Geeft BOEKEN! 4 4 H.C0EBERGH De Dienstplicht en de Loting Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49] DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN MAANDAG 3 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17021 De trawler IJm 325 vergaan De trawler „Amplitudo" verloren Nog een scheepsramp? Een Duitsehe Schoener gestrand Winterswijk geterroriseerd De ontploffing in de vuur werkfabriek te Malang Begrafenis slachtoffer Salento De schat in de bedstee Doodelijke val Gevaarlijk speelgoed Een sigaren drogerij uitgebrand De wettelijke ongevallen verzekering voor Land- en Tuinbouw Voornaamste Nieuws Een paling van 41 pond In een hooivork gevallen Een brutaal stukje Overreden en gedood BOEK- EN KUNSTHANDEL Ged. Oude Gr. 74-Tel. 11041 lumiiiuiiiiiiiii De Scheveningsche geveltoerist Vliegtuig, in brand geraakt en omlaag gestort Het nationaal philologen- congres Het weer in November Aanvaring tusschen twee schepen nabij Vlissingen Lijdelijk verzet der postbeambten J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De roofmoord op den heer Lans te Rotterdam Onder afstortend kiezel bedolven Gemeenschappelijk ant woord der geallieerden aan Duitschland Een mooi initatief Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en fMSentsckappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSC COURANT i, ADVERTENTIE* 35 ct. p. rege|ft VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEl». TIES, t—4 regels ti0 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 6t) ct. per regeL f» Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfjAR Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yCfi bij een ongeval met fQïfl by vernes van een hand, fiOC - tEgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 üUUU.'- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 OU.**doodelyken afloop; 1/53U.~ea* voet of een oog; ll/iU.'duim of wijsvinger; lull, been of AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. by verlies van een f50.- by 'n breuk van by verlies v. een 'anderen vinger. Zoolang de „Menschheid" het slechts n°ode kan aanzien, dat het een buur of 3eh buurstaat beter gaat, zoolang jalouzie, kfgunst naijver of hoe men deze minder edele, maar uiterst gangbare gevoelens hog verder doopen wil als het ware aan gekweekt kunnen worden door uiterlijke tee kenen van hoogere welvaart bij een ander of een anderen buurtstaat, zoolang zal de kans Kroot blyven, dat vroeg of laat een nieuwe °orlog ontketend wordt. De menschen ieder voor zich en als fsVolk" moeten in verdraagzaamheid wed ijveren; de verschillende rijken en landen, Waaruit het oude Europa bestaat moeten in veel grootere mate gaan samenwerken, opdat ieder land en iedere streek voor zich de kans krijgen zich te ontwikkelen, zonder daarbij belemmerd te worden door buur staten en door wetten en bepalingen, uit gedacht in een patriottisch menschenbrein. Kier is men nog ver van verwijderd. Af- Sunst en wantrouwen, ze zijn er nog; de samenwerking zal, ondanks den Volken bond, nog wel wat op zich laten wachten. Zoolang de kans opeen nieuwen oorlog biet tot het uiterste minimum gereduceerd kan worden, zal ieder rijk, dat zijn zelf standigheid wil bewaren, gedwongen worden oen weermacht op de been te houden of een mogelijkheid moeten scheppen, een dergelijke macht op te kunnen roepen, om zich- te kunnen verdedigen op zijn minst, om te kunnen aanvallen, als de tactische omstandigheden dit mochten eischen. Ook ons land heeft daartoe een weer macht, die, in geval dit noodig mocht zijn, fan zich af zal kunnen bijten, meer en krachtdadiger, dan men van sommige zijden Wel wil doen voorkomen. Daar deze weer- macht bestaat uit „dienstplichtigen", die eerst gedurende een bepaalden tijd „in den Wapenhandel worden bekwaamd" en daar na nog eenige malen voor een kortere periode Voor herhalingsoefeningen onder de wapenen Worden geroepen, zal men ieder jaar een aantal jongemannen tot dienstplichtigen