Stadsnieuws Sint Servaes Maria-Stichting CHEQUE-KOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS MERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Uit de Memorie van Antwoord R. K. Vrouwenbond Mexico-avond J. Smit en Zn. Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen English Association Uitbreiding van de Amsterdamsche buurt Personalia Overüselsche Vereeniging „De Oosthoek" Handelsreizigers Nachtvergadering chauffeurs UITBREIDING VAN HET VERONICAGESTICHT De Haarlemsche (neutrale) Vereeniging voor Vacantie-Kolonies Dit jaar Kerstvacantie voor iedereen? De winkeliers in de Gen. Cronjéstraat Jubileum De Gterstractvereeniging bestaat 5 jaar OVERVEEN HALFWEG Prof. Chr. Mertz Philip Loots ALG. NEDEPL. VERBOND lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek Inbraak te Schoonhoven De vliegvelden in Ned. Indië LAATSTE NIEUWS Een Scheveningsche logger in den storm Verduistering van f 3500 Een Belgische nota voor Nederland Vierduizend vliegmachines per jaar De schadevergoedings kwestie Niet veel hoop op bijlegging van het conflict in de ijzer-industrie Wederom een duikbootramp Een zware aardbeving MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 20734 Zoolang er nog geen vrede is in het on gelukkige Mexico, moeten we ons blijven herinneren de gruwelen, die daar gebeuren Het 7tlverpn iuhileum van de firma ihoe daar door onze dierbare broeders en net znveren juDiieum van ae nrma zuslers in Christus met fieren heldenmoed de lijdensweg wordt afgelegd waar 19 eeuwen Ter eere van het feit, dat de heer J. Smit en kwart eeuw geleden zijn broodbakkerij tichtte, welke nu tot een groot en modern edrijf is gegroeid, wapperde gisteren van erschillende perceelen in de Smedestraat de lag, een attentie van de Smedestraatveree- iging jegens de jubileerende firma. De heer Smit ontving op dezen jubileum geleden het bloed gestroomd heeft van de eerste volgelingen van Christus. Daar in Mexico herleeft, goddank, wij zijn er zoo in nig dankbaar voor de vurige, gloeiende liefde weer van de eerste christenen daar gaan onze katholieken met een hart dat vo lis, ja overvloeit van geloof en hoop en liefde voor den gekruisten Jezus, de folterplaats, het De stank van het Noordzeekanaal Door den Rijkswaterstaat wordt met de betrokken diensten van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid en de directie van de papierfabriek te Velsen overleg gepleegd om tot een bevredigende oplossing ter vermijding van de vervulling van het Noordzeekanaal bij IJmuiden te komen. Een spoedige afdoening wordt zooveel mogelijk bevorderd. Hek Noordzeekanaal Voor de verbetering van het Noordzeekanaal zijn de grondaankoop en de onteigening nagenoeg afgeloopen. Voor den nieuwen weg aan de Zuidzijde van het kanaal is het eerste gedeelte der werken aanbesteed; de ontwerpen voor de bruggen daarin zijn nogenoeg voltooid. Voor het werk te Buitenhuizen aan de Noordzijde is eveneens een gedeelte bereids aanbesteed. Het ligt in het voornemen, behoudens on voorziene. omstandigheden, de verbetering vóór 1934 te voltooien. Het in dienst stellen van een stoompont te Hembrug hangt samen met de kanaal- verbreeding, doch is ook afgescheiden daarvan wegens de toeneming van het verkeer wenscnelijk. Bereids is aan een scheepsbouwkundig bureau opgedragen, een ontwerp voor vrijvarende ponten te maken, hoewel de onderhandelingen met belanghebbenden, die aan de pontverbetering, naar het oordeel van ondergeteekende zouden moeten bij dragen, nog niet tot een bevredigend einde zijn gebracht. Indienststelling vóór 1929 zal uit den aard der zaak niet wel mogelijk wezen. Voor de totstandkoming van de in het Voorloopig Verslag bedoelde haven voor het hoogovenbedrijf verlenging van de Rijksbinnenhaven zijn de plannen opge maakt en goedgekeurd. Tot de uitvoering is reeds opdracht verstrekt. De beslissing omtrent