Buitenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws c FEUILLETON RADIO-OMROEP Kinderkleedin DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Amerika en het wereldhof Het antwoord der Geallieerden op het Duitsche memorandum Eigen schuld LEGER EN VLOOT De „Hertog Hendrik" Het aquarium van „Artis" te Amsterdam Kortsluiting in de electr. centrale te Dordrecht Doodelijke val Een bang kwartiertje Aan de gevolgen overleden Een goede vangst Felle brand te Zundert Overreden en gedood Het ongeluk op den onbe- waakten overweg te Twello Een veldwachter aangevallen Brillanten gestolen Opgesloten in een vuurtoren „Ranj'a puur' Door een hollend paard getrapt VRAGENBUS MARCIA DE LAUBLY President Coolidge wenscht aansluiting Berichten uit Washington aan de Engel- sche bladen melden, dat president Coolidge den wensch koestert, dat, voordat hij zijn ambt definitief neerlegt, de Vereenigde Sta ten lid worden van het Permamente Hof van Internationale Justitie. Hij zou reeds stap pen hebben gedaan om dit doel te bereiken. Eenigen tijd geleden hebben naar men meent de president en het Staatsdeparte- ment reeds onderhandelingen geopend om de bezwaren van de buitenlandsche mogend heden te overwinnen tegen de reserves door den Senaat verbonden aan een eventueel toetreden der Vereenigde Staten tot het Wereldhof. Deze onderhandelingen zouden reeds goede vorderingen hebben gemaakt. President Coolidge heeft van een en ander zelf meaedeeling gedaan aan een groep van veertien Senaatleiders, waaronder Borah. Curtis. Smooth en McNary, die op het Witte Huis by hem kwamen confereeren over de ;orte wetgevende periode, die in December begint en in Maart eindigt. De Senaat zelf zal verder weinig met de zaak te maken hebben, daar hij het protocol met reserves ongeveer drie jaar geleden reeds heeft geratificeerd. Men acht het waar schijnlijk, dat de bemoeienis van den Senaat zich zal beperken tot de commissie van Bui- enlandsche Zaken, die opnieuw Senator Gil- 'ettes motie in behandeling zal nemen, hervatting van de onderhandelingen betref fende het Wereldhof voorstellende. Van .■ijzigir^ van de reserves is klaarblijkelijk ;een sprake, zoodat de hoop op welslagen hoofdzakelijk ligt in de bekwaamheid van het Staatsdepartement, de buitenlandsche mogendheden te overreden hun bezwaren te aten varen, in het bijzender tegen de vijfde \merikaansche reserve, welke het Hof ver biedt om zonder toestemming van de Ver enigde Staten een verzoek in behandeling •e nemen tot het uitbrengen van een advies betreffende een quaestie. waarbij de Ver enigde Staten belang hebben of verklaren mlang te hebben." Deze reserve heeft ten loei, het unilaterale karakter van de Mon- roeleer te bewaren. EEN NIEUW VOORSTEL INZAKE ONTWAPENING Britten, de voorzitter der Amerikaansche •ootcommissie uit het representantenhuis, eeft aan Baldwin een telegram gezonden, aarin hij een gemeenschappelijke byeen- omst voorstelt van deze commissie en een ommissle van Britsche parlementsleden, om i beraadslagen over gelijkheid der zeemacht m Groot-Brittannië en der Ver. Staten ten inzien van alle klassen van schepen, niet -allende onder de overeenkomst van Washington. Britten stelt voor, dat de commissies na t Maart a.s. in Canada bijeenkomen en na ioop dar conferentie aan haar regeeringen ipport zullen uitbrengen nopens de resul- iten der besprekingen. Britten verklaarde, dat hij na Baldwins sde van 13 Nov. besloten had zich met hem n verbinding te stellen, ln welke rede Bald- !n den wensch uitsprak betreffende veel- uldiger persoonlijke besprekingen tusschen 'ritsche en Amerikaansche vertegenwoordi- lers ten einde een betere verstandhouding sschen de beide natiën in het leven te rcepen. CHAMBERLATN WEER IN HET LAGERHUIS LONDEN, 28 Nov. (V. D.) Sir Austen Chamberlain werd bij zijn verschijning in het '.agerhuis door alle partijen hartelijk be groet. Hij moest een reeks vragen beant woorden. Omtrent het voor eenige dagen be- kepd gemaakte samenwerken van Groot- Brittannië en Japan ia China deelde de min. van Buitenlandsche Zaken mede, dat de politiek van beide landen steunde op art. 7 van het verdrag van Washington en boven dien op