LEEKEPREEKEN R.K Ver.Voor Eer en Deugd" Garde Meubles, Bnlten- landsehe transporten. BUREAUX:NASSAULAAN49 dit nummer bestaat uitvier bladen EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17027 DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Van sprookjes en vertelsels Voert effectenorders uit aan binnen- en buitenlandsche beurzen. Sluit prolongaties. Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier Het roemloos einde van een Cadillac De chauffeur reed snel door Verdacht van verduistering Een berooving' Een doodelijke messteek in de borst Een schip in de Maas gezonken Een stuk zeedijk van Texel verdwenen Door de tram overreden Historisch blijspel Nog goed afgeloopen Een internationale credietbrieven-verval- scher gearresteerd De man met vele namen Voornaamste Nieuws Barometerstand 9 uur v.m.: 762, vooruit. J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. V/H VAN HULST Den Haag Haarlem Alexmderpl. 1-25 Maerten i. Heemskerks!!. 25a Tel. 13025 Tel. 15166 Oude man verdronken De kostganger De vlieger, die niet opging Een noodlottige vergissing Typhus te Arnhem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENT IEN 35 ct. p. regale VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing} elke regel meer 15 ct-, bij eooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbeo den tekst 60 cL per regel, ft Alle abonné's op dit Wad zijn ingevolge uc veiicaeinigsvuorwiwueu ji Sc..te.e ongcaoiuKMieia cot wenten door f yen oy een ongeval meun n dij vernes van een tiand, ffOC wgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU.'" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i OU." doodelijken afloop; lZsiU.'een voet of een oog; 1 IL*J. bij verlies van een f Eft biJ 'n breuk raa Aft -,bU verUes T- 1 JU.'" been of arm; 1 *41. anderen vinger. AANOIFTF MOF"' OP STRAFFE VAN VF*?I.IFS VAN A' F rr?r'"1'r"<! UïTFPLIJK voet of een oog; 11Uii*" duim of wijsvinger 264 Er is geen rijker en grenzenloozer gebied •lan het gedachtenleven. Een enkel woord, gebaar, een zweem van een herinnering is vaak voldoende om onze verbeelding in vlam te zetten als een vonk een heidebosch: niets is bij machte om den overal om zich Brijpenden brand te blusschen. Zoo bestormde ons dezer dagen de toch Zoo oude en telken jare terugkeerende St. Ni- colaasviering met een aantal vragen, die elk op zich weer een geheel probleem bevat ten: wat is toch het bekoorlijke, het onster felijke In dit kinderfeest, ook voor groote tnenschen? Waarom maken wij met dit en zooveel andere vertelsels onzen kinderen iets Wijs, bewust wetende, onwaarheid te spreken? Is er geen gevaar, dat wij de opgroeiende jeugd later een te harde teleurstelling be rokkenen; dat wij haar vertrouwen in ons schokken en twijfel wekken ook aan dingen, die geen verzinsels zijn? Waarom zoekt de ihensch blijkbaar van nature den waan, den «hoonen schijn? Waarom klampt hij zich aan illusies vast en schuwt hij de werkelijk heid? Lijkt de groote massa niet op het kind en zijn de wijzeren verplicht het zoo spoedig mogelijk uit het droomenland te trekken in de nuchtere werkelijkheid? Zoo ja, waar ligt dan de grens tusschen ideaal en illusies? Of zijn er geen idealen? Welke is tegenover dit, alles de taak van opvoeders, ouders, leiders an voorgangers in het sociale en godsdien stige leven? Ziedaar een vlaag van gedachten, welke ♦én blik op een als bisschop verkleeden man, **rgezeld van een zwarten knecht, kan op roepen, vragen, die om oplossing roepen en die zich bij ieder antwoord vermenigvuldigen. Vertienvoudigen in nieuwe vragen