LEEKEPREEKEN i Bisschoppelijk bezoek aan „De Spaarnestad" COEBERGH ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 °f40.- I Een prachtig St. Nicolaas Cadeau!.. Speciale bewaarplaatsen voor Inboedels, reisbagages, koopmansgoederen. Onze St.-Nicolaas-cata!ops zal (J Uw keuze gemakkelijk maken dit nummer bestaat uit ze s bladen, waaronder het ST. NICOLAAS-NUMMER EN 'T G EiLLUSTREERD ZONDAGSBLAD TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17020 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE FN ONGEVAL Wij controleeren Uw uitlotingen gratis met volledige garantie tegen renteverlies. PfPSg iiiiiiiiiniinnninmiraiiiiiiiniintiiiniimiiiii N.Y. MEUBELTRANSPORT MIJ. V/H VAN HULST Alexanderpl. 1-25 Maerten v. Reenskerkstr. 25i GED. OUPE GRACHT 74 BUREAUX: NASSAULAAN49, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENT JEM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 cl., bij rooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN I tusschen den tekst 60 ct. per regeL Alle abonné s op dit blad zyn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCft bij een ongeval met Fn 2 n bij vernes van een hand, IOC verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I üU."* doodelijken afloop; I L JU."ee® roet of een oog; 11Z3. VAN VERLIES VAN Ai i F pfcmtfn pf«5fh?ft>F.N d; f250."ep« roet of i UITEPLIIK RPIFWAAI VIER by verlies van een f50. duim of wijsvinger; TWINTIG URFN NA HET bij 'n breuk van arm been of by verlies r. een anderen vinger. 263 MACHT DOOR KENNIS Een der hardnekkigste beschuldigingen, Welke door de aanhangers van socialisme en communisme tegen het christendom en spe ciaal tegen de Katholieke Kerk worden uit gebracht, is de bewering, dat de godsdienst gebruikt wordt om de groote massa dom, arm en slaafsch te houden, om het kapi taal in handen van slechts enkele bevoor rechten te laten; om de ontwikkeling der maatschappij naar een „gelijk bezit voor allen" tegen te houden. Deze beschuldiging wordt met zooveel kracht geuit, met zooveel taaiheid volgehouden en met zooveel laster Waarschijnlijk gemaakt, dat daaraan voor een groot deel het succes van de roode par tijen te danken is. Immers, men houdt den arbeiders voor, dat zoowel socialisme als communisme met godsdienst niets te maken hebben. Ieder kan God dienen, zooals hem dat goed dunkt. God kan echter nooit willen dat de eene mensch armoe lijdt en de ander in weelde zwelgt. Een Kerk of een godsdienst, die de rijken tegen de armen beschermt, kan dus nooit God welgevallig werk doen. Neem het socialisme tot ideaal van uw le ren aldus prediken de roode profeten daarin kunt gij den heiligen klassenstrijd meestrijden; streven naar de zegepraal van de groote, misdeelde massa over de kleine groep uitbuiters, welke zich onrechtmatig en zoo er een rechtvaardig God bestaat, zeker tegen Diens wil de goederen dezer aarde heeft toegeëigend. Ziedaar de groote zuigkracht van het socialisme in onze dagen. Langs den weg van zulke schijn-schoone drogredenen komen duizenden en duizenden van huis uit christe lijke mannen en vrouwen in de roode gele deren, can daar na weinig tijds hun laatste restje geloof en christelijke overtuiging te verliezen. Wy kunnen niet enkel volstaan met daar tegenover het door God gewilde standenver- schil, de wetten der rechtvaardigheid, onze eigendomstheorieën en de waarheid, dat dit leven is een tranendal en de voorbereiding voor een beter leven, te plaatsen. Uit hetgeen er rondspookt in de hersens van de moderne jeugd blijkt, dat er meer noodlg Is om het opgroeiend geslacht van de valschheid der socialistische leer en de waarde van het christendom voor alle tyden te over tuigen. Nooit hebben Kerk of christendom den rijke tegen den arme beschermd. Wel is het tegendeel waar en de voorbeelden daarvoor zijn met tientallen uit de geschiedenis te grijpen. Steeds heeft de Kerk vastgehouden aan