UIT DEH OMTREK ftRDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 1 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Voornaamste Nieuws Luchtreizen der toekomst Verkeersongevallen Audiëntie Mgr. L. Meuwese VELSEN BEVERWIJK NACHTVERGADERING CHAUFFEURS. Voor den Politierechter LUCHTVERKEER KERKNIEUWS GEMEENTERAAD De begrooting goedge keurd De nieuwe am bachtsschool wordt in begin 1929 aanbesteed Een 3-jarigen cursus wordt noodig geacht Gisteravond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Voortgegaan werd met de behandeling van de Gemeentebegro >ting Bij het hoofdstuk Nijverheidsonderwijs Vraagt de heer SCHAAR of nu bekend is, of de ambachtsschool een 3- of 2-jarigen cur sus krijgt. De heer SLUITERS antwoordt dat het bestuur een onderzoek heeft ingesteld en daartoe verschillende scholen heeft bezocht. Het is tot de conclusie gekomen dat de leer lingen van de ambachtsschool in Kennemer- land, wanneer zij de school verlaten, zelf standige werkers moeten zijn. Het grootste contingent der leerlingen van onze school Wordt niet geplaatst in groote industrieën en fabrieken maar komt terecht in werk plaatsen, waar zij zelfstandig moeten kunnen werken. Vooral in IJmuiden, met haar haven en visscherijbedrijf zijn deze zelfstandige werkers noodig en deze te kweeken moet het doel van de school zijn. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, dat zulks met een 2-jarigen cursus niet mogelijk is en daarom Zal het aan den Minister adviseeren om den 3-jarigen cursus voor de Ambachtsschool in Kennemerland te behouden. Wethouder TUSENIUS deelt mede, dat de nieuwe ambachtsschool hoogstwaar schijnlijk in het begin van het volgend jaar Zal worden aanbesteed. Vermoedelijk zal Zij in 1930 gereed zijn. De heeï MAAS dringt er bij B. en W. op aan om paraat te blijven, opdat alles gedaan wordt om den 3-jarigen cursus te behouden. Door MEVR. VAN VEEN en anderen waren voorstellen ingediend om pro memorie posten op de begrooting te brengen voor onderwijs van spraakgebrekkigen en de nazorg voor zwakzinnigen. Beide voorstellen worden aangenomen. De heer ROELSE verdedigt het verzoek om subsidie voor het Instituut voor arbei dersontwikkeling. Wethouder NIJSSEN antwoordt dat hier voor het particuliere initiatief wat te doen is. Dit is iets wat de andere richtingen ook reeds geruimen tijd doen en het zelf bekostigen. Het behoort met tot de taak der overheid. Na eenige bespreking wordt het afwijzend advies van B. en W. aangenomen. De heer TEN BROEKE vestigt de aandacht op het verzoek van de Vereeniging voor voorlichting bij beroepskeuze, om een sub sidie van 500.B. en W. hebben 400. op de begroeting uitgetrokken. Met het oog op de uitbreiding der werkzaamheden vraagt spr. zoo mogelijk toekenning van de volle subsidie. Wethouder NIJSSEN antwoordt, dat, toen het bedrag op de begrooting gezet is,'de be grooting van de vereeniging nog niet was binnengekomen. Thans hebben B. en W. geen bezwaar tegen die vermeerdering met 100.—. Wethouder TUSENIUS heeft wel be zwaar tegen deze verhooging. Spr. had eerst overleg gewild. Na eenige discussie wordt overeenkomstig den wensch van den heer Ten Broeke be sloten. De overige posten gaan hierna allen zonder discussie onder den hamer door, waarna de begrooting met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. De VOORZITTER brengt een woord van dank aan de ambtenaren, en hen, die aan de samenstelling der begrooting (die wederom uitgebreider is dan het vorige dienstjaar) hebben mede'gewerkt en aan den gemeenteraad voor de behandeling. De woningen van sociaal-achterlijken In overleg met het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is de huur der door de gemeente gebouwde 23 woningen voor sociaal-achterlijken aan den Wijkermeer- weg bepaald op 3.85 per week. In deze huur wordt door het Rijk en de gemeente, aan personen, die ten gevolge van maatregelen tot verbetering der volkshuis