Gemengd Nieuws Stiicolaas Cadeau J.G tfjfoppe. PUNCH ZESDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 BLADZIJDE l ©rooit te vergeten Vampyr Stofzuiger De roofmoord te Rotterdam; Toch gevonden Het hooge water De „hupsche meneer' Een lastige positie Een ongelukkige val Een oude bekende Doodgedrukt Zijn laatste toevlucht f 98.- Lnoord te Ulvenhout •oodelijk ongeluk Arme kleine nstige aanrijding Bral in een meubelstof- feeerij te Amsterdam Het vliegongeval te Heerlerheide LJCHTVERKEER De njuwe postvlucht op 11 Ecember naar Indië SOCIAAL LEVEN Ned. Spoorwegen RECHTSZAKEN [Het ongeluk bij het „Kalfje" te Amsterdam Brabantsche Brieven Gisteren hebben wü reeds melding ge maakt van den roofmoord, te Rotterdam op den heer P. C. Lans gepleegd. Thans is uit het voorloopig onderzoek nog gebleken, dat voor ongeveer 80 100 gulden aan bankpapier en zilvergeld uit de brandkast is ontvreemd. Gedurende de laatste twee Jaren is er twee malen bij de N. V. De Haas ingebro ken. De daders van de laatste inbraak zit ten hun straf nog uit. Eenige weken geleden heeft men een po ging tot inbraak ontdekt. De deur naar het kantoor kon toen des morgens niet geopend worden en het hek aan den Oostzeedijk was, blijkbaar door vreemden, geopend. Het onderzoek in de zaak betreffende den moord, welke gisteravond gepleegd is op den heer Lans, directeur van de N.V. Adr. de Haas Jr.'s Handel Mij., importrice van sponzen en zeemleer aan den Oostzeedijk, duurt nog steeds voort. Men heeft de toe dracht van de zaak als volgt meenen te kunnen reconstrueeren: De heer Lans zou zijn kantoor hebben willen verlaten men maakt dit op uit het feit, dat het lijk gevonden werd, gekleed in een overjas en dat onderaan de trap de actetasch werd gevonden en is, onder aan de trap gekomen, door de daders (of den dader) aangevallen. Daarna is de heer Lans waarschijnlijk naar boven geloopen, ten einde de telefoon te kunnen bereiken, om hulp in te roepen. Dit is hem niet gelukt en voor het vertrek, waar de telefooncentrale zich bevond, heeft weer een worsteling tus- schen hem en de inbrekers plaats gehad. Van hier is de heer Lans gevlucht naar zijn privékantoor; het kan echter ook zijn, dat de inbrekers hem daarheen hebben gedre ven. In een waschlokaaltje bij het privékan toor gelegen, hebben de moordenaars hun slachtoffer de keel afgesneden. Er is op de gangen weinig bloed gevonden, maar in het waschlokaaltje vond men aan den spiegel en den rand van het fonteintje bloedvlek ken. De inbrekers hebben, zooals reeds ge meld, de sleutel van de brandkast uit de zakken van den heer Lans genomen en daarmee hebben zij de brandkast geopend- Het schijnt, dat zij bij het wegnemen van hetgeen zij van hun gading vonden, ge stoord zijn en wel door het bellen van de telefoon, toen de huisgenooten van den heer Lans op kantoor willen informeeren waar hij bleef. De stoppen van de telefoon centrale van het kantoor van de firma De Haas zijn n.l. uitgetrokken gevonden. Voorts wijst er nog op, dat de daders overhaast zouden zijn weggegaan, dat in een geld- bakje, staande in de brandkast, nog geld is achtergelaten, terwijl in een van de porte feuilles, welke in de brandkast lagen, een briefje van 25 is achtergelaten. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, da de daders zich hebben laten insluiten in een pakhuis, dat toegang geeft tot het por taaltje onder aan de trap, welke de kan- toorlocaliteiten leidt. Men meent dit feit te kunnen afleiden uit de omstandigheid, dat in dit pakhuis een omgevallen stoel is ge vonden De daders zouden den mededirec teur van den heer Lans, den heer Van Oud- heusden, hebben hooren weggaan en daar na, meenende, dat de weg vrij was, tegen den heer Lans zijn aangeloopen, die korten tijd later het kantoor wilde verlaten. Niet onmogelijk is het ook, dat de heer Lans de inbrekers heeft opgemerkt en dat voor hen daaruit de noodzakelijkheid zou zijn ontstaan, den heer Lans om het leven te brengen. Uit het voorloopig onderzoek op het lijk is gebleken, dat den heer Lans zes slagen op den schedel zijn toegebracht. De sectie op het lijk, dat naar het ziekenhuis op den Coolsingel is overgebracht, wordt heden verricht. De dactyloscopische dienst heeft op de sleutels, welke