Binncnlandsch Nieuws VOOR DE HU fWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 3 A Staten Generaal Tweede Kamer De heer Grimshaw naar Indië Bijeenkomst der R. K. Indischg tsten georganiseerd overleg en ten slotte vraagt £)g internationale rijbewijzen hij den heer Van Eek eenige nadere in lichtingen m verband met diens voorstel, om 200.000 uit te trekken voor werk loosheidsbestrijding. Jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort November 1918 De Nationale Landstorm dag 1928 en de deelneming van Rijkspersoneel Melk in flesschen Diplomatie Terugbetaling van keur- loonen UIT ONZE OOST De begrafenis van wijlen den heer K. A. R. Bosscha Nederl. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden KERKNIEUWS Mgr. B. Eras Het gouden priesterfeest van Z. H. Paus Pius XI MARKTNIEUWS Woningbouw in Nederland Provinciale Staten van Zuid-Holland m SOCIAAL LEVEN De ambtenaarssalarissen RECHTSZAKEN Toepassing der psychopathenwet Angst De personeele belasting en de herclassificatie der gemeenten Besmettelüke ziekten De verduistering ten nadeele van de Rotterdamsche Bankvereeniging De begroeting van Justitie In de vergadering der Tweede Kamer werd gisteren de behandeling der begroo ting van Justitie voortgezet. De heer KNOTTENBELT (V.B.) bespreekt de nuwe.jjKSwetgeving, terwij) rnej. KA'lZ, CM. kosteloozen rechtsbijstand voor onver- xnogenden een onafwijsbare eisch van recht- vaai engheid noemt. De heer ZANDT (S.G.P.) bepleit handha ving en verste nung van tucht onder de ad vocaten. De heer MARCHANT (V. D.) zegt dat dé rechterzijde vreest, dat, als de huwelijks- wetgevig gewijzigd wordt, de Christelijke grondslagen van net huwelijk zullen worden onci'ermynd. Voor die zenuwachdgneid is niet de minste reden. Spr. geiooft, dat de meerderheid der rechterzijde de herziening wel wil, cfoch zich iaat tegenhouden door zeer enkelen, die zich daartegen kanten. Mej. MEYER (R.K.) meent, dat ten aan zien van de klachten over de preventieve hechtenis, die de heer Duys uitte, deze te veel generaliseerde. Ten aanzien van hei huwelyiis-goecfereniecht sluit zij zich aan bij mej. Katz. De heer L. DE VISSER (C.P.) betoogt, dat de wetgeving en de rechtspraak berus. op de klasse-verhoudingen. Hij betoogt, dat de Russische rechts bedeeling verre de voor keur verdient. De orde en het recht z.jn daar beter gewaarborgd dan waar ter we reld ook. Ook het gevangeniswezen is in Rusland veel beter dan hier. Daar heeit men zelfs een vacantie-regeling voor ge vangenen. De heer KLEEREKOPER (S.D.A.P.) lacht. De neer DE ViooER: usze hyper oouigsois lacht daarom. Deze vacantie is noodig. He. «trafsysieem is daar ingericht om de men- schen te herstellen. Na de vacantie komen alle gevangenen weer trouw terug. Nooit blijft er éen weg. De heer BEUMER (A.R.) acht dezen mi nister een goed bewindsman. Hü acht het onjuist met be,rekking tot het huwelijks recht te spreken van een grooieren invloed van de vrouw in de samenleving. Hier moe. immers allereerst gedacht worden aan de gehuwde vrouw, wier taak in het gezin ligt. De Minister van Justitie, de heer DON- NER, bespreekt eerst de kwestie van het huwelijksrecht. Indien spr. het huwelijksgoe- derenrecht wil herzien, berust dit op ideëele mouévfcii. Lie kwestie aer nanu'etiiigsuiiüc- voegdheid der vrouw moet als een techni sche kwes.ie beschouwd worden, ter wille van de eenheid van het gezin. In den zin van gelijkstelling van man en vrouw zal spr. de huwelijkswetgeving met wijzigen. Reeds by het begin van sprekers optreden heeft hij dit gelegd. In dn opzicht kan hij dus niet teleurgesteld hebben. Een wetsontwerp inzake onder-curateele- stehing van drankzuchtigen Is thans bij den Raad van State aanhangig. Wat de huurkoopkwestie betreft, deze zaak verdient alle aandacht. De huurkoop maakt veel slachtofiers onder hen. voor wie de strafrechterlijke weg had behooren gesloten te blijven. Spr. hoopt zelfstandig met een regeling dienaangaande tot eenig resultaa. te komen, alvorens hij wil toezeggen een commissie in te stellen. Over het ontwerp betreffende de han delsreizigers moeten nog een aantal instan ties worden gehoord. Spr. heeft waardeering voor wat de aövocatensiand over 't algemeen doet 'voor rechtsbijstand aan onvermogen- den. De bureaux voor rechtsbijstand vormen een zekere correctie op het systeem. De vraag is of de regeering op dit