Stadsnieuws UIT DEN OMTREK e j «r*de s GIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAC Dj x :EMBER 1928 BLADZIJDE 2 Sint-Adelbart Tentoonstelling Waag gebouw Vereeniging voor vak onderwijs in de Typografie De Vrijheidsbond en de organisatie van het Reddingswezen Lijst yan onbestelbare stukken HEEMSTEDE BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HILLEGOM De Haarlemsche duinwater leiding bestaat 75 jaar VOGELENZANG Door het Geert Groote Genootschap is ah nummer 264 van zijn uitgaven een fraai er. handig boekje uitgegeven over St. Adal bert. Het is geschreven door Ruotbert. mon nik van de abdij Mettlach by Trier en uit het latijn vertaald door eenige Benedictij nen uit de St. Paulus-abdij van Oosterhout. „Kennemer" schrijft ter inleiding de vol gende beschrijving van de verschijning van het boekje: „Het oudste levensverhaal van den be- minnelijken, Kennemer Geloofsverkondiger, St. Adalbert, dat den vromen lezer, door ie goede zorgen van het loflijk G. G. G. hierbij wordt aangeboden werd omstreeks het jaar 985, op last van Egbertus. Aarts bisschop van Trier, zoon van Hollands tweeden Graaf, Dirk II, door frater Ruot bert en gezellen, monniken uit de abdij van viettlach. bij Trier, in blijde gehoorzaamheid in het latijn geschreven. Een Kennemer, verlangende eenige bijzon- Ierheden uit het leven van onzen Heilige ;e kennen, wendde zich, voor dat doel, toe ie St. Pauius-Abdij te Oosterhout, een ge deeltelijke vertaling van de ..Vita" vragend. Meer dan nij verzocht had. werd hem ge- schonken; hij ontving de geheele vertaling j loor eenige der Jongere fraters, in hun va- cantietjjd verzorgd, in opdracht van hun 'overste. i om naar Egmond te gaan. Hij ging dan naar de plaats van de heilzame bron, die, zooals we reeds vermeld hebben, onder de rustplaats van het heilige, lichaam ont- dekt werd: en nadat hij driemaal zijn oogen met 't water gewassehen had, kreeg een der manschappen het voor het geval leven laat. Een persoonlijke gedachtenwiseling tus- schen den voorzitter der afdeeling Haarlem mr. J. H. Schultz van Haegen en direct bij het reddingswezen betrokkenen, hebben hot terug16' algehee' gebrUik Van Zljne °°gen bestuur overtuigd van de noodzakelijkheid Het boekje besluit aldus: „Hem dan. wien dit boekje in handen valt, bid ik, niet te letten op onze geringe begaafdheid, geen acht te slaan op de on welluidendheid van onze onbeschaafde taal, en hen niet van overmoed te beschuldigen, die het gewaagd hebben, ondanks hun zoo geringe kundigheid, een zoo zware taak op zicli te nemen. Men stelt zich immers aan een veel grooter gevaar bloot door er niet voor terug te schrikken, ongehoorzaam te I zijn. dan door in naam der gehoorzaamheid j eigen zwakheid over het hoofd te zien. Al het onvolmaakte, dat hier door de onbe duidendheid van den schrijver voor den dag is gebracht, moge waarde krijgen door het gezag van hem, die het ons opdroeg. Als iemand goud gebracht wordt, ziet hij er niet naar, of de personen weinig te betee- kenen hebben, die 't brengen, maar enkel of het goud schitterend is en kostbaar. Evenzoo moet men in dit werkje niet zien naar de geringe gaven van hen, die het schrijven, maar liever overwegen, hoe lof waardig en Gode welbehaaglijk het leven van St. Adalbert geweest Is. en hoezeer de goddelijke genade hem heeft doen uitschit teren door heerlijke deugden. Ook zal geen redelijk mensch er zich over beklagen, dat het rijke bladerendak van den appelboom zijn tong niet beschaduwt, als hij maar ge nieten ™sche overzetting van j inaen grooten Heilige door Benedictijner Tïï- beUwlJst monniken op last van hun overste in blijde de grootheid en heiligheid van gehoorzaamheid geschreven. LhL™ s g<L T'Qm TU boekje' Het geschenk was een overgroot* verras- d°or Mariëburg. 's-Hertogen- sing; na bijna negen en een halve eeuw Ö0SCh' door veIen ter hand êenonlP" wo^en. och, heeft het werk van Ruotbert en zijne ezellen niets van de oorspronkelijke schoon- j leid en frischheid verloren. Het bleek den ,eiukkiaen ontvanger, dat hem een schat was geschonken door Ruotbert niet ten «rechte met zuiver goud vergeleken telken hij niet alleen voor zichzelf mocht ïouden, maar verplicht was aan anderen mede te deelen: aldus werd tot de uitgave /an dit boekje besloten. Het lezen en herlezen van dit mooie, na ïeve levensverhaal, in zijn grooten eenvoud, oo onbeschrijfelijk schoon, deed echter nog een anderen, stouten wensch ontstaan. Het was in de dagen, toen aan het ver weesde, Haarlemsche Bisdom een nieuwe Kerkvoogd was geschonken. Wat zou het ".eerlijk zijn, durfde toen de Kennemer iroomen. ais onze beminde bisschop, in ,iens Diocees, in het gezegende Kennemer- and, de historische plaats ligt waaraan St. Adalberts naam onafscheidelijk is verbon WILLEM