het feit, dat Japan en Engeland veel grootere belangen in China hebben dan alle overige onderteekenende machten van het verdrag van Washington. Beide regeeringen waren onder deze omstandigheden overeen gekomen him belangen te behoeden door een voortdurende uitwisseling van gedachten en een zoo snel mogelijke samenwerking tus schen de gezanten van beide landen ln Pe king. Op een desbetreffende vraag, deelde Cham berlain mede, dat de Britsche regeering geen gelegenheid had gehad de Fransche of Duit- sche regeering iets mede te deelen omtrent het terugtrekken van Engelsche troepen uit het Rijnland, afgescheiden van de ontruiming door alle drie de bezettende machten. DE BEMIDDELINGSPOGINGEN VAN BORGEMANN IN IIET METAALCONFLICT Een verklaring der werkgevers DUSSELDORF, 28 Nov. (V. D.) Het werk geversverbond in de groep Roer-West heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het na drukkelijk vaststelt, dat de bemiddelingsvoor stellen van regeerings-presldent Borgemann niet anders waren dan de voorstellen van de vakbonden. Volgens deze verklaring zouden de leiders der vakvereenigingen reeds, tijdens de eerste onderhandelingen op 17 November een zelfde voorstel hebben gedaan, maar ln den loop der onderhandelin gen weer hebben losgelaten, ten einde een definitief resultaat te kunnen bereiken. Na dat de kans op verwezenlijking van deze voor stellen verkeken was, kwamen zij weer op nieuw opduiken in de bekende voorstellen van den regeerings-president. Doordat de vakvereenigingen echter vast houden aan het voorstel, waardoor zij elke onmiddellijke en definitieve oplossing afwij zen, moesten de besprekingen opnieuw ver daagd worden. Aan het slot van hun verkla ring noemen de werkgevers het voorstel der vakvereenigingen nog eens een kortzichtige regeling, die slechts een voorloopig karakter draagt en voor de ondernemers niet aan vaardbaar is. DEBATTEN OVER DE LEGERSTERKTE IN DE FRANSCHE KAMER PARIJS, 28 Nov. (V.D.) De Fransche Kamer begon hedenmiddag met de behan deling van de oorlogsbegrooting. Volgens de door de regeering verstrekte cijfers omtrent het aantal manschappen en de oorlogsuit gaven zouden deze laatste ongeveer 6.532 millioen franc bedragen. De rapporteur van de leger-commissie, Bouillon, merkte op, dat deze cijfers, waarvan de juistheid ook reeds door den afgevaardigde Montigny was aangevochten, in werkelijkheid ruim 7 325 millioen franc moeten zijn, waarmee het voor 1928 vastgestelde bedrag met 790 mil lioen franc is overschreden. Nadat de com munistische afgevaardigde Peron het woord had gevoerd, beantwoordde de minister van oorlog, Painlevé, in een lange rede de ge maakte opmerkingen. Speciaal hield hij zich bezig met de door den radicaal-socialis- tischen afgevaardigde Montigny gepubli ceerde cijfers en verwijten, welke de minister bestreed. De minister gaf gedetailleerde cijfers omtrent de legersterkte, die in 1913 aan officieren en manschappen 786100 be droeg. In 1931 zal het leger 598 000 man schappen tellen, waarbij n'et zijn inbegrepen de koloniale troepen, die dan een sterkte zul len hebben van 56 000 man. Het aantal onder de wapenen zijnde manschappen zal dan nog belangrijk lager zijn dan in 1913. Volgens de verklaringen van Montigny zou de leger sterkte 638.000 man zijn. Painlevé wees er nog eens op, dat de begroooting van 1929 onge veer 80 millioen lager was dan die van 1913. PARIJS, 28 Nov. (V.D.) De Engelsche regeering heeft hedenmiddag de Fransche regeering een ontwerp van een antwoord op het laatste Duitsche memorandum inzake de benoeming van de commissie van deskun digen voorgelegd. Naar officieus wordt mede gedeeld, wordt momenteel door de beide regeeringen overleg gepleegd over het door elk van hen aan Duitschland te zenden ant woord. Het gaat weer voornamelijk om de kwestie van de benoemipg der deskundigen, om de plaats van samenkomst, om het „onafhankelijk" karakter der deskundigèn en om een nauwkeurige omgrenzing van hun eigenlijke taak. ROME 28 Nov. (V.D.) Ambassadeur Freiherr v. Neurath heeft hedenmiddag aan 1 den onderstaatssecretaris Grandi de Duitsche nota Inzake de reparatiekwestie, welke ge lijkluidend is met de voor 3 