v: 3BS8I W eergeldbelasting Telegraphisch Weerbericht dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 4 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17022 AANGIFTE MOFT OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALI F PFCHTFN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Voor de schipbreukelingen Benoemingen Het vergaan van den trawler „Gloria" Bange tocht met de reddingsboot Ernstige aanrijding te Groningen Federation Internationale de Laiterie Een familie-veete was de oorzaak Door een hefboom ernstig gewond Ernstige aanrijding te Arnhem Vliegen boven het schiet- terrein in de legerplaats bij Oldebroek Van 6000 voet hoogte neergestort Zijn eigen broeder dood geschoten Tragische dood Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Op slag gedood De kinderpostzegel De Olympiade-zegels BUREAUX: N ASS AULA AN 49^ Teleioon No. 13866 (drie 'lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 cLp.reg®f<, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. AUe abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yrn bij een ongeval met fOCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUuU."' verlies van beide armen, beide beenep of beide oogen; 1 clU." doodelijken afloop; 16uU, bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fCfl 'esw voet of een oog; 1 IZu.'dulm of wijsvinger; IUL'. bij 'n breuk van been of arm; bij verlies v. een 'anderen vinger. In het vorige artikel werd het bezwaar van de „loting" naar voren gebracht, cri- tiek dus. Maar de negatie van een bestaand bestuur, van een bestaande methode heeft alleen zin, is eerst dan reëel te noemen, als een beter bestuur of een betere methode aangewezen kan worden. Dit laatste is vooral van waarde als de betere methode (om hierbij te blijven) in de praktijk be wezen heeft, zeer goed te voldoen. In het in het vorige artikel aangehaalde rekest van Nederlandsche werkgevers wordt onder meer ook betoogd, dat het bestaande stelsel van loting elementen in het leger brengt die door den tegenzin, uithoofde van persoonlijke, politieke of ethische overwe gingen, waarmede zy hun dienstplicht ver vullen, ontbindend werken op de kracht van het leger, terwijl daarentegen jongelieden uitgesloten worden, die er prys op zouden stellen hun dienstplicht te vervullen. Dit is stellig waar, er zijn nog lotelingen, die de noodzakeiykheid van het bestaan eener weermacht inzien en die daarvoor een persooniyk offer willen brengen. Ligt het dan niet voor de hand deze jongemannen in de allereerste plaats in de gelegenheid te stellen, militaire dienst te verrichten en daarna pas door loting de toch nog wel nood- zakeiyke aanvulling te verkrijgen? Maar men kan nog verder gaan, men kan den loteling voor een keus stellen en wel als volgt. Iedere jongeman, die dienstplichtig is, dus uitgezonderd zy, die physiek niet in staat geacht worden militairen dienst te verrichten, kan a; opgenomen worden in de jaariyksche lichting, b; hiervan vrijgesteld worden, doch moet dan een extra-belasting betalen, de weerbelasting. Dit is in alle .simpelheid de nieuwe me thode, die stellig op het eerste gezicht bui tengewoon logisch is en ook aantrekkelijk. Zoo heel eenvoudig als het hier voorgesteld wordt, is het echter niet, eenige van de moeilykheden, die zich hierbij voordoen, zullen hieronder volgen, zonder dat schrij ver dezes aanspraak maakt op een volledig inzicht in dit vraagstuk, hij acht zich daar toe ook niet competent. In de eerste plaats zal een wetswijziging noodig zijn, die door de twee Kamers moet worden aangenomen. In dezen tijd van wa ag pacifisme en fraaie leuzen, die ten doel hebben kiezers te lokken, is het voor de af gevaardigden veelal moeihjk ten aanschouwe van deze kiezers plotseling van koers te veranderen. Een wetsontwerp, beoogende de „sanee ring" van de weermacht, is in sommige oogen ontoelaatbaar. Maar bovendien zal, in verband met dit ontwerp, het woord „militairisme" wel op duiken. De heer D. F. 