Binnenlandsch Nieuws Cond 12 Gemengd Nieuws Mfèm VOOR DE HUISKAMER eerste blad orzeep DE HELDERE HUISVROUW NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De Staatsbegrooting 1929 Invoerrecht op vleesch De Indische Volksraad - KERKNIEUWS Kardinaal Van Rossum en het Melania-werk op Java De toestand van Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Zilveren jubileum van het Residentie-orkest Medailles ontvreemd Vrijstelling van wegen belasting De bloeiende Cameroen- rïïissie der Paters van den H. Geest De Staat en de K.L.M. Een kroniek van het bisdom Breda RECHTSZAKEN De sigaretten-automaat uitspraak van den Hoogen Raad V R A G E N B U S UITLOTINGEN RADIO-NIEUWS A F K-Döberitz verandert zijn golflengte Een geraffineerde truc De roofoverval te Ulvenhout Boerderij afgebrand Verdronken De aanhouder wint Een aanrijding met doodelijken afloop Twee roovers Huiselijke twist met ernstig gevolg MARKTNIEUWS Moedertje Memorie van Antwoord omtrent: Waterstaat Verschenen is de Memorievan Antwoord ontrent het Hoofdstuk Waterstaat der Staatsbegrooting 1929. De Minister zou de positie der beide inspecteurs-generaal niet willen bestendigen. Het ligt in het voornemen de driehoofdige leiding te vervangen door een éénhoofdige. Op den Minister in de eerste plaats komt dan tevens de taak te rusten, om de moge lijkheden en de wenschelijkheid van verdere hervormiiig na te gaan. De Minister ver trouwt, dat op deze wijze, zonder al te forsch ingrijpen, een bruikbare uitkomst bereikbaar zal blijken. De Minister stemt in met de meening, dat de afschaffing van tollen niet gefor ceerd moet geschieden, omdat daarmede te groote sommen zouden zijn gemoeid. Be houdens deze tempering, moet échter ook haar zijn oordeel getracht worden, zoo spoedig mogelijk de tollen te doen verdwij nen; hij is reeds zooveel mogelijk in die richting werkzaam. Met de opmerking ten aanzien van de tolheffing te Zaandijk, die krachtens ge meentelijke belastingverordening geschiedt, heeft de Minister zijn ambtgenoot van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw in kennis gesteld. Van een regeling om de wegenbelasting slechts te doen betalen voor motorrijtuigen, die van wegen gebruik maken, welke uit de wegenbelasting worden verbeterd of aan gelegd, is bij ue voorbereiding der Wegen belastingwet lilt practische overwegingen afgezien. De Minister is tegen de instelling van een Vervoerraad. De in het V. V. geuite beschuldiging van partijdigheid inzake autobussen, moet de. Minister met nadruk terugwijzen. Spoorwegen De tariefsverlaging van 1 Juli 1926 heeft nog niet voldoende doorgewerkt om thans te kunnen beoordeelen, of tot een verdere Verlaging zou behooren te worden over gegaan. Plannen tot électrificatie van meer lijnen zijn in studie. doch. hebben geen vasten vorm aangenomen. Voor een algemeene her ziening der bepalingen omtrent de dienst en rusttijden van het spoorwegpersoneel, bestaat geen aanleiding. Aan algemeen herstel van de bewaking der onbewaakte overwegen, valt om finan- cieele redenen niet te denken. De commis sie, die een onderzoek naar de veiligheid voor de onbewaakte overwegen instelt, heeft haar verslag nog niet uitgebracht, doch het is binnen niet al te langen tijd te verwachten. Een onderzoek inzake de openstelling Van de brug over de Singelgracht te Am sterdam is ingesteld. Onbeperkte toelating van reizigers met derde klasse-biljetten in de restauratie- Wagens van D.-treinen, zou er toe kunnen leiden, dat ze de reis geheel in die wagens aflegden, om de vracht in de hoogere klas sen te ontgaan. Luchtverkeer Haar dev aanvankelijke meening van den Minister, is het niet uitgesloten, dat men, Wil de- Nederlandsche burgerlijke luchtvaart liet- achterblijven bij de buitenlandsche, feeds zeer spoedig zou moeten komen tot een opleiding althans van eenrtieel der leden van de benjanning, der burgerlijke vliegtuigen in den geest-»van de opleiding van de stuur lieden ter koopvaardij. Eerlang is de indiening te verwachten van een- wetsontwerp, hetwelk de mogelijkheid zal scheppen om,- tot ëen behoorlijk onder zoek en een. betrouwbare statistiek inzake de ongevalien in de binnenscheepvaart te komen, ten einde de mogelijk later te hemen maatregelen op goede gronden te doen rusten. postvluchten naar Ned.