nog op de brandkast zaten, eveneens een aanwijzing, dat de daders overhaast zijn weggegaan vage vingerafdrukken gevonden. Naar men aan het „Hbld." wist mede te deelen, moeten de daders veel bloed aan hun kleeren hebben gehad, toen zij het ter rein, waar de moord is geschied, hebben verlaten. Gisteren heeft de politie met alle haar ten dienste staande middelen een minutieus on derzoek ingesteld en hoewel door de mas sa getuigen-verklaringen zeer gemakkelijk verwarring zou kunnen worden gesticht en de zaak in sommige opzichten slechts op veron derstellingen gebouwd is toch zijn er thans enkele aanwijzingen, welke in een bepaalde richting leiden. Omtrent de gissingen van deskundige zijde nog de volgende bijzonderheden: Een betrouwbaar dienstmeisje heeft getuigd- dat zij Donderdagavond twee mannen op het terrein tusschen de beide hekken heeft zien staan en daar de verwondingen wijzen op een aanval van meer dan een persoon, gelooft men, dat er in elk geval ook twee daders zijn. Dat de heer Lans deze beide mannen reeds kende ,is niet onwaarschijnlijk, gezien het feit van het wegsleepen van den ongelukkige uit het kantoor en het daarna vermoorden. Doch ook kan worden verondersteld, dat de heer Lans zijn belagers zoo goed heeft kun nen opnemen, dat dezen vreesden, later in elk geval door hem te zullen worden herkend en hem daarom doodden Voorts is het zeer waarschijnlijk, dat de kerels door het opbellen van mej. Lans naar het kantoor gestoord zijn en overhaast de vlucht hebben genomen. Twee portefeuilles, die op het lijk gevon den werden, wijzen hierop, alsmede het feit, dat de stoppen uit het telefoon-schakelbord waren getrokken en de sleutels nog in de brandkast zaten. Voorts het nog aanwezig zijn van eenig geld in de brandkast. Dat men hier met geroutineerde misdadi gers te doen zou hebben, kan o.m. nog worden geconcludeerd uit het feit, dat zij him werk tuigen niet hebben laten liggen. Het afzoe ken van den bodem van de Admiraliteits kade had tot nog toe geen resultaat, de ver onderstelling, dat de kerels hun werktuigen in dit water hebben gegooid, wordt echter nog vastgehouden, zoodat heden de rivierpolitie nog met het zoeken zal doorgaan. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk, welke gisterenmiddag in het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft plaats gehad, kon duide lijk worden geconstateerd, dat de slagen op het hoofd met een zwaar voorwerp zijn toe gebracht. Het dactyloscopisch onderzoek is niet zonder resultaat gebleven, de recherche van het bu reau Meermansstraat heeft onder leiding van inspecteur L. Hermans den geheelen dag en ook dezen nacht doorgewerkt. Getuigen-gissingen leiden, zooals vanzelf spreekt, tot ongeloofwaardigheden. Zoo liep het gerucht, dat men hier met een moord uit wraak te doen zou hebben, dat de kerels de beide directeuren hebben willen vermoorden en zich den heer van Oudheusden hebben zien ontsnappen, enz. Hoezeer deze tragische zaak in de stad en ook verder beroering heeft gewekt, blüke uit het feit, dat er reeds verschillende vermoede lijke daders zijn aangewezen. Een hunner, zekere N. C. J. v. d. E., die openlijk beschul digd werd door buurtbewoners, heeft zich uit eigen beweging aan het bureau gemeld. Hij ontkende, iets met de zaak uitstaande te hebben, doch is in verzekerde bewaring ge houden, daar hij nog wegens een vroeger be gaan misdrijf gezocht werd. Het is echter niet waarschijnlijk, dat hierdoor de zaak zou wor den opgehelderd. De recherche heeft in den loop van gisterenavond een persoon gearres teerd. Intusschen hoopt men de daders spoedig gevonden te hebben. Een voormalig agent der Vrijwillige Ouder- domsverzekering, de 45-jarige C. T. A. v. K., die sinds 1924 door de Utrechtsche politie wordt gezocht wegens frauduleuze handelin gen en in Duitschland een veilig heenkomen had gezocht, werd door de Culemborgsche recherche aangehouden in een sigarenfabriek aldaar. Hij was pas drie weken weer in Nederland. Te Nieuwkoop De gemeenteraad van Nieuwkoop is giste ren in spoedeischende vergadering bijeen gekomen en heeft besloten, 2000 subsidie te verleenen aan het bestuur van den polder Nieuwkoop voor de verwijdering van het water. Gisteren vond er een