moeten verklaren, om een ongeveer gelijk •^ntal oudere dienstplichtigen van dezen plicht te kunnen ontslaan. Hoe worden deze dienstplichtigen aan gewezen? Van de ruim 70.000 jongemannen, die hiervoor in aanmerking komen, valt slechts een klein percentage af, dat physiek biet in staat geacht wordt, in het leger opgenomen te kunnen worden. Van de resteerenden, toch altijd nog een. kleine 10.000 man, worden nu door het lot 18.000 aangewezen, om dezen plicht ten opzichte Van hun vaderland te vervullen. Door het tot. De meesten zijn natuurlijk zoo gelukkig .,er uit te loten", de ,-,ongelukkigen" hebben de opleidings- en herhalings-oefeningen voor den boeg en onder die on gelukkigen is er stellig een deel, dat dezen ongelukkigen keer van het lot maar matig aangenaam vindt en niet zal nalaten, zoodra en zooveel het kans ziet, hieraan uiting te geven, dit ook te doen. By iedere nieuwe lichting vormen zich „kankercellen" wat in niet onbelangryke mate afbreuk doet aan den geest van het leger. Het deel, dat er in loot, kan hiervan voor het verdere leven nadeel ondervinden lees de advertenties slechts ze komen thans gelukkig minder voor waarin een of andere betrekking aangeboden wordt aan personen „vrij van militairen dienst". Zooiets moet den dienstplichtige toch wel zeer onaangenaam treffen; op deze wijze rekent men hem zijn dienstplichtigheid even zwaar aan, als bijvoorbeeld een uit gesproken karaktergebrek als „niet vrij van sterken drank" te zijn. En daar door de steeds wassende bevolking het aantal lotelingen ieder jaar grooter wordt en aan den anderen kant de grootte der jaarlijksche lichtingen op 18.000 man bepaald biyft (er is zelfs nog een kans, dat dit aantal nog kleiner wordt, zoolang eenige politieke partijen als „verkiezings leus" in haar vaandel schrijven de voor een deel der kiezers zoo aantrekkelijke leus „ontwapening" zij kunnen dat doen, zoo lang zy slechts een minderheid in de Tweede Kamer vormen, dan behoeft er nog geen sprake te zijn van „Realpolitik" en er van die zijde dus op inkrimping van de legersterkte zal worden aangedrongen) wordt ieder jaar weer een kleiner per centage jongemanneh een extra plicht ten opzicht van hun vaderland opgelegd. Schrijver dezes is zelf militair, en is dit met hart en ziel. Dat hier vrij scherp naar voren gebracht wordt het nadeel, dat de dienstplichtige van zijn „inloten" onder vinden kan, heeft alleen ten doel de onbil- lykheid van dit systeem van aanwijzing te doen spreken. En om iets te doen spreken, is het veelal noodig, dat men overdrijft. Er wordt geloot, zoolang men geen betere methode kan vinden voor een vraag stuk, zooals dit, n.l. een verdeelings- vraagstuk, en er is dus alles voor te zeggen, om naar een betere methode te zoeken. Alvorens een andere, en volgens schrijver dezes, betere methode te bespreken, eerst nog het volgende: Hierboven werd reeds gezegd, dat het „vrij van militairen dienst" niet zoo veel meer te bewonderen valt in de verschillende ad vertenties Sterker nog, aan het eind van het vorige jaar is door een aantal werk gevers een request verzonden aan den Mi nister van Defensie (toen nog Minister van Oorlog), waarin gewezen wordt op het voordeel van de bevordering van de vrij- willige dienstneming, waardoor zich een weermacht zou ontwikkelen, ,',die haar kracht ontleent aan de gezonde opvattingen van jongelieden, die meer opbouwende be grippen ten opzichte van de bestaande nood zaak en het doel der weermacht hebben". Loting dus als aanvulling en in de tweede plaats. Deze werkgevers gaan verder, zy zijn be reid hun volle medewerking te verleenen aan den opbouw van een weermacht als boven bedoeld, door: le. hun invloed aan te wenden, dat jongelieden, zooals hierboven aangeduid vrijwillig aan de militie deelnemen; 2e. bij het ontstaan van vacatures in hun bedryven, aan die sollicitanten den voorkeur te geven, die in den vorm van vrijwillige dienstneming by de militie een