Christus' leer, dat het voor den rijke moeiiyker is om in den Hemel te komen dan voor een kameel om te kruipen door het oog van een naald. Daarom predikte zij altyd tegen de gevaren van den rykdom en hield den armen hun staat als een heiligen, als een door God gewilden, als een door Christus en Diens ouders zelf gekozen staat voor. Daar naast echter heeft de Kerk altijd bevorderd, het gematigde en eeriyke streven naar voor uitgang, zoowel van individu als van maat schappij. En hier komen wij aan het kern punt van het probleem, dat ons bezighoudt. God laat de menschen geboren worden met ieder een eigen aard en wezen, met verschil lende talenten en aanleg en onder verschil lende omstandigheden. Alle pogingen om dit te miskennen of weg te redeneeren gaan rechtstreeks tegen de natuur des menschen in en voeren tot dezelfde dwaasheden en ongelukken als de pogingen om de verschil len tusschen de beide geslachten weg te werken, om van de vrouw een man te maken. Er zijn groote en onmiskenbare verschil len onder de menschen en die vormen den grondslag van de bestaande maatschappe lijke tegenstellingen. Zeker, er worden kin deren uit rijke ouders geboren, die zelf geen verdiensten meebrengen en straks teren op het door hun vader of grootvader verworven kapitaal. Er zijn ook menschen, die plotse ling rijk worden door een geluk in een lo terij, een speculatie of een erfenis. Maar dat zijn bijkomstigheden. Wanneer het mo gelijk was, op een en hetzelfde oogenblik alle menschen van heel de wereld maat schappelijk gelijk te maken, evenveel geld en goed te geven, dan was diezelfde wereld over honderd jaar weer geiyk aan de te genwoordige; vermoedelijk zouden de ver houdingen dan nog veel scherper, de tegen stellingen veel grooter zijn. Immers, met den menschen allen een gelijk hoopje goud te geven, doet men hun geen pleizier en bewijst men hun geen dienst. Men zou ze allen eerst dan gelijk maken, wanneer men hun ook een gelijk verstand, gelijke talenten, geiyke in zichten, gelijke lichamelijke en geestelijke krachten gaf om van dat bezit het hoogste profijt te trekken. En dan nog zou er verschil blijven, doordat de een onder een veel gun stiger klimaat, in veel gunstiger omstandig heden zou werken. En "wanneer ook deze ongelijkheid nog ware weg te nemen, dan zou het wel hopeloos eentonig worden op onzen aardbol! De dwaasheid van een derge lijke nivelleering ligt er dan ook bovenop. De wetenschappelijke socialisten, die te goeder trouw dwalen en geen bewuste volks misleiders zijn, denken er ook niet aan om zulk een toekomst van „allen gelijk" voor te spiegelen. Zij geven toe, dat er altyd onge lijkheid zal blijven; zij willen echter de ge volgen van die ongeiykheid voor de zwakke ren naar geest en lichaam wegnemen, door den Staat, de Gemeenschap, als beheerder der aardsche goederen te laten optreden. Reeds den vorigen keer wezen wij er op, dat de wereld op die manier van den regen in den drop komt. De dlstributietijd in den oorlog heeft ons enkele staaltjes van de onhoud baarheid van zulk een stelsel gegeven; RWE IMK Rusland leert de onmogeiykheid van de zoo genaamde socialisatie iederen dag met schreeuwende voorbeelden. Wat bereikt wordt is niet anders dan de macht, welke thans in de handen van de kapitaalbezitters is, te leggen in die van ambtenaren. Men komt op deze wijze slechts tot verschuiving en niet tot verdeeling; en het nadeel is, dat in de vrüe maatschappij althans nog een worsteling om recht moge lijk is; in een gesocialiseerden staat is alle vrijheid weggenomen en regeert alleen de ijzeren vuist van den ambtenaar, uitvoerder van den tyrannieken wil van roode dictators. Wie dan ook een oplossing wil zoeken voor dit allermoeilijkst probleem, die keere naar de menschelijke natuur terug, ga uit van haar zwakheden en onvolkomenheden trachte haar te verbeteren en op te heffen, aan te vullen en te