KENNEMERLAND W.B.-THEATER p ~1 IJ r 1 1 J J j n H n Plaatselijk nieuws De Bloembollenveiling „Beverwijk" .Voorgevel L j %RDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 3 bijkantoor van de N, Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 SANTPOORT IJMUIDEN nik. VELSEN BEVERWIJK V. Peperstraat De Koerier van den Mont-Cenis VLAMMENDE WATEREN Maciste R.K.S.V. „D.E.M." i' Een belangrijke uitbreiding bij „Kennemerland b'b'b jj iiYlHTuWIjI' tl 'J a iiftflïflYB~l BL0EMB0LLENVEILIN6 „BEVERWIJK 3F =3 (él R K Coop- TUINDE R5VE REEN 161 N6„ EEN NE E1ERL AND ÏÏÏÏf ZANDVOORT Gemeentezaken Radio-genoegens INGEZONDEN '«sonalia Door de Ned. vereemging Armenzorg en Weldadigheid is inge- w „Permanente Commissie inzake de "«ding van verzorgers voor onmaatschap- Uken en maatschslppelijlc-zwakken". Secre- ns dezer commissie is mr. M. J. A. Moltzer e Santpoort. 'Hbraak boerderij De afbraak van de bierderü aan den Zeeweg te IJmuiden- is gegund aan den hoogsten inschrij- den heer S. Waterdrinker te Bever- BUiten dienst gesteld Gisteren is door ?e Politie de passagiers-autobus van den i*er V. welke standplaats heeft op het Wll- -Hspiein, buiten dienst gesteld. De politie tot dezen maatregel moeten overgaan, '°°rdat de benzinetank, welke in de bus bevestigd, lek was, zoodat de benzine door den wagen verspreidde. Bfopaganda vergadering Maandag a.s. «ai "paga-iiua vcigauciuts des avonds te 7.30 uur een belangrijke _l_ hoi „"•bodering zijn in het achterlokaal van het K Vereenigingsgebouw, voor de leden den R. K. Metaalbewerkersbond, afd- Ruiden «ehalve het huishoudelijk artikel, dat dien v5nd zal worden behandeld, zal tevens een worden gehouden door den hoofdbe- JUrder Th. Steinmetz. k. Vrouwenbond In de benedenzaal de eerw Zusterschool zal Maandag- ;''opci a s te half acht een lezing met licht eden worden gegeven over den eerw. 'ter Donders, welke lezing zal worden ge lden door een Eerw. Pater Redemptorist. H bestuur van den R. K. Vrouwenbond ?°°Pt dat alle leden deze mooie en leerzame bïrig zullen bijwonen. Toor de bemanning van de „Insulinde" ,'s blijk van waardeering is door de Ems •"ts-Gesellschaft te Emden aan de Noorcl- Zuidholl Reddingmaatschappij te Am- ^tdam een som geld gezonden, met verzoek t in overeenstemming met het gebruik J1dcr de bemanning der „Insulinde" te ver telen. .Besmettelijke ziekte In de week van :i November1 December heeft zich in deze -c 1 geval van roodvonk voorgedaan.' a. een lid der Schattingscommissie voor de Inkomstenbei astlng b. drie leden der Commissie van Overleg voor de ambtenaren; c. drie leden der Commissie van Overleg voor de werklieden; d. een lid der Commissie van toezicht o# de openbare Fröbelschool; e. een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. 2. Voorstel tot vaststelling van een veror dening ex-artikel 4, eerste lid, 3e der Hin derwet. 3. Vaststelling rekeningen dienst 1927. 4. Aanbieding begrootingen dienst 1929. 5. Voorstel tot herziening der jaarwedde van den hulpbode. 6. Voor-stel tot het wederinvoeren van me- terhuur en tot verlaging der gasprfjzen. 7. Voorstel tot vaststelling der huurprijzen der woningen aan den Wijwermeerweg. 8. Voorstel tot vestiging van een dagnij verheidsschool voor meisjes. 9. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tot ontruiming van een gemeente woning. 10. Voorstel tot vaststelling der loonen der slachthuisknechts. 