samenkomst plaats van de B. en W.'s van Zevenhoven, Wilnis en Nieuwkoop met de besturen van den polder Zevenhoven, Nieuwkoop-Noord en Nieuwkoop, ten einde de noodige maatrege len te treffen. Het water wast nog steeds, zoodat thans ook in Nieuwkoop verschillende huizen onder water staan. Doordat er ook bollen- en tuinland onder is geloopen, is er nogal groote schade. Men is thans ook bezig, den dijk bü Acht tienhoven te versterken, waarvoor 60 man aan het werk zijn gesteld. Omtrent de doorbraak van de Amsterkade bij Zevenhoven wordt nog gemeld, dat gis teren den geheelen nacht met een heima chine is doorgewerkt, doch dat daarmede, vermoedelijk wegens den slappen bodem, nog niet het gewenschte resultaat is gekregen. Het gat is nog niet gestopt, doch men hoopt heden zoover te kunnen komen. Een vloeddeur gezonken Men meldt uit Deventer aan het „Hbld": Bij hooge waterstanden in den IJsel moet de Bergweidepolder, waarin ook de woonwijk en de haveninrichtingen zijn gelegen, van het buitenwater worden afgesloten door mid del van een z.g. vloeddeur, die men voor een brugopening van de haven laat drijven en dan door het inlaten van water rechtstandig in de opening brengt. Toen men Woensdag wegens de verwachting der noodzakelijkheid van afsluiting van den polder de vloeddeur op haar bestemming zou brengen, zonk het gevaarte in de diepte weg. Men is thans met duikers bezig om de oorzaak op te zoeken en zoo mogelijk de luchtkamers van de vloeddeur leeg te pom pen, om het werktuig weer vlot te brengen. Men dient n.l. de deur in gereedheid te heb ben voor het geval de vloed weder opkomt. Is dat niet het geval, dan herhaalt zich hier de ramp van 1926. Steeds weer een nieuwe truc Eenige weken geleden vervoegde zich bü een caféhouder in de Veerlaan te Rotterdam een heerachtige meneer, die zeide Hagenaar te zijn, wonende Laan van Meerdervoort 308 en kwam informeeren als vertegenwoordiger van de Engelsche regeering, of de caféhou der, die er tevens en logement op na hield nog veel vorderingen had op Engelsche zeelui. Hij vertelde erbü, dat hij als inspecteur was aangesteld, om dat bü de verschillende logement- en caféhouders na te gaan, op dat dezen niet de dupe zouden worden van hun goed vertrouwen ten opzichte van de Engelsche schepelingen en vroeg en verkreeg verlof om de boeken van den caféhouder in te zien. Toen het bleek, dat de man in totaal nog voor een vrij hoog bedrag te vorderen had, toonde de mijnheer zich nobel en menschlievend. ,,'t Is wel erg," zei hij, „maar ik zal er voor zorgen, dat u dat geld ten spoedigste uitbe taald krijgt, 't zij van den Engelschen con sul, 't zij van den Staat der Nederlanden. Hebt u een gezegeld papier, dan kunnen we het officieel opmaken." De logementhouder had dit echter niet, waarop de nobele kerel zeide: „Dat is niet erg, zorgt u ervoor, dat u het over twee da gen hebt, dan kom ik wel terug." Twee dagen later verscheen hij prompt op tüd, maakte het officieele stuk op en infor meerde intusschen belangstellend hoe het met de zaken ging en hoeveel menschen de lo gementhouder kon herbergen. „Zoowat twintig." „Is je zaak altijd vol?" „Nee, meestal heb ik maar de helft be zet." „Nou, ik belast me met het onderbrengen van militairen voor de Oost, weet u wat, ik zal u regelmatig twaalf menschen stu ren," beloofde de hupsche meneer. Zooveel goedheid was met recht dank waard, vond de logementhouder en toen de meneer hem bij het afscheid nemen vroeg of hij niet de vijf gulden welke voor de re gistratie noodig waren, meteen wilde betalen, voldeed hij grif aan dat verzoek. Met de belofte, dat de zilvervloot nu spoedig binnen zou komen, ging de inspec teur de deur uit. Toen de logementhouder na een week niets meer gehoord had, schreef hij een brief naar den meneer, die gezegd had Van Veer te heeten, doch kreeg het epistel als onbestel baar terug. Bovendien is thans, naar de Msb. nog verneemt gebleken, dat de Engelsche regee ring zich niet bemoeit met het crediet, dat logement- en caféhouders aan hun zee lui geven. Daar de inspecteur reeds bij anderen een dergelijke ingewikkelde poging tot oplichting heeft gedaan, waarschuwt de Commissaris van Politie van het bureau Nassaukade te Amsterdam de café- en logementhouders