Stadsnieuws 8 DE AMSTERDAMSCME CHEQUE-KOERSEN Z'N LEVENSVERZEKERING Het doorgaand verkeer in Haarlem Telegrafisch Weerbericht Heringa Wnthrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties M Sluit men bij EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ZATERDAG 8 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 De R.K. Kerk aan de Amsterdamstraat Agenda 9 December Onder water Haarlemsche Sportvereen. „De Kampioen" De asfalteering van de Jans straat en de omlegging van de N.Z.H.T.M. Het R.K. Krankzinnigen gesticht te Noordwijkerhout Rembrandt-Theater Een fietsendief met een knagend geweten Houten keet afgebrand Is de brug aan het Z.-B.-Spaame niet meer noodig Des winters als *t koud is DAMMEN DE GODSVRUCHT TOT St. ADELBERTUS De verbetering en aanleg van wegen in Haarlemmer meer Audiëntie Sl-ifzuideriiuis MAHRTENS Barteljorisstr. 16 Tel. Nc. 10756 Apxkiop-Veeg Stofzui jers f 175 - Brand in de Hoofdmanstraat Personalia R. K. Bond van Werkgevers in Electro-Techinsche bedril ven BURGERLIJKE STAND De verkeersagent op zijn troon Verkeersongevallen Auto te water Alweer de drank Ernstige autobotsing op den Heerenweg Personalia Een brutale oplichter De aanrijding op den Heerenweg De Hollandsche Landelijke ruiters Auto-botsing in de Gen. Cron'éstraat LAATSTE NIEUWS De Fransche luchtvaart Uitbreiding influenza- epidemie De stakingson 'lusten in Columbië Diefstal van kerkgoederen Twee kinderen overreden en gedood MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBA.MK Haarlem - Amsterdam MARKTNIEUWS Den 25sten April van het volgend jaar zal het 25 jaar geleden zyn, dat de R. K. Kerk aan de Amsterdamstraat door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier plechtig werd inge wijd I St. Josephsgezelienvereeuiging. Jansstraat 59. Van 12—2 uur en van 7—10 uur geopend Van half 10 uur verplichte opkomst 8 uur Spaarkas. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur Het gezelschap Casino te Brussel, „Princess Charming". Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen. Waaggebouw, Spaarne Van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel". Kaart. Kegelbond, Tempellerstraat 35 Van 12half zeven uur en van 812 uur kegelwedstrijd. Terwijl men op vele plaatsen in ons land moet vechten om het water van het land te houden, volgt men hier de omgekeerde we reld en haalt men het water op 't land Maar 't betreft hier 't terrein, waarvan sehaatsenliefhebbers hopen, dat 't dezen winter lang moge dienen, om de schaatsen- rij-genoegens te kunnen genieten, nl. de ijs baan aan de Kleverlaan. Door goede samenwerk'ng is de stagnatie, welke er gekomen is in het rijden op de home trainers spoedig opgeheven. Zoodoende zal er morgen 9 December begonnen worden Agenda 10 December met de competitie voor de Sijpestein C. S- 'bekers. Er wordt gereden in drie categorieën n.l. A. Klasse, B. Klasse en Juniores. De wedstrijden worden gehouden bij den heer Kosen, Tempeliersstraat 56. Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Bestuur Pluimveevereeniging 8 uur Propaganda- club Vrouwenbond 8 uur Bevolkings bureau. St. JosephsgezeUenveree.niging. Jansstraat 59. Van 810 uur Clubavond damclub „Ten G" Repetitie Rederijkers „St. Gene- sius". Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uui N. V. Italiaansche Opera „Carmen". De Kroon 8 uur Propaganda-avond W aschindustr ieelen. Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoor stellingen. Stadhuis, Oude Raadzaal Tentoonstelling Waaggebouw, Spaarne Van 10 uur vm. tot 4 uur n.m. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel". Apotheekdiensten De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door Duym en Keur, Keizersstraat 6, Tel. 10378. en de firma H. Remmers en Zn., Kruisstraat 20, Tel. 10354. St. VINCENTTUS* BIBLIOTHEEK Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 8 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van naif 8 tot 8 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Reystraat 17: Dinsdag- en Vrij dag. De E.N.E.T. gaat van den Jansweg af en ook de smalle Jansstraat uit. De dubbele tramlijn is jaren lang een hindernis geweest en het gat van de Jansstraat nabij de Groote Kerk was telkens geheel verstopt, als een tramrijtuig in of uit ging. Nu de E.N.E.T is opgeheven, zullen ein delijk ook de Jansweg en de Jansstraat ge- asphalteerd worden. De a.s. opheffing van deze trambaan heeft de asphalteering ja renlang tegengehouden. Ook de verlichting zal verbeterd worden en de trottoirs zijn in orde gemaakt, zoodat deze parallelweg van Kruisstraat en Kruisweg binnenkort, dunkt ons,een Haarlem waardige straat zal zijn. Naar onze meening zal er echter eerst nog een beslissing moeten genomen worden of de N.Z.H.T.M. door de Jansstraat zal rijden. Het is beter die vraag nu onder het oog te zien, dan de beslissing over eenige jaren tte nemen, want het opbreken van het asphalt zal, indien men dan tot verleg ging besluit, niet meevallen. Het plan om de „gele tram", komende üit Den Hout door de Groote Houtstraat, voor taan niet meer door de Smedestraat te laten gaan. is uitgegaan van de directie der N.Z.H.T.M., die daarmede aan wen- scherp van Haarlems gemeentebestuur tegemoet meende te komen. Sinds lang toch is 't een doorn in het oog onzer stadsbestuurders, dat de N.Z.H.T.M. door de drukste winkelstraten van de stad loopt en men heeft al eens voorgesteld de route van de N.Z H.T.M. naar Parklaan, Nas. saulaan en Ged. Oude Gracht te verleggen. Maar voor dit denkbeeld voelde de tramdi rectie heel weinig, want het vervoer door het centrum van de stad is uit commercieel oogpunt verreweg het vetste. De directie van de tram meende ech ter, dat verlegging van de N.Z.H.T.M. naar Jansstraat en Jansweg een gedeeltelijke oplossing zou zijn van het verkeersvraag- stuk, omdat het tramverkeer on Kruisweg en in Kru'sstraat dan tot op de helft zou verminderd woeden. Immers zouden de uit Den Hout komende trams daar niet meer pnnseersn. Ook in de Smedestraat, waax altijd veel voertuigen staan, zou dan de tram verdwiinen, wat een groote verbe tering zou zijn. Een oogenblik scheen het. alsof ons ge meentebestuur voor de verlegging van die tram wel wat voelde, toen het de huizen op den hoek van de Jansstraat en Groote Markt n.l. Het Haasje, het Hof van Holland en den winkel van Engelgeer aankocht. Het schijnt echter, dat er tot nu toe geen beslissing is genomen en toch dr'ngt de tijd. omdat de Jansstraat geasphalteerd zal worden. Initiatief in deze is van de tramciirectie niet te wachten, naar de lieer Burgersdiik ons mededeelde, want de N.Z.H.T.M. heeft bij omlegging va nde baan absoluut geen belang. Wel veel kos ten voo— de verleng ng. Het gemeentebestuur zal dus moeten besluiten. Misschien is het, bija'""~n 1e tram wordt verlegd, cok wel wenschelijk dan het éénrichtingsverkeer voor voertu'gen in te voeren. V-n het station af zouden de voertuigen dan langs Kruisstraat, Kruis weg en Be-*-" -aat moeten gaan en van de Groote Houtstraat uit hun weg door Jansstraat en over Jansweg moeten nemen. Misschien zijn er bezwaren tegen deze oplossing, maar zij lijkt ons toch wel de overweging waard. Vooral nu er een belang rijk werk zal uitgevoerd worden. Wegens groote vorderingen der werkzaam heden, werden bij het in aanbouw zijnde R.K. Krankzinnigengesticht voor Vrouwen te Noordwijkerhout 150 werklieden tegelijk ontslagen. In het Rembrandt-nieuws waren twee se ries projecties, die bijzonder fraai waren: de actueele Etna-uitbarsting en een tocht in de arctische zone. In een lange reeks telegrammen, dagen achtereen, mitsgaders nadere bijzonderhe den en verhalen van ooggetuigen, worden we door de dagbladen op de hoogte gehouden van een geweldig natuurgebeuren als de uit barsting van een lavakrater is. Enkele foto's geven een beeld van de aangerichte ver woestingen. Maar sterker dan de lectuur en Je enkele opnamen spreekt de film, die het ontzettende van deze onheilstichtende uit barsting in beeld brengt: vluchtende men- •;chen, instortende huizen en de enorme, vookende, gloeiende lava, die zich langzaam voortbeweegt en op zijn weg vernieling en verderf brengt. Imposant door hun