Stadsnieuws St. Nicolaas Cadeau Electriciteit UIT OEM OMTREK AMSTERDAMSCHE BEURS De Leidsche Courant CHEQUE-KOERSEN om n§oit te vergeten Vampyr Stofzuiger Stcfzufgerhuis MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. No. 10756 EF.PSTE BLAU NTEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 4 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 heringa Wathrich, Haarlem Agench 5 December Kegelwedstrijden „Haarlenssehe „Kegelbond" De Stads-autobussen BURGERLIJKE STAND Geen uitkeering aan ongeorganiseerden SPORT EN WEDSTRIJDEN f 98.- HEEMSTEDE Hollandia IZeeburgia I 2-3 Apex Slolzuljjers f 90- oor een auto overreden De ramp van de „Vestris" Haarlems Kinderkoor R.K. Bond van Rijwiel handelaren Gevonden Voorwerpen en Dieren Het busverkeer met Haarlem-Noord Levensgevaarlijk getroffen Een vliegboot verongelukt Het Duitsche stoomschip „Renate" vermist VELSEN-NOORD VOGELENZANG HAARLEMMERMEER West-Frisia I-H.R.C. I 2-9 De Duitsch—Poolsche onderhandelingen Slachtoffer van zwartwater- koorts MEDEGEDEELD DUUR DE SPAARNÜBANK Haarlem - Amsterdam Botsing tusschen trein en auto De ziekte van den Engelschen Koning Blinde passagiers De aardbevingsramp in Chili is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIÊN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. LAATSTE NIEUWS Roemeensche visa verlaagd De trein Soerabaja—Malang gederailleerd 5% Nederland 1918 171% Hese. Dito 171 b Mijnbouw. 216 216 Boeton Mijnbouw.. Redjang Lebong A'dam Rubber dito Gem Big ia 79 80 Kon Nea Stoomb 199% 200 Rotterd Lloyd 186 r 184 Scheepvaart- Dnie Chic Milw *t Paui Kansas City Soutn MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Groote brand op Oost- Lombok Stockholm CAdv. lng. M*d.' merplaat; Rump, Brouwersstraat 136, oor knop; Morsveld, Pijnboomstraat 68, pakje; Radsma, Linschotènstraat 70, portemonnaie met inhoud; Dom, Gen. Joubertstraat, rozen krans; De Laat, Siegelstraa-t 6, rozenkrans: Bureau van Politie, Smedestraat, rijwiel; Smit, Assepdelverstraat 15, vulpen. St. Josepksgezellenvereeniging Jansstraat 59 Zaal voor de gezellen gesloten. Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt. 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Zondagen 9 en 16 December en Zaterdag 15 December, zullen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempeliers straat 35, wederom kegelwedstrijden plaats hebben, en wel 's middags van 2 tot half 7 uur en van 8 tot 12 uur. Lang hebben wij gewacht op de stadsauto bussen, aldus schrijft een lezer ons, maar nu zijn zij er toch eindelijk gekomen. Daarmede worden echter nieuw* problemen gescha pen en daarvoor dienen zoo spoedig mogelijk oplossingen gevonden te worden. Want doet men dit niet, dan geeft dat maar onaange naamheden en die hebben wij toch liever niet. Een lastige zaak Is naar mijn meening wel deze: De lijn, welke nu In dienst gesteld is, geeft verbinding tusschen Oud-Schoten en de Slachthuisbuurt, maar van die lijn maken natuurlijk ook degenen gebruik, die aan de overzijde van de Slachthuisbuurt wonen, waarmede ik bedoel de bewoners van het ZUider Buitenspaarne, Rozenpriëel, enz. Zij kunnen dan met het pontje, dat tegenover de Bakkerstraat ligt, overvaren. Als het pontje er ten minste is! Want, ziedaar nu het probleem. Die pont vaart na 's avonds 9 uur niet meer en de bussen rijden tot half 12, 12 uur 's nacht. D .e Zondags daarenboven vaart de pont slechts op enkele uren van den dag. En dat geeft last voor de autobuspas sagiers. Hoe moeten die nu aan de oyerzijde komen? Is daar niets op te yinden? Want als de menschen ondanks de autobussen toch nog een heel eind moeten omloopen, dan is het pleizier van het gebruik der bussen voor hen toch voor een