vervolmaken, geleidelijk aan, zonder wrikken of forceeren, gelijk in de natuur zelf alles groeit en zich ontwik kelt en niets met sprongen en omwentelin gen tot stand komt. De sleutel van het geheim ligt in de oude spreuk, dat kennis macht maakt. Wanneer wij nagaan, waar om de een in de wereld een voorsprong heeft boven den ander, dan zien wij, dat wel hier en daar toevalligheden, als geboorterecht of „stom geluk" den een of ander op een vooraanstaande plaats brengen, maar over het algemeen en op den duur zegeviert altyd de combinatie van -een scherp verstand, een sterken wil en aanpassingsvermogen in één en denzelfden persoon. Wie dan ook ware liefde voor „het volk" heeft, tracht de massa op te heffen door haar te ontwikkelen. Dat is ten allen tyde het streven ook van de Katholieke Kerk geweest en daarmee vervalt het verwijt, dat zij is een dienaresse van „het kapitaal". Van den dag af, dat de Kerk als organisatie in Europa Is gevestigd, toont de historie één doorloopend en klimmend streven der Kerk naar volksontwikkeling. Reeds in de vroegste middeleeuwen behoorde het onderwijs tot de eerste zorgen der ker kelijke overheid. Langs dien weg moeten wy de oplossing van het brandende sociale probleem weder om zoeken. Al het streven moet gericht zijn op het bijbrengen van kennis, ontwikkeling, vakbekwaamheid en zakenkennis van de ar beiders. Er moet dan echter gewaakt worden tegen een gevaar, dat wij dagelijks kunnen waarnemen. Ook onze tijd gaat er prat op, alle onderwijsinstellingen, tot de hoogescho- len toe, voor de onbemiddelden open te stellen. Toch zien wy weinig of geen veran dering komen in de maatschappelijke con stellatie. Waarom niet? Omdat de kinderen uit het volk, die zich langs de ladder van de wetenschap naar boven werken, zich na verkregen kennis afwenden van de klasse, waaruit zij zijn voortgekomen, zich tot een anderen, een „hoogeren" stand gaan gevoe len en liefst maar zoo spoedig mogelijk het milieu vergeten, waaruit zij zijn voortgeko men. Op deze wijze zal er van een niveJlee- ring in den goeden en juisten, in den Christel ij ken zin, nooit iets terecht komen. Het verschynsel is algemeen; het sterkst is het zelfs waarneembaar bij de socialisten, waar men bezig is „salonsocia listen" te kweeken, die op een hoog podium in een itèrgaderzaal en op spreekgestoelten van openbare lichamen heel mooie dingen over de verheffing van „het proletariaat" zeggen, maar die zich wel wachten om zelf onder dat proletariaat te leven en dit door persoonlijken omgang en voorlichting op een hooger beschavingspeil te brengen. Laten wy, christenen, daarin de oplossing van de sociale problemen zoeken, door de bestaande standenverschillen niet te ver scherpen, den arbeider niet neer te drukken, maar zijn gevoel van menschwaarde steeds meer te versterken door zyn geest te voeden met alles, wat hem voor zijn geestelijk en stoffelijk heil nuttig kan zyn. Laten wy niet bevreesd en kleinmoedig staan tegenover dien gebiedenden eisch van altijd meer ont wikkeling brengen aan den maatschappelijk nog steeds genoemden derden stand. Er zijn er, die vreezen, dat daardoor bij den werk nemersstand begeerten zullen worden ge wekt, welke niet te bevredigen zijn en welke op den duur tot een overheersching van de werknemers in het productieproces zullen leiden. Men wyst dan op de nu reeds ook in christelijke kringen zich openbarende wen- schen naar medezeggenschap der werkne mers in het beheer der bedrijven. Laten wy toch niet bang zyn voor woorden! Alleen door het bybrengen van kennis en ontwik keling aan de massa kan men haar tot het juiste inzicht brengen, dat de rnaatschappe- P-y &6V&V&P&» s-> is een N. S. F. Radiotoestel. De buitengewone eigenschappen van deze superieure §j toestellen, maken dat U altijd tevreden zult zijn. 9 Laat ons U dit prachtige toestel eens demonstreeren, B het verplicht U tot niets. 