Mga SWirthrich, RaarTem Stadsnieuws w THERMOGÈNE UIT DEN OMTREK TOONEEL EERSTE B1.AD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 10 DECEMBER 1928 BLADZIJDE2 Centrale Verwarming De kinderpostzegels en kinderbriefkaarten St.-Nïcolaasfeest in den R.K. Volksbond „Dag Pa P tAI5t(1AvAN\Al.KEri0UPQ'5"" 4 ••'LEVERTRA Nog een schipbreuk Flesch aangespoeld te Zandvoort Stoizuigerhuis MAi5iS£NS Barteljorisstr. 16 Tel. Z.K.H. Prins Hendrik te Zandvoort *pex Klop-Yceg Stofzul jers i' Agenda 11 December R. K. Haitdelsreizigersvereeniging „St. Christoffel", afd. St. Paulus" Rheumatiek - Jicht Griep Steken in de Zij en Hoest Liefhebbers van rozen Paard op hol Bloemenboliencultuur Coop. Haarl. Groenten- en BloembolIenveHtng Kindervoeding Opbrengst Ned. Natuurhistorische Vereeniging Mishandeling Verduistering Diefstal van f 900 School- en Werkfulnen t Haarlemsche Drukkers- Uitgeversmij. en Personalia HeaSrALud Wetsontwerp tot verlaging van den gedistilleerd-accijns STADSSCHOUWBURG *^756 Aanbesteding BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE BLOEMENDAAL OVERVEEN Sociëteit St. Baro 8 uur, ledenvergade ring Onderling Belang 8 uur, St. Cae- cilia half 9 uur, Rechtskundig Bureau 8 uur, bestuur Metaalbewerkers 23 uur Kraamverzorging 3e Orde 8 uur, St. Josephsgezellenvereenïging Jansstraat 59 Van 8—10 uur BUiardwedstrijd. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur, Dansavond „Nirva del Rio". Schouwburg Jansweg 8 uur Vereeni- ging „Oost en West" Lezing door den heer Noto Soeroto over het onderwerp „Van overheersching naar zelfregeering". Gemeentelijke Concertzaal 8 uur Con cert, te geven door Haarlems Zanggenot. Waaggebouw Spaame Van 10 uur v.m tot 4 uur na. Tentoonstelling. Stadhuis Raadzaal Tentoonstelling- „Kunst aan het Volk". ZANDVGORT Raadhuis half 8 uur Vergadering van den gemeenteraad. 10 December—10 Januari Men schrijft ons: Natuurlijk weet een ieder reeds, dat ze weer komen, onze Kinderpostzegels en Kin derbriefkaarten. Maar nog lang niet iedereen beseft welken omvang dit werk reeds in enkele jaren heeft genomen, hoeveel terrein echter ook nog gesloten is en vooral" wat er precies met de ontvangen gelden gebeurt. Welnu, teen in December 1924 voor het eerst Kinderpostzegels verschenen men herinnert zich nog wel die zegeltjes met dat aardige kinderkopje toen was de op brengst ruim 56000. Ieder jaar kregen we Tervolgens weer een serie en ieder jaar steeg de opbrengst. In December 1927 was die reeds meer dan verdubbeld; 116.000.1 In Haarlem was de winst; in 1924 1924.58 in 1925 2302.97 in 1926 2935.94 in 1927 4194.26 Dit jaar zullen er weer 4 kinderpostzegels komen, die een maand lang verkocht wor den aan ALLE postkantoren en in vele plaatsen ook door particulieren. Na 10 Ja nuari kan men ze niet meer koopen, maar ze blijven STEEDS geldig, gebruiken kan men ze nog jaren lang. Wie een grooten voorraad inslaat, behoeft dus niet te vree- Zen, dat hij er mee zal blijven zitten! Wat de bestemming is der gelden? Ieder zegeltje en iedere briefkaart want «r zijn ook prentbriefkaarten kost een paar centen meer dan de waarde er van is. En die paar centen hebben reeds meer dan een ton gevormd en zullen weldra meer dan twee ton bij elkaar brengen. Alles voor het NEDERLANDSCHE HULP BEHOEVENDE KIND. Men weet hoeveel er wordt gedaan door tal- looze vereenigingen voor onze kinderen, die ziek zijn, achterlijk of gebrekkig, of blind, doof, doofstom, of die verwaarloosd worden en dreigen ten gronde te gaan. Alle instelin gen. die dergelijke kinderen verzorgen, heb ben recht op een aandeel in de winst. Maar als men weet, dat daarvoor meer dan 300 vereenigingen zich aanmelden, groote en kleine van alle mogelijke gezind ten en richtingen, dan is het duidelijk, dat die eene ton smelt als sneeuw voor de zon. En dat onze winst nog veel grooter moet worden! Al die vereenigingen ontvangen strikt ge lijk, naar het aantal kinderen, dat zij verzor gen volgens wiskundig vastgestelde bereke ningen het hun toekomende aandeel. