Stadsnieuws Nieuwe Haarlemsche Courant SJp'^k'-ïv AAN ONZE LEZERS W. TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Prov. Staten van Noord-Holiand VULKANISCHE UITBARSTINGEN VERKEER EN POSTERIJEN Een uitkomst voor de forensen SOCIAAL LEVEN De Staat en de K. L. M. KERKNIEUWS Eucharistische Kruistocht in het bisdom Breda Diocesane Haarlemsche R. K. Vrouwenbond Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Behandeling der begrooting (Vervolg) Donderdagmorgen werd de behandeling der provinciale begrooting door de Prov. Staten van NcorcT Holland voortgezet. De VOORZITTER deelt mede, dat is in gekomen een motie-Koster (VJD.) waarin Prov. Staten Ged. Staten uitnoodigen, die maatregelen te treffen, welke er toe leiden, dat ook verafgelegen woningen bij de wa terleiding aangesloten worden. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.A.P.) zet zijn Woensdag afgebroken rede voort. Hij bespreekt de liehttarieven. Het is in het belang van de lichtverbruikers, het licht te gen lageren prijs te leveren aan fabrieken, omdat men door eer levering aan fabrie ken meer energie kan opwekken, hetgeen een voordeel is voor de electrische centrales. Spr. gelooft, dat niet gemakkelijk is te bereiken de kostprijs van het electrische licht, omdat deze berekend zou moeten wor den naar de plaats waar de levering ge schieden moet. Daarom is het beter een ge middelden kostprijs te berekenen. Bereke ning van den juisten kostprijs zou liet licht juist duur maken voor hen, die veraf wo nen, voor die plaatsen dus, waar de bevol king dun gezaaid is. Spr. acht het tarief wel goed, hetgeen z.i. bewezen wordt door het feit, dat de pro vincie een sterke concurrent is van de par ticuliere industrie bij de lichtlevering. Elec trische motoren worden verkozen boven Die selmotoren, ruw-oliemotoren, enz. Zoo is'de electrische bemaling zeer toegenomen in de provincie. Spr. verdedigt het vastrechttarief bij het electriciteitsbedrijf. Dan zijn de leden van Ged. Staten aan het woord. De heer BOM AN S merkt op, dat men bij de beschouwing van den financieelen toe stand der prov. een terugblik moet werpen op 1924. Toen waren de uitgaven groot en riskant, de belastingen hoog. Na 1924 waren de uitgaven niet zoo groot en toen daalden ook de belastingen. Als men wisselende be lastingen normaal acht, had men in 1924 geen belasting moeten heffen, omdat er een overschot van 6'4 millioen was. Er is wel belasting geheven, 4 millioen werd gere serveerd om de belastingen te nivelleeren. Prov. Staten wilden dat en nu mogen Ged. Staten toch niet bespot worden, dat zfj dien wil telkens in de cijfers doen opleven. Ook Noord-Holland heeft wisselende re sultaten gekend en wel bijv. van overschot ten van 6 'A tot W, millioen. Ged. Sta ten willen de constante belastingheffing nog jaren handhaven, omdat zij een voordeel is voor contribuabelen. Nu moet 400.000 gehaald worden uit het reservefonds, om die constante belasting heffing te handhaven. Spr. ontkent, dat door verwringing der cijfers 't mogelijk was ge weest, die 4 ton niet uit het fonds te halen. Onvoorzien en kwade posten hadden ieder 2 ton minder geraamd kunnen worden, kan men zeggen, en men was er geweest. Maar dan had men spr. kunnen vragen, met welk recht de kwade posten minder geraamd wa ren. Het reservefonds is bestemd voor nivel- -leering der belastingen. Het is niet jammer, •ó'at het aangetast wordt, de bedoeling is, dat het geheel moet verdwijnen. Spr. legt uit, dat de kwade posten niet verlaagd kunnen worden. Op een bedrag van 1 millioen rijksbelasting was 426.000 kwade posten. Dat is 25 pet. Er is wel eens f 949.000 kwade posten geweest, maar dat was bij een belasting van ruim f 3 millioen. En dat maakte 15 pet. uit. Van de f 882.000 onvoorzien is al ruim f 600.000 uitgegeven en moeten nof f 150.000 uitgegeven worden, zoodat men dan al aan de 8 ton toe is. In de laatste jaren zijn door Statenfracties pogingen aangewend, om een wisselende be lasting te heffen, maar het feit, dat nu 4 ton uit het reservefonds gehaald moet wor den, bewijst, volgens spr., dat het beleid van Ged. Staten goed was. Spr. had indertijd het reservefonds bij het wegenfonds