Stadsnieuws AMSTERDAMSCHE BEURS MUZIEK VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 J. S. J. S. Zanguitvoering Brandjes De Rijwieldiefstallen Jubileum J. Kloosterman Inbraak in de Oranjeboomstraat Een zeer belangrijke schenking aan de Utrechtsche Universi teit De Heinrich Podeus Strafwetwijziging in Denemarken De Fransche oorlogs- begrooting Het ontwapeningsvoorstel van Britten Verkeersongevallen De Branweer en haar rechten Draadlooze gesprekken tusschen Nederland en Indië Vergiftiging na het gebruik van paddestoelen Een Duitsch stoomschip gestrand INGEZONDEN De weigering om Lie Yoek Wang in Indië toe te laten De Tsjechische gezant bij het graf van Comenius te Naar den Het Wit-Gele Kruis MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Uit het bezette gebied Het Poolsch-Hongaarsch vriendschapsverdrag 238 662®/ 171% 171 273 '4 432% 175 210% 760 1 754 382 220 410% 163 232 157% 65 186 95% '27% 71 b 13 82% 80% 41% 770% 377 96 153% 135 1 519 440 179 517% 144% 216 81 36 9oy4 b 69% 238 1 162% 278 431 174% 211 750 b 758 237 211 b 162 b 380 b 410% 162% 231% 158 186 127 70 14% 82 V» 80% 206% 7% 41% 672 96 1541 1351 518% 439 178 516% O LEDENCONCEftT H. O. V. Solist Jos de Clercq (viool) Een lange avond, maar een mooie avond Dit was de indruk, waarmede wij gisteren huiswaarts togen, na te hebben aangezeten aan een müzikalen disch, waarop ons twee composities van Joh. Brahms en de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky op zilveren schotels werden gepresenteerd. We zijn dezen avond gegaan door een dool hof van emoties, een overstelpenden vloed van indrukken, waarbij we, laten we eerlijk zijn, door associatie van begrippen en ver gelijking van melodieën, werden gevoerd Van de vroofijkste blijmoedigheid tot de diepst tra gische accenten van zielemarteling en ziele- extase. Wij verklaren ons nader. Of heeft het niemand der aanwezigen ge troffen, dat de oveiwnnaars in den strijd om het lederen monster, Zondagsmiddags terug- keeren in over-beladen autobussen onder het zingen van het blijde hoofdthema van Brahms' „Academische Fest-ouverture V' Ons, die tegenover 'n paar voetbalterreinen wonen, trof het dnbbel. „Ër is geen club in Haarlem.die de H. O. V, kan verslaan", zoo neurieden wij onwillekeurig mee. En inderdaad, om van Brahms' Voetbal melodie af te stappen, welke door het orkest onder de pittige leiding van den heer van Beinum die het evenmin als de grijs- gebaarde componist kan helpen, dat men de melodierijke compositie voor zulke profane doeleinden misbruikt klankrijk en kleur rijk werd vertolkt, inderdaad, herhalen we, er is in Haarlem maar één H.O.V., in staat om zooals gisterenavond weer opnieuw bleek, ons mee op te voeren naar de heerlijke hoogvlakten en kristallijnen bergtoppen der muzikale kunst. Het Vioolconcert in d (dur) is wat lang van afmeting, en door 2ijn vaak geheimzinnig en gesloten karakter, soms moeilijk te be grijpen, maar wanneer men eenmaal door het eerste deel, het allegro non troppo heen is, dan ondergaat men al spoedig de bekoring van dit mooie werk Van den„Akademiker", die Brahms was. Uitgezonderd in het eerste deel, waarin het orkest, en Vooral de blazers den violist bijna geheel overstemde, vormden de begeleiding van den solist door het orkest een zeer fraai gekleurden achter grond voor de uiterst moeilijke vioolpartij. Deze werd door den heef Jos de Clercq een stadgenoot-kunstenaar, waarop we gerust fier mogen zijn, vertolkt met een brio en een zuiver aanvoelen van Brahms' voornaamste karakteristieken, dat boven onzen lof Ver heven is. Daar zit temperament in de mooie, fijn doorvoelde voordracht, Wat vooral uit kwam bij het Adagio en het Allegro giocoso, waarvan de zangerige thema's in rijke toöh- geving tot ons kwamen. Vaak gebeurt het niet, dat een solist met bloemen wordt geëerd en bedankt, maar behalve, dat de heer de Clercq een paar maal moest worden teruggeroepen door de enthousiaste toehoorders, die hem Staande dankten voor het genot, dat hij hun met zijn Brahms' vertolking geschonken had, kreeg hij ook een paar fraaie tuilen Flora's kinde ren ten geschenke, een gewoonte, welke bij mannelijke solisten meer