Stadsnieuws Plaatselijk nieuws Maria-Stichting VIERDE BLAD NÏFTTWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 3 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 De omzwervingen van de Salento Zilveren jubileum „St. Deusdedit" Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel vergadering departement Haarlem Parkherstellingsoord te Haarlem Erratum St. Nicolaas en „De Zijlsingel" Eandeisreizigersvereeniging „St. Christofiel" HILLEGOM Het jubileum van den heer Kloosterman Nuts-Spaarbank te Haarlem Gunning HAARLEMMERLIEDE BLOEMENDAAL VOGELENZANG HAARLEMMERMEER „Kindervoeding" lederen m i d d a g van 2-3 uur Polikliniek BOEK EN BLAD Voor het St.-Nicolaasfeest Men schrijft aan het „Alg. Hbld": In het ochtendblad van Woensdag komt een verhaal voor, dat een Zandvoortsche Zeeman gedaan zou hebben aan een ver slaggever van het persbureau Vaz Dias. De veronderstelling werd geuit, dat het schip reeds lang verlaten zou zijn voor het het strand opliep en dat de bemanning in etgen booten getracht zou hebben den wal te bereiken. Het klinkt wel mooi maar is Zeer onaannemelijk, want voor het doen varen en besturen van een schip zijn toch Wel meer dan twee menschen noodig. Aan verschillende gegevens, welke zijn op te maken uit de ligging van het schip, ts voor een deskundige aannemelijk dat het schip met beide ankers voor den steven naar de kust is verdreven Nauwelijks had het schip de buitenbank bereikt of de an kers kregen grond, waarop het schip zv/aaide tnet het achterschip naar de duinen. De Zeeën, die hef verankerde schip niet meer konden voortslaan, braken toen met alle macht op de luiken, welke zonder twijfel direct zijn ingeslagen. Voor de opvarenden was de toestand onhoudbaar en de meest aanneembare mogelijkheid is, dat zij direct Van dek zijn weggespoeld. De menschen uit de machinekamer zullen niet eens tijd gehad hebben om te vluchten en in de machinekamer en stookruimen zijn vei- dronken, welk lot ook gedeeld zal zijn door de menschen in de volkslogiezen, als die tenminste met op dek waren in de bange uren, welke aan de stranding voorafgingen. Indien zij een poging gewaagd zouden hebben om met eigen boot naar den wal te roeien, zou toch zeker of de boot of de menschen zijn aangespoeld. Het vermissen van de boot uit de davids is ioe te schrijven aan het wegslaan op grooten afstand van de kust. Eerst wanneer de storm beëindigd is en een duikeronderzoek mogelijk zal zijn zou kunnen worden vastgesteld of er nog men schen in de machinekamer of volkslogiezen waren. Als de storm lang aanhoudt zou dat onderzoek wel uitgesloten zijn want dan ligt alles onder het zand bestort. Reeds op 23 November des nachts 12 uur was het schip op 15 mijlen West van het Vuurschip Maas; in den avond van den daaropvolgenden dag raakte het stuurge- tei defect en werd het handstuurtoestel in gebruik genomen Den 25en November sloeg ook de handstuurinrichting weg (op het achterschip) en tegelijk met de stuur- kettingen het roer, zoodat het schip als een speelbal der golven onbestuurbaar be gon te drijven. Ook andere schaden werden beloopen, begrijpelijk omdat het schip niet Slaags gehouden kon worden en in alle richtingen weggedreven de volle zeeën op het dek kreeg. In den laten avond van den Zelfden dag werd met de noodinrichting van de radio kenbaar gemaakt, dat het Sphip met meer on'vangen en alleen maar U'tzenden kon, omdat de accus van den ont vanger gebroken waren. Men kon dus aan boord niet meer weten of en wat er voor de redding zou kunnen en worden gedaan; de bemanning jnoest dus tn bange afwach ting blijven of er nog kans op redding be- S'ond. Te middernacht van 25 op 26 November had men kans gezien het schip ten anker te brengen, zij het dan ook in slechte posi tie maar later werd het schip weer van zijn ankers weggeslagen en met een snelheid van drie mijlen per uur naar de kust voort- gezwiept. Langen tijd hoorde men niets meer van het schip tot op Maandagmorgen, den dag van de ramp, om ongeveer half zes het laatste rapport werd opgenomen. „De Sa lento komt op strand bij IJmuiden, zend reddingbooten onmiddellijk uit." In al deze rapporten wordt dus niets ge zegd over een eventueel verlaten van het schip; over wegslaan van menschen of iets dergeüj ks. De constateering van het feit, dat slechts twee menschen aan boord zouden zijn, mag dus aan de hand van deze gegevens sterk worden betwijfeld. Het hoofdbestuur stelt er prijs op, dat de leden, die dien dag het feest meemaken we kunnen wel vertellen, dat er zich reeds zestienhonderd voor hebben aange meld deze pontificale H. Mis zullen