dagen tn Parijs en Londen overhandigde nota's, overhandigd. BRUSPEL, 28 Nov. (V.D.) Ook in Brussel heeft de Duitsche gezant de copie van het Duitsche memorandum inzake het repara- tievraagstuk overhandigd. PARIJS, 28 Nov. (V.D.) Naar uit betrouw bare bron verluidt, laat de Engelsche regee ring zich niet uit over de benoeming van de deskundigen door de reparatiecommissie. Wat de pleats van samenkomst betreft, wil het Engelsche antwoord-ontwerp dit aan de commissie van deskundigen zelf overlaten. DE DECEMBER-RAADSZITTING TE LUGANO? GENEVE, 28 Nov. In welingelichte kringen verluidde het Woensdagavond, dat de secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, hedenmiddag te Berlijn een bespreking met Stresemann heeft gehad, waarin besloten zou zijn, den leden van den raad van den Volkenbond te verzoeken, erin toe te stemmen, de December-zitting van den Raad te Lugano te doen plaats vinden, met het oog op het ongunstige klimaat van Genève. PARIJS, 28 Nov. Het „Journal des Débats" meldt, uit zeer goede bron te hebben vernomen, dat de Volkenbondsraad op 10 December te Lugano zal bijeenkomen. BERLIJN, 28 Nov. Sir Eric Drummond is hedenavond met den trein van 20.25 uur van hier naar Genève teruggekeerd. DE ZIEKTE VAN DEN KONING ontsteking van de rechterlong, met een uitgebreide pleuris aan de rechterzijde, welke zeer pijnlijk is. Bij al dergelijke ziekten be staat reden tot ongerustheid. Deze zal voor loopig nog voortduren, doch het verheugt mij u te kunnen meedeelen, dat de koning een rustiger nacht heeft doorgebracht. Er is eenige verbetering in den toestand van de long, en de kracht van den koning Is on verminderd. Heden, om half vier in den -morgen, Is de Prins van Wales uit Dodona in Tanganyika vertrokken om naar Engeland terug te keeren. Te Dar Es Salem wacht de Prins thans op de aankomst van de „Enterprise" uit Ador, welke Zaterdag of Zondag kan aankomen. De „Enterprise" zal onmiddeüyk met den Prins naar Engeland vertrekken. De Hertog van Gloucester wordt te Dar Es Salem Zaterdag verwacht uit het binnen land. Hij zal te zamen met den Prins van Wales naar Engeland reizen. LONDEN, 28 Nov. Het bulletin van hedenavond deelt mede, dat de koning een rustigen dag heeft doorgebracht en even l heeft geslapen. Overigens is de toestand on veranderd. LONDEN, 28 Nov. De algemeene raad van vakvereenigingen die op het oogenblik in Londen bijeenkomt, nam een besluit aan waarin uitdrukking gegeven wordt aan den wensch van spoedige genezing van den koning. De reis van den prins van Wales Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat de Britsche kruiser „Enterprise", die 33 knoopen vaart, den prins van Wales van Daressalem, waar hij gisteravond verwacht werd, naar Brindisi zal brengen, vanwaar hij verder over land naar Londen zal reizen, dat hij over een dag of tien kan bereiken. HET VERKEER OP DEN WEG Bijna twee millioen auto's Bij het debat over het wetsontwerp inzake de hervorming van het stelsel van plaatse lijke regeering en de wijziging van de schaal der plaatselijke belastingen deelde de Brit sche minister van verkeerswezen Ashley mede, dat in zes jaar tijds het aantal auto mobielen op den weg van 874.000 tot 1 900 000 gestegen was. In 1925/'26 was voor de wegen 6 millioen pond sterling uitgegeven. EEN NIEUWE BOTSING TUSSCHEN PARLEMENT EN REGEERING IN POLEN Het parlement heeft indertijd den minis ter van binnenlandsche zaken, generaal Skladkowski, als teeken van protest tegen de houding van de regeering gedurende den verkiezingsstrijd een te zijner beschiking staand fonds op de begrooting ontnomen. Niettegenstaande dit votum van wantrou wen is generaal Skladkowski niet afgetre den. Dinsdag heeft de generaal in de begroo- tingscommissie van den Landdag verklaard, dat de ministerraad hem het fonds op zijn voorstel weer ter beschikking heeft gesteld Deze verklaring van den minister van binnenlandsche zaken heeft in het parle ment groot opzien gebaard. Zelfs afgevaar digden, die tot het blok van Pilsoedski be hooren, konden hun ontstemming niet ver helen, waarbij er op gewezen werd, dat deze verklaring in scherpe tegenstelling staat met de aankondiging door den premier Bartels dezer dagen, dat de regeering zich zou on derwerpen aan de financieele controle van het parlement. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN OOSTENRIJK Dr. Seipel beveelt een volksstem ming aan De bondskanselier Mgr. Dr. Ignaz Seipel heeft in een partijvergadering gepleit voor een volksstemming over de verkiezing van den bondspresident. Hij verklaarde, dat de eerste vraag waarover 't volk ln vrije stem ming zou beslissen, de vraag zou zijn van de verbreeding van de democratie door in voering van de verkiezing door het volk van het staatshoofd en de kwestie van de uit breiding van de bevoegdheid van het staats hoofd. Naar een der Amsterdamsche ziekenhui zen is vervoerd en aldaar ter verpleging op genomen, een 16-jarige jongen, die met zijn hoofd op straat was gevallen- toen hij van een vrachtauto was gesprongen, waarop hij was geklommen. Mgr. Dr. Seipel Dat den laatsten tijd het aquarium van „Artis" zich verheugen mag in een ver hoogde belangstelling van het publiek, zoo- ci'at thans het bezoek op vele middagen veel talrijker is dan anders in dit jaargetijde, behoeft geen verwondering te baren. In de verlichting van het beroemde aqua rium zijn n.l. eenige wijzigingen aange bracht, die maken, dat het licht, dat door de bassins valt, veel beter tot zijn recht komt dan tot nu toe het geval was. Tus schen de groote en kleine zaal is een licht- sluis van zware gordijnen aangebracht, ter wijl de vestibule, waardoor het publiek het aquarium betreedt, van het daglicht Is af gesloten en nog slechts verlicht wordt door een tweetal een zwak rood licht verspreiden de electrische lampen. Hierdoor is bereikt, dat thans de bassins, practisch gesproken, de eenige lichtbron vormen, of althans verre weg het sterkste licht uitstralen. Des middags wordt tijdig de electrische verlichting der bassins in werking gesteld. Vooral de aquaria in de kleine zaal worden dan even zoovele bijouterie-kistjes! Zeepaardjes zijn op het oogenblik ook we der in het aquarium te zien. Zooals bekend is, hebben deze dieren, die zoo sterk aan de „paarden" op het schaakbord doen denken, een staart, die een grijporgaan vormt, zooals de staart van een slingeraap of van een chameleon. Buikvinnen hebben deze visschen niet, wel waaiervormige borstvinnen, die als een schroef werken, wanneer het dier, recht overeind door het water zwemt. Zeepaardjes zijn de eenige visschen. waarbij de lengle-as van den kop een scherpen hoek maakt met die van het lichaam. Ten zeerste worden ook de prachtige zee kwasten of kokerwormen van Spahazani be wonderd. Deze wormen bouwen om hun lichaam, uit de afscheidingsproducten, van bepaalde huidklieren, een vleezigen koker op. waarbinnen het dier zich geheel kan terug trekken, doch waarbuiten ook het voorste uiteinde van het lichaam kan uitsteken, welk uiteinde een groot aantal in een spi raal geplaatste, fraai gekleurde kieuwdraden draagt. Het bij vermeend gevaar plotseling in den woonkoker teruggetrokken worden en daarna zich stilaan meer als een bloem- pluim ontplooien van deze spiraal van kieuw draden, brengt menigen toeschouwer in ver rukking. Zeer zeker doen dit laatste ook de vele zeer fraaie zeeanemonen-chrysanthenen anjelieren, die op het oogenblik vele bassins bevolken. konden zij er niet meer af. De stoomredding- boot Is toen uitgetrokken om te trachten hen er af te halen. Dit is, naar de „Msb." ver neemt, gistermiddag gelukt, zoodat de drie mannen weer behouden aan wal zijn ge bracht. Twee arbeiders gewond Te Dordrecht is gistermiddag bij het I inschakelen van een machine ln de Electri sche Centrale kortsluiting ontstaan, ten ge- 'volge waarvan een opzichter en een monteur I ernstige brandwonden aan hoofd en handen hebben gekregen. Beiden zijn in de Centrale verbonden en per ziekenautb naar huis ver voerd Ten gevolge van de kortsluiting ontstond in een tweehonderd meter verder gelegen transfonnatorzuil een ontploffing, welke de ijzeren kap der zuil op straat wierp. Een deel der stad werd stroomloos. In het Grand Hotel te Heerlen is <te aan nemer Hendriks uit Neerbeek van eea trap gevallen, kreeg een schedelbreuk en over leed enkele oogenblikken