Gemengd Nieuws St. Nicolaas Cadeau NA DEN STORM om nooit te vergeten Vampyr Stofzuiger DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De overstroomingen in den lande Een „frissche" boel fpjg&n Jongens onder elkaar Arme kleine De Lloyd rapide Een laffe roofmoord te Rotterdam Een bedrijfsleider met een mes en een bijl gedood Overboord geslagen en verdronken De drievoudige moord aanslag te Sluis De schipbrug te Vlissingen aangevaren Gevaarlijk speelgoed Overreden en gedood De geraffineerde oplichters truc Door een auto overreden Een gecompliceerd ongeval Niets werd gered UIT ONZE OOST Een mammoet-fossiel gevonden De regentschapsraden van Oost-Java f 98.- FINANCIËN De Verzekeringskamer LANDBOUW EN VISSCHERIJ De erwtenzaai in 1929 Het aftrekken van de groote stormdepres- sie heeft veel langer geduurd dan haar komst. Zaterdagavond laat deden zich de allereerste voorteekenen van de nadering van een nieuwe depressie voor, toen de laat ste stormdepressie, die Vrijdag gepasseerd was, nauwelijks voorbij was, aldus schrijft de weerkundige medewerker van het „Vad." Achttien uren later trok het diepe centrum der nieuwe stormdepressie reeds over de Noordzee en drie en een halven dag later was het weer nog steeds ruw en buiïg aan de Westzijde van de depressie, die in het Noorden wegtrekt. Eerst gisteren waren de laatste buien zoo goed als geheel voorbij. In het Wésten ontwikkelde zich een gebied van i hoogen druk, terwijl verder weg, over den Oceaan, weer een nieuwe depressie nadert. De oorzaken van dezen langen duur van 'net onstuimige weer waren, dat het centrum der depressie, na Denemarken gepasseerd te zijn, met veel geringer snelheid dan waar mede het genaderd was, wegtrok, en verder •Jat door een sterke drukstijging boven en en Westen der Britsche eilanden aan de Vestzijde der depressie, en vooral over de Noordzee en ons land een vrij sterk verval in luchtdrukking bleef bestaan. Tegelijker- lijd waren de hoogere luchtlagen bij het doorkomen van den Noordenwind aan de Westzijde der depressie sterk afgekoeld (op 5000 meter hoogte tot bijna dertig graden onder nul), waardoor de omstandigheden oor het ontstaan van buien en als gevolg iaarvan het uitwisselen der onderste lucht agen tegen de koudere hoogere zeer gunstig •vas. Het weer kreeg dientengevolge de laat- 'e dagen, maar vooral Woensdag, een onge woon onstuimig, regenachtig en koud karak- er, zoodat wij wel kunnen zeggen, dat in ang niet zulk slecht weer is voorgekomen als Woensdag. De groote afkoeling drong tot in Zuid- luropa door. Uit het Alpengebied kwamen Jan ook reeds een aantal berichten over eel sneeuwval en ingevallen koude. De neerslag is de laatste dagen bijzonder groot geweest. Van Zaterdag tot Maandag iel een hoeveelheid van 25 m.M. en gedu- mde de twee laatste etmalen (Maandag- woensdag) 9 m.M. De meeste regen is ge- allen van Zondag op Maandag. Het aantal ".den uit het Noordwesten en Noorden, dat sn Zondagnamiddag tot gisteren over ons icen trok, is zeer groot en heel dikwijls leeft men het begeleidende verschijnsel, den genboog in de wolken kunnen zien. Het is ook een opvallend verschijnsel, dat 'ij binnen zulk een korten tijd drie zware ormen hebben gehad, dien van Vrijdag IC •>p Zaterdag 17 dezer, dien van Vrijdag 23 i Zaterdag 24 en onmiddellijk daarop dien .in Zondag op Maandag. Deze stormrükdom J.nr laatste weken staat waarschijnlijk in •rband met de hooge temperatuur in het Vesten boven den Oceaan, een verschijnsel, ■rit altijd voor de oorzaak van grootere acti- i'eit in den dampkring is gehouden. Het is :us in zekeren zin geen gunstig teeken, dat >ok nu nog de temperatuur in het Westen rij hoog is. Weliswaar ontwikkelde zich een rij belangrijk gebied van hoogen druk in 'iet Westen, een naar het Noorden uitste- cnde uitlooper van een gebied van hoogen Juk in het Zuidwesten, maar ten Noord- vesten daarvan is weer een diepe depressie erschenen, die Woensdag op IJsland storm "■n regen bracht. Het is dus zeer goed moge lijk, dat het weer slechts korten tijd opklaart n gevolgd wordt door een nieuwe daling an den barometer. Het blijkt ook, dat de sterke temperatuurdaling, die eerst in het 'oordwesten was ingetreden, plaats heeft ""maakt voor een sterke stijging der tempe ratuur, doordat de Noordenwind weer ver- ïgen is door een Zuidelijken, warmen luchtstroom, terwijl uit