Stadsnieuws i ai OVER vv St. Nicolaas Cadeau te»V4 \X\ TOONEEL KiMADRUPPELS TWEEDE blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 Prov. Staten van N oord-Holland Stolzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 1C758 *t*5 De verontreiniging van het Noordzeekanaal Watervervuiling te Volendam om nooit te vergeten Vampyr Sto!zuiger Nieuwjaarscorrespondentie St. Nicolaas Haarlemsche Orkest- vereeniging {lobby Vloerwrijvers I 125.— In de groote industrie-centra wordt het waschgoed op een zware proef gesteld. De kleeding, de gordijnen, alles heeft het hard te verduren. Toch weten de huisvrouwen het waschgoed keurig schoon te houden. too. '4 e T°4>, O0 *4 f 98.- Een Zomerzotheid Bloembollencultuur KANTONGERECHT. STOOMVAARTLIJNEN Dr H.MANNING'S EETLUST-OPWEKKEWD. ƒ1.3Op-fl. De zitting van Woensdag Voortzetting behandeling Begrooting der De heer de Hartogh, V.B. wenscht iets te zeggen over de ziexenhuizen te Santpoort inzase de arbeidstherapie, waarvoor spr. na zijn bezoek groote bewondering heeft: psy chische verbetering gooi arbeid. Deze the rapie eischt van geneesheeren en personeel veel zorg. Spr. brengt huia'e aan den ge neesheer-directeur, Wiens tractement niet overeenkomt met diens prestaties. De loon regeling der geneesiieeren acht spr. onvoi- doenae. Arbeid en verantwoordelb-heid zyn voor directeur en geneesheeren toegenomen. Spr. verwacht een spoedige herziening. Spr. ontraadt een bezoek; er oestaa* een groot verschil tusschen een gewonen zieke en deze patiënten. De spreker hoopt, aat voor,aan geen fotografieën meer van deze menschen zullen worden gemaakt. Spr. eindigt met aan te dringen op een spoedige verbeterde saiarisregenng. VOORZIT'ifiR: U hebt het voorstel thuis. De heer HOOGLAND, S.D. spreekt over de nazorg. Met onderwijs alleen komen wt er niet. Nazorg is het allemoodzakelijks.e. De maatschappij wijst de leerlingen, van de blindenscnooi komende, terug. spr. haalt 'n uitspraak aan van den directeur van he. blinden-instituut, die verklaart: wij leiden op, maar krijgen niemand geplaatst. Lig, deze zaak niet op den weg van gemeentelijk en provinciaal bestuur? De heer KOSTER, V.D. behandelt de wa tervoorziening van het platteland, reeds het vorig jaar door spr. besproken. Dit vraag stuk betreft niet alleen algemeene wel vaart, maar bovendien kwaliteitsverbe tering van landbouwproducten. De roep om water is algemeen. Daaruit blijkt duidelijk de ernst van de zaak. Spr. verwacht overleg van Prov. Staten met het waterleidingbe drijf. Op sommige plaatsen stuit de water voorziening af op een tekort in de exploita tie. Waar het water eenigszins kan komen, zal 't komen. Toen elecirieiteit kwam, werd de vraag: winst of verlies van het bedrijf niet gesteld. Spr. beveelt de watervoorzie ning bij Provinciale Sta .en aan. De heer GUéPIN, V. B., komt terug op hetgeen in de zitting van gisteren door den heer Asscher is besproken. De bouw van de nieuwe centrale in de buurt van het hoogovenbedrijf is een aan gelegenheid, die spr. gaarne zag onder toe zicht van een commissie, die de Staten re presenteert. Die commissie hebben we in den raad van toezicht op de bedrijven. De ze kan ook commissie van bijstand zijn. De deskundigen stemmen mee. Spr. licht de strekking van het voorstal-Asscher toe. De hr. ANKERSMIT S.D-A.P. spreekt over de onvolwaardige arbeidskrachten bij groote werknemers