VAN i ItaliëNederland 3—2 Hfy dhc ado zac ado NOUVELLE derde blad De groote strijd te Milaan ir - 9 I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANl - MAANDAG 3 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Een eervolle nederlaag (Van onzen specialen verslaggever) Uit de Duitsche voetbal wereld Grens-stumpers MILAAN, 2 December. Een praatje vooraf Het is zeker niet de onbelangrijkste ont moeting van het seizoen geweest, welke he denmiddag binnen de muren van het fraaie San-Siro-Stadion heeft plaats gevonden Die belangrijkheid wordt evenwel niet be paald door het verkregen resultaat, doch stond reeds vast vanaf het tijdstip, waarop tot het spelen van dezen wedstrijd besloten werd. De huidige Italiaansche voetbalploeg gold niet zonder reden, sinds haar schitterende prestaties ter Olympiade als het Kampioens elftal van het Europeesche Continent;. Daar komt nog bij, dat de reeks van interland wedstrijden, welke door de menschen uit het land van Mussolini sindsdien is afgewerkt, de supprematie van het Italiaansche voetbal met sprekende resultaten heeft bevestigd. Toen bekend werd van welke samenstel ling het Oranje-elftal zou zijn. dat onze nationale kleuren te Milaan te verdedigen had. begon men in zekere kringen het ge wicht dezer ontmoeting in twijfel te trekken. Sommige dagbladen gingen zelfs zoover van een grap der technische commissie te spre ken! Inderdaad kon men op den dag, waarop overeenstemming omtrent het doen plaats vinden van de ItaliëHolland-ontcoeting werd bereikt, theoretisch een verloren match noteeren, doch de Hollandsche voetbalhisto rie leert, dat, wat theoretisch als een „in- maakpartijtje" stond geboekt, maar al te vaak heel wat beters opleverde, terwijl de spannendste ontmoetingen op papier in de nuchtere werkelijkheid de treurigste vertoo ningen bracht. Ten slotte wil de traditie, dat op den be- ruchten „Sinterklaas-Zondag" in de voetbal wereld de surprises van het seizoen voor den dag komen en zoo leefde in vele Hollandsche harten nog een stille hoop, dat de elf jon gens van Jan de Wit, trots de laaggespannen verwachtingen en felle kritiek met een niet al te enorm verschil zouden worden ge klopt En die hoop bleek werkelijk gerechtvaar digd! De jongens van Van Kol hebben laten zien, wat de wil om een goed figuur te slaan vermag. Vooral in het eerste gedeelte van den wedstrijd hebben zij zich voor de volle honderd procent gegeven op een wijze, waar- over, zc ;vel de weinige aanwezige Hollanders als de meeste Italianen verbaasd stonden. Doelman Halle komt in de eerste plaats een woord van hulde toe. Het was aan zijn schitterend verdedigen vooral te danken, dat de Oranje-ploeg zich voor de rust zoo goed kon handhaven. Er was toen geen groot verschil in de krachtsverhouding beider ploe gen. In de Hollandsche voorhoede consta teerden we zeer behoorlijk spel van de zijde van W. Tap en Elfring, terwijl ook de mid denlinie een goede steun voor onzen aanval beteekende. Als geheel heeft de Hollandsche ploeg een zeer behoorlijk figuur geslagen. Wij hopen op de individueele prestaties nog terug te kunnen komen. De Oranjeploeg te Milaan Na een alleszins gezellige reis, tijdens wel ke wij volop gelegenheid hadden er over na te denken, of we de Oranjeploeg als maca roni, dan wel als vermicelli zouden terug ontvangen, is reeds Vrijdagavond het Hol landsche voetbalgezelschap in den besten welstand te Milaan aangekomen, waar het werd ontvangen door vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap, van den Ita- liaanschen voetbalbond en een vrij talrijk publiek. De ontvangst was werkelijk allerharte lijkst. Eenige dames boden namens de Neder landsche kolonie te Milaan den Holle nd- schen captain Van Kol bloemen aan. In hotel „Majestic Diana" werden de gas ten hierop namens den Italiaanschen voet balbond nog eens officieel ontvangen. Het