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw keurt ieder jaar het plan van verdeeling goed. Er is veel noodig, want wij zullen u eens voorrekenen, hoeveel kinderen van dat geld moeten profiteeren: Er worden in ons land in gestichten en in gezinnen verpleegd meer dan 1000 achterlijke kinderen, idiote kinderen. Met de grootste zorgvuldigheid moeten Zij worden opgevoed, opdat zij ondanks hun gebrekkige verstande lijke vermogens toch een menschwaardig bestaan tegemoet gaan. Dan zijn er de zieke en zwakke kinderen; wij denken aan de tallooze herstellingsoor den en vacantiekolonies, die in een jaar ruim 10000 kinderen in de gelegenheid stellen ge durende een maand of langer van de bui tenlucht te genieten en met behulp van versterkende middelen hun gezondheid terug te krijgen. Om nog niet te spreken van ongeveer 6000 kinderen die in gezinnen lief derijk wórden opgenomen en na flinke kuur weer frisch en gezond terug keren. Welk een zegenrijk werk, het behoeden van onze zwakke jeugd voor velerlei ziek ten! Er de kinderen die onder lichamelijke ge breken lijden; blind, doof, doofstom of ge brekkig zUn. Weet men wel dat ook hiervan een dui zendtal in instituten en scholen met de grootste zorgen met eindeloos geduld wordt opgeleid, opdat zij, niettegenstaande zij zoo zeer gehandicapt zijn, toch nuttige leden der maatschappij kunnen worden? Ten slotte de grootste rubriek: de ver waarloosde jeugd. Men beseft het veel te weinig en zelfs de cijfers schieten hier te kort. Want dat in een jaar in onze opvoe dingsgestichten doorgangshuizen en toe- vluchten 25000 minderjarigen worden ver pleegd en in gezinnen 6000, dat is ons voor stellingsvermogen nauwelijks in 6taat te vat ten. Minderjarigen, die verwaarloosd zijn; ge vallen meisjes, meisjes voor wie het leven in eigen gezin zedelijk of liohamelijk onder gang beteekent, jongens, die zich aan eens anders goed hebben vergrepen, of die zóó verwilderd opgroeien, dat ze een vreemde, leidende hand noodig hebben. Aan alle deze kinderen komt ds opbrengst ten goede. Is er pakkender devies denkbaar, dan dat van de vereenigtng „Tot steun van ver waarloosden en gevallenen"? „Ieder menschenleven heeft oneindige waarde". Welnu, allen die deze hulpbehoevende kin deren verzorgen, hen opheffen uit hun gees telijke of lichamelijke ellende, hebben dit devies tot het hunne gemaakt. En een ieder, die voor enkele' luttele centen, nuttig en practisch besteed aan een postzegel of een briefkaart, ons werk steunt, zal de voldoe ning genieten van een klein steentje te heb ben bijgedragen tot het levensgeluk van een Ceel van onze Jeugd. Vraagt aan het postkantoor kinderpostze gels. Koopt Kmderbriefkaarten. Verzendt geen Kerst- of Nieuwjaarsgroet zonder het hulpbehoevende kind te gedenken!! De kinderbriefkaarten verschijnen dit jaar In 2 series van 6 stuks voor 0.35 per serie. Deze briefkaarten zijn reproducties van de Nederlandsche meesters Frans Hals en Jan Veth. Deze briefkaarten zijn uitsluitend ver krijgbaar aan den stand in het postkantoor, waarover nog nadere mededeelingen zullen worden gedaan. Het correspondentieadres van het comité te Haarlem is Mr. L. G. van Dam, Wilhel- minastraat 49. Ook te Bloemendaal is een comité gevormd, waarvan het adres is Mevr. A. M. van LutterveldBicker Caarten, tod den Duin- en Daalscheweg, Bloemendaal. Het was een goede gedachte van onze haarlemsche Kath. Handelsreizigers om een Sint Nicolaasfeest te organiseeren voor jong en oud. Zaterdagmiddag om 3 uur kwamen vele kinderen van de leden bijeen in de zalen van den R.K. Kring aan de Jansstraat. Het was den kleintjes aan te zien, dat er iets heel bijzonders meest gebeuren het eene ge zichtje verraadde een verborgen angst, het andere ten top gevoerde nieuwsgierigheid. De komst van den eeuwenouden kinder vriend werd voorbereid, door het zingen van de gebruikelijke liedjes. Hem ter eere. De deur ging open.... Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon, met zijn onafschei- delijken knecht kwam op bezoek.Op zeer juis te, paedagogische wijze wist de H. Man de kinderen voor zich te winnen, zoodat de vriendelijkheid van de kleuters met de mi nuut toenam. Een alleraardigst meiske zong dan een leuk liedje en voerde een dansje uit, met zooveel élan, dat de goede Sint er tranen van in zijn oogen kreeg. Een zeldzaam zwart glimmende pieterman strooide dan met kwistige hand allerhande' lekkers, zoodat het jonge handels-reizigers-volkje aldra op den vloer lag te grabbelen. Ieder kind ont ving dan een cadeautje met een toepasselijk woordje ende moeders werden ook niet vergeten, een aardige attentie van den goed- geefschen Bisschop. Het bezoek was ge ëindigd, statig