-Indië en terug, waar van één bereids is volbracht, een tweede binnenkort zal worden ondernomen en de overige in den loop van het jaar 1929 en zoo hoodig in 1930. Deze onderhandelingen zijn zoo ver gevorderd, dat het sluiten van een overeenkomst binnen zeer korten tijd kan worden verwacht. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het I invoerrecht op versch of gekoeld vleesch, in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld 100 K.G. 40. Gedurende de maand December 1928 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet van de hiervoor vermelde waarden. stelt hooge eischen, en terecht. Haar linnen goed kan veel langer mee bij gebruik van goede waschproduc» ten, waardoor zij belangrijk spaart. beantwoordt aan deze eischen, spaart Uw linnen. ct. per groot dubbel stuk. Aneta seint uit Batavia; De Volksraad heeft het wetsontwerp inzake opsporing en ontginning van aardolie etc. op Madoera met 25 tegen 6 stemmen aangenomen. Mr. Neytzell de Wilde hield de sluitings rede. Uit Rome schrijft men aan de „Msb.": Naar wij vernemen, heeft de behandelende geneesheer het noodig geoordeeld, dat Z.Em. kardinaal W. van Rossum tot minstens a.s. Zondag het bed houdt. Niettegenstaande zijn ongesteldheid heeft Z.Eminentie er prijs op gesteld, aan zijn ziek bed in de kliniek Quisisana te ontvangen in genieur W. Hattink uit Djocjacarta,- op door reis met verlof naar Nederland, en' zijn echt- genoote mevr. J. Hattinkvan Embden, lid van het hoofdbestuur van Melania op Java. In het onderhoud, dat meer dan een kwar tier duurde, toonde Zijne Eminentie groote belangstelling voor den missiearbeid op Java, en juichte het bijzonder toe, dat Melania- leden van Indië en van Nederland door per soonlijke kennismaking en mondelinge uit wisseling van gedachten het werk hunner vereeniging tot steeds hoogeren bloei en rijkere vrucht trachten te brengen. De omstandigheden in aanmerking ge nomen, kan de toestand van den voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ruys de Bee- fenbrouck, minister van Staat, zoo gunstig •Hogelijk worden genoemd. Het bestuur van „Het Residentie-Orkest" heeft besloten, het feit, dat het orkest dit iaar 25 jaar zal bestaan, te herdenken, door een aan het eind van dit seizoen te geven jubileum-concert, 'waarvan de opbrengst zal borden aangewend ten bate van de orkest leden. Aneta seint uit Batavia: Men heeft ont dekt, dat drie groote en zeventien kleine Souden medailles voor langdurigen dienst tot een waarde van ongeveer 750. uit het departement der Marine gestolen zijn. Een ambtenaar, die de medailles in bewaring Had en sedert kort te Soerabaja werkzaam 's gesteld, bekende schuld en werd gearres teerd. Bjj Kon. besluit is bepaald, dat vrijstelling fan wegenbelasting wordt verleend: 1. aan in Duitschland wonende of ge- Vestigde houders van autobussen, terzake Van autobussen, welke uitsluitend worden Sebezigd in een geregeld en door bevoegde Autoriteiten toegelaten verkeer, dat zich °ver de Nederlandsch-Duitsche grens uit trekt, voor zoover dit verkeer op Neder- landsch grondgebied plaats vindt; 2- aan in Duitschland wonende douane- eh andere belasting-autoriteiten terzake van Ue motorrijtuigen, voorzoover deze op Hederiandsch grondgebied gebezigd worden f oor dienstreizen in het Nederlandsch-Duit- sche grensverkeer. Üe bekeering der heidenen in de Cameroen- missie is werkelijk een massa-beweging, een nieuw Pinksterwonder geworden. In 1914 telde die MiSslé 26.000 christenen en 15000 cate chumenen. Het aantal christenen is thans aange groeid tót 126.775, terwyi het aantal catechu menen 101.078 bedraagt. In het dienstjaar 19261927 werd het H. Doopsel aan niet minder dan 22.843 heidenen toegediend, waar onder 13.041 volwassenen. Er zijn paters in die missie, die op een enkelen dag 300—400 per sonen te biechten hebben. Op de Zaterdagen gaat hun aantal tot 600, terwijl er Zondags een 15.000 christenen naar de missiekerk ko men. In de missie-statie van Yaounde hooren een vijftal paters op het einde van de week de biecht van niet minder dan 6000 personen. De missionarissen bezweken onder den ar beid. Tien nieuwe paters zijn in September naar de Cameroen-enissie scheep gegaan. N»ar aanleiding, van de in het Verslag °Ver het wetsontwerp tot verhooging fan hoofdstuk ix der Staatsbegrooting voor 1928 fdeelneming aandeelenkapiaal K.L.M.) «csteide vraag, of de K. L. M. tegenover uet vervroegd nemen van aandeelen door Co, t RlJk' zich verbonden heeft tot een rtrn-prestaUe, deelt de Minister van crstaat mede: