Binnenlandsch Nieuws 3U*we sohruxte ■fvuid PU ROL 1 ELCK WAT WILS ZESDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Staten Generaal Tweede Kamer Provinciale Staten van Zuid-Holland l De Middenstandszetel naar Zeeland Electrificatie van Zeeland De Eerste Kamer Prof. Mr. M. W. F. Treub 70 jaar Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen Buitenl. onderscheidingen November 1918 Het wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet 1920 Het Amsterdamsch. gemeenteraadslid Ferd. Wier dels ernstig ongesteld De Staatsmijnen De Staatsbegrooting 1929 Openbare leeszalen en bibliotheken RECHTSZAKEN In dienstbetrekking f 15.000 verduisterd? SOCIAAL LEVEN Het P.T. T.-personeel en de St.-Nicolaas- en Nieuw- jaarsdrukte Trekjes No. 578 In de vergadering der Tweeds Kamer werd gisteren de begrooting van Waterstaat behandeld. Eenige leden klaagden over het optreden van den minister ten aanzien van auto bussen. De heer KRIJGER (C..H.) voerde het woord over de reorganisatie. De heer WEITKAMP (C..H.) achtte het treuzelen van den minister schadelijk voor den landbouw, die voortdurend lijdt onder wateroverlast. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) zegt, dat de afkoop van tollen niet altijd alleen voor de streek van belang is, doch veelal voor het geheele land. De minister moet er op aandringen, dat provincies en gemeenten tot overeenstem ming komen omtrent de kostenverdeeling van afkoop, waarbij het Rijk dan ook iets moet bijdragen. Spr. dringt speciaal aan op opheffing van den tol op den weg Nijmegen—Kranenburg. Spr. dringt aan op groote voorzichtigheid met het weigeren van vergunningen aan autobusondernemingen. Hij wenschte te ver nemen, wanneer begonnen zal worden met den bouw van de bruggen bij Nijmegen, Arn hem en Doesburg en wanneer die gereed zullen zijn. De heer STAALMAN (V. B.) wijst op het belang van het motorverkeer. Dage lijks bewegen zich minstens 75.000 motor rijtuigen langs den weg. Daarbij vordert de verbetering der wegen zeer langzaam en de motoren zijn zwaar belast. De tegenwoordige wegen zijn gebouwd voor paardentractie en voetgangers. De minister is niet verantwoord, in het tegen woordige tempo verder te gaan met de wegenverbetering en de opruiming van tollen De VOORZITTER dringt aan op zoo groot mogelijke beperking door de leden, daar er thans bij deze afdeeling reeds 31 sprekers zijn ingeschreven. Mevr. VAN ITALLIE VAN EMDEN (V.-D.) vraagt bescherming van den voetganger, die zich tegenwoordig de allures heeft moeten geven van den vervolgden haas. De VOORZITTER stelt voor, op den St. Nicoiaasdag de zitting te doen beginnen om 11 uur en te doen eindigen om 3 uur. Aldus besloten. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R. K.) bepleit verbetering van de water toestanden in N..O. Noord-Brabant. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.A.P.) dringt nogmaals aan op de instelling van een vervoerraad, nu de Kamer zijn desbe treffende motie heeft aangenomen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) bepleit betere bevaarbaarheid van de Eem en behoud van de Arembergersluis. De heer v. d. WAERDEN (S.D.A.P.) be pleit spoed met reorganisatie van den water staat en zegt, dat het resultaat afhangt van den persoon, die wordt belast met de een hoofdige leiding. Het Departement is ech ter veel te loom en te traag. Spr. sluit zich aan bij den heer Van Braambeek betreffende de autobussen. Dr. VOS (V. B.) wijst op het belang van de vaartverbinding AmsterdamRijn. Kan men van dezen minister een ontwerp tege moet zien? In Amsterdam heerscht dien aangaande groote ongerustheid. De heer KORTENHORST (R. K.) dringt aan op aanleg van een kanaal van Hulst naar Axel. De heer HERMANS (R. K.) zegt, dat de spoorwegen in Limburg niet in de verkeers. behoefte kunnen voorzien. Hij hoopt, dat de minister gunstig zal beslissen over inge komen verzoeken voor autobusverbin dingen. De MINISTER VAN WATERSTAAT zal Dinsdagavond de sprekers beantwoorden. Binnenkort hoopt hij de instructie der Wegencommissie aan de Kamer te kunnen overleggen.. De vergadering wordt verdaagd. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de vergadering van gisterenmiddag voor gesteld, de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen aan de orde te stel len tegen as. Dinsdag 4 December te 1 uur en de Waterstaatsbegrooting verder te behandelen in avondvergaderingen. Voorts stelde hij voor, bij de afdeeling Mijnwezen van de Waterstaatsbegrooting niet te bespreken de ramp in de mijn Hen drik, maar die bespreking eventueel te hou den bij de behandeling van de begrooting van de Staatsmijnen voor 192!. Overeenkomstig deze voorstellen is be sloten. De begrooting 1929 Gistermorgen te 11 uur werd de zitting van de Provinciale Staten van Zuid- Holland in het gebouw der Eerste Kamer, onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. Van Karnebeek, commissaris der Koningin, voortgezet. Voortgegaan werd met de replieken in zake de Provinciale begrooting. De motie-Van Eek, om 200.000 ter be schikking te stellen van gemeentebesturen voor werkloosheidsbestrijding, werd met 39 tegen 26 stemmen verworpen. Daarna werd de Provinciale begrooting en de voorgestelde heffing van opcenten zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ingekomen zijn diverse adressen tegen de droogmaking der Reeuwijksche en Sluip- wijksche Plassen. Voorgesteld wordt, deze in handen te stellen van Ged. Staten om praeadvies. Dr. HOFFMAN (R. K.) dringt er bij Gedeputeerde Staten op aan, bij het uit brengen van hun praeadvies ook rekening te willen houden met de historische gegevens van vroegere droogmakerijen, die ten deele onder moeilijke staats- en sociale omstan digheden waren tot stand gekomen. Immers zijn de in de adressen geopperde bezwaren bijna alle ook bij vroegere drocgmakerijen gehoord. Zij werden bijna alle opgelost ten bate van landaanwinning en handhaving op eigen bodem van onzen voornaamsten cultuurstand, den land- en tuinbouw en de veeteelt. Overigens refereerde spr, zich opnieuw aan zijn reeds meermalen te dezer plaatse geuite ernstige factoren ten gunste van deze drooglegging. Gaarne zou hij zoo spoedig mogelijk een aparte Statenzitting voor deze plannen wenschen. De adressen worden in handen van Ge deputeerde Staten gesteld. De VOORZITTER sluit te vier uur de zitting. en springende lippen Ia dooien van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. fn Drogisten Een protest. Mr. F. J. H. Bach, directeur van het Cen traal Hanze-Bureau voor het Bisdom Haar lem, verzoekt ons opname van het volgende- Hm* b™ddenstandszete' naar Zeeland RK 4! t V?n het Centraal College der Staatspartij, dat dezer dagen in het n^pfdenew VerSlag" werd gepubliceerd', noopt den Roomschen middenstand tot het uiten van een protest. De situatie waarin partij en middenstand thans tegenover elkander staan, is in ver schillend opzicht bedroevender en bescha mender dan de positie, waarin zij in 1925 tegenover elkaar werden geplaatst. De roep om een zoodanige samenstelling van onze Roomsche Kamerfractie, dat ook een speciale en volwaardige behandeling der b'izondere middenstands vraagstukken en belangen zou zijn gewaarborgd, de roep m. a. w. om een „bijzonderen vertegenwoor diger van den Roomschen middenstand, is zoo oud als onze middenstandsbeweging zelf. In 1925 leek het bijna, dat de jarenlang