oogenblik iniliatiel moet nemen. Er is op het gebied van den kosteloozen rechtsbijstand een wettelijke re geling gevonden, die echter nog niet is uit gevoerd om financieele redenen. Het is niet juist, dat in 's-Gravenhage 13 advocaten geschorst zijn. Sinds 1926 zijn er 9 geschorst en één geschapt van de lijst. Een staatscommissie inzake a'e leekenrecht- spraak zal spr. overwegen. Hü vraagt zich af of het niet beter is de leekenrjgchtspraak te beperken lot de arbeidsovereenkomst. Spr. is niet blind voor de bezwaren tegen den stemplicht, doch heeft geen aanleiding, afschaffing voor te stellen. De zaak behoort thuis bij Binnenlandsche Zaken. Wat de loterijen betreft wanneer daar voor vergunning gevraagd wordt, moet wor den aangetoond, dat het voorwerp, b.v. een eigen gebouw, dat men stichten wil, ei ook komen kan. Er moet dus een grens wor den getrokken. Dat deze te nauw zou zijn, kan spr. niet toegeven. Tegen de pornografie is het zeer moeilijk op te treden Na re- en dupliek worden de algemeene be schouwingen gesloten. Mej. MEYER (R-K-) wenscht uitbreiding van het gebied van den kinderrechter. Hei is niet juist, dat de meeste rechtbankenden Naar gemeld wordt, zal behalve de direc teur van het Intern. Arbeidsbureau, de heer Albert Thomas, ook de chef van de afdeeling „Inlandsche Arbeid" van genoemd bureau zich naar Ned. Indië begeven en wel op 27 December a.s. voor een studiereis langs Su matra's Oostkust. De heer mr. I. Einthoven, substltuutoffcler van Justitie te Batavia zal den heer Grims haw vergezellen. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de eerstvolgende bijeenkomst van R. K Tndischgasten, Oud-Indischgasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te ves tigen, zal plaa's hebben op Zaterdag 1 De cember a s in „Huize Voorhout" aan het Lange Voornout No. 19 te Den Haag. des avonds om 8 uur. Zij, die deze bijeenkomst wenschen bij te wonen, kunnen zich is ver binding stellen met het Katholiek Indisch- Bureau" de Carpentierstraat 153 te Den Haag. Het voorstel wordt met 53 tegen 19 stem men aangenomen. Daarna komt in behandeling de provin ciale oegroo.ing voor 1929. Nadat de heer Trouw (V. B.) eenige oogenblikken het woord heeft gevoerd, wordt de vergadering geschorst. Na neropening van de vergadering dient de heer van Eek (S.D.A.P.) een voorstel in om 200.000 uit de provinciale kas be schikbaar te stellen voor werkverruiming en bestrijding der werkloosheid door de gemeenten. Hij verdedigt dit voorstel, hoe wel een soor,gelijk voorstel verleden ;aar met 46 tegen 21 stemmen werd verworpen. De heer Gardenier (S.D.AP) klaagt over de arbeidsvoorwaarden van het personeel van verschillende waterschappen en polders De heer Bergmeyer IS.D.AP) wijst op de belangrijkheid van het veer Dordrecht Zwijndrecht. De heer Guit (R.K.) wenscht verbete ring van de vergadergelegenheid voor Pro vinciale Staten. Het vergaderen in de Rid derzaal bijv. is vrijwel een fiasco gebleken. Verder uit spr. de wenschelijkheid van een voorstel van Ged. Staten tot invoering van De heer Werker tV.D.) zal ter zijner tijd met belangstelling kennis nemen van het standpunt van Gedeputeerde Stalen ten opzichte van het wetsontwerp tot regeling der financieele verhouding van het Rijk en de gemeenten. Mej. Groeneweg (S. D: A. P.) bepleit de belangen van de leerling-verpleegsters der groote ziekenhuizen, die het vak-examen niet goed gevolg hebben afgelegd. De voorzitter zegt, voornemens te zijn, de stemming over de motie-Van Eek te doen plaats hebb enna afloop van de al gemeene beschouwingen, dus vóór de be handeling van de artikelen. Mevr. De VriesBruins (S. D. A. Pu bespreekt het geneeskundig schooltoezicht ten plattelande. De heer Sleen (S. D. A. P.) wenscht aandrang te zien uitgeoefend op de bevor dering der lichamelijke opvoeding door de provincie. De heer Loerakker (R.K.) bestrijdt het voorstel-v.Eck, dat hij als een reclame-voor stel der S. D. A. P. beschouwt. Hij zegt, dat de sociaal-democraten wel gaarne uit de publieke kas geiden willen bestemmen voor werkloosheidsbestrijding, maar niet uit hun particuliere middelen, terwijl er onder de S. D. A. P.