VAN DER NAT Een prachtige collectie van het werk van van der Nat. bijna zonder uitzondering van uitnemende kwaliteit, is thans over het tee kencollege „Kunst zij ons doel" in het Waag gebouw aan het Spaarne geëxposeerd. Van der Nat heeft het eigen leven der dieren intens en langdurig geobserveerd. De vele dierstudies, die hier in rijke afwisseling zijn bijeengebracht, geven daarvan het be wijs. Een schilder, die zich aan dit genre wijdt, zich daarin specialiseert, moet het karakteris tieke, het typische in houding, stand of lig- icn. het mooie stichtende levensverhaal gen weten vast te Itggen. Juist dat bijzondere, eigene is kenschetsend voor het dier', daarin onderscheidt liet zich van zijn soortge- nooten. Van der Nat heeft ons een subtiele net heerlijk verhaal, negen en een halve euw geleden geschreven op last van een mderen bisschop, zoon van Kennemerland, :ien vromen en beroemden Egbertus. Aarts- jisschop van Trier. Deo gratios: ook die wensch is in ver vulling gegaan. Zoo mogen dan op St. Adalberts bede. aider aanbeveling van onzen geestelijken ader Mgr. Aengenent en met de toestem ming van den Hoogeerw. Vader Abt van e St. Paulus-abdij te Oosterhout, zeer velen ragen om mede dezen onwaardeerbaren schat e mogen bezitten. Het zal de opmerkelijk jplevende devotie tot S. Adalbert voort durend grooter doen worden, en Holland ■veer leeren hem te vragen, zijne roeping, .velke de heiligen in den hemel niet ver- iezen. toch gestand te doen: Holland win- ïen voor Christus; Holland voor Christus ■ewaren, wat God moge geven. Moge het er .eider toe bijdragen, om het Verlangen te wekken, om ook onze andere nationale iciligen beter te leeren kennen; het Is hun echt, onze plicht enwij hebben ze zoo ïoodig." Z. D. H. dc Bisschop van Haarlem, Mgr. I. D. J. Aengenent, heeft gaarne een aan- jeveling voor het mooie boekje geschreven. Mgr. schrijft; „Gaarne voldoe ik aan het vriendelijk verzoek van .Kennemer" om met een enkel woord deze Hollandsche vertaling van de ■Vila Adalberti", geschreven door Bene- iictijner-monniken in de tiende eeuw, aan e bevelen. Immers, dit mooie en stichtende .evcnsverhaal zal een krachtig middel zijn bij de katholieken van Nederland, en in iet bijzonder die van het Haarlemsche Di- acees, de devotie tot den beminnelijken .icilige op te wekken, aan wien de Kerk an Nederland zooveel te danken heeft. De herleving van die devotie zal er toe bij- i rag en, dat veel meer dan tot nu toe Sint Adalbertus zal worden aangeroepen om het ■ehoud en de uitbreiding van het H. Geloof, lat hij op onzen vaderlandschen bodem ;epredikt heeft, van God te verkrijgen. De levotie tot Sint Adalbert te Egmond en tot Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo waren n de middeleeuwen zeer nauw aan elkan der verbonden. Moge onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw dit leven van Sint Adalbert zijn gezegenden tocht door ons aderland beginnen. Zoo bid ik vandaag vooral op het feest van den H. Rozenkrans." Hel levensverhaal van St. Adalbert Is vlug en levendig geschreven en zal onge twijfeld bijdragen tot een grooter vereering van den Heilige, met welk doel het boekje ok uitgegeven is. Zijn levensbeschrijving, zij het ook in het kort in het boekje vervat, al de aandacht der lezers bezighouden en de verhalen van verschillende wonderen, velke lang niet alle bekend zijn. zullen het vertrouwen In dien grooten Heilige doen oenemen. Een enkel wonder willen wij hier aanhalen: Een ander keer gebeurde er een niet min- ier groot wonder. Door stormen en slecht veer spoelde de zee voortdurend zand aan zij die het strand kermen, of er dicht oij wonen, weten hoe dat gaat, dat zich in groote massa's op de kust verzamelde en door de kracht van den wind werd het zoo hoog opgedreven, dat het op een echt ge bergte begon te lijken en op deze wijze dreigde een aigeheele verstuiving op een gegeven oogenblik het heiligdom te bedek ken. Toevalliger wijze kwam Rorik, een opperhoofd der Noormannen, daar in de nabijheid; en aan allen, die hem verge zelden gaf hij bevel, zoo gauw mogelijk dien zandberg te verwijderen. En men be- i loot den volgenden morgen met alle krach ten dit bevel uit te voeren. Maar den vol genden ochtend vonden zij dat door de verdiensten van Sint Adalbert de berg zich wel een steenworp ver van de kapel had verwijderd. En zoo bleek weer Gods goedheid, die zelfs aan een ongeloovige door duidelijke teekenen wilde openbaren, ïoe hoog Hij zijn geliefden heilige schat. Er was een priester, uit het volk der An- ;elen, Wolmarus geheeten. die gedurende het verloop van twintig jaren geen enkel oogenblik het gebruik van zijn oogen ge had had. Daarom had hij reeds vele bede vaartplaatsen bezocht en zelfs was hij in Rome geweest om het gebruik van