte ledenver gadering in een der za i van Brinkmann. Alle tien der bij de utrale aangesloten Middenstandsvereenigingen waren verte- i genwoordigd. Voorzitter was de heer F. H. Smit. Opening". Naclat de Algemeene Voorzitter allen een welkom had toegeroepen, wees hij er op, dat sinds onze laatste letdenvergadering uit het college van B. en W. van Haarlem getre den is de heer mr. A. Bruch. Wel was deze wethouder van Onderwijs, doch bü tal van gelegenheden heeft hij blij ken gegeven onzen Handeldrijvendén en Industrieelen Middenstand een warm hart toe te dragen. Wij zijn hem zeer dankbaar, aldus spr., voor alles, wat hij in het College van 't Dagelij ksch Bestuur onzer Gemeente niet alleen voor Onderwijs, doch ook voor Han del en Industrie heeft kunnen en willen doen. Ook in zijn nieuwe functie als lid van Gedeputeerden zal hij in de gelegenheid zijn meermalen van zijn sympathie voor Han del en Industrie te doen blijken. Naast onze felicitatie voor zijn benoe ming in het College van ons Provinciaal Bestuur stel ik u voor hem schriftelijk dank te zeggen voor alles, wat hij in zijn neer gelegde functie voor ons gedaan heeft, spe ciaal en, in het algemeen, voor het welzijn dezer Gemeente. Als zijn opvolger is gekozen in het Col lege van B. en W. van Haarlem de heer W. Roodenburg, bestuurslid der Chr. Ver. van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand en als zoodanigdus ook lid onzer Centrale. Wij verheugen ons over deze eervolle be noeming en stellen u voor den heer Roo denburg langs schriftelijken weg onze fe licitaties toe te zenden, hem de behartiging der belangen van onzen Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, naast zijn hoofdfunctie en waar het pas geeft warm aanbevelend. Op 15 September zijn de 3 Hoofdbonden aangeschreven over de volgende zaken: le, Het signaleeren en publiceeren van oplichters door Politie-autoriteitén, niét plaatselijk en gewestelijk, doch door het heele land. Van den Ned. R.K. Midden standsbond is., vernomen, dat deze hieraan zijn'vollen steun' wil verleenen en deze aan gelegenheid overhevelen zal naar den Mid dens tandsraad. 2e. Het verbieden van verkoopen door de spoorwegkiosken van lectuur en boekwer ken na hèt komend' wettelijk winkelslui tingsuur, waarvoor de Ned. Boekverkoopers- bond bereids een actie heeft ingesteld. Dit verzoek is ongunstig ontvangen in den Middenstandsraad. Na een ingesteld on derzoek moet n.l. gebleken zijn, dat die verkoop zich hoofdzakelijk baseert, op wat vluchtige reislectuur en (Jat de Midden- st'ahcïlraaci zfelï vereefiigde" 'ihêi' net stand punt van .den Kon. Ned. Middenstands bond: „De Middenstand is er niet v.oor zijn eigen belang,: maar voor het belang van het algemeen." De Ned. R,K. Middenstandsbond bericht te echter, dat de bezwaren tegen dezen verkoop zouden worden ingelascht in 't adres, dat door dezen Bond aan de Twee de Kamer zal gericht wordeii, houdende di verse bezwaren tegen het ontwerp van wet op de Winkelsluiting. Afscheid werd genomen van den heer G. J. Bensink, directeur van het kantoor Haar lem der Ned. Middenstandsbank en de nieu we directeur, de heer G. Rhee Jr. welkom geheeten, Het verleenen van kortingen werd be sproken en betrokken firma's zullen worden aangeschreven. De Zakelijke Bedrijfsbelasting. In den laatsten tijd is 'in Midden standskringen er op gewezen, dat de Midden stand bij deze actie zich voor den wagen laat spannen der Groot-Werkgevers, want,, dat bij slot van rekening de Middenstand voor een gering percentage in deze belas ting bijdraagt en dat, zou deze belasting verdwijnen de opbrengst ad f 110.000 dan toch op het belastingbiljet van iedereen zal moeten gevonden worden. De Centrale nam tegen dit laatste dit standpunt in: Het is lang niet