bij wonen. y Voor de leden, die van verre komen, zou zulks niet doenlijk zijn, indien het hoofd bestuur en het feestcomité niet reeds had den besloten aan hen, die tot het bijwonen dezer H. Mis, daags te voren zouden moeten afreizen, logies te bezorgen voor rekening van den bond Een nadere instructie zal hierover nog aan de afdeelingen worden ge zonden. In dit verband kunnen we reeds mededeelen, dat het hoofdbestuur tot over eenstemming is gekomen met de directie der Nederlandsche Spoorwegen en dat in den vroegen ochtend van den Tweeden Kerstdag een extra-trein wordt ingelegd, aanvan gende bij Goes. De leden uit die omgeving, Zeeuwsch-Vlaanderen b.v., kunnen den eersten Kerstavond dan logeeren in Goes, Bergen op Zoom of Rosendaal. Des middags wordt in een nader te be palen geoouw een groote feestvergadering worden belegd, welke door de hooge tegen- wooordigheid van Z. D. H. Mgr. Aengenent zal worden vereerd. Er zal om overbelasting van het program te voorkomen, geen speciale feestrede wor den gehouden. voorzitter van het feestcomité, den heer C. van den Berg, uit Lisse, waarna de bonds- De bijeenkomst wordt geopend door den voorzitter A. Loerakker het woord tot de vergaderden zal richten. Voor de gasien zal gelegenheid zijn in deze bijeenkomst den bond te complemen teeren Het ligt in de bedoeling in deze feest vergadering een geschenkt waartoè alle leden hebben begedragen, den bond aan te bieden. Dit geschenk zal bestaan uit een bonds- vaandel, dat vervaardigd wordt inde ateliers van de firma Linderman te 's-Gravenhage. Het vaandel toont den patroonheilige van den bond „St. Deusdedit", naam en bondsmonogram alsook een viertal em- blemenvoorstellendesaamgebonden bloemen (tulpen en hyacinthen) een omgebogen tak druiven, een zaaienden landman en een perspectief op het veehoudersbedrijf. Het nieuwe bondsvaandel zal in deze feestvergadering, welke ook door een orkest wordt opgeluisterd, na de aanbieding wor den gewijd. Voor den avond van dezen dag wordt een feestelijke bijeenkomst georganiseerd, waar toe de bekende voordracht kunstenaar Frits Bouwmeester zijn medewerking heelt toegezegd. De feestviering wordt des avonds stipt 10 uur beëindigd. Voor wie dan niet meer huiswaarts kunnen keeren, zal het bonds- bestuur en de feestcommissie in Haarlem of omgeving voor logies zorgen. Ook hierover zal den leden nog nader bericht worden. Op den derden Kerstdag, 27 December, wordt in het St. Bavo-gebouw de bonds raad gehouden. Des morgens half acht draagt de bonds- adviseur rector J. P. J. Kok in de St: Josephkerk (Jansstraat) een H. Mis op, waarbij de leden van den bondsraad ver zocht worden ter H. Tafel te naderen. eens te mogen zien, zóó dat een indruk ver kregen wordt van het volledige productte- proces. Alleen wie weet waarvóór hij werki zal belangstelling en pleizier in zijn werk kunnen krijgen. Premies voor hen, die met een uitvindingof handigheid de productie in het bijzonder dienen, verhoogen de belangstelling van den arbeider in zijn werk. Een goede werking gaat uit van tentoonstellingen van wat door de fabriek gemaakt wordt en waarbij het personeel gelegenheid krijgt aan gezin, fami lie en kennissen het gedeelte van de fabriek te laten zien, waar zij geregeld werken. En de fabriekscourant, die niet al te geleerd en met al te flauw is, kan veel nut stichten. Een goede geest in de fabriek, noodzake lijke voorwaarde voor een geslaagde productie, kan echter alleen bereikt worden, wanneer de arbeider de positie heeft verkregen, waarop hij in het algemeen als vrij mensch in de vrije maatschappij recht heeft en waarop hij in het bijzonder als lid van de kleine gemeenschap, die men fabriek noemt, redelijkerwijze aan spraak kan maken. Na deze inleiding, welke met veel be langstelling werd aangehoord, trad men in uitvoerige discussie. Verschillende sprekers deden mededeelingen over hetgeen op dit gebied in de practijk werd verwezenlijkt, hoe sommige in het bedrijf toegepaste maatrege len succes opleverden, andere daarentegen op een teleurstelling uitliepen. In het bijzonder werd hierbij op de groote waarde van pen sioenfondsen gewezen. Besloten werd tenslot te het gesprokene in een rapport te verwerken, dat aan het Hoofdbestuur zal worden aange boden. 