V 7 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM BE HERZIENING VAN HET DAWESPLAN VTERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE I De pensionneering der wethouders de verordening thaus vastgesteld De havengeiden verlaagd over eenkomstig 't voorstel van B. en W. De bouw van een gymnastiek lokaal De H. O. V. krijgt geen extra-subsidie, beslist de raad met 19—17 stemmen De walmuren aan de Nieuwe Gracht: kan de ver betering nu nog niet beoordeeld worden? En gemakhuisle annex buffet op het Kennemerplein: de raad wil weten, hoe B. en W. zien de combinatie denken Aankoop van grond aan den Zomerweg Een tentoonstellingszaal in het Frans Halsmuseum. door den geheimen Hofrat prof. dr. Albrecht Mendelssohn Bartholdy, leider van het institnnt voof buitenlandsche politiek, Hamburg (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarlemsche Courant) Bij de besprekingen over de herziening van het Dawesplan by gelegenheid van de bezoe ken door den agent der herstellingen, Parker Gilbert, aan Engeland, Frankrijk en België, moet men niet uit het oog verliezen, dat de stoot voor deze besprekin gen niet door Duitsehland, maar door Frankrijk gege ven is. Duitsehland was en is over 't ge heel genomen bereid de opgelegde verplich tingen, uit het Dawesplan voortvloeiend, na te komen en dit zoolang voort te zetten, tot het niet langer daartoe in staat blükt te zijn, *tztj omdat het onmogelijk een Davis-annuï- teit, zonder het evenwicht in de Duitsche huishouding te verstoren, kan betalen, 't zij omdat t voor Duitsehland onmogelijk is de bedragen der annuïteiten in marken aan de betrokken staten te transfereeren. GENERAAL DAWES Dat wij in Duitsehland meer dan in 't buitenland er van overtuigd zijn, dat deze onmogelijkheid zeer spoedig zal blijken, vindt daarin zijn oorzaak, dat wij door de weelde, die het groote stadsleven demonstreert, den nood van den middenstand zien. Wij weten bovendien, dat de toename van spaargelden, die men in het buitenland aanziet als een teeken van groeiende Duitsche welvaart, voor verreweg 't grootste deel afkomstig Is van kleine spaarders, die voor belastingen en herstel-doeleinden geen rol spelen. Ongetwij feld hebben vele industrieele instellingen in dé laatste jaren hunne beleggingen zeer ver sterkt en ook de openbare dienst ln Duitseh land Is merkbaar verbeterd. Maar al beloven deze verbeteringen eene hoogere prestatie van het rijk en hoogere kapitaal-opbrengsten voor de toekomst, zoo vertegenwoordigen echter noch de eene, noch de andere een kapitaal, waarmee men hooge oorlogssohadevergoedin- gen, herstelbetalingen genaamd, kan voldoen. Wij meenen derhalve, dat de onmogelijkheid van de ten-uitvoerlegging van het Dawesplan juist daarom zeer spoedig zal blijken, wijl Duitsehland de verplichtingen van t Dawes plan verder tracht na te komen in zijn tegen woordige periode van opbouw, terwijl ander zijds de moeilijkheden van transfer, doordat de Vereenigde Staten en in den laatst-en tijd in verhoogde mate ook Frankrijk ons de be dragen, die in Duitsehland te betalen zijn in buitenlandsch geld leenen, wel zooveel mo gelijk weggedoezeld, maar geenszins werke lijk uit den weg worden geruimd. Duitsehland heeft zijn ernstig streven het Dawesplan uit te voeren en uitvoerbaar te houden ook daardoor bewezen, dat het her haaldelijk een beroep op t Haagsche scheids gerecht heeft gedaan, om een authentieke verklaring over de hoegrootheid der jaarlijks te betalen bedragen te doen vaststellen. Zoo heeft de Duitsche regeering in dit jaar trach ten te bereiken in Dep Haag, dat op de te betalen annuïteiten die bedragen in minde ring zouden worden gebracht, die thans nog tien Jaar na den wapenstilstand door enkele der vijandelijke staten uit de op brengst van in beslag genomen Duitsch privé- bezit werd getrokken, welke opbrengst de be trokken staten zich zonder meer toeëigenden. Wanneer Duitsehland deze aanspraken waren toegewezen, zoo zou daarmee niet alleen een einde gemaakt zijn aan eene ooriogspraktijk, welke den economischen vrede en het Inter nationale vertrouwen groot nadeel toebracht, maar bovendien zouden daardoor de Dawes- annuïteiten dermate verlicht zijn, dat de kwestie van herziening' in 't geheel niet acuut zou zijn geworden. De vijandelijke staten evenwel, die zich