-ers toch ook vele bemiddelden zich bevinden. De Katholieken, die overi gens het hunne er tce hebben bijgedragen om de werkverruiming en de werkloos heidsbestrijding te bevorderen, zullen aan het voorstel-Van Eek hun stem niet geven. De vergadering wordt te half zes ver daagd tot Donderdagochtend elf uur. zijn in die week niet ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge komen. Naar gemeld wordt Is de secretaris van den Raad van State, Jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, op zijn voornemen om zijn functie neder te leggen teruggekomen. Een verklaring van den heer Albarda Zooals bekend, heeft de hr. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, de bewering tegengesproken, dat hi) zich op 9 November 1918 bereid heeft verklaard ten overstaan van de soc.-dem. heeren J. Brautigam en A. Heykoop, het gezag uit handen te geven. Laatstgenoemden echter houden hun bewe ring vol en hebben die schriftelijk nog eens bevestigd. In „Het Volk" doet ir. J. W. Albarda, de leider der S. D. A. P., nu ook een boekje open. Hij schrijft: „Ik behoor tot degenen, weinig in getal, die de gebeurtenissen van 1918 van nabij hebben medegemaakt. Welnu, lk verklaar, dat de mededeelingen van „Volk" en „Voor waarts", thans niet voor de eerste maal ge- Een adres van de Kon. Ned. Automobiel- Club aan den minister van Waterstaat Het bestuur der Koninklijke Nederland- 'sche Automobiel-Club heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gericht, naar aanleiding van een brief van de As sociation Internationale des Automobiles- Clubs Reconnus, welke te Parijs zetelt Dat lichaam heeft zich tot alle Europeesche Automóbiel-CIubs gewend met het verzoek bij hare regeeringen te willen bevorderen de mogelijkheid tot het verstrekken van in ternationale rijbewijzen aan automobilisten van andeie nationaliteit, welke dit bewijs stuk tijdens hun reis zouden hebben ver loren. De A.I-A.C.R. licht dit verzoek volgender wijze toe: Volgens art. 2 van de internationale con ventie van 11 October 1909 wordt een inter nationaal rijbewijs verstrekt aan alle per sonen, die den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben en bewezen hebben voldoende rij vaardigheid te bezitten voor het besturen van een motorrijtuig. Aangezien thans in de meeste landen het rijbewijs niet afgegeven wordt, dan nadat de bestuurder een rijexamen heeft afge'egd bestaat ei geen reden, om de zekerheid welke door de Regeering van het betreffen de land gegeven wordt niet als voldoende aan te merken voor de openbare veiligheid 'n de andere landen. Uit hoofde van de internationale conven tie bestaat er dus geen enkel bezwaar om hieraan tegemoet te komen, wanneer de buitenlandsehe automobilist kan overleggen een rijbewijs van zijn land, waaraan het I afleggen van een rijvaardigheiüsproef is „„o-eraan De voorgestelde faciliteit zou echter het internationale automobielverkeer zeer zeker vergemakkelijken, aangezien bil zoekraken van het internationaal rijbewijs dg betreffende automobilist zou gevrilwaard zijn tegen langdurige, en gezien zijn verblijf in den vreemde, moeilëke en onooerena men formaliteiten. Het bestuur der K.N.A.C. voegt hieyaan toe, dat, waar dit verzoek der Ministerieel antwoord op de ■vragen van den heer Kleerekoper. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kleerekoper deelt Mi nister de Geer mede, dat het juist is. dat door het dsgelijksch bestuur van de Gene rale Commissie voor den Nationalen Lancf- stormdag 1928 aan de Regeering verzocht was om o.m. aan de rijksambtenaren en rijkswerklieden. die bij den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm zijn aangesloten, de ge legenheid te schenken, deel te kunnen ne men aan den op 27 September gehouden Nationalen Landstormdag. Naar aanleiding van dat verzoek is een rondschrijven gericht tot de autoriteiten, ressorteerende onder de onderscheidene de- partemen'en, waarin werd medegedeeld, dat de Regeering er geen bezwaar tegen had. dat aan de rijksambtenaren en rijkswerk lieden, voor zoover bij den vrijwilligen land storm aangesloten, verlof tot deelneming aan den Lands.ormdag werd verleend, voor zoo ver dit met de eischen van den dienst ver- eenigbaar was te achten. Verder vroeg de heer Kleerekoper of aan dat rondschrijven was toegevoegd, dat dit verlof dan uiteraard niet in mindering zou komen op de gewone jaarlij'.rsche vacantie, en wat beteekènde in dit verband dat „ui teraard"? Zoo ja, is de Regeering van zins, deze zelfde gedragslijn toe te passen op alle betoogingen van politieken aard, welke door andere organisaties dan de bovenge