wülen voegen. Hij heeft daar voor nooit een meerderheid bij Ged. Staten kunnen vinden. Achteraf beschouwd terecht Maar nu moet men niet aarzelen, te nemen uit het fonds voor het doel, waarvoor het fonds bestemd is. Als door aanneming van het nieuwe wets ontwerp de personeele belasting komt te ver vallen en daarmede dus de opcenten voorde provincie, dan kan de provincie dezelfde i. DE VESUVIUS. Ik had wel kunnen beginnen met de jongste uitbarsting van den Etna en u 't leed te schil deren, dat deze uitbarsting in den omtrek te weeg heeft gebracht. Maar dan zou ik slechts in herhaling zijn gevallen, want hierover heb ben de kranten reeds zooveel geschreven, dat iedereen wel op de hoogte moet zijn. En wat zou er dan voor mij nog overgebleven zijn, welk nieuwigheidje zou er nog niet gepubli ceerd zijn Niets immers. En daarom kijk ik liever eens, naar wat er in histonschen tijd is voorgevallen. Ook hierover kunnen weliswaar nog ve'en medepraten, maai dai is toch weer zoo lang geleden, dat ik *t erop waag, eemge artikelen te wijden aan de groote rampen, die de vu: kanen in vroeger jaren heboen 'eweeg gebracht. Dan zullen we duidelijk zien, hoe ontzettend de natuur kan zijn en hoe machteloos wij tegenover dergelijke ontzettende ui ingen staan. Van de Italiaansche vulkanen dienen wij na ^en Etna zeker wel op de allereerste plaats de V suvius te noemen, den grooten kraterberg in den omtrek van Napel Ook deze vulkaan is er een van de ergste soort en bed. eigt zoo af politiek blijven volgen; alleen zullen de op centen op de vermogens- en inkomstenbe lasting van 5 tot 10 verhoogd moeten wor den. Het betoog van cfen heer De Wolff tot andere inrichting van de begrooing acht spr. theoretisch meer juist dan practised. Ook spr. vindt de inrichting niet goed. H^ heeft wel begrootingen in de Prov. Sta.en en in de commissies verdedigd, welke voor hem y, puzzle waren. De heer WIJNKOOP (Comm.); „Zoo zie je, hoe wij bedonderd zijn." De heer BOMANS is er voor, den gewonen en den kapitaaldienst zoover mogelijk door te voeren. Ged. Staten hadden de provin ciale begrooting den voet der gemeentebe- grooting willen inrichten, maar hebben daar voor te bevoegder plaatse geen toestemming kunnen krijgen. De heer KOOIMAN brengt lof aan de bestuurscommissies van de provinciale zie kenhuizen voor haar arbeid. Er is hans geen enkele aanmerking op het beheer der zie kenhuizen. In antwoord aan den heer Asscher deelt spr. mede, welke borgstellingen er loopen voor de provincie. Ged. Staten zijn het met den heer Ver- schure eens, dat de gezondheidszorg van wege de provincie een aanvullend karakter moet blijven dragen. Over de motie-Polak omtrent deze aan gelegenheid zullen Ged. Staten zoo spoedig mogelijk rapport uitbrengen. Ged. Staten hebben het staatstoezicht op de Volksgezondheid uigenoodigd, zoo spoedig mogelijk een plan te ontwerpen om te ko men tot stichting van geneeskundig school toezicht. Nauwlettend wordt toezicht gehouden op niet-goede toestanden in veestallen en on derzocht zal worden, wat de provincie in deze doen kan. Als meer gedaan moet worden aan zui gelingenzorg, zal mogelijk een bedrag van den post onvoorzien genomen kunnen worden. Spr. komt nu tot de rede van den heer Vos. Deze gaf als zijn oordeel te kennen, dat de provincie slechts nu en dan inciden teel iets doet voor de volksgezondheid. Spr. stelt hier tegenover, dat deze zaak de voort durende zorg van Ged. Staten heeft. Vermoedelijk zal binnenkort den Prov. Sta ten een voorstel gedaan worden tot steun verlening aan kleuterzorg. Alweer dus Iets op het gebied der volksgezondheid. Wat de motie-Asscher tot aanstelling van een geneeskundig ambtenaar betreft, in 1924 is reeds zoo'n voorstel ingediend en daarte gen werden bezwaren gemaakt, omdat een wetsontwerp was ingediend tot instelling van gezondheidsdiensten. Dat wetsontwerp is er nog. Er waren toen nog andere bezwaren tegen het voorstel. Ged. Staten willen na der overwegen, of nu wel zoon ambtenaar aangesteld moet worden en daarover rapport uitbrengen bij de behandeling der motie-Po lak. Ged. Staten willen de motie in prae- advies nemen. Wat samenvoeging van gemeenten betreft, op