Heringa Wutfirich, Haarten Stadsnieuws AGFA RGLFILMCAMERA SintServaes Lan&s de Straat 'inderideediadj Telegraphisch Weerbericht CHEQUE-KOERSEN KENNEMER FOTOHANDEL barnes 5 KOOPT VOOR SINTERKLAAS EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 1 December De ramp van de „Salento" Veiling van oude en moderne schilderijen De actie der R. K. Middenstands- vereenïging De oprichting der R. K. vak organisatie 1534 NIEUWE BILLY" 6x9 KRUISWEG 48 - HAARLEM 1 „Gritzner" fa. Geylvot, Doefstraat 37 COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. Prof. Chr. Mertz Philip Loots ALG. NEDEPL. VERBOND j Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" Vervolgens ging spr. de geschiedenis van VAN ONZE RECHTBANK „Onze" autobussen :ers kijken Besmettelijke ziekte Voor den Politierechter Verlof Drankwet MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Sociëteit „St. Bavo" 5 uur Vergadering Volksbond 6 uur Beel-Wit 7 uur Ge wone zittingen. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Het Vereenigd Tooneel „Heeft Constance gelijk?" Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Remonstrantenhuis Wilhelmlnastraat 22 Van 2—5 uur Tentoonstelling. Overveen Firma J. A. Boskamp Bloemen- daalscheweg van 96 uur Tentoonstel ling. En de ambtenaar Toen in den nacht van Maandag op Dins dag, nadat de zoeklichten waren opgesteld, met spanning gewacht werd op het verschij nen van de „Noordzee" en de „Dorus Rijkers" stelde de heer Hidde, vertegenwoordiger van de Intern. Sleepdienst Maatschappij L. Smit Co. zich in verbinding met Radio-IJmui- aen en verzocht den dienstdoenden ambte naar een telegram aan de „Noordzee" te zenden en aan den politiepost te Bloemen- daal onmiddellijk de berichten door te geven van de „Noordzee", welke daar eventueel mochten worden opgevangen. De heer Hidde heeft dien nacht veel gedaan, dat van een sympathiek medeleven getuigde. Dit was bij zonder sympathiek. Die laatste uren, vóór de belde booten waren aangekomen, duurden 't langst. En de berichten, die tot tweemaal binnenkwamen, waren een verzachting bij 't spannende afwachten. Intusschen, het zenden van een telegram aan de ..Noordzee" en het doorgeven van eventueel binnenkomende berichten stuitte te IJmuiden op bezwaren. Wij schreven hier over in ons verslag: „Volledigheidshalve dient vermeld te wor- !en, dat zoo vel het uitzenden van het radio- gram, alsmede het doorgeven van een even tueel antwoord te IJmuiden op allerlei niet ter zake dienende bezwaren stuitte, wat be wijst, dat er ambtenaren zijn, die ambtenaar blijven, ook wanneer er schipbreukelingen zijn te redden." Naar aanleiding hiervan worden ons door één onzer lezers de volgende vragen gesteld: J. Is die ambtenaar Nederlander? 2. Zoo ja, valt die ambtenaar dan niet onder een artikel van het W. ran S., daar hij hulp weigert te verleenen aan menschen, die in levensgevaar verkeeren, zonder dat hij zelf zijn leven in gevaar brengt? 3. Wanneer de eerste twee vragen bevesti gend beantwoord worden, is de zaak dan reeds aanhangig bij den heer Officier van Justitie te Haarlem? Wij willen den met recht verontwaardig den lezer gaarne van antwoord dienen. Van een bepaald weigeren kan hier niet gesproken worden. Dat hebben wij ook niet in ons verslag gemeld. Daarin is alleen ge zegd, dat het verzoek om uitzending van een radiogram en het doorgeven van eventueel binnenkomende berichten „op bezwaar stuitte te IJmuiden." Letterlijk heeft de zaak zich als volgt toe gedragen: De heer Hidde verzocht den ambtenaar te IJmuiden een telegram te willen opnemen voor de „Noordzee". Uit de opmerking, die de heer Hidde tegen over den ambtenaar maakte, kon door de toehoorders worden afgeleid, dat de man zich hiertoe niet bevoegd achtte. Waarop het fiere antwoord van den heer Hidde luidde: „Als er menschen te redden zijn, spreekt men niet over bevoegdheid." De ambtenaar te IJmuiden maakte ver volgens aanmerking op den toon, dien de heer Hidde aansloeg, wat de laatste zeer