van dit bezit hadden mees ter gemaakt en de herstelcommissie hebben deze Duitsche aanspraken fel betwist en moesten tenslotte, wijl ze niet in het Dawes plan waren opgenomen, door het scheids gerecht worden afgewezen. In elk geval heeft Duitsehland ook hier van zijn goeden wil doen blijken en kosten noch moeite gespaard, om het zijne bij te dragen in de totstand koming van een internationale economie onder het regiem van het Dawesplan, De tegenwoordige bespreking van het Dawesplan is ook geenszins economisch, maar vindt uit politieke motieven plaats. Frankrijk heeft als waarborg voor de ontruiming der militair bezette gebieden van Duitsehland een grootere zekerheid voor de betaling der oor logsvergoeding verlangd en aan dit verlan gen den eisch vastgekoppeld, dat er een inni ger samenhang tusschen de Duitsche betalin- gen en de betalingen der geallieerden aan de Vereenigde Staten zou worden tot stand ge bracht. Deze eisch is op het denkbaar ongun stigste oogenblik geformuleerd, eerstens we gens de Amerikaansche presidentsverkiezing, die de overwinning van den republikeinschen candidaat en diensvolgens een nog strengere Houding der Vereenigde Staten tegenover de Europeesche schu'denaren gebracht heeft. Verder wegens het zeer begrijpelijke wan trouwen, dat in de Vereenigde Staten door de antwoorden van Frankrijk en Engeland op het voorstel van staatssecretaris Kellog is gewekt en door het zoo noodeloos verheime lijkte Engelsch-Fransche vlootcompromis nog is versterkt. Hoe duidelijker nu aan den da? treedt, dat de Vereenigde Staten niet van zins blijken het door Frankrijk gewenschte organische verband te leggen tusschen de Duitsche betalingen op de herstelschulden en de betalingen der geallieerden op de Ameri kaansche oorlogsleeningen, des te meer beijvert zich de Fransche politiek Duitsehland het initiatief tot eene herziening van het Dawesplan te doen nemen. Daartoe moeten wij ons niet laten gebruiken; het wordt ons opgedrongen. Het is juist, dat ook in Duitsehland steeds weer er op gewezen Is, hoezeer de onzeker heid over het totaalbedrag der herstelbeta lingen den wederopbouw van het Duitsche economische leven in den weg staat. Aange nomen, dat men zou overgaan tot vaststelling van dit totaalbedrag, zoomede van rente en amortisatie, dan zou dat niet enkel geschie den om Duitsehland van de onzekerheid omtrent de hoegrootheid van zijn schulden last te bevrijden, maar ook om eene balans van het Europeesche economische leven te kunnen opmaken, op grond waarvan Frank rijk en Engeland verwachten mogen, hun handelsverkeer met de Vereenigde Staten en hun credietverhouding veiliger te kunnen ontwikkelen. Terwijl het Dawesplan stellig een advies van deskundigen ten behoeve van de geallieerde mogendheden, juister gezegd van de herstelcommissie was, waarbij Duitsehland alleen informatief meewerkt, echter geen medezeggingschap had, zal een nieuw plan alleen ln vrije samenwerking der regeering en deskundigen van alle landen tot stand kunnen komen. Dat zal niet alleen Duitsehland, maar de geheele wereld ten voordeel strekken. Want elke wederzydsche overeenkomst, uit den vrijen wil van alle belangstellenden ontstaan, heeft van nature grootere kracht dan een statenverdrag, dat de zwakkere onder pressie van de macht van den sterkere moest onderteekenen. Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Scholl. Ingekomen was een schrijven van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarin gevraagd werd, geen onderwijzers bij het openbaar on derwijs te benoemen, die door hun handelin gen getoond hebben, tegen het openbaar on derwijs te zijn. De heer BOES zou inlichtingen bij den Bond willen Inwinnen, hetgeen de heer REI- NALDA ondersteunt. Besloten wordt, feiten te vragen aan den Bond. Eervol ontslag Mevr. J. van Breemen—Van Eek wordt eer vol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school no. 9, en wel met ingaijg van 1 December a.s. W. L. Pilaar, leeraar in de wiskunde en de Maleische taal aan de Hoogere Burger school A wordt uit deze beide betrekkingen eervol ontslag verleend met ingang van 1 a- nuari 1929. Balans enz. Zorgvliet. B. en W. stellen voor, de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 Decem ber 1927, betreffende de 41, de 44 en de 15 arbeiderswoning, voor