persoonlijk offer aan de gemeenschap heb ben gebracht; 3e .aan bij hen tewerkgestelden, die vry- willig voor de militie onder de wapenen moeten komen, hetzij voor eerste oefening, hetzij voor herhalingsoefeningen, te waar borgen: a. dat zij daarvan geen geldelijk nadeel zullen ondervinden; b. dat de tyd, dien zij onder de wapenen moeten door brengen, niet zal worden afgetrokken van hun verlof. Dit request, geteekend door vooraanstaan de werkgevers en groot-industrieelen, is veelbelovend. Men moet over deze geste niet gering denken. Gesteld, dat de aange geven methode te zijner tijd gevolgd wordt, en dat dus op den duur vele van de in dé bedryven of op het kantoor van deze werkgevers werkzame employé's dienstplich tig zijn, ook de employé's in hoogere en leidende functies, en er komt een he-haling van de gebeurtenissen, die in Augustus 1914 onze regeering noodzaakten, de algemeene mobilisatie uit te roepen dit is helaas verre van uitgesloten dan stroomen die fabrieken en kantoren leeg. En ieder, die eenig begrip heeft van de moeilijkheden, die zich dan in die bedrijven voordoen, zal aan deze groep vn werkgevers in stilte alle hulde brengen; het is een geste die volle bewondering afdwingt; het is een bewys van offervaardigheid voor het vaderland. Critiek uitoefenen is eenvoudig, maar nuttig, als deze opbouwend genoemd kan worden. In een volgend artikel zal een methode aangeduid worden, die de mogelijke oplosing kan brengen. H. De negen-koppige bemanning redt zichzelve Zaterdagnacht is negen myl ten noorden van het vuurschip Terschellinger Bank de Vischtrawler IJm. 325 vergaan. De bemanning, bestaande uit negen kop pen, heeft zich met de eigen reddingboot ge red, en is geroeid naar het vuurschip Ter- schellingerbank, waar zij zijn opgenomen. Zondagmorgen is de sleepboot Volhar ding van de firma Doeksen naar het vuur schip vertrokken om de schipbreukelingen af te halen. De bemanning, die op Terschelling is aan gekomen, werd daar onder dak gebracht, vanwaar zij hedenochtend om 7 uur met een postboot van Terschelling naar Har. lingen zouden vertrekken en zoo vervolgens naar IJmuiden. De bemanning verkeert in besten wel stand. Omtrent de oorzaak van het vergaan van den trawler is nog niets bekend. Men maakt zich te IJmuiden zeer onge rust over het lot van den stoomtrawler Amplitudo IJM. 58 van de Visschery Mij. Neerlandia, meldt de Tel. Dit schip is 18 dagen geleden ter vis- scherij vertrokken en is een week geleden nog gezien door den stoomtrawler Maria R. Ommering IJM. VII. Het zou toen neg een „trek" doen en daarna naar IJmuiden terug- keeren. Een reis van achttien dagen is een hooge uitzondering voor een stoomtrawler en juist waar het schip zeven dagen geleden naar IJmuiden terug zou keeren, geeft dit aanleiding tot een groote ongerustheid en neemt men aan, dat het schip verloren ge gaan is. Het Duitsehe stoomschip Renate Men maakt zich de laatste dagen ernstig ongerust over het Duitsehe stoomschip Renate, dat met een lading houtstof op weg was van Ornskjoldsrik in Zweden naar de papierfabriek te Velsen. Het schip was té Cuxhaven binnengeloo. pen en vertrok 22 November van daar, zoo dat het uiterlijk 24 November te IJmuiden had moeten aankomen. Daar nu op de Noordzee-eilanden balen houtstof zijn aangespoeld, vermoedt men, dat het stoomschip in den storm van 23 op 24 November met man en muis is vergaan. Het schip weggesleept V. D. seinde d.d. 1 December uit Breskens: Hedenmorgen vroeg is vanuit het red dingsstation te Cadzand een vuurpyl waar genomen, waarop een reddingsboot direct ter assistentie uitvoer. De kapitein en de beman ning wenschten het schip, een Duitsehe bark, niet te verlaten. Het schip maakt veel water en verkeert in hachelyken toestand. Een later bericht meldt: Het verongelukte schip blijkt te zijn de vijfmast-schoener „Chrisler Vinnen", afkom stig uit Bremen. Het schip meet 1850 reg. ton en lag, toen het in gevaar was, op 400 M. uit de