verschillende ver schijnselen kan worden opgemaakt, dat de inval van den kouden Noordelijken lucht stroom tot staan is gekomen. De verdere ontwikkeling van de weersgesteldheid is nu zeer belangrijk geworden, want er moet uit blijken, of op de periode van stormen een langdurige, rustige weerstoestand zal volgen, of dat ons een nieuwe van warm, regenach tig en stormachtig weer te wachten staat. De Sehcveningsche haven hoofden Naar aanleiding van berichten over ern stige beschadiging van de Scheveningsche havenhoofden door den storm, deelt men van bevoegde zijde aan het Nederl. Correspon dentiebureau mede, dat aan de zeezijde van het Noorder havenhoofd over een afstand van 50 M., gemeten van den kop af, een stuk muur met borstwering is weggeslagen, het geen uit den aard der zaak nogal tijd voor reparaHe zal kosten. Het havenhoofd zelf is noch verzwakt, noch beschadigd. Dat stukken basalt van drie ton over het havenhoofd heen in de buitenhaven zouden zijn geworpen, berust op fantasie. De duinen geteisterd Door de jongste stormen zijn, zooals reeds in 't kort gemeld, de duinen onder Schoorl zeer geteisterd. Op sommige plaatsen zijn zij afgenomen ter breedte van 5 meters. Tus- schen Bergen aan Zee en Kamperduin nabij het oude fort bij Paal 30, is het zeewater zelfs naar binnen geloopen, waarbij achter de eerste duinenrij een vrij groote plas werd gevormd, zooals er ook reeds een bestaat in het z.g. Ganzenveld. Een stuk duin, dat daar werd gespaard, staat als een eiland midden in het water. kist was gedekt met de vlag van de loodsen- sociëteit. Voorts waren er vele kransen, waaronder die van den directeur van het Loodswezen, de Loodsenvereeniging en de Loodsen.sociëteit. Op het kerkhof was een groote belangstelling. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den directeur van het Loodswezen, den Minister van Defen se!, den directeur van het Loodswezen te Harlingen en den consul.generaal van Noor wegen. Nadat velen, onder wie de burgemeester van Vlissingen, bloemen in het graf hadden gestrooid, dankte een zoon voor de bewe. zen eer. Een klipperschip gezonken Te Bruinisse zijn per roeiboot aangekomen schipper A. Visser met vrouw en 4 kinderen, wiens klipperschip Neerlandia, geladen met zand van Rossum naar België, Woensdag avond in het nauw van Bruinisse is gezon ken. De Waal en de Maas wassende De stand van de Waal voor Nijmegen was gisteren 11,78 M. -f N.A.P. met 33 c.M. was. De aanlegsteiger van de gierpont moest worden verlegd tegenover de electiiche centrale. Voor Tiel is gisteren de Waal nog pl.m. 30 c.M. gewassen. Naar uit Venlo gemeld wordt, hebben daal de laatste 12 uren een sterken was in de Maas doen zien. Hedenmorgen wees de peilschaal 26 c.M. was of 15.73 M. Ondanks den uit Maastricht gemelden val, die slechts tot Roermond merkbaar is, blijft_de rivier hier wassen. De "bewoners van Maastricht maken aan stalten hoogere verdiepingen te betrek ken. De schepen in de haven hebben, uit hoofde van de sterke zuiging van den snellen stroom, zich dubbel verankerd. De toestand in de Vechtstreek V. D, meldt d.d. 29 November uit Muiden: Door het dalen van den waterstand van de Zuiderzee is de toestand in de omgeving van Muiden zeer verbeterd. Sinds heden morgen 5 uur kan er gespuid worden. Door de krachtige maatregelen onder lei ding van een ingenieur van den Provin cialen Waterstaat is het gelukt het door breken van de dijken te voorkomen. De toestand in de Vechtstreek is daardoor zeer verbeterd. Twee lijken aangespoeld Bij strandpaal 14, aan het strand van Ter Heyde, gem Monster, is het lijk van een tot nog toe onbekend manspersoon aan gespoeld. Nabij Koog op Texel is aangespoeld het lijk van een naar schatting 40 jaar oud zijnd manspersoon. Omtrent de identiteit van den man staat nog niets vast. De toestand bij Ridderkerk Het geméentébestuiir van' Ridderkerk heeft voor de uitmaling van de ondergeloo- pen polders Donkersloot ên Woude een groote pompboot van De With's Bergings bedrijf te Rotterdam ontboden. De boot heeft een uitmalingscapaciteit van 1000 M3 per uur en is gisteren in wer king gesteld. Zij ligt in de haven. Voorts pompt de auto-brandspuit ook water uit de polders en draait het electrisch gemaal, waarvoor de gemeente gratis de stroom ver strekt, dag en nacht. Het water zal dus in den kortst moge lijken tijd uit de polders zijn