Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST Films van de week Sint Servaes Telegraphisch Weerbericht I I Heringa Wuthrich, Haarlem Elide batterjjea - Ook reparaties TOONEEL EO I/" Levensverzekering Mij. IA* I\B Nassausingel 3 te Nijmegen m TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 2 December Agenda 3 December De afsluiting van den Spaarnwouderweg De bietencampagne geëindigd „Komt u nog eens terug?" Onderwijs-Jubileum J. Th- Kloosterman N. V. Handelmaatschappij A. Resink Personalia Verkeersongevallen Rijwieldieven Een autobusdienst te Bloemendaal SANATORIUM Feest op de Sint Lucia-scholen Sfoizuigerhuis MAHRTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Nc. 10756 ApexKIop-Yeeg-Stofzui jers f175 Prof. Chr. Mertz Philip Loots ALG. NEDERL. VEPBOND BLOEMENDAAL. MARKTNIEUWS HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER VRAAGT HNTICHTINGEN. Mexico-avond van den R.K. Vrouwenbond Burgerlijke Stand LAATSTE NIEUWS Een gevecht tussehen Ghineezen f 13.000 uit een auto geroofd Luxor-Theater Sociëteit „Sfc Bavo" 8 uur St. Nicolaas- feest voor de schoolkinderen. St. Jozefgezellenvereeniging, Janstraat 59, Van 122 uur en van half 610 u. geopend Van 8half 10 uur verplichte opkomst 8 uur spaarkas. Stadschouwburg, Wilsonspl. - 8 uur N. V. Het Schouwtooneel „De Sterkste Liefde". Cinema Palace Groote oHutstraat 7 uur bi oscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 7 en kwart over 9 uur bioscoopvoorstellingen. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur bioscoopvoorstelingen. Komonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22, Van 25 uur tentoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bevolkingsbur. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstr- 59 8 uur repetitie rederijkers „St. Gene- sius" Van 810 uur clubavond dam club „T. en P." Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur ..Heeft Constance gelijk Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur bioscoopvoorstellingen. Luxor-Theater, Groote Houtstraat, 8 uur bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theatere, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur bioscoopvoorstellingen. Overveen, firma J. A. Boskamp, Bloemen- daalscheweg Van 126 uur tentoon stelling. APOTHEEKDIENSTEN. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fir ma Grijseels en V. Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000, L. Schoorl, Pr. Halsplein 1, Tel. 1180, en de Bosch en Vaart-Apotheek, Boekenrod'estraat 13, Tel. 13290. St. VINCENTIUS-BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij- Hoewei velen verbaasd zijn over de voort varende manier, waarop gedurende deze maand door een groote groep arbeiders ge werkt is aan de verbreeding en verbetering van den Spaarnwouderweg ttlsschen den Hoofdweg en den IJweg in de Haarlemmer meer, heeft de aannemer toeh groote stag natie ondervonden door de aanhoudend siechie weersgesteldheid van de laatste dagen, In verband hiermee heeft de burgemeester op-verzoek van den hoofdingenieur-directeur van den provincialen waterstaat te Haarlem besloten, de afsluiting voor het openbaar rij- veijteer te verlengen tot Zaterdag 15 Decem ber a.s. Wegers eindiging van de bietencampagne is de suikerfabriek te Halfweg stopgezet. De fabriek heeft de geheele campagne, die acht weken heeft geduurd zeer voorspoedig en zonder stagnatie „gedraaid." De prachtige reusachtige machines bleken uitstekend te voldoen en konden met de weinig noodig ge bleken reparaties vrijwel zonder vertraging doorwerken. Het bewijs, dat de fabriek,die er feite lijk op gebaseerd schijnt te zijn, dat ze er in normale omstandigheden ongeveer 2 millioen bieten per dag kan doordraaien, nog vrij wat meer kan verwerken, moge hieruit blijken, dat er thans bij de campagne te Halfweg op één dag op pim. 700 K.G. na, niet minder dan 3 millicen K. G. bieten werd verwerkt. Nu de bietencampagne haar beslag heeft gekrégen, kunnen we omtrent de uitkomsten van dit gewas de volgende belangrijke cijfers mededeelen, die begrijpelijkerwijs op een glo bale schatting berusten. Gerekend wordt, dat er in dezen