vesting hunne huisvesting hebben verloren en niet in staat zijn dén vollen prijs van een voor hun gezin geschikte woning te be talen een bijdrage verleend van 1 per week, zoodat de huur voor deze personen bedraagt 2,85 per week. Volgens artikel 138 per Gemeentewet moet de vaststelliing der huurprijzen echter door den Raad geschieden. Evenals zulks in andere gevallen heef plaats gehad, lijkt het B. en W. gewenscht, dat de raad hen machtigt de woningen on derhands te verhuren tegen een minimum huurprijs van onderscheidenlijk 3,85 ei 2,85 per week. B. en W. stellen voor hiertoe te besluitenl De St. Nicolaas-reclame. Donderdagavond 29 November werden door de Marechaussée de inzendingen voor de extra cadeaux in beslag genomen op grond, dat zij meenden, dat er een overtreding der Loterij-wet werd begaan. In afwachting van de beslissing d'er Justitie wordt de toezegging dezer cadeaux door het Comité aangehouden. Wanneer het Comité in 't gelijk gesteld wordt zal d'e toewijzing van 29 November nog plaats vinden. Mocht echter de toewij zing op de tot dusverre gevolgde wijze door de Justitie strafbaar geacht worden, d'an zul len de cadeaux toegewezen worden op het hoogste aantal bons, n.l. als de 19e, 20e, 21e, 22e en 23e keuze. In afwachting zal echter de volgende da gen n.l. 30 Nov., 1, 2, 3, 4 en 5 December het aantal cadeaux voor 't hoogste aantal bons telkenmale met een zeker aantal cadeaux verhoogd worden. Waar het in de afgeloopen dagen meer malen is gebleken, dat inzendingen met een gering aantal bons (o.a. 16 en 20) in aan merking kwamen voor keuze, zal het nog waarschijnlijk meermalen voorkomen dat, waar het aantal cadeaux voor het hoogste aantal bons aanmerkelijk grooter zal zijn, ook lagere inzendingen in aanmerking ko men voor een cadeau. Het is dus van veel belang, dat men da gelijks zijn bons in blijft zenden. W. B.-Theater Het W. B.-Theater ver toont deze week een programma, dat met recht in alle opzichten eerste klas kan wor den genoemd. Zaterdagavond wordt vertoond de schit terende dramatische speelfilm „De man zon der geheugen", welke film ook Maandagavond wordt gedraaid. Zondag- en Maandagavond gaat een re prise van de meesterlijke Charlie Chaplin- film „Gold Rush". Zondagmiddag gaat als hoofdnummer de geweldige succesfilm „De Veroveraar" met William Boyd in de hoofdrol. In zijn slotwoord hoopte de heer Snoek dat vooral deze laatste film de belangstel ling op mocht wekken voor deze industrie, welke in ons land een veel grooter afzet gebied kan en moet krijgen. Gisternacht werd in het gebouw „De Centrale" een nachtvergadering voor het personeel van de Brockway Maatschappij gehouden, welke vergadering was uitgeschre ven door den Centralen Bond van Transport arbeiders en den R. K. Bond van Transportar beiders. Te één uur werd de vergadering door den heer A. Mars geopend, waarbij hij een over zicht gaf van de verrichtingen der beide besturen ten opzichte van de loon- en ar beidsvoorwaarden voor de werknemers, werk zaam aan de stads-bussen. Het contract, dat in het begin van dit jaar werd afgesloten met de Brockway Mij. is inmiddels door de orga nisaties opgezegd en loopt ten hoogste door tot eind Februari. Het is dus in deze zaak nog maar om 3 maanden in totaal te doen. Verder werd door het bestuur het schei- dagerecht aangevraagd voor de twee ontslag kwesties, waardoor van de zijde van het per soneel bij de besturen verschillende klachten waren ingekomen. Hierna werd er door den heer Sormani nog eenige nadere mededeelingen gedaan over de arbeidsvoorwaarden van de stadslijnen en hij deelde hierbij mede, dat de organisaties op het stadpunt stonden, dat een nieuw con tract had behooren te worden afgesloten, voor al ook gezien de ondervinding bij de thans loopende overeenkomst opgedaan, De bestu ren waren de overeenkomst aangegaan met de gedachte en ook de vaste overtuiging om (deze overeenkomst loyaal na te komen, doch