verdwenen. Vlot gekomen TERSCHELLING, 30 November. Het ge strande s.s. Dania is gisterenavond omstreeks 10 uur vlot gekomen, nadat de zandzuiger „Hornhif" een gedeelte van het zand onder het vaartuig had weggezogen. Het Schip ligt titans voor de kust om zeeklaar gemaakt te worden Nog een scheepsramp? TERSCHELLING, 30 November. Gisteren middag is alhier een vlet aangespoeld, afkom stig van een onbekend schip. Zij bevatte de volgende in het Engelsch gestelde mededee- ling: Wij zijn in nood voor de kust van Ter schelling. De reddingboot Brandaris is on middellijk na ontvangst van dit bericht uit gevaren, doch moest na de geheele kust van het eiland afgezocht te hebben, onverrichter- zake terugkeeren. In den Achterhoek Gisteren heeft de Commissaris der Konin gin ln Overijsel, baron Van Voorst tot Voorst, een bezoek gebracht aan het door de dijk doorbraak van de Bolksbeek bedreigde gebied in Overijsel. De commissaris arriveerde daartoe bij de brug over de Bolksbeek en den weg Lochem Goor. Men bekeek de werkzaamheden ter plaatse verricht door Utrechtsche werkloozen aan de kade op Overijselsch gebied, welke kade ver zwaard is. Deze kade heeft het tegen den vloed uitgehouden. Besloten werd ter plaatse toch nog eenige voorzieningen te treffen: hierna bezichtigde men de werkzaamheden bij het punt van doorbraak op Geldersch gebied, waar men bezig is een ringdijk te leggen om het doorbraakgat met behulp van zandzakken en paalwerk. Hier was ook aan wezig de burgemeester van Lochem, de heer Wittewaal. Daarna werd de tocht langs de Bolksbeek voortgezet tot aan de Laarbrug, waar men den stuwdam in oogenschouw nam. Tegen dezen dam zijn een aantal klcmmatten aan gebracht ter versterking. Het gezelschap gebruikte de lunch te Del den, waarna in den middag de overstrooming langs de Dinkel werd bezocht. Begrafenis van den loods der Christian Miohelsen Op de algemeene begraafplaats te Vlis- «ingen werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den zeeloods C. Bpuy, die te Hoek van Holland verdronk. De Gedurende de jaren 1918—1923 was er in kas aan onbelegde gelden ƒ3500.—, tot ƒ4500.waardoor een renteverlies ont stond van minstens 1100. De boeken zijn bevuild en bevlekt, met potlood beknoeid en bekrast. De rekeningen en begrootingen onvolledig met bewijzen gestaafd, ofwel totaal zoek. Bewijzen van 3100.aan grootboekposten zijn nergens te vinden. Het thans nog zit ting hebbende lid A. G. Leys heeft dit alles toegelaten, niettegenstaande de intreurige mentaliteit van zijn broer, den gewezen secretaris-penningmeester C. J. Leys hem bekend was. Wij stellen beiden uitsluitend en nie mand anders verantwoordelijk voor den toestand. De commissie geeft ten slotte den raad in overweging, den heer G. Leys als lid van het Burgerlijk Armbestuur onverwijld te ontslaan, zonder hem te ontheffen van de verantwoordelijkheid voor het gebeurde tijdens zijn zittingsperiode. In het landloopershotel „Regels" te Eind hoven is van een gast 's nachts f 300 en een horloge gestolen. De verdachte, zekere S„ die ook in 't hotel logeerde, is 's anderen a'aags smoordronken in een café aangehou den. Hij droeg het horloge deftig op zak en had nog f 52 in zijn beurs. Ten gevolge van een ongeval met het in halatietoestel raakte ten huize van den heer Bruggeman te Almelo de wieg in brand, waarin een kindje van drie maanden lag. Deerlijk gebrand aan hoofd en handjes werd het kind uit de brandende wieg gered. In hoogst zorgelijken toestand is het kind in het Algem. Ziekenhuis opgenomen. Voor het leven wordt gevreesd. Het ss. „Patria" van den Rotterdamschen Lloyd, kwam hedenochtend 7 uur in Mar seille aan. In aansluiting daarop vertrok de Lloyd-Rapide om 10.05 uit Marseille. Aan komst te Roosendaal Zaterdagmorgen te 7.16 uur, Rotterdam D.P. 8.51 uur en Den Haag H. S. M. te 9.19 uur. Wanbeheer van het Burgerlijk Armbestuur te Putte (N.