deze aangelegenheid hield verband met verschillende waterstaats belangen in de omgeving van IJmuiden en heeft daardoor langer geduurd, dan ook de ondergeteekende wel had gewenscht. ag 28 November 1903 stichtte hij zijn nr-artelaarschap rrjet Jezus tegemoet. God! aal; - zeer veel blijken van belangstelling. I wat 15 h,®F h^erlij k en versterkend voor ons, stroom „o scmt,„luKw— 'oTdSLE'cfi wam binnen. Het eene bloemstuk na het zicg ui'tleeft in die groote geloofshelden, zelfs tot het glorierijke martelaarschap! Wij, lauwe, trage katholieken, wij moéten en willen het niet vergeten, wat een grootsche krachtige daden het Geloof in Jezus-Christus daar in Mexico uitwerkt. Dus, nog eens, op Vrijdag 30 November een Mexico-avond. Nu door een kunstenaar van Gods genade die in hevige gemoedsbeweging méévoelt, mééleeft, wat hij zoo prachtig met woorden weet uit te zeggen Theo de Witte is, hoewel geen onbekende in de kunstwereld, nog nooit in Haarlem opgetreden. Om het groote genot van zijn woordkunst aan velen te verschaffen, hebben wij voor dezen avond introductie toegestaan aan onze leden (zie advertentie in dit blad) voor een luttelen toegangsprijs. Moge deze Mexico-avond in ons, Katho lieken in Haarlem, uitwerken een geest driftige versterking en groei van ons geloofs leven en ons geven door God's genade een bereidvaardig hart om met de helden in Mexico te offeren, desnoods te lijden als christenen, voor Chii.tus' zaak. F. A. M. PEETERS. In de vergadering van directeuren van de Hollandsche Maatschappij van Weten schappen is tot directeur benoemd, de heer G. van Tienhoven te Haarlem. Zaterdagavond hield de Rev. P. de W. Lushington voor de afdeeling Haarlem van de English Association een lezing over Rudyard Kipling en zijn werk. In zijn inleiding gaf mr. Lushington een gedefi nieerde uiteenzetting van de plaats, die Rudyard Kipling in de Engel.sche literatuur inneemt. Verder verdedigde hij hem tegen de vaak geuite aantiiging, dat hij oorlogs zuchtig zou zijn en in zijn werk tot oorlog aansporen. Een aantal van Kipling's ge dichten werd door inleider uit het hoofd voorgedragen, waarbij hy telkens een korten commentaar ter inleiding gaf. Mr. Lushing ton wist de ontroering, die Kipling zoo zaak op zulke wonderliik eenvoudige wijze weet te wekken, op zijn hoorders over te brengen. Er w?s weer veel belangstelling; het was een geslaagde avond. ndere werd ontvangen, frelke alle naar estaurant Brinkmann werden gebracht, aar 's middags de firma recipieerde. De zaal maakte spoedig een feestelijken indruk door de vele en prachtige bloemstukken, welke leveranciers, zakenmenschen, particu lieren en verschillende organisaties hadden gezonden. De huldiging door het personeel had 's avonds om half zeven plaats. Voor die ge legenheid was de bakkerij kwistig met bloe men versierd. Toen de familie Smit binnen trad zong een dubbel-gemengd kwartet een welkomstlied. De pianobegeleiding was in handen van mejuffrouw Schutte. Daarna sprak de heer Th. Donkerlo, na mens het personeel. Hij meende, dat dit oogenblik wel het gewichtigste van den dag zal zijn, omdat a1 heer Smit zich thans te midden van zijn personeel bevindt. Men zou kunnen zeggen, dat de heer Smit veel geluk heeft gehad. Maar daarnaast dient ook ge noemd te worden zijn doorzettingsvermogen en zijn arbeidskracht. Hij heeft de bakkerij op hoog peil gebracht en weet goede waar te vervaardigen .De complimentjes van de klanten bewijzen dat. Spr. memoreerde, dat de jubilaris verschillende malen aan natio nale wedstrijden deelnam. Het resultaat was vaak prachtig. Dat hij in den loop der jaren niet stilgezeten heeft getuigen de diverse uitbreidingen en de stichting van een filiaal aan de Botermarkt en aan den Wagenweg. Vervolgens richtte spr. zich tot mevr. Smit, die haar man altijd heeft bijgestaan en ver der tot de kinderen van den heer