m 5! L HET ZWARTE MONOPOLIE DE MOORD OP DEN HEER LANS TE ROTTERDAM Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49 m'o' NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 10 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17028 AANGIFTE MOFT OP STPAFFE itTFPj t ik nntFm a A.I VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Vio/f 'de FASCISTISCHE SCHOOL DE ONDERWIJS WETTEN - DE ONDERWIJZER S—9-A De groote sleepreis naar Singapore De S.D.A.P. in Limburg in duigen Een schip bij Workum gestrand Een motorrijder tegen een boom gereden en gedood De reddingsboot van de „Renato" gevonden Het vergaan van de „Noord ster" bij Terschelling N.V. Hanzebank in het bisdom Haarlem Kwaadaardige honden Kleine oorzaken, groote gevolgen Aanrijding te IJmuiden AAN 0:;zs ABONNE'S GRATIS ZONDAGSBLAD Voornaamste Nieuws De compagnon wederom gearresteerd Hij bekent verduisteringen te hebben gepleegd Een auto over den kop geslagen en in een sloot terecht gekomen J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstig auto-ongeval te Nijmegen Cnze gratis Ongelukken- Verzekering ZEVEN HONDERD EN VIJFTIG GULDEN Al STFRfrAIKSCHE ANTHRACIET-IVIIJ. Groote Koutstr. 187 Tel. 12504 Het drama in het Volkerak Telefoon No. 13866 (drie lijnen) "ostrekening No. 5970. ÏMENTEN: voor Haarlem en stud A^Kschappen: per week 25 ct.; per i'^{ ra rtaa' 3.25; per post, per kwartaal jflb - i 3.58 bij vooruitbetaling. urtie 4 door I Jam. Pf NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ADVERTENTIEN 35 ct. p. regeiw VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitLet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELïNgTüN tusscben den tekst 60 cf. per regeh ft |tnend||T :0 Conft B., abonnê'e op «Ut blad zijn ingevolge de verzeüeringsvuorwaaraen vimn ,v;. Lico tegen ongevallen verzekerd voor' een der volgende uitkeeringen: 1 ullUU» „Thet 55 B'f til art gcuctie ongescniKMieia ton wersten door 4' 7L'n dij een ongeval met |T dij verlies van een uand, Ci'jiZ bij verlies van een f PO JU n brouk vnnf tn bij verlies v. een 1 uti.""doodelijken afloop; IfciniU.'*een voet of een oog; l/uw."duim of wijsv.ncjer; lui» been oi aim, I rj. i verlies van belde armen, be.de beenen of beide oogen VAN VFPI.ifs VAN At 1 f pffhtfn r-pstrniFFFN 'anderen- vinger. ,-:dien: sopr21 OrM a orW 12.2< uedel .20 dW-L' •N- de m IX Cotic %renz° lsmUE Een paar losse feiten: S50rï 3 November 1928. Een manifest van de ^'^Katholieke Actie, dat meer dan ruim voor do pallen is van gezwam over „stormende ade laars", „met mannenmoed verwijde; maar Qtk5jbog te nauwe Italiaansche grenzen", „door f afferkracht vollediger en glorierijker over winning", „de nieuwe herrezen geest van Ttalica" en „Romeinsche heldhaftigheid". %Ot. Idoch dat den durf had te eindigen met |vy- een oproep om tijdens het feest der Over- Winning even terug te blikken naar de --^onmetelijke kerkhoven der ongelukkigen (stel u voor: ongelukkigen!), die voor het jd,ng Vaderland hun leven gaven wordt door Trio de regeering in beslag genomen met de a^fmotiveering: „gebrek aan patriottischen begikeest en niet in overeenstemming met de be ng ia teekenis van den dag." «A 4 November 1928. De nagedachtenis van Benedictus XV wordt door de fascistische o-cr»1 pers een ander maal bezoedeld, door er aan TranS te herinneren, dat deze Hoogepriester den luitcinoed had den oorlogvoerenden naties vredes- A voorstellen aan te bieden. (De oorlog is de eenige internationale justitie. Elke poging -•'gei. 1 tot afschaffing of belemmering van den 30 S" oorlog is immoreel, zijnde een aanslag op öe mogelijkheden tot heldhaftigheid Aldus istcn*1 de officieuze „Tevere"). 