speelveld Nadat een licht, noenmaal was gebruikt gingen de spelers en officials reeds vroeg tijdig naar het monumentale San-Siro-sta- dion. Het weer was intusschen veel ten gunste, veranderd. De 'regenbuitjes en de grauwe lucht hebben plaats gemaakt voor een bijna onbewolkten hemel, welke ons het beste deea hopen. Er heerschte een echt zuidelijke milde temperatuur. Van het speelveld zelf hadden we echter niet veel goeds gehoord. Het is weliswaar fraai gelegen en het stadion zelf is in groot- sche lijnen opgetrokken, doch het terrein, waarop gespeeld moet worden, blijft ten slotte de hoofdzaak en dit was nu juist niet al te geschikt te noemen. Toen wij op het veld arriveerden bleek, dat inderdaad het klei-achtige terrein dooi den regen van de laatste dagen niet bepaald gced bespeelbaar was geworden. Gras was er zoowat op het heele veld niet te ontdekken! De entourage van het terrein konden we daarentegen best in orde noemen. De tri bunes, die aan de vier zijden van het stadion waren opgetrokken, zijn geheel van beton vervaardigd en maken een grootschen 'n- druk. De hoofdtribune is de eenige, welke een overkapping heeft. Vóór den aanvang Voor het groote sportpark heerscht reeds lang voor het aanvangsuur een drukte, zoo als wü die bij internationale wedstrijden ge woon zijn. Auto's en allerlei andere voertui gen rijden af en aan en nog steeds wordt de groote stroom, die zich in de richting van het sportpark beweegt, aangevuld met nieu we ladingen, die op bijna onverklaarbare wijze zich bij den hoofdstroom voegen. Als wij onze plaatsen in de perstribune in nemen, vanwaar wij een prachtig overzicht op het veld hebben, zijn ook de publieke tri bunes reeds voor het meerendeel gevuld. Het is dan juist kwart over twee, dus een kwar tier voor den aanvang van den grooten strijd. Gaandeweg vullen zich nog de tribunes en amphitheaters en tegen het tijdstip, dat we ergens scheidsrechter Braun zien opduiken, is schier geen plaatsje onbezet. Onze oude kennissen, die het groepje Hol landers, dat getuige zal zijn van deze match, zullen completeeren, vinden we in het gere serveerde gedeelte van de overdekte tribune. Daar zien we o.a. de leden van het Neder- landsch gezantschap, bestuursleden van den Italiaanschen Voetbalbond, de heeren C. A W. Hirschman, L. Boeljon, hoofdconsul vcp den N. V. B„ H. Herberts, lid van de Tech nische Commissie van den N. V. B„ J. Moor man en enkele andere collega's. De regeling binnen, zoowel als buiten het Stormvogels klopt R. C. H. voor de tweede maal. Een onderbroken aanval der Haar lemmers. Uit den wedstrijd StormvogelsR. C. H. te IJmuiden. „Hoog houden" stadion, welke onder leiding van militairen geschiedde, verliep vlot en ordelijk. Tegen even half drie komen de Oranje hemden in het veld. Zij scharen zich voor de eeretribune en brengen een fascistengroet. In de houding staande, hooren zij het Wil helmus aan, waarna een luid gejuich weer klinkt. Nadat ook deze phase geëindigd is en de jongens door een zwermpje fotografen op de gevoelige plaat is vereeuwigd en toege juicht door het publiek, verschijnen de Itali anen, eveneens begroet door hun nationale hymne. We aanschouwen weer hetzelfde tooneel- tje als zoeven. Uit duizend enkelen klinkt een donderend gejuich, waaronder we ook den krijgskreet „I-ta-lia" herkennen. Een legertje fotografen omzwermt de spelers en ook deze plechtigheid behoort weer tot den verleden tijd. De wedstrijd Nadat Baloncieri en Van Kol elkaar de hand hebben gedrukt,, bij welke gelegenheid de Hollander kans gezien heeft zijn ooPem bloemen over te reiken, laat de Oostenrijksche scheidsrechter Braun opgooien voor den toss. De Hollander raadt het best en wijst het doel aan, dat hij met het profijt van den wind wil „intrappen." Het gelukskonijntje wordt onmiddellijk door Halle in het be wuste doel gedeponeerd. Onder donderend