en pro blemen. Het uitgangspunt van deze vragenreeks is hiet nieuw; door tal van paedagogen Is de kwestie van het sprookjesvertellen aan kin deren al reeds jarenlang van alle kanten bekeken. Laten wy er toch nog een enkel Woord over zeggen, om te gemakkelijker te komen tot die andere vragen, welke ons altijd Interesseeren en waarover te peinzen en te spreken wij niet gemakkelijk moede Worden. Allereerst een opmerking in het voorbij- gaan. Hebt gij er wel eens over nagedacht, dat feesten als dat van Sint Nicolaas, van den versierden Kerstboom, elders en ook hier meer en meer in zwang komend, in deze overigens om hun nuchterheid zoo beruchte landen zooveel aftrek hebben en zoo harts tochtelijk onderhouden worden? Nergens méér bloeit de folklore dan in de Oermaansche, Vlaamsche, Normandische en Scandinavische landen. Nergens ook is de sage meer geliefd dan in het noorden; ner gens vindt men zulke uitnemende kinder dichters, sprookjesvertellers en fantasierijke verhalers als in de Vlaamsche, Duitsche en Noorsche landen. Men zou juist de gloeiende verbeelding zoeken in de meer zui delijke streken, waar de zon straalt en de boomen eeuwig groen blijven. Waarom vin den wij ze meer in de winterlanden? Het verschijnsel i£ niet moeilijk te verkla ren. De verbeelding, zoowel van kind als van volwassene, heeft een bepaalde sfeer noo- dig om op de gewenschte wijze actief te zijn. Onwaarschijnlijke verhalen, spookhistories en griezel vertellingen hebben het meeste succes la de schemering van een olielamp aan een •pen haardvuur op een winteravond. Den volgenden dag zouden zij het niet meer doen, wanneer hetzelfde gezelschap buiten, op een tuinbank gezeten, er naar moest luisteren, terwijl de zon op middaghoogte straalde. Zoo heeft het Nederlandsche kind graag het sprookje van St. Nicolaas, rijdend met zijn paard over de daken en spiedend door den schoorsteen, vergezeld van zijn met zware ketenen rammelenden knecht aanvaard, om dat in den tijd der viering van het kinder feest de dagen kort en triestig, de avonden lang en donker zijn. De wind giert dan in deze lage landen door de schoorsteenen, klopt tegen de vensters en rammelt rond de daken. Het kind voelt zich dan enkel maar veilig vlak bij moeder en onder 't lamplicht. Overal elders kan alles wonen en huizen, wat men| het wil wijs maken. En de sproke van denl goeden Sint, die op zijn naamdag heel del stad bezoekt, de braven loonend en de stou ten straffend, wordt juist zoolang aanvaard, als het verstand niet krachtig genoeg is om de verbeelding in bedwang te houden en op den langzaam rijzenden twijfel aan de on mogelijkheid om met een paard over daken te rijden, door schoorsteenen, uitmondend in brandende kachels, te kruipen en van vele duizenden kinderen precies te weten, wat zij gaarne wenschen, wat zij tot belooning of straf verdiend hebben, om op al die onwaar schijnlijkheden een krachtig „neen, dat Is onmogelijk, dus onbestaanbaar!" te doen hooren. Zoo is het verklaarbaar, dat de sproke en de sage, dat de schoonste kinderfeesten en volksgebruiken juist in deze landen met lange winters, met veel storm, mist en regenvla gen, zoo zeer in eere konden komen. En hoe kunnen wij, speciaal tegenover onze kinderen, het vasthouden aan dergelijke tradities verantwoorden? Is het niet gevaarlijk onaen kleinen iets wijs te maken, waarvan wij hun later de onwaarheid moeten vertellen, wanneer zij deze al niet uit zichzelf, eerder, ontdekt hebben? Zal hun vertrouwen in ons niet geschokt worden en zullen zij zich niet gaan afvragen, of „de groote menschen" het