Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON De interne politieke situatie van Duitschland RADIO-OMROEP VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 MARCIA DE LAUBLY EEN VROUW TER DOOD VEROORDEELD iiiiiiii HET SAARGEBIED EN HET MOEDERLAND GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN LEGER EN VLOOT Minister Lambooy te Oldebroek MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Bij Boodsch.ppen doen, geen PUR0L vergeten. De ontwikkeling van de interne politieke situatie in Duitschland, die in veel opzich ten nauw verband houdt met de kwesties der buitenlandsche politiek, verdient weer verhoogde aandacht. Het debat in den Rijks dag over de buitenlandsche politiek heeft aangetoond, dat er in de buitenlandsche po litiek waarvan Dr. Stresemann de leiding weer op zich heeft genomen een breed en vast front bestaat. Ondanks den achteruit gang, die telkens weer in de Locarno-poli- tiek is waar te nemen, heeft de groote meer derheid van den Rijksdag en van het Duit- sche volk deze politiek van Stresemann prin cipieel nog altijd als de juiste erkend; en de sociaaldemocratische afgevaardigde Breit- scheid heeft met recht kunnen zeggen, dat het eenheidsfront der buitenlandsche politiek, van de so ciaaldemocraten tot aan de Duitsch- nationalisten, hech ter is dan ooit, se dert 1925. Het grootste deel van de Duitsche pers spreekt dan ook het vertrouwen uit, dat Dr. Strese mann steunend op zijn groote meerderheid bij de reparatie-onder handelingen, die voor de toekomst van Duitschland beslissend zijn, dat zal bereiken, wat in de gegeven om standigheden mo gelijk is, en wat beantwoordt aan de werkelijke pres tatie-mogelijkheid van Duitschland. Al waren de be sprekingen over de buitenlandsche po- Riiksdatafe.evaardiede litiek in den Rijks- dag, vooral van den kant van dr. Stresemann hoofdzake lijk gericht op een uiteenzetting met de Entente, toch is de uitwerking ervan op de ontwikkeling der binnenlandsche politiek onmisbaar. Tegelijk met het afdoen van de pantserkruiser-kwestie schijnt de weg te zijn vrijgemaakt, om de groote coalitie te vormen. De situatie heeft hier zoo'n ver schuiving ondergaan, dat het op het oogen- blik niet zoo zeer aankomt op de houding van de sociaaldemocraten en de Duitsche Volkspartij, dan wel op die van het cen trum. De groote coalitie moet niet alleen Kabinet-Muller van zijn tegeuwoordigen provisorisch toestand verlossen en daar door den Rijksdag meer invloed verschaf fen, maar ook in Pruisen moet de groote coalitie tot stand komen. Hier staat voor al de kwestie van het concordaat in den weg. Hen centrum eischt zoowel de coalitie als het concordaat en wijst onderhande lingen over deze kwesties, die niet tegelijk plaats hebben, van de hand. Een nog gevaarlijker klip voor een eens gezinde toekomstige samenwerking in de groote coalitie vormen de economische kwesties en wel vooral de oplossing van het loon-conflict in Noordwest-Duitschland Dit conflict is daarom van zoo groote be- teekenis, omdat het de grondslagen van de levensbeschouwing en de economische overtuiging van de partijen raakt, afgezien van de materieele momenten. Het gaat hier ongetwijfeld bij een groot gedeelte van den strijd om de macht, die zich tusschen werk gevers en werknemers, sedert het eind van den wereld-oorlog, afspeelt. Pas bij een ba lans van het loon-conflict zal men zien, wat voor een onmetelijke schade het heeft ver oorzaakt aan de Duitsche volks-economie. Misschien zal het inzicht, dat men uit deze balans zal trekken, er toe bijdragen, dat er aan beide kanten beslissende stappen wor den gedaan, om een arbeidsvrede te berei ken. Van groot belang is in dezen strijd tus schen werknemers en werkgevers de hou ding van de Katholieke Kerk. De „Kölni- sche Zeitung" heeft er met recht op gewe zen, dat een in Keulen verschenen verkla ring der Katholieke Actie een radicaal-so cialen, ja zelfs revolutionnairen koers ver langt in het Katholieke arbeiders-kamp. De kerk schijnt zich gedwongen te voelen, voor de arbeiders partij te nemen. Het is kenteekenend, als de „Kölnische Zeiung" hierover zegt: De kerk heeft ge lijk, wanneer ze vermaant tot den socialen vrede. Ze blijft in haar element, wanneer ze van de rijken verlangt beperking der weelde en van de leiders eenvoudigheid en overgave aan hun taak. Ze zou ook goed doen, als ze bijv. bij dreigende loonvermin- deringen van de werkleiders zou eischen, met de verlaging van hun salarissen een voorbeeld te geven. Overigens zijn er van kerkelijken kant officieel collecten gehou den voor de uitgesloten arbeiders en de op roepingen van het kerkelijk gezag hebben ondubbelzinnig aangetoond, dat de Kerk in den grooten loonstrijd geheel aan den kant van de Katholieke arbeiders