Brieven uit Frankrijk Sport en Wedstrijden mm«lp- wreiiw miifi St.-N i c o I a a s - geschenken MODERNE LAMPEN a GROOTSTE SORTEERING DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 VOETBAL Kennemer LyceumH.B.S. 44 J unióren-Competitie DISTRICT LEIDEN ZWEMMEN Nationale zwemwedstrijden te 's-Gravenhage y-t A .- „Zus" Braun naar Parijs BILJARTEN Jubileumwedstri j den D. E. S. D.H.S.K.E.T.S. DAMMEN Wedstrijd Haarlem—Amsterdam GROOTE HOUTSTRAAT 130 HAARLEM - TELEFOON 12628 De clubcompetitie le klas H. G. Teunisse Simultaanseance Om den meestertitel LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het eieren-leggen en de kunstverlichting Het jaar loopt al weer ten einde. In Am sterdam merk je dat eerst in de tweede helft van December. Dat is trouwens niet slechts zoo in Amsterdam, doch voor zoover mij bekend ook overal elders; behalve echter in Parijs. Half November beginnen we hier al over „Sainte Catherine" of wel „la féte des Catherinettes". Niet dat dit zoo'n bijzonder belangrijk feest is; het is een vrije dag voor de ateliermeisjes, die dan, met gekleurde, papieren mutsjes en zoo getooid, door de straten loopen, toegejuicht worden, gefotogra feerd, soms zelfs gefilmd worden, en 's avonds op de diverse bals de koninginnen van den avond zijn. Niet dus dat het een feest van bijzonder belang is, maar het is de datum, 24 November, die het een zekere beteekenis verleent. 24 November, dan beginnen we aan de laatste week van de voorlaatste maand van het jaar, zoodat men al licht geneigd is te zeggen: „Sainte Catherine, dan kerst en dan is er al weer een jaar voorbij." Ik heb het al zoo dikwijls betoogd: nergens leeft men zoo snel als in Parijs, en zelfs de feesten werken mede die snelheid nog op te voeren. Het feest dier ateliermeisjes en kerst, ze worden hier gewoonlijk in één adem genoemd, als twee feesten die eigenlijk in elkander loopen. En inderdaad, hoewel er ruim een maand tusschen is, is de kersttijd hier prac- tisch al begonnen. Ik zeg „kersttijd" en daar mee bedoel ik de voorbereidselen voor het feest, die vooral de groote magazijnen tref fen. Overal reeds worden lichtreclames aan gebracht, speciale etalages gemaakt, enz. En straks zal Parijs zich baden in een zee van licht en zoo mooi zal dan de stad zijn, dat ze herinneringen zal oproepen aan de sprook jes uit onze jeugd over steden waar alles is gemaakt van goud en edelgesteenteEn als dan de vele vreemdelingen komen, dan zullen ze natuurlijk onder den indruk geraken van zoo veel fraais en dan zullen ze, terug gekeerd in hun land, aan al hun familieleden en aan al hun vrienden en kennissen ver tellen dat er niet één stad op heel de wereld is, die zoo mooi is als Parijs. En dan zal Parijs tevreden zijn, want, ondanks alles wat de Fransche hoofdstad presteert op velerlei gebied, is ze toch zoo behaagziek als een schoone, coquette vrouw en is ze maar wat gevoelig voor complimentjes. Eenige dagen geleden had ik Hollandsche kennissen over; op hun huwelijksreis waren ze. En het jonge vrouwtje, dat toch zooveel over Montmartre had gehoord en gelezen, Wilde nu met alle geweld al dat vreemde en rare, dat ze eigenlijk met geen woorden te omschrijven wist, aanschouwen. En of ik nu al zei dat het allemaal erg overdreven was en dat er eigenlijk niets bijzonders te zien en te beleven viel, ze hield aan en daar ook de echtgenoot toch eigenlijk wel wat nieuws gierig was, gaf ik ten slotte toe en heb ik ze Montmartre laten zien. Montmartre, het echte, oude Montmartre, eigenlijk eên dorpje, onder den rook van Parijs, dat is het niet wat de vreemdeling zoekt. Wel zijn moet rets, maar om zich daar te verm» men de Fransche taal al heel go zijn en ook moet men er goed den weg weten. En dan is het af en toe wel eens interessant in die oude, kleine cabarets, waar de jonge dichters hun gedichten komen voorlezen, de jonge musici hun nieuwste composities ten gehoore komen brengen. Werkelijk, die caba rets zijn heel aardig en er zijn er, waar men met zijn vrouw en dochter zou kunnen heen gaan. Maar, zooals ik zei, men moet er be kend zijn, want