se m f HET ZWARTE MONOPOLIE R. K. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND" Telegrapfiiscb Weerbericht BUREAUX: N ASS AULA AIM 49, DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 7 DECEMBER 1928 ADVERTENTlÊlW 35 ct. p. regel* TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17026 DE SCHOOLSCHE OPVOEDING DER FASCISTISCHE JEUGD RH De R.K. Middenstand en de kwaliteitszetel in Zeeland Bouw van een nieuwe veilinghal Plannen voor een bloemenveiling Aanschaffing van een tweeden snelweger 1928 een gunstig jaar Voornaamste Nieuws Bandieten overvallen een automobilist Een onvoorzichtig chauffeur Door een auto in het water geworpen Inbraken in de Haarlemmermeer Verkeersongevallen Ernstige aanrijding nabij Prinsenhage 4? J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Kardinaal Nava di Bontifé ernstig ongesteld Radio-sensatie Het station te Malmö verdwijnt f Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES. t4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschcn den tekst 60 ct. per regel, (t Alle abonné's op dit blad ZJjn ingevolge de veraeaeringsvooiwaaiaen *J||j||) nevensiange geneeie ongescniKtneia tot wemen üoor fyCfl dij een ongeval met to, si dij verlies van een band, #'|OC dij verlies van een fEfl n breuk van f ri bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgeDde ultkeerlngen: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U."doodelljken afloop; 12«iU."een voet of een oog; 1 IZü." duim of wijsvinger; 1 Ou." been of arm; I tü."anderen vinger. AANGIFTE MOF.'l OP STRAFFF VAN VFP! 1FS v^N Al I F PFCHTFN dFi?rHiFnFN 'TITFPIJIV PRIFMAAI VIER FN TW'NTfO URFN NA HET ONGEVAL. Weinige regeeringen zijn zoo klaarblijkelijk overtuigd van haar zakelijke vaardigheid als de Italiaansche. Wel nergens ter wereld heeft men zoo resoluut heele industrieën en han delsmogelijkheden uit de handen van parti culieren genomen om ze staatsmonopolie te verklaren, als in Italië. Momenteel, onder het fascistisch bewind, is men zelfs zoo ver ge gaan dat een vernuftig subsidie-stelsel de heele Italiaansche productie, in- en uitvoer, zooal niet in naam, dan toch in werkelijk heid monopoliseert. Men steekt niet langer onder stoelen of banken dat men een staat wil, waarin het individu geen individu meer is, maar een schakel in het enorme rader werk dat de hoop der toekomst, die nationale welvaart en een nieuw romeinsch wereldrijk heet, moet voortbrengen. En misschien zal men, wanneer dit mogelijk of gewenscht blijkt, nog verder willen gaan. Doch daaraan zal ik geen vollen brief wijden; woorden zijn tè goedkoop. Spreken wilde ik ditmaal over een mono polie dat in den zin van het woord geen monopolie is, doch een noodzakelijkheid welke uit het streven en willen van Mussolini voort spruit, en welke noodzakelijkheid de betite ling monopolie kreeg uit den doorluchtigen mond van Z. H. Paus Pius XI, tijdens de heuglijke rede van den H. Vader, uitgesproken op den regenachtigen Zondagmorgen van 25 Maart, bij gelegenheid van de Leva Pascistal); het monopolie van de op voeding der fascistische jeugd. Het is al een half jaar geleden dat ik bij een wikking der resultaten van de fascisti sche overwinning op de Italiaansche vrijmet selarij een noodkreet aanhaalde uit het weekblad Camicia Rossa 2): „Fascistisch Italië kin geen clericale overheersching dul den!" en beloofde nog eens te zullen terug komen op dit zoo gevreesde gevaar; een en ander in verband met de ontevredenheid aan katholieke zijde over de zoo gezegd geheel aan den wil en de wenschen der Kerk aan gepaste schoolwet. De onzekerheid van de toestanden op onderwijsgebied, de gedurige wijzigingen in al lang genomen en niet of reeds uitgevoerde besluiten, maakten het mij onmogelijk eerder mijn belofte in te lossen. Nu echter wil ik niet langer wachten, omdat de groote lijnen thans meer dan duidelijk zichtbaar zijn, en de