staat. In de volgende weken zal nu moeten blij ken, of de noodige stabilisatie van het Ka binet en daarmee de geslotenheid van Re geering en Parlements-meerderheid kan worden bereikt. Een voorwaarde hiervan is, bij de tegenwoordige interne politieke si tuatie, dat er afstand wordt gedaan van een zuiver partij-politieke taktiek en dat men tot het inzicht komt, dat de kwesties, die voor Duitschlands toekomst in de komende tientallen van jaren beslissend zijn, zooveel mogelijk aaneensluitingen in het binnen land vereischen. DE AMNESTIE-WETTEN IN EERSTE LEZING AANGENOMEN. BRUSSEL, 29 Nov. (V. D.) De Belgische Kamer heeft in eerste lezing aangenomen de door de regeering ingediende amnestie wet, waardoor aan de tot minder dan 10 jaar gevangenisstraf veroordeelden en aan de bij verstek veroordeelden, die aan zekere voor waarden voldoen, amnestie wordt verleend, Degenen, die tot zwaardere straffen zijn ver oordeeld, pok Dr. Borms, zijn bij deze am nestie-verleening dus niet inbegrepen. De volgens dit wets-ontwerp begenadigden zul len echter verstoken blijven van hun burger lijke en politieke rechten. DE OORLOGSBEGROOTING Bjj de verdere beraadslaging over de oor- I logsbegrooting in de Fransche Kamer be- j toogde Flandin (republikeinsch-democrati- sche linkerzijde) dat allen, die Duitschland bezocht hadden, er getuigenis van afleggen, dat dit land zich militair organiseert en dat het Rijnland van nieuwe militaire spoorwegen voorzien is. Daarom is de openbare meening in Frankryk er ongerust over, dat de oost grens van Frankryk open is. Renaudel (soc.) verklaarde, dat de oor- logsbegrooting er in dit jaar geweldig uitziet. Men heeft van geweldige grensversterkingen gesproken, die op zes tot acht milliard francs zouden te staan komen, al is dan deze raming steeds verlaagd. In de Fransche militaire wetten staan evenwel bepalingen over de disponibiliteiten der lichtingen, die aan den Franschen gedelegeerd^ tot op heden bij den Volkenbond, Paul Boncour, moeilijk heden hadden berokkend. De socialisten heb ben nooit doen blijken, dat zy geen belang hebben bij de landsverdediging. Dat hebben de communisten hun juist verweten. Als de socialisten aan de regeering zouden komen, zouden zy niet de methoden der landsverdediging prijsgeven, maar zouden zij ze aanpassen bij hun stelsel van het ge wapende volk en by de bepalingen van den Volkenbond. Renaudel stelde voor de oorlogsbegrooting terug te zenden naar de financieele commis sie, opdat deze haar zou kunnen verminderen tot de cyfers van 1926. Zoowel de rapporteur der legercommissie uit de Kamer als de minister van financiën Chéron verzetten zich tegen dit voorstel, waarbij de minister de kwestie van vertrouwen stelde. Nadat van radicale zijde verbazing was geuit over de plotselinge indiening van het voorstel-Renaudel, stelde deze voor de zit ting te schorsen, opdat de linksche partyen het daarover eens zouden kunnen worden. De minister van oorlog Painlevé ver klaarde, dat dit een bewijs van wantrouwen zou zijn tegen den minister van oorlog. De radicale leider Daladier noodigde zyn politieke vrienden uit, zich by het socialis tische voorstel tot schorsing der. zitting aan te sluiten. Hierop werd gestemd over het voorstel tot schorsing. Het werd met 385 tegen 195 stemmen verworpen. Na deze stemming trok Renaudel zUn voorstel tot terugzending naar de commissie in. In de avondzitting is een voorstel van den socialist Novelle tot schrapping van de credieten voor de militaire rechtspraak, nadat de regeering de kwestie van vertrou wen had gesteld, met 380 tegen 203 stemmen verworpen. PARIJS, 29 Nov. (V. D.) Juliette Brucy, die om haar schoonmoeder dwars te zitten! haar man gedood had, werd heden door de jury van het epartement Seine et Oise ter dood veroordeeld. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. LONDEN, 29 Nov. (V.D.) Gedurende het geheele verloop van de ziekte van den ko ning was zijn omgeving, de bewoners van Buckingham Palace, niet zoo optimistisch gestemd als vandaag, na het onderzoek der doctoren. In het hedenmorgen uitgegeven bulletin wordt gezegd, dat de uitbreiding van de ziekte tot staan is gebracht. Men be schouwt dit als een verheugend teeken, te meer waar de koning een rustigen, zij het dan ook slapeloozen nacht heeft gehad. De koning heeft echter gedurende de laatste da gen zeer veel overdag geslapen en op deze wyze niet veel slaap gemist. Ook dit be schouwt men als een gunstig teeken van herstel. Koning George V van Engeland De zonen van den koning in Afrika. Het is nog niet zeker, of de Prins van Wales, die te Dar-Es-Salam vertoeft, terug zal keeren. Het schijnt echter, dat de Her tog van Gloucester, die op jacht is en van wien men het laatst gehoord heeft, dat hy zich in