DE ONGEZIENE WERELD OF HET LEVEN NA DEN DOOD FEUILLETON Buitenlandsch Nieuws gtiiMrtfudd PU ROL VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 MARCIA DE LAUBLY Rondom de affaire van de „Gazette du Franc" DE DUITSCHE DELEGATIE NAAR LUGANO VERTOKKEN KARDINAAL FRANCIAS NAVAN OVERLEDEN GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN XXXIV De Engelen Schepping door Run God dhy weet hoe t Engelsdom moet onderschei den worden In dryderhande rij, een negen vouwige orden; De booghste in Serafijn en Cherubijn en Troon, Die zitten in Gods Raet, en stereken Zijn geboón. De middenrij bestaet uit Heerschappijen, Krachten, En Maghten, die op t woort van Godts Geheimraet wachten, Tot 's menschen nut en heil en hulp in 't algemeen. De derde en laeghste rij, gewijt uit Vorsten- heên, En groote Aertsengelen en Engelen, moet duicken Voor 't woort der middelrije en laten zich gebruicken, Beneden het gewelf van zuiver kristalijn, In hun bijzond'ren last, zoo wijt 't gestarrent schijn'. Wanneer de weerelt koom' zich verder uit te spreiden, Wort elck van deze rij in zijn gewest bescheiden, Of weet zijn eige stadt, en huis en wat per soon Zijn zorgh bevolen blijft, ter eere van Godts kroon. (Uit Vondels Lucifer) Na 't oneindig volmaakte Wezen, dat zetelt in 't grondeloos licht, God, het stralende middelpunt der eindeloo2e eeuwigheid, wil len wij opklimmen tot de hoogste wezens onder al het geschapene, de zuivere geesten, die voor Gods troon het aangezicht van den Vader aanschouwen (Mt. XVIII10) en de blinkende lijfwacht vormen van dien on- zichtbaren Hemelkoning. Het bestaan der zuivere geesten zegt St. Thomas behoort tot de volmaaktheid van het heelal. God kon bij de schepping geen ander doel hebben dan Zijn eigen ver heerlijking. Al het geschapene zou 'n afstra ling, een zekere gelijkenis in zich dragen van den goddelijken Schepper. Welnu, in heel de doorloopende aaneenschakeling van wezens in de zichtbare schepping kunnen wij een trapsgewijze klimmende gelijkenis met God ontdekken. In de levenlooze stof trilt een zwakke schemering van Gods ein- delooze „Zijn". In het leven der planten en dieren zien wij een flauwe schaduw van den eeuwig „Levende". Eerst in den mensch, met z'n verstand en vrijen wil, zien wij Gods beeltenis het vol maaktst afgebeeld. Hiermee kan echter de schakeling van steeds klimmende gelijkenis met God niet voltooid zijn. Naar 't lichaam de meerdere in de zichtbare wereld, moet de mensch naar de ziel de mindere zijn in de wereld der geesten, moet hij de tusschen- schakel zijn, die de wereld der lichamen en de wereld der geesten verbindt. Zijn ziel, hoe edel ook, blijft vastgeklonken aan de stof en in haar geestelijke functie afhanke lijk van de stof. Er moeten in die hoogere ongeziene wereld ontelbare geesten leven, die wederom in trapsgewjjze-klimmende volmaaktheid immer dichter naderen tot de oneindige volmaaktheid; God, geesten, welke door een oneindigen afstand van de hoogst mogelijk geschapen volmaaktheid geschei den blijven. Die geesten zijn de Engelen I En gel beteekent afgezant. Alvorens wij echter de natuur der Enge len nader gaan verklaren, willen we eerst het bestaan dier zuivere geesten wat uit voeriger bewijzen. Alleen door het licht der rede zouden wij nooit het bestaan van louter geesten met volkomen zekerheid hebbe* achterhaald. Wel hebben ook de wijsgeeren van Grieken land en de rhetoren van Rome geloofd in het bestaan van ..halfgoden", „geniën" en „demonen". Ook staat het vast, dat het ge loof in onzienbare wezens, die invloed ten goede of ten kwade op de menschheid uit oefenen, altijd en overal bestaan heeft. De goddelijke openbaring zou echter volle zekerheid brengen aangaande het bestaan van deze zuivere, onsterfelijke geesten, een zekerheid, gegarandeerd door Gods gezag. De H. Schrift spreekt op ontelbare plaat sen over het bpstaan der Engelen en hun verschijning aan de menschen. Mozes spreekt reeds van Cherubijnen, die na Adam's verdrijving uit het Paradijs den weg moesten bewaken naar den levensboom. (Gen. III—24) In de levensgeschiedenissen van de Aarts vaders, Profeten en andere heilige mannen van het Oude Verbond is er dikwijls sprake van Engelen, die in menschelijke gedaante versche nen. Zoo verschenen Engelen aan Abraham (Gen. XXII—11), aan Jacob (Gen. XXVIII— 12), aan Gedeon (Rechters