den bouw, waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de Wo- ningbouwvereeniging „Zorgvliet" financieele steun is verleend, goed te keuren, zooals die stukken den 6den November 1928 bij hen zijn ingekomen. Aldus besloten. Rekening enz. Burgerlijk Armbestuur B. en W. stellen voor, de rekening en ver antwoording van het Burgerlijk Armbestuur .betreffende de huiszittende armen, het Stadsarmen- en ziekenhuis en 't Kinderte huis over 1927, bevattende onder de inkom sten een bedrag ad 542.857 02 wegens sub sidie van de gemeente, goed te keuren. Aldus besloten. Rekening enz. St. Elisabeths-Gasthuis B. en W. stellen voor de door Regenten van het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis ingezonden twee staten van af- en over schrijving, eene suppletoire begrooting en een rekening en verantwoording over 1927, aanwijzende een subsidie uit de gemeente kas ad 126570.27, betreffende voornoemd gasthuis en de rekening en verantwoording over 1927, aanwijzende een batig saldo ad t 68 01, betreffende de Stads-Apotheek, goed te keuren. Aldus besloten- De gemeenterekening over 1927 B. en W. stellen voor, de rekening en ver antwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1927 met de daarop betrekking hebbende bescheiden en balansen vast te stellen voor wat betreft de ontvangsten van den gewonen dienst op 14 554.4CE.58; de uitg, van den gewonen dienst op 14539.590.83 en alzoo het batig slot van den gewonen dienst op 14 877.75; de ontvangsten van den kapitaaldienst op 27.628 030 06 de uitgaven van den kapi taaldienst op 35 061.913 82 en alzoo het nadeelig slot van den kapitaaldienst op 7.433.883.16. Aldus vastgesteld. Kohier straatbelasting B. en W. bieden ter vaststelling aan het 3e gedeelte van het kohier der straatbelas ting en dat der precariorechten, belasting jaar 1928, met een opbrengst respectievelijk van 74.253 68 en 12.083 40. Aldus vastgesteld Vergunning waterleidingbuis B en W. stellen voor, aan het Prov. Wa terleidingbedrijf vergunning te verleenen voor het hebben en onderhouden van de be staande waterleidingbuis nabij de Liedebrug. Aldus besloten. Bijbouw tentoonstellingszaal B. en W. vragen een crediet aan van 27 250 voor den aanbouw van een tentoon stellingszaal aan het Frans Halsmuseum. Het crediet wordt verleend, Verkoop grond B, en W, stellen voor aan L. J. A, Mole naars alhier te verkoopen een gedeelte bouwterrein, groot ongeveer 647 M2., aan de Westzijde van de Kempstraat, tegen 15 per M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, aan het Bouw en Aannemei-sbedrijf voorheen gebr. Mole naar en Neuteboom, tegen 1250 per M2. te verkoopen 540 M2. grond, gelegen aan de Sikenstraat hoek Verlengde Marnixstraat. Aldus besloten. Aankoop van grond. B. en W. vragen een crediet aan van 107 665 voor aankoop van 4 perceelen wei land aan den Zomerweg. Het crediet wordt verleend- Jaagpad langs Noorder Spaame Aangezien het gedeelte van den weg (jaagpad) langs het Noorder Spaarne in de voormalige gemeente Spaarndam van de brug over het kanaal naar de voormalige Kleine of Haarlemmerschutsluis af tot de voormalige Lange brug aldaar in een toe stand verkeert, welke niet meer voldoet aan de eischen die het verkeer stelt, zijn reeds door het bestuur van genoemde voormalige gemeente, met het Rijk onderhandelingen gevoerd over het overnemen in beheer en onderhoud van dat weggedeelte. Deze onder handelingen hebben B. en W, na de an nexatie voortgezet. Het resultaat hiervan is geweest, dat de Minister van Waterstaat zich bereid heeft verklaard overdracht in beheer en onderhoud van bedoeld wegge deelte te bevorderen. Besloten wordt tot overneming van beheer en onderhoud. Overeenkomst toelating leerlingen B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling, betreffende de toelating van kin deren uit de gemeente Heemstede op de scholen voor openbaar L. O. der gemeente Haarlem. Aldus vastgesteld. Onderhond orgel Groote Kerk De firma Maarschalkerweerd en Zoon te Utrecht, heeft tegen 1 Januari a.s, opgezegd de met haar gesloten overeenkomst inzake het onderhoud van het orgel in de Groote Kerk. In verband daarmede zijn met de firma S. P. A. Adema te Amsterdam, onderhan delingen gevoerd met betrekking tot het onderhoud van het orgel na 1 Januari 1929 Deze firma is bereid een