Stadsnieuws Heringa &VMiricii,Haartem DE CEINTUURBAAN WORDT OPGEHEVEN EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 7 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 8 December Een motor botst tegen een stadsbus Overstapkaartjes van 10 en van 15 cent Een nieuwe lijn Station—Leidschevaart Verkooping R. K. Kirrderbond St. Theresia Haarlem-Noord Personalia Voor den Politierechter De November-storm VAN ONZE RECHTBANK Bekendmaking De rooilijn van de Koningstraat Bezwaarschrift ingediend Het wrak van de Salento Kunst aan het Volk Verkeersongevallen Lezing Sjef van Dongen De Rijwieljacht Favus Polikliniek te Haarlem Verdronken Weg verbetering C.A. Belangrijke aanbesteding Speeltuin ver. „Het Oosterkwartier" Burgerlijke Stand Sociëteit „St. Bavo" half 3 uur St. Ni- colaasfeest voor de kinderen van leden van den RK. Volksbond. 6 uur Geel-Wit. half 7 Bestuur Ziekenfonds. 7 uur gewone zittingen. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59. Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Het Vereenigd Tocneel „Maartsche Buien". Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 urn: Bioscoopvoorstelling. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. Stadhuis, Oude Raadzaal, Tentoonstelling „Kunst aan het Volk". Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne straat 7 uur Ledenconcert te geven door de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo". Gistermiddag om 5 uur draaide een der stads-autobussen de Maasstraat in. Van den anderen kant naderde een motorrijwiel, be- tuurd door L. v. d. B. en met den heer D. de W. ais duozitter. De bestuurder van de auto bus had het signaal uitgestoken, dat hij de bocht wilde nemen. Door den wind en mot regen kon de motor-bestuurder niet goed voor zich uit zien en plotseling botste hij tegen het voorwiel van de bus aan. De duorijder sprong van de duo-zitting, de motorrijder kwam te vallen en bekwam volgens een arts een gecompliceerde linker beenbreuk. Hij werd per auto van Mathot naar het St.Elisabethsgasthuis gebracht. Zijn toestand is redelijk. Bij de openbare verkooping te Hoofddorp ten overstaan van notaris N. J. Hoeflake werd de boerenhofstede met aanhoorigheden en perceelen bouwland ter grootte van 14 84 H.A. aan den Sloterweg te Haarlemmermeer opgehouden. Men schrijf ons: De tijd van St. .Ticolaas is weer aange broken en hopen wij, in zeer vele gezinnen prettig -rvierd. Ook onze vereenig ng leeft op dit oognblik in deze stemming, en onze conferentie met den goeden Sint heef' er toe geleid, dat de heil.ge Bisschop a s. Zon dag onzen Bond met z bezoek zal ver eeren. De vlag ir top. Wat zullen onze kin- d .rtjes zich verheugen, dien dag St. Nicolaas te mogen bezoeken. Want ze weten wel, dat als de Sint komt, hij nooit met leege handen zijn intrede heeft gedaan, en ruimschoots zijne verras singen aan onze kleinen heeft uitgereikt Onze vereeniging. dus het bestuur, was den laatsten tijd al ven plan geweest, zich eens flinker naar buiten te laten hooren, doch eenige teleurstellingen waren oorzaak, dat di niet mogelijk was. Doch we zaten niet bij de pakken neer. De St. N'colaastijd zou de schede inhalen en nu heeft ons bestuur voor as. Zondag een zeer aardig programma opgemaakt, en welO ja. dat zullen we dien dag wel hooren. De spanning moet er in blijven. Maar het belooft veel en is de moeite waard. Olleen moet u beslist hierom denken, en dat geldt voor een ieder, en er wordt streng de hand aan gehouden, dat de toegang alleen voor de leden, donateurs en genoodigden is c wel op vertoon van programma. an Is vastgesteld det rf» s s. zondag 9 December, 's middags half drie aan het gebouw van den R K. Volksbond Kerklaan Haa-lera-Noord. zal anven. Ziin bezoek duurt tot eeveer half vier. H'erhij ziin alleen tegenwoordig de Kinderen vjn 5 tot en met 10 laar. verge: ''d van hunne ouders Om half vier ordt de zaal ooengesteld voor de oudere kinderen, dus van 11 tot en met 13 jaar. want dan begin een ouder gedeelte van ons programma (de kleintjes blijven evengoed dan) Verzocht wordt, dè kinderen, die bij den Sint op audiëntie komen, een kopje mede te geven, daar er dan chocolade geschonken wordt. Het feest zal ongeveer 6 uur eindigen. Het bestuur verwacht en daar behoeft het niet aar te twijfelen, een algeheele opkomst. He' '"-opt. dat ge-^e S^' als verrassing voor onzen bond een flink aantal