In en om Haarlem Geeft BOEKEN! H.C0EBERGH f125.- De gevolgen van den Noordwester storm Telegraphisch Weerbericht DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 BUREAUXNASSAULAAN49. DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. I70I8 1 OUUU. AANGIFTE /MOE'!OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AL' F PFOHTFN. nFC^HlFDEN UITERLIJK DRIFM4AL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Uit den Gemeenteraad. BOEK- EN KUNSTHANDEL Ged. Oude Gr. 74 - Tel. 11Q41 Miiiiiiiiii!iiiniiiiJiiiiuiiiiiiuniiiiiiiiii(iiiuiuiiiiiuiiiiiiiiiifliiiniiiiiiiuiU[üHiui,;iii6Jiii^ Ds. Lingbeek en de technische herziening der ambtenaars-salarissen De strafzaak der Veen- dammer Hypotheek bank Uitspraak van het Amster- damsch gerechtshof De militaire operaties op Sumatra's Westkust in 1927 De doorbraak van de Bolksbeek Hoog water Met de „Rotterdam" in den storm De schade in Zeeland Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het verkeer per motor en rijwiel AMSTERDAMSCHE ANTHRACI ET-MIJ. Groote Houtstr. 181 Tel. 12504 Een Rijksdienst voor de luchtvaart Het vliegveld te Hamburg De Genua-Express Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. r ABONNEMENTEN: voor Haarlem en x gentschappen: per week 25 ct.; per vartaai i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEIMTIEN 35 ct. p. regel g VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruiibeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÈN tusscben den tekst 60 ct. per regel, ft Alle abonné'e op dit blad zijn ingevolge de verzeKenngsvoorwaaruen f Q li 11 fl Levenslange geneeie ongescnixtneid tot werken door fyctl oy een ongeval met r It by verlies van een hand, f|QC hij verlies van een fCft m bij 'n breuk van* J,O bij verlies v. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I /3u.'"doodelüken afloop; l^*fU."een voet of een oog; 1 lAtl."duim of wijsvinger; iuu. been of arm; 1 *U. s tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 'anderen vinger. Wegens een zitting van de Provinciale Staten op het Prinsenhof moest de Raads vergadering gisterenmiddag in de oude Raadzaal worden gehouden. Niet alleen is deze veel te klein voor den Raad van 39, maar bovendien wordt ze nog gerestaureerd. Er hangen gordijnen met scheuren voor de ramen; de muren zijn kaal als van een lijkenhuis; de vloer is gedeeltelijk kaal, zoodat het er alles te zamen gisteren in den Raad niet enkel benauwd maar ook unhei misch was, in deze schoonmaaksfeer. De agenda was weinig belangrijk, ondanks' het feit, dat wij sinds drie weken niet bij elkaar waren geweest. De nieuwe wethouder van onderwijs, de heer Roodenburg, moest zich al dadelijk roeren bij het verzoekschrift van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, om alleen voorstanders van het penbaar onderwijs bij dat openbaar onderwijs te benoemen. Niet ten onrechte merkte de heer Boes op, dat de Bond eerst eens moest zeggen, wat hü bedoelt. Indien er voorbeelden zijn van benoemingen van tegenstanders van het openbaar onderwijs, dan moeten deze ge noemd worden. De Raad was het daarmee eens, zoodat deze inlichtingen nu gevraagd zullen worden. Daarna kwam de nieuwe tekst van de ver ordening op de wethouderspensioenen aan de orde. De commissie, daartoe benoemd, heeft vlug en goed werk gedaan, waarvoor de Burgemeester dank bracht. Voor ons is het voornaamste, dat de verordening eindelijk gewijzigd is in dezen geest, dat nu ook wer kelijk van een pensionneering gesproken kan worden. Een breede discussie lokte opnieuw de be handeling van de verordening op de haven gelden uit. Zooals men weet, stelden B. en W. spreken, omdat dit advies niet minder inhield dan een totale afwijzing. Had ik, aldus verzuchtte hij, indertijd maar niet ver trouwd