5 November. De minister van binnen- Jm) Jandsche zaken, Mussolini, decreteer*-, dat niet-Italiaansche omdat o i r-1' de vertooning van alle G oorlogsfilms voortaan verboden is, zijten eerste, een belangrijk aandeel in de 61 overwinning aan de Geallieerden afstaan en :|barj«cJ (jaarcjoor de waarde van het Italiaansche Jpciu leger zijdelings verminderen of zelfs geheel |Poie-j verwaarloozen; ten tweede, omdat die films 2e s'eCrt V°I zijn met scènes, die een humoristische strekking hebben, maar in werkelijkheid de discipline van elk geregeld leger beleedigen; ten derde, omdat sommige van die films er pa'f op gericht zijn de glorie van den oorlog te verdoezelen, den bezoeker een afkeer van den strijd in te boezemen en op andere £gai-.^ wijzen funest werken op de patriottische .- gevoelens. VVe gaan weer door en wel met het eerste deel van mijn oetoog: De opvoeding in de school, 0fieSi dat ik op de volgende wijze zou willen i.M»£ io-'/ elle" onderverdeelen: a. De fascistische onderwijswetten. b. De onderwijzer. c. Het materiaal. d. De geest X» fascistische onderwijswetten wierpen in haar wording een allerzonderlingst en Weinig voordeelig licht op het willen en streven der nieuwe Italiaansche regeering. Ze zijn en blijven een lijdensgeschiedenis, die al duurt zoolang het fascisme duurt, en die voorloopig ook nog geen grijntje hoo; geeft op een spoedige oplossing. De oorzaak hiervan is, dat de regeering, ten eerste, meer wil, dan een wet zonder meer kan opleveren ik herinner aan mijn inleiding; en, ten tweede, van dezelfde wets artikelen resultaten verwacht, die elkaar practisch buitensluiten. Zoo wil men bij voorbeeld een volledige kennis van alles wat het buitenland betreft, en tegelijk een vol komen minachting van hetzelfde buiten land. Zoo wil men een grondige schoolsche kennis, terwijl de beschikbare leertijd nauwelijks voldoende is voor de noodig geoordeelde lichamelijke opvoeding, enz. Om kort te gaan, er zijn in de onderwijs wetten, zooal3 die thans worden toegepast, twee leidende factoren aan te wijzen: ten eerste, moeten ze katholiek zijn; ten tweede, moeten ze vóór alles het Italië-van-morgen opvoeden in de fascistische idee. De verroomsching van het onderwijs op de openbare school laten we het zoo noemen is niet zonder slag of stoot ge gaan. Doordat de verandering in het denken der massa, die het fascisme zegt gebracht te hebben, uitsluitend in schijn bestaat, had de gedachte: verroomsching, alleen al direct een sterke oppositie, welke oppositie moei lijk te onderdrukken viel, omdat het fas cisme -;een oogenblik eerlijk en oprecht ge streefd heeft, om de Kerk ook maar eenig zeggingsrecht te 'geven in Italiaansche onderwijsaangelegenheden. Het katholicisme werd slechts „als bestanddeel" bij de om vorming inbegrepen, omdat Mussolini in de Kerk de laatste herinneringen aan het keizerlijk Rome ziet; aan den anderen kant is hij van stonde af aan al liep hij daar mee niet te koop vast besloten geweest, om den grooten invloed, dien de Kerk had in de opvoeding der Jeugd, onvoorwaarde lijk te fnuiken, daar waar het fascisme dien invloed voor zich opeischte. Zoo zien we dan de verzorging der schoolwetten toevertrouwd aan den huldi gen senator Gentile, een bekend loge-man, filosoof van het slag, dat bij de H. Con gregatie der Riten geen genade pleegt te vinden en om andere redenen meer dan betrouwbaar, waar het er op aankomt de Kerk niet te veel toe te staan. De man begon met willekeurig een paar „concessies" aan de Kerk te verleenen, op wekle con cessies hij echter even vlijtig zijn ouden driehoeksvrienden altijd weer een stel be knottende bepalingen toestond; terwijl hij er vooral meer acht op gaf, dat die beknot tingen werden uitgevoerd, dan dat er van de concessies wat terecht kwam. De beslis sing van Mussolini-zelf ontlast me van een saaie opsomming van Gentile's resultaten: de d u e e, die te dien tijde nog hard ploe terde, om bij het Vaticaan in het gevlei te komen, weigerde de verantwoording op zich te nemen van het armzalig beetje, dat Gen tile's arbeid had opgeleverd, en ontsloeg hem zonder