dit gebied is teleurstellend gewerkt. Sa menvoeging van gemeenten in 't Gooi moet er komen volgens Ged. Staten. De regeering verzette zich tegen samenvoeging van Naar- den en Bussum; er zou samenwerking moe ten zijn. Eer het wetsontwerp in zake samen voeging van Pette» en Zijpe er was, heeft het heel wat arbeid gekost. Alle adviseurs waren voor samenvoeging van Wijdenes en Venhuizen; de regeering heeft van ter zijde bezwaar gehoord en nu is de zaak weer op de lange baan. Wat de grenswijziging van Haarlem be treft, Ged. Staten wilden veel verder gaan dan ten slotte volgens het wetsontwerp be sloten is. De samenvoeging van Zaansche gemeen ten is tot tweemaal toe afgewezen. De heer GERHARD bespreekt de -arbeids- therapie in de provinciale ziekenhuizen en Wijst er op dat de gunstige resultaten, daar mede behaald, te danken zijn aan de toewij ding en de kennis van het personeel. Hij weerspreekt de klacht, als zou die kennis én toewijding in het provinciaal ziekenhuis te Medemblik minder zijn dan in de andere ziekenhuizen. Dat grond bij het provinciaal ziekenhuis te Medemblik weggegeven is, ligt niet aan de provincie. Het is rijksgrond, ge huurd door de provincie. Die grond, welke noodig was voor de uitvoering der Zuider zeewerken, was echter toch niet geschikt voor vestiging van arbeids-therapie. Wat de opneming van foto's van patiën ten in verslagen betreft, dit is geen schande voor die patiënten. Ook van patiënten in sanatoria worden wel foto's geplaatst. Het vraagstuk tot hulp aan onvolwaardige arbeidskrachten behoort niet op de allereer ste plaats door het provinciaal bestuur op gelost te worden. Toch zal dit punt ook door Ged. Staten onder het oog gezien worden. De vergadering wordt geschorst. Na de pauze was het woord aan het lid van Ged. Staten, den heer BRUCH. Deze heeft geconstateerd, dat 20 sprekers onder en toe geheele st den met den ondergang. Wanneer hij zijn grommelend geluid laat hooren, zijn gloeiende gassen door de nauwe krateropening naar buiten perst en in dikke rookkolommen deJucht in slingert, dan betee- kent dit, dat hij iets in het schild voert en de een of andere minder pleizierige verras- sing aan het voorbereiden is. Het is al een heelen tijd geleden, dat de Vesuvius voor het eerst van zich heeft doen spreken, maar hij deed 't toen dan ook meteen enorm goed. Dat was in het jaar 79 na Chr., toen twee steden, Pompei en Herculanum, totaal verwoest werden. Dat was een groote verrassing, want geen mensch had er ook maar het flauwste vermoeden van, dat die groote berg zoo gevaarlijk kon zijn. Er was geen rookpluimpje te zien, geen grommelend geluid deed zich hooren. Vandaar dan ook, dat de bewoners van de omliggende steden en dorpen zich ^00 veilig gevoelden als b.v. de inwoners van Haarlem aan den voet van den Blinkert. En nog vermoedden zij niets van het gevaar, dat hun wachtte, toen het eerste rookpluimpje tegen de lucht zichtbaar werd. Pompei is tweemaal kort na elkaar verwoest geworden. Na de eerste catastrophe kon het nog herbouwd worden, na de reprise was dat echter met meer mogelijk. Het was in het jaar 63 na Chr., dat eenige korte, doch hevige aardschokken de stad in gruizelementen uit elkaar deed vallen. Toch weten wij over deze verwoesting heel weinig, want het eenigste documenr, dat bewaaro is gebleven, zegt over de verwoesting zelf niets. Het is een brief van Plinius den Jongeren aan Tacitus, waarin deze den dood meldt van zijn oom, Plinius den Ouderen. Deze man, die in Stabiae (zie kaartie I) verbleef, wilde voor de zoo in nood verkeerende stad hulp gaan halen, doch kwam daarbij zelf jammerlijk om het leven. Doch de arbeidzame Romeinen hebben de stad weer opgebouwd en weldra keerde de oude rust terug. De aardbevingen deden zich met meer gevoelen en wat in het jaar 63 ge beurd was. raakte al gauw in 't vergeetboek. Totdat de groote ramp kwam, groot in dien zin, dal twee heele steden als het ware door de .werpen aangevoerd hebben, welke hij moet beantwoorden. Ged. Staten kunnen hun standpunt ten aanzien van de werkloosheidsregeling hand haven. Allereerst de gemeenten en daarna het Rijk hebben te zorgen voor de zedelijke en stoffelijke