I m CHEQUE-KOERSEN y;:: 'v:. 3 Hl NI VA TANDPASTA, IEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Voor den Politierechter („Kunst aan het Voik Zilveren jubileum van den Bond van Rijwielherstellers, afdeeling Haarlem Jubileum J. Pannekeet Jubileum J.van Wort Het standpunt der positieve wetenschap ten opzichte van het spiritisme Een noodlottig treinongeval Herziening van het plan-Dawes 1 De begrooting van het Wegenfonds 1929 Vereeniging „Kindervreugd" De vredes- en ontwapenings- politiek der Liberalen f VOORKOMT TANDBEDERF i en poetst '5-morgen.s en Yavond> <net 70 ets per '/i tube, <£5dvp. '4 UiPg- J Het conflict tusschen Columbië en Paraguay Het bezoek van den Belgischen Kroonprins De toestand van den Engelschen Koning Dc dezing v^n Dr. BormS 1 Aanrijding Oneerlijke loopjongen Melkwagen geslipt Naar het wrak van de Salento LAATSTE NIEUWE Doodelijk ongeluk De directeur der Gemeente bedrijven te Roosendaal De Afghsansche opstande lingen geven zich over Verduistering op groote schaal te Arnhem De openingszitting van den Raad van den Volkenbond Draaclloöze gesprekken tusschen Weltevreden en Stockholm MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam v ■éi* het L. d. H. waaraan had, bedrogen heeft. Ie straflijst heeft, werd fenisstraf geëischt. zond hem met 6 weken (van Bewaring. at ór al- Jng was het programma „La Buot. We beluister- _6n U^Jbéde"TïSorns in, met prachtig afge ronde tonen, maar de phraseering was slecht te volgen en de klankontwikkeling was te groot om een duidelijk beeld der compositie te geven. Zoo ging het ook met de overige gespeelde composities „Echos d'Espagne" van Balay, de ouverture van „Voyage en Chine" van Barin, „Le Cid" van Massenet, het „Ballet d'Hamlet" van A. Thomas, „Le Beau Danuoe Bleu", een wals van Strauss. Wanneer de nuanceering grooter, de phraseering duidelijk wordt, kan deze vereeniging, waarin uitstekende krachten schuilen, ook ongetwijfeld uitstekende uit voeringen geven. Nu was alles te hard, v<.el te hard vaak, en ging daardoor veel van het schoone en van de goede kwaliteiten van het orkest in den chaos van klanken verloren. Wat echter niet wegneemt, dat we onzen indruk, in den beginne aangestipt, als van een uitstekend en frisch spelend ensemble, kunnen handhaven. De gekozen nummers getuigden van veel durf, want de Suite sym- phonique door Balay voor harmonie ge arrangeerd, eischt een groot meesterschao op de verschillende instrumenten en in de leiding. De heer Hofmeester slaagde er in, alles in vaste hand te houden en tot een goed einde te leiden. We hoorden den heer Hofmeester dezen avond voorts nog als smaakvol begeleider van den heer S. J. Paartman, die als fluitist enkele fraaie solo's ten gehoore bracht, een uit de opera „Rigoletto" van Verdi, een Chanson Napolitaine van Eemerssiira en een Flöten-Polka van Popp. De heer Paart man openbaarde zich als een meester op dit mooie, en moeilijke instrument. Hij gaf waarlijk goede kunst te genieten en spreidde een beheersching van de techniek ten toon welke buitengewoon was. Wanneer zijn toon hier en daar nog wat voller en klankrijker, wat meer gedragen vooral wordt, en het door hem vertolkte nog wat dieper op ziels- -lualiteiten wordt gepeild, kan hij zich onder le beste fluitisten rangschikken. Hij werd, evenals het orkest trouwens, docr de aan- wezigen telkens met hartelijk applaus be- loond. De leden van „Crescendo" hebben tijdens en na de muziekuitvoering een genotvcllen avond gehad. s> De inbraak aan de Oranjekade Het huis van de Wed. Visser, aan de Oranjekade 5, was reeds geruimen tijd on bewoond. Dit scheen de aandacht getrok ken te hebben van J. v. d. A. en L. N. v. D. Zij slopen samen het huis