3 Januari as. zal het 25 jaren geleden zijn, dat onze Nederl. R. K. Landarbeiders- bond „St. Deusdedit" goedkeurig verwierf op zijn statuten en „officieel" zijn heerlijk werk voor de katholieke land-, tuin- en Veenarbeiders aanving Het spreekt vanzelf, dat de bond dit feit niet onopgemerkt zal laten voorbij gaan en besloen is dan ook het zilvreen bondsjubileum op zoo luisterlijk mogelijke wijze te vieren. Laat ons aanvangen met het o. i. vooor- naamste mede te deelen, namelijk, dat Z. D. H. Mgr: J D. J. Aengenent, bisschop isschopb van Haarlem, reeds heeft doen weten, dat Hij bij dit zilveren bondsjubileum van Zijn groote belangstelling zal doen blij ken, meldt de „Volkskrant". Om den voor den bond gewichtigen dag niet onopgemerkt te doen voorbijgaan, is uit den bestuursraad van den bond een feest comité gevormd, dat reeds zeer veel beeft voorbereid. Van meet af aan hebben comité en hoofd bestuur op het standpunt gestaan, dat m de feestviering een zoo groot mogelijk aan- tal leden moet worden betrokken en om dat te bereiken heeft men niet tegen zeer belangrijke offers opgezien. Allereerst werd aan de afdeelingsbesturen bericht, dat voor elke tien leden, die na 1 Maart 1928 in de afdeelingen dor de propa gandisten worden gewonnen, 5 beschik baar wordt gesteld ten einde te gemakke lijker deel te Kunnen nomen aan de feeste lijke Bondsraadsvergadering. Bovendien zal voor elk vijftal nieuwe adspiranileden eveneens 5 worden verstrekt voor het zelfde doel. Voorts, heeft het hoofdbestuur in overleg hlet het feestcomité besloten, om alle leden, reiskosten alléén de reiskosten Welke zij boven 2 moeten maken, uit de bonskas te vergoeden. Aan reiskosten zal dus hetzij hij komt uit het Noorden ot bit het Zuiden méér kosten dan 2. De voorzitters der afdeelingen en zij die lid Van den bondsraad zijn, behouden na.uurlijk het recht op de vergoeding, die reglementair ban hen verstrekt moet worden. Het zilveren bondsjubileum wordt gevierd lil Haarlem op den Tweeden Kerstdag. Z. D. H. Mgr: Aengenent heeft toegezegd dien ochtend om half elf in de kathedraal van St Bavo een pontificale H. Mis te zul- opdragen. De positie van den werknemer in de fabriek Men schrijft ons Ter behandeling van de volgende door het Hoofdbestuur der Maat schappij gestelde vragen vergaderde Woens dagavond het Departement Haarlem in Café Brinkmann „Acht gij het wenschelijk maatregelen te nemen om te bevorderen, dat de werknemers meer belang hebben bij en meer belang stel len in het bedrijf, waarbij zij werkzaam zijn Zoo ja, welke middelen meent gij dat daartoe in aanmerking komen Welke ervaringen zijn in den kring van Uw departement met maatregelen in dezen geest reeds opgedaan Ir. B. Bölger leidde het onderwerp bij' de vergadering in. Bedrijf moet in dit verband eng genomen worden en beteekent hier de onderneming of de fabriek in énkelvoud. Spr. meent, dat bij dit onderwerp voorts bui ten beschouwing kunnen blijven de vak- vereenigingen, die zich wel met de algemeene loon- en arbeidsvoorwaarden bemoeien en daarover onderhandelen, maar die buiten het eigenlijke fabriekswerk en de meer interne fabriekskwesties zullen staan. Zondert men het terrein, waarop zich dus de vakorganisa ties bewegen uit, dan kan er verder geen apart arbeidersbelang meer naast het fabrieks- belang bestaan, tnaar rest er uitsluitend één belang, het belang van de onderneming. Dit besef is nog te weinig doorgedrongen. De nieuwe tijd heeft het inzicht gebracht, dat een rationeele productie slechts kan plaatsvinden, wanneer wordt uitgegaan van een volstrekte samenwerking van alle deelnemers en waarbij een ieder die plaats inneemt, waarop hij krachtens zijn hoedanigheden en prestaties recht heeft. De consequenties van deze op- j vatting vereenigen zich in het begrip demo- cratie in het bedrijf. Ieder, die in de fabriek werkzaam is, is lid van de kleine gemeenschap die deze vormt en als zoodanig heeft hij de rechten en de plichten, die in een goede democratie ieder lid heeft. In de kern, de vertegenwoordiging der in het bedrijf werkzame arbeiders, ziet spr. een der voornaamste waarborgen van deze democratie. Hoofdzakelijk zal dit orgaan tot taak hebben allerlei kleine grieven en wen- schen weg te nemen, die de arbeiders met betrekking tot hun werk hebben en waaron der de lust om te werken lijdt. De kern zal al deze kleinigheden eerst als het ware door een zeef laten gaan, de persoonlijke dingen onder de hand direct met den arbeider afdoen en de kwesties, die' meer de fabriek en het productieproces raken ter kennis brengen van de personen, die er over te zeggen hebben. Als middelen om het belang der arbeiders bij de fabriek te vergrooten, worden achter eenvolgens besproken het doen van een jaarlij ksche uitkeering in contanten, het uit geven van aandeden in het bedrijf en het verieenen van pensioenrechten.Onder voorbij gaan van sociale werk, dat gedaan wordt buiten de fabriek om, bepleit