nieuwe leden en donateurs medebrengt. Verder zal het bestuur na deze feestviering spoedig tot nieuwe maatregelen in het be lang van onze kinderen overgaan en zullen i Td-a w~—tellen uw aandacb vragen. Moge 9 December aan de verwachtingen voldoen: mogen onze led zoo voldaan zijn cr.t wij in nure geheelen omtrek, hetzij Haar' .,L 3rd of Jan Gijzenvaart. steed vreugdeklanken hooren over dezen dag Klanken van propagand^t'schen inhoud Jy""- repn rl fyjd» lodor> dn«5 PU (fa fTeUUO- digden met ons werken aan de grootmaking van den R. K. Kinderbond St. Theresia. Haarlem-Noord. Hopen we, dat bij een volgende uitvoering het gebouw van den R. K. Volksbond te klein moge zijn. Het bestuur wenscht kleinen en grooten veel genoegen. Van de erkende pontschool, Zijlstraat 47 rood alhier, slaagden voor: Praktijkdiploma maehineschrijven d<= dames E. A. van den Aardweg; E. M. van Bobben; B. Kinzl en B. van Thijn. Voor diploma snelschrijvenMej. Ch M A. Peeters en voor d'plcma kantoorsteno graaf de dames P. Bolwidt; Ch. M. A. Peeters en B. van Thijn. Wie gokt er mee? 't Was druk op de harddraverijen te Lis- [se op 27 September. Gokkers en paarden- I kenners van diverse pluimage verdrongen i zich tusschen nieuwsgierig publiek. I Ook W. A v. d. K., 39 jaar, was daar aanwezig: hij had schijnbaar bijzondere voorliefde voor het- paard „Malibé", hë noodigde althans door hard roepen de men- schen uit. te gokken op genoemd paard Een zeer voordeelig tarief had hij ontwor pen, je betaalde 5 en als het paard won kreeg je de vijf gulden terug plus nog 7.50 Verloor het paard, dan was je vanzelfspre kend je geld kwijt. B. de E. was ook by de harddraverijen en zag er schijnbaar heil in, er eens vijf gul dentjes aan te wagen. Het paard liep schit terend, vol spanning keken honderden menschen naar het mooie beestje, maar de andere liepen beter en „Malibé" verloor Intusschen was de gok-oproep tot den rijksveldwachter doorgedrongen. Het is wel geoorloofd vriendschappelijke gokkies te or- ganiseeren, maar in het publiek is opwek ken tot hazardspel verboden. De veldwach ter deed zijn plicht en verbaliseerde den vroolijken gokmeester. Hij stond nu hedenmorgen voor den poli tierechter. Het was heelemaal zijn bedoeling niet ge weest om een strafbaar feit te begaan. In Engeland en België doen zelfs de vorstelijke personen en de dienders mee aan het wed den bij paardenrennen. Dit nam echter niet weg, dat hij verkeerd gedaan had. En de officier verzocht hem in den vervolge wat „zachter" te roepen Daar verd. geen misdadiger is, nog van plan is het te worden, eischte de officier 25 of 10 dagen. De politierechter ging hier mede accoord, evenals verdachte, die het best vond. j Met ingang van 19 December a.s., denzelf den dag, waarop autobus 3 gaat rijden, wordt de oude ceintuurbaan opgeheven. De E.N.E.T. is de oudste electrische tram baan in Nederland, maar heeft nu haar tijd gehad, omdat het traject, waarop de wagens loopen, geen electrisch vervoer meer noodig heeft. Een kleine dertig jaar geleden vond men de Enet een heele aanwinst voor Haarlem, maar de stad was toen veel kleiner dan nu. Een nieuwe electrische lijn komt er voor in de plaats. Vanaf het station volgt de nieuwe lijn de bestaande baan langs Rozen straat, Wilhelminastraat, Koninginneweg, maar gaat vandaar over de Emmabrug naar de Le'dschevaart tot aan de Kwakel. Het is de bedoeling deze lijn door te trekken tot aan het viaduct van de Zandvoortsche tram aan het einde van de Leidschevaart, als er daar voldoende ge legenheid zal zijn om te rangeeren. Nu ontbreekt die ruimte geheel. Het gevolg van deze verandering zal zijn, dat men nu met de ceintuur niet meer naar Bloemendaal kan komen. Een ander gevolg zal zijn, dat de bezoekers van de uitvoeringen in de gemeentelijke concertzaal en in den schouwburg aan den Jansweg geen tram meer zullen vinden om hen naar huis te brengen. Wie wel eens de drukte gezien heeft bij de Bach-uitvoeringen, weet dat dit voor velen onaangenaam zal zijn. Misschien is er ge legenheid om het tramlijntje Kampervest Damstraat te laten liggen en dat bij voor komende gelegenheden te gebruiken. De tramdirectie is. naar wij vernemen, daartoe niet ongeneigd. Er komen vijf tramlijnen: Lijn 1: SchotenHeemstede; 2: BloemendaalStation; 3: OverveenJulianaweg—Statlon; 4:Leidschevaart (Kwakel)Station en 5: Overveen—Zijlweg—Verwulft. Voortaan