gekoesterde wensch in vervulling zou gaan Cp het laatste oogenblik kwam er een kink in den kabel, en kreeg de Roomsche mid- aenstand de pijnlijke teleurstelling te incas- seeren, dat door een noodlottigen samen loop van omstandigheden aan zijn man de weg naar net Bi.wenhof werd versperd. Er bieef intusschen één troost. Men ver wachtte en vertrouwde, dat de toekomst re dres zou bieden. Men meende de zekerheid te hebben: een volgenden keer beter. De reorganisatie onzer Staatspartij, met haar nieuw verkiezingsapparaat, zou ook in dit opzicht recht en bevrediging schenken. Maar wéér wordt de Roomsche midden stand teleurgesteld! Ieder vraagstuk wordt behartigd. Iedere groep krijgt haar vettegenwoordiger. In te genstelling tot alle andere groepeeringen kijgt alleen de Roomsche middenstand geen kwaliteitszetel. In strijd met den geest der reorganisatie! In strijd zelfs met den letter van het Kiesreglement! De middenstand krijgt wel een zetel. Maar die gaat naar Zeeland Men versta ons wel. Wij hebben niets tegen de Zeeuwen. We hebben, daargelaten dat Zeeland meer speciaal een landbouwgebied is en niet juist door den middenstand wordt „overheerscht" ook, op zichzelf beschouwd, niets tegen het feit dat de middenstands ze tel in Zee land wordt gelocaliseerd. Als het daarbij maar was gebleven. Maar deze toewijzing heeft een andere en een verdere beteekenis dan de toewijzing der andere kwaliteitszetels aan de andere kies kringen of verbonden kringen. Deze toewijzing houdt in: een ongeoor loofde en irreglementaire beperking en verminking van het begrip kwaliteitszetel. De middenstandszetel is niet alleen toe gewezen aan de lijst der verbonden kringen Den Bosch en Zeeland. „Deze kwaliteitszetel zegt het Beredeneerd Verslag, tusschen haakjes, „is bedoeld als de zetel voor Zee land." „Bedoeld als de zetel voor Zeeland". Wie niet volkomen vreemdeling is in het Jerusa lem van de R.K. Staatspartij der laatste jaren, weet wat dit beteekent. De Roomsche middenstand, dit sta voor op, gunt aan Zeeland graag zijn Zeeuw- schen zetel. Maar de Nederlandsche Room sche middenstand handhaaft in de eerste plaats zijn reglementair recht op een eigen volwaardigen kwaliteitszetel. Voor de behan deling der algemeene middenstandsvraag stukken en -belangen. De Roomsche middenstand mocht ver wachten dat het besluit van het Centraal College de gelegenheid en de door niets be perkte gelegenheid zou scheppen om per kwaliteitszetel iemand in de Kamer te bren gen, die bij uitsluiting zou worden getoetst aan zijn kennis van het middenstandsvraag- stuk en zijn connectie met de landelijke middenstandsbeweging en aan wien geen speciale Zeeuwsche of andere locale eischen zouden worden gesteld. De middenstand mocht zulks verwachten, evenals de andere maatschappelijke groepeeringen, getuige het „doorzichtige" besluit van het C. C. zulks hebben ontvangen. En wat heeft de middenstand gekregen? Het middenstandsvraagstuk is miskend. Evenals de middenstandsbeweging is mis kend. De „middenstandszetel" moet tegelijk die nen als middenstandszetel en als Zeeuwsche plaats. Zij moet twee doeleinden dienen, die vertroebelend dooreen zijn gehaald. Het lan delijk middens landsbelang is opgeofferd aan het plaatselijk belang eener bepaalde pro vincie. De Roomsche middenstand krijgt hoogstens een halven kwaliteitszetel. Kort en goed: hij heeft geen kwaliteitszetel ge kregen. Het besluit van het Centraal College zooals het is weergegeven in het Berede neerd Verslag is, we wezen er boven reeds op, in strijd met het Kiesreglement onzer Staatspartij. Het reglement kent geen zetels kent al thans geen kwaliteitszetels voor bepaalde kringen. Het kent alleen kwaliteitszetels, die