et is betreurenswaardig dat dit niet van de ndere partij gezegd kan worden. Na deze uiteenzetting werd er met algemee- e stemmen de verrichtingen der organisaties oor de vergadering goed gekeurd. Hierop kwamen de aanwezigen met ver- chillende klachten naar voren, voor welke ehandeling het personeel juist deze vergade- ing had aangevraagd. Vooral het boetestel- el, waarvan men een systeem maakt, was en sterk gevoelde grief en daarnaast het ntslaggeven. Men drong er bij de besturen op an om met alle mogelijke middelen hier tevig tegen op te komen en waar mogelijk de utoriteiten met dezen toestand op de hoogte e stellen. Daarnaast werd de aandacht gevestigd op et feit, dat men op de lijn Haarlem-Leiden edurende den langen diensttijd in het geheel 'een oogenblik rust geeft om de boterham te nuttigen. De besturen gaven de toezegging deze grie ven op de bestemde plaatsen te zullen be handelen. VERKOOP WELDADIGHEIDSZEGELS Het is bekend, dat dit jaar de verkoop van kinderpostjegels en briefkaarten zal plaats hebben van 10 December tot 10 Januari. De postzegels met beeltenissen van Minck- ders, Boerhaave, Lorentz en Chr. Huygens hebben de frankeerwaarden van 1)4. 5, 7)4, 12)4 cent en worden verkocht voor 2)4, 8, 10, 16 cent. De overwaarde komt ten goede aan meer dan 300 vereenigingen van alle ge- ;inöten, ten doel hebbende bescherming van et steun en hulpbehoevende kind. De prentbriefkaarten met reproductie van schilderijen van Frans Hals en Jan Veth worden uitgegeven in series van 6 tegen den prijs van 35 cent. De beweging, die jaarlijks in het zich daartoe bij uitstek leenende tijdperk Kerst mis en Nieuwjaar weerkeert, is algemeen in den lande maar moet zich nog meer uitbrei den om in de nooden der verschillende ver eenigingen te voorzien. De jaarlijksche op brengst is stijgende, bedroeg 1927 116.000, toch komt men nog veel te kort. Om den verkoop van pastzegels en brief kaarten zooveel mogelijk te bevorderen acht de Centrale Propaganda Commissie te 's-Gravenhage o.m. wenschelijk het oprich ten van plaatselijke Comité's en het pro paganda maken door de pers. Ten Raad- huize te Heemstede is geïnstalleerd het „Heemsteedsche Comité voor plaatsing van kinderpostzegels en briefkaarten", dat als volgt is samengesteld. Jhr. J, P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, eere-voorzitter; Dr. E. A. M. Droog, 2de voorzitter; Ds. D. J. H. Ba- vinck; Ds. C. M. Briët; C. R. van Empelen; Mevr. J. F. Heuff-Schoonakker, 2e secreta resse; Dr. F. A. KorffCorns. L. Kwak, 1ste secretaris; Ds J. A. v. Leeuwen; E. J. van Lent; J. Moolenaar; P. Oosterhoom; C. D. Rasch; Mevr. B. de Voogt-de Vogel; mevr. H. F. JValdkötter-Benner, 2e Penningmees- teresse; J. G. M. v. Walsem; S. J. van Praag lste Penningmeester; Pastoor P. J. Nieu- wenhuis; L. J. van Wijk, lste voorzitter; Pastoor H. A. V. IJzermans. De werkwijze van het comité bestaat o.a. in het verspreiden van reclameplaten; toe zenden van circulaires met bestelkaarten aan hen die geacht worden in groote hoe veelheden zich van postzegels en briefkaar ten te voorzien; het verkoopen van zegels en briefkaarten in een tentje in het post- antoor, dagelijks van 912 en van 25 lur in de depóts Binnenweg en Zandvoort- schelaan en in het Heemstede's Woning bureau Heemsteedsche Dreef 276, te Heem stede Het bezoek van Mgr. Aengenent aan „de Spaamestad". De Bisschop bij de koperdiep druk-rotatiepers. van de belangstellenden bij de opening van het Parkherstellingsoord te Haarlem-Noord In het midden Z. K. H. Prins Hendrik HET ONVERDRAAGZAME MENSCHJE Hoe zij en haar man in het beklaagden bankje kwam Samen sjokten ze de rechtszaal in, hij 59 jaar stokdoof, zij vier en vijftig, de vrouw van het woord, stemmig in het zwart en ge wapend met een parapluie van het ouder- wetsche kaliber. Gedwee en gedragen nemen ze plaats in het beklaagdenbankje, luisteren naar de dagvaarding, zij luistert althans voor twee