in het algemeen niet zoo heel erg nauw met de waarheid nemen? Ziedaar allerlei vi-agen, welke vooral in deze eeuw van het kind, de eeuw van ontle ding en zielkundige analyse de hoofden van tal van paedagogen hebben beziggehouden en tot uitvoerige gedachtenwissliengen in op voedkundige periodieken hebben geleid. Was het wel noodig, daaraan zooveel druktlnkt te besteden? De zaak lijkt zoo eenvoudig en men zou haast geneigd zijn, al die geleer de heeren en dames, die zooveel zwaarwich tige betoogen over zulke onderwerpen kun nen houden, er van te verdenken, de zaak zelf nooit in de practijk met normale kin deren onder normale omstandigheden onder zocht te hebben. Het gaat er mee als met zooveel zooge naamde problemen in de kunst, waarover men '.voeger nooit hoorde, om de eenvoudige reden, d'at, zoolang de kunstenaar de natuur volgt en zich bij haar aansluit, alle moei lijkheden haar eigen natuurlijke oplossing vinden. Niet zoodra wendt hij zich van de natuur af, of hij verwart zich met al zijn 'otgenooten in een onontkoombaar labyrinth Volg het kind in zijn ontwikkeling van de eerste jaren af met tact en eerbied'ige op lettendheid, zooals het tegenover ontluikend leven past en geen moeilijkheid zal zich voordoen. Is het mogelijk, het heel kleine kind uit te leggen, dat spelen met lucifers gevaarlijk is, dat een mes in een kinderhand ongelukken kan maken? Neen; wanneer de k'rine poezelhanden in een onbewaakt cogenblik zulke verboden waar bemachtigd hzb'oen, dan neemt men het eenvoudig met een groot, afschrikwekkend woord' af. En in het kinderhoofd daagt een schemering van: er is speelgoed voor kinderen en voor groote menschen; ieder op eigen terrein! Xs het mogelijk, op al de honderden vragen van den opgroeienden weetgierige te ant woorden? Niemand, die er aan denkt! Toch Is het verkeerd, al dat vragen maar steeds af te wijzen met den idooddoener: dat zal je later wel begrijpen, als je grooter bent! Zulk een afwijzing moet uitzondering blijven. Veel bevredigender is een verkla ring, waar een heel klein deel van de waar- ïeid met veel mooie woorden gegeven wordt, sn wel in zooverre, als het kinderverstand bij machte Is te begrijpen en te omvatten. Svenals wij het kind geen tien kilo- last laten dragen, evenmin belasten wij zijn geestelijk vermogen met dingen, die het niet vatten kan. Wij geven het kind het beste wat wij hebben, maar alleen dat, wat het zonder schade verdragen kan. Zoo vraagt het kind van nature om verteringen. Ieder normaal kind is verzot op vertelsels. In zijn onderbewustzijn is er wel iets, dat zegt, dat Klein Duimpje en Moeder de Gans geen historische figuren zijn; maar evenmin als het zich er rekenschap van geeft, dat de pop en de speelgoeddieren d'oode dingen zijn, wanneer het er tegen praat en er mes omgaat, evenmin vraagt het naar de his torische echtheid van Asschepoes of Rood kapje. Zulke dingen laten het normale kind ten eenen male koud; het vraagt slechts stof voor zijn rijke verbeelding en is dankbaar voor alles, waarmee men het heerlijke rijk van zijn fantasie stoffeert. Niet anders hebben wij te doen met de 3t. Nicolaas traditie. Wij laten onze kleinen opgroeien in de oude overlevering. Zij ge nieten er van; zij leven In die eerste De- cembérdagen met fonkelende oogen de uren van den dag met blijde spanning door en gaan 's avonds slapen, vol hoop en verwach ting. En de feestdag zelf brengt de vervul ling van zoete droomen. Bij het doorbreken van het verstand groeit de twijfel vanzelf Zij ontwaken uit droomenland, langzaam aan. Ook die droom gaat, met