Op Java m i Binnenlandsch Nieuws Tweede blad Het feest der geschenken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 4 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Jan Musch in Indië mm De technische herziening van de salarissen der Burgerlijke Rijksambtenaren P. F. Fruijtier De onderhandelingen tusschen Nederland en België De Loterijwet overtreden De Culemborgsche moord zaak De Zuiderzee-steunwet Ir. J. A. Kalff RECHTSZAKEN De Vrijheidsbond en de a.s. Kamerverkiezing Een brutale ordeverstoring LUCHTVERKEER Het werk van en voor jonge menschen Niets nieuws Mislukt Ten doode opgeschreven De muziek in bioscopen bü Het opium-drama te Leiden Per vliegtuig over Duitschland LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het arbeidscontract voor het tuinbouwbedrijf te Loosduinen XXXI. Aan boord M. S. Christiaan Huygens, Allerheiligen 1928. Als je. in antwoord op je verzoek, den •vond vóór je vertrek uit Indië in je hotel •e Weltevreden een briefje van Jan Musch zrügt, waarin hij je meldt, je gaarne „he denavond" om 10 uur te zullen ontvangen, dan geef je daar natuurlijk even gaarne gevolg aan. En als je dan weet, dat Jan Musch wél in een ander hotel, maar toch op hetzelfd'e plein logeert, dan denk je „laat ik maar even loopen, al is het ook warm." Maar dan heb je je zelf een leelijke poets gebakken! Want het Koningsplein in Weltevreden is het Koningsplein in Amster dam niet! Dat is zóó groot, dat, wil je er, langs de er om staande huizen, omheen loo pen, je een dik uur noodig hebt. Ik bofte dus eigenlijk nog, dat ik, na een wandeling van een kwartier in een voor de tropen wel wat al te vlug tempo, het „Hotel der Neder landen" al bereikt had het had nog ver der kunnen wezen. Toen ik de voorgalerij van het door Jan Musch en zijn jonge vrouw bewoonde pavil joen binnenstapte, stond de groote man daar, over de tafel gebogen, met studie naar het witte tafelkleedje te turen, terwijl hij zijn vrouw naar binnen toeriep: „Hé, Mary, kom eens kijken! Wat zijn dat nu weer voor beesten: die heb ik nog nooit gezien!" Mevrouw Musch kwam er bij en ik kwam er bij en met z'n drieën keken we naar de massa bruine platte, ronde, een halven c.M. groote torretjes, die op het lichte tafelkleed je neerstreken en die ik al evenmin kon thuisbrengen ook ik had deze diertjes nooit te voren gezien, noch nu, noch tijdens mijn vroeger vijfjarig verblijf in Indië. En hoe ze heeten weet ik nu nog niet. Na deze zeer informeele ontvangst werd ik nu zeer formeel aan mevrouw Musch voorgesteld en met z'n drieën togen we, de torretjes-lawine ontwijkend, naar de blnnen- galerij, waar we onder een kopje thee, ge zellig hebben zitten praten. Zitten praten, over alles en nog wat. Hoe het zoo kwam weet ik niet, maar al dadelijk hadden we het over het dansen hier in Indië, dat Jan Musch eenvoudig „vies" noemde. En daarmee ben ik het roe rend eens. Bij een temperatuur, waarbij zelfs op een heel kalme avondwandeling, al je kleeren doorweekt zijn, te gaan dansen is vies. En toch, de menschen schijnen het plezierig te vinden, anders zouden ze het im mers niet doen! „Ja, dat is juist het gekke," vond m'n gastheer, „ze willen dansen, liever dan wat anders ook te doen en of je nu Jan Musch bent of een ander, daar torn je met geen Shakespeare, geen Goethe, of geen Molière tegen op." Dat klonk nu niet juist zoo heel bemoe digend en toen ik vroeg, of hij over de re sultaten van zijn toumée tot dusver tevre den was, vreesde ik al voor een antwoord, dat gelukkig niet kwam. „Als het blijft zoo als het tot nu toe gegaan is, dan ben ik over de financieele resulaten heel tevreden," zei de heer Musch. Maar hij voegde er onmid dellijk aan toe: „Vooral wat betreft de tournées langs de kleine plaatsen; die zijn veel voordeeliger dan de voorstellingen in de grootere." „Natuurlijk, daar is niet zooveel gelegen heid om te dansen," merkte ik op. ..Gat misschien in de eerste plaats," was