schreed de Sint nog eventus- schen de haag van kinderen doordan ging hij weer voort op zijn paard, om andere menschen gelukkig te maken. Des avonds kwamen de leden van Chris toffel bijeen in de eetzaal van Hotel Royal. Er heerschte aldra een joviale stemming dat was ook noodig, omdat de kienbaas op groote inkomsten rekende. De heer J. G. van Dijkman, voorzitter van de feestcom missie, opende met een woord van welkom en wilde verder gaarne de leiding overgeven aan een viertal jongelui, die voor de feest stemming zouden zorgen. Nu, dat hebben ze gedaan. De van ouds bekende Haarlemsche kien baas Paul Borghouts was weer in zijn ele ment. De prijzen lokten de aanwezigen ook wel om een kansje te wagen. Er waren ko nijnen, fazanten, sigarenhaast 30 prijzen. Jan Kraakman gaf „Keesje" ten beste, „Het Nec. tfuifje" en andere werkelijk kluch tige voordrachten. Ook de andere execu tanten hielden er de stemming in. Voor de muzikale verzorging verdienen een woord van lof, de pianiste Mej. Cis Vet en de violist Jan Vet. Wy behoeven niet verder over het jaar feest te schrijven, het werd twee uuren nog gingen de Christoffelianen noode huis waarts in een echt blije stemming. bestrijdt met «acces Bii Apothekeren Drogisten heete doos f0.75, haloe doos f O 45 Uit het plantsoen aan het Santpoorter plein zijn 79 rozenstruiken ontvreemd. Zaterdag ls een paard, gespannen voor een wagen in de Amsterdamstraat, op hol I geslagen, doordat de spoorstok tegen de achterpooten van het dier sloeg. Het paard liep tegen den muur van het perceel hoek AmsterdamstraatHaarlem- merliedestraat, waardoor een van de boomen van den wagen brak. Geen persoonlijke ongelukken vinden plaats. Heden is het 50 jaar geleden, dat in de al- gemeene vergadering der Algemeene Vereem- gitig voor bloembollencultuur op een eerder ingediend voorstel van den heer J. J. Brasser te Uitgeest in principe besloten werd de Vereenigtng om te vormen tot plaatselijke afdeehngen met afzonderlijke besturen, mits op een toeneming van minstens 300 leden kon worden gerekend. Dat geschiedde, omdat de Algemeene Ver- eenigmg tn verval dreigde te geraken, door aanzienlijke vermindering van leden. Den 8en Februari 1879 kon het bestuur den leden per circulaire mededeelen, dat bij reorganisatie gerekend kon worden op een vermeerdering van 267 leden en hoewel niet 't vereischte aantal van 300 was bereikt, werd toch op 17 Februari 1879 definitief tot de reorganisatie besloten. Toen waren opgericht afdeehngen te Hillegom 4 Februari, Scho ten 21 Februari, Overveen en Bloemendaal 28 Februari, Sassenheim en Voorhout1 Maart, Heemstede 3 Maart, Ltsse 13 Maart, Uitgeest 15 Maart en Haarlem 2 April 1879. Naar het „Kweekersblad" meldt, herdacht de Coöp. Haarl. Groente- en Bloembollen veiling W. A. dezer dagen een viervoudig jubileum. Het was toen 12 jaar geleden, dat uit de leden een commissie werd ge vormd, de „Bloembollen-commissie", tot het organiseeren van veilingen en wat daaraan verbonden is. In den loop der jaren heeft deze Commissie naar bestaansrecht bewezen. Vier harer leden, de heeren Jac. Koomen, J. Verdonschot, J. Giebels en G. J. Kuyper hebben als zoodanig 12 Yt aar hun functie ononderbroken en met prijzenswaardige ambitie en toewijding ver vuld. Het blad brengt dit viertal hulde voor zijn werkzaamheid ten bate der Groente- en Bloembollenveiling W. A. Het eene St. Nicolaasfeest na het andere 1 De goede oude Sint heeft het wel druk in het begin van de maand December. Hij too- vert overal blijde kindergezichtjes en laat bij een ieder een prettigen indruk na. Ondanks zijn groote drukte heeft hij de kinderen van de leden van den R.K. Volksbond niet ver geten. Hoe zou hij ook Elk jaar komt hij opnieuw hen bezoeken en nu zag hij er in gebouw „Sr. Bavo" een 250 bijeen. Wat had den zij weer een genoegen. Met wat groote spanning wachtten zij de dingen, welke ko men zouden En dat waren er velerlei. Met welke groote aandacht volgde zij de leuke films van het „Amfilmin"-bureau hoe ge noten zij van de poppenkast, door prof. An- tonini vertoond. Zij" leefden geheel mede met de geschiedenis van Jan Klaassen, die op zoo hand:ge wijze aan den strop wist te ontko men en van zijn vrouw nog zelfs gedaan wist te krijgen, dat zij pannekoeken zou bakken. Zij waren geheel op de hand van dien slim merd en hielpen hem met hun geschreeuw