de andere uit de kinderkamer, voorbij. Zij spreken met ons, ouderen, over hun ontdekking. Zij la ten ons merken, dankbaar te zijn voor onze vertrouwelijkheid, waarbij geen zweem van verwijt, argwaan of geschokt vertrouwen te bespeuren valt. Integendeel! Als „groote kinderen" helpen zij het geheim voor de kleineren bewaren; zij ontvangen de mooie traditie, dat is het levensgeluk, uit onze handen in hunne jonge handen en dragen ze over aan een nieuw geslacht Dat is het mooie van het zich steeds verjongen de leven. En zoolang wij daaraan vasthou den, zullen wij nimmer stuiten op onop losbare problemen. De benauwendste vraag stukken zijn die, welke wij ongevraagd in onze overspannen hersens opwerpen. Laten wij dit in volgende beschouwingen ook ten opzichte van tie andere vragen na der vaststellen. HOMO SAPIENS. Leden en belangstellenden worden herinnerd aan 't Plechtig Lof met feestpredikatie en Toewijding aan Maria. Zondagavond 7 uur in de Josephkerk (Jansstr.) Allen worden verzochtde gezangen mede te zingen Het Hoogheemraadschap „Noord-Hollands Noorderkwartier" vergadert Woensdag 12 December. De begrooting voor het dienstjaar 1929 sluit wat den gewonen dienst aangaat in ontvangst en uitgaaf op 1.315.840 en wat den buitengewonen dienst betreft, in ontvangst en uitgaaf op 6.140. Wegens de stijging van de belastbare op brengst der gebouwde en ongebouwde eigen domman, die 200.000 meer bedraagt dan het vorig jaar, konden de heffingspereenta- ges wederom iets verlaagd worden. Voor de gewone uitgaven kon het percentage van 4.83 op 4.74 worden teruggebracht; voor de dek king der watersnoodkosten van 1.92 op 1.86. Voor de verbreeding en verbetering dei- wegen is in totaal uitgetrokken een bedrag van 203.430, terwijl 111.620 bestemd is voor gewoon onderhoud der wegen, in totaal dus 315.050, waarvan 44.000 uit den dienst 1928 en 12.500 als bijdrage uit het Wegen fonds. *Het is de bedoeling de te verbeteren weg- vakken te verbreeden en te voorzien van een ingewalste laag steenslag, afgedekt met een waterdichte afdekking van spramex met split. Het wegenplan voor de komende vier jaren zal de begrooting jaarlijks met 90.000 be lasten. Wanneer dit plan is uitgevoerd, zullen de daarvoor in aanmerking komende wegen van voldoende breedte en voor het verkeer doelmatige verharding zijn voorzien, die be trekkelijk weinig aan onderhoud zal kosten. Voor de verbetering van den Oostzanerdyk, waardoor een goede verkeersweg wordt ver kregen tusschen de Zaanstreek en Amster dam, is uitgetrokken een bedrag van 88.000, waaronder begrepen is het vermoedelijk batig saldo ad 44.000 van den dienst 1928. Het is de bedoeling het resteerende deel van dezen weg in 1929 geheel te voltooien. Een gecompliceerd geval met merkwaardige ontknooping. Donderdagmorgen kwam een heer uit Steenwijkerwold met zijn Ford uit de rich ting Meppel op weg naar Zwolle ter hoogte van het Plankenloodsje, ongeveer halfweg het eenzame kilometerslange rechte stuk in den straatweg ZwolleMeppel, toen een van de kinderen even wilde uitstappen. Het Fordje werd aan den kant- van den weg gezet. Even later kwam, zoo vertelt het Hbld., met een voor dat weggedeelte geenszins on gebruikelijke snelheid eveneens uit de rich ting Meppel een Cadillac. De bestuurder meende dat het Fordje gewoon doorreed' en wilde het passeeren. Eerst op het allerlaat ste oogenblik zag de bestuurder dat de Ford stil stond. Toen was het echter te laat cm nog voldoende uit te halen; de Ford werd aangereden, met het gevolg dat het linker- achterwiel er afgerukt werd. Door de