ook andere cabarets zijn er, ook oud en klein, doch waar het programma op tienmaal lager peil staat, zelfs met kunst niets uitstaande heeft, al is de con sumptie veel en veel duurder. Maar het Montmartre, dat bekend is over de geheele wereld dat is het Montmartre van de „Moulin Rouge", „Le Theatre de dix heures" enz. Niet veel meer dan één lange, breede straat is het, met, huis aan huis, hel verlichte cafes, restaurants en cabarets. En toen ik met m'n vrienden die heele straat doorgewandeld had en we hier en daar even binnen waren geweest, toen merkte ik duidelijk dat ze zeer teleurgesteld waren. „Maar die apachen, waar je zooveel van hoort, waar zitten die dan?" vroeg het vrouwtje, dwingend als een klein kind, dat men een stuk speelgoed weigert En toen om haar te plagen, heb ik ze naar „La Boule Noire" geleid. „La Boule Noire" is één van die Mont- martre-cabarets. die nog wanhopige pogingen doen om de sfeer van den ouden Boulevard Rochechouart te bewaren. Al direct bij ons binnenkomen zag ik de gezichten van mijn vrienden als het ware opklaren. Het leek dan ook net echt. Zoo moesten we bijvoorbeeld een trap af, want het eigenlijke cabaret is onder den grond. Aan den kant staan kleine, ruwe houten tafeltjes, met vrij ongemakkelijke stoelen. De muren zijn versierd met ruwe houtskool- en krijtteekeningen, beruchte apachen voorstel lend. Mocht je nog twijfelen aan de oudheid van dit apachen-danshuis, dan zijn daar de jaartallen en de handteekeningen, alles met krijt en houtskool op de muren geschreven, om je twijfel weg te nemen. Namen en da tums als: „La pousse, Henry Hallais; Noël 1848; Février 1834" brachten mijn gasten in vervoering. In het midden werd gedanst. Tenminste, een honderd paren deden alle moeite om de muziek bij te houden. Het lukte ze echter meestal niet, want, was de dans vloer misschien wel geschikt voor een kleine honderd dansers, nu het dubbele van dit aan tal zich geroepen voelde zijn talenten voor de meest elegante der kunsten ten toon te spreiden, bleek de ruimte ietwat beperkt. De muziek had hiervan natuurlijk geen hinder en speelde in een razend snel tempo, wat de zaak nog ingewikkelder maakte. Het was er stampvol en de ventilatie liet veel te wenschen over, zoodat het er rooke- rig was en benauwd. Maar desondanks voel den mijn vrienden zich volmaakt gelukkig zulk een stukje onvervalscht Montmartre ontdekt te hebben. Beneden gekomen werden we door den woestuitzienden barhouder meegenomen en op een plaats, die er eigenlijk niet was, neer- geplakt. De man was in zijn optreden ove rigens zeer beleefd en beschaafd, wat eigen lijk een beetje teleurstelde. Maar die teleur stelling werd als weggevaagd, toen we, bij het buffet, een echten apache ontdekten. Echt, heelemaal echt was ie. Als van een Hol- landsch tooneel weggeloopen! Hij droeg het bekende blauwe colbertje, geen boord en geen vest en een smoezelig wit hemd, terwij de roode doek natuurlijk niet ontbrak. Zelfs had hij twee geweldige blauwe oogen en maakten eenige groote litteekens zijn toch al onguur uiterlijk bepaald afschrikwekkend Even later zagen we ook een apache meisje: kort rokje, rood schortje, precies als op het plaatje van „J'en ai marre". Maar juist toen het Hollandsche vrouwtje bezig was er een heele apachetragedie van te maken want danste het meisje niet met een ander en hoe somber zat die apache niet voor zich uit te staren juist toen hield de muziek op en vlamden hel alle lichten op. En toen zagen we dat die apache heel erg ge schminkt was: zijn blauwe oogen waren ge schminkt, zijn litteekens, in één woord al het woeste en al het gevaarlijke aan hem was geschminktgemaakt. En ook het meisje leek van dichtbij lang zoo echt niet, niet ja, we wisten eigenlijk niet wat er aan man keerde, maar alles leek plotseling zoo erg ge maakt en het lag er alles zoo dik op dat we maar meteen betaalden en weggingen. En buiten gekomen, deelden m'n gasten me verontwaardigd mede dat de namen en tee- keningen op de muren onmogelijk zoo oud konden zijn als de jaartallen wilden doen gelooven. Alsof ik dat niet wist! En heeft de eige naar van die onmogelijke „Boule Noire" dan eigenlijk geen gelijk? Het publiek immers... wil nog steeds bedrogen zijn H. de J. Als om 2.30 scheidsrechter Berkhout be ginnen laat, gaat H.B.S. a direct tot den aanval over. De straffe tegenwind is aldus oorzaak dat er van scoren geen sprake is. Langzamerhand komt het Lyceum erin en er is zelfs sprake soms van een bepaald overwicht. Doch bij een snellen aanval van de H.B.S.