duinen bij de Hollandsch-Bel- gische grens. Bij laag water konden de men schen om het schip heen loopen. Zaterdag avond half vijf is de schoener, die ernstige schade had geleden, weggesleept. tjes enz., gaten in den grond zijn geslagen met een diameter van 2 a 3 meter en ongeveer een meter diep! Intusschen heeft deze ramp ook nog bui ten degenen, die daar werkzaam waren, een slachtoffer gemaakt. De heer Grünberg, directeur van gemeen tewerken, was als commandant van de brandweer spoedig ter plaatse ,om den brand in de ruïne te blusschen en de na burige twee goedangs vol met vuurwerk te doen nat houden. Hij schijnt bij het zien van enkele afgrijselijk verminkte lyken onwel te zyn geworden: men heeft hem di rect naar een ziekeninrichting overgebracht, doch daar heeft hij den geest gegeven. De dokter constateerde den dood door hartver lamming. Hy laat een weduwe achter met verschei den kinderen, waarvan het jongste kortge leden werd geboren. De deelneming te Ma- lang met dit diep tragische sterfgeval is algemeen. De laatste avonden is het om en naby de fabriek der firma Meyermk aan den Beuze- lesch, waar reeds tien maanden gestaakt wordt, buitengewoon rumoe? 'g. Telkens weer hoort men gejoel en geschreeuw en wordt naar passeerende autobussen met steenen geworpen. Herhaaldelijk moet de politie tot doorloopen manen en handelend optreden. Vrijdagavond is op den Kattenscheweg, even buiten de bebouwde kom, een autobus met werkwilligen met steenen gebombardeerd, waarby verscheidene ruiten vernield en eenige inzittenden getroffen werden. De politie heeft versterking aangevraagd. Zater dag is deze versterking verschenen in der- vorm van een aantal rijksveldwachters uit de omgeving, met wier hulp men nu zal trach ten de orde en rust te herstellen. Zaterdagmorgen, nadat in de parochiekerk van den H. Jeroen te Noordwijk-Binnen een plechtige uitvaartdienst was gehouden, werd onder enorme belangstelling van de zijde der Noordwijksche bevolking op het R. K. kerkhof aldaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van een der opvaren den van de Salento. De kist was bedekt met een krans van het Italiaansche consulaat en met de Italiaansche vlag. Onder de aanwezigen werden opgemerkt een broeder en een zwager van den kapitein van het stoomschip de Salento en twee leden van het gezantschap uit Den Haag. Ook was aanwezig de Italiaansche gezant, graaf Marcki, de voorzitter van de Noordwijksche Reddingsbrigade, de commissaris van poli tie, en verschedene leden van de in Rotter dam liggende Italiaansche schepen. De beaarding werd verricht door den ka pelaan der parochie, den Weleerw. heer C. J. Hesp. Nadere bijzonderheden omtrent de ramp Omtrent de reeds eerder in 't kort ge melde ontploffing in een Malangsche vuur werkfabriek meldt net „Soer. Hbl." nog: Er was op het terrein een ontzettende verwoesting aangericht. Brokstukken van de loods, waarin de explosie was geschied, wa ren overal in den omtrek rondgeslingerd, en hier en daar verspeid werden de, in som mige gevallen afschuwelijk verminkte lichamen van de slachtoffers gevonden. En kele lijken werden op 100 a 150 M. afstand gevonden op een droge sawah aan de over- züde van den weg! De assistent-resident van Toempang, de heer Remmert, die op weg was naar Malang voor het persoonlijk afdoen van enkele dienstaangelegenheden, bevond zich toeval lig niet ver van de plaats des onheils ver wijderd, toen hij den slag van de ontplof fing hoorde en een kolossale rookkolom in de lucht zag opstijgen. Hy vermoedde, dat er een ramp gebeurd was en kwam zoodoende het eerst ter plaatse, in zijn red dingswerk van de slachtoffers geassisteerd door eenig politie-personeei. Men vond in den omtrek ongeveer zes lichamen van inlanders; twee daarvan ver toonden nog levensteekenen, en één dezer ongelukigen werd direct met den auto van den assistent-resident van Toempang naar het ziekenhuis overgebracht. Onderweg blies de inlander echter