en overheidslichamen. Er is een groote categorie, die voor deze beide groe pen niet volwaardig wordt geacht. Betrek kelijk geringe afwijkingen sijn vaak aanlei ding bepaalde krachten af te wijzen. De keuringen worden een bedenkelijk euvel. Deze zaak verdient, mede in verband met het jongstgehouden congres, grondige aan dacht. Spr. komt terug op het gesprokene door den heer Guépin. De heer Ankersmit spreekt er zijn verwondering over uit, dat dit voor stel van den Vrüheidüsbond komt. Spr. leest om dit te bewijzen, een passage voor uit het rapport van de Maatschappij van Nij verheid en schetst de taak van deskundigen in het overheidsbestuur. De heer KLAAS DE VRIES (V. D.) spreekt over de openluchscholen en de ar beidstherapie in de krankzinnigengestichten. De heer J. J. DE VRIES (R.K.) bespreekt de redding van schipbreukelngen in ver band meG wat cfe heer Polak gisteren heeft gezegd. Spr is bevreesd, dat deze bespreking in de Staten hier en in 't buitenland onge rustheid kan wekken. Inzake verlaging van tarieven verwacht spr. een voors.el. De heer de Vries spreekt vervolgens over het werkloozenvraagstuk, een der moeilijkste problemen. De techniek biedt verruiming van arbeid. Het leggen van den Ringdijk om Amsterdam sluit de techniek ten eenenmale uit. Betreffende het wegenvraagstuk heeft spr. met genoegen gelezen, dat er voor mil- lioenen werk klaar ligt. Spr. hoopt, dat de Staten zullen meewerken het werkloozen vraagstuk op te lossen. De heer WEISS, M. P. vraagt zich af, hoe een begrooting er moet uitzien, om tot belastingverlaging over te gaan? Aan de belastingbetalers moet ook eens worden ge dacht. De personeele belasting berust op zoo 'n slecht principe, dat afschaffing toegejuicht mag worden Spr legt verband tusschen wo ningnood en deze belasting. Verschillende sprekers hebben het woord gevoerd over de werkloosheid. Al de commis sies zijn in gebreke gebleven van Overheids wege werk te verschaffen. Hoe kan het kwaad dan wel worden bestreden? Door bloei van handel en nijverheid. Het is de taak van Gedeputeerden daaraan mee te werken en scheepvaart en industrie in de provincie te bevorderen. Dit is ook de taak der vakver - eenigingen. Wat deen zij? Spr. citeert, welke industrieën de laatste jaren uit Amsterdam zijn verdwenen (diamant-, sigaren-, suiker industrie, bierbrouwerijen, enz. enz.). Tegen over deze afname staat geen toename Zor gen dat de industrie bloeit, daarin ligt de oplossing. Spr. noemt de adviezen der des kundigen lapmiddelen. De helft der belas ting-inkomsten in Amsterdam gaat aan werkloozenzorg weg. Schep een behoorlijke economische mogelijkheid. Het optreden der vakvereenlgingen acht spr. belemmerend voor handel en industrie. Spr. zegt 'n enkel woord over de „dubbele inkomens'. Wat doen de vakvereenlgingen om deze op te heffen? Spr. wenscht nog iets te zeggen over het antwoord van Prov. Staten inzake de Gool- sche stoomtram, dat spr. niet bevredigt. We hebben te doen met een koppige Maat schappij*. Er is geen concessie; ten allen tijde kan dit vervoermiddel worden opgehe ven De tram moet weg, of verbeterd worden Spr behoudt zich het recht voor over deze aangelegenheid een motie in te dienen. Over de dapperheid van onze redders aan de Noordzeekust is maar één roep. Het red dingswezen aan onze kust is een taak van de overheid, die de redders niet met onvol doend materiaal