belangen van de ingezetenen. Het N. V. V. geeft als zijn meening te ken nen, dat die taak aan den Staat hoort. Echter heeft ook de provincie wel een taak te dien aanzien, doch die taak is secundair. Ook Ged. Staten zien de ernstige gevolgen in van de huidige werkloosheid. De moreeie gevaren daarvan beseffen zij: verwording en verslechtering is er van te verwachten. Als men geld over heeft voor de onvolwaardige arbeidskrachten, zou het toch niet juist zijn, het niet over te hebben voor volwaardige arbeidskrachten. Niet aangetoond is, dat een redelijke aanvraag om subsidie geweigerd is Aan Nieuwer-Amstel is gevraagd, of de aan vrage om steun voor werkverruiming gold en zoo ja, op welke gronden. Ged. Staffer zijn bijna gaan leuren met de te verleenen subsidie. Door een gemeente is geld gevraagd voor een sportterrein. Na vijfmaal er naai gevraagd te hebben, kwam eindelijk d'e me- dedeeling, dat de kosten f 350.000 zouden zijn. Voor werkverschaffing reguleert de pro vincie zich naar het rijk. En niet onjuist Want in de loonen moet een prikkel zijn gelegen, naar iets and'ers uit te zien. Am sterdam heeft hooger loonen uitbetaald, maar doordat door de Amsterdammers bij zonder hard gewerkt is, is het beschikbare bedrag van f 11.000 nog niet verbruikt. Daarom zullen Ged. Staten er bij de regee ring op aandringen, dat die loonen uitbe taald mogen worden. In werkverruiming stond de zaak and'ers. Spr. noemt voorbeelden van werkloosheids bestrijding, welke slechts een verplaatsing van de werkloosheid ten gevolge zouden heb ben. Dit betreft cultuurgronden. Holland biedt niet zooveel objecten voor werkverruiming als de andere provincies. - Ook de bebossching der duinen is niet zoo gemakkelijk. Het is de vraag, of die bebossching productieve waard'e heeft. Par tieel kan die bebossching wel waarde heb ben. Amsterdam en Haarlem doen niets aan bebossching. Ten aanzien van het duinbezit moet men zeer voorzichtig zijn. De motie-Kupers tot stichting eener naamlooze vennootschap tot bestrijding der werkloosheid, kunnen Ged. Staten niet zon der meer overnemen. Al is de vennootschap er, dan zijn er nog geen objecten voor werkloosheidsbestrij ding. Bovendien spreekt de wet slechts van rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging Het is de vraag, of een naamlooze vennoot schap de meest geëigende vorm is. Om de bezwaren te onderzoeken, zou spr. het voor- stel-Kupers om prae-advies naar Ged. Sta ten willen zenden. De motie-v. d. Glas, welke vraagt f 1 millioen beschikbaar te stellen voor bestrij ding der werkloosheid, wijzen Ged. Staten af. Spr. gaat breedvoerig na, waarom de uit voering van het West-Priesche kanalenplan nog niet ter hand genomen is. Te Alkmaar is een vergadering van belanghebbenden ge houden, waar niemand zich tegen den aan slag verzette. Partieele aanleg is in onder zoek en daaromtrent zijn reeds voorstellen gedaan. In ieder geval moet voorkomen wor den, dat de naast-belanghebbenden geen bijdrage verleenen. Ook de wegenaanleg geeft moeilijkheden Uit dit alles blijkt, aldus spr., dat de provincie wel zware offers wil brengen bij de werkloosheidsbestrijding, maar admini stratief .telkens vastloopt. Er moet door an deren medègewerkt worden. Spr. geeft deh heer Thomassen in over weging, zijn voorstel, dat voor den toegang tot het provinciaal landgoed geen wandel vergunningen meer noodig zijn. in te trek ken. Spr. zegt toe, dat de uitstapjes onder geleide tot het landgoed vrij toegang heb ben. Spr. doet eenige toezeggingen omtrent be taling van het gebruik van het kampeer terrein. Spr. geeft namens Ged. Staten den heer Polak in overweging, dat Ged. Staten over wegen, op welke wijze particuliere duingrond in het bezit der provincie kan geraken. Al- d"us gewijzigd kunnen Ged. Staten de motie overnemen. Spr. beantwoordt nog verschillende op merkingen omtrent de bedrijven. Hij legt uit aan de hand van de winsten, door ge meentelijke electricüeitsbedrijven gemaal t dat er voor de provincie geen aanleiding is den electriciteitsprijs voor de gemeenten te verlagen. Tegenover een centrale gasvoorziening staan Ged. Staten afwijzend. Tariefverlaging bij het waterleidingbedrijf is eerst dan mogelijk, als het bedrijf zich veilig gesteld heeft. ..