binnen, met het doel looden pijpen te stelen. Zij begaven zich naar den kelder, alwaar een looden afvoerbuis van het privaat liep. Met behulp van een zaag trachtten zij een groot eind lood vrij te maken, doch werden in hun pogingen verijdeld door de politie. Een der overburen van het perceel, was het n.l. op gevallen, dat zfj zoo voorzichtig 't huis bin nengingen. Hij waarschuwde de politie, die het mocht gelukken de 2 inbrekers in te rekenen, hoewel zij zich in den kelder verstopt hadden. Verd. A. bekende, tot er gernis van verd. v. D., die een andere toe dracht van de zaak gaf. De deur van het perceel stond open en ze wilden zoo maar eens gaan kijken. Hij betwistte, dat ze op heeterdaad betrapt zijn, daar ze juist weg Wilden gaan. Het O.M. achtte de inbraak, door het ge tuigenverhoor bewezen en eischte, wagens diefstal in vereeniging een gevangenisstraf van 3 maanden o. a. p. Mr. C. Blankevoort drong op clementie aan. Het groote strafregister van verdach ten, werkte daaraan nu niet juist mede, zoodat de politierechter zich met de offi cier een verklaarde. Een ondankbare Aan H. V. was op 14 November door het Leger der Heils opgedragen, eenige goe deren te gaan halen o.a. een naaimachine bij zuster B. te Bloemendaal. Hij kwam te rug, met alle zaken, behalve met de naai machine. Bij informatie bleek, dat zuster B. ze wel degelijk had medegegeven. In- tusschen had V. kans gezien de machine te verkoopen in het woonwagenkamp voor 3 Dat was niet veel, maar voor een zwerver heeft een kwartje al zeer groote wrarde. De wederrechtelijke toeëigening kwam uit en V. had zich hedenmorgen voor den politie rechter te verantwoorden. Een officier van het L. d. H. verklaarde, dat verd. vroeger door hen Is verpleegd geworden en zoodoen de eenig vertrouwen in hem had. De andere getuigen gaven uitleg van het geval. De officier van Justitie achtte de verduis tering gering maar het feit ernstig, daar aan het Prinsenhof arrangeerde tentoonstel kunst, weefsels, houtsne- jelen en pottenbakkers- rgmiddag geopend in de Prinsenhof. De voorzitter Kunst aan het Volk, de heer ,jsen, hield daarbij een ope- jarin hij dankte voor de aan- ^leidwin wethouder Roodenburg, waar- r ilijkt hoe de autoriteiten belangstelling jonen voor deze expositie en van verschil lende kunstenaars. Spr. zal geen namen noemen, maar mag niet verzwijgen den heer Boskamp, wien de eer van het smaakvolle arrangement ten deel valt. Wij leven, vervolgt de -heer Sevenhuijsen, in een etgenaardigen tijd. We staan met een betrekkelijke vreemdheid tegenover de pro ducten van onzen eigen tijd. Voor uitingen van moderne kunst, hier aan den wand op gehangen hebben we iets langer noodig, om ze op ons te doen inwerken. Hier zijn geen beeldingen gegeven naar de natuur, hier is iets meer gegeven, zóó dat het de medewerkzaamheid van den toeschouwer vereischt. Spr. wekt op tot belangstelling en verzoekt deze over te dragen op anderen, wat zal kunnen bijdragen tot het meer waar- deeren van de kunst van heden, en ze onder alle kr ngen meer bekend te doen worden. In de eerste afdeeüng vinden we meubelen i en wee.sels (C. A. Lion Cachet en J. F. ^emeij). Wat een goede gedachte van het bestuur mag genoemd worden, is het ge plaatste weefgetouw, waaraan een ionge dame ten aanschouwe van den bezoeker de tech niek van her weven demonstreert. In de tweede afdeeüng vinden we beeld houwwerk, houtsneden, litho's en potten- bakkerskunsr. Bekende namen komen hier voor. We zien werk vat J s erun de Mesquita, Di k Nij- land, Kees Koeman, Aert van Dobbenburgn, N. Eckman, Franken, Frans Masereel en Joris Minne. De beeldhouwer Hildo Krop exposeert verschillende zijner producten M. Andnessen heeft o.m. een