Smit. De oudste knecht, de heer Kalf onthulde hierna een tegeltableau, voorstellende de zaken aan Smedestraat, Botermarkt en Wa genweg. Het tableau werd vervaardigd door de heeren Heistee en Smit te Amsterdam. De jubilaris, zeer onder den indruk dankte het personeel voor het blijk van erkentelijk heid en memoreerde verder den steun van zijn vrouw en kinderen. Spr. noodigde de eden van het personeel uit Zaterdagavond in Brinkmann aanwezig te zijn, waar een feestje georganiseerd zal worden. Verder sprak nog de heer Bonfrère, als oudste depothouder, waarna de heer Donker lo een gedicht voorlas, dat de Jubilaris op de receptie ontvangen had. Daarna werden ver- ye-c-hin^en rondgediend. Het kantoorpersoneel heeft den heer Smits des morgens gehuldigd. Onder aanbieding van een stoffelijk blijk van hulde en waar deering hield de boekhouder een korte toe spraak. Daarin huldigde spr. den heer Smit als een energiek man, die in 25 jaar zijn in het klein begonnen bedrijf tot de tegen woordige hoogte heeft weten op te voeren. Het huldeblijk bestond uit een gedreven ko peren wandbord, waarop de eerste oven is voorgesteld, waarmede de heer Smit zijn bedrijf begon. Het bord is uitgevoerd door den heer C. Fehn alhier. Ook van andere zijden ontving de firma stoffelijke blijken van belangstelling. Ter gelegenheid van het jubileum was in den winkel der firma in de Smedestraat een Men is sinds eenigen tijd begonnen met de werkzaamheden voor het ophoogen van het terrein in de omgeving van de Dr. Schaep- manstraat. Het ophoogen van deze terreinen, om ze bouwrijp te maken, geschiedt niet door opspuiting, doch het zand wordt aangevoerd met lorries op rails. Het werk wordt door de gemeente uitgevoerd. Op dit terrein is niet de nieuwe verkeers weg tusschen de Liedebrug en het Zuider Buiten-Spaame. Deze weg zal meer zuidelijk worden aangelegd. Voor hetmachinisten-examen diploma B is te 's-Gravenhage geslaagd de heer M. J. Dingboom, alhier. In het zijzaaltje van het gemeentelijk concertgebouw werd Zaterdag het een-jarig bestaan van de Overjjselsche vereeniging „De Oosthoek" gevierd. Het „Haarlems Klein Cabaret" vulde den avond met beurt en samenzangen, waardoor er een echt ge zellige, vroolijke stemming heerschte. Het was een geslaagd 'feest. Men schrijft ons Op Vrijdag 30 November wordt wederom een bijeenkomst van Chris- toffelmannen gehouden in de groote Zaal van Hotel Royal Stationsplein alhier. Daar zal gesproken worden over doel en beteekenis der vakgroepen door den Bondsbestuurder, den heer Lucassen. Leden, asprirantleden en niet leden worden uitgenoodigd deze be langrijke vergadering bij te wonen. Men trach- te dezen avond vrij te maken en late daarbij 2ien, dat ge belang stelt in deze zoo machtige organisatie. SfJ ij zijn ervan overtuigd dat het geen ver- feestelijke etalage ingericht. Te midden vanloren avond zal zijn, integendeel, wij zijn er staaltjes van bakkerskunst en bloemen prijk- Van overtuigd dat, indien ge nog geen lid zijt, ten daar de verschillende medailles, welke ge u onmiddellij k als lid zult laten opnemen, de firma in den loop der jaren op tentoon- Laat U niet weerhouden door kleinzielige stellingen heeft behaald. opmerkingen van enkele ongeorganiseerden die zoo eigenwijs zijn te denken, dat zij geen organisatie noodig hebben. Bij de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R. K. Bond van Transportarbeiders zijn verschillende aanvragen ingekomen om een nachtverga dering te doen houden, in verband met ver schillende grieven.. De besturen hebben gemeend aan den wensch te moeten voldoen en hebben een nachtvergadering uitgeschreven voor per sonen van de Haarlemsche Erockway Bus Maatschappij, welke zal plaats vinden in den nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. in het gebouw De Centrale. Door het architectenbureau, firma Wil lem Robbers te Haarlem, is