VI), aan Tobias (Tob. V), aan Daniël (Dan. XIV35), enz. Ook in het Nieuwe Verbond treden tel kens de boden van God op, om den men schen Zijn hooge raadsbesluiten bekend te maken. De Aartsengel Gabriël brengt aan Zacha- rias de belofte van een zoon (Luc. 1—11) en onderhandelt met de H. Maagd Maria over het mysterie der menschwordlng (Luc. I— 28). Engelen zingen boven de slapende vel den van Bethlehem en boodschappen den herders de blijde mare der menschwording van God (Luc. II—8). Engelen houden de wacht bij het verheerlijkt graf van den verrezen Christus om de vrouwen te troosten met Zijn opstanding (Luc. XXIV4) en wekken de leerlingen uit hun verbazing bij (Naar het Fransch) 26 Juliane beproefde te lachen, maar goed ging dit haar niet af en Marcia, die bij haar stond, kon zeer goed opmerken, dat zij bij het hooren van dien naam ontroerde. „Ik geloof al zijn levensdagen, dat hij u niet vergeten heeft," voer de generaal, niets kwaads vermoedende, voort. .Hij heeft mij tenminste verzocht, te informeeren hoe u het maakt en zette een tragisch gezicht op, toen ik hem vroeg, of hij ongehuwd was." „Oom, vindt u het niet wat koel? Wilt u niet lie var naar binnen gaan?vroeg Juliane plotseling, zich oyer den stoel van haar oom buigend. Ik ben nog zeer goed in staat, om voor mij zeiven te zorgen, nichtjeNeem mij niet kwalijk, maar ik vind, dat je wel -"at overdreven veel notitie van mij neemt en dit bevalt mij laat staan, dat het van iemand, die waarschijnlijk belang bij mijn dood heeft, te verwachten is volstrekt nietHet uitzicht „O, oom!" Dit was het eenige, waarmede Juliane dezen hefttgen uitval beantwoordde. Zijn plotselinge en wonderbare opstijging naar de hooge hemelen (Hand. I11). Christus zelf heeft trouwens deze waarheid uitdrukkelijk bevestigd, toen Hij verzekerde, dat de Engelbewaarders der kinderen het aangezicht Zijns Vaders aanschouwen (Mt. XVIII—10). Deze geloofswaarheid, zoo uitdrukkelijk door de H. Schrift geleeraard, werd dan ook ten allen tijde door alle kerkvaders der oud heid verdedigd. Het vierde Concilie van Lateranen (1215) heeft dan ook deze waarheid plechtig als dogma afgekondigd: „Eén is het beginsel van alles", aldus genoemd Concilie, „de Schep per van alle zichtbare en onzichtbare gees telijke en lichamelijke wezens, die door Zijn almacht in den beginne van den tijd beide schepselen tegelijk uit het niet heeft voort gebracht, het geestelijk en lichamelijk, n.l. den Engel en de wereld en daarna den mensch, als Ret ware een tusschenwezen, be staande uit geest en lichaam (Potten's Ver klaring van den Katechismus, Dl. I, blz. 193). Het Vaticaansch Concilie heeft in 1870 deze waarheid nog eens uitdrukkelijk bevestigd. Ziedaar een onomstootelijk bewijs voor het bestaan van die lichtende wereld der Enge len waaraan niet meer te twijfelen valt. Vondel, de geniale vorst der dichters, laat in zijn meesterwerk Lucifer Aartsengel Ga briël schepping en doel der Engelen aldus aankondigen: Apollion. „d'Aertsengel Gabriel, gevolght van 's hemels Reien, Genaeckt in 's Hooghsten naem, om uit dien hoogen troon Tontvouwen als Herout hetgeen hem wiert geboón. Gabriël. Hoort toe, ghij Engelen; hoort toe, ghij hemellieden. De hoogste Goetheit, uit wiens boezem alles vloeit. Wat goet, wat heiligh is; die nimmer wordt vermoeit Door weldoen noch verarmt van haar genadeschatten. Tot noch met geen begrip der schepselen te vatten; Dees Goetheit schiep den mensch, ha er eigen beelt gelijck, Oock d'Englen, opdat zij te zamen 't eeuwigh Rijck En noit begrepen goet, na 'et vierigh onderhouden Der opgeleide wet, met Godt bezitten zouden. Getrouwen, gaet dan hene, onsterfeiycke Goden, Gehorzaemt Lucifer, verknocht aan Gods geboden. Bevordert 's hemels eer in 't menschelijck geslacht, Een ieder in zijn wijck, een ieder op zijn wacht. Laet zommigen voor Godt de schael vol wieroock branden, En brengen voor Godts troon der menschen offerhanden. En wensch, en gebeen, en zingen 's Godtheits lof, Dat zich de galm verspreie in 't eeuwigh- juichend hof. Een ander draey' gestarnte en ronde hemelklooten, Of zett' den hemel op, of hou de lucht gesloten Met woleken, om den bergh te zegenen om laegh, Met eenen zonneschijn, of versche regen- vlaegh Van manne en honinghdau, daer Godt wort aengebeden. Door d' eerste onnozelheit, de burgerij van Eden. Wie