overeenkomst met de gemeente aan te gaan. B. en W. stellen voor hen tot het aangaan van deze overeenkomst te machtigen. De machtiging wordt verleend. De pensionneering der wethouders In de raadsvergadering van 7 November jj. werd besloten, dat B. en W. binnen een maand, ter verkrijging van een geheel juiste redactie van de verordening, regelende de pensionneering van wethouders na hun aftreden en van hun weduwen en of weezen, een technische herziening ter vaststelling zouden aanbieden. B. en W. bieden nu een geheel nieuwe ver ordening, waarin de technische wijzigingen zijn opgenomen, ter vaststelling aan. De heer JOOSTEN wijst op een bepaling in de verordening volgens welke de weduwe van een wethouder pensioen krijgt en waarin gesproken wordt, van „de weduwe van een gepensionneerden wethouder''. Daa*- onder is volgens dezen regel ook begrepen een wethouder, die geen pensioen geniet. Een r.aaere verklaring wordt gegeven, waarna de verordening wordt vastgesteld. De VOORZITTER betuigt dank aan de commissie voor haren arbeid. Verlaging havengelden B. en W. stellen voor, het haventarief van 6 cent tot 4 cent per 1000 K.G. laadver mogen te verlagen. Zy stellen verder voor, bij het niet meer dan 53 malen binnenvaren 1,60 per 1000 K.G. laadvermogen te heffen, bij 105 maal binnenvaren 2.40, bij 157 maal 3,20, bij 209 maal 3,60, bij 261 maal 4 en bij meer dan 261 maal 4,40. De lieeren VAN LIEMT en DE BRAAI, stellen voor, deze heffingen te verlagen tot resp. 1,20, 1.80, 2.40, 2.80, 3.20, 3.60. De heer MEIJERS stelt voor, een docr. vaarttarief in te voeren van 2 y, cent per 1000 K.G. laadvermogen, mits de schepen niet langer dan 24 uur in de gemeente verblijven, de uren van Zaterdagavond 7 uur tot Maandagmorgen 7 uur niet medege- rekend. De neer VAN LEEMT verdedigt zijn voor stel, dat z.i. meer overeen komt met de door B. en W. vastgestelde verlaging. De heer MEIJERS kan n'et medegaan met het voorstel-Van Liemt. Het voorstel van B. en W. brengt reeds een belangrijke ver laging van abonnementstarieven, In scheep vaartkringen heeft men herhaaldelijk er over gesproken, dat de tarieven in Haar, }em gc-ed waren. Haarlem heeft geen kost. bare sluiswerken e. a. te onderhouden. Voor doorvaaxtverkeer moet het tarief echter verlaagd worden, meent spr. Hij maakt een vergelijking met andere plaatsen, waar de tarieven lager zijn- De VOORZITTER merkt op, dat men niet uit het oog mag verliezen de locale po sitie van een plaats. Ook bet doorgaand verkeer te land is hier van belang. De bedragen der havengelden nemen toe en daaruit blijkt wel, dat het bezoek aan Haar lem toeneemt. De schippers hebben geen voordeel van de verlaging, wel de grootbevraehters. ln Haarlem heeft men moeilijkheden met de doorvaart voor het verkeer te land. Om dit alles vraagt spr. zich af wat voor Haarlemsch belang gemoeid is met ver laging der havengelden. Komen ex meer schepen, dan wordt het doorgaand verkeer zeer belemmerd en daarenboven zal het giooter aantal schepen, dat Haarlem aan doet, meer personeel vexeischen. Dit aclit spr. twee nadelige gevolgen voor Haaxlm en daarom meent hij, dat verlaging der ha vengelden niet tot voordeel van Haarlem strekt. Wethouder SLINGENBERG zegt, dat de kosten der bruggen enz., dusdanig zijn, dat er geen batig saldo Is. De voorzitter heeft zich tegen verlaging gekant. Maar spr. gelooft niet, dat het uit zonderlijke standpunt gehandhaafd moet worden dat te Haarlem de haventarieven hooger zijn dan elders. Spr. moet beide ingediende amendementen afwijzen. Niet juist is, de tarieven van abonnementen verder te verlagen; zij zijn reeds te laag. Bij abonnement betaalt Iemand, die drie maal per week in Haar lem komt, 2 cent per ton; het voorstel. Van Ljemt beoogt, 2 cent per ton te laten betalen door iemand, die slechts eens per week in Haarlem komt. Ook het amendement-Meyers moet spr. bestrijden. Het verkeer te land mag niet vergeten worden. Wij hinderen de schip pers niet met onze bruggen, maar zij hin deren het verkeer te land met him door vaart. Het verkeer uit de Amsterdamsche buurt over de Langebrug, dat een arbe'dersver- keer is, ondervindt zeer veel hinder van de doorvaart. Op de eerste plaats hebben vij te zorgen voor de ingezetenen zelf. Door verdere verlaging moet niet kunstmatig de stagnatie in het