Gemengd Nieuws VOOJ? DE HU UIT DEI OMTREK Uw K ABDUSIROOP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 4 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Na den storm Het moeizaam werk der Nederlandsche redders Pas op AKKER'S Voorde Borst De roofmoord te Rotterdam Ernstig ongeval TANDHEELKUNDIGE KLINIEK BOEK EN BLAD Boekbespreking ZANDVOORT HAARLEMMERMEER BENNEBROEK Ondoorgrondelijk UIT ONZE OOST r s Een laffe wraakneming De „Utrecht" en „Frisia" in den storm Om eenigszins te kunnen nagaan, van welke beteekenis de prestaties van onze Nederlandsche redders tijdens de laatste stormen van 16 tot 27 November jJ. zijn geweest, diene het volgende overzicht, ge publiceerd door den heer H. de Booy. se cretaris van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, aangaande de diensten der reddingstations in deze stormperiode: 16/17 Nov. Motorreddingboot „Insulinde" te Oostmahom, redt twee man van het tia'k- schip „Nooit Volmaakt ZK 77" en maakt een tocht naar aanleiding van vuurpijlen (noodsignalen) ten N.W. van Schiermonnik oog. De bemanning van Wijk aan Zee redt negen man van den treiler „Gezina" met het wippertoestel. Het station IJmuiden-Noord neemt maat regelen voor de redding van de bemanning van den treiler „Gezina". 17 Nov. De „Insulinde" te Oostmahorn doet een tocht ter opsporing van visschers- vaartuigen. De „Dorus Rijkers" vertrekt op het zien van een licht in de Noorder Haaksgron- den. Vertrekt wederom naar dit licht, doch vindt wederom niets. Gaat naar den tank- lichter. „Senator". De reddingboot van het station Nes op Ameland doet twee pogingen tot redding van 't op Ameland gestrande s.s. „Malmö". De „Brandaris" op Terschelling redt vijf personen van de tjalk „Henderika". 17/18 Nov. De „Insulinde" te Oostmahorn redt zes personen van het op Ameland ge strande s.s. „Malmö". Duur der reis li'/, uren. 19 Nov. De „Dorus Rijkers" gaat naar een bij paal, 8 op Texel gestrand schip, hetwelk een onjuist bericht bleek te zijn. De „Commissie" vertrekt naar Den Hoorn, wegens de stranding van een schip bij paal 8, doch later bleek het vlak onder de kust ten anker te liggen. 23/24 Nov. De „Insulinde" redt vijf personen van het op Borkumrif gestrande s.s. „Hag- fort". De „Dorus Rijkers" gaat naar het s.s. „Eugenia". De „Dorus Rijkers" gaat uit op noodsei nen dwars van Callantsoog. Gaat naar een schip bij de Eierlandsche gronden en neemt daarvan een man over. De „Brandaris" te Terschelling doet een tocht naar de Riepel, wegens het zien van flambouwen. Gaat naar de Eierlandsche gronden, doch keert terug, als bekend wordt, dat dë „Dorus Rijkers" van Helder reeds is gegaan. De reddingboot van Noordwijk gaat naar het gestrande s.s. „Heinrich Prodeüs". De reddingboot van Zandvoort redt 25 man van het s.s. „Heinrich Podeüs" De bemanning van de „Eierland" op Texel staat gereed wegens de mogelijkheid van een stranding van een buiten de Eierland sche grqncjen in nood verkeerend schip. 24/25 Nov. De „Dorus Rijkers" gaat naar den zeelichter „Peter". De ^.Brandaris" te Terschelling gaat naar het op Ameland gestrande s.s. „Malmö". Duur dér reis 20 uren. 25 Nov. De reddingboot op Ameland redt 14 man van het s.s. „Malmö". De bemanning van de reddingboot van de Hoog op Texel gaat naar een bij de Koog gestranden schoener. „Hoydal" van Bergen, welke verlaten bleek. 23 Nov/ De ..Hilda" van Rottumeroog maakt een tocht naar het op Borkumrif gestrande s.s. „Hagfors", waarvan de opva renden even voor aankomst bleken afgehaald. 24 Nov. De „Hilda" van Rottumeroog maakt een tweeden tocht naar de „Hagfors", waarvan vijf in gevaar verkeerende menschen Juist door de „Insulinde" bleken te zijn af gehaald. 25'26 Nov. De reddingboot van Ameland gaat naar het motorschip „Tartar". 26 Nov. De „Brandaris" gaat naar het gestrande s.s. „Diana". De ..Rutgers van Rozenburg" te Lemmer gaat naar scheoen bij Blokzijl. Dë „Zeemanshoop" gereed om dienst te verleenen aan het sa. „Christian Michel- sen'^ 26/27 Nov. De reddingboot van Zandvoort opgéroepen voor het ss. „Salento". Tocht van de reddingboot „IJmuiden-Zuid" naar het s.s. „Salento". Eén man verdron ken. De „Dorus Rijkers" gaat naar het gestran de s.s. ..Salento". Voorts moge hier een overzicht volgen van 3e diensten van de reddingstations der Zuid- holl. Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen te Rotterdam. 