Buitenlandsch Nieuws ë- FEUILLETON Wie wordt Koning van Hongarije? RADIO-OMROEF DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 4 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 MARCIA DE LAUBLY DE HERVATTING VAN DEN ARBEID DE GEVOLGEN VAN DE AARDBEVING GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN De meerderjarigheid van den koningszoon in Lequeitio, kroonprins Otto, heeft de ko ningskwestie in Hongarije op den voorgrond geplaatst. De beweringen van de regeering, dat deze kwestie niet actueel is, is een holle frase. Het verbod van alle propaganda en den geproclameerden godsvrede beletten niet, dat de koningskwestie het onderwerp is van alle besprekingen der politieke kringen. Het is opmerkelijk, dat zich inderdaad alleen de politici met deze kwestie bezighouden. De groote menigte staat tamelijk apathisch tegenover deze geheele beweging. Ter ge legenheid van Otto's verjaardag heeft graaf Albert Apponyi hem reeds als koning be groet. In het kamp van de vrije konings kiezers heeft deze demonstratie zenuwach tigheid veroorzaakt, wat begrijpelijk is; en ze verlangen ook voor zich propaganda-vrij- heid. Minister-president graaf Bethlen zelf is met opmerkelijke scherpte tegen de legiti misten opgetreden, door te verklaren,, dat de regeering op het standpunt van de ont- trooningswet staat, die het Huis Habsburg uitsluit van de troonopvolging; dat ze zich verder houdt aan dat artikel van de wet, waarin wordt uitgesproken, dat Hongarije een koninkrijk is. waarin het koninklijk gezag tijdelijk rust. Graaf Albert Apponyi. De houding van Graaf Bethlen in de ko ningskwestie dreigt nu zijn eigen partij te schokken. Tot de regeeringspartij behooren zoowel legitimisten als vrije konings-kiezers. Voor de legitimisten is Aartshertog Otto de rechtmatige koning van Hongarije. Ze ont kennen de rechts-basis van de onttroonings- wet en van de geheele wetgeving sedert de omwenteling. Voor hen bevindt Hongarije zich op het oogenblik in een toestand van staatsrechtelijke anarchie. Graaf Bethlen heeft als antwoord op de legitimistische ver- jaars-reden verklaard, dat betoogen, waar in de koningszoon Otto Hongaarsch koning wordt genoemd indruischen tegen de grond wettelijke opvatting en niet kunnen worden toegelaten. Hij heeft gezegd, dat de legiti mistische propaganda niet langer kan wor den geduld, als er pogingen zouden worden gedaan, om de praktische gevolgtrekkingen uit deze overtuiging te maken. Deze verkla ringen van den minister-president hebben op het legitimistische kamp den indruk ge maakt van een tweeden slag bij Budaors, die alleen niet op het open veld is geleverd, maar aan de groene tafel van de eenheids-partij. Bethlen heeft willen zeggen, dat een actie, die er op uit is, om den oudsten zoon van koning Karei in het land te halen, zou wor den beantwoord met een herhaling van de gebeurtenissen na den slag van Budaors. De tegenstelling in de opvatting van de legitimisten en den minister-president uit zich niet alleen bij den uitleg van de sedert de omwenteling besloten wetten, maar ook tegenover de pragmatieke sanctie. De prag matieke sanctie is voor de legitimisten een geldige wet. Daarentegen heeft Graaf Beth len in het Huis van Afgevaardigden herhaal delijk verklaard, dat de natie het recht weer heeft verkregen, om vrij over haar lot te beschikken en door de pragmatieke sanctie in geen enkele richting is gebonden. Hij heeft in zijn rede van Groot-Zinkendorf grond- wets-herzieningen aangekondigd, die klaar blijkelijk de rechts-verhouding van de natie tot den koning opnieuw moeten regelen. Hij heeft ook daarmee de legitimistische ideolo gie een zwaren stoot gegeven. In het kamp van de legitimisten zelf heerscht geen éénstemmige opvatting. De fractie Graaf Albert Apponyi wenscht de kroning van Otto zonder de minste beper king; Albert Berzeviczy eischt, dat Aartsher tog Otto eerst plechtig afstand doet van de Oo6tenrijksche erflanden en zich verplicht, de militaire en financieele krachten van het land nooit te gebruiken, om zijn aanspraak op vreemde tronen te bevredigen. Graaf Julius Andrassy heeft het herstel van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie, in ver kleind formaat, op het oog. Op het gebied van de buitenlandsche politiek is de eene vleugel van de legitimisten Fransch-vriende- lfjk georiënteerd; hij hoopt van Parijs de bevordering van zijn plannen. Een andere groep wenscht aanleuning aan Duitschland. i De plannen der vrije konings-kiezers zijn natuurlijk veel minder duidelijk. Een tijdlang scheen het, alsof de zoon van Aartshertog Frederik de meeste kansen had. Maar deze candidatuur werd onder den sterken druk van de leden van het Huis 'Habsburg, offi cieel ten minste teruggetrokken. Legitimis tische kringen beweren, dat Horthy zelf naai de kroon wil grijpen, daar hij in de lange jaren als stadhouder zich heeft gewend aan koninklijk eerbetoon. Ook Aartshertog Jozef wordt telkens weer voor den troon