u m J i GEMEENTERAAD VAN VELSEN CHEQUE-KOERSEN s o a o o Ziet de Etalages! H Cf) fL @1 yj DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Behandeling van de gemeentebe grooting De slachtoffers van de stormramp herdacht Een bijdrage voor de nieuwe reddingsboot Heftige discussie in de avondverga dering. MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam UITHOORN De Amstel nog steeds wassende WIJK AAN ZEE BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VOGELENZANG 2 FIRMA SCHAGCHELSTR. 2 Haarlem Tel. II49I Q B 23 Gisteren kwain de raad dezer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap ran den burgemeester. De slachtoffers van de stormramp herdacht Alvorens tot de afhandeling der agenda wordt overgegaan, herdacht de VOORZIT 28 jaar deel uitgemaakt van den raad en al dien tijd heeft Openbare Werken spr.'s belangstelling gehad. Hij voelde speciaal voor dit vak veel en heeft er zich altijd mede beziggehouden. 28 jaar heeft spr. dit gedaan en wanneer hij nog 28 jaar raadslid zou wezen, verzekerde hij, dat hij er al dien tijd mede voort zou gaan. Omdat bij Openbare Werken of „Waterstaat", zooals spr, zeide, steeds de neiging heerscht om het duurder te maken dan noodig is. Toen spr. wethouderwas, heeft hij daar ook tegen moeten vechten. Dat is echter geen hakken op den per^pon van den wethouder, al voelt deze het als zoo- danig. Het gaat niet om den persoon, maar genheden wordt gezegd elk jaar een lepel. TER de slachtoffers uit deze gemeente, welke Spr. is deze peleidelijkheid van werken Van een vlugger werken is, nu een 4e wet houder is benoemd, niet veel gebleken. Er is nog steeds veel achterstand. Spr. herinnert aan de kwestie der cever- om den tak"van dienst verbinding, waarvoor 1 Y> jaar geleden een j Spr. zegt verder, dat B. en W. te weinig commissie is benoemd. inlichtingen geven. Dat veroorzaakt wan- Van den wethouder van sociale aangele- trouwen en nog meer vragen. aan de '-ongste stormramp ten offer zijn ge vallen Spr. heeft Maandagavond reeds bezoeken afgelegd bil de nage aten betrekkingen van de slachtoffers en wijd' thans enkele woor den aan bun nagedachtenis. Spr. wenscht op deze plaats namens den veel te groot en hij acht het onverantwoorde lijk, dat voor dit weinige ieder jaar f 2500.- uit de gemeentekas wordt getrokken voor de jaarwedde van dezen wethouder. De Vrijz. Dem. wenschen zoo spoedig mogelijk te breken met het systeem van het heffen van indirecte belastingen van de raad het medegevoel met dit verlies uit te minder gegoeden, de winsten te halen uit de spreken >n den nagelaten betrekkingen allen bedrijven. troost toe 'e wenschen. j Spr. betoogt tenslotte, dat de school voor i ®evrafg vo°r °"ze ®.cb uitbreidende ge- De raad hoorde deze woorden staande aan. buitengewoon lager onderwijs ongeschikt is. j Hierna wordt begonnen met de I De heer MAAS wenocht niet in de eerst» j woordige geslacht ten behoeve van het ko- plaats critiek op het college uit te oefenen mende niet te zwaar belasten, algemeene beschouwingen het zou anders heel gemakkelijk zijn. Spr. zal j Spr. vraagt dan of B. en W. cijfer-materiaal 'voor de laatste maal in deze zittingsperiode In de verhouding tusschen B. en W. en den raad kan nog heel veel verbeterd worden. De vraag aan wie de schuld is moeilijk te beantwoorden. De financiën besprekende, zegt de heer Vermeulen, dat B. en W. de lof niet mag worden onthouden, dat het; financieel beleid goed is geweest. Spr. heeft echter den indruk, dat op 't oogenblik de meening heerscht nu zijn we er boven op en kunnen we doen wat we willen. In dit verband wijst spr. er op, dat er steeds groote offers zullen worden aver de gemeen'.ebegroot.ing 1929 De heer GROENEVELD opent de alge meene beschouwingen. Spr. behandelt eerst het beieid van be' col'ege en brengt het lof voor betgeen het gedaan heeft. Er is ook re den voor critiek, doch deze dient opbouwend te zijn. De verhoudingen in den raad besprekende, zegt spr dat veel bereikt is al ging het moei lijk door de stroeve verhouding tusschen de partijen. Spr's. fractie wenscht samenwerking met de andere rechtsche raadsfracties, maar nim mer ten koste der Chr. Hist, zelfstandigheid en beginselen Stelt men anderzijds prijs op deze samen werking, zoo zijn de C.