noemde worden georganiseerd? Hierop antwoordt de Minister-President, dat in het rondschrijven van één der de partementen het woord „uiteraard* voor kwam. waarmede bedoeld werd „uit den aard van deze zaak", welke immers betrof een lands.ormdag van ter beschikking van het Rijk staande vrijwilligers. Deze zelfde gedragslijn zal worden toege past op geen enkele politieke betooging, van welke organisatie ook. in de opgelegde straf voor te stellen en vroeg derhalve bevestiging van het vonnis a quo. Onder deze omstandigheden achtte pleiter de opgelegde straf niet in juiste verhouding te staan tot het gepleegde misdrijf. Buiten dien is er geen enkele reden, welke hier het opleggen van een dergelijke zware straf noo dig zou maken. Daar komt nog bij. dat ver- dachte's gezondheidstoestand van dien aard is, dat hij door de straf geestelijk en licha melijk ten gronde zou gaan. En dat mag toch niet. Op die wijze zou men het mis drijf met een ander misdrijf straffen. Plei ter drong op de uiterste clementie aan. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 12 December a.s. Gisteren heeft de kantonrechter te Wage- ningen den besteller van de stoomzuivel- fabriek Concordia aldrar, die melk afleverde in flesschen, waarop de inhoud vermeld stond, zonder dat deze flesschen geijkt wa en en die deswege heeft terecht gestaanvoor j overtreding der ijkwet, vrijgesproken, o.m. op grond, dat flesschen niet worden genoemd in het Kon. besluit van 1919, welk besluit de voorwerpen opsomt, die geijkt moeten wo: den. De besteller kon dus ook niet weten, dat de flesschen ter ijking moeten worden aangeboden. Het O, M. had 0.50 boete en verbeurdver klaring der flesschen geëischt. De Centr. Ned. Ambtenaarsbond (C. N. A. B.), eveneens tot de samenspreking uitgenoodlgd, was niet verschenen: uit in het orgaan van dien bond opgenomen publicaties is echter gebleken, dat het bestuur van dezen bond aan deze samenspreking en eventueel te voe den actie niet wenscht deel te nemen. De samengekomen besturen waren een stemmig van oordeel, dat in de totstandge komen verhoudingen niet kan worden berust. In het bijzonder werd de salarisregeling voor de commiezen der 2e klasse onaanvaardbaar geacht. Besloten werd. dat de besturen zich ln een gemeenschappelijke memorie tot den Minister van Financiën zullen wenden met verzoek alsnog enkele van de meest op den voorgrond tredende fouten te herstellen. het betoog van den Minister van Blnnen- AI A C R. ten dóel heeft door deze vereen- jandsche Zaken en Landbouw in door dien voudigde formaliteit het internationale toe risme te vergemakkelijken dit zeker ook döor onze regëering zal •msteimd worden en verzoekt den minister dat voorstel welwil lend in overweging te willen nemen. Naar uit diplomatieke kringen vernomen wordt, zal de gezant van Siam bij het Ne- derlandsche Hof, Prins Vainvaidya, die standplaats heeft te Londen, daar b.jj ook bij het Engelsche hof geaccrediteerd is. eerlang in beide hoedanigheden aftreden, daan. volkomen in overeenstemming zijn met wegens zijn benoeming tot gedelegeerde van de voorstelling, die op 9 November des avonds siam bü den Volkenbond te Genève ter bij enkelen onzer bestond, op 10 November vervanging van Prins Charoon. 's morgens aan een zestal leden onzer partü bekend was, op 10 November 's avonds aan een grooter aantal vertrouwensmannen onzer beweging bekend werd. Ik kan hierby mede deelen, dat ook de regeering al heel spoedig op de hoogte is gekomen met het optreden van den Rotterdamschen burgemeester. Mij zeiven is dat, kort na de meest bewogen Novemberdagen, gebleken uit een gesprek dat ik met den toenmaligen minister-presi dent Jhr. Ruys de Beerenbrouck over de hou- De commissie, in wier handen zijn gesteld de adressen van den Bond van Ned. Vleesch- exporteurs te Rotterdam en van de Vereenl- ging van Ned. Baconzouters te Nijmegen, houdende verzoek te willen bevorderen, dat aan de leden dier organisaties de te veel betaalde keurloonen worden terugbetaald of wel ter vergemakkelijking van de verzeke ring, dé helft der sedert 1922 door hen be taalde keurloonen, schrijft aan de Tweede Kamer, dat. zü moeilük kan instemmen met Aneta seint uit Bandoeng: De belangstelling voor de begrafenis van den heer K. A. R. Bosscha was ontzaglijk. Aanwezig waren o.a. de intendant van den gouverneur-generaal: het lid van den Raad van Ned.