worden toegewezen aan de lijsten van be paalde kringen of verbonden kringen, in casu laat dan ook het reglement een „mid denstands-kwaliteitszetel voor Zeeland," zoo- als het Beredeneerd Verslag heeft gecreëerd, niet toe. In casu kent het reglement alleen een middenstandszetel, die toebedeeld is aan de lijst der verbonden kringen Den Bosch en Zeeland. Nogmaals, wij gunnen Zeeland van harte zijn Zeeuwschen zetel. Maar dan had men het een vrije plaats of desgewenscht een 1 specialea Zeeuwschen kwaliteitszetel moeten reserveeren. De weg, die thans gevolgd is, is met ons Kiesreglement in pertinenten strijd. Die weg is ook met den geest der reor ganisatie in strijd. De bedoeling van het kwaliteitenstelsel is: de aanwezigheid in de Kamerfractie te garandeeren van specialitei ten voor alle groepen vraagstukken van al gemeen landelijk belang. Bij de eerste toe passing van het stelsel wordt deze opzet ten koste van één groep opgeofferd aan tendenzen van localen aard. De risico's, die schuilen in dit precedent, blijven voor reke ning van het C. C. Evenals het gansche hooge spel, dat hier met de positie en de belangen van den Roomschen middenstand gespeeld is, voor rekening van den speler blijve! Ten slotte vertolkte de secretaris, de heer G. J. W. Putman Cramer, de gevoe lens van het secretariaat en van het overige personeel van het bureau van den raad, waarbij hij den voorzitter dank bracht voor de wijze, waarop deze hun werkzaamheden steeds had willen leiden. Spr. bood namens het' secretariaat een ge dreven koperen doos met de afbeeldingen van het gebouw der Ned. Handel Mij. aan, waarin het bureau gevestigd is en van de wapens van Ned. Oost- en West-Indië. Prof. Treub dankte de aanwezigen. Hij drukte zijn leedwezen uit over het feit, dat zijn vriend, dr. Van Aalst, door een onge val verhinderd was. Daarna werd een druk bezochte receptie gehouden. In den namiddag had het Treub.comité, dat zich daartoe gevormd had en waarin tal van autoriteiten van onderscheidene richting zitting hebben, in hotel „De Twee Steden" een receptie georganiseerd, waarbij de voorzitter van het comité, staatsraad Rambonnet, oud-minister van Marine, een huldigingsrede uitsprak en bij welke gele. genheid als huldeblijk aan den jubilaris diens borstbeeld werd aangeboden. De receptie was druk bezocht. O.a. wa ren aanwezig de vice-president van den Raad van Staten en onderscheidene leden van dit hooge Staats-collge. Voorts de voorzitter van de Eerste Kamer, bijna alle ministers, vele oud-ministers, en een groot aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer. alleen voor tot dusver nog niet door het Rijk gesubsidieerde instellingen) 4. in gemeenten tusschen 20.000 en 10.000 inwoners kunnen openbare uitleenbiblio theken worden gesubsidieerd, die met lagere subsidies kunnen volstaan, omdat zij geen leeszaal behoeven te exploiteeren (n.l. 60 pet. van de openbare leeszalen en bibliothe ken). Ged. Staten van Zeeland stellen de Prov. Staten voor, overeenkomstig de plannen der P. Z. E. M., aan deze een crediet van 5.280.000 te verleenen voor de electrificatie van de middengroep door overneming der centrale van de Soc. Anonyme te Vlissingen en tot het aangaan van een leening tot dat bedrag, rentende vijf procent. In de Dinsdagavond half negen te hou den vergadering van de Eerste Kamer zullen zestien kleine wetsontwerpen aan de orde worden gesteld. Verder is de voorzitter voornemens, aan de centrale afdeeling voor te stellen, in de af- deelingen te doen onderzoeken op Woens dag 5 December een aantal wetsontwerpen, waaronder dat betreffende vaccinatie. De huldiging van prof. mr. M. W. F. Treub ter gelegenheid van zijn 70sten ver jaardag, ving gisteren aan met een plech tigheid in intiemen kring voor de leden van de Ondernemersraden, waarvan prof. Treub het voorzitterschap bekleedt. De groote zaal van de Nederlandsche Handel maatschappij was daartoe met palmen en een zeer groot aantal fraaie bloemstukken versierd. Namens den Ondernemersraad voor Ned.