Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON De herovering van het morgenland Het einde van het conflict in de Duitsche ijzer-industrie RADIO-OMROEP BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 3 DECEMBER 1928 BLADZIJDE i Een nieuwe kruistocht MARCIA DE LAUBLY Aardbeving in Chili KUNST EN KENNIS De verkochte Rembrandt Het Museumtheater te Amsterdam UIT BOEK EN BLAD. Iets bijzonders De uitsluiting opgeheven RADIO-NIEUWS De zender van den Philips- omroep HollandIndië binnenkort voor proef- uitzendingen gereed SOCIAAL LEVEN Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren ONDERWIJS Ambtsaanvaarding Prof. Mr. W. J. A. J. Duynstee C.ssR. door KARDINAAL MICHAEL VON FAULHABER, Aartsbisschop van München en Freilassing Het gezicht der Europeesche volkeren is naar het Westen gericht. In het teeken van de ondergaande zon staat die pessimistisch- wanhopige stemming, die tegenwoordig over het geheele Avondland ligt uitgespreid. En in d.e zielen wordt er gebeden: Heer, blijf bij ons, want het gaat avond worden. Het is in het teeken van de ondergaande zon, als v.'e avondschaduwen zien over de zedelijke beschaving van het Avondland. En uit het Westen is die zuiver-economische geest ge komen, die eenzijdige cultuur van het aard- sche, die Amerikaansche levensopvatting, die meer en meer Europa volgens haar even beeld gaat scheppen. Het gezicht der Euro peesche volkeren is naar het Westen ge keerd. Nu heeft de hoogste leermeester van het Christendom ons weer eens de oogen ge opend en ons gelaat naar het Oosten ge keerd. Paus Pius XI heeft in zijn encycliek „Rerum orientalium" de menschheid naar het Oosten gewezen; hij heeft vooral den universiteiten de Oriëntaalsche stud .a aan bevolen. De Heilige Vader meent met Orinët de Grieksch-Byzantijnsche wereld, de Slavische wereld en de wereld van den Is lam. Dus niet alleen die gedeelten van het Morgenland, die met de Roomsche Kerk vereenigd zijn in het geloof, maar ook die deelen van het Oriënt, die nu nog van de Roomsche Kerk gescheiden zijn. Het is een wet en oud gebruik, de kerken naar het Oos ten te bouwen. De Heilige Vader wil, dat ook de universiteiten naar het Oosten wor den gericht. De wegen der Voorzienigheid hebben den Heiligen Vader naar Warschau gebracht, naar de grens van het oostenlijke rijk en daar is hij niet alleen de Paus van de Katholieke Actie, hij is ook de Paus van de Katholieke Unie tusschen het Morgen land en het Avondland geworden. De universiteiten moeten deze zending te genover het Oosten op zich nemen en ten uitvoer brengen. De Heilige Vader richt aan de hooge- scholen en de diocesen! van het aardrijk drie academische imperatieven: 1. Waar het mogelijk is, moet aan de universiteiten een Oriëntaalsche faculteit worden opgericht; (in deze richting is reeds een begin ge maakt in Parijs, Leuven, Rijssel). 2. Waar de oprichting van zulk een faculteit niet mogelijk is. moet ten minste een leerstoel voor Oriënt-kunde en -onderzoek worden op gericht, opdat het Morgenland ons geeste lijk weer nader wordt gebracht. 3. Op alle manieren moet de Oriënt-kunde worden be vorderd en wel vooral, door van elke uni versiteit en vm ei1-" ''O zenden naar het Oriëntaalsche Instituut in Rome. Waar nu zou de encycliek een sterkeren weerklank vinden, dan aan de Katholieke universiteiten van het aardrijk? De Kerk heeft aan de wieg van de hooge scholen pres taan en heeft de grootste verdienste ge had bij de oprichting ervan. Als de Duitsche universiteiten diep genoeg doordringen in de archieven, dan zullen ze ook Pauselijke do cumenten aantreffen. Lang voor de Staat zijn scholen bouwde, heeft de Kerk haar scholen en haar universiteiten gebouwd. En de zegen, dien de Kerk voor de opvoe ding der volkeren door haar scholen heeft verspreid, heeft niet alleen in de middel eeuwen de volken vervuld; de stroom van zegen heeft ook den nieuwen tijd doordron gen. Maar hoe hoog het staats-schoolwezen van onzen tijd ook moet worden geschat, het Duitsche schoolwezen heeft toch een groote leemte: de Katholieke universiteit mankeert. Het moet den Duitschen Katho liek pijn doen, als hij leest van Katholieke universiteiten en academiën