-H. steeds tot over leg beieid Dit neemt niet weg, da; zij niet bereid worden gevonden, om met andere fracties, in he' belang pnzer gemeente, in dien zulks noodzakelijk of noodig mocht zijn, samen te werken. Deze verklaring wensciiten zij eerst te doen, voordat ze de al of met cri- tische beschouwingen of wenschen, al zullen deze betrekkelijk zim, naar voren brengt. Toen spr.'s fractie bij den aanvang van deze zittingsperiode medewerkte, om spe ciaal een wethouder voor sociale aangele genheden te bezitten, sproot dit voort uit de overtuiging, da' op sociaal gebied meer moest en kon gedaan worden. Wij zagen in dat deze zaken den geheelen persoon als wethouder vereischen zullen Nu weten zij. dat Keulen en Aken met op één dag werden gebouwd, doch zoodra men begon te bouwen, was daar van iets te constateeren. spreken over de samenstelling van het college Het zou voor de rechtsche fractie een kleine moeite geweest om het college geheel uit rechtsche leden te doen bestaan. Het doet spr. onaangenaam aan, wanneer her college steeds wordt beschouwd als stootblok. Is het een bewijs van ernstig zaken doen, als van één fractie 4 of 5 leden over een agendapunt het woord voeren Wanneer hierin geen verandering komt zal spr.'s fractie een voorstel doen tot rantsoeneering van den spreektijd. Spr. dringt aan op het om de 3 weken vergaderen en bij zeer belang rijke aangelegenheden een raadsbijeenkomst uit te schrijven. Spr. kon zich met de grond- politiek vereenigen maar hij waarschuwt tegen aanranding van het natuurschoon. De verbreeding van den Driehuizerkerk- weg sprong voor hun altijd af op den onwil nu heeft de gemeente zelf den grond in handen en er gebeurt nog niets. Er moeten maar eenige boomen opgeofferd worden voor het verkeer. Spr. vestigt hierna de aandacht op den bouw van arbeiderswoningen te Velsen- Noord en op de oeververbinding in verband met de toenemende industrie aan den overkant. Spr. is vóór de afschaffing van indirecte belastingen of het echter nu van den eenen of anderen kant komt maakt tenslotte weinig uit. De heer ROELSE zegt, dat de verdeeld heid der arbeidersklasse voor haar zeer na- deelig is geweest. Bij de samenstelling van willen verstrekken, waaruit de raad een oordeel kan putten over de manier, waarop onze gemeente bestuurd wordt en dat een vergelijking kan worden getrokken met andere gemeenten. Ook wil spr. gegevens over het economisch beheer der gemeentebedrijven. Spr. meent, dat de gemeentelijke verificatie achter raakt. Spr. wil geen accountantsdienst maar ver sterking van eigen dienst. Ten aanzien van de politie zegt spr. te leurgesteld te zijn, dat geen herziening is gekomen van de salarissen der inspecteurs. Verder vraagt spr. wederom instelling van den rang agent tweede klas. Nu wordt onze begrooting bij de voorgestelde uitbreiding van het corps zwaarder belast dan noodig is. Een mogelijkheid van bevordering is er niet en dit acht spr. een nadeel. Spr. dringt aan op beperkingen van de begrootingen voor Openbare Werken en op het zooveel mogelijk vermijden van onder- handsche aanbestedingen. Spr. verzoekt B. en W. bij de spoorwegen erop aan te dringen, dat de boomen van den overweg in ce centrale niet langer dan noodig is, worden gesloten gehouden. De oeverver binding wordt heel belangrijk. Er zal iets moeten gebeuren. Spr. vraagt hoeveel de commissie hiervoor reeds gedaan heeft. Spr. vraagt inlichtingen over de reser veering van industrieterreinen. Ook vraagt spr. inlichtingen over de instelling van het .ziiveren eereteeken". Het is gegeven aan een jubilaris, die niet ip dienst der gemeente was, terwijl een hoofdambtenaar het eere teeken bij zijn jubileum niet heeft ontvangen. Spr. heeft tenslotte gehoord dat in de ochtendvergaderingen zeer waardeerende ii ïeib ie guiim aieer en. ruy t i uwntuuvcigauumgcn waai ueerenuc Onze arbeidsbeurs, welke thans zal gaan w00rden zijn gesproken over samenwerking tijen genegeerd en het gemeentebelang onder' geschikt gemaakt aan andere belangen. Er is in het afgeloopen jaar weinig vrucht baar werk gedaan. Nog steeds liggen er voor stellen, behandeld bij de vorige begrooting, waarop geen prae-advies is uitgebracht, i de