onderhands aanbesteed het uitbreiden van het St. Veronicagesticht aan het Spaame. Ingeschreven werd als volgt; Firma Schiphorst en Philips te Haarlem voor 38980; G. Metselaar Zoon te Haarlem voor 35805; P. de Vries, Wijk aan Zee voor 36115; D. J. v. Buuren, Bloe- mendaal voor 35500. Gegund aan D. J. van BRuren te Bloe- mendaal. Bovengenoemde vereeniging organiseert Donderdag 29. Vrijdag 30 Nov. en Zaterdag 1 December een bazar in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat bij de Groote Markt. Uit de oobrengst van dezen bazar zuilen de nocdige gelden geput moeten worden om ook den a.s. zondor kinderen naar buiten te kunnen zenden. Alle mogelijke St. Nisolaas-cadeaux kan men er koopen. Ook suikerwerk-artikelen, borstplaat, choco lade letters etc., alsmede sigaren, boeken, 8.1 ie mogelijke soorten speelgoed en hand verken, kortom te veel om op te noemen Er is voor iedere beurs, zoowel voor groot als klein, iets te vinden. Natuurlijk ont- bisken de traditioneele grabbelton, rad van avontuur etc. niet, terwijl steeds een muziekgezelschap de noodige afwisseling zal geven. Het ligt in de bedoeling, in de Theetent filmpjes te draaien, wearnaar men even rustig kan kijken om vervolgens weer met hernieuwden moed in den grabbelton te graeéen of vol spanning uit te zien naar het altijd maar draaiende rad van avon tuur. De Kerstdagen vallen dit jaar op Dins dag en Woensdag, Nieuwjaar valt ook op een Dinsdag. Voorwaar, een eigenaardig ge val! Als nu die Maandag er eens tusschen uit viel, zouden we vacantie hebben van Za terdag 22 tot Donderdag 27 December of met Nieuwjaar van Zaterdag 29 December 1928 tot Woensdag 2 Januari 1929. Dat zou dus 7 dagen vacantie zijn in 2 weken. Verschillende firma's hebben zich reeds daarom tot de Arbeidsinspectie gewend om deze Maandagen te mogen inhalen in over uren, waardoor dus de betrokken arbeiders met de Kerstdagen vier dagen vrij zijn en met Nieuwjaarsdag 3 dagen. Een Kerstvacantie voor iedereen, dat treft niet alle jaren zoo mooi. De verzoeken zul len, naar wij vernemen, hoogstwaarschijnlijk worden ingewilligd. Uit de winkeliers van de Gen. Cronjéstraat is een commissie samengesteld, ten einde de feesten in verband met de asphalteering te regelen en op touw te zetten. Tot leden van de commissie zijn door de vergadering gekozen de heeren: H. van Rig- teren voorzitter; J. G. Timmerman, secreta ris, M. Douwma, penningmeester. Joh. Kros- kinski, Hofstede, T. Fluitsma, Aartsen, A. J. Kaan, B. Prijs en J. H. Korstjens. De Eerw. Mère Xavier, Overste van het Ursulinen Missiehuis te Halfweg (N.-H.) gedenkt 3 December a s. den dag van haar 50-jarige professie, 34 jaren was zij werk zaam in de missie N. O.-Indië (moederhuis Batavia) Ter gelegenheid van het eerste lustrum houden van heden af de leden der Gier straat vereeniging in hun zaken een reclame campagne, bestaande uit een verloting. Voor deze vrloting zijn door het bestuur prachtige prijzen aangekocht. Deze prijzen zijn bij de respectievelijke leveranciers (winkeliers in de Gierstraat) geëtaleerd. Voor elk bedrag van aankoop i 1 contant wordt een gratis 1 rit uitgereikt. Deze verloting is goedgekeurd door B. en W. van Haarlem en de baten, voortvloeiende uit dpzc loterij, worden na aftrek der onkos ten afgedragen aan de algemeene armen van Haarlem. De toewijzing der prijzen geschiedt door de nu loopende Staatsloterij. R.-K. Muziekvereenlging „Euphonla" Een tweede onderafd. van den R.-K. Volks bond, afd. Overvcen, welke zich mag ver heugen in een gestadigen groei van leden en muzikale vorderingen, is wel de R.