groot deel vergald. Wie lost deze puzzle op? De moeilijkheid van den lezer is op te lossen door het leggen van de brug, waar voor reeds lang plannen bestaan. Dan heeft men een goede verbinding tusschen de oevers van het Zuider Buitenspaarne en kan ook het pontje, dat ten slotte maar een hulp middel is, verdwijnen. Wellicht kan het leg gen der brug bespoedigd worden. Geboren: 2 December: D. Biesbrouck Ridderhof, zoon; 1 December: G. C. Kaan Van Bergen, zoon; 2 December; G. M. M. MentjoxDepenheuer, zoon; 1 December. M. Groot HuizeMulder, 2 zoons; 2 Decem ber: E. M. UitendaalVan Roon, dochter; 2 December: M. J. LangeveldKlesser, dochter; 1 December: E. J. S. M, Rikkers Mulder, dochter; 1 December: G. Steenken Burger, zoon. Overleden: 1 December. M. H. Zeiss Boeré, 72 jaar, Nassaulaan; 1 December: P. F. J. Picke, 80 jaar, Zijlweg; 1 December: J. P. van der Aar, 78 jaar, Dubbelebuurt 30 November: N. P. van GulikSchonekker, 86 jaar, Julianalaan; 2 December: E. Ossen —Hoek 74 jaar, Kennemerstraat; 1 Decem ber; C. Barthel, 21 jaar, Pieter Klesstraat; 2 December: K. van BruggenVan Doorn, 66 jaar Zuidpolderstraat. Op Maandag 3 December vergaderde de Personeelraad der Nederlandsche Spoorwe gen. Onder meer kwam aan de orde de ge voerde actie voor vermeerdering van inkom sten: het gevoerde beleid werd algemeen goedgekeurd. Met de meeste klem zal echter bij de e.v. conferentie met de Directie der N.S. worden verzocht de uitkeering niet te verstrekken aan personeel, dat geen lid is van een bij den Personeelraad aangesloten vakvereeni- gingen. Da Personeelraad baseert dit verzoek op de artikelen 155 t,m. 164 van het R. D. V. en is bereid artikel 158 S. in dier voege toe te passen, door alleen aan personeel, dat voor 15 December 1928 lid is van een vak- vereeniging de komende extra-uitkeering toe te kennen. In verband met den algemeen uitgesproken wensch, dat de uitkeering nog voor Kerst mis zal kunnen worden uitbetaald, werd den aangesloten vakvereenigingen opredragen on middellijk maatregelen te treffen, dat de voor 15 December ingeschreven leden den Personeelraad bekend zullen zijn gemaakt. Voorts besloot de Personeelraad met hand having van de bovenvermelde grondslagen eveneens de Directie te verzoeken het losse personeel op denzelfden voet te behandelen als het personeel in vasten dienst. Terzake van een en ander werd volledigs overeenstemming verkregen. Verkooobur. Gr Honttfr. 15 TELEFOOM 16497 DE GEMEENTEBEGROOTING Verschenen is de gemeentebegrooting voor miste, met alleen de Zeeburgia-doelman voor te** De Amsterdammers hebben met zeer veel moeite een kleine overwinning in de wacht weten te sleepen. Een gelijk spel had Hol landia zeker verdiend en laten we er direct bijvoegen, ook kunnen krijgen. Was het ge val niet geweest, dat scheidsrechter Hollan- grintweg tusschen Bussum en Hilversum is der ''"korT.'"7^rhet'JïïndTlwêe^^i"hTare hedenochtend de 17-jarige Gieskes, toen hij den straatweg overstak, onder een auto ge raakt en in lvensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Hilversum overgebracht. Gouden medaille voor het redden van menschenlevens WASHINGTON, 4 December De afge vaardigde Weller, New-York, heeft bij het Congres een voorstel ingediend, tot verlee- pn IpVPD Sffevaarlilk {Tpw/vnrl i 11van een souden medaille ter waarde en ievent>gevaailJJK gewond ;Van 500 dollar aan den leger-kwartiermees- BUSSUM, 4 December. Op den Bussumer i t??