'Krantz, de kampioen van het denkbeeld „weergeldbelasting", aan wiens lezing, ongeveer een jaar geleden voor eenige Officieren-vereenigingen gehou den, veel wat hier geschreven wordt, ontleend is, geeft de volgende rake definitie van het begrip „militarisme". Het woord „militairis me" is het eerst opgekomen in de internatio nale politiek en wel als scheldnaam voor elk militair systeem, dat „efficiënter" was dan het „eigene". Het woord „militairist" spreekt tot de menschen, iedere militair is militarist (meestal zegt men dan nog een klein woordje hiervoor) en dit wetsontwerp beoogt die militairisten minder belasting te laten be talen! Verwerpen dus. Bovendien, met dat geld, dat uit de weergeldbelasting komt, wor den toch maar kanonnen en ander moord tuig aangekocht. Het zal dus voor den wetgever moeilijk zijn, deze „vredelievende" menschen vóór dit wetsontwerp te doen stemmen, ook al wordt uitdrukkelijk bepaald, dat de weergeldbelas ting een belasting is als iedere andefe, dus zonder speciale bestemmingsdoeleinden. Een tweede moeilijkheid is gelegen in de grootte van het bedrag. In Zwitserland, waar dit stelsel reeds lang bestaat, gaat men uit van een klein grondbedrag en verhoogt dit met een toeslag in verhouding tot het inko men en het vermogen. Hier is veel voor te zeggen, al zal men terdege rekening moeten houden met de groote gezinnen (die reeds compensatie krijgen voor de normale belas tingen). Ook zal men rekening moeten hou den met die personen, die hun burgerwerk kring ook in tyden van oorlog moeten biyven vervullen (bijvoorbeeld spoorwegpersoneel) In het algemeen zullen zich dus gevallen voordoen, waarin het biliyk is, geen weer geldbelasting te heffen, ook al is men niet in militairen dienst geweest. Dan komt de vraag naar voren; Hoe lang moet deze belasting geheven worden? De loteling is ongeveer 18 jaar, tot zijn 40ste jaar blijft hij bijvoorbeeld dienstplichtig. Dus men zou van het 18de tot het 40ste jaar kunnen heffen. Maar dan doet zich het ge val voor, dat een vader voor zijn zoon, die student is, moet betalen, en dat is eigeniyk niet de bedoeling. Het zou daarom vermoe- deiyk beter zijn hiermede bijv. op het 25ste jaar aan te vangen en dan tot het 40ste jaar. Ten slotte, het zou wel heel toevallig zUn, als zich juist 18.000 lotelingen vóór vrywil lige dienstaiame verklaarden. Het zijn er natuuriyk meer of minder, zyn het er méér, welnu, een scherpere keuring de afgekeur- den worden toch ook vrygesteld van de weergeldbelasting en het dan nog over- bbjvende deel kan in reserve gehouden worden en zonder al te groote kosten voor het Rijk gedeeltelijk opgeleid worden door een der instituten voor vooropleiding. Als de nood aan den man komt, kan men deze betrouwbare menschen het eerst oproepen en in betrekkelijk korten tijd verder africh ten. Maar als het er minder zyn, wordt de kwestie moeilijker, men moet vóór alles een aanvullende loting trachten te vermyden. Zal het zoover wel komen, de byzondere vrijwillige landstorm met zijn ruim 50.000 leden bewyst toch, dat stellig een voldoende aantal lotelingen reeds zonder sprekende voordeelen, aan deze dienstname verbonden, zich hiervóór zullen verklaren. Deze punten worden slechts terloops ter sprake gebracht om op de zich voordoende moeilykheden te wijzen. Er zyn natuuriyk meerdere moeilijkheden dan de reeds ge noemde, dit mag echter geen bezwaar zijn om een ernstig onderzoek naar de mogelijk heid in te stellen. Men kan een bestaande wet (de Zwitsersche) als voorbeeld nemen, en daar naar omstandigheden in wijzigen. Het doel moet zijn, de billijkheid te betrach ten en niet een deel, misschien binnen niet al te langen tijd een klein deel een extra plicht op te leggen, zonder daarom ook maar eenigszins een compensatie te geven. Zooals het thans is, is het toch wel aller minst democratisch. Er zy hier, misschien ten overvloede, nog op gewezen, dat, alvorens tot een eventueele uitvoering van deze weergeldbelasting over te gaan, de andere belastingen naar rato te ver laagd dienen te worden, iets wat stellig niet op