tegen deze connecties. Tengevolge van noodige reparaties aan de drempels van Sluis 17 in de Zuid-Willems vaart is de vaart op het kanaal sedert eenige dagen gestremd. Het aantal op- en afvarende schepen hoopt zich onder en boven de sluis met tientallen op. Te Harderwijk kwam de spoorwegarbeider H. Goedvree bij het rangeeren van een goederentrein aan het station te struikelen. Hij geraakte met beide voeten onder een rijdenden wagen, waardoor de rechtervoet boven den enkel werd afgekneld en van den linkervoet drie teenen werden afgesneden. De ongelukkige werd onmiddellijk naar het Piusgesticht vervoerd. De maréchaussee uit Deventer heeft te Oldenzaal een chauffeur-monteur uit Hengelo aangehouden, die te Twello ten nadeele van den heer Regterschot een auto heeft verduisterd. De aangehoudene had nog meer op zijn kerfstok; zoo o.a. een rijwiel diefstal te Enschede. Het is een oude be kende der justitie. Nabij Nieuwe Schans (Groningen) is de timmerman Prasse onder neervallend hout doodgedrukt. Te Deventer ondervond gisteren een re chercheur op de kippenmarkt verzet bij de arrestatie van iemand uit Apeldoorn, ver dacht van kippendiefstal. De dief vluchtte en wierp den politieman een fiets voor de voeten. De rechercheur schoot daarna zijn revolver een paar malen af. De vluchteling werd hierdoor niet staande gehouden en ren- Verkoopbar. Gr. Honlslr, 15 TELEFOON 15497 de element binnen, waar hij zich op de W.C.chool. Daar heeft de politie den man veel moeite gearresteerd. De-echaussee heeft iemand aange- houdien zekeren van M„ die verdacht wordl moord op den ouden man te Ul- venht; hebben gepleegd. Te smeide is de 48-jarige dakdekker J. P. den auto van den heer uit Nieu- wenh£ aangereden. Vreeselijk 'verwond werd lan in het Ziekenhuis opgenomen, waar bhter 2 uur na aankomst overleed. De au in beslag genomen; de bestuur der isgehouden. Menldt uit Goes aan de Msb-: Dezagen gaf een vrouw te Zierikzee haar ;etje van ogeveer 20 dagen oud, bij veing een theelepeltje azijnnessence in plafan venkelwater in, aan de gevol gen wan het kind is overleden. De 2rige J. C. M. uit Rotterdam is gisterai op den straatweg te Hillegers- berg aireden door een luxe auto, be- tuurd den 22-jarigen J. H. uit Rotter dam, d:em met groote snelheid achterop reed eiet meer kon stoppen. De man werd dde ruit geslingerd en sloeg daar na op (traat. Hij heeft een schedelbasis- fractuuoodat hij in zeer zorgwekkenden toestanin het Ziekenhuis moest worden opgenoi. De chauffeur werd gearres teerd een auto in beslag genomen. Gisteind omstreeks kwart voor tienen is een 1 brand uitgebroken in de meu- belstoffeerij van de firma Borsekowski, op de ee verdieping van het perceel Ri- quelstral te Amsterdam. Om hzes was het personeel naar huis gegaan vervolgens den patroon was er na dien mand meer in den werplaats ge weest. Nemin had de snel brandbare in ventaris ma vond brand gevat op dusda nige wijdat ver in den omtrek het onheil door zijessigen gloed zich baar was De brlweer rukte me tdrie motorspui ten, twiadderwagens en een manschap- penauto t. Onder leiding va nden hoofd- brandme?r, den lieer Bartdorf, werd biet vuur metn vijftal stralen aan den motor- spuit gelpeld, aangevat. Dat >i ingrijpen geboden was, sprak deze nojterker daar anders, daar gelijk vloers eeautogarage gevestigd was en de tweede dieping ook als meubelstoffeer der waagericht. Ondanlhet feit, dat het vuur, dat bijna de geheediepte van circa 30 M. door de werkplaadas doorgevreten, wist de brand weer birn een half uur de brand te be dwingen. )e geheele eerste verdieping brandde doch het overige gedeelte van het huis lef gespaard, behoudens een ge deelte v de tweede verdieping, waar de meubelstcerderij van den heer Rengers ook eenigjrandschade leed. De scht wordt door verzekering gedekt tuig omstreeks 1 Januari weder uit Indië zal vertrekken. Indien een gedeelte der correspondentie ten gevolge van beperkt laadvermogen (250 K.G.) niet per vliegtuig zou kunnen worden verzonden, zal doorzending met de gewone mail plaats vinden, tenzü uit een aanteeke- ning op het stuk blijkt, dat de afzender er dan de voorkeur aan geeft het stuk terug te ontvangen. Tegeh overlegging van briefkaart of briefomslag zullen in