-Indië, de heer Weiter; de curatoren van de Sterrenwacht; het volledige corps hoogleerarcn van de Technische Hoogeschoo! en alle studenten; de directeur van Onder - wüs, de heer Hardeman; die van de Gouver- nementsbedrijven, de heer de ïongh; die van Landbouw, dr. Bernard; de burgemeester van Bandoeng, de heer von Wolzogen Köhr; de resident van Bandoeng, de heer Van Gesse- ler Verschuir; de legercommandant, luite nant-generaal H. L. La Lau; een deputatie van het Leger des Heils; generaal Snijders; afgevaardigden van de Handelsvereeniging en van den Middenstand; vertegenwoordi gers van de Vereenigingen „Bandoeng" en „Bandoeng-Vooruit"; de hoofdredacteur van het ,3at. Nieuwsblad", de heer Ritman. en vertegenwoordigers van vele maatscliappüen en vereenigingen, waarin de heer Bosscha zitting had. De begrafenis had plaats te midden van het stukje oertoosch, dat op de onderneming Malabar was uitgespaard, recht tegenover de woning van den heer Bosscha. De Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden heeft zich tot heeren Patroons gewend met het verzoek om, in verband met den langeren werktijd, ten gevolge van de verkoopdrukte ter gelegen heid van het St. Nicolaas- en Kerstfeest, het goede voorbeeld van sommige heeren pa troons te volgen door voor dat extra-werk ook extra-vergoeding te geven. Eveneens werd verzocht om per 1 Januari 1929 aan de in dienst zijnde ongehuwde bedienden met een salaris beneden de 2000 een verhooging toe te kennen van 120 en aan de gehuwden en anderen met een salaris boven de 2000 van 150 a 200. Gemeld wordt, dat mgr. B. Eras door Z. H. den Paus benoemd ls tot consultor van dc H. Congregatie voor de Oostersche Zaken. Uit Rome schrijft men aan de Msb.: Naar verluidt zal de H, Vader bij gelegen heid van de intrede van het gouden Jubel jaar Zijner priesterwijding op 21 December een plechtige Pausmis in den St. Pieter op dragen. Een statistiek steld, schijnt dat hart weer op Wsren rechter de kinderrechtspraak op- regeering gewenschte plaats te zijn terugge- jongsten reenter a jkeerd. De heer Zimmerman hield toen al- aragen. ,„it hierbii aan 'thans zeer luidruchtige redevoeringen (o.a OP 17 November bij een ..voetbalwedstrijd) Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de ding van den Rotterdamschen burgemeester toeneming van het aantal woningen in Né- heb gevoerd. Ik weet ook, dat de ministerraad derland: zich in den spannends ten tüd zeer in het bijzonder met een bespreking over de hou- September 1928 ding van mr. Zimmerman heeft bezig gehou- Augustus den, en dat die Raad speciale maatregelen heeft genomen or.i den heer Zimmerman een hart onder den riem te steken. Daarvan zou ik meer weten te vertellen, dan ik op dit oogenblik wensch. Toen eenmaal de zand zakken en de mitrailleurs in het Rotterdam - sche stadhuis wareh opgestapeld en opge- de door de Voor kinderzaken moeten wü gespeciaiiseer de rechters krijgen. De MINISTER zegt, dat hü aandacht zal schenken aan de gemaakte opmerkingen. Bü de kleine rechtbanken stuit de continuatie Van een specialen kinderrechter op groote moeilijkheden. Inzake de specialisatie kan men nu moeilük tot een conclusie komen De bezetting van den Hoogen Raad is in derdaad niet te ruim. Spr. zal uitbreiding overwegen. Daarna wordt de vergadering tot heden middag verdaagd. De begrooting 1929 tegen een revolutie, die hü op 9 November als onvermijdelük heelt beschouwd De heer Zimmerman schrüft o.m.: „Op 9 November 1918 wist niemand in Nederland buiten de enge kern der socialis tische partijleiders iets hoegenaamd van hun revolutie-opzet". Hiertegenover verklaar lk: Op 9 November 1918 bestond noch bij sociaal democratische partijleiders, noch by de lei ding van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen eenige revolutie-opzet! Die revolutie-opzet bestond alleen in de verbeel ding van mr. Zimmerman. Zün verbeelding is zelfs de aanleiding geweest tot de bijeen komst van vertrouwensmannen onzer bewe ging, die op Zondagavond 10 November 1918 te Rotterdam is gehouden. Het verhaal van den heer Zimmerman bevat ook de mededee'ing, dat de Rotter- damsche burgemeester zich op 9 November niet alleen tot vertegenwoordigers van rich tingen in de arbeidersbeweging, maar ook Juli Juni Mei April I Maart Februari Januari December I November October September 1927 I 4.208 3.949 3.982 4.557 4.609 4.533 