meer. Ontslaan is makkelijk voor een dictator, vervangen soms niet. Mussolini moet ten minste tamelijk in de war geweest zijn door de deels teleurgestelde, deels in hun pessimisme gesterkte katholieken, toen hij tot opvolger van Gentile, Fedele benoemde, die juist zes jaren te voren zijn grondwer kershouweel had neergelegd, met een eere- doctoraatje werd klaar gemaakt voor zijn nieuwe ambt en die veronderstelling is toch niet te stork? een stromanschap kreeg op het ministerie van onderwijs. De resultaten kwamen weinig onverwacht. A-'t« de „concessies" werd een ruime uitvoe- ri olGn-even, terwijl minister Fedele. hetzij owe anen initiatief, hetzij onder pressai, zi&pri n fascist toonde zonder meer. Aan hehal°anken we een belangrijk deel der Wet die nu bindend geworden zfln. Helaas begon de man op zekeren dag zijn salaris te versterken op een manier, die Mussolini niet duldt als iets in den duce te prijzen valt, is het zijn onkreuk bare eerlijkheid en zijn overbiddelijk op- tr Jen tegen allen zwendel en we kregen Beiluzzo, die een wel wat zonderlinge leer school achter den rug had als minister van de nationale economie. Deze trof het beter dan zijn beide voorgangers in het kabinet- Mussolini, doordat men ten tijde van zijn aanstelling zekerheid had betreffende de houding van het Vaticaan en er dus niets meer viel te ontzien. Wat vóór dien nog niet meer leek dan e envaag dreigement, is nu reeds allemaal werkelijkheid geworden, of schoon hij pas regeert sinds het begin van den laatsten zomer. „Verroomsching" hebben Fedele noch Bei luzzo gebracht. Het is alles bij het oude ge bleven en de veranderingen, die het ontwerp van Gentile ondergaan heeft, houden ner gens direct of indirect verband met de Kerk en haar opvatting van het begrip jeugdopvoeding. Officieel wordt er in dit opzicht ook geen hoop gegeven, en de fas cistische pers schrijft in den gewonen halle luja-toon, dat het zoo in orde is. De fascistizatie liep intusschen vlotter van stapel. Zij komt laat ik het voorloo pig hierbij laten in het kort neer op de systematische inhamering van de leer, die ik eerder uitvoerig behandelde. Voorts heeft men natuurlijk de school als een wigge gedreven in de veel voornamere bui- tenscboolsche opvoeding, welke plaats heeft door middel van de fascistische jeugdorga nisatie. Dan staai de gymnastiek natuur lijk boven-aan als leervak. Over het mate riaal later. De invloed van de fascistische school is ten top gevoerd door de bepalin gen, dat alleen examens van staatsscholen recht geven op diploma's en aanstellingen in functies, waarvoor een bewijs van onder wezenheid in eenige materie noodzakelijk is, en door leerlingen van private scholen als „private" school wordt ook de roomsche beschouwd, die in getal en invloed de open bare verre overtreft te verplichten hun examens af te leggen voor staats-commis- sies, waarin geen vertegenwoordigers van de private scholen zitting hebben. De merk waardige verandering in de schoolsche on derrichting is deze: dat het lesrooster tot het uiterste is ingekrompen, opdat geen tijd gegeven worde aan „nuttelooze boeken wijsheid", waar die tijd zoo nuttig kan be- steeds worden aan andere lees: meer sportieve! vakken. Om dan nog eens terug te keeren tot mijn uitgangspunt: De twee belangrijkste factoren in de fas cistische onderwijswetten zijn in het kort deze: Het onderwijs is verroomscht: door het onderricht in de katholieke gods dienstleer op de openbare scholen verplicht te stellen en het kruisbeeld een plaats in de scholen te geven. 