{vakbeweging De roofmoord te Rotterdam DE BISSCHOPPELIJKE GRAFKELDER TE OVERVEEN faillissementen TelegrapSiisch Weerbericht j BUREAUX: NASSAU LAAN 49, Abonnementen? voor Haarlem en DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN WOENSDAG 5 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17023 V f 125. EnE TAAK VAN DE De compagnon van den heer Lans gearresteerd onder verdenking bij den moord betrokken te zijn Het voorontwerp Landbouw,vrbeidswet De Geschiedenis Gynaecoloog Maria-sichting Extra-uitkeeringen aan het personeel der Ned. Spoorwegen Dienstweigeraars Een sleepboot op den Rijn gezonken Mishandeling van kinderen door een verpleegster Voornaamste Nieuws J. J. VVEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem AMSTERPAiyiSCHE ANTHRACIET-MU. Groote Houtstr. 187 Tel. 12504 mmw ÉÉL r Telefoon No. 1386t) {drie lijnen) Postrekening No. 3970. Agentschappen! per week 25 ct.j per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENT IE N 35 ct. p. regef^ VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN - lusscben den tekst 60 ct. per regel, (t Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzeKerlngsvoorwaarüen t. tegen ongevallen verzekerd voor een der lerzekerlngsvoorwaaraen f 00 ft O Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door f TC fl Dij een ongeval met - n volgende uitkeeringen: 1 uUUU, verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I <3U.doodelijken afloop; 1 Z20," by verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een fC(] bij 'n breuk van* f n ^bij verlies v. een 'duim of wijsvinger; 1 «JU." been of arm; 1 vJ.'s AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN AU F RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL anderen vinger. et ,n te ■"- Vorige week hield ir. Bölger voor het Üeparterlen' Haarlem van de Nederlandsche MaatschaPPU voor Nijverheid en Handel, een rede, teneinde een antwoord te geven op de vraag: „Acht gj het wenschelijk maatregelen te nemen om te bevorderen, dat de werknemers meer belan? hebben bij en meer belang stel len in het fcedrijf, waarbij zij werkzaam zijn? Zoo ja, welke middelen meent gij dat daartoe In aanmerking komen? IVelke ervaringen zijn In den kring van Uw departement met maat regelen in dezen ge»5' reeds opgedaan?" De heer Bölger heeft blijkens het verslag, dat wij in ons blad opi&men> veei dingen verteld, welke wij gaarne on?erschrijven. Wij hebben dus niet het voornemen om met den geachten spreker te gaan poleirfseeren. Trou wens een beknopt verslag van eefe ongetwij feld uitgebreide uiteenzetting, fï.cnt k*0*1 daartoe ook minder goed. Er is echter in het verslag een enkele '5*n~ snede, waarmee we het niet geheel eens zij?,, een zinsnede, welke wij van principieel belang achten en waarover wij dus wel gaarne iets zoudén willen opmerken. Ir. Bölger zeide dan volgens het verslag: Spr. meent, dat bij dit onderwerp buiten beschouwing kunnen blijven de vakvereeni- gingen, die zich wel met de algemeene loon- en arbeidsvoorwaarden bemoeien en daar over onderhandelen, maar die buiten het eigenlijke fabriekswerk en de meer interne fabriekskwesties zullen staan. Zondert men het terrein, waarop zich dus de vakorgani saties bewegen uit, dan kan er verder geen apart arbeidersbelang meer naast het fabrieksbelang bestaan, maar rest er uitslui tend één belang, het belang van de onder neming. Het komt ons voor, dat over dit onder werp toch wel wat meer te zeggen valt, dan de heer Bölger blijkbaar heeft verteld. Hij heeft misschien gelijk, dat de vakbe weging, zooals zij nu is en vergeten wij daarbij toch niet, dat z", evenzeer als de grootindustrie, nog jong en