dit geval het lucht recht en het port worden terugbetaald. Van stukken, die eventueel met de boot zijn door gezonden, wordt tegen overlegging van de bewijsstukken eveneens het luchtrecht te rugbetaald. Er wordt aan herinnerd, dat men zich voorrang voor verzending door de lucht kan verzekeren door kwüting van een extra vastrecht van 35 cent per briefkaart en 40 cent per brief, in luchtpostzegels te voldoen, boven het gewone port en het luchtrecht van 40 cent per briefkaart en 75 cent per 20 gram voor de overige stukken. Ter onder scheiding van de correspondentie welke wel en welke niet per vliegtuig werd verzonden, zullen de eventueel achterblijvende stukken door het kantoor Amsterdam van een dag- teekeningsstempel worden voorzien. Hoe de zaak geregeld werd. Hoezeer wel de telefoonverbinding met In' dië in een behoefte voorziet en voor een snelle beslissing bij onverwacht opkomende wederzijdsche belangen van onschatbare waarde is, werd 27 dezer nog eens duidelijk aangetoond. De regeling voor de retourpostvlucht naar Indië in het begin van de volgende maand werd aanvankelijk telegrafisch met de In dische postadministratie opgenomen. Deze telegrammenwisseling leidde echter niet tot een dadelijk resultaat; er bleven verschillen de punten door misverstand en onvolledig heid onopgelost. De directeur van, het departement van Gouvernementsbedrijven in Ned.-Indië, ir. de Jong, en het hoofd van den Indischen postdienst, de heer Milbom, hebben zich daarop telefonisch met den directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie, ir. Damme verstaan, met het gevolg, dat in een kwar tier tijds op alle punten overeenstemming werd bereikt. Zoo effende over een afstand van 12.000 K.M. het gevleugelde woord den weg voor het gevleugelde vervoer. P. HOPPE FabrleK/- MprH» (Citroen. Rum, Arak. Het van oud/ bekende Merk. van 0.50 per dag toe te kennen, evenals dit reeds het geval is voor de wagenvoerders- conducteurs, dienstdoende als wagenvoerder op de lijn Amsterdam—Rotterdam, ver klaarde de directie, dat zij tot deze toelage- regeling was overgegaan ter tegemoetkoming aan den wensch voor deze wagenvoerders- conducteurs iets te doen. Thans wordt verzocht die regeling uit te strekken tot alle wagenvoerders-conduc- teurs, dus ook tot hen, die op de lijn Rot terdam Hofplein—Scheveningen en elders op benzine- of oliemotor-treinen dienst doen. Daarvoor bestaat geen grond, omdat hun arbeid minder belangrijk is dan die van de wagenvoerders-conducteurs op de lijn Am sterdamRotterdam. Invoering van een algemeen geldende regeling zou trouwens eerst bij de her ziening der loonregeling overwogen kun nen worden. Op verzoek om de vastgestelde leeftijds grens van 20 jaar voor de aanstelling "an leerling-klerken te verhoogen, zeide de di rectie, dat hiervoor geen aanleiding be- Verhooging van de leeftijdsgrens van 20 jaar heeft bevendien het bezwaar, dat de commiezenplaatsen door te oud personeel bezet zouden worden. Een strafvervolging Naar de „L.K." verneemt, is naast de ci viele actie, ingesteld door de getroffenen bij 't vliegongeval te Heerlerheide of hun nabe staanden. ook een strafvervolging ingesteld tegen 't comité, dat den vliegdag in Augus tus organiseerde. Het wordt er van ver dacht de voorwaarden niet te zijn nageko men welke aan 't houden van den vliegdag verbonden waren. Omstreeks Januari 1929 zal de terugtocht aanvaard worden. a In aanslting op vroegere berichten kan thans wonn medegedeeld, dat het vertrek van het ptvliegtuig naar Indië is bepaald op 11 Decnber as. te 7.30 uur van Schip- hol. Met het liegtuig zullen luchtpostbrieven- malen wortn verzonden naar Karachi, Cal cutta, Aky», Bangkok, Medan, Falembang, Batavia edBandoeng. De aankhst te Batavia is bepaald op 22 December t te Bandoeng op 23 December as. Het lig in de bedoeling dat het vlieg- Een conferentie tusschen de directie en den personeelraad Dezer dagen is wederom een conferentie gehouden tusschen de directie der Neder- landsche Spoorwegen en den personeelraad Tot scheidsgerechtvoorzitters voor het jaar 1929 werden benoemd de heeren: S. van den Bergh, ir. M. H. Damme, prof. mr. dr' J. van der Grinten, J Oudegeest, mr. P. Rink, prof. mr. B. M. Taverne, ir. A. H, W. van