I f Dogmatische wetenschap Tweeërlei Traditie Telegraphisch Weerbericht 1 r I BUREAUX: NASSAULAAN49. ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UITVIER BLADEN VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17031 VANr-ffTF MOET. OP STRAFFE Het drama te Aalsum Een noodlottige broedertwist 40-Jarig bestaan van de Noord-Hollandsche Tram Inbraak te Hillegom De Interzonale Unie van R.K. Vrouwenbonden Het Kerstpostvliegtuig van Erfurt gestart De linkervleugel der S.D.A.P. Een brandstichtingszaak voor het Gerechtshof te Amsterdam Kruisgesprekken tusschen vliegtuig en land voor passagiers der „Imperial Airways" VAN ONZE RECHTBANK Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het doodelijk auto-ongeluk bij „Het Kalfje" te A'dam Destructie van afgekeurd vee en vleesch Drs. J. J. L. Duyvendak I1É1 s. - L I I iflnU I Teleftmi No. 13866 (dr.*. fijnen) l j*. rekening No. 5970. ABONNEMENTEN: .-or Haarlem en A^eiotseh *;>p?n: per vetk 25 ct.j per fc»'«rtaj! 1 3.25, o*s post, pirï kwartaal i 5.58 btj rooruilbeialing. COURANT VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN- TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer t5 ct., bij rooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN v tusscben den tekst 60 ct. per regeL r Alle abonné's op dit blad zy n ingevolge de verzekeringsvoorwaarden J" ^QQQ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door fjCn Dl) een ongeval met fO.. f) by verlies van een hand, flOC bij verlies van een fCO bij 'n breuk van «n bij verlies v. een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 #3U.""doodelyken afloop; li£wU.~ee« Toet of een oog; 1ÏCU," duim of wijsvinger; 1 JU.' been of arm; 1 ■rU."anderen vinger. VAN VEPLIFS VAN A' f pffhtfn OF«tr-tfiFnFN UITFPJ UK Toet of een oog; VIFP FN TWivric MPFN NA HET ONGEVAL. ii vVat is dan de wetenschap buiten de Kerk? Wanneer wij de meer practische, techni sche onderrichtingen laten rusten, dan is deze wetenschap een chaos van meeningen, verschillend van katheder tot katheder, een overstrooming der massa met een menig te van hier zus, daar zoo gezien en beoor deeld feitenmateriaal. Daarom geeft zij geen vorming, maar mis vorming, geen opvoeding, maar verleiding, verstoring en vernieling. De verwijdering van de bron des levens ontneemt aan de wetenschap ook de goede krachten en het juiste doel. De losmaking van traditie en beproefd volksgeloof laat haar in duizend meeningeri van allerlei sec ten uit elkaar vallen. Daarom hebben niet alleen katholieken, maar ook buitenlanders, zelf kinderen van den modernen chaos, voortdurend opnieuw de scherpste critiek uitgeoefend op de heden- daagsche modewetenschap. Het is voldoende hiertoe te herinneren aan personen als Schopenhauer, von Hart- mann, Carlyle en Lagarde. Julius Lang. behn, toen nog een moderne, klaagt er in zijn boek: „Rembrandt als Erzicher" over, dat tegenwoordig geleerden geheel het macroscopisch Inzicht, het inzicht over het ge heel en het belangryke, volledig hebben ver loren. Zij zijn herkauwende Alexandrijnen geworden, in plaats van scheppende krachten van den tegenwoordigen tijd, met begrip voor dien tyd te zijn. De filosofie moet de as zijn van alle wetenschappelijk denken, maar te genwoordig is er in Duitschland geen filo sofie meer „De professor is de vertegenwoor diger van de ziekte der Düitsche nationali teit; de huidige opvoeding van de Duitsche jeugd is een soort van Bethlehemitischen kin dermoord; deze twee waarheden kunnen nooit genoeg worden herhaald."