gejuich brengt dan ein delijk Libonatti den bal aan het rollen. De ploegen stonden als volgt opgesteld: ITALIë: Combi Juventus Rosetta Galigaris Juventus Juventus Colombari Janni Pitii Torino Torino Bologna Conti Baloncieri Libonatti Vecchina Ambrosiano Torino Torino Padoa Levratto Padoa Scheidsrechter Braun, Oostenrijk v. Nellen W. Tap Bakhuis G. Tap Elfring Alc. Victrix Van Heel Van Dolder Kools Peijenoord 't Gooi NAC Van Kol Horsten Ajax Vitesse Halle Go Ahead NEDERLAND Onze jongens schijnen direct goed te zul len aanpakken. Elfring en W. Tap zetten den eersten Hollandscben aanval op touw- Zij worden echter door Pitto verschalkt. Deze speler zet onmiddellijk de half-linie aan het werk, waar Janni het leder be machtigt en het doorzendt naar Libonatti. Van Dolder is er echter als de kippen bij en binnen weinige seconden behoort dit of fensief der Italianen tot het verleden. Bakhuis en W. Tap weten hierop door samenspel een gevaarlijk moment voor het Italiaansche doel te scheppen, doch ook dit offensief is niet van langen duur. Rosetta blijkt een achterspeler, die zijn plaats in de nationale ploeg der Italianen ten volle waard is. Op meesterlijke wijze weet nij het leder voor de voeten van den toesnellen den Van Nellen weg te kapen en nazr het midden van het veld te zenden, waar Ba loncieri er direct wel raad mee weet. Er ontwikkelt zich nu een snel spel, waar bij nog niet bepaald van eenig overwicht gesproken kan worden Wel krijgen we sterk den indruk, dat onze jongens zich aan de fanatiek spelende Ita lianen in geen geval zonder slag of stoot gewonnen zullen geven Zij werpen zich vol elan in den strijd, hetgeen de spanning niet weinig verhoogt. Bakhuijs doet nu goed werk in de voor hoede. Een prachtige doorbraak van onzen middenvoor stelt Elfring in de gelegenheid langs de lijn te rennen. Caligaris forceert dan een hoekschop, welke evenwel niets op levert. Een Italiaansch offensief, onder leiding van Levratto, strandt op de hechte verdedi ging van Horsten en Van "Kol, terwijl in de derde instantie onze doelman Halle ook zijn plaats onder de lat waard blijkt te zijn. Dit neemt niet weg, dat de Italianen in geweldig tempo blijven aanvallen. Het op brengen hunner linker vleugel is verrassend en af. In het strafschopgebied der Hollan ders schijnen de mannen van Mussolini zich evenwel nog niet geheel thuis te gevoelen, hetgeen natuurlijk ook te wijten kan zijn aan het verrassend optreden van ons achter-trio. Het Italiaansche overwicht moet dan weer I zwichten voor uitstekend opgezette uitvallen der Hollanders. Van Kol verdeelt het spel uitstekend en beurtelings worden de beide I vleugels aan het werk gezet. Vooral Elfring i en W. Tap doen daar goed werk. Eerstge noemde weet bij een der Hollandsche aanval len tot dicht bij het Italiaansche doel te na deren. Zijn hard schot, vlak langs den grond, wordt evenwel door den doelman Combi keurig gehouden. Weer volgt een Hollandsche aanval, nu ge leid door Bakhuis en G. Tap. Zij drijven de Italiaansche achterspelers geducht in het nauw en Rosetta weet niets beter te doen dan een corner te forceeren. Bij de Italianen is de vleugel Conti-Balon- cieri het gevaarlijkst. Horsten en Van Kol moeten zich tot het uiterste inspannen om dit tweetal in bedwang te houden. Maar dan doen zij dat ook op wonderbaarlijke wijze! Van Kol en Horsten geven op volkomen ge lijkwaardige wijze een verdedigingsspel te aanschouwen, dat op zichzelf reeds den wedstrijd een aantrekkelijk karakter geeft. Trouwens onze doelman Halle blijkt een uit stekend keeper te zijn. Zijn vangen is safe en tot dusver zagen we hem al heel wat ge vaarlijke ballen onschadelijk maken. Toch heeft hij het "niet gemakkelijk. Gevaarlijke schoten van Baloncieri, Pitto en Conti hou den hem gedurig in actie. Halle weet zich goed op te stellen, waardoor hij zijn doel voorloopig