-v. Ged.' Staten nemen de motie-Koster in zake de watervoorziening over. De VOORZITTER deelt mede, dat Ged. Staten zich aansluiten bij de gesproken woorden van hulde jegens de vaders èn het woord van medelijden jegens de slachtoffers der zee. Het reddingswezen aan de kust is uj voortreffelijke handen bij de noord- en Zuidhollandsche Reddingmij. Nu hebben Ged. Staten de motie-Vader om prae-advies gezonden. In dit prae-advies zal tevens rapport uit gebracht worden over de reddingsmiddelen. Spr. kamt nu tot het voorstel-Asscher tot instelling, van commissies van bijstand voor de bedrijven. De vragen doen zich voor, of die commis sies wettelijk geoorloofd zijn en of zij wen- schejijk zijn. Spr. sluit zich, wat de eerste vraag betreft, aan bij de conclusie van. prof. Van de Poll, die zegt, dat met de instelling dier commissies men in strijd komt met de Provinciale wet. Prof. Kranenburg, prof. Scheltema en prof. Van der Grinten ant woorden in, negatieven zin. Spr. gelooft, dat werkelijk een wettelijke bepaling noodig is, wil men dergelijke com missies instellen. Spr. citeert voornoemde professoren, waar uit blijkt, dat zij eenige reserve maken voor de instelling der commissies. Spr. concludeert, dat de commissies van bijstand slechts adviseerende lichamen zou den kunnen zijn en Ged. Staten de volle ver antwoordelijkheid blijven dragen en voorts, dat het initiatief tot instelling dier commis sies uit moet gaan van Ged. Staten. De com missies van bijstand zouden dus geen andere rechten hebben dan de bestaande commis sies van toezicht. Waarom wil men eigenlijk de commissies van bijstand. Er is geen enkel feit aan te toohen, dat noodig maakt, de technische voorlichting te vervangen door een politieke. Spr. zet uiteen, dat uitbreiding der com missies voor de provinciale ziekenhuizen niet noodig is, terwijl het karakter van het We gencomité een geheel ander is dan dat van oommissies van bijstand. De heer POLAK neemt de redactiewijzi ging van Ged. Staten in zijn motie omtrent hetr duinbezit over, waarna Ged. Staten die motie overnemen. De heeren THOMASSEN en A. DE VRIES trekken hun moties in. De motie-Asscher tot Instelling van com missies van bijstand voor de bedrijven, wordt verworpen met 417 stemmen. 4 .De motie-v. d. Glas, f 1 millioen uit te trekken voor werkloosheidsbestrijding wordt verworpen met 432 stemmen. De heer VAN DER GLAS trekt zijn twee de motie in. Ged. Staten nemen over het voorstel-Ver- schure, de commissies van toezicht met 2 Erov. Statenleden uit te breiden. Besloten wordt, f 400.000 te onttrekken aan het Fonds voor batige saldi. Vastgesteld worden dan de balansen enbe- grootingen van de provinciale ziekenhuizen en de bedrijven, alsmede de provinciale be- grooting. De belastingen. Besloten wordt in het dienstjaar 1929 voor dat jaar te heffen: Twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen; Twintig opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Vijf opcenten op de aanslagen der belas tingplichtigen, bedoeld bij art. la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, belastingjaar 1929-1930. Vijf opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting belastingjaar 1929-1930. Aangaan geldlecningen. Besloten wordt; Ged. Staten te machtigen, ten laste van de Provincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zul len blijken om eene som te verkrijgen ter voldoening van: a. f 187.000, wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden, met bijkomende werken en verbetering van het Noordzeekanaal; b. f 1.858.000, wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf c. f 600.000, wegens uitkeering ten behoeve vam het aan de N.V. P.E.G.E.M. voor hare uitbreidingswerken te verleenen voorschot; d. f 890.000, wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf; e. f 15.000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed onder de gemeente Castricum. i. f 15.000 wegens bijdragen aan de Pro- -vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene wer ken van buitengewonen aard. De trajectkaarten der spoorwegen aan alle stations verkrijgbaar