door de lucht, en 't vier en aerde en water rent, Die matige op zijn pas een ieder element, Naer Adams wensch, of legg' den bliksem- strael aen banden, Of breidele den storm of breeck' de zee op stranden. Een ander sla de treên des menschen gade op 't velt. De Godtheid heeft zijn hair tot op een hair getelt. Men draegh' hem op de hant, dat hij zijn' voet niet stoote. Wojrt iemant als gezant gezonden van een' Groote Aen Adam, 's aertrijeks vorst, dat hij zijn' last verricht' Zoo luidt mijn last, waer aen de Godtheid u verplicht. C. VIS, Goes Rector is „ien nieuwe arrestatie. De experts, die een onderzoek instellen naar de boekhouding van het syndicaat, dat een vijftal financieele ondernemingen om vat, hebben geconstateerd dat de stichting dier ondernemingen in hoofdzaak theoretisch was. Een ongeloofelijke wanorde was het hoofdkenmerk der boekhouding. De compta biliteit van de „Gazette du Franc" liep vaak dooreen met die der overige ondernemingen. Reeds eenige weken geleden waren in de pers klachten opgegaan over de werkwijze van het syndicaat, welke argwaan wekte. In den loop der vorige week begonnen de „Fi garo" en de „Ami du Peuple". toebehooren- de aan Coty, een campagne mét nieuw fei tenmateriaal. 0.m. werd een geval geciteerd van iemand, die in het syndicaat met frs. 50.000 had deelgenomen en wien werd mede gedeeld, dat eenwinst van frs. 30.192 was behaald. Men keerde hem echter slechts frs. 442 in contanten uj§en voor het overige ge deelte werd hij betaald met 110 honderdsten van oprlchtersbewijzen in de Société des Ex ploitations foncières, dus tegen eén koers van frs. 72500 per oprichtersbewijs. Mme. Ha- nau, de bestuurster van deze maatschappij, had zich bij de oprichting alle 500 oprich- tersbewijzen doen toewijzen. Ofschoon het aanvankelijk genoemde cijfer van 500 millioen overdreven lijkt, heeft men tochreeds een onmiddellijk passief van 125 millioen kunnen aanwijzen tegen een kassal do van frs. 22.000. De nauwkeurige cijfers kunnen eerstkomen vast te staan na een uitgebreid onderzoek in de ca. 120 filialen en agentschappen in de provincie. De „Gazette du Franc", die zoooals men weet in 1925 werd opgericht, deelde reeds en kele maanden later mede, dat zij, teneinde de Volkenbondsidee te propageeren, de „Ga- zette des Nations" in .zich opnam. Het blad heette dan ook eigenlijk voluit „Gazette du Franc et des Nations". Geruimen tijd geleden deed het blad van zich spreken door de onthulling van een com munistisch plan om de bestaande regeering omver te werpen en een communistisch be wind te vestigen. De „Hümanité", het orgaan der commu nistische partij, „onthult" thans op zijn beurt, dat de nu zoo gelaakte „Gazette du Franc" nochtans voortreffelijke medewerkers heeft gehad, o.a. Poincaré, Loucheur, Painlevé Briand, die allen artikelen in het blad hebben geschreven. Het blijkt echter, dat de „Hü manité" de zaak niet geheel Juist voorstelt, Poincaré heeft in April van dit jaar inder daad een brief gezonden aan het blad, die echter werd afgedrukt in het gedeelte, dat aan de Volkenbondszaken was gewijd. Poin caré zeide in een paar conventioneele zinnen, dat Frankrijk den vrede wil. Er was dus geeii sprake van „medewerking" aan de „Gazette du Franc", maar het betrof slechts een vrien delijkheid van Poincaré om het z.g. pacifis tisch orgaan van een verklaring, die wat effect zou maken, te voorzien. Bij de voortzetting der huiszoeking in de bureaux der „Gazette du Franc" werden in een brandkast 330.009 frs. in bankbiljetten gevonden en in beslag genomen. De politieke directeur van de „Gazette du Franc", de heer Audibert, is ziek geworden. Het bestuur der Fransche joumalistenver- eeniging heeft besloten hem voor den raad van discipline te dagen. Uit de provincie worden aan Havas nog de volgende verliezen gemeld: filiaal Straatsburg vier millioen, Avignon een. Eper- nay zes en filiaal Tours drie millioen. Omtrent de veelvertakte betrekkingen en de plannan van mevr. Hanau wordt nog bekend, dat zij met het plan rondliep om een religieuze propaganda Filmmaatschappij op te richten, die natuurlijk ook ter onder-- steuning van haar onderneming moest die nen. Mevr. Hanau wilde ook door het orga- niseeren van concerten en orgelvoordrach ten in de Parijsche kerken op feestdagen propaganda voor haar onderneming maken. Tot haar medewerkers behoorde een der be kendste Fransche filmacteurs. De door de ineenstorting der onderne mingen niet alleen economisch, doch ook moreel getroffen employés van de „Gazette du Franc" hebben zich aaneengesloten om hun belangen te verdedigen. Zij hebben zich ter beschikking gesteld van de autoriteiten. Volgens dé „Oeuvre" zal in de aangelegen heid der „Gazette du Franc" dezer dagen het faillissement worden aangevraagd. PARIJS. 