-Br.) Door een commissje uit den gemeente raad van Putte is een rapport uitgebracht over de boeken en bescheiden van het Bur gerlijk Armbestuur. Aan dit rapport is het volgende ont leend Toen wij onze benoeming aannamen tot lid van genoemde commissie, wisten wij, dat ons een ondankbaar en moeilijk werk wachtte. De groote wanorde in de boeken, de blij ken van ergerlijk wanbeheer, weggooien van de gelden van de Armenkas met volle handen, het onverantwoordelijk toezeggen en geven van steun met politieke oogmer ken alleen aan vrienden, en bovenal de fei ten van bevordering van eigenbelang, zoo niet erger, waarop wij gestooten zijn, nopen ons tot nu reeds uitbrengen van een voor- loopig rapport, met het doel, om u te over tuigen van de noodzaak, om het thans nog zitting hebbende lid G. Leys uit het college van het Burgerlijk Armbestuur te verwijde ren, daar hij voor een zeer groot deel ver antwoordelijk is voor bovengenoemde mis toestanden en blijken heeft gegeven van totale onbekwaamheid. Om slechts enkele voor de hand liggende voorbeelden te nemen: De armenhuisjes verkeeren reeds jaren in een erbarmelijken staat van verval. Tijdig ingrijpen had dien toestand kunnen verhelpen. Nu zijn zij het opknappen bijna niet meer waard. De be zittingen van het Armbestuur zijn sinds 1919 verminderd met 3600.hetgeen wij moeten beschouwen als weggegooid gëld. Hoe werden deze besteed? Ruim ƒ,1100.— is gebruikt als een verkiezingsfonds voor de parti) van A. G. Leys en den ontslagen secretaris C. J Leys. Ruim 750,— gingen verloren aan schadevergoeding voor een brand, veroorzaakt door de deelhebbers aan bovengenoemd verkiezingsfonds, van welke de Heide-Maatschappij constateerde, dat t de oorzaak laakbare onvoorzichtigheid was. Aan den Oostzeedijk te Rotterdam heeft gisterenavond een laffe roofmoord plaats ge had, waarbij de heer P. C. Lans, directeur van de N. V. Adr. de Haas Jr. Borstelfabriek aan den Oostzeedijk 154, door inbrekers om hët leven is gebracht. Toen gisterenavond de heer Lans op den gewonen tijd nog niet thuis was, is men on gerust geworden, temeer omdat men telefo nisch geen gehoor op het kantoor kon krijgen. De dochter is daarop te omstreeks kwart over' •/.even naar dc woning van den heer Dé Korte aan derf Octetzeedijk gegaan en heeft daar om den sleutel gevraagd van het hek dat toe gang geeft tot een binnenplaats, die uitloopt in een slop, waarin het kantoor van de N.V. De Haas gelegen is. Met den heer De Korte is mej. Lans naar binnen gegaan. Bij de deur van het kantoorgebouw geko men riep ze den heer De Korte bij zich, om dat ze angstig werd. De heer De Korte, die de deur open vond, ging naar binnen. In het portaal voor de trap, die naar de kantoor lokaliteiten ldeldt, vond hij de actentasch van den heer Lans geopend liggen en daarbij een plas bloed. De heer De Korte is onmiddel lijk teruggekeerd ten einde de politie van het bureau in de Hoflaan te waarschuwen. Zoo dra de politie op het terrein aanwezig was, zijn de heer De Korte en mej. Lans in gezel schap van een majoor van politie naar boven gegaan, en daar vonden zij in een kamertje voor de toiletinrichtingen den heer Lans lig gen met een afgesneden keel en ernstige ver wondingen aan het hoofd. Het leven was reeds geweken. Vermoed wordt, dat de daders beneden aan de trap den heer Lans met een hamer den schedel hebben ingeslagen. Er zijn namelijk op een deur naast de trap op ongeveer mans hoogte groote bloedspatten gevonden. Daarna zouden de inbrekers hun slachtoffer de trap hebben opgesleept en hem boven naar alle waarschijnlijkheid in het kamertje den hals hebben afgesneden. Uit de zakken van den heer Lans hadden ze de sleutels gehaald en daarmee de brand kast geopend. Ook zijn verschillende kasten op het kantoor doorzocht. Hoeveel er vermist wordt kon gisterenavond nog niet worden op gegeven. Kort na het gebeurde waren op de plaats van de misdaad aanwezig de hoofdcommis saris de heer A. H. Sirks, de officier van Justitie mr. J. A. de Visser en mr. Van Es. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld met een politiehond en deze hond liep, vol gens het „Hbld.", voortdurend naar het ach ter het slop gelegen houten hek, waarin een deur toegang geeft tot de Oost-Admiraliteits kade. Een van de spijlen van dit hek is ge broken en men vermoedt, dat de daders eerst hebben geprobeerd hier een gat te maken, ten einde het terrein te kunnen verlaten. Het is nog onbekend, hoe zij van het terrein zijn weggekomen. De afdeeling dactyloscopie was eveneens spoedig ter plaatse. Het hek aan den Oostzee dijk wordt in den regel 's avonds gesloten of door den heer Lans of door den heer P. C. van den Heuvel, een wijnhandelaar en distil lateur, die aan de binnenplaats zijn kantoor en magazijnen heeft. Gisterenavond heeft het hek van tien voor zes tot ongeveer zes uur