het antwoord, „maar dan is er nog wat. Het aantal Europeanen ook in de groote steden, is beperkt. Je kan dus, bij voorbeeld in Ba tavia, niet alle avonden optreden, dan kreeg je den schouwburg niet vol. Je hebt dus niet alle dagen je inkomsten, maar wel je uit gaven, en dat is een leelijk ding. Op tournée langs de kleinere plaatsen speel je echter wèl alle dagen. Vanavond hier en den vol genden morgen vroeg trekken we in twee auto's met ons heele troepje van elf weer ergens anders heen, waar we dan dien avond optreden. En de Kunstkring hier, die alles voor ons regelt, doet dat schitterend en er bestaat dan ook tusschen hem en ons een prettige samenwerking." „Maar," vervolgde de heer Musch, „een nadeel van dë kleine plaatsen zijn de trieste schouwburgjes, waarin je daar moet spelen en de trieste hotelletjes, waarin je moet overnachten. Als je, na de voorstelling, dood moe in zoo'n hotelletje komt, en je wil nog even wat drinken omdat alle vocht uit je lichaam op het tooneel is blijven liggen, dan kan je roepen wat je wil, maar het eenige antwoord dat je krijgt is het geroep van een tokkè 1) De tokkè's zijn aardige diertjes, maar ze komen met hun luiden roep wel eens een beetje erg ongelegen. Dat heeft Jan Musch ook ondervonden. Het was weer in een klein plaatsje, waar hij zijn ,Klein-Tooneel"-avond gaf. Bij die gelegenheden draagt hij ook het frag ment uit „De Paradijsvloek": „En satan pijptvoor. Juist was hü begonnen, na er eerst op geweien te hebben, dat er nu een ernstige voordracht zou volgen, of het harde, kort afgebroken „tokkè, tokkè, tokkè" klonk door de zaal en alsof het beest het et- om deed, herhaalde het zijn oproep ditmaal niet, zooals gewoonlijk, vijf, maar negenmaal achter elkaar. „Maar ik moet zeggen, de menschen hielden zich goed, niemand lach te. Voor hen was het dan ook natuurlijk niets bijzonders." En nu we zoo op zijn voordrachten waren gekomen, vertelde Jan Musch me van zijn verlegenheid. Ja heusch, ook Jan Musch kan verlegen zijn, kon het althans nu is hij er over heen. Maar in den eersten tijd dat hij voor drachten hield, was hij, als hij voor het voetlicht stond, lang niet op z'n gemak en het heeft hem, naar hij vertelde, heel wat inspanning gekost, om daar overheen te ko men. „Ja, ziet u, als ik speel, dan sta ik niet zelf op de planken maar de meneer van de rol en daar verschuil ik me dan achter. Ik heb zijn pakje aan, ik geef zijn karakter weer, kortom, ik ben ik niet en dan vlot het allemaal wel. Maar als ik voordraag, in m'n eigen jasje en niet in dat van een ander, dan ben ik Jan Musch en dat maakte me in het begin zenuwachtig verlegen. Maar gelukkig ben ik daar nu overheen." Als vanzelf bracht het noemen van „De Paradijsvloek" er mij toe, om te vragen, of hij ook over het artistiek succes zoo tevre den was als over het financieele. Jan Musch voor de galerij van zijn woning in het „Hotel der Nederlanden" te Weltevreden „Artistiek? Artistiek? Hm u zegt artis tiek. Ja ziet u, er zijn hier te weinig men schen, die een ernstig stuk willen. Ze wil len hier lachen. Dat is nou in Holland ook wel zoo, maar daar zijn méér menschen en dus óók meer, die voelen voor iets ern stigs. En al zullen er procentsgewjze hier evenveel zijn, doordat het geheele, aantal Hollanders hier geringer is, zijn het er niet genoeg om een schouwburg te vullen." „Ja," viel hier mevrouw Musch in, „je kan zoo merken dat de menschen komen met de vooropgezette bedoeling om te lachen. Kom je met wat ernstigs, en je waarschuwt ze niet van teyoren, dan lachen ze toch, ook waar het heelemaal niet te pas komt en eerst na het tweede bedrijf beginnen ze te beseffen, dat hun lachen toch - eigenlijk mis plaatst is en houden ze zich verder ernstig. Maar, d&t moet ik er dadelijk aan toevoe gen: als er werkelijk wat te lachen valt, dan lachen ze ook hartelijk." Wat hij. hier alzoo gespeeld had, vroeg ik den heer Musch. „Tot nog toe hebben we