op de toezegging van den heer Slin- genberg, die min of meer er op zinspeelde, dat de gemeenteraad van Haarlem na het eenmaal toegestane subsidie door de Provin ciale Staten, de rest wel zou doen. Nu is het subsidie van de Staten afgekomen, echter niet voor 1928, zooals de heer Slingenberg voorspiegelde, maar 1929! Om echter te toonen, dat de voorstanders van de H.O.V. het onderste uit de kan niet willen hebben, verzocht de heer Loosjes zijn voorstel aldus te mogen wijzigen, dat in plaats van 5000 gld. gelezen werd 3972.05, het bedrag n.l. het welk de H.O.V. momenteel te kort komt. Mr. Slingenberg heeft dit betoog van den heer Loosjes volkomen ontzenuwd. De for- meele opmerkingen over het uitstel van 1928 ging hij gemakkelijk opzij. Geen van beiden hebben wij gelijk, zei hij; de Staten hebben n.l. het subsidie toegestaan, ingaande 1 October 1928. Meer is ook niet noodig. Immers, de H.O.V. staat er onder haar nieuwe leiding uitnemend voor, zij heeft een sluitende begrooting en wanneer zij de zaak maar goed opzet ook een sluitende rekening. Immers, zij heeft al haar instrumenten etc. voor onkosten opgeschreven in plaats van deze in den inventaris op te nemen en daarop af te schrijven. B. en W. nu willen de hiervoor aangegane schuld bij event, liquidatie overnemen. Er is echter absoluut geen reden om dezen niet be- staanden verliespost nu door een extra-sub sidie te dekken. Dit standpunt lijkt heel logisch. Alleen vroegen wij ons af wat het college van B. en W. wel denkt te doen, wanneer de H.O.V. eens mocht liquideeren. Hebben B. en W. een voor, het tarief van 6 cent tot 4 ct. per 1000 goede bezetting voor de groote hoempa, de K.G. laadvermogen te verlagen. Alleen de Burgemeester was als minderheid in het college tegen dit voorstel en wenschte vast te houden aan het bestaande. .Hij bracht daarvoor niet onaardige argu menten naar voren. fluit, de klarinet? En wie zal er eerste viool spelen? De voorstanders van een verhoogd subsidie kwamen een oogenblik in een lastig parket doordat de heeren Peper en Joosten een pleit gingen houden voor een verhoogd salaris van Tegenover deze twee meen:ngen in B. en de orkestleden. Dit moest den Raad ten laatste W. waren er ook twee in den Raad. Zoo Wijfien de heeren v. Liemt cum suis bij abonnement een lager tarief toestaan, dan afschrikken om op dezen weg voort te gaan. De mededeelingen van den wethouder had den blijkbaar ook ingeslagen. Bovendien ver- B. en W. voorstellen; daartegenoverwilde telde wethouder Slingenberg nog, dat hij de heer Meyers het tarief voor doorgaand verkeer verlagen tot 2% et. per 1000 K.G. en het abonnementstarief handhaven op datgene wat B. en W. voorstelden. Meeningen dus in overvloed! De Burge meester verdedigde zijn standpunt door er op te wijzen, dat ondanks het betrekkelijke hooge tarief te Haarlem, de opbrengsten van de havengelden jaarlijks sterk stegen. Dit bewijst, dat de schippers Haarlem toch aandoen. Wethouder Slingenberg stelde daarnaast, dat Haarlem niet een afzonderlijk stand punt moet blijven innemen met een hooger tarief dan andere gemeenten. Wij moeten, komt en het met haar aldus de wethouder, op hetzelfde niveau als andere plaatsen komen, maar daar dan ook niet onder gaan. De heer v. Liemt meende, dat met zijn voorstel een billijker verdeeling werd be reikt. De consequentie van de schaal, door B. en W. voor het abonnement vastgesteld, ging z.i. juist in de richting, zooals hij en zijn medevoorstellers dit hadden gedacht. aan den voorzitter van de H.O.V. had voor gesteld een reductie op de zaalhuur te geven. Eerst was het bestuur der H.O.V. daarmee ten zeerste ingenomen. Na ruggespraak met eenige raadsleden, bleek deze ambitie echter verdwenen en schreef dat bestuur aan B. en W., dat men maar