met haar neus vinnig de lucht in en haar ooren op maximum ontvangst gesteld. In de getuigenbanken nemen de buurvrou wen en één buurman plaats, het mishandelde mevrouwtje van 18 jaar met nog kindertrek ken in het reeds zorgelijk huwelijksgelaat. Ze Hillegom bij haar haren is beetgepakt door elkaar geschud, terwijl haar man, de doove, haar bij de keel had gegrepen en tegen een schutting geduwd. Ze stond den 18 Octo ber rustig de staat te boenen, toen juffr. W. plotseling naar buiten kwam en begon te schelden. Die leelijke woorden werden be krachtigd door een kopje, dat naar het hoofd van het mevrouwtje werd geworpen, zoodat een ernstig ongeval had kunnen plaats vin den, als ze niet gebukt had. Juffrouw W. de verd., kreeg het woord. Ze hing half over het beklaagdenbankje om dichter bij den rechter te zijn en hief haar wijsvinger vermanend omhoog. „Die vrouw daar edelachtbare, woont 'n jaar naast me. Al dien tijd heb ik geen schoone straat ge had. Ik werk veel met zeesop, omdat ik 'n heele nette vrouw ben, al zeg Ik 't zelf. Maar die dweilen, die opgeschoten vrouwen, zooals er een heel kliekkie bij mekaar woont Hamerslag. De vinger zakt even, doch her stelt zich spoedig. Toen heeft ze 'n bezem voor mn gezicht gehouden en ze heeft me blauwe plekken toe- gedouwd, edelachtbare. Ja, de buurvrouwen hebben zelfs een plan beraamd om me een pak slaag te geven en me te overvallen in het windhok. Op dien morgen heb ik haar bij de haren gepakt, dat is zoo. M'n man kwam te hulp en De man, die van dit alles mets hoorde en zijn pleidooi steeds maar in zichzelf repe teerde, stond op en zette het geval nader uit een. Aangezien ik iemand bij de keel grijp, edelachtbare, moet dat blauw worden en groen optrekken, vooral in het weeke vleesch van een vrouwspersoon. Maar, daar is niks van gezien. Dank u'.' Hij tikt met z'n rechterhand aan z'n hoofd als blijk van innigen dank. J Buurvrouw P. "W. vorklusirt dan, dat juxir. W. hoogst lastig en ondraaglijk is en eeuwig staat te schelden. Verd. Die juffrouw staat te liegen, ze doet meineed. Hamerslag. Onderdrukt gelach. Buurman A. B. zegt, dat verdachten nooit and\s doen, als ruzie zoeken met iedereen Ze gooien met water, kopjes, kortom ze zijn ondraaglijk. Verd. Die menschen staan te liegen, edel achtbare. Maar ik ben nu gelukkig verhuisd en nou wil ik wel eens zien, of de nieuwe buren het met dat tuig kunnen uithouden De officier had eerst geen gevolg wülen geven aan deze gebruikelijke burenruzie- aanklacht. Op verzoek van de gemeente Hille gom is de zaak echter voortgezet, omdat be klaagden om herhaaldelijke handtastelijkhe den bekend staan. Ze zijn nu verhuisd en de ruzie zal dus wel afgeloopen zijn, 8 boete of 8 dagen, wordt dan voor leder geëischt. De politierechter acht het overtuigend be- wijs niet geleverd en spreekt 't tweespan vrij. Groote verslagenheid onder de buurvrou wen, verdachten beseffen nog niet wat er eigenlijk gebeurd is. Met een vermaning als dessert gaat deze bloem van Hillegom terug naar het hartje van de bollenstreek. De verkeersvliegtuigen worden steeds groo ter. Rumpler, de vermaarde vliegtuigen- bouwer, heeft zich geuit ten gunste van toe stellen met onbegrensde spanning en men heeft inderdaad in den jongsten tijd ook reeds zeer aanzienlijke afmetingen bereikt. Op „I.L.A.", de onlangs te Berlijn gehou den „Internationale Luchtvaart-Tentoon stelling" heeft men het Rohrbachwatervlieg- tuig „Romar" kunnen bewonderen, dat een spanning van veertig meter had, voorts de iets kleinere „Superwal" van Dornier, de „G. 31" het grootste door Junkers gebouwde landvliegtuig en de „Vliegende Bar" van Farman. In de naaste toekomst zullen echter vertelt dat ze door haar buurvrouw W. B. te vjiegtuigen worden gebouwd, die in hun af- TTinpernm hü 1~19,3.1* hu 1*611 IS DG6tS6ü&Kt 611 1 nlln nnodfi Knlron/Jo tnoct.ollon GVPTV Donderdagavond geraakte de melkauto van den heer H. uit Zuid'-Schalkwijk op den Spieringweg bij den landbouwer K. in de tocht Tot na middernacht was men aan het werk om den zwaren wagen op den hoogen kant te krijgen. Z. D. H. de bisschop van Haarlem zal a.s. Zaterdag geen audiëntie verleenen. HAARL. R.K. HARMONIE ST. CAECILIA Bovengenoemde vereeniging zal op de jaarvergadering van den R. K. Volksbond, afd, Haarl.