-Indië, bood mr. Aug. Philips een bij zonder geslaagd, door Bernard van Vlijmen geschiderd, portret van den jubilaris aan, dat bestemd is voor een van de lokaliteiten van het bureau van den raad. Mr. Philips hij sprak in de plaats van dr. C. J. K. van Aalst, die door een onge val van zijn oorspronkelijk voornemen daartoe had moeten afzien wees in zijn toespraak op het vele, waarvoor de On dernemersraad prof. Treub dank verschul digd is en op al datgene, waarover, sedert de oprichting van den raad, zich de ac tiviteit van den voorzitter had uitgestrekt. De onder-voorzitter, mr. J. H. van Has selt bracht daarna de gelukwenschen over van het dagelijksch bestuur van den raad en van dat van de zusterorganisatie te Batavia, den Indischen Ondememersbond. Vervolgens sprak mr. dr. C. F. Schoch, onder-voorzitter van den Ondernemersraad voor Suriname, namens de leden van deze vereeniging, waarbij spr. een door de firma Begeer geslagen legpenning met de beelte nis van den jubilaris aanbood. Bovengenoemde bond heeft een adres ge zonden aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. In dit adres wordt als voornaam punt van bezwaar tegen de algemeene richtlijnen der regeling naar voren gebracht, dat „niet voldoende acht geslagen wordt op de toekomstige ver houding tusschen gehuwd en ongehuwd." Aangedrongen wordt op een vrijgezellen belasting. Aan het Rijk zou de plicht kunnen wor den opgelegd, om ten bate van de gemeen ten nog een zeker aantal opcenten te krij gen op de hoofdsom van den aanslag in deze belasting van degenen, die ongehuwd zijn. Daarmede zou de vrijgezellenbelasting op zeer eenvoudige wijze werkelijkheid gewor den zijn. Verder wordt gevraagd, vrijstelling van be lasting voor twee vrouwelijke dienstboden bij 8 of meer kinderen, en voor 1 dienstbode bij 3 kinderen. Ook wordt gevraagd, de belMAng op paar den en motorrijtuigen te doen voorgaan vóór de belasting op huurwaarde, meubilair en dienstboden. Ten slotte wordt de regeling van den kinderaftrek in de verteringsbelas ting beslist onvoldoende geoordeeld. Het consulaat-generaal van Bulgarije te Amsterdam meldt: Naar aanleiding van de Olympische Spelen heeft de Tsaar der Bulgaren de navolgende onderscheidingen verleend: Aan den heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, de insignes van Groot-Offi cier van de orde „Mérite Civil"; aan baron A. Schimmelpenninck van der Oye, voorzit ter van het Nationaal Olympisch Comité, het Commandeurskruis van de orde „Mérite Civil"; aan kapitein G. van Rossem, alg. secretaris van dat comité, het officierskruis van de orde „Mérite Militaire"; en aan den heer P. van Lookeren Campagne, secr. van het Hippisch Huisvestingscomité, het offi cierskruis van de orde „Mérite Civil". Ver der is de consul-generaal van Bulgarije te Amsterdam, mr. A. E. von Saher, benoemd tot commandeur van de orde „Mérite Civil". Een verklaring Wij ontvingen het volgend communiqué: Naar aanleiding van de berichten aan gaande een démarche, in 1918 ondernomen door de heer Schroder en Israëls bij den heer Vliegen, verklaart de directie van het Dagblad „De Telegraaf", dat deze démarche buiten haar voorkennis heeft plaats gehad en d'eze heeren zoowel gezamenlijk als ieder afzonderlijk de bevoegdheid misten, namens haar op te treden. De directie van het Dagblad „De Tele graaf" is nimmer van deze ook door haar zonder reserve afgekeurde démarche in ken nis gesteld. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag over het ontwerp tot wijziging van de wetten van 16 Februari 1923 en 30 Juni 1924 tot wijziging van de L. O. wet 1920. Verscheidene leden verheugden zich er over, dat voorgesteld wordt in den loop van 1929 aan alle scholen een einde aan het z.g. 48-stelsel te maken. Intusschen konden de zeven andere leden het beleid der regeering ter zake niet onver deeld toejuichen. Zij merkten op, dat een vaste lijn daarin allerminst valt te ontdek ken. Sommige leden vroegen welke redenen de Regeering hebben geleid de bekrachtiging van het wetsvoorstel-Zijlstra door de Kroon niet te bevorderen. Verscheidene leden bepleitten instelling van een uniforme leerlingenschaal, waarte gen andere leden zich meenden te moeten verzetten. Verscheidene leden achtten het onbegrij pelijk, dat de minister, die het voorstel-Zijl- stra onaanvaardbaar achtte, met het oog op de kosten, thans een regeling voorstelt, waarbij iedere kostenberekening ontbreekt en die, naar zij meenden, veel meer zal kas ten. Algemeen werd aan de Regeering ver zocht een duidelijk en volledig overzicht te geven van de onderwijskundige en finan cieele voor- en nadeelen, die aan een gecfif- ferentieerde en aan een uniforme leerlin genschaal zijn verbonden. Gistermiddag, tijdens de raadszitting tl Amsterdam, heeft het raadslid F. J. A. M. Wierdels, directeur van het dagblad „D« Tijd", een aanval van hartzwakte gehad. In de koffiekamer werd geneeskundig! bijstand verleend door de geneesheeren E J. Abrahams, W. Polak en Sajet, leder van den Raad. De toestand liet zich dadelijk ernstig aanzien, zoodat een geestelijke werd ge roepen, die de H. H. Sacramenten dei Stervenden toediende. De patiënt bleef voortdurend bij kennii Zijn echtgenoote werd gewaarschuwd, die weldra aanwezig was. Ook werd prof. Snapper in consult ge roepen. In den laten middag was de toestand eenigszins verbeterd en werd de patiënt pei autoziekenwagen naar zijn woning ver voerd. De toestand was gisteravond redelijk wel Verschenen is het voorloopig versla over de begrooting der Staatsmijnen voca 1929. Het rapport omtrent de ramp op dl staatsmijn Hendrik, gaf verscheiden lede* aanleiding tot de opmerking, dat het staats toezicht op de mijnen naar hun meenin niet in orde is. Gevraagd werd, op welke wijze hiert verandering zal worden gebracht. Memorie van antwoord over het Hoofdstuk Financiën De nieuwe subsidie-regeling In de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer betref fende de begrooting van Onderwijs, K. en W„ geeft de minister een overzicht van den grondslag en de voornaamste bepalingen der voorwaarden der nieuwe subsidieregeling, welke als volgt zijn samengevat: le. De tot 1927 toegepaste korting op de Rijkssubsidies volgens de regeling 1920 (laat stelijk pl.m. 32 pet.) is permanent; 2e. een nieuwe grondtabel voor de subsi dies is ingevoerd, waarbij de verplichte locale bijdragen zoodanig zijn vastgesteld, dat daar door de korting op de Rijkssubsidies is opge heven; 3e. de grens, beneden welke het Rijk geen openbare leeszalen en bibliotheken meer subsidieert, wordt verhoogd tot gemeenten van 20.000 inwoners (deze bepaling geldt Verschenen Is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het Hoofdstuk VII b der Rijksbegrooting voor 1929. Van een systematisch pogen van vele in specteurs, aandeelhouders in besloten naam- looze vennootschappen op de in het Voor loopig Verslag bedoelde wijze in de Inkom stenbelasting aan te slaan, is niet gebleken, op grond van een onderzoek, beperkt tot de inspectiën waar vermoed werd, dat een of meer der bedoelde gevallen