nog volop in haar groeiperiode verkeert nog niet geheel ge schikt is om de taak van samenwerking met de leiding in het belang van het bedrijf, vol komen naar wensch te behartigen. Dit brengt ons er echter toe, niet om dé vakbeweging te dezer zake op zij te schuiven en haar te laten op het peil van looninstru- ment, maar te overwegen, of de vakbewe ging niet op een ander, uitgebreider en hoo- ger plan moet worden gebracht. Tot dusver stond de vakbeweging wie zal haar dit in deze jeugdperiode kwalijk nemen? nog min of meer onder den in vloed van de Marxistische loonstrijd-practijk, yianr al zal ook het loon vraagstuk voor de vakbeweging uiteraard steeds belangrijk blij ven, toch zal de vakbeweging daarnaast op den duur een geheel andere taak moeten krijgen. De vakbeweging zal in de toekomst veel meer het oude gildewezen moeten benaderen. Het gilde vormde de vertegenwoordiging, niet van de gezellen alleen, maar van 't b e d r ij f zelf; het werkte opbouwend aan den bloei van het bedrijf. Het gilde regelde de verhouding tusschen menschen onderling, de vakbe weging in socialistischen geest regelt de ver houding tusschen kapitaal en arbeid. WU moeten weer afleeren afzonderlijk te denken aan de belangen van de werkgevers en de werknemers, elk op „ich, maar wij moe ten in de eerste plaats denken aan het be drijf, waarin beiden werken en waarbij ook de arbeider een grooter belang moet krijgen. De arbeider moet ook weer den eigendom leeren kennen. Het bedrijf wordt op den duur geschaad door het zuivere proletariaat. Reserves voor instandhouding en uitbrei ding der zaak zijn in het belang van het bedrijf en dus indirect in dat van de arbei ders, mits deze maar voldoende de vruchten hunner samenwerking trekken. De gedachte van den klassenstrijd zal be staan, zoolang er in de bedrijven twee par tijen zijn, de eene, welke de productie-mid delen bezit en de opbrengst van het bedrijf geniet en de andere, welke in dienst van deze bezitters arbeidt. Wil men den klassen strijd afschaffen, dan moet men de arbeiders aan het bedrijf laten meewerken. In Duitsch- land heeft men getracht dit te doen door de bedryfsraden, waarvan de jociaal-democraten vreesden, dat het den wind uit de zeilen van hun vakbeweging zou nemen. Wanneer het bedrijf door nadeelige om standigheden wordt bedreigd, dan moet de tot een bedrijfsorganisatie omgebouwde vak beweging daarvoor mee op de bres staan, Want het is ook haar belang. De hervormde vakbeweging moet zorgen voor de veiligheid van het bedrijf, voor de gezondheid, voor behoud der koopkracht van het loon daarbuiten, voor het woning-vraag stuk, voor de scholing der arbeiders, voor het bestuurswezen; zij bepleit mede-verantwoor- delykheid en plichtsgevoel der arbeiders, voor verbetering der productie enz. Zü ijvert tegen ongebreidelde concurrentie, tegen dumping uit het buitenland, enz. zy ziet haar taak niet meer hoofdzakeiyk ln besnoeiing der ondernemerswinst, want loon en ondernemerswinst zyn dan beide afhankelijk van de opbrengst der gemeen- schappelyke voortbrenging. Kortom, wij zien in de toekomst de rol der vakbeweging eenigszins anders dan de heer Bölger blykbaar doet. Deze speelt oi. te veel I11 de kaart der sociaal-democraten. vakbeweging, gij zyt een looninstrument en in dat hokje moet gij blijven. Wij zouden willen zeggen: vakbeweging, kom uit uw onderaardsch vertrek, aanschouw het volle daglicht, werk u op tot de taak der gilden, word de mede-vertegenwoordig ster van het bedrijf, geef al uw krachten aan den bloei van het bedrijf. Gy zult dan. veel meer nog dan thans worden een instelling van groot maatschappelyk nut en de op brengst van het