vorming, geweldig door hun omvang zijn de ijsvelden aan den Noordpool. De stoomboot, die voor onderzoek in de Poolzee vaart, lijkt zoo ellendig klein in deze ontzagwekkende omgeving. De glooi ende en elders steile ijsvelden, ijsmuren, de drijvende ijsmassa's geven een indruk van de geweldige natuurkrachten, die hier werken. De nummers 3 en 4, De Bedrieger Be- Irogen en Malligheid zijn de titel van het laatste nummer spreekt voor zichzelf van luchtigen, comischen aard. Vóór het hoofdnummer verscheen ten too- neele de humorist Bart Elfering, dien wij het meest waardeèren konden in zijn laatste nummer: de dans door de eeuwen heen. Kif ering had een langdurig applaus ln ont vangst te nemen. Harten en Diamanten, een operette-film in 3 acten (De Orlow-diamant) is het hoofd nummer voor deze week in Rembrandt-The ater. Vivan Gibson als de danseres Nadja vervult hierin op verdienstelijke wijze doo; levendig en gevoelig spel de hoofdrol, daar in evenredig geassisteerd door haar partner Iwan Petrovitch ln de rol van Alexander, een Rus, een piloot, stil en zwijgzaam, van wien niemand weet, dat hij de vroegere grootvorst Alexander is. Alexander is de be zitter van den Orlow-diamant, die hem ont roofd is. De roover weet zich onder den aangenomen naam van Alexander in de eer ste kringen in te dringen. Op een groot feest, ter eere van Nadja gegeven, biedt rij den Orlow-diamant te koop aan. welke door den rechtmatigen bezitter als zijn eigendom erkend wordt. Dit heeft de ont maskering van den valschen grootvorst ten gevolge, met dit eindresultaat, dat de dia mant weer in 't bezit van Alexander komt, waarna hij als verlovings-geschenk aan Nad ja overgaat. Om deze kern zijn allerlei romantische bijkomstigheden geweven, niet alle even 'annemelijk. Over 't geheel genomen is 't spel van \lexander, die nog 't voordeel heeft boven dien van zijn sympathiek uiterlijk, sterker dan dat van Nadja, die 't best is in die scènes, waarin de liefde bij haar spreekt. „Harten en Diamanten" behoort tot die films, die men tot het einde toe met be langstelling volgt. Bh de politie meldde zich gisteren zekere J. T. aan, gedomicilieerd te Groningen. Hij was in het bezit van een rijwiel, dat hij beweert te Heemstede te hebben gestolen. Na informatie bleek dit juist te zijn, zoodat hij voorloopig werd opgesloten. Vannacht, omstreeks kwart over drie, brak brand uit in een houten keetje op het Soen- daplein, waarin is geplaatst een benzine motor, die een pomp drijft, waarmede de Kerkhofvijver op peil wordt gehouden. By het aanzetten van de motor, kwam eep vonk op het benzine-reservoir terecht, waardoor brand ontstond. De aanwezig zijnde werk man trachtte met zijn kiel het vuur te doven, doch toen dit niet mocht gelukken, waarschuwde hij politie en brandweer. Toen de brandweer aanwezig was, bleek er van het huisje al niets meer te bestaan, zoodat het als slachtoffer van het vuur gevallen is. De motor behoorde aan v. S., de keet aan de gemeente. De directie der N.Z.H.T.M. deelde ons een dezer dagen mede, dat zij bij het gemeente bestuur van Haarlem een plan heeft inge diend om den toestand bij de Langebrug Anthoniestraat en Heerenvest afdoende te verbeteren. Het moet een grootsch plan zijn en de directie heeft aangeboden een deel der kosten te dragen. Hoe het plan er uit ziet, kon men ons niet mededeelen. Dat de toestand daar dringend verbete ring vraagt, is een vaststaand feit, maar toen wij nu alweer jaren geleden onze denkbeelden ontwikkelden om het verkeer in en door Haarlem beter te regelen plannen, die later door de verkeerscommis- sie voor een groot deel onderschreven zijn zagen wij de eenige afdoende oplossing in het feit, dat de E SM. geheel zou ver dwijnen van het laatste gedeelte der Am- sterdamsche Vaart, van de Heerenvest, uit de Anthoniestragt en van de Langebrug Een nieuwe weg zou dan gelegd moeten worden van den Amsterdamschen Vaart- weg af naar het Zuider Buiten Spaarne, om daar met een brug verbinding te krijgen met de verbreede Rustenburgerlaan en de Baan. In het verkeersrapport, dat tot leiddraad dient voor de verbetering van het verkeer in en door de stad is dit plan om de E S.M. een andere route geven ook neergelegd. De bouw van de brug over het Z.