11. Mededeelingen en ingekomen stukken. En hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" Prijsnoteering van 7 December. Spruiten 10—23; Witlof 16—20; Uien 7—9 Wortelen 34; Bieten 6 per K. G.; Bloemkool 10—15; Boerenkool 36; Groene kool 3—6; Roode kool 2—8 Gele kool 4^-6 Knollen 2—8 p. st.; Prei 5—15; Selderie 6—12; Pieterselie 4—10; Wortelen 918 per bos; Andijvie 65—1.10 per kist. Stichting van een daghuishoudschool In de raadsvergadering van 28 September j.l. werd een crediet toegestaan voor de ver andering en inrichting van het perceel Gast huissteeg no. 5 tot Nijverheidsavondschool voor meisjes. Bij de daaromtrent aan den raad gezonden voordracht hebben B. en W. doen weten, dat zij spoedig in de gelegen heid hoopten te zijn, den gemeenteraad om trent de vestiging van een daghuishoudschool nadere mededeelingen te doen. De commissie van toezicht op de gemeente lijke Nijverheidsavondschool voor meisjes heeft onlangs gewezen op de wenschelijkheid van vestiging in deze gemeente van een dag huishoudschool. Ook B. en W. zijn van die wenschelijkheid doordrongen. Het groote be zwaar was echter dat de kosten dezer school voorloopig geheel voor rekening der gemeente Ontruiming wegens huurschuld. Mei nSang van 8 October j.l. is door de gemeente ijl J. Bout een woning verhuurd aan den yykermeerweg no. 31, voor een huurprijs tl 3.85 per week. Deze huur is volgens ^reenkomst aangegaan bij de week, met h11 opzeggingstermijn van een week. Aan- Nen Bout slechts gedurende een week Sr heeft betaald en weigert de achterstal- ':?e huur te betalen, hebben B. en W. bij Sloit dd 19 November j.l. door een deur- barder de huur tegen 3 December j.l. opge- Tot heden heeft Bout voormeld woonhuis Q? .niet ontruimd. overeenstemming met het advies van Sen juridischen raadsman stellen B. en W. raad voor tegen Bout een rechtsvorde- in te stellen tot ontruiming van het buurde. Gemeenteraad - De raad dezer gemeente Sdt een openbare vergadering op Vrijdag S i4 December a.s., des namiddags te :*art over 7 uur. ten gemeentehuize. Ge agenda vermeldt: 1. Benoeming van: VRIJDAG, ZATERDAG. ZONDAG EN MAANDAG, des avonds 8 uur het buitengewoon schitterend en boeiend filmspel PITT ALUGA-FILM In de hoofdrol de populaire filmheld Dit zegt allesEen sublieme film ZONDAGMIDDAG HALF 3 Hoofdnummer: met MARY CARR Buitengewone sensatiefilm, spannend tot den laatsten meter. Wij zeggen niet te veelOnze productie is eenig Ons Cinemaorgel illustreert zou komen. Momenteel worden reeds sedert 1 October 1925 de kosten der alhier bestaande Nijverheidsavondscholen voor meisjes t.w. de gemeentelijke en de R.-K. avondschool geheel uit de gemeentekas bekostigd, ofschoon telken jare op toekenning van Rijkssubsidie werd aangedrongen. Bij brief van 3 Juli j.l. hebben B. en W. bij den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen nog eens met klem aangedrongen op het verleenen van Rijkssubsidie voor beide scholen over het jaar 1929. Zij hebben bij dezen brief aan den Minister medegeedeeld, dat zij, bij toeken ning van subsidie voor de avondscholen, voornemens waren aan den Raad voor te stel len in deze gemeente een daghuishoudschool te vestigen en deze kosten voorloopig geheel voor rekening der gemeente te nemen. Als antwoord daarop ontvingen zij van den Mi nister d.d. 22 November j.l. mededeeling, dat Zijne Excellentie de aanvrage om Rijkssub sidie voor de avondscholen in gunstige over weging zal nemen. De Rijkssubsidie voor de gemeentelijke avondschool wordt door B. en W. geraamd op ongeveer ƒ2400, terwijl bij eventueele sub- sidieering ten behoeve van de R.