1) Het onderwijs is gefascistizeerd: door de school tot een politiek propa- gandabureau te verlagen, door den invloed der Kerk practisch tot nul te reduceeren, drukt, toch al geen pochen velen kon, nog en door het onderricht, dat, z icht uitge- een beetje primitiever te n.i.ken. Onderwijzer is een woord, we.arachtei men onder fascistisch regiem niet langer tusschen haakjes „es" zet. V.'ant die ,,es", de onderwijzeres dus, ligt er uit. Degenen, die nog bestaan, mogen in functie blijven tot de mannelijke krachten, die nog ont breken, haar zullen kunnen vervangen. Maar dan is het onherroepelijk uit, omdat de vrouw niet geacht kan worden in staat te zijn de jeugd op te voeden in den geest van onzen tijd, in patriottische gevoelens, enz. enz. (ik vertel niet, doch citeer). Natuurlijk zijn onze nonnetjes óók slechts onderwijzeressen En dit is dan geen geniepige veronderstelling, al weten we „officieel" nog niets. Om zoo gauw mogelijk aan het noodige aantal onderwijskrachten te komen, doet het fascisme, ten eerste, alles wat in zijn vermo gen is, om dje algemeene verachting,-'die in Italië voor dit beroep bestaat, den kop in te drukken; ten tweede, tracht het de maatschappelijke positie van den onder wijzer te verbeteren. De eerste dezer maatregelen verdient van zelf geen commentaar; de tweede echter althans de modus quo wel. Men oor- deele: De eerste bepaling van minister Beiluzzo in die richting gedaan en juist heden inl een begin van verwezc nlijking getreden, is deze; Alle onderwijzers die momenteel in functie zijn, krijgen de bevoegdheid van hoofdonderwijzer met het daaraan verbon den salaris; alle onderwijzers met twee of meer acten, zijn gemachtigd om aan on verschillig welke hoogere inrichting van onderwijs te doceeren, en ontvangen het salaris aan een zoodanige functie verbon den. Nog eens: de achting voor den onder wijzer kan niet te groot zijn en op het sala ris zal ik niet beknibbelen. Maar al be treurt Mussolini het, dat het intellectueele deel van het Italiaansche volk weinig van zijn fascisterij hebben moet, al is het een feit, dat de Italiaansche inrichtingen van hooger onderwijs broeinesten zijn van anti fascisme, dit geeft hem toch niet het recht om de vorming van de krachten, waarop I talie-van-over-twintig-jaar drijven moet, toe te vertrouwen aan absoluut onbevoegde menschen, wier eenige verdienste het is, dat ze betrouwbare fascisten zijn?! Want, heusch, de onderwijzers bij net lager onderwijs zijn achttien karaats. An ders zouden ze trouwens heelemaal het baantje met hebben. De taak van den onderwijzer bestaat in het meer bijkomstige werk van zijn leerlingen te leeren rekenen, lezen, schrijven en wat verder direct of indirect bij de schoolsche opvoeding behoort, om ze vervolgens dit eigenlijk op de eerste plaats vaderlands lievende gevoelens bij te brengen. Te' dien einde heeft hij zijn pupillen dagelijks op de hoogte te houden van den stand der pole mieken tusschen de fascistische en buiten- landsche pers, van eik woordje lof, dat in en buiten de grenzen van het fascisme wordt gezegd of geschreven, en van de vuige afbrekingspogingen, die het buiten land en de ex-Italianen een antifascist is natuurlijk ook geen Italiaan meer tegen Italië en zijn duce te vergeefs dat spreekt! ondernemen. Voorts heeft hij excursies, reisjes, confe renties en zoo meer om als een journalist overal bij te zitten en zijn leerlingen te kun nen verklaren hoe een tank werkt, hoe een bom of een onderzeeër in elkaar zit, hoe je een mijn legt en hoe kolossaal het Italiaan sche leger wel is. De resultaten van zijn zeer nuttig werk moeten blijken uit enquêtes, die de regeering nu en dan houdt, en waarmee men de inge pompte vaderlandsliefde met den daarvoor noodzakelijke ijver van den onderwijzer peilt. Hoe het met de Tatigkei't van den fascis- tischen onderwijzer staat, zal blijken, wan neer ik in mijn volgende opstel toekom aan den geest, die op de huidige Italiaansche staatsschool heerscht. J. H. 1) Men houde in het oog, dat de „Ver roomsching" van het onderwijs alleen geldt voor de lagere school. Te beginnen met de inrichtingen, die te vergelijken zijn met onze U. L. O. of H. B. S., tot aan de Univer siteit toe, gaan de