> Licolish, die bij de ramp van de penalty's over het hoofd had gezien, waar aan Zeeburgia zich schuldig maakte, terwijl in de laatste minuut twee Holland'a-spelers naast elkander voor het vijandelijk doel staande, een pracht voorzet van de Jong Haarlems Kinderkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, is voornemens op 10 December a.s. in de Gem. Concertzaal een concert te geven, waar o.m. zal worden uitgevoerd de 1929. In inkomsten en uitgaven over den ge wonen dienst is zij geraamd op ƒ1.650 685,52 en over den kapitaaldienst op ƒ3.201.075. De gewone dienst van de gemeenterekening over 1927 sluit met een nadeelig slot van 63.646.21, hetgeen in de begroeting voor 1929 is verwerkt. Dé opbrengst der inkomstenbelasting is geraamd op 350.000 (v. j. 105.000)die van de opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen op 42000 (v j. ƒ34.000). De uitgaven voor algemeen beheer zijn ge schat op 79.585.01, die voor openbare vei ligheid op 129.703.97, die voor volksgezond heid op 28.530.74, die voor volkshuisvesting op 242.630.51, die voor Openbare Werken op 205.429.80. Het onderhoud van lantaarns en verdere verlichting wordt geraamd op ƒ38.800 (v. j. ƒ35.286). In 1929 zullen geheel of gedeeltelijk ver straat worden de Laan van Rozenburg, Zandvoortschelaan, Koediefslaan, Bronstêe- weg, Glipperweg (van Merlenbrug), J. H. Weisenbruchweg, P. Marisplein, J. Vermeer straat, A. van Ostadestraat, Azalealaan, J. v. d. Bergstraat, Berkenlaan, Eikenlaan, Heemsteedsche Dreef, Hugo de Grootstraat, Torenlaan, Molenlaan, Valkenburgerlaan, Valkerburgerplein, Wilhelminaplein, Voorweg, Laan van Insulinde, Timorstraat, Meerweg, De volgende wegen, voetpaden en rijwielpa den zullen in 1929 geheel of gedeeltelijk met bitumen dienen te worden behandeld: J. cantate „Naar de Heide va Ruysdaellaan, P. de Hooghstraat, A .v. Osta- Als soliste zal optreden mej. van mevr' dePleln> J- v- Goyenstraat, J. M. Molenaar- en de begeleiding isi in ha - plein, Heemsteedsche Dreef (Blauwe Brug), Janny Neuman -jse ang. Overboschstraat, Crayenestersingel, Laan van Rozenburg, Amaryllislaan, Laan van Bloe- menhove, Zandvoortschelaan, Koediefslaan, Spaarnzichtlaan, Schouwbroekerstraat, Oos terlaan, Landzichtlaan, Clocsterlaan, van Dezer dagen hield de R. K. Bond van Rijwielhandelaren zijne jaarvergadering in „Noord-Brabant" te Utrecht. Aanwezig waren met den bondsadviseur, pater W. van den Bosch O.P.M. te Rotter dam, alle hoofdbestuursleden, met uitzonde ring van den heer J. de Lange, die wegens «en ongeval verhinderd was, benevens afge vaardigden der diverse afdeelingen en be langstellenden. Uit het door den bondsvoorzitter, den heer Jcngerius, voorgelezen jaarverslag st'ppen wij o.a. aan, dat de bond zich aansloot bij den R. K. Middenstandsbond en alzoo zitting kreeg In den R. K. Vakraad. In zijn financieel verslag kon de bonds- penningmeester, de heer E; van Leusden, memoreeren, dat de schulden van den bond zijn gedelgd en drt over het afgeloopen jaar een batig saldo viel aan te wijzen. Met algemeene stemmen werd de aanslui- t'ng van den bond bij het C. B. R. (Centraal Bureau voor den Rijwielhandel) goedgekeurd. Vervolgens kwrmen in behandeling een 19- tal voorstellen, ingediend door de afdeelingen Rotterdam, Leiden, Tilburg, Breda, Nijmegen en Utrecht. Deze behandeling werd in den namiddag onderbroken om den Weled. Gestr.. heer ir. J. K. Mercx, rtiksnijverhe'dsconsulent, gele genheid te geven tot het houden eener rede over „Vakopleiding". In zijn uiterst duide lijke en practische inleiding behandelde de spreker de vakopleiding onder tweevoudig oogpunt: vakonderwijs en ambachtsschool en op'e'dlng op de werkplaats! Van de gelegenheid tot debat maakte Inzonderheid de Weled. Keer J. de Braban der, directeur van het Centraal Hanze- Bureau te Utrecht gebruik. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren L. van Berkom te Breda en Fv. Donders te Tilburg, terwijl in de vacature- Pieterse werd voorzien door tV verkiezing van den heer J. H. van Esch te Zoeterwoude. Men schrijft ons: Het inleggen van de vaste autobusdiensten voldoet niet aan den eisch, welke de ge meente Haarlem zich zal hebben gesteld, en der Haarlemsche Brockway Maatschappij, dit moet in hoofdzaak gezocht worden, dat het aan alle andere bussen verboden is passagiers op te nemen voor voormalig Schoten. Zaterdag en Zondag zijn tientallen per sonen de dupe geworden van deze nieuwe verkeersregeling en moest men 2 tot 3 bus sen. zien passeeren, eer men een staan plaats kon bemachtigen, terwijl men de bussen naar IJmuiden en Beverwijk half ledig ziet voorbij gaan. Zondag was de Brockwaybus niet in staat om de menschen te vervoeren. Het inleg gen van extra-diensten kon den toestand niet verhelpen, want bij het vertrekken van den extra-dienst waren beide bussen af geladen, met staanplaatsen, en bleven er aan de Maasstraat 12 personen achter. Bij de halte Schoterkerk bleven 10 menschen staan, bij de halte Korteweg 6 enz. Het is te hopen, dat B. en W. van Haarlem aan het verzoek van velen zullen willen voldoen en toestaan, dat men, zooals voorheen, gebruik mag maken van de pas- seerende bussen naar Beverwijk, IJmuiden, Spaarndam en Alkmaar Het groot aantal menschen in Haarlem- Noord zal alleen gebaat zijn, door de tram door te trekken. Zeer vele malen is deze j wensch door de bevolking van Haarlem- Noord te kenhen gegeven, maar helaas i stoort men zich hieraan niet. Met het nieuwe vervoermiddel is men nu nog meer achterop geraakt. De kleine bussen, die uit de stad komen, zijn voor Schoten steeds vol. De menschen, die tusschen het Station en den Rijksstraat weg hiervan gebruik willen maken, zien tot hun leêdwezen de bussen passeeren, terwijl bovendien den bussen van de andere maat schappijen, die de menschen dan wel kunnen vervoeren, dit verboden is door het ge meentebestuur. Het is te hopen, dat hierin spoedig ver andering komt. Zooals gezegd, blijft de bus als vervoer middel van zoo'n groot zielenaantal een lapmiddel. De tram doortrekken tot aan de grens der gemeente zal Haarlem-Noord doen bloeien. Van andere zijden bereikten ons eenige opmerkingen, omtrent het vertrek van de laatste bus. Half twaalf vertrekt deze van de Graafschapstraat. Zaterdag en Zondag j.l. vertrokken er om bij twaalven nog bus sen van het eindpunt, de chauffeur deelde echter mede, dat hij niet behoefde te rijden, daar zijn dienst was afgeloopen. Hoewel wij oorspronkelijk aan die goedheid twijfelden, bleek later, dat den chauffeurs is opgedragen nog een rit te maken, indien niet alle pas sagiers met de laatste bus vervoerd kunnen worden. Het publiek is dus afhankelijk van den chauffeur. Het zou echter aanbeveling verdienen, vooral 't Zaterdags er. 's Zondags de laatste bussen om 12 uur van het Slachthuiskwartier naar Haarlem-Noord te laten vertrekken. Bij elke halte stonden menschen, zoodat men wel degelijk op een uitbreiden van de dienstregeling gesteld is. Wanneer de chauffeur echter nog een extra-ritje moet maken, laat hij dan niet zoo hard jakkeren, dat het leven van de passagiers in gevaar wordt gebracht. Zater dagavond reed de chauffeur van de laatste bus heel rustig op de stoep en bij bochten schudde het geheele gezelschap door elkaar, cm niet te spreken van de gevaren, die aan dit onverantwoordelijke racen verbonden zijn. Er heerschte dan ook groote ontstem ming onder de passagiers. „Alle begin is moeilijk," daarom mogen wij de Brockway-directie geen verwijt maken. Integendeel, de geweldige animo, die er voor de stads-autobussen bestaat, heeft alle verwachtingen overtroffen, zoo dat de directie der Brockway-Maatschappij hem, zeer zeker was een gelijk spel