zich zou hebben voorgedaan. Er wèrdt voortdurend naar gestreefd, dat de behandeling van een bezwaarschrift te gen een aanslag in de inkomstenbelasting op de voor den betrokkene minst onaange name wijze geschiedt. De schatting van de onroerende goederen ten opzichte van de vermogensbelasting naar de koopwaarde is destijds na uitvoe rige gedachtenwisseling tot «tand gekomen, Wille men haar weer ongedaan maken, dan zou tot het vroegere stelsel van kapitalisee ring van de belastbare opbrengst moeten worden teruggekeerd. Naar aanleiding van den aandrang tot spoedige herziening van de indeeling der gemeenten in klassen ten opzichte van de personeele belasting deelt de minister mede, dat het aanvankelijk in zijn voornemen lag te bevorderen dat een herziening van de Massificatie voor 1 Jan. a.s. zou tot stand komen. Hij heeft echter nader gemeend, de indiening van het in gereedheid gebracht ontwerp voor de herziening der Massificatie in beraad te moeten houden. Indien het ontwerp inzake de gemeentefinanciën in den loop van het a.s. kalenderjaar in een zooda- nigen vorm mocht tot stand komen, dat de heffing der personeele belasting niet naar de gemeenten overgaat, dan zal het gereed liggende ontwerp in den zomer moeten wor den ingediend ten einde 1 Jan. 1920 in wer king te treden. Met de zienswijze der leden, die afschaf fing der grondbelasting bepleitten, kan de minister zich niet vereenigen. Een ontwerp tot het betrekken In de pen sioenwet van personeel, dat in dienst is aan nijverheidsscholen, die niet door het Rijk worden gesubsidieerd, heeft ministers de partement verlaten. Het ligt in het voornemen van den minis ter over te gaan tot intrekking van het bij de Kamer aanhangige ontwerp-effecten- beurzenwet. De Officier vraagt vrijspraak Een 35-jarig persoon heeft zich gistere» wegens verduistering in dienstbetrekking ti verantwoorden gehad voor de Zesde Karna der Rechtbank te Amsterdam Hem was ten laste gelegd, dat hij op I Juli 1926, althans in het tijdvak tusschen ge noemden datum en 15 November 1927, in zijl functie van boekhouder of procuratiehoudei in dienst van een kaasfirma, zich wederrech telijk 15000 heeft toegeëigend, welk geil hem ter afdraging aan de vennootscba] door een zekeren heer M. was ter hand ge steld. Verd. ontkende ten stelligste, zich aan ver duistering te hebben schuldig gemaakt. De heer M., die als getuige werd gehoor» deelde o.m. mede, dat hij op 5 Juli en 8 Jul 1926 telkens 15.000 heeft geleend aan d» bewuste firma. Het eerste bedrag heeft hl door zijn kassier doen overmaken; de tweed» 15.000 had hij zelf op het kantoor diet firma gebracht en persoonlijk aan verd. af gegeven. Of hfj toen een kwitantie heeft ont vangen, wist get. zich niet met zekerneid t herinneren! De eerste 15.000 heeft get. noi hetzelfde jaar in vier gedeelten terugontvan gen; wat de tweede 15.000 betreft, deze ont ving hij in Februari 1927 via een bankinstet ling. Later kreeg get. van de firmanten ti hoeren, dat er slechts een post van 15.001 in de boeken stond, een tweede post van eri gelijk bedrag kwam er niet in voor, zoodat di firma 15.000 van get. terugvorderde. Op vragen van president mr. Thöne zeldi verd. dat de mogelijkheid niet is uitgeslotei dat hij de tweede 15.000 van den heer M ontvangen heeft; echter moet er dan eei kwitantie van zijn. Al wat verd. ontvange» heeft droeg hij af aan den kassier. Een on» derzoek in de boekhouding is verd. onmoge lijk gemaakt, omdat hij al de boeken heefl moeten afgeven aan de firmanten, die dl boekhouding met een vrachtauto hebben late» weghalen! Het CfM., mr. Overbosch, meende, dat hd onderzoek niet volledig is geweest en de zaal naar den rechter-commissaris