botsing schoot de Cadillac den weg over. Vlak voor de botsing kwam uit de richting Zwolle een nieuwe Studebaker van een heer uit Dedemsvaart. Deze zag het na derend ongeluk, stopte, maar kon het on geluk niet meer voorkomen, de voortsnel- lend'e Cadillac vloog bovenop de Studeba ker en vernielde dezen wagen totaal. Het dochtertje van den bestuurder van de Ca dillac werd licht aan het hoofd gewond' door een splinter van de voorruit en een der heeren klaagde over pijn aon den schouder. De d'riewielige Ford werd nasi- Zwolle gesleept het overschot van de Stu- deb'alcer naar Meppel. De eigenaar van de Cadillac verkocht den wagen van f 13.OC0 ter plaatse aan een slooper uit Zwolle voer f 100. De slooper prutste er een half uurtje aan en reed er mee weg Gisteren is te Delft de heer B. op den Rotterdamschen Weg nabij de Lijmfabriek, waar hij per motorrijwiel reed, door een vischauto uit IJmuiden, bestuurd door V. Klein, aangereden en over den weg geslin gerd. De heer B. werd ernstig aan het hoofd en een knie verwond en zijn motorfiets finaal vernield. Per politieauto werd de gewonde naar het gasthuis vervoerd. De autobestuurder, die na de aanrijding snel was doorgereden, werd onder Rijswijk aangehouden. Te Arnhem is aangehouden de administra teur van de woningbouwver. „De Volks woning" aldaar, waaromtrent de Arnhem- sche gemeenteraad heeft besloten tot overneming van huizencomplexen. De ver dachte is ter beschikking van de justitie gesteld, verdacht van verduistering, en in het Huis van Bewaring opgesloten. In het midden van de vorige week werd een bewoner uit Utrecht, toen deze zich bevond in Amsterdam, beroofd van een be drag van 800.—. Thans is, naar wij verne men, de vermoedelijke dader te Helmond ge arresteerd. De aangehoudene blijkt te zijn een beton werker uit Helmond, die op 28 November, toen de berooving geschiedde, in Amsterdam is geweest. Na zijn terugkomst te Helmond viel het op. dat de man veel geld uitgaf en dit wekte den argwaan van de marechaussee. 3ie op de hoogte was van de in Amsterdam gepleegde berooving. Weliswaar ontkent de man, zich aan diefstal te hebben schuldig- gemaakt, doch hij is door den kastelein her kend als degen die den beroofde heeft ge volgd, toen deze zijn café verliet. Zooals aangenomen wordt, heeft de ver dachte uit Helmond den Utrechtenaar diens portefeuille ontrold, na eerst den man half bewusteloos te hebben geslagen. Beide mannen verkeerden onder den in vloed van sterken drank. De aangehoudene zal ter beschikking van de justitie v/orden ge steld terzake van diefstal met geweldpleging. Een tweetal jongelieden uit Nijkerkerveen kreeg, naar de „Stand." meldt, te Nijkerk twist, waarbij een hunner een mes trok en zijn tegenstander een steek in de borst gaf. De getroffene werd bij Dr. v. L. binnen ge dragen. Een der longen was geraakt. Het slachtoffer is overleden. De dader is ge arresteerd. Gisterochtend is in de Maas te Maastricht het schip „Deux Soeurs", dat met een lading- kalksteen van Maastricht naar IJmuiden on derweg was, gezonken, nadat het tegen de ijzeren spoorbrug was opgevaren en een lek bekomen had. Door den snellen stroom was het niet mogelijk, het vaartuig aan den wal te brengen. De schipper kon zich nog bijtijds met vrouw en kinderen met een roeibootje in veiligheid stellen. Van Texel meldt men aan de ,.N. R. Ct.": Aan de Zuidkust van Texel is over een lengte van veertig meter de dijk plotseling in de diepte der zee verdwenen. Door de hevige stormen en de daarmee gepaard gaar»e harde vloeden is de dijk ter plaatse waarschijnlijk