van zulk een reductie afzag. Men hoopte, aldus de wethouder, blijkbaar op een goedgunstiger beschikking van den Raad inzake aen verhoogd subsidie. Neem dan een kordaat-.besluit, bezwoer de wethouder den Raad, en wijs een nieuwen aandrang om verhoogd subsidie af. Gij zult zien, dat de H.O.V. dan nooit meer terug komt en het met haar 30.000 doet! De meerderheid van den Raad scheen er zoo over te denken. Althans het voorstel Loosjes werd met 19 tegen 17 stemmen verworpen, zoodat deze zaak nog voor de begrooting van de baan is. Voor de eerste maal zal nu waar schijnlijk bij de a.s. begrootingsdiscussie niet over de H.O.V. gesproken worden. De verdere onderwerpen waren van weinig belang. We kregen het een en ander te De heer Meyers nam het voor den kleinen, hooren over vernieuwing van kademuren aan lossen schipper op en betoogde, dat Haarlem dezen niet moest weren. Het is een belang Voor onze gemeente, aldus zijn betoog, de schipperij in het geylei te komen en zooveel mogelijk hierheen te halen. Daartegenover betoogden de wethouder en de voorzitter van den Raad, dat er andere, grootere be langen zijn. die hier met een te drukke scheepvaart in botsing komen. Zoo is nu al reeds het autoverkeer over de Langebrug zoodanig, dat een herhaaldelijk stopzetten van dat verkeer terwille van de scheepvaart noodig is en tot onhoudbare toestanden leidt. Alles hing er dus van af, van welk stand- Punt men de zaak beschouwde: van uit het water tegen de brug op of van de brug in bet water. De meerderheid van den Raad scheen het meest te voelen voor het verkeer te land. De motie v. Liemt althans kon slechts 13 voorstrnders en die van den heer Meyers slechts 12 stemmen vóór krijgen. Nadat beide verworpen waren, werd het voorstel van B. en W. ongewijzigd aange nomen. Daarna hebben wij voor de zooveelste naai weer eens over het subsidie van de g H. o. V. gepraat. Men zal zich herinneren, g tfat de heer Loosjes bij de begrootings-dis- cussie van 1928 met het voorstel kwam om aan de H. O. V. nog eens, maar dan voor j le laatste maal, 5000 gulden extra-subsidie 'e geven om uit de zorgen te komen. Wet- j bouder slingenberg betoogde bij die gelegen heid, dat het niet goed zou zijn dadelijk op dat voorstel in te gaan. Immers, er moest |f 'oen nog beslist worden over het subsidie öo°r Provinciale Staten te geven. Wanneer fj Raad al te royaal was, had men kans het jj subsiciie van de Staten ten koste van de ge beente Haarlem te verliezen. De heer L°osjes stelde toen voor, zijn voorstel in banden van B. en W. om preadvies te Reven, waartoe indertijd besloten werd. Dit bread vies nu was gisterenmiddag ter tafel, heer Loosjes was er allerminst over te de Nieuwe Gracht, over een nieuw trottoir in de Terspijtstraat. en dergelijke dingen meer. Bij de rondvraag wees de heer Klein op den onhoudbaren toestand aan den Oude- weg, waarop wethouder Gerritsz beviedi- gende mededeelingen deed over een spoedig te wachten voorstel. Ook wees de heer Klein op het verdronken land, bij het ziekenhuis van Joannes de Deo, waarvan men gisteren in ons blad een af beelding heeft gezien. Hieromtrent kon de wethouder echter nog niets meedeelen. Even min als op vragen van den heer Castricum ever de lichtdrukmachine, waaromtrent de Raad den vorigen keer een beslissing heeft genomen. Toen is meegedeeld, dat O. W. zich met een oud machientje behielp en dat een nieuwere dringend noodig was. Inmiddels had de heer Castricum gehoord, dat O.W. reeds twee jaar zijn lichtdrukken bij parti culieren liet maken. Hoe zit dat, vroeg het raadslid? Op deze en andere vragen zullen wij een volgenden keer het pntwoord ver nemen. I De heer Lingbeek heeft aan den Minister van Financiën de volgende schriftelijke vra gen gesteld: le. Draagt de