de nabijheid van Abercom in Rho desia bevond, nog niets van de ziekte van zijn vader heeft vernomen. Abercom is on geveer 600 mijlen van Dar-Es-Salam verwij derd en er bestaat geen spoorwegverbinding, zoodat zelfs indien de hertog van de ziek te zijns vader op de hoogte wordt gebracht hij Dar-Es-Salam niet tydig zou kunnen bereiken om zijn broer te vergezellen, indien deze Zondag per kruiser vertrekt. HET CONFLICT IN DE IJZERINDUSTRIE Geen opzegging van het arbeids tijdtarief ESSEN, 29 Nov. (V. D.) In tegenstelling tot anders luidende berichten hebben de 3 me taalarbeidersbonden, welke deel hebben aan het tariefcontract afgezien van de opzegging van de overeenkomst inzake arbeidstijd per 1 December. In zakenkringen wordt er o.a. op gewezen, dat met het oog op den moeilijken toestand in de hangende onderhandelingen de mogelijk heid van opzegging van de overeenkomst niet ernstig overwogen is. De regeeringsbemiddeling BERLIJN, 29 Nov. (V. D.) Naar de Ber liner Boersenzeitung verneemt, zou minister Severing, die als bemiddelaar in het conflict in de üzerindustrie gekozen is, reeds een bemiddelingsvoorstel uitgewerkt hebben. De bemiddelingsonderhandelingen zullen niet meer in het Ruhrgebied plaats hebben, doch in Berlijn. Naar het blad verder verneemt, hebben de Donderdag in Berlijn aanwezige industrieelen der Rijnsch-Westfaalsche industrie met leden van het Rijkskabinet onderhandeld over de nieuwe bemiddelingsactie. Het schijnt, dat het voorstel van Severing een voor de indu strie aannemelijke basis vormt tot nieuwe onderhandelingen. Er zou eenige waarschijnlijkheid bestaan, dat de overeenstemming reeds heden op deze basis zou kunnen worden bereikt, zoo dat Maandag dan 't werk kan worden opge nomen. Minister Severing scheidsrechter? BERLIJN, 29 Nov. (V. D.) Volgens geruch ten in parlementaire kringen te Berlijn zou het Rijkskabinet Minister Severing hebben aangezocht als scheidsrechter in het metaal- conflict te willen optreden. Severing zou echter nog geen beslissing hebben genomen, aangezien de betrokken partijen, werkgevers en vakvereenigingen, eerst gehoord moeten worden, ten einde te weten, of zij met de be noeming van den minister voor deze bijzon» dere functie accoord gaan. Naar aanleiding van het feit, dat Saar- brücken thans 10 jaar door de Fransche troepen is bezet, hebben alle partyen in den gemeenteraad, behalve de communis ten, een resolutie aanvaard om te protes teeren tegen de afscheiding van het Saar- gebied van het Rijk en van Pruisen. Betoogd werd, dat de ervaringen ge durende die tien jaren hebben aangetoond, hoe onmogeiyk het is, dezen toestand nog tot 1935 te laten voortduren. De eventueele handhaving van een poli tiek en economisch autonoom Saargebied zou in stryd zijn met het zelfbeschikkings recht der volken. De bevolking van de stad heeft slechts één wensch, n.l. zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is onvoor- waardelpk en zonder eenige beperking ver- De stad verwacht van het Fransche volk, eenigd te worden met het Duitsche ryk. dat het meewerkt om te komen tot een vreedzame regeling met het Duitsche ryk over de Saarkwestie. NATlUNAAL-SOUALlSlISCHt ACTIE Nachteiyke militaire oefeningen; een landraad van zyn functie ontheven Eenige weken geleden was het den auto riteiten te Kassei bekend geworden, dat de nationaal-socialistische arbeidersparty in het district Kirchhain niet ver van de universiteitsstad Marburg over een speciale organisatie beschikt, welke klaarblijkeiyk militaire doeleinden nastreeft en haar leden een militaire opleiding geeft. Naar de „Vorwarts" meldt, is by een onderzoek duideiyk gebleken dat deze ver boden organisatie door den landraad Von und zu Gilsa oogluikend werd toegelaten. Geconstateerd werd, dat de nationaal- I socialisten sedert vier weken nachtelijke oefeningen hielden in de bosschen van het district. Naar aanleiding hiervan heeft de Prui- I sische minister van binnenlandsche zaken j den landraad onverwyid van zijn functie I ontheven. Er wordt onderzocht welke maatrege len tegen de leden der nationaal-soc. orga nisatie kunnen worden genomen. WINTER IN ZWITSERLAND BAZEL, 29 November V. D. Sinds Woensdagmorgen sneeuwt het in geheel Zwitserland tot aan het Meer van Genève. De temperatuur is op het vriespunt. Op de bergen is de sneeuwval nog sterker. Op den Rigi ligt 35 tot 40 c.M. versche sneeuw en heerscht een koude van 8 4 9 graden. Op sommige plaatsen is de wintersport reeds aangevangen. De toestand in China Volgens te Rome ontvangen telegrammen, is de toestand in Zuid-China veel verbeterd. Overal is een streven waar te nemen om slechte oude gewoonten en gebruiken af te schaffen en de Chineezen op depzelfden trap van beschaving te brengen als de meest vooruitstrevende