later. De autoverhuurder J. Lenters te Ruiner- wold had in den stormachtigen nacht van Zondag op Maandag een zeer bang oogen blik, meldt het „N. v. h. N." Zondagnacht om I uur had hij met zijn auto de vroedvrouw naar een kraamvrouw te Oosteinde gebracht. Op den terugweg ontdekte hij, dat in eens zijn wagen geëlec- triceerd was. Wat was er gebeurd? Een door den storm afgeknapte draad van de bovengrondsche geleiding van het electrisch net was om den toet van een der raderen gewonden, waardoor dus de heele auto onder electriciteit kwam te staan. Waar ook de heer L. zijn hand zette, overal voelde hij electrische schokken. Ook onder zijn voet, die natuurlijk op een der ijzeren pendalen rustte, kreeg hij een zeer raar gevoel. Door dat het ijzer van den auto niet met den grond in aanraking kon komen (door de isoleerende autobanden), had er natuurlijk geen snelle afvloeiing plaats, waardoor het gevaar verminderde. De heer Lenters durfde den wagen niet verlaten, want oogenblikkeltjk zou de elec trische stroom zijn weg door L.'s lichaam zijn gegaan. Gelukkig was het stuurrad met gummi omwonden, zoodat zijn handen niet geëlec- triceerd werden. De heer Lenters heeft door een plotselingen greep zijn altijd nog loopenden auto op de tweede versnelling kunnen krijgen. Met een geweldigen ruk werd het gevaarlijke stuk draad van het electrisch net afgetrokken. De heer Lenters reed toen met 'n eind draad van 60 M. plus een paal nog een heel eind verder. Toen hü geen electriciteit meer ontdekte, is hij uitgestegen. Zeer ontdaan kwam hij thuis. De 26-jarige arbeider A. G. uit Den Hel der, die verleden Donderdag van een 6 M. hoogen muur viel bij de Zuiderzeewerken, is in het ziekenhuis te Helder aan de ge volgen overleden. Dezer dagen heeft de politie te Ubach over Worms aangehouden een Duitscher, die reeds eenige jaren in deze gemeente woon. de, maar van wiens doen en laten men geen poolshoogte kon krijgen. De aanleiding hiertoe was, het verzoek in het Algemeen Politieblad, om de aanhouding van zekei persoon, die te Kaldenkirchen en Crefeld oplichtingen op groote schaal zou gepleegd hebben. Na confrontatie met de Duitsche politie -n een onderzoek in de woning, waarbij voor den dag kwam een groote koffer, Inhou dende een 50-tal valsche stempels van firma's en autoriteiten en een massa brief papier met het hoofd van voorname firma's werd de man, F. R. genaamd, naar net huis van bewaring te Maastricht overge bracht. Na zijn overbrenging volgde spoedig bet verzoek om uitlevering. R. bevindt zich thans ln de gevangenis te Crefeld in af wachting van het gerechtelijk onderzoek, dat waarschijnlijk niet lang op zich zal laten wachten. VRIJDAG 30 NOVEMBER. HILVERSUM. 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.302.00 Concert door het Boris Lensky-Tnof—-(5.3o— 6.00 Pianoconcert door Sophie de Vos 6.007.15 Con cert door het Omroep-orkest 7.15—7-45t Schippers- les, door C, A. M. v. Kasteele 8.058.50 Kamer muziek door het Concertgebouw-str-ik kwartet 8.50— 9.35 Nutslezing door Mr. M. Levenbach Huidige maat schappelijke verhoudingen 9.35 (Vervolg) Kamermu- ziekio. 30 Persber. Daama tot 11.00 Gramoioonmu ziek. HUIZEN. 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. 12.30—1.30 K.R.O. Concert door het K. R. O.-Trio 3.004.00 K.R.O. Vrouwenuurtje o. I. v. Mei. Twaalfhoven 4.005.00 Gramofoonmuziek - 5.00—6.45 Concert N.C.R.V. Mevr. A. Mossel-sopraan. Mej. Rosier-alt. Mej. B. Storm- piano 7.007.30 K.R.O. Paedagogie door Dr. T. v. DaeL- DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Sonatenconcert (viool-pano) 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Lezing 3:i5 Muziek 3.20 Lezing 3.40 Muziek 3.45 Le- 4.00 Muziek 4.05 Muziek voor scholen 4.50 Orkestconcèrt 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.3c Nieuwsber 6.50 Muziek 7.05 Schubert's piano- en vioolmuziek 7.30 Cinema-praatje 7.35 Muziek 7-45 Lezing 8.05 Concert G. Tchemiak-Balalaika. E. Anale kovitch-viool 9.00 Uitz. uit een theater! Palace- Theater) 9.20 Nieuwsber. 9.35 John Bunyan-her- denking 9.50 Nieuwsb. 