tegenkanting zal stuiten. Behalve een in het algemeen lager belas- tingpeil bereikt m entevens, dat de weer macht door en door gezond wordt. Met een klein, goed uitgerust en uitstekend geoefend leger, waarvan ieder lid met toewijding zyn plicht doet, kan men, als 't moet, wonderen doen. Als het moet, maar de preventieve wer king alléén al wordt beduidend grooter en dat is iets, wat een reorganisatie in den boven aangeduiden zin meer dan loonend maakt. Al met al, de resultaten zullen te belang rijk zyn om niet alles in het werk te stellen, een oplossing voor de boven omschreven en mogelijk andere moeilijkheden te vinden. H. Een „Boot Jongeren van Nederland". Door de Centrale Commissie van Afge vaardigden van Haarlemsche Schoolvereeni- gingen is de volgende circulaire verzonden: Medescholieren! Wy zijn allen nog onder den indruk van de vele ongelukken, die in den laatsten storm op onze kust zyn gebeurd en denken met weemoed aan de vele slachtoffers, die de zee de laatste dagen weer heeft geëischt. Wij hebben in de couranten gelezen, hoe kranig de bemanningen der verschillende redd'ingbooten vrijwillig hun gevaariyk werk hebben gedaan. Wy hebben van dlchtby het wrak gezien van de „Salento", waarvan de heele beman ning in de golven is omgekomen. Wy heb ben over weinig anders meer gedacht of gepraat. Er is een motor-reddingboot voor IJmui- den besteld, maar de Reddingmaatschappij heeft eigenlijk het geld nog niet bij elkaar om die boot, die wel ZESTIGDUIZEND GULDEN kost, te betalen, want ze moet ook zorgen voor de nagelaten betrekkingen van de mannen, die hun leven geofferd heb ben om hun medemenschen te redden. Net heeft m Zandvoort immers ook weer een van de redders zyn leven gelaten. Welnu, medescholieren, laten wij met el kaar eens trachten de Reddingmaatschappy het geld voor de nieuwe boot te verschaffen, of als het waar is wat onder het afdrukken van deze opwekking ons wordt gemeld dat deze boot al door anderen ten geschenke is geboden een andere boot, die ook stel lig noodig is. Binnenkort is het St. Nicolaas en Kerst feest. Wij hebben allen onze liefste wen- schen aan onze ouders kenbaar gemaakt. Als elk van ons nu aan onze ouders zou voorstellen, om het geld te geven, dat een van onze cadeaux zou kosten en we zouden dat geld eens inzamelen, zouden we dan geen aardig bedrag bij elkaar krygen? Als we aan de leerlingen van alle Lycea, H. B. Scholen, Gymnasia, Handelsscholen enz. zouden voorstellen hetzelfde te doen, misschien kregen we het heele bedrag dan wel bij elkaar. Zou het nu niet mooi zijn, als we tegen woordig konden zyn by het te water laten van een boot, die op ons initiatief door de leerlingen van alle scholen voor Middelbaar Ond'erwys in Nederland tezamen aan de Reddingmaatschappy cadeau kon worden gedaan? We zouden kunnen vragen die boot „St. Nicolaas" of „Kerstfeest" te noemen, of heel anders. Wat doet het er toe! Wie voelt er voor en wie doet er mee! Informatie- en Correspondentie-adres: A. ZONDERVAN, Karmeltrap 2, Bloe- mendaal, Tel. Haarlem 22376. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Antonius- Gesticht te Rotterdam den Weleerw. heer G. Kerkvliet, die kapelaan was te R'dam (H. Hildegardis) en belast met de oprichting eener nieuwe parochie te Schiebroek den Weleerw. heer E. Helmer, alsmede benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Laurentius) den Weleerw. heer J. Lips en te Alphen a. d. Ryn den Weleerw. heer H. Sondaal, die kapelaan was te Nootdorr» De bemanning van den IJmuider traw ler Gloria, die Zondagmorgen op de Noord zee is gezonken, kwam gisterenmorgen met de Minister Kraus te Harlingen aan. In den loop van den dag vertrokken zy met de Prins Hendrik naar Amsterdam en vandaar naar IJmuiden. Zaterdag, 1 December, vertelde de kapi tein, C. Visser, aan de Tel., vertrokken wy van IJmuiden met goed weer, doch met hooge zee en Noorder deining, Zes uur 's namiddags passeerden wij het vuurschip Haaks; vandaar stoomden wij met halve kracht in Noordelyke richting. Ongeveer één uur