gebruikelijk moest zijn want Waarom moet het anders Zijn 1 Na de pauze de Vijfde Symphonie van den genialen Rus Tschaikowsky. Zonder te willen afdingen op dé vertolking van de drie andere deelen, mocht de weergave van het Andante Cantabile, met het welhaast wereld bekende zangerige motiefd, cis, b, d, cis, a, b, cis, e, d, ons toch het meest bekoren. Met fraai verzorgden klank blies de hoorn dit klaaglijk motief, en met mooie rubato's en dynamisch uitstekend voorbereide stu wingen keerde telkens het hoofdthema weer terug. De héér van Beinum dirigeerde het geheel met Volbloedig temperament, Zoodat een enkele maal zelfs kleine oneffenheden ontstonden in het vaak tot hartstochtelijk heid opgeZwiepté geheel, maar waaruit hij zijn musici spoedig weer wist los te werken. Als een nationale hymne bij plechtigen ommegang bekroonde de finale het geheel, dat door het orkest werd gespeeld met volle overgave en gfoote Volgzaamheid. Deze Tschaïkowsky-vertolking zal ons heugen, evenals wij ook de Brahms-vertolking van den heer de Clercq niet gemakkelijk zullen vergeten. R. K. HARMONIEVËREENIGING „EUPHONIA" In de groote zaal van „St. Bavo" gaf bovengenoemde Harmonie, met medewer king van de Rederijkerskamer „St. Genesius" uit Overveen een uitstekend geslaagden avond aan donateurs en kunstlievende leden. Jammer was het, dat, ofschoon de aanvang op half acht was gesteld, men eerst te acht uur kon beginnen, zoodat wij, ten. gevolge van een concert elders, reeds na het eerste nummer moesten vertrekken, en dus slechts een eersten indruk kregen Van het werkelijk goede en goedgeleide ensemble, waarover de heer Lefeber den stok zwaait. En deze eerste indruk was 'n goede. Een der bestuurs leden had reeds in zijn voorwoord de clemen tie der aanwezigen ingeroepen, daar ver schillende goede krachten ontbraken. Doch zoo bijzonder sterk viel deze afwezigheid niet op, en alleen bij het invallen voor een solist kan er van wat zenuwachtigheid sprake zijn geweestde ensemble-nummers, waarvan de keuze blijkens het programma een zeer goede was, werden uitstekend vertolkt hiervan gaf de Marche Militaire van Schu bert ons reeds 'n uitstekend voorproefje. Het ensemble is goed van klankgehalte en men kon onmiddellijk hooren, dat er hard ge werkt moet Zijn doöf den dirigent en zijn getrouwen om het zoover te brengen. Wan neer wij eert opmerking mogen maken zou het wel deze zijn, dat de dynamische tegen stellingen nog wat grootef konden wezen, en dat vooral aan het af- en toenemen in sterkte nog wat te Verbeteren valt. Dan zullen We zeer gaarne naar „Euphonia" eens op een tweede concert komen luisteren, en weten we zeket dat het ons meevallen zal. De Rederijkerskamer „St. Genesius" heeft evenals de Harmonievereeniging zeef veel succes gehad. En wanneer ze, zooals „Eupho nia" een toegift hadden moeten geven, dan weten we zeker, dat het één-actertje „De Wijze dwaas" door het publiek graag eên tweede maal zou zijn gehoord, zoo vlot en prettig liep alles, naar we van bevoegde zijde vernamen, van stapel. De extra-trams naar Ovefveen brachten een schare tevredenen naar den duinkant. Hedenmiddag wérd in de kerk van de strafgevangenis alhier, door het dameskoor, onder leiding van mevrouw Sybrandi- Halberstad een zanguitvoering gegeven voor de gevangenen van alle gezindten. Hoezeer ze genoten, toonden de stilte tijdens de uitvoering en het spontaan applaus aan het end. ONTWERP-WET OP DE FINANCI- EELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTE EN DE BETEEKENIS DAARVAN VOOR HAARLEM Mr. M. Slingenberg voor den Vrijz. Dem. Bond afd. Haarlem In de bovenzaal van het Gem. Concertge bouw sprak Donderdagavond Mr. M. Slin genberg, Eerste Kamerlid en weth. - Van financiën, voor de afd, Haarlem van den V. D. Bond over bovenstaand onderwerp. De voorzitter der plaatselijke afdeeling introduceerde den spreker en dankte voor de groote opkomst. Aanwezig waren o.a. verschillende leden van den gemeenteraad, de heer Krelage, mr. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, benevens wethouder Knaap, Dr. Elzinga, inspecteur M. O., Ir. de Kruijff, de oud-voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer Snijders, enz. Rede Mr. M. Slingenberg Spr. geeft zijn meening niet in eenige kwaliteit welke ook, maar geeft uitsluitend persoonlijk inzicht. Allereerst ontwikkelt spr. de geschiede nis van het vraagstuk, dat voör 't eerst aan de orde is gekomen in 1865. De opbrengst der accijnzen, aanvankelijk een inkomste van de gemeenten, werd door het Rijk tot zich getrokken en als vergoeding daarvan ontving de gemeente 4/5 der personeèle be lasting. Eetj nieuwe regeling werd aan de orde ge steld. In 1903 werd een commissie daartoe in het levèn geroepen. In alle gemeenten ontstonden moeilijkheden. Grenswijziging en belas tingheffing forensen Het eerste is vaak geschied uit fiscale Overwegingen. Wordt gemeentelijke grens wijziging uit zakelijke belangen noodwendig, dan is Zij gewettigd. Heffing Van belasting op forensen kon het euvel (de ongunstige Verhouding) niet opheffen, Öp grond daar van stelt de regeering voor de forensenbelas ting geheel af te schaffen. Het onbillijke dezer belasting is, dat iemand in twee gemeen ten moet betalen over het volle inkomen. Spr. wenscht ter illustratie van de groote verschillen op het gebied van de gemeente lijke inkomstenbelasting eenige mededee- lingen te doen ter Zake van het bedrag aan gemeentelijke inkomstenbelasting over 1927- 1928 bij eén zuiver inkomen van onderschei denlijk ƒ2000, ƒ5000, en ƒ10000. Om den moeilijken toestand ontstaan voor de gemeente te illustreeren leest de spr. een tirade voor uit de memorie van toelichting, Van het onderhavige wetsontwerp (min. de Geer en min. Kan). Ondersteuning of milddadigheid wordt niet gevraagd, maar recht. Na de staatscommissie van 1903 kwam in 1921 een nieuwe. Deze staatscommissie er kende den rechtsgrond voor de gemeenten. Het werk dezer staatscommissie zou voor Haarlem zeer goed zijn geweest, ware het tot Wet Verheven. Spoedig kwam de mededêeling Van min. de Geer, dat hij zich niet met het verslag kon vereenigen en met een zelfstandig wetsont werp zou komen. Niemand heeft gedacht, dat dit Wetsont werp, dat ons in September 1928 heeft be reikt, zoo radicaal zou afwijken van alle vroe ger gepubliceerde gedachten. Het verwaar- looZen van draagkracht en geëvenredigden be lastingdruk was het grootste bezwaar van min. de Geer tegen het rapport der staats commissie. Die bedragen waren onderscheidenlijk in de gemeente Haarlem 49.50, 204.50, ƒ494.50, Bloemendaal 33, 123, en 273, Heemstede ƒ27.50, ƒ115.50, en 297. Ver der in de gemeenten Den Helder ƒ113.05, ƒ473.88 en 1243.55, Purmerend ƒ106.84. 536.68 én ƒ1481.14 en Zandvoort 67.68, 329.58 en 900. De onregelmatige verhouding Voor ver schillende gemeenten is uitgangspunt ge weest van dit wetsontwerp, dat de gemeente lijke inkomstenbelasting en pers. belasting opheft. Het sticht in plaats daarvan een fondsbelasting, die naar haar aard vergeleken kan Worden met de tijksinkomstenbelasting. Spr, gaat na, hoe de verhouding dan zal worden in de door hem genoemde gemeenr ten, vergeleken bij wat thans moet worden betaald aan gemeentelijke inkomstenbelas ting door een gezin zonder kinderen. Te Bloemendaal bij een inkomen van CC0 is het ƒ60 (thans 63, bij een Van 10.000 is het 360 (thans 273), bij een van ƒ15000 is het 660 (thans 423), en bij een inkomen van 20.000 is hét 960 (thans 573). Te Heemstede zijn bij dezelfde inkomens de bedragen onderscheidenlijk 60 en 54, ƒ360 en ƒ297, ƒ660 en 497 en ƒ960 en 697. Te Haarlem zijn bij dezelfde inkomens de bedragen onderscheidenlijk 60 en 99.50, 360 en 494.50, 660 en 819.59, 960 én ƒ119.450. Te Haarlem zouden de bedragen zijn bij gemeentefondsbelasting met 30 opcenten, onderscheidenlijk 78, 468, 858 en 1248. Het tarief is op èen eenigszins eigenaardi ge léést geschoeid, theoretisch gebaseerd op een progressie van de gemeentelijke inkom stenbelasting. De practische uitwerking is zonderling. De progressie-lijn geeft een eigenaardige Curve. Overleg met de Staten- Generaal zal hier verbetering brengen. Inplaats van de verdwijnende belastingen zal er komen een verteringsbelasting, waarvan spr. de functionneering uiteenzet. Draag kracht eenerzijds en de behoeften eener gemeente anderzijds beheefschen de bereke