gewraakte circulaire zaulle'n intrekken het levenslicht aanschouwde, is dus aan an-commissies ad hoe worden herhaaldelijk i zonder dat de raad er om vraagt, derer arbeid, welke voorafging, voor een j genegeerd. I De heer TEN BROEKE merkt op dat functionneeren, had er ook zonder dien wei houder wel gekomen, aangezien er veel van de voorbereiding en uitwerking in kannen en kruiken was. Dat deze beurs tijdens dezen wethouder in den raad. Spr. hoopt dat in het komende jaar vooral daden van samenwerking zullen geschieden. De heer BOSMAN verwacht,^lat B. en W groot deel te danken, al wihen we gaarne aan vaarden dat de wethouder van sociale aan gelegenheden met kracht aan de spoedige totstandkoming heeft medegewerkt Ten aanzien eener bad- en zweminrichting ko men deze feiten in een andei licht te staan en zal de meer ol mindere voortvarendheid van den wethouder de stichting daarvan kunnen bevorderen of vertragen Toch moet het van hei hart dat spr. meer activiteit op sociaal gebied had verwacht, daar zulks toch met altijd gepaard behoeft te gaan met groote tinancieele offers. Er is op Spr. erkent, dat de positie van den voor- j m alvorens critiek op het college uit te zitter niet van de aangenaamste is. Dit magf echter niet van critiek terughouden. B oefenen, eerst eens zijn eigen houding dient Spr. wijst hierna op het groote belang van te _"ei 2I5"* de aanhangige regeling van de financieele I De VOORZITTER beantwoordt hierna verhouding tusschen Rijk en gemeenten, i de verschillende sprekers. Nivelleering van belastingdruk is voor onze I Spr. dankt hen die een woord van waar gemeente een factor van groote beteekenis, deering voor het College hebben over gehad, omdat we hier altijd de „vluchtheuvelen" I Men zal wel niet verwachten dat spr. ant- in de nabijheid houden. Spr. verwacht van woordt op al de poiitieke beschouwingen. i 'i«r veel v.„ politiek e,vo.,d. Wat onze gemeente, die zich zoo snel uit breidt als nauwelijks een gemeente in het gemeente in gunstiger conditie komt, gezien de lage uitkeering van thans. Wat den opzet van deze begrooting betreft, spr. vindt het een huishoudboekje dat precies land, vooral noodig heeft, is een rustig be- dit gebied nog veel ie doen, dat met eeni'g j aangeeft, hoevee! en waarvoor mag worden stuur. Niet een bestuur dat alles tegelijk ini'iatiet V.n.1 door een wethouder wel is te uitgegeven en geen sou meer. Hierdoor overhoop haalt. bevorderen, of te bereiken Wij denken hierbij aan de nazorg voor zwakzinnigen, productieve werkverschaffing, en totstandbrenging van gelegenheden, waar spori kan worden beoefend. Voorwaar, voldoende perspectief voor een wethouder van sociale aangelegenheden. Vcor de uiting, meermalen in den raad'gedaan, dat hij niet alles over hoop wil halen en daarom niets zal bereiken, wil hij zich wachten, maar aan hei einde van zijn zittingsperiode zal blijken, wat dcor zijn beleid to' stand werd gebracht. Spr hoopt, dat zijn verwachtingen met tot teleurstellingen zullen leiden en zijnerzijds zal de noodiee steun voor invoering dier sociale aangelegenheden welke hij in zi;n program voert, met worden onthouden. Toch wenschen wij, dat zijn ac.iviteir, in alle zaken op sociaal gebied in onze ge meente, tot uiting komt en vragen den steun en zoo noodig zijn kennis en beschikbaren tijd daaraan te willen besteden. In het noordelijk deel is gebrek aan ar beiderswoningen en ook de gronden voor den bouw ontbreken. Spr. verzocht den verlengden Koningsweg, den Schulpweg en den Melkweg in orde te brengen en te houden Ten opzichte van het onderwijs is spr.'s fractie tegen alle overdadige luxe in de schoolgebouwen. Spr. beveelt de nazorg voor de kinderen, die de school verlaten hebben, in de aandacht van B. en W. aan. Op dit gebied wordt hier niets gedaan. Laten B. en W. ook met spoed werken aan de reorganisatie van de brandweer, aan de verbinding van IJmuiden met het noord westelijk deel der gemeente. Met de beste wenschen voor de gemeente besloot spr. zijn betoog. De heer DE NOBEL zegt, dat ten opzichte van de verhouding met het college geen k!aa heid bestaat .Er was g en vast p c grarrma toen de wethouders gekozen werden,en thans is er nog niets duidelijker geworden. De raad weet nu