buste van Willem Rooyaards. Van P. J. Hobbel is een prachtige co"ectie aardewerk aanwezig. Naar men ons mededeelt, had de wet houder van Volkshuisvesting bericht gezon den, dat hij door ambtsbezigheden verhin derd was, de opening der tentoonstelling bij te wonen. Gisteren was het 12% jaar geleden, dat de heer J. Pannekeet, Van Oosten de Bruijn- straat 169, als loopknecht in dienst trad bij de Wed. P. Beaufort, Zijlstraat 1, waai toen de bekende slijterij op den hoek, opgericht door wijlen den heer P, Teauiort Fzn., ge vestigd was. Het toevallig samentreffen met diens 25-iarig huwelijk maakte dezen dag voor den heer Pannekeet cn zijne familie tot een dubbel feest, dat cjoor ae tegenwoor dige firma P. Beaufort, Wijnhandel „De Zijlpoort", Kinderhuisvest 4751. ook niet stilzwijgend mocht voorbijgegaan worden. Daar de heer Pannekeet zich tn den loop zijner dienstbetrekkign wist op te werken tot reiziger voor Haarlem en Omstreken, in welke functie hij tot volle tevieaenheid der firma optreedt, werd hij door 2 der fir manten te zijnen huize gecomplimenteerd, bij welke gelegenheid hem levens een enve loppe met inhoud werd overhandigd Heden vierde de heer J. W. P. van Wort zijn 4J-jarig jubileum in dienst van de firma Joh. Enschedé op de afdeelmg drukkerij. Hedenmorgen werd dc jubilaris geh it- digd. Namens het personeel werd hij toege sproken door den heer Bijmensen, die een divan en twee vazen aanbood, Mej. Hoeksema sprak namens chefs en onderchefs van het bankgebouw er, bocd een kapstok aan met fruitmand. - Op het kantoor der directie complimen teerde mr. H. J. D. J. Enschedé den jubi laris onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Op Woensdag 12 Dec. a.s., 's avonds kwart over acht, zal prof. dr. A. Bessemans uit Gent voor de leden van G. en W. een lezing met demonstratie houden met behulp van een pseudo-medium over bovenstaand' onderwerp. De wetenschappelijke naam van prof. Bessemans, die hoogleeraar en deken van de Geneeskundige Faculteit aan de Gentsche Universiteit is, directeur van het Instituut voor Hygiëne en Bacteriologie aldaar en Rijks-Hoofdopziener van den Gezondheids dienst, kan borg staan voor een zeer serieuze en daarbij zuiver wetenschappelijke beschou wing der spiritistische verschijnselen. Micro biologist van professie, heeft prof. Bessemans jaren lang óók zijn aandacht gewijd aan spiritistische en aanverwante verschijnselen, zoowel in den oorlogstijd, dien hij met de Belgische infanterie aan het front door bracht, als tijdens zijne speciale studiereizen in verschillende werelddeelen. Twee jaren lang maakte hij dan ook deel uit van den Raad voor Metapsychistische Onderzoekingen van België. Professor Bessemans beschouwt Op 16 Dec. a.s. viert de Haarlemsche af deeling van den Eond van Rijwielherstellers in Nederland feest. Het is dan 25 jaar ge leden, dat de afdeeling werd opgericht door de heeren J. Viets, J. Swaalf, J. Lohman. Koopmans, J. v. Gasteren en Smink. De op richtingsvergadering had plaats in restaurant 3rinkmann. In 1903 teide de afdeeling 12 leden; dat getal is nu gegroeid tot 74. De vereeniging heeft veel voor de rijwielherstellers en han delaars gedaan. O.a. heeft zij zich veel ver diensten verworven voor de tot standkoming van de lijst der erkende handelaars. Na tuurlijk heeft de afdeeling dé ups en downs van alle organisaties meegemaakt, doch in het algemeen bewoog het ledental zich in stijgende lijn. Een der groote successen der afdeeling was het tegenwerken der rijwielveilingen. Her- ma'delijk werden vroeger in Haarlem, even als in andere plaatsen, veilingen gehouden, .vaar rijwielen van minderwaardige kwaliteit verden verkocht Behalve het nadeel, dat minder of meer