verkeer te land bevorderd worden. De heer VAN LIEMT moet zich verklaren tegen het voorstel-Meijers. Hier ln den raad zit spr. niet voor de Kamer van Koophandel, maar voor het algemeen belang en als zoo danig handelt hij ook. Wat de tarieven betreft als men abonne. ment heeft, maakt men er meer gebruik van; dat ziet men wel aan hen. die tram- of treinabonnement hebben. Daarom vindt spr. het een onlogische gedachte, die tarieven te verlagen. De heer MEIJERS verdedigt nogmaals zijn voorstel. De VOORZITTER zet zijn standpunt te gen verlaging nog eens uiteen. Men moet nu reeds dikwijls lang wachten voor de brug gen, en dat zal nog erger worden, als het scheepvaartverkeer drukker wordt. Wij hebben nu pas het drama van den Muidertol gehad; laten we oppassen, dat de Lange brug geen tweede Mu'dertol wordt. Wethouder SLINGENBERG zet nogmaals de afwijzende houding van B. en W. te genover de amendementen uiteen. Het voorstel-Meijers wordt verworpen met 2412 stemmen. Voor de S. D. A. P., behalve de heer Koppen en voorts de heeren Peper en Visser. Het voorstel-Van Liemt wordt verworpen met 23—13 stemmen. De verlaging wordt dan vastgesteld, zooals B. en W. hebben voorgesteld. Jijbouw school B. en W. stellen voor, onder intrekking van het raadsbesluit van 3 Augustus 1927, de oorspronkelijke bestemming terug te geven aan het Gymnastieklokaal van school 110. 39, boven dit lokaal twee gewone leslokalen te bouwen, en voor deze werkzaamheden f 18.900 beschikbaar te stellen. De heer BOES meent, dat het gymnastiek lokaal op den beganen grond te veel hinder geeft voor het onderwijs in de lokalen er boven gelegen. Daarom is spr. er tegen. Wethouder ROODENBURG hoort deze be. zwaren thans voor het eerst. Mogelijk is te onderzoeken, of zij te ondervangen zijn. De heer BOES merkt op, dat die bezwaren niet te ondervangen zijn; zij zijn te groot. Wethouder ROODENBURG zal die be zwaren ernstig onderzoeken. Het crediet wordt B. en W. verleend; de heer Boes verklaart zich er tegen. Verhuur perceelen B. en W. stellen voor, te verhuren: aan de wed, D. Eljssen-W. Benjamin, per ceel Groote Markt 29, tegen 45 per week; aan P. Klopstra, perceel Groote Markt 33, tegen 30 per week. Aldus besloten. De suhsldieering der H. O. V, B. en W. stellen voor, het bij de begrooting voor 1928 ingediende voorstel.Loosjes, om de H. O. V. 5.000 extra-subsidie te geven niet aan te nemen. De heer LOOSJES acht het prae-advies buitengewoon teleurstellend, niet alleen om dat het afwijzend is, maar ook omdat het op geen goede gronden gemotiveerd is. Waarom is dit prae-advies tien maanden uitgebleven? B. en W. zeggen ln stadhuis, taal: „Barbertje moet hangen, en als hij goed dood is, zal de gemeente eens overwegen, de begrafeniskosten te betalen." Sprekers voorstel is naar B. en W. om prae- advies gegaan, omdat -de Prov. Staten voor 1928 subsidie zouden verleenen. Die subsidie wordt echter, naar gebleken is. eerst ever 1929 uitgekeerd. Nu willen B. en W. dat de H. O. V. het nadeelig saldo over meer jaren verdeelt. Maar waarom wil men dat? Dat is onver diend voor de H. O. V., waar nu algemeens homogeniteit heerscht en allen werken om de H. O. V, steeds beter te maken. Geeft men nu een extra-subsidie, dan zal de H. O. V. er niet meer om behoeven te komen, Spr. verlaagt het bedrag, ln zijn voor. stel genoemd, tot 3-972.05, zijnde het na deelig saldo over 1928. Wethouder SLINGENBERG kan begrij pen, dat het prae-advies van B. en W, "oor den heer Loosjes teleurstellend was. Dat de motiveering onjuist was, is niet waar. In dertijd is gezegd, dat de provincie steun zou verleenen en dan behoeft de gemeen te het niet meer te doen. Op verzoek van den heer Loosjes Is zijn voorstel toen om prae-advies gegaan. De provinciale subsidie is gegeven met ingang van 1 October 1928. Het voorstel van B. en W. moest wach ten, tot de beslissing door de Staten geno men was. Daarna kwamen de vacantles en de beide wethouderscrises. B. en W. meen den, dat een volledig college van B. en W. het prae-advies moest geven en het is hans eenstemmig gegeven. In de verhouding der H. O. V. is veel .