-B.- Spaarne en de aanleg van den weg door het Slaehthuiskwartier zou tevens een uitkomst zijn voor het verkeer, dat Haarlem niet aandoet, maar rechtstreeks uit de richting van den Haag naar Amsterdam doorgaat. Nu er een directe breede verkeersweg, AmsterdamDen Haag, door het Rijk zal worden aangelegd, door den Haarlemmer meerpolder heen, Is weliswaar het afvoeren van dit verkeer langs Haarlem niet meer zoo urgent, maar het zou, naar onze mee ning, een fout zijn als de brug over het Z.- B-Spaarne niet zou gelegd worden en ook den weg naar de Amsterdamschen Vaart niet. Het doorgaand verkeer zal altyd nog groot genoeg blijven, maar bovendien moet men het oog gericht houden op de toekomst. Welnu in niet vere toekomst zal het ver keer te verdeelen, moeten aangegrepen wor- middelen, die kunnen dienen o- dit ver keer te verdeelen, moeten aange- .~ht wor- end. Een dezer middelen is de bovenbedoelde .•rug er .v; g. Ook van de Slachihuisbuurt is een brug over het Z.-B.-Spaarne zeer gewenscht. Van het pontje bij de Bakkerstraat wordt een ruim gebruik gemaakt. D kosten daar van zijn zoo hoog, dat de rente en aflos sing van die brug daarmede bijna gedekt zijn. De directie van de N.Z H.T.M. deelde ons als haar meening mede, dat in verband met den Rijksweg door de Haaremmermeer, bovenbeooelde plannen wel losgelaten kun nen worden en dat de eenige natuurlijke toegang tot het Amsterdamsche kwartier de Langebrug en omgeving is. Uit het bovenstaande blijkt, dat wij die meening niet deelen en nu willen wij niet veronderstellen, dat de door de directie der N.Z.H.T.M. ingediende plannen om de Lange brug te verbeteren een manoeuvre zijn om zich daarop straks te kunnen beroepen, wanneer haar gevraagd zal worden om de kosten van het verleggen der trambaan te dragen, maar wij vragen ons toch af, welke redenen de tramdirectie kan hebben om de E S.M. op den Heerenvest en Kampervest te handhaven. Een veel vluggere verbinding krijgt zij langs de Rustenburgerlaan en met het station in de Tempelierstraat blijft de ES.M in het centrum van de stad. Wij heb ben althans niet vernomen dat het de be doeling zou zijn de E.S M. uit de Tempe lierstraat te verwijderen. De tramdirectie heeft ons niet duidelijk kunnen maken, waarom de E.S.M. per se over de Langebrug moet blijven rijden. Den bouw van een nieuwe brug over het Z.-Spaarne blijven wij dus gewenscht ach ten. Van den anderen kant vertrouwen wij, dat het gemeentebestuur de exploitatie van de E S M niet zal chicaneeren, maar in groote gemoedelijkheid een oplossing zS* trachten te vinden. Met wederzijdsch plagen komt men niet ver. Dat heeft het verleden nu wel voldoende bewezen. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van zeven zak anthraciet, uit een wagen, die geplaatst was aan het goederenstation Westergraeht. Clubcompetitie Ie Klas van het dis trie Haarlem en Omstreken v. d. Ned. R. K. Dambond ST. BAVOT.E.P.-S.D.O.-combinatie Gisterenavond had de tweede wedstrijd voor bovengenoemde competitie plaats, en wel in let R.K. Vereenigingsgetouw te Heemstede. Ee keuze van den avond scheen een minder gelukkige te zijn. Op het aan- vangsuur waren slechts enkele spelers pre sent. Bovendien kwamen verschillende niet op, en moesten voor zoover zij tegenwoordig waren, als invallers plaats nen De wed strijd werd in een vlug tempo gespeeld. Bij het sluitingsuur had alleen nog een taaien strijd plaats aan bord 4, waar de St. Bavo- speler na een keurig eindspe zijn partij in winsr wist om te zetten, en zoodoende de achterstand van St. Bavo kon verkleinen. De gedetailleerde uitslag is als volgt St. BavoT.E.P.-S.D.O.