in de goede richting. En daar tusschen door werden zij op lekkere versnaperingen ge- tracteerd, welke gretig in de grage mondjes verdwenen. Maar het glanspunt van den middag was natuurlijk het bezoek van den H. Bisschop, die, vergezeld van zijn zwarten knecht, statig de zaal doorschreed naar het tooneel, daarbij de kinderen vriendelijk met zijn hand groe tend in welk voorbeeld hij door zijn knecht gevolgd werd. Doch vele kinderoogjes dwaal den af naar de tafels in de zaal, zwaar bela den met speelgoed. Zelfs onder de welkomst groet van den voorzitter van den R.K. Volks bond, den heer J. P. Castricum en onder dé speech van St. Nicolaas werd soms meer be langstelling getoond voor de uitgestalde ge schenken. dan voor het gesproken woord. Maar och. wie neemt dat zulken kleintjes kwalijk. Toch was het woord van den Spaatt- schen Bisschop wel het aanhooren waard. Hij diende goedgemeende vermaningen toé, gaf wijzen raad en nuttige wenken, kortom, hij deed volkomen, zooals men dat van den grijzen Sint gewend is. Eén kindje vooral luisterde met bijzondere aandacht. En wel zelfs zóó, dat het plotse ling vaders stem meenden te herkennen. Tja. hoe kon zoo'n pukkie nu weten, dat St. Nicolaas en vader onmogelijk dezelfde per soon konden zijn! Dat gaat immers niet! Maar dat snapt zoo'n kleuter eerst later, niet waar En juist, toen het heel stil was in de zaal (natuurlijk en Sint juist goed op dreef begon te komen, schalde plotseling het hooge kinderstemmetje door de zaal „Dag Pa Maar gelukkig bemerkte de kleine spoedig de vergissing en zweeg toen verder. Komisch was het intermezzo echter ongetwijfeld Sint ging echter rustig door met zijn speech en daalde dan weer af in de zaal, om elk kind een mooi stuk speelgoed en een zakje taai-taai te geven. Of ze in hun schik waren. Tegen 6 uur was het feest, dat urenlang geduurd had en opgeluisterd was door het muziekkorps „Ons Genoegen", geëindigd.- Het bestuur van den R. K. Volksbond heeft zich dit jaar wel bijzonder beijverd, een grootsch Sf. Nicolaasfeest te organiseeren. En geslaagd Vraagt het den kinderen maar, Zij zouden wel elke maand zoo'n St. Nicolaas feest willen vieren De vereeniging „Kindetrvoeding" reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit in de Zoetestraat; Maandag 218; Dinsdag 210; Woensdag 179; Donderdag 192; Vrijdag 206 en Zaterdag 162 porties en in de Cronjc- straat: Maandag 92; Dinsdag 92; Woensdag 91; Donderdag 79; Vrijdag 86 en Zaterdag 69 porties. De collecte, gis. er en gehouden In de Sint Liduinakerk aan den Rijksstraatweg, ten bate van de Vereeniging tot Bescherming van meisjes heeft 338.50 opgebracht. Dinsdag 11 Dec. zal de heer Dr. C. J. J. van Hall voor de afd. Haarlem en omstre ken der Ned. Natuurhistorische Vereeni ging, een lezing met lichtbeelden houden over Tropische producten. De lezing wordt gehouden in het gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, 's avonds 8 uur., In den nacht van Zaterdag op Zondag, is de 20-jarige W. S. op het Verwulft mis handeld door zekeren' G. B. Hy bekwam een bloedende wonde bij het rechter oor. De óngevallendienst heeft de wonde ge hecht. Ten verzoeke van de Utrechtsche politie te hedenmorgen alhier aangehouden de 24-jarige J. J., verdacht van oplichting en verduistering daar ter stede. De dader kan van alles gebruiken De vorige week hééft een plantsoenar beider in een laan in den Hout gevonden een brandkastje, dat was open gebroken en waarbij een tasch met papieren lag. Bij een politioneel onderzoek is gebleken, dat dit kistje te Amsterdam was ontvreemd. Het hield hl 900 ongeveer, die er uit ver dwenen waren. Verdacht van dezen diefstal wordt zeke ren J. C., die zich in verschillende plaatsen uitgeeft als vertegenwoordiger of ingenieur in dienst van Philips en dan een pension zoekt, daarin een of meer dagen verbiyft, Vervolgens vertrekt zonder betalen, met of zonder medeneming van eenige artikelen Van ziin gading. Het g-^dkist'e werd ook by een pensionhoudster in Amsterdam uit haar huis vermist. Ook te Haarlem heeft hy aldus een pension aan de Brouwersvaart Men schryft ons: 't Wordt zoo langzamerhand tyd eens aan de boerenkool te gaan denken; we kunnen op de komst van den winter niet wacht. Op den tuin aan de pyislaan is as. Woensdag 12 December tusschen 2 en 3 uur gelegenheid voor de k'nderen de kool van hun tuintjes