vijf verschillende voorstellingen gegeven: De Vrek, De Gevel toerist, Mijnheer 'en Mevrouw Die-en-Die, Als je maar een verleden hebt, en dan een Klein-Tooneel-programma. Groot werk, als Grano, Peer Gynt, of De Paradijsvloek, kun nen we hier niet geven, daarvoor is ons ge zelschap te klein en zou je er te veel dilet tanten moeten bijhalen. Die zou je natuur lijk alles moeten instudeeren. En ik verzeker u, dat we al genoeg hebben aan onze eigen repetities. Dat valt hier, in. die warmte,, lang niet mee. Neen, het werken is hier voor ons niet alles. Als je daar 's avonds op het too neel staat in een Europeesch pakje, soms nog met een demie aan, dan kan je heusch je plezier wel op. En dan moet je dat pak van „De Vrek" aan hebben! Daar is na de voor stelling geen droge draad meer aan. Als we op tournée waren en ik dat costuum meer dere avonden achtereen moest dragen, dan stopten we het na de voorstelling gewoon weg in een emmer water, wrongen het uit en hingen het 's nachts te drogen. Den vol genden ochtend werd het dan maar weer zoo ingepakt en 's avonds speelde ik er weer in Voorloopig heeft het gezelschap voor In dië nog in studie „De Spoortrein" en „De drie wijze gekken", terwijl de heer Musch aan het slot van zijn tournée, die elf maan den uit-en-thuis zal duren, met „De wijze Kater" komt. „Ja, we werken hier hard en om tijd te sparen zijn we al een paar malen met het heele gezelschap heen-en-terug naar Ban doeng gevlogen, als we d'aar moesten optre den. De reis Weltevreden-Bandoëng duurt dikke vier uren en met de vliegmachine Den je er in 40 minuten dat spaarde ons dus telkens, heen-en-terug, een heelen dag uit, om te repeteeren." „Dat is nog niet vertoond, is 't wel, mijn heer Musch, dat een tooneelgezelschap per vliegtuig op tournée gaat?" vroeg ik. „Neen. Ja, dat is wel typisch," ver volgde de heer Musch. „Toen ik twintig jaar geleden ook hier was. heb ik voor het eerst zien vliegen dat wil zeggen, op de film. Het waren de eerste schuchtere pogingen van de gebroeders Wright, die ik te zien kreeg. Als me toen gezegd was, dat ik over twintig jaar, op deze zelfde plaats, de eerste zou zijn, die met een heel tooneelgezelschap in zoo'n ding zou reizen, dan zou ik den man, die dat beweerde, medelijdend aange keken en m'n schouders opgehaald hebben. En numijnheer, het is een schitterend vervoermiddel." Is Musch de eerste geweest, die met zijn troepje in Indië gevlogen heeft, hü zal ook de eerste zyn, die zün tournée uitstrekt tot Celebes. Te Makassar zal hij twee voorstel lingen geven. Hij is daartoe uitgenoodigd door een comité, dat zich in die plaats ge vormd en een garantiefonds van f 3000 bij eengebracht heeft. En dan zal hü nog iets doen. wat geen ander vóór hem deed. Op uitnoodiging van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Batavia, zal hij ook voor deze vereeniging met een speciaal programma optreden en bovendien voordrachten houden voor de Zus ters Ursulinen te Batavia. Vooral dit laatste trekt den heer Musch stérk aan. Die vrou wen, die zich maar voortdurend opofferen en nooit eens iets extra hebben, ook eens te laten genieten, daarvoor is Musch dadelijk warm geloopen. Hij kan er van verzekerd zijn, een dankbaar publiek aan haar te hebben. Maar dat kan eerst later komen. Gebon den door zijn contract met „De Kunstkring", mag hij zich niet door een andere vereeni ging dan deze laten uitkoopen wel mag hij, tusschen de voorstellingen voor „De Kunstkring" door, voor eigen rekening op treden, maar niet voor rekening van ande ren. Dat contract met „De Kunstkring" loopt over acht maanden daarna is hü vrij. dan zullen ook de nonnetjes en de Geloof- en-Wetenschappers van zijn kunst te genie ten krügen. Twee uren lang heb ik gedeeltelijk ook ten gevolge van een tropische stortbui, die vertrekken onmogelijk maakte met het echtpaar Musch gezellig zitten babbelen en eerst tegen twaalven ging ik naar huis, met de herinnering aan een prettigen avond en met de twee hierbü gereproduceerde kiekjes, waarvan het eene, met de vier dames-leden van zijn gezelschap vóór het vliegtuig, door den heer Musch zelf werd genomen. ARTHUR TERVOOREN. 