-K. avond huishoudschool, de gemeentelijke bijdrage zal verminderen met rond 1000. Uit dien hoofde zal dus rond 3400 vrij komen voor andere doeleinden. Ofschoon de lokalen van het perceel Gast huissteeg no. 5 nog niet zijn verbouwd, lijkt het B. en W. toch gewenscht om de dag school reeds met ingang van 1 Januari a.s. te openen. Voorloopig behoeft men behalve de bestaande kookschool slechts te be schikken over een schoollokaal. B. en W. hebben de toezegging gekregen, dat hiervoor een lokaal va nde bijzondere lagere school aan de Meeresteijnstraat kan worden gebe zigd. Het is hun voornemen om den leider der avondschool voorloopig tot 1 September 1929 de leiding te geven van de dagschool. Op dien datum kan dan een directrice wor den aangesteld. De kosten der dagschool, na aftrek van de verschuldigde schoolgelden, zijn voor 1929 be groot op f 2250.—. De netto-kosten ten be hoeve van het Nijverheidsonderwijs worden mitsdien door deze regeling voor de ge meente niet hooger. In verband met een en ander stellen B. en W. den raad voor om, ingaande 1 Ja nuari a.s. in deze gemeente te vestigen een Dagnijverheidsschool voor meisjes (Huishoud school) St. Nico laas in de R.K. Fröbelschool Door de goede zorgen van het damescomité, had St. Nicolaas een uitnoodiging ontvan gen om een bezoek te brengen in de R. K. Fröbelschool aan de Koningstraat, De Sint heeft aan die vriendelijke invita tie gevolg gegeven en Woensdagmiddag zijn intocht gehouden. Hij werd feestelijk ontvangen door een 350-tal kinderen, dat in de ruime speelzaal stond opgesteld in spanning wachtend op hetgeen zou gebeuren. De kinderen hadden in de dagen, die 5 December voorafgingen, vele mooie Sinterklaasliedjes geleerd, aardi ge spelletjes ingestudeerd, enzt, waarvan ze, ter eere van den Sint, een aantal af wisselend lieten hooren en zien. Zoo lieten zij zich van hun besten kant bekijken, teneinde den hoogen gast gunstig te stemmen en diens gulle gevingsgezind- heid gaande te maken! Sinterklaas bleek zeer tevreden. Alvorens hij echter van zijn spreekwoordelijke goed heid liet blijken, gaf hij een reeks wijze lessen en werden een paar ondeugden ernstig onderhouden. Een bengel had thuis het kippenhok opengezet, terwijl een ander te groote be langstelling had getoond voor een kist met appelen op de Meer. Dan was er nog een spijbelaar, die zelfs in tegenwoordigheid van den Sint niet verlegen werd. De ernstige vermaningen leidden tot hevig berouw, dikke tranen en spontane beloften van beterschap. Hierna bracht de Sint een bezoek aan de kinderen in de klasse-lokalen, waar hij met t milde hand versnaperingen en geschenken uitdeelde. Onnoodig te zeggen, dat het voor de kin deren een leuke middag was. Het was een prachtig geslaagd Sinterklaasfeest, waarin wij organisatrices alle hulde brengen. Onderaf deeling St. Jozefgezellen, Beverwijk Contributie betalen des Zaterdagsavonds na 8 uur en Zondags na de Hoogmis in de Gezellenzaal. Programma 9 Dee. Z. P. C,—D. E. M. D. E. M. 2—A. D. O. 2 A. D. O. 3-D. E. M. 3 D. E. M.-juniorenVitesse-junioren. Het eerste elftal gaat naar Amsterdam, om Z. P. C. te ontmoeten. Op eigen terrein werd reeds met 4I gewonnen, maar deze uitslag was wel wat geflatteerd. Men is dan ook in het D. E. M.-kamp lang niet gerust en er zullen er velen zijn, die D. E. M. niet meer dan een gelijk spel zullen durven toedenken. Laten wij echter hopen dat zij alle krachten zullen Inspannen om zoo mo gelijk beide punten mee te nemen. Wordt er gewonnen, dan is de volgende week de wedstrijd D. E. M.—V. I. C. van het groot ste belang, gezien zij beiden dan 1 verlies- ount hebben. Komaan D. E. M.