Stadsnieuws J v-- Maria-Stichting DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - DINSDAG 4 DECEMBER 1928 BLADZIJDE Prov. Staten van Noord-Holland De bemanning van de „Hoydal" gered De stranding der „Salento' Lijken aangespoeld De bemaling van den polder Waalenburg op Texel VERBODEN TE SCHOMMELEN lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Voor de Stille Armen DE INBRAKEN TE HAARLEM Thans de Kleverlaan aan de beurt Autobotsing Weer een Het St. Nicolaasfeest van den Ned. R. K. Volksbond Gevonden voorwerpen en dieren Tentoonstelling „Kunst aan het Volk" Jubileum J. Smit en Zn. Jubilea bi] de firma I. C. Haan Onderscheiding 1* ;f£' Hedenmorgen werd de najaarszitting van •te Provinciale Staten, van Noord-Holland ^rtgezet. Bij de benoeming van leden van de Com- ftussie van Toezicht op de Provinciale Zie kenhuizen, wijst de heer POLAK (S.D.A.P.) op, dat voorzien moet worden in de vac.- Hartendorf. Deze is noch statenlid, noch deskundige en daarom heeft spr. bezwaar tegen die benoeming. Hij en zijn vrienden Zullen daarom hun stem uitbrengen op no. 2 der voordracht, den heer Spier. Mevr. BORSSEVAIN (V.D.) verdedigt de herbenoeming van den heer Hartendorf. De heer ASSCHER (V.B.) deelt mede, dat hu men niet medegewerkt heeft aan dat gene, wat de Vrijheidsbond wilde ten aan zien van de Commissie van Bijstand, zijn fractie nu zal medewerken aan de samen stelling der commissie en den heer Harten dorf zal steunen. De heer DROOG (R.K.) merkt op, dat de betreffende commissie niet graag de mede- Werking van den heer Hartendorf zou willen ibissen. Tot lid van het Commissie van Bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort Wordt gekozen de heer P. P. Hartendorf (aftr.), tot leden der Commissies van Be stuur van de Prov. Ziekenhuizen „Duinen- bosch" te Bakkum en te Medemblik de hee- zen dr. J. Timmer (aftr.) en J. Valkering Pzn. (in de vac. wijlen J. Burger). De heer THOMASSEN (S.D.A.P.)- had dragen gesteld omtrent de verbinding tus- schen Texel en het vasteland van Noord- Holland. Het lid van Ged. Staten, de heer BRUCH, deelt mede, dat de kosten van een aanleg steiger 12.000 zou bedragen. Oorspronkelijk Zouden het rijk en de provincie ieder 1/3 be talen en Texel en Den Helder samen 1/3. Gemeend werd, dat de stoombootmij. „Teso" ook in de kosten moest betalen, doch bij onderzoek bleek, dat die maatschappij de hosten terug betaalde aan Texel en Den Hel der, zoodat de twee naastbelanghebbenden slechts renteverlies droegen. Ged. Staten *Ueenen nu, dat de provincie niet meer moet bijdragen dan de twee meest belanghebben den, zoodat „Teso'' ook aan de provincie f 4000 moet terug betalen. Het woord is dan aan den heer THOMAS SEN. De heer KETELAAR (V.D.) wijst er op, dat de vorige week besloten is, geen debat te houden. Nu moet dit ook niet heropend Worden ten gunste van één lid. Spr. stelt daarom voor, den heer Thomassen niet het Woord te verleenen. De VOORZITTER is ook van oordeel, dat de heer Thomassen tevreden moet zijn met het antwoord van Ged. Staten en sluit het debat. Ge vergadering wordt verdaagd tot Dins- flaS 18 December. Naar wij vernemen is de geheele beman ning van den Noorschen tweemaster-schoe ner „Hoydal", 25 November op de Tessel- ^ohe kust gestrand, door een Duitsch schip °Pgepikt en te Bremerhaven binnenge bracht. Reedis 30 November is het vandaar Paar Bergen in Noorwegen, waar het schip thuis hoort, vertrokken. Ingekomen: N. f 5 B1 T. e. ,v. d. H. Nicolaas 10.