ondeugdelijke fietsen in om- 'cop werden gebracht, ondervonden de han delaars gevoelig dit soort concurrentie. De af deeling heeft deze veilingen bestreden met vooveel succes, dat zij thans nergens meer worden gehouden. Een groote verdienste der vereeniging is voorts, dat zij het vakonderwijs heeft bevor derd. Veie cursussen werden georganiseerd, en wanneer thans in Haarlem en omstreken vele vakkundige rijwiel- en motorherstellers zijn .is dit vooral te danken aan de jubilee- rende afdeeling van dsn B. R. H. N.; want ook den motor betrok de vereeniging in haar belangstelling. Het bestuur der afdeeling bestaat thans uil ie heer J. Lohman (die thans 20 jaar voor zitter is), C. v. Maren, secretaris-penning meester. Hazen, vice-voorzitter, de Graaf, Kuik, de Groot en Korsjens. De afdeeling heeft verschillende leden van het Hoofdbe- tuur in den loop der jaren geleverd. De -Iaarlemsche afdeeling werd opgericht onge veer een maand na den Bond, die kortgeleden zijn zilveren bestaansfeest heeft gevierd. De leden van de jubileerende afdeslingen vormen het eerste geslacht van rijwielhande laren. In 1903 was de beteekenis van de fiets hls algemeen vervoermiddel nog zeer gering, welke vlucht het rijwielbedriif heeft geno men, is aan iedereen bekend. Het feest wordt gevierd op Dinsdag 18 De cember a.s. In Hotel Central houdt 't be- Jtunr des middags om 3 uur receptie, terwij) s avonds om 8 uur in het gebouw van den 'I. K. B. een feestavond wordt gegeven. Ook iet Hoofdbestuur zal van zijn belangstelling .alen blijken. Landdagafgevaardigde door D-trein gegrepen en gedood BERLIJN, 10 December. Uit Leipzig wordt gemeld, dat Zaterdag de personentrein Leipzig—Dresden om technische redenen voor het station Borsdorf moest stoppen. De socialistische landdagafgevaardigde, mevr. Schilling, uit Leipzig dacht, dat de trein reeds gearriveerd was. Zij stapte uit en werd door een juist passeerenden D-trein gegre pen. Zij was op slag dood. Voorstel der Italiaansche deskundigen Officieel wordt medegedeeld, dat onder voorzitterschap van den Italiaanschen minis ter van financiën een bijeenkomst heeft plaats gehad van de Italiaansche deskundi gen, inzake de schadevergoedingskwestie. In deze zitting werd een voorstel tot herziening van het Dawesplan besproken. Er werden grondslagen vastgesteld voor een plan tot revisie. Een en ander zal ter beschikking worden gesteld van de Italiaansche leden in de commissie van deskundigen. Om deze werkzaamheden te bespoedigen, is op het ministerie van financiën een bijzondere af deeling ingesteld. het spiritisme als laboratorium-werker, ge woon aan streng-wetenschappelijke waarne mingen en aan prosfonderv.ndeüjk onder zoek. Maar daarnaast heeft hij zich de hulp van een pseudo-medium verzekerd, om aan te toonen, hoe veie geheime poortjes van het spiritisme te openen zijn met den sleutel van illusion sme. Gewoonlijk worden deze proeven gegeven op het gebied van gedachten lezen, het uitvoeren van opdrachten, antwoorden door kier en van een op tafel liggende kunsthand. Jen rrden, bindproeven. los zweven van voorwerpen, ophouden van pols slag, enz. De rijkswegen rondom Haarlem Verschenen is de begrooting voor het We- erifonds 19"9.