moet laten. Gedeputeer den moeten een onderzoek toezeggen, en het daarheen leiden, dat de redders het beste krijgen, wat er bestaat. De VOORZITTER leest voor het rapport van den hoofdingenieur, hedenmorgen ont vangen inzake de waterschade, door den storm veroorzaakt en den toestand langs onze kusten, wat betreft dijken en aangren zende gebieden. De heer v. d. GLAS (O. P.) brengt, in verband met wat door voorgaande sprekers is gezegd omtrent het reddingswerk, in herinnering, dat niemand voor de nabe staanden ontvangen van de groote maat- stananden ontvangen van a'e groote maat schappijen een fooi, hoogstens 6 a 7 gulden per week. Spr. bepleit steun voor de na bestaanden dezer koene redders. Wat de steun der burgerlijke philantropie be teekent. weten we. Het is een taak van Gedep. Staten, te onderzoeken, hoe de nabestaan den der redders kunnen gesteund worden. Wat kan indirect gebeuren voor deze na bestaanden? Kan het reddingswerk door de overheid ter hand worden genomen? Spr. behandelt de corruptieve daden van het middens.andsbloc. Het heeft spr. ver wonderd, dat niemand nog daarover heeft gesproken. Voorzitter: Dit hoort in den Amsterdam schen raad thuis, heeft niets met de pro vinciale begrooting te maken. De heer v. d. GLAS doet verwijten aan het adres van den heer Wijnkoop. De VOORZITTER meent te moeten toe passen art. 27 van het reglement van orde. De begroodng vertoont, aldus gaat de heer v. d. Glas voort, achteruitgang of stil stand. De resultaten van het buitengewoon onderwijs zijn zoodanig, dat het den moreelen en financieelen steun van de overheid ver dient. Met het instituut der schoolartsen zijn we niet verder gekomen. De wijkver pleging wordt stiefmoederlijk bedeeld. Ged. Staten hebben indertijd op sprekers ver zoek voor 't kampeeren van arbeiders op t landgoed Castricum afwijzend beschikt. Spr. Juicht het voorstel-Thomassen toe. Steun aan den landbouw geeft een dalend cijfer aan. Aan het werkloozenvraagstuk wijdt spr. zijn aandacht, in verband met het vroeger gedane voorstel-Wijnkoop. In dit gewest is een zoodanige wemoosnetd, aai net de plicht is van de overheid dit vraag stuk onder de oogen te zien. De werkloozen zijn buiten hun schuld werkloos, alleen ter oorzake van de economische constructie de zer maatschappij. Spr. wenscht, aai de Prov. Staten zich zullen uitspreken inzake de pro vinciale werkverschaffing. Spr. dient ter zake dezer aangelegenheid een mo.ie in. Spr. komt thans tot het waterleiding- en electricneitsbedrijf, bespreekt de verhouding tusschen kostprijs en verbruikersprijs en meent, dat hier gesproken kan worden van een bevoorrechting der dikke beurzen. Spr. vraagt wijziging der tarieven-politiek. Mevr. AUKES-TiMMERS (V. D.) wyst op verschillende gewestelijke werken, die kon den worden uitgevoerd cToor werkloozen, verder pacht- en jachtkwesties. De heer MIEDEMA (V. B.) wordt uit zijn tent gelokt door de opmerking in deze zit ting gemaakt door den heer Ankersmit in zake de commissie van bijstand, die zijn be strijding van het voorstel gekoppeld heeft aan de Maatschappij van Nijverheid. Spr. komt hiertegen op. De heer ZEEMAN (S. D.) bespreekt de melkproductie en de slechte huisvesting der runderen op 't platteland. Kan de gezond heidsdienst hier niet ingrijpen? Spr. geeft opmerkingen ten beste inzake de kanaal plannen van West-Friesland en den straks