Sen Cie Hiaatschappij zyn onderhandelin- Kevoerd tot het uitvoeren van twaalf „Sancta Maria" bevat o.m. van dé hand van Mgr. P. Hopmans het volgende schrijven: Volgens gebruik willen wij aan het einde van het jaar een overzicht geven van den toestand van -het Bisdom, die in het alge meen bevredigend mag genoemd worden. Het bisdom telt 114 parochiën, verdeeld over 10 dekenaten. Buiten de 114 parochie kerken bestaan er nog 5 openbare kerken. De zielzorg wordt uitgeoefend door 114 Pastoors, 42 Rectoren en Conrectoren en 132 kapelaans. De leiding van het Groot Seminarie met zijn 84 seminaristen is opgedragen aan den president met 5 professoren, van het Klein Seminarie met zijn 140 studenten aan den regent met 12 professoren. Het aantal priesters, met inbegrip van de 12 rustende, bedraagt 325, van wie er 288 in de zielzorg zijn, zoodat dooreen gerekend voor elke 882 zielen een priester ten dienste staat. Einde 1927 bedroeg het aantal kinderen 43036, het totaal aantal zielen 253,907. In 1927 werd het aantal zielen vermeerderd met ruim 2200. In 1927 werden 680 doopen toegediend, ruim acht millioen H. Communiën uitgereikt, d.i. ongeveer 200.000 meer dan het vorig jaar. Ingezegend werden 172 huwelijken: aan 6410 personen (kinderen en volwassenen) werd het H. Vormsel toegediend; 40 anders denkenden gingen' over tot de Katholieke Kerk. Tegenover deze kleine aanwinst, welke ons verheugt, moeten wij ons bedroeven over een aanzienlijk aantal afvalligen en onver schilligen vooral in de steden, die haar ka tholieke plichten verwaarloozen. Mogen de getrouwen met óns alle dagen het bekende gebed storten voor de bekeering onzer dwa lende broeders. Einde 1927 bedroeg het aantal kloosterhul zen 127 n.l. 32 van 19 mannelijke en 95 van 23 vrouwéiyke Orden of Congregaties. Voor den St. Pieterspenning werd aan Z.H. den Paus afgedragen de som van 14100 gld., welke som niet komt tot het bedrag, dat van ons Bisdom verlangd wordt, n.l. 12 ct. per jaar per Communicant na de plechtige H. Communie. Opgebracht werd voor de H. Kindsheid 15114 gld., ongeveer 200 gld. meer dan het vorig jaar; voor het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs 22908 gld. i. ruim 2200 gld. meer dan verleden jaar. Den len November 1928 waren in het Bis dom 220 katholieke scholen voor lager °"Uer- wys (8 meer dan verleden jaar) met 373-2 voor de leerschool en 9745 voor de bewaar school, slechts zeer enkele parochiën zijn nog van een katholieke school verstoken. Het is ons een groote voldoening te kunnen vermelden dat wijkverpleging door religieuze verpleegsters is opgericht voor alle parochiën met uitzondering van één enkele, welke toch naar een oplossing in de goede richting zoekt. Sinds de laatste opgave in het aantal H. Hartmonumenten met twee vermeerderd, n.l. N.V. ZEEPFABRIEKEN y.h. DE HAAS VAN BRERO - Apeldoorn Fabr. v. Edelweiss-Zeeppoeder, Sneeuwwitgloor en Toiletzeepen te Alphen en te Grauw, zoodat er nu op 33 plaatsen zijn opgericht. Het E. K. werk onder de fabrieksmeisjes blijft onder Gods zichtbaren zegen rijke vruchten afwerpen. Met het E. K. werk onder de jongens zijn we op den goeden weg. De Eucharistische Kruistocht, welke zoo heerlyk opbloeit onder de priesters, onder de religieuzen en niet -het minst onder de onder- wijzers en onderwijzeressen en door dezen in de scholen, en daarbij de schoolretraites, een uitvloeisel van den E. K. schenken ons zoo veel voldoening, dat we God niet genoeg kun nen danken voor de onschatbare weldaad, aan ons Bisdom geschonken. Aan het einde van ons verslag zij het ons vergund een hartewenseh bloot te leggen, dien we in 1929 in vervulling zouden willen -ien gaan. Hebben we reden ons te verheugen over het vele goed, dat er in het Bisdom tot stand is gekomen, het zou nog moeten aange vuld worden met een onmisbaar instituut: een klein leger van leeken-apostelen, een insti tuut, waarop Z. H. Paus Pius XI blijft aan dringen. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van den sigarenwinkelier A. B., te 's-Gravenhage, die in hooger be roep door de rechtbank te 's-Gravenhage was veroordeeld tot 1 boete wegens het ver strekken van sigaretten aan iemand beneden den 14-jarigen leeftijd door middel van een automaat. Vr. Zijn de volgende loten al uitgeloot Loten Freiburg van 1892 N. 119736— 119793. 