7 Dec. (V.D.) Hedenochtend werd in verband met de déconfiture van de „Gazette du Franc" de rechtskundige ad viseur van Madame Hanau, Me. Hersant gearresteerd. DE ZIEKTE VAN DEN ENGELSCHEN KONING Een deskundige analyse van de ziekte Het bekende medische tijdschrift „The Lancet" publiceert een analyse van 's ko- nings ziekte. Na een nauwkeurige beschrij ving van het verloop der pleuris en-de toe gepaste geneesmiddelen zegt de „Lancet dat het benedenste twee derde gedeelte van de rechterlong is aangedaan en dat de plastische pleuris zich uitstrekt tot het mid denrif, waardoor acute pijn wordt veroor zaakt, die voortdurend verlichting noodig maakte. De „Lancet" zegt, dat de verschijn selen in de borst en de correspondeerende plaatselijke verschijnselen thans zijn afgeno men, doch dat de tijd nog niet voorbij is dat de pleuris zich kan ontwikkelen. De ziekte gaat nog op en neer. De druk op den hartspier en de ernstige bloedvergiftiging (toxaemia) zijn de voornaamste oorzaken voor de groote bezorgdheid, die nog enkele dagen zal aanhouden. LONDEN, 7 Dec. (V.D.) Blijkens het ziek tebulletin van den Koning heeft de patiënt eenigen tijd rustig geslapen. De algemeene sterkte bleef gehandhaafd. Er wordt een verti'er onderzoek ingesteld aan de rechter zijde ran de borst. LONDEN, 7 Dec. (V.D.) Volgens het he denavond te half negen uitgegeven bulletin had de koning vandaag een minder rustigen dag. Noch 't hedenmiddag gehouden radio logisch onderzoek, noch het daaraan voor afgaande onderzoek met een naald, toon den aan, dat er nog een noemenswaardige hoeveelheid vocht aanwezig zou zijn. De al gemeene toestand bleef onveranderd. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND De houding van Engeland LONDEN, 7 Dec, De diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" verklaart, dat men in diplomatieke en juridische krin gen van meening is, dat Duitschland niet gedwongen kan worden als prijs voor een vroegere ontruiming van het Rijnland groote bedragen op rekening van de schade vergoeding te betalen, dan onder normale omstandigheden tot het einde van de bezet ting op 10 Januari 1935 bepaald was; Op zijn hoogst kunnen de geallieerden voor een vroegere ontruiming van het Rijnland een vooruitbetaling van de annuïteiten tot dien dag op een of andere wijze eischen, zoodra de commissie va» deskundigen de defini tieve schuld heeft vastgesteld. In andere kringen, aldus de medewerkér van het blad, is men van meening, dat de toepassing van art. 431 van het verdrag van Versailles met betrekking tot een vroegere ontruiming van het bezette gebied, moet geschieden met terugwerkende kracht tot den dag, waarop Duitschland is toegetreden tot den Volkenbond. Dit zou in overeen stemming zijn met den brief van Clemen- ceau aan de Duitsche vredeslegatie van 16 Juni 1919 en de gemeenschappelijke ver klaring van de drie leidende geallieerde staatslieden op den daarop volgenden dag. De juristen onder de toenmalige Britsche regeering van Lloyd George waren destijds van meening. dat de toelating van Duitsch land tot den Volkenbond het bewijs zou zijn, dat dit land „voldoende waarborgen inzake de schadevergoedlg, en de veiligheid heeft gegeven." BRIAND NAAR LUGANO PARIJS, 7 Dec. (V.D.) De Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, is heden ochtend te 7 uur naar Lugano vertrekken, waar hi) hedenavond zal arriveer er,. Ondanks het vroege ochtenduur bevonden zich aan het station verscheidene personen, die afscheid van hem kwamen nemen. BERLIJN, 7 Dec. (V.D.) De Duitsche dele gatie is hedenavond onder leiding van den minister voor buitenlandsche zaken, dr. Stresemann met den trein van 20.20 uur van het Potsdamer Bahnhof naar Lugano ver trokken. De delegatie bestaat uit 12 leden. OVERZICHT DER DUITSCHE HERSTELBETALINGEN BERLIJN, 7 Dec. (V.D.) Het bureau van den generaal-agent voor de schadevergoe dingen publiceerde heden een