drooggemaakte» Wieringermeerpolder. Het is spr. altijd onbillijk voorgekomen, dat be langhebbenden een zesde zullen bijdragen in de kanaalplannen? Het begrip belangheb benden is voor spr. altijd erg vaag geweest en vraagt herziening van wat hieromtrent is vastgesteld. Spr. brengt in 't midden, hoe weinig steun Gedeputeerden bij de regee ring hebben gevonden in hun streven tot samenvoeging van gemeenten. Dit is het belang voor inwoners en voor een economi sche huishouding. De heer STAPEL (V. B.) wenscht te spre ken over water- en liciubedryf. Verlaging van tarief tegen Januari is in uitzicht ge steld. Spr. bepleit verlaging van den stroom- prijs, die zoo drukt op 't platteland, en voorziening met water van gehuchten en afgelegen dorpsgedeelten, ter bevordering van hygiëne en goede melkwinning en de uit melk vervaardigde producten. Mevr. BOISSEVAIN-PIJNAPPEL 'V. B.) komt terug op 't reddingswezen. De heer J. J. de Vries heeft gesproken over een slechten indruk in 't buitenland. Spreekster is daarvoor niet beducht. Het reddingswe zen is bU ons wat organisatie in materiaal betreft, in goeden staat. Het buitenland komt hier zich op de hoogte stellen en onze modellen copieeren. De heer R. de Vries (S. D.) bespreekt de kampeertarieven op het landgoed Castricum. die hij veel te hoog acht. Spr. dient een motie in, waarin Ged. Sta ten wordt verzocht een kampeertarief van 1 Jan. 1929 te heffen van 10 cent per per persoon en per dag, kinderen beneden 14 jaar onder blijvend geleide kosteloos toe gang te geven, de waarborgsom aanzienlijk te verminderen en abonnementen voor ver- eenigingen in te voeren. Dr. VOS (V. B.) wenscht de aandacht van Ged. Staten te vestigen op aangelegenhe den als sanatoriumverpleging, vacantle-ko- lonies, tuberculose-bestrijding. enz. Spr. roert ook aan de fc. b. c,-bestrijding bij het vee, de bestrijding van besmettelijke ziekten, de nazorg bij het krankzinnigenwezen. Het is evenwel van belang dat Ged. Staten wor den voorgelicht door deskundigen. Het par ticulier initiatief moet niet worden belem merd. Spr. wijst in dit verband op het prachtige werk van het Witte Kruis. De heer POTHUIS (S. D.) spreekt over de t. b. c.-bestrijding en wat de provinciale overheid in dit opzicht heeft gedaan, ook inzake de werkloozen verzorging. Wat is er voor werkverruiming gedaan? Op het werk der vakvereenigingen is hedenmorgen cri- tlek geoefend, door iemand die niet op au hoogte is. Spr. schetst wat in Amsterdam is tot stand gebracht onder leiding der vak centrale. Komende tot de begrooting, behandeld spr. enkele punten op de balans van inkom sten en uitgaven. De heer WIJNKOOP (C. P.) corrigeert de opmerkingen, die de heer v. d. Glas aan zijn adres heeft ten beste gegeven. Spr. sluit zich aan bij de door verschillende spreke: behandelde kwrs.ies, doch wenscht even stil te staan bij de commissie-kwestie, die in een geleerde kraam is gehuld, maar voor spr. van weinig belang is en verder een enkel woord te wijden aan de kwestie der werk loosheid. De heer VADER (C. P.) stelt een motie voor een fonds van 2 ton te stichten voor de nabestaanden van redders. De VOORZITTER stelt voor deze motie voor praeadvies te stellen in handen van Ged. Staten. Mevr. MIEDEMA ZONDERVAN (S. D.) bespreekt het onvoldoende bedrag, op de begrooting uitgetrokken voor zuigelingenzorg. De heer v. d. WAERDEN (S. D.) brengt in T midden