zijne oogen terug te krijgen. Maar daar de liefde van God reeds op zoo menigvuldige en vel schillende wijzen gebleken is door de ver diensten der Apostelen stelde hij ditmaal de genezing van d^zen man uit, om de machtige voorspraak van St. Adalbert te doen bljjken. Op zijn terugtocht uit Rome unmers, kreeg hij, aangetrokken door den roep van zoovele genezingen, het verlangen observatie, gevoegd bij een gerijpte techniek, in dit opzicht buitengewoon veel weten te bereiken. Nr. 3 Jcnge geiten vormt we beginnen achter in de zaal al dadelijk een zeer tyr pisch staaltje van den schilders kunnen. De manier, waarop die beestjes gegroepeerd zijn, dat eigenaardige van den haargroei op de huid, met de stekelige, ruige, onregelmatige plokken geeft iets wezenlijks van deze dieren. We vinden dat eigene van een dier zeer ge slaagd terug in den haan van nr 6. Kippen voeren, een doek, dat als geheel uitmuntend is. Die typische houding heeft 'n liaan, als hij tokkend de kippen roept, wanneer er voer gestrooid wordt. Hoe aardig en levendig is ook die groep kippen Kippen heeft van der Nat hier verschillende malen. In nr 20, Kippenstalletje, krijgen we hiervan een klein doek tc zien. Meer bereikt van der Nat in nr. 25, Rustende kippen, dat van een warmen gloed doorstoofd is. In nr 21, herhaalt de schilder ditzelfde onderwerp Kippen op stok. De voorbeelden liggen voor het grijpen. Siesta nr 31, verplaatst ons in de wereld der eenden, waar de strekking en kromming der pooten bijzonder goed is weergegeven. Gees tig is nr 38, Het Geheim en nr 30, Het toilet, een groep pluizende eenden geeft merkwaar dig goed de eigen manier van doen. Ook de zeer bijzondere houding, wanneer zoo'n beest plotseling schrikt of door een geluid of 'n beweging zijn arbeid staakt, is den schil der niet ontgaan. Weer een heel ander beeld van een rake plastiek, geeft nr 35, Jonge Slokkers. De konijnen mogen we niet vergeten. Ook aan deze dieren wijdde van der Nat zijn liefde volle aandacht. Nr. 32, Jonge konijnen is een groep, die tot 't beste in dit genre behoort. Van de schapenstudies sprak nr het sterkst tot ons,daarnaast nr. 27, Rusturen Ook in het overige werk, hier geëxposeerd, bewijst van der Nat, welke hoogte hij heeft bereikt Boerderij (nr 2 Duinlandschap in den winter nr 1en een studie uit Spanje. de B. zoo is de strekking van den derden ter uitvoering aanbevolen maatregel dat de vier losvaste manschappen van de reddings boot te Den Helder (in 't geheel zijn er zes manschappen, van wie de schipper Bot en de motordrijver in asten dienst zijn bij de Noord- en Zuidh. Redding Mij.) door den Staat werkzaam worden gesteld op de Rijksmarinewerf te Den Helder, onder voor waarde. dat zij op het eerste bevel van den schipper tot zijn beschikking staan om ter redding van schipbreukelingen uit te varen. Een dergelijke maatregel moet toegepast worden op de bemanningen van andere, reeds bestaande of nog te bouwen en te stationneeren reddingsbooten. Voor wat Den Helder betreft, zullen de kosten voor den Staat hoogstens ƒ6000.— tot 0500.bedragen Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond haar jaarvergadering in de aula van de Ambachtsschool, alhier. De secreta ris vangt zijn jaarverslag aan met een betui ging van spijt dat nog zoovele drukkersfir ma's haar steun aan de vereeniging onthou den en niet voldoende doordrongen zijn van het nut dat deze vereeniging heeft, niet alleen voor de jonge typografen, maar voor het be drijf in het algemeen, daar jonge geschoolde krachten een bedrijf helpen opvoeren tot bloei. De heeren Joh. Vissers en M. v. d. Heyde traden op als leeraren-drukkers, de heeren D. L. Roosekrans, Jos. v. d. Berg en W. Campfers als leeraren zetters. Hun wordt dank gebracht voor de groote diensten die zij in deze functie de vereeniging in het afge- loopen cursusjaar bewezen hebben. Er waren in het afgeloopen jaar 3 zettersklassen, 3 drukkersklassen in de Nederlandsche taal. De commissie voor Lezingen, welke een paar jaar geleden op initiatief der vereeniging is geformeerd en in samenwerking met andere vereenigingen in het grafisch bedrijf wordt gefinancierd, heeft een drietal lezingen georganiseerd en een excursie, welke allen zeer in den smaak vielen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging in gunstige financi- eele omstandigheden verkeert. Het gekweek te batig saldo zal echter thans zoo spoedig mogelijk worden benut tot den aankoop van noodzakelijk materiaal voor den cursus. De aftredende bestuursleden de heeren A.L. Hengeveld en C.J. Pieters, werden bij acclamatie in hun functies herkozen. Den heer Hengeveld, directeur der Ambacht school werd in het bijzonder nog dank ge bracht voor de belangrijke medewerking die hij ook in dit jaar weer aan den cursus heeft