DE ROND TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 1 In het R.-K. Vereenigingsgebouw te Heemstede werd een pluimveetentoonstelling gehouden, waar deze twee exemplaren hun eigenaars een prijs bezorgden De Amsterdamsclie politie zoekt deze drie gestolen schilderijen, waarvan de twee portretten worden toe geschreven aan Rembrandt en het andere schilderij aan Frans Hals. Een belooning van 10.000 is op de terugbezorging uitgeloofd De Italiaan Alceno Dossena wordt beschuldigd imitatie-kunstwerken voor echte te hebben verkocht. Kunstkenners van internationale reputatie heeft hij bedrogen Ondanks alle bewijzen van onschuld is zuster Con cepcion veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, omdat zij zou hebben aangespoord tot den moord op generaal Obregon van Mexico öe bekende groote Occaan-stoomer Mauretania ligt momenteel te Southampton in het droogdok. De afmetingen van het schip komen op deze foto goed uit Regen in Rome DE ROTARY-BEWEGING Na de mededeeling van den Bisschop van Valencia, waarin deze verklaarde, dat goede katholieken niet kunnen behooren tot de Rotaryclubs heeft ook de Bisschop van Orense een mededeeling gepubliceerd, waar in gewaarschuwd wordt tegen de protestant- sche propaganda, het tijdschrift ..de Torn van Vigia" en aan de goede katholieken wordt dringend verzocht, geen lid te wor den van Rotary-clubs, die zooals uit ver schillende documenten en geloofwaardige getuigenissen blijkt, volgens het oordeel var, geleerde katholieken en prelaten der Kerk niets anders zijn dan organisaties bezield met den geest der Vrijmetselarij, ofschoon zi.i zich versdhuilen onder den dekmantel van tnenschliev endheid, zelfs christelijke naas tenliefde en broederschap. Van de Rotary-beweging vinden wij vooi net eerst melding gemaakt in het jaar 1905 ziJ werd gesticht door een advocaat uit Chi cago, In het begin bleef de beweging beperkt t°t Amerika, later vinden we ook enkele elubs in Engeland. In 1925 bestonden er to taal 1796 clubs, waarvan 1506 in Amerika, de £est is hoofdzakelijk in Engeland. Canada Cuba gevestigd. Maar thans zijn er ook f* het vasteland van Europa verschillende ^°tary-clubs opgericht: het is een nieuw hufie van den modernen ongeloovigen toensch. „.Jhans bestaan er reeds 2639 clubs waarvan 88 in Amerika. Ook op liet Rotary-eon- es te Ostende waren verreweg de meeste deelnemers Engelschen en Amerikanen. Het doel der Rotary-beweging vindt zijn oor zaak in hetzelfde beginsel als de vrijmetse larij: zij vereenigen om elkander te hel pen Maar terwijl men in andere dergelijke organisaties meestal menschen van denzelf den rang en stand vereenigt, is het een prin cipe van de Rotary-beweging om in iedere stad niet meer dan een lid uit iederen be roepsstand toe te laten. Het ontstaan der Rotary-beweging gjng aldus: de advocaat Paul Harris uit Chicago wiens bedoeling het, was om invloedrijke be trekkingen aan te knoopen met allerlei han delslui en groot-industrieelen, begon aller lei vooraanstaande en toonaangevende perso nen bij zich aan tafel te vragen. Dat beviel buitengewoon goed. zoodat zij afspraken ore voortaan geregeld bijeen te komen om over verschillende onderwerpen te beraadslagen Zoo noodigden zij elkander om beurten uit. de een na den ander, het kringetje rond. vandaar dan ook het beginsel: rotation, waaraan de naam Rotary ontleend is, even als hun onderscheidingsteeken. dat een wieltje is. een tandrad dat een symbolische voorstelling van solidariteit en vooruitgang aioet beteekenen. Het aantal Rotary-clubs breidde zich steeds uit en alle namen het onderschei dingsteeken van hun stichter over. De ver schillende clubs hielden ook onderling voe ling met elkaar en zoodeende is deze be weging tot een groote internationale orga nisatie uitgegroeid- Als men geloof kan schenken aan hun woorden, dan zou hun beweging zich thans reeds zoover hebben uitgestrekt, dat zij in iedere stad reeds vrienden bezitten, die hun alleen op vertoon van het onderschei dingsteeken alle mogelijke diensten zouden bewijzen. Heel de beweging is gebaseerd op het zelfde beginsel als de vrijmetselarij; geen wonder dan ook, dat de meeste katholieke kranten hun lezers gewaarschuwd hebben. De stichter der Rotary-beweging Mr. Har- ris was een bekend Vrijmetselaar evenals al zijn medewerkers. Ook thans zijn alle Ro- tariërs, die een eenigszins leidende functie bekleeden. vooraanstaande vrijmetselaars. Bovendien hebben de Rotary-eiubs de po litiek van den kerkvervolger Calles goed gekeurd. De vrijmetselarij gebruikt in heel La- tijnsch Amerika de Rotary-beweging om •net Y.M C A (Young Men Christian Asso ciation de vereeniging van Christelijke iongelingenl de katholieke kerk te bestrij den en om den weg voor te bereiden voor het kapitalistisch imperialisme der Ver- eenigde Staten EEN GEËLECTRIFICEERDE WOONWIJK BIJ FRANKFORT In dit jaar werd buiten de poorten van Frankfort, dicht bij Hederheim, de in veler lei opzicht merkwaardige nederzetting „Römerstadt" voor het grootste gedeelte betrokken. Zj) zal. als zij gereed is, onge veer 1200 woningen omvatten. Bijzonder doelmatig zijn daar de wonin gen van binnen ingericht. Eensdeels zijn het ééngezinswoningen met 4 vertrekken, ander deels etage-woningen met 2 a 4 kamers, slaapkamer en bad. Voor den eersten keer werd in groote mate rekening gehouden met de eisehen der toonaangevende vereenigin- gen voor Huisvrouwen en aan de electric!