Buitenlandsch Nieuws '4 1 FEUILLETON DE PARTIJDAG DER DUITSCHE CENTRUM-PARTIJ RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - MAANDAG 10 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Dr. Kaas als eenig voorzitter gekozen v- De ziekte van den Engelsche koning Brug in aanbouw ingestort MARCIA DE LAUBLY PP&P0 1»É VERSCHERPTE GRENSCONTROLE DE RAADSZITTING VAN DEN VOLKENBOND IN LUGANO GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN De opening Onder de deelneming van vertegenwoor digers uit alle deelen des rijks is Zaterdag de partijdag van het Centrum bijeengekomen. De vergadering werd o.a. bijgewoond door de Pruisische ministens dr. Steiger en Hirt- slefer en den rijksverkeersminister von Guerard. Vertegenwoordigers uit Oostenrijk. Tsje. eho-Slowaktje. Dantzig en het Sa&rgebled zaten als gasten aan de bestuurstafel. De voorzitter van de centrumpartij in het Rijnland, „Justlzrat" Mönnig, opende den partijdag met een toespraak, waarin ai) allereerst uiting gaf aan de groote teleur stelling van het geheele Duitsche volk en van het bezette gebied, dat van een ontrui ming eerst sprake kan zijn als d8 laatste „groschen" door Dultschland betaald Is, De Oostenrljksche oud-minister dr. Matalja bracht de hartelijke groeten over van de christelijk.sociale partij van Oostenrijk. Stegerwald aan 't woord Dr. Stegerwald hield vervolgens een rede over „centrumpartij en de Dutsche poli tiek". Zijn uitgangspunt was, dat aan net eind van den oorlog die krachten, welke het oude regime van de leiding van den staat verwijderd had gehouden, n.1. centrum, soc.-dem. en democraten, hoofdzakelijk den arbeid van den wederopbouw moesten ver richten. Een andere mogelijkheid dan de republiek was niet aanwezig. Het is ean het centrum in den strijd om de leiding der Duitsche politiek duidelijk geworden, dat eet. meerderheidsregeering van rechts of links vocrshande niet mogelijk is zonder ac tieve deelneming van het centrum. Betreffende de kwestie van de weermacht verklaarde spreker, dat degeen, die aan de waarde der kleine rijksweer en grootere taak toeschrijft dan verdediging wanneer men baar poogt aan te vallen, of haar andere dingen toedicht, een illusionist is. Stegerwald verklaarde zich onder leven dige bijval tegen een vermindering van de transfer-bescherming en tegen nieuwe con cessies om een vervroegde ontruiming te verkrijgen. De vriendschap tusschen het Duit&che en het Oostenrijksche volk moest steviger en inniger worden gemaakt, al kon dan de politieke weg van Weenen naar Berlijn slechts over Rome en Parijs lelden. Het parlementaire stelsel is nog niet ge reed; de kiesrechthervorming moest c tn aanzienlijke verkleining der kiesdistricten ten doel hebben. Ten aanzen der sociale politiek ver. klaarde spr. zich tegen de door de soc.-dem. geeischte algameene zorg voor het volk en voor een wettelijke sociale verzekering met verstrekkend zelfbestuur, waarbij de coöpera tieve zelf-hulp-gedachte niet verwaarloosd mocht worden. Verzet tegen het triumviraat Nadat het partijbestuur en de partijraad van het centum het waren eens geworden over een compromis, waarbij drie voor. zitters met gelijke rechten zouden worden gekozen, is naar het „Nachrlchtenbureau des Vereins deutocher Zeltungsverleger" verneemt, in breede kringen der afgevaar digden de wensch gerezen in nieuwe ver trouwelijke onderhandelingen een anderen weg te zoeken. De bestuursverkiezing word daarop door den partijdag voorloopig uitgesteld en werd een commissie van 28 leden ter voorberei ding der bestuursverkiezingen ingesteld. Tijdens de middagpauze van den partij, dag werd een voorstel van de chrstelijke vakvereenigingen ingediend, om Steger wald opnieuw tot eenig voorzitter te ver kiezen. Een tweede voorstel, afkomstig van de leden der jeugdorganisaties, met name de Windhorstbonden, wilde Joos tot voor zitter. Dr. Kaas tot eenig voorzitter gekozen. Zaterdagmiddag had de verkiezing van een nieuwen partijvoorzitter plaats. Er werden uitgebracht 318 stemmen, waarvan dr. Kaas er 184 kreeg, Joos 92 en Stegerwald 42. De heer Kaas was hierdoor tot voorat- ter gekozen. Hij verklaarde zijn benoeming aan te nemen. De nieuwe partijvoorzitter Is 48 jaar, katholiek geestelijke en professor aan het priester-seminarie te Trier. In 1919 werd hij gekozen tot lid van de nationale vergadering, sedert 1920 maakt hij deel uit van den Rijksdag. KEULEN, 9 Dec. (V.D.