terecht met beslistheid afwees. In ambte naarskringen wordt gauw gesproken van „een toon aanslaan", terwijl er inderdaad slechts sprake is van een krachtig souligneeren van wat gevraagd wordt. De heer Hidde verzocht daarop den amb tenaar zjjn vraag, of hij bereid was het aan geboden telegram te verzenden, eenvoudig met ja of neen te beantwoorden. De ambtenaar is toen gezwicht, niet dan nadat hij eerst nog geïnformeerd had voor wiens rekening het telegram werd opgegeven Ook voor het doorgeven van opgevangen be richten, verklaarde hij zich ten slotte bereid. Wij meenen dus, hoe onaangenaam ove rigens in die hachelijke momenten dit inci dent was, dat voor een gerechtelijke vervol ging geen termen aanwezig zijn. Afkomstig van de HoogEd. Geboren Jonk- vrouwe J. M. H. Just de la Paisières Ten overstaan van Notaris G. D. Boerlage had Woensdag J.l. in het Algemeen Verkoop lokaal aan de Nieuwe Gracht de veiling plaats van oude en moderne schilderijen, meubelen, antiquiteiten, porselein, juweelen, tapijten, enz. afkomstig van Jonkvrouwe J. M. H. Just de la Paisières. Een stilleven van Cornells Jacob Delft bracht 1700 op, twee landschappen van J. G. Sonjé, respectievelijk 400 en 590, een doek van Girolame da Treviso, Aanbidding door de Wijzen 500, twee stukken van Cas par Verbruggen (bloemen) resp. 400 en j 300. Van stukken van latere schilders noemen we: een silleven van Vincent van Gogh. 175, Amersfoort van Klinkenberg 150, Gezicht op Rhenen van A. Knikker 200, Van Vree- denburch, Bruggetje 185, van W. de Zwart, Koeien onder de boomen 300 en In den Stal tegen denzelfderl prijs. Perzische tapijten brachten op van 85 290, een Fransche commode 230. een stel van 13 gekleurde Chineesche bordjes 320. Zoo is dan gisteravond, als vrucht van de begonnen actie der R. K. Miödenstands- vereignging opgericht de R. K. Vakorganisa tie van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters. Met 21 leden is de afdeeling begon nen. Slechts ésn aanwezige ter vergadering vroeg eenigen bedenktijd. De actie is dus wel succesvol ingezet. Een verblijdend verschijnsel, dat moed geeft voor de toekomst. Want met die ééne afdeeling is men er nog niet. Maar de actie blijft onverzwakt doorgaan en ongetwijfeld zal zij ook voor de andere afdeelingen vruchtbaar werken. De bijeenkomst gisteravond werd geleid door den heer P. J. M. van Tetering, van wien het initiatief tot het voeren van actie ook is uitgegaan. In een aardige speech zette hij uiteen de noodzakelijkheid der R. K. organisatie en wees er op, hoe deze ook bijzonder klemmend is voor hen, die nu ter vergadering bijeengeroepen waren. Ook de geestelijk adviseur van de R. K. Middenstandsvereeniging, de Zeereerw. Heer rector J. P. J. Kok, voerde nog het woord en wees vooral op den plicht, welken de katholieken hebben en welke reeds zoo dik wijls door de Bischoppen is aangehaald, om zich katholiek te organiseeren. Tal van vragen werden gesteld en de aanwezige hoofdbestuursleden gaven de meest uitgebreide inlichtingen. Vanuit de vergadering werd hulde gebracht aan den heer Van Tetering voor zijn initiatiefneming in deze zaak en aan zijn organisatietalent. Ten slotte werd, zooals hierboven ver meld, de afdeeling gesticht met 21 leden. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren J. F. C. Brinkman Jr., H. J. Burgers, G. M. W. Hartje, P. H. Sneeboer en J. M. Spruijt. Dit voorloop''g bestuur zal zoo spoedig mogelijk bijeen komen, om de functies te verdeelen. Ecu camara, voor den PRIJS, in ongeëvenaarde uitvoering en nge- evenaard optiek. Prijs slecht i 23 Alleenvertegenwoordiger voor nederland der FYitO-P.iOTOCHEM. FABkIKATION, Burg bei IV agdebnrg, wier ontwikkelaars een Alleenverteg [ON, WERELDREPUTATIü BEZITTEN. Van de fa. Geylvoet, vertegenwoordigster van de Gritzner rijwielen en naaimachines ontvingen wij een kalender voor 1929. Het is een zakenkalender, een groot blok met duide lijke data en daaromheen een kleurrijk kar ton, met eenige natuurbeelden uit het land van de „Gritzner." WIJ lezen onder de diverse data o.a. Grltz- ner-Schnellnëhed 3500 steken per minuut 100.000 Gritzner-Fahrrader lm gebrauch, etc. Doelmatig is de kalender op deze wijze zeer zeker, hoewel het jammer is, dat voor Hol land geen Hollandsche teksten gebruikt zijn. Dit zal een volgende maal de bruikbaarheid van de kalender aanmerkelijk verhoogen. Woensdagavond vergaderde de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haar lem in de oude raadzaal ten stadhuize, onder voorzitterschap van den heer Vincent Loosjes. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. Herbenoemd worden tot leden der Com missie van Toezicht de heer Vincent Loos jes, P. de Vries, M. L. A. Klein, G. Max en G. J. Kappers. In de vacature van mej. J. Tibben, die wegens gezondheidsredenen ontslag nam, werd gekozen mej. M. W. C. Heymen; in de vacature dr. C. L. de Liefde, de heer M. J. Bleeker. Toelating tot de Avondschool voor Handelsonderwijs. De directeur der gemeentelijke Avond school voor Handelsonderwijs richt, na over leg met de leeraren zijner school en met den heer inspecteur, tot B. en W. het ver zoek over te mogen gaan tot reorganisatie zijner school. Vermoedelijk zullen de goed georganiseer de avondscholen voor Handelsonderwijs op genomen worden in de wet op het Middel baar Onderwijs. De bedoeling van het programma, inge steld In 1910, was de kinderen, die de 6de klasse eener gewone volksschool met vrucht doorloopen hadden, te kunnen toelaten. De eischen van toelating waren matig én werden mild toegepast om ook hun toegang tot de school te kunnen verleenen, die reeds eenige jaren de lagere school verlaten had den en op kantoor of in winkel werkzaam waren. Deze nakomers drukten zoowel het peil van toelating als de resultaten van het onderwijs. Nu de 7-jarige leerplicht ingevoerd is, zou de directeur de eischen van toelating hooger willen stellen. Als norm zou gesteld kunnen worden het met vrucht doorloopen hebben van de 7de klasse eener gewone lagere school te Haarlem, wat betreft de vakken Neder- landsch, rekenen, schrijven, aardrijkskunde en geschiedenis. Verder zou voor de jongens en meisjes, die reeds korter of langer de sohool verlaten hebben en aan de eischen van toelating niet meer voldoen, een voor bereidende klasse aan de school verbonden kunnen worden. Verder wenscht de directeur de leerstof, die thans in de 5 jaren der avondschool plus 1 Jaar van de vervolgcursussen wordt be handeld, in 5 jaar af te werken, zoodat alle leerlingen, die eindexamen doen, zonder ver dere studie in staat zullen zijn-een Mercurius- diploma te halen voor Boekhouden, Neder- landsche Handelscorrespondentie en de han delscorrespondentie in de door hen gekozen taal. Dit zal bereikbaar zijn als de toetatings- eischen strenger worden toegepast en de cursus van 8 maanden wordt uitgebreid tot jaarcursus. Burgemeester en Wethouders verzoeken de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs betreffende wenschelijke her ziening van het programma der Avondschool voor Handelsonderwijs ter zake te willen adviseeren. Het bestuur is van meening, dat waar B. en W. advies verzoeken aan de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, voor- namelijk de aandacht der Commissie moet vallen op de aansluiting van Lagere school en Handelsavondschool. Met een verhoogen van het toelatingspeil en den eisch, dat de leerlingen met vrucht de 7de kletsse eener gewoon lagere school moe ten doorloopen hebben, kan het bestuur zich vereenigen. Ook met het instellen eener voorbereidingsklasse, waardoor de overgang gemaakt wordt voor hen, die de schooljaren reeds langer achter den rug hebben. Wat echter betreft de verkorting van de vacantie en de aansluiting bij het Mercurtus- diploma als eindresultaat van het onderwijs, meent het bestuur te moeten adviseeren hieromtrent geen oordeel uit te spreken, daar dit interne aangelegenheden zijn van de Handelsavondschool, die onder het Middel baar Onderwijs