te oogsten. Met 't oog op de werkzaamheden óp den tuin aan de Kleverlaan is daar dit jaar geen boerenkool geplant. In de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Haarlem sche Drukkers- en Uitgeversmij. v. h. Gebr Nobels, werden balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 3 Tot commissaris werd herkozen de heer J. Legel te Apeldoorn. Van de Pontschool, Zyistraat, 47, slaagden voor: Praktyk-diploma mach'ne-schrüven: de dames E. A. van den Aardweg, E M. van Dobben, B. Kinzl en B. van Thyn; voor diploma Snelschryven mej. Ch. M. A Peeters en voor diploma Kantoor-stenograaf: de dames Fr, Bolwidt, Ch. M. A. Peeters en B. van Thyn. De heer P. Stickel, agent-rechercheur bij het politiecorps alhier, is met ingang van 1 januari benoemd tot concierge aan het Frans Halsmuseum alhier. Voor het machinisten-examen B slaagde te 's-Gravenrage de heer W. F. Schouten, alhier. Door de Haarlemsche Kamer van Koophan- iel is het volgende schryven gezonden aan de Tweede Kamer: Uit een vertrouwelijk schryven van den Minister van Arbeid, Handel en NU Verheid vernamen wU, dat het in de bedoeling ligt ■tpslaglocaliteiten aan te wijzen buiten de plaatsen, waar publieke of algemeene entre- nöts zijn gelegen en wel ten hoogste één voor het gebied van iedere Kamer van Koophan del. Zonder vooruit te willen loopen op de gé- detailleerde uitvoering dezer regeling meent onze Kamer voor haar district in ieder geval te moeten aandringen op de aanwijzing van •neer dan één dusdaniee localiteit. Het wil haar zelfs voorkomen, dat de meest praktische vijze van te werk gaan zou zijn, om in alle rrootere gemeenten van haar district (Be- verwyk, Haarlem, Haarlemmermeer, Hillegom TJmuiden en Zandvoort) gelegenheid te geven gedistilleerd op te slaan. Voorafgaand overleg met de plaatselijke organisaties van vergun ninghouders zou daarby, naar de Kamer meent, een goede uitvoering ten zeerste kun- ilen bevorderen. Naast de wenscheiykheid van 'n zoo groot •nogeiyk aantal gemeenschappelijke opslag plaatsen zou onze Kamer ook met aandrang willen bepleiten, dat op ruime schaal aan grossiers en andere bedrijven, welke met groote voorraden werken, wordt toegestaan, deze te doen verzegelen ter plaatse waar zil zich bevinden. Wordt deze gelegenheid niet geopend, dan voorziet onze Kamer, dat deze zaken tengevolge van de voor hen bezwaar lijke transporten ernstige bedryfsstagnatie en schade zuilen ondervinden. Door aan de op dit punt bestaande wenschen van belangheb bende tegemoet te komen, zouden boven dien de werkzaamheden, verbonden aan het afgeven van geleidebiljetten vah veel min der omvang worden. Onze Kamer acht het niet uitgesloten, dat ^billijkheden zouden ontstaan, wanneer op rirenve whze vastgehouden wordt aan het al coholgehalte van 20 centiliter per liter, waar beneden geen restitutie wordt verleend. De Kamer beveelt met het oog op deze mo gelijkheid in overweging aan, om de met ge distilleerd bereide dranken slechts uit te sluiten wanneer het alcoholgehalte beneden 15 centiliter per Liter bedraagt. FRINSESS CHARMING CASINO VAN BRUSSEL Wat zijn we internaiontaal 1 Een operette met Engelschen titel blijkens namen van schrijver en componist echter van Siavischen oorsprong met Engelsche muziek-inzetsels gespeeld door een Belgisch gezelschap met Fransche accenten in onzen Haarlemschen schouwburg 1 Ons bekoort de buitenlandsche invasie óp onze planken niet. Maar we geven toe er is uit deze veelzijdige samenwerking een behaaglijk product voortgekomen. We waren tenminste, toen om kwart-voor-twaalf het slotkoor klonk, nog zóódanig in codntie, dat we doorklapten om een bis-je. En wat ons nu, nadat we over het geval een nachtje geslapen hebben, het eerst voor den geest komt, is de toewijding, waarmee Lucien Mussière tn dat slotkoor de hooge npten er uit komiekte, en de ernst, waarmee vervolgens zijn vuist den wijdgapenden mond weer dichtdrukte. Er rijzen méér beelden voor ons op Emile van Bosch (gast) als zeekapitein, met ge trokken sabel, zijn forsche strijdlied uit zingend met zangkwaliteit, als géén der Belgen bezatJan Groofveld, goedmoedige cartcatuur van een koning de groote witte bloem van den dirigentde ontsnapping der prinses in de wachtaflossing een der pak- kendste tafreelen de gebroken houding der prinses, als ze het koninklijk bevelschrift gaat onderteekenen