zeker, dat slechts een klein deel onzer Middenstan ders aan deze belasting bijdraagt, maar, al zou dit zoo, zijn;: wanneer deze belasting onrechtvaardig, is en dat is zij dan moéten wij et»: tegen ageeren en tegen blij ven 'ageeren. Hierna werd de vraag onder de oogen gezien, of het niet practisch zou zijn, wan neer men al niet bereiken zou een alge- heele afschaffing, dat men dan tenminste zou verzoeken eenige soepelheid in de hef fing te betrachten, door b.v. weg te nemen de groote onbillijkheid, dat iemand met 10 arbeiders niets betaalt, doch iemand met 11, ineens voor alle elf betalen moet. Dan zou b.v. na den lOen een aanslag kunnen vól gen voor één arbeider en op deze wijze zou een progressieve schaal kunnen worden vastgesteld. Maar hier voelde de vergadering niets voor. Dat zou slechts schade kunnen doen aan de krachtige en rustelooze actie tegen deze onrechtvaardige belasting. Ten slotte werd overwogen, of dé Mid denstandscentrale dit jaar wederom tegen deze heffing zal ageeren. Het vorig jaar is dit niet geschied na de annexatie. Toen had de Wethouder van Fi nanciën gezegd: Brengt geen enkel middel in gevaar, want dan zou de Evenredige Hef fing moeten verhoogd worden. Uit deferen tie voor het beleid van den Wethouder is toen van het verzoek afgezien. Doch dl 'aar zegt hij weer precies het zelfde. En sderom prijkt dus de Onzake lijke oela: g op het bedrijf als sluitpost op de b( oting. Daaron .jsloot de vergadering uiteinde lijk in een adres met kracht adhaesie te betuigen aan het adres van het Comité van Actie tegen deze belasting en tegen dat, het welk dezelfde strekking heeft, der Kamer van Koophandel. De Preearioverordening. De Voorzitter deelde in zijn toelichting over dit punt mede, dat omtrent deze zaak verschillende conferenties hebben plaats ge had met de Rechtskundige Adviseurs der onderscheidene organisaties. De beide beroepen van Haarlemsche ven nootschappen, alsmede het voorstel-Van Liemt zullen zeer zeker bij de behandeling der gemeente-begrooting, n.l. bij den desbe- j treffenden post ter sprake komen. Met vojdoening werd geconstateerd, dat de gemeente Bloemendaal alvast besloten heeft den post Precario-rechten geheel uit haar begrooting te doen vervallen. Wat Zandvoort betreft, daar bestaat een dergelijke verordening ook nog. Het vredestraktaat iz. Huurkoop- gasfornuizen. De voorzitter constateert, dat op 31 Oc tober 1927 van B. en W. de mededeeling is ontvangen, dathet College zich met het Rapport der Commissie inzake den huur koop vereenigen kan. En kort daarna heeft de gemeenteraad deze mededeeling alsook het rapport voor kennisgeving aange nomen. De in de Commissie getroffen overeen komst kon dus in werking treden. Maar dat is thans, na een jaar, nog niet ge schied. De vergadering besloot het- college van het dagelijksch bestuur te verzoeken thans toch uitvoering te willen geven aan de over eenkomst, welke door twee partijen is aan gegaan en welke door B. en W. mede is goedgekeurd. Het nachtstoomtarief Mede besloot de vergadering aan B. en W. te verzoeken op de agenda van den raad te plaatsen de invoering van het z.g. nachtstroomtarief, gevraagd in een adres van de afdeelïng Haarlem en O. van de Nf.d. Ver. van Huisvrouwen. Dè lichtdrukinrichting, aange schaft door Openbare Werken De zaak kornt hierop neer, dat door de dure inrichting, welke door Openbare Wer ken is aangeschaft itdere gemaakte licht druk 40 cents aan de gemeente zal kosten. Tot nu toe werden de lichtdrukken aan Openbare Werken door particuliere zaken in Haarlem geleverd voor 20 cent per stuk, dus voor de helft van den prijs. Toch was er een meerderheid in den raad om deze lichtdrukinrichting aan te schaffen. Behalve het feit, dat hier weer zaken uit de stad