bedrijf zal ook aan u ten goede komen. Gy zult wel uw loon blyven trekken, dit is immers onmisbaar, maar gy zult tevens deelen in de opbrengst van uw bedrijf, gij zult boven den loontrekker uit komen. Wy pleiten dus voor hei-vorming van de taak der vakbeweging, voor medezeggenschap en verheffing van haar geheele rol tot het hooge plan der gilden, dat nu nog niet bereikt is. De heer Bölger wil de vakbeweging klein houden, wy willen haar groot, voornaam en opbouwend maken! Zóó althans hebben wy zyn rede uit het verslag begrepen! Men seint ons uit Rotterdam: Op last van de Rotterdamsche Justitie is samenwerking met de Haagsche politie Vinnacht in zijn woning by zyn thuiskomst a.ngehouden de 39-jarige procuratiehouder G J: v. O., compagnon van den heer Lans, onder verdenking bij den moord op genoem den heer Lans te Rotterdam aan den Oost- zeedijk betrokken te zijn. Hij is naar Rotterdam overgebracht en za.l hedenmiddag verhoord worden. i De hoofdbesturen va. de R. K„ Chr. en moderne Landarbeiders onden, welker advies door den minister van'ginnenlandsche Za- keiii en Landbouw was evraagd inzake het voonontwerp-Landbouws,i)eiciswet van zyn ambtgenoot den ministelvan Arbeid, H. en N., fr ebben dien ministv medegedeeld dat zy aiiiereerst met alle k\cht moeten bly ven aandringen om ook e1 regeijng van den arbeidsduur der volwasse mannen in het ontwersp op te nemen. Indiüin het aantal jaari ?n ;n de wet wordt leppgenomen met onderverdeeling per coiilectief contract of 1 laatste instan tie docp-r bedryfscommissieskan er> naar de meenii hg der arbeidersorga.saties geen en kel steekhoudend bezwaar tegen de ge vraagdste opneming worden ngebracht. VeröVer adviseeren de hol}bestUren der landarbeidüfsrsbonden o.m.: opneming in het wetsontwlXTD- van vrou?Ujke personen van 16 jaar of oudêi*7* door tóts telling van een aantal uren en nachtrit en 26 vrije Zondagen per jaar, verbod vrj alle kinder arbeid behoudens het verricht© van lichte diensten, en vastleggen in de wet van het aantal arbeidsuren per dag voor de vrouwen en de jeudige personen. Naar wy vernemen is tot gynapoloog aan de Mariastichting benoemd jhr. Ir. C. von Winning, indertijd assistent van :rof. Kou- wer en sinds 8 jaren vrouwenarts te Leiden. In de laatste aflevering van de Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haar lem schrijft professor W. Nolet over; Een plan tot uitgave van Musius' werken in de 17e eeuw; L. J. Rogier over: de R. K. Kerk in den voormaligen Groenenhaven te Delfts haven; J. C. v. d .Loos over: De ondergang der Veursche kapel; I. M. Wils over: De Ge schiedenis van Akersloot vóór en tijdens de Reformatie; dr. Willibrord Lampen O. F. M. over P. Hendrik Huibertszn Buitendijk O.F.M. stichter der St. Franciscus Statie te Alkmaar. De Zeereerw. Heer Pastoor G. v. Niekerk te Overveen verhaalt de historie van den Bis- schoppelijken Grafkelder te Overveen: Uit de even keurig als volledig bijgehouden notulen der vergaderingen, welke door het kerkbestuur van Overveen gehouden werden, van het verloop van deze geschiedenis met bevredigende volledigheid aan te geven. Bij het herstel der Bisschoppelijke Hiër archie hier ten lande, was in 1853 in de breve „Ex qua die" de omschrijving der bisdommen met algemeene trekken aangegeven. Eene nadere regeling omtrent sommige Staties diende nog getroffen te worden: dit geschied de in eene bijeenkomst der gezamenlijke bis schoppen, welke geleid werd door den pau selijken zaakgelastigde, te Tilburg, den 17en October 1853. Tot de staties, waaromtrent onzekerheid be stond, of zij tot het bisdom Haarlem of tot het aartsbisdom Utrecht behoorden, wérd ook