vrij weet te houden. Holland neemt de leiding Wat niemand van ons had durven ver wachten, geschiedt als de wedstrijd nog geen half uur oud is. De Oranjehemden nemen de leiding. In een periode, dat het spel geheel gelijk opgaat, lost Bakhuijs een ver schot op het Italiaansche doel. De keeper werkt het leder weg, doch W. Tap vangt den bal weer op. Hierdoor ontstaat een schermutseling voor het Italiaansche doel. W. Tap krijgt hierbij ieii bal voor de voeten. Onze linksbinnen bedenkt zich geen oogenblik en kalm plaatst hij het leder in den linkerhoek van Combi's heiligdom. Holland leidt 01. Aangemoedigd door dit onverwachte, maar niettemin verdiende succes spelen de Hol landers met groote geestdrift verder. De Italianen zijn blijkbaar teleurgesteld door dezen achterstand. Zij zijn evenwel niet ontmoedigd en trachten aanhoudend door de Hollandsche verdediging heen te breken. Van Kol en Horsten doen al het mogelijke om den ontstuimigen Italiaanschen aanval te stuiten. Het laat zich aanzien, dat weldra de Hollandsche voorsprong zal worden te niet gedaan. De Italianen zitten geweldig op den bal en oefenen een gestadigen druk uit op Halle's doel. Bij een der Italiaansche aanvallen vangt Libornatti het leder met het hoofd op en kopt het op fraaie wijze in het Hollandsche doel. De stand is nu gelijk 11. Halle, die zich goed had opgesteld, kwam t» vallen, waardoor de Italiaan dus in open doel kon koppen. Er ontstaat nu weer een spannende strijd om de leiding. Door het behaalde doelpunt hebben de Italianen weer een moreelen steun meer en zij profiteeren van dit succes zooveel mogelijk. In de volgende minuten kan wel van een Italiaansche meerderheid gesproken worden. Na eenige minuten herstellen de onzen zich geleidelijk en er worden weer aan vallen op het Italiaansche doel ondernomen. Over en weer wordt er hard gestreden, doch aan geen der voorhoedespelers is het gegund de score in het voordeel van zijn team te verhoogen. Vooral de Italianen missen door slecht schieten verscheidene kansen. Ook W. Tap, die gesteund door Elfring nog menige aanval onderneemt, heeft het te kwaad met de juiste ligging van het doel. Zijn schoten gaan of vlak naast, of zij sche ren de lat. Een hoekschop, welke !n deze periode op het Hollandsche doel ondernomen wordt, levert geen resultaat op. Het evenwicht in den strijd is op dit oogen blik weer volkomen hersteld. Ja, zelfs begint de kamp weer iets ten gunste van de Oranje hemden over te hellen, die onvermoeid ten aanval blijven trekken en er blijkbaar de taktiek op na houden de Italianen geen ge legenheid te geven weer op verhaal te komen. Inderdaad behalen de onzen even voor rust weer een succes. Holland herneemt de leiding De vreugde in het Hollandsche kamp kent geen grenzen, als uit het offensief van Van Heel het tweede Hollandsche doelpunt voor den dag komt. Nog enkele minuten moeten gespeeld worden, als Van Heel weet door te breken. W. Tap krijgt den bal toegespeeld en er ontstaat weer een schermutseling voor het Italiaansche doel, aan het slot waarvan W. Tap fraai weet te doelpunten (12). Nu komen de Hollandsche vleugelspelers eerst goed op dreef. Wij noteeren zeer goede aanvallen van Tap en Elfring en ook onze middenlinie verdient een woordje van lof, voor de wijze, waarop zij onze verdediging steunt. Van achterblijven is tot nu toe geen sprake geweest. Van Dolder is daar onge twijfeld de beste man, die als een paard werkt om actief te blijven. Onze rechtervleugel onderneemt nog me- nigen gevaarlijken aanval en Combi's doel ontsnapt nog tal va*- keeren aan een lang niet denkbeeldig gevaar. Met Holland in den aanval breekt de rust aan. Holland noteert dan een voorsprong van Na de rust De tweede helft van den strijd is wat emo tievoller dan de eerste. De Italianen schijnen besloten te hebben er alles op te zetten en zij wenden ook hun