16/17 Nov. De „Koningin Wilhelmina" van 't station Stellendam gaat uit op nood seinen van het s.s. „Spartivento". 25 Nov. De „De President van Heel" van Hoek van Holland redt 24 man van het s.s. „Christian Michelsen". 26 Nov. De .Koningin Wilhelmina" van het station Stellendam gaat uit op het zien van noodseinen bij het lichtschip Maas". Het station 's-Gravenzande brengt een tros- verbinding met het s.s. „Christian Michelsen" cot stand. Eén redding? let gaat met een sleepboot naar het s.s. „Salento". In totaal werd dus aan de Nederlandsche kust in het tijdvak van 1627 November veertig maal een reddingboot gereed gehou- 3en of uitgezonden en werden 89 menschen gered. Het materieel, waarvan zeer veel ge vergd werd. heeft zich uitstekend gehouden. De houding der bemanningen was boven allen lof verheven. De „Utrecht" en in den storm „Frisia' Onder de schepen, omtrent wier lange uit blijven ongerustheid heeft geheerscht, waren x>k de sleepbooten „Utrecht" van bureau Weismuller met een tanklichter, en „Frisia" van Ph. van Ommerens Scheepvaart Bedrijf, jp sleeptouw van Cuxhargn naar Rotterdam. Geen van beide vaartuigen had radio aan boord, zoodat zü van hun bewegingen geen aericht konden geven. Na veel zwalken zijn ie beide schepen thans te Rotterdam aan- ;ekomén en de kapitein van de „Utrecht", ie heer Van Rijswijk, heeft daar ten kan tore van bureau Wijsmuller in onopgesmuk te taal aan het „Hbld." het wedervaren van ie sleep verteld. Onze Nederlandsche zeesleepboot-kapi teins zijn niet gauw vervaard en zoo heeft ian ook kapt. Van Rijswijk zijn boot en zijn sleep behouden binnengebracht, maar er is Dp deze reis ontzettend veel van de volhar ding en het zeemanschap van den kapitein en zijn eeheele bemanning gevergd. Op 16 Nov. verliet de „Utrecht" Ham burg met de „Frisia", die 1250 ton meet en 700 ton olie in had, op sleeptouw. Op 17 Nov. ging men wegens slecht weer op de reede van Cuxhaven ten anker. Vier dagen hebben de vaartuigen daar gelegen. Op 21 Nov. besloot men zee te kiezen. De wind was toen Z.W., er stond een koppige zee. Langs de vuurschepen „Norderney" en Borkum" koerste de sleep nog 15 mijl ten 2.W. van Terschellingerbank vuurschip, waar het slecht weer werd. Uit vrees, dat do toe nemende wind zou uitschieten naar het N.W., zijn de schepen daar verder zee in gegaan. Den volgenden middag om 4 uur passeer de men Terschellingerbank vuurschip. De barometer liep terug en de wind liep naar het Westen. Er stond toen een geweldige zee. Vrijdagavond om 8 uur was het niet langer mogelijk, de schepen op den wind te houden. De „Utrecht" ging daarom om den N.W. liggen, om zooveel mogelijk van den wal af te kunnen blijven. Des avonds tien uur groeide de wind aan tot een orkaan; de wind duwde de schepen weg in N.W. richting. Om kwart over tien kreeg de „Utrecht" een geweldige zee over. De 14-duims manillatros brak in tweeën. De machine werd stopgezet en bij vliegend stormweer haalde de be manning d entros in. Later is de sleepboot opgestoomd In de richting, waarin de lichter afdreef. Zaterdagochtend is de „Utrecht" naar de „Frisia" gestoomd. Met den schip per van den lichter, den heer Van Rees, kwam kapt. Van Rijswijk door middel van seinen overeen, dat men het schip zou laten drijven, omdat er groot gevaar was, dat de schepen tegen elkaar zouden botsen bij een poging om een tros over te gooien. Zaterdagmiddag nam de wind, die naar het N.W. was gegaan, af, maar het water werd nog roeriger. Wegens de verandering in de windrichting bestond er gevaar voor stran ding en schipper Van Rees seinde toen dat er moest vastgemaakt worden. Op de „Utrecht" werd de tros klaargemaakt. De sleepboot kwam vlak voor den lichter en met veel moeite werd een lijn overgegooid, waar aan later de tros werd uitgebracht. De sleep boot is toen, langzaam stoomende, weer om den N. W. gaan liggen. De wind nam op nieuw toe. 