Meermalen is gdklaagd over de omslachtige manier, waarop tot dusver het reizend pu bliek zich het bezit van trajectkaarten der Ned. Spoorwegen kon verzekeren. Voor de houders dezer kaarten en voor hen, die er in de toekomst gebruik van den ken te maken, zal het ongetwijfeld een ver heugend bericht zijn te vernemen dat na 1 Januari een totale verandering in de uit gifte wordt gebracht. Op het oogenblik wor den deze kaarten nog gereed gemaakt door het hoofdbestuur der centrale controle te Utrecht, dat hiertoe van ieder Station te verschillende aanvragen vóór den 15den der maand in zijn bezit moet hebben. Deze af- deeling retourneert de kaarten weer naar de stations waar ze den aanvragers bij het be gin der maand ter hand worden gesteld. Met ingang van 1 Januari echter zullen, naar het „Hbld" verneemt, de bewuste biljetten door het personeel van alle stations worden uitgeschreven, terwijl bovendien de geldig heid van de trajectkaart eiken willekeuri- gen dag van de maand kan ingaan. Dit maakt noodzakelijk, dat alleen nog maar trajectkaarten worden afgegeven, die een maand geldig zijn, b.v. van den 17e tot en met den 16e. Wordt een kaart gevraagd voor onmiddel lijk gebruik, dan kan de reiziger erop reke nen, dat hij nog denzelfden dag het biljet in handen krijgt. Bovendien, en dit is van groot belang voor hen die geregeld op trajectkaarten rei zen, kan men het verzoek indienen tot maandelijksche verstrekking van een zoo danige kaart, waardoor het om de dertig dagen aanvragen overbodig wordt. Hfeeft men een dergelijk verzoek ingediend, dan vindt men dus b.v. iederen twaalfden van de maand zijn trajectkaart aan het station gereed liggen. Een trajectkaart moet na Ja nuari worden aangevraagdi aan datgene van de beide eindstations, dat gelegen is in- of het meest nabij de woon- of verblijf plaats van den aanvrager. Men kan ze ook verkrijgen bij de reisbureaux, die tot afgifte bevoegd zijn, terwijl uitbreiding der beschik baarstelling nog wordt overwogen. Nu ligt het voor de hand, dat wanneer ieder tot 1 Januari wacht, alvorens zijn aan vrage in te dienen, de stroom niet verwerkt kan worden. Daarom hoopt men, dat het publiek de tegemoetkoming, die in dezen maatregel opgèslóten ligt, zal weten te waar- deeren door ertoe mede te werken, dat bij dè invoering geen moeilijkheden worden on dervonden. Het indienen van het aanvraag formulier, eenige dagen vóór de kaart ge bruikt moet worden, is daarom zeer ge- wenscht. Als overgangsmaatregel is bepaald dat de nieuwe trajectkaarten, die met in gang van 1 Januari aangevraagd worden in aansluiting aan een tot en met 31 Dec. gel dige kaart, reeds van 28 Dec. af verkrijg baar zullen zijn tegen inlevering van de oude ui welk geval het nieuwe biljet onmiddel lijk geldig is. De Tweede Kamer heelt zonder debat goed-; gekeurd het Wetsontwerp, waarbij 200.000 wordt aangevraagd als deelneming in het kapitaal der K. L. M. ter bevordering van het postvervoer naar Ned.-Indië. Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda heeft van de H. Congregatie voor re ligieuze aangelegenheden de volmacht ont vangen om over te gaan tot de kanonieke op richting van de vereeniging der Catechisten van den Eucharistischen Kruistocht. De catechisten zijn verplicht een ge meenschappelijk leven te leiden maar leg gen geen religieuze geloften af. Haar algemeen doel is eigen heiliging, haar bijzonder doel zich wijden aan het h. van meisjes, wier geloof en zeden in gevaar verkeeren, inzonderheid aan het heil van fabrieksmeisjes. Monseigneur is, naar S. Maria meldt, voor nemens de kanonieke oprichting te doen op het feest der onbevlekte Ontvangenis van Maria de bizondere patrones van den E.K. Dien dag zullen de catechisten, die ander half jaar of langer geleden zijn binnenge treden, haar plechtige toewijding doen. De najaarsvergadering. Onder voorzitterschap van mej. Toos Post heeft te Amsterdam de najaarsvergadering plaats gehad van den Diocesanen R.K. Vrou wenbond in het bisdom Haarlem. Nadat de presidente de aanwezigen had verwelkomd, leidde zij de spreekster, mevr. Steenberghe-Engeringh, in, er op wijzend, dat het door haar te behandelen onderwerp, het