32 jj N. S. F. Agentschap voor Haarlem en Omstreken P. H. LEUENAAR, JAN VAN GOTENSTRAAT 16, TEL. 28517 Radio Expert §j Desgewenscht regelen wij de betaling met U. lyke ontwikkeling voor zulke dingen nog lang niet rijp is. Geef haar echter de ruimte om naar dat ideaal toe te groeien! Kan de werknemersstand op zulk een hoog peil van doorzicht en bedrijfskeflnis worden gebracht, dat de groote meerderheid in staat is om over moderne bedryfsbehoeften te oordee- len, welnu, dan mag er niets in den' weg staan, om hem dat te beletten. Maar aller eerst dient zooveel kennis en inzicht van ons modern bedryfsleven te worden bygebracht, dat ieder verstandig man begrypt, dat de leiding om goed te werken thans nog in weinig handen moet zyn. Die kennis zal al rust en tevredenheid kunnen geven en bovendien ambitie om verder te gaan. De groote oorzaak, waarom er ook onder chris tenen zooveel klassetegenstelling bestaat, is het wantrouwen eenerzijds, dat de werkne mersstand opzettelyk van de bedryfsleiding wordt geweerd om hem niet te doen deelen in de winsten; anderzijds de vrees, dat te veel kennis te veel macht zou geven. Weder- zyds moet er in deze stemming verandering komen. Het is een zuiver christelyke opvat ting, om ieder individu, maar ook de col lectiviteit van een bepaalden stand te laten groeien en zich vrij te laten ontwikkelen naar de talenten, welke God gegeven heeft. Welke dan ten slotte de invloed zal zyn van die ontwikkeling op de maatschappelyke verhoudingen, moet ons onverschillig laten: wy hebben niets te forceeren, nóch naar den eenen, nóch naar den anderen kant. Niemand kan deze natuurlyke ontwikke ling beter bevorderen dan het christendom, de Katholieke Kerk, die volkomen ge lijkheid van alle menschen voor God In haar grondwet heeft staan; die grootere maatschappelijke vraagstukken heeft opge lost als de afschaffing der slaverny en de verheffing der vrouw uit de heerschappy van den man tot de vryheid van de christen vrouw. Zy zal ook de problemen van dezen tijd, welke ons dagelyks benauwen, kunnen oplossen, mits wij allen meehelpen aan het ideaal om, boven allen klassenstrijd en klas senhaat uit, te komen tot de mogelykheid van vrye ontwikkeling van ieder individu naar de talenten en begaafdheden, hem door den Schepper gegeven! HOMO SAPIENS Het bezoek van Mgr. Aengenent aan de Spaarnestad Zittend van I."n. r. de HoogEerw. Heer H. van Dam, president-commissaris: MgT. Aengenent; mr. J. N. Heerkens Thyssen, commissaris. Staande v. 1. n. r. de WeiEerw. Heer Pichot; de heer C. Ooms, directeur; de heer L. M. Weterings, directeur-hoofdredacteur; de heer J. W. Lucas, v commissaris en de ZeerEerw. Heer Pastoor H. Sondaal, commissaris der Vennootschap Gisterenmiddag te vier uur heeft Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent een officieel bezoek aan onze onderneming gebracht. Het trappenhuis van den nieuwen bouw van „de Spaarnestad" en de breede gangen waren door de goede zorgen van de firma Duyn met palmen, kostbare tapijten, wapen borden en anderszins vorstelijk versierd. Monseigneur werd aan den hoofdingang ontvangen door den directeur-hoofdredac teur, den heer L. M. Weterings en naar de directiekamer geleid, waar verder ter ont vangst van den Bisschop aanwezig waren de president-commissaris der vennootschap, de Hoogeerwaarde heer H. van Dam; de Z.E. heer pastoor H. J. C. Sondaal, mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, de heer J. W. Lucas, commissarissen en de heer C. Ooms, directeur der vennootschap. De heer J. W. A. Beynes kon wegens zyn hoogen leeftijd niet aanwezig zijn. Mgr. was vergezeld van zyn secretaris, den Weleerw. Heer Pichot. De Hoogeerw. Heer van Dam sprak het welkomstwoord namens directie en commis sarissen en noemde het een groote eer en vreugde voor het bestuur, dat Mgr. tot dit bezoek besloten had. Onze vennootschap is klein begonnen, aldus spr. getuige het