feiten voor het rapen liggen, die een vasten greep in de toekomst mogelijk maken. Om de groote uitgebreidheid der onder havige stof lijkt het mij goed, al dadelijk de 'olgende groote verdeeling te maken: I, De opvoeding in de school. II. De opvoeding buiten de school. Overzien wij, alvorens de genoemde punten in de gegeven volgorde te behandelen, bij wijze van inleiding, het geheel van doelein den, middelen en beweegredenen in het hui dig streven naar een rationeele opvoeding der Italiaansche jeugd, dan blijkt al dadelijk dat dit een zuiver fascistische creatie is; sterker; de kern, het begin en het einde van de fas cistische idee-zelve, en ongetwijfeld de (van fascistisch standpunt bezien) meest noodza kelijke, radicaalst toegepaste en misschien succesvolste schepping van het Regime Fascist a. Geen enkele denkrichting, op hoevele pun ten die der fascisten ook rakende, zou tot een dergelijk brouwsel ooit gekomen zijn, zooals heel de geschiedenis dan ook geen zelfde fenomeen kent en het fascisme heeft zoo bi) het vormen van zijn plan de campagne van niets en van niemand een hulp van eenige beteekenis gehad. Wat te constateeren daarom belangrijk is, wijl op die wijze het systeem der jeugdopvoeding-in-fas- cistischen-zin, als een samenvatting van alle nooden, alle drangen in het fascistisch stre ven, omgekeerd de volkomen gave, scherpe en onloochenbaar objectieve weerspiegeling van het fascistisch willen, van het begrip fascisme zelf is! Tusschen het fascisme en de voorstelling, die het zich van zijn nakomelingschap ge vormd heeft, is zoo geen kenmerkend ver schil aan te duiden. Het radicaal optreden der partij om naar boven te komen, vervalt na tuurlijk voor de jeugd; dit drastisch optre den was echter slechts noodzaak en geen doel, en aan den anderen kant wordt het Italië- van-morgen opgevoed in de leer, dat geen geweld te veel is om een oppositie neer te slaan. Zoo is er meer wat de generatie van vandaag noodig had om te bereiken, wat het nu heeft, terwijl de generatie van morgen het zelfde slechts in uiterste gevallen zal ge bruiken om te behouden wat verkregen werd. Natuurlijk komen deze middelpuntzoekende krachten zelfs niet neer op een schijn van verschil, maar beteekenen zij elkanders sup plement en een vastere vestiging van een gemeenschappelijke kern. Het fascisme begint en het uitgangspunt der idee moet het concentratie-punt zijn van het denken en streven der jeugd met den we reldoorlog. Om precies te zijn: het Nieuwe, het Vijfde Italië 3) werd geboren op den Monte Grappa 4), en wies tot een pracht van een baby in Vittorio Ve- n e t o 5)Daarvóór is de leegte, die wordt gevuld met de paradox: dat het altijd be stond, maar verborgen; je zag het niet, tot een uit hoogere regionen afgezondene het der wereld ontdekte! Zoo vinden we dan in een boek dat on- "mus „Het Groote Italië", door den beeldhouwer A. Usai. Dit wanproduct van de grofste smakeloosheid, hetwelk in den lande als hoogste kunst wordt aangebeden, Is de symbolische voorstelling van het nieuwe Italië. Het geheel is de Italiaansche Maagd, die het Kruis van Savoje op haar helm draagt, alsmede de Toren van Plemonte. Het maagdelijk „hart" is Mussolini gewor den. Het geheel drijft op het schip van Staat, dat een lictorenbundel tot „roer" heeft. det Altaar des Vaaerianus, net oral van den Onbekenden Soldaat, middelpunt van den fascistischen Staat langs verscheen de boeken die het fas cisme uitgeeft en die geen mensch leest, dwalen door de censuur aan den eënen, door de jacht op baantjes aan den anderen kant tot in een meewarig-beiachelijke misselijk heid af als eersten fascist Adam vermeld, die het menschdom in het leven riep de stommiteit is niet van mij! en een groot gezin had; op hem volgen een paar groote figuren uit de wereldgeschiedenis en ten laatste: ChristusOver de romeinsche koningen, keizers, consuls, volkstribunen