3.719 2.868 2.930 3.112 3.730 4.900 5.137 II 641 535 602 494 608 682 515 663 502 789 553 587 660 3.567 3.414 3.380 4.063 4.001 3.911 3.204 2.205 2.438 2.323 3.177 4.313 4.507 minister verstrekte inlichtingen als tegen spraak van de beweringen van adressanten. ZU spreekt er haar leedwezen over uit, dat, in verband met de bü de totstandko ming van de Veewet uitgesproken bedoeling, van de van belanghebbenden te vorderen liedragen ter goedmaking van de kosten de uitvoering in de regeling der tarieven niet met grooter zorg ls geschied. Intusschen kan de commissie niet betwis ten, dat de inning der keurloonen op wettige wijze heeft plaats gehad, zoodat rechtens geen aanspraak op terugbetaling kan worden j gemaakt en moet zy erkennen, dat tegen eenige restitutie op billükheidsgronden prac- tische bezwaren bestaan, waarbü het niet mogelijk schünt de rechtvaardigheid te be trachten. Vandaar dat de commissie moet volstaan met de hoop uit te spreken, dat bü de verdere uitvoering van de wet scherper zal worden toegezien, dat géén hoogere keur loonen worden gevorderd dan noodig zün ter tegemoetkoming in de kosten. Een vergadering van belastingpersoneel Gisteren hebben de besturen van den Bond van Ambtenaren by 's Rijksbelastingen in Nederland van den Christelüken Bond van Belastingambtenaren en van de vakgroep „St. Matthéus" uit de Alg. Roomsch-Katho- léke Ambtenaren-vereeniging (A. R. K. A.) vergaderd ter bespreking van de ongunstige positie, waarin het personeel van den dienst der belastingen is gekomen door 't resultaat van de tot stand gekomen salarisherziening AMSTERDAM, 28 Nov. Aardappelen. (Bericht ▼*n den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche Ponten t 3.1 3.35, blau wen 1 3.153.25, bl. Eigenheimers t 33.10, roedstar f2.50—2.75, per Hl. tuin 4—4.50 per 50 Kg. Eigenhei mers 1 a.502.80. Eigenheimer poters f 2—2.25, blauwe poters 2.30—2.40, bonte poters 2.252.30. ljpolder Eigenheimers f 2.50—2.80, blauwe Eigenheimers 3—1:30 roodstar 12.50—2.75, Bevelanders 1 2.25—2.50, Noord- hoU. Eigenheimers I 2.50—2.80, bUuwe Eigenheimers 3 —3.10. roode star f 2.50- 2.75 Anna Paulowr.a zand f 3.50. Hillegommer 2andaardappelen I 3—3.50, Flakkeeaehe Eigenheimers poters 12—2.10, Spuische Eigenh. poters I 2.10—2.25, Fnesche borgers f 2.50—2.70 per Hl. AMSTERDAM, 28 Nov. Vee. Ter veematkt waren he den aangevoerd 234 vette kalveren, te kw. 100tto ct., 2e kw 00—too ct., 3e kw. 70—po ct. per Kg. levend ge wicht; 36 nuchtere kalveren 110—18, 550 varkens Hollaiid- sche Overs, en GeJdersche te kw. 36—37 ct., 2e kw. 85 86 ct. vette varkens 1— S5 ct. per Kg. slaclitgewicht. 's-HERTOGEN OSCH, 28 Nov. Vee. Aanvoer 1564 stuks hoornvee. 685 biggen, to leugen, 65 schapen en lam meren, 50 kalveren kalikoeien 200—375, kalfvaarzen f 195365. magere ossen en koeien f 120185, vette ossen en koeien te kw. 50 ct. 2e kw. 45 ct., per pond pinken I 110165; zeugen f 70ir5: biggen 22.25 per week schapen f 18—32 lammeren f 16—25. Handel in vet vee goede kw. williger en duurder kalfvee flauwer, lagere prijzen iong lokvee met redelijken handel, goede soorten ongeveer prijshoudend schapen en zeugen traag biggen williger. GRONINGEN, 27 Nov. Eieren. De prijzen bedroegen t 7.50—8.40 ret too stuks. DEN HAAG. 27 Nov. Eieren. Naar Engeiand werden in de afgeloopen week uit Nederland verzonden 5.797.200 eieren. MAASTRICHT, 28 Nov. Eotermijn. Aanvoer 131.25a I Kg. Hoogste priis f 2.38, middenprüs t 2.31, laagste pnjs I f 2.22 pet Kg. WOERDEN, 28 Nov. Kaas. Ter markt waren 308 par tijen Prijzen Goudsche f 51—56, rijksmetk je soort f 55 —58, 2e soort f 5254,. Hande' matig. Het Amsterdamsch gerechtshof, uitspraak doende in de strafzaak tegen een Verdachte, die tot een jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, legde eveneens een jaar gevan genisstraf op, doch bepaalde, dat de straf zal worden ondergaan in de büzondere straf gevangenis, dit op grond van de Psychopa-; then wet. Het Hof overwoog, dat bü den ver dachte tü'dens het misdrüf een ziekelijke stoornis der geestvermogens zich heeft voor gedaan. In van ting de jhr. „tot de leiders van peisorganen" heeft ge- gisteren onder voorzitterschapwend. Dit werpt een nieuw licht op net Van Karnebeek voortgezette zit- hoofdartikel, waarmede de „Nieuwe Rotter- van de Provinciale Staten van Zuid- Holland werd na eenige discussie be sloten de