verleend. De scheepsrampen, welke de vorige maand tengevolge van het noodweer op de Neder landsche kust hebben plaats gehad en vooral het vreeselijke lot, dat de geheele bemanning van het nabij Zandvoort ge strande Italiaansche stoomschip „Salento" getroffen heeft, zijn voor het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Vrijheids bond aanleiding geweest tot het beleggen van een vergadering, waarin door de leden harde woorden zijn gesproken over de or ganisatie van het reddingswezen in ons land. Eenparig waren zij van oordeel, dat het reddingswezen een zaak van Staats zorg moet zijn en dat ten spoedigste maat- zoowel het reddingsmateriaal als het daar bij ingedeelde personeel in een betere po sitie te brengen. Over de te nemen maatregelen wercl langdurig gediscussieerd en ten slotte werd het resultaat der besprekingen vastgelegd in een schrijven, hetwelk met het verzoek, de uitvoering van den Inhoud met bekwamen spoed te willen bevorderen is gezonden aan het Hoofdbestuur van den Vrijheids bond en aan den voorzitter van de Kamer fractie, mr. dr. A. van Gijn. In de eerste plaats geeft het bestuur in dit schrijven den wensch te kennen, dat ai geheele reorganisatie van het reddingswezen noodzakelijk is, welke reorganisatie vooral gericht moet zijn op het scheppen van een heid in leiding en commando. Voorwaarden daarbij zijn medewerking van den Staat en instandhouding van het wezen der Noord en Zuidhollandsehr Redding-Maatschappij. In de tweede plaats vraagt het bestuur totstandkoming van een behoorlijke gelde lijke vergoeding van het reddingspersoneel, hetwelk bij invaliditeit tengevolge van eenlg reddingswerk een behoorlijk pensioen moet worden gewaarborgd, evenals dat het geval j moet zijn met de nagelaten hefiretuno-nn Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen hl de tweede helft van de maand November '28. Binncnlandsche brieven P. J. Alta, Rotterdam; Administratie Messiasbode, Hier Br. v. d. Haarlemsche Krant, Haarlem Mej. M. W. M. Barger, 's-Gravenhage Bureau van De Telegraaf, Amsterdam Bureau van de Nieuwe Haar lemsche Courant, Haarlem Bureau Haar lem's Dagblad, Haarlem Bureaulist van „Het Concertgebouw", Amsterdam B. v. d. Bogaerde, Bloeniendaal Commandant Vrij willige Landstorm, Ilaarletn Mevrouw Ca- tiau van Rosevelt, Huizen bij Naarden Directie Nederl. Overzeesche Handelsver., Amsterdam Geert Dekker Mevr. M. E. J. van Engers-Aschmoneit, Den Haag J. H. Graswinckel. en Mej. L. J. H. Gras- winckel, Den Haag J. G. Huurnink, Am sterdam Heer en Mevr. de Jong, Vught Heinrich Jacoby, Amsterdam H. W. v. d. Kamp, Haarlem Mathot, Haarlem Ja. Moone, Haarlem Mej. Joh. Morsela, Haar lem Mevr. Prins-Buytendijk, Rotterdam H. de Ridder, HaarlemRed. Weekblad „Het Leven", Amsterdam Mevr. G. du Rieu-Honig, Haarlem Mej. Smit, Haarlem Joh. Schreur, Deventer Sterel en Wechge- laar, Zaandam A. Steenstra, Heemskerk Corrie Timmers, Haarlem H. Tobbe Mevr. S. A. Vries, tsterdam H. Wilmis, Hoorn C. Westerling, Haarlem Miss M. B. Weydom, Amsterdam Zemel, Haarlem. Binnenlandsche briefkaarten Wed. van den Akker, Amsterdam Mej. Beuken Albert Boxstart, Bergen op Zoom Laurens Dijksmans, den Haag firma Fran ken, Amsterdam Mej. Franken-Spronk, 3 vvello Mevr. Waals de Groot, Haarlem Mevr. A. Insinger Guépin, Utrecht Mevr. Insinger-Koenen, Delft Kleyn, Leiden G. Kuster, Alkmaar H. Maurits, Amster dam Ennio Marroli, den Haag Mej. J. Noordman, den Haag den Heer Schoten Annie Schouten, Helder C. Stiens, Am sterdam Mevr. A. Wely, Haarlem. St. Nicolaas in de St. Antoniussehool. „Sint Nicolaas komt op school!" Al weken was dit de blijde groet van de kleinen, als ze elkaar ontmoetten bij de school en op •straat. En Donderdag half twee; daar stonden reeds de eerste feestelingen verrukt en hoop vol te kijken, of de deur haast openging. Steeds grooter werd de schare, steeds blij - der en luiruchtiger het gebabbel en einde lijkdaar ging de bel en in een wip stonden allen in een rij. In het nieuwe, ruime gymnastieklokaal waren de kleintjes der eerste drie klassen vereenigd en stonden met glundere oogjes, bleeke of rose wangetjes, al naar de ge voelens in hun binnenste, op den goeden Sint te wachten. Buiten stonden de kleuters der bewaar school en aan den ingang der laan de groo- teren in afwachting. Twee uur. Daar toetert de auto. een hoera gaat op en langzaam rijdt de Sint de laan op, naar alle kanten vriendelijk buigend. Voor de hoofddeur der zaal wordt hal gehouden en angstig kijken de kleintjes eerst naar den Sint, die hun vaderlijk toelacht en dan naar den zwarten Piet, op wiens aanblik menig lipje wat gaat trillen. Maar Piet spreekt ze even vriendelijk toe en de angst is verdwenen. In het lokaal wordt een begroeting ge zongen; een paar aardige complimentjes