-combinatie B. H. StevensG. Rump 02 J. VeenJ. Handgraaf 11 P. VeenH. Rump 20 J. StevensW. Hopstaken 20 J. v. d. ZwanN. v. d. Berg 20 WarmerdamP. Mul 11 E. StolvoortD. Rump 02 J. v. d. Erf—C. Hoogland 11 F. BroekmanH. v. Gastel 02 A. BroekmanP. Spanjaard 02 Totaal 911 Zooals bovenstaande stand doet zien, wist de combinatie op het kantje af te winnen, en Zal zij in de overige wedstrijden wel wat beter aan moeten pakken, om een goed figuur re slaan. te Va- te In verband met de heroplevende devotie tot St. Adelbertus, die ln vroeger jaren vooral te Egmond-Binnen vereerd werd, is het vermelden van de volgende bijzonder heid, die wij vonden in een opstel over den H. Adelbertus van de hand van prof. de Rijk in de Bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haarlem van het jaar 1873, niet on aardig. De Warmonder professor schrijft daarin: „Doch altijd wordt er te Haarlem een trouwe bedevaartganger gevonden, die jaar lijks op het feest van den H. Adelbertus zijn devotie in de parochiekerk van Egmond komt doen. Bij die gelegenheid verzuimt hij nooit een teug water te vregen aan de oude vrouw, die de put bewaarde, uit de bron, die nog altijd vloeit tot heil der geloovigen." De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsont werp: onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering en den aanleg van een weg Heemstede-Hoofddorp-Aalsmeer (Kruis weg in den Haarlemmermeerpolder) en van een weg de Liede-Schiphol (Spaarnwouder- dwarsweg in den Haarlemmermeerpolder) onder de gemeente Haarlemmermeer, de hee- ren J. B. van Dijk, van de Bilt, Schouten, Kortenhorst en Heemskerk. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Maandag geen audiëntie verieenen. Omstreeks half zeven gisterenavond ont stond brand in een perceel Hoofdmanstraat 37, vermoedelijk doordat de kachelpijp te dicht langs het behang was aangebracht. Met natte doeken trachtte de bewoonster het vuur te dooven, hetgeen niet gelukte. De brandweer werd toen gewaarschuwd; eenige brandweerlieden bluschten het brandje met een paar emmers water. Bij Kon. besluit is o.m. benoemd tot gede legeerde van de Nederlandsche regeering bij het vierde „Pacific Science Congres", dat in de maand Mei 1927 op Java zal bijeen komen, jhr. mr. dr. A. Röell, voorzitter van de Koninklijke vereeniging „Koloniaal Insti tuut", alhier. Door den R.K. Bond van Werkgevers in Electro-Technische Bedrijven „St. Antonius" afd. Haarlem en omliggende gemeenten, wordt a s. Dinsdagavond half 9 ln een der zalen van café-restaurant Brinkmann een propagandavergadering belegd. Jhr. J. C. Mollerus zal dien avond het woord voeren. In de circulaire, waarin deze vergadering aangekondigd wordt, wordt o.m. het volgen de opgemerkt: De Directeur van het G. E. B. te Haarlem, door on y Organisatie hierop attent ge maakt, heeft eveneens de noodzakelijkheid ingezien, dat het E. T. Vak en hare Werk gevers beschermd moeten worden tegen wantoestanden, welke thans in ons bedrijf heerschen. Op onze laatst plaats gehad hebbende conferentie, werd toezegging gedaan, dat vóór 1 Januari 1929 den installateurs een circulaire zou worden toegezonden, met nieuwe Gem. Voorschriften, de E. T. Werk gevers beschermende. Het is daarom voor u van het allergroot ste belang, hieromtrent van te voren te zijn ingelicht. Geboren: 6 Dec.: Th. M. van Schie Schellings, z. L. J. VosPoelman, z. M. Bosvan der Voort, z. 4Dec.; F. Rij- keboerHendriks, d. 6 Dec,: A. Nieuwen- huisde Looper, z. M. C. Verzeilberg Tromp, z. 5 Dec.: M. Kurvers—van Luit, z. M. M. NelisSinnige, d. Overleden: 6 Dec. A. Kranendonk, 27 jaar, Kleverparkweg 5 Dec.: A. M. Beaufort Berg, 77 jaar, Parklaan. 4 Dec.: G. H. de RooijPoldervaart, 88 jaar, Hagestraat. i 6 Dec.: P. L. van Duin, 73 jaar, Essen- straat. 7 Dec.: J. SchaapRudolphus, 34 jaar, Kamperlaan. Hedenmorgen heeit men op het Verwulft hef eerste voetstuk voor den verkeersagent geplaatst. De regelaar van het verkeer troont nu op een witte „hoedendoos" en had zonder twijfel reeds veel bekijks. Bin nenkort zal ook op andere plaatsen een dergelijk „voetstuk" geplaatst worden. Wy zullen een foto van dit actueele snufje, in onze foto-pagina plaatsen. Aanrijding te Halfweg Dezer dagen had op het rijwielpad Haar lemHalfweg, nabij de Vinkebrug, een ern stige aanrijding plaats tusschen een z.g. renner en den 50-jarige W. H., wonende te Haarlem en werkzaam op de suikerfabriek .e Halfweg. De renner reed met groote snelheid en had de onvoorzichtigheid achter zich te zien en :oo bemerkte hij niet, dat van de tegenover gestelde richting een andere wielrijder aan- kw-am. Beiden kwamen met een grooten smak te- ;en den grond. De renner kon na eenigen tijd weer per rijwiel doorgaan, de Haarlemmer echter, had een zoodanigen klap tegen zijn hoofd gehad, dat hij per auto moest worden vervoerd. Vrijdagmiddag geraakte te Hoofddorp een luxe-auto bij het passeeren van een ander motorrijtuig vermoedelijk door te ver uit wijken nabij de Beetslaan in de Hoofd vaart. Gelukkig was de waterstand op laag-win- terpeil gebracht, zoodat er niet veel water meer in de vaart stond en de inzittenden zich spoedig in veiligheid konden brengen. Spoedig werden maatregelen genomen om den auto uit de modder op den kant te trekken. Hoogste barometerstand 770.5 m.M. lencia. Laagste barometerstand 745.3 m.M Sama. Verwachting: Matige tot zwakken Z.W. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aan vankelijk nog kans op lichte sneeuwbuitjes, zelfde temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 9 uur 25 aan alle posten: Attentie-sein neer! de verloofde van den gelukkigen prijswin naar en de wederzijdsche familie gecom- plimenteerd en gehuldigd voor deze royale ontvangst. Ook werd nog met bijzondere waardeering gememoreerd dat de heer Chr. van Wijk de eenige ruiter is geweest, die als hoofd va» een eigen landbouwbedrijf dit uitstapje naar Duitschland heeft meegemaakt en dat. hij de bewondering van vele toeschouwers in de groote Reinlandhalle heeft opgewekt door de aardige staaltjes van vrijheidsdressuur met een van zijn paarden vertoond; zoo sterk zelfs, dat sommigen in hem circus talenten meenden te zien. Gisteravond omstreeks kwart over 8 uur botsten twee auto's op den Heerenweg tegen elkaar. De eene wagen kwam van Haarlem, le andere van Heemstede. De bestuurder van den auto, komende uit Haarlem, was onder den invloed van sterken drank. Hij reed den anderen wagen aan, aan de linkerzijde, maakte vervolgens een draai op den weg, zoodat ook zijn auto met den kop naar Haarlem kwam te staan. Beide auto's wer den ernstig beschadigd. De dronken chauf feur werd ter ontnuchtering medegenomen; tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Zijn auto moest worden weggesleept. Den 16den December 1928 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Franciscus van den Burg in dienst kwam bij de Ned. Posterijen. Als besteller begonnen, kwam hy daarna by de expeditie, eenige jaren later by de kwi- tantiën afd. Telegraaf en Is thans kantoor knecht De h„e rvan den Burg is algemeen gezien bij zijn superieuren en bü zijn colle ga's, zoodat verwacht wordt, dat die dag voor den Jubilaris niet ongemerkt zal voorbij gaan. Op 4 December vervoegde zich bij een slager hier ter stede een manspersoon, met verzoek of hij voor een inrichting alhier, aan wie de slager vleesch levert, even 400 mocht hebben. Daar bedoelde persoon vroeger bij de inrichting was werkzaam geweest en de sla ger hem kende, kreeg hij'ƒ100 mee, hoewel het den slager speet, niet het gewenschte bedrag te kunnen geven. Toen er niets meer van gehoord werd, in formeerde de slager naar de waarheid van het geval en hoorde, tot zijn niet geringen schrik, dat er ter plaatse niets van bekend was. In verband daarmede is op 7 December door de Haagsche Politie, ten verzoeke van den Commissaris van Politie te Haarlem, aangehouden de 34-jarige kantoorbediende J. B.. die bekende het feit te hebben gepleegd. Hij is ln verzekerde bewaring gesteld. Hij werd door genoemde inrichting reeds gezocht, omdat hij daar vóór zijn ontslag 400 ge stolen had. Naar wij vernemen, is de toestand van den 38-jarigen J. W. L„ die door een auto op den Heerenweg werd aangereden, en daarbij een zware hersenschudding bekwam, vooruitgaande. Verleden Vrijdag waren van de rijver- eeniging „Kapitein van der Wal" uit Hoofd dorp en van de ryvereeniging „De Amstel- ruiters" uit Amstelveen 9 ruiters naar Keulen afgereisd om daar in de groote Reinlandhalte deel