polder dit jaar ongeveer 4000 hectaren met bieten wer den bezaaid; de gemiddelde opbrengst be draagt 32000 per hectare; dus in het geheel 128.000.000 K.G.; het suikergehalte bedraagt gemiddeld 17 pet., zoodat in den Haarlem mermeerpolder dit jaar aan suiker wordt op gebracht 21.760.000 K.G. Gisterenmiddag heeft de heer K., Jan Steenstraat 57, mededeeling gedaan aan de politie, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag weer met scherpe voorwerpen getracht is, zijn ramen te openen. Zoo men zich zal herinneren, is men de vorige week bij genoemden K. ook op on gevraagd bezoek geweest. De heer J. Th. Kloosterman, onderwijzer aan de St. Canisiusschool alhier, vierde he den zijn zilveren onderwijsjubileum. De heer Kloosterman genoot zijn opleiding aan de R.-K. Kweekschool, toen nog te Hoorn, en was achtereenvolgens onderwijzer te Vlissingen, Spierdijk en Bovenkarspel. Nu is hij verbonden aan de St. Canisiusschool in de Linschotenstraat, als leeraar aan de St. Josephteekenscholen en vakleeraar (wiskun de) aan de R.-K. Ulo-school aan de Ged. Oudegracht. Om acht uur werden hedenmorgen in de parochiekerk aan het Spaarne een gezongen H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Alle gezangen werden uitgevoerd door de leerlin gen der St. Canisiusschool en St. Veronica- school, onder leiding van den heer van Em merik. Om 10 uur had de huldiging plaats in het rijk met paimen en prachtige bloemstukken versierde gymnastieklokaal der St. Canisius school, in tegenwoordigheid van alle onder wijzers en leerlingen. Aanwezig waren o.a. de Zeereerw. Heeren rector J. C. Aalberse, Bisschoppelijk Inspecteur van het L. O. en pastoor J.de Vlieger, de heer G. H. Weustink, inspecteur van het L. O., vele personen uit de onderwijswereld en leden van het personeel der R.-K. Ulo-school aan de Ged. Oudegracht. Toen de jubilaris binnentrad met familie, werd hij ontvangen met een welkomstlied, gezongen door alle leerlingen. Na het welkomstlied hield een der leer lingen, Loose, een toespraak tot den jubilaris, waarin hem dank werd gebracht voor zijn arbeid en hij werd geschetst als een onderwij zer, die zijn leerlingen begrijpt en alles met hen medeleeft. Namens het kerkbestuur feliciteerde de Zeereerw. Heer Pastoor J. de Vlieger, den jubilaris met ziin feest. Het heeft den heer Kloosterman, aldus spr., ongetwijfeld veel of fers gekost om al dien tijd zijn krachten ie geven aan het bijzonder onderwijs. Dat heeft de jubilaris gedaan, omdat hij een man van principes is en een Katholiek van de daad. Dezen prachtigen arbeid in dienst van het R.K. ondearwijs schat het Kerkbestuur zeer hoog. Daarvoor brengt spr. den jubilaris hulde en dank, terwijl hij de hoop uitspreekt dat de heer Kloosterman nog lang mocht arbeiden voor de Katholieke jeugd en dat de leerlingen zijn arbeid later dankbaar zullen gedenken. De heer Weustink hield vervolgens een toespraak, waarin hij het liet uitkomen, dat meer dan alle andere feesten een zilveren onderwijsjubileum een viering waardig is. Daarom is het spr. zeer aangenaam tot den heer Kloosterman thans een prettige dag is bereid. Een blijde dag is noodig voor den onderwijzer, die zoo dikwijls zware dagen heeft bij de vervulling van zijn hoog ambt. Spr. heeft den heer Kloosterman leeren kennnen als een bijzonder onderwijzer, en stelt er prijs op te verklaren, dat het Rijks- toezicht den arbeid van den heer Klooster man ten zeerste apprecieerd. Spr. hoopte dat de jubilaris nog zeer lang zijn mooi werk zou mogen doen, en dat mevrouw Kloosterman hem daarbij mocht steunen. Nadat door een koortje van leerlingen een cantate was uitgevoerd, woorden van W. Jan sen, muziek van Cath. v. Rennes, waarmede de leider, de heer v. Emmerik, groot succes had, werd de heer Kloosterman gecomplimen teerd door een der onderwijzers, en hield het hoofd der school, de heer A. Aukes, een toe spraak. Deze huldigde den jubilaris als on derwijzer, man van organisatie en als vriend. Als onderwijzer heeft de heer Kloosterman zich een paedagoog van bijzondere kwalitei ten getoond, die zich de liefde en sympathie heeft verworven van honderden oud-leerlin