Communisme, geen denkbeeldig gevaar is, maar een strijd inluidt, waarvoor het een gebiedende eisch is alarm te blazen en de menschen tot ijverig verweer aan te sporen. Vervolgens werden verschillende mededee- lingen gedaan. DC politieke commissie heeft in hare laat ste vergadering wenschen geformuleerd met het oog op het verkiezingsjaar. De verschil lende punten werden voorgelezen en zullen den afdeelingen worden toegezonden. De verificatie-commisse heeft na onder zoek van de boeken de penningmeesteres en haar tijdelijke plaatsvervangster volkomen gedechargeerd. Een commissie is geïnstalleerd ter bestu deering van vraagstukken, de zorg voor moeder en kind betreffend. In die commissie hebben zitting met enkel dioc. bestuursleden, de uitvoerende leden: mevr. J. Sormani-de Voogd, Haarlem; mevr. M. Verkooy-Leyendekkers, Amsterdam; me vrouw B. Zumpolle-Staaver, 's-Gravenhage. In de vergadering der Jeugd-commissie werd de organisatie der vrouwelijke jeugd, die aan H. B. S. en gymnasia onderwijs ge noten, aan den vrouwenbond toegewezen. Een afdeeling van den Vrouwenbond werd opgericht te Bergen. Verder wordt medegedeeld, dat weldra een film van het vrouwenbondwerk in de Drent- sche Venen zal verschijnen. Van deze mede- deeling in tegenwoordigheid van de presi dente der Federatie, maakt mej. Post gebruik om de Federatie hartelijk geluk te wen schen met haar succes in deze aangelegen heid, er bijvoegende, dat dit succes voor het grootste gedeelte te danken is aan de groote werkkracht en de taaie volharding van mevr Steenberghe. De film over de gruwelen in Mexico kan aangevraagd worden. De afwikkeling van den verkoop der Ko ning-Christus-bloempjes is nog niet afgeloo- pen. Het is echter niet voorbarig te zeggen, datGOd de actie zichtbaar gezegend heeft en de stemming tot koopen enorm was. Hierna werd het woord, gegeven aan* mevr. Steenberghe, die in 'n duidelijke lezing deed uitkomen, niet alleen wat het Communisme beoogt, maarook, hoever zijn leerstellingen en organisatie reeds gekomen zijn. De spreekster werd met de grootste aandacht en belangstelling gevolgd. De voorzitster dankte mevr. Steenberghe voor haar rede. In den namiddag kwamen de voorstellen aan de orde. Hbt ontwerp-reglement moe der-cursussen werd met eenige aanvullingen aangenomen. Het voorstel van Den Haag om het dioc. bestuur te verzoeken, de bespre kingen en besluiten van de Federatie aan de afdeelingsbesturen bekend te maken, vond eenig bezwaar bij het bestuur, daar niet al les direct voor openbaarheid geschikt is. Besloten werd, voor een jaar nu en dan een vertrouwelijk schrijven tot de afdeelingsbe- 1 sturen te richten. Het voorstel Hillegom tot könnisgeven van verhuizingen der leden aap de hieuwö afdee ling, werd aangenomen. In het voorjaar zal voortaan een nieuwe lijst der secretarissen den afdeelingen wor den toegezonden. Dit keer ook in December. De afdeelingen, die veranderingen hierom trent te melden hebben, zullen dit voor I December a.s. doen. De begrooting 1929 werd aangenomen. Benoemd werden tot het nazien der boe ken over 1928: mej. Boom, Alkmaar; mej. de Wit, Heemskerk; mevr. Zegger-Tücker, Amsterdam. Na rondvraag volgde sluiting der verga dering. ofrcdciouü)- rtCAmmiril aarde werden opgenomen. Zij werden ver zwolgen door al het puin en lava. dat uit dien grooten krater kwam en wel zoo afdoend, dat men er slechts in den allerlaatsten tijd in geslaagd ts, iets ervan bloot te leggen. Het gebeurde, zooals reeds gezegd, in het jaar 79. In dien tijd begon de Vesuvius voor het eerst, na een lange rust van ettelijke eeu wen, weer te werken, nadat men hemreeds als 'n uitgedoofden vulkaan had beschouwd. Ter loops zij opgemerkt, dat de aardbeving van 63 waarover ik het zooeven had, eigenlijk niets met dezen vulkaan te maken had. Ik me moreerde dit evenement slechts, omdat deze catastrophe meestal met die van 79 wordt vereenzelvigd. De uitbarsting was dus een totale verras sing voor de bevolking der omliggende ste den; maar toch met in die mate, dat zij erdoor m gevaar verkeerden. Ik geloof niet, dat er bij deze uitbarsting veel menschen om het leven zijn gekomen. Er zijn bij de opgravin gen slechts 700 lijken