« Betreffende de rijkswegen rondom Haarlem ordt daarin het volgende opgemerkt; Voor het zuidwaarts verlengen van de over kluizing van de buitenwaterloop van den .vindmolen der gecombineerde polders in he* ak Sloterd'jk—Halfweg van den Rijksweg VmsterdamHaarlem, waardoor de piaatse- ijke insnoering van den rijweg, die reeds 'uerhaaidelijk tot ongevallen aanleiding gaf vervalt, en de tijdelijke houten brug. waarme de het rijwielpad over den waterloop wordt gevoerd, opgeruimd Kan worden, wordt f 12 000 noodig geacht. Verdere verbetering van den weg in de bebouwde kom van Half- "Tg za! 58 noo vorderen terwi'l voor d° ver nieuwing van de Liedebrug nog 35.0qa zal jjdig zijn. Het voor den Rijksweg Haarlem— Zuidhoi undsche grens aangevraagde bedrag is noo dig voor betaling van schadevergoedingen in- jevolge onteigeningsvonnissen en voor door- rekking van rijwielpaden over den onteigen en grond en verdere werken. De wegverbete- 'ng zal hiermede gereed zijn. In verband met de onteigening moet vooi de verbetering van den Rijksweg Haarlem 'eisen worden gerekend op ƒ25 000. voor hei voltooien van de wegverhardingen op 135.000 voor het aanbrengen van wegbeplanting p 15 000. In de onderstelling, dat de verbeterings plannen voor den geheelen Rijksweg Velsen— Alkmaar tijdig zullen z'.n vastgesteld, word! oen bedrag van 300.000 voor grondaankoop uitgetrokken. Voor verdere verbetering vari het gedeelte van den bestaanden weg tus schen Velsen en den spoorwegovergang te Beverwijk, is een bedrag van .000 gere kend. Voor de uitvoering der verbetering isschen Castricum en Alkmaar over de drie minst goede vakken wordt achtereenvolgen f 75.000, f 40,000 en 50 000 uitgetrokken. De voor den nieuwen weg Amsterdam— •'eisen aangevraagde bedragen dienen tof voortzetting van het in 1923 begonnen werk. Door voor 1929 100.000 uit te trekken voor grondaankoop, kan de aanleg van den weg Amsterdam Purmerend Medemblik spoedig worden ter hand genomen. Aangenomen wordt, dat de plannen voor den aanleg van den weg Amsterdam—Zuid- hollandsche grens in de richting van Rotter dam in 1929 zoover zullen zijA gevorderd, dat een begin van uitvoering aan den aanleg kan worden gegeven. Daartoe wordt ƒ50.000 aangevraagd. Woensdag 12 December a.s. zal in het ge bouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat het 24ste St. Nicolaasfeest plaats hebben van de vereeniging „Kindervreugd". Welwillende medewerking wordt verleend door het „Amfilmin"-bureau. Natuurlijk komt St. Nicolaas in eigen persoon op kinderen bezoeken. LONDEN, 10 December. Het bestuur der Liberale Partij publiceert een door Lloyd Ge orge en den voorzitter der partij Sir Herbert Samuel onderteekend manifest over de vre des- en ontwapeningspolitiek der liberalen. Het manifest eischt de volledige afschaffing van den oorlog als middel tot bijlegging van meeningsverschillen tusschen de naties, on middellijke en vergaande beperking en ver mindering der bewapening, rechtvaardige en onpartüdige toepassing van de vredesverdra gen, volledigen steun aan den Volkenbond als scheidsrechter voor den internationalen vre de en de internationale orde met afwijzing van alle afzonderlijke overeenkomsten, enten ten en bondgenootschappen, onmiddellijke on- derteekening van de facultatieve clausule van het Internationaal Scheidsgerecht te Den Haag, waardoor Groot-Brittannië zich ver plicht alle internationale geschillen van juri- dischen aard aan het Internationaal Ge rechtshof voor te leggen, aanvaarding van arbitrage tot vreedzame bijlegging van alle niet juridische internationale conflicten, af zien van den wedloop in de vlootbewapeninr met de Vereenigde Staten en energieke onder steuning van alle maatregelen tot verzeker li. won r1°rt IntiprruïHnncilpn vrüVij»-r»r? LUGANO, 10 December De raad van den Volkenbond is hedenmorgen te 11 uur in eel1 geheime zitting ter opening van de 53ste bij eenkomst van den Raad samengekomen. Alls 14 leden van den Raad met dr. Stresemann, sir Austen Chamberlain, Briand, Titulescu, Adatsji en Zaleski, zijn aanwezig. De zittingen van den Raad werden gehouden in de Kur- zaal te Lugano. Het trekt de aandacht, dat de internatio nale pers sterker dan