in andere lan den en Duitschland met geen naam verte genwoordigd vindt. We moeten een Katholieke universiteit hebben, waar Christus Koning is; waar niet maar enkele academische burgers het tee ken van den Menschenzoon op hun voor hoofd dragen, maar de geheele gemeenschap der studenten. We hebben noodig een Ka tholieke universiteit, waar ook de weten schap uit het geloof put. We zullen ons daarom nog niet van de staats-universitei- ten terugtrekken en zoo deze hooge scholen nog meer van Kerk en Christendom ont- blooten. In een tijd, dat er ongetwijfeld een verandering in den geest plaats heeft, in een tijd, dat de natuurwetenschap het door God geschonken natuurrecht weer er kent, in een tijd. dat de medische weten schap weer een ziel in het lichaam kent; in dezen tijd van geestelijke verandering moe ten de Katholieken als leermeesters en als leerlingen ook aan de staats-universiteiten blijven, ook daar helpen, om de grondslagen van de christelijke beschaving in het open bare leven te behouden. Het einddoel van de beoefening der Oriëntaalsche wetenschap is de herovering van het Morgenland. Door het gebed van het volk, door het bloed van de zendelingen en door den arbeid van de wetenschap moet het Morgenland weer met de Rooihsche Kerk (Naar het Fransch) 22 „Ik kibbel anders toch nooit met iemand", hernam Marcia blozend. „Dan heeft men u misschien te veel ver wend!" Hij lachte bijna. „Verwend! ik geloof het nietmaar men houdt zooveel van mij en dat maakt mij zoo gelukkig!" Ejr met moeite bedwong zij een traan, die opwelde. „Welnu! probeer ook hier gelukkig te zijnJe kunt alles krijgen, wat je ver langtLaat het rijtuig inspannen, zoo dikwijls ge er lust toe gevoeltMaar daar hoor ik muziekIk denk, dat zij dansen gaantot later dus." Marc'a, die hare vroolijkheid weer had teruggekregen, drukte hem hartelijk de hand, ofschoon hij haar deze niet eens toestak en verdween met een verlicht hart in de zaal Het lichte tapijt was opgenomen en de twee dames De Sonneval dansten ieder met een der officieren, terwijl Juliane een wals speelde. „Laat mij uwe plaats innemen!" was Marcia's eerste uitroep, terwijl zij Juliane naderde. worden vereenigd. Zoo heeft dan de Heilige Vader in zijn encycliek aan de wetenschap, aan universiteiten en academiën een groote zending opgedragen. De Heilige Vader heeft, om zoo te zeggen, opgeroepen tot een nieu wen kruistocht, om met het zwaard van den geest het Morgeniand weer te veroveren. Dat is een groote eere-taak voor de universitei ten. Aan de academische jeugd heeft de Hei lige Vader nog een bijzondere vermaning gegeven. Ze heeft het voorrecht, om haar Kerk naar het Oosten te bouwen, met dat optimisme dat de opgaande zon niet de ondergaande tegemoet ziet, om, zooals het in de Heilige Schrift heet; een hoeder van de Oost-poort te zijn, een hoeder van de Oost poort op den bodem van het Oost-rijk. DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE De terugkeer van den hertog van Gloucester LONDEN, 2 Dec. De hertog van Glouces ter heeft medegedeeld, dat hij met bekwamen spoed naar Engeland terug zal keeren. De hertog werd gisteravond te Sakania in den Belgischen Congo verwacht en er zijn maatregelen genomen, opdat hij per trein naar het Zuiden kan reizen. De regeering van Zuid-Afrika doet al het mogelijke om den hertog in staat te stellen zoo snel mo gelijk te reizen, zoodat hij op de „Balmoral", die den 7den December van Kaapstad ver trekt, nog zal kunnen halen. De geneesheeren hebben kort na 12 uur hedenmiddag het paleis verlaten, na aldaar ruim 3 uur vertoefd te hebben. Even over half vier keerde Lord Dawson weer terug en bezocht den koning opnieuw- Sir Stanley Hewett voegde zich spoedig bij hem. Beide geneesheeren vertrokken weer om kwart over 4. In alle kerken is heden gebeden voor c'e genezing van Z. M. den Koning. Heden om 10 uur in den morgen is de Prins van Wales te Dares Salem aan boord gegaan van de „Enterprise", die een half uur later vertrok. LONDEN 2 Dec. Het hedenavond uitge geven bulletin luidt: ZM. heeft overdag rustiger geslapen. Het infectieproces is nog meer afgenomen en de temperatuur van hedenavond is 37.8. Het hart van Z. M. wordt