het resul taat geweest. Evenwel dient te worden er kend, dat de rood-witten een wedstrijd heb ben gespeeld welke in één woord af was. De eenige aanmerking, die gemaakt moet worden, is op Schagen, die er hopeloos uit was en er lustig op los knoeide. Het backstel met keeper Schutte speelde uitstekend, hoewel de goals welke Zeeburgia maakte zeer doorzichtig waren en met een betere opstelling van Dekker zeer zeker te houden waren geweest. Als rechts-back was De Groot enorm. Snel, trapvast en met een flink uithoudingsvermogen, was hij het ge duchte struikelblok voor de geweldig snelle aanvallen der Amsterdammers. Als halfspelers deden Feller en v. d. Rol hun uiterste best. in de voorhoede speelde Wakker een schitte rende partij voetbal, terwijl de Jong als rechtsbuiten goede voorzetten gaf. „Zeebur gia" is een forsch spelende ploeg met indivi dueel goede krachten. Het dikwijls te forsche spel ontsiert echter het geheel. Een speler raakte dermate over zijn zenuwen heen, dat hij v. d. Rol welke juist een strafschop wilde nemen in den rug duwde, terwijl de bal reeds lag om genomen te worden. Een strenge berisping van den heer Hollander was zijn deel. Over den heer Hollander niets dan lof, voor zijn optreden, doch het moet van het hart, dat hij in de laatste minuten blijkbaar het spel niet meer zoo goed volgde, daar hij in die periode diverse onregelmatigheden, welke de Amsterdammers pleegden bij hun hardnekkig verdedigen, over het hoofd zag. Over den wedstrijd het volgende: Maandagmorgen is een arbeider van de firma Meulenberg te Heerlen, die bezig was met den aanleg van de lichtmasten op het station te Venlo, door den stroom levensge vaarlijk getroffen, meldt de Limb. Koerier. „Vestris" 22 menschenlevens redde. 17 dooden LONDEN, 4 Dec. Naar uit Rio de Ja neiro gemeld wordt, zijn bij 't verongelukken van' een vliegboot 17 personen om het leven gekomen. Alle hoop op behoud opgegeven Het Duitsche s.s. „Renate", van Ornskolds- vik naar Velsen met een lading papierhout en 22 November van Cuxhaven vertrokken, heeft nog steeds de bestemming niet bereikt. Alle hoop op het behoud van schip en beman ning (15 koppen) is opgegeven. Het s.s. „Renate" is 2017 bruto en 1197 net- Merlenlaan, Glipperweg, Leidschevaartweg, vinnigen uitval. Het achtertrio van „Hollandia' to tons groot, In 1921 gebouwd en behoort aan Een flink aantal toeschouwers is aanwe- J°hs. Tnode Altona- zig, als „Zeeburgia" met den wind in den rug aftrapt. In de eerste twintig minuten heeft „Hollandia" zich speciaal op verde digen moeten toeleggen, met af en toe een Terug te bekomen bij: Brand, Kleverlaan z*c^ toch nog kranig heeft weten te weren. 8, horloge; Maas, Bankastr. 12, armband; Reigersman, Lorentzple n 18, broche; Mol:, KI. Houtstr. 54, beursje; Lcnda, Antoniestr. 51 a, dividendstaten; Zon, Verspronckweg 15, hondje; Janse, Sierrenbosehstr. 23, hand schoen; Wit, Cornelisstr. 7, handschoen; Notebcom, Schagchelstraat 10, handschoen: Pieke, Ruijchaverstraat 8, handschoen; Questenit, Harmenjansweg 62, handschoen Kennel Fauna, grijs hondje, gebracht door de Vries, Scheepcrstraat 9; grijs-witte kat, ge bracht door v. Liemt, Twijnderslaan 31; Van Maur.k, Gen. Cronjéstraat 12, kunstge bit; Bureau van Politie, Smedestraat, num- Bleekersvaartweg, Manpadslaan. Plannen bestaan voor het aanbrengen van torenuurwerken aan een drietal kerken en het verlichten van de wijzerplaten, waarvoor 4.500 uitgetrokken is De jaarwedde der onderwijzers bij het open baar L. O. worden op 30.000 (v. j. 26 000) geraamd, voor die bij het openbaar U. L .O. 12.000 (v. j. 12.000). Een bedrag van 500 is uitgetrokken voor dekking van een eventueel tekort vsn het concours der muziekvereeniging „St. Michaël" terwijl 100 is uitgetrokken voor beschik baarstelling van medailles voor dat concours. Voor werkverschaffing en voor steun aan werkloozen is resp. geraamd 5.000 en 7.500. Een bedrag van ƒ25 is op de begrooting gebracht voor het geven van een medaille voor de bloemententoonstelling van „St. De us Dedit". De post „onvoorzien" omvat een bedrag van 23.856.43. R. K. Vrouwenbond Woensdag 28 Nov. hield bovengenoemde vereeniging haar derde ledenvergadering. De opkomst der leden liet te wenschen over, wat, gezien de belangrijke agenda, te betreuren viel. Na opening en le zing der notulen had de bestuursverkiezing plaats, welke mej. A. v. d. Veenv. d. Lem in het bestuur bracht. Naar aanleiding van den brief der Eerw. zusters uit de Drentsche Venen werd een verloting gehouden, die 10.opbracht. Na de pauze hield de Weleerw. Heet W. Simons een prachtige lezing, waarin Zijn Eerw. duidelijk aantoonde, dat de schuld van de bandeloosheid der hedendaagsche jeugd voor a deel bij de ouders moet gezocht wor den. Jammer, dat zoo weinig moeders aan wezig waren. De gelegenheid om vragen over deze lezing te stellen, werd onbenut gelaten. Medegedeeld werd, dat op 2 December het Sinterklaasfeest zou gevierd worden en op Zondag 9 December een algemeene H. Com munie der leden zou plaats hebben. Daarna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. Ned. R. K. Volksbond Maandagavond hield de afdeeling Vogelenzang een gewone ledenvergadering in het R. K. Vereenigings- gebouw. Te ruim zeven uur opende de voor zitter'deze vergadering met den Christelijken groet en heette alle aanwezigen welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onder dankzegging goed gekeurd. Hierna las de voorzitter een schrijven voor van 't Centraal Bestuur en deelde mede dat er 17 Dec. a.s. een Propaganda-avond gehou den zal worden, waartoe alle R. K. toegang hebben en als spreker zal optreden de heer Angenent, lid van het Centraal Bestuur Ook werd medegedeeld, dat er op Zondag 23 December a.s. een groote wedstrijd gehouden zal worden in het R. K. Vereenigingsgebouw; dezen keer zullen de prijzen bestaan uit wild. De heer A. J. de Winter bracht verslag uit van de Controle-commissie; alles was In goe de orde bij den penningmeester. De voorzit ter dankte hem voor de gedane werkzaam heden. De heer Goldenberg bracht een keu rig verslag uit van de Gewestelijke Vergade ring, die Zaterdag j.l. gehouden was te Haarlem. Enkele leden hadden nog wat te vragen bij de rondvraag, waarna de voor zitter de vergadering sloot met den Christe- ijken Groet. Na de vergadering hield de Commissie Hulp :.n Nood een kleine bijeenkomst; in de bus was een bedrag van ruim 14.—. Ook een wespennest De heer A. Buis aan den Akerdiik, had reeds geruimen tijd last van doofheid, wat steeds erger werd.- Na dokters raad te hebben ingeroepen, bleek het noodig, dat hij geopereerd werd. Nu bleek de oorzaak van zijn doofheid een wesp te zijn, die in zijn oor was gedrongen. wordt geducht aan den tand gevoeld, doch steeds treden De Groot c.s. zegevierend uit den strijd te voorschijn. Het spel is het aan zien volkomen waard. Hard wordt er door beide ploegen gewerkt, doch het is niet met zekerheid te zeggen, van welken kant het eerste doelpunt moet komen. Ongeveer 15 mi nuten voor half time weet bij een aanval van „Hollandia", Wakker met een mooi schot het Amsterdamsche heiligdom te doorboren. Felle en dikwijls ruwe aanvallen van „Zeeburgia" zijn het resultaat, doch hoe ze ook voor den gelijkmaker zwoegen, ze kunnen de Groot en Dekker maar niet passeeren. Na de thee krijgen we wederom een aan vankelijk overwicht van „Zeeburgia" en ze zien kans om binnen tien minuten een 10 