der Vergt, dr. J. Th. de Visser, dr P. M. Wibaut en mr. J. A. de Wilde. Herbenoemd werden voor 1929 tot leden der commissie van Advies, de heeren Th. E. van Putten, A. Harms en F. Nivard. Aan al deze heeren zal gevraagd worden of zij de benoeming, resp. herbenoeming aanvaarden. Omtrent de weder-aanstelling van op wachtgeld gestelde klerken, die op grond van onvoldoend gezichtsvermogen niet voor lijndienst in aanmerking kunnen komen, besliste de directie, dat zij zal nagaan, of bedoelde op wachtgeld gestelde klerken, die nog niet in het bedrijf teruggenomen zijn, voor een aanstelling als kleTk in aanmer king kunnen komen, ter voorziening in de eventueele vacatures van leerling-klerk op stations. Op het verzoek om den vrijen Zaterdag middag te verleenen aan personeel op de bureaux der E. A. Ambtenaren op de lijnen, nam de directie de volgende beslis sing. De beteekenis van het bureau van den ingenieur der Electrische Tractie te Leidschendam is sedert de elctrificatie van de lijn AmsterdamRotterdam niet de zelfde gebleven, zoodat voor afwijking van de voor alle andere tractiebureaux gelden de regeling der diensttijden, geen enkele aanleiding meer bestaat. Tegen het invoeren van den vnjen Zater dagmiddag voor de tractiebureaux be staat uit een oogpunt van dienstbelang be- zwaar Naar aanleiding van het verzoek, om aan alle wagenvoerders-conducteurs een toelage Dood door schuld Zeer velen zullen zich nog het ernstige auto-ongeluk herinneren, dat op 24 Juni 11- een paniek teweegbracht onder de bezoe kers van het bekende café „Het Kalfje" te Amsterdam. Op dien Zondag kwam een auto, waarin twee dames gezeten waren, uit de Kalfjeslaan met een bocht naar links den Amsteldijk oprijden. De dame aan het stuur nam deze bocht zóó ruim, dat de auto eenige oogenblikken op het water toe- reed; toen de chauffeuse dit zag, draaide zij het stuur met een ruk naar links en drukte daarbij vermoedelijk meteen op het gaspedaal. De auto schoot onder een hoek van 45° in de richting van het „Kalfje^', botste vervolgens tegen een 9-jarig meisje aan, dat zich met haar oudeTs naar den aanlegsteiger wilde begeven, sleurde het kind mee en reed het terras van het „Kalfje" op, om tenslotte door een aldaar staand en boom in zijn vaart te worden ge stuit. Helaas geraakte het aangereden meisje tusschen boom en auto bekneld. Zij liep zulke ernstige verwondingen op, dat >*J spoedig bezweek. Tegen de bestuurster van den auto, ue 25-jarige, in de hoofdstad woonachtige dansleerares T. M. A. VI., werd strafvervol ging ingesteld en Donderdag had zij zich ter zake van dood door schuld te veran woorden voor de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam. Volgens de dagvaar ding heeft zij bij het nemen van de bocht hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden. Op vragen van den president, mr- Huysm- ga deelde verdachte mede, dat zü bij het nemen van de bocht naar den Amsteldijk achter het zich toen ter plaatse bevindende vluchtheuveltje een man met een fiets op merkte, welke haar noodzaakte meer op net water aan te rijden. Vervolgens heeft zij haar stuur met een ruk geheel naar links gewend; van de noodlottige gevolgen dezer manoeuvre wist zij zich niets te herinneren. Eerst toen de auto tegen een boom botste, kwam zij tot haar positieven. Het O M-, mr. de Blécourt, betoogde, dat het bewijs van het ten laste gelegde onom- stootelijk vast staat, hetgeen spr. aan de hand van verschillende getuigenverklarin gen trachtte aan te toonen. De door verd. uitgevoerde manoeuvre is bmtengewoon onhandi- geweest; in den vervolge moet zü met klem achter het stuurrad geweigerd W°Totnde strafmaat komend wees spr. er op dat door verd.'s handelingen een jong meisje aan haar ouders is ontrukt. Het op leggen van een geldboete of van een voor waardelijke gevangeni^traf achtte spr t- lerminst gerechtvaardigd; hier kan steens sprake zijn van een principieele vrijheids straf. Eisch: drie weken hechtenis De verdediger, mr. A. Hijman u t dam pleitte voorwaardelijke veroordeeling. uitspraak werd op 13 December be paald. Ulvenhout, 27 November 1928 Menler, Wilde wel geleu. ven, da 'k 'n kleur kreeg tot aan den bovenkant van m'n hemdsboordje, toen 'k hierboven „Ul venhout" schreef. 