( Zondagmorgen werden de besprekingen van het Centrumcon gres voortgezet onder leiding van den nteuw- gekozen voorzitter, dr. Kaas. Begonnen werd met de referaten van de Rijksdag-afgevaar digden dr. Destauer in Perlitius. Daarna wer den de Zaterdagavond afgebroken discus sies over de politieke referaten van Stegen- wald en Rüderscheidt voortgezet. Na de verkiezing van den voorzitter was de belang stelling echter zichtbaar verminderd, terwijl het aantal deelnemers minder was geworden. In de pauze werd bekend, dat de voor malige Rijkskanselier, Dr. Wtrth, die heden avond als redenaar zou optreden in een openbare vergadering van het Centrum te Keulen, zijn spreekbeurt had afgezegd en Keulen vroegtijdig had verlaten. Na de pauze had de verkiezing van het partijbestuuur plaats, onder voorzitterschap van Dr. Kaas. Zonder discussie werd overeenkomstig de voorstellen van de commissie van voorberei- LONDEN, 9 Dec. Omtrent den toestand van den Koning wordt medegedeeld, dat Zijne Majesteit eenige uren heeft gesla pen. De koorts doet min of meer de krachten van den koning afnemen. De polsslag blijft stationnair. De verbetering in den toestand LONDEN, 9 Dec. De verbetering in den toestand van den koning maakte het moge lijk, dat Prinses Mary gisteren een bezoek bracht aan Northampton en een heele reeks publieke verplichtingen kon nakomen Hieruit blijkt duidelijk, dat er weer een grooter vertrouwen heersebt, daar men in het begin van de week vreesde, dat zij ge dwongen zou zijn hare bezoeken af te schrijven. VREDESVELDTOCHT DER BRITSCHE LIBERALEN De door de Liberale Partij aangekondigde veldtocht voor den vrede ,is door Lloyd George ingezet met een te Manchester uitgesproken rede voor een vergadering van vierduizend personen. Lloyd George zei o.a.: Zooals de zaken thans staan, gaan de landen der wereld recht op den oorlog aan, niet omdat iemand hem wenscht, doch omdat niemand den moed heeft, de op hol slaande paarden van den oorlogswagen te grijpen. Men moest zich aan de verdragen houden, doch Locarno noch het KeUogg-pact zullen ook maar het geringste nut hebben, wanneer men zich niet aan den tekst van de Volkenbondsbepalingen houdt, die ons verplichten, onze bewapenin gen tot het laagste peil te verminderen, dat zich met de veiligheid verdraagt. ding, het uit 68 personen bestaande partij bestuur gekozen. Uit het bestuur werd een uitvoerende commissie van 10 personen ge kozen. Voorts werd besloten, vier plaatsver vangende voorzitters te benoemen. De keuze van deze vier vlce-voorzitters werd het par tijbestuur, onder voorwaarde, dat in elk geval de Rijksdagafgevaardigde Joos één van de vier zou zijn. In het nieuwe partijbestuur hebben o.a. zitting de voormalige Rijksmi nister van Arbeid Braun, de Rijksminister voor het Verkeerswezen Von Guerard, de Landdag-afgevaardigde dr. Hess, de Pruisi sche Welvaartsminister Nirtsiefer, de uit gever Mensing uit Dortmund, Vorst Lóewen- stein, prof. Nausbach uit Karlsruhe en de Rijksdagafgevaardigden Joos, Stegerwald, dr. Wirth en Ulitzka. Na de verkiezingen worden de discussies voortgezet over de verschillende voorstellen en resoluties van de diverse con clusies, o.a. een betere voorbereiding van de partijpers in de verschillende partij-organi saties en -instanties. Een groot aantal voor stellen betrof den uitbouw der party-organi saties. een betere behartiging van de be langen der platelands-grensdistricten; ver der waren er voorstellen inzake de weer baarheid, de hervormnig van het Rijk, de hervorming van het strafrecht, inzake den economische» toestand en inzake de positie der ambtenaren. De door bet Centrum in gestelde sub-commissie voor de Rijksambte- neren had een resolutie Ingediend, waarbij het Centrum in den Rilksdag zorg moet dra gen, dat bij de definitieve regeling der her stelbetalingen de personeel-politiek bij de Duitsche Rijksspoorwegen zoodanig veranderd zal worden, dat de ondraagbare lasten, die thans op het spoorwegpersoneel rusten, ver minderd zulle» worden. In een andere re solutie wordt hervorming van het kiesstel sel gevraagd. Het congres werd gesloten met een rede van den partij-voorziter dr. Kaas. Hedenavond vond in de groote zaal van het Messe Hof een groote openbare vergade ring van de Centrumpartij te Keulen plaats. KEULEN. 