omtrent de reeds besproken kanaalplannen, dat 't rijk van belangheb benden 1/3 vraagt, terwijl hier 't aandeel op 1/6 is gesteld. Hierna komt spr. terug- op de kwestie van de commissie van bij stand en de deskundigen. Spr. schetst in den breede de functie van een advies-col lege. -v Q^centra lINUfiVf 0& Ae :UVV#',Ü* Lees wat twee huis vrouwen uit Indu strie-centra zeggen over Sunlight Zeep 0? .gt iVi <)X- ttf °Of S.4Ö-49 V '/?f Komt de zaak In het voorjaar in orde? Bij de behandeling van het hoofdstuk ..Zuivering van afvalwater" zijn door der., heer Van de Bilt besproken de waterver vuiling te IJmuiden en te Volendam. Over de eerste zei hij: Met een enkel woord heb ik in het voor lopig verslag gewezen op een zaak, die IJmuiden al geruimen tüd bezig noudt. Ik bedeel de verontreiniging van het Nojru- zeekanaal, waardoor een ondraaglijke stank verspreid wordt. Er is daarover al heel wat heen en weer gecorrespondeerd. De Minister zegt in zijn Memorie van Antwoord, dat er gegand uit zicht beslaat, dat de verontreiniging van 't Noordzeekanaal vóór het eerstvolgend sei zoen zal zijn weggenomen. Ik ben blij dat de Minister deze gerust stellende mededeeling kon doen. Ik vermoed dat nu buizen zullen gelegd worden die he water rechtstreeks naar de Noordzee zullen brengen. Ik hoop, dat de Minister niet za: toelaten, dat het kwaad verplaatst wordt en dat de stank nu bij de pieren zal merk baar zijn. Indien voorgeschreven wordt, dat het water daar wordt gereinigd of verder in zee wordG afgeleid, kan deze zaak af doende geregeld zijn. Laat Volksgezondheid hiervoor waken. De Minister van Arbeid antwoordde daar op: Ik geloof, dat ik den afgevaardigde eenigszins optimistisch en bevredigend kan beantwoorden. Wat IJmuiden betreft, is het zóó gegaan, dat niet lang geleden, toen de zaak nie. opschoot, wij het middel te baal genomen hebben van praten inplaats van schrijven. Afgevaardigden van Waterstaat, van Arbeid, van de gemeente en van de fabriek hebben bij elkaar zitten praten, de technici in het midden en zijn het eens geworden. Ik weet niet' anders, dan dat de zaak in het voorjaar dus in orde kan komen. Den nauwkeurigen stand van zaken kan mijn- collega van Waterstaat meedeelen maar ik geloof, dat hü het niet anders zal zeggen dan ik. Bespreking in de Tweede Kamer Over de watervervuiling in Volendam zei de heer Van de Bilt in de Tweede Kamer: De waterverontreiniging te Volendam kan ik mij, helaas, niet zoo bevredigd be- loonen. Ik klaag hier nu al jaren achtereen over hetzelfde punt. Ik heb reeds vroeger gewe zen op het onevenredig getal gevallen var. besmettelijke ziekten in Volendam. ik heb hier aangehaald het oordeel van geneeshee- gewezen op den indruk dien het stinkende Volendam toch moet maken op de talrijke ren hieromtrent, ik heb telkens en telkens buitenlanders, die dat zoo bekende vtó- schersdtorp bezoeken. Het helpt allemaal niets! Ik was er in gezelschap van een aantal hooggeplaa'.ste Hongaren, ze merkten op: „Die holliindische Reinheit, jawohl, aber die Luft!" Ja. de buitenlanders krijgen wel een eigen- aardigen indruk van de zooveel geroemde Hollandsche zindelijkheid. De Minister heeft nu zelfs de oorzaak la ten ontdekken van de verontreiniging der slooten door de inwoners en het eendenhou- u'ersbedrijf, zegt hij. Ja, zoo is het inderdaad. Ik meen dat die ontdekking nu niet zoo moeilijk zal zijn