-Noord, welke zal worden gehou den op Dinsdag 11 Dec. in het Bonds- gebouw aan de Kerklaan een concert geven. Ongeveer hetzelfde programma waarmede de vereeniging 1.1. Zondag zoo'n groot succes heeft gehad, zal ten gehoore worden ge bracht. metingen alle reeds bekende toestellen over treffen. Te Friedrichshafen wordt op het oogenblik gewerkt aan een Dornier-vlieg tuig, dat niet minder dan tien motoren zal bezitten. Bijzonderheden over dit toestel zijn tot nu toe zoo goed als niet bekend gewor den. Toch is reeds uitgelekt, dr>t het toestel een reusachtige tweedekker zal zijn. De mo toren worden geborgen in bijzondere gondels, die zich tusschen de draagvlakken zullen be vinden en met elkaar door een gang zullen zijn verbonden, waardoor het geheele toestel, den indruk van een driedekker zal maken De ,tD. X", zoo zal dit toestel heeten, zal in- tusschen, opdanks zijn reusachtige afme tingen, toch niets anders zijn dan een etappe in de ontwikkeling van het verkeers vliegtuig. Opmerkelijk is overigens ook wel, dat Dornier, vermoedelijk om de draag kracht der toestellen grooter te maken, terugkeert tot den tweedekker (zooals ook de „Albatroswerke" dit met hun bekende slaapwagenvliegtuigen hebben gedaan) en hiermede een grooteren weerstand van de lucht mee in koop neemt. Van geheel anderen aard zal het reus achtige vliegtuig, worden, dat thans bij de „Junkerswerke" te Dessau gebouwd. In dit toestel zullen voor de eerste maal in de ge schiedenis van de vliegtuigindustrie, een deel van de plaatsen der passagiers, alsook de motoren, in de draagvlakken worden onder gebracht. Men heeft hier te doen met den eersten practischen stap in de richting van het „Nur-Flügel-Flugzeug," waarop Prof. Junkers reeds bijna twintig jaar geleden patent heeft aangenomen. Bij de tegenwoor dige vliegtuige bevindt zich de ruimte voor passagiers en bagage in den romp van het vliegtuig in de richting waarin wordt gevlo gen. Bij het „Nur-Flügel-Flugzeug" zal deze ruimte zich in de draagvlakken bevinden, en wel dwars op de vliegrichting. Junkers geeft dus aan de ruimte, gereserveerd voor passagiers en bagage ,den vorm van een kruis. In dit vliegtuig, dat voorloopig de „I 38" wordt genoemd, is de romp ook nog, zoóals bij de tegenwoordige verkeersvlieg tuigen, voor het grootste gedeelte bestemd voor pasagiers en bagage. Hierbij komen dan echter nieuwe plaatsen aan beide zijden van de voornaamste helft van deze eerste zich in de vliegrichting bevindende cabine. In elke van deze zij-cabines, zullen nog vier plaatsen voor reizigers worden onder gebracht. Hier bevinden zich tevens de mo toren, die van buiten af geheel onzichtbaar zullen zijn. De motor, die zich 't dichtst bij de passagiers bevindt, zal alleen in gebukte houding kunnen worden bereikt, daar de zijvlakken naar het einde lager worden. Om den uitersten motor te kunnen bereiken, zal men geheel op de hurken moeten zitten. Een ideale toestand is zulks natuurlijk niet, maar wel een eerste stap in een nieuwe richting, die baanbrekend zal zijn voor de toe komst De schaduwzijden van deze construc tie zijn, dat de beide het meest naar buiten gelegen motoren moeilijk te bereiken zullen zijn, terwijl tevens de passagiers natuurlijk niet van het ïawaai, dat de motoren maken, zullen verschoond blijven. Het nieuwe toestel van Junkers, dat overigens geheel afwijkt van de tegenwoordige toestellen, kon echter anders niet worden gebouwd. Wat nu in de eerste plaats moet worden bereikt, is, dat de motoren achter de plaatsen van de passa giers worden ondergebracht, zoodat de pas sagiers