schilderij in de directiekamer, waarop de eerste huisvesting, een klein,onooglyk huisje in de Jansstraat, te zien is. Spoedig moest een verhuizing naar de Kinderhuisvest volgen. De vennootschap heeft bange en donkere dagen doorgemaakt, maar onder Gods zegen is deze onderneming thans gegroeid tot een der grootste Katho lieke drukkerijen van ons land. Het is ons een vreugde, dit U, Monseigneur, te mogen toonen. Deze onderneming toch verschaft alleen in het gebouw te Haarlem al aan drie honderd menschen werk. Nog meer echter is het een vreugde, omdat door dit werk zooveel positief goeds wordt gedaan door de ver spreiding van Katholieke lectuur met drie dagbladen en een Katholieke Illustratie met een geweldige oplage en bovendien door de uitgifte van andere bladen zooveel verkeerds wordt tegengehouden. Wy zien in Uw komst een groot bewys van belangstelling in onze onderneming. Wie met my aldus spr. de oprichting en den eersten tyd der Vennootschap heeft meegemaakt, weet, dat wy zonder den buitengewonen steun van Uw doorluchtigen voorganger de groote moeilykheden niet te boven zouden zyn gekomen. Wy behoeven van U, Monseigneur, gelukkig geen finan- cieelen steun te vragen, want onze onder neming is een bloeiende. Maar den moreelen steun, welken Mgr. Callier ons gaf met het meedeelen van zyn inzichten, zyn wenken en raadgevingen, zyn voorbeeld, dat allen aan wakkerde, dien steun zouden wij van U, Monseigneur, ook zoo gaarne met Uwen zegen hebben. Nadat de Bisschop zich eenigen tyd met de bestuursleden der vennootschap over ver schillende belangryke zaken der onderne ming had onderhouden, werd een bezoek gebracht aan de verschillende redactiezalen, waar de redacteuren aan den Bisschop wer den voorgesteld. Een groot deel van het bedrijf werd vervolgens in oogenschouw ge nomen, waarbij Mgr. bijzondere belangstel ling aan den dag legde voor het diepdruk- procédé, op de fotografische afdeeling en de etserij en heel in het bijzonder interesse betoonde voor de in volle werking zynde groote diepdrukrotatiepersen, waarop onder meer de Katholieke Illustratie in ruim 130.000 exemplaren gedrukt wordt. Na een tocht van anderhalf uur keerde het gezelschap naar de directiekamer terug, waar Mgr. het woord nam. „Ik danl^ u hartelijk," zei de Bisschop, „voor de gelegenheid, welke u mij hebt geboden, om deze schitterende onderneming te be zichtigen. Ik had er mij veel van voorgesteld, maar had nooit gedacht, dat het zóó mooi was. Lang had ik er al over gedacht om hier heen te komen; vandaag heeft zich eindelijk de gelegenheid voorgedaan. Wat ik gezien heb, is overweldigend. Afgezien nog van het ontzaglyk vele goeds, wat hier gewrocht wordt, is het op zichzelf al een lust om te zien, hoe ver de drukkunst het hier gebracht heeft. Tot myn genoegen heb ik gehoord, aldus Monseigneur, dat „de Spaarnestad" geen financieelen steun noodig heeft. Mocht het wel zoo zijn, ik zou niet aarzelen. Maar laten wy hopen, dat dit niet noodig is. Op mijn moreelen steun, dat is op myn sympathie, kunt gy rekenen; zy was groot vóór ik hier kwam, maar door dit bezoek is zij nog heel veel graden gestegen, ook al, omdat de Roomsche vlag zoo voluit is ont plooid. Met den vurigen wensch, dat zyn zegen zou mogen by dragen tot den voortdurenden bloei van de onderneming, besloot de Bis schop zyn hartelyke toespraak. Nog geruimen tyd bleef Mgr. zich met directie en commissarissen onderhouden, om zich volkomen op de hoogte te stellen van een der belangrykste Katholieke instellingen van het Bisdom. Te ruim kwart na zes reed Mgr. naar zyn paleis terug, by bestuur en personeel van „de Spaarnestad" de aangenaamste herin neringen achter latende. Den Haag Haarlem Tel. 13025 Tel. 15166 TELEFOON 11041 Ruime voorraad Romans Godsdienstige werken Jongens- en Meisjesboeken Werken over Kunst Missaats en Kerkboeken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1