volken van het avondland. De methoden, die men daarvoor gebruikt, zyn vaak zeer merkwaardig. Men is bezig om groote nieuwe verkeerswegen aan te leggen en de bestaande wegen te verbreeden. Dit is een der voornaamste oorzaken, dat er tegen woordig vaak van die onzinnige belastingen worden geheven en dat huizen en landeryen onteigend worden. Ook de gebouwen van de missie ondergingen hetzelfde lot, als ze in den weg stonden. En dat gebeurde niet uit vijandige gezindheid tegen de missies of bui tenlanders, maar, omdat de regeering onver biddelijk het privaateigendom in beslag neemt, wanneer 't volgens haar meening 't welzijn van het land in de weg staat. De beweging tegen het Communisme breidt zich sterk uit en men hecht meer aan orde, rust en welvaart. Moderne Kerkenbouw In de stad Berlijn heeft men een heel mo derne kerk gebouwd, die toegewijd is aan den H. Augustinus. Het is feitelijk een heel com plex van gebouwen: kerk, pastorie, patro naat, vergaderzalen, parochiale bibliotheek, en leeszaal, liefdadige instellingen, alles bij elkaar. Het is een zeer goed geslaagd modern bouw werk: de kerk is prachtig en behoeft in stijl en waardigheid voor anderen niet onder te doen, terwijl de inrichting van al deze ge- bouweïi zoo practisch blijkt dat dit spoedig navolging zal vinden. De Madonna van Kevelaer Te Kevelaer, de beroemde bedevaart plaats, aan den Beneden-Rijn, hoog is onlangs Madonna-standbeeld een zs meter onthuld. Onder de plooien van den mantel dezer Madonna zoeken slachtoffers van den oorlog en van den nood der latere jaren, een schuilplaats. Het monument is tevens gewyd aan de nagedachtenis van de in den oorlog geval len burgers van Kevelaer, wier namen op den breeden mantel der Madonna geschre ven staan. Eerste klas in de Dul>6che treinen Zooals men weet, ts t>y de Duitsche spoorwegen onlangs het twee klassen systeem ingevoerd. In het buitenland meent men nu veelal, dat in Duitschland de eerste klas geheel is afgeschaft. Dit is onjuist. De eerste klas is weliswaar verdwenen uit een aantal treinen, die alleen voor het binnenlandsche verkeer bestemd zyn, maar zij is biyven bestaan inalle in dienst van het internationale verkeer staande snel treinen, in een aantal D-treinen en in de FD-treinen, zooals in de treinen Ber lyn—Nederland, Nederland—München en in den „Rheingold"-trein. In alle Duitsche slaapwagens zyn net als voorheen coupé's eerste en tweede klas verkrijgbaar. Father Higley In de armste buurt van Londen, Linehou- se, waar niets dan losse arbeiders en de meeste werkloozen wonen, verricht Father Higley reeds 43 jaar z'n zegenrijk priester- lyk werk. Hy heeft vier nieuwe scholen ge bouwd en de drie bestaande scholen uitge breid, terwyi hy de hiervoor benooaigde gel den uit vrijwillige bydragen moest verzame len. Verschillende sociale en charitatieve in stellingen heeft hy in het leven geroepen, waaronder ook een ziekenhuis en een zenuw- ïydersgesticht. Thans gaat Father Higley nog een nieuwe kerk bouwen voor zyn arme parochianen, daar de tegenwoordige veel te klein is. Na de Presidentsverkiezing. Bij de voorbereidingen voor de Presidents verkiezing hebben de Amerikaansche Bis schoppen een zeer gereserveerde houding aangenomen. Verschillende Bisschoppen wa ren er zelfs bang voor, dat de keuze van Smith het sein zou zyn geweest voor een groote anti-katholieke beweging in heel het land. Er waren zelfs kranten die beweerden dat de Democratische party een zuiver cle- ricale Roomsch-Katholieke party is. Derge- lyke belacheiyke voorstelling van zaken heeft er toch het hare toe bijgebracht, dat, de ontwikkelde volksklassen den Republikein- schen candidaat gestemd hebben. De katho lieken hebben alles gedaan om misverstand te voorkomen. Zoo schreef het bekende tijd schrift „American": „wy hebben er geen bij zonder voordeel van, dat Smith gekozen wordt, maar wij hebben er heel veel belang bij, dat het land goed bestuurd wodt, en wij wenschen vurig, dat noch de katholieken, noch de niet-katholieken op een of andere wijze onder den druk van een godsdienstig fanatisme te ïyden zouden hebben." Bovendien heeft men president Hoover nooit verdacht van vooringenomenheid tegen de Katholieken. Het is bekend, dat hij met den tegenwoordigen Paus, die destijds Nun tius te Warschau was, heel prettig samenge werkt heeft bij den wederopbouw van Polen Wat hij verder voor de bibliotheek van Leuven gedaan heeft is overbekend. Toen hy de candidaatstelling voor de Republikeinsche partij aanvaardde heeft hij er feestelijk voor bedankt om zich in zijn verkiezingsredevoe ringen op godsdienstig terrein te begeven. Hij verklaarde daarbij: „Mijn familiebetrek kingen en mijn eigen persoonlijke overtui ging leggen my den plicht op om de gods dienstige