Nederhorst-den-Berg gerekend, waar sinds 4 September 184 Gysbertus Schoonderbeek pas toor was. Deze herder genoot, als oud-studie- vriend, de bijzondere genegenheid van Mgr. Van Vree, zoodat, toen hem, na de te Tilburg gevallen beslissing, gevraagd werd, of hij, nu Nederhorst den Berg bij de diocese van Haar lem was ingedeeld, naar zijn eigen Bisdom wenschte terug te gaan of onder Haarlem wilde blijven 1), „hij oogenblikkelijk besloot tot Haarlem over te gaan en twee dagen later persoonlijk zijn besluit aan den bisschop te Sassenheim mededeelde. Met die beslissing was Mgr. ten zeerste in genomen." Den 2en September 1354 werd pastoor Schoonderbeek verplaatst naar Overveen. In de kerkvergadering van 25 Januari 1861 bracht de voorzitter ter kennis van de leden, dat de toestand van Mgr. Van Vree zeer be denkelijk was en de hooge lijder zyn einde voelde naderen. Om nu aan Overveen, van welks parochie kerk Mgr. het eerst tijdens zijn bisschoppelijk bestuur, den eersten steen had gelegd, een blijk te geven van zijne genegenheid, legateer de hy onder zekere bepalingen aan het kerk bestuur eene som van 2000 gulden. Den 31en Januari 1861 kwam inmiddels de Bisschop te overlijden, en wijl Haarlem in die dagen geen katholiek kerkhof bezat, Overveen wel, besloot het kapittel, geheel in den geest van den overledene, het stoffelijk overschot van den kerkvorst op het bijzonder kerkhof van Overveen te begraven en droeg „aan den pastoor op, daartoe alles met zijn kerkbestuur te regelen." En zoo besloot het kerkbestuur het „haar huis", dat zich onder de z.g.n. bergkamer be vond, tot grafkelder in te richten. Daar heeft het lijk van Mgr. Van Vree gerust tot den 28en Juni 1864. Het hart van den bisschop, die gebalsemd was, werd in een looden kistje afzonderlyk begraven in het priesterkoor der kerk; door een tegel in den muur aan de buitenzijde der kerk aangebracht, wordt de juiste plaats be waard. Den 6en April 1862 richtte het kerkbestuur tot Mgr. Wilmer het verzoek, om den grafkel der „aan het Bisdom van Haarlem te mogen schenken tot eene eigene begraafplaats voor de Doorluchtige en Hoogwaardige Bisschop pen van het Diocees van Haarlem." „Onder dankbetuiging voor de edelmoedig heid, daarby aan ons Bisdom bewezen," werd de verlangde machtiging den 24en April 1862 door Mgr. Wilmer verleend, waarna terstond met de volgende acte de eigendom van den grafkelder aan het bisdom van Haarlem y 0nb ontvangenis te Overveen, door den .J lmwlzKaptmi» nrnx/4 /NtmufTnrlrnrrnn - J - de levering van een bestek en teekening van een grafkelder te belasten en de verdere noo- dige maatregelen te willen treffen. „Met veel genoegen',' werd aan dit verzoek door het kerkbestuur voldaan; vier inschrijvers naar het werk werden uitgenoodigdde fir ma P. Rijnierse en Zoon. J. van den Brink te I Overveen, W. P. van Liemt en B. Zuithof te Haarlem. Bij opening der biljetten in de vergadering van 20 Juni 1864 bleek, dat was ingeschre ven door: P. Rijnierse en Zoon voor 1433; J. van den Brink voor 1663 W. P. van Liemt voor 1487en B, Zuithof voor ƒ2984. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver, die aanmerkêlijk beneden de be grooting van den architect gebleven was. In de vergadering van 28 Juni 1864 was op verlangen van Mgr. Wilmer tevens aanwezig kapelaan Smeulders, om met het kerkbestuur getuige te kunnen zijn „van de overbrenging van de lijkkist naar den kelder onder het Sacristie." Van deze plechtigheid werd een proces verbaal opgemaakt en aan Z. D. H. den Bis schop toegezonden: In den jare Onzes Heeren Achttien honderd vier en zestig op den acht-en-twintigsten Junij des avonds te acht uur is in de tegen