ge weest. Eerst heette het dat geen doorspuiing der slooten mogelijk was, toen, dat de polderbe sturen er niet voor te vinden waren om zou water uit de Zuiderzee door de slooten te laten loopen, nu weer dat het gemeentebe stuur van Edam niet meewerkt. Men heeft de gemeente, men heeft de provincie, men heeft den gezondheidsdienst in den arm genomen, maar de Volendam- sche slooten blijven stinken, ze blijven ge vuld met modder en chocoladetot eens een epidemie zal uitbreken, naar ik vrees. Want afwatering is er niet, geen doorspoe- linS. Het polderbestuur gaat hier niet Vrij uit. Desnoods zou door eèn klein gemaaltje, dat de ongerechtigheden verwijdert al worden geholpen. De Volendammers hebben dit met de andere Zuiderzeevisschers gemeen, dat de Regeering hun door de demping der Zui derzee het brood ontneemt, maar zij hebben bovendien het voorrecht, dat hun tegen woordig verblijf door de prutslooten al zeer ondraaglijk gemaakt wordt. Laat de Regeering. die toch voor de Volks gezondheid moet zorgen hier a'ringend in grijpen. Minister Slotemaker de Bruine antwoordde daarop: Wat Volendam betreft: ik kan dwingen? Met de bestaande wet in de hand geloof ik niet-, dat dat kan. In elk geval geloof ik niet, dat het noodig zal zijn. Wat is n.l. de toestand? Het is in Volen dam vooral een kwestie van waterverver- schtng, op dit punt hebben Gedeputeerde Staten reeds in Juli 1925 een ontwerp ge maakt en zy zijn bezig daarover reeds assi- du te spreken met de gemeente en met den polder. De gemeenteraad van Edam is van plan een besluit te nemen, en de stukken staan zóó op het schaakbord, dat ik den indruk heb, dat het Gedeputeerden gelukken zal 'n oplossing te vinden, waardoor men bevre digd zal kunnen zijn. Wij vernemen omtrent deze kwestie nader dat in de iaatste dagen de eindelijke afwik keling dezer zaak vertraagd wordt, door de kiekte van het lid van Gdeputeerde Sta ten, den heer Hendrix. Verkoophuis C r Homtatr. 51 TEttFOON 15497 De laatste buslichting voor verzending van Nieuwjaarscorrespondentie welke vóór 1 Januari a s. nog in het land van bestemming aankomt is als volgt: Argentinië, 10 Dec. 5.45; Aruba, 5 Dec 7.45; Austrajië, 29 November 12 20; Bonaire, 3 December 7 45; Brazilië, (Rio de Janeiro en Santos), 15 Dec. 15 05; Brazilië (Pernam- buco en Bahia), 30 November 15.0; Britsch- Indië, 13 December 12.20; Canada, 19 Dec. 12.20; Ceylon, 13 Dec. 16 20; China, 15 Dec 17.40 Curacao, 11 Dec. 10 20; Egypte, 21 De cember 12 20; Japan. 12 Dec. 17 40; Mexico, 17 Dec 18 30; Ned Indië (Zeepost), 28 Nov 3.20; Ned. Indië (Mail), 6 December 10.10: Nw. Zeeland, 22 Nov. 12.20; Paraguay, 10 )ec. 5 45, Penang. 6 Dec. 12 20; PMlippijn- sche eilanden. 30 November 17.40; Saba, 27 Nov. 7.45; Siam, 6 Dec. 12.20; St. Eusta- tius, 27 Nov 7 45; St. Martin. 27 Nov. 7 45; Straits Settlements, 6 Dec. 12 20; Swimame 5 Dec 745; Zuidafrikaansehe Unie, 6 Dec 15.05; Uruguay, 10 Dec. 5.45; V. S. van Ame rika, 19 Dee. 12 20 Zorg voor stevige pakketten. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem maakt bekend, dat het, in verband met de as. St. Nicolaasdrukte aanbeveling verdient voor een stevige en doelmatige verpakking dér te verzenden pakketten te zorgen. Vooral het gebruik van stevig pakpapier en sterk ouw wordt dringend aanbevolen Het is verder gewenscht in de pakketten een tweede los adres te sluiten. De vasthechting van adressen op den om slag der pakketten door middel van lak is niet toegelaten. Dirigent: Eöuard van Beinum j1 Ledenconcert op Donderdag 29 November 1928, des avonds kwart over 8 precies. Solist Jos de Clercq, viool Programma, 1. Akademische Festouverture 2. Vioolconcert, d dur, a Allegro non troppo, b. Adagia c. Allegro giocoso. beiden van Jo hannes Bramhs 18331897. 