's Lands Weerbaarheidsloten Serie 22x1 No. 36. Serie 1125 No. 9 AntwoordNiet uitgeloot. Vr.: Als gepensionneerd spoorwegbeambte zou ik gaarne willen weten of ik nog recht heb op ouderdomsrecht, wanheer ik 65 jaar ben. Ik werk zoo nu en dan bij een particu lieren patroon en die wil wel voor mij plak ken; Maar nu hoorde ik, dat men geen ouder domsrente krjgt, wanneer men al pensioen geniet. Wat is daar van aan? Ik ben thans 55 jaar oud. Antw.: Wanneer u in het bezit zijt van een rentekaart en er zijn by het bereiken van den 65-jarigen leeftyd voldoende zegels geplakt, (van 3' Dec. 1919 tot het 6Që jaar ge middeld 47 en van het 60e tot het 65e jaar gemiddeld 39 per jaar) dan komt u ook in aanmerking voor ouderdomsrente. Is u niet in het bezit van een rentekaart, dan heeft u ook geen recht op ouderdoms rente, daar u reeds den leeftyd van 55 jaar hebt bereikt en niet meer in de verplichte verzekering kunt worden opgenomen. KANTON FREIBURG 1902. Trekking van 15 November. Serie 8238 no. 33 15.000 francs, S. 4987 no. 44 1500 frs. De volgende met 250 francs S. 4529 no. 50, S. 4863 no. 35, S. 6315 no. 29, en S. 8388 no. 46. Met 30 francs S. 582 no. 7, S. 797 no. 34, en no. 17, S. 857 no. 39, S. 971 no. ix, no. 46 en no. 47, S. 1047 no. 31, S. 1407 no. 16 en no. 41, S. 2277 no. 41, S. 2720 no. 44, S. 2977 no. 15, S. 3017 no. 31, no. 32 en no. 40,3.3811 no. 7, S. 4529 no. 38 S, 4908 no. 25 en no. 35, S. 4987 no. 27, S. 5128 no. 5 en no. 36, S. 5225 no. 10. en no. 48. S.5499 no.27 no. 28 en no. 34, S. 5683 no. 33» S. 5729 no. 25, no. 25, no. 30 en no 32, S. 5822 no. 2, E. 6315 no. 16 en no. 43, S. 7158 no. 35 en no. 47, S. 8238 no. 24 en no. 48, S. 8388 no. 25, no. 26 en no, 4° S. 8503 no. 48, S. 8561 no. 133, S. 8601 no. 38 en no. 41 S. 9321 no. 26 en no. 44, S. 9385 39. en no. 45, S. 9729 no. 6. De volgende obligaties van de volgende se ries wonnen 19 francs 177, 582, 797» 857, 971» i°47 1112, 1407, 2277» 2505, 2720, 2977» 30X7» 3811, 4251» 4529» 5225» 6636. 9321, 4752, 54? 9» 6677, 4863, 5683, 7158, 4908, 5729i 7962, 9385, 9729. 8403, 4987» 5822, 8238, 8561, 5x28, 6315» 8388, 8601, Het kortegolf-proetstation van de Reichs- post heeft zijn golflengte veranderd en zendt thans in plaats van op 41.45 M.,op een golf lengte van 37,75 meter uit. Oplichting met behulp van valsch bank papier. Men meldt ons uit Amsterdam: Zater dagavond is een juwelier in de Kalverstraat te Amsterdam het slachtoffer geworden van een gerafineerden oplichterstruc. In den na middag vervoegde zich bij dien juwelier een als heer gekleed persoon, die een zilveren theeservies uitzocht van circa f 150, dat vol gens hem bestemd was voor een jubilaris en Maandag moest word'en bezorgd aan een door hem opgegeven adres in één der nieu we buurten. Eenmaal in den winkel zynde. vroeg hü d'en juwelier, of deze niet een bankbiljet van f 1000 had in ruil voor klein bankpapier. De juwelier had echter zulk een bankbiljet niet, wel één van f 100 en één van f 300. De cliënt nam daarmede genoegen en wisselde zijn klein bankpapier in tegen deze biljetten, klaarblijkelijk had' dit inwisselen geen ander doel, dan om den juwelier d'en indruk te geven, dat de cliënt over behoorlijk geld beschikte. Dienzelfden dag te ongeveer 7 uur belde de cliënt den juwelier op en d'eelde hem mede, dat het jubileumsfeest in plaats van Maandag reeds d'ienzelfden avond zou wor den gevierd en dat reeds één ü'er gasten een zilveren theeservies als geschenk had mede gebracht. Hij verzocht daarom den juwelier hem te 8 uur dien avond aan het opgege ven adres een zilveren voorwerp van onge veer dezelfde waarde te willen laten bezor gen en liet aan den goeden smaak van den juwelier over, welk voorwerp dat zou zyn. Hij vertelde by dit telefonisch gesprek te vens, dat hij geen kleiner geld had, dan een biljet van duizend gulden en verzocht om aan een bediende voldoende wisselgeld mede te geven. Toen de bediende aan het opgegeven adres kwam, stond de cliënt reeds voor het per ceel te wachten. De juwelier - had een zil veren fruitschaal meegegeven en de cliënt ging hiermede accoord. Hy zeide tot den bediende, dat hij hem niet boven kon la ten, omdat de jubilaris d'aar was, die het geschenk nog niet mocht zien. In het por tiek van het perceel nam hy de zilveren fruitschaal in ontvangst, betaalde met een bankbiljet van duizend gulden en kreeg cir ca f 850 terug. By d'en terugkeer van den bediende in de juwelierszaak- werd onmiddeliyk gecon stateerd, dat het ontvangen biljet van dui