-K. Mu ziekvereenlging „Euphonia", die van den zomer in Castricum twee eerste prijzen wist te behalen. Op Donderdag 29 November a.s., zal 't winterseizoen worden geopend met een concert voor donateurs en kunstlievende le den in gebouw „Sint Bavo", des avonds om 7.30. Voor de pauze zal een speciaal Muziek programma worden afgewerkt; als eerste nummer ter herdenking aan den lOOsten sterfdag van F. Schubert, de Marche Mili taire, vervolgens vermeld 't programma twee nummers van F. Poppy Gavotte des Balsers en Chytère fantasie ballet. De ouverture Marie Therèse, M. v. Rotheru. Versmade liefde, wals, P. Linche. La veuve joyeuse, operette fantasie, L. Christol en Marche Frangaise, L. Gauue. Na de pauze zal 't programma afgewerkt worden door de R.-K. Rederijkerskamer „St. Genesius", met een tooneelstuk in een bedrijf „De wijze Dwaas", door Stephan van Cuyck. Eensgezindheid Alhier is een dames comité opgericht, ten doel hebbende, 't orga- niseeren van een bazar, ten bate van de mu ziekvereenlging „Eensgezindheid." De baten zullen in hoofdzaak dienen voor het aankoo- pen van nieuwe instrumenten. Het comité bestaat uit de dames Cornelis- senGoede, presidente; GriffioenGreeven, secretaresse en De Graaffv. Loenen, pen- ningmeesteresse. Lezing Vrijdagavond 30 Nov. a.s., zal Dr. B. H. Vos, op uitnoodlging van de afd. Halfweg e. o. van de N.-H. Ver. „Het Witte Kruis", een lezing met lichtbeelden houden over tuberculose. De lezing wordt gehouden in de zaal van café Cornelissen. (Zooals gisteren gezegd, nu uit te voeren in verkorten vorm, als z.g. declamatorium) II. Het „Spel van Sint Servaes". Eene korte beschouwing is hier wel op haar plaats. I Midden in den allerbloedigsten wereld- I oorlog wordt door den dichter ons voorge steld de geliefde volksheilige van Maastricht St. Servaes, de groote bestrijder van het Arianisme, als de groote man van vrede Het was geenszins do bedoeling, een fel dramatisch gebeuren ten toorieele te vcoren, zooals de schrijver zelf zegt, maar „uit de Middeleeuwsche Heiligenlevens van St. Ser vaes (o.a. ook van v. Veldeken), kwam de Heilige mij tegemoet als de groote man van vrede, licht en liefde, ook in zijn strijd. In de weergave hiervan moge opvatting van geheel en onderdeelen van dit spel haar mo tiveering vinden; tevens in de opdracht, mij gesteld: een openluchtspel op het groote plein, voor onzen St. Servaas." Over dit werk is in 1916 veel te doen ge weest. Naast felle critiek (heel vaak door een niet-juist begrip van opdracht en be doeling) etond gelukkig veel waardeering. Eene enkele aanhaling moge hier volgen: J. H. Róssing in het „Nieuws van den Dag". „De tafereelen zijn sprekende vertoo ningen. Of, volkomen naar Vondels zeggen: „Het tooneel is een levende schilderij." Dezelfde in een artikel Het Roomsche Tooneel (Op de hoogte, 13e jrg. 1916, Aug. afl. pag. 354)„Het spel van Sint Servaas dient het ware volkstooneel. Een groot deel der burgerij nam aan de vertooning deel, van alle standen en rangen en van verschil lenden leeftijd. Het speelde midden onder de ingezetenen. Er waren optochten in, er werd gezongen, er was muziekbegeleiding en een koor zangers en zangeressen buiten, te genover het tooneel, dat den indruk weer gaf van wat was geschied en gespeeld. Het Spel van Sint Servaas is een historie spel en een gewijd spel. Hst houdt verband met stad en kerk; het doet herleven het oude Maastricht en den ouden Heilige. Het tooneel rijst achter de kerk, waar de graf stede is van den Heilige en waar thans ten toongesteld waren de relieken van hem en relieken, door hem uit Tongeren in veilige haven gebracht. Verleden en heden werden bij de vertoo ning één. By het luiden der groote klok der St. Servatiuskerk, als op het tooneel St. Ser- vatius dezer wereld verscheiden is, en ge dekt met glans en zijde, ten grave zal wor den geleid, verdween het heden. Het ver leden bleef. Het graf sprakHet tooneel deed als vroeger tot het begrip van het volk, het sprak in beelden en gelijkenissen." Zooals reeds gezegd, bedoelde de schrijver in het oorspronkelijke werk geen fel drama te geven en in dit „declamatorium" geen drama- en geen