-ers, het bes te beent ie voor. De reserves ontvangen A. D. O. 2, dat nog reen enkel winstpunt heeft weten te beha len. D. E. M. 2. dat momenteel de 2e plaats bezet, zal zich wel hoeden om ook maar éèn puntje af te staan. Laten zij het echter niet te licht opnemen, want juist daardoor is al menig elftal gesneuveld en wij verwachten hier zeker een overwinning. Het derde elftal, dat nog ongeslagen is, gaat op bezoek bij A. D. O. 3. Zij zullen er zeker prijs op stellen .ongeslagen te blijven en minstens 1 punt mede te nemen of mis- -ehien wel allebei. Tot slot spelen de junioren tegen Vitesse- junioren. Het elftal van Vitesse is ons on bekend. dus een voorspelling niet zoo mak kelijk. Vooruit jongens, de puntjes thuis hoor. J. F. B. Opdracht Het uitvoeren van de niet onbelangrijke electriciteitswerken, als ook de levering van de ornamenten voor het Open baar Slachthuis zijn door het gemeente bestuur opgedragen aan de N.V. Electro- Technisch Bureau v./h. C. Nijman en G. Visser. Opdracht -Door de N.V. S. de Wreede Co. te Sassenheim is aan Gebr. de Weyer, installateurs te Beverwijk opgedragen het leveren en installeeren der centrale ver warming met 2 stuks Gazogeenketels der Firma Doesburg en Zonen te Tegelen in het nieuw te bouwen bollenhuis te Sassenheim. Een interessante lezing Voor de leden van den R. K. Kring zal op Donderdag 13 December a.s. des avonds om 8 uur in hst K.S.A.-gebouw, Prof. Dr. A. Bessemans, medisch Hoogleeraar te Gent, een voor dracht houden over: „Het standpunt der positieve Wetenschap ten opzichte van het spiritisme". Aan de voordracht is verbonden een pseudo-spiritistische se&nce, waarin Prof. Bessemans met behulp van een „medium" de gebruikelijke trucs zal demonstreeren. W. B. Theater Het programma van het W. B. Theater (Witte Bioscoop! bevat voor de voorstellingen van Zaterdag, Zon dag en Maandag een prachtig hoofdnummer genaamd „De Koerier van den Mont-Cenis." In deze schitterende Pittaluga-film wordt de hoofdrol vervuld door niemand minder dan Maciste, die zich in deze prachtrol zich van zfin beste zijde laat zien. De geschiede nis verplaatst ons naar het kleine dorpje Saint Martin, gelegen op de helling van den Mont Cenis. In een klein huisje leeft de koerier van den Mont Cenis, Jean Thibaut (Maciste) gelukkig en tevreden met zijn vrouw en dochtertje. In een buitengewoon boeiend verhaal, dat zich afspeelt ten tijde van Napoleon, maakt men kennis met de verdere lotgevallen van den trouwen Koe rier, die het slachtoffer wordt van de lage intriges van een laag individue. Het is een prachtfilm, waarin Maciste als de held van het verhaal, een bijzonder mooie rol speelt. In de middagvoorstelling van Zondag wordt vertoond de groote, buitengewoon sterke speelfilm „Vlammende Wateren," een prachtige sensatiefilm vol bijzonder boeien de momenten met Mary Carr en Malcolm Mc. Gregor in de hoofdrollen. r u Zooals wij gisteren reeds gemeld hebben is 1 de ledenvergadering van de R. K. Coöp. 'Tiindersvereeniging „Kennemerland" beslo- V.n tot stichting van een nieuwe veilinghal "JP het terrein naast de bestaande veiling gebouwen aan de Breestraat te Beverwijk ^elk terrein gedeeltelijk reeds in 1920 en zoover betreft het gedeelte aan de Bree- i(*aat in 1928 door de vereeniging was 'ingekocht. Hierboven reproduceeren wij een teekening 'in den gevel aan de Breestraat, zooals deze f na de verbouwing en uitbreiding zal uit een. Deze uitbreiding is er een van groote be tekenis. De groote nieuwe veilinghal zal het geheele Vein beslaan. Het oude pakhuis zal worden gebroken. Alleen het winkelhuis aan de Reestraat blijft bestaan. De nieuwe hal krijgt een oppervlakte in I^aal van 750 M2. Zij is aan de straatzijde 3 meter