's Zondagsmorgens acht uur seinde de schipper van de „Frisia", dat men wegens het slechte weer moest trachten naar Eems te gaan. Om 11 uur veranderde hij echter van meening en verzocht maar liever zee te houden. Er is toen koers gezet naar Borkum-vuurschip. Zondagavond 8 uur, toen het wat stiller werd, werd besloten naar Westereems-gasboei te koersen. Er was geen loodsboot buiten en besloten werd naar zee terug te gaan. Maandagmiddag om vier uur kreeg de „Utrecht" het licht van Helgoland in zicht. Vervolgens is de sleep op het Eiber-vuur schip aangestevend. Dinsdagmorgen drie uur kwam men op de reede van Cuxhaven aan. Op de Elbe lagen 91 schepen wegens slecht weer ten anker. Na allerlei wedervaren was men dus op het punt van uitgang terugge keerd. De bemanning had een zwaren tijd gehad. Drie dagen lang had niemand gele genheid gehad om te slapen. Allen waren voortdurend in de weer geweest. Met het eten moest de bemanning zich ook behelpen. Wel had de boot voldoenden voorraad gecon denseerde levensmiddelen aan boord, maai de boter raakte op, en spekvet met stroop is in die dagen de scheepskost geweest, waarvan de bemanning heeft geleefd. De nieuwe zorg De in den stormnacht van 23 op 24 No vember U. voor de haven van Dintelsas in het Volkerak gezonken tjalk „De Nieuwe Zorg", waarbij bet geheele gezin van schip per Meyer (va moeder en drie kinderen) is omgekomen, is nog steeds niet gelicht. Door de assurantie-maatschappij is gewei gerd het vaartuig te lichten, waarom, van wege den Rijkswaterstaat het lichtingswerk zou geschieden. Echter, om welke reden is niet bekend ,is hiermede nog steeds niet begonnen. Intusschen vormt het gezonken schip, waarvan slechts een deel van den mast t ven het water uitsteekt, een niet gering ge vaar voor de verdere scheepvaart, wijl de vaargeulen hierdoor aanmerkelijk worden versperd. De groote rivieren De val van de rivieren blijft, voor zooveel Waal en Rijn oetreft, in sterke mate aan houden. Alleen de Maas heeft tijdelijk weer eenlge was te zien gegeven, welke overigens weer tot staan is gekomen. Te Maastricht bleef de stand van Zondag tot Maandagmorgen stationnair. In Venlo werkte de was nog na. Daar noteerde men gisterenmorgen een 13 c.M. hoogeren stand dan Zondag. Nog een Italiaanse!» schip met man en muis vergaan? Van het Italiaansche stoomchip s.Messi- vano", met 6500 ton erts, op weg van Aquitas naar Rotterdam, is sedert 18 November Gi braltar passeerende, niets meer vernomen. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van schip en bemanning. Hoewel het aannemelijk is, dat het schip over tijd is, moet het toch uitgesloten worden geacht, dat het niet door middel van een radiogram kennis zou hebben gegeven waar het zich ophoudt indien het nog varende is. De bemanning van de „Messivano" telt 30 a 35 koppen. Het schip ls reeds een week over tijd. Het ergste wordt gevreesd. De „Garm" naar den Helder Het Zweedsche stoomschip „Garm", dat veertien dagen geleden door de sleepbooten van de firma Doeksen was vlotgescheept. is gistermorgen door de sleepbooten „Bornrif" en „Volharding" naar den Helder gesleept, waar het schip een nieuw roer krijgt. De „Dania" Gisteren is het Deensche stoomschip „Da nia", gesleept door de sleepboot „Oceaan", van de firma Doeksen en Dros, op sleeptouw genomen naar Vlissingen en vandaar naar Antwerpen. In laatstgenoemde plaats zal het schip worden gedokt. „kriebel", heid enz. In de keel beginnen enkele der pijnlijkste en. om haar ergere gevolgen, gevaarlijk ste aan/oeningtn. Grijp dan ook bij de geringste klacht: pijn. heeschheid, gezwollen- dadelijk naar de Besch keurraaéfvói# Roomsche jeugdlectuur en ver zorgd ddör ..Foreholte*', wordt het een be- geerenswaardig bezit voor die jongens en meisjes, die een degelijk boek weten te waardeeren. In verband met den roofmoord, die te Rotterdam gepleegd is op den heer Lans wordt nog gemeld, dat nog meer perst nen zijn gearresteerd, doch allen moesten na korten tijd worden vrijgelaten, omdat of hun onschuld bewezen werd of wegens ge brek aan bewijs. Het nieuwe wetboek van strafvordering legt immers streng beper kende bepalingen cp voor het in arrest hou den van verdaenten. Nieuws is er eigenlijk niet, want alles be rust voornamelijk op veronderstellingen. De Politie van het bureau Meermansstr te Rotterdam heeft ook de laatste dagen, van een zeer groot aantal personen vermoe dens en z.g.n. aanwijzingen gekregen, doch daar ieder gissingen omtrent deze zaak kan maken spreekt het vanzelf, dat men hier practisch zeer dikwijls niets aan heeft. Toch kunnen deze aanwijzingen het aan tal gegevens in een bepaalde richting ver sterken. De Politie moge de mogelijkheid tot het langs directen weg vinden van de daders zien verminderen, ook door