en alles wat verder het Imperium Ro ma n u m aanbelangt, zijn we het natuur lijk al lang roerend eens; dan komt de beurt aan alle Italiaansche kunstenaars, met 'n zeer bizondere vermelding voor Dante, van wien sinds jaar en dag de verzen worden gereci teerd, waarin hij de komst van Mussolini en de fascistische revolutie voorspelt, en een extra-vermelding van Raphael en Michel An- gelo, wier kunst voornamelijk als een heront dekking der grootheid van 't Oude Rome aan de wereld wordt uitgebuit; zoo komen we aan Giuseppe Garribaldi, aan wien de schrijver van genoemd boek veel te veei tijd verloor, omdat we dat allemaal sinds jaren al wisten. Giuseppe Garribaldi, die in het buitenland te veel beoordeeld wordt naar zy'n overwel diging van de Pauselijke Staten, wat ik hem ook niet vergeef! maar die toch heusch nog wel wat anders deed ook, blijft de volksheld, die den vreemden onderdruk ker het land uitsmeet en van stukjes en beetjes het Koninkrijk Italië opbouwde. (Dat het een koninkrijk werd, was zijn schuld niet.) Garribaldi is de protofascist, de eerste duce van een niet langer in het verborgen kie mende fascistische partij. Dat hij niet be paald anti-republikeinsch. anti-socialistisch, en vooral anti-vrijmetselaar was, probeeren we te vergeten: tenzij Mussolini om tactische redenen het volks-enthousiasme vermijdt te wonden; zijn persoonlijke opvat ting van Garribaldi, niet van zijn werk, maar van zijn persoon is duister te noe men. Op Garribaldi volgt Mussolini, die daar is werkelijk wat wat van waar de suffende oude regeering wist te dwingen haar neutra liteit op te geven en 24 Mei 1915 aan Oos tenrijk den oorlog te verklaren. Die oorlog ik schrijf geen geschiedenis, citeer slechts werd 4 November 1918 door Italië gewon nen. Het was de geest der romeinsche le gioenen die het overwinnende leger na den wapenstilstander toe dreef om natuur lijk zonder slag of stoot! Oostenrijk groo- tendeels te „veroveren,", 300.000 „gevangenen" te maken, en een plan gedeeltelijk ten uit voer te leggen om den romeinschen adelaar over Beieren te doen stormen. Deze heug lijke verovering van Zuid-Duitschland had plaats kunnen hebben in Mei 1919, maar werd „helaas" onmogelijk gemaakt, doordat de „laffe" geallieerden den oorlog beëindigden, „toen deze nog niet half was gevoerd" 6). Italietta (letterlijk vertaald: Italië- tje) was door die overwinning de democra- tisch-liberaal-vrijmetselaarachtige regeering boven het hoofd gegroeid. De overwinning bleef een feit en door de jaloersche afbre king van het vurige buitenland een des te glorierijker feit, maar meer dan een feit werd ze dan ook niet, doordat de toenmalige stumperige regeering onder leiding van Nitti „Het is best mogelijk dat de kerel Nitti heet, maar wij kennen hem slechts als zwijn!" aldus de geijkte term door Parijs, Londen en New-York met zich sollen liet. Of heel die kliek niet een barbarenboeltje was dat heel haar hebben en houden van haar beschaving tot haar overwinning in den wereldoorlog toe dankt aan R o m a M a d r e, aan Rome, Moeder der Wereld. Toen schaarde zich het beste deel der Ita liaansche jongelingschap, die zich deze eer gedurende een noviciaat van 41 maanden in de loopgraven had waardig gemaakt, om Mussolini, die in October 1922 naar Rome optrok en sinds dien de behaalde, maar ver waarloosde overwinning waarde geeft. Hij is de man, die Rome reeds zijn oude aanzien teruggegeven heeft en de jeugd het pad zal effenen om het Imperium R o m a - n u m, het wereldrijk der Oude Romeinen, te herstellen. Laat ik het hier bij laten. Het middelpunt van het fascisme is zoo het monument van Victor Emanuel II, dat den Risorgimento .'