gerangschikt is. De heer v. d. Have wil het examen tot toelating op de Avondschool voor Handels onderwijs niet laten afleggen door de kin deren die de zeven klassen der L. O. in dat. Jaar met vrucht doorloopen hebben, maar ze met hun diploma van die lagere school zoo toelaten tot de Avondschool voor Handels onderwijs. Overigens kan spr. zich goed ver eenigen met het prae-advies van het bestuur. Deze idee van den heer v. d. Have wordt aan het prae-advies toegevoegd, waarna het goedgekeurd wordt. Na de rondvraag brengt de voorzitter, de heer Loosjes, dank aan de aftredende leden, mevr. v. d. Meer en dr. De Liefde voor het geen ze in hun zittingsperiode in de commis sie deden in het belang van het Lager On derwijs, waarna de vergadering gesloten werd. IH, De indeeling van het oorspronkelijke werk is in 4 deelen elk van 2 tafereelen. Zooals reeds gezegd, wordt in dit „declamatori- um" dezelfde indeeling enz. gevolgd. Korte inhoud EERSTE DEEL: le tafereel: De cantor Felix leidt met de kinderen het stuk in. Zeven jaren is de bisschoppe lijke zetel onbezet en Tongeren treurt. Doch opnieuw zijn. de bisschoppen en priesters met het volk vergaderd, om de keuze te beslissen. Twee pelgrims komen aan. De eene is de priester Servatius uit Jerusalem. Hij troost den zieken bedelaar Seger en belijdt Christus' leer voor Octa- vianus, den stadsprefect, voor den Romein- schen priesters, die de tóekomst lezen in de duivenvlucht en voor den Germaanschen priester met de Warsaga. VREDE kondigt hij aan. 2e tafereel: Omringd door bisschoppen en volk onder het „Miserere" van het koor, maakt Maxi mums, aartsbisschop van Keulen, de mis lukking der nieuwe keuze bekend, doch Servatius' gezel staat op, neemt van het altaar den staf van bisschop Valentijn en maakt zich bekend als de aartsengel Raphael. Hij wijst Servatius als nieuwen Bisschop aan. Nunc gaudere! Verheugt u, zingt het volk. Terwijl kinderkoor en maag denkoor optreden met jubelzang, wordt Servatius met het teeken des kruises ge wijd. Hij houdt zijn eerste prediking en schenkt zijn eersten zegen, waarna dc stoet Tongeren binnentrekt. TWEEDE DEEL: le tafereel: De rijke Fulco, als alle lichtzinnige en weelde-zieke Tongenaren, door Servatius be steden, tracht 'n oproer te verwekken en den bisschop te verjagen. Superba, die van koop man Ruprecht stoffen koopt, helpt met hare gezellinnen mede en Ruprecht strooit geld onder het volk. Octavianus laat hen begaan, zoo zij Rome's macht eerbiedigen. Het opgezweepte volk stormt naar Berva- komt enkele getrouwen verhalen, dat de engel Gods den bisschop heeft gevoerd naar het veilige Trieht, 2e tafereel: Domitillus, des bisschops vertrouwde hel per, komt te Tongeren en verhaalt aan Vocatus en de Christenen, dat Servatius zal komen op z'n doortocht van Rimini naar Tricht. Hier volgt het relaas van den grooten strijd tegen de Ariaansche ketters, die Servatius bestreed en hoe hü den Keulschen aartsbisschop Euphrates, even eens Arius toegedaan, versloeg. Het volk trekt Servatius tegemoet, terwijl de Ro- meinsche en Germaansche priester de on heilspellende voorteekenen bespreken. Ser vatius komt, doch kan zijn volk slechts onheil aankondigen. De wrake Gods zal met de horden der Hunnen komen over de stad. Superba met Fulco en Ruprecht be spotten hem, doch hij voorspelt nogmaals de straf aan Aliso, den gezant van Troys en zijn gevolg, die in naam van Gallië om uitkomst smeeken. Misschien kon het onheil nog gekeerd worden, zoo een waar dig man op boetetocht naar Rome gaat, om Gods vergeving af te smeeken. Op aan drang van allen zal Servatius zelve gaan. DERDE DEEL: le tafereel: Servatius heeft Justinus met enkelen vooruitgezonden naar Tongeren, om zijne komst te melden. Justinus verhaalt van de reis en de vele wonderen, die geschiedden, en als Servatius zelve verschijnt, hoopt een ieder op gunstigen uitslag van den boete gang, doch hij kon geen hoop meer geven. Tongeren zal vergaan. Weenend vragen allen, dat hij bij hen blijve, doch ook dit weigert God en Servatius trekt binnen de stad om de heilige relieken te halen en naar het veilige Tricht te brengen. 