het uitschake len van bepaalde richtlijnen verkrijgt men kans in een goede richting te gaan en ieder kan begrijpen aldus de „Msb." dat een mis daad. waarbij zoo weinig getuigenmateriaa! als hier beschikbaar was, slechts zeer moei lijk tot klaarheid kan worden gebracht als het toeval althans niet medewerkt. Wel kwam er een bijzondere getuigenver klaring binnen, doch ook deze had, ongeluk kig genoeg nog geen resultaat. Zaterdag is n.l. een juffrouw komen ver^ tellen, dat zij op den avond van den moord op de Oost-Admiraliteitskade, waar zij met iemand stond te praten plotseling uit de richting Boschland een meneer zagen nade ren met een actentasch en een in bruin pa pier gepakt pakje onder zijn arm. Dit pakje gooide hü haastig in het water om pas daarna de getuige op te nierken en toen blijkbaar verschrikt snel weg te loopen Hoe wel het donker was, meende de getuige, dengeen. die deze heimelijke daad had ver richt, nog wel te zullen herkennen, daar de meneer vlak langs haar was geloopen. In de aangehoudenen herkende zij dien persoon niet. Nadat de getuige de plaats waar het pakje in het water was geworpen had aan gewezen. is de rivierpolitie onmiddellijk be gonnen met dreggen, doch zonder het ge- wenschte resultaat. De aanwijzing is dus tot nog toe van geen waarde. Het onderzoek duurt niettemin met alle middelen voort. ÏOfif ;ic r Zondagavond viel zekere G. v. d. B. te Mierlo-Hout, terwijl hij bezig was met hout snijwerk, in een mes, hetwelk hem in den buik drong. Direct werd overbrenging naar het R.K. Gasthuis te Helmond noodig ge acht, alwaar hem het H. Oliesel werd toege diend. Thans is de patiënt nog niet buiten gevaar. CENT ALK enaupar- U-A ieieioon 1264- PREEKUREn van 9-11 en I tot Dmsda van 6.30 to' 8.30 aterdazmiddaq GEEN Spreekuur „De Katholieke vrouw van de daad", door Gabriel Palau S. J. Uitgave „Foreholte', Voorhout. Met „de Katholiek van de daad" heeft Gabriel Palau zich reeds vele vrienden ver worven. Zijn werk vond een gul onthaal, omdat men de groote waarde ervan door gronde. Het is dus niet te verwonderen, dat Gabriel Paula's werk in deze richting zich niet tot dit eene boekje bepaalde. Daarom ziet thans „De Katholieke Vrouw van de daad" het licht. De schrijver, die zich in de practijk des levens zoo ervaren toonde, heeft ook, zooals pater d'Aquin S. J. In zijn in leidend woord terecht opmerkt, in dit werk je in een kort bestek alles weten samen te brengen, wat een vrouw, die niet alleen voor zichzelf leeft, maar ook aan anderen nut tig wil zijn, moet weten en doen. 'om waar lijk vruchtbaar werk te verrichten. De vertaler heeft zich beijverd een goed doorwrocht stuk werk te leveren en heeft den Pranschen tekst met kennis van zaken dienstbaar gemaakt aan onze Hollandsche begrippen. „Foreholte" zorgde voor een uitgave in handig formaat. Het boekje zal ongetwijfeld evenveel waardeering ondervinden als de andere uitgaven van Gabriel Palau. „Overwegingen voor Advent en Kersttijd" van moeder Clara Fey. Uitgave J. J. Ro men en Zoon, Roermond. De stichteres van de congregatie der zus ters van het arme Kind Jezus, moeder Cla ra Fey, heeft met haar Overwegingen voor Advent- en Kersttijd een daad verricht van diepgaande beteekenis. Nu de Advent-tijd weder ingetreden is en het Kerstfeest nadert, komt de tweede druk juist van pas. De tweede uitgave is geheel gelijk aan de voorgaande. De ascetische werken van moeder Clara Fey hebben groote bekendheid verworven;- daarvan getuigt ook deze hernieuwde druk van „Overwegingen voor Advent en Kerst tijd", wflke hartelijk wordt toegejuicht. „Ware helden", door Etha Fles, uitgave „Foreholte", Voor hout. Drie helden uit de geschiedenis der Katho lieke Kerk, St. Franciseus, St. Clara en St, Antonius, door Etha Fles op bevattelijke wijze voor onze jeugd beschreven. De schrijfster heeft zich beijverd den eenvoudigen verhaaltrant te bewaren en is daarin op gelukkige wijze geslaagd. Daardoor krijgt dit boekje een ander ca chet, dan hetwelk sommige levensbeschrij vingen van Heiligen voor de jeugd aankle ven. Uitgegeven onder goedkeuring van den „Kunst en. Heiligheid", acht ste bundel Roomsche Rijkdom, door fr. Martlalis Vreeswijk O.F.M., uitgave „Foreholte", Voorhout. Reeds IS dit de achtste bundel „Roomsche Rijkdom" van den begaafden dichter en prozaschrijver fr. Martialis Vreeswijk