zaken nog zoo „onbekrom pen" als maar eenigszins mogelijk is. Pogin gen van katholieke zijde om ten minste de filosofie van enkele beruchte, meest Duit- sche scholen een beetje critisch onderwezen te krijgen, liepen dood in bijna vijandige polemieken. Twee sleepbooten behouden terug gekeerd Men meldt ons uit Maassluis: Zondagmiddag zijn twee sleepbooten van den Internationalen Sleepdienst L. Smit en Co. in de haven van Maassluis teruggekeerd, na een groote zware sleepreis met het Engel- sche Marinedok, dat naar Singapore is ge bracht. Het zijn de schepen „Zwarte Zee", kapitein B. 't Hart en „Humber" kapitein J. v. d.. Hoeven. De burgemeester van Maas sluis was de eerste, die aan boord stapte en den kapitein en de bemanning het welkom toewenschte in het vaderland. De beman ning der schepen bevend zich in uitnemen- den welstand. De belangstelling der bevol king was bijzonder groot. Aan weerszijden van den haven was het zwart van de men schen, die met gewuif en gejuich uiting gaven aan hun enthousiasme. Te Heerlen heeft Zondag de voortzetting Dlaats gehad van de Gewestelijke vergadering der S. D. A. P. In de morgenzitting werd behandeld het 'aarverslag van den secretaris. Bij de discus sies daarover bleek het, dat de heer Pieters uit Maastricht het maar beter vond dat er 'n splitsing zou komen in de S. D. A. P. De heer v. d. Ploeg was het hiermee roe rend eens. Bij de stemming over 't jaarver slag werd dit met 15 tegen 19 stemmen ver worpen. (De „Maandagmorgen" merkt hierbij op, dat de heer v. d. Ploeg en de zijnen den 'aatsten tijd de afdeelingsvergaderingen der 3. D. A. P. niet meer bezocht hadden en dus geen afgevaardigden op deze gewestelijke ergadering hadden). In de middagvergade ring werd zeev breedvoerig gediscussieerd. De voorzitter vai: het Partijbestuur der S. D. A. P. deelde mede. dat drie gewesten, n.l. Bra bant, Zeeland en Limburg niet meer met fi- nancieele moeilijkheden zouden te kampen hebben, daar het Partijbestuur 7500 voor deze gewesten had uitgetrokken. Na een breedvoerig debat werd besloten nog een vervolg-vergadering te houden, ten einde een bestuur van het gewest Limburg te kiezen. Alle bestuursleden van het gewest waren afgetreden of niet herkiesbaar ver klaard, behalve de heer Paris uit Maastricht, aan wien, benevens aan de heeren Sleebc en v. d. Velde, beiden uit Maastricht, voorloopig de leiding werd opgedragen. Door de storm van Donderdagnacht J.l. strandde te Workum een met steenen bela den schip van de Mij. tot Uitvoering dei- Zuiderzeewerken. Door een paar Workumer visschers werden de vrouw en kinderen van den schipper met groote moeite van boord gehaald. Daar het schip thans groot gevaar loopt te zinken, is men bij vrij kalme zee begonnen de lading in kleinere vaartuigen over te brengen. Ernstig ongeval on^cr Heelsuni Gisterochtend te ongeveer 10 uur had de ongeveer 38-jarige motorrijder I. Swaab uit Den Haag, het ongeluk op den Utrechtschen weg onder Heelsum tegen een boom op te rijden, tengevolge waarvan hij zoodanige verwondingen bekwam, dat de dood onmiddel lijk intrad. De duo-rijder werd van het motorrijwiel afgeslingerd. Hij werd door een juist passeerend geneesheer verbonden en kon later zijns weegs gaan daar hij slechts lichte kwetsuren had bekomen. I Men meldt ons: Zondagmorgen werd door den strandvoogd van het eiland Rottumeroog een drijvende reddingboot uit zee opgepikt. Deze boot bleek afkomstig te zijn van het Duitsehe stoomschip „Renate", dat 20 Nov. uit Cux- haven was vertrokken met bestemming 11 aar Velsen. Men vermoedt, dat de „Renato" met man en muis is vergaan. Het lijk van een 7-jarig meisje aangespoeld Uit Hollum (Ameland) wordt ons gemeld: Gisteravond spoelde te Hollum aan het verminkte en in staat van ontbinding ver- keerende lijkje van een ongeveer 7-jarig meisje. Zeer waarschijnlijk is dit kind een dochtertje van schipper