ge noemd. Daarnaast worden de namen van buitenlandsche prinsen gehoord, die zeker graag de Hongaarsche kroon op hun hoofd zouden zetten. Maar op het laatste oogen blik zal die partij, wier vertegenwoordigers juist de macht in handen hebben, haar candidaat op den Hongaarschen konings troon brengen. Graaf Bethlen heeft wel verklaard, dat hij niet van plan is door een staatsgreep tot een oplossing te komen en de koningskwestie alleen kan worden opgelost door de grondwettelijke factoren der natie; maar het is niet onmogelijk, dat de woorden van Graaf Bethlen op zekeren dag worden gedementeerd door feiten. Al banië is er een klein voorbeeld van, hoe er in den nacht koningen kunnen worden ge maakt. De oplossing van de Hongaarsche koningskwestie is wel gecompliceerder, maar toch alleen, wanneer een Habsburger op den troon zou willen stijgen. Hierop schijnen de vrije konings-kiezers te reke nen, die tegenwoordig in Horthy en Beth len een krachtigen steun hebben. HET LIJDELIJK VERZET DER OOSTEN- RIJKSCHE P. T. T.-AMBTENAREN WEËNEN, 3 Dec. (V. D.) De Bondskanse lier, Dr. Ssipel, had na zijn terugkeer uit Innsbruck 'n onderhoud met den Directeur- Generaal der Posterijen, over den toestand, die geschapen is door het lijdelijk verzet der Post-, telefoon- en telegraaf-ambtenaren. In de krin gen dezer ambtenaren gaat het gerucht, dat de regeering haar toevlucht zou willen nemen tot het toepassen van disciplinaire maatregelen, ter bestrijding van het lijde lijk verzet. De vertegenwoordigers van het personeel verklaren, dat toepassing van zulke maatregelen den strijd slechts ver scherpen zullen. In het algemeen is de stemming onder de ambtenaren echter wel hoopvol. Men verwacht van de onderhande lingen der parlementaire partijen in ieder geval eenig resultaat. Tengevolge van het lijdelijk verzet hebben zich tot hedenavond op het hoofdpostkantoor te Weenen ruim 700.000 poststukken opgestapeld. De Zondag door dr. Seipel te Inssbruck gehouden rede heeft onder het postpersoneel bevreemding gewekt. De Bondskanselier sprak over da den van sabotage, welke, volgens de verkla ringen van het postpersoneel, niet waren begaan en waartoe men evenmin plan had. Tevens verklaarde het personeel, dat men na de rede van Dr. Seipel het lijdelijk verzet consequent zal doorzetten. CHAMBERLAIN OVER DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND LONDEN, 3 Dec. (V. D.) Hedenmiddag sprak Sir Austen Chamberlain in het La gerhuis over de doorvoering van artikel 431 van het vredesverdrag van eVrsaille. Cham berlain verklaarde, dat men zich in de eerste plaats met de uitvoering van het vredesverdrag moest bezig houden voor zoo ver het rechtskwestie was. Daarnaast was er natuurlijk ook een politieke kwestie, maar wat de rechtskwestie betreft zijn de juridi sche adviseurs der Engelsche regeering van meening, dat Duitschland zijn uit het vre desverdrag voortvloeiende verplichtingen nog niet heeft uitgevoerd en daarom het recht mist, de terugtrekking van de troepen uit het Rijnland te eischen. De voornaam ste verplichting, welke Duitschland nog niet had uitgevoerd, was de uitvoering van de herstelbetalingen. Volgens Chamberlain konden aan Duitschland slecht dan de in artikel 431 omschreven tegemoetkomingen worden gedaan, als Duitschland aan zijn verplichtingen in deze had voldaan. Inzake de politieke zijde van de zaak, was Cham berlain van meening, dat deze minder ge wichtig was, maar hierbij kwamen overwe gingen van allerlei aard in het spel. De En gelsche regeering zou alles in het werk stel-- len een spoedige ontruiming van het Rijn land door de Belgische, Fransche en Engel sche troepen mogelijk te maken, waarbij echter de rechten der geallieerden, welke o.m. inhouden, dat het handhaven der be zetting zoolang het vredesverdrag dit aan geeft, geoorloofd is, gehandhaafd dienen te blijven. DE DUITSCHE DELEGATIE VRIJDAG NAAR LUGANO BERLIJN, 3 Dec. Volgens de „Vossische Zeitung" zal de Duitsche delegatie zich Vrij dag naar de zitting van den Volkenbond in Lugano begeven. Dr. Stresemann wordt ook ditmaal vergezeld door staatssecretaris von Schubert en „Ministerialdirector" Dr. Gaus. DE REIS VAN SEVERING BERLIJN, 3 Dec. Naar de „Vorwaerts" vemc "~>t zal de minister van Binnenlandsche Zaken Severing waarschijnlijk Woensdag weer naar Berlijn terugkeeren. Hij zal zich voor het opstellen van zijn definitieve uit spraak nog eens naar het Roergebied be geven. Het bericht, dat de uitspraken reeds aan het eind van deze week te verwachten is, is onjuist. ESSEN, 3 Dec. V.D. De directies van het Verbond van Werkgevers der Noord westelijke IJzerindustrie, hebben Zondag in de namiddaguren bericht ontvangen, dat de uitsluiting opgeheven is. De weder tewerk stelling voor zoover deze mogelijk is, heeft nog hedenochtend plaats. Bij de grootere ondernemingen, die hun ovens opnieuw moeten aanmaken, zullen de voorbereidende werkzaamheden voor de hervatting van den arbeid echter zeker nog