breed om onmiddellijk voorbij het winkelhuis, een breedte van 18 meter te krijgen. De lengte bedraagt 44 meter. Er zal ruimte zijn om 7 a 8000 manden bollen te plaatsen. De hal heeft een ijzeren bekapping met glas afgedekt. Ruimte en licht is er dus in overvloed, ook voor een eventueele bloemen veiling, bloemententoonstellingen eet. De nieuwe hal wordt in verbinding ge bracht met de bestaande vëilinghallen. Zoo wordt b.v. de toegang naar de z.g. binnen- veiling, bloemententoonstellingen etc. verruimd én zoodanig verbouwd, dat de oude hal één geheel vormt met de nieuwe hal. Hierin wordt voorts een vrijhajngende rond gaande ballustrade aangebracht, met een oppervlakte van 350 M2, welke ballustrade wederom één geheel zal vormen met de be staande in de oude hal. De totale opper- vlakte wordt dan 600 M2. De voorgevel van het bestaande gebouw aan de Breestraat verdwijnt om plaats te maken voor een nieuwen gevel met toren, waarin de veilingbei wordt opgehangen. De nieuwe gevel krijgt een breedte van 24 M. en heeft twee ruime ingangen, één voor de exportveiling en een voor de bollenveiling. Op de verdieping is een veiling-zaal voor de bollenveiling geprojecteerd, met een op pervlakte van 260 M2 en waarin voor on geveer 300 personen plaats is. Er worden vaste banken aangebracht. Hiernaast komt nog een zaaltje, waarvan de bestemming nog niet definitief is vast gesteld, terwijl er voorts een buffet zal zijn, een gemakkelijk te bereiken telefooncel, toi letten etc. Door het wegbreken van een tusschen- muur verkrijgt de toegang naar de export veiling meer ruimte, welke waarschijnlijk be nut zal worden voor een tweeden snelweger voor de aardbeien. Door de verbindingen tussehen de ver schillende hallen zoo ruim mogeliik te hou den. zal men gemakkelijk «n de eene hal in de andere kunnen rijden en omgekeerd. Bij inrichting van een bloemenveiling zul len dus de bloemen vanuit de nieuwe hal onder de klok kunnen worden verkocht, om vervolgens in de groote oude hal aan den exporteur te worden afgelever, die daar al le een pakplaats vinden. Vermelden we nog, dat ook de uitrij aan de zijde van de Meerstraat verbeterd wordt. Zooals uit dit alles blijkt, wordt dit een uitbreiding van groote beteekenis en krijgt de Tuindersvereeniging „Kennemerland" en de Bloembollenveiling „Beverwijk" (door „Kennemerland" en „Vrije Veiling") 'n voor treffelijk ingericht veilinggebouw. Het ontwerp van den bouw is vervaardigd door den architect den heer B. W. Lan- gendijk te Wijk aan Duin. Men hoopt spoe dig de aanbesteding te kunnen houden. Ver wacht wordt, dat het werk in April 1929 gereed zal kunnen ziln Personeel. B. en W» wijzen er den Raad op, dat beslo ten is den heer A. G. W. N. Muller, wegens opheffing van zijne betrekking als klerk bij Publieke Werken met ingang van 1 Maart 1929 op wachtgeld te stellen en dat verder besloten is hem ingaande 1 Januari 1929 voor een half jaar te benoemen tot tijdelijk klerk der bedrijven. Ter voorkoming van moei lijkheden stellen B. en W. voor te besluiten, dat de heer Muller ingaande 1 Januari 1929 reeds onder toezicht komt te werken van den Directeur der Bedrijven op het salaris, dat hij thans geniet, zijnde 2500.en dat hij dat salaris behoudt tot 1 Maart, op welken datum dan zijn wachtgeld ingaat, en dat hij dan een salaris krijgt, berekend naar 1600.per jaar. Aangezien er geen beslissing is genomen over de betrekkingen van boekhouder van het grond- en woning bedrijf, waarvoor de heer Muller afzonder lijke betaling krijgt, die begrepen is in zijn salaris van 2500.stellen zij voor die betrekkingen