openluchtspel-vervanging; enkel en alleen 'n eenvoudig verhaal, dat het oorspronkelijke werk op den voet volgt. Wat in 1916 in herhaalde opvoeringen 'n oogenfeest was, is nu door den schrijver ver werkt tot 'n eenvoudig, in proza geschreven verhaal dat de groote lijn, die door 't ge heel loopt, zoo goed als mogelijk bijgehou den heeft. Waar de muziek, die een integreerend deel van dit en van het openluchtspel uitmaakt blijkbaar zeer goed gezien door den auteur, want J. Róssing stemde er ten volle mede in: „Meer en meer toch wordt duide lijk, dat zang, muziek en dans, als rhyth- misch beweeg opgevat, "bij eene openlucht- voorstelling noodzakelijk zijn" zelfs een zeer voorname plaats in deze inneemt en van eene eigenaardige schoonheid is; boven dien als laatste werk van den componist Ph. Loots hij schreef het „Dies Irae" nog op zijn ziekbed, dat zijn sterfbed werd de bekroning van een rijk edel leven uitmaakt, is het o.i. een gelukkige gedachte, dit laatste lied van den grooten Haarlemmer nog eens te doen weerklinken. 't Is een daad van piëteit tegenover den componist, die zelf niet meer de uitvoering bijwonen of leiden kori; 't is tevens een hulde aan datgene, wat men waarachtige schoonheid noemen mag, onafhankelijk van tijd of tijdsstroomingen in de muziek. 't Moge tegelijk een geestelijk genot zijn, eenige oogenblikken te verwijlen in de sfeer van het rustige, het zuivere, het blijde, het opbeurende, dat uit 't geheele werk spreekt; misschien zal de onrust in eene of andere ziel, al is het maar voor korten tijd, de plaats inruimen voor de zalige vergetelheid, die over ons komt in de goede oogenblikken van ons leven, wanneer de hemel enkel- blauw is en vol zon. Ik dood moest, dan met het roer in mijn handen. De golf kwam God zij dank, juist op het oogenblik, dat zij van boven op ons schip stortte, kwam er een rukwrid van zoo groote sterkte, dat onze logger als het ware uit het water werd opgenomen en verder in zee werd neergezet. De zeilen hadden gehouden. Dat was het eerste wat ik zag. Toen bemerkte ik, dat ik tot mijn middel in 't water stond. Het schip lag met den voorsteven maar een y2 meter boven de woedende golven. Mijn ma trozen hadden den moed verloren. Maar ik zei: „Kerels, als jullie leven je l'ef is, hoos dan. En ze gingen hoozen. Tot hun middel klotste het water. We waren gered. We dankten God. De verdere reis hebben we niet veel last van den wind gehad. Aan den wal hoorden we, dat men zich ongerust over ons lange uitblijven had gemaakt. Maar ik zei, dat we ons behoud te danken hadden aan de buitengewone zeewaardigheid van onzen logger. Van den reeder. den heer H. Plugge, aan wien de Stijntje Cornelia toebehoort, hoor. den wij nog iets, wat schipper Bruin niet verteld had, n.l. dat hij met prachtige zeemanskunst de haven was binnenge vallen. Hij was de eerste, die een zeillogger b'nnenbracht, wat met de woeste zee van dit oogenblik heel wat zeggen wilde. Ongeveer 3000 vermist SCHOONHOVEN, 29 November Gister avond is ingebroken in perceel Oude Haven 20, bewoond door den heer P. Houtveen, slij ter 'van beroep. Er wordt een bedrag van 2 a 3000 vermist uit een openstaande brand kast in een achtervertrek. De bewoner was des avonds nair een uitvoering gegaan, ter wijl zijn vrouw zich reeds vroeg te bed be geven had. *Toen hij te half een terugkeerde, ontdekte hij den diefstal en gaf onmiddellijk e-rvan kennis aan de politie, die een onder zoek instelde, hetwelk tot dusverre nog niets heeft opgeleverd. Volgens verklaringen van buren moet dc diefstal gepleegd zijn door twee mannen die vermoedelijk over den tuinmuur zijn ge klommen en zich door uitsnijding van een ruit toegang hebben verschaft tot het ver trek, waar de brandkast stond. Het gestolene is hoofdzakelijk geld, dat de heer H. juist bij zijn klanten geïnd had- SOERABAJA, 28 Nov. (ANETA) De Commissie