gewoonlijk te Genève vertegenwoordigd is. Er zijn vooral veel Ita' iiaansche journalisten. In de conferentiezaal 'aëerscht een zekere spanning. De zittingen van den Raad zullen slechts eenmaal per da? gehouden worden. De Lithausche minister president prof. Woldemaras, wordt Woensdag ié Lugano verwacht. NEW-YORK, 10 Dec. Naar uit La Pa«' :1e hoofdstad van Bolivië gemeld wordt, heb ben in vele steden oorlogsdemonstraties plaats- De staatspresident verklaarde; „Wij zullen in den oorlog gaan als zulks noodig is." Den zaakgelastigde van Paraguay werden zijn pas sen ter hand gesteld, met een begeleidend» nota, waarin alle schuld aan het conflict aaö Paraguay wordt toegeschreven. Van de zijde van Paraguay wordt deze nota onbeschaamd en onjuist genoemd. Uit Washington wordt gemeld, dat thanS ook Paraguay den vertegenwoordiger van Bolivië zijn pas heeft ter hand gesteld. De Amerikaansche regeering heeft zich be reid verklaard bemiddelend op te treden. BUITENZORG, 8 Dec. (Aneta.) De alge- meene Secretaris van het Gouvernement heeft een reisplan opgemaakt voor den kroon prins van België en diens echtgenoote, die binnenkort te Tandjong-Priok verwacht wor den. Het reisplan omvat een reis door de Molukken gedurende de maanden Februari en Maart. Later komt Sumatra aan de beurt, namelijk wanneer het kroonprinselijk echtpaar terugkeert naar Europa in den aanvang van Mei. LONDEN, 10 December De beide bulle- ,i;ia over den toestand van den koning hebben de bezorgdheid weer doen toe nemen. In medische kringen meent men evenwel, .lat het verloop van de ziekte gunstig kan orden geoordeeld. Ook in den afgeloopen nacht is een def artsen in het paleis gebleven. Ondanks de koude, stonden Zondag den e) er en dag voor het paleis meer men- •'.ien dan tot nog toe hte geval geweest i* Bloemendaal en Zandvoort spelen gelijk. Aanval der Bloemendalers op het Zandvoort-d e; Zaterdagmiddag circa 2'A uur had op de Amsterdamsche Brug een aanrijding plaats tusschen een vierwieligen bespannen wagen komende uit Spaarnwoude en een tram komende uit Amsterdam. Van den wagen braken de achterwielen. Tegen den bestuur der is proces-verbaal opgemaakt. Twee rechercheurs hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag zwervende aange troffen den 17-jarigen W. J. uit Rotterdam. Bij onderzoek bleek, dat hij ten nadeele van zijn patroon een transportrijwiel plus 60 had gestolen. De fiets had hij gestald, het geld geheel opgemaakt. Het Ajax-elftal, dat door de nederlaag van gisteren weer de laatste plaats bezet Zondagmorgen omstreeks 8 uur slipte de melkrijder T. met zijn auto op de Oude Brug bij de Amsterdamsche Poort. De auto kan telde, waardoor circa 35 liter melk verloren ging. Een uur later is de wagen door Kim man overeind gezet en naar de garage ge sleept. V/eer een vergeefsehe poging Hedenmorgen is men vanwege bureau Wijsmuller te IJmu den met een botter uit- gevaren naar het wrak van de Salento. De zee was echter nog zoo woelig, dat de duiker J. v. Drummeien zijn werk niet kon doen. Men voer om het wrak heen en moest daarna wegens de te hooge zeeën onverrichterzake naar IJmuiden terugkeeren. Zoodra de zee het toelaat, zal men de poging herhalen. Alen meldt ons uit Gouda: Hedenmorgen, omstreeks 6 uur, heeft op den Rotterdamschen dijk, ter hoovte van de werken voor de nieuwe sluis, een droevig ongeval piaats gehad. De 16-jarige Reijerskerk uit de Corn. Ketelstr., die met z'n vader per rijwiel in de richting Moordrecht reed had het ongeluk met zijn fiets in het aan den kant van den weg liggende zand te geraken, waardoor de jongen slipte en legen den grond sloeg. Juist naderde op dat moment een varkensauto. Hoewel de chauffeur van het voertuig krachtig