den laatsten adem uit. Toen de brand in de ruïne van de geëx plodeerde loods was gebluscht, konden daar de andere lijken uit worden weggehaald. Van de 11 personen, die daar werkzaam wa ren, werden 9 op slag gedood (onder wie de fabrieksleider, een broeder van den eige naar), één overleed tijdens het transport naar 't hospitaal, en één lag levensgevaar lijk gewond in het ziekenhuis. Men prees ten zeerste de menschiieverde en prompte hulp van prof. Leber, die de eerste geneesheer op het terrein van de ramp was, terwijl ook een inlandsch arts van de kliniek van „Moehammadjah," de tweede geneesheer, die arriveerde, zich zeer verdienstelyk maakte, vooral ook met het verbinden van eenige licht gewonden. Dit waren, personen in de omliggende gebou wen, die een dakpan op het hoofd kregen, of onder een der ingeslagen omwandingen van inlandsche woningen geraakten. Dat er in den omtrek niet zooveel gebou wen werden besciadigd (van de twee lood sen op het fabrieksterrein werden ook en kele wanden ingeslagen), is uitsluitend te danken aan het feit, dat de ramp plaats vond in de nieuwe fabriek, welke buiten de bebouwde kom is gebouwd. Sie Twan Hin's vuurwerkfabriek stond vroeger op Kandang Sapi (Kota Lama), doch een maand of vier geleden werden die etablissementen afge keurd, omdat zy naar de meening van het veiligheidstoezicht veel te dicht in de be woonde buurt stonden. Eerst ongeveer se dert midden van de vorige maand is de nieuwe fabriek op Gadang in werking. De kracht van de explosie, welke volgens de meening van den ingenieur van het vei ligheidstoezicht moet zijn veroorzaakt door onvoorzichtigheid (waarschijnlijk is er ge rookt), blijkt wel uit het feit, dat op de plaats van de geheel verwoeste afpakloods, waar alleen het elders gereed gemaakte vuurwerk werd voorzien van mooie papier- Thans heeft de 17-jarige G. de Looper te Alkmaar, die onlangs in het roegere woon huis van den heer Corino aldaar een bedrag van 7000 gulden vond, in verband met rech ten, welke hij doet gelden op een gedeelte van de gevonden som, zich gewend tot het bureau van Consulatie ter plaatse. Genoemd bureau heeft den vinder een rechtskundig j raadsman toegewezen in de persoon van mr. H. Kusters. Intusschen heeft ook de het eerst in aan merking komende erfgenaam, de heer Bruin uit Rotterdam, een broer van de overleden weduwe Corino, zich van een juridischen raadsman voorzien in de persoon van mr. C, J. de Lange. Naar de „Msb." verneemt, eischt deze erfgenaam het gevonden bedrag zonder me voor zich op. Uitgemaakt zal nu moe ten worden, of men het bewuste huis, waarin de som gevonden werd, in den zin der wet zal beschouwen als een terrein, waarop een totaal onbekende schat gevonden is (Art. 842 B. W.) In dat geval hebben de gemeente en de vinder ieder recht op de helft van het bedrag. Als raadsman van den vinder heeft mr. Kusters aan den erfgenaam reeds mede gedeeld, dat hy voor zijn cliënt de helft op vordert van het gevondene. Van dit stand punt is ook kennis gegeven aan het gemeen tebestuur, dat niet ongenegen is van zyn eventueele rechten op een deel van het ge vonden bedrag afstand te doen. Te Leyenbroek-Sittard is de 81-jarige J. H. van de keldertrap gevallen, en zoo nood lottig terecht gekomen, dat hy spoedig aan d'e verwondingen overleden is. Een vierjarig dochtertje der familie R. te Grevenbicht speelde met een doosje lu cifers. Plotseling vatten de kleertjes vuur, waardoor de arme kleine levensgevaarlijke brandwonden bekwam. De sigarendrogerij van den heer W. Hen- kelman, aan de Deurdschestraat te 's-Her- togenbosch, is in den nacht van Donderdag op Vrydag geheel uitgebrand. De naastge legen woning van A. Bezemer brandde voor een deel uit, die van H. v. d. Hoorn geheel. De bewoners waren niet verzekerd. Naar de „Telegraaf" zegt te vernemen, zal de Rijksverzekeringsbank, in verband met de uitbreiding van het terrein der Ongevallen verzekering (beroepsziekten), binnenkort haar