ning bij de heffing. aan uitkeering uit het gemeentefonds een bedrag van f 1566000 uit de verteringsbelas ting een bedrag van f 1000.000 dat is te zamen een bedrag van f 2978500. Er is dus nog te dekken eert bedrag van f 593000. Dit kan gedekt worden of door verhooging der verteringsbelasting of door opcenten op de gemeentefondsbelasting. Voor het heffen van de opcenten, moet men de hoofdsom kennen. De berekening brengt voor Haarlem 30 opcenten. Een zeer nauwkeurige berekening heeft doen zien, dat 40 opcenten gelijk zijn ongeveer aan de tegenwoordige belastingen. Hoe is het resultaat voor de belastingplich tigen Voor een gezin zonder kinderen is thans Verschuldigd aan 125 opcenten gemeentelijke Inkomstenbelasting bij een zuiver inkomen Van f 800 een bedrag van f ï.- volgens het wetsontwerp, bij 30 opcenten f 0.30 meer, bij een van f 900, thans f 3 en dan f 0.90 meer, bij een van f 1000 zijn de bedragen gelijk en Wel f 6.50, bij een van f 1200 thans f 13.50 en dan f 1.80 minder, bij een van f 2500 thans f 74.60 en dan f 16 minder, daarna gaat de vermindering door tot aan inkomens van f 15000, waarbij volgt een vermeerdering tot aan inkomens van f 30000, waarna weder bij het wetsontwerp een vermindering volgt, bij een inkomen van f 70000 is het een vermindering van zelfs f 2346.50. Daarna kwam spr. op hetgeen volgens de nieuwe regeling neergelegd in het wets ontwerp als dat wet mocht worden, Haarlem aan inkomsten zal derven volgens de be grooting 1929. De gemeente zal derven aan de uitkeering volgens de wet van 1897 een bedrag van f 347.500, aan de 50 opcenten op de personeele belasting een bedrag van f 335.000 en aan de 125 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting en de gemeentelijke inkomstenbelasting een van f 2889000 dat is totaal een bedrag van f 3.571.500. Spr. geeft uit billijkheidsoogpunt verre de Voorkeur aan dit wetsontwerp boven het rapport van de staatscommissie. Mr. Slingenberg gaat thans na de positie van den Haarlemschen belastingplichtige bij 30 opcenten en de wijzigingen in tarief, progressie en opcênten, die spr. gewenscht acht. Verder zag spr. gaarne gewijzigd de algebraïsche formule, die de gemeentelijke uitkeering bepaalt. Als eindindruk geeft Mr. Slingenberg als Zijn meening te kennen, dat dit wetsontwerp een stap in de goede richting is en een einde j maakt aan schrijnende onbillijkheden in ons belastingstelsel. Bij Met debat werden door enkele aanwezi gen vragen gesteld, waarna de voorzitter onder dankzegging aan den spreker de bijeenkomst sloot. den, die omglansd wordt van een weldoend licht, dat afstraalt van de hier betoonde col legiale behulpzaamheid. In dit bestuur heeft Kloosterman het secre tariaat, als we ons niet al te zeer vergissen, het minst gemakkelijk deel der leiding. Hier heeft hij het leed van velen der onzen mo gen verzachten. Ook op 't gebied van 't onderwijsgeven Is Kloosterman vol activiteit. Behalve onderwij zer aan de St. Canisiusschool Linschoten- straat 23 Haarlem is hij leeraar aan de St. Jozefteekenschool en vakonderwijzer aan de U. L. O.-school Ged. Oude Gracht, waarmee zijn avonduren druk zijn bezet. Een welbesteed leven dus. Velen zullen zlcli opmaken om Kloosterman Zaterdag 1 December te huldigen. Om 8 ulir is er een H. Mis van dankbaar heid in de kerk van O. L. Vrouw aan het Spaarne. Leerlingen van de Canisiusschool, hoofd de heer A. Aukes, zingen een H. Mis onder leiding van collega v. Emmerik. Om 10 uur receptie in de school, 't Wordt een vreug de feest. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor zes, ontstond begin van brand in de Ravellng- steeg 7 rd. Een stoel, een mantel en een vloerkleed verbrandden. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat kinderen den stoel, waarop de mantel hing, te dicht bij de kachel plaatsten. De moeder was uit werken en bemerkte bij haar thuiskomst zelf de brand. De brandweer behoefde niet op te treden, daar het vuur met eenige emmers water gebluscht werd. Hedenmorgen 9 uur ontstond brand 111 een lampekappenfabriek aan de Parklaar.. Eenige iampêkappen stonden te dicht bij de kachel, waardoor de vlam er in schoot. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar be hoefde geen dienst te doen. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat geplaatst was voor den ingang van het station. De fondsbelasting wordt bepaald naar de uitkeeringen, die de gemeenten in 1927 hebben gehad. Gemeenten als Haarlem, Breda, e.a., die in dat jaar grenswijziging ondergingen, verkeeren tégenover het wets ontwerp in een aparte positie. Om die reden is Haarlem uitgegaan Van de begrooting 1928 voor de vaststelling van de cijfers der fondsbelastng. De regeering laat vrijheid voor de keuze van het tarief voor de fonds belasting. Een andere mogelijkheid bestaat voor de gemeente in heffing van opcenten op de fondsbelasting. Om nu te berekenen hetgeen de gemeente zal krijgen, wat ze missen rtióet, is uitgegaan van de begroeting 1928. Dan is de betekening, dat de gemeente zal ontvangen uit de hoofd som der grondbelasting op de gebouwde eigendommen een bedrag van f 412500, Morgen, 1 December, viert de heer J. Kloos terman, onderwijzer aan de St. Canisius school, zijn zilveren ambtsjubileum. De heer Kloosterman is een uitstekend onderwijzer een goed collega, een warm vriend en een harde werker in het órganisa- tieleven. Hij is in zijn kringen zeer gevierd, wat blijkt uit de waardéerende woorden, die Fr. W. in het „Katholieke Schoolblad" aan den jubilaris wijdt. Wij nemen daaruit een en ander over: „Ieder, die den jubilaris van 1 December kent, eert hem als een voorbeeld van nauw gezette en volwaardige plichtsbetrachting. Niet, dat onze zilveren collega een man is van veel gerucht, van uiterlijke opval lendheid. Integendeel. Hij is een stille, kalme, maar daarom juist zoo sympathieke werker. En als onderwijzer, èn als man van de or ganisatie, èn als vriend, heeft hij dan ook aller genegenheid. We vinden hem zoö juist getypeerd in wat een zijner stadgenooten ons dezer dagen schreef: „onder de honderden collega's, die ge ontmoet, zijn er veel góede lui, maar 'n Kloosterman vindt ge er maar één," Inderdaad, Kloosterman is een eenigé kerel. We kennen hem al sedert lang. Sectie B bracht ons een twintig jaren ge leden met hem in kennis. Onder de verdiensten van Sectie B be hoort zeker ook, en niet op de laatste plaats, dat zij de collega's van het gansche Bisdom nader tot elkaar bracht en een band legde om velen, die zonder deze organisatie min of meer vreemd van elkaar zouden zijn ge bleven. Ónze - jongere ambtsbroeders kunnen het zich mogelijk niet meer zoo voorstellen, maar in Sectie B, de organisatie der Haariemsche R. K. Klaese-onderwijzcrs, voelden we ons groeien tot een iets bcteêkenend deel der organisatie. Thans zijn de toestanden zoo anders, en zou een vereeniging als Sectie B was, geen reden van bestaan meer hebben, maar een kwart eeiiw terug waren we, wat we wa ren, door B. In de groote D. V. voelden we ons 't Was misschien niet zoo erg, als We meenden meer op 't tweede plan, maar In B konden we ons zelf zijn en Van die gelegenheid pro fiteerden we. Wat de D. V. deed, daarvan was mo gelijk wederom niet zoo erg, als we in jeug digen moed ons verbeeldden het initiatief genomen in Sectie B. Onze leiders Jos de Lobel, Kees van den Ende, Jan Kloosterman We omring den ze met onze sympathie, die critiek niet uitsloot. Maar we wisteh ons onder hun lei ding veilig. We kozen ze, als we maar eenigszins de We kozen ze, als we maar eenigszins de kans zagen, in het hoofdbestuur van de D. V. en zoo heeft Jan Kloosterman geruimen tijd als le secretaris de belangen van 't Haariem sche onderwijs en de Haariemsche onderwij zers gediend in onze Diocesane organisatie. Als zoodanig heeft hij veel én goed werk verricht en trouw op de bres gestaan als de belangen van zijn abtgenootéü moesten wor den verdedigd. Zijn kalm, maar precies-tref fend Woord, zijn vasthoudendheid en logisch» betoogtrant hebben vaak voordeden behaald, waar hartstochtelijke geestdrift of bfulschen- de Welsprekendheid, die aan schitterende op pervlakkigheid vaak niet geheel vreemd is, de zaak had kunnen bederven. Hij was een goed secretaris van het H. B. Maar 't liefst herinneren we ons Klooster man als voorzitter van B. Veel heeft Kloosterman Voor de organisatie en de D. V.