waren wy ter hoogte van het lichtschip Terschellingerbank. Alles was wel aan boord en de bemanning sliep, terwijl de wacht als gewoon opkwam en weer werd afgelost. Om half vier Zondagochtend had ck stuurman het schip nog nagezien en toen was alles gebleken in goede orde te zyn. Wat er in de korte minuten daarna gebeurd is, zal wel altyd tot de onverklaarbaarheden blyven behooren, want zelden werd een schip zoo snel door een ramp getroffen en zelcen speelde een avontuur op zee zich in zoo korten tijd af. Een kwartier later, dus kwart voor vier, Zondagochtend, kwam de matroos van de wacht ontzet naar beneden stormen, roepen de, dat het schip zonk. Onmiddellijk daar na stond de kapitein op het dek en zag, dat het schip aan bakboord sterk voorover helde. Hij maakte alarm en toen werd met alle mannen getracht een poging te doen om het schip nog te behouden, doch dit was onmogelyk. Iedere minuut helde het schip meer voorover. Het logies liep vol water, zoodat de kapitein zich genoodzaakt zag, het zinkende schip te verlaten. De bemanning kreeg opdracht de reddings boot te strijken, terwyl Visser zelf naar be neden holde om de vuurpijlen te halen. Ook werd getracht te „tontelen", doch de tontel wilde niet ontbranden. Kapitein Visser heeft toen drie vuurpyien aangestoken, waarby hy zyn rchterhand verwondde, doch toen hy zag, dat het schip ieder oogenblik kon kapeizen, staakte hy het seinen en hielp de bmanning bij het strijken van de reddingsboot. „Het leek of die vermaledyde reddings boot aan het schip zat vastgeklonken," ver. telde de machinist Appel, die intusschen tweemaal naar beneden was geweest om de lamp. „Drie minuten behooren voor het strijken. van de reddingsboot toereikend is zyn, doch wy hebben wel zeven k acht ml-- nuten getobd, voor wy haar in zee konden laten." Niettemin moest er snel gehandeld wor den, want de lamp brak in de machine kamer en in het logies; ieder oogenblik kon men een ketelontploffing of een ontploffing van de aanwezige carbid verwachten. Eindelyk gelukte het de reddings boot aan stuurboordzyde te water te laten, doch daar deze van een hoogte van vyf me ter moest worden neergelaten, geraakte zij drie kwart vol water. Twee mannen sprongen in de boot en begonnen als waanzinnigen te hoozeu. Eeni ge oogenblikken later gingen alle opvaren den in de boot en spande men alle krachten in om uit de nabyheid van het zinkende schip te komen. In een moeilijke zee, met hooge deining, door de maan eenigszins verlicht, begon toen de nachtelijke tocht, die Z1/. uur duurde, voordat het lichtschip werd bereikt. Telkens moest gehoosd worden. Gedurig drong er water in de boot. Vermoedeiyk moet zy lek zyn geweest, ofschoon zy Zaterdagmorgen voor het uitvaren te IJmui den was geïnspecteerd. De ontvangst op het lichtschip was on gemeen hatelyk. Zet u vooral in de krant, dat wy geen woorden genoeg hebben om on zen dank te betuigen aan de bemanning van het lichtschip, die in dien bewogen nacht voor ons gedaan heeft, wat maar moge lyk was. Twee van de geredden, die zich niet wel gevoelden, konden zich dadelyk ter ruste begeven terwyl de anderen van warmen drank en droge kleederen werden voorzien; die echte Hollandsche harteiykheid, waarmee de menschen van het lichtschip ons be handelden, zullen wij nooit vergeten," voegde de machinist er aan toe. „Hoe is het verder met jullie schip ge gaan?" informeerden wy. „Dat zal waarschynlyk spoedig zijn ge zonken," meende de kapitein, want de ma chinist heeft een half uur na ons vertrek met de reddingsboot geconstateerd, dat het witte koplicht van de mast niet meer te zien was." „Wat is de oorzaak van de ramp ge weest?" vroegen wij. „Ja, dat is onbekend," verklaarde de kapi tein. „Natuuriyk," vervolgde hy, „is er aan veronderstellingen geen gebrek en zoo wordt ook de mogelykheid geopperd, dat enkele klinknagels ten gevolge van de persing van het water hebben losgelaten, doch hierom trent valt niet veel zekerheid te geven. Met dat geheim is de Gloria voor altyd naar den bodem gezonken." De