een der zeldzame momenten, waarin Yvonne Romain, als zangeres wel te roemen, wat tooneelspel toont en krachtig weert zich door alles heen 't klankbeeld der muziek, die wel de operette-vlotheid bezit, maai stukken pittiger en persoonlijker is dan wat we m tijden bij stukken van dit genre kregen te slikken. Maar telkens steekt Lucien Mussière ziin guitige gezicht over teders schouder heen, en chargeert en dolt, dat hij onze her innering beheerscht gelijk hij gisteravond de plankeij beheerschte. Zijn clownerie is onweerstaanbaar. Héél enkele keeren maakt hij 't wat lang en veel zangstem heeft hij niet maar wat deert 't Onvermoeid en frisch is zijn grappigheid, en met flauw, wijl 't geen zinledige grapjasserij is, maar overkokende vitaliteit, charge van iedere menschenbeweging, vaak een satyre op de voosheid van menschelijke opwinding. Als dit gezelschap wéér op onze planken komt, gaan we kijken om hèm te zien. Van hem ergert 't ons ook niet, dat hij Hollandsch spreekt als een Franschman wèl b.v. van Darennes, die als bolsjewiek veel zei, maar we weten niet wét. Hiermee hebben we ongeveer het onze gezegd. Willen we met geweld nog enkelen noemen wegens spel- of zangprestatie, dan zijn het Beppy Murray en Ninon Dolnay. Acteurs zijn deze Belgen echter veel minder dan b.v, de menschen van Fritz Hirsch. De inhoud van 't werk gaat onze normen niet te buiten. Sommige banaliteiten en de gewone vrijmoedigheden in de dansnummers dwingen echter tot eenig voorbehoud. E. U. Zaterdagmiddag is op het strand te Zand voort een flesch aangespoeld, waarin een briefje was gesloten. Op het briefje was ge schreven: S. S. Edith. Ship swamped Sun day. Distress signals, not answered. Take In to boat. Jack Damu (Schip Zondag vol water geloopen. Noodsignalen gegeven, niet beant woord; in de boot gegaan. Jac. Damu). De rest van de mededeeling was onleesbaar doordat het papier met olie doordrenkt was. Het briefje was gesloten in een olijffleseh. De flesch is door de politie van Zandvoort In beslag genomen. <r dei •'atü# Hedenmorgen werd door B. en W. ten Raadhuize alhier, in het openbaar aanbe steed: „Het leveren van schoonmaakartikelen voor Gemeentediensten, bedryven, scholen e.d." Ingekomen waren 7 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: Firma Kluitburg, voor perceel I 1025.53; voor perceel II 1619.50. Borstelfabriek „De Samenwerking", te den Haag, voor perceel III 741.83; voor per ceel IV 1054.83. A. Vogel te Haarlem, voor perceel m 994.91. Firma Godsschalk te Assen, voor per ceel III 777.14; voor perceel IV 1116.25. De gunning zal nader bekend worden ge maakt. Gisterenmiddag half drie kwam Z. K. H. Prins Hendrik met eenig bezoek te Zand voort, waar hy het gestrande stoomschip „Heinrich Podeus" in oogenschouw nam. De Prins onderhield zich eenigen tijd met den kapitein en den eersten stuurman van het schip. Na een kort oponthoud in restaurant „Zomerlust" verliet het gezelschap weder Zandvoort. Geboren: 7 December: M. T. Emmer Verhoeven, dochter; 6 December: J. H. C. TibboelDe Gram, dochter; 6 December; M de WinterLooman, dochter; 7 Decem ber; A. M. SeijsenerKockelkoren, doch ter; 6 December A. Van Beaumonh—Bauma, dochter; 5 December: M. E. Visarius Anten, zoon; 8 December: L. M. P., van HuyssteedenChristiaans, zoon; 7 Decem ber: C. M. van der HeijdenDe Goede, dochter. Overleden 6 December: J J. van Hille, 69 jaar, Karei van Manderstraat; 7 December: J. Tibboel,, 52 jaar, Ged. Oude Gracht; 8 December: T. Verdonkschot, 33 jaar, Gast- huisvest; 7 December: F. Vroom, 60 jaar, Semarangstraat. Badhuis In het Badhuis aan de Pt»1" uen in de week van 3 tot en December: genomen 421 douchebaden 39 kuipbaden. Aan 13 kinder enwerd een gratis schoo - bad verstrekt op Woensdagmidag van tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos bade op Woensdagmiddtg tusschen 5 en 8 uur, werd door 1 volwassene gebruik gemaakt. Vergadering R.K. Volksbond Woens dagavond houdt de afd. Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond een ledenver gadering. De agenda vermeldt o.m.: Mede deelingen. Spreker de heer A. J. M. Ange" nent, secretaris van het centraal bestuur. Behandeling en vaststellen begrooting. St. Nicolaasfeest van den R. R. Volks bond Zondagmiddag bracht St Nicolaas een bezoek aan de kinderen der leden van 'en R. K Volksbond. Om twee uur arriveerde St. Nicolaas per auto te Heemstede en maakte een rond gang door de gemeente. Overal langs den weg stonden belangstel- 'enden om de komst van St Nicolaas af te wachten. De kinderen werden door Piet be dacht, die rykeiyk zyn heeriyke moppen angs de ryen van kinderen strooide. In de omgeving van de Indische buurt was er voor St Nicolaas byna geen door gang; zoowel groot als klein versperde den weg. Omstreeks 3 uur arriveerde St. Nicolaas 'n het R. K. Vereenigingsgebouw. De groote zaal was geheel gevuld. De kin deren, die om twee uur reeds waren geko men en voor dien tijd hadden genoten van het marionetten-theater van R. v. Duinen uit Haarlem, waren in een feeststemming, terwijl de heeren A. v. d. Harst (piano en W. G. v Tongeren (viool) zorgden voor de noodige St. Nicolaasliederen. By den aanvang opende de heer H A Meeuwenoord den feestmiddag met een har- Jeiijk welkomstwoord. Ook het hart van de comitéleden heeft vol verwachting geklopt, aldus spr., na den schitterend geslaagden kunstavond was de financieele toestand niet rooskleurig en vreesde men het ergste. Dank echter den grooten steun van verschillende zyden kwam er verandering in en kon het comité weer overgaan tot het organiseeren van dit feest. Spr. brengt daarom dank aan allen die het comité hebben gesteund. Het marionetten-theater van R. v. Duinen trad hierna op en niet zonder succes. Door deze heeren werden keurige staaltjes ge leverd en d? jeugd wist dit ten aeerste te waardeeren. In tusschen naderde St. Nicolaas; de jeugd raakte vol spanning en weldra, op de eerste tonen der muziek, daverden de St Nicolaas-liederen door de zaal. De heer Meeuwenoord heette St. Nicolaas en zyn knecht welkom. Het deed spr. een genoegen weer meer kinderen dan vorig jaar aan St. Nicolaas te kunnen voorstellen, hetwelk beteekende een groei van den R K Volksbond. Alvorens St. Nicolaas overging tot het uitreiken der pakjes, sprak hij de kinderen toe en vertelde hoe hy het vorig jaar had gesproken over de gehoorzaamheid. Dit jaar vroeg St. Nicolaas nog iets an ders van de kinderen, n.l. om de deugd van naastenliefde te beoefenen. Dit Is een van de schoonste deugden. De kinderen mogen niet ontevreden zijn als een ander iets meet of iets mooièrs krygt. Men moest voor an dere kinderen iets over hebben, graag iets deelen met kinderen die niets hadden. Na het uitreiken der pakjes bedankte de heer Meeuwenoord St. Nicolaas voor het schenken van de mooie cadeaux. Spr. hoop te dat St. Nicolaas het volgende jaar weer terug zou komen, om dan mede te vieren het 5-jarig bestaan Het comité hoonte dan op nog luisterrijker wijze 't St. Nicolaas feest te vieren. Dit feest was geslaagd, maar dat feest moet nog veel grooter wor den. Nog eenige liederen werden gezongen waarna St, Nicolaas en zijn knecht vertrok ken. Kort daarop vertrokken ook de ouders met -un kinderen. De heer Meeuwenoord bracht nog een harteiyk woord van dank aan allen die heb ben medegewerkt om dit feest te doen sla pen en hoopte wederom op den vollen steun zoowel van de ouders als van anderen, om het 5-jarlg bestaan het volgende jaar op grootsche wyze te kunnen vieren. Met groote voldoening mag het comité terugzien op zyn werk. Radio in het R.K. Vereenigingsgebouw Dinsdagavond van 8 uur tot half 9 zal de heer H. J. C. Venings, Voorzitter der Centrale reiskas van het R.K. Werkliedenverbond voor de microfoon spreken, met als onder* werp „Met het R.K. Werkliedenverbond de wereld in." Er zal gelegenheid zijn deze rede ook in bet R.K. Vereenigingsgebouw te beluisteren- Jongensbond Dinsdagavond wordt in het R.K. Patronaatsgebouw een vergadering gehouden van den R.K. Jongensbond, onder- afd. van het Krutsverbond. Zij begint 7 uur. De agenda vermeldt o.m. Installatie van een nieuw lid. Mededeeling. Alcoholcursus. Jongens van 14 tot 18 jaar, die belang stellen in den Jongensbond, zijn welkom- Herdenking 10-jarig bestaan de; Bloemendaalsche Burgerwacht Zater dagavond had de feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan dei Bloemendaalsche Burgerwacht plaats in Hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. Zeker veel leden en genoodig" den met hun dame waren in de gezellig versierde zaal aanwezig, niet alleen de dichtbij wonende leden, doch ook die in Vogelenzang wenen waren met eenige autobussen naaf Bloemendaal gekomen. De Commandant