-er. beterd. Het extra-subsid'e zou noodig zijn, als zij ln nood verkeert en haar schulden en salarissen niet meer kon betalen. Maar zij heeft geen enkele schuld. De gemeente doet wat zij kan en geeft 30.000 subsidie. Waarom zou de gemeente nu nog meer moe ten geven. Het is nu voor het laatst, zegt ae heer Loosjes, Maar 1 y„ jaar geleden vroeg dezelfde hen Loosjes voor de H. O. V. 10.000 en dan zou hij nooit meer er voor vragen. Wil men, dat de H. O. V. niet meer vraagt dan moeten wij ons houden aan Ce 30.000 subsidie en geen extra-subsridie meer geven. De heer PEPER meent, dat de wethou der maar zegt, wat in zijn kraam te pas komt: ri.l. geen geld geven. Spr. is van oor deel, dat men de H. O. V. geen remmend blok aan bet been moet binden, door haar te belasten met een nadeelig saldo. i De salarissen van de musici zijn nog veel te laag. Het is een blaam voor Haarlem, die menschen onder de huidige slechte voorwaarden te laten werken. Die sala- rissen moeten vooruitgebracht worden. Als men niet steunen wil, is het beter, ook niet zijn waardeering uit te spreken voor de vereeniging, want dan kan men er beter het mes in zetten. De heer JOOSTEN zou het een 'cordaat besluit van den raad noemen, een 1 a- I bedrag van nog geen 4.000 te geven. I'e I H. O. V. heeft geen schulden, zegt de wet I houder. Maar er is een tekort. Dan zij: waarschijnlijk schulden betaald uit toeko: stige inkomsten. De H. O. V. moet een kloppende reken hebben. Voorts zijn de salarissen der musici e: laag. Het bestuur der H. O. V. meet d' trachten, die salarissen op beter peil brengen. Maar de vereeniging zou vastzi ten, als het extra-subsidie van 4000 ni| verleend werd. De heer LOOSJES merkt op, dat in h| onderhoud tusschen het bestuur d| H. O. V. en den wethouder gezegd is, d het beter was, dat de H. O. V. een nad lig saldo had; anders zouden de musici om verbetering van salaris vragen. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat de heer Loosjes vertelt van een onderhoud, j waar hij niet bij was en waarvan spr. hem niets verteld heeft. Spr. heeft gezegd, dat het beter was, dat de H. O. V, geen voordeelig saldo heeft, maar daarbij heeft hij niet aan de salarissen gedacht. Het bestuur van de H. O. V, moet hier niet bij monde van den heer Loosjes komen zeggen, dat 5000.voor één keer gevraagd wordt, maar de het bedoeld is als een Clijvende subsidie. Spr. heeft een voorstel aan den voorzitter der H. O V. gedaan van veel verdere strek king, door reductie op de zaalhuur te ver leenen Daar was de voorzitter der H. O. V. toen zeer mede ingenomen Spr. weet niet. of die voorzitter later daarop teruggekomen was. Er was nagenoeg overeenstemming tus schen dien voorzitter en spr-, maar het be stuur der H. O. V. wilde er niet op ingaan Dis heeren voelen zich blijkbaar sterk en meenen het volle pond te krijgen, omdat zy steun bij raadsleden vinden. Als de salarissen der musici slecht zijn, moet het bestuur met voorstellen ter verbe tering bij de H. O. V. komen. Welke moeilijkheid is er bij de H. O. V-? Er is een boekingstekort, waartegenover geen activa staan. En dat boekingstekort komt eerst naar voren, als bijv. de H. O. V. zou liquideeren. Er is geen tekort op de begroo ting der H. O. V-, zij heeft geen enkele fi nancieele moeilijkheid. Nu moet de raad ook eens „neen" durven zeggen. De heer ADRIAN is van oordeel, dat de H. O. V. nu niet voor het laatst gevraagd heeft, Maar B. en W. stellen zich op het verkeerde standpunt, dat Haarlem genoeg doet. Eerst als Haarlem voldoende geeft, zal de H. O. V niet meer komen vragen. Haar lem is een Shylock, die veel vraagt en weinig geeft. Groningen geeft 45 000 en vraagt 20 concerten; Utrecht geeft 56 000 en vraagt niets; Haarlem geeft 30.000 en vraagt 30 concerten plus 15 buitengewone concerten. Het voorstel-Loosjes, 3972.05 extra subsi die te geven, wordt verworpen met 1917 stemmen. Voor de leden Stam, Joosten, Groenendaal, Adrian, Peper, Loosjes, Bij voet, Reinalda, Visser, Meijers, Oversteegen. Maarschall, Van Vliet, De Breuk, Berdenis van Berlekom, Van de Kamp en De Vos. Tegen de leden Wolff, Wolzak, Rooden burg, Loerakker, Heerkens Thijssen, Sltngen- berg, Gerritsz, Heidstra, Keesen, Van Kes- sel, Van Liemt, Boes, Keerwolf, Klein, Kop pen, Castricum, Baas, De Braai en Klein Schiphorst. Vernieuwing walmuren. Voor het onder de normale waterlijn ver nieuwen van de walmuren langs de Nieuwe Gracht tusschen de Jansbrug en de Mané- gebrug vragen B. en W. een bedrag van f 10.000. De