— Wij hebben dezer dagen een onschatbare les ontvangen, n.l. wij hebben opnieuw leeren bidden, want wij verkeerden in nood en Uood leert bidden. Wij wachten nu al werkende geduldig Gods Zegen en hulp af en vertrouwen, dat wij onze lieve vrienden, die op onzen bijstand rekenen, biet zullen moeten teleurstellen. De nood is hoog, onze kas was zelden zoo slecht voorzien als na onze laatste bijeen komst, waar wij op éénmaal met 500 moes ten helpen. Moesten! Je moogt, je kunt niet Zeggen: verkoopt den boedel maar, sluit *haar voor goed en gaat naar het Armbe- ®tuur. Dan is het uit, voorgoed, kans op herstel en herleving is dan niet meer te verwachten. Wjj moesten helpen, dan bleef er leven en hoop. En nuhopen wij weer op vele bijdra- ten, groote en kleine, te vermedle en niet te termelde. Wij zijn als de kinderen in deze dagen: Vol verwachting klopt ons hart. TJwe giften worden gaarne in ontvangst Senomen aan het bureau dezer courant en aan het adres van onzen penningmeester d. 1. de heer P. J. Busé, Gasthuissingel 64, Postgiro 13543. Tusschen half twaalf en vanmorgen zes uur heeft men zich door overklimming van een schutting toegang verschaft tot het huis van den heer Rutten, melkslijter, aan de Kleverlaan 70. Door forceering van de keukendeur is men binnengekomen. Alle kamers zijn doorzocht, uit taschjes en porte- monnaies is een totaal van 30 ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op den hoek van den Heerensingel en Amsterdamsche brug had gisteren een aan rijding plaats tusschen een auto van de gemeentereiniging en een luxe-auto uit Zandvoort, komende uit de Spaarnwouder- straat. De auto van de stadsreiniging nam de bocht naar links te klein, terwijl de luxe auto aan den anderen wagen, die van rechts kwam voorrang had moeten geven. Tegen beide automobilisten is procesverbaal opgemaakt, de auto's werden zwaar bescha digd. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond in een lokaal van den bloembollen-veiling aan den Kleinen Houtweg. Men verzocht ons nog eens de aandacht er op te vestigen, dat het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van leden van den Ned. R. K. Volksbond, dat aanvankelijk Woensdagmid dag, 5 December, zou worden gehouden, uit gesteld is tot Zaterdagmiddag half drie. Een onderzoek De heer Termes, raadslid te Zandvoort, heeft aan den burgemeester gevraagd, de regeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk een onderzoek in te stellen, of zich nog slachtoffers bevinden in het wrak van de „Salento" met het oog op mogelijke identi- ficeering en begrafenis van de slachtoffers en ook als geruststelling der familie van deze Italiaansche zeelieden. Verder behandelt de heer Termes de vraag, waarom er zoo weinig slachtoffers van de „Salento" aanspoelen, afgezien van het feit of zich nog lijken in het wrak kunnen bevinden. Hoogstwaarschijnlijk is het groot ste deel der bemanning reeds overboord ge spoeld, voor de „Salento" zonk. Met een door den heer Termes geconstrueerd toestel, waarmede destijds proefnemingen zijn ge daan, is waargenomen, dat niet alleen eb en vloed en wind, doch ook de golven een stroom meebrengen, meestal uit westelijke richting, zoodat voorwerpen tusschen de zandbanken op den bodem op het strand zullen worden geworpen. De diepte van den golfstroom hangt af van de kracht van den wind. Buiten de zandbanken raakt echter die stroom den bodem niet, zoodat zich eerst gassen in de lichamen moeten ontwikkelen (ontbinding) en dus een stijging naar de op pervlakte zal moeten plaats vinden, willen die lijken in dien stroom geraken. Bij westelijke winden zullen ^dan ook waar schijnlijk spoedig meerdere lijken aan 't strand aanspoelen. Het is vrijwel zeker, dat de bemanning geen gelegenheid meer heeft gehad de zwemgor dels en vesten aan te trekken. Ware dit wel het geval geweest, dan waren de matrozen drijvende gebleven, tenzij dit materiaal zich in