9 Dec. (V.D.( Naar aanleiding van den Rijkspartijdag werd door de Keulen- sche Centrumspartij in de groote hal in het Rheinpark Zondagavond een demonstra tie gehouden, waar o.a. het woord voerden de Rijkskanselier buiten dienst Marx, de af gevaardigde Joos, de nieuwe partijvoorzitter Kaas. DE „GAZETTE DIJ FRANC" Tot nog toe 700.000 francs terug gevonden Bij een Zaterdag verrichte nieuwe huiszoe king in het kantoor van de „Gazette du Franc" werd een bedrag van 300.000 francs teruggevonden. Totnogtoe werden ongeveer 700.000 francs teruggevonden, zoowel in het kantoor van de „Gazette du Franc" als bij verschillende banken. Men verwacht, dat men niet eerder dan over drie vier weken precies het passief zal kunnen vaststellen van de kraeh-Hanau—Bloc en wel in ver band met de groote massa documenten en de wanorde in de boekhouding. Prelaat Dr. Kaas, de nieuwe leider der Duitsche Centrumpartij LONDEN, 9 Dec. (V. D.) Hedenavond om 6.30 ls het volgende bulletin uitgegeven: Dc koning heeft een rustlgen dag doorgebracht, maar de hedenmorgen gemelde uitputting is nog niet verminderd. De pols blijft regel matig. In de onmiddellijke omgeving van den ko ning begint men weer meer hoop te krijgen. Men is van meening, dat de toestand van den koning beslist beter is dan een week geleden. In den loop van de week is men echter verscheidene male ten zeerste ongerust ge weest. Ook thans biedt ziin toestand nog reden tot bezorgdheid, aangezien hij doordat de ziekte reeds drie weken duurt veei van zijn krachten verloren heeft, wat het her stel natuurlijk verlangzaamt. De prins van Wales LONDEN 9 Dec. (V. D De Prins van Wales is uit Port Said gisterenavond ver- PARTIJCONGRESSEN EN -BANQUETTEN De Fransche ministerraad besloot, dat zijn leden zich voortaan zullen onthouden van deelneming aan congressen en banketten van politieke partijen. RAMSAY MACDONALD TE PARIJS Ramsay MacDonald is Zaterdag uit Lon den te Parijs aangekomen. Hij zal tot Dins dag blijven. Tijdens zijn verblijf zal de Engelsche gezant te zijner eere een diner aanrichten, waaraan ook poincaré zal aan zitten. HET LIJDELIJK VERZET DEFINITIEF GEëINDIGD Uit Weenen wordt gemeld: In een bestuursvergadering van het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel werd met aglemeene stemmen het verslag goe igekeurd van dc commissie, die onderhandeld heeft met het. hoofdbestuur der posterijen, waarmee het lijdelijk verzet formeel -eëindigd is. EEN PROTEST TEGEN DE BEZETTING Te Lttdwtgshafen De stad Ludwigshafen heeft Zaterdag, naar aanleiding van de tienjarige bezetting der stad door de Franschen een protestoproep uitgevaardigd. Zaterdagmiddag heeft de Rijnlandcommissie na langdurige onderhan delingen met burgemeester Kleefoot aan het bureau van den burgemeester een schriftleijk bevel doen toekomen om op grond van een bepaalde ordonnantie, de aanplakbiljetten, die door vertegenwoordigers der verschillende politieke partijen zijn onderteekend, vóór hedenmiddag 13 uur te verwijderen, Onder protest is het gemeentebestuur daartoe overgegaan. Naar de offlcieele Duitsche persdienst meedeelt, heeft het staatemlnisterie zich met de rijksregeering en in het bijzonder met het rijksministerie van financiën in verbinding gesteld Inzake verscherping der douane maatregelen aan de Duitsch-Nederlandsche grens. De betrokken regeeringspresidenten hebben instructie ontvangen, om in overleg met de presidenten der betrokken „Landes- flnanztimtes" (douaneautoriteiten) in de eerste plaats de noodige maatregelen te nemen en aan de zaak ook verder hun bijzondere aandacht te wijden. De drie ministers van buitenlandsche zaken weer bijeen: Streseman, Briand, Chamberlain de aandacht het feit, dat sedert ongeveer anderhalf jaar de Italiaansche onderminister van Buitenlandsche Zaken Grandi naast het Italiaansche raadslid Scialoja voor den eersten keer aan de Volkenbondsvergadering deelneemt. Tot de Italiaansche delegatie, die Zondagochtend te Lugano aankwam, behoort ook de Italiaansche rechtsgeleerde Pilotti. Daar ook Sir Austen Chamberlain Zondag te Lugano is aangekomen, houdt men het niet voor onwaarschijnlijk, dat reeds giste ren in den namiddag het eerste contact tus schen leden der afzonderlijke delegaties is begonnen. LUGANO, 9 Dec. Als president van den Raad' zal Briand Maandag een toespraak houden, waarin hij vooral den