nog niet wat voor een college van B. en W. hij heeft. Het is niet rechts cf links of democratisch. Spr. zou het willen vergelij ken me' een„zaken-kabinet" of zaken-college. Nier een ccllege om zaken te doen maar om de zaken loopende te houden onder de leus „God zegent den vrede". Verschillende malen kon het college geen meerderheid in den raad vinden. Men heeft dan ook geen homogeen ccllege gekozen maar eenvoudig vier maai één wethouder. wordt inmenging van den raad uitgeschakeld, I En dat is een der bezwaren die spr. tegen \rA bfeFal,en' wat voorgesteld wordt.de2en Raad heeft. Voortdurend worden B. Wat ae afdeeling sociale zaken betreft,' W7 spr. kan zich niet voorstellen, dat men be- en, W" 2ake.n opgedrongen, die, hoe nuttig vredigd is met hetgeen door den wethouder j ook °P Zichzelf, een rustig werken van het gedaan is. De heer Schilling heeft niets 'of college onmogelijk maken, vooral als men zeer weinig gedaan. Had hij een ernstig j voor die zaken dan nog de prioritijd vraagt, onderzoek ingesteld naar de belangrijke j Wat doet het college dan wel? is door een vraagstukken, welke hier aangevoerd zijn der raadsleden gevraagd. Spr. zou willen en daarover rapport uitgebracht, dan zou antwoorden, zie de verschillende voorstellen, lïL k"' tevreden fin geweest. Voor de j die ia dit jaar 2ijn aangen0men. Bovendien arbeidsbeurs was met veel werk noodig. Terwijl het voorstel op het Rijk lag te wach- I s er ?.ok nog ander werk, dat wel den mees ten, heeft de heer Schilling vacantie genomen. vordert, n.l. het van dag tot dag Spr. vraagt dan inlichtingen over de voor stellen. welke door zijn fractie zijn gedaan. Hierna wordt gepauzeerd. Middagvergadering In de middagvergadering zette de heer Roelse zijn rede voort en besprak het be- waarschcolonderwijs. De gestes van B. en W. op dit terrein acht spr. niet gelukkig. Ernstige critiek oefende spr. uit op het beleid van den wathouder van onderwijs die zich al is hij ook vrijheidsbonder uitstekend verstaat met de rechtsche groe pen in den raad, waar het gaat om groeps belangen voor te staan. Het algemeen belang komt daarbij echter in 't gedrang. Het gaat volgens spr. om eigen standje bijhouden van de loopende zaken, waarvan de raadsleden mets merken. Dat er niet meer voorstellen van het Col lege worden aangenomen, komt omdat dit College geen meerderheid achter zich heeft, waarop het kan rekenen. En nu wil spr. even een zin aanhalen uit de rede van den heer Groeneveld, die zeide „wantrouwen der fracties onderling verhindert vruchtbaren arbeid." Zoo is het, maar dat heeft nog een ander gevolg en dat is voortdurend afbrekende critiek op het College. Het gaat hiermee als het voor 25 jaar in Rusland ging men vergeve spr. deze vergelijking als twee te bevoordeelen en alles geschiedt dan nog 1 sen ruzie kregen, sloeg n ze samen een jood dood. Hier moet het College het ont gelden sans gene. De oorzaak hiervan is, volgens spr., het kapitalistische standpunt, waarop de recht sche groepen zich stellen. In dit verband wees spr. er op, dat de heer Maas hier een trouwe comparant van den vrijheidsbonder Tusenius is, terwijl in de Kamer Mgr. Nolens alle verbinding met de liberalen afwijst. Spr. eindigde zijn betoog met een be schouwing, waarin hij constateerde, dat bovengenoemde politiek de deuren open zet voor het fascisme, hetgeen intusschen zeer naar den zin der heeren zou zijn, wanneer zij daarbij aan het bewind konden blijven. Hiervoor meende spr. de arbeidersklasse te moeten waarschuwen. De heer VERMEULEN bespreekt zeer uitvoerig de verhouding tusschen het college en den raad. In dit verband herinnert spr. aan eenige uitlatingen van den voorzitter tegenover spr. gedaan eenmaal ik ben gedoemd om naar u te luisteren, maar ik Maar wie heeft dat College saamgesteld? Immers de raad zelf. En nu kan spr. den raad verzekeren, dat hij met de leden er van zeer tevreden is, èn wat hun ijver èn wat hun persoonlijkheid betreft. Dit als antwoord aan den spreker, die spr. meende te moeten beklagen, dat hij met dit College moest werken. Het heeft ook geen zin en het vertroebelt de goede verstandhoudingen, die zoo hoog noo dig zijn, om bij voortduring weer te debattee ren over die wethouderskeuze. De