worden deze lijnen met boven vermelde nummers aangeduid; op gelijke wijze zullen zij ook worden aangegeven op de plaatsbewijzen, op de tramrijtuigen, alsmede op het Stationsplein. Lijnen 1, 2 en 4 zullen om de vijf minuten rijden, lijn 3 om de 10 minuten en lijn 5 om de 6 7 minuten. Er is feitelijk nóg een stadstramlijn, want de E.S.M. AmsterdamZandvoort kan ook gebruikt worden voor stadsreizen van de Amsterdamsche Poort af tot aan de Kwakel. Op de stadslijnen te Haarlem worden twee soorten plaatsbiljetten uitgegeven, n.l. het 10 cents-biljet (wit van kleur) en het 15 cents-biljet (geel van kleur). Deze kaartjes worden overstapkaartjes, zoodat men daarmede het recht heeft op tramlijnen in alle richtingen over te stappen. Natuurlijk alleen op de tramlijnen en niet op de bussen. Dit is het eerste gevolg van den toestand, dat de exploitatie van de bussen en van de tramlijnen in verschillende handen is. Niet alleen is concurrentie het gevolg daarvan, maar het publiek heeft er bij over stappen ook geen voordeel van. Dc stranding van de IJm. 48 Gistermiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart zich weer bezig gehouden met een zaak, die verband houdt met den zwaren storm op 16 November jJ. Onderzocht werd de oorzaak van het ongeval, overkomen aan den stoomtrawler „Geziena" IJm. 48, die ten Noorden van de pieren van IJmuiden ge strand en wrak geslagen is. De schipper kon, omdat hij nu weer op zee is, niet gehoord worden. Uit de verklaring, die hij vroeger heeft afgelegd en welke thans door den grif fier werd voorgelegd, blijkt, dat de „Geziena", die bemand was met negen personen op 16 November 's middags 3 uur de Haaks op de thuisreis passeerde. Het woei niet meer zoo hard, als het gedaan had. De wind was pal Zuid. doch de barometer daalde snel. De wind draaide dan ook weldra tot Zuid-West ten Westen en West-Zuid-West van IJmui den in zicht. Aangehouden werd op de brul boei. Een half uur later, toen men zag. dat ook andere trawlers naar binnen waren ge gaan, besloot de schipper dit ook te doen. Op een paar honderd meter afstand van de pieren, terwijl de machine volle kracht draaide, brak plotseling, bij stuurboord-roer geven, de stuurketting onder de kabelring- schijf op de brug. De schipper zette de tele graaf op volle kracht achteruit totdat het achterschip Noord voor kwam te liggen en later op het Noord-Westen draaide. Nadat toen 10 12 minuten achteruit was gesla gen, kwam de machinist rapporteeren, dat de schroef er af was. Dadelijk daarop vir het schip dwars. Er was geen gelegenheid meer het anker over boord te gooien. Het schip kwam in de branding. Men dreef voorbij de Noorderpier en het wrak van de Shonga en sloeg over de ban ken. Al spoedig kwam hulp van den wal opda gen en met het wippertoestel werd de be manning gered. pe machinist, die als eenige getuige werd gehoord, bevestigde in hoofdzaak deze door den schipper afgelegde verklaring. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart de heer C. Fock zeide, van oordeel te zijn, dat de schipper alles heeft gedaan wat mo gelijkerwijs te doen viel. De Raad zal later uitspraak doen. DE ARBEIDSOVERTREDING BIJ DEN BREEJEN VAN DEN BOUT De zaken in rapport bij de rechtbank Voor den kantonrechter heeft indertijd een der directeuren van de firma Den Bree- jen van den Bout, te Nijmegen, terechtge staan, terzake van een reeks overtredingen der arbeidswet. Gistermiddag stond deze directeur, de heer G. in appel terecht voor de recht bank te Haarlem. De eerste zaak was een kwestie van niet- ultbetaling van reisgeld voor werklieden die met verlof gingen. Dat reisgeld was tevoren toegezegd, doch volgens verklaring van den heer G. was dat geschied door sommige on derbazen en was dit geen algemeen gelden de gewoonte. Pas via een staking is men er toe overgegaan te voldoen aan de ministe- rieele beschikking, die tot het vergoeden van reisgeld gebiedt, hetgeen overigens geen aanleiding tot de staking was geweest. Voordien werd het reisgeld de meeste gevallen niet direct uitbetaald, doch ver goed door een premie. Een der arbeiders verklaarde echter dat hij reisgeld noch premie had ontvangen evenmin geld voor overwerk, hoewel hij had gearbeid van 5 uur 's morgens tot 9 uur des avonds, met een half uur schafttijd. Een onderbaas verklaarde als getuige a décharge, dat men sinds 1924 den loonstan- daard veranderd