nadruk zal leggen op den terugkeer van Stresemann en Chamberlain. In welonderrichte kringen wordt aange nomen, dat Briand hierbij eenige politieke opmerkingen zal maken over het samen werken der machten op de basis van Lo carno. Dit zou echter alleen een geste zijn van Briand om de verdere diplomatieke onderhandelingen te vergemakkelijken. SIEGSBURG, 9 Dec. Gisterenavond is tengevolge van tot nog toe onbekende oor zaken de in aanbouw zijnde brug over de Sieg, behoorende tot den nieuwen autoweg KeulenFrankfurt a. d. Main ingestort. De brug is van beton en bestaat uit twee groote bogen, waarvan cje eerste de Sieg overspant. Aangezien dag en nacht aan de brug wordt doorgewerkt, zijn verschillende arbei ders door het ongeval getroffen. Volgens tot nu toe ingekomen berich ten is I arbeider gedood, .wiens lijk nog niet gevonden is, terwijl 5 arbeiders zwaar gewond werden. De eerste hulp werd verleend door dc fabrieks-brandweer van de Manstadt Werke te Troisdorf, die gedurende den gelieelen nacht met fakkels het opruimingswerk ver richtte. DE DELEGATIES TE LUGANO Dr. Stresemann, de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, ls aan het hood der Duitsche delegatie te Lugano aangekomen. De minister heeft de reis goed doorstaan. Het trekt hier sterk de aandacht, dat in verband met de ontmoeting van de minis ters van Buitenlandsche Zaken van Dultsch land, Frankrijk en Engeland, die elkaar sedert Maart van dit jaar niet meer hebben gesproken, ook weer de rechtskundige raads lieden dr. Gaus, Sir Cecil Hurst en Frome- geot naar Lugano zijn gekomen. Ook trekt EEN REDE VAN MUSSOLINI. Zaterdag had de Laatste bijeenkomst der Italiaansche Kamer in deze zitting plaats. Alle afgevaardigden, met uitzondering van de volgelingen van Salandra en Giolitti en eenige nationaal-katholieken, waren in zwarte hemden verschenen; evenzoo de mi nister-president en de andere ministers. Mussolini werd een door alle fascistische afgevaardigden onderteekend adres van hulde overhandigd. Musolini hield 'n rede, waarin hij kortelijk de successen van het fascisme op het gebied der binnenlandsche politiek schetste en daarna over de buitenlandsche politiek sprak. Steeds weer zoo zeide hij werd allerwegen over den vrede gesproken. Men had zelfs een vredesverdrag, het z.g. Kel- logg-pact, geteekend, dat zoo verheven was, dat het naar het scheen, voor bovenaardsch kon doorgaan. Italië zou natuurlijk aan alle vredesverdragen deelnemen en ze alle on derteekenen. Zekere lieden beweerden, dat deze wonderbaarlijke vrede slechts door het wonderbaarlijke Italaansche imperia lisme verstoord werd. Terwijl echter thans de heele wereld slechts over vrede sprak, bewaj>enden zich alle naties tot het uiterste. Wanneer men een krant opsloeg, las men slechts van duikbooten, van nieuwe krui sers en andere bewapeningen. Wanneer deze bewapeningen bij de andere landen voort gang mochten vinden, zou Mussolini zich verplicht zien, in het belang van Italië, eveneens met nieuwe bewapeningen voorden dag te komen. Tenslotte verklaarde Mus solini, dat Italië zich, wanneer het eenmaal een verdrag van vriendschap sloot, daarvan niet zou laten afhouden, maar tot het ui terste zou gaan. Aan het einde zijner rede sprak Musso lini de hoop uit, dat de Hemel hem de ge nade mocht' verleenen, zoo lang te mogen leven, dat hij nog het groote nieuwe Italië zou kunnen aanschouwen. Met stornfachtig applaus en het zingen van de fascistische liederen werd Mussolini's rede onderbreken en aan het eind onder streept. DE KOSTEN VAN DE UITVOERING DER DRANKWETTEN James Doran, de commissaris belast met de uitvoering van de drankverbodswetten, heeft deze week zijn jaarverslag het licht doen zien. Uit dit verslag wordt door som migen de conclusie getrokken, dat de ver- bodswetten feitelijk mislukt zijn en dat het nog slechts een kwestie is van een paar jaar en de wet zal verouderd zijn. Doran verklaart n.l.. dat, wil het verbod doel tref fen, er per jaar een som van niet minder dan 720 millioen gulden noodig is. De totaal- post op de begrooting bedraagt echter slechts 72 millioen, die thans nog wordt verminderd met 240.000 gulden, terwijl Coo- lidge ok geen enkelen maatregel voorstelt, om de Volsteadwet scherper toe te passen. Doran verklaart, dat onder deze omstandig heden de dranksmokkelarij met al wat daar mede