veertien dagen in beslag nemen, zoodat het volle bedrijf zich eerst geleidelijk zal herstellen. Een besluit tot opheffing van de uitslui ting van de zijde der werkgevers, was niet meer noodzakelijk, daar zü zich reeds voor bereid hadden op de mogelijkheid, dat de vakbonden zich met de arbitersrol van den Rijksminister van binnenlandsche zaken, Severing, accoord zouden verklaren. STERKE SNEEUWVAL IN TIROL WEENEN, 3 Dec. Omtrent den sneeuw val van Zondag vernemen wij nog nader, dat tusschen de stations Langen en Daalen over een afstand van 50 a 60 meter een lawine neerstorte, waardoor dit gedeelte van den Arlberg-spoorweg met een 6 meter dikke sneeuwlaag bedekt werd. Een half uur later stortte een tweede lawine op het stations gebouw van het station Langen, waardoor een goederenloods omver werd geworpen en drie personen, die zich in de hal van het station bevonden, licht werden gewond. De verkeers- storingen op de Arlberg-lijn en de Mitten- waldbahn zullen nog wel eenige dagen duren. Het station Langen is ontruimd, aangezien het door andere lawines bedreigd wordt. INNSBRüCK, 3 Dec. V.D. In geheel Tirol duurt de sterke sneeuwval voort. Tengevolge van lawines, zijn groote ver- keersstagnaties ontstaan. De Arlbarglijn heeft den dienst moeten staken. Op een station werd een loods vernield. Op de Mittenwaldbahn moest het verkeer wegens de lawinestortingen, gestaakt worden. Aman Oellah besloten een Afghaansch mi nister te zenden naar de oproerige stam men, om onderhandelingen te voeren. De minister heeft een eerste samenkomst gehad met den leider der opstandige stammen, Schinwari. De regeering verlangt, dat de opstande lingen zich onmiddellijk zullen onderwer pen.. Ingeval het ultimatum van de Afghaan- sche regeering door de stammen afgewe zen wordt, zal de regeering gedwongen zijn tot maatregelen tegen de opstandelingen over te gaan. De regeering verwacht het antwoord op het ultimatum in 48 uur. Koning Aman Oellah leidt zelf de opera ties tegen de opstandelingen. De hoop op een vrijwillige bijlegging van de oneenigheden tusschen de Afghaansche regeering en de oproerige stammen, is zeer gering. In Jallalabad LONDEN, 3 Dec. V. D. Naar verluidt is het paleis van koning Aman Oellah, in Jallalabad, door revolutionnairen in brand gestoken en in vlammen opgegaan. Ook verschillende regeeringsgebouwen zijn door hen in brand gestoken. De onlusten breiden zich nog uit. Volgens een ander bericht is ook de vlieghaven in Jallalabad verwoest en zijn alle gebouwen daar verbrand. HET VOORSTEL VAN BRITTEN Het antwoord van Baldwin niet doorgegeven? Volgens een bericht uit Washington aan de „Herald-Tribune", heeft de minister van buitenlandsche zaken, Kellogg, in het onderhoud, dat hij met den Engelschen ambassadeur Sir Esme Howard heeft gehad, geweigerd om het telegram van antwoord van Baldwin op de uitnoodiging van het congreslid Britten, tot een Engelsch-Ame- rikaansche bespreking over de ontwapening ter zee, aan Britten te doen toekomen. Het blad neemt aan, dat het telegram van ant woord van Baldwin, niet aan Britten zal overhandigd worden. NIEUWE BOMAANSLAG TE MELBOURNE Vijftien gewonden Zaterdagavond is in de Grieksche club een bom ontploft. Er werden, naar gemeld, vijftien personen gewond. De politie heeft acht verdachten aange houden. Zij tracht den aanstoker te vinden van de jongste bomaanslagen, die, naar men gelooft, worden uitgevoerd door iemand, die onder communistischen invloed staat. De acht personen, die Zaterdagavond waren gearresteerd onder beschuldiging medeplichtig te zijn aan den bomaanslag op de Grieksche club, waarbij vijftien perso nen werden gewond, zijn voor de recht bank verschenen, doch zij werden onder borgstelling vrijgelaten, ondanks de heftige protesten van de politie. DE MOORD OP OBREGON De vonnissen bevestigd Het hoogste rechtscollege heeft het dood vonnis over den moordenaar van generaal Obregon, José Toral, uitgesproken, bevestigd evenals de gevangenisstraf van 20 Jaar tegen de moeder-overste Concepcion. NEW-YORK, 3 Dec. De voorloopige eind cijfers, die officieel betreffende de slacht offers van de aardbevingsramp worden ver strekt, spreken van 300 dooden en 500 ge wonden. De steden Constitucion en Talca zijn volkomen verwoest, andere plaatsen ge deeltelijk vernield. De materieele schade wordt op 100 millioen dollar geschat. DE ONLUSTEN IN AFGHANISTAN Onderhandelingen met de opstandelingen KONSTANTINOPEL, 3 Dec. V. D. Naar uit Kabiel gemeld wordt heeft koning Jackie Coogan in proces Voor de Chancery Division van High Court of Justice te Londen is dezer dagen een proces behandeld met den jeugdigen filmster Jackie Coogan als eischer. Jackie, die eigenlijk John Henry heet, kon met het oog op zijn leeftijd zelf niet als eischer in rechten optreden en nam daarvoor zijn vader in den arm. De eisch betrof het beletten van de drukkers en de uitgevers van het blad de „People" om een reeks artikelen voort te zetten, die door het