opengestaan, omdat de heer Van den Heuvel een paar kinderen van het terrein moest laten. Daarna is het hek gesloten. Bij den Vreemdelingendienst te Rotterdam is de kapitein van het hier binnengekomen Duitsche s.s. „Falk" aangifte komen doen van vermissing van den eersten officier van zijn schip, Alfred' Burger, die Maandagnacht j.l. te ongeveer vier uur toen het schip ter van Borcum of Terschelling was, door een golf overboord is geslagen en vermoedelijk is verdronken. Het schip bevond zich toen op 53 gr., 30 35 N.B. en 5 gr. 27 O.L. Door de Belgische politie is, zooals reeds gemeld, te Ostena'e aangehouden en in ver zekerde bewaring gesteld de Belgische koop man F. v. d. W., verdacht den driedubbelen moordaanslag op 10 October j.l. te Sluis te hebben gepleegd. De „Telegraaf" verneemt omtrent deze arrestatie nog het volgende: Verdachte heeft reeds dadelijk na zijne aan houding een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft terstond na den moord de woning van mej. Pijpers verlaten, en, na nog heel even in den stal op het Moleneind te zijn geweest, waar hij zijn geld verborgen had, de wijk naar België genomen. Den tweeden nacht is hij naar de woning van mej. Pij pers teruggekeerd en heeft kans gezien zijn rijwiel te bemachtigen, dat zich in een bü- behoorenden stal bevond. Ongeveer een maand heeft hij gezworven in de duinen aan de Belgische kust, terwijl hij zich des nachts in de z.g. „onderstanden" terugtrok. Steeds was de politie hem op het spoor, doch telkenmale wist hij nog bijtijds te vlucht®!. In den nacht van 12 op 13 Novem ber is hij wederom te Sluis terug geweest. Door een ongelooflijk toeval begunstigd, heeft hij in den stal een aan Pijpers toe- behoorend paard en wagen, negen konijnen van den heer G. en een partijtje visch mee genomen. De visch heeft hij te Eekloo ver kocht het paard en den wagen te Ostende! Opnieuw is hij toen in de duinstreek tus- schen Knocke en Verpanne gaan zwerven. Te Ostende is hij dank zij het volhardend en ijverig werk van de Hollandsche en de Belgische politie eindelijk aangehouden. Bij zijn aanhouding bood hij in het geheel geen tegenstand. De revolver waarmede hij den moord gepleegd heeft, was nog in zijn bezit. De verdachte heeft geen medeplichtige ge had en in het geheel geen hulp van derden. Te Vlissingen is gisteren de schipbrug aan gevaren. Het verkeer er over is gestremd. Tweejarig jongetje verbrand Dezer dagen heeft in een woning aan de Joden Houttrtnen te Amsterdam een twee jarig jongetje tijdens de afwezigheid der ouders met lucifers gespeeld. Het kind raakte in brand en is zwaar gewond naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd. Daar is het aan de gevolgen overleden. Per auto van den G.G. en G.D. is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd het lijk van een bewoner van den Amstel- veenscheweg, die op de spoorbaan Amster damAalsmeer, nabij de Nieuwe Meerlaan was overreden en gedood. Zooals gemeld, is een juwelier in de Kal- verstraat te Amsterdam, en wel de firma S. Spyer, opgelicht voor 1000.—, voor welk bedrag een vervalscht bankbiljet door den oplichter was afgegeven. Uit het nader onderzoek blijkt, dat het vervalschte bankbiljet in werkelijkheid een echt bankbiljet was, echter niet van duizend, doch van honderd gulden. Op het biljet, dat men bruin gekleurd had, was achter de cij fers 100 een nul geplaatst, terwijl het woord „honderd", na'geradeerd te zijn, veranderd was in' „duizend". Het verlies voor de benadeelde firma is nu in elk geval met 100 gereduceerd. Omtrent den dader tast men nog in het duister. Te IJsselmonde is het zevenjarig zoontje van den heer J. Luyendijk aldaar door den personenauto van den heer H. P. C. Schram, scheepsbouwmeester te Slikkerveer, overre den. Inwendig ernstig gekneusd en met een gebroken rechterbeen is het jongetje naar het gemeente-ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Op de Maas te Rotterdam heeft gisteren ter hoogte van de Steenplaat, een aanvaring plaats gehad, waarbij vier schepen min of meer beschadigd werden. De sleepboot Excelsior II sleepte het met hodt geladen Rijnschip Anna Catherina stroomopwaarts en moest daarbij verschil lende sleepen passeeren. De achterste van deze sleepen waren de Rijnschepen Vader land VI en Energie. Deze moesten plotseling inhouden, waardoor dezé laatste schepen op deri