O.F.M. en deze achtste bundel is een waardige op volgster van haar voorgangsters. Dat het nuttig is aan een geestelijk ver armde wereld, met volle handen de gaven van zijn „Rpomschen Rijkdom" uit te dee- len, zal; wel niemand betwijfelen. Maar het succes,; zco schreef „Studiën" indertijd, is grootendeels afhankelijk van het hoe. Een degelijk, maar onleesbaar boek, is a priori veroordeeld, De boeken van fr. Martialis Vreeswijk O. F. M. -fijn niet alleen degelijk en 'nteressant van inhoud, ze zijn ook aange naam van vorm. Er is variatie Litteraire, sociologische, apologetische, dogmatische en ascetjsche onderwerpen worden in deze bun dels behandeld. De stijl varieert met de on derwerpen: nu eens pittig en les, dan weer breed en lyrisch. Zoo is 't ook met dezen achtsten bundel, welke met groote belangstelling ontvangen dient té worden. „Ben Hur", door Lewis Walla ce, weelde-uitgave van D. Bol le, Rotterdam. Lewis Wallace behoort tot die schrijvers, wier boeken, ook zonder literatuur van het hoogste plan te bieden, een ongekende po pulariteit genieten. De oplagen van Lewis Wallace's wérken moeten fabelachtig zijn. Hjj zelf beschouwt zich als de massa-producent en wat van zijn hand reeds verschenen is, grenst aan 't wonderbaarlijke. Toch zijn Wallace's werken boeken van best gehalte en onder die bekleedt een der eerste plaatsen Ben Hur, het verhaal uit den tijd van Chris tus, welk boek een wereldreputatie geniet en sinds de verfilming door ieder gelezen en herlezen is. De firma Bolle heeft gemeend van dit boek een weelde-uitgave te doen verschij nen en de uitgave beantwoordt ook werkelijk aan het praedicaat „weelde". De uitvoering is nauwgezet verzorgd in ptijlvollen band en met schitterende illu straties in kleur buiten en teekeningen in den 'tekst. De bandversiering weid door J. H. tsirigs uitgevoerd. Nog één dag scheidt ons van het St. Ni- colaasfeest. Menig volwassene (deze uitgave is alleen voor volwassenen geschikt; voor de jeugd bestaan speciale bewerkingen) zal als- nog op zijn verlanglijstje een mooi plaatsje I voor een mooi boek willen inruilen. Hij zal j er geen spijt van hebben. Drukte te Zandvoort Het gebeurt niet veel, dat er in het begin van December een druk bezoek gebracht wordt aan Zand voort. Wanneer dit plaats heeft, zooals Zon dag ji., dan moet er wel Iets bijzonders zyn. Van 's morgens vroeg al, totdat het 's avonds donker werd, begaf zich een groote menigte naar het strand. Wande laars uit de dichte omgeving, fietsers en automobilisten uit alle oorden van het land. Alle letters zag men op de automobielen. Trein en tram moesten ook vele bezoekers aanbrengen. Het was het strand, dat al die bezoekers aantrok en voornamelijk dat ge deelte, waar de Heinrich Podeus gestrand is. Duizenden en nog eens duizenden heb ben dat groote vrachtschip bekeken; het was er eene drukte bij, zooals in den zo mer niet ellcen dag voorkomt. Elke toe schouwer vroeg zich af, hoe het mogelijk ls, dat zoo'n groot schip de speelbal kan wor den van de golven en op het strand gewor pen kan worden als een nootendopje. Ieder een kwam daarbij onder den indruk van de macht van wind en golven. Burgerlijke Stand Geboren: z. van P. Veenstra en N. Tigchelaar; d. van Jb. Keesman en N. Molenaar. Ondertrouwd: D. van de Water en A. J. M. van den Bos; A. Keur en A. Paap. Gehuwd; J. F. Heck en E. C. M. S. Up- penkamp; H. Keur en M. Terel. Overleden: A. Walg, 76 jaar, wonende te Amsterdam; E. Keesman, 76 jaar, echtge- noote van S. Paap. De waterstand in de Haarlemmer meerpolder Door de krachtige werking van de watermachines is het thans mogen gelukken den waterstand in de Haarlemmerm meerpolder, die tengevolgen van den zwaren regenval en den storm enorm was gestegen op laaf z. g. winterpeil te brengen. Personalia Onze vroegere plaatsge noot de heer P. A. wosman, die als ie luite nant bij de Infanterie met verlof in Haarlem mermeer vertoefde en weder naar indië is ver trokken is volgens bij de familie ingekomen bericht bevorderd tot kapitein. „Gestilde passie", door Jo Weve, 2e druk, uitgave Paul Brand, Hilversum. Jo Weve bezit onmiskenbaar talent om een boeienden roman te schrijven met een goéden tendenz, die hoewel aanwezig, zich niet op den voorgrond dringt, maar van tijd tot tijd op 't juiste oogenblik is uitgevloch- ten. Daarom ook is Jo Weve's werk sympa thiek ontvangen. De tweede druk verschijnt in denzelfden band, geteekend door Jan Toorop. 