ondermijnd. Op enkele plaat sen staat voor den dijk tien meter water Een paar duizend zakken zijn aangevoerd om met zand te worden gevuld. Hiermee en met steenen zal men trachten den dijk te herstellen. ■Eenige jaren geleden is de glooiing van het Homtje eveneens plotseling In de diepte verdwenen. Gisteravond geraakte de 12-jarige Hendri- kus Schonewill onder de goederentram te Erika. Een der beenen werd ter hoogte van de knie totaal verbrijzeld. Nadat dr. Stukje aldaar hulp had verleend, werd de ongeluk kige voor amputatie van het been naar Groningen vervoerd. De „N. R. Ct." schrijft: Dramatis personae; Sint Nicolaas in vol ornaat, rijdend in een auto; Zwarte Piet; de chauffeur. Plaats van handeling Rotterdam. Tijd: 4 December 1928. Figuranten: talrijke jeugd. Terwijl de Heilige Nicolaas minzaam buigt en wuift met de hand, staat eensklaps de auto stil. De chauffeur doet vergeefsche pogingen er weer gang in te krijgen, en besluit met een in deze heilige omgeving detoneerenden vloek, die wil zeggen: de motor vertikt het! St. Nicolaas blijkt modern-technisch aan gelegd. Hij stapt uit, zet den mijter af, de poneert zijn bisschopsmantel op de straat, zoo mara op een hoopje, enlicht eenige oogenblikken later onder den auto. De gedachtewisseling tusschen Heilige en chauffeur geschiedde niet in het Spaansch. Gisterochtend reed in de Cartesiusstraat te Den Haag een auto plotseling in op een klasse schoolkinderen die daar liepen onder toezicht veil een «onderwijzer. Vier kiuderen werden door den auto tegen den grond geworpen en kregen lichte ver wondingen. Drie hadden slechts schaafwon den opgeioopen, de vierde, een dertienjarig meisje, had echter een enbelfractuur. De gewonde kinderen zijn aan den Centralen Post van den Geneeskundigen Dienst ver bonden en vervolgens naar hun woning over gebracht. Het bleek, dat de chauffeur niet op de hoogte was met de wijze van chauffeeren met een Ford-auto. Aan zijn onbekendheid met de constructie moet het ongeluk te wijten zijn. Volgens berichten uit Duitschland en Frankrijk is de recherche te Parijs er in ge slaagd aan te houden den bekenden interna tionalen oplichter Charles Louis Dupont de la Tour. De politie van verscheidene West- Europeesche landen zocht reeds gedurende een jaar naar dezen persoon ter zake van een lange reeks frabrificatiën en oplichtingen, waarvan hij verdacht wordt. Ook in Nederland heeft de politie nog enkele dingen met den heer Dupont de la Tour af te rekenen. Indertijd is in het Alge meen Politieblad een kort relaas gegeven van misdrijven inzake waarvan zijn opsporing verzocht werd. Nu hij in Parijs is aangehouden kunnen nog de volgende bijzonderheden over zijn optreden hier te lande medegedeeld woren: Op 23 Februari j.l. werd aan het bijkan toor Utrecht der Amsterdamsche Bank een credietbrief aangeboden op Grace's National Bank of New-York ten name van den heer Fowjer. De credietbrief was groot 10.000 dollar. Te New-York was echter reeds voor een aanzienlijk bedrag getrokken eveneens te Parijs, terwijl den vorigen dag te Rotter dam nog 2000 dollar was opgenomen. De credietbrief wees nog een saldo aan van 5300 dollar. De aanbieder verlangde van de Utrechtsche bank uitbetaling van het restant en bood ter legitimeering een buitenlandsch paspoort aan, afgegeven te Triest ten name van Fowler. De bank betaalde het bedrag uit en zond den credietbrief via het hoofdkantoor te Amsterdam naar New-York. Toen kwam al spoedig het bedrog aan het licht. Inderdaad was door Grace's bank een credietbrief ten name van Fowler afgegeven. Maar den