spreker het wekken van meerdere belangstelling van den arbeider voor de onderneming zelf. Er wordt nog zoo weinig gedaan om den nieuwen werkman in de fabriek te introduceeren. Hoe de fabriek is ontstaan, zich ontwikkeld heeft en wie er de hoofdpersonen zijn, moet bij de indiensttreding eens verteld worden, ook wat de materialen zijn en wat er in de fabriek gemaakt wordt en velen zullen het bij die gelegenheid op prijs stellen de heele fabriek Opening door Prins Hendrik. Vrijdagmiddag 3 uur is het Parkherstel lingsoord van het Roode Kruis aan den Rijks straatweg te Haarlem officieel geopend door Z. K. H. Prins Hendrik. De Prins was met zijn adjudant, den heer Termij telen, t e engeveer 1 uur te Haarlem aangekomen en gebruikte de lunch ten huize van jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout te Bloemendaal. Mede zaten aan jhr. J. H. Röell, le ondervoorzitter, mr. w. J. baron van Lijnden, penningmeester van het Roode Kruis, dr. A. A. G. Land, secretaris, mevr. N. Levenkamp-Planten, penningmeester., jkvr. C. C. P. van der Wijck, jhr. J. P. W.van Doorn mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, dr. J. P. Joosten Hattink, leden van het bestuur der afdeeling en de burgemeester van haarlem, de heer C. Maa-sclialk, de wethouders mr. Slingenberg en Roodenburg. In het herstellingsoord waren met vele andere genoodigden aanwezig de bestuursle den van de afdeeling Haarlem van het Koode Kruis, mevr.Röell, bar. De Vos van Steenwijk, beschermvrouwe der afdeeling, bestuursleden van de Parkherstellingsoorden te Amsterdam en te R'dam. De voorzitter van het afdeelmgsbestuur, jhr. mr. Teding van Berkhout, verwelkomde in het bijzonder Prins Hendrik en danxte allen, die aan de totstandkoming van deze inrichting hebben medegewerkt, zooals het gemeentebestuur van Haarlem. Spr. uitte de verwachting, dat de geneeskundige dr. Van der Breggen en de verpleegsters de inrichiing zullen doen slaven. T Vervolgens hield dr. A. A. G. Land een een inleidende rede. Spr. herinnerde aan de stichiing van het Roode Kruis en den arbeid van Dunant en wees neg eens op het geen in Nederland door het Roode Kruis is verricht. Ook de Haarlemsche afdeeling heeft zich aan het vredes-werk gewijd en wensch- te den in den mobilisatietijd verworven steun van het publiek te behouden door iets tot stand te brengen, dat spreekt tot het gevoel Het bestuur vormde toen het plan een Park- herstellingsoord te stichten, zooals o. a. in Amsterdam met succes wordt gedreven. Spr. zette de bedoeling van een dergelijke inrich ting uiteen en schetste de moeilijkheid om in Haarlem een geschikt terrein te vinden. Toen de Ver. tot bestrijding der tuberculose haar inrichting naar Bloemendaal verplaatste en haar terrein aan den Rijksstraatweg aan de gemeente verkocht, kon het Roode Kruis dit terrein in huur verkrijgen. Spr. verl eugde zich zeer over dezen bijzondere gelukkigen loop en zei, dat van een verkapte ziekenhuis verpleging nooit sprake kan zijn. Rede van Prins Hendrik. Prins Hendrik nam hierop het woord tot het uitspreken van de openingsrede. De Prins bracht dr. Land dank voor de rede, waarin deze de Roode Kruis-gedachte op zoo geluk kige wijze heeft geschetst. Ik verkeer tol mijn groote voldoening thans in uw midden' zei spr. en meen wel te kunnen zeggen, dat dit Parkherstellingsoord een waardige plaats zal innemen naast de in Amsterdam en Rot terdam bestaande. Het hoofdbestuur van he Ned. Roode Kruis spreekt dank tot allen, die door arbeid of geld aan de totstandkoming van dit Herstellingsoord hebben medegewerkt In de weerste plaats gaat die dank uit tot de afdeeling Haarlem en den kring-commissaris dr. Land. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft zijn steun willen verieenen aan een nut tige instelling, die ook het Roode Kruis-em- bleem voert. Daarvoor wil het hoofdbestuur zijn dank uitspreken door aan Haarlems burge meester den heer Maarschalk, eere-voorzitter van de afdeeling, het Kruis van Verdienste toe te kennen. (Applaus). De Prins reikte de hierbij behoorende oor konde in een kartonnen koker aan den burge meester over en zei den Haarlemschen Maar schalk dezen koker, die op 'n maarschalksstaf gelijkt, te overhandigen, in de verwachting dat hij als een zijner voorgangers, burgemees ter Ripperda, dezentaf zal zwaaien; doch dan niet in een bloedigen strijd, maar voor de werken des vredes. De Prins besloot met den wensch, dat de inrichting ja~enlang moge strekke ten nutte van de Haarlemsche bevolking en dat zij den naam van het Ned. Roode Kruis moge verhoogen. (Applaus). De burgemeester de heer