7:...-rui „Mi|p Land",, II Gelderland Debekende fabriek van Deventer Koek Jb. Blissink te Deventer, geeft ten dienste van 'fiêat: cliënteele de tweede album „Mijn Land", n.l. betreffende Gelderland uit, in aansluiting op die van Overijssel. Deze nieu we album biedt plaats voor 100 kleine en bovendien (dit in afwijking van het album Overijssel) 2 groote platen naar origineele aquarellen van den kunstschilder Godefroy en 12 penteekeningen van zijn hand. De be- ccbr'ivende tekst is wederom van G. J. Nij- land. Dit alles te zamen vormt een belang wekkend geheel. RUDI's AVONTUUR, door W. van den Berg. Uitgave L. C. G. Malmberg, 's-Herto- genbosch. In een boekwerk van 275 pagina's vertelt dè schrijver W. van den Berg, Rudi's avon- uur, dat aan avontuurlijkheid zooveel biedt, dat, het onze jeugdige lezers in verrukking zal brengen. Het verhaal speelt in Zuid- Limburg. een deel van Nederland, dat, met reden, door Amerika druk bezocht wordt en aan. vele onzer jongens ook bekend zal zijn. Peter Lutz verluchtte het werk met illustra ties, die niet alle even goed geslaagd zijn. BEB DOET DE HUISHOUDING Lina Tcrvooren. Uitgave L. Malmberg, 's-Bosch Lina Tervooren heeft met dit verhaal voor en over meisjes een gelukkige pen gehad. Het is een boek met goede en verscheiden karakters, met mooie motieven en rijken 1 inhoud. Bep en 'Elly en de wederwaardighe- j den van het gezin der Rodenbergh's zullen de lezeressen amuseeren en ook iets meege- ven voor hun leven. Het boek is een geluk kige combinatie van ernst en luchtig en vroolijk meisjesleven: i Een uitstekend St. Nicolaasgeschenk voor meisjes. Bij de firma D. Bolle te Rotterdam zijn verschenen de tweede druk van Betty op de kostschool door Lilan Wevill, de tweede druk I van De meisjes van de tweede klas, door j A. Brazil, en de achttiende druk van Alleen op de Wereld, door Hector Malot, met vele I illustraties van Tjeerd Bottema en J. Wins, j Een leuk kostschoolverhaal voor meisjes I is,Een Kostschoolstel, door To Hölscher, ge- i illustreerd door Ger. Gerrits, een geschikt St. Nicolaas-geschenk voor Katholieke meis- I jes. Uitgave van G. Mosmans Zn., 's-Bosch. 'Bij J. Romen en Zn. te Roermond is in de bekende en hoogstaande Ster-serie verscho nen de tweede druk van De Wetenschap der Heiligen, beschouwingen over ascese en mystiek door P. v. d. Tempel O. P. De herdruk van dit boek is een verblij denis. Van „dë Moeder", roman van Marie Koe nen, is bij'Teulings'. Uitgeversmij. te 's-Her- tcgenbosch de derde druk verschenen. Daar behoort moed toeTerwijl schipper 5. Langs de Ringvaart met een vaarboom een z. g. baggerbok in het water voortduwde, raakte hij de schuit, doordat ze in aarnraking kewam mei een steiger, plot seling kwijt. Hij trachtte het vaartuig, datgroot gevaar liep door een naderde sleepboot over varen te worden met den vaarboom nog te pakken te krijgen, doch tevergeefs Hij bedacht zich toen niet lang, sprong ge kleed te water, wist zwemmende het afge dreven vaartuig te bereiken en met inspan ning van alle krachten aan wal te brengen. R. K. Volksbond De zaal was goed bezet, toen gisteravond om half acht de voorzit ter van den R. K. Volksbond, afd. Benne- broek, de heer J. van Bakel, de vergadering met den Ghristelijken groet opende en alle aanwezigen van harte welkom heette, inzon derheid. dep .-spreker van dezen avond, den heer A. Angenent, hoofdbestuurslid. Al hebben wij in-geen jaren een hoofdbe- stuurslid in ons midden mogen hebben al dus de 'voorzitter geenszins is ,dit nog een ede geweest om in de te voeren actie te Verslappen, waartoe de krachtige opwekkin gen v. d. geesteiyken adviseur mei, weinig oe bijdragen. Doch om dit jaar twee cur susavonden te houden, hebben wij met beide handen aangegrepen en spr. hoopt ook ,dat dit zijn nut wegdrage, dat het hier vanavond gesprokene ook anderen, die niet ter verga dering aanwezig zijn. Voorzitter bracht nog een hartelijk woord van dank aan de tooneel- vereeniging „Nut en Genoegen" en de propa gandaclub. „Waartegen wij ons wapenen moeten". Het doet spr. aangenaam aan, dat de mee ning, die in Amsterdam heerschte, geheel onjuist was en zooals uit voorzitters openings woord hem gebleken is, hier wel degelijk actie gevoerd wordt. In