eischertje getee- kend waren. Jackie was half November met vader en moeder en zijn manager uit Parijs naar Engeland gekomen. Zijn ouders hadden hem verboden interviews toe te staan of artikelen te onderteekenen en Jackie was gehoorzaam geweest. Toch verscheen in de .People" van verleden week Zondag een arti kel met het opschrift: „Wat iedere moeder wenscht te weten", „Hoe een ,,Kid" million- nair kan worden", door Jackie Coogan. In de inleiding werd o.a, gezegd: „Gij zult zeggen, dat Charlie Chaplin Jackie Coogan „maakte". Ongetwijfeld; maar er moet daar voor meer hoodig zijn. Daarom heeft de „People" Jackie gevraagd ons zijn lezing te geven". Toch waren er in het geheel geen inter views geweest, wat door den heer en mevrouw Coogan schriftelijk was bevestigd. Aan het slot van het artikel stond dat er de week daarop een tweede artikel zou ver schijnen. Het bleek, dat een syndicaat in 1927 in Amerika de levensgeschiedenis van Jackie Coogan had gekocht en dit geschikte „stuff" vond om te gebruiken nu Jackie in Engeland was. De redacteur van de „People" kocht hej manuscript en publiceerde het eerste stuk. De zaak is ten slotte met een sisser afge- loopen, doordat de gedaagden zich verbonden het niet voor te stellen alsof de artikelen aan de „People" waren meegedeeld, nadat Jackie in Engeland was aangekomen. Mislukte Bankroof Gistermorgen verscheen voor het loket van het filiaal der Dresder Bank te Berlijn een als arbeider gekleed persoon die den kassier zonder een woord te spreken een briefje voorlegde, waarop stond, dat hij onverwijld 8000 mark moest hebben, daar hij anders het gebouw „met handgranaten zou bewerken". De kassier antwoordde dat hij eerst de brandkast moest openen, liep de kamer uit, haalde een agent, maar kwam te laat. De Vogel was gevlogen. Inbraak in een juwelierszaak In den nacht van Zondag op Maandag hebben te Berlijn inbrekers een stuk uit een ruit van een juwelierszaak gesneden en voor 8000 M. kostbaarheden gestolen. Geheime stukken ontvreemd Tot de gearresteèrden wegens de inbra ken bij Fransche officieren te Mainz behoort de Vervaltungsoberinspektor Hans Kratz, in wiens kantoor en woning huiszoeking is ge daan, waarbij papieren in beslag werden ge nomen. Oberregierungsrat Lanze protesteer de daartegen bij den chef van den Fran- schen generalen staf, waarop men hem mede deelde, dat een der ordonnantiën van de Rijnlandcommissie, spionnage betreffende, was overtreden. Kratz zou getracht hebben door bemiddeling van drie beambten, die eveneens zijn aangehouden, maar later weer vrijgelaten', militaire stukken en projecten in handen te krijgen. IJpolderroodstar f 2.50—2.60; id. Bevelanders f 2.502.60 i'. blauwe eigenh. f 33.10; Anna Paulowna zand, f 3 3215; Hillegommer zand i 3.25; Drentsche eigenheimers f2.io-3.25;Flakkeesche eigenheimers^ 2.702.8o,i d.juin (per 50 kg. f3.504.50, id. eigenh. poters f 1.752; Spuische eigenheimers f 2.702.90, id. eigenh. poters 2 2.20, id. roode star poters f 1.752; Friesche borgers f 2.60 2.70 per hl. AMSTERDAM, 3 Dec. Vee. Ter markt waren heden aan gevoerd 475 vette koeien waarvan de prijzen waren ie qualiteit 100—112 o., 2e 8098 c., 23e 6678 c. per kg. slachtgewicht; 100 melk- en kalfkoeien f 300400; 75 vette kalveren ie qual 100110 ct., 2e 8898 c., 3e 74 86 c. per kg. levend gewicht; 50 nuchtere kalveren f 14—22 136 schapen f3440, 730 varkens, Hollandsche Overz. en Geldersche ie qual 8587c., Hollandsche 2e qual 80—85 (afloop lager), vette varkens 83—85 c, per kg. slachtgewicht; 17 paarden f 100225. HOORN, 1 Dec. Vee. Aanfgevoerd 3 zeugen, f 60110; 32 schrammen, f 1840; 196 biggen, 6 paarden f 150250 Handel goed. ALKMAAR, 1 Dec. Vee. Aangevoerd 9 paarde f 250—310, 21 nuchtere id. f 1128, 204 schapen f 2345» 8 magere varkens f 2226, 173 biggen f 1018, 4 bokken en geiten f4—10. Boter per 0.5 kilo'f 0.08—1.15- Groote eieren f 8.25 9.9.25, kleine f 710 per 100 stuks. ALKMAAR, 3 Dec. Varkens. Aangevoerd 748 stuks vette 7075 c., zouters 6667 c. per kg. APELDOORN, 3 Dec. Eieren. Aanvoer 15.000 stuks. Prijzen f 1012, middenprijs f11,25 Handel gewoon. ROERMOND, 3 Dec. (Coöp Roerm. Eiermijn). Aanvoer 595.000 stuks. Groote eieren f 9.3010.80, kleine idem f6.109 eendeneieren f7.307.80. HOORN, I Dec. (Beurs Parkzaal.) Rogge f 11, tarwe f 11 y212, gerst fn12)4 haver f 1112 per 100 kg. grauwe f 20—24, vale erwten (hgroote) f 1821, wijker vale f1416 V2, bruine boonen f3235» witte boonen f38 per hl.; mosterzaad f 3831/2 per 70.kg,; karwijzaad f 18, maanzaad f 17iS per 50 kg. ROTTERDAM, 3 Dec Fijne zaden. Blauw maanzaad f 3435, karwijzaad f 3637, mosterzaad geel f lijn zaad (voer) f 17—18, id. (zaai) f 2022, Boekweit Amerik. stoomend f 14.85, Koningsberger Nov. ie helft Dec. afl. f 13.40. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe en bonte f 3.203.60, id. eigenheimers f 2.302.50, Brieische eigenh. d 2.503, blauwe eigenh. f2.502.70, poters f 1.603.10, bravo s f3.203.50, Bevelanders f2.303.50, Westl. zand ronde 7—8 c. per kg. Aanvoer tamelijk, vraag tamelijk. Vlas. Aangevoerd 4697 kg. blauw, f 1.301-55» 8000 kg Groningsch f 1.201.45,14.400 kg. Holl. geel. f qi.301.50 600 kg. dauwroot f 1.101.20 Handel vlug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 556 vette runderen» 236 vette en graskalveren, 1252 schaoen en lammeren, 958 varkens. De prijzen waren als Volgtkoeien ie qual. f 1.00 1.05, 2e qual f 0,850.95, 3e qual. f 0I650.55, ossen ie qual f 0.951,00, 2e qual, f 0.800.90, 3e qual f o 650.68 kalveren ie qual f 1.701.75, 2e qual f 1.401,30, 3® 1"al f 1.201.30, schapen ie qual 0.650.70, 2e qual. f 32 qual f lammeren f 0.850,90, varkens ie qualf ot72 0.75, ae qual f 0.600.65, 3e qual f 0.580.60 export f 0.65 0.67. Vette runderen handel niet vlug, prijzen stationnaier. Kalveren met hooge prijzen, eerste soorten gingen lot van de hand, 2e en 3e qual. minder vlug. Schapen met tragen handel en afloopende prijzen. Varkens ramelijk traag; exportvarkens hooge prijzen. AXEL. 1 Dec. Granen. Ter markt werd heden betaald voortarwef 11n.75,roggef 10qil.gerstf 11.7512.50, haver f 910.2t erwten f 1920. AMSTERDAM, 3 Dec. Aardappelen. Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwssche bonten f 3.203.30, id. blauwen 3.203.30 id. bl. eigeeheimers f 33.10, id. juin (per 50 kg.) f 3*504«5<># id. eigenheimers f2.602.80 id. blauwe poters f 2.252.35, id. bonte poters f2. id. bonte poters f2.202.30; Groninger bravo's f210 NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELE, m.s., 30/11 v. Bandholm te Altona. ALPHA, m.s., 30/ii v. Lacehamn te Hambuig. AMAZONE 30/11 v. Hamburg n. Odense. BERK 30/11 v. Archangel te Providence. BEURSPLEIN 1/13 Brunsbüttel gep., Rott. n. Oxelösund. BEVERWIJK 1/12 135 mijl W. v. Valentia, Swansea n. Boston. BOOMBERG 2/12 Brunsbüttel gep., Sundsvall n. Am sterdam. BRUNSWIJK 3/12 Ouessant gep. Vivero n. Rott. CALANDSPLEIN a/ia 75o mijl v. Valentia, Wabana n. Rott. CELAENO pass 3/12 Pernambuco, Gulfport n. B. Ayres. DRIEBERGEN 1/13 Lizard gep.» Montreal n. Rott., DUBHE 28/ti v. Montreal n. Antw. ELLÈWOUTSDIJK 30/11 v. Hamburg te Santos. ENGELINA, m.s., 30/11 v. Golborg te Holtenaij. GAASTERLAND 1/11 v. Grangemouth n. Rott. GEERTJE z.s. 28/11 v. Harburg n. Helgoland. GELDERLAND 30/11 v. Penrhyn n. Teignmouth. GRONINGEN sleepb. 28/n v. Dakar, v. IJmuiden n. B. Aires met 2 lichters. HOFPLEIN 2/13 v. Rott. te Narvik. JEANETTE 30/11 V. Plymouth te Teignmouth. JOHANNA 2/12 v. Gent n. Bordeaux. JUNO 28/11 te Tarakan. KATENDRECHT i/ia Constantinopel gep., Pierton n. Batoum. MAAS a/12 v- Rott, te Sundsvall. MAASBURG 1/12 Azoren gep. Rott. n. Vancouver. MAASHAVEN 3/i3 Brunsbüttel gep.» Maksiakte n. Rotterdam. MARGRIETHA 28/11 v Denemarken te HarDurj. MIDSLAND 30/11 V. Goole n. Antwerpen. NOORDWXJK a/12 Maas-vuurschip gep., Bilbao n. Emden. OOSTZEE, sleepb., 30/it v. Port Said n. Huelva, met een baggermolen. PALEMBANG 28/11 te Singapore PARKLAAN 1/12 B. Ayres Roads gep., B. Ayres n. St. Vincent (v.o.j. PHOBOS 27/11 te Htkoshima. RANDWIJK 2/12 Ouessant gep., Emden n. Algiers. RIJSWIJK 30/11 v. Leith te Bordeaux. SASSENHEIM 30/11 v. Mobile te Kingston. SEINE, sleepb., 1/13 Perim gep., Rott. n. Aden SELENE 28/11 v. Singapore n. Yokohama. ST. Jans St. JANSLAND 1/12 v. New Castle te Sluiskil. ST. PHILIPSLAND 30/11 v. Kopenhagen te Newcastle, STAD ZALTBOMMEL 1/12 v. Cardiff n. Lissabon. STAD ZWOLLE 1/12 v. Shields te Lissabon. SULTAN VAN KOETEI 26/11 v. Singapore n. Saigon, TRITO 2/12 Lizard gep. Belfast n. Amst. TROMPENBERG l/ia Prawlepoint gep., Rott. n. Oron. UNIO 28/11 v. Singapore n. Penang. UTRECHT 27/11 v. Singapore n. Bangkok. WASSENAAR 29/11 v. Baltimore te New York, WESTLAND 1/12 v. Leith n. Rott. WOENSDRECHT 3/12 v Rouaan n Rott. WOLDSUM 3/12 Prawlepoint gep., Montreal n. Ant- werpen. ZEESTER 1/11 v, Aalborg te Holtenau. STOOMVAART MIJ NEDERLAND BALI (thuisr.) 1/12 van Marseille J. P. COEN (uit-.) 2/12 van Genua JOH. DE WIT (thuisr.) 2/12 van Port Said. FIOUW 2/12 van A'dam naar Java3/12 te Antwerpen. MAPIA (thuisr.) 2/12 te Londen. RONDO (thuisr.) 1/12 van Marseille. SINGKEP (uitr.) 1/12 te Port Said. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND 3/12 van Amsterdam te Hamburg. GELRIA (uitr.) 1/12 van Santos. MONTFERLAND 1/12 van Amsterdam n. Buenos-Ayres ORANIA (thuisr.) 2/12 van Las Palmas. ZAANLAND (thuisr.) 30/11 van Teneriffe. ZEELANDIA (uitr.) a/12 van Oporto. WATERLAND (thuisr.) 30/11 te Montevideo, vermoede lijk vertrek 1/12. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ACHILLES van Cephalonia naar Zante. ADONIS 2/12 van Gravosa naar Bari. AGAMEMNON 1/12 van Valencia te Rotterdam. AJAX 2/12 van Malaga naar Candia. ALKMAAR 1/12 van Amsterdam naar Chili. ALMELO (uitr.) ï/12 van Callau naa Mollendo BARALT (uitr.) x/xa Cristobal naar Buenaventura. BREDA 3/12 van Hamburg te Antwerpen. BUGS EE van Amsterdam naar Hamburg. CRIJNSSEN 1/12 van Amsterdam naar Hamburg. DOROS a/12 van Rotterdam naar Musel. EOS 3/12 van Bordeaux te Amsterdam. ERATO 2/12 van Amsterdam naar Gothenburg. EUTERPE 1/12 van Kopenhagen naar Stettin. FOEHR 1/12 van Carthagena te Gandia. GANYMEDES 1/12 van Hamburg naar Amsterdam, HERCULES (thuisr.) pass. 3/1 a Lydd. WOENSDAG 5 DECEMBER. HILVERSUM, 10 1 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek doo» het Boris Lensky Trio f.oo2.30 Gramofoonmuaj?