1) Een tokkè is een 20 tot 30 c.M. groote hagedis, die in vele Indische huizen voor komt en daarin, volgens de Inlanders, geluk brengt en dus nooit verjaagd wordt. Scha delijk is ze niet, integendeel, ze vernietigt talrijke insecten. Haar naam ontleent ze aan het geluid, dat ze voortbrengt, een hard „tokkè-tokkè." November is weggezonken in het verleden. De klokken, die luiden op den dag, waar op de dooden verjaren, zijn stil geworden. Die droeve herdenking is de inzet. Uitbar stingen, overstroomingen, watersnood, ver woestingen stempelden November 1928 tot een bijzonder treurige maand. December geeft dadelijk blüder perspec tieven: door het feest van den grooten kin dervriend bij 't begin en daarmee samen vallend de dagen van den advent, die, door alle duister heen, hoopvol en beloftevol lichten'naar het Kerstfeest. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van St. Nicolaas. Voor ons klinkt het als een sage. Hét ver haal van den bisschop, die door zijn groote liefde voor de kinderen, zijn naam onster felijk maakte. Van eeuw tot eeuw, van ge slacht op geslacht bleef de herinnering aan dezen grooten kindervriend onverzwakt be waard, meer dan dat: het kinderfeest op (5 December won aan populariteit. Aanvankelijk een feestdag voor de kin deren, werden ook later de ouderen daarin betrokken, waaruit de surprise-avond ont stond. Wü zijn thans in de dagen van voorbe reiding. Dagen van wenschen. Verlang- lüstjes worden ongemerkt ergens neergelegd waar ze moeten worden gezien. Afspiegeling van de ongebreidelde fantasie van een kind, dat alleen de begeerlüke dingen kent en zich niet om de prijzen bekommert. Afspie geling van de grilligheid van een jong meisie. wier wenschen zich uitstrekken tus schen den auto en de mooie doos bonbons. Afspiegeling van de bestendigheid van den rijperen leeftijd, die het vurig begeerde en onbereikbare koppelt aan het practisch noo- dige. Dagen ven geheimzinnigheid, dagen ook van voorzichtigheid, opdat verrassing blüve, wat als zoodanig werd bestemd. St. Nicolaas is het feest der geschenken. Schenken, dat is geven aan anderen uit eigen bezit. Schenken is: een offer brengen Een offer van liefde, van genegenheid. Een overwinning op het eigenbelang. Schenken, dat is eigenlük niet het geven van iets, dat tot het noodige, het noodza- kelüke behoort, als kleeding en voeding. Schenken is het vervullen van wenschen. die vèr staan van de dingen, die wij niét ontberen kunnen, even ver als het levens brood van het luxe-voorwerp. Dus: verspilling, lichtzinnigheid, dwaze uitgaven? De diepere zin van schenken gaat uit boven wat wij, als onmisbaar, als nood wendig voor ons bestaan, toch zouden heb ben gekregen. En hier denken we aan een ander ver haal, dat van eeuwen her tot ons kwam .nu De partyraad van de LiberaIe Staatsparty bijna twee duizend jaar geleden Het de Vrijheidsbond stelde in zijn vergadering haal van het Kindeke in de kribbe.Tot_dat V£m Zaterdag j VQOr de Tweede Kamerver_ Kindeke kwamen de koningen uit het Oos-|kiezingen van 1929 de vo]gende combinaties ten. Zij brachten het pasgeboren kind he van kieskringen vast: Be meening van minister De Geer over de salarissen van hen, die in communiteit leven Door den heer Lingbeek waren aan den minister van Financiën de voglende vragen gesteld 1. Wil de Minister mededeelen, of de subcommissie voor dë techn'sche salarisher ziening van de burgerlijke Rijkambtenarer. haar advies.aan den voorzitter der Centrale Commissie heeft uitgebracht? 2. Heeft de Minister de Centrale Com missie opmerkzaam gemaakt op het in de vergadering van de Tweede Kamer van 30 Maart 1928 (Handelingen '27/'28,' bladz. 