met ingang van 1 Maart 1929 op te heffen, daar die werkzaamheden dan komen bij den Directeur der Bedrijven. Straatbelasting De raadscommissie, die benoemd is om rapport uit te brengen over het heffen van een straatbelasting deelt den raad mede, dat zij nog eenigen tijd zal noodig hebben om over deze aangelegenheid volledig te adviseeren. Als hare meening maakt zij nu reeds kenbaar, dat het totaal der uit de straatbelasting te ontvangen bedragen niet hooger gesteld mag worden dan ƒ50.000. Autobus Aan den raad wordt ter ken nis gebracht een afschrift van een brief van Gedeputeerde Staten dezer Provincie aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen over de aanvrage om concessie van een auto- busdienst ZandvoortAmsterdam v.v. Aan de Directie wordt bericht, dat de beslissing op die aanvrage wordt aangehou den tot Gedeputeerde Staten een oordeel kunnen vormen over de aanstaande zomer dienstregeling op het traject Zandvoort HaarlemAmsterdam. Onder de aandacht wordt gebracht, dat het gemeentebestuur van Zandvoort de aanvrage niet zal hand haven, indien het spoorwegtraject Haarlem Zandvoort wordt geëlectrificeerd. Concierge gebouw bedrijven B. en W, stellen den raad voor het eervol ontslag van E. Bol, als concierge van het gebouw der bedrijven, dat wegens opheffing van zijne betrekking zou ingaan 1 Maart 1929 te doen ingaan 1 Januari 1929 en hem met ingang van dien datum op wachtgeld te stellen. Badman Aan den raad wordt machti ging gevraagd sollicitanten op te roepen voor de betrekking van badman bij de bad inrichting in perceel Groote Krocht 10, stoken van de centrale van dat gebouw en schoon maken van dat perceel op eene jaarwedde van resp. 1000.ƒ150.en ƒ500. Politie Den raad wordt ter vaststelling aangeboden eene nieuwe verordening rege lende de inrichting der gemeentepolitie te Zandvoort. Volgens die verordening zal het vaste personeel, behoudens den commissaris, bestaan uit 1 inspecteur, 1 adjunct-inspecteur en 12 agenten. Gedurende het badseizoen kunnen worden aangesteld ten hoogste 6 tijdelijke agenten en een tijdelijke klerk. Een dienaar van politie moet van 15 Septem ber tot 15 April 48 uur per week dienst doen en den overigen tijd van het jaar 60 uur. Er is een overgangsbepaling in gemaakt, dat de functie van de thans nog in functie zijnde inspecteur en de functie van Brigadier van politie gehandhaafd blijven tot 1 Januari 1930. In het begeleidend schrijven deelen B. en W. mede, dat de voorzitter in zijne kwaliteit als Hoofd van de politie geen ver antwoordelijkheid kan aanvaarden, wanneer besloten wordt de functie van een inspecteur op te heffen en die niet aan te vullen door b.v. een adjunct-inspecteur. Er is de opwacht- geldstelling gevraagd van personeel, uit het oogpunt van bezuiniging. Maar volgens een berekening met het duurder wordenvoorde gemeente, want in de plaats van degenen, die op wachtgeld gesteld worden,moet ander, lager personeel benoemd worden, zoodat de gemeente dan èn salaris èn wachtgeld zal moeten betalen. Gemeente-woningen Door verschil lende bewoners van de gemeente-woningen te Bentveld is verzocht om ontheffing van de verplichting om een vergoeding te betalen voor het ledigen der beerputten, daar hun perceelen reeds geruimen tijd zijn aangesloten aan de rtoleering der gemeente Bloemendaal. B. en W. stellen den raad voor afwijzend op dat verzoek te beslissen, daar behalve het ledigen van de septietank, dat door de ge meente Bloemendaal geschiedt, voor rekening der gemeente Zandvoort de bestaande putten, waarop de tank aangesloten is, 2 maal moeten