verdraagzaamheid niet alleen vol gens den letter, maar ook volgens den geest van de wet te verdedigen. Het is de roem van Amerika en van het Amerikaansche ideaal leder mensch het recht toe te kennen om God te aanbidden, zooals iedereen vol gens zijn geweten, dat meent te moeten doen." Ophunverbod Volgens een bericht van onzen correspon dent uit Delli, zal binnen afzienbaren tijd voor heel Indië het opiumschuiven verboden worden. In verschillende provincies waren reeds bijzondere bepalingen tegen het opium schuiven uitgevaardigd: in andere provin cies werden de oude vergunningen gehand haafd doch er werden geen nieuwe conces sies meer gegeven (zooals bekend is, werd dit verlof ook niet algemeen gegeven, maar slechts individueel) In Assam bestaat reeds een volledig ver bod van opium-schuiven. In Pendab* in het Noord-Westen in Belutschistan. in de pro vincie Delhi en in de Vereenigde Provincie is het verboden om in gezelschap opium te schuiven. Eucharistisch congres in Chili Het Eucharistisch Congres van La Serena is een geweldig manifestatie geworden van het katholieke Chileensche volk. Uit alle oorden des lands kwamen groote pelgrimscharen naar het mooist gelegen plekje van Noord-Chili. 15 Aartsbisschoppen en Bisschoppen namen deel aan dit Congres. Drie groote stoomschepen vervoerden bij deze gelegenheid 8000 pelgrims. Aan de slot- processie werd door ruim 40.000 menschen deelgenomen. Z.Exc. minister Lambaay woont heden in de legerplaats te Oldenbroek schietproeven by met het nieuwe infanterie-geschut de Stokes-Brandt-mortier. ZATERDAG i DECEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.302.00 Concert door het Boris Lensky Tno 2.003.30 Aansluiting van het Tuschinsky Theater te Amsterdam. Orkest o. v. Max Tak. P. Palla-orgel 4.004.30 Itaiiaansche les, beginners 4.305*oo Italiaansche les, gevorderden 5*005-25 Fransche les, beginners 5.25—5.50 Fransche les, gevorderden 5.506.50 Concert door het Omroep-crkest 6.507«*5 Duitsche les, beginners 7.15—7.40 Duitsche les, ge vorderden. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend K.R.O.- uitz. 12.301.30 Concert door het K. R. O. - Trio 3.004.00 Kinderuurtie door Mevr. Nuwenliuis en Mevr. D. Schrainade 5.306.50 Gramofoonmuziek 6.50 7.00 Katholieke berichten 7.007.3c Engeische les 7.308.00 Kniples 8.008.20 Spr. Drs. H. A. Kaag Economie 8.20 Concert. R. K. Harmonia *St. Caecilia" uit Nieuwendam, Mei. M. Kleyn-sopraan. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 1.202.20 Het Carlton Hotel Octet 2.50 Feest van de Hackney School 2.50 Balladenconcert. E. Griffin-sopraan. I. Menzies-bariton. B. Humby-piano 4.35 Dansmuziek I 5-35 Kinderuurtje 6.20 Rugbywedstrijd 6.35 Nieuws ber. 7.00 Muziek 7.05 Schubert's muziek voor viool en piano 7.20 Omroepcauserie 7.35 Muziek 7.45 Sportpraatje 8.05 Populair Schotsch concert 1. d. Kingsway Hall. Kapel v. a. H. M. Schotsche Garde. K. Arundel-bariton. B. Bannerman-alt. A. Brown-orgel. 9.20 Nieuwsber. 0.35 Causerie 9.50 Nieuwsber. 9.55 Vaudeville. Dans-orkest en variété-artisten. Uit het Palladium 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1-50 M. 12.50—2.10 Gra mofoonmuziek 4.055.05 Dansmuziek. Joss Chisiery Symphonians 8.20 „Mevr. de Hertogin/' Offenbach, met medew. van Mile. Ferrarc. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Concert. Cor netkwartet en Dubbel kwartet „Beethoven." 7.20 Vroo- lijke avond. „Papa hat's erlaunbt." radio-hoorspel van Miiller Daarna tot 12.20 dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, (ZEESEN) 1250 en 1680 M, 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkestconcert 5.207.05 Lezingen 7.20 Concert door leden van het Berliner Philharinonisch Orkest 8.20 Marek Weber speelt Daarna dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 3*50 Piano- en vioolconcert 4.50 Orkestconcert Daarna tot 11.10 Cabaret. BRUSSEL, 509 M/5.20 Dansmuziek 7.05 Vioolconcert 7.20 Gramofoonmuziek —.8.25 Galaconcert ixo.40— 11.20 Dansmuziek. AMSTERDAM, 29 Nov. Aardappelen. ^Bericht v/d mak Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3/25—3-35» blauwen f3.25—3.35, bl. Eigenheimers (3—3.10, Eigenheimers f 2.60—2.80, blauwe poters f 2.302.40, bonte poters f 2.25 2.30,IJpolder blauwe Eigenheimers f 3—3.10,Bevelanders f 2.50—2.60, Andijker blauwen f 3.10—3.25. Noord-Koll. Eigenheimers d 2.60—2.80.. olauwe E,genh. f 3-—3'io, Anna Paulowna rand f 3—3.25, Hilleeommer zand- aardappelen f,.3.25, Drenfsché Eigenheimers f 2.10—3.25. Flakkeesche Eieenh. poters f 2—2,to, Spuische Eigenh. poters f 2.10— 3.25 p. hl. AMSTERDAM, 29 Nov. Eieren. (Eierveilmg Prinsengracht gracht). Aanvoer deze week 125.000 stuks. Hoogste prijs f 11 middenprijs f 10—10.50, laagxte prijs f 5.25. Eendeneieren f 6.507, koeihuiseiercn f 6.907-50» Buitenl. eieren f Handel kalm. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND J. P. COEN (uitr.) 2811 v. Algiers. KON.NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ADOLPH KIRSTEN 28/11 v. Barcelona te Genua. ADONIS 28/11 v. Fiume n. Gravosa. AMSTERDAM 28T1 v. Curacao n. Europa. ARIADNE 28/11 v. Malaga n. Cadix. BOSKOOP (thuisr.) 26/11 v. Iquique n. Guayaquil. ERATO 29/n v. Danzig te Amsterdam. FOEHR 27/11 v. Sevilla n. Carthagena. HAARLEM (uitr.) 28 11 te Cartnageiu. HEBE 29/11 v. Valencia te Amsterdam. HERMES 28'ti v. Bourgas te Varna. IRENE 27/11 v. Piraeus n. Salonica. MEROPE 28/11 v, Carthagena n. Alicante. OBERON 28 '1 j v. Rotterdam n. Lissabon. ORANJE NASSAU 28'!I v. W.-Indié te New Yoffc SATURNUS 28'n v. Genua te Livorno. KON. HOLL. LLOYD GAASTERLAND 29/11 v. Amst. n. Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN MELISKERK 29/11 v. Hamburg n. Amst. NIAS 29/11 v. Amst. te Rott. (Verb.) NIEUWKERK (uitr.) 28/11 v. Mozambique n. Beite, SUMATRA (uitr.) 26/11 te Algoabaai. HOLLAND—AMERIKA LIJN GROOTENDIJK Pacifickust n. Londen,'Hamb./Rotf., 28/11 1630 raiil W. v. Lizard. LEERDAM 28 II V. Rotterdam te New-Orleans. MOERDIJK Pacifickust n. Rotterdam 28/1te Los Ange les. WESTERDIJK 28/11 v. Rotterdam te New Yotk. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN ANDIJK (thuisr.) 28/11 v. Port Said. KIELDRECHT 28/11 v. Hamburg te Antwerpen. SOMMELSDIJK thuisr.) 18/11 v. Oran. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK 28,11 v. Hamburg te Rotterdam. ABBEKERK (uitr.) pass. 28/11 Perim. SAMARINDA (thuisr.) pass. 29/ti Perim. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OUDERKERK (uitr pass. 26/11 Ouessant. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) pass. 29/11 Kaap del Arai. GORONTALO (thuisr.) pass. 28/11 Ouessant. INDRAPOERA (uitr.) 29'" Ie Belawan. INSULINDE (uitr.) 28/11 v. Suez. KOTA INTEN (ijthuisr.) 29,'u te Suez. MADIOEN 28/11 v. Rott. n. Hamburg. PALEMBANG 29/11 v. Hamburg n. Bremen. SIBAJAK (uitr.) 29/u v.m. 8 u. te Southampton. SLAMAT (thuisr.) 20/11 v. Colombo. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMBULANT Steenbergen 26/11 v. Hamburg n. Aalborg. ARTEMIS 23/it St. Kitts gep., Triest n. Curacao. AGATHA 25 11 v. Alexandria n. Constanza. BATAVIER V 29/11 v.m. 9 u. v. Rotterdam te Graveeend. BERTHA m.s. 26/11 v. Bandholm te Hamburg. BOOMBERG 28/t: v. Sundsvall n. IJmuiden v.o. BRUNSWIÏK 2811 v. Bordeaux te Vivero. BUSSUM 27/11 v. Montreal te Bremem ENKHUIZEN, 28 Nov. me,COLYrMÜ Maïe^gep.. Oran n. Galv^on. hoe kwant naar bot en __r~~ hervat. Heden kwamen ht-r de eerste 4 vaartuigen binnen met slechte vangst, 125 pond hoekbot en 100 pond schar De Bot gold f 30.05, de schar f 17*55 per 50 kg. Nog geen haring. IJMUIDEN, 28 Nov. In de week van 20 tot en met 26 dezer werd door 8 Duitsche- en 85 Nederlandsche stoomtrei- lers 12 sleepbootentreilers alsmede open booten tezamen 780.000 kilogram treilvisch ter waarde van f 320.861 aan gevoerd.. Van de bcugvisscherij kwamen deze week geene schepen aan den afslag. Door 1 Duitschen stoom logger, 2 Nederlandsche stoom- 2 motor- en 3 DUBNE 28'u v. Montreal n. Antwerpen. DUIVENDRECHT 28'u 2770 mijl W. v. SctÜy, Texas City n. Londen. FOXHOL m.s. Lammers 28/11 v. Lond. n. Brussel. FRIESLAND Groen 26/11 v. Hamburg n. Aalborg. GAASTERLAND 28/11 v. Rott. te Leith. HENNIE 27/11 te Portland B. als bulegger, Antw. n. Penrhijn. HOOGLAND 28,11 v. Leith n. Bremen. zeilloggersakfmede JOBSHAVEN 28/11 v. Las Palmas Newport n. Kaapstad. - ----- zeilloggers ais e 1 k* a as 28/11 Holtenau gep. Rotterdam n. Sundsvall. Bntsche stoomdrifters werd tezamen 340.125 kilogram pe- kei- en "ersche haring aangevoerd. De opbrengst dezer ladingen bedroeg f 57.099. De 87 van elders aangevoerde consignatiezendingen brachten f 2615 op. De totaalomzet bedroeg deze week f 380.575 tegen f 457*915 m de daaraan voorafgaande week. IJMUIDEN, 28 Nov. Er worden thans zeer hooge prij zen voor de alhier aangevoerde visch besteed. In geen jaren is de visch ih den afslag alhier zoo duur geweest als heden het geva? is. De oorzaak is, dat door den ,an^ungcn ito de schepen weinig vangsten aanbrengen en de vr g visch daarentegen zeer groot is. oiitwiwh- IJMUIDEN, 28 Nov. Heden waren;als afsla* 10 stoo trailers en t logger. De P^ze" vo.gt: tarbot f 2.10—0.70, tongen f zo— griet f 80—60. zetscholf 7—54, -<rholf .4. scharren f sa per 50 kg; vleet f-t1.67-1.3ne tuk, pi schelvisch wijting per f 'iTMUIDEn! 