3. Symphonie no. 5 Peter Tschaikovsky, a. Andante. Allegro con anima, b. Andante cantabile, c. Allegro moderato, Valse, d. Finale, Andante Maestoso. Een jengd-matinée op Zondag 2 December In verband met de groote belangstelling voor de opvoering van Een Zomerzotheid op Vrijdag 30 November heeft het besruut de Kon. Letterl. Ver. J. J. Cremer, teneinde te voldoen aan de vele aanvragen, besloten nogmaals een voorstelling van dit vroolijke en charmante werk te geven en wel een speciaal jeugd-matinée op Zondag 2 Decem ber a.s. des nam. 2 uur in den Stadsschouw burg. Waar vooral de belangstelling voor dit stuk bij de jeugd, d e het geestige boek van Cissy yan Marxveldt als *t ware verslonden heeft, buitengewoon groot is, zal deze mededeeling door velen met vreugde worden begroet. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, houdt haar 159e algemeene vergadering in het Krelagehuis op Vrijdag 21 December, 's morgens 11 uur. Ojn. komt aan de orde de verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur, n.l. de heeren Th. Jonkheer en J. M. van Til, die niet herkiesbaar zijn. De beschikbare middelen voor het Krela gehuis waren ƒ862.761.34, de uitgaven be droegen 380.168.73 De begrooting voor 1929 is geraamd op 65.820. Op de vergadering zal besproken worden de wenscheiykheid en mogelijkheid, om de bestaande snijbloemencontracten te vervan gen door het opleggen van verplichtingen aan de leden van Bloembollencultuur. In verband met de belangrijkheid dezer kwestie heeft het Hoofdbestuur gemeend, nog geen voorstel te moeten doen, maar eerst de gelegenheid te moeten openstellen j tot gedachtenwisseling over het beginsel van de overneming der snijbloemencontracten door de vereeniging. Het Edammerkaas je Boer C. R. had een winkel, waar hij kasts verkocht. Hij kocht z'n koopwaar altijd op de Markt te Alkmaar. Ditmaal had v. V. hem 20 kaasjes 40 plus aangeboden voor 1.25 per stuk, voorwaar een voordeelige transactie. De kaasjes zagen er goed en welvarend uit, zoodat hij reeds van een zoet winstje droomde. Er kwam een man een kaasje bij hem koopen in zijn winkel. Nu is het gewoonte, dat een kaas wordt aan geboord. als zij verkocht is. In dit geval deelde R. dit ook aan zijn klant mede, doch deze wenschte liever ze compleet mede te nemen, daar de buitenkant een blozende welvarendheid verried. Doch de booze geesten kropen in het Edammer kaasje en toen het geel-ronde pro duct van Holland's weiden ter tafel kwam, kropen de wormen er uit, terwijl de schim mel een welig terrein van voortplanting had gevonden. Nu stond boer R. terecht, wegens het ver- koopc-n van ondeugdelijke kaas. De kanton rechter vond 1.25 voor een heele Edammer kaas wel wat weinig, doch verd. merkte op, dat er al kaasjes van een pond bestaan. Na dat het wurmen-kaasje in beslag was geno men, bracht verd. de anderen naar zijn le verancier terug, die het geld ook terugbetaal de. Kantonrechter: Heeft v. V. niet gezegd, waarom ze zoo goedkoop waren? Bekl. Nee, edelachtbare, mijn