gen. Als man van organisatie heeft hij zich verdiensten verworven, welke niet met' enkele woorden zijn te schetsen. En ook als vriend huldigde spr. den jubilaris; als vriend heeft hij zich waarlijk een vriend getoond, die helpt en steunt waar hij kan. Als stoffelijk blijk van hulde bood spr. namens het perso neel een pendule aan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat iedere tik van deze klok den jubilaris mocht herinneren aan de sympathie en vriendschap van degenen, die dit hulde blijk hadden aangeboden. Spr. sloot met een gelukwensch te herhalen tot den jubilaris, zijn echtgenoote en zijn zoon. De leerlingen voerden daarna nog eenige gezangen uit en gymnastische oefeningen, waarbij fraaie standen. Op de buitengewone algemeene vergade ring der N.V. Handel-Maatschappij van A. Resink, te Haarlem, op 30 November ge houden, zijn de balans, winst- en verliesre kening over 1927 met algemeene stemmen goedgekeurd. Het divident werd bepaald voor serie-aandeelen A. en B. op 15 'en voor C. op 30. Als commissarissen werden gekozen de hee ren E. Rombouts te Baarn en J. J. F. Grauss te Amsterdam. Onze vroegere stadgenoote, mej. N. C. A. van Dobben, thans directrice aan de Meis jesvakschool te Almelo, Is benoemd tot di rectrice van de Utrechtsche Industrie- en Huishcudschool. Omstreeks 1 uur reed gistermiddag de 18- jarige P. van B. uit de Oranjeboomstraat per rijwiel op het kruispunt Koningstraat- Verwulft. Hij liet een van rechts komenden auto niet voorgaan en werd door den wagen ondersteboven geworpen. Hij werd aan het rechterbeen gekneusd. Door den ongelukken- dienst verbonden, is hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. De 19-jarige J. H. te Bloemendaal, reed gisterenmiddag omstreeks 4 uur per rijwiel in de Koningstraat. Hij passeerde een auto, die vóór hem reed aan de rechterkant, slip te, juist toen hij voor den auto was, over de tramrails en kwam te vallen. Hij werd door den auto aangereden en bekwam een hoofd wonde. Nadat hij door O. D. verbonden was, kon hij te voet huiswaarts keeren. Bjj de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond voor een woning aan de Nassaulaan-Vogelkoopsteeg. Vanwege de gemeente Bloemendaal zal een autobusdienst Vogelenzang-Santpoort (Duin- lustpark) ingesteld worden. Gegadigden van dezen dienst zijn per ad- ver'tritie opgeroepen, vóór 15 December aan biedingen te doen, De dienst wordt ingesteld, om a«u de '-'<«> verbinding tussehen die du dee-c,. gr-ueente een einde te maken. Schouwburg Een Zomerzotheid K. L. V. J. J. Cremer Dat een dllettantenvereeniging wegen van beroepstooneel inslaat wij willen er noch voor noch tegen pleiten. Wij schatten alleen prestaties. En de wakkere club van Cremer presteert wat zóóveel, dat men zich vaak van dilettantisme geen zweem bewust is. Heel zeker is van het knallend succes een groot deel toe te schrijven aan de gelukkige keuze van stuk een blijspel, handig ge houwen uit een troetelboek der jeugdige dames! En nóg een flink stuk aan de regie van Willem Hunsche, die menig tafereel tot een vuurwerknummer van vlotte grappigheid maakte. Maar we willen toch op de ver diensten der spelers niet afdingen. Ze deden 't kranig, jolig, toegewijd. Wij voor ons vinden 't merkwaardig, dat in deze groep de heeren het in expressie winnen van de dames. Ze zijn meer echt mensch, de dames spelen meer comedie- Vooral de zegging bleef gedwongen, zelfs bij Ella (Jenny Raasveldt) en „Pit" (Jeanne de Groot), welke laatste voor de pittige rol trouwens te zoetig doet. Van stille actie hebben de dames allemaal wel slag. Wat de heeren betreft - Robbert (E. F. v. Rossum du Chattel) gedraagt zich 't natuur lijkst, Jef van Doorn (C. J. Crqmhouw) 't koddigst, nochtans zonder overdrijving; zij beiden èn ook Gerrit Jan (H. Bakker) geven aan de opvoering niet weinig innerlijke kracht. Tot bijwoning, ook door de rijpere jeugd, geen bezwaar. E. U. BLOEDERS PENITENTEN VAN DEN H. FRANC1SCUS. Naar de eischen des tljds ingericht. VOOR R.