Maarschalk, dank te den Prins voor de hem verleende onder scheiding. Spr. verklaarde, dat het gemeenie bestuur met groote instemming aan tolstand koming dezer inrichting heeft medegewerkt, spr. uitte den wensch, dat 't Herstellingsoord velen tot zegen moge zijn. Nadat jhr. mr. Teding van Berkhout den Prins had dank gezegd voor den door zijn tegenwoordigheid verleenden steun, werd de inrichting bezichtigd. bijzonder gehuldigd als eminent paedagoog, als man van organisatie, maar vooral als col legiale vriend. De heer De Boer belichtte vooral zijn groo te verdiensten in de organisatie. Jarenlang was hij secretaris van het Hoofdbestuur. Vooral was hij een voorvechter van de emancipatie van den klasse-onderwijzer. Be stond er voordien een vrij scherpe antithese tusschen Hoofden en onderwijzers, de heer Kloosterman heeft de verdienste, deze anti these plaats te hebben doen maken voor vriendschappelijke samenwerking voor één groot doel in den éénen bond van Hoofden en onderwijzers. Merkwaardig was ook de toespraak van den heer v. d. Laarschot, beeld van den trouwen, eerlijken en braven werker. Zijn toe spraak tintelde van vromen godsdienstzin en geestdrift voor het moeilijk en verdienstelijk werk van den onderwijzer. Verschillende bloemstukken en bloemwer ken werden den jubilaris aangeboden. Het huldeblijk der leerlingen bestond uit een schemerlamp. In den loop van den dag kwamen zeer veel telegrammen en schriftelijke gelukwenschen binnen. Vrijdagavond werd de heer Kloosterman gehuldigd door besouur en personeel der St. Josephsteekenschool. EÉN "HULPPOSTKANTOOR IN HET AMSTERDAMSCHE KWARTIER. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik voor onderstaande een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Door de steeds toenemende bebouwing en daarmede gepaard gaande uitbreiding der bevolking van het Amsterdamsche Kwartier (vooral Slachthuisbuurt) wordt de behoefte aan een hulppostkantoor zeer sterk gevoeld, mede ook in verband met 't feit, dat de mees te belastingen tegenwoordigt en postkantore voldaan kunnen worden. Het zou derhalve m. i. zeer aanbevelens waardig zijn, zooeven genoemd stadsgedeelte uit zijn „postisolement" te verlossen, door b. v. in de omgeving van de Nagtzaambrug een hulppostkantoor te stichten. Bovenstaande aan H. H. Postautoriteiten ter ernstige overweging. J. ALB. SUNTER A. L. Dyserickstraat 53 In ons Zondagsblad van Zaterdag plaatst- ten we een foto van Sint Nicolaas te mid den van de kinderen, in 't klooster aan den Zijlsingel. Een verkeerd gekozen woord in 't onderschrift heeft, naar het ons bleek, mis verstand gewekt. In het Tehuis worden geen verwaarioosu'3 kinderen verpleegd, maar kinderen die, door ongelukkige hui selijke omstandigheden of anderzins, voor korte of langer tijd niet naar den eisch in 't huisgezin kunnen worden verpleegd'. Wij herinneren er tevens aan, dat Dins dag 11 December, 5 uur n.m., in het Tehuis Sint-Nicolaasfeest wordt gevierd. Bezoekers zijn dan hartelijk welkom. Wie tot het wel slagen van het feest in deze sympathieke stichting wil bijdragen kent het adres: Klooster S.S. Trinitatis, Zfjlsingel 6. Ingezonden Hoera! we dachten al: St. Nicolaas komt dit jaar zeker niet bij ons. Ja, ja hij komt. met zwarten Piet op Dinsdag 11 Dec. des middags om 5 uur. Alle vrienden en kennissen der E.E. zus ters Carmelitessen, en weldoeners der kin dertjes van het St. Josephshuis aan den Zijl singel no. 6 worden verzocht St. Nicolaas dien dag eene blijde inkomst te bereiden, jm.a.w. dit feest bij te wonen. De afd. Haarlem hield een vergadering in hotel Royal. De Voorzitter opent de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en heet alle leden en ver dere aanwezigen van harte welkom en in het bijzender den heer Lucassen, bendsbestuur- der en spreker van dezen avond. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Onder meer was een circulaire ingekomen van het Hoofdbestuur, waarbij een 100-tal loten, met het verzoek deze te verkoopen ten batë van het Vrijwillig Ondersteuningsfonds. Punt 3 der agenda gaf de lezing van den heer Lucassen, die als onderwerp had geko zen Doel en beteekenis onzer Vakgroepen. Spreker zette in duidelijke bewoordingen uiteen de absolute noodzaak voor iederen goeden vertegenwoordiger, in onzen tijd een behoorlijke vakkennis te bezitten. Spreker gaf toe, dat er op het oogenblik veel van den vertegenwoordiger wordt gevraagd en daarom bracht hij op een juiste wijze de aanwezigen ender het cog het groote belang, dat er is in die vakgroepen. Na deze lezing van ongeveer een uur dankte de voorzitter den