te slechten toestand had bevonden. Dank der Italiaansche regeering De Italiaansche gezant heeft, naar aanlei ding van de pogingen tot redding der be-1 manning van het stoomschip „Salento", aan den Minister van Buitenl. Zaken verzocht allen, die daartoe hun medewerking hebben verleend, den diepgevoelden aank van de Italiaansche regeering over te brengen. Aan het strand bij Kijkduin is gistermor gen het lijk van een onbekenden man van on geveer 35-jarigen leeftijd aangespoeld. Het signalement vermeldt: lengte 1.67 M., zwart haar, blauwe oogen, neus naar links scheef opgegroeid, tanden gaaf, doch van onderkaak scheef en rond gezicht .flinke postuur; tatoe- eeringen: op rechter bovenarm vrouwen hoofd, onderarm vrouwenfiguur, linkerbo venarm Christusbeeld en linkeronderarm met W. 92 G. H. Het lijk droeg nog gedeelte van tricot- hemd met schoudersluiting. In den morgen van Zaterdag omstreeks half twaalf is op het strand te Scheveningen aan gespoeld het lijk van een onbekenden man. Signalement: ongeveer 40 jaar oud, lengte 1.58 M„ kort geknipt, donker blond haar, blauwe oogen, licht gebogen neus, ongescho ren gelaat, wijd uit elkaar staande bruine tanden, ronde kin, smal gezicht, tenger pos tuur. Hij was gekleed in een grijs geruit overhemd (groote ruiten), aan den linkerarm een mouw van een jaeger-borstrok. Alles on gemerkt. Terug te bekomen bij: Strik. Rozenpriëel- straat 49 zw., bankbiljet; Konings, Banka- straat 25, kinderbont; A. B. Scheffer, Brou wersstraat 149, bal; A. Boh, J. F. Helmer straat 8, boord; Henders, Meester Corn.str. 58, ceintuur; Schouten, Olieslagerslaan 5, zakkam in etui; de Groot, Timorstraat 112, handschoen; de Vries, Scheeperstraat 7, idem Bur. v. Politie, Smedestraat, handschoenen; bur. van Politie, Smedestraat, horloge; Kennel Fauna, hondje, gebracht door politie Amsterdamsche poort; hond (fox), gebracht door Pruis, Jan Haringstraat 11; katz(wart- wit) gebracht door Lindeman, Nieuwe Kruisstraat 9; Holzapfel, Gasthuislaan 127, lorgnet; P. Maijers, Breestraat 15, lap; Staal Santpoorterstraat 29, mand; J. Visser, Em- makade 1 rd., medaillon; B. Velthuijzen, Bankastraat 9, overhemd; W. Boom, Klever parkweg 101, oorknoopje; de Wit, Marnix- straat 6 rd., portemonnaie met inhoud; Ho tel den Hout, (portier), idem; J. Freund, Al- bertsbergstr. 62, penning (hond)Bur. v. politie, Smedestraat, pakje; Neeven, Bis schop Ottostraat 14, rozenkrans; Bur. van Politie, Smedestraat, idem; Diependaal, Ter burgstraat 34, (Santpoort), rijwielbelasting- merk; Bur. van Politie, Smedestraat, sleutel; J. T. Malefijt, Popelingstraat 17, tasch; A. Tilmich, Anthoniestraat 50, tang; Wijnanos, Frans Halsstraat 23, vulpotlood. In de raadzaal wordt van 8 tot en met 16 December een tentoonstelling georganiseerd door „Kunst aan het Volk" van aardewerk houtsneden, beeldhouwwerk, weefsels, meu belen, enz. Inzenders zijn o.a. Frans Masereel, Joris Minne, Henri v. Straten Joseph Can- tré, Jeserun de Mesquita, B. Esers, N. F.ekman, J. Franken Pzn., Henri Jonas, K. Koeman, Reyer Stolk, Joh. v. Heel, A. van Dobbenburgh, Hildo Krop, Th. v. Reijn, John Radecker, P. Hobbel e.a. In de bovenzalen van lestaurant Brink - mann is door het personeel der jubileeren- de firma J. Smit en Zonen, Smedestraat 23, een feestavond gehouden, aangeboden door den heer Smit ter gelegenheid van het 25-ja rig bestaan der firma. De avond verliep amusant met voorstellingen van het gezel schap-de Gelder, bestaande uit leden van het personeel, van prof. Antonini, en door muziek van een jazzband. Namens het personeel dankte de heer C. Duin in het bijzonder voor de extra toelage welke het personeel had ontvangen. DEN BURG, (Texel), 4 December Door