worden uitgeschakeld, welke mede in de stedelijke lasten bijdragen uit hare verdiensten, werk aan derden ver schaffen, zullen de benoodigde lichtdrukken in den vervolge dus het dubbele aan de ge meente gaan kosten. Hoewel aan de zaak zelve niets meer te doen is, moet hier toch leedwezen worden uitgesproken, dat in deze niet meer de zui nigheid is betracht geworden en de Haar lemsche handel bovendien weder onnoodig is benadeeld. De vergadering kon zich volkomen met dit standpunt vereenigen. De procedure Goedkoope Sam van Deventer. De voorzitter deed omtrent. deze zaak eenige 'medeaeeimgen. Op 14 November is voor den Rechter-com- missaris de enquête in deze procedure be gonnen en op 11 Januari zal zij worden voortgezet. Rooilijnen De voorzitter maakt met voldoening mel ding van het ,op 18 October verschenen raadsstuk, waarin voorgesteld wordt aan een bewoner der Koningstraat, die achter de. voorgestelde rooilijn moet gaan verbou wen, 1600 schadevergoeding te verstrekken, „zijnde", zegt het bedoelde raadsstuk „een evenredig deel van hetgeen den eigenaar die grond gekost heeft." Plannen 1930 Destijds is door de Centrale in principe besloten het organiseeren eener Midden standsdemonstratie om de vijf jaren te herhalen. De Hamit is gehouden in 1924, alzoo dus reeds vijf jaren geleden. Toen is gedacht aan 1930: het jaar, waarin de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" haar 100-jarig bestaan zal vieren met een internationaal concours. Verder is bekend, dat de Ned. Bond van Schilderspatroons in 1930 bij geelgenheid van zijn 50-jarig bestaan een groote tentoon stelling zal organiseeren. Zouden de plan nen doorgaan, dan zal het niet moeilijk vallen dien bond te doen besluiten die ten toonstelling hier te houden. Op deze wijze zou een complex van we- derzijdsche belangen te zamen gediend kunnen worden. Vreemdelingenverkeer is' „in principe" niet ongenegen het initiatief te nemen, doch verzoekt een nadere bespreking met het heele bestuur. Alles verkeert dus nog in het allereerste stadium. Alvorens dus nu aan deze bespreking deel te nemen, vraagt het bestuur de vergade ring, of z',1 dit in beginsel kan goedkeuren. Natuurlijk blijft een tweede Hamit zelf standig domein. Zij zou eventueel als on derdeel van het geheel ingelascht worden. De vergadering keurde met algemeene stemmen deze démarche in beginsel goed. De Jaarbeurs Ingekomen was een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, cor respondente voor Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, waarin wordt medegedeeld, dat door den Secretaris-Generaal van de Ned. Jaarbeurs te Utrecht verzocht is in overleg te treden met de grootere Middenstandsorganisaties in het district der Kamer, teneinde dezen or ganisaties te verzoeken in het winterseizoen een avond te organiseeren, waar de heer Graadt van Roggen een lezing zal houden over de beteekenis der Nederlandsche Jaarbeurs, toegelicht met een interessante film. De voorzitter zegt, dat het bestuur, hoe zeer ook waardeerend de goede bedoelin gen, moet voorstellen op dit verzoek niet in te gaan, omdat het tevoren en van over tuigd is, dat de belangstelling zoo gering zal zijn, dat het noch moeiten, noch kos ten, noch arbeid zou loonen. De vergadering vereenigcy zich met deze zienswijze. Rondvraag en sluiting De secretaris deelt mede, dat een comité, zich noemend voor den Kleinen Midden stand, te Rotterdam, door 't land circulaires verspreidt, waarin gelden gevraagd worden Jtot steun van zijn actie tegen de Wet op de Winkelsluiting. Direct zijn informaties in gewonnen. Alvorens dit comité gelden te zenden, wordt leder aangeraden eerst te komen informeeren op het secretariaat der Centrale.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6