had, waarbij het reisgeld geacht werd in het loon begrepen te zijn. De officier van justitie zeide dat de vraag hier was of het reisgeld telkens contant be taald moet worden of dat de werkgever kan doen zooals hem dat goeddunkt. Spr. was van meening dat het eerste de bedoeling van den minister was geweest en achtte dus het ten laste gelegde bewezen. Hij eischte vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter en veroordeeling van den heer G. tot twee geldboeten van 50. De verdediger, mr. J. H. J. Zuidema uit Nijmegen, zeide dat de ministerieele rege ling die een werkweek van 55 uren met 7 overuren toestaat, berust op de z.g. Gor- kümsche regeling. Met die overuren echter wordt veel geknoeid; maar daar heeft de dirctie geen enkele contróle op. Er word met de contróle algemeen zeer geschipperd. De firma Den Breejen van den Bout is niet aangesloten bij dit collectieve contract, om dat zij meende dat 't administratief te om slachtig was. Daarom heeft deze firma een hooger sandaardioon vastgesteld waarin de overuren en het reisgeld zijn verdiscon teerd. Deze regeling is sinds 1924 van kracht en tot Maart van dit Jaar ontstond daartegen nooit eenig protest. Dat is eerst toen ge schied, omdat vreemde arbeitjirs, aange lokt door het hooger loon, blijkbaar meen den dat overigens de Gorkumsche regeling wel werd toegepast. Dat was dus een mis verstand. De vraag is of de regeling van deze fir ma e rijmen is met de ministerieele be schikking, of deze laatste het contant be talen van reisgeld oplegt. Spr. meende van niet, omdat het standaardloon hier zoo veel hooger was. Hier werd eenvoudig een ronde som voor deze vergoedingen vastge steld, d'ie ook ten goede kwam aan lieden die daarop eigenlijk geen recht konden doen gelden. Toen de arbeidsinspectie met deze rege ling niet accoord ging en proces-verbaal had opgemaakt, is de premie verlaagd en het reisgeld gegeven. Later is ook de premie weer op het oucte peil gebracht, zoodat thans de arbeiders van Den Breejen van In de tramwagens zal duidelijk worden aangegeven op welke tramlijnen de over stapjes geldig zijn. In het algemeen zijn de overstapjes van 10 cent geldig en naar Overveen en naar Bloemendaal, in de stad, en de overstapjes van 15 cent van en uit Heemstede. Met de 10-cents biljetten kan gereisd wor den op onderstaande trajecten: SchotenStationDen Hout, zonder over stappen. SchotenBloemendaal, overstappen Sta tion. SchotenOverveen (Julianaweg), overst. Station. SchotenLeidschevaart, overstappen Sta tion. SchotenOverveen (Zijlweg), overstappen Station. BloemendaalStat'on, zonder overstappen. BloemendaalSchoten, overstappen Sta tion. BloemendaalOverveen Julianaweg), overstappen Schoterbrug of Station. BloemendaalLeidschevaart, overst. Scho terbrug of Station BloemendaalDen Hout, overstappen Sta tion OverveenStation, zonder overstappen. OverveenSchoten, overstappen Station. OverveenBloemendaal, overstappen Scho terbrug of Station. OverveenLeidschevaart overst. Scho terbrug of Station. OverveenDen Hout, overstannen Station. Amsterdamschepoort—Leidschevaart, zon der overstappen. HeemstedeDen Hout, zonder overstappen. Met het 15-cents-biljet kan o.m. gereisd worden op onderstaande trajecten: HeemstedeSchoten, zonder overstappen. HeemstedeBloemendaal, overstappen Station. HeemstedeOverveen Julianaweg, overst. Station. HeemstedeOverveen, Zijlweg, overstappen Verwulft. X HeemstedeLeidschevaart, overst. Hout- ple'n. HeemstedeAmsterdamsche Poort, over stappen Houtplein. BloemendaalHeemstede, overstappen Station. BloemendaalAmsterd. Poort, overstappen Station en Houtplein. Overveen JulianawegHeemstede overst. Station. OverveenAmsterdamrche Poort, over stappen Station of Verwulft en Houtplein. LeidschevaartHeemstede, overst. Hout plein. De overstapjes zijn maar één halfuur gel dig, zoodat zij dus onmiddellijk gebruikt moe ten worden. Door een merkteeken, dat de con ducteur op de kaartjes aanbrengt, kan men zien, hoe laat het kaartje is afgegeven. Men zal wel gelegenheid hebben, na het verlaten van een tram een boodschap te doen, docr. het zal noodig zijn binnen het halfuur ver- Tier te reizen. perceelen daardoor over de geheele linie en op alle verdiepingen een belangrijk deel van hun oppervlakte en inhoud verliezen, en voorts zouden de perceelen daardoor ook blijvend en onherstelbaar in waarde vermin deren, omdat door het