woordigheid van de ondergeteekende pastoor, kapelaan en kerkmeesters der parochie van O. L. V. Onbevlekt Ontvangenis te Overveen, door den aannemer van de te vernieuwen grafkapel met behulp van zes zijner timmer lieden de lijkkist van Zaliger gedachtenis Monseigneur Franciscus Jacobus van Vree, Bisschop van Haarlem, overleden te Haarlem den 31sten January 1861, en den 5e February daaraanvolgende in den grafkelder aan de Noordzijde der kerk begraven, uit het steenen graf opgenomen en met gepasten eer bied overgebracht in den kelder onder de sa cristie der kerk. Bij opening van het graf is gebleken, dat de eikenhouten kist zeer goed bewaard was. Om elke poging tot opening van de lijkkist gedurende den tyd der werkzaam heden aan den grafkelder te voorkomen, zijn de schroeven der lijkkist met het stempel dei- parochie met rood lak verzegeld, terwijl de bewaarkelder behoorlijk is gesloten geworden, en de sleutel door den pastoor-mede-onder teekenaar in bewaring is genomen. Op uitdrukkelyk verlangen van Z. D. H. Monseigneur G. P. Wilmer, Bisschop van Haarlem, en met voorkennis van den Ede!- Achtbaren Heer Burgemeester van Bloemen- daal, heeft gemelde tijdelijke verplaatsing der lijkkist plaats, om dezelve, na voltooying der grafkapel hierin over te brengen. Overveen den 28 Juny 1864. (w. g.) G. Schoonderbeek, pastoor; N. J. Smeulders, kapelaan; F. van Velsen Jr., Kerkm. Ant. Roozen, H. Roozen, W. J. Eldering, P. Rynierse en Zn, aannem. Op den 5e October 1864 toen de grafkelder voltooid was, kwamen wederom dezelfde heeren die het lyk van Mgr. Van Vree naar den kelder onder de sacristy zagen overbren gen, ter vergadering bijeen, om thans de ge tuigen te zijn, dat het stoffelijk overschot van Z. D. Hoogwaardigheid naar zyn laatste, meer waardige rustplaats gedragen, in den grafkelder werd bijgezet, of zooals zij in het aangebrachte opschrift genoemd wordt: locus depositionis Episcoporum Sanctae Ecclesiae Harlemensis. Ook van deze plechtigheid werd een proces verbaal opgemaakt. In het jaar Onzes Heeren Achttien honderd vier en zestig op den vyfden October des avonds te half zeven ure in de tegenwoordig heid van de ondergeteekende pastoor, kape laan en kerkmeesters der parochie van O. L. VAN DECEMBER uitgesproken door de Arrondisements- Rechtbank te Haarlem: P. Stam, aannemer te Zaandam. Oostzijde 282, curator mr. J. C. Nieuwenhuys alhier. J. G. van der Heide, koopman en winkelier in manufacturen te Haarlem, Van üstade- straat 1; curator mr. F. M. Haganeyer, alhier. C. Ligtenberg, bouwkundige te R.arlem, Schreveliusstraat 10, curator mr- Silvain Groen, alhier. A. van Hemert, betonwerker te Karlem- mermeer, Liserdijk 324; curator nr. M. van Toulon van der Koog, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: G. Ettema, schildersbaas te Bev«rwykj Kerkstraat 51; curator mr. A. F. H. Scleeurs, alhier. de firma Konings en Tierie alhier de beide leden L. Konings en J. Tierie. aan_ nemers van schilderwerken te Haarlem; cu rator mr. F. H. Gerritsen, alhier. Vernietigd werd het faillissement van H. Stengs, tuinder te Heemskerk NWd- dorp; curator mr. P. A. Davidson, aAier: Geëindigd zyn de faillissementen toor het verbindend worden der uitdeeimgsïjst van: J. G. Tavenier, bloembollenhandeiaar te Heemstede; curator mr. W. G. J. Verlo ven, alhier. de N. V. Electrische Timmerfabriek v n. Joh. Möhringer Pzn., te Haarlem; curator mr. dr. F. A. Byvoet, alhier. door het kerkbestuur werd overgedragen. Het ondergeteekend kerkbestuur der pa rochie van O. L. V. Onb. Ontv. te Overveen verklaart bij deze, ingevolge machtiging daar toe verleend door Z. D. Hoogw. den Bisschop van Haarlem, den