-K. ZENUWZIEKE MANNEN Gunstig fSelegen in een rustige omgeving aan deD weg van Apeldoorn naar Deventer. BILLIJK TARIEF TELEFOON 453. Mej. M. G. J. Kuiken, 12 y. jaar aan de school verbonden Het was gisteren feest op de Shit Lucia Scholen; er was een jubilaresse, die 12 jaar, zonder eenig verzuim, bij de schooi werkzaam was als onderwijzeres. 12jaar onderwijs geven is toch weer wat anders dan 12 jaar aan een zaak verbondèn zijn. Dat dachten de Zusters ook en er was een keurig feestprogramma ontworpen. Om 9 uur vereenigden allen zich in de kerk aan de Paul Krugerstraat, alwaar een H. Mis als dankzegging werd opgedragen. Daarna ging men naar het gymnastiek lokaal van de school, alwaar de huldiging plaats vond. Op de wijze van „Lentelied" uit Lente zangen werd een welkomstlied gezongen. Dan kwam een der kinderen naar voren en feliciteerde de juffrouw, hoewel de kin. deren toch niet kunnen begrijpen wat 12 y3 jaar onderwijs wil zeggen. Maar al begrij pen zij het niet, O. L. H. weet alles en ze hebben dien morgen goed voor de juffrouw gebeden. De jubilaresse werd dan een palm en een standard aangeboedn en een mooie vaas met bloemen. Uit elke klas, van de eerste tot de achtste, kwam een leerling een „nummertje" geven. De kleine Sjaakie Teilekamp uit de eerste klas had een alleraardigst versje „De Droom" en een jongetje uit de tweede klas wist een geschiedenis van „De twee Chi neesjes". Wij mochten die versjes nog eens speciaal van de leuke jochies hooren. Door de meisjes van de hoogste klasse werden dan eenige rijdansen uitgevoerd. Deze waren werkelijk verrassen^ en wel hét mooiste gedeelte van de feestelijkheden. Kapelaan Schoenmakers sprak dan een woordje namens het onderwijzend personeel en bedankte ook uit naam\van de jubi laresse. Onder de pauze werden alle kinderen ge- tracteerd en ging het onderwijzend personeel een kopje koffie drinken. Het bestuur van het Patronaat, waaraan mej. Kuiken ook verbonden is, kwam haar geluk wenschen. Het was reeds bij twaalven, toen de jon gens van de hoogste klas het bekende „Hu- zarenlied" in vol ornaat ten beste gaven. Aan het 'slot natuurlijk nog een „Lang zal zé leven". De pianiste mej. Alie Reyer, oud-leerling, die altijd klaar staat, had ook bij dit feest de muzikale leiding. De grootsche huldiging van jong en oud zal mej. Kuiken niet gauw vergeten. Dat geeft moed voor een tweede 12 v2' jaar. HET WIT-GELE KRUIS IN HET BIS DOM HAARLEM Opdracht tot stichting van afdeelingen Naar „St. Bavo" meldt, heeft Z.D.H. de Bisschop van Haarlem aan de volgende E.E. Heeren opdracht verleend pogingen aan te wenden tot stichting vai afdeelingen van het Wit-Gele Kruis in het Dekenaat Haarlem Past. H. Sondaal Alkmaar Past. H. Micklinghoff O.P. Alp hen t H. v. Dijk, Pastoor te Nieuwkoop (bestaande afd. Langeraar, Roelofarendsveen) Amsterdam Rector J. Bots BeverwijkPastoor L. Snelders van Wijk aan Zee (best. afd. Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uitgeest); DelftPastoor D. v. d. Salm, (best. afd. Pijnacker) Gouda Pater Th. Kok, O.F.M. te Woerden (best. afd.Oudewater) 's Gravenhage Pastoor J. A. Ruhé (beSt. afd.Wassenaar beide parochies)Hoorn Pastoor Th. Gielen te Lutjebroek, te zamen 15 parochies, vormen de afdeeling Blokker LeidenRector P. Kleintjes (best. afd. Katwijk a. d. RijnMiddelburgRector C. Vis te Goes (best. afd. Kwadendamme, 's Heerenhoek, Zierikzee)Noordwijk Kapelaan C. Hesp (best. afd. Noordwijk) Ouderkerk ad. Amstel, Kapelaan W. v. d. Berg Ouderkerk Poeldijk Pastoor W. v. Adrichem te Quintsheul (best. afd. Loos duinen, Naaldwijk, Poeldijk, Rijswijk) PurmerendDeken A. Hollenberg (best. afd. Purmerend) Rotterdam Kapelaan H. Bonfrer (best. afd. Dordrecht)Schagen Past. M. v. d. Burg Schiedam Kapelaan J. Bekass (best. afd. Achthuizen, Schie dam) Soeterwoude Pastoor A. G. Rhee van Nootdorp (best. afd. Leidschendam, Soe terwoude, Stompwijk) Werfershoef Pastoor W. H, Nix. LIJK AANGESPOELD. Gisteren is van het Boorderstrrand te Sche- veningen aangespoeld het lijk van een man, ongeveer 25 jaar oud. Signalement ronde kin, Grieksche neus, glad gezicht, donker vol haar, lang 1.68 M, regelmatig slank postuur, flink gebouwd, lit- teeken achter het linker oor, ongeveer 1 Va c.M lang, witte vlekken op linkeronderarm en rechterpols, vrij