zend gulden een vervalscht bankbiljet was. De vervalsching is van dien aard, dat zij onmiddellijk opvalt. Had d'e cliënt door zyn geloofwaardig klinkend verhaal en het ver- toonen van veel bankpapier niet het ver trouwen van den juwelier opgewekt en zoude d'e betaling by voldoende licht en liet in een duister portiek hebben plaats gehad, dan zoude het niet mogelijk geweest zijn een dergelijk slechte vervalsching voor echt aan te zien. Omtrent den persoon van den oplichter tast de politie geheel in het, duister. Moch ten reeds dergeiyke pogingen bij andere -Winkeliers zyn aangewend met. of, zonder su4$es of, ..andere aanwijzingen omttent. den oplichter kunnen worden gegeven, zoo worden déze gaarne ingewacht door de „Nederland sche Centrale inzake Falsificaten", Nieuwe Doelenstraat 13 te Amsterdam. Wordt de zilveren fruitschaal- te koop aangeboden, zoo wordt verzocht onmiddeliyk den naastby- zijnden politiepost te waarschuwen. kantoor was, kreeg hij bezoek van twee per sonen van circa 25 jaar, die hem, dreigende met revolvers, 3000 afhandig maakten. Naar de daders wordt yverig gezocht. Omtrent den brutalen roofoverval te Ul venhout vernemen wy nog nader, dat het slachtoffer P. v. d. Burg een 69-jarige ar beider is, die feeds 45 jaren in dienst is bij de familie P. De daders zouden zich slechts meester hebben kunnen maken van een portemonnaie met enkele guldens, daar v. d. B. gewend was zijn geld by de familie P. in bewaring te geven. Het huisje ligt op ongeveer 120 M. afstand van den provincialen weg Chaam-Ulvenhout. Nader vernemen wy nog, dat de politie twee verdachte personen uit Ginniken ge arresteerd heeft en dat by het ingestelde onderzoek naar de door de daders achter gelaten sporen een politiehond goede dien- Stén bewezen heeft. Van den man is niet een been, doch een been en een voet ver wond. De hoofdwonden vertoonen sporen van een breekyzer. Gisteren is de kapitale boerdery van K. Peh te Delfstrahuizen tot den grond toe afgebrand; 50 stuks vee kwamen in de vlammen om. Een belangryke party hooi en bijna alle meubelen werden eveneens een prooi der vlammen. De oorzaak moet ver moedelijk gezocht worden in het feit, dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. Toen de 28-jarige zoon Geert van den fabrieksarbeider T. v. d. Laan te Oude Feke- la Zondagmorgen niet thuis was gekomen, werd men ongerust en werd gedregd in de z.g. Compagnietenwyk, waaruit toen lijk en rijwiel werden opgehaald. William Avronskl, een ondernemende Ame- rikaansche jongen, slaagde er tot driemaal toe in zich als blinden pasagier te verstoppen op de „Eleanor Bolling", het schip van com mander Byrds zuidpool-expeditie. Telkens werd hij weer aan wal gezet. Toen hy er voor een vierde maal in slaagde, aan boord te ko men, en zich schuil te houden, totdat het schip op weg was naar Australië, werd beslo ten, hem, als belooning voor zyn hardnekkig volhouden, als lid der bemanning in dienst te nemen. Op den beruchten viersprong te Benne- kom is 'n wielryder door 'n auto aangereden, waarby hy zeer ernstig gewond werd. Na eenige uren is hij aan de bekomen verwon dingen overleden. Toen dezer dagen in 't grensplaatsje Heme by Winterswijk een bankier alleen op het By 'n huiselijke twist in de Haarlemmer houttuinen te Amsterdam heeft de zoon des huizes zijn vader mishandeld. Daarna nam hij een mes en stak zichzelf in de bost by het hart. Ondanks deze vry ern stige wonde liep hij naar de politie. Deze heeft hem door den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelminagasthuis laten vervoe ren, waar hij in Paviljoen 111 ter verple ging is opgenomen. ROTTERDAM, Maandag 26 Nov. Binnen!. granen Tarwe iets ruimer ter markt, lager verkocht f *I,25 a 1.75, in bijzondere iets meer betaald. Gerst. Chevalier f 1212.50. Haver f 11n.50. Erwten. Kleine groenen, bij tamelijk aanbod lager verkocht f 1719-75' Schokkers met zeer klein aanbod, prij^ioudend verkocht. Brume boonen met ruimer aanbod t 3841 X Vz* *n bijzondere gevallen meer betaald. Buitenl. Granen. Stemming kalm. Rogge Western li disp. f 12.50, Pacific disp. f 14,74/75 kg Bulgaarsche aangek, f 12.60, 75/76 kg Bulgaarsche stoomd. f 12.60. Gerst. Amer. disp. f 188 verw. f 183184. Canada III disp. f 215/ f 213/ id. No. IV disp. t 210, 64/65 kg Donau disp. f 215. Haver Canada III disp. f n.75/ 3^ pd. white clipped disp. 10.90, 53/54 kg Pommersche disp. f 11.25. Mais. Amer. mixed