eompagnon en ik dachten dat er geen „brek" aan was. Een deskundige vertelt, dat het mogelijk is, dat een kaasje er van buiten gezond uit ziet, terwijl er van binnen de mijt inzit. Door op het kaasje te kloppen had een ken ner echter kennen constateeren, of het hart gezond of besmet is. De officier eischte 15 of 15 dagen. Verd. vindt, dat hü geen straf verdiend heeft, daar hij niet wist, dat het kaasje be dorven was en aan den kooper had voorge steld, proef te boren. De kantonrechter achtte het wettig bewijs voorhanden, dus wilde in dit geval niet to; straf overgaan, weshalve vrijspraak volgde. Het gezicht van boer R. klaarde helder op, op z'n kousen ging hij naar buiten, alwaar zyn keurig geel-geschilderde klompen reeds mee stonden te lachen, omdat de baas er zoo mooi was afgekomen. STOOMVAART MIJ NEDERLAND CHR1STIAAN HUIJGENS 2801 van Batavia te A'd .in. KAMBANGAN (uitr.l 3711 van Suez. MAPIA (thuisr. pass. 27.11 Gibraltar. MOENA (uitr.t pass. 27/11 Gibraltar. ROTTI (uit pass. 27'11 Ouessant. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND luitr.i 27:11 van Pernambuco. ZEELANDIA 28/11 van Amsterdam naar Buenos Ayres. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES 27 ii van Piraeus te Nauplia. ADOLPH tCIRSTEN >711 van Barcelona naar Genua. AJAX 27/11 van Rotterdam te Lissabon. ARIADNE 27 ti van Cartnavena te Malaga. BRIELLE iuitr.1 26:11 van Valparaiso naar San Antonio. CLIO 27/11 van Algiers naar Amsterdam. EOS 27/n van Bordeaux naar La Pallice. ERATO, Danzig naar Amsterdam, pass. 27,11 Brunsbuttd HEBE, Valencia naar Amsterdam oass. 27/11 St, Cathe rines point. HERMES 27/11 van Bourgas naai Varna. IRIS 27111 van Uddevalla naar Amsterdam. IASON (thuisr.) pass. 2711 Axoren. MEDEA 27,11 van Valencia naar Amsterdam. MEROP2 27/11 van Malaga te Carthagena. MINERVA 27/11 van Alexandra te Piraeus. ORION Algiers naar Amsterdam, pass. 26/11 Gibraltar. SATURNUS 27/11 van Genua naar Livorno. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM 26/11 van Hamburg te Buenos Ayres. STAD HAARLEM 28/ ti van Antwerpen te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIIN RIETFONTEIN (thuisr.) 26/11 te East London. GRIJPSKERK 27'n van Marseille naar Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK 27'u van Boston te Philadelphia. KINDERDIJK 28/11 van Vancouver te Rotterdam. MAASDAM New-Orleans naar Rotterdam, pass. 27/11 Azoren. RIJNDAM 28/11 van Rotterdam naar New York. VOLENDAM 27'" van Rotterdam te Havana. holland—britsch-indu lijn BOVENKERK uitr.l 27/n van Genua. RIDDERKERK 27/11 van Bombay te Karachi. HOLLAND—AUSTRALlë LIJN ABBEKERK (uitr.) pass. 28/11 Perim. JAVA—NEW YORK LIJN SAPAROEA, Batavia naar New York. pass. 28/ïI Gibraltar ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG 28/11 van Batavia naar Rotterdam» INDRAPOERA (uitr.i aS/11 te Sabang. KEDOE (uitr.) pass. 27/11 Ouessant. MEDAN (uitr.) pass. 27/u Dover. PATRIA (thuisr. 1 pass. 28/ tt Kaap del Armt. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALGENIE (mtr.) 27'It van Santos. ALWAKI (uitr.) pass. 27'! 1 Fimsterre. MIRACH (uitr.) pass. 27/11 Fernando Noronha. STOOMVAART MIJ OCEAAN BLPENOR 28/11 van Hamburg te Rotterdam. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 28'ti van Valencia te Rotterdam. JONGE MARIA 27/ix van Genua naar Valencia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6