-ers bewerkt een van d® «chter- spelers den bal met de hand, gevolg is een penalty die door Tuinman in een doelpunt wordt omgezet. Enthousiast komen 4® Lycg- isten opzetten en hun werk wordt dan x>k beloond door een fraai doelpunt van Adam. 1j. De strijd wordt nu spannend. Even hierna bij een corner op het H.B.S.-doel wordt er wederom met een kopbal uit een voorzet gescoord. Dit is H.B.A.a toch wel wat te bar! Aanval op aanval wordt onder, nomen, plotseling slaat een der Lyceïsten den bal binnen het strafschopgebied met de hand neer, wederom een penalty, die Tuin man hard en zuiver inschiet. 22, Kort hierna is het rusten. Na de rust is het direct weer een span nende strijd. Toch weet het Lyceum weer eerst het winnende doelpunt te maken, doch nog geen drie minuten later wordt er door den linksbinnen van H.B.S.a weer gescoord en zoodoende de stand weer op gelijken voet gebracht. 3—3. De H.B.S.a krijgt nu den smaak te pakken en uit een vrijen schop wordt de winnende goal gemaakt. De H.B.S.- ers denken den strijd reeds gewonnen te hebben, doch het Lyceum weet nog voor de scheidsrechter het einde aankondigt te sco ren en zoodoende de stand op 44 te bren gen. Hierna komt einde. De voor Zondag 25 November vastgestel de wedstrijden hadden wegens slechte weersomstandigheden geen doorgang. Voor Zondag 2 December is het volgende programma vastgesteld: Afdeeling A Noordwijk: S.J.C.Leiden I. Lisse: Lisse I—Teylingen L Afdeeling B Sassenheim: Teylingen II—Lisse m. Alle wedstrijden vangen om half één aan. D. HAVERKORN, Competitieleider. Vier Nederlandsche records verbeterd Successen voor H. V. G. B; Gisteravond werden te s-Gravenhage in de overdekte Bad- en Zweminrichting De Regentes" nationale zwemwedstrijden georganiseerd door de Haagsche Zwem- en Poloclub. Ook op deze wedstrijden was de inschrij ving zeer goed te noemen. Dat de zwem mers en zwemsters momenteel in uitste kende conditie zijn, blijkt wel uit de vele Nederlandsche records, die gebroken wer den. Deze recordverbeteringen waren dit maal mooi verdeeld, n.l. twee dames- en twee heerenrecords werden om zeep ge bracht. Dus de supprematie der dames was voor dezen avond gebroken. Reeds in het eerste nummer, 100 Meter rugslag heeren, zorgde JHaas (Lion) voor een aanzienlijke recordverbe tering, door de 100 Meter rug te zwemmen in 1 min. 17 sec., hierdoor het oude record van H. van Essen (Het Y) met 2 seconden verbeterend. De andere deelnemers waren momenteel een halve klasse minder dan De Haas. Korpershoek zorgde voor de ver rassing door deze baan, den ouden rugslag zwemmenden Liesenberg te kloppen. De volgende recordverbetering was na tuurlijk op de 100 Meter schoolslag voor dames. Reeds op de vorige wedstrijden had mej. Baron reeds beneden recordtijd ge zwommen, die toen door niet voldoende tijdopnemen niet kon worden erkend. Nu was de factor tijdopnemen onder leiding van Blik, goed in orde. Bij de start was Marie Baron voor, maar dan neemt mej. van Gelder de leiding over en op 50 Meter ligt onze wereldrecordhoud ster gedecideerd achter. Maar dan spant ze haar uiterste krachten in, op 75 Meter liggen ze weer gelijk, dan blijkt, dat Marie Baron weer die reservekracht heeft, waarmede ze elke tegenstandster in de laatste baan slaat. Ook nu wordt de 25 Meter in een verras send tempo gezwommen en ongeveer met 1 l/i Meter voorsprong tikt zij aan. Wan neer bekend wordt gemaakt, dat Marie Baron haar record met drie seconden heeft verbeterd en gebracht op 1 min. 28, brengt het publiek haar een ware ovatie. Voor dezen wedstrijd had een huldiging plaats van de dames Baron en Braun voor hun prestaties in het