samengaat, zoo langzamerhand op twee na de grootste Industrie des lands wordt. Zij heeft, aldus wordt aangenomen, méér personen in haar dienst en beschikt over een grooter kapitaal dan de geheele drankhandel, voordat er een wettelijk drank verbod bestond. Doran heeft voor de Commissie van Fi nanciën uit het Representantenhuis zijn zienswijze toegelicht en verklaard, dat de som, die thans per jaar wordt uitgegeven, om Amerika „droog" te maken, belachelijk is in verband met den bestaanden financi- eelen toestand. BOLIVIA VERBREEKT DE RELATIES MET PARAGUAY LA PAZ, 9 Dec. Bolivia heeft de relaties afgebroken met Paraguay ten gevolge van een aanval van 300 Paragueesche soldaten op 25 Bolivlaansche soldaten op Bolivi- aansch terrein. Volgens een bericht uit Bue nos Aires zijn de Bolivlaansche soldaten er, hoewel niet zonder bloedvergiet!ng, in ge slaagd het fort, waaruit zij verdreven wer den, te veroveren. Een nader bericht uit Buenos Aires deelt mede, dat de regeering van Paraguay een nota heeft overhandigd aan den Bollviaan- schen gezant te Assuncion, waarin hij voor stelt, langs scheidsrechterlijken weg een vreedzame oplossing van het conflict te zoe- ken. PARIJS, 9 Dec. Nader vernemen wij nog, dat het conflict tusschen Bolivia en Para guay waarschijnlijk zijn oorzaak vindt in meeningsverschillen omtrent den loop van de grens. In Bolivia heerscht groote opwinding. Duizenden men- schen trekken door de straten. De gemeente verkiezingen moesten worden uitgesteld- Het congres heeft een geheime zitting ge houden. Volgens de laatste berichten uit La Daz zijn ook de Paragueesche troepen na hun eerste nederlaag met groote versterkingen opnieuw tot den aanval op Boliviaansch ge bied overgegaan. Hei signaal in den nacht. Men herinnert zich, dat nog niet lang geleden te Parijs een politieverordening werd ingevoerd, krachtens welke het auto mobilisten verboden is des nachts tusschen één en vijf uur den toeter en claxon hunner wagens te gebruiken. Zulks, om de nacht rust der bewoners, die door het straat- lawaai in hun slaap werden gestoord, te verzekeren. De politie hield zich stipt aan de ver ordeningen, stipter dan de autobestuurders. Nacht aan nacht werden overtreders aan gehouden en beboet. Vandaar dat de po- litieprefect de bepalingen gaat verscherpen. Eén hoorn- of claxonstoot als er een voet ganger of voertuig voor den auto te zien is, is geoorloofd, maar het noodeloos en ein deloos getoeter van chauffeurs, die het uit gewoonte doen, of om niet genoodzaakt te zijn hun vaart te matigen, zal voortaan strenger clan met een lichte boete worden ge straft. Een vriendelijke minister van financiën Chéron, de nieuwe Fransche minister van financiën, heeft zich een edelmoedig man getoond, die wel zeer populair bij de belas tingbetalers za worden. Hij is van oordeel, dat een verhooging der inkomstenbelasting het vertrouwen van het publiek in Frank- rijks financieelen toestand zou schaden. Dit verklaarde bij naar aanleiding van het voorstel van eenige leden der financieele Kamercommissie, die van meening waren, dat, in verband met het feit, dat het ge raamde surplus der ontvangsten over de uitgaven, in de begrooting van 1929 tot 37 millioen is verminderd, een verhooging van het maximum-cijfer der algemeene in komstenbelasting gewenscht zou zijn. Dit zou, naar zij hadden berekend, een surplus van 115 millioen opleveren. Minister Chéron hield echter voet bij stuk. Hij betoogde, dat zijn financieele politiek er op was gericht het vertrouwen der be lastingbetalers niet te schokken. Hierdoor zou een economische voorspoed ontstaan, die op zijn beurt het uitvoeren van sociale DINSDAG TI DECEMBER. HILVERSUM. 1071 M. 10.00—10.15 Morgenwijding - 12.152.00 Concert door het Boris Lenski Trio 2.00— 5-30 Praatje over kookkunst door P. J. Kers 5-004.0 Kniples 4.005.00 Debutantenuurtje, Ali Baartscheer piano. Corry Bijster-rang. A. Wil] eb randt-ranger 6.00 7.15 Concert door het Boris Lenski Trio 7.157-4! Engelsche les, gevorderden 8.058.35 Boekbespre king 8.35 „De Mikado/' van F. Hurst, operette in bedr. naar de operette van Gilbert en Su'livan. Daarn; persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 aur 1852 M. Uitsluitend K.R.O, uitz. 13.30—1.30 Concert door het K.R.O-Trio 5.30 6.30 Gramofooajnuziek 6.307.00 Duitsche les 7.007.30 Cursus Kerklatijn, beginners 7.308o< Cursus Kerklatijn, gevorderden 8.008.30 Spr. H. J. C. Vennings: Met het R.K. Werkliedenverbond d« wereld tn 8.30 Wiliem Heydt. herdenking te Nijmegen. Werken van Willem Heydt. Het koor der H. Dommicus- kerk o. 1. v. den Zeereerw. Heer Pastoor D. v. d. Geest O. P. A capella koor o. 1. v. W. Kerper. A. capeila koot fAiti Vocali," o. 1. v. A. Martens. Dc Ver. Zangers v. d. H. Dominicus- en H. Franciscus kerken. Herdenkings rede door den Zeereerw.Heer Pastoor D. v.d. Geest C.P. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst xx.20 Gramo- foonrauziek 12.20 Studioconcert isopraan-bariton- cello) 1.20—2.20 O.keslconcert 2.50 Voor de scholer 3.40 Muziek 3.55 Fransche les 4.20 Orkestconcert 4.35 Lezing 4-50 Orkestconcert5.35 Kinderuurtjc— 6.20 Moderne Engelsche poëzie 6.35 Nieuwsber. 6.50 Nieuwsb. 7.05 Schubert-liedereo voor bariton 7.20 Lezing 7.35 Muziek 7.45 Lezing 8.05 Con cert. H. Nash-tcnor Ch. Stainer-fluit. Victor Olot Sextet- (8.20 Lezing Biology) 9.20 Nieuwsb. 9.35 Mu ziekles 9.55 Nieuwsb. 10.00 Variété en dans-orkesi 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50—2.10 Orkest concert 4.055.05 Orkestconcert 8.35xwao „Rigoletto," opera van Verdi. Verstrerkt orkest, groot koor cn solisten. LANGENBERG, 469 M. u.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 5.055.50 Orkest-concert- 7.20 Concert. Werag-orkest.;. LMittmaon-piano. Met 'o intermezzo „Gaswelt," van Alf. Paquet 9.50 Sluiten KONIGSWUSTERHAUSEN. 1250 ZEESEN, 1680 M. ix.204.20 Lezingen en lessen j4.205.20 Orkes- concert 5.207.05 Lezingen 7.20 Concert. C. Sa- robe-bariton. G. Piatigorsky-cello. Daarna orgelconcert door Prof. Heitmann. HAMBURG, 395 M. 3.35 Solistenccnccrt 5.35 Dans muziek 7,20 Luit- en guitaarconcert 8.20 Vocaaal- en instrumentaal concert 10.05n.xo Cabaret. Dans muziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Tnoco* eert 8.35 Fragmenten van „La Fiöte de Pan,** Garnir— 8.55xo.35 Orkestconcert. hervormingen mogelijk zou maken. Niets dient dan ook te worden gedaan om den belastingbetaler den indruk te geven, dat zijn last zou kunnen worden verzwaard. De commissie sloot zich ten slotte bij hef standpunt van den minister aan. 50 jaren Schotsche hiërarch! Het gouden jubileum van het herstel dei Schotsche hiërarchie werd op 29 November, den vooravond van het feest van den H. Andreas, den patroon nan Schotland, dooi een pontificale Hoogmis en een preek van den aartsbisschop van Glasgow in de kathe draal van Edinb'urg plechtig gevierd. Na de hervorming stond Schotland het eerst onder de jurisdictie der aartspriesters en de apostolische vicarissen van Engeland (1623), dan kwam het land onder Rome (1623—1653). Van 1653 tot 1694 was het een apostolisch vikariaat. dat in 1731 gedeeld werd en waarin in 1827 nog een derde vikariaat toegevoegd werd. In het Jaar 1850 werd de hiërarchie in Engeland hersteld. Tengevolge van de ontevredenheid der pro testanten werd het herstel der hiërarchie eerst in het jaar 1878 door een apostolisch schrijven „Ex supremo Apostolatus apice", afgekondigd, dat slechts een protest uitlok te der kleine episcopale kerk. Voor zoover het mogelijk was, zocht men de vroegere ze tels op te richten: het aartsbisdom van Edinburgh met de suffragaanbisdommen Aberdeen, Argyll en de eilanden Dunkeld, Galloway: het aartsbisdom Glasgow zonder suffragaanbisdom. Interessant ls het vast te stellen, dat er in 1829 in geheel Schotland slechts 46 missies en 54 missie-geestelijken waren, terwijl er thans 265 misies en 657 priesters zijn. In Schotland wordt de ka tholieke bevolking op 608.124 zielen geschat-, wat ongeveer 1.8 der gezamenlijke bevolking (4.882.288 volgens de volkstelling fan 1925) uitmaakt. EEN OPLICHTER IN BISSCHOPS GEWAAD In November verscheen in België en Frankrijk een individu in bisschopskleding, dat zich echter na korten tijd met den rang van kanunnik tevreden stelde, daar de aan matiging der bisschoppelijke waarde hoogst gevaarlijk had kunnen worden. Als kanunnik Tarlowski kreeg de betreffende al gauw toe gang tot vele katholieke kringen, te meer omdat hij voorgaf uit communistische ge vangenschap gevlucht te zijn. Daar zou hij als secretaris van aartsbisschop Cieplak ter dood veroordeeld zijn, naderhand echter vrijgesproken. Daarbij beweerde hij met de Poolsche grafelijke familie Lubienski ver want te zijn. Hy zou