grafkelder mgt de daarbo ven zijnde gebouwde ruimte, gelegen op het R. C. kerkhof aan de Noordzijde der parochie kerk te Overveen, tot eene eigene begraaf plaats voor de Doorluchtige en Hoogwaardige Bisschoppen van het Diocees van Haarlem. Strekkende deze tot een bewijs van eigen dom, zooals dat wordt afgegeven door boven genoemd bestuur bij den verkoop van eigene graven op het R. C. kerkhof te Overveen. Gedaan te Overveen den 28sten April 1800 twee en zestig. (w. g.) G. Schoonderbeek, pastoor; A. Neelissen; F. van Velsen Jr.; H. Roozen Bz. Ant. Roozen, penningm. gnkele weken na deze overdracht gaf Mgr. Wilmer als zijn wensch te kennen, dat de grafkelder onder de bergkamer in een waar diger rustplaats voor Haarlems bisschoppen zou veranderd worden. Op verzoek van Mgr. werd aan het kerkbestuur van Overveen opgedragen, zich in verbinding te stellen met den architect Molkenboer, hem met aannemer en uitvoerder der vernieuwde graf kapel met behulp van vijf zyner timmerlieden de lijkkist van Zaliger Monseigneur Francis cus Jacobus van Vree, Bisschop van Haarlem, den acht en twintigsten Juny deszelfden jaars tijdelijk overgeplaatst in den kelder onder de sacristie der kerk, daaruit overgebragt in den nieuwen grafkelder der Bisschoppen Vhn de H. Kerk van Haarlem, en na onderzoek der plaats gehad hebbende verzegeling, welke on geschonden is gevonden, in het nieuwe ge metseld steenen graf met gepasten eerbied neergezet, waarna hetzelfde graf met twee zware zerk-steenen is gesloten, terwijl de vier sleutels van de twee verschillend-werkende slooten door den mede-ondergeteekenden pas toor, na sluiting der kapel onder zijne be waring zijn genomen. Op den buitenkant der kapel staan, be halve het wapen van het bisdom, de wapens met de wapenspreuken van drie bijschoppen: Van Vree, Wilmers en Bottemanne. Door pastoor Schoonderbeek, een man van fijnen smaak en meer dan gewone ontwik keling, werd in 1877 een zijner kerkvensters, dat het meest nabij de grafkapel geplaatst was, aan de gedachtenis der drie aldaar be graven bisschoppen van Haarlem toegewijd. Hun patroon-heiligen en hun bisschoppelijk wapen met devies werden in gebrandschilderd glas aangebracht. Naar het ,Hbld." meldt, heeft de van Commissarissen de directie der Spoorwegen gemachtigd aan het persooeel Zyn betoog komt ongeveer hierop neer: een (extra)-uitkeering te doen. Uitspraken van de krygsraad De krygsraad te Den Bosch heeft den 26- Jarigin J. H. J. uit Amsterdam, gewoon dienstPBchtig soldaat der lichting 1922, wegefs dienstweigering principieel veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den dienst. Tot een zelfde straf werd eveneens veroorfëeld wegens principieele dienstweige ring <3! 20-jarige N. M. van A. uit Rotter dam. "Jen opzichte van den 26-jarigen J. P- M- uit Amersfoort, die ook ter zake van prin- cipieelt dienstweigering terechtstond, gelastte de krjgsraad een nieuw onderzoek door de commt'Sie van advies in verband met de l dienstypigeringswet. De bemanning weet zich te redden Men meldt ons uit Lobith: Hedenochtend, te ongeveer zes uur, is de Fransche sleepboot „Attila", die uit Duitsch- land was gekomen met een sleep door tot dusver onbekend gebleven oorzaak gezonken, juist toen zy tegenover de steenfabriek van de firma Terwindt en Arntz gemeerd lag, De schipper, Wisse en een tweetal matrozen konden zich in nachtgewaad met de hulp van andere varensgezellen in veiligheid stel len. Men wist de tros nog tijdig te kappen, zoodat de sleepschepen niet gezonken zyn. Het scheepvaartverkeer ondervindt van dit ongeval veel hinder, daar de „Attila" juist in het vaarwater ligt. Acht dagen gevangenistraf