bemanning bestond uit kap. Cor. Vis ser, machinist P. Appel, stuurman A. Buys, tweede machinist P. de Graaf, jongste sto ken J. de Wakker, matroos J. Blok, ma troos J. Duyvenbode, matroos J. v. d. Berg en de kok H. Melker. Een doode, een gewonde Gisteravond heeft aan het Hoendiep te Groningen een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een mo- torrywiel. Op dit laatste bevonden zich de broeders L. De bestuurder van het motor- rywiel, de 35-jarige J. L., werd onmiddellyk gedood, terwyl zyn broer een hersenschud ding bekwam. Zoowel het lyk als de gewonde zyn overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis. De bestuurder van den vrachtauto is nog onbekend. ai»:'imm GRAAF BETHLEN. (Zie verder Buitenland pag. 2 3e blad.) Te 's-Gravenhage ving gisteren in een der zalen van het Departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de bijeenkomst aan van het Bureau Permanent de la Fédé- ration Internationale de Laiterie. De voorzitter, de heer Maenhout uit Brus sel, begroette met een vriendelijk woord den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw mr. J .B. Kan ,en dankte hem voor zijn gewaardeerde aanwezigheid bij de opening. Minister Kan antwoordde met een in de Fransche taal uitgesproken rede. Na de openingsrede van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw kwa men aan de orde besprekingen over de wijzi ging der statuten, waarin de regeling wordt opgenomen voor de instelling van een com mission d'études (Werkcomité) ter bestudee ring van belangryke vraagstukken op inter nationaal zuivelgebied, welke up-to-date zyn, zooals bestrijding van vervalsching in den internationalen handel ln zuivelproduc ten, voorbereiding van internationale zuivel- congressen. Tot voorzitter van de studie-commissie werd benoemd dr. A. J. Swaving, waarne mend directeur-generaal van den Landbouw, inspecteur van het zuivelwezen. Het „bureau executif" bestaat uit de heeren dr. Swaving, E. Kegh, prof. dr. Burri (Bern), prof. dr. Gorini (Milaan) en prof. dr. Barthel (Stock holm). De verschillende sub-commissies zijn voor: gecondenseerde meldk (dr.. Pósthuma, den Haag); kaas (dr. Swaving, den Haag), het pasteurisatie-vraagstuk (prof. Burri, Bern)propaganda voor het gebruik van versche melk (prof. Gorini, Milaan). Nachtelijke overval te Ophoven. Te Ophoven, onder Sittard, heeft Zondag nacht omstreeks 1 uur een overval plaats gehad, waarby een 17-jarige jongeman levensgevaarlijk verwond is. Omstreeks 1 uur in den nacht werd de deurruit van de woning van H. Mols in de Dorpstraat stuk geslagen. De zoon, de 17-jarige Jan Mols, is hierop naar buiten gegaan en werd door een onbekend persoon met een mes aange vallen. Hij liep hierbij twee ernstige sny- wonden op in de rechterdij. Deze steken hebben den hoofdslagader doorgeslagen. Op het geschreeuw kwam de moeder naar bui ten gesneld, die een messteek in den rech terarm bekwam. De dochter, Anna, welke hierop het venster opende, bekwam ook meerdere messteken. De dader is hierna gevlucht. Dr. Garé, die inmiddels gewaar schuwd werd, legde een verband. De mare chaussees stelden direct een onerzoek in en arresteeden den dader, zekeren G. S., van Ophoven. Een familie-veete moet de oor zaak geweest zyn. De 17-jarige zoon is Maandagmiddag in zorgwekkenden toestand in het Fransche klooster te Sittard opgeno men geworden. In de Noord-Nederl. Beetwortelsuikerfa briek te Vierverlaten (Gron-) is de werk man L. Middel, wonende te Pasop, door een hefboom getroffen en achterover geslagen, waardoor hij een ernstige hersenschudding bekwam. Zijn toestand is bedenkelyk. Gisteravond is op den Velperweg te Am- hem 'n bejaard echtpaar, dat den weg wilde ■►versteken om naar de woning in de Bloe- niststraat te gaan, door een auto aangere den. Beiden vielen, de man brak zyn lin kerbovenarm en kreeg een hersenschudding, terwyl de vrouw ook met hersenschudding werd opgenomen. De man werd per auto naar het Elizabethsgasthuis gebracht, de wouw naar haar woning. De toestand van beiden is ernstig. Het