Kindervergiftiging Na den Novemberstorm m a Telegrsphisch Weerbericht BUREAUX:NASSAULAAN49 dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 12 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17031 AAN^IFTF MOFT OP STRAFFE VAN VFPMFS V4N A"f rfphtfN. OFSrUïFDEft UITERLIJK DRIEMAAL VIER FN TWINT-IO URFN NA BET ONGEVAL. '-Dat de jeugd behoed worde tegen de besmetting van het Communisme en andere dwalingen Botsing tusschen politie en publiek te Groningen Het vlot maken van de „Heinrich Podeus' Het Kerstpostvlucht naar Indië De PHAEN heeft een noodlanding moeten maken De leeggeroofde postzak uit de mail van de „Johan de Witt" Twee wielrijders door den trein gegrepen Voornaamste Nieuws De Zuiderzee-steunwet J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een auto in den Amstel De inzittenden verdwenen Geen halve maand extra salaris voor het Spoorweg personeel Een Pauselijke onder scheiding Telefoon No. 13866 (drielijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regef* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 cl., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. <7 Mie a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 3QQQ legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCf] Dij een ongeval met f O-TI verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i OU." doodelijken afloop; 1 £uU. bü verlies voet bij verlies v. een van een hand, ftOK bij verlies van een f Cf» bij 'n breuk van f tf| 1 IjSw." duim of wijsvinger; 1 uU. been of arm; 1J. anderen vinger. of een oog; Wanneer de Paus als intentie voor het Apostolaat des Gebeds over heel de wereld Voorschrijft, „dat de jeugd behoed worde 'egen de besmetting van het Communisme", dar. kunnen we er op aan, dat het gevaar en de gevolgen dezer besmetting inderdaad dreigend en zeer noodlottig zijn. Rome is te voorzichtig en te wijd van biik, om zoo Haar. zonder ernstige redenen een dringend Wereldgebed te vragen. Wie een open oog durft hebben voor de verschijnselen van zijn tijd, zal de vader lijke bezorgdheid van den Paus begrijpen. De activiteit der Sovjets en van hun dubbel gangers, de Communisten, ik ook in dit opzicht onrustbarend. Over de Russische jeugdbeweging, die '.massaschool voor het communisme", zoo als Lenin ze genoemd heeft, over de stel selmatige opvoeding tot den strijd en over den feitelijken toestand van de jeugd in de Sovjetrepubliek, behoeven we nauwelijks hieor te schrijven. Tot vervelens toe immers hebben we ge lezen over de Houligans, de zwervende kin deren de anti-godsdienstige actie op de schol- n, over de uitspattingen van die stak- kers.'Een tnkel gegeven mog; hier echter hog een plaats vinden, ook ai omdat het een licht werpt op de wijze, waarop hier in Nederland op het kindergemoed gewerkt Wordt: Op den feestavond van de afdeeling Den Haag van den Communistischen jeugdbond >.de Zaaier" en van de Communistische Hioniersgroep „Kroepskaya", gehouden in ..Muslca" aan de Deutsche Laan, op Za terdag 13 Mei 1928, hield de Haagsche jeugd leider Kleinmeer een lange toespraak tot he aanwezige kinderen. Om hen aan te sporen tot hun „plicht" kameraadjes mee te brengen naar de vergaderingen, met of zonder toestemming van vader en moeder, vertelde Kleinmeer, dat de Russische jeugd de kwaal der duizenden zwervertjes, die door de politiek der vroegere kapitalisten op straat waren gekomen, verholpen heeftdj. 0<! jeugdorganisaties hebben de zwervende kinderen aangemoedigd en overreed gebruik te 'maken van de kindertehuizen, door de tegeering opgericht; met opoffering van al hun vrfjen tijd hebben ze die verwilderde stakkers opgezocht en overgehaald, en zie hu eens, wat een prachtig resultaat. Nu "ndt men de zwervers niet meer; ze leven gelukkig en tevreden in de kindertehuizen en zouden niet meer naar hun zwerversleven terug willen; zij zijn goed gekleed en door- Voed en loopen vroolijk door de straten van Moskou. Merkwaardig niet waar? Het spijt ons echter voor den spreker, dat Veertien dagen later het Inlichtingsbulle- tin van de V O.K.S. (26 Mei '28 No. 20—21) een resolutie publiceerde van het officieele lichaam, dat In Rusland het euvel der ver laten kinderen te