vertellen den Sint van de vreugde over dit bezoek, en een leuk spelletje moet Sint Ni colaas toonen, dat ze ook veel prettigs lee ren op school. De Sint is overtevreden en beloont door Piet overvloedig te laten strooien, waarbij de kleinen naar hartelust grabbelen tot vreugde van den Sint en be langstellenden, waarender we op de eerste plaats den grijzen Herder der parochie noe men. Op school heeft de Sint nog voor tal van versnaperingen gezorgd. Na een danklied trok de Sint met den knecht en de bezoekers naar de bewaar school, waar het een genot was de met angst vermengde vreugde der kiemen te zien en ook daar werd gezongen en ge sprongen engegrabbeld. Speelgoed, koek en lekkernijen schonk de Sint ook nog aan het kleine grut. Daarna kwam de Hooge Gast in het gym nastieklokaal terug, waar de hocgere klassen door zang en spel hun ingenomen heid met dit bezoek te kennen gaven. Sint en zijn knecht riepen over de aardige gym- nastiekspelletjes, de lieve operette, de de clamatie en het leuke siukje, waarmee de leerlingen der naaischool de feestelijkheid eindigden, Na een slotzang betuigde de Bisschop zijn tevredenheid en beloofde terug te komen het volgend jaar en na nog een oogenblik in het gesticht vertoefd te hebben, tufte de Sint weer naar Amsterdam, waar hij nog in het Lieve Vrouwegasthuis verwacht werd. Aan den ingang der laan stonden, on danks den regen nog eenige wachtende kin deren, die nog eens juichten ten afscheid en een dankbare herinnering aan d-"ze heer lijke dag blijven bewaren. noemen naar den oud-secretaris der ge meente. dus Van der Jagtstraat. hetwelk gesteund wordt door den lieer Vooren. De heer Loerakker heeft geen bezwaar tegen de idee Van der SchootVooren, maar de naam Van Tetsstraat acht hij in dit geval doelmatiger, terwijl er in de toekomst nog wel meer straatnamen zijn te vergeven. De heer Van der Schoot trekt nu zijn voorstel in. Daar het voorstel Vermeer door meerdere leden wordt gesteund, trekken B. en W. hun voorstel in, of liever nemen het voorstel Vermeer over, dat nu aangenomen wordt met algemeene stemmen. De nieuwe straat zal voortaan heeten Van Tetsstraat. Punt. 4. Verzoek subsidie „Pro Juventute" te Haarlem. De gevraagde subsidie, groot 25.Wordt met algem. stemmen verleend. Punt 5 Verzoek subsidie Hillegomsche Har moniekapel. De heer Van Houten kan zich heel slecht vereenigen met het prae-advies van B. en W„ te meer niet. daar zij zeggen, dat het nut der vereeniging algemeen erkend mag worden geacht. Spr. vindt 400 werkelijk niet te veel. De vereeniging Is noodlijdend, heeft het geluk een directeur te bezitten, die voor een uiterst billijk honorarium de lessen 'leidt-, anders kon zij er in het geheel niet komen. Daarbij zou de kapel Zondagsmid dags concerten kunnen geven, die een nuttig effect beoogen. Ik ken een beduidend klei nere plaats, n.l. Santpoort, waar de subsidie zelfs 1000 bedraagt. Spr. hoopt, dat alsnog meerdere leden zijn gevoelen zullen deeien. De heer Klaver zou alleen willen weten, of de Harmoniekapel ook nog verplichtingen heeft. Dezen zomer heb ik n.l. iets beleefd, dat onze aandacht niet mag ontgaan. Ge woonlijk ontvangt de Kapel elk jaar van de Harddraverijvereeniging voor haar muzikale praestaties bij de Volksfeesten 125. Dit jaar echter kon de draverij niet doorgaan wegens ziekte van den burgemeester. Men vroeg de vereeniging. des middags een paar uurtjes muziek te willen geven bij de Ring- voorgeschreven. dat wij daarvoor moeten zorgen; wij hebben alleen de vraag te stel len: wat weegt het zwaarste. Mij is te Uit hoorn gebleken, waar meer woningnood was dan hier, dat bij ernstig willen wel een wöning is te vinden. Na nog eenige discussies wordt het voor stel van B. en W. met alg. st. aangenomen en dus de woningen onbewoonbaar ver klaard. Punt 9. Verzoek Bestuur Chr. Burger school om medewerking voor verandering van inrichting der Chr. Burgerschool. De gevraagde medewerking wordt met alg. st. goedgekeurd. Punt 11. uitvoering Provinciaal wegen plan. De Voorzitter licht een en ander duidelijk toe. De door B. en W. voorgestelde trans actie is tot voordeel der gemeente, daar de provincie bereid is. terstond met het on derhoud tp beginnen. De heeren Klaver en Meskers opperen be zwaren, die door den voorzitter afdoende worden weerlegd. Het voorstel van B. en \V. komt daarna in stemming en wordt aangenomen met alg. stemmen. Punt 12. Aankoop grond naast de woning van den Gemeente-secretaris. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het bijkoopen van een strook van 1. M. breedte en ongeveer 30 M. diepte tegen 8 den vierkanten Meter. De voorzitter stelt nu ter behandeling nog eenige punten aan de orde, waarbij z. .1. spoed moet worden betracht. De raad is be reid, deze te behandelen. De voorzitter deelt nu mede, dat- is inge komen een schrijven van den heer H. Veld- huijzen van Zanten, waarbij deze eervol ontslag verzoekt als ambtenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter stelt voor, dit ontslag eervol te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Er zijn 2 vacatures voor ambtenaar van dit Buitenlandsche brieven Frl. Nora Hensel, Haspe i/Westf.Frl. J. Hagen, Duitschland Signor Willy Küster, Valparaiso, ChileElida en Irma Redin, Buenos Aires Tante Toet en Iwan, Ned. Oost-Indië. Buitenlandsche briefkaarten Fam. Blairet Kooglandt, Montreux Mevr. Zeeman, Soerabaja Jongej. M. Vermeulen, Hemsce. 4 briefkaarten zonder adres. Een Tom op stapel. Gisteravond heeft in den politiepost te Overveen een bespreking plaats gehad van het bestuur der Bloemen- daalsehe Reddings Brigade met den heer Ir. H. Meier te 's-Gravenhage, en uitvinder en eonsriueteur van den beroemden Tom. het re<Jd i ogs v a a r tuig dat sinds een jaar of 6 met veel succes door de Haagsche Red dings Brigade aan het Scheveningsche strand wordt- gebruikt. Nadat de heer Meier 'n uiteenzetting had gegeven van de nieuw ste verbeteringen, die hij aan zijn Tom dacht aan te brengen, werd na uitvoerige gedachtenwisseling aan den heer Meijer óp- dracht gegeven, ten behoeve van de B. R. B. een Tom op stapel te zetten met 1 Mei als leveringstijd. Begrijpelijkerwijs kwam de ramp van de „Salento" ter sprake en naar aanleiding daarvan verklaarde de heer Meijer, op grond van ondervinding bij stormachtig weer aan 't Scheveningsche strand met de Haagsche Tom opgedaan, dat bij goede bemanning en gebruik makende van goede momenten, de mogelijkheid niet was buitengesloten ge weest, om met de Tom het wrak der „Sa lento" te bereiken toen dit door de red dingsboot niet te bereiken was. Verder werd besloten, eenig materiaal aan te schaffen, waarvan de wenschelijkheid was gebleken bij de ramp van de Salento. Arisenjubileum. Naar we vernemen, zal Dr. H. L. van Beusekom 2 Januari a.s. den dag herdenken, waarop hij zich voor 25 jaar als arts te Bloemendaal vestigde. De vele vrienden, die de dokter zich hier gemaakt heeft, zullen dien dag zeker niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Gerardus, z. van v. d. Aar-Bijnsdorp. d. i-an MolenaarRoskam. z. van de Graaff —Verhoef. Overleden: A. Kolle, 49 jaar. Gemeenteraad Vrijdagmiddag hield ae raad dezer gemeente een openbare ver gadering te 2 uur. Voorzitter mr. D. F. Pont, burgemeester, aanwezig alle radsleden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna bjj loting tot voorstemmer wordt aangewezen de heer P. de Vreugd. Punt 1. Vastelling notulen der vorige •vergaderingen. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken. Deze worden voor kennisgeving aangeno men, Punt 3. Geven straatnaam. De heer Paase zou de straat Kortzichtig heidsstraat willen noemen. De heer Klaver zou de straat Veilingstraat willen noemen. De heer Vermeer bepleit den naam Van Tetsstraat. De heer Van Houten acht den naam Bloe- menstraat, dien B. en W. willen geven ook Het volgend jaar zal liet 7a jaar geleden j nje(; goecj gekozen, spr. zou haar Vakbelang straat willen d' open. De voorzitter zegt, dat dit voorstel dateert van 23 October, toen spr. nog geen burge meester hier was. Uit een aesthetiscli oog punt kan hij zich wel met den naam Bloe- menstraat vereenigen, maar hij gelooft niet, dat 't een wet van Meden en Persen is, haar zoo te doopen.' Indien de raad een anderen nham prefereert, zou spr. zich het best met den naam Van Tetsstraat kunnen vereeni gen. Wethouder Balvers zegt, dat er 4 weken over gedaan is, wel een bewijs, dat er verschil van meen ing was over de naam der straat, hetgeen ook hier in den raacT blijkt. Na rijpe overweging werd de naam Bloemenstraat toen de meest verkieselijke geacht. De heer Van der Schoot wil de straat zijn, dat de Haarlemsche Drinkwaterleiding maatschappij, waaruit later de gemeente lijke exploitatie is gevolgd, haar exploitatie in Haarlem begon. De Haarlemmers genie ten dus al vijf en zeventig jaar van de duinwaterleiding. In dien tjjd telde Haarlem 28.000 inwo ners, nu ongeveer 115.000. De inrichting in onze duinen is keurig m orde, maar de huisvesting der bureaux aan het Spaarne nabij de Melkbrug is nog altijd zeer onvoldoende. TUTi pn k°od,cl?afVOOr de helft van het den burgerl. stand, n.l. 1 wegens het over- u e<ura£ ,?cen geweigeid werd. De jijt]en van burgemeester Wentholt en 1 we- mensehen hadden dien middag toch vrij, dus gens ^et bedanken van den heer H. Veid- verzulm van loon was er met. Het is mij huijzen van Zanten. niet te doen, de vereeniging af te kammen, B en w. steUen voor, voor de eerste va cature: 1. Mr. D. F. Pont, 2. F. J Martens. Tot stemming overgaande, wordt benoemd mr. Font met 11 stemmen. Voor de 2e vaca ture worden aanbevolen: 1. J. H. B. Balvers. 