28N0V. Heden kwamen van deze trei'vis- scherii alhier aan den afslag de stoomtreilers 1 IJ. M. 99 (Johanna Elisabeth) met f 3532; IJ. M. 175 (Tno) met f 3127 IJ M. 482 (Schiedijk) met f 4534; IJ- M. 374 (Derika VIII) mét f2543; IJ* M. 54 (Penelope) met f 3638; IJ. M. 232 (Westlahd) metf 2093; IJ* M. 80 (Elnet) met f 2660; IJ. M. 107 (Zaanstroom IV) met f331 IJ. M. 158 (Invierno) met f 2608 IJ. M. 244 (Delfland) met f 2675 en de logger K. W. 99 (Martina) met f 129 aan besomming. IJMUIDEN, 28 Nov. Van de haringvisscherij keerde heden heden alhier terug de motorlogger IJ. M. 406 (Marten Bernar dus II) met een vangst van 17 last pekelharing. Geveild werd de lading haring, aangevoerd door den looggei Sch. 49 (J. Hoogenraad Sr.) met eene besomming van f 1117. IJMUIDEN, 28 Nov. Van de Katwijksche haringvloot kwamen heden hier binnen de looggers K. W. 14 (Anna Cornelia) met 62 kanties pekel? en 102 kanties steurharing en K. "W. 74 (Katwijk-aan -den Riin II) met slechts 8 kan tjes pekel-haring. Dot laatste vaartuig moest naar hier terug keeren ora een gekwetsten matroos te landen. MAASHAVEN 28/11 v. Makslahti n. Rott. MARY m.s. 27/11 v. Kopenhagen te Holtenau. MIJDRECHT 29/n Rouaan n. Knytown. MYTILUS 26/11 op 120 mijl 2.W. v. Land's End gestgn., Houston n. Amst. NEERLANDIA De Groot 26/11 v. Hamburg n. Odense. NEPTUNUS m.s. Oosterhuis 28/11 12 u. 25 n.m. Prawle- point gep. v. Totnes Quay n. Plymouth. NOORDWIJK 28/11 v. Bilbao n. Emden. OCEAAN m.s. 28/11 te Cuxhaven. RANDWIJK 28/11 'v, Emden n. Algiers. ROTTUM m.s. Boerma, 27/xi v. Antw. te Par. RIJSWIJK 28/11 Ouessant gep. Leith n. Bordeaux. SLOTLAAN 28/11 v. Montreal te Barcelona. STOLWIJK 28/11 v. Lissabon te Bilbao. TRITO 28/11 Lizard gep., Rotterdam n. DubHn. WAAL 20'11 Holtenau gep. Sundsvall n. Rott. WOENSDRECHT 26/11 op 240 mijl W. v. Land's End gesign., Los Angeles n. Rouaan. WOENSDRECHT 29/1 t v. Los Angeles te Rouaao, ZAAN 28/11 Brunsbiittel gep. Gefle n. Rott. ZEELAND sleepb. met lichter „Neerlandia" 38/11 v. Cuxhaven n. Rotterdam. U ki'nt b'e* bekomen Dij Apoth. en Drogisten in do ozen v. £0 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. (Naar het Fransch) 19 „Toch niet buiten mgn terrein, hoop ik?" „Toch wel, Willem, de tuinman, heeft haar het hek van den moestuin zien uitgaan. Maar ik denk, dat zy gewoon is alleen uit te gaan en dat hare tante er niets onpassend in vindt." Mijnheer Belde zweeg. Juliane nam be daard de plumeau uit de kast en begon stof af te nemen van de boeken en de meubels der bibliotheek. By het hooren van haar haam schrok zy verbaasd op: „Hoe vindt gy Marcia? Houdt gy van haar, Juliane?" Juliane zag haar oom strak aan, als wilde kil op zyn gezicht lezen, welk antwoord hy Yerwachtte. Maar hy vertrok geen spier en antwoordde dus, op vleienden toon: „Ik vind haar alleraardigst en ongetwyfeld 2011 ik veel van haar houden, indien zy my een beetje meer sympathie betoonde. Ik schijn niet in haar smaak te vallenHet ls anders een mooi meisje, veel minder °uderwetsch en beter gekleed, dan ik ver- had en bovendien is zy zoo slim! "Uhane lachte even, waarschijniyk geheel onwillekeurig, alsof zij zich iets zeer grappigs herinnerde. „Bij welke gelegenheid hebt gy dan hare slimheid kunnen constateeren?" „O, alleen maar aan den brief, dien zy u geschreven heeft en die haar eenige moeite gekost heeft, zooals ze mii zelve vertelde." „Inderdaad!" Mynheer Belde trok zyn wenkbrauwen nog dichter samen. „Je hebt genoeg stof afgenomen, Juliane. Heb je er aan gedacht, dat het morgen Zon dag is? Komen er geen jongelui? De dames de Sonneval schijnen zich te vervelen, zij be- hooren tot die rubriek, die slechts leven om te dansen en om plezier te maken, en die zoodoende een man hopen te vinden „Het zou voor juffrouw De Laubly wel aardig zyn, indien wy een walsje maakten... Mynheer d'Espranges is geïnviteerd met dien jongen luitenant, die verleden maand aan u is voorgesteld." „Goed! Zorg, dat er een rytuig *an den trein isEen stuur my nu Sylvain, als 't je blieftNeen, houd dien voetenzak by je, ik houd er niet van, dat men zooveel notitie van my neemtGoeden dag!" Juliane, aldus weggezonden, verwy'derde zich en ging in hare kamer zitten lezen, om aldus de lange, vervelende uren, die het di ner voorafgingen, te korten X Opgetogen keerde Marcia van haar uit stapje terug. Zij kon het altijd goed met oude menschen vinden, bij wie zy dan ook weder- keerig in den smaak viel. Aan mevrouw Ha- vard, die zich vergenoegde met hier en daar een enkel woordje er tusschen te lasschen en voor de rest geheel opging in de persoon lijkheid van haar echtgenoot, professor aan de universiteit, had Marcia betrekkelijk wei nig, maar lady Trafford met haar interes sante verhalen en eigenaardige aantrekke- lykheid had al spoedig haar hart gewonnen Ook mijnheer de Saint Mare, een zeer ge leerd oudheidkundige, mocht zy graag; deze had zyn ernst opzij gezet, eensdeels, omdat hy met spanning luisterde naar de belang wekkende avonturen en reisbeschrijvingen van