.'Italia, den opbloei van Italië onder Garribaldi, ver beeldt. De Ka aba der fascisten is het Graf van den Onbekenden Soldaat dat, niet zonder beteekenis, op hetzelfde monument is geplaatst. De jeugd wordt onderwezen in de leer die aldus dezer dagen werd samengevat in de serieuze „Stamp a", welke te Turijn ver schijnt en, vóór de censuur kwam, katholiek- democratisch was: „Vóór u zingt een toekomst die één en kelen wil heeft: Italië. Eén enkel geloof: Fas cisme! Eén god: Mussolini!" En ze wordt in die waarheden onderwezen op katholieke wijze, omdat: „Ik verzeker, dat de latijnsche en keizer lijke traditie van Rome heden wordt verte genwoordigd .door het Katholicisme! Ik denk en verzeker, dat de eenige universeele idee welke heden bestaat, die is, welke straalt uit het Vaticaan! Ik ben zeer ongerust, wanneer ik zie hoe zich nationale kerken vormen, om dat ik daarbij denken moet, dat millioenen en millioenen menschen niet langer zullen opzien naar Italië en Rome!" Aldus Mussolini-zelf in een parlementaire rede. Men doordringe zich van den (van katho liek standpunt bezien) funesten zin dezer woorden, voor men poge het wezen en de bedoeling van het systeem te begrijpen. 1) Le va Fascists is de plechtig heid van het uitreiken der karabijnen aan de fascistische jeugd, die daarmee haar kinder tijd beëindigt en lid wordt der fascistische militie: hetzij op non-actief, als zwarthemd, hetzij actief, als m i 1 i t e. 2) Camicia Rossa Is het week blad der Garribaldijnen. Het wordt geredi geerd door Ezio Garribaldi, een kleinzoon van den bekenden Giuseppe. 3) Deze telling van verschillende Italië's is niet maar zoo willekeurig. Het eerste Ita lië namelijk is het wereldrijk der Romeinen; het tweede dat der Pausen; het derde het herboren Italië van Garribaldi: het vierde is het Italië-tje van Giolitti, Nitti enz.; het vijfde is het groote Nieuwe Italië van Mus solini. 4) De Monte Grappa is een berg in Noord-Italië, op wiens helling het Ita liaansche leger het offensief behaalde tegen Oostenrijk. 5) Bü het dorpje Vititorie Veneto behaalde het Italiaansche leger onder het commando van generaal Diaz een overwin ning op het Oostenrijksche leger. 6) Ik leg er mij zoo veel mogelijk op toe om te citeeren. Ondoenlijk is het natuurlijk aanhoudend de bronnen aan te geven. Daar ik deze nonsens echter in geen geval voor mijn rekening wil hebben, verwijs ik voor het citaat en nog een heele pagina in het zelfde genre naar het deftige Giorn.'s d'Italia van 4 November 1.1. De schrijver pro beert alleen te weerleggen, dat het Oosten rijksche leger na den wapenstilstand geen tegenstand zou geboden nebben; geeft alle andere tusschengeplaatste opmerkingen echter toe. (Ingezonden) Zeer geachte redactie, „Wat 'n doodonschuldige zaak met dien gekwalificeerd en Middenstandszetel in Zee land" zou men zoo zeggen na lezing van 't comuniqué van den Partijsecre taris. Doch de zaak is iet of wat anders! Ie De Middenstandszetel is geschoven in den Zeeuwsehen hoek. Hij is mede bedoeld als zetel voor Zeeland, heeft de Partijsecre taris zelf verklaard. 2e Hierdoor zullen de Zeeuwen en zjj alléén uitmaken wie de Middenstands vertegenwoordiger zal zijn en de Ned. R K Middenstandsbeweging mist daardoor elke zeggingshap over de aanwijzing van haar vertrouwensman. 3e. De Zeeuwsche lijst is verbonden met de Bossche. Waarom kon de Middenstands vertrouwensman niet in de Bossche streek gesteld worden? 4e. Voor de Bossche streek moet evenwel 't terrein vrij gehouden worden voor den Heer Fr Teulings, den partijsecretaris. Voor ingewijden ganschelijk niet onbekend! Is dat nu de gereorganiseerde R, K. Staatspartij P- J. M. VAN TETERING Haarlem, 6 Dec. 1928. Gisterenavond werd in 'tK. S. A.