personen, die daarop invloed hadden kunnen uitoefenen, hebbetj misschien wel zelf door hun vast houdendheid gemaakt, dat de zaken destijds geloopen zijn, zooals ze zijn geloopen. Nu heeft ook de heer Vermeulen over de verhoudingen tusschen den raad en het kan den raad niet verplichten om dat ook|C0jiege gesproken. En hij heeft die slechte te-c°enVVo^ 1 .Kats?e,, ee sPr' ge~ l verhouding c.a. willen demonstreeren, door griefd. Dergelijke uitdrukkingen kunnen toch niet gelden als een bewijs van een goede een uitdrukking van spr. s zijde gedaan, te verstandhouding tusschen B. en W. en den herhalen. Zooals hij het deed is echter de raad. j zaak totaal verdraaien. Zeker de uitdrukking Spr. haalde nog enkele voorbeelden aan, is gebezigd, maar onder welke omstandig- niet om te verwijten, maar om te constateeren, heden De heer Vermeulen, die veel en 1 dat er wellicht aanleiding is om te vragen vooral lang spreekt, maakte den raad onge in de begrooiing vindt spr. geen enkel 1 de verstaf,dko'idfng tusschen het college j dujdlg, zoadat enkele leden onderling gingen voorstel, waarin een groot politiek of econo misch beginsel ten grondslag ligt. De be grooting is een voorbeeld van „Klein Kunst" van regeeren. Spr. heeft den indruk, dat B. en W. zich 4os van den raad houden. De leiding van den voorzitter kan spr. niet loven. Het wekt den indruk, dat de voorzi'ter r,iet steeds bo ven de partijen staat. Het college w zijn g hiel heeft niet het vertrouwen van den raad. Door deze en andere omstandigheden en den raad goed is. B. en W. hebben medegedeeld, dat zij overwegen willen wanneer de raad zulks wenscht om de gewraakte circulaire aan spreken. Dit hinderde blijkbaar den heer Vermeulen en spr. heeft daarop geantwoord, dat hij de leden toch niet kon dwingen naar de hoofden van takken van dienst, betref-1 hem te luisteren dat wel een Voorzitter fende het in dienst nemen van kinderen van gedoemd was tot luisteren. Spr. heeft toen raadsleden in te trekken, Spr. zegt, datter verzachting laten volgen, dat dit woord van den raad in geen enkel geval een voor- I „gedoemd" niet bepaald sloeg op den heer stel kan worden verwacht in die richting. j Vermeulen, doch dat de voorzitter naar alle Deze bekeur mg van den raad moe wore ea leden moet luisteren. De heer Vermeulen had beter gedaan met ingetrokken uoor het ccllege, van wien het 1 De wethouder van openbare werken |in dle vergadermg zelf het woord te voeren is de Vrijz. Dem. fractie een oppositie-partij heeft gezegd, dat spr. nu 9 jaren op dezen tak voor een persoonlijk feit, inplaats van het geworden. 4 van dienst heeft zitten hakken. Spr. heeft nu nu te doen doorgaan als een zaak van gewicht, die verstandhoudingen tusschen het college en den raad zou bederven. De regeling van de brandweer wacht op het rapport en de conclusies van de Commis sie ad hoe. Wanneer die ,er zijn zal spr. van zijn kant de zaak zooveel mogelijk bespoedi gen. Wat de politie betreft het volgende. Ook spr. betreurt het natuurlijk, dat er des nachts op het politiebureau te IJmuiden geen voldoende personeel aanwezig is, om de veiligheid te verzekeren. Met den Com missaris zal spr. overleggen hoe in dit euvel zal kunnen worden voorzien door wijziging in diensturen enz. Een vermeerdering van zes personen bij het Politiecorps acht spr. voorloopig dan ook voldoende. Wat de salarissen betreft, spr. voor zich acht die voldoende meent men echter een voorstel tot verhooging te moeten doen, dan zal daarover bij het betrokken punt kunnen worden gesproken. Instelling van meer rangen bij de agenten, zou een teruggaan zijn. De organisaties zijn er sterk tegen en spr. voor zich gevoelt er niet voor. Er is gevraagd om een halte Duin- en Kruidberg. Daarop is reeds aangedrongen, ook is deze in uitzicht gesteld, maar men verzekerde, dat dit voorloopig niet kón met het oog op gebrek aan rollend materiaal. De aandacht van B. en W. blijft er op gevestigd evenals op den overgang bij de halte Juliana- kade. Wat de vraag over een officieel eereteeken betreft, neen dat bestaat natuurlijk niet, dan zou de heer Vermeulen het weten. Maar de heer Vermeulen weet ook, dat alle fractie leiders geraadpleegd zijn over het toekennen j van een eereblijk