bestrijden heeft („het Centraal Comité der C. P. tot bestrijding der Verlaten Kinderen") waarin we lezen: „De zwervende kinderen blijven nog steeds een ware plaag voor het land. Hoewel hun aantal verminderd is, zwerven er toch nog ontelbare verlaten kinderen, die in geen enkel opzicht eenlge opvoeding genoten heb ben, door onze steden en vormen een scherp contrast met den groeienden cultureelen opbloei van ons land" En daarnaast melden de bladen een toename van het aantal verlaten kinderen o.a in Petersburg, waar het politie-toezicht moest worden verscherpt. Genoeg over Rusland. Laten we vandaag eens wat dichterbij kijken, naar de commu nistische beweging in eigen land. Evenmin als de Hoilandsche Communis tische Partij zelf, kan de Hoilandsche communistische jeugdbeweging wat omvang be-reft, zelfs in verhouding, vergeleken wor den b.v. bij de Fransche, die eenige jaren geleden reeds ver over de 10.000 jeugdige aanhangers telde. Maar laten we oppas sen conclusies te trekken uit cijfers, om met een gemakkelijk gebaar uit te roepen: „O, 't is zoo erg niet, dat handje vol bij ons!" dat zou een even bekrompen inzicht verraden als wanneer men het dreigende gevaar, den invloed van het Communisme Lier te lande, wilde afmeten naar 1400 aan gesloten leden en één Kamerzetel. Want wéArtegen we gewapend moeten staan, wó-t onze samenleving noodlottig bedreigt, is niet zoo zeer het communisme als politieke partij, als wel het communis me als anti-godsdienstig, immoreel, anti sociaal stelsel, als tegenvoeter van de chris telijke wereldbeschouwing. En als de communistische jeugdbeweging beteekenis heeft, dan is dat niet alleen om dat zij ieder jaar nieuwe leden aan de partij aflevert, maar omdat zij een jeugd helpt bweeken, die, zelf gedemoraliseerd en van baat én ontevredenheid doortrokken, op baar beurt materialistische, godsdienst, 'ooze, anti-sociale geslachten voor de toe komst zal achterlaten. De communistische jeugdaetie In Neder land is op dezelfde leest geschoeid als de ^artij zelf. Men begint met de werving van kinderen van partljgenooten, wat soms nog wel op het verzet der moeders stuit: het natuurlijke moederlijke instinct speurt on bewust gevaar De kinderen zelf voeren verdere propaganda onder hun kameraadjes op straat of op school (vgl. de cellen van de Partij). Plaatselijk worden deze jonge communisten ondergebracht in afdeelingen of bij grootere steden in Pioniersgroepen (vgl. de secties van de Partij en de Roode Pioniers in Rusland). Zoo kent Den Haag de Pioniersgroep „Kroepskaya", genoemd naar de vrouw van Lenin; zoo telt Amsterdam vijf Pioniers- groepen, die tot patroon-heiligen kozen: Max Hölz, Tan Malaka, Soegono, Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht! De oudere jeugd heeft zich georganiseerd in den landelijken bond „De Zaaier", met afdeelingen In de verschillende steden (vgl. de Komsomols In Rusland). Op het Zaaier-congres, op 9 en 10 Juni 1928 te Amsterdam gehouden, waren -uim 300 leden der verschillende jeugdgroepen aanwezig, waaronder afgevaardigden uit Gromngen, Hengelo, Almelo, Enschedé, Los ser, Wormerveer, Zaandam, Den Haag en Rotterdam. Over dit congres kunnen we eenige, nog niet gepubliceerde gegevens mededeelen: Daar waren o.a. aanwezig: het Amsterdam. sche Communistische raadslid mevr. Zclm- van den Berg; G. Vanter, lid van net Partijbestuur en redacteur van de Tribune, een afgevaardigde van de Executieve uit> Moscou en de bemanning van een in de haven liggend Russisch stoomschip. Op welke wijze de Zaaiersjeugd bezield wordt met de roode idealen, blijkt allerdui delijkst uit de woorden der verschillende sprekers. Vanter b.v. wijst den Zaaiers op het voorbeeld der Amerikaansche jeugd, die niet raast en scheldt, maar belangstelling toont voor het militaire gedoe en in dienst met ijver den wapenhandel leert. Doch niet om de kapitalisten te dienen, maar oni te zijner tijd de wapens te keeren tegen hun Instructeurs en lastgevers. Zie, dat Is goede politiek, en die moeten jullie navolgen. De Russische afgevaardigde spreekt in het Duitsch, terstond vertaald door Beuze- maker. Om het aantal leden van de sectie Hol land, dat sedert jaren ondanks