stmd. f 228, ladend geladen f 223/ Jan./April lev. f 215, gele La Plata disp. f 228 aangek, f 225226, stmd. naar aankomst f 226229. Witte platte Zuid Afr. II aangek, f 226—225. AMSTERDAM, 26 November. Koffie. Loco Superior Santos 64 c., loco Robusta f. a. 53 c. Afgedaan 60 bl Ga- boegan Robusta, ex J. P. Coen. Suiker prijshoudend, Nov. f 14 Vz gedaan, Maart f 14 1/4 en Mei f 14 5/8 geboden, Aug. f 15 te koop. Oliën. Noteering per 100 kg. Raapolie vliegend f 49%» Lijnolie, vliegend 36 3/4Dec. 33» 33 ï/4/ 33/ J*"»/ Febr. 33 r/4/ 33; Maart/April 33/ 32 3/4; Mei/Aug. 32 3/4/ 33Granen.' (Noteering Amst. Korenbeurs.) Mais. La Plata eele disponibel, boord/spoorvrij f 226, aangekomen per s.s. ^Gaasterland" f 324%: dagetykïverwachtpers.s. „Pnrky Oaks f 224V?; per s.s. „Harperley f 224,2» verwacht Decf'per «Zaantind'XI Dec. per „L»dy Charlotte 13 Dec per .Greleden" en 14 Dec. per „Kennemerland f 226; jan. /April-levering f 236; Amenkaansche muted Dec -afladine f 2X5; jan./April-levering f 215. Z.-Amkaan sche* witte pfatte nó. 3 disp. f 228; Java witte ibruto voor netto in balen) verwacht 9 Dec. per ..Rondo f 22826 D« ner Aiax" en 26 Dec. per „Borneo f 237. Java gele (bruto voor"nette, in balen) verwacht 26 Dec. per ,3orneo f 230, Mozambique verwacht 20 Dec. per „Bilieton" en 27 Dec. per „Njassa" f 226. Gerst. Amerik. No. 2 disp. f 190. Lijnkoeken, Amerik. disp. 1 14-45: Nov. 'Maart-levering f 14.60: S.K. disp. f 14.60; per s.s. „Merver" f 1455; Nov.' Maart-levering f 14.70; inlandsche .voorslag loco i 14-30; Nov./Maart-levering f 14-30- Tot genoemde prijzen werden zaken gedaan of waren verkoopers ter markt. Mais kalm. koeken prijshoudend. Thee.Op 13 Dec. komen in /veiling 12464/1,1281 2 kisten Java-, 4117 1 en 654 2 kisten Sumatra, benevens ruim 3000 kisten, waarvan specificatie volgt. Binnerd. Granen. (Boerennoteenng.) Roode tarwe en rogge f xo';—ui witte tarwe f ix—chevaliergerst xi 1/4li 3/4, haver 10 1/410 3/4, duiven boonen 1516, paardenboonen 12-14-123/4» groene erwten 1921, alles per xoo kg; karwijzaad 2020 j, en blauw mosterd zaad 20 per 50 kg. ROTTERDAM, 25 November. Aardappelen. Zeeuw sche blauwe en bonte f 3.253.60, ió. eigenheimers f 2.30 2.50, Brielsche eigenh. f 2.503. blauwe eigenh. f 2.50 2.70, poters f 1.602.25, Bevelanders f 2.302.60. Bra- vo's f 33.50 per hl.WestT. zand ronde 73 c. per kg. Aanvoer gering wegens weersomstandigheden, vrazg be hoorlijk. Tabak. Bij inschrijving komen 7 December ter markt 2639 pn. java. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 577 vette en graskalveren, 1173 schapen en lammeren, 1181 var kens. De prijzen waren als volgtkoeien ie qual. f 1 1.05, 2e qual. f 0.900.80, 3e qual. f 0.700.60 ossen ie qual. f 0.92%—0.97)4, 2e qual. f 0.85—0.75, 3c qual. f 0.65—0.55 kalveren ie qual. f 1.50r.75» 2e qual. f 1.30x.io,3e qual. f 0.95—0.80 p schapen ie qual. 0.70—0.75, 2e qual. f 0.600.50, 3e qual. f 0.45, lamme ren f 0.800.90 varkens re qual. f 0.730.75, 2e qual. f 0.71—0.69, 3e qual. f 0.67—0.65, export f 0.660.68. Vet vee met matigen handal, wegens laten en ongeregelden aanvoer. Schapen en lammeren traag. Varkens redelijk verhandeld, prima qual. Prijshoudend. Vlas. Aangevoerd van blauw 5485 kg. 1.301.50 7000 kg. Groningsch x.301.40,2300 kg Holl. geel f 1.301.45 200 kg. dauwroot f I1.15 Handel vlug. Fijne zaden. Blauw maanzaad f 3637- karwijzaad f37—39» koolzaad lijnzaad (voer) f 16—17, id. (zaai) f20—21/4, geel mosterdzaad f27—29, boekweit Amerik. Nob. afl. f 14.75, Koningsbergen Nov. ie helft Dec. afl 'AMSTERDAM, 26 Nov. Aardappelen (cc erichtv/d mak. Jac. Knoop') Zeeuwsche Bonten f 3.103-25, id. Blauwen j 3.15—3.25, id. Blauwen f 3.15—3-30, id. Bl. Eigenheimers f3—3.10, Roodstar f.502.75» id- Juin per 50 gg. f 4.50, id. Eigenheimers f 2.602.80, id. Blauwl po ters f a.302.40, id. Bonte poters f 2.252-30, id. Roodstar poters f 2; IJpolder Eigenheimers f 2.602.80, id. Blauwe Eigenheimers f 3—3,10, id. Bevelanders f 2—2.50; Noord- Holl. Eigenheimer f 2.60—2.80, id. Blauwe Eigenheimers f 2.60—2.80, id. id. Blauwe Eigenh. f 3—3.10; Anna Paulow- na Zand f 3—3.50, Hillegommer Zandaardappelen f 3—3-50 Drentsche Eigenheimers f 1.75—3-50; Flakkeesche Eigen heimers f 2.70—a.8oj id. Juni (5 kilo) f 4—4-50, id. Eigen heimers poters f 2—2.25; Spuische Eigenheimers f 2.70 2.90, id. Eihenh. poters f 2—2.25; Friesche Blauwen f 2.50— a'AMSTERDAM, 26 Nov. Vee. Ter