J. Versteegen van de „Noordster", welk vaartuig in den eer sten Novemberstorm bij Terschelling met alle twaalf opvarenden verging. Uit de kiee- ding van het kind, een hemd en een wollen truitje, blijkt dat het in den slaap verrast is. Wederom uitkeering van 10 pet. Naar wij vernemen zal in het begin van 1929, vermoedelijk in de maand Februari, een vijfde uitkeering geschiedt :r, wederom van 10 pet. uit. de liquidatie der N.V. Hanze bank in het bisdom Haarlem, gevestigd te Delft. Dezer dagen is te Heithuysen een kudde schapen, Texeische fokdieren, welke daar In een weide liepen, door honden aangevallen. Een vijftal dieren werd gedood, meerdere werden ernstig gewond. De schapen zijn eigendom van den fok ker V. te Horn. De werkman P. Verhagen te Made, die zich dezer dagen aan de hand verwondde, is in het St. Ignatius-ziekhuis te Breda aan de gevolgen van bloedvergiftiging overleden. Zaterdag had een ongeval plaats op den Wijk aan Zeeërweg hoek Van Speykstraat. Een auto, bestuurd door den heer E. T. H. te Velsen-Noord reed op den Wijk aan Zeeëerweg, toen de 14-jarige J. B. H. per rijwiel uit de Van Speykstraat kwam. Een botsing volgde. De jongen werd daar ter plaatse in een v/oning gedragen, terwijl dr. Ooisterwijk werd ontboden. Deze consta teerde een lichte hersenschudding, terwijl de knaap nog verschillende ontvellingen had bekomen aan gezicht, handen en knieën. Na verbonden te zijn werd de knaap naar zijn ouderlijke woning gebracht. Door de politic- is proces-verbaal opgemaakt. Aanrijding IJmuiden-Oost. Gistenniddag had op het kruispunt Zee weg-Trompstraat een aanrijding plaats tus schen een luxe-auto, bestuurd door mevr. P. J. B. uit Haarlem en een motorfiets, bere den door den heer A. W. v. B. uit Amster dam. Doordat eerstgenoemde de verkeers- regeLs niet voldoende in acht nam, had er een aanrijding plaats, welke geen persoon lijke, doch alleen materieele schade veroor zaakte. De schade werd onderling geregeld. Wegens een storing in ons bedrijf kon het j.l. Zaterdag niet bijgevoegd worden. Vandaag c.aen wij het Zondagsblad onzen abonné's toe komen. ADMINISTRATIE N. HAARL. CRT. Het onderzoek betreffende den moord op den heer Lans te Rotterdam is wederom in een nieuw stadium getreden. Nadat een onderzoek in de boeken van wijlen den heer Lans had uitgewezen, dat er voordat de heer Lans vermoord werd, malversaties en (of) verduisteringen plaats hadden gehad is Zaterdagnacht de com pagnon of liever de procuratiehouder van den vermoorde, die de administratie over de zaken van de N. V. de Haas heeft gevoerd en die Dinsdagavond verdacht van clen moord werd aangehouden, doch Woensdag weer op vrije voeten moest worden gesteld, wederom in zijn woning door de Haagsche recherche gearresteerd om op het politie bureau aan de Meermansstraat te Rotter dam in verband met de malversaties te wor den verhoord. Los van deze arrestatie heeft het onder zoek geleid in de richting van den 26-jarigen L.T. die reeds sinds Vrijdag 30 November gezocht werd in verband met den moord. Deze man, die reeds ettelijke malen in de gevangenis zat en door de politie als be- roepsopllchter werd gekwalificeerd is, even eens Zaterdag gearresteerd en wel door de Amsterdamsche recherche. Ook hij is aan een streng verhoor onderworpen. T. had geen vaste woonplaats en werd behalve voor deze zaak ook nog voor an dere misdrijven gezocht. Bij het scherpe verhoor, hem afgenomen, heeft de compagnon v, O. moeten bekennen, verduisteringen ten nadeele van de N.V- Adr.'s de Haas Jr.'s Handelsmaatschappij te hebben gepleegd, waarna commissaris Dijkstra, die met inspecteur L. Hermans deze geruchtmakende zaak leidt, zijn in arresthouding heeft bevolen. Deze verduisteringen beloopen een aan zienlijk bedrag en moeten in den loop der laatste jaren successievelijk door v. O. zijn gepleegd, terwijl hij gedurende langen tyd geslaagd moet zijn, deze