groote, gave tanden, ovaal gezicht. Op den lin.erarm is een tatoueering aangebracht, welke echter onduidelijk ts en vermoedelijk een anker voorstelt. Zijn kleeding bestaat uit een grijzen wol len trui, gestreepte onderbroek, blauwe werkbroek, de zakken van de broek zijn rood- geprikkeld. De drenkeling is van een Zuidelijke /ype en is hoogstwaarschijnlijk afkomstig van het verongelukte schip Salento. Zekerheid daar omtrent bestaat tot heden echter nog niet. De commissaris van politie, der afdeeling C. te s-Gravenhage verzoekt inlichtingen om trent d« identiteit van het lijk. Een foto is aan het hoofdbureau van politie aldaar aanwezig. IV. De muziek, gecomponeerd door Philip Loots Moet hierbij nu nog eene aanbeveling geschreven worden? Zoo ja, dan moge hier volgen een uittrek sel van beoordeelingen, die indertijd bij het opvoeren van het openluchtspel zijn ver schenen, W. L. m „Het Muziekcollege": „Het oordeel over het werk van den pries ter-dichter Chr. Mertz laat ik gaarne aan d'e literatoren over. Edoch niet over het werk van pater Mertz is het, dat ik schrijven wil. Mijn taak is het, u iets te vertellen van de muziek, die Philip Loots bij dit spel van den heiligen Servatius gecomponeerd heeft Wat ik van Loots' muziek gehoord heb, heeft mij weer den indruk gegev envan natuurlijk, ed'el talent; en bewonderd heb ik het gemak, waarmee Loots de compositie-techniek be- heerscht. Bijgebleven zijn mij, een frissche door fijne modulaties treffende wals, een met bijzonderen smaak geïnstrumenteerd stuk „Rozen in de haren", en mooie in het geven van stemming zeer geslaagde koren: „Uit de d'iepte onzer zielen" en „Wie denkt een die per droefheid uit". Krachtig én vol bezie ling klonk mij de muziek bij Servaas' dood tegen. Met den indruk, dat Loots een knap stuk werk van waarde geleverd! heeft, heb ik Maastricht verlaten." Een volgende; „Wat de muziek betreft, hieraan is ook alle zorg besteed; zij is gecomponeerd door den bekenden Hollandschen kunstenaar Loots. Zij geeft ons te hooren vier- en zes stemmige koren, maagd'enkoor en knapen koor. Mooie gedeelten komen er in voor in groote verscheidenheid. Een vierstemmig vrouwenkoor verdient bijzondere aandacht om de fijngevoelde muziek. Het muzikale gedeelte is fugatisch bewerkt, vol afwisseling en illustratie, geheel modem met kinderko ren, die afwijken van het gewone, ja soms zeer zwaar zijn, en bewondering zullen wek ken om het origineele." Een derde; „Ten slotte verdient de Haarlemsche toon dichter Philip Loots een woord van groote hulde; wat hij gegeven heeft in zijn muzi kale composities staat verreweg het hoogste in mijne waard'eering van alles, wat ik zag en hoorde. Ik wist tot op heden niet, dat Loots tot zulk eene innigheid, zulk een een voud, zulk een melodieus toondichtwerk in staat was. Hem mijn diep-gevoélden dank, hem de hulde en de eere, die den grooten kunstenaar toekomen!" Uit eene beschrijving van het „Sint Ser vaes Spel". Daarbij komt de muziek, die hoogst modern en In een woord praohtig is. De verschillende rei- en tusschenzangen, de slotkoren zijn juweeltjes wat de harmonie tussehen de verschillende stemmen betreft. Het orkestrale grijpt diep in de ziel, een prachtstuk werk van Philip Loots. Zooals wij reeds schreven heeft het „Spel van St. Servaes" een beteekenis. Qua werk en mu ziek staat het hoog en staat het hoog en staat het stukken boven zoovele werken, die louter voor tijdverdrijf van de groote mas sa geschreven worden. Worden de noodige coupures aangebracht, dan heeft het werk een toekomst als spel, te meer, daar de mu ziek zeer hoog staat. Er zijn machtig mooie passages, zooals het koor der kinderen, 't Miserere, 't koor van den zegestoet. Heerlijk is de harmonie tus sehen orkest en koren, wanneer Superba met haar gezellinnen en Fulco in uitgelatenheid de stad verlaten. Diep ontroerend is de over gang in den treurzang: „Wie denkt een die per droefheid uit," wanneer de droeve stoet nadert, die Servatius en de heilige relieken uitgeleide doet. Het slotkoor was een jubel lied, ter blijde begrafenis van St. Servaas. Overweldigend is het „O Dies Irae" bij het