tijdens den tocht voor de motoren zullen zitten. Aldus zal zich het gedruisch der motoren minder bemerkbaar maken. Om dit mogelijk te maken, heeft men druk- schroeven noodig, in plaats van trekschioe- ven, zooals Junkers ze thans nog gebruikt. Deze laatste schroeven versterken liet ge luid, terwijl zij het naar achteren werpen en zijn dientengevolge dubbel hinderlijk voor de reizigers. Bovendien zal een middel moeten worden gezocht, om de talrijke motoren in staande houding te kunnen bereiken. De „I 38" zal voorloopig alleen als land- vliegtuig worden gebouwd. Later zal zij, vol gens het oorspronkelijke plan, echter twee drijvers krijgen, die in den vorm van groote booten als organisatorisch deel van den romp zullen worden vervaardigd. Dit is noo dig daar dit vliegtuig in ons tijdperk van Oceaan-tochten, voor het verkeer over zee in aanmerking zal moeten komen. Het voor ste gedeelte van den romp zal bestaan uit twee verdiepingen. Beneden zitten de pi loten, daarboven de bestuurder van liet vliegtuig en de radio-telegrafisten. Zooals men ziet, zal zich aan boord van deze vlieg tuigen reeds een geheele bemanning bevin den. De verkeersongevallen te Londen nemen volgens de jongste gegevens op afschrikwek kende wijze toe. Anti-Fransche betoogingen te Rome. Het conflict in de Duitsche ijzer-industrie. De bemiddeling van minister Severing door de werkgevers aanvaard. De ziekte van den Engelschen koning; de toestand vrijwel dezelfde. Italiaansche communisten uit Luxemburg gezet. De moordenaar van Zena Beg in de recht zaal te Praag doodgeschoten. In de vergadering der Tweede Kamer is de behandeling der begroeting van Water staat gisteren voortgezet. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben de provinciale begrooting voor 1929 goedgekeurd. Huldiging van prof. Treub bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende de begrooting van Financiën. De heer F. Wierdels is gisteren tijdens de vergadering van den Amsterdamschen ge meenteraad ernstig ongesteld geworden. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.18 uur; overmorgen om 4.17 uur. Het Plan tot het bouwen van een „dubbele vliegboot," dat door Edmund Rumpler werd ontworpen, is ouder dan het plan van de „I. 38". In dit plan is reeds voorzien, hetgeen Junkers thans tracht te verwezenlijken: De cabines voor honderd passagiers zijn vrijwel geheel ondergebracht in de draagvlakken en door een doorloopende gang gescheiden van de tien motoren, die zich in het achterste ge deelte van de vleugels bevinden. Door elke motor wordt een drukschroef in werking ge zet. Door het groote aantal van motoren wordt een prestatie-reserve van 40 pCt. be reikt. Zelfs indien dus vier motoren buiten werking geraken, zal het vliegtuig zijn tocht kunnen voortzetten. Elk dezer motoren kan tijdens den tocht gemakkelijk worden be reikt. De geheele voorraad benzine wordt ondergebracht in de twee groote drijvers en al naar gelang de behoefte naar boven ge pompt. Het gevaar voor brand wordt aldus aanmerkelijk verminderd. Dit vliegtuig zou een snelheid van 300 Kilometer per uur be reiken. Het „Hgz." meldt, dat de oud-Bosschenaar Mgr. Ludovicus Meuwese, sedert 1884 als pastoor in de Ver. Staten (Mount Carmei) in het bisdom Harrisburg werkzaam, door Z. H. den Paus is benoemd tot protonota- rius apostolicus. Mgr. Meuwese is vicaris-generaal van het bisdom Harrisburg en kamerheer van Z. H. den Paus. Hij werd door Mgr. Godschalk priester gewijd in 1883 en droeg in de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch zijn eerste plechtige H. Mis op. Kort na zijn priester wijding vertrok hij als missionaris naar de Ver. Staten, waar Mgr. Meuwese bijna een menschenleeftijd werkzaam is. De hooge onderscheiding van protonota- rius apostolicus is Mgr. Meuwese ten deel gevallen bij gelegenheid van het 50-jarig be staan zijner parochie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5