overzicht van de beschikbare en voor transfer bestemde gelden in het vijfde annuïteitsjaar, tot en met 30 November 1928. Het totaal bedrag der beschikbare gelden bedroeg In November 1928 R. M. 182.464.41953, terwijl het totaal bedrag der beschikbare gelden voor het vijfde annuïteitsjaar R.M. 737.620.567 300 bedroeg. De verdeeling der transfer-gelden is voor November 1928 als volgt geregeld: aan Frankrilk R.M. 77.747.300.14 (totaal R. M 277.975.473.51), aan het Britsche Rijk R.M. 46 204.366.84 (in totaal R.M. 124.897.694.85), aan Italië R.M. 13.049 033.84 (totaal R.M. 38.538.376.22), aan België R.M. 10.134.598.06 (totaal R.M. 27.646 563.63), aan Servië R.M. 7.797.447.90 en aan Amerika R.M. 7574.111.22 (totaal 20.113,328.01 R.M.) HET LIJDELIJK VERZET DER POSTBEAMBTEN WEENEN, 8 Dec. In de late avonduren van Vrijdag werden de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de post beambten en de postdirectie gesloten. De di rectie deed een reeks toezeggingen. Terwijl de Vrijdag door den natlonalen raad inge stelde wet een salarisverhooging van 2.5 pet. verdedigt, krijgen de postbeambten 4 pet. salarisverhooging. De overeenkomsten met de directie der posterijen zullen Zaterdag aan de vergadering van vertrouwensmannen van de postbeamb ten ter acceptatie worden voorgelegd. Zoo- dra de voorstellen aangenomen worden, zal het lijdelijk verzet der postbeambten on. middellijk ophouden. Het achterstallige werk moet dan voor Maandag weggewerkt worden. gemakkelijk genoeg geleverd, omdat een ge tuigenverklaring van twee personen dat de echtelieden reeds sedert zes maanden ge scheiden leven reeds voldoende is. De echt scheiding heeft men in Hongarije zoo ge makkelijk gemaakt, dat buitenlanders zelfs naar Boedapest komen om zich te laten scheiden. Thans worden er reeds onderhandelingen gcoerd om de internationale zijde va# deze verhoudingen te regelen. Nieuwe composities van Perosi De wereldberoemde meester der kerkmuziek Lorenzo Perosi, die jaren lang wegens een overspannen zenuwtoestand werkeloos was, heeft thans zijn arbeid weer hervat. In de laatste twee maanden heeft hij reeds meer dan 7000 bladzijden partituur geschreven, waaronder negen partijen voor kwartet, twee voor trio, een concert voor Violine en Orkest, een Oratorium (naar aanleiding van hoofd- stuk 41 van Genesis) voor koor en drie solo- BESLISSENDE OVERWINNING VAN p^^^n^en^Te0'Deum"* W6rkt Maestre KONING AMAN OELLAH z. H. de Paus 'heeft Perosi, die thans reeds CONSTANTINOPEL, 7 Dec. (V.D.) Uit dertig jaar aan de Sixtijnsche Kapel ver- Teheran wordt gemeld, dat het koning Aman i bonden is, weer opnieuw aangesteld tot Oellah gelukt is, door een vastberaden aan. Maestro der Sixtijnsche Kapel, ofschoon val, waarbij ook vliegtuigen gebruikt wer- volgens de geldende bepalingen een andere den, de opstandige bergstammen beslissend kapelmeester benoemd had moeten worden, te verslaan en hen groote verliezen toe te uitzonderingsmaatregel is MD volle brengen. De opstandelingen zouden meer verdiend en Don Lorenzo Perosi was ten dan 200 dooden hebben. zeerste onder den indruk, van dü nieuw be- De opstandige stammen hebben zich in de wiJs van de vaderlijke goedheid van Zijne bergen teruggetrokken. i Heiligheid. Officieus wordt medegedeeld, dat de j 'Iul®n e agen zal de „Oratio Ves- verdere operaties, ten einde de bergstammen j '5er flfl, Perosi in Florence gecompo- volkomen te onderwerpen, waarschijnlijk nog j "eerd heeft, voor het eerst uitgevoerd wor- drie dagen in beslag zuilen nemen. tlen' De koning zal waarschijnlijk Zaterdag weer naar Kaboel terugkeeren om de lei. ding van de Staatszaken weer op zich te nemen. De minister van Oorlog, die zich reeds naar het front heeft begeven, zal de leiding der expeditie op zich nemen. In Kaboel maakt men zich over den op stand niet ongerust. ROME, 7 Dec. Kardinaal Francias Navan, Een vruchtbaar land Volgens de jongste mededeelingen van het Spaansche Instituut voor Statistiek ts 44% der Spaansche vrouwelijke bevolking gehuwd. 