eige naar was dit stuk tegelijk met zijn paspoort in Parijs ontstolen. Toen hij dezen diefstal bemerkte was het reeds te laat en had de dief in Holland het stuk reeds verzilverd. Een nader onderzoek der handteekeningen op den credietbrief en op het laatst getee- kende kwitantie bewees, dat deze dan ook niet klopten. Veertien dagen later 7 Maart j.l. werd aan de Incasso-Bank te Amsterdam aangeboden een credietbrief van de National Citybank of New-York, bijkantoor Genua, ten name van Charles Louis Dupont de la Tour, groot 50.000 dollar. Uitbetaling werd gevraagd van 10.000 dol lar. De Incasso-bank weigerde echter dit bedrag uit te betalen, daar de handteekenin- gen niet geheel klopten. Zy wenschte eerst ïeferenties omtrent den aanbieder te nemen. Dit gebeurde 's morgens om half tien. Om kwart over tien werd de credietbrief aangeboden bij de Rotterdamsche Bankver- eeniging te Amsterdam en uitbetaling ver langd van 8000 dollar. Deze bank maakte geen bezwaar en betaalde den aanbieder uit 500 dollar, 2000 Marken en 17.000 gulden. Om kwart over twaalf werd de brief by het Haagsche kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging aangeboden en hier be taalde men 11.500 dollar uit, omgerekend als 28.000. Om 2 uur 's middags werd de credietbrief by de Nationale Bankvereeniging te Utrecht aangeboden en hier werd 23.000 uitbetaald. Den volgenden dag 8 Maart vervoegde zich de aanbieder bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam en nam nog maals 17.000 dollar in ontvangst. In totaal was dus binnen twee dagen op den brief opgenomen ruim 46.000 dollar. Bij de Nationale Bankvereeniging te Utrecht had men zich echter vergist en 1000 te weinig uitbetaald. De aanbieder van den credietbrief had zulks niet bemerkt en daar bij de bank geen adres van hem bekend was, schreef men aan de bank te Genua, welke de credietbrief uit gegeven had. Het antwoord van de Genueesche Bank luidde, dat er ten name van Dupont de la Tour een credietbrief was afgegeven tot een bedrag van slechts drie duizend dollar. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat „drie duizend" veranderd was in „vyf dui zend". Dit was op een buitengewoon kun dige wijze geschied zoodat het bedrog haast niet te ontdekken was. Het signalement klopte precies met de beschrijving van den persoon, die zich indertijd voor Fowler had uitgegeven, Alle pogingen om dien pseudo-Fowlcr, Alias Dupont de la Tour te vinden, haddon geen succes. De afdeeling Falsificatiën te Amsterdam stelde een onderzoek in te Genua, maar ook dit had geen resultaat. De ware indentiteit heeft men dan ook nog niet kunnen vaststellen. Naast de reeds ge noemde namen geeft de thans aangehoudene zich ook nog uit als Rode, als Court. Hil, als Dupierre of als Legrand. Waarschynlyk heeft hy een handlanger, Bellamini genaamd De politie vermoedt, dat hy een Roemeen is. Wanneer zün nationaliteit vaststaat, zei de Nederlandsche Justitie zyn uitlevering vragen. Charles Dupont de la Tour, biykt te z'jn een Roemeen, genaamd Froimescu, op 5 Fe bruari 1900 te Boekarest geboren, die in een hotelletje in de Rue de Saint Dldier 12 lo geerde onder den naam van Paul Maxim. Zyn arrestatie is geschied op aanwyzing van particuliere detectives, die reeds langen tyd geleden door verschillende banken en o.a. ook door de American Express Cy. te Am sterdam met de nasporing van den oplich ter zijn belast. Niet alleen Froimescu, die reeds bekend heeft de diverse Nederlandsche en Zwitser- sche bankinstellingen te hebben opgelicht, is gearresteerd, maar ook zijn vriend en me