breede trekken schetst spr. de vele te genstrijdigheden, waar de wereld tegen woordig van overloopt, dat men soms de mal ste dingen aanhangt. Spr. doelde op de ve- 'e vermeende godsdiensten en leerstellingen, alsook op sociaal en economisch gebied. De tegenwoordige tjjd, die zich sterk kenmerkt door het mammonnisme en socialisme. Dit kan alleen doelmatig bestreden wor den door de Roomsche beginselen, welke door gevoerd moeten worden, niet alleen in het Roomsche huisgezin, doch niet minder in het Roomsch organisatieieven. Het is daarom noodzaak, in onzen tyd de ontwikkeling der menschen in hooger stadium te brengen en hen het gevaar onder de oogen te leeren zien. De strijd immers speelt zich voorname lijk af tusschen het kapitalisme en socialis me en anderzijds het Katholicisme. Als wij onzen blik terugslaan naar het ver leden, dan zien we ,hoe 80 jaar geleden de Katholiek zoo weinig beteekende in de sa menleving, zy toen weinig of niets te ver tellen had. De Kerk werd toen beschouwd als staatsgevaarlijk. En nu? Nu hebben wij reeds voor een derde de macht in han den. Doch daarom juist ls het onze taak, dat wy houden wat wy nu bezitten; al komen we ook voor vele teleurstellingen te staan, v/elke onze Idealen dreigen te niet te doen, zorgt, dat zooiets niet voorkomt., want een mensch zonder ideaal is een dor en dood element; het brengt cns'tot het socialisme. Door onze krachtige actie zijn de sociale wetten, al zijn ze nog niet tot de volmaakt heid opgevoerd, doorgevoerd. De 8-urige werkdag, de Invaliditeitswet, de Ouderdoms wet zijn sprekende beelden hiervan. Dat ls niet gekomen door de revolutiepoging van Troelstra in 1918, zooals men wel eens ten onrechte beweert; het stond reeds op ons urogram voor 1918. Weder een sterk bewijs, dat men door het Roomsche organisatie-le ven tot schitterende resultaten kan komen, ten spijt onzer tegenstanders. Onze katholieke beginselen zyn voortdu rend in strijd met het kapitalisme en het socialisme. Blijft dus zelf aldus besluit spr. zUn vurige rede en tracht anderen in de Roomsche organisatie onder te brengen. Voorzitter dankt spr., die den eersten Maandag in Februari den tweeden cursus avond hoopt te houden. De secretaris, de heer L. Weijers, leest hierop de notulen, die onder dankzegging onveranderd goedgekeurd worden. Drie nieuwe leden en een oud-lid van de afd. Sassenheim ,de heeren BesseKdelfi, W. Oleyerhoek, H. Arschoek en B. v. d. Lans, worden geïnstalleerd. Mededeeling wordt voorts gedaan* dat Maandag 10 Dec. a.s. het jaarlijksch St. Ni- colaasfeest in het R. K. Vereenlgingsgebouw gevierd wordt. Mochten er nog leden ver zuimd hebben hun kinderen op te geven 'oy den penningmeester, den heer Vermeijs, dan bestaat alsnog gelegenheid hiervoor. Voorzitter doet controleurs en ordebe waarders het verzoek om 'Half 5 uur aanwe zig te zijn, opdat, te 5 uur alle kinderen binnen kunnen zijn, Volgt sluiting met ge bed. 'Het 4-jftrig, dochtertje van lak a.n werd te Menado döor een bendy aangereden en be- Ztëekwam zware hoofdwonden. Een uur latei is, het meisje aan de gevolgen overleden. 1 be koetsier verklaarde dat hij het meisje opzettelijke heeft aangereden, om wraak te hémen op den vader, die hem vüandig ge- aihd was. ïiü Hij begreep er niets van. Verleden Zondag was zij op hun wandeling nog zoo uitgelaten vroolijk geweest, had ze hem geheel tegen haar gewoonte in telkens weer verzekerd, dat zij hem toch zoo onuitsprekelijk lief had; gisteren nog had zij het ruikertje viool tjes, dat in een snoeperig vaasje voor hem stond geplukt. „Hier lieveling," zoo was zij hem tegemoet gehuppeld, „hier lieveling, de eerste viooltjes, nu zal het gauw lente zijn." Gisteren nog En vandaag deze brief, waarin het met een paar woorden gezegd werd, gevoelloos en koud, dat zijn innig geliefd meisje nooit zijn vrouw kon worden. .Vei geef mij, maar het kan niet. Tracht de redenen niet te ken nen .vergeef mij, ik had reeds lang onze betrekkingen moeten afbreken, maar ik had vandaag pas de kracht daartoe. Hij zou haar niet meer zien. want zij zou uit de stad gaan ergens heen, waar hij haar niet vinden zou. Zij wenschte hem echter van harte alle goeds." Dan volgde de onderteekening. Meer dan tien jaren waren sedert deze gebeurtenis voofbijgegaan en nog stond ze den zieke nog even duidelijk voor oogen als was 't