3.5% heeft meer dan 10 kinderen/ 10.5% heeft meer dan 7 kinderen, 24.5% heeft 5 tot 7 kinderen, 49% heeft 1 tot 4 kinderen, terwijl 12% geen kinderen heeft. De Spaansche bladen zien in deze cijfers een waarborg voor een groote en geweldige toekomst van de Spaansche nationaliteit. Onder de Westeuropeesche volken staan wat vruchtbaarheid betreft Spanje en Por tugal bovenaan. Het sterftecijfer daalt, want in 1920 bedroeg het 23.1 per duizend en i«mwi ™™u' thans nog 18.0 per duizend aartsbisschop van Catania is aldaar in den ouderdom van 82 jaar gestorven. Daar hij al reeds eenigen tijd ziek was, komt deze tijding niet onverwacht. Met dit overlijden wordt het overwicht van buitenlandsche prelaten in het heilige college nog meer geaccentueerd. Hierin zijn thans 33 buitenlandsche en "0 Italiaansche kardinalen. Daar de benoeming van nieuwe kardinalen nog uitgesteld is, zal dit nog wel eenige maanden zoo blijven. Kardinaal Francias Navan was een der drie overlevende kardinalen, die nog be noemd waren door Paus Leo XIII. D belde anderen zijn kardinaal Vanutelll en Skrbrenskl van Olmutz in Polen. RIJKSPARTIJDAG VAN nET CENTRUM Marx legt het leiderschap neer Het hoofdbestuur der Centrumpartij hield gisteren te Keulen een bijeenkomst ter voor- s bereiding van den rijkspartijdag. Besproken werd o.a. de kwestie van het voorzitterschap dier partij. Er werd een brief van oud- rijkskanselier dr. Marx voorgelezen, waarin deze officieel mededeeling doet van zijn af- treden als partijleider. I KEULEN, 7 Dec. (V.D.) Met groote meerderheid is door het Centrum een voor- Stel aangenomen, waarin de rijkspartücom- missie den partijdag aanbeveelt Uit zijn mid- den 3 voorzitters met gelijke rechten te kiezen. Hei ongeloovig Berlijn In Berlijn zün er ongeveer 3000 kaartleg gers, wier klanten grootendels uit vrouwen van alle volksklassen bestaan. Deze kaart leggers hebben agenten in hun dienst, die de arbeidsters op de betaaldagen, wanneer zij hun fabriek of ateliers verlaten abonnemen ten voor kaartlegsters trachten op te drin gen. Deze „clair-voyantes" hopen ook op publiek uit beter gesitueerde kringen. Zoo heeft men helderziensters, die b.v. waarzeg gen uit kristallen knikkers, anderen, die iemand de toekomst voorspellen uit eigeel en koffiedik en weer anderen, die een heel in gewikkeld instrument gebruiken, nJ. den Si- derischen slinger, het aan een touw vastge bonden compas, dat de cliënt met gestrekte armen zoolang in de hand moet houden, tot de slinger begint te zweven. In dit bedrijf heerscht een ongewone activiteit; heele instituten met tientallen assistenten wijden zich daaraan. Dit vak heeft zelfs zijn eigen specialiteiten zoo heeft men astrologen, die zich gespecialiseerd hebben op loterijspel, zakelijke ondernemingen, ziekten, huwelijks adviezen etc. Gewone horoscopen betaalt men met 10 Mark, uitvoerige, die een inge wikkelde studie van meerdere dagen ver- eischen, moeten vanzelfsprekend duurder betaald worden. Het meest interesseeren zich voor deze astrologische verklaringen groot- industrieelen en bankiers. Exorbitante zaken maken de geleerden, die uit nekhaa* een ziektediagnose stellen. Een betrouwbare enquête heeft vastgesteld, dat een apotheek, die de recepten van eenige nekhaar-verklaar ders bereidde, per maand 2000 Mark winst boekte. AI deze charlatans, die speculeeren op het bijgeloof van het volk, vinden in Berlijn een rijk bestaan. Het aantal echtscheidingen In het Hongaarsche Parlement werd een interpellatie gehouden waarin de aandacht der regeering gevraagd werd voor het on rustbarend stijgend aantal echtscheidingen. De minister van Justitie Pesthy verklaarde, dat 79 van alle echtscheidingen werden uitgesproken ter oorzake van kwaadwillige verlating: het bewijs voor het feit. dat kwaadwillige verlating aanwezig is wordt la dooie» vaa 30-60 «n 90 ct. Tabt ftO ct. BtJ Apotk ca Drogicica Haar hand beefde zichtbaar, maar toch had hare stem uiterlijk de kalmte be waard. Desniettemin waren de belde personen, de generaal en Marcia. die getuigen waren ge weest van dit toóneel, geheel en al onder den indruk en was het hun duidelijk aan te zien, dat diepe verontwaardiging hunne ziel vervulde. De generaal wilde dan oök uiting geven aan zijn gevoelens en zijn si gaar uit den mond nemende, begon hij: „Maar Belde, hoe durft gij tegenover een vrouw......" Belde luisterde echter niet naar hem. Zijn blik had dien van Marcia ontmoet en er al de verontwaardiging in gelezen, die zij voor zijn handelwijze gevoelde, hij had ge- zien, hoe Marcia bloosde van ergernis bij het hooren van de ongepaste, krenkende taal, Juliane toegevoegd. „Waarom ziet gij mij zoo aan?" viel