aan een zeer verdienstelijk burger, dien B. en W. op geen andere wijze konden eeren en dat één zich daartegen heeft verzet. Er zijn ambtenaren, die drie jubilea vieren in een kort tijdsbestek. Als men aan het derde toe is zal men over een dergelijk eereteeken kunnen spreken. De wethouder, de heer TUSENIUS, wijst er op, dat verschillende belangrijke zaken als tandheelkunde op de scholen en onderwijs aan spraakgebrekkigen moeten wachten omdat de financiën er nog niet zijn. Men heeft spr. aangevallen als politiek figuur en gezegd dat er ontevredenheid over zijn beleid is. Spr. heeft daarvan nóg niets bemerkt. Ja, wanneer men bij onder wijzersorganisaties zou gaan informeeren, ware het een ander geval, doch merkwaardig is, dat spr. bij persoonlijken omgang me' de onderwijzers niets ervan merkt. Spr. gaat hier uitvoerig op in en behandelt dan tenslotte de huisvesting van het B. L. O., een vraagstuk dat goed onder de oogen Zal worden gezien. Wat gedaan is is een noodmaatregel geweest. De wethouder, de heer SCHILLING, Zegt zich te kunnen voorstellen, dat ver schillende leden nie tevreden zijn over de werkzaamheid van den wethouder van so ciale aangelegenheden. Men moet evenwel niet vergeten dat het een nieuwe portefeuille betreft. Er bestond dus nog niets toen spr. begon. Successievelijk moet gewerkt worden. In jaren is er niets aan gedaan. En alles kan in eens niet overhoop gehaald worden. Laat men eerst eens zie nwat in de 4-jarige periode bereikt wordt. Spr. h?eft op het gebied van sociale organisatie een heelen staat van dienst achter den rug. Spr. heeft den tijd nog mee gemaakt dat het bed nog niet geschud was. Spr. is den heer Groeneveld dankbaar voor zijn houding. Dit raadslid is spr. meer dere malen komen waarschuwen als er iets aan de hand was op spr.'s terrein, waarvan spr. nog geen kennis droeg. Dit levert meer resultaat op dan de houding van ande ren, die eerst wachten tot hetgebeurd is en dan hoog van den toren blazen en in tusschen blij zijn dat het gebeurd is Tot den heer de Nobel zegt spr. dat zoo lang spr. lid van den raad is, nog nimmer wethouders op een gemeenschappelijk pro gram zijn gekozen. Spr. is telkens bij" in terruptie verweten, dat hij anders redeneert dan vroeger. In dit verband merkt spr. op, dat men de bakens moet verzetten naar de practijk. Had de heer de Nobel of zijn partij dat gedaan, dan ware de Vrijz.-Dem. fractie, eenmaal de voornaamste, thans niet ver schrompeld tot een fractie van twee, waarvan de heer de Nobel zijn zetel dan nog heeft gekregen op den naam van een ander. Onder voortdurende interrupties van de heeren de Nobel, Bosman en Schaar, gaat de heer Schilling verder en treedt in een breedvoerige beschouwing van hetgeen in de pers wordt geschreven, waarbij hij het heeft over een blaadje, waarin een scheeve voor stelling van zaken wordt gegeven betref fende de gemeentepolitiek. Hierop volgt een regen van interrupties van de zijde der sociaal-democraten, waarbij de heer Schaaruitroept, dat de wethouder „boven z'n thee moet zijn". Onder heftig gehamer door den voorzitter gaan de heeren Schaar en de Vries met ver heffing van stem verder. De VOORZITTER merkt op dat het een teeken van zwakheid is, wanneer men den tegenstander niet laat uitspreken. Wanneer de rust is weergekeerd trekt de heer SCHAAR z'n woorden in. De VOORZITTER antwoordt dat de heer Schilling in werkelijkheid ziek is. De heer SCHILLING vervolgt z'n rede, en zegt ten opzichte van de Arbeidsbeurs, dat deze zaak veel tijd eischte en werk spr. heeft de ervaring opgedaan dat zaken, waar het Rijk mee te maken heeft, niet zoo eenvoudig af te handelen zijn. Van spr. is geen voorstel te verwachten tot stichting van een vereenigingsgebouw, gezien de resultaten, welke met dit soort van gebouwen hier en in andere gemeenten bereikt zijn. Het is meestal een strop en nog geen enkele gemeente is in dit opzicht voor gegaan. De wethouder de heer DUNNEBIER, antwoordt, dat zoo spoedig mogelijk de wegen iri Velsen-Noord ter hand genomen zullen worden. Dikwijls kan echter betref fende de wegen niet die spoed betracht wor den, welken het college Zou wenschen. Spr. meent dat bij den bouw van open bare scholen geen luxe is betracht. De