- Nietzsche schreef in zijn gezonde dagen, dat de moderne universiteit niet meer bovenaan stond, geen opvoedster der natie met sterke zedelijke gevolgen was, niet meer een Instituut, dat het doel en voorbeeld aangeeft, en waarin een krachtige en ver heffende adem van den waren geest woont. De diepzinnig aangelegde student komt tegenwoordig veel te kort. „Het gebrek aan een leider bij de vorming drüft hem van het een naar het ander; twijfel, opgang, levensnood, hoop en moedeloosheid, alles werpt hem van het een naar het ander, ten teeken, dat alle sterren boven hem zijn uitgebluscht, waarheen hij zijn schip zou kunnen sturen." In universiteitskringen zelf werden en worden nog steeds meer en belangrijker be zwaren naar voren gebracht. Friedrich Wilhelm Förster schrijft in „Christentum und Klassenkampf": in on zen tijd staarden breede kringen van een bevolking, welke van de Kerk was vervreemd, vol verwachting op naar de universiteits professoren en verwachtten van hen woorden, die leiding zouden geven in de groote vraagstukken van leven en cultuur. Maar er is nooit een tijd geweest, waarin de ge leerden minder geschikt waren voor zulk leiderschap, dan tegenwoordig. Nimmer was de heerschappij van den eenzijdigen vakspe cialist zoo groot als tegenwoordig; zelfs de filosofie, welke eens het leven van haar hooge observatorium af doordrong, dreigt tot een zuiver specialistische wetenschap uiteen te vallen. In een nog voor den oorlog versche nen boek verklaart Prof. van der Leyen uit Miinchen, dat het ideaal der opvoeding tot mensch door de opvoeding tot staatsambte naar is te niet gedaan. De universiteiten, vroeger opvoedsters van het volk, in de edelste beteekenis van het woord, zijn gedegradeerd tot vakscholen en dressuur-inrichtingen. De toekomst der cultuur vordert, dat de univer siteiten zich weer gaan opwerken tot het ge loof en de prediking van een complex van verheven denkbeelden. De katholieke universiteiten van den tegen woordigen tyd wenschen niet alleen hun plaats in te nemen nevens de bestaande, maar zy willen een nieuw type zyn, een aan sporing tot Neuorlentierimg in de weten schap. Wat tot dusver afzonderlijke katholieke geleerden in hun isolement aan de moderne universiteiten niet juist en niet met be- hoorlyke kracht konden aanschouwelijk ma ken, moet aan een katholieke universiteit met groote kracht en aanschouwelijkheid wor den naar voren gebracht. Niet alsof zich nu de katholieken van de moderne universiteiten zouden willen terugtrekken naar de katholie ke, als in een soort van ghetto. Neen, zy zul len op hun plaatsen blijven of nieuwe in nemen, maar de katholieke universiteiten zullen een reserve en een stroom van opvol gers kweeken. Als katholieke universiteiten dienen zy in de eerste plaats het katholicisme en zijn cultureele actie, terwyl zy alle af zonderlijke resultaten van onderzoek in groote synthese samenbinden en anderzyds van uit de beginselen der filosofie en theologie per ennis opwekken tot verdere ontwikkeling van het specialistisch onderzoek. Ze wil echter alt katholieke universiteit het katholicisme en zijn wetenschap dienen, maar nog meer voor alle wetenschap een bron van gezondheid en groote inspiratie zyn, want de katholieke godsdienst heeft veel, dat als grondslag der wetenschap kan dienen. Het christendom geeft ons de verhevenste openbaringen; het staaft de eenheid van ons opperste doel, de ethiek van ons gemeenschappelijk bestaan; het geeft ons de geheimen die, terwijl zij het hart in beroering brengen en het verstand tot rust, de verbeeldingskracht de hoogste ontwikkeling brengt. Belangrük is het zedelijk moment in het ontwikkelingsproces. Geen kennis zonder zelfverloochening. Duizenderlei wetenschappe lijke arbeid moet verricht worden zonder uit zicht op roem en geldelyke belooning. Waar uit kan men meer inspiratie trekken dan uit den godsdienst? Men spreekt tegenwoordig niet meer van vrije wetenschap, omdat die niet bestaat; het gaat er maar om de beste conditie, d.w.z. den ruimsten blik, den meest onbevangen geest, de eerlijkste bedoeling mee te brengen. Wat kan hier meer leeren dan het geestelyk complex eener traditie van achttien eeuwen, waarin heiligheid en groot heid van gedachte, practische ervaring en zuiver