* 2.30300 Cursus leerberwerking 3-004*°° ^aa5.ofl. zelf 5.006.00 Gramofoonmuziek 6.15-— cert door het Boris Lensky Trio 8.05IO.J5 laas programma 10.15 Persber 10.30H-30 Dans muziek door het Dans-orkest. .-w HUIZEN 340.9 M. Na 6 uur 1852 M. (Uitsluitend N.C.K.» uitz.) 12.30r.45 Concert Mevr. H. Helderman-Smit-p ano. D. Vos-viool. F. Meyersen-bariton Fransche les 7.00—7.30 Engelsche handelcorre*P°® dentie 8.00 Concert. Het Chr. Radio-orkest o. L V. Pouwels. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Gramofoonmuziek t*'2? Concert (alt-viool) 12.50 Gramofoonmuziek 2.20 Orkestconcert 2.50 Voor de scholen- 3-J5 L. 3.20 Voorlezing 3.50 Lezing 4.05 Licht klassiek con^ cert Bronkhurst Trio en L. Zifado-sopraan 5-°5 cert-orgel bespeling 5.35 Kinderuurtje 6.20 Gr»too^ foonmuziek 6.35 Nieuwsnber. 6.30 Tuinpraatje .00 Muziek .05 Pianoconcert van Schubert - Gezondheids praatje 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 E. Mastomhs-humorist a. d. piano 8.20 My»» Ness-piano. J. v. Aranyi-viool 9.20 Nieuwsbef Lezing 9.50 Nieuwsber 9.55 „A sea Change» „Love's Stowaway," opera-comique van W. D. HoweuS""*" 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS, 1 50 M. 12.50—2.10 Orkest concert 4.055.05 Orkestconcert 8.20 Literaire causerie 8.5011.20 Concert. Orkest en solisten* LANGENBERG, 469 M. 10.3511.15 Voor de sscholeo*^ 11.30 Mechanische muziek 12.25i*5o Orkestconcef» door het Klein-Werag orkest KoNIGSWUSTERHAUSEN, (ZEESEN), 1250 en iw» M. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkestconceft 5.20.05 Lezingen. HAMBURG, 395 M. 4.00 Concert. Orkest en solisten 5.20 Orkestconcért .20 „Prozess Sokrates," ae avofl» Muziek van Erdleen 8.50 „De RuTnen van Athefl* van Beethoven 10.0511.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Trioconcsjj 8.35 Gramofoonmuziek 8.50—11.20 Concert. Orke** en Mme. Buysse-Rolin-viool. HERMES i/ia van Varna te Constanza. IRENE 1/12 van Saionica naar Limni. MEROPE 3/12 van Barcelona te Tarrafona. MIDDLEMOOR x/x2 van Rotterdam naar AtgMff* MINERVA 2/13 van Cavalia naar Yerakm.. NERO 30/1 x van Amsterdam te Danzig. ORLANDA 1/12 van Catania naar Patras PERSEUS 3/12 van Kopenhagen te Aarhus. PLUTO, Amsterdam naar Kopenhagen pass. a/ia H" POLLUX a/12 van Maracaibo naar Charleston RHEA 2/12 van Hamburg te Bremen SATURNUS 2/12 van Civita Vecchia te Napels. SEATO 1/12 van Amsterdam naar Danzig- TELLUS 2/12 van Lissabon te Amsterdam. TRITO 1/12 van Algiers te Smyrna. ULYSSES 1/12 van Lissabon naar Cadiz. VAN RENSELAER 30/11 van Curasao naar P. CohfJBb<* VENEZUELA 30/11 van Curacao naar P. CaboUo* VESTA (thuisr.) 29/xx van P. Plata naar Europa. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ GENERAAL MICHIELS 3/ia van Rotterdam te Bata««- GENERAAL V. SWIETEN, Rott. naar Batavia paas. aA* Finisterre. HALCYON LIJN STAD AMSTERDAM 29/11 van Rotterdam te B.-Ayre* STAD HAARLEM a/12 van Antwerpen te Hamburg* HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK (uitr.) 2/13 van Kaapstad. GRIJPSKERK (thuisr.) pass. 30/11 Gibraltar. JAGERSFONTEIN (uitr.) 2/12 van Suez naar P. RANDFONTEIN (thuisr.) a/ia te Antwerpen. RIJPERSKERK (thuisr.) a/ia van Kaapstad naar 1XW* kerken. SUMATRA (uitr.) 1/13 van East London naar P. Natat. TABANAN 2/12 van Hamburg te Amsterdam, VECHTDIJK (thuisr.) 3/12 te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA LIJN EDAM, Rott naar New-Orleans pass. x/xa Vlissinfen van Antwerpen. EDAM, Rott. naar New-Orleans x/ia nam. 6 nur van lognepass. 2/12 Ouessant. GROOTENDIJK Pacifickust naar Rotterdam a/t» mijl van Lizard. LOCHGOIL 2/12 van Rotterdam naar Vancouver* HOLLAND—OOST-AZIê LIJN GEMNA (thuisr.) 3/12 te Tsingtao. OOSTKERK (uitr.) 2/12 van Sabang. OUDERKERK (uitr.) pass. 1/12 Gibraltar. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN EEMDIJK 1/12 van Antwerpen te Rotterdam. KOUDEKERK (thuisr.) 3/xa van Port Said, MEERKERK (uitr.) 2/12 te Calcutta. STADSDIJK a/ia van Calcutta naar Rotterdam# S REEFKERK (thuisr.) pass. 2/12 Gibraltar. IJSELKERK (uitr.) a/ia van Colombo. HOLLAND—AUSTRALE LIJN ARENDSKERK (thuisr.) 2/12 te Antwerpen. DJEMBER (uitr.) 3/12 te Melbourne. SAMARINDA (thuisr.) 3/12 te Suez. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN ALKAID (uitr.) 5/12 te Freetown verw DRECHTERLAND (thuisr.) i/ii v. Burutu B. FreetoW (Verb.) ÏJSTROOM (thuisr.) pass. x/12 Ouessant. JAVA PACIFICLIJN BENKALIS 30/11 van Los Angeles naar Java, rn Hong kong. JAVA—NEW YORK LIJN BLITAR Batavia naar New York 14/11 van Sabang. BREEDIJK New York naar Java 3/12 te Port Said. BOSCHDIJK Java naar New York 30/xi te Boston. DARDANUS van New York naar Java 29/11 te Penan#* ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) 3/12 van Marseille. INDRAPOERA 2/12 van Rotterdam te Batavia, INSULINDE (uitr.) pass. 2/12 Perim. KERLOSONO (thuisr.) a/i2 van Perim. KOTA INTEN (thuisr.) pass. 3/12 Panteüaria. MED AN (uitr.) pass. 2/12 Gibraltar. MERAUKE (thuisr.) 