afgeloopen jaar. De 100 Meter vrije slag heeren gaf een zeer spannenden strijd. Jammer was het echter, dat de snelste menschen niet m één serie lagen. Vooral daar de tijdsver schillen zeer gering waren, zou misschien de volgorde anders geweest zijn. S. van der Meer moest zich hier tevreden stellen met de derde plaats. Het schijnt wel of de Haarlemmers maar niet aan „De Regentes" kunnen wennen. De derde record-verbetering was op de 100 Meter vrije slag voor dames. De laat ste serie met de dames Braun en Bau- Ineister ging verbazend hard. „Zus" Braun ttfeek niets vermoeid van Haar uitstapje naar Brussel, haar eindspurt was formi dabel. Met een tijd van 1 minuut 13 sec. verbeterde zij haar nog niet erkende record met een vijfde seconde. De laatste record-verbetering was van Koipershoek, die weer aan zijn record over 200 Meter schoolslag aan het knabbelen is en voor vanavond bracht hij het vast op 2 min. 57,6 sec. De H. V. G. B.-er Kooy leverde met Hegie een zwaren strijd om den tweeden prijs, die in een lange eind spurt ten gunste van den H. V. G. B.-er werd beslist. De dames-estafettes bracht natuurlijk een verdiende overwinning aan de O. D. Z., met als tweede de R. D. Z., terwijl de derde plaats werd bezet door O. D. Z. II. De heeren-estafettes 4 maal 50 Meter vrije slag werd in etappes verzwommen. W. V. G. B. had ook voor dit nummer in geschreven. De estafette was echter aan het eind van het programma, doch daar een der zwemmers. Schouw, reeds om tien uur naar Soesterberg moest vertrekken, werd verzocht om het nummer te verzetten. Na veel praten komt men eindelijk tot de slot som: het gaat niet. Een nieuwe oplossing werd gevonden: twee ploegen konden voor uit zwemmen. Op verzoek was de H. Z. V. „Haarlem" direct bereid om H. V. G. B. dezen dienst te bewijzen. De H.V.G.B.-ers maakten met hun ploeg, bestaande uit Schouw, Van der Meer, Kemper en Van Ommeren 2 min. 3 sec. In den werkelijken strijd maakte H. Z. en P. C. 2 minuten 1,6 sec: en R: Z: C: -y V iKiMnii Tengevolge van den hoogen waterstand, zijn verschillende landerijen in den Wijkermeer polder, nabij Beverwijk, overstroomd. 2 minuten 4,4 sec., zoodat dus H. V. G. B. als goede tweede kon worden aange merkt. De voornaamste uitslagen zijn als volgt: 1. 100 Meter rugslag heeren: 1. J. H: de Haas (Zian), 1 minuut 17 sec. (Neder- landsch record)2. L. Korpershoek (R. Z. C.) 1 minuut 24, 2 seconde; 3. A. Lie senberg (Haarlem) 1 minuut 25,8 sec. 2. 100 Meter schoolslag voor dames: 1. Marie Baron (O. D. Z.) 1 minuut 28 secon den (Nederlandsch record); 2. C. van Gel der (R. D. Z.) 1 minuut 29,2 seconden; 3. N. Delwel (O. D. Z.) 1 minuut 33,6 sec: 3. 100 Meter vrije slag heeren: 1. J. H. de Haas (Zian) 1 minuut 7, 6 sec. 2. J. Prins (H. L. en P: C.) 1 minuut 8 sec.; 3. S. van der Meer (H. V. G. B.) 1 minuut 8,2 seconden. 4. 100 Meter vrije slag Dames: 1. M. Braun (O. D. Z.) 1 minuut 13,2 seconden (Nederlandsch record)2. T. Baumeister (O. D. Z.) 1 minuut 15 seconden; 3. M: Vierdag, 1 minuut 18,8 seconden. 5. 200 Meter schoolslag heeren: 1. L. Korpershoek (R. Z. C.) 2 minuten 57,6 seconden (Nederlandsch record); 2. H. Hoog (H: V. G: B.) 3 minuten 12 secon den; 3. G. Hegi (Zian) 3 minuten 13,2 seconden. 6. 4 maal 25 Meter wisselslagestafette voor dames: 1. O. D. Z., i minuut 8,6 seconden; 2. R. D. Z., 1 minuut 11,8 se conden; 3. O. D. Z. II 1 minuut 13 sec. 7. 4 maal 50 Meter vrije slag estafette heeren: 1. H. Z en P: C. 2 minuten 1,6 seconde; 2. H. V. G. B., 2 minuten 3 se conden; 3. R. Z. C: 2 minuten 4,4 seconden.