lady Trafford, anderdeels ook, omdat de belangstelling, die Marcia hem betoonde, hem onwillekeurig streelde. Af en toe kwam hy met zyn opinie en indrukken voor den dag, op een ietwat eigendunkelyke wyze. Hij wist, dat de studie, waaraan hij zich gewyd had, niet de belangstelling van het alle- daagsche publiek wegdroeg en daarom ver wachtte hij dan ook slechts bijval en bewon dering van geleerden als hy. Grootelijks voelde hij rich dus verrast, toen hy bemerkte hoe Marcia met hart en ziel aan zijn lippen hing en naar hem luisterde met een oprecht gemeende belangstelling. Weliswaar bekende zy rondweg en openhartig totaal onwetend te zyn op dit gebied, maar haar vlug, door dringend verstand begreep hem onmiddeliyk en beantwoordde zyn welwillendheid door herhaalde vragen, die bewezen, dat zy hem niet alleen verstond, maar ook, dat dit alles haar ten zeerste interesseerde. De oude geleerde liet allengskens meer en meer zyne minachtende opinie omtrent het vrouwelijke verstand en haar gebrek aan na- tuurlyken aanleg voor kunst en wetenschap pen varen, dank zy zyn voortreffelyk gezel schap. Lady Trafford en hy waren te welopgevoed om Marcia niet op al de vragen, waarmede zy hen overstelpte te antwoorden en die voor het grootste gedeelte neerkwamen op de ge schiedenis aan de ruïne, een pronkstuk der oudheid, verbonden, die óf wel het doel óf wel het voorwendsel der wandeling geweest was. Mevrouw Havard luisterde aandachtig toe en deed haar best den verheven ernstigen ge- dachtengang te volgen. Ook zy gevoelde zich bijzonder aangetrokken tot het jonge neisje en dat wel voomameiyk, omdat deze haar van haar shawl bevryd had, bloemen voor haar plukte en haar toilet bewonderde. Geen wonder, dat Marcia overal in den smaak viel! Voor bijna iedereen heeft zij dan ook een hartelyk woord over, omdat zy zich geheel en al weet te plooien en te schikken naar een ieder en toegevend de zwakheden en fouten harer medemenschen over 't hoofd ziet. Slechts zy, die laag- en lafheden be gaan, veracht zy uit uit het diepst ran hare reine, onschuldige ziel. Opgetogen keerde zy dus huiswaarts en ging zich verkleeden voor het diner, nog in stilte genietende van het verrukkelijk uit stapje en de kennis daarby opgedaan. Ter wijl het rytuig langzaam zijn weg vervolgde', aan weerszijden door verrukkend natuur schoon omgeven, vertelde lady Trafford van de verlaten oevers van den Jordaan, de wel riekende, rijke eilanden van den Indischen Archipel, de reusachtige bouwvallen van Ni- nive en Babyion en redeneerde mynheer De Saint-Marc lang en breedvoerig over de nieuwste ontdekkingen, aldaar ojj een stee- nen graf uit de tweede eeuw gedaan, en over de eeschiedenis der Hindoes. Dit alles scheen haar een droom toe, maar niettemin voelde zy zich zeer tevreden, dat haar kennis een weinig vermeerderd was... Geheel op haar gemak maakte zy zich ge reed, zich afvragende, met welke nieuwe gas ten rij hedenavond zal kennis maken en of rij nog haar oom zal ontmoeten? Hoe jam mer, dat hy niet inschikkeiyk en zachtmoe dig is, evenals sir Rupert of de baron De Saint-Marc! Misschien had deze laatste haar ooms belangstelling ook gewekt, ofschoon een scheikundige nu juist niet veel aantrekke lijks vindt in het spel der vrye verbeelding. En Juliane? Wat speet het Marcia. dat er tusschen haar beiden een diepe klove lag! Het zou voorzeker beiden goed gedaan heb ben, indien zy vertrouwelijk en gemoedeiyk met elkander omgingen! Plotseling werd Marcia uit haar overden kingen gewekt door de bel voor het diner; haar hart begon sneller te kloppen, maar bevreesd was rij niet, zy kent nu immers de menschen. Zij neemt dus haar waaier, steekt de roode roos. die zy in den tuin ge plukt heeft, aan haar ceintuur en wandelt deftig naar beneden. Op het trapportaal ontmoette zy mynheer Nalys, die zich dezen avond met meer zorg dan anders gekleed heeft, hetgeen ook blykt uit den anjelier in zijn knoopsgat en die na het gebruikeiyk diep saluut haar met meer opmerkzaamheid gadesloeg dan den vorigen dag: zij was ook zoo bekoorlyk in haar een voudig. kanten kleedje! ..Heeft u prettig gewandeld, juffrouw?" Zijn stem klonk aangenaam en nam al dadelijk bij het eerste woord voor zyn per soon in. Even sloeg Marcia de oogeh naar hem op en las in rijn blik de ingehouden bewonde ring. die hare y'aelheid indien zy deze bezeten had voorzeker gestreeld zou heb ben, maar nu haar zelfvertrouwen, dat zij zoozeer behoefde, daar zy hier in dit groote huis geheel op zichzelve stond, versterkte en glimlachend antwoordde zy dus: „O, we hebben een verrukkeiyk tochtje gemaakt! De ruïne was wezeniyk wel de moeite waard om bezichtigd te worden, en dan het interessante gezelschap!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13