is in den laatsten tyd weder meerma len voorgekomen, dat burgervliegtuigen op geringe hoogte over het artillerie-schietter- rein in de legerplaats by Oldebroek (52 gr. 23 min. Nbr. en 5 gr. 56 min. O. lengte van Grw.) vlogen. In verband hiermede wordt nogmaals met nadruk de aandacht gevestigd op het ge vaar, verbonden aan het verkeer met lucht vaartuigen op een geringere hoogte dan 2500 M. boven genoemd schietterrein. Uit Washington wordt gemeld: Van een Curtiss-gevechtsvliegtuig ter waarde van 100.000 dollar raakten op 6000 voet hoogte de beide vleugels onklaar. Het toestel stortte neer. De vlieger wist in een parachute veilig te landen. Een tragisch ongeluk heeft te Nieuwer- oord, meldt de „Asser Crt." plaats gehad- Twee broers, zoons van den heer IJ, ver maakten zich met een buks, vermoedelyk om te trachten, hazen te schieten. Op een gegeven oogenblik verscholen zij zich achter een paar boomen, bang om met het onge oorloofd vuurwapen te worden gezien. Plotseling ging het schot af, met het ge volg dat de 16-jarige jongen zijn 14-jarigen broer in het voorhoofd trof. Onmiddellyk werd hy met den auto van den inmiddels ontboden geneesheer, Dr. Muntendam van Kollandscheveld, naar het ziekenhuis „Be- thesda" te Hoogeveen vervoerd, alwaar hy Zaterdag is overleden. Zondag voelde een reiziger in den trein, komende van de richting Rotterdam, zich onwel worden. Toen hy in Den Haag uit stapte, struikelde hij en viel. Men droeg den man, naar de le klase wachtkamer, waar de ongelukkige spoedig aan hartverlamming overleed. De minister van Financiën deelt zijn stand punt mede aangaande de technische sala risherziening der burgerlijke rijksambtenaren en omtrent de salarissen van hen, die in communiteit leven. Na den storm. Byzonderheden omtrent het aantal reddingspogingen. Heden behandelt de Belgische ministerraad het concept-antwoord op de Nederlandsche voorstellen inzake den waterweg Antwerpen Rijn. Ir. Kalff zal met ingang van 1 Juli a.s. aftreden als lid van de directie der Neder landsche Spoorwegen. In het Lagerhuis spreekt Chamberlain over de ontruiming van het Rynland. Het tijdeiyk verzet van de Oostenryksche postambtenaren duurt voort. De rede van bondskanselier Dr. Seipel, Opnieuw een bomaanslag te Melbourne Een ultimatum aan de oproerige stammen in Afghanistan. Weinig hoop op een vreed zame oplossing. Barometerstand 9 uur vm. 7.76, vooruit; OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.17. Hoogste barometerstand 773.9 n.m. te Parys en Brest. Laagste barometerstand 750.6 n.m. te Ingö. Verwachting: zwakke tot matigen, later wellicht toenemenden W. tot Z. wind, later wellicht regen, iets zachter. Te Someren passeerde Zaterdag een trac tor met twee aanhangwagens van de Coöp. Handelsvereeniging van den N.C.B. Een 4 - jarig meisje van J. Schmitz werd door een der aanhangwagens oven-eden en op slag gedood. De centrale propaganda-commissie voorde kinderpostzegels en kinderbriefkaarten maakt bekend, dat de kinderpostzegels, éfie van 10 December tot 10 Januari a.s. zullen worden uitgegeven, in strijd met de hierom trent tot dusver ontvangen toezeggingen, niet in de z.g. roltanding zullen verschynen. Het formaat der nieuwe zegels blykt zulks niet toe te laten en herstel ls niet mogelyk. Ten zeerste wordt betreurd, dat aan ze gels, waarvan de opbrengst geheel aan hel hulpbehoevende kind ten goede komt, niel allereerst d"ie eischen worden gesteld, die een algemeen gebruik mogelyk maken. Het ontbreken van zegels met roltandinf zal niet nalaten, een ongunstigen invloed oj de opbrengst uit te oefeen. Na 31 December niet meer geldig De directeur-generaal der posteryen en telegrafie brengt aan belanghebbenden in herinnering, dat de Olympiade-postzegel! na 31 December 1928 niet meer geldig zy* voor frankeering. v *V.-vs' V Een luchtfoto van het wrak der Salento bü Bloemcndaal aan Zee; geheel rechts ziet men nog een puntje van den afgebroken mast. Het achterdek Is geheel overspoeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1