ontbreken van vrije ruimte achter de perceelen de mogelijkheid om de aan de voorzijde weggenomen ruimte achter bij te voegen, ontbreekt. In de tweede plaats zouden de kosten van een geheele sloo ping van de tegenwoordige voorgevels en plaatsing van nieuwe voorgevels onoverko melijk zijn. Ondergeteekende q.q. zou dus, na vast stelling van de ontworpen rooilijn, genoopt zijn af te zien van elke verandering aan de voorgevels, van elke vernieuwing en ver bouwing, die op grond van de rooilijn onge oorloofd zou worden. Gelijk hiervoren reeds betoogd, zou daar mede ondergeteekende in de mogelijkheid om de perceelen zoodanig te veranderen als voor de economische exploitatie, in verband met gewijzigde en te wijzigen bestemmingen, noodig zou blijken, ten zeerste belemmerd worden. Van welke zijde men ook de zaak beziet, in elk opzicht zou ondergeteekende q.q. door de vaststelling der ontworpen rooilijn ten zeerste geschaad worden, hetgeen, waar het sober bestaan van ondergeteekende en haar gezin vrijwel uitsluitend afhankelijk is van de inkomsten uit deze perceelen, een le vensbelang voor haar en haar gezin betee- kent. Het wil ondergeteekende voorkomen, dat de hiervoren geschetste consequentie van de voorgestelde rooilijn door de daarbij betrok ken belangen allerminst worden gerecht- i vaardigd. Een hoofdwinkelstraat zal naar de j meening van ondergeteekende de Koning straat nimmer worden vanwege den aard I van een groote reeks andere perceelen aan de Westzijde van de straat gelegen. En door j de elschen van het verkeer daargelaten de I vraag, of in het algemeen deze eischen in I de laatste jaren niet worden overschat en daaraan te vele concessies worden gedaan wordt een verbreeding van de Koningstraat met 2 M. ter hoogte van de perceelen van I ondergeteekende niet gevorderd. In de Ko- I ningstraat bestaat uitsluitend verkeer in één richting, Noord-Zuid, en uit hoofde van de ligging van deze straat, op zeer korten af- stand van de Groote Houtstraat, mag als vaststaande worden aangenomen, dat zich nimmer de behoefte aan twee-richting-ver- keer in deze straat zal voordoen. Voor één-richting-verkeer is de breedte ter hoogte van ondergeteekende's perceelen vol doende. Opstopping van verkeer als gevolg van geringe breedte ter straat komt in de I Koningstraat niet voor; als er ter plaatse eenige opstopping heeft plaats gehad, is deze een gevolg van de situatie op het kruispunt; voor verbetering van die situatie is een ver breeding ter hoogte van ondergeteekende's perceelen niet noodig. Ondergeteekende wijst er nog op, dat tal van straten te Haarlem met méér of althans niet geringer verkeer, aanmerkelijk smaller zijn dan de Koningstraat. Het is op deze gronden, dat de onderge teekende zich met vertrouwen wendt tot uw college, in de overtuiging, dat uw college in de voren uiteengezette bezwaren aanleiding zal vinden af te zien van het doen van verdere stappen in den zin van het ter visie gelegen hebbende plan. Hoogachtend, U.E.A.'s dw. Nijmegen, 5 December 1928. Groesbeekscheweg 115. Met den hoogen Grst aan den kop van de stoet, zal verder worden opgeumcheerd langs Slachthuisstrrat, Kruistochtstraat Nagtzaamplein, Amsterdamstraat. Heeren- s ngel, Spaarnwoudsrstraat, Hooystraat, Spaarne, Turfmarkt, Kampervest. Kleine Houtweg, Bloemhofstrrat. In „Bloemhof zal het feest verder te midden van St. Nicolaas en zijn knecht worden voortgezet terwijl de heer René van Duinen de kinderen eenigen tijd aangenaam zal weten bezig te houden. De Commissaris van Politie te Haarlem maakt bekend, dat artikel 103B der A. F. V. 1 voor deze gemeente luidt: Bestuurders van voertuigen zijn verplicht bij het bereiken van een uit twee parallel I liggende deelen bestaand weggedeelte, het voor hen rechts liggende deel van dien weg te houden. Ónder voertuigen worden ook rijwielen verstaan. In verband hiermede zijn bij de navol gende wegen bordjes geplaatst met „Voer tuigen rechts": Nassaulaan en Nassauplein Ged. Voldersgracht en Ged. Raamgracht Sophiaplein Velserstraat tusschen Kleverparkweg en Aalbertsbergstraat Kleverparkweg Kloppersingel Johannes de Breukstraat (plantsoenged.) Kennemerplein Parklaan tuschen Kruisweg en Jansweg Papentorenvest Sophiaplein Nagtzaamstraat tusschen Amsterd.vaart en Teding v. Berkhoutstraat Nagtzaamplein Schalkwekers'raat tusschen Schalkwijker- brug en Zulderbrug Hof van Egmond