verlaten van het booze Tongeren, overgaan de in 'n vreugde-, 'n zegelied der Maastrichte naren bij de aankomst van Sint Servaas: „O Dag van Weelde." Alles, wat wij in deze regelen schreven, samenvattend, zal het den lezers duidelijk zijn, dat het Alg. Nederl. Verbond niet al leen zijnen leden een avond van. werkelijk kunstgenot aanbiedt, maar tevens een daad stelt van piëteit, door aan te bieden 'eene uit voering van het werk, dat Loots met bijzon dere liefde heeft gewrocht en dat zijne eer ste uitvoeringen beleefde in Maastricht, toen de gevierde kunstenaar ging sterven. Den leden van het A. N. V. zouden wij willen zeggen: Toont, dat gij het streven van uw bestuur weet te waardeeren, komt in grooten getale luisteren en toont zóó uw er kentelijkheid ten opzichte van uw bestuur en ook van de zangeressen en zangers, die on der leiding, energiek en kunstvol en karak tervol, van Mej. Dora Loots waardige dochter van haar vader zullen streven naar een perfecte weergave van zijn heer lijk-muzikale zangen. Voor inlichtingen, het Alg. Nederl. Verbond betreffend, zijn streven en werken alsmede het lidmaatschap, wende men zich tot den heer F. Primo, Tulpenkade, alhier. Besmettelijke ziekte In de week van 1824 November heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. merland". Prijsnoteering van 30 Nov. Spruit 820; witlof 20; uien 9; peen 3—4; tomaten 820; spinazie 1.201.40 p. kist; sla 12— 14 per stuk; andijvie ƒ0.501.00 per kist; prei 612, radijs 7; selderie 37; pieterse lie 3—9; wortelen 10—19 per bos; bloemkool lste soort 612; roodekool 38; groene kool 36; boerekool 13; gele kool 47; knolselderie 3—8. PURMEREND, 30 November Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en omstre ken Aardappelen 0.68—0.97 per zak van i 25 K.G. Tomaten A, 0.25—0,07; Tomaten B, 0.15—0.08 per K.G. Witlof 0.06—0.20 per K.G. Bloemkool 218.70 Roode kool 2.10—9.70. Witte kool 11.50—8.20. Savoye kool 2.156.30 per 100. Spruitkool 0.45 3.20 per 15 K.G. Andijvie 0.503.40 per 100 krop. Rapen 0.255.10 per 100. Bieten 0.65—10.80 per 1000. Wortelen 7—15.60 per 100 bos. Uien 6.107.30. Uien drielingen 7—9.10. Uien nep 9—11.70 per 25 K.G. Prei 6—9.20 per 100 bos. Druiven 0.74— 0.79 per K.G. Appels; Brabantsche Bellefleur 0.210.34. Present van Engeland 0.200.46. Reinette, goud 0.22—0.48 per K.G. Peren: Comtesse de Paris 0.180.36. Y mtei jan 9.70—24.90. Winterlouwtje 18— 25.30. OPGEPAST. DE MANEGEBRUG THANS GEHEEL AFGESLOTEN. De werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe Manegebrug zijn thans zoover gevor derd, dat de oude brug geheel buiten gebruik is gesteld. De schutting is doorgetrokken al leen is 'n opening vrijgelaten om de tram te laten passeeren. Voor het verkeer is het echter onmogelijk om van denzelfden doorgang gebruik te ma ken. Men kan alleen over de voetgangersbrug of over de Nassaubrug naar de andere zijde komen. Vooral bij avond dient men goed op te letten, daar men bij gebruikmaking voor den doorgang voor de tram, in het water terecht komt. Door Openbare Werken zijn waarschuwings borden geplaatst, welke 's avonds verlicht worden. Hoogste Barometerstand f775.7 m.M. te Valencia. Laagste Barometerstand 749.2 m.M. te Vardö. Verwachting: Matige, tijdelijk toenemende, meest N.W. wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog eenige regen, wei nig verandering in temperatuur. Een zcg-spel over Mexico Door den R.K. Vrouwenbond was gisteren in de groote zaal van gebouw St. Bavo een Mexico-avond belegd, waar de heer Theo de Witte optrad, die zijn zegspel over Mexico voordroeg. De opkomst der leden was niet slecht, doch werd toch, zooals de presidente veronderstelde, eenigszins beïnvloed door de St. Nicolaasdrukte. Mej. Peeters deelde in haar openingswoord mede, dat door de afd. Haarlem, ofschoon een dergelijk voorstel door de algemeene ver gadering werd afgestemd, het fonds „Moe- derrust" is gesticht, om huismoeders in de gelegenheid te stellen eenigen tijd buiten door te brengen, die dit noodig hebben. Het begin van het fondskapitaal is er, doch het is nog lang niet voldoende. De interest van dit kapitaal, een bijdrage van den