9.55 „The Scot in Exile/» een St. Andrew's avondprogramma. Met medew. van Py- per D. Taylor n.05 Een verrassing zz.ao12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," I750 m. 12.502.10 Orkest concert 4.055»50 Orkestconcert 8.50-—u.ao „Werther" opera in 3 acten van Massenet, met medew van Mil. Perelli-zangeres. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische mustek 12.251.50 Orkestconcert 5»°55*50 Orkestconcert 7.20 Virtuosen-muziek. Werag-orkest. D. Feldin-ceUo.— Daarna orkestconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkestconcert 5.207.05 Lezingen 7.20 Wagnerconcert, o. 1. v. B. Seidler-Winkler 8.20 Lezing 8.50 Uitz. u. h. Heeren huis o. 1. v. Jos. Winckler. HAMBURG, 395 M. 3.35 Muziek voor 3 fluiten 5.20 Kamermuziek 6.20 Orkestconcert 7.20 Volks- en Wandelliedjes door de Singschar Liederfreunde 9.50 Heruitz.van buitenlandsche stations. BRUSSEL, 59 M. 5.20 Orkestconcert 6.30 Tnoconcert 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 „De Graaf van Luxem burg," operette van F. Lehar. Ranja heeft opengemaakt en de helft van den inhoud moet hebben leeggedronken. Dezer dagen brak brand uit in den stal van W. v. d. KI. te Zundert. Met den stal werd een schuur totaal door het vuur ver nield. Een koe en een varken kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. Zekere B. J. A. T. is te Rotterdam met zijn fiets op den Nieuwe Binnentveg onder een vrachtauto geraakt. Hij kreeg de wielen van het voertuig over zijn lichaam en is aan de bekomen verwondingen spoedig overleden. Naar ons gemeld wordt, is thans het Iyk i van het op den onbewaakten overweg te Twello door den sneltrein overreden meisje herkend. Het is dat van mej. Soemelink uit Deventer. Dezer dagen werd een zekere De Gier by een onbeduidende woordenwisseling in een café te Kolhom met een dolk in den arm gestoken. De aanvaller is daama gevlucht doch de rijksveldwachter Tiestra was hem spoedig op het spoor. De rijksveldwachter werd door een zestal Zuiderzeewerkers aan gevallen, waarbij hy hevig werd getrapt. Met een klewang wist hij den aanvallers ten slotte de baas te blijven. Uit de etalage van een zaak aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam worden vermist twee gouden oorknoppen, bezet met brillanten ter waarde van 359. LONDEN, 28 Nov. In een brief aan den Blijkens bij het Departement van Defensie minister van Binnenlandsche Zaken schrijft ontvangen bericht, is Hr. Ms. „Hertog Hen- de behandelende geneesheer van den koning, drik" op thuisreis Dinsdag j.l. bij opklarend Lord Drason: De koning lijdt aan een long- weder Ouessant gepasseerd. Gisterenmorgen zyn drie lichtwachters naar den vuurtoren op de Noorderpier te Hoek van Holland gegaan om het licht, dat defect was, te herstellen. Door de hooge zee Te Rotterdam heeft een ongenoode gast zich door een kelderraampje toegang ver schaft tot den kelder van het café „De Zwarte Ruiter", aan den Stationsweg. De kelder werd doorzocht, doch er wordt niets vermist, behalve dat de inbreker een flesch Te 's-Gravenhage sloeg Dinsdag een paard op hol. De politle-agent R. wist het dier te grijpen en het tot stilstand te brengen. Hij kreeg hierbij echter een trap van 't dier, waardoor hy tegen den grond viel. Aanvankehjk ge loofde men, dat hy geen ernstige verwondin gen had opgeloopen en hy vervolgde dan ook weer gewoon zijn dienst. Na eenige uren moest hy zich echter ziek melden. Het bleek dat hy vrij gevaarlijk gewond was. De agent werd naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand Is ernstig, hoewel niet levensge- vaariyk. Vr.: Zijn onderstaande loten al uitgeloot? 1 lot Panamakanaal Maatschappy no. 440215, 2 loten stad Amsterdam 1887, serie 40983 no. 2, 64209, no. 5. Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik ben aangeslagen voor de personeele belasting in de gemeente Velsen. 