- teit een groot arbeidsveld ingeruimd, voor namelijk door het aanbrengen van electri- sche keukenfornuizen en een electrisch warmwaterreservoir voor bad en keuken Te zamen met een practische keukeninrich ting biedt zulks een aanzienlijke werkbe- sparing en bevordert de hygiëne. Bijzonder economisch is hier het keuken bedrijf, omdat het warmwaterreservoir op ieder gewenscht oogenblik water van 85" C. levert. Het zetten van koffie en thee het koken van groenten en aardappelen enz. geschiedt daardoor veel gemakkelijker en sneller. Ook is te allen tijde heet water voor radig om te wasschen. Proefondervindelijk is bewezen, dat in een gezin ongeveer de helft van het energiever bruik gebruikt wordt voor het verwarmen van water. Het water wordt hier gedurende den nacht verwarmd met behulp van goed- koopen nachtstroom. De warmwaterreser voirs zijn zoo bemeten, dat zij, behalve do normale hoeveelheid warm water voor de keuken, nog genoeg heet water voor een bac bevatten. UIT DEN KINDERMOND. „Ik za! <e nooit meer terugzien,zei de on derwijzeres tor Wimpie, die afscheid van haar kwam nemen omdat zijn ouders in een andere stad gingen wonen, „maar ik hoop, dat ie 'n Hink, eerlijk en goed mensch zult worden Wim En verlegen antwoordde 't ventie: „Dank u wel, juffrouw en van 't zelfde i" Dc vijfde kolom RECLAME. „Hallo?" „Met?" „Daar spreekt u mee." „Meneer, u spreekt metMijn naam is u genoemd door iemand die li heel goed kent. U zou mij kunnen helpen om voor de film" Meneerdie film-regisseur in Holly wood is, hing nijdig den hoorn van de te lefoon op. Dagelijks kreeg hij in zijn studio bezoek van honderden meisjes, die roem den op hun mooie oogen of kleine voeties. hem smeekten om een rolletje en in idiote bewoordingen redeneerden over „de kunst, die zij zoo graag wilden dienen. Candidaat- filmsterren werden zoo veei en zoo ver mo gelijk van de studio gehouden en brieven werden natuurlijk nooit beantwoord. Maar de telefoon was een uitkomst voor Velen; de toekomstige kunstenaressen bereikten daarmede tenminste dat de regisseur hun naam hoorde. Maar weinigen waren zoo vasthoudend als het meisje in dit geval. De boosheid van een regisseur ontmoedigde haar niet, en den volgenden avond belde zij den regisseur weer uit zijn gemakkelijken fauteuil. „Bent u het weer?" brulde hij door de telefoon. „Meneer, ik vraag alleen een klein rol letje, om mijn roll" „Hoe heet u." „Miss Mayse." „Zoo Bonjour, miss Mayse." De regisseur dacht nu voldoende aange toond te hebben, dat er voor miss Mayse geen plaats aan den sterrenhemel van Hol lywood was. Maar miss Mayse dacht even stellig dat er voor haar wel plaats was, en hield vol. Iederen avond belde zij den re gisseur op, en iederen avond verbrak hij de verbinding zoodra hij haar stem herkende. Na veertien dagen kwam er een avond zonder telefonische sollicitatie. De aspirant- artiste had een andere tactiek gevonden; den volgenden dag liet zij zich aandienen in de studio. De regisseur was ondanks alles nieuwsgierig naar de volhardende sollici tante en ontving haar. „Is u miss Mayse?" „Jaen is u regisseur?" „Om u te dienen." „Dat is niet waar!" De regisseur keek vreemd op. Het meisje vertelde hem dan dat zij maanden geleden had kennis gemaakt met iemand die zich voor stelde als regisseur... en haar 'n rol beloofde als zij hem 3000 Hollar gaf. Maar nu zag zij dat die heer n.et regisseur wasDe kans op een rol was weg. plus de 3000 dollar. Miss Mayse viel in onmacht, huilde, trapte, brul de en snikte en ofschoon de regisseur wist dat zfj huichelde, engageerde hij haar. Om dat zij zoo goed huichelde. Een maand later kwam de historie in 'n Amerikaansch dagblad. Miss Mayse werd be roemd door deze reclame en ontving 10.000 dollar aan honorarium. Regisseur deed haar een proces aan. omdat hfj meende recht te hebben op de helft van het honorarium. En aan zulke geld-artisten vergapen wij ons in de bioscoop. UIT DEN KINDERMOND. Oom (tot Harry, die een zusje gekregen heeft); „Zeg Harry, kan zus al loopen Harry; „Loopen nog met, oom, maar de beenen heeft ze toch al."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5