markt waren heden aangebvoerd 640 vette koeien, waarvan de prijzen waren re qual 100109 ct., 2e qual 80—100 ct., 3e qual 68—80 ct», per lkg. slachtgewicht; 120 melk- 1 en kalf koeien f 300—380 oer stuk; 85 vette kalveren ie qua 9098 ct., 2e qual. 80 00 ct., 3e qual 68—80 ct. perkg. levend gewicht; 48 nuchtere kalveren f 12—18; 148 schapen f 32—41 P" stuk; 820 varkens, Hollandsche. O.erz. en Geldersche, ie qual. 3587 ct. (enkele hooger), 2e qual. 8586 ct., vette var kens 84—85 ct. pet kg slachtgewicht; 59 paarden f 100— 23BOVENKARSPEL, 24 Nov. (Marktbericht „De Tuin bouw"). Uien groote gele f 4-X5—3 20, drielingen f 4.50— per baal, aanvoer 530 baal. ie Bloemkool f 16.7023.10, 2e id. f 8.4012.90, 3e id. f 0.902.30 per 100 st., aanvoer 186.600 stuks. Roode kool f 3.706 per 100 kg, aanvoer 16.600 kg. Gele kool f 1.60—2.20 per 100 kg, aanvoer 6100 kg. Witte kool f 1.703 per 100 kg, aanvoer 4500 kg. ROERMOND, 26 Nov. (Coöp. Roerm. Eiermijn). Aanvoer 565.000 stuks. Groote eieren f 9.6011, kleine idem f 6.509, eendeneieren f 4.507.80? AXEL, 24 Nov. Granen. Ter markt werd heden geno teerd voor tarwe f 11ix.25, rogge f 10—10.50, gerst f 11.25—12, haver f 910.25, erwten f 1920. ALKMAAR, 26 Nov. Varkens. Aangevoerd 644 stuks» ette 70 76 c., zouters 6566 c. p. kg. *t Was een net tuintje, met mooie rechte paadjes van witte kiezeltjes en kleine roze- struikjes, en de hortensia, en de waterkraan, voor als d'r gesproeid moest worden. Daarachter lag 't huisje van moeder Betje, en 't was ook een net huisje, daar was niks niemendal op te zeggen, en dat wist moeder Betjë. Maar 't moest ook netjes kwam xlou niet over vijf dagen al d'r Miéntje niet over, en juffrouw Catrien van schuin er over, die wist 't al van Mientje, dat ze kwam, d'r eenige kind, die in geen drie jaar meer thuis was geweest,, zoolang als ze getrouwd was bijna. 't Had niet gekund, nee, en ze had zich d'r bij neergelegd, dat Frans in de groote stad een zaak begon, zoo'n eind weg, zoo n heel eind weg, drie en een half uur met het spoor. 't Was toen voor zijn toekomsten voor t geluk van een kind, daar brengt een moeder nog wel zwaarder offertjes voor. En dien dag, toen ze weggingen, wat had Mien gehuild. Koud twee maanden getrouwd en zoo'n eind van d'r vandaan. En ze had met haar te doen fehad en gevraagd aan Frans of 't niet anders on. 't Ging niet meer, had hij toen gezegd, neen 't ging niet meer. En toen wist ze t, ze voelde het, dat ze dat niet kon vergen. Maar het had toch zoo'n pijn gedaan. Dat was drie jaar terug en in al die jaren had ze ze niet gezien, „haar" Mien en ze had nu kin- dertjes, twee, en daarom ging 't zoo moeilijk dat komen. Toen Annetje klein was, ging 't niet en toen die wat begon te worden, toen was Fransje er weer. Zoo zat ze te denken in haar stoeltje bij de. kachel. Stilletjes aan schoven de uurtjes voorbij, en 't was er wel goed zoo. Maar Mina was er niet om 'n uur of halt tien, en ook niet om half elf en ook niet om half twaalf. Toen werd moeder Betje onge rust en ze ging de briefkaart opzoeken, nam haar bril en bij 't lichte raamlaszem nog eens over. 't Was toch vandaag de elfde en 't was toch vandaag ynjdag. Zezou dan wel zoo meteen komen. En ze dekte de tafel vast met middenin de bloemetjes en de kren tenbroodjes en ham en rookvleesch en ook een bord e voor Annetje en ook een bordje voor Fransje. Wat zouden die dat fyn vinden, dat ze ook een bordje kregen. Toen ging ze weer zitten, want de koffie was gezet en alles was klaar.,Maar ze kon met blijven zitten en telkens weer stond Ze voor het raam of in 't tuintje. Totdat juffrouw Catrien aan den overkant, die den boel zoo eens even tjes stond af te kijken, tot haar dochter, in de achterkamer zei „Nou, die dochter van moeder Betje loopt ook niet hard. 