2. J. C. Schouten. Benoemd wordt de heer Balvers met 11 stemmen. Hierna stelt de voorzitter voor in de bouw verordening op te nemen een zoogenaamde welstandsbepaling, ten einde het onverant woordelijke 'eelijke bouwen tegen te gaan. De voorzitter zegt, dat deze zaak reeds be sproken is in de comaii -• van openbare werken en daar instemmii ..avonden heeft. Deze bepaling zal ook in de nieuwe bouwver ordening opgenomen worden, doch B. en W. achten deze zaak zoo urgent, dat zij meen den, haar nu reeds te moeten behandelen. Op een door den heer Meskers gestelde vraag, antwoordt de voorzitter, dat deze be paling niet geldt voor bestaande woningen. Te Uithoorn werden meermalen adviezen ingewonnen van Heemschut en deze hadden buitengewoon succes, terwijl de antwoorden vlug inkomen, zoodat men te Uithoorn spon taan besloot lid dier vereeniging te worden. Na een jaar hopen we ervaren te hebben, hoe deze bond voor Hillegom werkt. In stemming gebracht wordt deze bepaling- met alg. stemmen aangenomen, waarvoor de voorzitter zijn bijzonderen dank betuigt. Ten slotte brengt de voorzitter nog een punt ter tafel in verband met de werkver schaffing, Hfj stelt n.l. voor, nu reeds over te gaan tot het in orde maken van een trottoir aan de Leidsche straat. Te dezer zake bereikten den voorzitter reeds meerdere klachten, waaraan de abnormale regenval het zijne ook heeft bijgedragen. In stemming gebracht wordt ook dit voor stel met alg. stemmen aangenomen. Nog deelt de voorzitter mede. dat hij is in het bezit gekomen van vele klachten van het hoofd der gemeenteschool. Er is voor dit ge bouw thans een mooie speelplaats gekomen, maar het terrein ervoor is niet in orde. De voorzitter wil nu de straat tot voorbij de school doen doortrekken en trottoirs doen leggen aan beide zijden, hetgeen volgens den gemeentearchitect 1550 zal kosten. B. en W. vragen in deze machtiging aan den raad. Wil deze de zaak echter liever aanhouden, daar er nog geen rapport is van commissie van publieke werken, dan zal dit geschieden. De heer Meskers vraagt, of het niet beter zou zijn, hiermede te wachten, tot men doorgaat tot den hoek van de Wilhelmina- laan, daar is de toestand ook treurig. De voorzitter antwoordt, dat een dergelijk voorstel nog in P. W. moet komen. Het is de vraag, of daar bestrating of betumen zal worden toegepast. Daar verbetering te bren gen ligt wel degelijk in ons plan. Deze zaak het even doortrekken van de bestaande straat is van niet zooveel be teekenis. De heer Vermeer: hebben B. en W. ook gekeken bij de Boaz-sohool? Daar is de toestand evenmin in orde. De voorzitter: ik zal daar een en ander gaarne in oogenschouw nemen en hetgeen u zegt aanteekenen, maar wie het eerst vraagt-, komt ook het eerst aan de beurt. Het voörstel van E. en W. wordt nu in stemming gebracht en met alg. stemmen aangenomen. Hierna volgt de rondvraag. (Deze wordt Maandag geplaatst). doch ik achtte het toch wel gewenscht, even naar voren te brengen. De heer Van Houten meent, dat de men- schen de helft van het honorarium zouden gekregen hebben, den geheeien dag moesten spelen, velen loonverzuim zouden gehad hebben en er dus nog geld bij zou hebben gemoeten. De heer Klaver: dat is niet waar, laat ze niet zoo schreeuwen. V/e hebben nu har monica's moeten nemen, de bedoeling was slechts een paar uurtjes. De voorzitter: Ik zal geen betoog houden, hoe het nut samenhangt met de grootte dei- subsidie. Het schrijven, met verwijzing naar het vorig jaar is onjuist en de aanvrage dus formeel niet in orde. Het valt mij op, dat in de rekening die bijdrage niet is genoemd en ondanks de lage subsidie van het vorig jaar is het tekort slechts ƒ69.74. Indien we dus nu 50 meer geven dan vorig jaar is het tekort weggewerkt. Hadden ze de jaarlijk- sche 125 gekregen, dan was er zelfs een batig saldo geweest. Uit het door het col lege van B. en W. voorgestelde blijkt dus, dat we daarmee onzen plicht hebben gedaan, is er m. i. geen reden, om op het voorstel terug te komen. De heer Loerakker kan met het voorstel van B. en W. meegaan. Hij neemt echter een ander standpunt in dan de heer Van Houten, wat betreft het geven van concer ten op Zondag er. hoopt, dat dit niet- zal gebeuren al wenscht hij niet te tornen aan de bevoegdheid van den Burgemeester. De voorzitter merkt op, dat hij in dezen geen toezeggingen wenscht te doen, maar persoonlijk heeft hij geen bezwaar daarte gen, indien eëneri andef valt buiten de uren, waarop godsdienstige oefeningen ge houden worden. De heer Vermeer is blij, dat we een goed muziekkorps hebben, doch is geheel tegen hetgeen de neer Van Houten opzichtens concerten op Zondag naar voren heeft ge bracht; in dit