-gebouw te Beverwijk door de R.K. Coöp. Tuinders- vereeniging „Kennemerland' een ledenverga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer J. P. Nijssen. De opkomst was slecht, hoewel de agenda zeer belangrijke punten vermeldde. De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet, waarna hij een woord van welkom sprak. Spr. zeide dan, dat men zeker niet ver wacht zal hebben, dat binnen een zoo be trekkelijk korten tijd reeds uw voorstel tot uitbreiding zou moeten worden gedaan. Voor net bestuur is het van een kant een gemakkelijke zaak, want de bü dc vereeni- ging betrokken financieele instellingen heb ben het volste vertrouwen in de uitkomsten in het bedrijf, welke zij gezien Hebben. Aan den anderen kant evenwel, had het bestuur gehoopt, dat met een verbouwing gewacht had kunnen worden tot de vlag op het dak stond en de uitbreiding uit de reservekas kon worden betaald en de schuld was af gelost. Dikwijls heeft het bestuur ook gedacht hoe eventueel zou moeten worden uitge breid. En toen in het begin van 1928 het terrein van „De Zon" werd aangekocht, omdat men van oordeel was, dat het mis schien in de toekomst noodig zou zijn, heeft men niet gedacht, dat zoo spoedig een voor stel zou moeten worden gedaan. De groei van het bedrijf heeft er echter toe verplicht. Het bestuur heeft de zaak aan alle kanten bekeken en zich afgevraagd of ook met een kleine verbouwing kon worden volstaan, doch ten slotte heeft het gemeend van de verbouwing een permanent karakter te moeten geven en de zaak goed aan te pakken. Bovendien, door het plaatsen van een klein gebouwtje komt men ook met de 'groenteveiling vast te zitten. De voorge stelde uitbreiding is echter zoodanig geprojec teerd, dat ook met de groenteveiling reke ning is gehouden. De bollenveiling, waar voor de uitbreiding geschiedt, is een nevenbedrijf van beteeke nis geworden en zij verdient deze uitbreiding ten volle. Na deze inleiding deelde de voorzitter mede, dat de heer J. Steenvoorden als secre taris bedankt heeft. Spr. dankte den secre taris voor zijn werk. Spr. deelde hierna mede, dat 1928 een gunstig jaar is geweest. Het omzetcijfer van de aardbeien bedroeg rond 667.000.tegen 531.000.— in 1927. Het omzetcijfer van de groenten bleef vrijwel hetzelfde nJ. 520.000. De verwachte winst zal in verband hier mede een paar duizend gulden hooger zijn dan in 1927, n.l. 15 a 16.000. Het bestuur overweegt het plan om door een deskundige een rapport te doen uit brengen over de ontwatering van de duin streek onder Heemskerk en Wijk aan Duin, ten gevolge van het pompen door de water leiding en de onttrekking door de groote industrieën. Door twee leden is een schrijven aan het bestuur gezonden, waarin verzocht wordt, de uitbetalingen aan het kantoor van Kenne merland te doen geschieden. Het bestuur kan deze zaak niet behandelen, zonder in overleg te zijn getreden met het bestuur van de Bank. Toezegging kan dus nog niet wor den gedaan, omdat het bestuur van Ken nemerland er rekening mede dient te houden dat de Bank zich nu eenmaal voor die uit betaling geheel heeft ingericht en opzegging van de bestaande overeenkomst eerst na j overleg en met behoorlijken termijn kan ge schieden. Overigens in het bestuur gaarre bereid die uitbetaling zelve ter hand te nemen. Van de zijde der leden van Kennemer land en de „Vrije Veiling" wordt er steeds sterker op aangedrongen dat door de beide vereenigingen ook bloemen worden geveild Het bestuur van Kennemerland zal daar voor in principe wel te vinden zijn, doch is momenteel nog bevreesd door een splitsing den handel en den afzet van het product te schaden. Echter zal het bestuur met de plannen voor de nieuwe hal rekening op voldoende licht en ruimte, en alles er op inrichten, zoodat de bloemen uit de nieuwe hal onder de klok zullen kunnen worden verkocht, en daarna in de oude hal kunnen worden afgeleverd aan de exporteurs, die daar allen een pakplaats kunnen vinden. Daarna kan in het najaar 1929 een groote vergadering van belanghebbenden worden gehouden en zal het dus uitsluitend van de deelname aan verplicht veilen afhangen of de vereeniging die zaak ter hand zal nemen of niet. Het bestuur overweegt de aanschaffing van een tweeden snelweger. Bijna elk lid maakt er