het polderbestuur van Waalenburg op Texel is met 4 tegen 2 stemmen besloten den pol der met oliemotoren te doen bemalen. Naar men zich herinnert hebben Ged. Staten de eerste maal, toen hierover besloten werd, hun goedkeuring aan dit besluit onthouden, daar het wensöhelijk werd geacht den pol der electrisch te bemalen, te meer, waar de gemeente Texel op één na alle aandeelen in de Texelsche Electriciteits-Maatschappij in handen heeft, terwijl electrische bemaling meer bedrijfszekerheid biedt. De heeren J. A. Beekelaar, H. Senkens, E. Tekenbroek en C. Timmerman, hebben hun zilveren dienstjubileum gevierd bij de firma I. C. Haan in de Barteljorisstraat. Door de beide firmanten, de heeren A. H. Weyburg en A. J. Weyburg, werden de jubi larissen hartelijk toegesproken. Allen ont vingen een enveloppe met inhoud. Namens het personeel werden de jubilaris sen toegesproken door den heer J. Been, die cadeaux aanbood. Bij Koninklijk besluit van 1 December 1928, is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille: in goud aan den heer J. W. Goeden, procuratie houder bij de Haarlemsche Bankvereeniging, alhier. Het Nederlandsch elftal te Milaan. Van 1. n. r.: Bakliuys, Elfring, Kools, W. Tap, van Heel, van Dolder, G. Tap, v. Nellen, Halle, Horsten, van Kol. DOOR JOSEPH MOHR Moment nil den wedstrijd ItaU&-Holland te Milaan. De Italianen in den aanval. Schoolreisjes behooren wel tot de prettige uitstapjesvoor de schooljongens ten min ste.... voor de onderwijzers niet altijd.... dat beweert meester Weisz vaak genoeg Wanneer de zomer kwam en met dezen heer lijken tijd ook de dagen, dat er zoo dikwijls vrijaf gegeven werd vanwege de groote hitte, dan was mijnheer Weisz heel vaak woedend. Wanneer gedurende den voormiddag de electrische bel twee keer in plaats van een keer maal gehoord werd, dan beteekende dit „van middag vrij 1" Dan werden de jongens luidruchtigZij schreeuwden tegen elkaar en trappelden van blijdschap.Meester Weisz had graag mee getrappeldmaar dan van woede. In over leg met zijne onderwijzers besliste het Hoofd dan op zulke dagen gewoonlijk om den namid dag buiten in het vrije veld door te brengen, waarop de arme Weisz zoo driftig 'werd dat hij het heerlijke blauw van den hemel hart grondig verwenschte. „Maar dat heb ik je te zeggen, jongens V' riep hij door de klas „als ge het vandaag bij ons uitstapje al te bont maakt, dan zal ik je door elkaar rammelen, dat het je nog lang heugen zal." Op zekeren dag werd er weer vrijaf gegeven Het hoofd had met de onderwijzers afgespro ken, dat er een tochtje gemaakt zou worden naar het Krapfenwoud en vandaar een uit stapje over den Kahlenbérg naar Salmarius- dorp. Het was een heerlijke dag, de jongens waren overmoedig en uitgelaten, Weisz ontzettend kwaad. Zoo gauw men de helling van het Krapfenwoud begon te klimmen, begonnen de kwajongensstreken. Frits Brauchinger had van zijn moeder een idikke ommelette meegekregen, zorgvuldig n een dik vlekvrij papier gewikkeld. George Griesberger hielp hem om deze lekkernij op te peuzelen. Juist vloog er een reusachtige horzel voorbij. Zij zag de heerlijke koek en zette zich onder een hevig gebrom op het ge bak neer om er ook eens lekker van te smullen Maar daar kwam ende jongens niet van in. Hoe ze het klaar speelden is tot nog toe een raadsel gebleven. Maar het is in elk geval een feit, dat de arme meester Weisz iets heel bijzonders zag gebeuren. Toen hij, zonder iets te vermoeden, voor de twee jongens liep, hoorde hij plotseling een gezoem en gesnor en gebrom om zijn hoofd.... Hij zag op en hield onwillekeurig zijn stap in. Rondom zijn panamahoed snorde een eigenaardig insect, dat verschrik kelijk kwaad scheen. Als