achterstand in een 21 voorsprong te ver anderen. Een uiterst spannenden strijd krijgt het publiek thans te aanschouwen. Van een overwicht van „Zeeburgia" is geen sprake meer en keer op keer komt de „Hollandia"- voorhoede voor het Amsterdamsche heilig dom. In hun zenuwachtigheid om den voor sprong te behouden, staan de backs daar soms raar te schutteren en als op een gegeven moment een der backs geen kans ziet om het leder weg te werken is Wakker er als de kippen bij en scoort onder groot enthousiasme den gelijkmaker. Het spel wordt er des te spannender om en het is weer „Zeeburgia" wat met een tam schot, waar Schutte niet eens naar keek, de leiding weer veroverde. In de laatste minuut ziet Hollander twee opgelegde penalty's voor „Hollandia" over het hoofd. Dan de kans van den dag. Neefjes plaatst in deze laatste mi nuut naar de Jong, deze staat vrij en zet voor doel, waar Haring en Schaper niets an ders hebben te doen dan den bal in het net te deponeeren. Ze doen dit echter niet en trappen tegen een Amsterdammer aan. Een corner moet nog genomen worden, doch de Jong plaatst deze achter en met „Hollandia" in den aanval fluit de scheidsrechter eindigen. Door de West-Prisianen is flirat gewerkt, al heeft de vorige ontmoeting met Alkmaar bewezen, dat ze het beter kunnen. Voor de rust was de rechterwing van Wes't-Prisia volkomen waardeloos, door onbegrijpelijk spel van Tihus, die absoluut niet de minste moeite deed, een bal naar behooren te verwerken. Door een lichte ongesteldheid van Rom- kuna verhinderd uit te komen en is Bos weder in de gelederen, die goed werk heeft verricht. Als uitblinkers van dezen wedstrijd noe men wij Horsman en De Kroon. Als scheidsrechter Grootmeijer beginnen blaast, trapt H. R. C. af en brengt het letter tot aan de W.-backs, doch dezen geven retour. West-Frisia ontwikkelt een slecht spel, hetwelk hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door Tihus, die alles verknoeit. De Helderschen zijn, wat spel betreft, wel in de meerderheid, doch het doel kan niet worden gevonden. Met een mat spel van W. met een moei zame verdediging, wordt het half time. Da thee is goed geweest voor beide clubs. Vooral W. is er beter in en ook Tihus heeft het waarschuwend woord van den aanvoerder blijkbaar ter harte genomen, ofschoon hij nog veel beter kan. Als Van der Zsl enkele schoten op fraaie wijze heeft weggewerkt en W. den aanval overneemgelukt het den gastheeren te scoren. Het enthousiasme stijgt hierdoor ook by de gasten, die iets forscher spel ontwik kelen. Verhinderd kan echter niet worden, dat, ten gevolge van een misverstand in de Hel- dersche verdediging, Bos voor zijn club den voorsprong vergroot. De gasten geven het nog niet op, doch de West-Prisianen passen het verdedigings systeem toe en met dezelfden stand wordt finish geblazen. WARSCHAU, 4 December Naar de bla den alhier vernemen, zal de Duitsche Rijks minister buiten dienst heden te Warschau aankomen. De besprekingen over de grondslagen voor de toekomstige onderhandelingen, inzake een handelsverdrag, zullen onvewjjld be ginnen en in de allereerste plaats betrek king hebben op de kwestie van den Pool- schen varkensuitvoer naar Duitschland. MODJOKERTO 3 Dec. (Aneta). De regent van Bandowoso, Raden Toemenggoeng Tir- toadhisewojo, is in den ouderdom van 45 jaar aan zwartwaterkoorts overleden na een ziek bed ven twee dagen. Hij wordt te Bondowoso begraven. DINSDAG, 4 DECEMBER Zeven dooden PARIJS, 4 December Naar uit Ifakes, in Tunis, wordt gemeld, heeft aldaar een botsing plaats gehad tusschen een trein en een auto. Zeven personen werden gedood. Drie dooden PARIJS, 4 December Nabij Lugo in Noord-Spanje is een auto in botsing ge komen