1924, 1925, 1926, 1927 voor 13.60. De huur was per week 3.50. Was deze aanslag juist? Nu ben ik aangeslagen voor 5.40 en verwoon in 't zelfde huis 3.50 per keek. Is ook deze aan slag juist? Antw.:Die aanslagen zijn wel Juist. Er heeft wetswijziging plaats gehad en er heeft een nieuwe schatting der huizen plaats gehad. Vr.:' Hoe kan ik peau de pêche reinigen, anders dan met benzine? Antw.: Met verdunde ammoniak. Vr.: Ik ben woonachtig in de Gemeente Haarlemmermeer. Nu heb ik een bezwaar schrift ingediend wegens inkomstenbelasting by den gemeenteraad. De daaropvolgende vergadering is geweest 8 Nov. 1.1. Hoelang duurt het nu, eer ik er van in kennis wordt gesteld? Antw.: Informeer eens aan het raadhuis te Hoofddorp, of uw adres in de vergadering van 8 November behandeld Is en zoo niet, wanneer het dan behandeld wordt. Vr.: Wat is het adres van Sjef van Don gen? Antw.: Als u schrijft aan Sjef van Dongen te Waalwijk, komt het schrijven wel terecht. Vr.: Is serie 33161 No. 24 van den Congo- Staat 1888 al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik verdien 35 cent per uur en werk 47 K uur per week. Myn moeder is weduwe, dus ben ik kostwinner. Nu ben ik aangeslagen ln de belasting voor 6.34. Is deze aanslag juist? Antw.: Die aanslag Is niet te hoog. Nieuwendijk 225229 Oude Gracht 151 Amsterdam Utrecht (Naar het Fransch) 19 Marcia was alleen, zy had zich voor genomen aan het venster het nachteiyk duister met zijne sterren, zijne ln 't don ker verscholen boomen en bosschen te be wonderen, maar vermoeiing en ontroering deden haren invloed gelden en zy gaf haar plan op en besloot te ruste te gaan. zy stapte dus in bed, blies hare kaars uit en was weldra in diepe rust verzonken. IX. Toon zij ontwaakte, was alle vermoeienis geweken. Het was nog vroeg in den mor gen en alle gasten sliepen nog. Vrooiyk er lustig zongen de vogeltjes hunne hoogste liedjes uit en brachten hun dank aan den Schepper; de bloemen uit hun nachtrust opgewekt, hieven hare kelkjes, met dauw bêpareld, ten hemel, kortom, de geheele na tuur straalde van nieuw leven, nieuwen gloecl. Hoe vriendelyk zag het er in hare ka mer uit, waar de zon met liefeiyke stralen een zee van licht tooverde. Fluks stond Marcia op en verfrischte zich met welbe hagen in het heldere water uit de kris tallen kan en, terwyi zij zich aankleedde, gleden hare blikken vol bewondering over den tuin, met bloemen bezaaid, over de boomen en marmeren beelden, en zag zij in de verte de lachende velden, de eeuwen oude stammen en den vijver met haar blauw helder water, waarop blanke water lelies hare fijne witte kelkjes boven de zacht-gróene bladeren verhieven. Marcia was te zeer gewend aan den vroe gen morgenstond, om lang bij dit schouw spel stil te staan. Plotseling drongen de zwakke, doffe to nen van een kerkje tot haar door en op ziende zag zij aan den uitgang van den moestuin het nederige bedehuis. Op Chêre- Vert maakte zy eiken dag alleen een wan deling door de vrye natuur, maar zou dit hier wel gepast zijn? Toch oordeelde zij, clat noch haar oom, noch één der ga.,ten het onpassend zouden vinden, indien zij even de H. Mis ging bijwonen. Zij zette dus haar hoed op, nam haar handschoenen en een kerkboek en liep zoo zachtjes mogelük de trap af naar beneden. Zonder leven schoof zij den grendel van een der cTeurer. af, want de bedienden, die de rust huns mees ters niet durfden storen, hadden dit werk tot later uitgesteld en hielden zich uitslui tend op in de benedenverdieping, en met lichten pas snelde zijn den tuin, het bosch- je en den moestuin door, waar de vroe gen morgenstond al zijne heeriykheld ten spreidde. Het hek stond open en gaf toegang tot een smal voetpad, aan welks uiteinde het kleine kerkje, omgeven door enkele hulzen gelegen was. Wat staken die lage huis jet met hunne kale daken af bij die van Bre- tagne, zoo weelderig met muurbloemen en vingerhoedskruid begroeid! Ook de kerk zeer eenvoudig, ja armoedig, met naakte witte muren, had niets van de artistieke aantrekkelykheid van de kapel van Chène- Vert, uit granietsteen opgetrokken, mé hare gekruiste bogen, hare sieriyke beelden, hier en daar met mos bedekt. Maar een maal neergeknield voor 't nederige houten altaar, naast twee liefdezusters met hare lange sluiers, vergat Marcia de armoede, die haar hier omringde, haar verdriet en hare mistroostigheid. Immers overal, waar de zielen, één van geest, hunne gebeden storten voor den troon des Allerhoogsten waar één en hetzelfde geloof hen eerbiedig het hoofd doet buigen en dankend doe neerknielen voor hun God, die niet schroomt zich zoowel ln grootsche, heeriyke ker ken en kathedralen, als in nederige ka pellen en bouwvallen, ja tot zelfs in de open lucht, in al Zijne liefde aan dc menschheid te openbaren, vindt deze haar hoogsten, haar grootsten troost, daar vind: zy versterking, kracht en moeden ook hier ln de tegenwoordigheid van haar Schepper vond Marcia den troost, dien de wereld niet geven kan." Het was nog zeer vroeg, toen Marcia, on opgemerkt, meende zy, huiswaarts keerde. 