voorgestelde aanvulling van het provinciaal wegenplan ten aanzien van den weg van Krooswük over Oud-Beyerland haar Nieuw-Beyerland aan te houden tot he volgende zonyerzitting. Hü de behandeling van eenige wüzigm- Sen der provinciale Degrootingen voor 1927 '28 bestrydt de heer van s^pele iS. D A- het voorstel van Ged. Staten om naast fle Bank voor Nederlandsche Gemeenten °°k van een andere bankinstelling georuik 16 maken voor de belegging damsche Courant" van Maandagavond U November 1913 het land verraste. Dat artikel was geschreven en gedrukt vóór Troelstra's Kamerrede van Dinsdag 12 en ook vóór Troelstra's Rotterdamsche rede van Maan dagavond 11 November. Op grond van mr. Zimmerman's mededeeling mag men nu aan nemen, dat dit artikel, dat een volledige- vnr, h„_ kapituiatie was voor een aantal lang bestre- j van het aants aangegeven gevallen van De- eeïnsnireerr) is smettelüke ziekten (bedoeld in de wet van 4 I. Gereedgekomen woningen. II. Onbewoonbaar verklaarde, gesloopte en aan haar bestemming onttrokken wo ningen. III. Netto vermeerdering van den wo ningvoorraad. Het Tweede Kamerlid de heer Kampschöer heeft gevraagd: Kan de minister mededeelen of een ont werp tot herziening der classificatie der ge meenten voor de personeele belasting, vol gens de verwachting door Zijne Excellentie uitgesproken op 2 December 1927 in de Twee de Kamer (Handelingen blz 809) zoo tijdig zal worden ingediend, dat deze herclassifi catie op 1 Januari 1929 in werking kan treden? In Stct. 238 wordt medegedeeld een opgave den socialistische eischen, geïnspireerd is ge< weest door..., den burgemeester van Rot terdam, die nu verzekert, dat hü niet bang is geweest! i De vraag of het den heer Zimmerman niet nr-T" d„1J,C yan 1928, die een zoo vurig bewonderaar van °Caoodlsde kasgelden der Provmcie. het ItaUaansche fascisme is, wel past met Namens Ged. Staten verdedigt de heer i'rghols het voorstel, dat rente verzekert. zooveel afgrijzen te schrijven over „een be- een gunstiger raamde omverwerping van het grondwettig gezag", laten wy nu maar onbesproken. smettelyke December 1872, Staatsblad 134, zooals deze gewyzigd is laatstelijk bü de wet van 11 Febr. 1928, Star tsblad 29), over de week Van 18 tot en met 24 November 1928. In die week werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 195 te Rotterdam voor 135 en te Groningen voor 1, totaal voor 1231 personen. Gevallen van encephalitis na inenting'kon geen aanleiding vinden, om verandering Behandeling der zaak In hooger beroep Voor het Gerechtshof te "s-Gravenhage is gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den procuratiehouder J O v d. E. B„ wonende te Wassenaar, thans gedetineerd, die in eerste instantie door de rechtbank ce Rotterdam wegens valschheid in geschrifte en het gebruik maken van een vervalscht geschrift als ware het echt en onvervalsclit, is veroordeeld tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Verdachte, die, naar men zich zal herinneren, werkzaam was bü de Rotter damsche Bankvereeniging te Rotterdam, heeft valschelük een kwitantie ten name van een ander opgemaakt tot een bedrag van 12.500 en dit bedrag geïnd. Evenais in eerste instantie legde verdachte een volledige bekentenis af. Getuigen werden thans niet gehoord. De advocaat-generaal, mr. Brants, requi sitoir nemende, wees er op, dat de feiten hier volkomen vast staan en dat het derhalve alleen om de vraag gaat of de opgelegde straf Juist is. Het féit, dat hier gepleegd is, heeft naar spr.'s meening, ook objectief beschouwd, een zeer ernstig karakter. Verdachte toch be kleedde een post van vertrouwen en dat ver trouwen heeft hü ernstig geschonden. Mede- lÜ'den zou hier dan ook misplaatst zijn Spr. Snuivend en steunend zette de sneltrein zich in beweging. Het büna geheel door men- schen verlaten station liet hü achter en ver. dween ln den donkeren nacht. In de ver schillende compartimenten lagen of hingen de reizigers, half ln schemer weggedoken Het gelykmatige gestamp der wielen wekte den slaap op; het aou nog uren duren, vóór men over Antwerpen en Roosendaal in Am sterdam zou arriveeren. Na een kort oponthoud in Antwerpen reed de trein door in de richting Roosendaal. Met moede, slaperige oogen keken de reizigers el- kandei nu en dan aan, tot eensklaps ln een naburig compartiment een akelig gekreun weerklonk. Het gekreun wekte de beide