lichaamskracht aan om de teugels in handen te houden. De Italiaan sche toeschouwers zijn het met de beslissin gen van den Oostenrijksche scheidsrechter Braun niet heelemaal eens. die wegens forsch spel nog wel eens den wedstrijd onderbreekt. Als Janni gestraft wordt, omdat hij Bakhuijs wat ruw aanpakt, ontketent zich een fluit concert aan het adres van den arbiter, die zich echter aan het kabaal niet stoort en on verstoorbaar naar de plek wijst vanwaar de vrije schop ten gunste van Holland moet worden genomen. Wat de Oranjehemden betreft, deze schij nen het tempo na rust niet meer voldoende te kunnen houden. Mogelijk laten zij zich in- timideeren door het forschere spel hunner tegenstanders. Wij voor ons krijgen den in druk, dat de Oranjehemden zich voor rust te veel gegeven hebben en daardoor nu min of meer afgemat raken. Aan het slechte voeden van de middenlinie die overigens prachtig werk heelt geleverd, is dit het beste te merken. Toch doen onze jon gens nog wat ze kunnen om den voorsprong te behouden. Doch dit blijkt weldra onmo gelijk. Van de verslapping, die in het Holland sche spel is ingetreden, weten de Italianen gretig te profiteeren. In dit gedeelte van den wedstrijd krijgen we volop gelegenheid de kwaliteiten van keeper Halle naar waarde te schatten. Alleen van onzen rechterwing komen al en toe nog gevaarlijke manoeuvres. De gelijkmaker der Italianen blijft nu niet 1 zoo lang meer uit. Als Janni den bal fraai heeft opgebracht, neemt Vecchina het leder over. Hij schiet over de geheele linie, waardoor Conti den bal voor de voeten krijgt. Deze speler zet den bal hoog voor en via het hoofd van den toesnellenden Libonatti, verdwijnt het lfder in het Hollandsche net. De stand is gelijk: 22 Nu is het Italiaansche overwicht wel een feit. Met den moed der wanhoop strijden de onzen om een nederlaag te voorkomen. Van Kol is de ziel van de Hollandsche ver dediging. Hij weet steeds alle zeilen bij te zetten als er gevaar dreigt en alle Italiaan sche aanvallen te stuiten op zijn uitsteken de defentieve taktiek. Halle heeft het nu hard te verantwoor den. Verraderlijke ballen worden op onver wachte wijzen op zijn doel afgekogeld. Hij doet al het mogelijke om zijn heiligdom schoon te houden, waar hij wondergoed in slaagt. Een uitval der Hollanders heeft een hoek schop op het Italiaansche doel ten gevolge. Elfring neemt de corner, doch Tap is te laat bij den bal en weldra wordt het spel op de Hollandsche speelhelft voortgezet Door den feilen Hollandschen tegenstand, blijft de spaning bestaan en is de strijd het aankijken alleszins waard. Het valt nog steeds niet te zeggen, in wiens voordeel de strijd zal worden beslist. De Hollanders strijden met leeuwenmoed om den gelijken stand te handhaven en de Italianen zetten er alles op, om den strijd in hun voordeel te beslissen. Hun spel wordt wel wat for- scher, doch het succes aan hun zijde blijft uit, totdat ongeveer 6 minuten voor het einde scheidsrechter Braun een overtre ding constateert binnen het Hollandsche strafschopgebied Een penalty tegen Holland Het blijkt, dat onze rechtsback Horsten, die een behoorlijken wedstrijd achter den rug heeft, den bal met de hand heeft aan geraakt. Dat kost ons een strafschop. De Italiaansche aanvoerder Baloncieri is de man, die de penalty neemt en met een fraai schot zijn team de leiding be zorgt: 32. Er heerscht groote vreugde in het Ita liaansche kamp. Er moeten nu nog eenige minuten ge speeld worden. In deze weinige minuten probeert onze linkervleugel nog door de Italiaansche verdediging heen te komen, maar de mannen van Mussolini, die zich nu zeker van hun zaak achten, zetten zich met man en macht aan het verdedigen. De strijd is beslist. Het Oranje-elftal heeft op schitterende wijze de Hollandsche kleuren verdedigd! Nabeschouwing Voor den aandachtigen lezer van boven staande