aanwin sten, op ongeveer 350 staan bleef, te ver. grooten. prijst de Sovjetman de in Rusland en Duitschland gevolgde methode aan. Daaronder komt op de eerste plaats; net meenemen van vriendjes en vriendinnetjes naar de bijeenkomsten, die dooi- muziek, zang en dans zoo aantrekkelijk mogelijk moeten worden gemaakt, terwijl voor de j jongsten spelen georganiseerd en verhalen moeten worden verteld. Geen overlading echter met politiek, maar echte kinder verhalen met zuiver communistische ten- denz. Bezwaren, zelfs uitdrukkelijk verbod van ouders, mogen niet in aanmerking ge nomen worden, want deze ontstaan uit on bekendheid met het communisme, door klein burgerlijke begrippen en religieuze opvat tingen. Juist de kinderen uit gezinnen, waar de godsdienst heerscht, worden het meest be drogen; de godsdienst immers is er op be rekend de menschen tevreden te doen zijn met den ellendigen staat waarin zij leven. Verzuim nooit je samenkomsten: daar zal jullie bewezen worden dat God en gods. dienst hand in hand gaan met de kapita listen en dus jullie ergste vijanden zijn. Verder betoogde de Russische afgevaardig de, dat er orde en discipline moesten aan geleerd worden, want de arbeiderskinderen zijn het, die de rangen van het roode le ger moeten aanvullen, die voorbestemd zijn voor de beginselen van onzen grooten Lenin te strijden en misschien wel te sterven.... Deelachtig worden aan de macht van het proletariaat kan alleen langs den weg van den strijd met den geest en met de wa pens. De derde spreker, Beuzemaker, verschilde in een enkel detail van meening met den Rus Hij achtte het juist een fout, dat de politieke lijnen en kwesties zoo weinig bij de jeugd naar voren werden gebracht. De politiek der C. P. H. is de onze en naai de besluiten van het Paasch-congres heb ben wij ons te richten. Tenslotte kwam Beuzemaker nog te spreken over Italië. Vergeten wij nooit, kameraden, zoo was de zin van zijn woor. den, dat de zetel van onzen grootsten vij and in Italië, in Rome staat. „Italic In onze handen" beteekent terzelfder tijd de to tale vernietiging van het pausdom met zijn duistere wereldmacht, die het wereld- proletarlaat zooveel eeuwen heeft geknecht en uitgebuit en die zich het goud, dat een domme menigte gewillig offerde, deed toekomen in ruil voor den leugen: na den dood een leven van belooningen in alle eeuwigheid. Dergelijke ophitsing ondergaat de commu nistische jeugd. Zoo worden kinderzielen vergiftigd. Men meldt ons uit Groningen: Gisteravond 8 uur Is de orde in ernstige mate verstoord geworden in en nabij het café A. aan de Nieuwstad, tot de politie moest overgaan tot het arresteeren van 2 personen. De politie werd hierbij ingeslo ten door het opdringende publiek, zoodat versterking dringend moest worden aange vraagd. Na aankomst van meerdere man schappen, onder leiding van een inspecteur, bleef het publiek, dat tot een groote men- schenmenigte was aangegroeid, opdringen, waardoor de politie zich genoodzaakt zag gebruik te maken van gummistok en wape nen. De inspecteur loste een schot, als ge volg waarvan een persoon ineen zakte. Het publiek begon steeds meer op te dringen, doch bij onderzoek bleek, dat de ineen gestorte van schrik was flauw gevallen. Ten slotte gelukte het de politie de beide arres tanten naar het hoofdbureau over te bren gen. 1 Bemanning en toestel ongedeerd V. D. meldt: Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het gistermorgen naar Ned.-Indië vertrokken vliegtuig, de P.H.-A.E.N. gisteren, omstreeks half 12 op een welland nabij Gotha (30 K.M. van Erfurt) een noodlanding heeft moeten maken. De noodlanding was noodzakelijk als gevolg van ijsvorming op de vleugels. De noodlanding had een vlot verloop. De bemanning van het vliegtuig P.H.- AE.N. heeft de directie der K. L. M. op gebeld uit Gotha, mededeelend, dat zij aldaar op een bouwland om 11 uur 30 Amsterdamse.'»