gisteren pas voorgevallen. Zooeven had de dokter op zijn vraag zóó bedenkelijk de schouders opgehaald, dat hij begrepen had, dat het met hem niet meer zoo lang zou duren. Toen was geheel zijn leven als een groote film aan zijn oog voorbijgegaanvooral de herin nering aan die éénc gebeurtenis kwam weer opnieuw levendig voor zijn geestdat oo genblik, dat zóó beslissend geweest was. Toen had hij gemeend, dat door dien brief 2ijn heele leven verwoest was, nu wist hij, dat sedert dat oogenblik eerst het ware leven begonnen was Niet, dat hij zijn vroegere bruid had kunnen vergeten, niet, dat zijne liefde voor haar ver minderd was, neen, maar... zonder dit ge dwongen verlies had hij wellicht nooit zijn geloof teruggevonden.Want in dien tijd scheen godsdienst hem 'n onnoodige ballast, hem wien een paradijs op aarde te wachten stond. Bezat hij niet alles, wat de wereld geluk noemt gezondheid, een schitterende posi tie. en dan 'n meisje, wier glimlach alleen reeds hem door al de moeilijkheden des levens zou heenvoeren.,.? Toen was die brief ge komen... en de diepe smart.en de bi tere ontgoocheling deed hem zijn bestaan in een geheel ander licht zien en bracht 'n algeheelen ommekeer in zijn zie) teweeg... En het was goed zoo Nu had hij nóg slechts één wensch t dat het meisje waar hij zooveel van hield, dat hij onbewusi nog altijd als zijn bruid beschouwde, ook weder den weg naar het geluk en den vre de des geloofs vinden mocht. Daar had hij Zijn geheele léven voor geleden, dat had hij altijd van God afgesmeekt, als hij met geslo ten oogen in het heete kussen lag... Wat was dat Daar was iemand binnenge komen en had zwijgend een brief binnen in Z'n gevouwen handen gelegd; de enveloppe vertoonde hetzelfde handschrift als die brief op dien Maandagmorgen... Met bevende handen haalde de zieke den brief uit de enveloppe. „Liefste 1 Laat mij je heden, nu de dokter gezegd heeft, dat ik spoedig ster ven zal, nog eens noemen, wat je trouwens in al de lange jaren van onze scheiding gebleven bent... En nu mag je ook de reden weten, waarom ik destijds je woord teruggaf. Ik leed aan een langdurige ongeneeslijke ziekte, waarvan de dood mij nu gaat verlossen. Wel licht had ik den moed gehad het je toen reeds te zeggen en je te vragen, of ie ondanks dat, met mij het leven aandurfde, maar toen kwam er een moment, dat ik 't oogenblik der genade noem, waarin hel mij plotseling zeer duide lijk werd, dat je liefde niet krachtig genoeg zou zijn, om langen tijd aan een ongeneeslijke zieke vrouw gebonden te zijn, omdat je geen geloof had En dit zou ik niet hebben kunnen verdragen. Ik wilde liever een schoo- ne herinnering van je bewaren en mij weder tot God wenden, Die langen tijd de eenige steun was in mijn ellendig leven, maar Die jij echter, door ie ongeloof, aan mij ontnomen had. Nu, aan het einde van mijn leven, dank ik mijn Schepper, dat Hij mij nog de kracht schonk je dezen afscheidsbrief te schrijven en ik bid nog in dit oogenblik, dat Hij ook jou weer tot bet geloof zal terugvoeren, opdat wij t toch eens hiernamaals samen verheugd en gelukkig mogen zijn iets wat ons hier op aarde niet zalig was. Tot weerziens De zieke was in het kussen teruggevallen, staarde me» doffe oogen de kamer in, trachtte het geheim van zijn leven te doorzien. Daar ging zachtjes de deur open een ziekenzuster kwam binnen en hield een trosje viooltjes in de hand „Kijk eens, de eerste viooltjes nu zal het gauw lente zijn." Hij knikte de zuster vriendelijk toe en lachte; deze zette het ruikertje in een klein aardig vaasje en ging weer weg. De zieke zag het als in 'n droom. Hij wist het hier sprak niet meer de Tijd, hier fluisterde reeds de Eeuwigheid aan zijn sterfbed. En toen kort daarop de Priester kwam die hem op het sterven voorbereidde, en die hem vroeg, of hij nog familie had, schudde hij lachend het hoofd en zei „Nee, er zal hier beneden niemandals om mij treuren aik ik gestorven ben..." En den volgenden morgen gaven twee men schen, wier zielen in gedachten vereening waren,' op hetzelfde oogenblik hunne ziel aan hun Schepper terug. De stralende zon bra,k zegevierend door de wolken en veranderde de tranen van den nacht, de dauwdruppels, in schittterende diamanten. En de liederen der vogels kon digden de naderde lente aan...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6