Minister kennis van de ont stemming, in bijkans alle krmgen, die bij deze zaak betrokken zijn, gewekt door het feit, dat de baten, die uit de herziening van het Bezoldigingsbesluit, als dat ongewijzigd mocht tot stand komen, zooals het thans is ontworpen, zullen voortvloeien voor de on derwijzers, inzonderheid zullen ten goede ko men aan die categorieën van uit 's Rijks kas bezoldigden met name religieuzen-onder wijzers die in vergelijking met andere (gehuwden en vaders van groote gezinnen) voor een vermeerdering van inkomsten het allerminst moesten in aanmerking komen? 2e. Acht de Minister, met het oog op het hiervóór aangeteekende, alsook in aanslui ting op hetgeen door hem is opgemerkt in de vergadering der Tweede Kamer van 20 November J.I., toen Zijn Excellentie de wen- schelijkheid om ten aanzien van bedoelde groep van leerkrachten bij het bijzonder on derwijs tot een afzonderlijke, meer met de wezenlijke behoeften rekening houdende wedderegeling te komen in een helder licht stelde, het niet noodzakelijk, dat de onder havige groep van salaristrekkenden voors hands buiten de a.s. nieuwe regeling worde gehouden? 3e. Zal de Minister, bijaldien hij daartoe niet het initiatief zou wenschen te nemen, alsdan in zijn toelichting tot de fondsen- aanvraag ten behoeve van de inwerkingstel ling der nieuwe salarisregeling het geldsbe drag willen aangeven, hetwelk daarbij aan de meergenoemde groep van leerkrachten boven hetgeen zij nu reeds ontvangen wordt toegedacht, ten einde alzoo de Kamer in de gelegenheid worde gesteld om, desgewenscht, met het bedrag van dat genoemde meer dere het verloop dier fondsenaanvraag te verminderen? Straffen van Z'A, l'A jaar en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het gerechtshof te Amsterdam heeft he denmorgen arrest gewezen in de bekende zaak van de Veendammer hypotheekbank Het Hof, heeft Let vonnis der rechtbank ver nietigd en opnieuw recht doende verdachte Möhring schuldig verklaard aan het plegen van bedrieglijke bankbreuk en de beide ver dachten Woltman. aan medeplichtigheid aan dit feit. Vader Woltman werd veroordeeld tot 2«4 jaar gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden preventieve hechtenis; de zoon Woltman werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van 9 maanden voorhechtenis en verdachte Möhring werd veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. Vragen van het Tweede Kamerlid L. L. H. Visser aan den minister van Koloniën. Het Tweede Kamerlid, cfe heer L. L. H. de Visser, heeft aan den minister van kolo niën gevraagd: 1. Is het den minister bekend: le. dat bij d'e militaire operaties tot on derdrukking van den opstand ter Suma tra's Westkust, in Januari 1927, door onder leiding van d'en een dezer dagen gepension- neerden majoor Rhemrev staande militai ren handelingen tegenover de bevolking zijn verricht, die door den bekenden journalist Zentgraaff in het Soer. Hbld. worden ge kwalificeerd als „geraffineerde schurkenstre ken", „gemeene martelingen door sadistische beulen, die niets met strijd te maken heb ben", gemeen en waanzinnig bedrijf, niet gedekt door de militaire uniform", en onder meer ook „lijkenschennis"; 2e. ö'at, naar uit de gegevens van denzelfde blijkt, terwijl de gewestelijk militaire com mandant van Sumatra's Westkust, kolonel Hofkamp, aan majoor Rhemrev voornoemd, den last heeft verstrekt nog denzefden dag aan alle militairen te doen bekend' maken, dat aan het zoogenaamde „koejeneeren" van verdachte personen een einde moest komen deze opdracht door majoor Rhemrev niet is uitgevoerd'; 3e. dat, luidens dezelfde gegevens, de zaak der aan voornoemd e misdrijven schuldig staande militairen naar den krijgsraad is verwezen, en daarna voor het Hoog Militair Gerechtshof komen zal; 4e. dat, naar blijkt uit desbetreffende be richten in de pers, tegen den, blijkens het bovenstaande, voor de genoemde misdrijven mede verantwoordelijk te stellen leider, den majoor Rhemrev, die luidens het voor noemde bericht van den heer Zentgraaff deze verantwoordelijkheid ten volle op zich neemt, geen vervolging' is ingesteld? 