echter zwakker hetgeen reden geeft tot ongerustheid. LONDEN, 2 Dec. Het bulletin, dat heden aan het Buckingham-palace werd opgehan gen, meldt dat Koning George een vrij on- rusligen nacht heeft doorgebracht. De tem peratuur is lager. Het infectieproces toont een lichte verbetering, alhoewel de koning nog zwak blijft. LONDEN, 2 Dec. Naar de „Montag" uit Londen verneemt, was de belangstelling voor het paleis van den koning bijzonder groot. De dokters hebben het paleis niet ver laten. Men meent, dat zij den nacht in het paleis zullen doorbrengen. Onder de leden van het koninklijk huisgezin is de stemming uiterst gedrukt. Men bereidt zich op het ergste voor. De kranten geven extra-bladen uit. Ongeveer 300 dooden De plaatsen Talca en Chilian in Chili zijn kort na middernacht door een hevige aard beving geteisterd. De telefonische en telegrafische verbin ding met de getroffen plaatsen is gestoord. Een telegram van „La Nacion" uit Santiago bevestigt, dat in het aardbevingsgebied in Chili een aantal personen gedood of gewond werden. Per auto te Santiago aangekomen personen melden, dat de plaats Santa Cruz verwoest is en dat de steden Curico en Talca zware schade hebben geleden. Er zijn op zijn minst 22 personen gedood bij de aardbeving die Zaterdagmorgen vroeg het Chileensche kustgebied bezocht. Het is waarschijnlijk, dat zal blijken dat nog meer personen gedood zijn als de volledige berich ten zijn binnengekomen. NEW-YORK, 2 Dec. Volgens de laat ste berichten uit het Chileensche aard bevingsgebied, zijn tot nog toe ongeveer 300 dooden geteld. Het aantal gewonden is buitengewoon groot. Men vreest dat er nog meer slachtoffers zijn. Doordat de kabel verbindingen verbroken zijn komen slechts spaarzaam berichten binnen. De steden Taloa. Chilian, Santa Cruz -en Barahona zijn geheel of gedeeltelijk ver woest. Onder de verwoeste gebouwen zijn verscheidene kerken en stations. De staat van beleg is afgekondigd, daar „Neen zeker niet; mijnheer Nalys heeft al naar u gevraagd voor een dans." „Ik dans niet; hij zal er meer aan hebben, om met u te dansen Juliane, die zich anders niet gauw het werk uit de handen liet nemen, kon nu toch de verleiding niet weerstaan; deze was te groot, de ingelegde parketvloer te bekoorlijk en na een korte aarzeling stond zij op en ruimde hare plaats in. Een oogenblik later ruischte de zachte opgewekte dansmuziek door de zaal en andermaal zweefden de paren door het helder verlichte vertrek. „Wat speelt juffrouw De Laubly heerlijk!" merkte Raymond Nalys op, terwijl hij een oogenblik stilstond en met verrukking keek naar de bevallige gestalte van het jonge meisje. „Zij bezit een enorm maatgevoel", ant woordde Juliane. „Maar voor goede dans muziek is volslagen gemis aan uitdrukking en voordracht het gewenschte. Zoodra men maar een weinig muziekgevoel heeft, is het totaal onmogelijk mopjes en walsjes te spelen." „Ik vind het verschil tusschen het spel van juffrouw De Laubly en een orgel toch vrij groot," hervatte Raymond koel. „Maar zullen wij niet verder doorgaan Het aantal liefhebbers was te beperkt, om langer het dansen voort te zetten, ofschoon mevrouw De Sonneval vrijwillig had aange boden het gezelschap door haar accompag nement ten dienste te staan. Na lang bid den en smeeken stemden de twee zusters ongure elementen van de algemeene verwar ring gebruik maken om te plunderen. De Staatspresident en de minister van Oorlog hebben zich per vliegtuig naar het aardbevingsgebied begeven. De aardbeving heeft verschillende dijk doorbraken ten gevolge gehad, waardoor overstroomingen zijn veroorzaakt. Een aantal mijnen is verwoest. LONDEN, 2 Dec. Omtrent de gevolgen van de aardbeving deelt het Chileensche Ministerie van Buitenlandsche Zaken nog mee, dat tot nog toe te Talca 56 lijken wer den geborgen. Volgens de opgaven der troe pen, die met de opruimingswerkzaamheden bezig zijn, zal men er echter op moeten rekenen, dat dit aantal nog belangrijk stijgen zal. Uit Santa Cruz wordt gemeld, dat daar tot nu toe 13 slachtoffers werden gevonden, terwijl er aanzienlijke materieele schade werd aangericht. Volgens reizigers van den uit het zuiden komenden trein, zouden te Talca