voor de vliegvelden beveelt de regeering aan een keus te doen tusscher een afdoende verbetering van Morokrem- bangan ten behoeve van zware landvliegtui- gen en den aanleg van nieuwe landingster reinen op goedkoope gemeentegronden te Ngagel, welke geschikt bevonden zijn en bin nen enkele maanden in orde kunnen worden gebracht. Een verhaal van Schipper Bruin Omtrent het lot van drie Schevening sche loggers, die zich tijdens den laatsten storm nog op zee bevonden, heeft men zich eenige dagen ongerust gemaakt. Thans echter zyn ze, na een moeilijke reis behouden in de haven teruggekeerd. Met een van de sch'ppers dier loggers, n.l. schipper Bruin van de Sch. 405 (Stijntje Cornelia) had de N. R. C. een onderhoud, waaraan wij het volgende ontleenen: „We vertrokken," aldus schipper Bruin, „met de 405 op 2 November uit Sche- veningen De reis g'r.g heel voorspoedig, tot we den storm kregen. We hadden onze netten al lang weer binnengehaald en waren van de Doggersbar.k op weg naar huis. We kwamen door den storm goed heen. Wel was de zee hoog en de wind woest, de logger bleek echter hecht en sterk te zijn. Zondagmorgen zes uur waren wij ten Noordwesten van Scheveningen en be vonden ons ter hoogte van Zandvoort. Het was noodweer. De storm loeide uit het Zuidwesten, de regen sloeg met vlagen op het dek neer. De golven waren hoog en onze boot ging op en neer als een klein noie- dopje. Elf man waren aan boord, flinke Sche veningsche kerels, die niet voor een kleintje yervaard zijn en waarvan enkelen al vaker in een zwaren storm gezeten hebben. Maar een storm als d en van Zondag heb ik van mijn leven nog niet meegemaakt. Ik stond aan het roer. Twee man waren met- mij op het dek, de overigen zaten in de kajuit. Het waren angstige oogenblikken. De storm wakkerde nog steeds aan. Toen begrepen we, dat er geen uitkomst meer was. We moesten ondergaan. Het zou m's- schien nog een kwa-tler, een half uur duren, maar danWe namen afscheid van elkaar. We gaven elkaar 'n flinken poot. We zouden samen den dood ingaan. Opeens'n reusachtige golf kwam 1 aanzetten. We zagen er tegen op als tegen i een groot huls. Wat 'n golf! We wisten wat j gebeuren gingde golf, gebroken docr 1 ons schip, zou zich daarop neerstorten, de j zeilen zouden breken en wij Mijn roer hield Ik krampachtig vast. Als PADANG, 28 Nov. (ANETA) De Raad van Justitie heeft den commies van het residentiekantoor te Benkoelen, De Queljoe, wegens verduistering van 3500 gulden aan overschrijvingsgelden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De eisch was vier jaar. De Officier van Justitie teekende hooger beroep aan. BRUSSEL. 29 Nov. (V.D.) De „Indé- pendance Beige" meente te kunnen bevestigen dat de Belgische regeering een voor Neder land bestemde nota voorbereidt, waarin op nauwkeurige wijze de Belgische zienswijze inzake de oplossing der tusschen beide lan den aanhangig zijnde problemen wordt weergegeven. CHICAGO, 29 Nov. (V.D.) De productie van vliegtuigen heeft zich de laatste jaren buitengewoon ontwikkeld. Volgens mede- deelingen van de Handelskamer voor de Luchtvaart, zal de productie dit jaar bijna vierduizend vl'egtuigen bedragen, die 75 millioen dollars kosten. Het vorige jaar werden 1900 vliegtuigen gemakt ter waarde van 2 millioen dollars, terwijl er in 1921 nog in het geheel geen vliegtuigen voor den handel werden gemaakt. De aanstaande onderhandelingen De punten van behandeling PARIJS. 29 Nov. In de Senaatscommis sie van buitenlandsche zaken hebben, naar de „Matin" meldt, Poincaré en Briand me- dedeelingen gedaan over het program, dat zij bij de onderhandelingen over de definitieve regeling van het schadevergoedingsvraagstuk denken af te werken. Dit program bestaat uit de volgende drie voornaamste punten: 1. Bijeenkomst van de commissie van des kundigen ter vaststelling van het bedrag der schadevergoeding. Verdeeling van de annuï teiten, welker aantal, in overeenstemming met de regeling tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten, op 62 moet worden vast gesteld. 