te nemen aan de inter nationale wedstrijden op paardensport- gebied. Bijna een week zijn de paarden en ruiters van huis geweest; ze hebben de reis per per spoor gezamenlijk gemaakt; als goede kameradi i in denzelfden wagon en Donder dagavond zyn zij weer gearriveerd aan het station Uithoorn. In het hotel „Het Rechthuis" van den heer Verhoek, werden de ruiter^ ont vangen door vele vrienden en vrien dinnen van de beide ryvereenigingen uit Haarlemmermeer en Amstelveen. Enkele leden van het fanfarekorps uit Hoofddorp hadden zich daar mede opgesteld en onder het spelen van een vroolijken marseh wer den de ruiters binnengeleid en op waarlijk hartelijke wijze door het groote gezelschap ontvangen. Hierna werden zy toegesproken door mr. A. Slob, die verklaarde niet alleen als voor zitter van de Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen en als eere voorzitter van de Ryvereeniging „Kapitein van der Wel", maar ook als burgemeester van Haarlemmermeer de ruiters bij htm terugkeer in het vaderland, graag te willen begroeten en te huldigen, omdat het zeker een eer is, dat zooveel prijzen zijn behaald, ook door jongens uit de omgeving van den grooten Haarlemmermeerpolder, welke nog altijd en terecht den naam heeft, dat daar veel iifhebberij is voor de paarden sport en dat daar nog worden gevonden paarden van hooge kwaliteit. Gememoreerd werd, dat de heer Gerrit Glaij op het concours te Keulen tot den beste Nederlandschen dressuurruiter werd gepro clameerd, doordat hem een tweede prijs werd toegekend in den landenwedstryd voor de individueele dressuur, waaraan niet minder dan 112 ruiters hebben deelgenomen. In den landenwedstryd kwam Rijnland bovenaan en Westfalen heeft de derde plaats bezet, zoo dat Nederland inderdaad een goed figuur heeft gemaakt met den tweeden prijs. Ook G. Griffioen heeft zich flink gehou den, want met de beide gebroeders Men- sink, uit Winterswijk en zijn kameraad Claij, zijn zy geplaatst als de vier beste ruiters uit Nederland, zoodat ieder een grooten, prachtigen, zilveren beker mocht in ontvangst nemen, welke waren geschon ken door den rijkspresident Hindenburg. De ruiters Piet Kistemaker, Chris van te verwerven in een onderlingen wedstrijd (poppenren) en J. Saarloos een prijs in een dergelyken wedstrijd met de Duitschers (internationaal). De ruiters Piet Kistermaker, Chris van Wyk en Jo Gehrels, waren zoo gelukkig om in een wedstrijd van drie ruiters (Dreier- klasse) een vierden prijs te verkrijgen. Mr. Slob bracht ook een woord van dank aan den heer Ernst, agent van de bereden politie te 's-Gravenhage, die de reis met onze jongelui had meegemaakt en in de seniorenklasse en zware concurrentie met talrijke Duitsche ruiters, een eersten prijs wist te behalen als beste dressuurruiter. Met groote geestdrift werd ons volkslied gezongen en er heerschte een buitengewoon prettige stemming in de gezellige, groote vergaderzaal van dit hotel met zijn histori sche vermaardheid, waarin in het jaar 1672 De Ruijter door Willem III werd ontvangen. Ook de heeren W. Claij uit Hoofddorp en A. Schaap uit Beverwijk waren aanwezig, die met groote gulheid de gezelligheid wisten te verhoogen. Mej. Hii Slob bood aan de twee groote prijswinners Claij en Griffioen eenige bloe men aan en verzocht de andere kameraden dit aanbod te willen beschouwen, ook als een algemeene hulde voor alle deelnemers aan de buitenlandsche ruiterwedstrijden. De heer Piet Kis.emaker bedankte voor de geheel onverwachte hartelijke ontvangst en huldigde met warme woorden den groo ten voorbereidenden arbeid van den heer Wouter Slob, die eigenlijk de ziel en de groote drijfkracht is geweest voor de orga nisatie en deelname van vertegenwoordigers der Nederlandsche federatie van landelijke ryvereenigingen; hij roemde hem als onzen nationalen propagandist voor de landelijke ruitersport. Hierna was de feestelijke ontvangst nog niet ten einde; want mevrouw Claij had de ruiters van „Kapitein van der Wal" en de dames en heeren, die ter begroeting aanwe zig waren, uitgenoodigd tot een gezellig uurtje op haar boerderij