heer KLEIN SCHIPHORST gelooft, dat dit crediet slechts dient voor verlaging van den waterstand. Nu is nog niet te zeg gen, 'wat er aan de wallen gedaan moet worden. Dat moet eerst onderzocht worden en beter was het, daarvoor eerst een cre diet aan te vragen. Het crediet voor de eigenlijke werkzaamheden zou dan later aan gevraagd kunnen worden. Wethouder GERRITSZ zegt toe, dat tij dig van te voren een aanvullend bedrag aangevraagd zal worden, als dit noodig mocht blijken. Er is echter gezegd, dat het bedrag voldoende zou zijn. De heer CASTRICUM vraagt, of het niet beter is, eerst een crediet voor onderzoek toe te staan. De heer KLEIN SCHIPHORST zou net beter vinden, als Openbare Werken eerst eens de geraamde totaalkosten overlegden. En dat kan die dienst pas doen, als eerst een onderzoek wordt ingesteld. Spr. meent, dat geen werkzaamheden begonnen moeten worden, alvorens een onderzoek ls ingesteld. De heer REINALDA juicht het voorstel van B. en W. toe. Herstel der walbeschoeiing is zeker noodig. Spr. zou zelfs willen, dat de raad B. en W. de credieten voor het werk verleenden, ook al zijn die wat meer dan 10.000, als B. en W. dit, in overleg met Openbare Werken, noodig achten. Het crediet wordt B. en W. verleend. Aanleg trottoirs. B. en W. vragen een crediet van f 4000 voor den aanleg van tegeltrottoirs met gras- strooken aan weerskanten van die trot toirs in de Ter Spijtstraat. De heer VAN KESSEL meent, dat tegel voetpaden niet passen op dezen landelijke;! weg. Wethouder GERRITSZ geeft aan, hoe men zich de verbetering gedacht had. Het publiek kiest het tegelpad en geen graspad. De aan te brengen verbetering past in net karakter van de wijk en daar zij tevens min of meer als proef geldt, vertrouwt spr.. dat de raad het voorstel zal goedkeuren en t.ct publiek zal toonen, prijs te stellen op de gioene grasbermen. Het crediet wordt B. en W. verleend: de heer Van Kessel verklaart er zich tegen. Weigering vergunning verbouwing. B. en W. stellen voor te verwerpen het beroepschrift van R. A. M. de Heer Kloots, directeur der N. V. N.-Hollandsche Expio->- tatie-Mij. tegen het besluit van B. en W. dd. 20 October 1927, waarbij vergunning tot verbouwing van perceel Boekenrodestraat 2 is geweigerd. Dc heeren VISSER en WOLZAK bestrij den het voorstel van B. en W. De eerste vraagt naar de reden der weigering, terwijl de laatste van oordeel is, dat op grona der welstandsbepaling geen weigering kan geschieden. De heer HEIDSTRA wijst er op, dat van artt. 23, 2e lid en 25 der Bouwverordening nooit afwijking verleend wordt. Het spijt- spr., dat adressant geen winkel mag bou wen; de eerste afwijzing was niet gegrond, maar dit tweede verzoek kan nooit Inge willigd worden, Wethouder GERRITSZ wijst op het ar tikel 5 der Heemsteedsche verordening in zake de welstandsbepaling en o.m. berust op die verordening de afwijzing. De Kroon zal toch in laatste instantie over deze zaak moeten beslissen, omdat adressant in be roep is van een beslissing van B. en W„ waarbij deze geweigerd hebben, de woning aan de woningruimte te onttrekken. Daar om doet de ra^} beter, het voorstel van B. en W. aan te nemen, om de gemeente Haarlem sterker te doen staan bij de be handeling van het beroep door de Kroon. Het voorstel van B. en W. wordt aarge nomen met 23—12 stemmen. B. en W. vragen een crediet van 4000 aan voor den bouw van een gemakhuisje op het Kennemerplein. In dit huisje zal ten gerieve van de reizigers, die van de autobus sen gebruik maken, een buffet worden on- drgebracht. De heer KEESEN vraagt, wie het buffet zal exploiteeren. Mevr. MAARSCHALL informeert, of het gemakhuisje op de Bottermarkt niet ge bouwd wordt. De heer PEPER merkt op, dat twee der gelijke besluiten niet uitgevoerd zijn. Zal dit nu uitgevoerd worden. De heer VAN DE KAMP waagt, of er niet een „stationnetje" kan gebouwd worden. De heer KLEIN vraagt, hoe de bouw buf fet-gemakhuisje gecombineerd zal worden. Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat er met den meesten ernst naar gestreefd zal worden, het gebouwtje te stichten. B. en W. zullen de gemaakte opmerkingen ter harte nemen bij het in te dienen voorstel omtrent de exploitatie. Er zal naar gestreefd worden, op verschillende plaatsen in de stad derge lijke gemakhuisjes te kunnen stichten. Het crediet wordt B. en W. verleend. Rechtsgeding tegen Droste B. en W. stellen voor, tegen de N.V. Oroste's Cacao- en Chocoladefabrieken, al hier een rechtsvordering in te stellen, strek kende tot de rechtsverklaring dat de door ge noemde N.V. aangebrachte 3 ramen op elke verdieping in den achtermuur van de binnen plaats harer fabriek, nabij de terreinen van de lichtfabriek dezer gemeente, in strijd zijn met de rechten der gemeente Haarlem en tot veroordeeling van genoemde N.V. om die ramen in zoodanigen staat te brengen, als door de wet geoorloofd is en met machtiging aan deze gemeente om zoo noodig de nöodige veranderingen zelf, ten koste van ge noemde N.V., aan te brengen. Aldus besloten. Overplaatsing onderwijzeres B. en W. stellen voor over te plaatsen als onderwijzeres van School no. 25 naar school no. 22 mej. A. H. de Zwart. Aldus besloten. Hierna gaat de raad ln geheime vergade ring. Na heropening der openbare vergadering deelt wethouder GERRITSZ mede, dat Ged. Staten bezwaar hebben tegen 'n ondershand- sche aanbesteding van ophccgings- ftn D >- leeringswerken. B. en W. stellen nu voor, een openbare aanbesteding te houden. Aldus wordt besloten. Benoemingen Benoemd worden tot: lid der commissie inzake lichamelijke opvoeding (vacature Mr. A. Bruch) W. Roodenburg; lid der commissie van bijstand in het be heer der gemeente-bedrijven (vacature W, Roodenburg) J. Visser; lid der commissie van bijstand ln het be heer der gemeente-financiën (vacature W. Roodenburg) G. Wolzak Hzn.; gedelegeerden (raadsleden) ln de commis sie voor de Volksdouchebadhuizen van „Het Witte Kruis" (aftr. de raadsleden Joh. Vis ser en H. de Vos, herkiesbaar) de belde %f- tredenden; tijdelijk leeraar ln de lich. oefening aan het gymnasium B. ten Have Jr.; hoofd der school van voorbereidend L. O. No. 5, mej. N. C. de Boer, te Utrecht. De benoemingen van een onderwijzer aan school no. 12 en een onderwijzeres aan school no. 13 worden aangehouden. Het instituut der schoolbewaarders De heer PEPER vraagt prae-advies omtrent het opnieuw instellen van het instituut der schoolbewaarders in verband met de aanbe steding van het schoonhouden der scholen. Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat de voorwaarden voor de aanbesteding ter Inzage zijn gelegd. Daartegen zyn geen bezwaren in gediend door den raad en daarom zijn B. en W. tot de aanbesteding overgegaan. De heer PEPER is van oordeel, dat B. én W, den raad er ln hebben laten loopen. Er is wel een papiertje in de portefeuille gelegd, maar daarbij is wel gedacht, dat het mis schien niet op zou vallen. Spr. vindt dat een tekort aan deferentie van den raad. Op slinksche wijze hebben B. en W. in deze in strijd met alles, wat regeeren voorschrijft, gehandeld. Een motie van afkeuring zal spr. niet indienen, omdat zij toch niet voldoende gesteund zou worden, maar op haar plaats was zij wel. Weth. GERRITSZ merkt op, dat de heer Peper eerst achteraf met zijn bezwaren geko men is. Hij had die bezwaren tijdig genoeg kunnen indienen. De heer PEPER blijft er bij, dat B. en W. informeel gehandeld hebben. Van een bazar De heer OVERSTEEGEN vraagt, waarom voor den bazar van het Int. Antl-mllltalrls- tiache comité geen toestemming is verleend voor het hebben van een rad van avontuur. De VOORZITTER antwoordt, dat die toe stemming geweigerd is, omdat de bazar niet beantwoordt aan art. 5 der Loterywet van 1905, dat voorschrijft, dat het doel van den bazar moet zijn steun bijv, van wetenschap en kunst. De Oudeweg De heer KLEIN vraagt, wanneer de Oude- weg verbeterd wordt. Wethouder GERRITSZ antwoordte dat deze kwestie misschien in een volgende ver gadering aan de orde kan komen. Het onder water loopen van tuinen De heer KLEIN vraagt een betere water- loozing in het Schoterkwartier. De tuinen daar en vooral van het ziekenhuis „St. Joan nes de Deo" staan onder water. Weth. GERRITSZ antwoordt, dat in een volgende vergadering hierop geantwoord zal worden De lichtdrukmachine De heer CASTRICUM vraagt, of het waai is, dat de lichtdrukken reeds 2 jaar bij par ticulieren zijn gedrukt en voorts of de ver vaardiging door de gemeente duurder kes dan bij particulieren. Ook op deze vraag zal in een volgende ven gadering geantwoord worden. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13