? tijd heeft moeten landen, daar zich op den vleugel een ijslaag van zeven c.m. dik had afgezet. Het toestel heeft in het geheel geen averij gekregen en er worden thans terstond naatregelen genomen, om het dichtsbijgele- gen vliegveld van Erfurt te bereiken, om van daar uit, zoodra nieuwe ijszetting niet meer gevreesd behoeft te worden, den tocht voort te zetten. De ijsvorming heeft tweeërlei gevolgen. In de eerste plaats, dat zü het gewicht van het toestel buitengewoon verzwaart, en in de tweede plaats, dat zij het oppervlak van den vleugel dusdanig wijzigt, dat het draag vermogen ervan nadeelig wordt beïnvloed. IJsvorming op vleugels is een zeer zeld zaam verschijnsel, dat bij de K. L. M. tot dus ver slechts éénmaal is waargenomen. 't Is niet onmogelijk, dat de P.H.-A.E.N. reeds heden verder vliegt, wanneer het ijs van de vleugels verwijderd zal zijn. Uit Erfurt (een groot vliegstation) zijn hulpkrachten naar de plaats der noodlanding vertrokken. Gisteren meldden wij reeds, dat een o'er postzakken met aangeteekende stukken uit de mail van de „Johan de Witt" op weg van Genua naar Nederland', is leeggeroofd. Naar thans gebleken is, was de zak ui terlijk ongeschonden en behoorlijk gezegeld, zooals altijd het geval is. Daar ook de adviezen weg zijn is het hier te lande bij de administratie der posterijen niet bekend, welke stukken de zak bevatte. Te Genua zijn duplicaat-adviezen gevraagd. Intusschen heeft de zak, voor zoover valt na te gaan, ongeveer honderd stukken met aangegeven waarde voor Nederland bevat. Uit den aard van de zaak, is ook nog niet bekend hoe groot de waard'e der stukken is. Groot zullen de bedragen waarschijnlijk niet zijn, daar de handelsondernemingen hun geldleeningen op andere wijze, per cheque meestal, overmaken. De stukken met aangegeven waarde ko men meestal van particulieren voor maan- delijksche ondersteuningen en kleine schen kingen. Gewoonlijk schommelt de aangege ven waarde dier stukken tusschen 100 en 200. Hieruit volgt, dat het totale bedrag niet uitermate groot zal zün. De zendingen worden te Genua gereedge maakt. Daar komen alle zendingen uit In dië aan en daar worden de stukken in zak ken gedaan voor de verschillende landen van bestemming. Wanneer nadere gegevens uit Genua hier te lande ontvangen zijn, zal men dus kun nen nagaan, hoeveel het geroofde bedrag be loopt. Een doode, een zwaar gewonde Gisteravond zijn op de plaats, waai- de spoorlijn Oldenzaal—Losser den straatweg Oldenzaal—Enschede, in de nabijheid van Oldenzaal, snijdt, twee wielrijders, een man sn een vrouw uit een woonwagen, door een :;rein gegrepen. De man was onmiddellijk dood, de vrouw werden de beide beenen afge beden. Zij verklaarde, dat de machinist tijdig het fluitsignaal heeft doen hooren. Zij meenden echter nog te kunnen passeeren. De „Heinrich Podeus" op het strand bü Zandvoort. Van verschillende zijden hadden ons ge- "uchten bereikt omtrent het vlot brengen van het Duitsche s.s. „Heinrich Podeus", dat bij Zandvoort op het strand staat. Wü zijn er Dinsdagmiddag geweest, om ons van de situatie op de hoogte te stellen. Van Bodega Driehuis kan men er in een dik half uur heenwandelen. Beschut door de duinen tegen den frisschen Zuidooster is het zelfs een aangename wandeling. Behalve de wandelaars, die allen naar het schip trekken of er vandaan komen, ziet men onderweg niet veel meer, dan groote zwermen zeemeeuwen, die in het aanspoelsel van de zee azen en bij het naderen van menschen de vlucht ne men. Een enkele bonte kraai is in dit ge zelschap verdwaald, maar maakt bij zijn vliegen een stunteligen indruk tegenover de sierlijke, snelle wendingen, die de zee meeuwen tijdens het vliegen maken. Onder een hoek van 22 graden staat de „Heinrich Podeus", een schip van 4300 ton, op de kustlijn, midden op het strand ge plant. Als men het gevaarte nadert het schip heeft geen kiel, maar een platten bodem, zoodat het in zijn volle hoogte zichtbaar Is vraagt men zich af, hoe 't mogelijk is, om dit gewicht door kracht van wind en water uit de zee te tillen en weg te slingeren tot te gen het duin. En we krijgen ontzag voor de ongemeten kracht dezer elementen, die, wanneer ze in werking komen, spelen met wat menschelijk vernuft construeerde. Een der schroefbladen is licht beschadigd, maar overigens is het schip geheel intact. We zijn langs een ladder naar boven ge klauterd en hebben aan boord alle gevraagde inlichtingen gekregen. De Internationale sleepdienst