1967, tweede kolom) ter sprake gebrachte denk beeld, om door een herziening van de thans geldende bepalingen op de toekenning der termünsverhoogingen. in dien zin, dat daarbij meerdere differentiatie zal zün in acht te nemen dan tegenwoordig is voorge schreven, te geraken tot een reëele aan passing der wedden aan de maatschappelijke levensbehoeften der betrokkenen? 3. Heeft de Minister, ingeval de vraag sub 2 ontkennend moet worden beantwoord, het voornemen, om de onderhavige aangele genheid zelfstandig in overweging te nemen, nadat het vóórbedoeld advies hem zal hebben bereikt? 4. Zal de Minister, ingeval de uitkomst van de aangeduide overweging niet mocht leiden tot een verwezenlüking van het voor melde denkbeeld, alsdan bevorderen, dat, bij de sanhangig-making bij de Tweede Kamer van de op de nieuwe salarisregeling betrek king hebbende voorstellen, de motleven voor de afwijzing van dat denkbeeld ook worden medegedeeld? Minister De Geer heeft hierop het volgende geantwoord 1. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend. 2. Het is den ondergeteekende gebleken, dat in de sub-commissie, welke het voor naamste werk deed, van bedoelde rede is kennis genomen en daaraan aandacht is ge wijd. 3. Dit voornemen bestaat bü den onder geteekende niet. 4. De ondergeteekende is bereid, deze motieven reeds thans mee te deelen. Zijn standpunt tegenover het betrokken vraagstuk is het volgende. Bij een salarisregeling mag niet rekening worden gehouden met de vraag, of een deel van de wedde vermoedelijk zal worden afge dragen san anderen. Bij een salarisregeling mag wèl rekening worden gehouden met de behoefte. De kindertoeslag, de huwelijkstoelage en de salarisreductie wegens ongehuwden staat alle in het huidige Bezoldigingsbesluit opge nomen zün hiermee gerechtvaardigd. Niet hiermee gerechtvaardigd is de ver sterkte salarisreductie wegens ongehuwden staat, op een deel der ongehuwden (de onder wijzers) toegepast, daar de éénige ratio, welke men hiervoor aanvoert: n.l. het leven in communiteit, voor driekwart van dit deel der ongehuwden niet geldt. De Centrale commissie voor georganiseerd overleg heeft daarom voorgesteld, die ver sterkte salarisreductie te schrappen en ondergeteekende ziet geen houdbaren grond om dit voorstel af te wijden. Wenscht men wegens het leven in com muniteit een versterkte salarisreductie, dan eischt de rechtvaardigheid, de scheidslün daar te trekken, waar zü aan ratio beant woordt. Intusschen zou deze maatregel nooit tot stand mogen komen zonder volledige in stemming en medewerking der naast betrokkenen, zoowel om de teerheid der zaak zelf, als cmdat zij vertroebeld is door 't pleit van sommigen voor een salarisregeling, welke rekening houdt met de vraag, of een deel der wedde vermoedelijk zal worden afgedragen aan anderen (zie boven). Bedacht behoort trouwens in dit verband te worden, dat het in beginsel niet noodig is, dat ieder behoefte-element in de salaris regeling verdisconteerd wordt. Wél is noodig, dat, zoo men het doet, het rechtvaardig en logisch geschiedt. kent, binnen afzienbaren tüd meer industrie tot zich te trekken. Ook werd het van belang geacht, dat een vaste brug ovér het Ganzen- diep wordt gebouwd. In het rapport wordt verder de noodzake lijkheid naar voren gebracht, om verandering te brengen in de leiding van het Ziekenhuis. Ook wordt er op gewezen, dat de verhou ding onder de geneeskundigen te Kampen zeer te wenschen overlaat en B. en W. wordt gevraagd, of zij niet een betere verhouding zouden kunnen bevorderen. Daar in 1929 of 1930 het 700 jaren geleden is, dat Kampen stadsrechten verkreeg, wordt er op aangedrongen, een post op de begroo ting te brengen; om dit feest op waardige wijze te kunnen herdenken. De heer P. F. Fruütier, die sedert 7 Aug. 1888 onafgebroken lid van de Prov. Staten van Zeeland is en sedert 1916 ook lid van Gedeputeerde Staten, heeft om gezondheids redenen ontslag genomen. De burgemeester van Clinge, de heer J. W. Vienings, is opvolger op de R.