aan den Sloter- weg. Het groote gezelschap met de muzikanten werd daar met veel vriendelijkheid ontvan gen en op echt-Hollandsche wijze van alle goeds rijkelijk vooriien. Ook de heeren M. A. Noordam en Jac. Claij, voorzitter en secetaris van de veree niging „Vooruit" waren hier aanwezig en op allerlei wijze werd de lof gezongen van de prestaties van den zoon des huizes, die met vier mooie zilveren bekers was terug gekeerd uit Keulen en werden de ouders en Gistermiddag had in de Gen. Cronjéstr. een bo.smg piaais tussenen 2 auto s, Ef kwam een auto van „De Zon" uit een zij straat, in de Gen. Cronjéstraat naderde een wagen uit Delft. Daar de bestuurders el kaar niet begrepen was een botsing onver mijdelijk. De wagens werden nogal zwaar beschadigd. PARIJS, 8 December. In een nacbjzitting hield de Kamer zich bezig met de begrooting voor het nieuwe ministerie van de lucht vaart. Eynac, de minister van de luchtvaart, gaf een overzicht van de voorgeschiedenis, welke geleid heeft tot de instelling van een afzonderlijk ministerie voor de luchtvaart. Hij besloot zijn beschouwing met een be spreking van de crisis, waarin de Fransche luchtvaart gedurende den laatsten tijd is ge- raakt. De minister achtte het noodzakelijk, de i Fransche luchtvaart-industrie in eenige groote groepen onder te brengen. Ook wees hij er op, dat Frankrijk het luchtvaartver- keer meer dan tot nu toe het geval was, moest ontwikkelen. LOS ANGELOS, 8 Dec. Een kleine uit breiding valt waar te nemen in de influ- enza-epidem.e; 79 personen zijn reeds over- i leden, terwijl gedurende de eerste zeven dagen dezer maand 3559 gevallen werden geconstateerd. Vrijdag werden 738 nieuwe gevallen gemeld en 12 dooden. NEW-YCRK, 8 Dec. De regeering van Columbië heeft aan de regeering te Was hington doen mededeelen, dat zij in het stakingsgebied den toestand meester is. Zij zal het leven en het eigendom der Ameri- kaansche onderdanen beschermen. Volgens een nader bericht uit Bogota wer- den bij botsingen tusschen de militairen en de stakende bananenwerkers acht per sonen gedood. SAN FRANCISCO, 8 Dec. De politie heeft hier gestolen kerkgoederen ontdekt tot een waarde van meer dan een half millioen dollar. Zij arresteerde een man, die opgaf Joseph Sauer uit Los Angelos te zijn. Hij is de leider van een internationale bende van kerkdieven. Onder de gevonden voor werpen bevinden zicli altaarstukken, klee ding, karpetten, gouden candelabres en juweelen. Te Middelburg kwam g'steren een vrachtauto met een personenauto in botsing. Het tragische van deze botsing was, dat ook twee k nderen werden overrden; de 7- jarige A. L. en de 9-jarige P. L. Zwaar gewond werden de kleinen opgenomen. Bijna onmiddellijk overleed de 7-jarigè A. L. Het andere kind bezweek na eenige uren van smartelijk lijden aan de bekomen ver- I wondingen. Een ernstig onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. ZATERDAG 8 DECEMBER. Berlyn Parys Brussel Londen Zurich Rome Madrid V.'eenen New-Vork (cable Praag Warschau K '.penhagen Olso Stockholm 59.30 9.70 34.55 12.C7 47.95 13.— 40.15 35.— 2.481/, 7.35 27.— 66.35 66.35 66.50 59.40 9.80 34.65 12.C8 48.05 13. io 40.30 35. 10 2.4914 7.45 27.10 66.50 66.45 66.60 „Afslagvereen. Beemster, Purmerend en Omstr. Vrijdag 7 Dec. Aardappelen 69— 85 per zak (25 K.G.); Tomaten A 6; B 7 p. KG.; Witlof 6—26 p. KG.; Bloemkool 1.20 —4 60; Roode kool 1.00—7 60; Witte kool 1.40—5 40; Savoye kool 120—6 10 per 100; Spruitkool 1.60—3.30 per 15 KG.; Boere- kool 0 25—0 50 per 10 K G Spinazie 1.25 per 5 K.G.; Andijvie 0.80—3 50 per 100; Sel derij 5—7.40 per 100; Bieten 7 50—13 per 1000; Wortelen 1.10 per 100 bos; Uien 6 70— 8 40 per 25 KG.; Uien 6 70—8 40 per 25 K G. Uien driel. 7.40—10 20; Uien Nep 9 30—10 20 per 25 K.G. Appels" Westlandsche Bellefleur 21; Br. K. G.; Appels: Westl. Bellefleur 21 Brab. Bellefleur 19—33 Luntersche Pippeling; Notaris-Appel 2641; Present van Enge land 2148; Reinette, goud 31 p K G Peren: Comtesse de Paris 2437; Gies»- Wildeman 29.60; Winterjan 1722.80.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2