2. Acht de minister zich, gezien het bo venstaande, niet verplicht, onmiddellijk dus danige maatregelen te treffen dat alsnog tot gerechelijke vervolging van majoor Rhemrev, voornoemd, ter zake van mede-verantwoo- deiykheid met betrekking tot de bovenbe doelde misdrijven wordt overgegaan, en In het algemeen voor de toekomst dusdanige preventieve maatregelen te nemen, die der gelijke misdrijven voorkomen? 3. Is voorts de minister niet van meening, dat het voor de hand ligt, dat bovenstaan schromelijk machtsmisbruik ook is aange wend bij de toepassing der interneermgsbe- sluiten ten aanzien van de bannelingen naa Boven-Digoel? 4. Ach tde minister zich thans niet ver plicht de bovenbedoelde verbanningsbesluiten op te heffen? 5. Is de minister niet van meenmg, dat het beknotten der persvrijheid dergelijk verkeerd optreden in de hand werkt en volledige pers vrijheid noodzakelijk is, opdat de bevolking I zich er over kan uitspreken? Gistermiddag seinde te 14.05 uur het Kon. Meteorologisch instituut van do Bilt weder om aan alle posten „Weest op uw hoede!" In den Gelderschen Achterhoek Ook de Achterhoek heeft veel van het hooge water te lijden. Dinsdagavond had een dijkdoorbraak plaats aan de Bolsbeek, onge veer 5 K.M. boven de eerste doorbraak. Met geweldige kracht stroomde Water het land in. Door de laatste doorbraak werd een groot gedeelte van de buurtschap Geesteren over stroomd. Gisteren stond circa 500 H.A. bouw land onder water. Aangezien het water nog steeg, werd verwacht, dat de grootte van het overstroomde gebied ongeveer 700 H.A. zal bedragen. Tal van boerderijen staan in het water. De schade is aanzienlijk. De toestand van den dijk der Bolksbeek was gisteren kritiek. Op tal van plaatsen drong het water door den dijk heen. Naar de „Msb." verneemt, zou onder lei ding van den watergraaf getracht worden het gat in de kade van de Bolksbeek te stoppen. Door de Nederlandsche Heide Maatschappij worden arbeiders beschikbaar gesteld, als mede het noodzakelijke uitgebreide mate riaal. Getracht wordt met zandzakken en zinkstukken de doorbraak te dichten. Van deskundige zijde wordt medegedeeld, dat de pogingen zeer waarschijnlijk geen suc ces zullen hebben, zoolang geen val Intreedt. Nacht en dag wordt de dijk bewaakt en zooveel mogelijk versterkt. Op de Zeeuwsche eilanden De schade, door de hevige stormen der laatste dagen toegebracht aan den West- kappelschen Zeedijk, blijkt erger te zijn dan oorspronkelijk werd vernomen en ook dan in de laatste jaren is voorgekomen. Vooral is het moeilijk voorloopige voorzieningen aan te brengen, omdat op zooveel plaatsen de zeewering is beschadigd en gaten ln het ver loop van den dijk zijn aangericht. Om bij ev. nog komende hooge vloeden uitbreiding der schade tot een minimum te beperken, moet met alle kracht aan het dichten der gaten en het op hun plaats brengen van op den dijk geslagen groote bazaltsteenen worden gewerkt. Daar de ploegen dijkwerkers niet zoo heel groot zijn, werd de geheele manne lijke bevolking van 15 tot 65 jaar op het ge meentehuis ontboden om er de ge schikte werkkrachten uit te halen, die bij het aanbrengen van materiaal, het vullen van zakken zand enz. werkzaam zijn gesteld. De eigenlijke dijkwerkers kunnen dan aan het meer deskundige werk, als het zetten van steen enz., bezig blijven. Behouden In de haven van Scheveningen zijn bin nengesleept de drie loggers, om wier lot men