L. Smit Co. heeft het vlot brengen van de „Hein rich Podeus" op no cure no pay-condities ge accepteerd. Dit wil zeggen, dat de maat schappij bü 't mislukken van haar pogingen zelf alle risico draagt van de gemaakte on kosten; in het omgekeerde geval schadeloos gesteld wordt. Plet begin is reeds gemaakt. Gisteren en heden zün drie ankers, spe ciaal broedbladig geconstrueerd voor dit doel, op afstanden van 400 en 600 meter van het schip in zee neergelaten. Verder is bij „Rijnland" vergunning aan gevraagd voor het te verrichten graafwerk. Zoodra die vergunning is ontvangen, wordt dadelijk met het graafwerk een aanvang ge maakt. Aan de zijde van het schip, die naar zee gekeerd is, wordt het zand weggegraven. Om de verkregen geul of uitdieping intact te houden, werden de wenden met zandzakken afgezet. Daartoe zijn eenige duizendtallen zakken benoodigd. Is deze uitdieping gereed, dan worden van boord uit de stalen draden, waaraan de ankers vastliggen, opgewonden, om op die wijze het schip weer zeewaarts te krijgen. .Hoeveel tüd", vroegen wü, „zal dit werk in beslag nemen?" „Dat is een vraag," was het antwoord van den vertegenwoordiger van L. Smit Co, ..die niet is te beantwoorden. Wanneer we zes weken of twee maanden lang dezen wind houden en een kalme zee, kan het werk in enkele weken zeer gevorderd zijn. Maar van dep anderen kant kan één enkel stormpje al ons werk weer vernietigen. Dan beginnen we weer opnieuw. Het js niet de eerste maal, dat we een dergelijke karwei met succes heb ben voltooid." Wanneer de eigenlijke werkzaamheden be ginnen, zullen een 60-tal werkkrachten noo- 3ig zijn, om het werk uit te voeren. We moe ten echter bedenken, dat de ligging van het schip, geheel buiten de bewoonde kom, en 'iet ontbreken van een weg voor het vervoe ren van het materiaal, de voorbereiding moeilijk en tijdroovend maken. Het benoo- digde materiaal zal op kipkarren langs het strand aangevoerd worden. Het postvliegtuig naar Indiër de P.H.A.E.N. heeft, tengevolge van ijsvorming op de vlengels, gisteren nabü Erfurt een noodlanding moeten maken op een weiland. De noodlanding geschiedde vlot. Nadere bijzonderheden omtrent den dief stal uit de postzakken van de mail van de „Johan de Witt", Voor het Wegencongres zijn prae-advle zen uitgebracht over het afschaffen der tollen. De compagnon v. O., gearresteerd in ver band met de Rottcrdamsche moordzaak, heeft ook bekend, valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. De Tweede Kamer heeft behandel! het wetsontwerp tot nadere regeling van de be legging van gelden van Rijksfondsen en -in stellingen In de avondvergadering heeft de Tweede Kamer de credietverlecning voor de Zuider- zeesteunwet goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de begrooting van Waterstaat. Over het antwoord van de geallieerde re geeringen op de Duitsche nota zou overeen stemming zün bereikt. Chamberlain verwacht geen positieve resul taten van de besprekingen te Lugano. De Prins van Wales te Londen aangeko men. De Franscbe Kenpat dient een voorstel in tot vervolging van den oud-minister van fi nanciën Klotz. Fransche officieren in Marokko overvallen. Drie van hen werden gedood. Vergeefsehc pogingen om de „Celtic" vlot te krijgen. Het schip tot de commandobrug onder water. Bolivia Verlaat de Pan-Amerikaansche conferentie. Credietvcrleening door de Tweede Kamer goedgekeurd In de avondvergadering heeft gisteren de Tweede Kamer het wetsvoorstel tot wijziging van de Waterstaatsbegrooting 1928 (crediet- verleening ten behoeve van de Zuiderzee- steunwet) aangenomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.48 stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTE? Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15. Hoogste barometerstand 771 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 744.7 m.M. te München. Verwachting: Meest matige in het Noor den wellicht nog toenemende N.-O. tot O. wind, nevelig tot betrokken, met kans op eenige sneeuw, temperatuur om het vries punt; mogelük lichte vorst des nachts. Een opname van de achterzüde van het schip, die een typisch beeld geeft van de .grootte der schroefbladen. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteravond kwam een 12-jarige jongen, Sterk genaamd, die omstreeks 9'A uur op zün rijwiel de boerderij „Nieuw-Geleger, op den Amsteldük passeerde, het café „Oud-Kalfje" binnenloopen, met de mede- deellng, dat er een auto in den Amstel lag. De eigenaar van Oud Kalfje, de heer van Wilpen, die eerst de politie waarschuwde, trok er, vergezeld van zijn compagnon en den jongen Sterk, onmiddellijk met dreggen op uit. Na een wandelingetje van eenige minuten waren zü bü de plaats des onhëils. Met een fietslantaarn trachtte men in de duisternis eenig zicht te verkrijgen. Men kon slechts de kap van den auto zien, die recht in het water stond. Reddingspogingen konden op dat oogen. blik geen succes hebben, maar gelukkig kwam spoedig de reddingswagen van de brandweer, die op hst alarm van de politie direct was uitgerukt. Nu kon met schünwerpers het Amstel'wa- ter verlicht worden. Het gelukte de brandweer binnen be- trekkelük korten tüd den auto op den wal te krijgen. De inzittenden waren er echter uit ver dwenen. Het eenige wat men vond was een over hemd, waarop bloedvlekken voorkwamen. Hoe de inzittenden uit den auto, waarvan verschillende ruiten gebroken zijn, ge komen zün,was niet dadelijk vast te stellen. Verondersteld wordt, dat zij er in geslaagd zün, door het inslaan van ruiten uit den auto te kruipen en zwemmende den wal te bereiken. Een en ander wordt in verband gebracht met de mededeelingen, die door een chauf feur van een autobus van den dienst Oiider- kerk—Amsterdam werden gedaan. Een chauffeur had den Ford-wagen, waarin, naar zün zeggen, vermoedelijk drie personen hebben gezeten, die niet nuchter bleken te zijn, omstreeks 9 uur op den Amsteldijk zien passeeren. Het had zün aandacht getrokken, dat de auto over den weg slingerde, en daarom had hü, teneinde den slingerenden wagen zonder ongelukken te laten passeeren. zün autobus zoo ver mo. gelük naar den berm van den weg doen uit halen. Daarna moet het ongeluk gebeurd zün. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid. dat de inzittenden bü het te veter raken van den auto verdronken zijn en in verband hiermede blevén eenige politiemannen op de plaats waar het on geluk is gebeurd, dreggen, Zooals gemeld, bestaat er echter wel re den voor de veronderstelling, dat de ver ongelukte passagiers zich hebben weten te redden en evenals een dezer dagen in de Haarlemmermeer is geschied, een veilig heenkomen hebben gezocht zonder zich verder om den auto te bekommeren. Vannacht, omstreeks 1 uur, was, dank zij het dreggen door de politie, wat meer licht gekomen. Uit het water waren verschillende klee- dingstukken, een autodeken en een acten- tasch opgevischt. In deze actentasch be vond zich een aantal papieren, waarop de naam voorkwam van de firma Lens (brand- bluschapparaten). Voorts werd in een der kleedingstukken een rijbewüs gevonden op naam van een zekeren Blanken, die vol gens andere papieren in Uithoorn woont. Aangenomen wordt, dat indien inderdaad de heer Blanken uit Uithoorn in den auto zat, hü op weg was naar zün huis, daar de auto in de richting Uithoorn heeft ge reden. Nader vernemen wü, dat de heer Blan ken gisteren met zün compagnon, die in Amsterdam woont, op de Bloemgracht, naar IJmuiden was geweest, om daar een de monstratie te houden met brandblusch- apparaten. Zij zijn echter reeds om 2 uur gistermiddag weer te Amsterdam aangeko men, waar zü in een café een wüle ver toefd hebben. Wat den heer Blanken daarna overkomen is, is den compagnor niet bekend'. Wel één week extra? De Minister van Waterstaat deelde giste ren in de Tweede Kamer mede, dat di directie der Ned. Spoorwegen niet kan over gaan tot uitbetalen van een halve maand extra-salaris aan het personeel; ze wil de mogelijkheid van uitkeering van één week extra onder de oogen zien. Z. H. de Paus heeft mevrouw de weduwe L. MeeusPenn te 's-Gravenhage begiftigd met het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Haar viel de groote eer te beurt, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem het haar persoonlük ten Zünen palelze te Haarlem overhandigde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1