'n Plotske, waar hoegenaamd nooit, nie datte veurvaltl 'k Mog et onder- lest nog wel schrij ven aan oew, ami- co, „da Tc ónzen- lievenheer wel op m'n bloote kniekes moog bedanken, dat ie me in zo'n vergeten oekske van de wereld ee neergeplakt. Gatsammenoggestoe, 't lijkt nou Sjikeego wel, waar ge nle veilig over de straat kunt loopen, as ze maar denken, da-ge èènen dol lar in oew vesjeszakske het zitten. Wa-d-is da nauw veur "n soort van 'n werk, om dieë èrme Piet van den Burg vijf gaten in z'nen kop te slaan en dan z'n hüsk- in den brand te steken, mee de be doeling om 'm bruin te bakken, allemaal maar, omda ze denken dat ie 'n paar centen bezit. Wa mot zo'nen mensch bezitten, die heel z'n leven boerenarbeijer is? Oeggct toch zeker gelezen, van dieën moordaanslag? Twee tooneelstukken van kérels, mee 'n maske veur d'n bandieten- kop (wa zedde daarvan, amico, net Sjie- keego hé? maskes veur, man!) drongen bü Piette binnen, "n ouwen mensch, die op z'n eentje woont en z'n eigen kostje scharrelt, om 'm even af te tuigen en in braand te steken! Hij lee nouw in 't ziekenuis. Heel z'nen poot is verbraand en hij is overstuur, dat ie lee te beven as 'n rietje. „Maar Piet," zee ik, „wa-d-emmen die schoefels nouw met jouw gedaan?" En toen begon ie te schreeu wen van de zemelen. Heel z'n zemelengestel is wèèrgaren; heelemaal! Ge mot wel begrij pen, amico, wa-d-et leven van zo'nen mensch is. Die werkt z'n eigen krom op 't land en in d'n mest, om de menschen aan èèrpels en groenten te helpen. Daar krijg ie veur, de kost en 'n paar rijksdaalders en dan woont ie alleen in 'n hüske da diep in de hei staat, en waar gin blind pèèrd schaai kan doen. 'n Wiebelende tafel, 'n stuk petrolielamp, waar meestal gin olie in zit, 'n ding om op te zitten, ('t woord „stoel" kan m'n pen nie uit!) en 'n bedstee mee 'nen zak strooi en 'n pèèrdedeken. Ge begrept da zo'nen mensch zoomaar 'n eenzaam, triestig en èremoeiig leven heet. Zoo eenen. zit mee d'n Sundereklaasavond in z'n eentje te knierzen bü 'n walmende petrolielamp en 't schünsel van de bran dende blokskes onder de schouw. En op Kerstavond zit ie daar net eender. En mee de Kerstdagen zit ie daar alleenig en mee dn nieuwejaar en op alle dagen, da-d-et veur bijna ellekem mensch feest is! Zo'nen mensch ia te zuinig asdat ie 'n pepke rokt, en 'n sigaar komt er nooit tusschen z'n bleeke lippen. En de paar centjes die zo'nen èrmen ploeterèèr dan nog bü mekaar ee gekrabt, daar slaan z'm dan bijna z'n harsenpan tot aan splin- terkes. ,,'t Hemd is nader as d'n rok," zee-g- et sprikwoord en omda-d-Ulvenhout mijn al heel na aan m'n haart leet en Piet ok, daarom da'k over dit hakkenvietje zoo breedvoerig uitwel! Want, amico, 't is, hoe eTg 't ok is, nog maar 'n hakkenvietje hee? Me zijn op 't punt van moorden en roofmoorden, ok al gebeuren ze dan nle dierèk In Ulvenhout allemaal al aordlg verwent! 'n Kraant zon der 'n paar moorden is 'nen akker zonder onkruid Maar ik zal m'nen slinger emmen as de masjesee die twee loebers bü d'ren kraag heet, want ik leg nouw mee den pook in bed en vannacht wier ik wakker mee 'n rooie streep over m'n achterwerk, zoo ha'k er op gelegen! Onze veldwachter trekt aan z'n pijp as 'nen Sjerlok Hollemes en as de mas- jesees ze nie gaauw pakken dan lopt ie nog 'n nieketiene-vergiftiging op, ,,in-funksie!" Wa-d-'n weer ee, d'n lesten tijd. En overal zoo! De Koning van Engelaand hee-t-er zelfs 'n kouwke mee gepakt hè'k gelezen. Toch is da ginnen zuiveren koffie mee da Koninklijke kouwke. De dokters geven elk oogenblik 'n buuletijn uit en as ik ze goed lees, dan zün die dokters als maair erg te- vreéjen over d'nen pasjent, maar mee elk buuletijntje wordt ie al broerder en broer der. Eerst 'n kouwde. Toen sliep ie goed en was z'n long aangetast. Toen sliep ie nog beter en gong z'n long veruit, toen sliep ie as 'h roos en begon ie veel beter te hoesten en nouw slpt ie as 'nen os en heet-ie er ook pleuris iü. Hü slopt nog net zooiank en ga nog nét zooiank goed veruit tot ie nie- meer wakke wordt. Waarom ie ineens gezeet; Onze Koning is zoo ziek is 'n hondje en laten me-d-r allemaal 'n gebedje veur doen. Dan zijn de menschen ie zoo ongerust as nouw mee al die diepanatieke buuletijntjes! 