hij opeens tegen haar uit. „Staat het mij niet vrü, in miin eigen huls te spreken zooals 't mij goeddunkt?" Zij schudde het hoofd en hem gestreng aankijkende, antwoordde zij moedig en vastberaden: .Neen oom, u heeft geen recht, iemand, die door haxe leeftijd en hare positie ver hinderd ts zich zelve te verdedigen, aldus van vleierij en laagheid te beschuldigen." Toom schitterde in de anders zoo doffe oogen van den grijsaard. „En wie geeft u dan het recht," ver volgde hij wrevelig, „mij zoo de les te lezen?" t .Niemand, oom; maar daar u het mij vroeg, meende ik de waarheid te mogen zeggen ei de partij op te nemen voor een meisje,, dat onrechtvaardig beoordeeld werd." Zacht, maar ferm, had zij hare meening uitgesproken, niettegenstaande zij inwendig trilde van zenuwachtigheid, i Juliane keek haar onwillekeurig met zekere bewondering en dankbaarheid aan. Mijnheer Belde wilde antwoo^n, maar hij scheen zich plotseling te bedwingen; zijne oogen namen weer de gewone uitdrukking aan. en zich tot den generaal keerende, begon hij op den kalmsten, onverschilligsten toon ter wereld: „GÜ zijt dit jaar dus n et in Aix ge weest, nietwaar? Hoe gaat 't met de rheu- matiek?" Marcia slaakte een zucht van ccr"Th- ting en verwijderde zicli om lady Trafford op te gaan zoeken. Plotseling hoorde zij de harmonieuze stem van Raymond, die haar niet vrij van ontroering toevoegde: „Ik maak u mijn compliment, dat u zoo flink van u af durft spreken. Van u zal men nooit kunnen zeggen, dat u met bijbedoe lingen handelt, zooals van Juffrouw De VaubleyHeeft u gezien, hoe rij ont- i roerde, toen de generaal haar over haren vroegereo verloofde sprak?" „Waren zij werkelijk geëngageerd?" vroeg Marcia belangstellend. ,Jk heb tenminste twee jaar geleden ge zien, dat zij een engagementsrlng droeg De ongelukkige kapitein vertelt anders zijn verdriet aan een ieder, die het hoo ren wil." „Hield zij veel van hem?" informeerde Marcia. „Ja zooveel als mogelijk is, want hij stond verstandelijk ver beneden haar en wat ze delijkheid betreft, liet hij eveneens veel te wenschen over Er heerschte een oogenblik stilte, afge broken door Marcia's hardop uitgesproken wensch: „Ik wilde dat Ik veel van Juliane hield!" Raymond glimlachte. „Te oordeelen naar de manier, waarop u hare partij trok, zou men zeggen dat u haar eene hartelijke sympathie toedroeg." j)it is toch niet zoo helaas! maar daar om juist gevoel ik mij verplicht rechtvaar dig tegenover haar te zijn. Op zijn beurt zweeg Raymond even en vervolgde zachter: „U weet niet half, u kunt niet weten, hoe aangenaam en goed het Is een ka rakter als het uwe aan te treffen!Zoo veel edelmoedigheid en oprechtheid!U zoudt zeker altijd trouw blijven aan uw eens gegeven woord is het niet?" Marcia bloosde en antwoordde haastig: „Wie eerlijk ia, is ook trouw. Maar lady j Trafford heeft al een plaatsje voor mij be waard, zie ikWelk eene beminnelijke oude dame vindt u niet?" „Ja dat is ook een voorbeeldig, gelukkig huwelijk, rij leven nog altijd in de witte- broodsdagenDie zijn elkander ook trouw gebleven," voegde hij er glimlachend bij. Nog even bleef zij in gedachten sir Ru pert aanstaren, die met beminnelijke hoffe lijkheid zijne vrouw een shawl bracht en omdeed. „Wat moet het toch heerlijk zijn," her nam Marcia droomerig, „als men op dien ouderdom nog genieten kan van de zoete herinneringen uit vroeger tijd toen men el kander pas leerde kennen en beminnen „Men zegt, dat lady Trafford geheel en al de leidster en helpster van haren man ge weest is," voegde Raymond erbij, met be langstelling opziende naar het tafereeltje voor hem. „Dat is ook inderdaad de hoofdrol van iedere vrouw!" repliceerde Marcia vroolijk. En terwijl zij zich naar lady Trafford begaf, moest Raymond haar nastarende, toch bij zichzelven, met zekere ongekende ontroe ring toegeven dat Marcia voor hem ook zulk eene leidsvrouw zou kunnen zijn op zijn levensweg. Mijnheer Belde scheen Marcia hare ge gronde opmerking niet ten kwade te dul den. In den loop van den avond riep hij haar en toonde haar een nieuw soort orchi- De halve maan gaat verdwijnen Men seint ons uit Smyrna dat Mustafa Kemal besloten heeft om ook het symbool van het oude Turkije op te ruimen. De halve maan zal uit de Turksche vlag verdwijnen» De oorsprong van de halve maan, die door ons steeds als het symbool