2/12 van Belawan. PALEMBANG (uitr.) 2/12 van Bremen. SIBAJAK (uitr.) pass. i/xa Ouessant. TABANAN 1/12 van Hamburg naar Rotterdam. TERNATE (uitr.) pass. 2/12 Point de Calle, ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA UJN ALCHIBA (uitr.) pass. 2/13 Ouessant. ALGERIB (uitr.) 1/12 van Rio Grande, ALWAKI (uitr.) pass. 29/11 Madera. THUBAN (thuisr.) 1/12 van Victoria STOOMVAART MIJ OCEAAN ADRASTUS Japan naar Amsterdam 1/12 te Suez. ANTENOR, Japan naar R'dam, a/t2 te Singapore. EUYBATES 2/12 van Java te Amsterdam. POLYDORUS 2/12 van Amsterdam naar Birkenhead. TELEMACHUS, Amsterdam naar Japan 30/11 van Sin" gapore, EMZETCO UJN JONGE ANTHONY 1/12 van R'dam naar Valencia# pais* 2/12 Dover. JONGE ELISABETH, Rotterdam naar 04an, pass* tftt Finisterre. JONGE JACOBUS, R'dam naar Barcelona, pass. t/X2 Gi braltar. JONGE JOHANNA 2/12 van Valencia te Rotterdam. (Naar het Fransch) 23 Van ieder ontving zij dan ook eenige woorden van dank en bewondering, tot zelfs van Juliane toe, die, al had zij eene kleine vernedering ondergaan toch Marcia hare bewondering te kennen gaf, gepaard aan eene lichte critiek. „Welk een pracht van eene stem,.-.... Van wie heeft u les gehad?" „Van mevrouw Armel—Langé!" „Zoo, van mevrouw Armel—Langé Die ken ik zeer goed van naam, dat is eene ster geweest, die zeer veel opgang gemaakt heeftOom heeft er verscheidene malen over gesprokenAlleen is zij een beetje cuderwetschJammer, dat zij u geen andere muziek heeft gegeven dan deze oude, algemeene Italiaansche „Zing nog iets, als ik vragen mag!" on derbrak mfjnheer Nalys met warmte. „Het is zonde, dat u niet aan de Duitsche muziek doet," voegde Germaine er bij. „Geef u daaraan de voorkeur? Welnu, ik zal trachten u tevreden te stellen, maar t is alweer iets zeer bekends Deze keer zong zij een aria uit de zeg) wonderschoone „Freischütz", zacht en smee- kend vloeiden de tonen door de zaal, om langzamerhand krachtiger en vuriger te wor den en ten laatste woest ineen te smelten, om zoodoende de vertolking te zijn van het bruisende zieleleven, dat zich af en toe bij iedereen in al zijne krachten openbaart. Ook ditmaal had zij allen aan hare lippen geboeid en was het geheele gezelschap onder den in druk van haar spel. Zachtkens en voorzichtig werd de deur van de kleine zaal ontsloten, maar Marcia be merkte het niet. Geheel verlegen hoorde zij den warmen lof harer bewonderaars aan, ook Juliane prees haar hoog, maar toch fluisterde zij zacht Alice toe; „Veel te dramatisch! vindt ge niet? Ik zou zulke groote en zware stukken niet durven voorzingen." „Maar 't is toch prachtig!" antwoordde Alice oprecht. XI. De volgende dag was een Zondag. Slechts eenige der gasten van mijnheer Belde be gaven zich ter kerke, naar de enkele H. Mis, die op dien dag gelezen werd. Lady Trafford en sir Rupert waren tegen woordig tot Marcia's groote voldoening, als ook Luc met zijn vriend, de heer Havard met zijn vrouw, de baron De Saint-Marc en Raymond Nalys. Dat de dames De Sonne- val niet aanwezig waren, verwonderde haar, maar zij stelde zich gerust met de verzeke ring, dat deze, gewoon de H. Mis van eenen in Parijs bij te wonen, ook nu den trein der waarts hadden genomen, om hunne geeste lijke plichten te vervuilen. Niet gering echter voelde zij zich geërgerd, hetgeen zeer na tuurlijk is bij iemand vol innige geloofsliefde, toen zij even later, beiden aan de ontbijt tafel vond, in druk gesprek over den langen duur der kerkelijke plechtigheden en de on gezonde atmosfeer, die gewoonlijk in de ker ken heerscht. Wat Juliane betreft, zij kwam vrij laat, juist vroeg genoeg, om niet te kort te doen aan het gebod. Geen wonder, dat Marcia, die zich hier toch al niet te best op haar gemak gevoelde, onaangenaam getroffen werd door die open lijke onverschilligheid en koelheid, die haar zoo vreemd waren. Toch was het haar een zoete troost, dat de goede sir Hubert en lady Trafford, die, evenals de beminnelijke oud heidkundige ten volle hare genegenheid weg droegen, op godsdienstig gebied met haar overeenstemden. En Luc? Met hem had zij reeds eenmaal in de kerk van Morgères ge bedenEn Raymond, ook zijne tegenwoor digheid ter kerke had haar in stilte goed ge daan. Hij had een zeer gunstlgen indruk op haar gemaakt en flauw vermoedde zij, dat zij in vele opzichten dezelfde opinie met hem deelde. Aangenaam ging de dag voorbij. Alice en Germaine beschouwden haar niet meer als iemand zonder beteekenis. Haar merkwaardig talent aan den eenen kant, gepaard aan de welwillendheid, haar door de familie Traf ford bewezen, maar vooral de bijzondere aan