-K. lijst. Het antwoord van België op de voorstellen van Nederland Heden wordt te Brussel een ministerraad gehouden onder voorzitterschap van minis ter-president Jaspar, ter behandeling van verschillende punten, waaronder het antwoord der Belgische regeering op de Nederlandsche voorstellen inzake den waterweg Antwerpen RÜn. Het concept-antwoord is volgens de „N. R. Crt." niet in afwüzenden vorm geredi geerd, maar bevat een groot aantal Belgische bezwaren tegen hét voorgestelde tracé en de capaciteit van het kanaal, dat Antwerpen via Nederland met den Rün moet verbinden. In officieele kringen heerscht de opvatting, dat, daar het toch niet meer mogelük zal zijn, de NederlandschBelgische verdragskwestie vóór de verkiezingen in April 1929 op te los sen, de besprekingen zonder overdreven haast en in alle kalmte kunnen voortgaan. smokkelaars op heeterdaad te betrappen had begeven per auto naar het Stations plein te Leiden. Zooals men zich herinneren zal, is bij de arrestatie een schietpartü ont staan, waarbü een rechercheur van politie werd doodgeschoten. Op 16 April jl had de Hooge Raad wegens vormfouten het arrest van het Haagsche Hof vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. De advocaat-generaal concludeerde nu tot verwerping van het tegen dat arrest inge stelde cassatieberoep. Het arrest werd bepaald op 14 Jan a.s. De advocaat-generaal bü den Hoogen Raad, mr. v. Lier, heeft gisteren geconclu deerd tot vernietiging van een vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij een bleek- poederfabrikant was veroordeeld tot 25 boete, wegens overtreding van de Loterij- wet en verwüzing der zaak naar het Am- hemsche Gerechtshof. Het arrest van den Hoogen Raad werd bepaald op 31 December a s. Hooger beroep in de kwestie van meineed De officier van Justitie te Tiel heeft hoo- ger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij J. A. Collé te Cu- lemborg en A. Collé te Baarn terzake het afleggen van valsche verklaringen bij de be handeling der Culemborgsche moordzaak ieder tot vüf maanden gevangenisstraf zün veroordeeld. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Duymaer van Twist Op de vragen van den heer Duymaer van Twist, betreffende herziening van de Zuider- zeesteunwet antwoordde de minister van Waterstaat: Omtrent de werking van de regeling in de Zuiderzeesteunwet 1925, van de tegemoetko ming wegens waardevermindering, zün van de generale commissie, bedoeld in artikel 3 dier wet, uitvoerige mededeelingen ontvan gen. Van een advies kan echter kwalük worden gesproken, daar in de stukken drie opvattingen tot uiting kwamen, welke op vattingen in dén boezem der commissie pun ten van bespreking hebben uitgemaakt. Dezer dagen is op de notulen der besprekin gen nog een rectificatie gevolgd. Daar een omlünd advies nog niet werd verkregen, is het ook den Minister niet mogelük geweest zün standpunt te bepalen. Het pleegt thans nader overleg met de commissie. Hü zal aftreden als lid van de directie der Ned. Spoorwegen Naar we vernemen zal met ingang van 1 Juli 1929 het directie-lid der Nederlandsche Spoorwegen, ir. J. A. Kalff, als zoodfmig aftreden. Hü zal worden opgevolgd door ir. E. C. W. van Dük, chef van den dienst der exploita tie. Een foto, door Jan Musch zelf genomen, van de damcslecien van zijn gezelschap, vóór het vliegtuig, waarmede meer dan eens de tocht BataviaBandoeng en terug werd ge maakt. Van links naar rechts: Mary MuschSmithuyzen, Coba Kelling, Lily Frenkel Bouwmeester en Wyna Ruys. beste van hun land: goud, wierook en myrrhe Geen kleeding of schoeisel of dek king, hoewel het Christenkind op een hand vol stroo lag, gewikkeld in doeken. Het stadsbeeld Is iets geheel anders dan In géwone dagen. Al die kijkende, zoekende, overleggende menschen, die nu de straten vullen en de winkels, zij worden geleid en gedreven door die ééne, die mooie gedachte: vreugde bereiden aan