2. Mobilisatie va nde schuld en uitgifte van intrnationale leeningen. 3. Politieke onderhandelingen over het vraagstuk der veiligheid. KEULEN, 29 Nov. (V. D.) Onder den titel ..Niet veel vertrouwen" schrijft de „Köl- nische Zeitung" van heden: De onderhandelingen tot bijlegging van het conflict, die de regeeringspresident Berge- mann eergisteren na een onderbreking ge durende een week heeft hervat, worden door ve'e bladen gepubliceerd onder titels, die er op zouden wijzen, dat alles een vlot verloop heeft en dat spoedig overeenstem ming te verwachten is. Bij een dergelijke voorstelling is meestal de wensch de vader j der gedachte. Zooals de zaken thans staan, ri er geen reden voor groote verwachtingen. Was men reeds tien dagen geleden teleurge steld na de verklaringen van vooraanstaande personen uit het openbare leven, die een spoedige oplossing van het conflict verwacht ten, bij den tegenwoordigen stand van zap*, doet men goed zich niét meer aan te_j(eel hoop te wagen. Ofschoon gisteren van tien :ur 's morgens tot acht uur 's avonds onder handeld (d. w. z. meer gesproken dan onder handeld) is, is men vergeleken by vroeger nog deen stap verder gekomen. In de eerste plaats hebben de partijen niets van haar irincipieel standpunt prijsgegeven en er is ivenmin een basis gevonden voor overeen stemming over de materieele zaken door con cessies van beide zijden. Gasvergiftiging aan boord LONDEN, 29 Nov. In de haven van Hla das Cobas (Z.-Amerika) geraakte een aldaar ligende onderzeeër lek. Het sijpelende water vermengde zich met de in de accumulatoren aanwezige zuren, met het gevolg, dat zich schadelijke gaswolken ontwikkelden, waar door een dekofficier en 6 matrozen vergiftigd werden. Materieele schade; geen ongevallen LONDEN, 29 Nov. Naar gemeld wordt Is te Barcelona gisteren een ernstige aardbe ving waargenomen. In de dorpen Masrou en Mataro werden verscheidene huizen bescha digd, terwijl te Argentona een huis instortte. Persoonlijke ongelukken zijn, voor zoover men heeft kunnen constateeren, niet voor gekomen. DONDERDAG 29 NOVEMBER. Berlijn 59.30 59.40 9.70 9.80 34.55 34.65*/ 12.07% 12.08 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 40.10 40.20 V.'eenen 35.— 35.10 New-York (cable) 2.48 2.49 7.35 7.45 27.— 27.10 66.30 66.45 66.30 66.45 66 50 66.60 DONDERDAG 29 NOVEMBER. Koersen Mecien ouemng Staatsleeningen. 5Nederland 1919 5% Nederland 1918 4 Mi Nederl. 1917 6% N.-Indlë 1923 C 4!4 N.lnd. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U S Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Hundelsondern, Comp.comm. du Llëge Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr. Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Subber. a'dam Rubber Del) Batavia Rub J8va Rubber Serbadjadl Silau V 1. O. c Allied Intercortin RuDber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem Eig id Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart MO Nederland Rotterd Lloyd Scheepvaart - Unie Marine comm. Marine prei Suiker. H V A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust feenembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific iV abash Chic. Milw Rt Paui Kansas City South Erie Railr Prolongatie 100»/„ 102% 101 100% 99% 238 162% 171% 171 268% 438% 176% 211% 747 743% 227% 168%- 22% 223 1 216 1 210 b 161 b 162 b 382% 381% 220 409 409s4 160% 162 233% 232 158% 66 186% 97 130 130 69% 70 12% 13% 82% 80 92% 231 b 196 b 185 207% s 6% 7 40 41% 667% 670 375% 94% 961 153 1551 133 135) 517% 519 440% 438 181% 181 516% 518 144% mmmm 216»4 216% 803/, 80 35l%8 3534 90% 91 b 70% 69% 4% 238 163% 171% 1721 172-% 435 174-% 212 751 227

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14