malversaties voor den directeur, den vermoorden heer Lans, verborgen te houden. In welingelichte kringen wordt verband gezocht tusschen den moord en de verduis teringen. Daarentegen beschouwt men de aanhou ding van den 36-jarigen L.T, die in Am sterdam werd gearresteerd, niet belangrijk voor de moordzaak en gelooft men, dat deze T., die inmiddels verdacht wordt van an dere misdrijven, aan het drama-Lans geen direct of indirect aandeel heeft gehad. Een andere lezing Intusschen verneemt de „Telegraaf" van den raadsman van den hèer Van O., mr. F. A. Kokosky, te Amsterdam, de volgende ezing van het. geval: De heer Van O., die aanvankelijk ver dacht werd van den moord op den heer Lans, heeft zich inderdaad aan verduiste ring, knoeierijen ln de boeken, schuldig ge maakt. Aangezien hij zeer goed besefte, dat er, wanneer deze malversaties aan het licht zouden komen, wel eens verband'zou kun nen worden gelegd tusschen den moord op zijn patroon en de daad, die hij thans be kend heeft, heeft mr. Kokosky, met goed vinden van zijn cliënt, zich tot den Officier van Justitie te Rotterdam, mr. J. A. de Vis ser gewend en hem in het bijrijn van den rechter van instructie medegedeeld, wat de heer Van O. erkent op zijn geweten te hebben. Bi! een nauwkeurig onderzoek der boeken zou dit zeker uitgekomen zijn, doch hiervan is niet, aldus mr. Kokosky, gelijk gemeld, sprake geweest. De heer Van O. heeft de malversaties met name bekend, om naderhand geen aanleiding te geven tot 'n ernstig vermoeden in zijn nadeel. De Justitie te Rotterdam heeft de hulp ingeroepen van den Amsterdamschen des kundige, den heer C. J. van Ledden Hulse- bosch. Deze heeft de resten van de bloed sporen, alsmede de kleeding van den ver- slagene onderzocht. Zaterdagmiddag werd door duikers ge zocht naar de plek achter het pand, waar een oude vrouw gezien had, dat iemand 'n pakje in het water wierp. Het dreggen was vergeefsch geweest, doch de duikers vonden het pakje. Het bleek uit een lap te bestaan. Waarop dit betrekking heeft, is nog niet vastgesteld. Het gevonden voorwerp is naar een laboratorium ter onderzoek opeezonden Zondag is de procuratiehouder van O den geheelen dag gehoord, speciaal over de mal versaties. Hij heeft enkele lasten toegegeven, maar het eindbedrag kan nog niet worden vastgesteld. Men heeft hem niet over den moord ge boord. De politie zal trachten eerst de fraude volkomen op te helderen, voordat het onderzoek zal gaan in de richting van het verband tusschen den moord en de fraude. L. T., die in verband met den moord ge arresteerd werd, is in verband met deze zaak wel vrijgelaten, doch op transport gesteld naar Breda, waar hij door de politie vim voor andere zaken gezocht wordt. De bestuurder weet zich met moeite te redden Ongeval op den straatweg Amsterdam Haarlem Men meldt ons uit Amsterdam: Een politie-agent, die Zondagmorgen op den Haarlemmerweg surveilleerde, zag en: eind voorbij den Uitweg in een diepe sloot langs den weg de vier wielen van een auto boven water uitsteken. De wagen lag omge keerd in de sloot.' Dadelijk werd de brandweer gewaarschuwd die met haar reddingstoestel den auto uit de modder heesch. De auto was leeg Enkele ruiten waren verbrijzeld. De koplantaarns waren stuk en verbogen. Van wien de wagen was en wie er in had den gezeten was niet bekend. Uit een onderzoek van den weg bleek, dat de auto, voor deze in d esloot verdween ongeveer 40 meter van den weg links had gereden, komende uit de richting Amster dam. Het ongeluk moet 's nachts om 3 uur heb ben plaats gehad. Op dat uur is het klokje in den wagen stil blijven staan. Uit een ingesteld onderzoek is later ge bleken, dat de eigenaar vpn den wagon is de heer Sloot, sigarenhandelaar in Den F rag. Hij was op weg naar zijn woonplaats Door het inslaan van een ruit heeft hij zich met groote moeite uit den gekantelden wagen kunnen redden. Daarna is hij met een tax! naar Den Haag gfeden. Hoe het ongeluk heeft plaats gehad is niet bekend. Ingediend is de begrooting van het wegenfonds voor 1929. Voor bruggenbouw óver de groote rivieren is 400.009 uitgetrok ken. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de Indische bcgrooting. Luitenant-generaal T. F. J. Muller Massis J komt ernstig in aanmerking voor benoeming tot lid van den Raad van State in de vacature-Cool. De „Holland-Indië" omroepzender te Hui zen is gereed. Nabij Maastricht is een mergelgroeve inge stort. Een arbeider werd gedood. De compagnon van den vermoorden heer Lans te Rotterdam is wederom gearresteerd, thans in verband met malversaties en ver duistering; v. O. heeft bekend, malversaties en verduistering te hebben gepleegd. De Federatie van Algemeene Diocesane ver- eenigingen van R. K. Bijzondere Onderwij zers in Nederland, heeft Zondag te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering ge houden. De partijdag der Duitsehe Centrumpartij. Dr. Kaas tot voorzitter gekozen. De toestand van den Engelschen koning; de verbetering houdt aan. Het lijdelijk verzet vr,n het Oostenrijk- sche post-, telegraaf- en telefoonpersoneel geëindigd. Een in aanbouw zijnde brug over de Sieg, deel uitmakende van den nieuwen autoweg KeulenFrankfort a/M, ingestort. De rede van Mussolini In de laatste bij eenkomst der Italiaansche Kamer in deze zitting. Bolivia heeft de relaties met Paraguay afgebroken. De socialistische landdagafgevaardigde, mevrouw Schilling', is door een D-trein ge grepen en gedood. Veertig leiders van de opstandige Afghaansche stammen geven zich over. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.56. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15. Een jongen zwr rr gewond Toen in den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks half twee de heer Vos ui: Mook met zijn auto zijn familie in Nijmegen ging ophalen om die haar Mook terug te brengen, had hij het ongeluk om op de:i hoek van de Gerardt Noodtstraat en den Oranie- singel te Nijmegen tegen een boom te rijden. De slag kwam zoo geweldig aan, meldt de „Maandagmorgen", adt de auto totaal werd vernield, en in gruizelementen werd neer ge smakt. Van de vijf inzittenden was hei zoontje van den heer Vos, do zeyentlenjrrize Jan, er het slechtst aan toe; waarschijn! jx werd door glasscherven zijn halslagader re- raakt. zoodat hij vreeselijk bloedend werd opgenomen en naar het politiebureau ver voerd. Gelukkig was geneeskundige hulp spoedig ter plaatse, die onmiddellijke over brenging naar het R. K. Ziekenhuis gelastte, nadat de halswonde was gehecht. Daar wer den de laatste H. Sacramenten toegediend. De vier overige inzittenden bekwamen allen min of meer ernstige kneuzingen en wonden, die echter niet levensgevaarlijk bleken. De toestand van dezen zeventienjarigen jongen, was gezien den toestand, Zondag morgen nog al bevredigend, zoodat er eenige hoop is op herstel. Hoogste barometerstand 761.2 m.M. te Breslau. Laagste barometerstand 734.6 m.M. te Stomoway. Verwachting: Meest matige, Z. O. tot Z. vrind, betrokken tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen of natte sneeuw, stijging van ti mperatuur. Aan de nagelaten betrekkingen van den abonnc P. VAN WESTEROP, wonende alhier, keerden wij uit voor een ongeval met doode- lijken afloop, de somma van: .DIRECTIE N. HAARL. CRT. Prima brandstof Verzegelde zakken Amsterdam HilversumBussumLeiden Ook anthraeiet en brecbcokes v. centr. verw. Vrijdag 23 November, in den stormnacht, die zooveel menschenlevens heeft gekost, verging, zooals men weet, in het Volborak de bietentjalk „Nieuwe Zorg", waarbij een geheel gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, het leven liet. Zaterdag is de tjalk gelicht. Men vond in het schip de vijf l{jken, die thans geborgen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1