minstens 200 dooden en ge wonden zijn. Terwijl uit Curico gemeld wordt, dat geen menschenlevens verloren gingen, wordt uit Santiago de Chili gemeld, dat alle regeeringsgebouwen te Curico verwoest wer den. President Ivanez heeft zich naar het district Talca begeven om persoonlijk het reddingswerk te leiden. Nadere berichten uit Santiago melden, dat de stad Talca, die ongeveer 35.000 inwoners telt, geheel verwoest is. ONLUSTEN IN JOEGO-SLAVIë Kritieke toestand in Zagreb AGRAM, 1 December De univer siteit op het Koning Alexanderplein, waarin zich 500 studenten bevinden, wordt door politie en gendarmerie belegerd. De studenten hebben de staatsvlag naar be neden gehaald en een rouwvlag geheschen. Ook van het gebouw der Kroatische Boeren partij waait een zwarte vlag. Hedenmorgen kwam het herhaaldelijk tot botsingen. Bij een der opstootjes werd een 10-jarig knaapje gedood en een lid der jeugdorganisatie gewond. De bij de politiecharge gedoode man is een Sloveen, Petritsj genaamd. MUSSOLINI OVER HET PARIJSCHE VONNIS „De geheele Italiaansche natie voelt zich ernstig gekwetst." AGRAM, 1 December In de he den gehouden ministerraad heeft Mus solini verklaringen afgelegd over de Ita liaansche buitenlandsche poiitiek. Hij legde er den nadruk op dat de aandacht van alle regeeringen thans gevestigd is op de poging met Duitschland een overeenkomst te berei ken. Daarbij loopen echter de opvattingen zelf over de te volgen procedure nog ver uit een. Italië heeft zijn standpunt in deze aan gelegenheid sedert lang op duidelijke wijze geuit. Mussolini besprak vervolgens het nieuwe handels- en vriendschapsverdrag van Italië met China. Dit verdrag is niet alleen uit politiek maar ook uit economisch oogpunt van belang. Ten slotte roerde Mussolini het vonnis van de Parijsche jury-rechtbank aan tegen den Italiaanschen arbeider, die een plaatsvervan- genden Italiaanschen consul te Parijs ver moordde en daarvoor twee jaar gevangenis straf gekregen heeft. Mussolini verklaarde, dat het heele Ita liaansche volk zich door het vonnis van de Parijsche jury-rechtbank ernstig gekwetst gevoelde. De regeering begrijpt de veront waardiging van het Italiaansche vplk en ver heugt zich er over dat de betoogingen der Italiaansche studenten tegen het vonnis zich volkomen kalm afgewikkeld hebben. STEENEN IN DE WERKKAMER VAN DR. SEIPEL WEENEN, 1 December Hedenmid dag wierp een man eenige steenen tegen de ruben van een der zijkanten van het parlementsgebouw. Eenige steenen werden met zooveel kracht geworpen, dat zij de dikke spiegelruiten verbrijzelden en terecht kwamen in de werkkamer van den bondskan selier. De dader werd gearresteerd. Hij ver klaarde, zijn daad uit wanhoop te hebben ge daan, aangezien zijn uitkeering was inge trokken. HET LATIJNSCHE SCHRIFT Alle Turksche bladen zijn 1 December voor de eerste maal geheel in latijnsch letter schrift verschenen. De laatste weken werden reeds enkele kolommen in dit schrift afge drukt, EEN SCHIPBREUK PEKING, 1, December Naar uit Tsjefoe gemeld wordt, is nabij Sachalin het Chinee- sche stoomschip „Nantsja" gezonken. Het schip had een bemanning van 37 koppen. Naar de „Manch. Guard." meldt, moet de kunsthandel Colnaghi voor het zeldzaam- schoone zelfportret van Rembrandt aan den hertog van Bucchench 100.000 pd. st. be taald hebben. De voord'racht aan den gemeenteraad van Amsterdam inzake de uitgifte van grond in erfpacht op een deel van het IJsclubterrein en het Museumplein te Amsterdam aan de N. V. „eHt Museumtheater", bevattende de daaraan verbonden voorwaarden en den door de gemeente te verleenen steun, zal naar het „Hbld." verneemt, binnenkort ver schijnen. In de toelichting wordt o.m. uiteengezet, dat het door de N. V. bijeengebracht kapi taal groot f 1.200.000, aldus zal worden be steed: ongeveer f 400.000 wordt berekend aan rente en aflossing van de te sluiten lee ning tijdens het bouwen van den schouw burg. De overige acht ton worden gereser veerd voor het dekken der tekorten op de exploitatie, gedurende een aantal jaren. De bepaling van de vaste plaatsen, 120 in to taal, voor elk aandeel van f 5000 één, is gehandhaafd, het aantal zitplaatsen van het plan-Staal, 1000 