-leden gedaan en we zijn er hem vooral liedeh, dankbaar voor. Als leden der Tweede Kamer wat ouder worden en één of twee keer Minister zijn ge weest, verhuizen ze veelal naar de Eerste Ka mer of als ze het erg treffen, haar den Raad van State. Zoo'n soort college bezi tonze organisatie ook. Al gaat natuurlijk de vergelijking niet heelemaal op. In het bestuur Van het onder steuningsfonds vindt Kloosterman zijn Raad van State. In dit collége, het O. F.-bestUur, behóoreh nu eenmaal niet te zitten menschen, die staan in 't midden Van dell Strijd, die_ dan mét die, en dan met die in min of meer ónzaphte aan raking komen. Na jaren van intensieven ar beid op organisatie-terrein, Sectie B en H.B. der p. V., heeft Kloosterman in de leiding van het O. F. een rustiger werkkring gevon- Omstreeks 3 uur vannacht ontdekten twee agenten, dat een raam openstond in een per ceel aan de Oranjeboomstraat 138. De buren werden gewekt en de bewoner K.. vischhan- delaar verklaarde, dat het raam dicht was toen hij naar bed ging. Er moest dus zijn ingebroken, zoodat de agenten mede op onderzoek togen. Uit een portemonnaie, die op een theeblad in de kamer lag, Werd 9.30 vermist. De diéven zijn waarschijnlijk ge- stoort, daar er meer geld in het huis aan wezig Was. Trustees van Rockefeller foundation te NeW- York stellen 400.000 ter beschikking' voor de stichting van een nieuw physiologiséh instituut Trustees van Rockefeller foundation te New-York hebben besloten een bedrag van 400.000 beschikbaar te stellen voor de stich ting van een nieuw physiologisch instituut aan de Utrechtsche Universiteit. Dit belang rijk besluit van verstrekkende beteekenis voor de Utrechtsche geneeskundige faculteit vindt voor een goed deel zijn reden in de vooraan staande plaats, welke prof. Dr. A. K. M. Noyons inneemt als physioloog en in zijn be langstelling in de vorming van de meerge vorderde jonge onderzoekers. De foundation is overtuigd dat door de ter beschikkingsstelling van een behoorlijk toegerust laboratorium 't Wetenschappelijk werk en de opvoedende taak van genoemden hoogleeraar ten zeerste ge baat wordt. Een bergingswerk van langen adem Wij vernemen, dat de bemanning van het stoomschip „Heinrich Podeus" naar Duitsch- land teruggezonden is. De kapitein van het schip, de machinist en nog een lid van het technisch personeel zijn op het schip ach tergebleven. De berging van het schip is opgedragen aan de bergingsmaatschappij van de firma Jan Smit te Rotterdam. Van Haarlem uit wordt een ton kolen aangevoerd, die op schelpenkarren naar het schip worden gebracht. Men is doende óm de machines weer op gang te brengen, waarna men rond het schip het zand gaat wegwerken om te trach ten bij hoog' water door middel van ankeren het schip met kleine beetjes met den kop naar zee te krijgen. Als dat lukt, wordt gehoopt, dat- het, mogelijk za,l zijn bij ruw weer met eigen kracht steeds een weinig dieper in zee te komen, totdat de zeesleep booten van de maatschappij het schip met trossen kunnen naderen. Het spreekt vanzelf, dat een en ander veel tijd eischt. Men rekent er op, dat net karwei 2 a 3 maanden zal duren, doch het schip, dat slechts zes jaar oud is en een platten bodem heeft, moet de moeite en kosten zeker waard zijn. KOPENHAGEN, 30 Nov. Het Folkething begon Donderdag met de behandeling in eerste lezing van het regeerings-voorstel tot wijziging van de straffen. Hierbij wordt ook afschaffing van de doodstraf voorgesteld. Voor moord worden straffen van vijf jaar tot levenslang vastgesteld. Voorgesteld wordt het tuchthuis en de verbeteringsgestichten af te schaffen. Daarna wordt de invoering van jeugdgevangenissen voorgesteld. Voortzetting der behandeling PARIJS, 30 Nov. De Fransche Kamer zette de beraadslagingen over de oorlogs- begrooting in een nachtzitting voort. Na een kort debat over de voedselvoorziening beantwoordde de minister van oorlog, Painlevé een vraag betreffende de bescher ming van de civiele bevolking tegen den gasoorlog. Een bijzondere commissie zal de maatregelen bestudeeren, welke voor de be scherming der bevolking tegen gasaanvallen mogelijk zijn. Heden worden