der Burgerwacht, tevens voorzitter der feestcommissie hield de openingsrede. Voor een instelling als de Burgerwacht, aldus spr., die uit nood ont staan is, geeft ket feit van haar 10-jarig bestaan, dat in zich sluit het mede 10-jarig bestaan van revolutiegevaar, wellicht geen aanleiding deze gebeurtenis „feestelijk" te herdenken. Dat dit toch geschiedt, is bedoeld als blijk van waardeering voor die leden def B.W., die hun offers aan tijd en geld gebracl" hebben in het belang der B.W., welke We zouden kunnen noemen de z.g. „vaste kern"» die steeds paraat is gebleven en bet mogelij'' maakt de organisatie van de B.W. in stand te houden. Wanneer de B.W. in tijden van troe* beien onverhoopt gemobiliseerd moch' worden, is de verdere organisatie om dez{ kern heen, in korten tijd tot stand te brenge"- Spr. dankt ook de schenkers en schenkstetf voor de bijdragen, waardoor het mogelijk geworden dezen .vond zoo'n feestelijk karatfc' ter te kunnen geven. Spr. bracht ten slot' in herinnering, dat wij in ons land twd krachtige en goed georganiseerde instelling# hebben, die beide beoogen het „wettig gezag" (dat is het gezag langs wettigen weg verkff gen) als het moet, daadwerkelijk te steun®" tegen pogingen dit gezag langs onwettige" (revolutionairen) weg omver te werpen. Be' zijn het Instituut det Burgerwachten, als plaatselijke organisatie, ter beschikking va" de Burgemeesters (dus te beschouwen a's politiereserve) en het Instituut van de" Bijzonderen Vrijwilhgen Landstorm. als landelijke organisatie ter beschikking van de regeering (z.g. legerreserve). Deze beide instituten hebben nog steeds alle reden va" bestaan en kunnen, helaas, nog niet gemist worden. Volgens spr. staat het vast, dat de beide anti-rev. instellingen, de B.W. met 70.000 leden en de B.V.L. met 55.000 vri," willigers, met hun preventieve werking tot dusverre een poging voorkomen hebben spr- Zou bijna beweren onmogelijk gemaakt hebben. Na deze rede hield de heer H. de Boer uit 's-Gravenhage een voordracht, verduidelijkt met lichtbeelden, waarin spr. behandelde de verknochtheid van hef Nederlandsche Volk aan ons Oranje-Vorstenhuis het revolutie gevaar en vele afbeeldingen van de terreur eö ellende in Rusland liet hij zien. Deze voordracht is bij de aanwezigen bij' Zonder in den smaak gevallen, wat duidelijk bleek uit het luide applaus, dat de sprekef herhaalde malen tn ontvangst had te nemen* De voorzitter der Burgerwacht, wethoudef E.W.A. van Nederhasselt, dankte met een korte toespraak dezen spreker. Na dit officteele gedeelte trad het ensemble „Haarlem's Klein Cabaret" op, dat voor een verder deel vanden avond voor de vroolijkheid zorgde, waarin zij ook volkomen geslaagd zijn. Het ensemble „Ever Fun" zorgde daarna voor de muziek. Een weldoende komeet Kometen staan vanaf de jongste tyde» in geen al te besten reuk. Hun verschy- nen werd beschouwd als een voorbode van oorlog, pest, aardbevingen, den dood van vorsteiyke personen en andere narigheden. Den laats ten tyd Is er evenwel aan den Overveenschen hemel een tkometestaaf verschenen, waaraan, Volgens 't spectraal- analitisch onderzoek geen onderdeel van een atoom blauwzuurgas is te bespeuren- Het kometehhoofd, de kern bevindt zich op geringe hoogie boven den beganen grond. Rechte klimming of declinatie val' er niet aan te bespeuren. Ook deelt de kern niet in de dageiyksche beweging des hemels en ook is de staart niet, als' van ander® kometen van de zon afgekeerd, maar wys' permanent van 't Noorden naar 't Zuiden- De noordelyke wijzerplaat van de R. kerk geniet 't bijzonder voorrecht, door den staart gestreeld te worden met dit gevolg- dat de bewoners van Overveen des avonds byna evengoed als overdag op de klok kun* nen zien, hoe laat het is. En dit is voof Overveen wel wat waard. Want met klok' ken zyn we niet ryk bedeeld. De klok va" 't raadhuis Is er nog een van 't jaar met een wyzer, met welks geheim 't tegen' woordig geslacht niet meer overweg ka"; Bovendien de ingewanden van 't uurwerk zyn voor practische doeleinden gebruikt- dan voor het vullen van een nfs s-zegge"" klokkelichaam. Maar om op d terug te komen, of liever gezeg< staart, deze is niets anders dan lichtbundel, afkomstig van een per, uit de etalage van den heer op het Zandvoorterpad. op fle s' na»; tefke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2