der Mahomedaan- sche heerschappij beschouwd werd, ligt eenigszins In het duister. Volgens een Turksche legende zou Sultan Osman in de dertiende eeuw in een visioen gezien hebben dat de haive maan grooter werd, totdat ze ten slotte heel den hemel van het Oosten tot het Westen overspande. Maar reeds voor de Turksche overheer- sching was de halve maan een symbool voor de Byzantijnen. Toen Philip van Mace donië in het jaar 339 voor Christus Byzan tium belegerde, werden de bewoners der stad door het schijnsel der halve maan in staat gesteld om de vijanden, die heimelijk de stad waren binnengeslopen, te erkennen. Vanaf dien tijd was de halve maan een eereteeken voor Byzantium, en dat bleef het ook ten tijde van het Byzan 'fjnsche Keizer rijk. Toen de Turken in 1453 Constanfinopel veroverden, namen ze het eereteeken van By zantium over en plaatsten het op een bloed- ioode vaan. Maar ook deze verklaring is niet in over eenstemming te brengen met het feit, dat Richard Leeuwenhart in de twaalfde eeuw in zijn wapen een kruis aanbracht over een halve maan, om daardoor een symbolische f uitdrukking te geven voor de overwinning van het Christendom over den Islam. In ieder geval, thans gaat de halve maan die eeuwenlang Europa bedreigd heeft, ver dwijnen. Amerika Volgens de Jongste opgave van het In ternational Revenue Bureau zijn er op t oogenblik in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 283 personen die een inkomen hebben van meer dan 1 millioen Dollar. 10 personen hadden een inkomen van meer dan 5 millioen. Het totale belastbare inko men bedroeg 22.573.317.907 Dollar dus bijna 23 milliard. De opbrengst van de inkomstenbelasting bedroeg meer dan 828 millioen dollar. De 283 hoogst aangeslagenen betaalden samen 96% millioen inkomstenbelasting. In de Vereenigde Staten zijn er totaal fabrieken die kauwgom fabriceeren. verwerkten in het afgeloopen seizoen vooi 48 millioen Dollar aan ruwe grondstoffen er produceerden 34.500 ton kauwgom, wat ei waarde vertegenwoordigt van meer dan millioen gulden. Het afzetgebied voor dit echt Amerikaansch product wordt steeds grooter. De Amerikaansche soldaten hebben in Euro pa de kauwgom-mode ingevoerd. De Aan? rikaansche kauwgomfabrikanten hebben hun product verpakt in heele kleine pakjes 'n opschrift dragen in 18 verschillende talen. Het grootste afzetgebied ligt in China en Japan. Ook Ceylon en Indlë beginnen in dezen nieuwen tak van sport belang te stellen, zoodat het vooruitzicht bestaat dat de aan deden kauwgom nog belangrijk zullen stijgen. De groote kauwgom firma's hebben in midden-Amerika reusachtig uitgestrekte ter relnen ter beschikking gekregen waarop zij geweldige beplantingen hebben aangelegd van Chielen Balataboomen. Dat er veel geld te verdienen valt met de fabricage van kauwgom blijkt wel uit he feit dat een firma die enkele jaren geleden met een kapitaal van 55 dollar begonne was thans 130 HA. grond in Jukatan ge kocht heeft om zijn eigen plantages aan te leggen. deeën, die de tuinman met bijzondere had opgekweekt. „Geen blcem overtreft deze toch in schoonheid en pracht!" zei Raymond één en al bewondering voor de zeldzaam schoon kleuren der bloemen die men zorgvuldig eene vaas gerangschikt had. „Is het niet toevallig, dat deze bloemen wier schoonheid niet te overtreffen is, grootendeels uitslui tend van lucht en water leven en slechts zeer weinig voedsel en sap uit de aarde trek ken?" Marcia schudde het hoofd. .Alle bloemen zijn mooi in hare soort,' zeide zij, „ik voor mij prefereer echter die welke herinneringen voor m)j bevatten. Zoo groeien aan mijn venster halfwitte halfrose rozen, die wanneer zij verwelken, donkerder worden... Dit zijn miin lievelingen, omdat op Chêne-Vert ook zulk bloeien. Ook op hei kerkhof, op het graf mijner oudersver volgde zij zachter, strak voor zich uitstarend en als in gedachten. „Ja dezelfde," herhaalde mijnheer Belde, met bevende hand de orchidee op tafel te rugzettende. „Uwe moeder had ze van hier meegenomen om ze daar te planten „O, die goede moeder," fluisterde Marcia plotseling hevig ontroerd bij de herinne ring aan hare te vroeg gestorven moeder, die hier op dezelfde plaats geleden en ge leefd had, In de schaduw derzelfde booroen, in *t verschiet van denzelfden horizon (Wordt vervoigdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13