echter de relaties met zijn familie afgebroken hebben, toen hij tot de overtuiging gekomen was, dat slechts Poolsche, doch geen Russische geestelijken tot het bolsjewlsmus waren overgegaan. Door deze verklaring wist hij zich in sommige anti- Poolsch gezinde kringen der „Union des Eglises" vele vrienden te winnen. De rector der Poolsche uitwijkelingenmissie meende echter goed te doen eens naar den oorsprong van den eigenaardlgen kanunnik na te vra gen, daar hij zich nu eens als Pool, dan weer als Rus uitgaf. Toen nu de „Libre Belgique" met veel lof schreef over dezen kenner das Oostens, ontkende Graaf Lubienski in eenige verwantschap te staan met den kanunnik, en verklaarde aartsbisschop Ropp, Primaat van Rusland, dat een priester met name Tarlowski hem niet bekend was. Het bleek thans, dat men met en oplichter te doen had, dien geenszins secretaris van aarts bisschop Cieplack geweest was en ook niet ter dood veroordeeld werd. Kardinaal van Roey maakte de „Libre Belgique" daarop opmerkzaam, dat deze man niet het minste vertrouwen verdiende. De „Libre Belgique" drukte dgze verklaring op 34 November af. De oplichter zal daarmee wel genoodzaakt worden ziin minderwaardig werk in het Fransche en andere taalgebied te staken. (Naar het Fransch) 27 Geheel onwillekeurig sloeg zij hare don kere oogen naar haren oom op, als zocht Bij bi) hem beantwoording aan hare gevoe lens. Hij keek haar aan met zulk een ont roering, als zij niet verwacht had bij hem aan te treffen. Zij bevond zich nu geheel alleen met hem daar Raymond zich tot Alice de Sonneval had gekeerd. Jullane hacf hen echter niet uit het oog verloren, maar toch kon ri) hen piet geheel en al volgen, daar mevrouw de Hautmont het woord tot haar richtte. „Arme Hgnriëtte!" hernam nu Belde, „waarom is rij niet gebleven om mijn ouden dag wat op te vroolijk en mij het genoe gen te schenken haar kind onder mijn oogen te zien opgroeien!Maar zy heeft on dankbaar gehandeld," vervolgde hij bitter „rij heeft vergeten, wat zij mij verschuldigd was, om den ellendeling te volgen die door zijne speelzucht het ongeluk heeft gebracht over haar en hare dochter I" Diep was de haat die in deze laatste woor den, op gedempten toon uitgesproken, lag Opgesloten. Deze onverdachte uitval verbijsterde Mar- cla zoozeer, dot zij een oogenblik, sprakeloos van verbazing, haar oom aanstaarde. Een oogenblik slechts, want onmiddellijk keerde hare kalmte terug en hevig veront waardigd stond ril op. Juist begon Germaine eene sonate en alle gasten begaven zich naar de piano. „Oom," hervatte zij met eene stem, zoo ferm en vastberaden als men wellicht niet verwacht zou hebber en die hem verbaasd deed opzien „ik duld van niemand eenig woord, dat de eer mijns overleden vaders te kort kun (jocn Hij moge onvoorzichtig en ongelukkig in zijne ondernemingen geweest zijn, maar nooit heeft hij zich schuldig gemaakt aan laagheid en bedrog! En wat mijne onverge telijke moeder betreft, zij volbracht een hei ligen plicht, toen zü verkoos u te verlaten boven den man, aan wien zij voor eeuwig verbonden wasHet zal u zeker niet ver wonderen, dat ik morgen gaarne van hier zou willen vertrekken Zi) verwyderde zich niet, maar nog even keerde zy zich om en tot hare verwondering bemerkende, dat hare woorden een gevoe lige» indruk hadden achter gelaten, ver volgde zy zachter: „U ls zeer goed voor mU geweest en daai ben ik u dankbaar voor. Ik zal u waar- schyniyk niet meer zienIk kan alles niet zoo lijdzaam aanhoor enNog een ding; ondankbaar 1» moeder nooit voor u trokken aan boord van de „Enterprise". De volgende haven ls Brindisi. De toestand van koning George geweest, zy heeft mij altyd voer u leeren bidden En voordat hij nog den tijd had, om tot bezinning te komen, was zy reeds ver dwenen. .In deze opgewondenheid sloeg hy kramp achtig met de vuist op tafel, tengevolge waarvan de kristallen vaas met de orchidee op den grond viel en in duizend stukken brak. Juliane en Raymond snelden toe. „Hoe vreeseiyk jammer, de bloem is ge heel beschadigd en zal niet meer opkomen!" zeide Raymond, behoedzaam de orchidee op rapende. „Toch wel, met wat koud, frisch water zal zij wel weer opleven! Geef een andere vaas, Juliane." Mynheer Belde sprak met zooveel koel heid en kalmte alsof er niets gebeurd was. Juliane bracht eene vaas van Venetiaansch glas en plaatste