- Op het zwemfeest te 's Gravenhage had den we nog even een gesprek met mevr. Braun, waarin zij ons vertelde, dat „Zus" Maandag as. 3 December voor een halfjaar naar Parijs vertrekt. Onze wereldrecordhoudster gaat niet om te zwemmen naar Frankrijk, maar om de taal te leeren. Haar moeder oordeelde zeer terecht ontwikkeling gaat voor zwemmen. Zaterdag zwemt „Zus" voor het laatst in Holland te Hilversum, waarna zij waarschijn lijk in Maart met de opening van het Sport- fondsenbad te Amsterdam, weer zal over- komen. Voor de match tusschen de A-ploeg van de B. C. Insulinde uit Amsterdam en die der jubileerende vereeniging bestond Dinsdag avond in Hotel Rest. Hof van Holland zeer groote belangstelling. De Amsterdammers toonden zich als van ouds zeer sportieve tegenstanders en de wed strijd had dan ook een geanimeerd verloop. Begonnen werd met de partij v. Nifterik Brauckman. Geruimen tijd ging de partij ge lijk op en beurtelings maakten de spelers eenige goede series, zoodat na 32 brt. de stand precies 101 gelijk was. De Insulinde-speler bracht zich daarna met 9, 14 en 12 in veilige haven en won met 150118. Zoowel Mienis, (D. E. S.) als Sweering (Insulinde) begonnen uitstekend en scoorden kort na den aanvang resp. 28, 14 en 17 car. Na eenige wederzijdsche slechte beurten liep Sweering met 11, 12 en 12 iets uit, doch met 18 en 12 haalde zijn partner den achterstand weder in. Door iets constanter spel wist de Amsterdammer ten slotte te winnen met 150 tegen 139. Tabbers (D. E. S. )werd daarna gedecideerd 'geklopt door de Heer (Insulinde). Laatstge noemde speelde uitstekend en wist de 125 car. in slechts 25 brt. te beëindigen. Tabbers bracht het nog tot 80. Aller aandacht had daarna de partij der matadors. Ondanks een hand-blessure ging Leeger (Insulinde) goed van start met series van 18 en 17. De Fceljaeger (D. E. S.) was er echter uitstekend in en liet na goede series van 20 en 19 nog een brillant gespeelde 63 noteeren. De bezoeker maakte neg wel 14 en 10, doch de Haarl. kampioen besliste met 17 en 27 car. de partij in zijn voordeel. Zijn tegenstander stond na 20 beurten op 109. De match Pieterse (Insulinde) Huijboom (D. E. S.) was er één van de goede soort. Langzamerhand kwam de speler der gasen iets voor te staan, doch met 'n goede 20 winst de D. E. C.-er met 114 tegen 705 de leiding iver te nemen. Het einde kwam met 125112 n 't voordeel van de thuisclub. Aller aandacht was daarna gevestigd op de partij der No.'s 2, die tusschen Lubbers (D. 3. S.) en Springer (Insulinde). Lubbers was in grootschen vorm en verzekerde zijn club van de overwinnin. Met enkele fraai gespeelde reries boven de 20 liet hij zijn partner spoedig ver achter zich en liet Springer ten slotte op 91 staan. Hieronder de eindstand: Insulinde D E- s- 1. J. Leegerde Foeljaeger 109—200 2. SpringerA. Lubbers 91—150 3. Jac. SweeringP. Mienis 150139 1. S. v. Nifterik—A. Brauckman 150—118 5. C. de Heer—A. Tabbers 125— 80 S. Pieters—P. Huyboom 112—125 Totaal 737—812 25 Jan.: St. BavoDe Spaamestad. 30 Jan.: De SpaamestadT.EP.-S.D. comb. 31 Jan.: Gez. SamenzijnSt. Bavo. De strijd tusschen de 4de drietallen van bovengenoemde clubs, welke Dinsdagavond in het gebouw van de S. J. G. V. aan de Koningsteinstraat elkaar bekampten, is we derom spannend verloopen. Stonden de bezoekers vóór den aanvang 1 car. voor, de thuisclub wist juist met 2 punten te winnen, zoodat K. E. T. S. nu met 1 car. de leiding heeft. De volledige Uitslag is: D.H.S. K.E.T.S. Vorige stand 132 131 1. Geels—A. Beaufort 22 30 2. K. de Jong—W. Dams 30 22 3. Zandberg—. Portegies 28 30 Totaal 212 213 Oeze interssante ontmoeting zal vermoe delijk op den tweeden kerstdag te Haarlem plaats hebben. Verschillende omstandigheden zijn aan leiding geweest, om thans een geheel nieuw rooster voor bovengenoemde clubcompetitie samen te stellen. Nietemin blijft de reeds gespeelde wedstrijd De Spaamestad S Bavo van kracht. De wedstrijden voor de 2de klas clubcompetitie zullen eerst in Ja nuari 1929 plaats hebben. Het wedstrijdrooster is als volgt: 17—4 7 Dec. St. BavoT-E.P.S.D. comb. 13 Dec.: Gez. SamenzijnDe Spaamestad. 17 Dec.: T.E.P.-S.D.-comb.Gez. Samen- ziin- 4 Jan.: St. Bavo—Gez. Samenzijn. 7 Jan. T.E.P.-S.D. com.De Spaamestad. 14 Jan.: T.E.P.-S.D. Comb.—St. Bavo. 16 Jan. De SpaamestadGez. Samenzijn. 24 Jan.: Gez. Samenzijn—T.E.P.-S.D. comb. Gisteravond vond in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub," bovenzzaal café „De Korenbeurs," Spaarne te Haarlem, de huldiging en simultaanséance plaats van den kampioen der „Haarlemsche Damclub," den heer H. G. Teunisse. Te half negen werd de séance onderbroken voor 't uitreiken der in den afgeloopen wed strijd behaalde prijzen en wel Hoofdklasse Kampioen H. G. Teunisse, 2de prijs Aebe de Jong, 3de prijs K. Le ibbrandt (na herkamp met F. A. Berkemeier) en 4de prijs F. A. Ber kemeier. 