anderen. Ouders aan kinderen, kinderen aan ouders, vrienden aan vrienden. De ouders zoeken naar mooie en passende geschenken voor hunne kinderen. Uit den overvloed, die geboden wordt, waar men ook kijkt, moet de keuze niet mocilük zün. Hier speelt vooral het speelgoed een groote rol. Wat we in de metershooge etalages moeten kiezen? Wie kinderen kent en ze bespied heeft, zal daarop gemakkelük het antwoord kunnen geven. Kinderen verdie pen zich graag in het wezen der dingen. Dit achterhalen doen ze zoo noodig ten koste van het ding zelf. Vele ouders zien hierin vernielzucht, terwül er in wezen sprake is van weetgierigheid van de zijde van het kind. Dit vooropstellend, gelden voor een goed stuk speelgoed de volgende eischen: het moet in de hand genomen en zonder veel moeite In beweging gebracht kunnen worden, zoo mogelük gekleurd zün en gemakkelük kunnen worden vervangen, wanneer het stuk is. Verder kan in de keuze van speelgoed voor ouders en opvoe ders daarin I een vingerwüzing zün. ge legen bij hunnte keuze, dat er bepaald speel goed is. waaraan het kind zich onafscheide- IÜk hecht. Op het gebied van kinderboeken is de kguze tegenwoordig niet alleen ruimer, maar ook beter wat gehalte betreft dan een Groningen, Leeuwarden, Assen Amsterdam, Haarlem, Helder, Zwolle, Maastricht: Den Haag, Leiden, Utrecht, Tilburg, Den Bosch: Dordrecht, Middelbunrg; Arnhem, Nijmegen; Rotterdam. De politierechter te Utrecht heeft behan deld de zaak tegen den 34-jarigen v. d. B„ d'en 26-jarigen de N„ glazenwasscher en den 34-jarigen P„ koopman, allen te Utrecht, verdacht van ordeverstoring in de St. Catha- rinakerk aldaar, des morgens vroeg geduren de de H. Mis op 4 Nov. Alleen eerstgenoem de was verschenen. Toen de weleerw. lieer H. Mulder, kapelaan der parochie, de H. Communie uitreikte, had dit drietal luide in het kerkgebouw geschreeuwd en gelachen en v. d. B. was zelfs mede voor de Communie bank gaan knielen. Genoemde kapelaan en de koster als getuigen gehoord, waren van meening, dat v. d. B. degeen was die voor de Communiebank had geknield. Het O. M. eischte f 100 boete subsidiair 50 dagen hechtenis. De politierechter ver oordeelde v. d. B. conform dézen eisch en de beide andere verdachten ieder tot f 60 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis. Mahoney, de bouwer van het vliegtuig, waarmede Lindbergh over den Oceaan vloog, vertoeft momenteel in Berlün, in ge zelschap van een züner medewerkers, ir. MacDonneil. Toen men Mahoney er op wees, dat de meeste menschen uit de lucht vaart nog zoo jong zün, antwoordde hü „De geheele luchtvaart is in hoofdzaak een werk van en voor jonge menschen. Ik ben büv. 27 jaar oud, en MacDonall is 29." Ook toen' Chamberlain onlangs met vier van zün ingenieurs te Berlün vertoefde, bleken zoo meldt het „Hbld." allen nog van jeugdigen leeftüd te zün. Gemiddeld was geen enkele ouder dan 30 jaar. .Airways" maakt de opmerking, dat de beroemde verstekeling van den „Graf Zep pelin" op diens Amerika-Europa vaart, de 17-jarige Clarence Terhune, al tien jaar ge leden een „voorlooper" heeft gehad. Immers, toen het Engelsche luchtschip R 34 in Juli 1919 van Engeland naar Amerika voer, werd ook op dit luchtschip geruimen tpd na het vertrek een stowaway ontdekt. Het was een monteur verbonden aan de luchthaven, waar de R. 34 huisde. W. Ballantyne, zoo is 's mans naam, zou zich gaarne langer schuil hebben gehouden, maar was zoo luchtziek geworden, dat hü zich liever door comman dant Scott overboord liet gooien, dan nog langer in zün benauwd hoekje te moeten bhjven zitten. Naar gemeld wordt, is de eerste in Ame rika ondernomen poging, om van een vlieg tuig uit postzakken op te pikken van een in volle vaart rijdenden posttrein, mislukt. Het experiment werd genomen door den postvlieger Eddie Bullough, met den Illio- nois Central train, die een snelheid had vin 96 k m. per uur. Het vliegtuig werd ge grepen door een