het dier niet een zoo'n verschrikkelijk lange witte staart achter zich aangesleept had, zou Weisz het voor een horzel aangezien hebben. Mijnheer Weisz kon het interessante won derdier onmogelijk nauwkeuriger bekijken, want het scheen hem zeer vijandig gezind te zijn. Het beest was blijkbaar van plan hem bij de eerste gelegenheid de beste „aan te vallen." Ten slotte kwam' de heer Weisz toch als overwinnaar te voorschijn uit „den vlieger aanval". Een welgemikte slag met zijn zak doek wierp de horzel op den grond. Maarhij betaalde zijn overwinning zeer -duur; een gekwetst neusbeeneen enkel die eemgs- zins verstuikt was.... en een leelijk inge deukte panamahoed, want hij was gestrui keld over een boomwortel, maar hij had toch het genoegen zijn gevleugelden aanvaller met zijn wandelstok morsdood te kunnen slaan. Maar nu vertoonde zich ook de ongelooflijke waarheid het dier was werkelijk een horzel. Ondeugende handen hadden met boomhars een lange dunne reep vlekvrij papier aan het lijf van het beest geplaktGeen wonder dat het insect zoo woedend was. Dat was nog maar het voorspel van hetgeen meester Weisz nog moest meemaken. De an dere tooneelen volgden spoedig Boven in het Krapfenwoud werden ter afwisseling vroolij ke spelletjes gedaan, zooals derde afslag, blindenmannetje, ook doek ver bergen enz. Alle onderwijzers speelden lustig mee, dus mijnheer Weisz kon er zich ook niet aan ont- trekken- „Als blindenmannetje" rende hij pardoes tegen een boom. Zoo, dat hij zes weken later nog wel het gevoel had, alsof het geheele Weenerbosch op zijn hoofd tot brandhout gehakt was. Bij den „derde afslag" liep hij zoo onge lukkig buiten den kring, dat hij vlak bij de kampeerplaats terecht kwam. Boven op zijn wandelstok dien hij in den grond ge plant had, hing zijn jas en panama Ook lag daar de proviand. Hij trapte er middsn- in en wist er niet uit te komen, zoodat hijten laatste een koek aan zijn zolen had hangen van brood, boter bindtouw en stukken van het Weener dagblad. Maar de heele reeks van wederwaardighe den die de arme paedagoog zou ondervin den was nog niet ten einde. Het was nog niet genoeg. In het Krapfenwoud waren twee inrich tingen, waar de kleine en grootei kinderen zich konden vermaken. De eerste was een ca- roussel of zooals men in Weenen zegt een mallemolen. Meester Weisz zag met eenig leedvermaak dat die caroussel alleen geopend was op Zon en feestdagen, als het ten minste mooi weer was. Hij gaf betrekkelijk weinig om een malle molen. Als hij graag eens een rondreis maakte moest het minstens met een rondreisbiljet der Staatspoor zijn. Treinen hebben ten minste een ruimte om zich te bewegen, die wel wat grooter is dan de meest comfortabele malle molen. Het tweede toestel waarin de kinderen zich naar hartelust konden vermaken was deschom- mel. Maar daar hield meester Weisz ook heelemaal niet van. Als hij graag zeeziek wilde worden kon hij beter een reisje maken over de Adriatische Zee of over de Noordzee. Dat kostte wel heel wat meer, maar.... het behoorde nu eenmaal tot den goeden toon, een zeereis gemaakt te hebben. Ook de schom mel was alleen op Zon- en feestdagen geopend zeer tot genoegen van Weisz. Zijn klas was het echter daar niet mee eens. De jongens hadden dolgraag „geschommeld." „Dat kan je Zondag doen," zei de onderwij zer. „Vandaag is de schommel gesloten, zooals je gehoord hebt. Er is dus niets aan te doen. Over een kwartiertje gaan wij trouwens op weg naar den Kahlenberg, je hebt er dus ook geen tijd voor Op weg naar den top van den Kahlenberg sloten drie jongens den troep Frits Bauchin- ger, George Griesberger en Frans Osinger. Zij hadden er alle drie ontzettend veel spijt van, dat