terugverwezei moet worden. Hij wees er op dat verd. perti nente vragen ontweken en zich van de» domme gehouden heeft, daarom zal het noo dig zijn dat een scherpzinnig accountant den arm wordt genomen, om het geheugei van verd. eens op te frisschen. De rechtbank begaf zich geruimen tijd i» raadkamer, na afloop waarvan de presiden) meedeelde, dat naar het oordeel van het col lege een accountantsonderzoek geen licht i» deze zaak kan brengen, omdat de volledig» boekhouding niet meer aanwezig was. In verband met deze beslissing eischte d» officier vervolgens vrijspraak van den ver dachte. Uitspraak 14 December. Bij Kon. besluit is bepaald, dat art. 5! van het reglement Dienstvoorwaarden amb tenaren P. T. T. vervalt. Dientengevolge zal voortaan ook tijdens di St. Nicolaas- en Nieuwjaarsdrukte uitbrei ding van de dagtaak van het personeel ai overwerk worden aangemerkt. Storm! Buld'rend, gierend, Fluitend, loeiend Raast de storm Zijn woede uit; Brekend, knauwend En vernielend, In zijn vaart Door niets gestuit. Gillend, krijschend Vliegt zijn strijdkreet Angst verspreidend Immer voort, Als het brullen Van een roofdier, Dat vertrapt En Mauwt en moordt. En zijn vlagen Vellen spelend Muren, daken Boomen neer; Schater-joelend Draaft hij verder, Honger-jankend Steeds naar meer. Huizen trillen, Bosschen kreunen, Glas versplintert, Bouwwerk kraakt. Angstig vraagt De mensch Of nimmer 't Woede-beest Zijn rooftocht staakt. Buld'rend, gierend, Fluitend, loeiend Raast de storm Zijn krachten uit; Brekend, krakend En verplett'rend, In zijn vaart Door niets gestuit. Wéér te land De storm ook teistert, Wéar te land Hij beukt en vaagt, 't Gruw'üjkst wordt hij Als de zee ook, Hem ter wille, Offers vraagt. Trotsche schepen, Zee-paleizen Worden wrakhout In zijn Mauw, Stoeiend morz'lend Lacht hij wreed wat Om techniek, Miljoenen-bouw. Schip in nood! Klinkt hier en ginder De benauwde Massa-kreet Wakk're mannen, Stoere redders Zonder aarzeling Gereed! Aller oog is In die uren Op den medemensch Gericht; Het gevaar voor Eigen leven Moet opzij voor Dure plicht. Ziet de redders Zwoegen, vechten In de branding, Die hen tart, In die breede Ruwe lijven Klopt een edel Zeemanshart. Telkens moeten Zij weer wijken, Brengt een stortzee Hen tot staan; Telkens binden Zij den strijd toch Tegen 't element Weer aan. „Eind'lijk!" Juicht het van Het strand dan De volharding Werd beloond; 't Kleine Holland Heeft zich wééral In zijn mannen Groot getoond. Maar, helaas, Niet overal mag Onverdééld de Vreugde zijn; In het danklied Der geredden Klinkt een Neventoon van pijn. Menig vaarder, Die helaas niet T'rug naar zijn Geliefden reist.. *4 Monster zee, Bloeddorstig, gulzig. Heeft zijn Menschenvleesch geëischt. Ook de ploeg der Dapp're redders Keert in Meiner Tal naar huis. Droefheid, rouw Leeft weer voor jaren In de sob're VisschersMuis. En het leven In de steden Lacht en zingt En danst weer voort....» jazz-muziek En bal-joel zorgen. Dat de storm Niet wordt gehoord. Ergens schreit Een visschersweeuwtje Wreed gescheiden Enzoo vroeg..— Ergens host Een feeste-bende....» t Leven is al Leeg genoeg! Spjeren-kaerels Gaan in nacht-storm En betwisten X Beest sUn tmtt— In dezelfde uren Nachtkroegt De meneer Zijn leven uit. De contrasten Gillen daagHjks 't Eène groote Levenslied, Dat te valscher Klinkt waar menschheU) Niet naar eigen „Mensch-heid ziet. Och, dat allen. Die zoo zorgloos Door het arme Leven gaan. Nu eens even Op hun feestgang Peinzend wilden Blijven staan.»». Zou die storm hen Niets vertellen..— Ook al rust hij Nu wat uit? Zou er by hem Sprake zijn dan Van nog and're Eedier buit? G. K,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 21