de beraad slagingen voortgezet. LONDEN, 30 Nov. Uit Washington wordt gemeld dat minister-president Baldwin van de Amerikaansche regeering het ver zoek zou hebben gekregen geen antwoord meer te geven op het voorstel van Britten tot het bijeenroepen van een interparlemen taire confentie, inzake de beperking van de bewapening ter zee. JUBILEUM OP DE IIAARL. BANK Heden herdenkt de heer C. A. Visser, al gemeen procuratiehouder bij de Haarl. Bankvereeniging den dag, dat hij voó r25 jaar in dienst kwam van de Comm. Venn. Haarl. Bankvereeniging, Fa. Teding van Berkhout J. de Clerq. De jubiliaris werd 's morgéns op het kan toor van de directie ontvangen. Hem Werd een cadeau aangebode, Vele blijken van belangstelling Werden in den loop van den dag ontvangen. BOTSING TÜSSCHEN TWEE AUTO'S Omstreeks 12 uur vannacht kwam een auto bestuurd door Dr. G. te A'dam, van den Gast huissingel in de richting Kleine Houtweg. Van den Kleine Houtweg kwam een auto bestuurd door H. te Haarlem, gaande in de richting Kleine Houtbrug. De auto, komende van rechts moest den voorrang hebben, dit gebeurde echter niet en een botsing was onvermijdelijk. Beide auto's werden beschadigd; de auto van den heer H. zeer ernstig, zoodat hij moest worden weggesleept. Op het bureau van politie is de zaak nader onderzocht en tegen Dr. G. proces-verbaal opgemaakt. Ontactisch optreden. Van verschillende zijden zijn er klachten vernomen over het optreden van (ie brand weer, toen zij gisterenmiddag moest Uitruk ken, wegens gemelden brand in dé Rave- lingsteeg. In Verkeerde richting werd mét duizeling wekkende vaart en met verblindende kop- lichten door de Groote Houtstraat gereden, Dat er geen slachtoffers gevallen zijn, is be slist een wonder te noemen, want verschil lende wielrijders wisten niet waar zoo vlug heen te vluchten, om niet te spreken van de zorgelooze wandelaars, die over Wilden steken en natuurlijk één richting uitkeken. Kortom, de Groote Houtstraat Stond' finaal ln het teeken van revolutie en het is aan 'n gelukkig oeval te danken, dat ook de tweede helft van onze drukste straat niét in tegen gestelde richting afgêraced' werd. Nabij de fa. Ja min stond de tram en wachtten ver schillende auto's achter de oranjestreep. De verkeersagent gaf do brandweer te kennen, cïe Ged, Oude Gracht op te gaan. Hiertoe wérd toen besloten. Het zou in dit géval toch wenschelijk geweest zijn, dat de brand weer de richting Koningstraat-Gierstraat ge kozen had, vooral nu op het drukste spits uur groote ongelukken hadden kunnen ge beuren. Er moet natuurlijk in geval van brand het eerst aan vlugheid gedacht Wor den, maar daarnaast moeten de lieders toch even bedenken, dat er naast den brand nog een wereld bestaat van menschen, die op d'e publieke veiligheid gesteld is. BANDOENG, 30 Nov., Aneta Te Soeka^ boemi, te Buitenzorg en te Cherlbon zijn proeven genomen met de radio-telefonische gesprekken met Nederland. De gesprekken zijn goed geslaagd. De volgende week worden de proeven uit Semarang en Soerabaja ge nomen. PARIJS, 30 Nov. Uit verschillende plaatsen van Frankrijk worden berichten ontvangen over ernstige vergiftiging als ge volg van het eten van paddenstoelen. Te Toulouse zijn twee kinderen van een Ita- liaansche arbeidersfamilie na het eten van zelfgeplukte paddenstoelen gestorven. Vier andere kinderen zijn ernstig ziek. In een an der huisgezin stierf een zes-jarig meisje. Te Nevers zijn een man en een vrouw door vergiftiging na het eten van paddenstoelen overleden. HOEK VAN HOLLAND, 30 NOV. Het Duitsche s.s. „Naval" Is bij Monster gestrand. De sleepbooten „Noordzee" én „Rozenburg" trachten verbinding te krijgen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt Öf Redactie zich niet aansprakelijk Geachte Redactie, Een kleine plaatsruimte s. v. p in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Aangaande de intrede van den Edel- achtb. Heer burgemeester van Hillegom stond in uw blad een stukje dat wellicht een kleine aanvulling noodig heeft. De in zender heëft gelijk om Htllegdm op het ge bied van vermakelijkheid zoo te maken, dat diegenén, die nu naar andere plaatsen gaan, daarvan zooveel mogelijk terug