ge bouwen worden eenvoudig gehouden. Men heeft van de zijde der sociaal-demo- I craten gesproken van het voortrekken van I „eigen standje". Spr. merkt op dat het goed 1 is om menschen. die al zoo lang voor zich l zelf gezorgd hebben, thans eenigszins tegemoet te komen. - Wat de aanbestedingen betreft, er worden thans meer aanbestedingen gehouden dan acht jaar terug. Er is gesproken over het afsluiten van den spooroverweg bij de cen trale. Spr. meent dat men de boomen beter 1 te vroeg kan sluiten dan te laat. De wethouder, de heer NIJSSEN, zegt dat van de Vereemging van Nederlandsche gemeenten een voorloopige raming is ont vangen van hetgeen deze gemeente zal ont vangen, wanneer het voorstel, betreffende jde financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, zal worden aangenomen, zooals WOENSDAG 28 NOVEMBER 59.30 59.40 9.70 9.80 Brussei 34.55 34.65 Lenden 12.07 12.C8 47.90 48. - Rome 13.- 13.10 Madrid 40.10 40.20 35. - 35.10 New-York (cable 1 2.481/2 2.491/2 Praag 7.35 7.45 Warschau 27. - 27.10 66.30 66.45 66.30 66.45 Stockholm 66.50 66.60 het er ligt. Desgewenscht zal deze raming aan den raad bekend gemaakt worden. De raming van B. en W. betreffende de personeele belasting zou er naast zijn. Spr. wil niet gelijkhebberij huldigen, doch de uitkomsten wijzen uit, dat de raming niet j zoo onjuist was. De opbrengst op 1 Juli was f 10.000.- minder dan het vorige jaar. De cijfers van de Vereeniging voor I Nederlandsche gemeenten wil spr. thans j even voorlezen. Allereerst wat de gemeente verliest bii aanneming van het ontwerp. (De cijfers gaan over 1927). Gem. Inkomstenbelasting f 619.000.-, de uitkeering van het rijk enz. f 54.000.-, de opcenten op de personeele belasting f 113.000.- of in totaal f 787.000.- wat de gemeente aan inkomsten derft. In de plaats hiervan zal zij mogen heffen de Verteringsbelasting ad. f 259.000.-. terwijl zij ontvangt een uitkeering uit het fonds ad. f 372.000.-. Zij ontvangt dus f 71.000.- te kort, waarvoor zij opcenten heeft cp de fondsbelasting. Dit beteekent niet, dat de ingezetenen meer belasting zullen betalen, want zij betalen zooveel minder aan het Rijk. Deze cijfers gelden voor het jaar 1927 en zullen dus voor 1929 verhoogd moeten worden in verband met de uitbreiding der j gemeente. Intusschen wijst spr. er uitdruk- I kelijk op, dat dit cijfers zijn van de Ned. Vereen, van gemeenten en dat men er hier dus niet te diep op in kan gaan. Spr. merkt verder op, dat de gemeentelijke verificateur capabel is voor zijn taak. Hierna volgen de replieken, waarbij de heer MAAS de subsidieering van de drank bestrijding verdedigt. Spr. wijst daarbij breedvoerig op het nuttige werk, dat gedaan wordt, al blijkt dit niet naar buiten zooals reclasseering, huisbezoek, etc. Nog verschillende andere leden voeren het woord, waarna de vergadering verdaagd wordt tot Donderdagochtend. Een bij'drage voor de nieuwe reddingsboot Het volgende voorstel was in den loop der vergadering binnengekomen De leden der Chr. Hist. Raadsfractie, overwegende de moedige daden onzer mannen die reddingspogingen in het werk stellen bij scheepsrampen, waarvan de droevige herinneringen nog zoo versch in 't geheugen zijn, doch die pogingen deden met voor onzen tijd onvoldoende materiaal, stelt voor om als bijdrage voor de motorreddingsboot, welke reeds door de N. en Z. Hoil. reddings maatschappij is op stapel gezet en waarvoor de kosten door vrijwillige bijdragen worden bijeengebracht, nu f 500.- uit te keeren. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De bouw van de U.L.O. school Besloten werd den bouw van de nieuwe U.L.O. school te gunnen aan den laagsten inschrijver, den heer P. Rings, te Santpoort, voor f 97900.-. Ook de Amstel is nog steeds wassende. Het water in de rivier heeft reeds een onrustba rende hoogte bereikt, terwijl de omliggende polders nog steeds hun overtollige water In de rivier uitmalen, hetgeen den toestand nog verergert. Allerwege stroomt het water thans over den dijk, waardoor deze dermate onder mijnd wordt, dat men, ondanks alle in het werk gestelde pogingen, voor een doorbraak vreest. Met behulp van militairen wordt de dijk met zakken zand verterkt, hetgeen echter niet voorkomt, dat het water op steeds meer plaatsen de huizen binnen stroomt. In enkele perceelen loopt men met laarzen aan door het huis. Feestavond Zondag gaf de afd. Wijk aan Zee van den R. K. Volksbond een feestavond aan haar leden in café „Sonnevanck." De ruime zaal was flink gevuld. Opgevoerd werd het tooneelstuk: „Het kostbare leven," door G. Nielen. 