Krocht tusschen Nieuwe Groenmarkt en Kruisstraat Lijsterstraat Spaarnhovenstraat tusschen Rijksstraat weg enTimorstraat Raadhuisplein Sehoterboschplein Kastanjestraat tusschen poort en Fikenstr. Oosterstraat (plantsoengedeelte) Elzenplein Meidoornplein Berkenstraat Vestestraat De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat tegen de overtreders van ge noemd artikel streng zal worden opgetreden. den Bout alleen- maar meer verdienen dan anderen. De motiveering van den kanton rechter dat aan de arbeiders ernstig nadeel zou zijn toegebracht, gaat in het geheel niet op. De uitspraak werd bepaald op 20 De cember. Er werden nog twee zaken van dezelfde strekking behandeld De arbeidsinspecteur Rus verklaarde daarbij dat de raadsman 'n belangrijken factor vergeten had n.l. dat sinds 1924 de loonen aanzienlijk verhoogd zijn, doordat er bij de Zuiderzeewerken veel personeel noodig was. Get. meende dat de loonsverhouding bij deze firma zeer slecht was. De heer G. zeide dat daar dor geen enkele arbeider ooit over gesproken is, zelfs niet ten tijde van de staking, behalve dan voor één tak van het personeel. De heer Rus deelde mede dat hij deze kennis heeft uit de bladen van het perso neel. Overigens waren deze zaken geheel aan de vorige identiek. Uitspraken van Donderdag 6 December. J. L., houtbewerker, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd, diefstal, twee maal gepleegd, zes maanden gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. J. v. K„ reiziger, wonende te Haarlem, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. L. C. R., chauffeur, wonende te Haarlem, appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, vrijge sproken. P. E., expeditieknecht, wonende te Haar lem, appèl overtr. Motor- en Rijwielregle ment. vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd. A. G., werkman, wonende te Haarlem, appèl overtr. Jachtwet, vonnis kantonrech ter Haarlem bevestigd met uitzondering van de opgelegde subs, hechtenlsstraf welke is veranderd in 15 dagen hechtenis. J. K. metselaar, wonende te Haarlem, appèl overtr. Alg. Politieverord. Haarlem, vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. P. v. V„ schilder, wonende te Haarlem, appèl overtr. art. 453 W. v, S„ vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. D. S„ varensgezel, zonder vaste woon plaats. thans gedetineerd, diefstal zes maan den gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. H. C. M. O., hvr. D. D„ wonend-9 te Haarlem, vrijgesproken. Th. C. v. d. P., loodgieter, wonende te Haarlem, art. 284 W. v. S., f 40 boete subs. 20 d. hecht. o.v. Door mevr. ,A. M. H. A. Grundemann Rohling, eigenaresse van de perceelen Ko ningstraat 48, 50, 52, 54, 56 en 58, is bezwaar ingediend tegen het plan tot vaststelling van een rooilijk aan de Westzijde van de Koning straat. Aan het bezwaarschrift is het volgende ontleend: Volgens het ter inzage gelegen hebbende plan zou de rooilijn van de Westzijde der Koningstraat ten opzichte van deze percee len worden vastgesteld ongeveer twee meter achter de tegenwoordige voorgevels. De vaststelling der rooilijn in zoodaniger voege zou voor de vorenbedoelde aan onder geteekende q.q. toebehoorende perceelen een zeer groot nadeel opleveren. Zooals bij uw college bekend zal zijn, wa ren bedoelde perceelen tot het vorige jaar in gebruik als complex van heerenkleeding- magazijnen bij den heer J. H. H. Beekman en de door dezen beheerde N.V. Beekman's Dames- en Heerenkleedinghandel. Door, de opvolgende faillissementen var- den heer Beekman en voornoemde N.V is dat gebruik geëindigd. Ondergeteekende heeft daarna langdurige pogingen aange wend om de perceelen wederom als één complex aan eenig soortgelijk bedrijf waarvoor de perceelen zich door hunne te genwoordige inrichting leenen te verhu ren, doch deze pogingen zijn niet geslaagd. Met groote moeite en na langdurig leeg staan van eenige perceelen is ondergetee kende er in geslaagd eenige perceelen stuks gewijze voor andere doeleinden te verleuren (één als winkel van suikerwerk e.d., één als bloemenwinkel, één als café), terwijl het grootste perceel tijdelijk voor verschillende Nog geen onderzoek ingesteld Het raadslid Geers, die Ijverig werkte om een onderzoek te doen instellen op het wrax van het Italiaansche stoomschip Salento, heeft van den Italiaanschen consul telegra fisch bericht ontvangen