diocesa- nen bond en een bijdrage naar draagkracht van den patiënt, zullen dienen, om uitzen ding van een patiënt mogelijk te maken. Deze mededeeling werd met applaus ont vangen. Na nog eenige mededeelingen over het Kerstfeest der kinderen van de leden en de aanwerving van leden, heette mej. Peeters den heer Theo Witte van harte welkom en gaf hem gaarne het woord. Deze deelde mede, dat hij geen lezing wilde houden over Mexico en de kerkvervolging, doch een letterkundige interpretatie wenschte te geven van het geval Mexico. Daartoe heeft hij een zegspel geschreven, waarin vier gestalten optreden, vader, moeder, zoon en dochter. De ouders symboliseeren dan het geen de heer de Witte noemde „hèt gewone, loopende geloof", de zoon verbeeldt de mo derne gedachte en de dochter de hechte trouw aan het geloof. Zonder zijn meening te willen uiten over gebeurtenissen in Mexico, vroeg de heer de Witte zich toch af hoe het mogelijk is dat Calles met een klein troepje, het land kan regeeren, zooals hij nu doet, en de Mexicaan gche geloovigen zich laten verdrukken. In drie tafereelen heeft de schrijver, die zich bij het schrijven heeft gericht op eigen voordracht en eigen stem, geschetst hoe de vader er toe komt de schuilplaats te verra den van een priester, die in het geheim een H. Mis opdroeg, hoe de zoon zich aansluit bij de verdrukkers en de dochter, die de wonden van den gemartelden priester ver bond, werd vermoord. Het spel eindigt met een opwekking tot gebed en de uiting van vertrouwen, dat Mexico gered zal worden. De algemeene indruk is, dat inhoud en vorm van 't spel niet op hooger plan staan dan de voordracht van Theo de Witte, daar het stuk niet overal geroemd kan worden, en de zegging van den declamator wel. Howel Theo de Witte in de lagere registers van zijn orgaan nu en dan onduidelijk werd, hoorden de aanwezigen gisterenavond, dat hij be schikt over een vol en melodieus geluid. Vooral in de smeekende accenten bereikte hij een hoog effect; met een enkele buiging wist hij een stemming treffend en juist uit te beelden. Als schrijver gaf hij op verschillende plaatsen in zijn spel bewijzen van sterke taal en groote beeldende kracht. Maar ook stoor den hier en daar gemeenplaatsen en versle ten beeldspraak. In de beschrijvende passa ges was hij het best; daar troffen oorspron kelijk zegging en typeering door een enkel gelukkig gevonden woord of beeld. De declamator hield de aandacht van zijn gehoor gedurende den geheelen avond. In groote stilte aanhoorden de aanwezigen hem en gaf hem dankbaar applaus. Mej. Peeters, de presidente, spoorde in haar dankwoord tot Theo'de Witte, aan tot steun voor de Mexicaansche katholieken door een vurig gebed, en tot waarachtige beleving van het geloof, waarna zij den avond sloot met den Christelijken groet. Het koortje van mej. Wille zong met groot succes eenige liederen, waarvoor de presidente een hartelijk woord van dank bracht. Geboren: 28 Nov. z. van C. E. Dams-Peter- son; 29 Nov.: z. van A. W. Medemblik-Duis- terman; 30 Nov.: z. van A. M. v. Straaten- Hendriks; z. van H. J. Brouwer-Hartog. Ondertrouwd: 30 Nov.: P. A. de Ruig en L. W. Avis Overleden; 28 Nov.: A. Horstman, 51 j-, Zijlweg; 29 Nov.: J. M. Noordhof-v. d. Vliet, 79 j., Reitzstraat; G. Ligtenberg, 80 j., Bakkerstraat; J. de Vogel, 41 j., Papen- torenvest; J. v. d. Mark, 27 j„ Jan Steen straat; 30 Nov.: M. v. d. Hengst-Been, 61 j., Hazepaterslaan. PALEMBANG, 30 Nov. (Aneta). Bij een gevecht tussehen Chineezen werden er drie zwaar en tien licht gewand. De oorzaak van de vechtpartij is nog niet bekend. BANDOENG, 30 Nov. (Aneta). Het hoofd bestuur dar Staatsspoorwegen heeft tele grafisch bericht ontvangen, dat uit een auto van de Staatsspoorwegen, die naar Pageralam reed, 13.000 zijn geroofd. De auto moet door gewapenden aange rand zijn. Een ledige geldkist is terugge vonden. De daders, inlanders en de chauffeur met andere personen zijn als verdacht van dezen roof gearresteerd. De Verworpeling Theater. Cinema- De voorstelling wordt begonen met een aardig verzonnen, op Felix de Kat ge- inspireerde reclamefilm van de Brouwerij „De Gekroonde Valk" en