geëischt. Een 61-jarige verpleegster heeft zich gis teren in hoog er beroep voor hei Gerechts hof te Amsterdam te verantwoorden gehad wegens vier gevallen van opzettelijke mis handeling, waarvan twee kinderen, die door haar werden opgevoed, hei slachtoffer zijn geweest. Verd. was werkzaam by een d'ame, die er haar roeping in vond, arme, veriaten kinderen uit de lagere klassen der maat- sthappy tot nuttige menschen op te kwee ken. Met de verpleegster brachten d'e klei nen het jaar door in tehuizen te Aerden- hout, op Schouwen of te Bameveld. Het eerste geval van mishandeling betreft een 11-jarig Hongaarsch meisje, dat volgens de dagvaarding door verd. gedwongen was geworden, met bloote voeten over het uit basaltsiag bestaand gedeelte van een weg te loopen, waardoor het kind pijn heeft on dervonden. De overige drie gevallen van mishandeling waren door een 11-jarig Hol- iandsch meisje ondergaan. Verd. heeft dit kind m zee het hoofd onder water gehou den, waardoor haar de vrije ademhaling eenigen tijd was onthouden; voorts heeft verd. het meisje met 'n vliegenklapper den neus bloedend verwond en haar pijnlijk ge troffen door haar haren uit hei hoofd te trekken. pp 28 Juni 1.1. had de Rechtbank te Haarlem verd. voor het eerste geval, we gens het h.i. niet bewezen zyn van kwaad willigheid, van rechtsvervolging ontslagen van de overige drie feiten werd zy wegens gebrek aan bewys vrygesproken. De officier van justitie, d'ie acht dagen gevangenis straf had gevorderd, teellende hooger beroep aan. En het was voor den president van het Amsterdamsche Gerechtshof mr. Jolles, dat verd., die in uniform was, het verhaal deed dat ze aldus gehandeld had om de kinde ren te straffen, omdat ze gelogen hadden. Alleen de klap met den vliegenmepper was per ongeluk gegeven. „Ik wilde de kinderen moreel doen voelen, dat ze verkeerd hadden gedaan," aldus verd'. Pres.: „Van moreel is geen sprake; in dat geval had' u met de kinderen moeten be praten. U wilde dat de kinderen het licha- melyk zouden voelen. Dat is uw systeem; u houdt er een Spartaansch opvoedingssys teem op na." Onder de getuigen charge was een da me, die zeide, dat de behandeling der kin deren op wreed'e wijze geschiedde en niet door den beugel kon. De procureur-generaal tot verd.: ,,'t Is ook waar dat u het Hongaarsche kind, toen l}et nog maar zeven jaar was, twee nachten achter elkaar telkens tien minuten op een open balcon hebt gezet en vervolgens weer tien minuten in bed hebt gestopt; alleen omdat ze niet het Hongaarsche woord voor grootvader wilde zeggen. Wat zyn dat voor barbaarsche methoden; u moest u scha men!" Verd.: ,,'t Allerbeste dat ik in me heb, heb ik aan de kinderen gegeven." Daarna werden de beide kinderen zelf na elkander voor de groene tafel geroepen. De president had er slag van, de kleinen vol komen op hun gemak te stellen. De kleine Hongaarsche vertelde onbevangen dat ze de haar opgelegde straf verdiend had; het loo pen met bloote voeten op den basaltweg was wel niet prettig, maar ze mocht op het platgereden fietspad stappen en dat deed minder pijn. Ook het andere meisje gaf toe rechtvaardig gestraft te zyn. „Maar in het weeshuis, wa&r ik nu ben, is het veel pret tiger," voegde zij er met een lachje aan toe. Tot de vele getuigen a décharge behoorde de dame van het tehuis, die verklaarde.dat verd'. streng doch niet hardhandig optrad. Alle kinderen houden van haar en het Hon gaarsche meisje is door verd.'s opvoedings methoden ten goede verbeterd. Ook de an dere getuigen waren eenparig van oordeel, dat, verd., waar dit noodig was, streng, doch immer met goede bedoelingen optrad. De