wervelwind, veroorzaakt door den trein, en kwam, na opzü te zün geworpen, terecht op terrein naast den spoorweg. De vlieger bleef ongedeerd. In het afdeelingsrapport betreffende het onderzoek der begrooting voor 1929 van de gemeente Kampen wordt er met ernst op gewezen, dat Kampen de eenige gemeente in Overüssel is, welke niet in zielenaantal vooruitgaat. Algemeen was men van meening, dat het een levensvraag voor deze gemeente betee- tiental jaren geleden. Behalve naar inhoud en strekking, heeft het kinderboek door ar tistieke illustratie gewonnen. Voor de rijpere jeugd, ook voor de oude ren, is het feest der geschenken minder een gissen, een tasten in het onzekere, of een bepaald geschenk passend, nuttig en wel kom is. De keuze wordt hier vergemakke lijkt door uitgesproken voorkeur of smaak. Het feest der geschenken maakt de eerste dagen van December tot de mooiste van het jaar. Denken aan anderen, geven aan an deren, schenken vreugde bereiden. Bijzon der in een tüd van toenemende vervlakking, onverschilligheid, nuchterheid en zakelijk heid is het van groote betéekenls dit feest in eere te houden. Een beslissing van den Hoogen Raad. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van R. U„ bioscoophouder te Lei den, die door den kantonrechter aldaar was veroordeeld tot f 1 boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op den Eersten Paaschdag 1928. Voor ó'e 'muziek hadden B.. en W. geen toestemming gegeven; de bioscoophouder was echter van meening, dat hij zich alleen aan de bepalingen der Bioscoopwet te houden had. De Hooge Raad heeft hiermede beslist, dat het bioscoopbedrüf, evenals andere openbare vermakelükheden, onderworpen is aan de bepalingen van de Zondagswet. Conclusie van den advocaat-generaal den Hoogen Raad De advocaat-geheraal bü dén Hoogen Raad concludeerde gisteren in de zaak van de twee personen, die door het Gerechtshof te Amsterdam waren veroordeeld ieder tot twee maanden hechtenis wegens het ter af levering voorhanden hebben van een hoe veelheid opium zonder vergunning Deze opium hadden zij afgeleverd aan een in specteur van politie, die zich om de opium- De rustpauze, die de verschillende vlieg- diensten tijdens de lange wintermaanden moeten doormaken, is misschien geschikt, om zich eens met dit modernste der verkeers middelen bezig te houden. De Reichs- bahnzentrale für den Deutschen Reisever- kehr te Berlün, die reeds, zooals bekend, 22 boekjes over verschillende deelen van Duitschland heeft uitgegeven, heeft daarom zeer terecht gemeend, ook één van haar be kende boekjes aan den vllegdienst te moe ten wüden. Van dit boekje Nr. 12 „lm Flug iiber Deutschland" is thans de vierde op lage verschenen, die een algemeenen kük geeft op het nut der Duitsche verkeersvlieg- diensten. Tevens is in dit boekje niet al leen een overzichtskaart opgenomen, maar is ook de opgave van alle vliegvelden in Europa, directies der vliegdiensten, waar men plaatskaarten kan bestellen, niet ver geten. Dat de bureaux der K LM. niet ont breken, spreekt vanzelf. Bovendien bevat het boekje een tarief voor alle vliegdiensten in Duitschland en naar het buitenland. Het is, zooals alle werkjes der R.D.V., met talrijke overzichtelüke kiekjes rijk ge ïllustreerd en kosteloos bü alle reisbureaux, reisvereenigingen en vereenlgingen voor vreemdelingen evenals bü de algemeene ver tegenwoordiging der Reichs&ahnzentrale für den Deutschen Reiseverkehr, Parklaan 28, Rotterdam, veltotjgbaar Het collectief arbeidscontract voor het tuinbouwbedrijf te Loosduinen, dat Is afge sloten tusschen de drie tuinarbeidersbonden en de afdeeling Loosduinen van den R.-K. Boeren- en Tuindersbond en een 90-tal niet georganiseerde patroons, en dat 1 Februari a.s. eindigt, is noch door werkgevers, nóch door werknemers vóór 1 December opge zegd, aoodat de overeenkomst daardoor is gecontinueerd tot 1 Februari 1930.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5