1-Iaar eerste werk was Jan en Lucie in een 'angen brief al hare wederwaardigheden en indrukken mede te deelen; dit gedaan nam zy een handwerkje en een leesboek en zet te zich "°der op het terras, waar zij af en toe hr s oogen liet rond gaan over de heeriyke „ieurschakeeringen, die de zon hier overal tooverde. Men stond laat op. Behalve sir Rupert, lie haar groetende voorbijging en een ritje te paard ging ondernemen, zag zy nie mand dan mijnheer Nalys, denzelfden jon gen man, wiens aandacht juffrouw de Son- neval den vorigen avond vruchteloos had trachten tot zich te trekken. Hy wandelde door de laan, maar scheen niet de minste notitie van haar te nemen. Een oogenblik liet zy haar werk rusten, om hem even op te nemen; hij scheen niet ouder dan dertig jaar en mocht knap genoemd wor den, al deden de regelmatigheid en zacht heid zyner trekken niets af aan de man nelijke kracht, die uit zyn geheele wezen sprak. Daarna hervatte zy haar werk en dacht niet meer aan den jongen man. Doch even later viel zijn blik op Marcia en sinds dien tyd sloeg hy nauwkeurig al hare bewgingen gade en bestudeerde de ernstige, diepe uit drukking, die op haar gelaat te lezen lag. Even voor elven Werd er gebeld voor het; déjeuner. Juliane, in keurig morgentoilet, nam de honneurs voortreffeiyk waar en had voor ieder een vriendelyk woord over. Mynheer Etude alleen verscheen niet, zijne gasten schenen zich hier niet al te zeer over te bekommeren en spraken af, hoe zij den dag zouden doorbrengen. Mijnheer Nalys, mijnheer Navaod en de dokter besloten eenige treintjes in Parijs over te blyven Mice de Sonneval gaf voor, dat de zijde voor haar handwerkje verbruikt was en haalde hare moeder over, om even met haar en hare zuster naar de stad te gaan zoodat zy tegelijkertyd van de omnibus, die den heeren ten dienste stond, konden gebruik maken. Lady Trafford en mevrouw Havard, een onbeduidende dame van 40 jaar, maakten gretig gebruik van de uit- noodiging, die mijnheer de Saint-Marc hun deed om de ruïne te gaan bezichtigen en zy verzochten Marcia hen te vergezellen, hetgeen deze dankbaar aannam. Toen het ontbyt afgeloopen was, kon zij toch niet nalaten Juliane te vragen: „Zal ik oom nog zien, voor wij uitgaan?" „Ik geloof niet, dat hij gestoord wil wor den; hij heeft hoofdpyn en ik alleen mocht by hem komen." „Wilt u hem zeggen, dat het mij spyt hy zich onwel gevoelt en dat ik hem strak jes hoop te zien?" „Ik zal het doen." Een uur later waren alle gasten vertrok ken en heerschte er een ongewone stilte in het groote huis. jWellicht had mynheer Belde tot bevredi ging van een zyne gasten het twyfelachtige genoegen zyner tegenwoordigheid ontzegd. Onberispelyk gekleed, zat hy voor het ven ster en keek naar het wegrijden der rijtui gen, toen Juliane, die reeds eenige malen aan de deur geklopt had, zonder antwoord te ont vangen, zachtkens het vertrek binnentrad. „Waarom ben je niet uitgegaan?" vroeg hij barsch. „Ik wilde u de krant voorlezen, lieve oom." „Dank je, myn oogen zyn vandaag uitste kend, ik zal dat zelf doenIs dat kind is Marcia al een beetje thuis hier? Heb Je haar op haar gemak gesteld?" Juliane's lippen trokken zich krampachtig samen. „Ik geloof beste oom," antwoordde zy zacht, „dat Marcia zich zelf wel redden kanzy schynt, evenals alle jonge meisjes die buiten wonen, in volle vrijheid te zyn opgevoedMynheer De Laubly heeft, ge loof ik, geen paard en rytuig, noch bedien den, die Marcia kunnen vergezellen of wellicht houdt hy zich niet streng aan de vormenDezen morgen tenminste heeft dj op haareentje een wandeling ge maakt." De wenkbrauwen van mynheer Belde fronsten zich. (Wordt vervolgd.!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10