procureur-generaal, mr. Bauduin, meende, dat de gronden, waarop de Haar- lemsche Rechtbank tot haar vonnis is ge komen, niet deugdelyk zijn. Uitvoerig ging spr. na, dat het ten laste gelegde bewezen is, behalve ten aanzien van de mishande ling met den vliegenklapper. Het tuchtrecht, dat verd. meent te kun nen toepassen, wordt door de wet niet er kend; haar beroep op dat vermeend recht kan niet baten. In het door verd. gehul digde systeem kan spr. slechts misdadige hardheid en wreedheid zien. En dat men hier zooals door getuigen is beweerd met gedegenereerde kinderen te doen heeft, was een omstandigheid te meer, om met tact op te treden. Ter afschrikking van andere personen, die het systeem van verd. ook mochten huldigen, is een strenge straf geboden. Spr. eischte vernietiging van het vonnis der Haarlemsche Rechtbank en veroordee ling van verd. tot acht dagen gevangenis straf. De verdediger, mr. Van der Deure uit De Tweede Kamer heeft gisteren de be grooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen behandeld. Door de Eerste Kamer zijn gisteren een aantal wetsontwerpen aangenomen. Enkele bepalingen zijn vastgesteld omtrent den werkkring van de Rijkscommissie van overleg voor de wegenverbetering. Jhr. mr. T. A. M. A. Hnmalda van Eysinga zal met ingang van 1 Februari 1929 aftre den als burgemeester van Deventer. Op last van de Rotterdamsche Justitie is aangehouden de procuratiehouder G. J. v. O., compagnon van den heer Lans, ervan verdacht, betrokken te zijn bij den moord op den heer Lans aan den Oostzeedijk te Rotterdam. Voor de Haagsche rechtbank zyn drie zaken behandeld betreffende het spoorweg ongeluk bij Rijswijk. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag omtrent de begroo ting van koloniën. De knoeierijen van de „Gazette dn Franc*. De tekorten beloopen meer dan 100 millioen francs. De ziekte van den Engelschen koning. Een speciale commissie, die namens den koning optreedt. Een gift van Z. H. den Pans voor de slachtoffers van den storm op de Philippij- nen. De Japansche kroningspIechtigheSen met een vlootrevue besloten. Coolidge's boodschap aan het congres. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.74. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.16. Prima brandstof Verzegelde zakken Amsterdam HilversumBussum—Leiden Ook anthraciet en brecheokes v. eentr. verw. Hoogste Barometerstand 774 m.M. te München. Laagste Barometerstand 768.9 m.M. te Röst. Verwachting: Krachtige, tot matigen, later afnemende, westelijke tot noordwestelyken wind, meest half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelyk zachter. Bennekom, wees er op, dat verd. in haar zucht om alles toe te geven, haar bekente nissen overdreven heeft. Dat zij terecht staat, is een gevolg van het feit, dat zy twee kinderen heeft willen opvoeden, die zy nimmer in het milieu, waar zy arbeidde, had moeten brengen. Aan de hand der ju risprudentie betoogde pl. dat niet ieder toe brengen van lichamelyk leed mishandeling is. De feiten, waarvan hier sprake is, zyn begaan door een goed doel; alle klach ten concentreeren zich juist op deze twee kinderen, wien het liegen, bedriegen en trei teren in het bloed zit. Pl. zeide dat er geen sprake is van een systematische mishande ling. Het betreft hier een relletje, tegen verd. op touw gezet uit minderwaardige mo tieven. Pl. drong aan óp vryspraak of ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 18 De cember. Het nieuwe gebouw van het Provinciaal Waterleidingbedrüt in het Kinheirnpark te Bloemendaal, is dicht nabU rijn voltooiing. Het steigerwerk van den voorgevel is reed» weggenomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1