dan worden we met het wereldnieuws van den eenen kant van onzen aardbol mee naar den anderen kant getransporteerd, en overal waar actueel nieuws te filmen viel, zijn we met onzen neus bij. We zaten gisteravond zelfs op eens plotseling met onzen neus vlak bij den vuurspuwenden „Etna", en zelfs tot op de randen van de vuur- en vemielingspu- wende kraters. De storm der afgelcopen dagen en de watersnood in verschillende streken van ons land kregen ook een beurt en dan was het een verademing te kunnen kijken naar de allerdolste klucht: „Drie dolle duels", waarin Raymond Griffith, de komiek met „re hooge zije", de hoofdrol speelde. Het hoofdnummer dat na de pauze gaat, Is een uiterst interessant filmwerk, dat onder regie van den bekenden Deenschen cineast, Benjamin Chistensen, tot stand kwam. „De Verworpeling" gespeeld door Lon Chaney, die in „Het Spook van de Opera" zuik een aangrijpende titelrol ver vulde, is een film, welke het midden houdt tuschen een tendenzfilm en een speelfilm maar welke ten slotte slechts de uitwerking heeft op den toeschouwer van de laatste. Het scenario schetst ons den strijd tus sehen de Roode en Witte troepen in Rus land en laat een schril licht vallen op de revolutiepogingen; maar vooral de Russi sche boerenziel, met al haar slaafsche volg zaamheid, met haar lage hartstochten ook voor drank en geldbezit, met haar kruipe rige onderdanigheid, maar ook met haar sterke trouw, wordt hierin door Lon Chaney in een schitterende realistische creatie weergegeven. Wel scherp worden ook in deze film de verhoudingen gehekeld, welke bestonden tussehen de adellijke Rus sische families en de dienstbaren, en welke mede de oorzaak waren van den opstand van het Russische volk tegen zijn verdruk kers, waarvan in deze fiiin een indrukwek kend beeld wordt gegeven. De medespelenden, die prachtige volks typen en hooghartige aristocraten wisten te creëeren, maken het zien van deze film tot een genot, terwijl alle situaties met zulk een gereserveerdheid zijn behandeld, dat niemand hieraan aanstoot kan nemen, en we een bezoek aan Cinema-Palace gerust kunnen aanbevelen Er was een dramatische en sensationeele film en er was een komische film-,welke laatste op het programma zeer juist werd ge typeerd met de woorden „Oerkomische Smijter." Er was dus weer voor iedereen wat, be halve voor de menschen die naar de bioscoop gaan om er een deuntje te huilen. Want, al was dan „De danseres van Alaska" een dra matisch gegeven, tragisch was het niet en aan het slot komt alles netjes op z'n pootjes te recht, al zou je dat tot op het laatste oogen- blik niet denken .Maar dat geeft natuurlijk juist de spanning, waaraan het publiek in den regel zoo lekker smult. De hoofdrol wordt vervuld door Seena Owen, die zich op temperementvolle wijze van haar taak kwijt en de film ook aanneme lijk maakte voor hen, die van die woeste slaan- en vechtpartijen de film speelt in de goudvelden aan de Yukon, nu hoeven we zeker niets meer te zeggen niet houdt. „De Vrijgezellenclub „De Nachtpit" is de tweede groote film, die dan op het program ma „de Smijter" wordt genoemd. Nou, ge gooid en gesmeten wordt er genoeg in, „daar niet van," zou de juffrouw op den hoek zeg gen. Maar er komen overigens wel aardige momenten in vobr. Het gegeven is dan ook wel aardig. De leden der Base-bal club „De onoverwinneljjken" zijn, ook toen ze ouder werden en niet meer Base-balden, bij elkaar gebleven en vormen nu een club van kraken de, kuchende, strompelende oude heertjes. De zoon van een overleden lid komt nieuw leven in de oude karkassen gieten en ten slotte smijten ze met een troep schurken, die hun e lijf willen, zooals ze het dertig jaar gele ien met den bal deden; Glen Tryon, die op bedrieglijke wijze Harold Lloyd tracht na te bootsen, slaagt daarin nog wel niet heelemaal, maar is toch niet onaardig: in vlugheid en lenigheid doet hij althans niet voor hem onder. Verder het gebruikelijke kleine bij-program ma; de „Nieuws-film" is, dat spreekt vanzelf, in hoofdzaak gewijd aan den watersnood, waarvan zij mooie beelden te zien ge,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2