2e tafereel: Terwijl Octavianus en de Romeinsche en de Germaansche priester de groot heid van Servatius erkennen, is Fulco met de zijnen verstokt in zijn haat en juicht hij, nu de bisschop voorgoed heen gaat, al zijn de vooruitzichten donker. Onder lustig gezang trekken Superba en hare vrouwen en Fulco naar hunne fees ten, terwijl Servatius van zijn treurend volk voorgoed afscheid neemt en met de heilige relieken heengaat naar Tricht. VIERDE DEEL: le tafereel: Te Tricht. De kinderen vragen Felix, hoe de stad vol vreemdelingen en pelgrims is. Een gezant van vrede en licht zal komen. Deze mare ging in het land rond en lokt groote scharen. Servatius bevestigde dit gerucht, doch niemand weet nog, wie deze gezant zal zijn. Intusschen komen Tonge naren met Ruprecht en Fulco. Zij dragen treurend de stervende Superba, die ver- I nederd en berouwvol Servatius komt vra gen om genezing. De bedelaar Seger doet voor hen het woord. Doch de bisschop zal I geen genezing geven, wel troost aan haar, 1 die berouw betoont en terugkeert tot God. Dan gaat hij het H. Misoffer opdragen. 2e tafereel: Na zijne H. Mis keert Servatius zich tot het volk en kondigt Gods gezant aan. De engel Raphael verschijnt en spreekt woor den van troost over den dood van den bis schop, die sterven gaat, wjjl God hem roept. Servatius richt tot de zijnen een laatste woord en sterft. Dan wekt de engel allen op, niet tot rouw, maar tot verblijdenis om het geluk en den roem van hun bis schop en allen met kinderkoor en maag denkoor, zingen zijn glorievollen uitgang, God ter eer. Gisteravond hield de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" afd. Haarlem een bijeenkomst in den Schouwburg, Jansweg. De voorzitter, jhr. O. van Lennep, sprak een openingswoord waarin hij in het bijzonder den spreker J. W. J. Baron van Haersolte welkom heette. Spr. bracht hulde aan het werk van zijn voorganger, den heer H. M. van Bemmelen, die wegens drukke werk zaamheden als voorzitter "bedankt heeft (applaus). Hierna was het woord aan den heer W. J. Baron van Haersolte, die een lezing hield over Onze koopvaardijvlootzijn de Ne derlanders een zeevarend volk?" In zijn inleiding merkte spr. op, dat Neder land een belang ,xe koopvaardijvloot bezit. Er zijn ook knappe officieren enz. maar toch is de belangstelling van de geheele Neder- landsche bevolking niet zoo groot, als men wel denkt. De burgers, die vlak bij de zee wonen, interesseeren zich natuurlijk veel daarvoor. Echter toch niet ieder, want spr. hoorde eens van een zeeman, dat de reeder, bij wien hij in dienst was, nog nooit op zee had gevaren. Spr. heeft nagegaan, waar de belangstel ling voor de zeevaart 't grootst is. In Noord- Holland en Zuid-Holland is de belangstelling boven het gemiddelde in Zeeland en Utrecht het gemiddelde in de Noordelijke provincies even onder het gemiddelde en in de andere provincies ver beneden het gemiddelde, i pCt. van de mannelijke Nederlandsche bevolking neemt deel aan de zeevaart. Dit is dus in vergelijking met de nijverheid (42 pCt.) Landbouw (25 pCt.) niet erg hoog. Spr. vergeleek de zeevaart van vroeger en tegenwoordig. Vroeger ging men op avon tuur uit. Maar op het oogenblik is het anders, want de jongelui zien op films, hoe het er in andere landen uitziet. Daarom vaart men tegenwoordig meer uit commercieele en economische overwegingen. Spr. deelde mede, dat de Hollandsche schepen het minst schade lijden. Daaruit blijkt, dat de schepen solide gebouwd zijn en ook dat de schepen door deskundigen be mand zijn. tius' woning, doch Vocatus, de priester; de Hollandsche koopvaardijvloot na. De Hollanders waren voor eenige eeuwen be roemde zeelui en dreven veel handel. De Engelschen belemmerden den handel. Ze hadden een g-oot voordeel, n.l. betere toe gangswegen naar zee. Als men naar Amster dam moest,dan werd de reis belemmerd