zich reeds ongerust begon te maken. Schade van 10.000 Gisteren is de stoomreddingboot „President van Heel", aan de werf bij de firma de Jong te Vlaardingen op de helling gehaald, voor herstelling van de bij de jongste redding op- geloopen schade, welke op omstreeks 10.000 wordt geschat. „De Christian Michelsen" L. Smith en Co.'s Int. Sleepdienst zal in samenwerking met Van der Tak s Bergings bedrijf pogingen ondernemen tot het vlot brengen van het bij Hoek van Holland ge strande Noorsche stoomschip „Christian Mi chelsen". Het schip is te ver op het strand gewor pen dan dat op dit oogenblik sleepbooten met kans tot succes zouden kunnen trachten het vlot te brengen. Als voorbereidende werk zaamheden zullen ankers worden uitgezet en zal om het schip een geul gegraven worden. Als dit werk voltooid is kan mogelijk bij een gunstig tij een poging ondernomen worden om het schip vlot te sleepen. Waarschijnlijk zal het echter geruimen tijd duren voor en aleer een dergelijke poging gewaagd kan worden. Met de „Rotterdam" in den storm Met aanzienlijke vertraging is het stoom schip „Rotterdam" van de HollandAme- rika-lijn te Rotterdam aangekomen. Het schip, dat de laatste reis met kapitein P. van den Heuvel als gezagvoerder maakte, had de drie officieren, die de Nederlansche ruiter sport op het concours hippique, dat van 8 tot 14 dezer te New York is gehouden, hebben vertegenwoordigd, de heeren Colenbrander, De Kruyff en Labouchère, aan boord. Uit hetgeen kapitein van den Heuvel aan het „Hbld." vertelde, bleek wel, dat de storm, welke heeft gewoed, een buitengewone kracht heeft gehad. De „Rotterdam" was 600 mijl buiten het Kanaal, toen het schip in hooge zeeën uit het Zuidwesten kwam. terwijl er een noordwester deining stond. Daar is geen schip tegen bestand, zei de commandant. „Ik heb nu al over de tweehonderd reizen met dit schip gemaakt en nog nooit heeft het geslingerd, maar nu slingerde zelfs de „Rotterdam". Daardoor hebben de paarden, die we aan boord hadden, nog al te lijden gehad, al is er gelukkig geen dier gewond ge raakt. In twee dagen tijds vingen wij zes S.O.S.-seinen op, maar er waren andere schepen dichter in de buurt van de in nood verkeerenden. Zoodra wij in het Kanaal kwamen, zond Scheveningen een telegram met zes S.O.S.-meldingen. Wij hadden dus maar voor het uitzoeken." Wij zijn naar Boulogne gegaan, maar er viel niet aan te denken, binnen te komen. De loods kon niet aan boord komen en elke communicatie met het land was uitgesloten. De radiostations werkten met het oog op de S.O.S.seinen niet en dus kon ik ook geen verbinding met mijn agent krijgen. Wij heb ben daar twaalf uur gelegen. Maandagmid dag drie uur nam de storm plotseling af en in een uur tijds was het weer goed. De pas sagiers zijn toen aan land gezet en daarna hebben wij de reis vervolgd. Een flesch met een briefje aangespoeld De burgemeester van Barradeel geeft ken nis, dat Dinsdagavond aan de kust te Sex- bierum is aangespoeld een platte flesch, waar in een met potlood geschreven bericht in de Engelsche taal op een vel papier met een ge drukt hoofd van het „William Pennhotel" te Houston (Texas). De inhoud luidt als volgt; „s.s. „Waban" Amerika 26 November 1928, 2.30 v.m. geworpen op zandbank aan de Holland sere kust. Wanneer schip niet doorbreekt geen gevaar." S. C. SPOLNER. Een lijk aangespoeld Onder St. Anna Parochie (Friesl.) is een 'ijk van een man aangespoeld, vermoedelijk 35 jaar, gekleed in vleeschkleurig baaien hemd, korten blauwen kiel en zwemvest, waarvan elk der kurken gemerkt is met een verticale teerstreep. De Donge valt Naar uit Oosterhout gemeld wordt, is de stand van het water voor wat Oosterhout betreft stabiel gebleven. De dijk van de rivier de Donge is met zakken zand