dat zeer spoedig het wrak door een duikel zal onderzocht worden. De Minister van Defensie heeft den heer Termes, het Zandvoortsche raadslid, dat een onderzoek had gevraagd, getelegrafeerd, dat een dergelijk verzoek gericht moet worden tot de bergingsmaatschappij. De minister zai de aanvrage krachtig steunen. Het onderzoek is door de reedertj van de Salento opgedragen aan bureau Wijsmuller. Een der booten van dit bureau is gisteren reeds bij het wrak geweest; een duiker was aa boord om te onderzoeken of er nog lijken op het wrak zijn. De zee was echter te ruw om het wrak' te bereiken. Zoodra het weer het toelaat, zal men opnieuw met een duiker uitvaren. De lijken, die mogelijk nog zullen gevonden worden, zullen naar Italië worden overge bracht indien de familieleden het verlan gen, of anders hier begraven worden. Zaterdagmiddag a.s. om half drie, zal de tentoonstell'ng worden geopend van beeld houwwerk, houtsneden, litho's enzwelke door Kunst aan het Volk wordt georgani seerd in de Raadzaal aan het Prinsenhof, ingang Pandpoort. EEN BOTSING Op den Admiraal De Ruyterweg te Am sterdam is een aanrijding geweest tusschen een vrachtauto en een sneltram der S. S. M„ beide komende van de Wiegbrug. Ondanks remmen van den trambestuurder kon de aanrijding door de gladheid der rails niet worden voorkomen. Vervolgens reed een in dezelfde richting rijdende tramwagen van den Sloterdijkdienst, eveneens door de glad heid van de rails, van achteren tegen den stilstaanden wagen, waardoor de laatste wagen van den sneldienst uit de rails werd gelicht. Het tramverkeer uit de stad had circa veertig minuten vertraging. Persoon lijke ongelukken vielen niet te betreuren. Aanrijding op den Heerenweg Gisterenavond had op den Heerenweg een aanrijding plaats. De heer C. reed per motor rijwiel In de richting Haarlem. Plotseling kwam uit de tegenovergestelde richting een wielrijder achter een autobus te voorschijn en deze stak naar links den weg over. De wiel rijder werd door den motorrijwielrijder aan gereden, met het gevolg, dat beiden kwamen te vallen en de wielrijder het motorrijwiel op het lichaam kreeg. De wielrijder, genaamd W., wonende te Bennebroek, is op advies van Dr. C. naar ziin woning vervoerd. Hij had een beenkneuzing en hoofdwonden bekomen. De aanrijding is aan den wielrijder te wijten, daar deze zonder licht reed. Wegens schoolvoorstelling in den Stads schouwburg is de lezing van Sjef van Don gen voor scholieren op Woensdag 12 Decem ber in de Gemeentelijke Concertzaal uitge steld tot Zaterdag 15 December, 's middags om half drie. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwioi, dat geplaatst was voor het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Sint Nicolaasfeest De 56-jarige C. J., opvarende van het Noorsche s.s. „Skoggeim", liggende in de haven van het Hoogovenbedryf is, na met zijn zoon een bezoek aan verschillende café's te IJmuiden te hebben gebracht, bij het pas- seeren van de groote sluis te water geraakt en verdronken. Ofschoon de man spoedig werd opgehaald, konden zijn levensgeesten niet worden opgewekt. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor de verbetering en den aanleg van een weg BuitenhuizenVrouwenverdrietWestzaan Zaandijk. De weg krijgt een kruinbreedte va n 15 m. De Faviis Polikliniek had gisterenmiddag doeleinden gebruikt zijnde, tot op heden nog een Sint Nicolaasfeest georganiseerd' 75 niet voor een meer definitiever bestemming kinderen waren bijeen gekomen om de in gebruik is. I H. Man te aanschouwen. Ruim een half uur Daarnevens is het de vraag, voor hoe lan- j bleef hij bij de kinderen, reikte cadeautjes gen tijd de thans verhuurde perceelen hunne uit, voor ieder wat anders. De heer Van Oord tegenwoordige bestemming zullen behouden. steide een aardige film en gramofoon- Het behoeft geen betoog, dat de van de muziek gratis beschikbaar. Een amateur- vToegere bestemming geheel afwijkende be- goochelaar hield de kinderen ook eenig." stemmingen, waarvoor de perceelen thans j oogenblikken aangenaam bezig gebezigd worden en in de toekomst gebezigd i De „sierkan" zorgde voor de chocolade- zullen worden, aan de inrichting der per-1 melk, de Brood- en Meelfabriek voor de ceelen geheel andere eischen stellen, en dat koeken. terwijl de fa. V. D. eenig speelgoed dit met alleen betreft den inwendigen toe- besch'kbaar stelde, stand, doch