door den grooten omweg over de Zuiderzee. Sinds 1876 is een groote vergetering tot stand gekomen, n.l. door den aanleg van het Noord zeekanaal. Mede door energiek streven van enkele heeren, kwamen diverse maatschappijen tot stand. Daardoor heeft Holland weer een voor name plaats ingenomen bij het zeewezen. Hierna werden lichtbeelden vertoond. Daarbij gaf spr. inlichtingen omtrent het aantal schepen, dat Holland bezit, de namen der Zeeschepen en voorts hoe een schip er van binnen uitziet. De beelden waren een goede aansluiting bij het gesprokene. Ten slotte betoogde spr., dat er nog veel te doen is, om het zeewezen te verbeteren Als voorbeelden noemde hij de loonen en het verlof. De voorzitter dankte den spreker voor zijn interessante rede. Na de pauze werden zeven films vertoond, o.a. v n het pantserschip „Tromp de krui sers „Sumatra" en „Java", de torpedojagers „Evertsen" en „De Ruyter" en van een ma rinevlieger te Den Helder. Het waren belangwekkende films, die met aandacht gevolgd werden. DE MAGNETISEUR WEER VOOR DE RECHTBANK Een riskant bedrijf In vroeger tijden sprak men van wonder dokters, mannen met lange baarden, geflan keerd door twee groote honden en een ka- nanep etje, lustig fluitende in zijn kooitje, personen met een groote wilskracht werden onder de categorie „spoken" gerangschikt en eenvoudig als bovennatuurlijke wezens beschouwd. In onzen modernen tijd spreken we van hypnotiseurs, magnetiseurs en tele- pathen Er zijn nu eenmaal menschen, die anders zijn dan een ander, 'n Magnetiseur heeft b.v. de kracht om een juffrouw met stijve beenen lenig te maken, of een levenslang gezwel te bezweren. Wanneer zulk een per soon onder de menigte 'n zekere vermaard heid gaat genieten is zijn fortuin gemaakt. Over het al of niet heilzame van een be handeling door zulk een moderne wonder dokter zullen we het niet hebben. Wel over de gevaren ó'ie aan het vak met weinig concurrentie verbonden zijn. Allen 'n dokter is bevoegd de geneeskunde uit te oefenen, iemand zonder de vereischte papieren mag geen practijk vestigen en is strafbaar ind'ien hij dat toert» doet. In Haarlem en ver in den omtrek is A. K. als .magnetiseur een bekende, in het oog van velen een weldoener der menschheid. Her haaldelijk is hij al tot groote geldboeten ver oordeeld, doch de man acht zich gelukkig buitengewone geneeskundige krachten te be zitten en geeft die niet terwille van boete of gevangenisstraf prijs. Gisterenmiddag siond hij weer terecht, ditmaal was door hem appèl aangeteekend, inzake de uitspraak van d'en kantonrechter. Een drietal patiënten zaten in de getuigen- kussens. Mej. E. J. M. een 19-jarig meisje, voor- Hoera! We hebben de eerste bus gisteren gezien en we hebben gejubeld. Misschien heeft het aloude ceintuurtje met een ach. terdochtigen blik naar de mooie zware Brockway-bussen gekeken, misschien ook is de Bloemendaalsche Tram van puren, nijd met een duizelingwekkende vaart gaan racen, maar, dat doet er niets aan toe, de bussen rijdenlijn 2 althans. Voor de Amsterdamsche buurt was het een feest dag; daar werd reikhalzend uitgezien naar de mooie, zware stadsbus en toen het be kende Brockway-fluitje in de verte gehoord werd, gingen de gordijntjes in vele huizen opzij en werd met een verheugd gezicht naar het nieuwe Haarlemsche wonder ge keken. De kinderen sprongen in het rond en toen zij dan eindelijk voorbijkwam, werd het vlug door 't huis geroepen: „daar heb ie 'mi" Of den chauffeur bij zijn aankomst in de Graafschapstraat bloemen zijn aangeboden, weten we niet, maar dat het de bedoeling was, inogen we gerust veronderstellen. In andere plaatsen rijden de bussen al langen tijd, de menschen zijn er aan gewoon, maar ze waardeeren toch nog altijd de stadslijnen! Er is gisteren al druk gebruik gemaakt van lijn twee. 