't Was een leuk stuk en 't liep vlot. Er mankeerde hier en daar wel eens een woordje, maar het publiek was zeer voldaan. Vooral de firmanten Schmoll en Kratzer (de heeren B. de Goede en Andr. Schelvis)Zibbe (de heer F. Kippersluis) wekten den lachlust op. Niet minder moeten gehuldigd worden Lorner en zijn zoon Henry (de "heeren H. Schelvis en C. Bodewes), die met ernst en nadruk hun rol vervulden. Evenmin mogen we Stockel en Hartwig, en Kronau en zijn zoon vergeten, respectievelijk J. Bruineberg, D. v. 1. MeU, N. Duin en Gijs Schelvis, Voor al de 2 laatstgenoemden waren goed vooruit gegaan. Jammer dat in 't 4e bedrijf een kleine stoornis kwam, doordat het bericht kwam, dat er een schip gestrand was. Enke len werden daarvoor geroepen en enkelen gingen als belangstellenden kijken. Zoo was de man, die voor „het Doek" zorgt, ook weg geroepen en toen 't laatste zinnetje klonk van Zibbe: „Met het eten ben ik altijd onge lukkig geweest," moest er „Snel Doek" ko- me er kwam heelemaal geen doek. Na afloop van het spel werd er een tom bola gehouden voor een vaandel. De afd. Wijk aan Zee heeft haar leden een prettigen avond bezorgd. Geen schipbreuk Het bericht van een schipbreuk was overdreven. Wel dreigde er een te komen, maar 't schip is na veel moeite en tobben binnengekomen. Een logger, op 't punt van te stranden, heeft het er ook nog goed afgebracht. Torpedo J. de Vries en Andr. Schelvis (Centrum) vonden op 't strand niet ver van de pier een gave torpedo, waarvan ze aan gifte deden bij het hoofd van de kustwacht. Burg. stand van Vrijdag' 16 tot Donder, dag 22 November 1928 Geboren: E. Smit- Matzken, z; Jkvr. H. W. Schorer-van Len. nep, d. Ondertrouwd:. J. L. J. B. Baron Sweerts de Landas en C. E. Goedkoop; L. J. Dunk en A. E. Ipenburg. Getrouwd: Th. J. Zomer en J. K. Vlas man. Overleden: H. Meister, 63 j.; C. Hattink, 69 j., overleden te Haarlem; S. Konieczna, 56 j., overleden te Haarlem. Badhuis In het badhuis aan de Post. laan werden in de week van 19 tot en met 24 November genomen 364 douchebaden en 34 kuipbaden. x Aan 27 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door twee volwassenen gebruik ge maakt. R.-K. Bond van Bloemist-, Land- en Tuinarbefösrs Maandagavond hield bo vengenoemde bond een ledenvergadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw. Te ruim 7 uur opende de voorzitter, de heer L.Minck, deze vergadering met den christelijken groet en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den geestelijken adviseur en den heer Salman, hoofdbestuurslid. De heer Sal man las de notulen vcor. De voorzitter deel de mede, dat de samenstelling van het be stuur gewijzigd is: de heer L. Warmerdam is penningmeester en de heer Th. Zomer lste secretaris. De volgende week kunnen de verkloozen tusschen 12 uur stempelen. Op het graf van onzen overleden vriend zal een kruis geplaatst worden. De heer Salman hield nu een praatje over het contract. Spr. memoreerde, wat er op de Distrietsvergadering besloten was en dat er deze week in den omtrek overal een ledenvergadering gehouden zal worden om de uitspraak te verkrijgen van al de leden. Spr. zet in 't kort de meening van het H.B. uiteen. Enkele leden voerden 't woord over de wantoestanden, die er nog te veel heerschen en zouden gaarne zien, dat het hoofdbestuur meewerkte ze uit den weg te ruimen. Gestemd werd of het contract al dan niet moest worden opgezegd. De groote meerderheid besloot om het contract dit jaar niet op te zeggen. Besloten werd een vaandelkast aan te schaffen. Het vaandel zal verzekerd worden tegen brandgevaar; het vaandel-comité zal een kleine vergoeding krijgen voor het ge dane werk. Als vaandeldrager werd benoemd de heer Th. Warmerdam en tot plaatsver vanger de heer Jac. Warmerdam. Na een dankwoord sloot de voorzitter deze vergadering met gebed. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10