dacht, die mijnheer Nalys haar schonk, had den haar in hunne oogen verheven en stem de hen vriendelijker jegens haar. En ook Marcia, ofschoon zij zich niet door vriend schap en sympathie tot een harer voelde aangetrokken, amuseerde zich in hun gezel schap en ook bij haar deed zij wijze lessen op van het leven, dat de meeste jonge meisjes in de wereld leiden. „Waarlijk," dacht zij bij zichzelve, „ik word hier wijs. Maar ofschoon de verstandelijke ontwikkeling op Chêne-Vert lang niet zoo hoog staat als hier, geniet men daar toch veel meer van het levenjuist door dien een voud en reinheid is men daar veel gelukkiger dan hier 's Middags maakte zij een rijtoer, in 't ge zelschap van Raymond en ongeveer een uurtje voor etenstijd kwam zij thuis en ijlde naar hare kamer, om zich te verkleeden en te verfrisschen. Haar batisten japon was een weinig verkreukt, maar Guillemette zou er morgen even met de bout overheen gaan. Zij moest dus wel haar avondtoilet aandoen, een zeer eenvoudig, wit mousselinen kleedje met effen plooitjes en een tamelijk hoogen kraag. Fluks een donkerrood lint om de taille, een witte roos van het venster in 't haar en klaar was zij. Het was nog een halfuurtje voor het diner en van dit vrije oogenblikje wilde zij ge bruik maken om beneden naar het salon te gaan, in stilte hopende er niemand te vin den, teneinde op haar gemak de keur van schilderijen te bewonderen. Inderdaad bevond zij zich daar geheel alleen, hoe heerlijk! Zachtjes trok zij de gordijnen op en begon haar onderzoek. Op school had zij een voldoende kennis op gedaan van de verschillende meesters der schilderkunst en ook daar had zij hunne meesterstukken bij naam leeren kennen, maar daar zij nooit het platteland verlaten had, was zij niet in de gelegenheid geweest ze persoonlijk te bewonderen. Verrukt stond zij stil voor een landschap van Ruysdael, frappant in zijn eenvoudige schoonheid. Ver op den achtergrond lag de horizon, flauw bescheen de zon het sombere geblaarte en de groene toppen der boomen, daar in de verte vloeide zacht kabbelend een beekje en slingerde zich als een zilveren draad door de lichtgroene weiden en veldenHier hing het portret eener vrome kloosterlinge, ge schilderd door Philippe de Champaigne! Lang stond Marcia ervoor in gepeins en vroeg zich vruchteloos af, wat deze fiere, bleeke vrouw met haren emstigen oogop slag en stijf op elkander geknelde lippen, met het breede voorhoofd, gedeeltelijk door een zwarten sluier bedekt er toe geleid zou hebben de eenzaamheid te verkiezen boven de wereldFierheid en trots stonden op haar schoon maar koud gelaat te lezen, dat Marcia afschrok, maar toch tevens een die pen indruk op haar maakte het was eene der metgezellinnen der Allerheiligste Maagd... En hier, een vroolijk, jeugdig gelaat, vol van frisch, jong leven, een blosje op de wan gen, met schitterende zwarte kijkers en een ondeugend lachje op de lipjes; een gezonde boerendeerne! Welk een gloed en levenslust dartelt er in die oogen van haar, zoo lang reeds der wereld ontnomen. Hoe zou dat zelfde meisje er een jaar of dertig later uit gezien hebben....;.! Verderop een ruiter, wel wat stijf, met zijn, deftige, statige houding en de droef geestige uitdrukking op zijn gezicht leesbaar; geen wonder anders? immers 't is een der meeterstukken van VelasquezEn welk onbekende hand had deze voortreffelijke madonna gewrocht, die bij Marcia zoozeer het gevoel voor het schoone opgewekte, dat zij zich tot tranens toe, geroerd gevoelde, ter wijl zij onwillekeurig de handen vol bewon dering ineenslaat? Wat ziet zij er jong uit, die moeder met hare blonde haren, haar fijn- besneden, engelachtig gezicht, 't is een heer lijke voorstelling van de reine Moedermaagd toen zü op jeugdigen leeftyd de blijde bood schap der Engels ontving. Het Goddelijk Kind zit naast haar; het slaapt en eerbie dig neergeknield, de handen gevouwen, met een hemelsche uitdrukking in de diepe oogen aanbidt de Moeder haren God in haren Zoon! Goddeiyk schoon straalt het gezichtje van haar Kind. Geen mannelijke kracht teekent zijn trekken, neen zwak en ellendig ligt het daar neer, alsof elk windtochtje hem het leven kon benemen, maar ook in zün slaap toont zich de hemelsche Majesteit in al hare grootheid. Als Marcia de beroemde schilderij van Rafaël, voorstellende: de Maagd met den sluier, gekend had, zou zü wellicht verbaasd hebben gestaan over de treffende overeenkomst tusschen deze beide meesterstukken. Bü beide was de moeilijk heid, om 't slapende kind een hemelsche uit drukking te geven, voortreffelijk overwonnen. En hoe verrukkelijk schoon is het gelaat der Moeder! Diepe eerbied voor 't ondoor- grondelijk geheim, innige liefde zooals een moeder slechts bezielen kan, alsmede een engelachtige onschuld en reinheid liggen op haar aangezicht te lezen. Ook de plaats, waar zij zich bevindt, schünt boven de aarde verheven...» (Wordt vervolgd^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10