Worden gehouden, ofschoon dit nooit geheel tegen te houden is. Maar een groote factor is Verge ten, n.m, dat alle verlof- en Vergunning houders over één kam geschoren behöorén te worden aangaande den sluitingstijd. Ver gis ik mij niet ln den inzender, dan zou ik moeten schrijven, let op mijn woorden, maar kijk niet naar mijn daden. Nogmaals dankend, Hoogachtend, Uwe dw. Abonné. J. ÖTTEN, Vooruitgangstraat lOlzw, Haarlem. SOERABAJA, 29 Nov. Volgens in Chinee- sche kringen ontvangen berichten fteèft het departement van Öulteniandsche Zaken te Nanking besloten een krachtig protest aan te teekenen bij de Nederlandsche Re- geêring tegen de weigering om Lie Yoek Wang, die door de Nationalistische Regee ring was uitgezonden om studie te maken van toestanden onder chineezen in de Ne derlandsche koloniën, toe te laten. NAARDEN, 30 Nov. Naar aanleiding van het feit, dat de garnizoenscommandant van Naarden een aanmerking heeft gericht tot de burgerlijke autoriteiten, die geen offici- eele toestemming hadden gevraagd voor het bezoek van den Tsjechischen gezant aan hét graf van Comenius hebben wij ons tot het commando gewend om inlichtingen. Bij ontstentenis van den commandant van het 2e regiment onbereden artillerie, heeft de ^kapitein-adjudant, von Frijtag Drabbe, ons het volgende medegedeeld; De betrokken militaire bepalingen ver bieden het betreden van een kazerne zon der toestemming van het commando. Indien voor 'het bezoek van den gezant de burge meester van Naarden of een verantwoorde lijk persoon zich tot het commando had ge wend, was aan die gebeurtenis verder geen aandacht besteed, Het verzoek is echter gericht tot een niet-bevoegde militaire instantie- De arrestantenkamer en de kleermakers- werkplaats zijn nu eenmaal militair terrein. Een omstandigheid, dat zich hieronder 'n graf kan bevinden, mag niet leiden tot een afwijking van vastgestelde militaire bepa lingen. Overigens zijn in de practijk nooit moei lijkheden voorgekomen en deze zullen zich ook niet voordoen, daar men zich desnoods tot den wachtcommandant kan wenden die zich dan telefonisch met hét garnizoens bureau in verbinding kan stellen. OPDRACHT TOT STICHT1NQSPOGINOEN z. D. li. <Je Bisschop van Haarlem heeft den Zeereerw. Heer pastoor H. O. J. Son- daa'4 te Haarlem opdracht verleend, po gingen aan te wenden, tot stichtingen van afdeelingen van het Wit-Gêle Kruis in. het dekenaat Haarlem. VRIJDAG 30 NOVEMBER Koersen Heue:; t mng FRANKFURT, 30 November. Naar uit Mainz gemeld wordt, hebben de Fransche be zettingsautoriteiten Donderdag twee Duitsche beambten en vier arbeiders laten arresteeren öhder verdenking van splonnage. Een be ambte en een arbeider werden in den loop vaft den dag weer op vrije voeten gesteld. BUDAPEST, 30 November. De Hongaafsche minister van buitênlandsclie zaken, Valko, is gisteren in gezelschap van den Poolsclien gezant te Budapest, Madizewsky, naar War schau vertrokken, ter onderteekening van het Poolsch-Hongaarsch vriendschapsverdrag. Staatsleeningen. f>% Nederland 1919 5% Nederland 1918 ty, Nederi. 1917 6% N.-Indië 1923 D 4y, N.lnd. 1928 Banken. Koloniale Bank Indische Banu Cert. Handel Mt). Resc. Dito Industrieën. Édarg. owe Nederi. Kunstzijde Maecubee HOU. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Indiistr. Buitenland Anaconda 8. Steel sma Viscosa Gew. Peruvian Handelsondérn. Gomp.comm. du Llêge Mijnbouw. Boeton Mijnbouw.., Rèdjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon. Olie Periak Rubber. A'dam Rubber Deli Batavia Rub Java Rubber Serbadjadl SUau V I C. O Allied Intercortin Rubber Scheepvaart, HoU, Amerika Lijn dito Gem. Eig io Kon Ned Stoomb Kon Paketvaart MU Nederland Rotterd Uoyd Scheep vaart-Unie Marine cofflm Marine prei. Suiker. H V A. java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem labak. DeJi Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Ür.ion Pacific Wabash Chic Mllw St Paui Kansas City Soutn Erie Railr prolongatie IMhMi 100*/» 102% 101% 100% 99% 227 '68% 99% 22% 220 211% 163% w >'8 92% 231% 200 F 186 1 207 7 216% 80 69 4% I (Deze Pagina gedeeltelijk gecorrigeerd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14