ze niet konden schommelen. Nadat ze een tijdlang zwijgend naast el kaar voortgeloopn hadden, gaf Frans Osinger opeens zijn kameraden links en rechts een por in de zijde „Kijk eens Bauchinger 1 Griesberger 1 Kijk daar ginder eens.... Een schommel!!!" „Wat „Waar De twee jongens keken omhoog en volgden de richting die Osinger hun aanwees. „Waarachtig 1 Daarboven, links tusschen de boomen, daar was hijde schommel 1 Vooruit Recht omhoog over krakende takken.... door dicht kreupelhout.... over moerassige paadjes!.... Nu over een steile diepte hup sprong over een klein beekje En nog even steil omhoog daar stonden zij bij den schommel Het was een echt primitieve schommel; een vierkante waschmand aan vier touwen tusschen de boomen opgehangen. De mand gevuld met doeken en kussens.... blijkbaar bestemd voor kinderen die heel wat kleiner waren dan onze drie jongens. Maar wat kwam er dat opaan Hier was een schommel 1 Een die niet alleen op Zon- en feestdagen gebruikt werd. Zoo Osinger zat er al in. Hij, de ontdek ker had dat voorrecht, dat kwam hem toe. „Hoera!!!" Een geduchte zwaai dan Brauchinger en Griesberger. „Ho hup Vooruit Osinger ho hup 1 Dan volg ik hup hup 1 ik „Ho hup 1" En Osinger vloog 1 Hij trok de knieën in om den zwaai nog grooter te maken. „Hoera 1" Plotseling een ruwe kwaaie stem „Leelijke bandieten, deugnietenWil je weieens gauw uit de mand zien te komen Daar betrap ik je juist, ondeugende kwa jongens Wil je d'r wel eens zien uit te komen zeg ik, vooruit uit de mand Daar stond een man tusschen de boomen met een zwaren knuppel in de sterke vuisten. Brauchinger en Griesberger kozen vlug het hazenpad. Maar de arme Osinger kon niet weg. De ontdekker van den schommel dreigde een verschrikkelijk lot (iemand die iets ont dekt treft altijd een ondankbaar lot, denk maar eens aan Christoffel Columbus). D at kan zich weliswaar met verwijten dat hij er denKahlenberg een kinderschommel ontdekje en dat hij daarin ging zitten. Maar hij hoz toch Amerika ontdekt; en de dank daarvood Zijn landgenooten zeiden in zekeren zi n kunt zelf schommelen als ie wilt"). Op die manier ging het ook met Osinger Hij stond daar heelemaal alleen en verlaten zonder dat hij den schommel stil kon houden en voortdurend zag hij zich bedreigd door den eigenaar van den schommel, die nog steeds met opgeheven stok te wachten stond. Hij was haast wanhopig (hij zat al op den rand van de mand) en besloot, al zou het hem ook zijn tanden kosten om in de diepte te springenMaar daar kwam plotseling hulp.. Brauchinger en Griesberger zagen in hoe laf zij gedaan hadden en zij hadden er spijt van. Zij maakten rechtsomkeert en stormden de helling weer op, wilden de mand grijpen maar, toen gebeurde juist het omgekeerde De mand die juist tegen de jongens in kwam zwaaien, greep de beide jongens en slingerde ze beide naast elkaar in het stroomend water, diep daar beneden. Als „drifter im Bunde" kwam Osinger daar nog aangevlogen, hij vieI heel kameraadschappelijk naast zijn vrienden.- neer. Hij had den sprong tn de ruimte gewaagd bleef met de punten van zijn voeten aan den rand van de mand hangen en rolde met een vaartje de helling af. Bij deze tamelijk snelle vaart fungeerde zijne handen als remblokken, daar z'n neus in dit geval veel te weinig weer stand bood. Eenige minuten na den val hink ten de drie jongens de klas na. Wat zagen zeer uit. De eene had een gezwollen, blauwen neus gekwetste handen en aan den linkerschoen ontbrak de voorschoen. De beide andere jon gens zagen er uit als hadden ze schermutse lingen te beginnen met den dertigjarigen oorlog tot de veldtochten van Napoleon mee gemaakt. Van Brauchinger liggen er hoogstwaarschij- nelijk nog