2de Afdeeling Kampioen W. van Daalen (na herkamp met C. Gastelaars), 2de prijs C. Gastelaars, 3de prijs J. V. van Waard en 4de prijs V/. J. Bosman (na her kamp met P. Mol- lema). 3de Afdeeling: Kampioen P. G. M. Ottolini Sr., 2de en 3de prijs Joh. Fabel en A. Koore man en 4de prijs J. H. Reedijk. Hierna werd de séance voortgezet, welke te io34 uur beëindigd was. De simultaanspeler had toen 15 partijen gewonnen, 2 partijen verloren tegen de heeren Joh. Fabel en J. FL Reedijk en 2 partijen remise gespeeld tegen de heeren J. C. van Waard en F. W. de Pater. De heer Teunisse behaalde dus 84% van het aantal te behalen punten en speelde met een gemiddelde snelheid van slechts ruim 6 minu ten per partij. De twee eerste ronden van den wedstrijd om den meestertitel verliepen als volgt B. Ris wint van A. Tusveld; L. Werkema remise met A. Jacobs; T. van Santen Kolff remise met J. B. Sluiter Jr; G. W. Spittuler wint van J. Groenteman Jr; L. Werkema remise met A. Tusveld; B. Ris wint van R. van Santen Kolff; J. B. Sluiter Jr. wint van J. Groenteman Jr.; G. W. Spittuler wint van A. Jacobs. De stand na deze twee ronden luidt B. Ris, Wormerveer en G.W. Spittuler, Amsterdam elk 4 punten J.B. Sluiter Jr., Aerdenhout 3 punten L. Werkema, Warf- fum 2 punten A. Jacobs, den Haag, R. van Santen Kolff, Utrecht en A. Tusveld, Al melo elk 1 puntJ. Groenteman Jr., Am sterdam o punten. Uit onderzoekingen, onder leiding van ir. J. G. Tukker, rijkspluimveeteelt-consulent voor Nederland, genomen op het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen in zake den invloed van verlichting op den leg van jonge Rhode Island Reds, is volgens het „Hbld." gebleken, dat in het tijdvak van 1 Dec. '27 tot 31 Oct. '28 gemiddeld 18,78 eieren per hen méér werd verkregen, dan in de contróle- groepen zónder verlichting. De verlichting heeft plaats gevonden van 1 Dec. '27 tot 15 Maart '28. Het licht ging aan zoodra het donker werd en bleef branden tot des avonds 8 uur. Hiertoe werd per groep van 47 dieren een gewone Arga-matlamp ge bruikt van 75 watt. De beteekenis van deze grootere eierop- brengst blijkt uit het feit, dat dit een meer waarde vertegenwoordigt van 1.61 per hen over genoemd tijdvak, terwijl de uitgaven voor verlichting slechts 18 cent en de hoogere voederkosten 15 cent bedroegen over dit tijd vak. Per hen wordt dus een grootere op brengst verkregen van 1.28. De verlichting zou eigenlijk reeds in de eerste helft van Oct. behooren aan te vangen in plaats van op 1 Dec. waardoor de winst stellig nog grooter wordt. Nederland zal een pluimveestapel hebben van ongeveer 12 millioen jonge hennen. In dien dit verlichtingssysteem, zooals boven be schreven, algemeen werd toegepast, dan zou dit dus bij dezelfde eierprijzen een „meer opbrengst" beteekenen van ongeveer 18 20 millioen gulden per jaar. Als December in aantocht is, wordt het druk in de stedelijke straten. Wie dan zoo om drie uur in den middag een wandeling maakt door Groningens Heerestraat of over de Vischmarkt, hij ziet daar lange rijen van winkelende ingezetenen. Want 't feest van den goeden Sint nadert snel en dan dient men te zorgen, intijds gereed te zijn met het aanschaffen van de geschenken, waarmede men verwanten en vrienden denkt te ver blijden. De uitstallingen schitteren met keur van uitgelezen waren, overgoten door den goud glans van fel blinkend licht. Daar praalt de fruitmand met donzige perziken en appels uit het verre Califomië, daar spreidt de rijk bewerkte doos van gedreven koper zijn zachten glans, daar flonkeren op donzig fluweel de gouden sierspeld en het paarlen- collier. En bij het flaneeren voorbij al dat schoons treft het ons, dat Groningen zich steeds meer moderniseert en steeds meer wordt tot wereldstad. Het zal nu ook zijn vlieghaven krijgen, al is de plaats, waar deze zal komen, nog niet