gevonden én op een totale bevolking van 30 a 40.000 menschen is dit slechts heel weinig. De meesten heb ben dus nog tijdig kunnen vluchten en dat deze 700 er het leven bij ingeschoten hebben, zal voor een deel ook wel aan andere oorzaken gelegen hebben. Hoe het ook zij, Pompei en Herculanum kregen de volle laag, terwijl de andere steden gespaard bleven. Na het gebruike lijke onderaardsch gerommel, stootte de vulkaan een geweldige rookpluim uit, die den geheelen omtrek in het duister hulde. Het zonlicht kon door dien dikken rookmuur, bezwaard met allerlei grootere aschbestanddeelen, onmogelijk heenbreken. Dan volgde een hevige ontploffing, gepaard met een regen van asch en bommen, d. w. z. grootere en kleinere stukken steen, die door hét mét kracht zich een uitweg banende gas uit den kraterwand werden geslagen. Deze steenenregen viel op Pompei neer, de stad aan de Zuidwestzijde van denVesuvius. Berst in zeer langzaam tempo; doch dat het reeds steenen waren van behoorlijke afmeting, bleek wel uit het feit, dat de bewoners met kussens op het hoofd door de straten liepen. Maar allengs groeide deze steen-motregen aan tot 'n storm, een bombardement gelijk.Zoo vlug men kon, haastte men zich de stadspoor ten uit en zij die wat lang talmden, vielen ten prooi aan die projectielen. De huizen werden alle zonder uitzondering ingebeukt en ten slot te werd de stad onder dit puin begraven. Dat was het wreede lot van 't mooie Pompei'. Maar aan de Noordzijde van den vulkaan dreigde ook gevaar. Daar stortte een gloe end heete lavastroom zich bergafwaarts, gelijk een lawine, en stroomde met groote snelheid meedoogenloos op een andere groote stad aan, Herculanum. Niets bleef hiervan gespaard en een dergelijk lot als Pompei onderging ook deze stad; ze werd geheel begraven onder de taai-vloeibare lava. Dat was de eerste groote verrassing, die de Vesuvius het menschdom bereidde. Sinsdien was men op zijn hoede. Nog talrijke malen heeft de vulkaan dood en verderf om zich heen v rspreid, dorpen eti bouwlanden verwoestend. Steeds door heeft hij gewerkt, haast aan een stuk door. Geen oogenblik meer hoefde men te denken i aan een uitgedoofden vulkaan; de groote rook pluim en het onderaa.dsch gerommel vertel den de menschen daaromtrent meer dan vol doende. Nu voor den laatsten keer, heeft hij nog in j 906 gewerkt. Ook deze uitbarsting was af schuwelijk, omdat er wederom een welvarend dorp als het ware plat geschoten is. Ottajano, dat toch op een respectabelen afstand van den kratermond verwijderd was, werd evenwel op een dergelijke manier onder handen ge nomen, dat er van alle huizen geen enkel gespaard bleef. Den 4den April, vroeg in den ochtend, be gon het. Uit eenige spleten in den berg vloeide lava in gröote hoeveelheid. Den vol genden dag kwam er nog een spleet bij en nog meer lava vloeide langs den vulkaan naar be neden, tot op slechts een honderdtal meters van Torre Annunziata en Boscotrecase (zie kaartje n; de zwarte strooken stellen de lava voor), die nog net bijtijds gestuit werd, Zoodat genoemde twee steden aan een wissen ondergang ontsnapten. Maar dit alles bleek slechts een voorspel te zijn, want in den avond van den 7den April suisden de witeloeiénde steenert door de lucht en vielen op het arme Ottajano 1 er, vaarvan zooals reeds gezegd, niet vee. ...eer heel bleef. De fijnste aschdeeltjes werden zelfs zoo hoog de lucht in geslingerd, dat zij later nog overal in Europa neervielen, in Venetiè, zoo wel als in Parijs, Duitschland en den Balkan. Zoo is dan de jongste uitbarsting van den Vesu- vius ook weer de schrik van het land geweest. Sedert dien heeft hij zich betrekkelijk kalm gedragen. Af en toe gromde hij nog eens of pufte een extra dikk rookwolk uit, zelfs met veel vuur, doch daarbij bleef het en de men schen kwamen er nog met den schrik af. Het is te hopen, dat deze gevaarlijke vulkaan ook in de toekomst een beetje mild jegens de menschenkinderen mag zijn gestemd, op dat de welvarende streek aan den voet van dezen kolos niet nog eens met den ondergang Zal worden bedreigd. R. VORSTMAN. mm De Vesuvius tiidens de uitbarsting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6