hersteld. Het water te Geertuidenberg en Raamsdonk valt. De weg komt vrij, hoewel een groot aantal woningen nog in het water staat. De Kromme Mijdrecht Men meldt nader uit Zevenhoven d.d. 28 November. Gisterenavond heeft men alhier een tweede schuit met zand geladen doen zinken. Het mocht echter weinig baten, daar te middernacht het water reeds tot aan de huizen te Noorden, aan de grens van den polder, stroomde. Vanmorgen was het buiten water van de Kromme Mijdrecht wassende en stroomde het met grootere kracht naar binnen, zoodat een groot deel van Noorden onder water liep en huizen ontruimd moesten worden en het water ook tegen den ringdijk van den polder kwam te staan, welke eveneens enkele zwakke plekken vertoont. Om 5 uur arriveerde een heimachine met dertien meter lange palen om hiermede een damwand te heien en zoodoende het gat ge dempt te krijgen. Het water stijgt nog steeds. Kritieke toestand langs de Vecht Het „U. D." meldde gisterenavond, dat de Zuilen de stand van de Vecht, die nog steeds wies, reeds 99 c.M. boven N. A. P. bedroeg. De door de genie uit Utrecht langs het Zand pad tusschen Zuilen en Maarssen aange brachte waterkeering moest door den was van de Vecht versterkt worden. Des nachts had men langs den Daalschen weg ten Noor den van den Viersprong een stevigen 'dam gemaakt om de huizen aan dezen weg te be' schermen. Een 24-tal Utrechtsche studenten kwam gisteren helpen om zandzakken te vullen op het terrein van de oliefabriek van Twijnstra te Maarssen. Hier rijden de vrachtauto's af en aan om de gevulde zak ken voor de bedreigde plaatsen te brengen. Op last van den commissaris der Koningin is de scheepvaart op de "Vecht gestremd. Het autoverkeer voor Tienhoven is eveneens stop gezet. De weg naar Maarsseveen is voor alle verkeer afgesloten. Gisteravond om half zeven was het peil van het Zuiderzeewater te Muiden 110 cm de Vecht was onveranderd op 87 c.m. blijven staan. Om half acht zou opnieuw den laagsten stand worden bereikt. Maar de wind blijft uit den kwaden hoek, het Noord westen, waaien, hetgeen niet veel hoop op het afvloeien van het Zuiderzeewater geeft. In het gunstigste geval zal hoogstens gedu rende één uur kfmnen worden gespuid, wat niet veel verlichting brengen kan. De geruchten omtrent breukgevaar voor den zeedijk, welke in de Vechtstreek Ioopen, zijn echter totaal uit de lucht gegrepen. Zelfs bij 1 M. hooger stand in het begin van deze week bestond absolute veiligheid door de enorme versterking, het verhoogen en ver zwaren van den zeedijk beoosten Muiden, welke ln laatste paar jaren is aangebracht. De Vechtdijken tusschen Muiden en Weesp houden het water moeizaam buiten de pol ders. Telkens moeten gaten, door het water geknaagd in de opgeworpen walletjes, worden gestopt. De Tweede Kamer heeft de behandeling van de begTooting van Justitie gisteren voortgezet. In de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland is een aanvang gemaakt met behandeling der Provinciale begrooting. Gevolgen van den Noordwester storm. Hoog water, veel landerijen overstroomd. De strafzaak betreffende de verduistering ten nadeele van de Rotterdamsche bankver- eeniging is gisteren in hooger beroep door het Haagsche gerechtshof behandeld. Een commissie van advies is ingesteld ter bestudeering van het herzien van wettelijke bepalingen betreffende het verkeer met motorrijwielen en fietsen. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft he den uitspraak gedaan in de strafzaak der Veendammer Hypotheekbank. President Coolidge wenscht, dat de Ver. Staten lid worden van het Permanente Hof van Internationale Justitie. Chamberlain, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, na zijn reis weer in het Lagerhuis verschenen. De oorlogsbegrooting in de Fransche Kamer. De debatten over de legersterkte. De antwoorden der geallieerden op het Duitsche memorandum. Het moet vaststaan, dat de a.s. zitting van den Raad op 10 December a.s. te Lugano zal worden gehouden. De ziekte van den Engelschen Koning; de toestand vrijwel onveranderd. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.20. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 747 m.M. te Acu- reysi. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit westelijke richtingen, zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen te 8 uur 55 aan alle posten: Attentiesein neer! Een commissie van advies ingesteld. Bij beschikking' van den Minister van Waterstaat is ingesteld een commissie voor advies omtrent de vraag, in hoeverre de in het Motor- en Rijwielreglement en elders vervatte bepalingen, betreffende het ver keer op de wegen en de rijwielpaden in ver band met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen herziening' behoeven. Daarin zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. J. Schönfeld, administrateur bü het De partement van Waterstaat; tot lid en plaatsvervangend-voorzitter J. E. van der Heyden, referendaris bü dat Departement; tot leden C. Bakker, hoofdinspecteur van politie, chef van het bureau Verkeerswezen te Amsterdam; ir. W. W. E. van Hemert, tijdelijk ingenieur van den rijkswaterstaat in het district wegentechniek te Wassenaar; ir. F. I. J. Kanstein, ingenieur van dén Rijkswaterstaat te Maastricht; G. A. Pos, tweede voorzitter-hoofdconsul van den Al- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond, toeristenbond voor Nederland, te Blaricum; jhr. ir. C. J. A. Reigersman, hoofdingenieur directeur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland te Haarlem; C. G. T. Sor- mani, voorzitter van de Nederlandsche Unie van chauffeurs en overig automobielperso- neel te Rotterdam; ir. L. Swaab, ingenieur van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland te Den Haag; tot lid en secretaris mr. M. A. van Rijn van Alkemade, com mies bü het departement van Waterstaat te Voorburg (Z.-H.). Prima brandstof Verzegelde zakken Amsterdam HilversumBussumLeiden Ook anthraciet en brechcokes v. centr. verw. Men overweegt maatregelen voor een betere drainage, versterking van het grastapijt en vergrooting van het platvorm. Instelling spoedig te wachten Kaar het Corr Bur. verneemt, worden in een nota van wüziging met betrekking tot de begrooting van Waterstaat met het oog op de uitvoering van de Luchtvaartwet, waarvan de inwerkingtreding binnenkort is te verwachten, gelden uitgetrokken voor een luchtvaartdienst. Deze dienst zal wor den belast met het algemeen toezicht op de veiligheid van het luchtverkeer, met de uit voering van werkzaamheden in het belang van veiligheid en regelmaat van het lucht verkeer, alsmede met administratieve werk zaamheden van het Departement van Waterstaat, met betrekking tot de lucht vaart. Aan het hoofd van den dienst komt te staan een hoofdambtenaar met den titel van directeur van don luchtvaartdienst. De senaat van Hamburg heeft zich met den toestand van het vliegveld, waardoor Hamburg van het luchtverkeer is afgesloten, beziggehouden. De betrokken autoriteiten zyn van meening, dat de verbetering van net vliegveld spoedig tot stand zal zijn gekomen. Het Agentschap van de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland", de firma Kuyper. van Dam Smeer te Rotterdam meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het s.s. „J. P. Coen", hetwelk a s. Zaterdag van Genua zal afvaren, Vrüdagmorgen, 30 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 7.09 imr en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8.00 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1