ook ten opzichte van het uit wendige, de gevelverdeeling, wijze van toe gang enz. een andere bestemming andere eischen kan stellen en stelt. In het bijzonder is dat het geval met het winkelperceel, dat thans als café in gebruik is, en met het meest Noordelijke, grootste perceel, hetwelk, van slechts één toegang voorzien, waarschijnlijk slechts in gedeelten zal kunnen worden verhuurd en alsdan meer dere toegangen zou behoeven. Wanneer dus door den raad uwer ge meente een rooilijn zou worden vastgesteld, als thans in het plan aangegeven, zou dus voor ondergeteekende q.q. deze zeer bezwa rende situatie ontstaan, dat: öf ondergeteekende zou moeten afzien van de ten behoeve van een dergelijke exploita tie der perceelen noodzakelijk blijkende ver bouwingen en gevelwijzigingen; öf ondergeteekende zich, indien verande ringen noodwendig bleken, zou moeten ge troosten het verlies van een diepte van twee meter over de geheele breedte en hoogte van dë vorenbedoelde perceelen. Het behoeft al weder geen betoog, dat het laatste voor ondergeteekende q.q. volstrekt De zaal was keurig met tapijten behangen, door de fa. Nederkoorn. De kosten, die er nog verder gemaakt waren, werden door enkele financieele bij dragen bestreden. De leiding was in handen van zusters Dikhuis en Dekker. Het was wel een prettig feest voor de kin deren! Verlegging Rijksweg AmsterdamAmersfoort Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg, alhier, in 3 be- slekken aanbesteed: Bestek I: het aanleggen van gedeelten van de aardebaan van den te verleggen Rijksweg van Amsterdam naar Amersfoort en het verbreeden van- een gedeel.e van dien weg onder de gemeenten Muiden en Naarden, met bijkomende werken. Raming 550.000. Ingekomen waren 14 biljetten, waarvan er 1 ongeldig was. Ingeschreven werd als volgt: C. J. Bakker te Gorkum 555.000, firma D. Spijker en Co. te Amsterdam voor 624.000, C. Verwater te Made, N.-Br.. voor 567.777, N. van eBarsen en A. v. d. Voor de te Amsterdam 662.000, B. Boerema te Bussum 563.800, J. en F. Scnoufler en J. P. Kuier te Bussum en Blaricum 647.000, N. V. „Mabuet" te Wilemsstaa' 549.484, C. Geluk te Huizen (N.-H.) 472.000, J. Stuurman en Folker te Ammerstol en Slie- drecht 547.800, D. Jansen en Zn. te Aal ten 600.894, D. Stuy en A. de Leur te Apeldoorn en Baarn 595.400, N. V. Am sterdamsche Ballast Mij. te Amsterdam 517.000, D. Biankevoort te Bloemennaal 535.000. Bestek II. Onderhoud Keulsche Vaart in N.-Bolland en Vecht bensden Weesp ge durende 1929, 1930, 1931, Raming ƒ.6000. De laags.e inschrijver was A. H. Piepers te Blaricum 5200. Bestek III. De Heldersche zeewering. Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg alhier, aanbe steed het onderhoud van de Heldersche zeewering gedurende de jaren 1929, 1930, 1931. Raming 20.000.—. De laagste inschrijver was: J. de Vries te Heemstede voor 19.734. Morgenmiddag is er voor de k'nderen var de Speeltuinver. „Het Oosterkwartier" eer Sint Nicolaasfeest. Te circa 2.45 zullen op de binnenplaats der scholen aan de Karolinge- straat 1000 kinderen worden opgesteld. In optocht zal dan worden gegaan naar het gebouw „Bloemhof". In den optocht zul len ter opluistering meetrekken: Hrrmon'e „crescendo", Haarlems Politlemuziekkorps het Kinderfanfarecorps van de Amsterdam sche zustervereeniging „Nieuwerdammer- ham." De stoet zal opmracheeren langs Gisaf- schapstraat, naar de Schalkwijkerweg. waar de kinderen langs den Spaame-oever opge- onmogelijk is. In de eerste plaats zouden de steid rfe tnmet van fif. Tviinnlaac nrarihtpn Ondertrouw a6 December: F. D. Sietses en B. Schilder; J. Polderman en C. J. Boelsma; D. Koopmans en W. Munnik; A. Maartense en E. van Alphen. Getrouwd: J. A. R. Leijdel en G. JVf. Ver- brugge; W. Postema en S. C. Blomsteel; J. D. H. Assies en M. A. Deutekom; P. G. Marseille en A. van Rees. Geboren: 6 December: E. Houniet Stevenhaagen, dochter; 5 December: I. HofstraDe Groot, zoon; 3 December: J. van het NederendKinjet, zoon; 5 Decem ber: C. J. W. HeeziusKoelemeijer, zoon; 3 December: A. van DansikBouwens, zoon en dochter. Overleden: 4 December: P. RijkhofDe Greef, 85 jaar, Langendükstraat; 5 Decem ber: H. van Heivoort, 44 jaar, Brouwers- plein; 4 December: M. C. BeerenRoosen, 77 jaar, Hout vaart; 5 December: G. P. W. van Leeuwen—Scholten, 38 jaar, Lijsier- straat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2