met een trein en ontploft. De drie inzittenden van den auto kwamen in de vlammen om. LONDEN, 4 December Gedurende den nacht hebben de artsen geen nieuw bulletin over den gezondheidstoestand van den koning gepubliceerd. De artsen zijn, naar verluidt, na gister avond niet weer in het paleis teruggekeerd. LONDEN, 4 December. Het officieele bul. letin van hedenmorgen meldt, dat de koning een kalmeren nacht doorbracht. Desniettemin blijft de ongenistheid om trent het hart voortbestaan. De verbetering, die gisteravond werd vast gesteld bleef tot nu toe op bevredigende wijze gehandhaafd. BORDEAUX, 4 December In de bad kamer van het Fransche stoomschip „Massillia" werden twee vrouwen als stow away gevonden. Men gelooft, dat ze in Zuid-Amerika door een steward aan boord zijn gesmokkeld, die haar gedurende de reis ook van voedsel voor zien heeft LONDEN, 4 December Volgens berich ten uit Santiago, bedraagt het aantal ern stig gewonden van de aardbeving in Chili 585. De overlevenden in Talca lijden aan gebrek aan drinkwater. De militaire autoriteiten hebben overal noodkeukens opgericht Op de kerkhoven zijn, tengevolge van de aardbeving, vele lijken aan de oppervlakte gebracht, waardoor het gevaar voor be smettelijke ziekten weer is toegenomen. De materieele schade in Talca wordt op minstens 10 millioen dollar geraamd. De rivier Kachapcal, die voor de irrigatie van landbouwdoeleinden diende, vormt, door het breken van het stuwbekken in dc kopermijn van Teniente, een ernstig gevaar voor overstroomingen. AMSTERDAM, 4 Dec. Het Roemeen sche Consulaat, verzoekt ons mede te dea len, dat de prijs van de pasvisa voor Ne- Eeuige gewonden SOERABAJA, 3 Dec. (Aneta). De trein van Soerabaja naar Malang is nabij Sidoardjo gederailleerd. De locomotief is omgekanteld. De machinist liep een heupwonde op. De stoker is ongedeerd. Twee derde-klasse wagens zijn uit de rails geloopen. Een Inlan der werd gewond. De passagiers stapten in een anderen trein over. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan een breuk in de as van de voorwielen. Van andere zijde wordt be weerd,- dat de trein te hard gereden zou hebben. De schade wordt begroot op zestig duizend gulden. Staalsleemngeu. 101% 6% Nederland 19li 102%# - 4H Neder! 1917 IOC15/,, 6% N.-Indie 1923 C 10013/16 4 Va N.Ina. 1928 E 99% 1 Banken. Koloniale Bank 238% 239% Indische Bank 160% 160% Cert. Handel Mb 171% Industrieën. Marg Ome 277 275 Nederl. Kunstzyde 429 422% Maecubee 171 170 Hou Kunstzijde 207 207 760 b 770 1 768 772 Industr. Buitenland 220 217 166% 21% Handelsondern. Comp.comm du 215 164 1 162 1 Petroleum. 380% Dortsche Petr 378 Geconsolideerde 224 404 403% 164 185 Rubber. 231 231 Dell Batavia Rub 161 65 183 93 128% 129 Allied 67% 68% Intercortln Rubber 12% H%- Scheepvaart. Hol! Amerika Lijn 83 1 82 93 1 92 Kon Paketvaart 231 b 206 2071 Marine comm 6% 6% 39% 39 Suiker. 695 700 371 394 95 1 Vorstenlanden 152% 154 Actions idem 133 134 tabak. 516' 519 440% 438 176% 176 513'/, 509 Spoorwegen. Southern Rails 147 146 Union Pacific 215% 215 79% 79 34% 34% 90% 90 67% 68% 4% SOERABAJA, 3 Dec. (Aneta). In de dessa Recsing bij Tjakra, Oost-Lombolc, zijn vijftig won ngen en veertig rijstschuren afgebrand d'èrlanders, die zich naar Roemenië begeven, j De schade gedraagt acht mille. De oorzaak is van 11.55 tot 7.15 verlaagd is. I onvoorzichtigheid. DINSDAG, 4 DECEMBER Berlijn 59.30 59.40 Parys 9.70 9.80 Brussel 34.55 34.65 Londen 12.07 12.08 Züncö 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 Maand 40.15 40.25 35.- 35.10 New-York (cablei 2.48% 2.49% 7.35 7.45 Warschau 27.— 27.10 Kopenhagen 66.35 66.45 66.35 66.45 66.50 66.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2