geledigd worden. Bergplaats B. en W. stellen den raad voor aan D. van der Mije alhier van jaar tot jaar de te Bentveld naast den politiepost gelegen bergruimte ondershands te verhuren tegen een huurprijs van 52.per jaar. Onderwijs Bij raadsbesluit van 28 Juni 1928 werd de vergoeding vastgesteld, j waarop de bijzondere schoolbesturen over de jaren 1925, 1926 en 1927 ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 recht hadden. In verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, waarin wordt medegedeeld, dat de vergoeding pas vastgesteld kan worden, wanneer de desbe treffende gemeenterekeningen zijn vast gesteld, wat nog niet geschied is, stellen B_ en W. den raad voor, dat besluit in te trekken Begrafenisrechten B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan eene verordening tot heffing van rechten van het begraven van lijken op de Algemeene begraafplaats. Vol gens die verordening zal verschuldigd zijn voor het uitsluitend recht van H ven van lijken voor onbepaalden tijd >n graf ruimte I 200.en in een gian uim'te II 100.en voor het recht van begraven voor den tijd van 10 jaren 50.Verder wordt er nog in bepaald, wat verschuldigd is voor het begraven van lijken in het algemeen "it en het recht dat verschuldigd is in ver band met den leeftijd van den overleden persoon. Burgerlijke Stand Van 30 November 6 December. Ondertrouwd: W. van den Man en S. M. Joren A. Koldenhof en J. J- Joren A. Kuik en H. Faap. Getrouwd S. Limburg en G. Lieber- mann K. Faap en W. G. den Otter. Gemeeenteraad De Burgemeester heeft een openbare vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort belegd op Dinsdag, 11 December 1928, des namiddags te 7 Vj uur ter behandeling van de volgende agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van bewoners der gemeente woningen te Bentveld om ontheffing van betaling voor het ledigen van beerputten. 3. Verzoek om te huren een bergplaa s naast de Politiepost van de" gemeente-wonin gen te Bentveld. 4. Vaststelling eener suppletoire begroo ting dienst 1928. 5. Voorstel tot intrekking van het besluit betreffende verleening van vergoeding krach tens art. 101 der L. O. wet 1920 voor de jaren 1925, 1926 en 1927 voor de bijzondere lagere scholen. 6. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning regelende de inrichting der gemeente politie alhier. 7. Voorstel tot vaststelling der verorde ningen op de heffing en invordering van rechten voor het begraven op de algemeer.e begraafplaats alhier. 8. Voorstel tot wijziging van artikel 6 der Verordening regelende het beheer van het gemeentelijk Gas- en Waterleidingbedrijf. 9. Voorstel om het ontslag en op wacht geld stellen van den concierge E. Bol te doen ingaan 1 Januari 1929. 10. Verzoek om machtiging tot het op roepen van sollicitanten voor badmeester, stoker der centrale verwarming en voor het schoonhouden van het perceel Gr. Krocht 10. 11. Behandeling der Gemeentebegrooting voor 1929. Biet ligt in de bedoeling deze vergadering voort te zetten op Woensdag, 12 en Vrijdag 14 dezer des namiddags 7'j uur. Zandvoortsche Reddingsbrigade Het be stuur van de Zandvoortsche Reddingsbrigade verzoekt ons te willen melden, dat hare mid delen 'door de strandingen op Zaterdag 24 Nov. en Maandag 26 Nov. 1.1., zooals te be grijpen valt, veel hebben geleden, en zij wekt daarom allen, die met haar werk sympathi- seeren, op, om door het schenken van giften, zoowel in geld als in natura lkleeding. sok ken enz.), van hun medegevoelen blijk te geven. Giften worden gaarne ingewacht bij d<- heeren Dr. Willems en P. van der