tarief der wettelijke ongevallenverzekering voor den Land- en Tuinbouw met 12)2 pet. verhoogen. Na den storm. De groote rivieren vallen. De gearresteerden in verband met den roofmoord op den heer Lans te Rotterdam zijn weer op vrije voeten gesteld. In aansluiting op het laatste overzicht worden thans nieuwe resultaten medegedeeld van den proefpolder te Andijk. De heer Henri Kuypers is Zaterdag by ge legenheid van zijn zilveren jubileum als direc teur van de „Maasbode" te Rotterdam ge huldigd. De toestand van den Engelschen koning ongunstiger. Men bereid zich op het ergste voor. De uitsluiting geheven. in de ijzer-industrie op- Aardbeving in Chili. De eerste berichten spreken van ongeveer 300 dooden. Officieel worden 120 dooden gemeld. Aan de Leeuw. Crt. wordt gemeld, dat J. Sid'erius aan het strand onder Oudebildt- zijl een paling heeft gevangen die 1.90 M. lang en 41 pond zwaar is. Te Nieuwleusen is de 17-jarige dochter van den landbouwer S. van den hooiberg in een hooivork gevallen, waarby de tanden haar in het onderlichaam drongen. Het meisje is na korten tijd aan de gevolgen overleden, meldt de „Zw. Crt." Barometerstand 9 uur Te 's-Gravenhage heeft in het filiaal Reinkenstraat hoek Schuitstraat van de N. V Wijnhandel v.h. W. Richters een bru tale diefstal plaats gehad. Vermoedelijk tusschen 7 en 8 uur heeft de dief de electrische schel onklaar ge maakt, zoodat hij even later den winkel kon binnentreden, zonder gehoord te worden. Hij heeft toen uit het kantoortje, dat ach ter den winkel is gelegen, een geldkistje ontvreemd met een bedrag van 400. Het geldkistje is later in een portiek in de Sweelinckstraat teruggevonden. De politie stelt een onderzoek naar den dader in. Zaterdagavond werd het 7-jarig dochter tje van den heer Willemse te Eindhoven bij het oversteken van den weg in den Kloosterdreef door een vrachtauto overre den. Aanvankelijk liet de toestand van het kind zich niet ernstig aanzien. Zondag morgen is de kleine echter aan de gevolgen overleden. De internationale inbreker H., die zich in ons land den bijnaam van den Schevening- schen geveltoerist verworven had door zijn bekende klimpartij tegen de gevels van het Palacehotel verleden jaar zomer, is naa het „Vad." verneemt door een der Ber lijnsche rechtbanken, in verband met zyr hoteldiefstallen, veroordeeld tot vier jaren er twee maanden gevangenisstraf. Ook zal hi nog terecht moeten staan wegens een be langrijken diefstal, door hem in de Berlijn- sche diergaarde gepleegd. Uit Spür in den staat Texas wordt ge meld, dat een drie-motorig vliegtuig, op weg van San Antonio naar Denver, in de na bijheid van Spür op een hoogte van 300 M. in brand geraakte en naar bened'en stortte Vyf personen werden gedood. Op 4, 5 en 6 April 1929 zal te Nymegen in de Universiteitegebouwen het Nederlandsche Philologencongres worden gehouden onder voorzitterschap van Mgr. Prof. Dr. Jan Schrijnen. In vorige jaren werd dit congres gehouden in de universiteitssteden Amster dam, Groningen, Leiden en Utrecht. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut Voorloopig overzicht van het weer in November 1928. Gemiddeld over de 5 hoofd stations was de ochtendtemperatuur 2.4 graad Celsius te hoog. In de eerste dekade was de temperatuur normaal, in de tweede en derde dekade respectievelyk 4.2 en 2.9 graad boven normaal. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den lOden en den 22sten met respectievelyk 6 graden beneden en 7 graden boven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 2 graden, het ge middelde minimum 3.5 graad boven normaal. Behalve op den lOden en llden, kwamen minimumtemperaturen bened'en het vries punt byna niet voor. Over het geheele land gerekend viel meer dan de dubbele normale hoeveelheid neerslag. In Noord- en Zuid holland, Zeeland en Zuid-Limburg was de neerslag 60 tot 90 procent, in de overige pro vincies 100 tot 150 procent boven normaal. De neerslag over het geheele