't Is toch ;in schaande om ziek te zijn. Hij hee-g-t z'n eigen toch nie aangedaan zooas die Prijsche juffrouw mee d'r dikke kuiten! Ozokoos! Da mamslleke zou gaan trouwen. Groot gelijk: gin iorke beter as ikke. Maar toen was ze ineen benauwd, asdat d'ren man zou zien, na d'rn trouw, da ze zultke dikke bee- nen had. Olie da-d-al nie lank gezien had, amico? Ik lan toch zeker, mee de teuges- woordige mole op 'n harke af oew de maat geven van die Ulvenhoutsche meskesbee- nen. En of ca zoo lillek is, 'n paar stevige pooten! Ze Sjn belaaitafeld. Ik veur mijn, ik zie liever ên paar flinke pooten, dan tien naar ooievaasstelten! Maar ollee, da gekke ding gong nair 'nen perfester om d'r kuiten 'n bietje te Wen „innemen". Ge mot nouw in aanmerking nemen, da ze naaister is va d'r ambacht en dus gewend is „ïn-te- nemen." Maar om kort te gaan; de perfes ter knipte, knipte nog es. en nog es, en toen was 't heele beentje d'r finaal af! En nouw loopt et gekkinneke mee 'n houten pootje. Nouw emmen houteren beentjes t veurdeel, da ge ze zooiank onder 't bed kunt leggen, as ge gaat slapen, zooda-ge dan over de dikte of de dunte gin woorden kun krijgen mee mekare, maar 't is toch maar n aange oplossing van 't geval. Wél ee mesjeu dn adspieraant-echtgenieter de kans, dat ie mee dat houteren beentje 'n opsallemander op z'n kerssepit krijgt as 't ie nouw nog wa zeet, dat ie in 'n oogenblikske tijd naast Piet van den Berg in 't ziekenhuis leet. Maar ja, ge mot veur de schoonheid wé, overem- menDaar zou"k nog veul meer van kunnen vertellen, maar d'n onzin van d n teugeswoorigen smaak hang me zóó un m'nen nek, da'k er 't zwijgen verders maar toe doei As houteren beenen en stinksloo- ten in plak van straten, teugeswoong de schoonheid van de wereld uit motten ma ken dan zeg tic maar niks meer en denk maar: 't verstand kom mee de jaren! W'ant, amico, mee de kunst wor zoo maar gek omgesprongen. As g'n schilderij zie waar ge niks van snapt of n stuk me ziek hoort da-d-oew herinnert aan Trui as ze mee 'n kwaaie bui de borden wascht - of 'n beeldhouwwerk van Venus mee olifan- tenpooten. of 'n stad die stinkt naar^de tieves, - dan motte, as ge veur „vol aan gezien wil worren, maar zeggen: „Wa d_n prachtige schilderij" „wa-d-n hemelsche meziek" - „wa-d-n sierlijke Venus, - wa-d-'n aroma hangt er m Delft Kek dan bende 'nen mensch-van-opvoeding en ontwikkeling." En zet dan gerust n eezich van-ik-weet-'t-wel! - want over honderd jaar zün die weetikwellers toch al lank en lank vergeten 1 Dé weet ik wel. Kek maar 's, amico, naar de gedenksda gen van de leste weken van dieèn muzi kaant Sjoebert. Keb in de kraanten z n ge- boortehüske utgepottegraveerd zien staan. Nouw, jong, 'n schamel gedoeike. En a ge zoo wit dat ie et in z'nen tüd maar mie serabel, maar dunnekes ee g'ad en da nouw de wereld z'nen startdag ee herdacht wel amico, dan krijg de pas in de gaten dat de wezenlijke kunst langzaam gedijt! En dat de rommel, zooas negermeziek en meziek eeneger, en Venussen mee platvoeten en on toegankelijke stejen, dingen zijn, die honderd jaar nie meer gebruiken kunnen. En de grappenmakers die al da schoons mee 'n geleerd gezicht aan d'n man perbee- ren te brengen, wel die zijn al eerder as over honderd jaar vergeten en daar zal de wèreld ginnen spijt van hoeven te emmen. Zoo witte wel asdat de Nobelprijs nen prijs is van wa-d-em-ik-me-jouw-daar. De mannen die deus prijzen ui dee wouwen de nobelprijs veur letterkimst ge ven aan d'n Spanjaard Michiel de Unamu- no 'nen beroemden boekenschrijven „Neeë, zee Priema de Riviera in t Spaansch, „neeös", zee-t-ie, „diezen Una- muno motte 'm nie geevia, Seenjores, gift m dan potverdekrieka aan Coneka Espina, want die tikt op de schrüfpianola, in mijn zjournallia ontroerende hoofdartikelen. De nobelprijsuitdeelers emmen Pn®» natuurlijk laten „kletsia", maar nouw krygt Coneka voor elk opstel over den Priem n Spaanschen rüksdaalder meer! Ja zeker, de Priem lot z'n eigen koejeneeren deur die nobeluitdeelers. Hij zag ze nog net zo lief! Kunst? 'n Khunsjt! Amico, ik schei d'r af. M'n vel isjol. Veul groeten van Trui, en als altü, gin horke minder van oewen toet a voe, DRé

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 22