stroom omzwaaiden en de Anna Cathe rina bekneld deden raken, doordat dit. schip aan de andere zijde tegen 't aan den Steen plaat liggende schip Fricka aanbots e. Een deel van den deklast ging verloren, de Anna Catherina werd ernstig beschadigd. Ook. de Fricka, de Vaderland II en de Energie wer den beschadigd. Te Lieveren (gem. Roden) is de woning bewoond door den landbouwer W. v. d. Veen afgebrand. Niets werd' gered; vijf koeien zijn in de vlammen omgekomen. Aneta seint uit Banjoemas dd. 28 November: Bij geologische opsporingen van dën Mijn bouw,. bfj Boemiajos, is een zeldzaam fossiel onder een laag lava gevonden, dat vermoede lijk datèert. uit het tertiaire tijdperk. Het is een schedel van een mammoet, lang een meter en breed 75 c.M. Een collectie fossielen is naar Utrecht gezonden om daar onder leiding van professor Rutten gedetermineerd te worden. Vervolgens wordt alles naar Ban doeng teruggezonden om te worden ge plaatst in het museum, dat thans wordt ge bouwd. Slechts acht zetels toegewezen aan Katholieken J. Veer schrijft in de „Koerier" o.m.: Tot ons, lang niet onverdeeld, genoegen hebben we in de „Koerier" kunnen lezen, dat van de 103 te vervullen plaatsen in de Regentschapsraden van Oost-Java er 8, zegge acht, zijn toegewezen aan de Katho lieken. Dit is geen 8, maar rond berekend 7.77 pet. En dat, terwijl de Katholieken er toch wel zoo ongeveer 35 pet. der bevolking zullen uitmaken. En dat terwijl de I.K.P. een lijstje van 69 candidaten heeft voorgebracht. Sommige regentschappen zullen niet één Katholiek lid in hun midden tellen. Waar voor zou 't ook dienen, niet waar? En geen enkele regentschapsraad zal er zelfs op twee kunnen roemen! Zoodat samen spannen finaal is uitgesloten, want hiervoor moet men minstens met z'n tweeën zijn. Het leeuwen-aandeel der benoemingen zal wel weer dienstbaar gemaakt worden aan de instandhouding van den fictieven P.E.B. Verschillende der benoemden zullen na hun benoeming gaan merken, dat ze tot den P.E.B. hooren. En zoo houdt men, door be noemingen, een partij in stand, die eigen lijk alleen uit één bestuur bestaat, *en be stuur, dat nog niet eens in staat is om leden te werven. De leden krijgt men door benoemingen. Wij echter, die een partij vormen, welke, getuige ons groot aantal sociale en politieke bonden, ons werken aan alle mogelijke on- derdeelen der openbare zaak, interesse toont voor het openbaar belang, wij kunnen, het blijkt ook nu weer, maar geen voldoende erkenning krijgen van ons bestaan. Van den vollen hooiwagen zijn een paar uitstekende plukjes voor ons, basta! Wanneer de anderhalve socialist, die in Indië huist, 2 zetels in den Volksraad krijgt, wordt er gezegd: „Ja, maar ze vormen zoo'n machtige partij in Holland!" Doen wij dat dan niet? Maar argumenten, die voor de roodheid gelden, gelden daarom nog niet voor ons! We willen maar zeggen: Wat Ons toekomt, zullen we slechts krijgen, als we 't door ons politiek en zedelijk overwicht weten te veroveren! En daarom: Uitbouw en versteviging van onze organisatie! Verdieping en verbreeding van ons sociaal en politiek werk! A.E.G I Verkoopbar Gr.Hoatstr. 15 TCtEFOON 15497 Het verslag over 1927 Een jaar in het teeken der spaarkassen Verschenen is het verslag der Verzeke ringskamer over 1927. Aan de algemeene beschouwingen is het volgende ontleend: Het jaar 1927 stond in het teeken der Spaarkassen. In het jaar 1927 werden: 'twee spaarkassen, n.l. de Nederlaridsche Sj jaar ver zekering voor Katholieken en Die Haghe, die beide een niet onaanzienlijke portefeuille hadden, on der de noodregeling geplaatst. Omtrent de eerste wordt opgemerkt, dat zij op te grooten voet heeft geleefd. Het geval van Die Haghe was van meer sleependen aard; maar ook hier is de zaak door de hooge kosten doodgedrukt. In het verslagjaar werden ter hand geno men de zaken van de Nationale Onderlinge Spaarkas te Utrecht en De Onderlinge Spaarkas voor het Koninkrijk der Neder landen te Schiedam, terwijl een ingrijpend onderzoek werd ingesteld naar den toestand van de Hollandsche Assurantie-Compagnie van 1919 en de Residentie-Spaarkas te 's.Gravenhage. De N. O. S. trad in liquidatie en de por tefeuille werd in de eerste helft van 1928 overgedragen aan de Levensverzekering-Mij. Holland, die van de D. O. S. aan de H. A. V-bank te Schiedam. De beide andere maatschappijen werden na