definitief vastgesteld. Verder komt in de Noordermetropool een motor- en wielerbaan. Door een desbetref fende combinatie is reeds een terrein aange kocht, groot circa 25000 M2, dat aan den Paterswoldschen weg is gelegen. Men is er in geslaagd, beslag te leggen op de Amster- damsche Stadionbaan, die bekend staat als een der grootste banen van Nederland en waarvan de bouwwerken 64.000 gulden hebben bedragen. De baan zal binnenkort naar Gro ningen worden vervoerd, waar op den lsten Paaschdag 1929 de openingswedstrijden zullen plaats hebben. De baan is goedgekeurd voor eventueele wereldkamp'oenschappen. Het is in onzen tijd van motorfietsen, auto's en luchtschepen alles sport, wat de klok slaat. Vooral de fietssport telt vele beoefenaars. Het is een unicum, indien men onder het jonge geslacht iemand aantreft, die niet be dreven is in het edele fietsrijden. Vooral buitenlanders valt het op, hoe zeer de fiets in ons land in gebruik is. Interessant in dit opzicht is, wat een toerist schrijft in het „Berl.'ner Tageblatt" over het rijwielverkeer in Groningen. We lezen o'.a.: „We wielrijders in de straten van een Nederlandsche stad kriselen door elkaar als mieren. Toen ik op de Vrijdagmiddag door de stad Groningen reed, meende ik kennis gemaakt te hebben met alle vaardighe'ds- proeven, welke een schauffeur kunnen wor den opgelegd. Talrijke „Fietsreiter", zooals de Hollanders de wielrijders noemen, omzwermden mij. Van links en rechts, van voren en van achteren gleden zij mij voorbij. Mijn signaal hoorn was al schor geworden maar niemand scheen er op te letten en het leek wel een wonder, als de stroom voor mij zich telkens weer op het juiste moment verdeelde, om mijn wagen door te laten. Vaak reden ze twee aan twee, gearmd als verliefde paartjes of met de handen op eikaars schouder. Som migen hadden zelfs een spiegeltje op het stuur om achter Zich te kunnen zien. Mis schien is Groningen zeer mooi. Ik heb alleen wielrijders van alle grootten, geslachten, leeftijden gezien. Zuigelingen en grootmoe ders, jongelingen en grijsaards, die eigenlijk met een stok In de hand moesten loopen, maar thans over het stuur lagen gebogen. Ik was dankbaar, dat ik Groningen achter me had, want ik ben niet moordlustig. Is het teveel gezegd, als men beweert, dat Groningen de allures aanneemt van een wereldstad? Ook het gemeentebestuur heeft er toe bijgedragen, om dit cachet van een metropool steeds beter te doen uitkomen. De straten hebben vrijwel alle een nieuw plaveisel ge kregen, de eene straat na de andere is ge- asp'nalteerd en de centrale rioleering, die langzaam maar zeker haar beslag krijgt, zal het beruchte tonnenstelsel vervangen. Dat deze werken bedu'dende óffers van de ge meentelijke schatkist vergen, zal wel zonder meer duidelijk wezen. In den aanvang nu maakten Groningens bestuurderen zich deswege niet bezorgd. Want de schatkist was moeilijk te torsen, zwaar als zij was van de gestorte gelden der belastingplichtige burgerij. Want in voorafgaande jaren was er meer aan belasting geïnd dan noodig was voor een juist beheer der gemeente. Doch de reusachtige werken, ondernomen om het Noordelijk Athene een waardige plaats te doen innemen in de rij der groote steden, verslonden zulke enorme massa's geld, dat langzaam maar zeker de bodem zichtbaar werd van de kist der gemeentelijke schatten. En waar de leus „geen geld, geen Zwitsers" ook van kracht is voor een stedelijk bestuur, moesten B. en W. van Groningen bij het opmaken van het ontwerp gemeentebegro ting er op bedacht zijn, middelen te vinden om het geschokte financieele evenwicht te herstellen. En nu mogen de plannen in den raad vrij zeker aanleiding geven tot heftige debatten, tot langdurig gediscussieer tus schen de vroede moederen en vaderen, onom- stootelijk staat het vast, dat de burgerij van Nêerlands zesde stad in den zak zal moeten tasten en dat- zeer diep. Zoo wordt voorge steld de gemeentelijke inkomstenbelasting met ruim 20 te verhoogen, de opcenten op de vermogensbelasting te verdubbelen, de vermakelijkheidsbelasting met 25 op te voeren, een