bezwaar tegen om de aardbeien onder de oude toestellen ge wogen te hebben, zoodat vandaag of morgen van de leden een wenk is te wachten om de toestellen op te ruimen. Nu bij een even tueele verbouwing kan alles in het groote plan worden opgenomen. In 1928 zijn weer 18 nieuwe leden tot de vereeniging toegetreden, de leden worden verzocht propaganda te mal en voor het lid maatschap. Het bestuur overweegt in samenwerking met de „Vrije Veiling" in Heemskerk en in Lifnmen eenige lezingen te doen houden over de teelt van tulpen en irissen. Tot zoover de mededeelingen. Hierna aan de orde het voorstel van het bestuur om: a. ever te gaan tot het bouwen van een veilinghal met wat daarbij behoort op de open terreinen der vereeniging, aangekocht in 1920 en in 1928; b. zoo noodig en zoo mogelijk het nieuw te bouwen pand geheel of gedeeltelijk onder hypotheek te zetten; c. het daarvoor benoodigde crediet aan te gaan. Het gebouw blijft het eigendom van de vereeniging „Kennemerland" en wordt aan de bollenveiling verhuurd, waartoe met de „Vrije Veiling" een overeenkomst wordt ge sloten, met een garantie voor lp jaar. De voorzitter deelde hierbij mede, dat de bollenveiling over 1928 een voordeelig saldo van 20.000 heeft, zoodat dus aan „Kenne merland" en de „Vrije Veiling" 10.000 uitgekeerd wordt. Door een lid uit Limmen, den heer Wokke, werden eenige bezwaren naar voren gebracht, welke door den voorzitter werden weerlegd, waarna het voorstel van het bestuur met 46 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Aan het slot der vergadering dankte de geestelijke adviseur, pastoor Wouterlood, de leden van „Kennemerland" voor de wijze, waarop ze belangstelling hadden getoond in de viering van zijn zilveren priester jubileum. Zijneerw. dankte mede voor het mooie en practtsche geschenk en verzekerde, dat hij het werk der vereeniging van nabij volgt. Hierna volgde sluiting. Bij een dikken mist, die het uitzicht be lemmerde, reed Woensdagavond, naar de „N. R. Crt." meldt, omstreeks 9 uur een heer uit Leeuwarden, die alleen in zijn auto zat en uit de richting Meppel kwam op den rijksweg nabij het Steenwijker pompstation boven op een paar dwars over den weg liggende denneboomen. Door den schok on tevens verward in de takken, slingerde de auto heen en weer, doch hy kon zonder ongelukken tot staan gebracht worden. De nog jonge dennen waren uit een in de onmiddellijke nabijheid gelegen bosch ge haald. Nauwelijks stond de auto stil, of drie kerels kwamen te voorschijn en sprongen, zeker met weinig goede bedoelingen, op den wagen toe. De bestuurder van den auto greep ter verdediging zijn motorsleutel. Juist op dit kritieke oogenblik naderden een paar fiets rijders, en dit deed waarschijnlijk de aanval lers op de vlucht slaan. Toen bleek, dat er ook nog twee zware keisteenen ter versper ring op den weg waren gelegd. Nadat boomen en keien op den berm waren geworpen, vervolgde den auto zijn weg Bij de politie te Steenwijk is van het geval aangifte gedaan. Den heer W H. te Nieuw Vennep over kwam gisteren, terwijl hij van zijn werk naar huis terugkeerde, een ernstig ongeluk Toen hij de brug aan den Bennebroeker- weg afliep, kwam de stroorijder P. N. te Hoofddorp hem tegemoet rijden, per auto Door de lichten kon H, niet zien dat op dien auto een ponderboom lag, die dwars over den weg stak H werd door dezen ponder boom getroffen, en wel met zooveel kracht dat hij met het hoofd voorover in de Hoofd vaart terecht kwam Ernstig inwendig ge kneusd moest hij onder behandeling van Dr. Schreuder gesteld worden. Het is zeer onvoorzichtig op een platten vrachtauto een lossen ponderboom te vervoeren; deze be- hooren van boven en onder in ijzer vast te liggen Had de auto een jongen tegen geko men, dan had deze een slag op zijn hoofd gekregen. Bij een tweetal bewoners van den Ringdijk nabij den Bennebroekerweg in Haarlem mermeer, den