a 2000 eveneens. „Door Bethanië Bloemendaal". Na de „Verhalen uit de levens van Gods lieve Heiligen" en „Helden en Heiligen", thans de derde reeks „Echte Vrienden," en als vierde „Hoe onze Lieve Heer leefde", door „Bethanië". En dat zegt eigenlijk al genoeg Alle ouders willen hun kinderen graag een goede en godsdienstige opvoeding geven, natuurlijk En al vroeg begint moeder te vertellen van Onzen Lieven Heer en van de H. Maria en van den H. Jozef. En dan van de Engelen en van den duivel, waarvoor je zoo moet oppassen En van de Heiligen Ja..ja, ook wel eens van de Heiligen, maar dat komt toch eigenlijk later wel eens. Heili gen zijn van die menschen.of liever, dat zijn heelemaal geen gewone menschen 't is natuurlijk heel mooi om een Heilige te worden, maar dat is toch niets voor gewone menschen kinderen dat moet O.L. Heer nu maar beslissen, daar kun je zelf toch niets aan doen dat moet zoo vanzelf komen En zoo is het voorbeeld door onze Heiligen gegeven, voor zooveel kinderen zonder vrucht, omdat ze dat voorbeeld niet kennen. Ze hebben er zelden van gehoord en als ze er al eens van gehoord hebben, dan staan die levens zoo ver buiten hun kinderlijke sfeer, dat ze hun gedachten daarop niet kunnen concentreeren en het niet met hun eigen da gelij ksch leventje in verband kunnen bren- De gelukkig steeds grooter wordende le ESSEN, 2 December In de groote ge delegeerden-conferentie van den Christeiij- Icen "Metaalarbeiders Bond, die Zondagmid dag te Essen werd gehouden, werd tegen den avond met algemeene stemmen besloten het voorstel der Rijksregeeriug tot beslissing van het conflict in de ijzer-industrie aan te ne men en de bemiddelingsactie van minister Seyering zonder voorbehoud te aanvaarden. De beraadslagingen van de gedelegeerden- conferentie van den Duitschen metaalarbei dersbond, die ook te Essen bijeenkwam, duurde bij het afzenden van dit bericht nog voort. Uit bestuurskringen verluidt, dat er een meerderheid is voor aanvaarding ven het voorstel der Rijksregeering, dimt ■ingevolge kan worden verwacht, clat binnenkort de ar- 'oeidsvrede in de ijzerindustrie van de Noord-Westgroep hersteld zal zijn. er eindelijk in toe iets voor te spelen en de quatremains, tot dat doel gekozen, heette eene aubade, ofschoon zij door de ruwe op eenvolging der tonen, de afgebroken ak koorden en de verschillende valsche noten niet te onderscheiden was van eene serenade, nocturne, rêverie of fantaisie. zoo weinig gevoel en uitdrukking lag er aan 't geheele stuk ten grondslag. Daarna droeg de jonge luitenant, ge- acompagneerd door Germaine, een lied voor en ook Juliane gaf op verzoek van mevrouw Havard, een zangstukje ten beste, waarvan Marcia, niet goed op de hoogte der heden- daagsche muziek, even veel begreep als van de onbegrijpelijke aubade. Juliane bezat geen fraaie stem. maar toch. dank zij de uitstekende lessen, zong zij heel aardig. Haar streven was altijd geweest, om het ruwe, het hoekige te verzachten en door kracht aan te vullen, hetgeen haar aan volheid ontbrak en meesterlijk was zij hierin geslaagd. Weliswaar wekte hare stem aan doening noch ontroering en zou zU nimmer de teedere snaren van 's menschen gemoed doen trillen, maar toch moest ieder bewon derend uitroepen. „Hoe mooi!" Luc was Marcia genaderd. „Wilt u ons ook iets voorzingen, juf frouw?" „O neen, dat zou ik heusch niet durven!" antwoordde zij zachtjes. „Weet u dan niet, dat eene stem als de uwe, niet anders dan bewonderd kan wor den?Juffrouw Juliane zorgt u eens, dat uw nichtje ons iets voorzingt." De Metaalbewerkersbond aanvaardt het voorstel ESSEN, 2 December Ook de Duitsche Metaalbewerkersbond heeft met meerderheid van stemmen het bemiddelingsvoorstel van Minister Severing inzake het conflict in de Duitsche Metaal-industrie aanvaard. DUSSELDORF, 2 December Nadat be kend werd, dat beide partijen in het metaal conflict het voorstel van Rijkskanselier Müller, om de beslissing inzake den arbeids tijd en de loonen in handen te leggen van Minister Severing, hadden aangenomen, heeft het Rijksverbond van werkgevers be sloten de uitsluiting op te heffen. De be drijven zullen weder worden opengesteld en de arbeiders zullen