vergoeding te eischen voor de afgifte' van bouw- en hinderwetsvergunnin gen. Voorts bestaat het voornemen tot invoe ring van een reclamebelasting, tot opheffing van het bureau voor de controle der gemeen tebelastingen en van het ambt van rent meester der stadsbezittngen. Ook wil men op het gemeentepersoneel de volle pensioens bijdrage verhalen, terwijl ten slotte op de straatverlichting zal bezuinigd worden. Met den laatsten maatregel is breelds een aanvang gemaakt, zoodat er vele straten m Groningen zijn, die in de avonduren met haar spaarzame verlichting een trooste- loozen aanblik opleveren. En reeds is de opmerking gemaakt, dat hier de zuinigheid de wijsheid wel eens bedriegen kon. Vooral bij het drukke verkeer in een stad als Groningen kunnen ongelukken haast niet uitblijven, zoodat het hier wel eens kon gaan als met de onbewaakte overwegen. Doch de beperking der straatverlichting kan funeste gevolgen hebben niet slechts voor het lichaam, doch zonder eenigen twijfel ook voor de srfeL - Nu is het een feit, dat Groningen geruimen tijd bekend heeft gestaan als een plaats met een degelijke bevolking. En ver achtte men zich op moreel gebied verheven boven Hollands groote steden, plaatsen van zonde bi) dag en van zonde bij nacht. Evenwel, in den loop der tijden is het er ook In het noorden des lands niet beter op geworden, wat het zedelijk peil der bevol king aanbelangt. Het schijnt, dat men met het aannemen van de allures eener groot stad niet slechts de deugden, maar ook de gebreken overneemt. Gaven de mededeelin- gen betreffende het aantal verpleegden in kliniek voor geslachtsz'ekten van prof. van der Valk reeds veel te denken, ook het adres, dat onlangs door het bestuur van de R. K. propagandaclub „St. Paulus" tot den bur gemeester, de katholieke en de niet- katholieke vereenigingen is gericht, geeft geen bemoedigend beeld omtrent het niveau, waarop in Groningen de moraliteit staat. .Nadat gewezen Is op het niet te loochenen feit, dat ook in Groningen de zedeloosheid hand over hand toeneemt, wordt als aan leiding tot het optreden der propagandaclub o.a. het volgende aangevoerd: „Dames van bepaald allooi worden 's avonds hoe. langer hoe brutaler in hun optreden langs den publleken weg. Tijd schriften met scabreuzen inhoud en daarin met name twee periodieken, worden steeds nu ar te koop aangeboden. Neo-malthuslaansche methoden worden steeds brutaler aangeprezen; artikelen te kopp geoffreerd. Aanrandingen, zelfs van Jonge kinderen, vinden veelvuldig plaats. Een zeker soort marktkooplieden slaan een bedenkelijke taal uit, als ze hun koopwaren aanprijzen en clandestien verkoopen ze soms scabreuze lectuur. Dat wij redenen hadden om op deze zaken de aandacht der overheid te vestigen, blijkt wel uit het onlangs circuleerend bericht, waarin de procureur-generaals der gerechts hoven door den minister van justitie werden aangespoord om de naleving der zedelük- heidswetten en ook ten aanzien van het Neo-Malthusiaansche streven te bevorderen. Nederland is wat goedmoedig op zedelijk gebied. Het is het importland van allerlei vuil uit 't buitenland. In Frankrijk verschijnen boeken, die daar niet verkocht mogen war den, maar terstond naar 't buitenland en voor een groot deel naar Nederland worden uitgevoerd. Hier in Groningen staan voor sommig® boekwinkels die boeken, wier aanwezigheid in een van de kiosken van de Compagnie des chemins de fer du Nord den kioskhouder zijn baantje kost. En wie namen dien stren gen maatregel? Het bestuur zelf onder lei ding van den voorsteller, baron de Rotschild, een niet-katholiek. Waarom? In Frankrijk gevoelt men eindelijk, dat het zedelijkheids- vraagstuk tegelijkertijd Frankrijks wel vaartsprobleem is." Na hetgeen boven is medegedeeld, zal leder begrijpen, dat in Groningen op moreel gebied nog wel iets te verbeteren valt Hat gemeentebestuur zal dan ook emst'g dienen te overwegen, of de winst, verkregen door beperking der verlichting, geen verlies be- teekent op zedelijk terrein. Caveant consulesf SPECTATOR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9