remde, gelukte het hem niet, de auto tijdig te doen stoppen, en werd de jongen overreden. Met een auto gaande in de richtingGouda, is de jeugdige R. naar de Wijkverpleging alhier vervoerd. Daar is hij spoedig overleden. Naar de Grondwet verneemt, heeft de ge meenteraad van Roosendaal in zijn besloten vergadering het besluit genomen den directeur der Gemeentebedrijven, een schrijven te zenden, waarin hem zal worden verzocht vóór 1 Januari a.s. ontslag te nemen LONDEN, 10 December. Veertig leiders van de opstandige Afghaansche stammen hebben zich, naar uit Kuboel gemeld wordt, aan de regeeringstroepen overgegeven. 5 e j Dschellalabad worden door de regeerir.g bombardementsvliegtuigen gereed gehouden, voor het geval dat de rest van de opstande lingen, ondanks de aangevangen vredes onderhandelingen, den strijd zou voortzet ten. Volgens een ander bericht zouden de opstandelingen echter nog een gedeelte van de stad Dschellalabad in handen hebben. ARNHEM, 10 Dec, Dezer dagen is te Arnhem een verduistering op groote schaal aan het licht gekomen. Door een in de Arnhemsche sportwereld vooraanstaand heer die o.a. administrateur was van de woningbouwvereeillging „De Volkswoning" werden, zooals na onderzoek gebleken is, sinds verscheidene jaren gel den verduisterd, een som die, naar ons uit zeer betrouwbare bron is medegedeeld, zeer aanzienlijk is. Naar verluidt, zou het circa 50.000 zijn. De administrateur is in het huis van be waring opgesloten. LUGANO, 10 Dec. De Zondagavond aan gevangen diplomatieke bezoeken zijn Maan dagmorgen voortgezet. Hedenochtend te 10 uur arriveerde in het Palace Hotel de Fran- ~che minister van buitenlandsche zaken. 'Briand. vergezeld van den Franschen consul- generaal de Genève, ten einde de besprekingen met sir Austin Chamberlain voort te zetten. De Italiaansche staatssecretaris, Grandi bracht in hetzelfde hotel een bezoek aan den Roameenschen gezant, Titulescu. De bespre kingen werden tegen elf uur afgebroken, daar de leden van den Raad van den Volken bond zich op dien tijd naar de Kurzaal be gaven, ter bijwoning van de openingszitting van den Raad. Men verwacht, dat heden middag de besprekingen tusschen da geal lieerde ministers van buitenlandsche zaken en dr. Stresemann zullen worden voortgezet. BRUSSEL, 10 Dec. Het feit, dat de vet' i ring van dsn Vlaamschen activist Vt orms zek<?r is. heaft in de regeeringskringeO .roote verrassing teweeggebracht, daar d» 'iaamschs activisten hierdoor een grootf verwinning op de regeering behaald hebbeO- Zendagavond organiseerden eenige duizen- 'en Vlamingen een bijeenkomst, waarbij he' Vlaamsche strijdlied werd aangeheven eh 'etsingen plaats hadden met tegendemon- stranten. Volgens „De Standaard" is Dr. Borms niet verkiesbaar en zullen waarschijnlijk nieuwe verkiezingen noodig zijn. BANDOENG, 8 Dec. (Aneta). Hedennacht heeft een serie goedgeslaagde radio-proefge sprekken plaats gevonden tusschen Welte vreden en Stockholm. De Zweedsche consul- generaal in Nederlandsch-Indië, de heer Th. Fevrell sprak met den directeur van tele grafie en telefonie te Stockholm. Er werden afspraken getroffen met de bedoeling een gesprek voor te bereiden tusschen het bin nenkort op Java verwachte kroonprinselijke paar van België en de ouders en familieleden van de Prinses .te Stockholm. MAANDAG 10 DECEMBER. Bjrlyn 59.30 59.40 Parijs 9.70 9.80 BrusseJ 34.55 34.65 Londen 12.07 12.08 Zürich 47.90 48.— Rome 13.— 13.10 Madrid 40.20 40.30 35.— 35.10 New-York (cable) 2.48% 2.49% 7.35 7.45 27.— 27.10 Kopenhagen 66.35 66.45 66.35 66.45 Stockholm 66.50 66.60 R. C. H. klopt Ajax met 21. De voorhoede der Amsterdammers in ac' V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8