Meij, Marnixstraat 10. Aanbesteding. B. en W. besteedden giste ren aan: Het wijzigen en geheel herstraten van het wegdek der Brederodestraat (pl.m. 21000 M2) met bijkomende werken; een en ander met bijlevering fan. quennasttegels en banden. Ingekomen waren 13biljetten. Laagste inschrijver was de heer H. van Zunderd Petten (N.B.) voor f 25.492. Hij knipte ijskoud de draden door Over het huis van A. A. de W. liepen dra- 'en. daar aangebracht door de Radio-centrale te Velsen. Zijn vrouw had op 'n goeden mld- lag toegestaan, dat die draden er kwamen en 'aar hadden ze beiden nu al twee maanden -pijt van. Die draden hingen namelijk niet itil en ze maakten voortdurend een lawaai als een kruiwagen over een plank met een oiepend wiel, aldus de W. Zevenmaal had de W. gevraagd de draden weg te halen, ze venmaal was antwoord uitgebleven. Toen hakte hij den knoop door en som meerde de Centrale op een kwaaien dag: vóór 7uur namiddag te zorgen, dat liet leluid weg was, anders knipte hij de zaak ortweg kapot. De politie had hem toen medegedeeld, dat mik een feit strafbaar was, maar daar scheen -lij zich niet om te bekommeren. Zonder de Centrale de gelegenheid te geven ïp zijn dak te klimmen, knipte hij de draden :apot, waardoor de aangeslotenen van de Tadio-Centrale dien avond alle stations door ilkaar hoorden, natuurlijk tot hun groote er- iernis. De Centrale „nam" de zaak ook niet. omdat ze veel klachten had ontvangen en kwam dit moderne geval voor onzen po- itierechter. De vertegenwoordiger van de Centrale, C. M„ getuigde dat zü aan verd. had voor- lesteld een paal in zijn tuin te plaatsen, waardoor het euvel zou zijn opgelost. Hiervan .vilde hij echter niets weten. Nadat de draden waren stuk geknipt, begaf -jet. zich naar de W.; hem werd toegestaan voorloopig twee draadjes te leggen, totdat er een andere oplossing gevonden was. Men ziet dus, dat verd. niet zoo heel kwaad was, per -.lot van rekening. De Officier wil nog geen beslissing nemen, imdat eerst door getuigen moet komen vaststaan, dat verd. geweigerd heeft, de men- -hen van de Radio-Centrale op zijn dak toe te laten. Get. C. M. verklaarde, dat een neclat van verd. er bij stond, doch verd. kan :ich met geen mogelijkheid herinneren, wie ->f dat geweest kan zijn. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Geachte Redactie, Wil mij het genoegen doen, dit schrijven te plaatsen als bemerking op de artikelen van de heeren Schneiders en Vintges, niet om mij te mengen in een gedachtenwisseling, die de verwarring betreffende de verhouding tussehen gesproken en geschreven Hol- landsch slechts kan vergrooten, maar ter bescherming van ons zelf en onze jeugd, die straks aan haar opvoeders rekenschap zal vragen over genoten opleiding. Door de zeer uiteenloopende en dikwijls pijnlijke waardebepaling van wat als beschaafd of onbeschaafde taal moet worden gekwalifi ceerd, heeft de invloed van de phonefische idee in de schrijftaal bij volwassenen en daarna bij de jeugd tot volslagen anarchie geleid. Dat moet, voor wat de jeugd betreft, nu maar eens uit zijn. Wij, deeluitmakend van het gewone, niet artistieke, maatschap pelijke leven, eischen, dat de geschreven taal onzer kinderen niet worde beheerscht door willekeur, maar gebaseerd zij op een consequentie, gemitigeerd door algemeen aangenomen gebruik. Dit moge het ant woord zijn niet op de vraag, wat de Midc :{- bare School van de Lagere School vra g«, maar wat onze normale samenleving eisc ii. U dankend en met hoogacl ting, W. v. d. WIJNFERSSE, class, dr*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15