twee tanden ergens in een boschje op den Kahlenberg. Het is te begrijpen dat het verschijnen der drie avonturiers een geweldige opschudding teweegbracht onder de leeraars en de andere jongens. Meester Weisz, bij wie de jongens in de klas zaten, kreeg een lichten zenuwschok. Als onderwijzer was hij immers verplicht op zijne leerlingen te letten. „De Koekoek hale deze uitstapjes" knarste hij. „Ik zeg 't immers altijdNiets dan ellende en geharrewar heeft men er mee Brauchinger, Griesberger en Osinget na men zich heilig voor .om nooit meer in een schommel te klimmen. Oiok niet in zulke, die alleen op Zon- en feestdagen geopend waren. (N i e t6 f f 1 ee e 1). 449e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dünsdag 4 December 1928, 2e Klasse 2e Ltlst. Hoog» prijzen; 6546 20.000.- 1500. f, 114 506 700 973 1402 1574 I960 2285 2622 509 772 1008 1417 1596 '999 2294, 2678 832 4697 1000.—. 5834 14217 14363 4<XJ.-* 9419 20391 20456 200.-^ 10 7017 8054 1 0019 11798 U870 ƒ100.-». PrQiten van 30. 142 160 220 306 519 815 1160 1425 1672 2081 2321 2712 3050 3411 388a 3897 408 i 4093 4110 42)61 4275 4292 43,1/2 4450 4U2 4754 5D8 5212 5356 5853 5962 6061 6280 6281 6630 6681 7011 7037 7j3ip0 7421 7502 7709 7759 7779 81/58 8173 8234 8/(77 8447 8454 22 426 688 968 1311 1558 1953 2283 2605 2952 3201 3738 3779 4034 4072 4150 4163 4348 4362 4613 4674 5042 5136 5711 5768 6208 6209 6423 6942 7314 7368 7616 7676 7983 8087 8294 8329 2980 303(1 3222 325-1 557 818 1171 1427 1774 2095 2340 2723 3092 3423 3898 598 819 1276 1450 1794 2129 2492 2806 3109 3592 3987 6450 6rl'J>2 6983 7ty)3 8584 8702 87|50 8768 8979 9168 9313 9289 9523 9579 9802 9850 9.M3 9642 9653 357 *1# 609 641, 820 89ff 1297 1298 1497 1551 1830 1901 2216 222t 2509 2516 2884 2885 3179 3190 3605 3704 4022 4027, 4130 4139 414* 4314 4322 4343 4485 4491 4526 4555 4809 4940 4951 49721 5385 5471 56691 6106 6152 619T 6287 6384 6402 6745 6918 6933' 7053 7195 7210 7536 7558 757W 7814 7908 7973 8243 8250 8263 8499 8523 856S 8812 8821 8850 8863 9303 9337 9367 94 IS 9694 9695 9703 9K!9 9907 10051 10082 10145 10164 10297 10303 10325 10382 10491 10497 10503 10563 10584 10664 l(k>71 10848 10862 10980 11019 1105? 11066 11076 11/123 11145 11178 11193 11207 112571 11273 11383 1/411 11469 11481 11490 11540 11563 11644 11666 11689 11721 11821 11858 119S6 11999 11999 12001 1E165 12217 12264 12276 12279 12415 12503 12574 1/2628 12670 12748 12778 12S34 12S53 12884 12909 12948 12968 13049 13080 13103 13113 13148 1319) 13320 13397 13472 13475 13486 1353» 13633 13646 13666 13693 13723 13749 137S4 13852) 13894 13977 14037 14048 14067 14071 14161 1419* 14243 14292 M343 14405 14419 14447 14469 1448S| 14506 14537 14672 14681 14699 14700 14756 1484, 14941 14954 14956 14958 14968 15044 15052 1507: 15112 15152 15153 15195 15237 15273 15276 15281 15289 15396 15397 15416 15477 15648 15670 157 15800 15806 15814 15819 15872 15911 15946 1601 16048 16132 16143 16227 16264 16444 16466 165f 16509 16617 36668 16685 16737 16812 16836 16S4i 16915 169171 16933 17083 17092 17116 17194 172r 17244 17301 17336 17429 17463 17478 17484 175; 17555 17562 17620 17663 17699 17743 17780 178 17862 17911 17940 17971 17985 18016 18030 18081 18084 18090 18093 18099 18102 18172 18173 1819; 18201 18206! 18210 18211 18217 18257 18266 182831 18290 18347 '18649 18704 18709 18754 18801 1882-* 18830 18901! 18967 19075 19223 19278 19280 19294( 19378 19404 19405 19437 19496 19499 19639 1964<| 19672 1971M, 19703 1972T 19737 19790 19S48 20079 20097 20! Oj 20125 20162* «0176 20254 20273 20340 20360 20447! 20464 20526': 20636 20778 20792 20825 20838 20860 20912 20917! 20930 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9