vergeefsche pogingen voor overdracht der spaarkasportefeuilles (de levensverzekering- portefeuille van de H. A. C. ging over naar Eigen Hulp) onder de noodregeling ge plaatst. De H. A, C. en de Residentie-Spaarkas werden kort daarna in staat van faillisse ment verklaard, evenals dit te voren ge schiedde met de Nederlandsche Spaarver- zekering voor Katholieken en Die Haghe. In 1927 werden negen adviezen krach tens art. 24 der wet gegeven. In vier gevallen werd een besluit tot publicatie genomen, doch tot publicatie kwam het niet. Van de gegeven adviezen werden er drie opgevolgd en vervielen er drie, doordat de aangelegenheid een andere wending nam. In de drie overige gevallen werd de zaak tot later aangehouden. Eenige malen werd aan de beslissing van onze kamer onderworpen de vraag, of, indien een min of meer groot aantal werkgevers ten behoeve van hunne werknemers, hetzij in den vorm van een onderlinge maatschappij of vereeniging, hetzij in dien van eene naamlooze vennootschap of stichting, een pensioenfonds oprichten, zulk een fonds al of niet valt onder art. 6c der wet op het levensverzekeringsbdrijf. Onze Kamer besliste, dat dit niet het ge val was. Terzake van den te verwachten invloed der nieuwe wet op de naamlooze vennootschap pen zegt de Verzekeringskamer: Wij, die van nabij hebben kennis gemaakt met de chi canes van aandeelhouders, die tot bij- en volstorting werden geroepen, constateeren, dat de n'euwe wet verschillende verbe teringen brengt, o.a. wat betreft de ont heffing van de verplichting tot volledige storting, het beroep op compensatie, de aansprakelijkheid der aandeelhouders en de onverplichte stortingen. Aan het einde van 1927 strekte het toe zicht der Verzekeringskamer zich uit over 229 ondernemingen. Op 31 December 1927 waren 197 instellin gen bevoegd, haar bedrijf voort te zetten. Er is een vermindering van het aantal der in exploitatie zijnde spaarkasondernemingen van 21 op 14, waarmede naar onze meening de eindtoestand echter nog niet bereikt is. De 14 maatschappijen, die uit. 1927 nog in exploitatie waren, toonen op zich zelf een vooruitgang van jn-hschreven bedrag aan van pl.m. 70:000 000 tot pl.m. 75.000.000. In de laatste laren hebben 30 ondeme- m'ncen het bedrijf stopgezet. Van deze 30 zün 19. ondernemingen geheel verdwenen. Evenals de levensverzekering-maatschap pijen zich beijveren, om de grondslagen harer wiskundige reserve voortdurend te ver sterken, ligt het op den weg der spaarkas ondernemingen, om de administratiereserve steeds op hooger peil te brengen. Met het oog op de in den regel vrij hooge „doorloopende kosten" der onderne mingen is zulk een verhooging zeer ge- wenscht. Onder het hoofd Beleggingen wordt a m. het volgende medegedeeld: In verband met het bestaande renteniveau is een verdere daling nog te verwachten voor de gemaakte rente. Voorloopig is en marge van 1.16 pCt. bo ven den vrij algemeen gebruikten rentevoet van 4 pCt. als grondslag voor de wiskun dige reserve nog vrij aanzienlijk. Eenige maatschappijen schijnen zich voor te bereiden, t.z.t. voor de wiskundige re serve een iets lageren rentevoet dan 4 pCt. toe te passen, hetgeen in het algemeen belang toejuiching verdient. De gezamenlijke premiereseïve bedroeg 580.4 millioen 532,4 millioen). De sta tutaire en andere reserves bedroegen 53.100.000 45.300.000). Het totaal ge plaatste maatschappelijke kapitaal (c. q. waarborgkapitaal) bedroeg 31.400.000 30.200.000). De totale bruto-stand van het levensver zekeringsbedrijf bedraagt, rente tot kapi taal herleid: Ned. Levensverzekering Mijen 2.706.986.248, Nederl. Spaarondememingen 100.332.016, Ned. Fondsen 42.566.482, Ned. Omslagfondsen 32.000. Buitenlandsche maatschappijen, die ge rechtigd zijn, het bedrijf hier te lande uit te oefenen 36.533.607, andere buiteni. maat schappijen 10.798.512. Totaal 2.897.248.865, tegen rond 2.750.000.000 het jaar te voren. Indien men het spaarkasbedrijf ook in dit opzicht als levensverzekeringsbedrijf rekent, komt men inclusief de spaarinschrijvingen ten bedrage van 99.188.291 op 2.996.437.156 of rond drie milliard gulden. Eenige raadgevingen Dr. W. J. Franck, directeur van het Rijks- proefstation voor Zaadcontröle schrijft: Een der gevaarlijkste erwtenvijanden is wel de erwtenvlekziekte (Ascochyta Pisi), eene schimmel, die jaarlijks groote schade aanricht, zoowel