't Goeie mensch staat al een uur voor de ramen te turen." Maar toen 't penduletje half vier sloeg in 't schemerige kamertje klonk er een bel letje, zoo hard, dat moeder Betje opschokte van haar breiwerk. Dat was ze.... en dat ze ze nou niet had zien aankomen. Gauw, gauw naar de deur de kluw rolde haar achterna maar moeder Betje was al bij de voordeur. „Dag Mina, dag kind, dag kind, en ze stak haar dorre gezichtje naar de forsche vrouw, die voor haar .stond en ze zoende haar drie-, viermaal. „Dag moeder," zei Mina. „Kind wat ben ik nou blij, dat is lang geleden en wat ben je veranderd, wat ben je deftig." „Ja vindt u met? „Kom binnen, gauw, doe je hoed af, doe je mantel af. O,wat een pracht, wat een mantel, o Mien, wat mooi kind, wat 'n mantel," en ze til de moeilijk 't zware ding met den bontkraag, „wat een pracht, wacht ik zal hem boven op bed leggen, dan kreukt ie niet." En ze liep vlug naar boven, dat ze boven hijgend stil stond even en toen met den man tel.hoog boven d'r macht dat ie niet slierten zou over den grond dacht se opeens de kinderen, ze heeft de kinderen niet bij d r. Misstond Voor den spiegel en kamde haar haar op, een lokje dat niet wou, akelig toch als je haar zoo lang in je hoed had ge- Ze!?De kinderen Mina? Heb je de kinders niet meegebracht?" „Die spiegel is scheef, zei Mina. „Je hebt er een gezicht mee De kinderen, o die heb ik niet meegebracht, ik kan toch niet met twee kinderen en een tasch en een paraplu gaan sjouwen Ze zijn bij 't meisje." Moeder Betje frommelde wat aan haar zwarte japon.... de kinders niét, Annetje niet en Fransje niet, ach die kinders. Mina keek eens door den spiegel of ze het gehoord had van dat meisje en toen ze ize weer ze was klaar met d'r haar „Ja, we hebbéa een dienstbode." „Een dienstbode „Daar kun je niet buiten," zei Mina, „en die past nou op ze." Moeder Betje ging naar 't - theeblaadje en schonk koffie. Haar handen beefden 'n beetje en ze deed gedachteloos veel suiker en veel melk erin. Er was iets dat ze weg wilde duwen en dat niet ging, iets, ze wist niet wat. „Dank u," zei Mina, „o koffie „Ja.... had je liever?...." „O nee, heelemaal niet, 't is best hoor. Wij drinken eigenlijk thee ziet u, 's middags. Frans maakt 't zoo best," zei ze opeens. „O ja hunkerend kwam ze naast d*i Zitten. „Vertel 'ns „En de kinderen ook, u moet de groeten hebben van allemaal." „En maakt ie 't goed „O ja, best." „En Antje en Fransje „Best hoor, gelukkig, ze worden flink."' Toen viel er een stilte en moeder Betje ging de lamp aansteken. „Wat lastig, moeder, met dat petroleum- gedoe." - „Lastig?daar heb ik geen erg m." „Ze zijn hier toch nog ontzettend achter lijk, vindt u niet," zei Mien, en ze schoof eens ongeduldig heen en weejr op de harde zitting. ,r Moeder Betje had moeite om den lucifer aan te krijgen en toen de lamp brandde, walmde ze weer. Een uurtje daarna stond moeder in de pan te roeren op 't kleine fornuisje, 't Was stil nu in huis. Ze had gedekt binnen, en de boterhammen en zoo allemaal in de kast gezet. Dat kwam morgen wel terecht, nu middageten. Watzou Mien doen binnen? Waarom kwam zenou niet even bij haar zitten „Ik had net zoo'n lekkere boterham van middag," zei ze onder 't eten, „maar dat eten we dan morgen maar op." „Morgen Jaja dat kan nog wel." „Hoe bedoel je?" „Nou.... neen, 't gaat best, ik kan den trein van vier uur ook nog wel pakken, dat is zoo erg niet," „Ga jega je dan morgen al weer heen? „Wat dacht u dan moeder, ik kan Frans en de kinderen toch niet zoo lang alleen latenl' „O ja," zei moeder Betje, „ik had er niet aan gedacht." „U hebt zeker geen servetje Ziet u, t is zonde als er wat komt op m'n jurk." „Servetje.... nee, ik zal even den kopjes doek halen," en in de keuken hield ze eerst even den kopjesdoek tegen d'r hoofd, want ze had hoofdpijn. Den volgenden middag kwam de lekkere boterham. Ze spraken niet veel meer. Micn had 't spoorboekje al uit haar taschje gediept en een trein nagekeken, 't Lag nu naast haar bord. Ze waren uitgepraat. „Doe je de groeten aan allemaal ja, en aan de kinders en stuur je eens gauw een portretje van ze?" Mina beloofde. „Enne, neem dit mee voor de kinderen, voorzichtig pakte ze de suikerbeestjes in een P3Saar%ullen ze van smullen," zei Mien. T hè 'A Uurtje chuirns stonden ze met z n tweeèn in 't smalle gangetje. „Nou, dag moe 1" „Dag meid, 't beste hoor, blijf met zoo lang meer weg, dag Mien 1" Mien deed de deur open. „Dag moe, nou dag, ik moet opschieten, anders haal ik hem niet." Even nog kijken of haar hoed goed stond. „Dag," wuifde ze op straat. „Dag Mien, dag." Toen viel de deur dicht. Moe ging moeiVr Betje zitten in d'r stoel, en d'r blik viel op 't H. Hartbeeld. „Hou ze braaf, lieve Heer, hou ze braaf en ze kon 't niet helpen dat er tranen kwamen. Langzaam en aldoor sterker moest :e denken, dat dat nou Mien was. Ze had T aldocr weg willen duwen, m»ar nou ging 't niet meer, dat was nou d'r Mientje. Er was nou toch geen mensch die 't zag dat ze huilde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7