land was grooter dan in de laatste 38 jaren in November is voorgekomen. Te de Bildt wer den 44 uren zonneschijn waargenomen tegen 57 normaal. Zondag zijn op de Westerschelde, nabij Vlissingen de schepen City of Fagra en Linhope met elkander in aanvaring geweest. Eerstgenoemd stoomschip, van Engelsche nationaliteit, was op weg van Rotterdam naar Antwerpen, terwyl het laatstgenoemde, van Letlandsche nationaliteit, van Antwerp pen kwam. De Linhope is zoo goed als niet bescha digd en heeft zee gekozen, terwyl de City of Fagra op de reede van Vlissingen is ge bleven. Dit schip had vier gewonden aan boord van welke één naar het ziekenhuis te Vlissingen is vervoerd geworden. Verbittering over de terroristische methode WEENEN, 3 December. Te middernacht is het lijdelijk verzet van de beambten der pos terijen, telegrafie en telefonie begonnen. De Kamer van Koophandel te Weer, en heeft een manifest uitgegeven, waarin gewe zen wordt op den ernst van het besluit der "nclen, in verband met de a.s. Kerst drukte. In economische kringen is men r.er ver bitterd over de -thode van de post- en telegra-'^eambten. v.m.: 7.70. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoqken om 4.17. morgen Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te Va lencia. Laagste barometerstand 745.1 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, W. tot N. W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen 9 uur aan alle posten: Attentie-sein neer! zullen opstellen, dat evenwel afzonderlyk te Berlyn zal worden overhandigd. Getracht wordt een formule te vinden, waarin de taak van de commissie van des kundigen wordt vastgesteld. Zaterdag is van de drie aangehouden ver dachten in de geruchtmakende zaak betref fende den moord op den heer Lans te Rot terdam, Donderdagavond gepleegd in zyn kantoor aan den Oostzeedijk, een overge bracht naar het huis van bewaring, omdat hij nog een vonnis te goed heeft en is gebleken, dat hij met deze zaak niets uit staande heeft. De andere twee zijn wegens gebrek aan bewys op vrije voeten gesteld. De politie heeft een stroom van mede- deelingen ontvangen en zij tracht daaruit enkele voor het onderzoek nuttige aanwij zingen te putten. Aangenomen mag verder worden, dat de daders in hun omgeving genoegzaam bekend zyn, zoodat, daar de politie telkens, zy het dan ook geringe aanwyzingen krygt, op goe den grond verwacht mag worden, dat de twee moordenaars niet lang onbekend zullen blijven. Nabij Sittard is de arbeider S. door een grondverschuiving onder afstortenden kiezel bedolven. Zyn mede-arbeiders konden S. na veel inspanning uit zyn benarde positie be vrijden. Het bleek, dat hy een been gebroken had en meerdere schrammen opliep. PAFt.tp 3 December. De corr. de Echo de Paris te Londen meldt, dat be. vestigd wordt, dat de geallieerden een ge- meenschappelyk antwoord aan Duitschland Geachte Redactie, Dezer dagen had een feestelijke bijeen komst plaats van den R.K. Zuivel- en Mar- garine-bewerkersbond, aid. Haarlem. Op dezen feestavond liet de stemming niets te wenschen over, en het moet voor een af- deelingsbestuur toch wel een voldoening zijn, wanneer alle leden nu eens ter feest- ergadering komen, om daar getuige te zijn van het doel en streven van een organisatie, toegelicht door een der bestuurders. Ook onze instelling Herwonnen Levenskracht werd met een opwekkend woord over soli dariteitsgevoel besproken. Hulde daarvoor, doch nog meer hulde aan de leden, die bij een collecte een bedrag van bijna f 5.bijeen wisten te brengen voor de tuberculose-ver- eeniging „Herwonnen Levenskracht. Aan feestvieren werd gedacht, doch ook de t.b.c.- lijders werden door deze organisatie niet vergeten. Inderdaad een mooi initiatief, ter navolging voor de besturen van onze Vak-organisaties. Geachte Redacteur, wij danken u voor plaatsing van dit artikeltje. M. J. H. LOOMAN, Voorz. J. TH. ELLIGENS, secr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1