geval zou hij zelfs geheel te gen subsidie zijn. De heer Fijma: Ik ben blij. dat de bur gemeester persoonlijk geim bezwaar heeft tegen een mooi concert op Zondag en hoop, dat we het onder zijn leiding mogen berei ken, dat de menschen niet voor een groot deel des Zondags de gemeente uittrekken. De voorzitter; In het algemeen wil ik hier iets van zeggen. Ik ben het geheel met de strekking der woorden van den heer Fijena eens en heb in Uithoorn de gunstige strekking van een en ander ondervonden. Het rumoer is daar op Zondag sterk vermindert; een en ander heeft daar beslist een gunsti- gen invloed gehad. De heer Vermeer de vraag geldt bij mij: hoe staat de overheid tegenover den dag van God? Ik zou in dat geval zelfs geheel tegen stemmen. Hier is op Zondag nooit muziek geweest en er is hier des Zondags toch nooit rumoer. De heer Loerakker: de bevoegdheid in dezen is aan u, maar ik vertrouw, dat u met de gevoelens van den Raad rekening zult willen houden. Wordt in dezen toegegeven, dan komen er ook andere dingen en we zou den den verkeerden kant op kunnen gaan. De heer Jansen is het eens met de heeren Vermeer en Loerakker. De heer Selhorst is een andere mee ning toegedaan; hij staat aan de zijde der heeren Van Houten en Fijma. Alles trekt Zondags uit Hillegom. Er moet hier een an der perspectief geopend worden en iets meer worden toegelaten, opdat we onze kinderen hier kunnen houden. Het voorstel van B. en W. komt nu in stemming en wordt met alg. stemmen aan genomen, zoodat 250 subsidie gegeven zal worden. Punt 6. Verzoek subsidie Nationale Land stormcommissie. Gevraagd wordt 50. De heer Fijma zegt. dat hij over de zaak niet zal uitweiden, doch zijn partij zal tegen stemmen. De voorzitter zegt, dat hij lid geweest is van die commissie. Persoonlijk is hij niet voor deze subsidie, doch het voorstel is gedaan door het vorig college. De heer Vermeer zegt, dat hij over deze zaak anders denkt dan de heer Fijma, doch een cemeentebelang acht hij deze zaak niet en dp - rem zal hij hoezeer sympathiseerend met den Landstorm tegenstemmen. De voorzitter; dat is ook mijn strekking. Het voorstel wordt nu in stemming ge bracht en aangenomen met 9-4 stemmen. Te gen stemden de heeren Vermeer, Fijma, Paase en Jansen. Punt 7. Bestendiging heffing schoolgeld. De regeling wordt met algemeene stem men goedgekeurd en bestendigd. Punt 8. Onbewoonbaarverklaring wonin gen Hofstraat 13. 17 en 19. De heer Fijma is sterk voor de opruiming van krotten. Als we geen maatregelen ne men, zitten ze er echter na 6 maanden nog. We dienen woningen te bouwen, om in den woningnood te voorzien, Devoorzitter zegt, deze stelling niet geheel te kunnen onderschrijven. Indien de Raad aan het voorstel zijn sanctie* geeft, behoeft u van mij niet te verwachten, dat ik het raadsbesluit niet zou uitvoeren; Ik geef u de plechtige belofte dat ze er dan uitgaan met of zonder geweld. De heer Fijma: Maar dan moeten wij zorgen, dat er woningen zijn, opdat de men schen niét op straat behoeven te worden gezet. De Voorzitter: In de wet staat nergens Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. H. Vermeulen en A. van Beek. B. Moes en T. Pol. H. Moes en A. Hageman. Geboren: z. van M. C. M. Sensvan Bruggen. d. van M. de JongRoos. z. van F. M. BrouwerRothweiler. z. van C. Keijzers—Tromp. d. van M. J. Coenen van der Pouw. d. van M. Rnsman— Schnledewind. Overleden: J. van Maanen, wed. van A Hijneman, 78 jaar. De groote Negerfilm Zondagmiddag en Zondagavond vertoont father Graven de groote Negerfilm, een missiefilm opgenomen in West-Alrika. De groote Negerfilm geeft ons een zeer juist beeld van de cultuur en de beschaving voor zoover men van beschaving kan spre ken bij inboorlingen die nog steeds in hun bananenblaren en dierenhuiden als half- wilden leven, van den missie-arbeid, die daar zeer vruchtdragend is. Gezien het groote succes elders, dat father Graven met deze film behaalde, en den geringen entrée-prijs, verwachten wij zeker beide voorstellingen een volle zaal. De opbrengst is voor de missie. Schietverceniging „Graaf Floris V" Vooi de Haarlemscne ronde wist de schietver- eeniging „Graaf Floris V" met haar eerste vijftal 931 punten te behalen, waarvan de heer H Prins als hoogste korpsschutter er 190 punten behaalde. Ook het tweede vijftal behaalde fraaie prestaties. De heer E. Schaefer behaalde hier de fraaie voor iederen 1ste klasse schut ter benijdenswaardige seri^ van 181 punten! Het eerste vijftal schoot voor de nationale competitie in haar eerste ronde, knielende houding, 483 punten, wat een niet minder fraaie prestatie is. De R. K. Bewaarschool Naar wij verne men is tot oderwijzeres aan de nieuwe R.K, Bewaarschool, mej. C. Braun aangesteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14