heeren, die tegenover de dame in kwestie zaten. Van héér lippen was dat benauwde kreunen ge komen. Ze had de oogen gesloten, maar de handen, die staken in grijze handschoenen van peau de suède, wrongen zich als in smart te zamen. Ongetwüfeld was zü een dame uit de eerste kringen: zü was voornaam gekleed het smalle gezicht vertoonde fyne trekken Nogmaals weerklonk het kreunen; de dame sloeg de oogen op, groote, donkere oogen waarin groove onrust te lezen stond. Een juffrouw tegenover haar vroeg beleefd of zü misschien onpasselijk was geworden. Zü schudde het hoofd en keek star door het venster in den donkeren nacht. Men zag het trekken van hare handen, het beven der smalle lippen, die nu en dan vast tegen el kander werden gedrukt. De trein naderde Roosendaal. De zenuw achtige dame was een paar maal opgestaan had in den loopgang wat heen en weer ge drenteld, was weer in den coupé teruggeko men, had plotseling den zakdoek tegen d lippen gedrukt, als wilde zü een smartkreet onderdrukken. De remmen schuurden, de trein vertraagde zün snelheid, Roosendaal was bereikt. Onwil lekeurig keek men naar de stationsklok, om te controleeren of de trein op tüd was bin nengekomen. De reis werd voortgezet. Maar nauwelüks had de trein weer zijn gewone snelheid be reikt, of de dame sprong met een kreet van schrik op. „Wat scheelt u toch?" vroeg de juffrouv tegenover haar. „Ik heb zoo-n angst," was het hartver scheurend antwoord, „een angst die my waanzinnig maakt." „Waarvoor hebt u angst?" Ti.- weet 't nietik weet alleen dit eene dat er een ongeluk gaat gebeuren, misschien nog op dit oogenblikik voel hetziet u wel, daar, daar komt het al!" ZU sloeg de handen voor het gezicht en zakte met een gedempt kreunen in de kus sens terug. De beide heeren trachtten de opgewonden dame te kalmeeren. De eene vertelde, dat hü deze reis meermalen maakte; een spoorweg ongeluk, waarvoor zü mogelük bang zou kunnen zü'n, was op dit gedeelte nog niet voorgekomen, zoover zijn heugenis strekte. Opnieuw sprong zü op. „Ik kan het niet langer Verdragen! Die waanzinnige angstik wil niet sterven ik Vóór één der heeren het kon verhinderen, had zij de noodrem gegrepen, met krachti- ien ruk er aan getrokken. Toen haalde zy diep adem. „Ik ben niet krankzinnig," zeide zü, zich tot de beide heeren wendend, „ik moest 't doen, een verklaring kan ik niet geven." De trein stond stil. Men hoorde overal roe pen en schreeuwen, raampjes werden neer- relaten, hoofden werden zichtbaar. De be ambten liepen gejaagd door de verschll'ende afdeelin^en. zü kwamen rok 'n den coupé van ie dame, informeerden, drongen aan op een verklaring. Uitgeput lag zü in den hoek van haar zitplaats en terwyl de conducteur nog steeds een verklaring eischte. weerklonk plotseling een geroep. „Berooving!" In denzelfden waggon, eenige coupé's ver der vond men een heer in bewusteloozen toestand. Op zün gezicht lag een in aether gedrenkte zakdoek. Deskundige hulp was spoedig bij de hand. maar de verdooving wilde niet zoo spoedig wüken. Hoed en jas hingen nog bü hem, de bagage was blijkbaar geroofd. Met "ekerheid kon worden aange nomen, dat de dader van den overval den trein in Roosendaal had verlaten. In aan- renzende coupé's had men niets gemerkt De overval moest zeer handig en ln zeer kor- 'en tyd zijn uitgevoerd. Uit de papieren in de portefeulle van den reiziger kon worden vastgesteld, dat net slachtoffer van.dezen overvai een rijk Brus- selsch koopman was, die naar Den Haag .vilde gaan. „Ut ben nu kalmer." zei de dame, „de angst 's geweken. Hoe typisch, dat ik de levens- redder moest zijn van dien vreemden heer. k heb hem nooit gezien en toch dwong een onverklaarbare macht mü, aan de noodrem I te trekken." „Wanneer men den beroofde niet had ont dekt," merkte een der heeren op, „was het zeer de vraag geweest of hy in leven was ge weien Men mag toch eigenlük vermoedens niet altijd als belachelük of ongegrond be schouwen." Twee dagen later zaten in een bekend res taurant Popsie en de zakenvriend Buddens bü elkaar „Een volgenden keer speel JU de beroofde, Hermien," zeide münheer Popsie, „dan doe ik tegenover de medereizigers, of ik van een waanzinnigen angstbezten ben, terwül Henri er met de bagage vandoor gaat." „Het lukt niet altijd een geschikten coupé te vinden," was het antwoord van Hermien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7