't Moet eerlijk gezegd wor den, er waren menschen by, die van hun leven' nog niet in een auto hadden gezeten en nu vlug de kans waarnamen om voor één dubbeltje van de Slachthuis-buurt tot in Schot» te rijden. Je zit werkelijk op je gemak, heerlijk weg gezakt in diep-veerende kussens. Als het regent stap je maar in een bus, dan zit je droog en gemakkelijk. Een der inzittenden merkte op, dat je maar aan het touwtje behoefde te trekken en de bus stond stil. Dit is echter niet het geval. Het is voor de goede orde noodzakelijk, dat er vaste halten zijn en dat hebben de autoriteiten terecht ingezien. Het duurt op z'n hoogst 3 weken, eer de andere bussen gaan rijdenen al zegt het spreekwoord „onbekend maakt onbemind", we gelooven nooit, dat we het nog drie weken zonder de andere stadslijnen uit houden. De dienstregeling, in handig zakformaat, geeft precies de routen en de halten aan. zoodat men ook op dit gebied voor comfort gezorgd heeft. Er worden 10-rittenboekjes uitgegeven voor 1,terwijl men maandkaarten op de diverse lijnen kan krijgen. De dienst regeling is gratis aan de bussen verkrijg baar. Als we nu met Kerstmis familie of be kenden overkrijgen, kunnen we met nog grootere voldoening op onze mooie stad Haarlem roemen, omdat we nu gerekend kunnen worden onder de meest vooruitstre vende steden van Nederland, wij met onze 113.000 inwoners. „Onze" autobussen! Het is nu een feit geworden. zien van hartkloppingen en duizeligheden, was niet tevreden over de behandeling van haar huisdokter en begaf zich naar den magnetiseur te Haarlem. Verd. had in één richting over haar heen gestreken, zij vertelde waar de pijn zat en waarachtig er was beterschap te consta- teeren. Vijfmaal was ze dit jaar bij hem ge weest, steeds rustiger werden de hartklop pingen. Als de behandeling was afgeloopen gaf ze 1.hoewel een rijksdaalder of twee kwartjes de genezing niet bespoedigd of ver lengd zouden hebben. Haar moeder moest ook eens vertellen hoe dat zooal toeging bij den magnetiseur Ze was vol lof over de verrichtingen van verd.: vroeger was ze zoo stijf als een hark en nu kon ze als 't moest wel charlestonnen Ook de 59-jarige A. W. had recht plezier in het magnetisme en betaalde als ze weg ging een paar kwartjes. Pres.: Toen u de le maal bij K. kwam, hebt u toen niet gevraagd hoeveel u schul dig was? Get,: Nee, edelachtbare. Ik gaf, wat an dere menschen ook gaven. Pres.: Verdachte, heeft u nooit gezegd iemand van een kwaal te zullen bevrijden? Verd.: Nooit, alleen als geen genezing mo gelijk was, deelde ik dit mede. Verd. ontkent dan het geneeskundig be roep te hebben uitgeoefend. Uit de getuigen verklaringen bleek, dat K. geen geld vroeg, ftiaar eenvoudig geld „kreeg" voor zijn moeite. De officier besluit, dat er niets bijzonders voor den dag is gekomen en vraagt bevesti ging van het vonnis van den kantonrechter 2 maal 600 boete, of 2 maal 12 dagen hechtenis. De verdediger Mr. Kuinders uit Amster dam beroept zich op een arrest van den Hoogen Raad, inzake een magnetiseur te Rotterdam.yerd. is in de lucht met zijn han den langs het lichaam van den patiënt ge gaan, meer niet. En dat is toch op zichzelf geen strafbare handeling, daardoor heeft hij zich niet bewogen op terrein dat voor hem is afgesloten. Wat doktoren niet hebben kunnen doen heeft hij gedaan. Moet zulk een man ge straft worden? Verd., besluit pleiter, werkt tot heil der menschheid en het wordt hoog tijd, dat hij eens uit die ondragelijke zenuwspanning ver lost wordt. Steeds loeren er rechercheurs in de buurt van zijn huis. De uitspraak wordt dan bepaald op 13 December. Uitspraken van Donderdag 28 Nov. 1928 J. H. G., nachtwaker-portier, wonende te Zaandam, thans gedetineerd: artikel 249 W. van S.; een jaar en zes maanden ge vangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis o v. H. P., granietwerker, wonende te Am sterdam; vrijgesproken. C. O,, zonder vaste woon- of verblijf plaats thans gedetineerd; bedelarij; drie dagen hechtenis o. v. C. G. van E., metselaar, zonder vaste woonplaats thans gedetineerd; diefstal door middel van inklimming; acht maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventieve hechtenis o. v. L. V., basculemaker, wonende te Alphen aan den Rijn, thans gedetineerd; diefstal; een Jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis o. v. en gedeeltelijke toewijzing der civiele vordering. J-. H. O., koopman in sigaren, wonende te Amsterdam; vrijgesproken. A. V., chauffeur, wonende te Haarlem mermeer; appèl overtreding Motor, en RUwielwet; 20 boete subs. 10 dagen hechtenis o. v. J. A. B., voerman, wonende te Driehuis; vrijgesproken. G. H., cnauffeur, wonende te 's-Graven- hage; appél overtreding Wet op Openbare Vervoermiddelen; vonnis kantonrechter te Haarlem bevestigd. Nieuwendijk 225229 Oude Gracht 151 Amsterdam Utrecht Barometerstand 9 uur v.m.: 7.65 achter uit. Licht op. De lantaarns moeten morgen vorden opgestoken om: 4-19. Hoogste Barometerstand 774.8 m.M. te La Ooruna. Laagste Barometerstand 737.8 m.M. te Andennes. Verwachting: Meest matige westelijke tot N.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk nog eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. ANTI-TOL-DEMON STR ATIE OPGESCHORT Men deelt ons mede, dat de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer de door haar georganiseerde landelijke mon- sterdemonstratie tegen de tollen, welke op Zondag 9 December as. te Utrecht zou worden gehouden, en waaraan 350 automo bielen, 1 colonne motorrijders en 2 colon nes wielrijders zouden deelnemen, heeft opgeschort, in verband met de door den Minister van Waterstaat in de Memorie van Antwoord gedane belangrijke uit latingen inzake de tollenkwaal. In de week van 1824 November hebben zich in deze gemeente 1 geval van buiktyphus, 2 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diphtheritis voorgedaan. Het gevecht in de autobus Het was in den avond' van 30 September, omstreeks kwart over elf. De Brockway gleed genoeglijk over den weg van IJmui den naar Haarlem. In de bus zaten eenige menschen, verschillende ervan hadden een beet van vader Bacchus ontvangen. De mo tor zoemde, de passagiers soesden. Bij een halte stapte een controleur in den wagen. Toen was de rust verbroken, want M. J. R. aannemer te IJmuiden, had geen kaartje en schreeuwde, dat hij betaald had. Daarnaast uitte hij de noodige dronkemans-scheld- woorden en op een gegeven oogenblik schoot zelfs zijn onzekere hand uit. De andere menschen in den wagen namen nu ook een dreigende houding' aan, zoodat de chauffeur stopte en controleur met de vechtersbazen de twist op straat voortzete. De controleur werd uitgescholden voor „weggejaagde politieagent", „nietsdoener" om van de andere woorden maar te zwij gen. Daarnaast ranselde men lustig op hem los, zoodat de dokter een bloed-uitstorting constaterde en hij een paar dagen zijn werk niet had kunnen doen. Een der aanvallers had hem in zijn arm gebeten. De aannemer stond nu terecht en be kende dat hij dit alles gedaan kon hebben. Daar hij echter in staat van dronkenschap verkeerde wist hij niet goed meer hoe alles precies gegaan was. De controleur, de chauffeur én een der in- zitenden waren als getuigen opgeroepen. De controleur had een civiele vordering inge diend, die door den officier niet werd toege kend. De eisch is 25 of 25 dagen. De poli tierechter veroordeelde verd. wegens belee- diging en mishandeling tot 20 of 10 dagen. Ingekomen zijn verzoekschriften van Mw. de Weduwe R. TijboutKoopman om ver lof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het ver- koopen van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan den Jansweg No. 45 en vift Mw. P M W. v. d. Vis om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van al- coholhcudenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in het perceel aan de Kleine Hout straat 79. VRIJDAG 30 NOVEMBER Berlijn 59.30 59.40 9.70 9.80 34.55 34.65 Londen 12.07 12.08 Zurich 47.90 48 Rome 13 13.10 Madrid 40.10 40.20 35 35.10 New-Vork <cable> 2.481/. 2.4914 7.35 7.45 27 27.10 66.30 66.45 66.30 66.45 Stockholm 66.50 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2