geleidelijk weer te werk worden gesteld, naarmate de bedrijfsmoge- lijkheden het toelaten. Een minachtend lachje plooide zich om Juliane's mond. „Inderdaad het is mij een groote eer juf frouw Marcia, als mijn nichtje te hooren benoemen," antwoordde zij met die lieftal ligheid, die Marcia zoo hinderde, omdat zij ze geheel in strijd achtte met Juliane's innerlijke gevoelens. „Dan misschien zou ik in dit geval meer invloed op haar kunnen uitoefenen om datgene te verkrijgen, wat u verlangtMaar zou het niet te veel gevraagd zijn? Immers, als men buiten woont, waar men slechts met weinig men schen in aanraking komt, gevoelt men zich allicht min of meer verlegenEn," ver volgde zij zachter, „gij weet, dat oom wat lastig is uitgevallen en alleen maar waar deert, wat voor de kunst werkelijk waarde heeftMisschien zou de onbedrevenheid van juffrouw De Laubly zijne zenuwen schokken. „Maar zjj is in 't geheel niet onbedreven, zij heeft uitstekende lessen gehad!" riep Luc met warmte uit. Marcia had Juliane's laatste woorden niet verstaan, maar het antwoord van Luc deed haar alles begrijpen en onwillekeurig bloos de zij. „Kom, kleine, zing ons iets zeer eenvou digs voor," sprak lady Trafford vriendelijk. „Misschien kent u wel een of ander Bretonsch liedje," voegde Germaine er be leefd of onbeschaamd bij. Marcia zag haar even onderzoekend aan en bloosde nog sterker. Veel geduld had zij niet en de verlegenheid, die zij eerst ge voelde, was verdwenen en had het zeer zerskring der twee eerstgenoemde boeken van „Bethanië" weten, dat dat juist het bij zondere van deze werken is de Heiligen worden er in voorgesteld, zooals zij ook wer kelijk waren gewone menschen, net als wij allen, die kleine kinderen geweest zijn, groot zijn geworden, en die alleen maar braaf en altijd edelmoedig geweest zijn, die graag goede vrienden wilden zijn van O.L. Heer en aan wie dan natuurlijk Jesus Zijn volle en groote vriendschap terug schonk En dat wordt dan verteld in een trant,die niet alleen voor kinderen begrijpelijk is, maar die hen moet boeien van 't begin tot 't einde. Wie zich onmogelijk kan voorstellen dat een va der tot zijn jongen zeggen zou „Maar jon gen, je moet je broertje niet zoo plagen, denk nu toch eens even aan wat moeder je heeft voorgelezen, hoe deed die Stanislaus Kostka altijd lief en goed en vriendelijk tegen zijn broer Dat moet jij ook doen Wie dat dwaas en overdreven vindt, laat die nu eens zich „Echte Vrienden" aanschaffen en een licht zal hem opgaan 't Is een prachtver- volg van de beide eerste reeksen En de kin deren, die dit boekje krijgen, zullen er van genieten Maar het allermooiste verhaal veel mooier nog dan de levens van alle Heiligen te zamen is het verhaal van 't leven van Jesus hier op aarde. En dat heeft „Bethanië' neergelegd in een waar juweeltje van een werkje „Hoe onze Lieve Heer leefde." Wat een groote liefde moet er zijn in het hart van degene, die dit heeft geschreven liefde voor de kinderen, dat zóó goed is getroffen de juiste toon, eenvoudig, kinderlijk, natuurlijk, boeiend maar vooral liefde voor O.L. Heer, dat Zijn leven hier op aarde ons zóó nabij wordt gebrachtZonder ook maar één enkel oogenblikje profaan te worden, is hier het leven van Jesus verteld in de gewoonste en begrijpelijkste woorden, die men denken kan. Het is een levend verhaal geworden, en op het ontvankelijk kindergemoed zal de persoon van Jesus met Zijn heerlijk karakter en Zijn liefde voor al Zijn g oote en kleine vrienden 'n onuitwischbaren indruk maken, maken. Geschreven als het is voor de kin deren, zullen ook de groote menschen het kunnen genietenen ontroerd worden door de zeer bijzondere schoonheid van dit werkje, Het kan dan ook niet anders, of dit boekje zal bij klein en groot een oprechte en wer kelijke liefde doen ontvlammen en aanwak keren voor O.L. Heer, die hier op aarde leefde, zóó als het ons hier verteld wordt Ouders en opvoeders, Gij die in dezen tijd van St. Nicolaas en Kerstmis misschien zult oopen door de groote magazijnen onzer ste den. en die onder de geweldige en overstel pende en elk jaar uitgebreider voorraden en soorten van speelgoed voor uw kinderen uw keuze tracht te