veldslag, is een nabeschouwing op den HollandItalië-wedstrijd bijna over bodig. Wij willen echter nog eenige woorden wijden aan het spel en do spelers. Als geheel heeft de Nederlandsche ploeg een schitterenden wedstrijd gespeeld en de gestelde verwachtingen verre overtroffen. Vooral de Hollandsche verdediging heeft een fraaie prestatie geleverd. De combinatie HorstenVan Kol bleek een zeer gelukkige en doelman Halle is absoluut een keeper van internationale kwaliteiten. Zijn uitste kend verdedigen heeft niet weinig bijge dragen tot het bereikte eervolto resultaat der Oranjehemden. De vleugel ElfringG. Tap was een zeer gevaarlijke, doch ook onze rechterwing heeft mooi werk verricht. Voor rust was de Hol landsche middenlinie een openbaring. In de tweede helft zakte het spelpeil der halflinie i wat af. Van Heel en Van Dolder vooral heb ben een uitstekenden wedstrijd gespeeld. Bakhuijs was eveneens een verdienstelijke middenvoor. De Italianen speelden een goede partei. Hun aanvallen waren evenwel minder goed afgewerkt. Een groot verschil in de krachte verhouding beider ploegen heeft niet be staan. De wedstrijd droeg over het geheel een spannend en aantrekkelijk karakter. Scheidsrechter Braun had de teugels vol komen in handen. Heeft Duitschland een nestjfc uitgehaald? De consequenties van Weimar Oostenrjjkscb* invasie Wordt „der Club* weer kampioen? Wat «Ik rechtgeaard Duitscher vurig wenscht Populair uitgedrukt, zou men hier zeggen: Duitschland heeft een nestje uitgehaald. Niet letterlijk natuurlijk, maar door de destijds te Weimar aangenomen resolutie voor ontheffing van een bepaling, dat niet meer uitsluitend tegen Engelsche profs be hoeft te worden gespeeld. Mn weet, dat voetballend Duitschland zich heeft uitgesproken tegen wedstrijden, waarbij eenerzijds beroepsspelers zijn be- trokken. Nu echter zoowel Zuid-Duitech- land als de Oostelijke districten toch de handen hebben vrij gekregen,regent het aanvragen op het Berlijnsche Bondsbureau om toestemming voor wedstrijden tegen Oostenrijk. Bij voorbaat deed men dezen verzoekenstroom vergezeld gaan van een schrijven, dat men dit verzoek nu wel deed, echter meer uit beleefdheid, want, mocht een weigerende houding worden aangenomen, men zich hieraan niet zal storen. Dat het Duitsche bondsbestuur hierdoor In een netelige positie raakt, is niet twij felachtig, waarom men in allerhaast een E. D. O. door Blauw-Wit geslagen. Schindeler voorkomt een doelpunt. Steffens komt juist te Iaat. Er zijn geen menschen waar ik zooveel medelijden mee heb als met blinden, lam men en grensrechters Wat dat voor 'n bestaan is!.... Ik heb eens van m'n leven gegrensrech- terd. 't Was vele jaren geleden, bij H.F.C.— Velocitas te Haarlem. Een kennis van me, laat ik zeggen Kareisen, was scheidsrechter. Hij was een van mijn beste vriènden. Een beminnelijk mensch. Maar nadat ik grens rechter was. hebben we mekaar in veertien dagen niet aangekeken. We brieschten van nijd. D.w.z.: ik brieschte en hij liep maar steeds met een vriendelijken, tartenden glimlach voor z'n aangezicht. „Kareisen" zei ik 's middags na afloop van den wedstrijd. „Kareisen, jongen, je meet naar den oogarts, 'k Wil je niet onge rust maken, maar 't is erg met i® „Over wat waarvoor?" vroeg-ie. „Amice, je hebt me den heelen middag niet gezien, en toch liep ik in je nabijheid...." Z'n tronie was een vraagteeken. „Ja zeker, ik heb wel honderdmaal ge zwaaid voor een overtreding, maar ie hebt het geen enkele maal gezien." „Waarde Frits, ik heb je wel degelijk gezien. Heusch hoor, je zwaaide als een bezetene/' Eerst stond ik zoo recht en stijf van ver bazing, dat bij mij vergeleken een zout pilaar een kronkelende paling werd. Toen stoof ik op. „Heb je me wel zien zwaaien? vroeg ik heesch. „En waarom heb je dan geen enkele maal gestopt?" „Wel," zei hij toen met prachtige, magi strale