er de orchidee in. „Hier ligt de roos van Juffrouw De Lau- bly," riep mynheer Nalys glimlachende uit, „zy riet er uit, alsof iemand haar vertrapt had ,Zet ze naast de orchidee.'" kwam mijn heer Belde gebiedend tusschenbeide ..en plaats ze daar waar ze tegen alle gevaar behoed is. Bel voor Sylvaln, Jullane." „Waar is juffrouw De Laubly gebleven?" vroeg Raymond overal rondziende of hy niet ergens hare witte japon kon ontdekken. „zy was moede en is daarom naar hare kamer gegaan," antwoordde mijnheer Belde met de onverschilligste stem der wereld, ter- wyi de neger, schijnbaar zonder inspanning, den leunstoel rijns meesters naar binnen rolde. Een half uur later, toen de vrooiyke tonen der muziek zich .nog in 't salon deden hoo- ren, vernam Marcia een zacht geklop aan de deur harer kamer, zy had zich van haar avondtoilet ontdaan en hare blauwe morgen japon aangetrokken, het haar in een zware vlecht saamgebonden, om des te gemakkeiy- ker haren koffer in te pakken. Vastbesloten en oogenschynUjk kalm en bedaard hare za ken bij elkander zoekend, was zij inwen dig aan hevige gemoedsaandoeningen ten prooi. Geheel onthutst, zoo laat nog door Guillemette of Juliane gestoord te worden, maar vastbesloten zich door niets of nie mand van haar stuk te laten brengen, opende zy de deur en stond, tot hare niet geringe verbazing, voor de donkere gestalte van Syl- vain. „Mynheer vraagt of de juffrouw zoo gauw mogeiyk wil komen." „Maar hoe kan ik," riep zy, van haar eersten schrik bekomen, uit, „in zulk toilet by myn oom verschynen ,ny oud en juffie mooi, Juist een klein meisjeantwoordde de goede, oude ne ger lachende. „Hy niet slapen kan, als u niet komt, gauw, gauw Marcia zuchtte, zy was moede en vreesde voor een onderhoud, dat waarschijnlijk veel moeiiykheden voor haar zou opleveren. ■K Maar weigeren was hier onmogeiyk en ge rustgesteld. dat zy geen ongewenschte ont moeting behoefde te weezen, volgde zy den neger de gang door, die naar de andere rilde van het huis voerde, waar zy tot nu toe geen voet had gezet, en de trap af. Dc deur van mijnheer Belde's kamer stond half open. Zijn slaapvertrek was enorm groot en maakte, half verlicht als het was, door het donkergroene behang, dat nu wel zwart ge leek, de oude. ebbenhouten meubels en het levensgroote vrouwenportret, dat een ge deelte van den wand In beslag nam, een somberen, droefgeestigen indruk. Daar zat de grijsaard in een hoogen leun stoel gedoken, de voeten zorgvuldig in een couvre-pied gestoken. De doodeiyke bleek heid van zijn gelaat trof Marcia, toch wist zy niet, of het natuurlUke aanzien der kamer en het flauwe licht er niet grooten- deels het hunne toe hadden bijgedragen, om rijne gewone bleekheid nog meer te doen uitkomen. „Verwyderd u SylvainKom hier kind ik zal u niet lang ophoudenIk heb straks uit he* oog verloren, dat lk met een vrouw, die tevens myn gast was, sprak en ben, door u zoo toe te spreken, zeer te kort gekomen, aan hetgeen een gastheer zich zelf en zijne gasten verschuldigd is Het was püniyk een grijsaard zich aldus te hooren vernederen, en vooral de toon waarop hy rijne verontschuldiging uitte, sprak 80» duidelijk aan diep berouw, dat Marcia zich tot tranen toe geroerd gevoelde. Door medelyden bewogen, knielde zy naast haren oom neder en nam zyne bevende, doorschynende hand in de hare. „O, lieve oom! houd op, als ik u bidden mag! Ik heb alles vergeten en vergeven Ik ben straks ook wat heftig tegen u ge weest, neemt u 't mij niet kwalijk? Tot tweemaal toe beproefde hy te spre ken, maar vruchteloos, zyne linpen weiger den den dienst. Eindeiyk gelukte het hem zyne aandoening meester te worden. „Je wilt toch zeker nog wel een poosje hier biyven, is 't niet Marcia?" „Zeker oom," antwoordde zij door hare tranen heen, hare lippen oj- de hand druk kend, die zy nog steeds in de hare had. „Ga nu slapen, gerust In de overtuiging, dat ik gelukkig ben u bij mij te hebben...— Sylvain!" De neger verscheen. „Steek de lamp aan, Sylvain*t is hier zoo donker, dat men elkander niet e^r.s zien kanTot morgen dus, Marcia, om tien uur kun je bij my komen, dan zal lk je de Heilige Georges", de „Gedaanteverandering des Heereri' en de Moeder Gods" v&n Rafaël toonen, benedens eenige familiepor tretten van personen, die Je reeds by nam» kent....'.." (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9