maken, denkt eens een oogen blik aan de ziel van uw kinderen. Geeft hun eens deze boekjes, vooral het laatstgenoemde. Ze zien er smakelijk uit. Jan Wiegman heeft er mooie plaatjes bij ge teekend en uw kinde ren zullen er niet minder blij mee zijn dan met elk ander lees- of prentenboek, maar., dit is lectuur,waar uw kinderen iets aan heb ben Voor hun zieleleven Br. P.S. Genoemde boekjes zijn te verkrij gen bij Huize „Bethanië," Bloemendaal Reinildahuis, Marnixstraat 285, Amster dam Reinildahuis, Elandstraat 126, Den HaagReinildahuis, v. Vollenhovenstraat 10, Rotterdam Mevr. Bredius-Otterbeek, 33 Or. Nassaulaan, Amsterdam. De werkzaamheden aan den nieuwen zender, die te Huizen wordt gebouwd voor de „PHOHI" (Philips Omroep Holland- Indië) zullen in den loop van de maand December zoover gevorderd zijn, dat deze krachtige korte-golf zender met proefuit- zendingen zal kunnen beginnen. De ijverige amateurs in Indië, die reeds zooveel belangrijke waarnemingen uitvoer den over de ontvangst van de uitzendproe- ven van PCJJ, zullen omstreeks Kersmis met verdubbelde toewijding aan hunne toe stellen zitten te luisteren. Ook menige niet amateur zal naar de gelegenheid zoeken om een brokje van deze eerste proefuitzendingen op te vangen, die de wereldaether hem als Kerstgroet uit Nederland brengt. Sterker dan ooit zal dan bij allen die in Indië aan het Moederland denken, de wensch opkomen naar een spoedig begin van den geregelden omroep, waardoor Nederland- sche kunst en wetenschap, ontspanning cn wijding over de geheele wereld worden ver spreid. Daar deze zender, die met 130 KW primaire energie tot de grootste omroepzen- ders van de wereld gerekend mag worden, geheel en al door de Nederlandsche industrie is gebouwd, zal men de eerste uitzending terecht beschouwen mogen, als een bijzonder feit in de annalen van de Nederlandsche Radio, al ontbreekt dan ook hierbij het ver rassende element, dat geheel Nederland deed opkijken, toen den 12den Maart 1927 DINSDAG 4 DECEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek doo* het Boris Lensky Tno 3.00—4.00 Kniples 5.006.0O Gramofoonmuziek 6.007.15 Concert door het Bons Lensky Trio 7.15—7-45 Engelsche les, gevor derden 8.058.35 Boekbespreking 8.3511.00 Con cert door het Omroep-orkest o. I. v. Nico Treep. A. Leo- polder-piano. A. Graaf-piano 9.30—10.00 L-.zmg door F. W. Scharroo, Maioor der Genie ic.oo (Ver volg) Concert 10.30 Persber. 10.40 (Vervolg) Con cert. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsluitend K.R.O.- u«tz. 12.301.3 Concert door het K.R.O.-trio 5«30— 6.30 Gramofoonmuziek 6.307.00 Duitsche les 7.007.3o Cursus Kerklatijn, beginners 7.308.00 Cursus kerklatijn, gevorderden 8.008.30 Lezing door Ing. C. F. Verhorst Iets over oliën en vetten 8.30 Opera-avond. Mej. H. Bakker-sopraan. Mej. J. Immink-ait. Jules-tenor. H. Bloemgarten-bas. Het versterkte Amsterdamscbe salon-orkesto. iv. F;R. Boshart, DAVENTRY, 1600 M. 1.20—2.20 Orkestconcert 2.50 Voor de scholen 3.50 Muziek. 3.55 f ransche les 4.20 Orkestconcert 4.35 Lezing Shaw. 4.50 Orkest- concert 5.35 oKinderuurtje 0.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.5 Muziek 7.05 Pianomuziek van Schu- bert 7.20 Lezing 7.35 Muziek 7.45 Wetenschap pelijke lezing 8.05 Concert door de militaire kapel, de la Porte-alt 8.208.50 Lezing 9.20 Nieuswber. - 9.35 Muziekles 9-55 Nieuwsber. ic.oo „The Grey Parrot" en „The Monkeys Paw," twee dram. schetsen van W. W. Jacobs 11.00—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50— 2.10 Orkest- concert 4.055.05 Orkestconcert 8.20 Litter, cause rie 8.3511.20 „Die lustige Witwe," operette van Lehar. Groot orkest, koor, soli. LANGENBERG, 469 M. 10.35—"*I5 Uit Wagner's „Lo hengrin" 11.30 Mechanische miuziek 1.251.50 Orkestconcert 7.20 Orkestconcert 8.20 Het Duitsche Volkslied (4). Weragkoor Daarna vervolg v. h. Orkest - concert. KONIGSWUSTERHAUSEN (ZEESEN), 1250 en 1680 M. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Concert 5.207.05 Lezingen /.20 Concert. D. Lorenz. Dr. Fortner en M. Kuttner 8.20 Concert. A. Weiss-atL Prof. Pril-fluit. R. Hernried en W. v. Vultee-piano 8.50 De journalist spreekt. HAMBURG, 395 M. 5.35 Dansmuziek 7.20 Pianocon cert 8.30 Volksliederenconcert. Orkest en L. Hagedor sopraan 9.50 Vroolijke volksliederen 10.50 Uitz« uit het Georgpalast. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Triocon cert 8.35 Orkestconcert 9.35 Concert Muziek van de Grenadiers en medew. van solisten Soldatenliederen. voor het eerst de stem van den Eindhoven- schen laboratoriumzender in de Oost werd gehoord. Rijksminister van binnenlandsche zaken, Severing;, bemiddelaar in het conflict in de ijzerindustrie natuurlijk verlangen naar eene kleine wraak, neming opgewekt. „Tot mijn spijt kan ik u dat genoegen niet verschaffen," hervatte zij kalm, „want bij ons spreekt men, hoe jammer ik het ook vind, geen Bretonsch, maar, daar lady Trafford mij gevraagd heeft iets te zingen, zoo wil ik haar dit pleziertje aandoen Luc stond al op, om haar naar de piano te geleiden. „Hier is mijn muziekmap, wilt u misschien zien, of er iets bij is, dat u kent?" vroeg Juliane beleefd, „en mag ik u accompag- neeren?" „Dank u! Ik ben alleen maar bang, dat mijne muziek niet in uw smaak zal vallen, zij is zeer antiek! Alice zag mijnheer Nalys veelbeteekenend aan en fluisterde ondeugend: „Misschien wel: Mon rocher de Saint-Malo Mijnheer Nalys vertrok echter geen spier. Evenals de meeste menschen hier in dit salon vereenigd, was ook hij een hartstoch telijk muziekliefhebber, een vaste habitué op alle concerten, en wat meer zegt, een ken ner. Niet zonder belangstelling zag hij toe, hoe Marcia zich van hare handschoenen ontdeed, en verwachtte geduldig eene of andere gevoelvolle romance, met bevende stem gezongen, maar het jonge meisje aan de piano was zoo'n liefelijke verschijning, dat men wel met pleizier naar haar moest luisteren. Tot hun groote verwondering hief Marcia de eerste accoorden aan van de zoo beroemde aria „Casta diva" uit de opera: „Norma." Hoe durf jij zulk een stuk te kiezen" meende Alice. Ook Juliane stond verbluft en Sloeg van verbazing de handen in elkaar met een grappige beweging van schrik, en even later stond zij op, om de deur der kleine zaal te sluiten, uit vrees, zooals zij zachtjes Ray mond vertelde, dat deze keuze geen goeden indruk op haar lieven oom zou maken. Doch reeds bij den eersten ioon verstomde het gefluister en werd alle verbazing, ja loezie en ontroering op zij gezet, om met spanning te luisteren naar het heerlijk con cert. Het scheen hun allen toe, of plotseling eene of andere beroemde zangeres in hun midden was verschenen en hen allen aan hare lippen boeide. Langzaam en vol zweef den de tonen door het vertrek, afwisselend sterker en zachter! Het was alsof eene priesteres uit de oudheid, in nevelen en damp gehuld, hier de geheimen ontvouwde, haar door de natuur in al de wonderlijke praal en grootheid medegedeeldZulk een indruk tenminste maakte het gezang op een ieder, en wat meer zegt, het deed voor een oogwenk alle andere gedachten varen. Eenvoudig en kalm stond Marcia op, maar toch gevoelde zij, dat zij in de oogen van het min of meer uitgelezen gezelschap hooger was gerezen en dat zij niet meer met eene zekere minachting of geringschat ting door hen werd aangekeken. (Wordt vervolgd.). De bond van rijwiel- en motorhandelaren (B.R.H.N.) hield onder voorzitterschap van den heer J. Baakman te Assen zijn 25e jaar vergadering in het Y-paviljoen te Amster dam. 35 afdeelingen. tellende 1521 leden, wa ren vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental op 1 October jj. 2404 bedroeg. De ontvangsten over het afgesloten vereenigingsjaar beroegen f 28.458.52, de uit gaven f 27.643.93. Het reservefonds bedroeg op 1 Oct. f 9319.50. De aftredende voorzitter werd met alge meene stemmen herkozen. De begrooting voor het jaar I October 192830 September 1929 in ontvangst en uitgaaf sluitend met een eindbedrag van f 22.000 werd onveranderd goedgekeurd. Men meldt ons uit Nijmegen: Hedenmid dag aanvaardde de nieuw benoemde hoog leeraar in het strafrecht Prof. W. J. A. Duynstee C.s.s.R. als opvolger van Prof. Mr. W. Pompe, die zijn benoeming naar Utrecht gevolgd is, zijn ambt met een rede over de Leer der Straf van den H. Thomas van Aquino.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9