manufacturier M. en den heer 't H., is Woensdagnacht inbraak gepleegd. Bij eerstgenoemde werd een bedrag van on geveer f 30 uit een lade ontvreemd, terwijl bij den heer 't H. de dieven, d'ie zich door verbreking van een slot toegang tot de wo ning verschaften, zich meester maakten van eenige zilveren voorwerpen. De politie stelt een onderzoek in. AANRIJDING TE NIEUW- VENNEI'. Het zoontje van den landbouwer P. V., te Nieuw-Vennep kwam per rijwiel van achter een wagen, toen op hetzelfde oogenblik de auto van M. G. v. S. passeerde, waardoor hij werd aangereden. De jongen werd zoo gewond dat hij naar het ziekenhuis te Haarlem is overgebracht; zijn toestand is zorgelijk. De chauffeur had geen schuld aan de aanrijding. Men meldt ons uit Breda: Gisteravond omstreeks half zeven kwam er hoogte van de buurtschap Effen, onder Prineenhage, de motorrijder N. Roovers met als duo-rijder zijn neef, in botsing met een wagen. De aanrijding was zoo hevig, dat de berries van den wagen braken. De bestuur Ier van het motorrijwiel werd zwaar ge wond en stierf spoedig na het ongeval. De duo-rijder en de voerman van den wagen kwamen met den schrik vrij. Het motor- jwiel werd totaal vernield. Het lijk van den heer Roovers is naar het ziekenhuis overgebracht. De Tweede Kamer heeft gisteren de he iwandeling der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet- In de avondvergadering der Tweede Ka. mer is de Waterstraatsbegrooting behandeld. De minister van Waterstaat heeft het voor stel tot decentralisatie van den luchtvaart dienst teruggenomen. Het eindcijfer der begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 wordt met ruim 15,6 millioen verhoogd. Verschenen is de memorie van antwoord over het hoofdstuk: Defensie der Staats- begrooting 1929. Het Italiaansch-Turksch neutra li teits- en arbitrage-verdrag door de Italiaansche Ka- uier aangenomen. Chamberlain zal, ondanks de ziekte van den koning, toch naar Lugano vertrekken. De posttrein ran Cardiff naar Londen geplunderd. De toestand van koning George onveran derd. De Belgische Kamer heeft het amnestie- ontwerp aangenomen. Bomaanslag in een Poolsche dagblad druk kerij. Hevige ontploffing in een chemische fa briek te New-York; 6 dooden, 12 gewonden. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit OPTICIENS - F ABRI KANTE» Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.16. Hoogste barometerstand 773.5 m. M. te Isafjord. Laagste barometerstand 741.1 m. M. te Schudesnes. Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, enkele hagel- of sneeuwbuitjes; Iets kouder. ST'OKM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt: Hedenmorgen 9 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! Volgens de „Tribuna" is kardinaal Nava cu Bontife, aartsbisschop van Catania, ern stig ziek. Hij js van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. 3LC, Sydney, broadcastte onlangs een spookverhaal, dat als hoorspel omgewerkt was. Volgens het verhaal had een jong uitvinder zijn intrek genomen in een landhuisje, om daar proeven te doen met een nieuwe zend- lamp. Het bleek echter, dat het landhuisje door spoken werd bezocht. Om het effect te verhoogen, deelde de om roeper van 3LO mede, dat men een oproep om hulp van het betreffende amateurstation gehoord had. Verschillende luisteraars, die het eerste ge deelte van het hoorspel niet beluisterd had den, meenden met een werkelijk S. O. S. te doen te hebben, en 3LO werd herhaaldelijk opgebeld om nadere gegevens, daar men den amateur te hulp wilde snellen. „World Radio" meldt, dat het station Mal mö tegen Kerstmis a.s. door den nieuwen zender in Hörby zal worden vervangen. De energie bedraagt 20 K.W. (c St. Nicolaas te midden der kinderen van de R.K. School aan de Jan Gijzenvaait tl Oud-Schoten, waar de Sint gisteren een bezoek bra/ht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1