heer Lucassen hartelijk voor zijn leerrijke lezing en vond, dat de beste dank, dien de leden den spreker konden brengen was, zich op te geven voor de vak groepcursussen. Daarna volgde ballotage van 2 aspirantle den. Bij punt 5 der agenda deed de voorzitter der propagandacommissie verschillende mededeelingen aangaande het te houden St. Nicolaasfeest en spoorde alle aanwezigen aan, om alles in het werk te stellen, om dien dag te doen slagen door hun aanwezigheid en een kleine geldelijke bijdrage. Velen hadden in deze reeds hun toezegping gedaan doch et- rest nog een groot aantal, wien de dringende oproep is voorbij gegaan. Ten lotte volgde de rondvraag, waarvan een matig gebruik werd gemaakt, en daarna sluiting door den voor zitter met den Christelijken groet. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: Schabman, Scheperstr. 13, bankbiljet; de Koning, Brouwersstr. 62, gordijn; Hey- nen, Gr. Houtstr. 45, hond (terrier); Steep- man, Schepermakersdijk 53, handschoen; de Groot, Timorstr. 112, idem; v. d. Reep, Amsterdamstr. 3 j., portemonnaie met inh.; J. Gilijn, Saenredamstr. 7 zw., idem; Kroon, v. 't Hoffstr. 54, porfeuille met inhoud; Vos, Schouwtjeslaan, portemonnaie met inh.; Veerman, Cronjéstr. 38, rozenkrans; Meijer, Gen. Bothastr. 27, ring; v. d. Klugt, Emostr. 29, auto-slinger; v. d. Vlugt, Nachtegaalstr. 93, sleutel; Boerkool, Wijde Geldeloozepad 9, sjaal; Jansen, Soendastr. 34, schoenen; Marij- ne, Duinweg 19 (Santp.), tasch; J. Mars, Oude Groenmarkt 20, lantaarn; C. v. Dijk, Lange Heerenvest 126, portemonnaie met inh.; R. Emmer, Billitonstr. 23 (Heemst.), hamer; A. v. Krieken, Brouwe'splein 18, zakmes; Machielsen, Vooruitgar g;tr. 6, rij- wielbelastingmerk; Directeur Postkant., Haarlem, twee parapluie's; J. Pigmans, Ravelingsteeg 6, rijwielbelastingmerk; G. Preenen, Waldeck Pyrmontstr. 19, hand schoen (heer); F. Akersloot, Corn. Schoon- straat 14, rijwielbelastingmerk. Uitvoeringen In verband met art. 71 der Algemeene Politie-verordening der gemeente heeft de burgemeester een schrij ven gezonden aan de besturen der verschil lende zang-,tooneel- en muziekvereenigingen, waarin hij er op wijst, dat voor het geven van een uitvoering schriftelijk toestemming aan hem moet worden gevraagd, waarbij tevens een op te voeren tooneelstuk met de vergunningsaanvrage ter goedkeuring moet worden ingezonden, en wel tijdig voor het houden van een vermakelijkheidsuitvoering of feest. Hij adviseert publicatie van de ver makelijkheid in questie achterwege te laten, zoo lang een gunstige beschikking op het betreffende verzoek door hem nog niet is genomen. In aansluiting op ons verslag in het num mer van Zaterdag over het onderwijs-jubi- leum van den heer J. Th. Kloosterman, dee pen wij mede, dat tijdens de huldiging van Zaterdagmorgen inmiddels meer belangstel lenden kwamen o.a. de president van de St. Jozefgezellen ver., de Weleerw. heer kap. Th. W. Loomans, de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur van St. Augustinus. Nog werd door velen het woord gevoerd, o.a. door het Hoofd van de R. K. Ulo-school, den heer Luyten, den heer Kraakman. Hoofd der St. Eavo-school; den heer Peters, voor zitter der afdeeling Haarlem van St. Augus tinus en den heer De Boer, voorzitter van het Hoofdbestuur. Door allen werd de jubilaris Vergelijkend overzicht over November 1928—1927 Aantal behandelde posten 14549 (v.j. 12811) Aantal inlagen 11363 (v.j. 9853) aantal terugbetalingen 3186, (v. j. 2958) ingelegd f 541.770,94 v. j. f 386.936,71 teiugbetaald f 382.033,48 (v. j. f 399.257,95) meer ingelegd f 159.737,46 (v. j. minder f 12.321,23aantal nieuwe boekjes 360 (v. j. 242) "aantal afbetaalde boekjes 124 (v. j. 99) spaarbusjes op 30 Nov. 1928 in omloop 2350 geledigd in November 1928 274 busjes met totaal f 5144,49 aantal kluisloketten verhuurd op 30 Nov. 1928 159. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat „het schoonhouden van gebouwen en meu belen, wasschen van ruiten, olieën van vloeren e. d. in eenigee stads- en schoolgebouwen te Haarlem van 1 Januari 1929 tot en met 31 December 1932", waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 12 No vember 1928 door hen in massa perceel I, II en III) is gegund aan de N.V. „C.E.M. S.T.O." (Chemische En Mechanische Stof- bestrijdings Onderneming) te Haarlem voor f 140.150. van A. J. M LangeveldDe Groot; z. van A. J. van AmerongenSteinvoorden. Overleden: J. A., van Leeuwen m. 65 jaar. Jubileum R. K. Kiesvereeniging As. Dinsdagavond half acht houdt de R. K. Kiesvereeniging alhier een feestvergadering naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan. Hoewel dit jubileum reeds enkele maan den geleden herdacht had moeten worden, is dit door samenloopende omstandigheden steeds uitgesteld moeten worden. Voor deze feestelijke vergadering is als spreker uitgenooaigd dr. L. N. Deckers uit Den Haag, lid van de 2e Kamer en voor zitter van den L.T.B. Het te behandelen onderwerp zal hande len over het jubileum en de as. verkiezin gen voor de 2s Kamer. Zondagmiddag sloeg een motorrijder, waarschijnlijk afkomstig uit Amsterdam, met zijn motor over den kop. Hij liep een gecompliceerde beenbreuk op, en is eenige oogenblikken daarna met den ziekenauto van den heer Mathot uit Haar lem naar het St. Elisabeths Gasthuis ge bracht. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij Tinholt, de Genestet- weg, Bloemendaal, een sigarenpijpje Ken nel Haerlem, Wilhelxninaiaan, Óverveen, 1 een hazewindhond J. Ende, Terhoffsteede- weg 3, Overveen, een 2 meter duimstok j van der Leij, Bosch en Duinlaah 12, Bloe- j mendaal, een jutezak met aardappelen Mudde, Alb. Thijmlaan 46, Bloemendaal, j een stormlantaarn K. van Kessel, Ramp laan 102, Gaarlem, een tennisbel B. Kuur- j stra, Zuidertuindorplaan 30, Haarlem, een R.K. kerkboekje Portier Prov. Zieken huis nabij Santpoort, een huissleutel B. v. d. Raad, Leidschevaart 140, Vogelenzang, een I rijwielbelastingmerk 1928 juf. van Dieren Bijvoet, Huize Duinrust te Overveen, een zakschaartje van Aart, Zandvoortschelaan 195, Zandvoort, een jonge poes Cassee, Bloe- mendaalscheweg 19, Bloemendaal, een huis sleutel en een schooletui S. v. Mourik, Duinlustweg 40, Overveen, een etui met schrijfbehoeftenvan Dijk, Kerkplein 2 Bloemendaal, een vulpen G. L. van Dam, Gen. Bothastraat 38, Haarlem, een was doeken zeiltje z.g. hoes politie te Aerden- hout, een hondengareeltje en een ectetasch. St. Nicolaasfeest De plaatselijke R. K. St. Josephschool viert Donderdagm ckl - haar jaarlijksch St. Nicolaasfeestje, da; kwart over twee uur aanvangt. Behalve de genoodigden kunnen ook r kinderen boven de vier jaar onder gele.de dit feestje bijwonen. Burgerlijke stand van 2729 No vember. Geboren Janske Jannetje, d. v. G. de Rooij e:t M. Slimmcn Petronella, d. v. J. C. Doeleman en M. Middelkoop Jo hanna Cornelia, d. v. C. Verhoog en J. J. Schuringa Maurits Govert, z. v. M. A. Buijs en F. Boer Susanna, d. v. J. Walkier en H. v. Roosmalen Albertus, z. v. H. F. v. d. Meer en J. P. v. Emden. Ondertrouwd Jacob de Moor, 21 j. en Klasina Cornelia Visser, 19 j. Gerrit Willem Verweij, 21 j. en Jaantje Dekkers, 21 j. Jan Terlouw, 30 j. en Cornelia Adriana de Ron, 22 j. Getrouwd Adrianus de Cloe, 33 j. en Gerritje den Dekker, 34 j. Johannes Goe- maat, 23 j. en Johanna Verkerk, 18 j. Personalia Onze plaatsgenoot Wim Out slaagde voor het examen machineschrij- ven systeem „Mercurius". Hij werd opgeleid door den heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. Niet praktisch De werkzaamheden betreffende den aanleg van een trottoir aan de Leidschestraat zijn deze week gestaakt in verband met de betegeling van de speel plaats der Openbare school. Gedurende eeni ge weken lagen die tegels daar reeds gereed om gelegd te worden toch begon men aan de Leidschestraat, alwaar men nu de men schen weer in dne rommel laat zitten, om nog maar niet van het gevaar bij avond te spreken. De vereeniglng „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit, in de Zoetestraat: Maandag 205, Dinsdag 202, Woensdag 197, Donderdag 214, Vrijdag 212, Zaterdag 198 porties, en in de Cronjéstraat: Maandag 88, Dinsdag 90, Woensdag 90, Don derdag 92, Vrijdag 84, Zaterdag 83 porties. Onweer Tijdens een kort maar hevig onweer, dat deze week boven ons dorp woed de, zijn van een vijftal huizen in de Weerlaan alle ruiten totaal verbrijzeld. Het was ver moedelijk ten gevolge van den hevigen dreun Gemeenteraad De Rajd dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Vrijdag 7 December 1928 des namiddags te 2 uur precies. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling notulen der vorige ver gaderingen 2. ingekomen stukken. Deze behelzen goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Staten van Z. H„ en dankbetuiging der R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen voor toegekende subsidie 3. geven straatnaam. Dit betreft een straat vanaf de Weeresteinstraat naar het Veiling gebouw. B. en W. stellen den Raad voor, deze straat „Bloemenstraat" te noemen 4. verzoek subsidie „Pro Juventute" te Haar lem. Gevraagd wordt 25.B. en W. stellen den Raad voor, het gevraagde bedrag te geven 5. verzoek subsidie Hillegomsche Harmoniekapel. Gevraagd wordt 400. B. en W. stellen den Raad voor 250 te geven (vorig jaar 200) 6. verzoek subsidie Nationale Landstormcommissie. Gevraagd wordt 50.welk bedrag B. en W. voor stellen toe te staan 7. bestendiging heffing schoolgeld. Dit betreft een verordening, die geldig is tot 1929. "B. en W. willen de thans fungeerende regeling ongewijzigd be stendigen 8. onbewoonbaarverklaringe wo ningen Hofstraat 13, 17 en 19. B. en W. stel len den Raad voor gehoord het advies der Gezondheidscommissie te Katwijk tot onbewoonvaarberklaring te besluiten 9. berzoek Bestuur Chr. Burgerschool om mede werking voor verandering van inrichting der Chr. Burgerschool. Gevraagd wordt een bedrag van 100.B. en W. stellen den Raad voor, het gevraagde toe te staan 10. herziening reglement commissie tot ^wering van schoolverzuim. Om redenen van prak- tischen aard wordt gevraagd de vergaderingen der commissie te doen houden op den 2en en 4en Woensdag van elke maand, thans zijn zij op den ien en 3en Woensdag van elke maand. B. en W. stellen den Raad voor, de gevraagde wijziging goed te keuren. Burgerl. stand Ondertrouwd: M. J. C. Bisselaar en E. E. Schilpzand.. Getrouwd: C. W. J. de Roos en W. Noor- dermeer; J G. Borger en A. Kreeft; J. Krie- ger en G. Schilpzand; J. A. Zuidbroek en M. van Steijn. Geboren: z. van B. Maaskant-de Jong; z. van A, Ruigrok-Jansen; z. van H. C. Lit- jens—Jonkheer; z. van E. M. ten Hoopen- Companjer; z. van E, VijfschaftMokken- storm; z. van Th. E. v. d. PuttenVan Bruggen; d. van J. LangherJongkind; z. Nieuwe uitgaven In verband met het aanstaande St. Nieo- laasleest is bij de firma G. B. van Goor Zo nen te Gouda weer een serie kinderlectuur verschenen, waaronder vele mooie boekjes, die op den zesden Decembermorgen een wel kom geschenk voor menig jongen en meisje zouden vormen. Voor de peuters heeft F. H. N. Bloemink leesboekjes samengesteld met den titel: „Ik kan al lezen". Gekleurde plaatjes verduide lijken voor de kleinen den begrijpelijken tekst. Ze zijn verdeeld in vier boekjes en geschikt voor kinderen van 5 en 6 jaar. Juist voor een kind' van dien leeftijd is de keuze van lectuur soms moeilijk. Voor pren tenboeken zonder tekst is het dan te groot en van de meeste prentenboeken met tekst is deze laatste meestal te moeilijk, evenals van de meeste kinderboeken. Daarom zijn deze vier deeltjes een aardige oplossing van d'it probleem. In de wor.der-serie, voor kinderen van 6 tot 9 jaar zijn verschenen: „Van een dikke vette spons", en andere verhalen, door Gre ta Vollewens Zeylemaker, met gekleurde platen van Sijtje Aaljes, verder „Timon's avontuurlijke vliegtochten" door Agatha Snellen, met gekleurde platen van O. Ver hagen; „De wonderlijke avonturen van Pie terman", door Greta Vollewens Zeylemaker, met platen van Sijtje Aafjes en „Aan moe ders schoot", wondersprookjes en vertellin gen door M. E. Reitsma-Brutel de la Rivière en platen van O. Verhagen. Hoewel we wellicht enkele plaatjes uit de ze serie en enkele uitdrukkingen minder ge slaagd' beschouwen, is dit ten opzichte van het geheel niet van overwegenden invloed. De nieuwe boekjes maken een goeden in druk en zijn typografisch smaakvol ver zorgd. In de nieuwe-serie, bestemd voor groote ren, verscheen: „Toen 't vacantie was", door Anna Sutorius, met platen en band- teekening van Hans Borrebach, een verharl met goede strekking. Volgens officieele aan duiding is het bestemd voor kinderen van acht tot tien jaar. Wij voor ons meenen, dat het eerder voor oudere kinderen geschikt zou zijn. Voor zulke jeugdige kind'eren is 't werkje misschien nog wat te wijs. „Stien en haar buurtjes", in dezelfde se rie verschenen,is een lief boekje vodr kin deren van 8 tot 10 jaar, door Dien Brink- greve met vaardige hand geschreven. „Het winterboek voor de jeugd", samen gesteld onder redactie van Ans Meijer, biedt een groote verscheidenheid van pakkende schetsen gebonden in 'n smaakvollen boek vorm en met vele illustraties van Hans Bor rebach, H. de Hoog. Han Krug, David Tom- kins en J. W. M. Wins verlucht. „St. Nicolaas-vertellingen", door Jan Boer behoort tot de mooiste van deze nieuwe collectie. Nans van Leeuwen heeft gezorgd voor be koorlijke plaatjes. Verder zijn bij de firma van Goor te Gou da verschenen de vijfde druk van het mini atuur Duitsch woordenboek; „Het eindspel", handleiding voor schakers, door Hans Fahr- ni en J. W. Keemink Jr., „Handelingen voor het Klaverjassen", door K. C. de Jonge en Royal Auction Bridge en Contract Bridge, door Bridger, derde druk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13