kalmte, „wat had ik met jou te maken." „Wat je met mij te maken had? Maar ik was toch je grensrechter?" „Zeker, amice" en hij klopte me goedig op den schouder „maar wat heb ik als scheidsrechter met grensrechters te maken?" Fluitend ging-ie weg. Ik heb toen nog vijf minuten staan kijken als een gedegenereerde schelvisch, voelde den blanken vijver van m'n ziel beroeren door den storm van een machtelooze woede en heb veertien dagen lang m'n hoofd omge draaid als Kareisen me passeerde. Toen is het gezakt. Maar sindsdien heb ik me veilig op een afstand gehouden, als er in m'n buurt naar grensrechters werd gezocht. De voort gezette studie echter, welke ik van dit ras menschen heb gemaakt, heeft me tot de slot som gebracht, dat zij, die zich voor dit baantje leenen, hereditair belast zijn met de onder danigheidsziekte. Er zijn honden die alles verdragen, die zich laten trappen en knok ken en slaan en striemen, dat ze^ er blauw van worden, maar die toch op 'n goeden dag eindelijk en te langen leste een knauw doen, zoodat ze met een malsch stuk van je kuit ergens in een hoekje gaan zitten snoepen. Ze verdragen veel, maar hun be- leedigd gevoel en hun onderdanige natuur komen eenmaal in opstand. Grensrechters zijn echter absoluut ongevaarlijk. Ze doen nooit wat terug. Ik voor mij wordt liever levenslang naar Siberië gedeporteerd, dan nog eenmaal als grensrechter op te treden. 't Idee alleen is om razend te worden. Aanschouw bij een voetbalwedstrijd den grensrechter. Hij loopt met een vuilen zakdoek in zijn hand, als een wild beest langs 'het lijntje. Wanneer de bal over de zijlijn gaat, komt er een grijns van geluk zaligheid op z'n intelligent gelaat, want dan mag ie beslissen wie er ingooit. Als-t-ie beslist heeft, iouwt 't eene deel van het publiek 'm uit en roept: „Nietes, de anderen moeten ingooien." De grensrechter keert zich om, steekt zijn hand a la Napoleon tus- schen z'n derde en vierde knoopsgat en kijkt als merkwaardig natuurverschijnsel, met het gevolg, dat ie opnieuw wordt uitgelachen. Als er in het veld wat gebeurt, 't doet er niet toe wat, zwaait de grensrechter, 't Publiek lacht. De scheidsrechter kijkt, maar doet niets. Wat geeft 'm 't zwaaien van zoo'n vent, die er geen cent verstajem van heeft? Als de grensrechter 99 maal voor niets gezwaaid heeft, wordt-ie nijdig en loopt het veld in om den scheidsrechter te waarschuwen. Deze schudt van neen en de stumper kan weer met z'n Zondagschen zakdoek gaan loopen wapperen. Weer 'n overtreding, weer 'n gezwaai, weer 'n blik van den scheids rechter en weer niks. Weer 'n ren 't veld in: scheidsrechter schudt weer van neen. Anderhalf uur zwaait de grensrechter en anderhalfuur wordt-ie genegéérd door den fluitist en genégerd door het pufcl ek. 't Eenige oogenblik waarop de grensstum- per officieel geraadpleegd wordt, is wanneer de scheidsrechter toevallig zelf niets heeft gezien. Dat gaat zoo: De bal vliegt over de doellijn, naast de palen. De eene partij brult om hoekschop, de andere om uittrap. D.e scheidsrechter weet het niet. Dan raad-pleegt-ie den grens rechter. ,Wat was-'t?". ^Hoekschop," roept de grensrechter. Waarop de scheidsrechter den bal laat uittrappen, tot kinderlijke verbazing van den grensstumper. Even later een dergelijk incident. De scheidsrechter zag weer niets. Weer vraagt hij den grens-man. „Wat was 't?" „Uittrap," zegt de grensstumper. Waarop de scheidsrechter beslist dat het hoekschop is. Ik zou een vereeniging willen oprichten tot bevordering van een regeling der rechts positie van de grensstumpers. De manier v/aarop deze behandeld worden, is eenvoudig verschrikkelijk. Zullen ze zich nog verder laten verdruk ken? Laten behandelen als versleten schoen zolen? Ze moeten het zelf weten. Grens-stumpers van Nederland, ver- eenigt U FRITS VERLEGH.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5