aan de peulen, die daardoor vol onooglijke vlekken komen, als aan het zaaizaad zelf. Bij hevige aantasting gaat de kiemkracht der erwten ten deele verloren, bij minder hevige infectie is een gedeelte der aangetaste zaden nog wel kiemkrachtig, doch groeien daaruit zwakke en weder besmette kiemplanten op, die vooral onder eenigszins ongunstige groeiomstandigheden geheel zul len wegvallen of, indien ze nog in staat blijken zich staande te houden in den strijd om het bestaan, toch aan nieuwe infectie centra het aanzien kunnen geven, die op hun beurt weder de waarde van het nieuwe gewas zullen verminderen. In drogen toe stand vertöonen de aangetaste erwten veelal bruine vlekken, somwijlen eenigszins met verschrompeling samengaande, waarop men in gevallen van ernstige infectie de inge droogde pyeniden kan vinden. Veel duide lijker treedt de ziekte echter te voorschijn, nadat de erwten eenige dagen vochtig heb ben gelegen. Dan ontwikkelen zich witte schimmeldraden, waartusschen de pyeniden met uittredende sporenmassa's als rose punt jes zichtbaar zijn. Lang niet altijd is de Ascochyta-infectie aan het droge zaad waar neembaar; eene nauwkeurige bepaling zal dan ook als regel door het Rijksproefstation voor Zaadcontröle dienen te geschieden. Eene keuring te velde op de erwtenvlekziekte mag vooral niet worden overschat; slechts in die gevallen, dat daarbij een duidelijk positief resultaat wordt verkregen, is zij van beteekenis, in gevallen, dat bij de veldkeuxing geen Ascochyta kan worden geconstateerd, is hare afwezigheid nog lang niet zeker. Juist in de laatste weken voor het optrekken en zelfs na het optrekken der erwten, tijdens het drogen, kan deze schimmelziekte zich enorm sterk uitbreiden. Zekerheid omtrent dè al of niet aanwezigheid van Ascochyta kan dan ook alleen door eene nauwkeurige partijkeuring (of monsterkeuring) worden verkregen. De omvang der Ascochyta-aantasting is in de verschillende jaren wel verschillend, doch steeds zeer belangrijk. Zelfs bij de meest elementaire beoordeelingswijze, zouden in de laatste 4 jaren in elk geval resp. 25, 25, 14 en 11 pet. der onderzochte partijen als zaai zaad moeten worden afgekeurd, wijl zij een percentage door Ascochyta aangetaste zaden boven de 30 pet. bezaten. Juist omdat dit ziekteverschijnsel zoo vaak en geregeld voorkomt, is zijne bestrij ding zoo lastig, wijl het toch practisch uit gesloten is om alle eenigszins sterk aange taste partijen maar eenvoudig als zaaizaad af te keuren. Het gevolg is, dat men steeds wetler zieke erwten uitzaait en daardoor af hankelijk wordt van de weeromstandigheden tijdens het ontkiemen, opgroeien en oogsten of men al of niet een gezond gewas zal kun nen binnen halen. Dubbel moeilijk is de bestrijding van deze schimmelziekte, omdat desinfectie van de erwten, hoe vaak ook door belanghebbenden aanbevolen, practisch zonder voldoende resultaat is; de infectie is daarvoor te diep doorgedrongen. De eenige wijze van bestrijding is derhalve het gebruik van volkomen gezonde zaai- erwten en dit is natuurlijk alleen weder mogelijk als men voldoende keuze heeft. Waar het thans, bij het binnenhalen van den erwtenoogst 1928, gebleken is, dat de ver- meerderingsvoorwaarden voor de erwten vlekziekte ai zeer ongunstig zijn geweest en i dat dit jaar in het algemeen een prachtige en overvloedige oogst is verkregen, is thans de gelegenheid voor bovenbedoelde scherpe selectie al bijzonder geschikt. Mijn advies aan alle erwtentelers luidt dus in dit verband: „Wees dit jaar bijzonder critisch ten aanzien van uwe zaaierwten, laat uwe zaaierwten vooral op gezondheids toestand beoordeelen en keurt onverbiddelijk alle partijen af die eenigszins belangrijk zün I aangetast door Ascochyta." I Wanneer deze werkwijze meer algemeen wordt toegepast, zal het wellicht mogelijk blijken, zelfs indien het jaar 1929 gunstig mócht uitvallen voor Ascochyta-ontwikke- ling, het percentage aangetaste partyen/ alsmede de numerieke aantasting dezer par tyen, sterk te doen terugloopen. zoodat het beeld, dat de laatste 4 jarèn (1924'28) ons ten aanzien van het voorkomen van' Ascochyta hebben opgeleverd, verdrongen wordt door een gunstiger, zooals bijv. de jaren 1 1921'24 vertoonen. Indien ieder voor zich daartoe medewerkt, zal het resultaat zeker niet uitblijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10