dedader, de 29-jarige Roemeen Lupesco, die te Parijs onder den naam Michael logeerde. Gisteren zouden beide mannen, die de cre- dietbrieven vermoedelijk by een Berlyn- schen chemigraaf hebben laten vervalschen, ter beschikking van de Parysche justitie worden gesteld. Inspecteur Kallenborn van het Bureau der hsc;. Centrale Inzake falsificaties heeft zich naar Parys begeven voor het verkrij gen van officieele gegevens, waarna, zoodra deze zyn binnengekomen, de uitlevering der beide aangehoudenen zal worden gevraagd. De Tweede Kamer heeft de behandeling der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beëindigd. Over deze be grooting zal Dinsdag gestemd worden. De minister van Waterstaat heeft de commissie van advies inzake de verkeersver- betering geïnstalleerd. De bekende internationale oplichter, Charles Louis Dupont de la Teur, is gear resteerd. Stresemann en Briand naar Lugano aige- reisd. De partijraad van de Centrumpartij stelt de verkiezing van een triumviraat voor. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lant&amsmoeten mor. gen worden opgestoken om 4.15 en over. morgen op 4.15. Een 74-jarige man is, vermoedeiyk dcor de duisternis en den slagregen misleid, in het water van de Prinsengracht te Amsterdam geraakt en daaruit gehaald door eenige bur gers. Een dokter constateerde den dood, waar op het lijk naar het Binnen-Gasthuis is vervoerd. Te Woensel is een kostganger van van A. in de Lynbeekstraat er van door met mede neming van 1200. Dezer dagen kwam een dame uit België per tram te Zundert aan, en aldaar uitstap pend, liet zy haar taschje, waarin een ta- meiyk groot bedrag aan geld, in de tram lig gen. Spoedig bemerkte zij dit echter en trachtte zy haar eigendom weer in haar bezit te krügen, doch tevergeefs, het taschje was niet gevonden. Zij gaf haar pogingen niet zoo spoedig op en kwam by informatie de namen te weten van twee personen, die te Zundert uitstapten, toen zy de tram verliet. Dezen ontkenden echter het taschje te hebben gevonden. Nu zat er niets anders op, dan de marechaus sees met het geval in kennis te stellen, die op hun beurt het onderzoek voortzetten, met het resultaat, dat een der bewuste personen, die te Ginniken woont en te Zundert werk zaam is, kon worden gearresteerd. Een on derzoek te Ginniken, ten huize van zyn meisje, zekere R„ bracht n.l. het taschje voor den dag. De man bekende daarop, dat hy het taschje aan zy* meisje had geschonken en het geld zelf gehouden. Het bewys van Ne derlanderschap van de bewuste dame, dat ook in het taschje zat, had hy in den tuin bij zyn baas te Zundert begraven, waar het inderdaad werd gevonden. By het instappen in de tram had hy het taschje dadelijk opgemerkt en hy was er schielyk op gaan zitten, waarna hy het hei melijk in zyn zak had gemoffeld. Te Rijsoord is op den Ryksstraatweg een zekere A. Huizer, wonende te H. I. Ambacht, overreden door een stoomtram, die in de richting van den Middeldyk reed. Den man werd een been afgereden en hy bekwam ver der zoodanige verwondingen, dat hy byna onmiddeliyk overleed. H., die met nog een anderen persoon op den straatweg naast de trambaan liep, moet op een gegeven moment, toen hij de tram hoorde naderen, op de trambaan zyn gesprongen, daar hy meende, dat het een auto was, die hem op den straatweg achterop reed. Sedert eenigen tijd komt in Arnhem eet aantal typhusgevallen voor. In het geheel zijn er thans reeds 16 personen aan typhus iydende. De patiënten worden gedeelteiyk thuis en in de barakken verpleegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1