idealisme zyn doorgedrongen in een hoeveelheid en tot'n hoogte zonder voorbeeld? In 1908 schreef Carl Stock in „Türmer": wan neer het subjectief-religieus gevoel in een kerkelijk persoon boven komt, dan behoeft dit niet alleen niet verzwakt te worden, maar het kan even goed door de grootte van het samenhoorigheidsgevoel, door het beleven van het wereldgebeuren, dat in de Kerk tot litdrukking komt, tot een geweldige monu mentaliteit groeien, welk aan het subjec tivisme byna noodzakelyk moet ontbreken. In dit gemeenschappelyk aanvoelen ligt het geheim van het monumentale van alle kunst. Dat geldt ook voor de wetenschap en wetenschappelijke aanvoelingen. Wetenschap, die tot het monumentale wil en moet op klimmen, bouwt niet in de lucht, zy zet traditiën voort en voelt zich tot piëteit ver plicht tegenover hetgeen zich in het verleden als oorsprong van menschelijke grootheid wist te bewaren. Er is geen meer verheven traditie dan die der Kerk; nergens is er meer Impuls tot offeren, nergens wordt meer aan opvoeding gedaan, nergens wordt meer cul tureele arbeid verricht. Het heerschen van subjectief-critische beginselen heeft de we tenschap tot volledige ontbinding, tot abso lute spraakverwarring gebracht. In het tee ken van het objectief-positief beginsel, en aansluiting aan het sterkste, het meest ge- dachtenrijke en heilige der geschidenis, op genomen in de methode der scholastiek, zal de wetenschap haar nieuwe richting en op standing vinden. Het christendom heeft nu eenmaal den onderzoeker het geduld ge schonken voor zyn langdurigen arbeid. Du bois Reymond erkende eens, dat de buiten gewone ernst van den christelijken godsdienst aan de menschheid die zwaarmoedige, in de diepte doordringende neiging gegeven heeft, welke haar meer geschikt tot moei- zamen onderzoekingsarbeid maakt, dan de lichtzinnige levenslust van het heidendom. Het Christendom zal aan den onderzoeker ook weer de grootheid, het enthousiasme, het verband met de diepste werkelijkheid en den opvoedenden invloed daarvan geven. Dat alles had men ook in onze Tweede Kamer mogen bedenken; dat zou meer blyk van waarheidsbesef en wetenschappelijken zin hebben verraden, dan het oppervlakkig gebazel van liberalen oorsprong over dogma tische wetenschap thans getoond heeft. Niet de vraag, of dogmatische wetenschap recht van bestaan heeft, behoort aan de orde te komen, maar wel de vraag of er van de vrije wetenschap in onze dagen nog sprake kan zyn. Wat meer bescheidenheid zou dezen hee- ren wel van pas zyn gekomen. tradities hecht, geeft die niet prijs voor een voorgespiegelde betere toekomst. Engeland is het land, waar thans de rechters nog met lange pruiken in de rechtszaal verschijnen En in het geheele Engelsche volksleven, by openbare plechtigheden en feestelijkheden komt telkens en telkens weer de liefde voor de traditie tot uiting, die van eeuwen her tot op onze dagen in eere is gehouden en gebleven. Een volk van traditie als de Britten moet noodwendig liefde voor zijn vorst hebben En anderzyds, een imperialistisch volk als het Engelsche, kan zyn koning niet missen Men fluistert Men fluistert, dat koning George bij de herdenkingsplechtigheden op 11 November j.l. tiende herdenkingsdag van den vrede door pleuris is aangetast, aan den nasleep waarvan hij thans nog lydende is. Geruimen tijd heeft de koning by die gelegenheid met ongedekt hoofd bij de Cenotaaph van den onbekenden soldaat vertoefd. Het is lofwaardig de dooden te gedenken Maar is het niet beter onze dooden zóó te eeren, dat de levenden er niet door in ge vaar worden gebracht? Een Fransch geleerde heeft eens gezegd: een begrafenis van een hooggeplaatst per soon in den zomer eischt één slachtoffer, in den winter verschillende. Kunnen wij de dooden niet anders eeren dan door lange grafreden of ceremoniën, die het leven van de aanwezigen in gevaar kun nen brengen? Ook hier heerscht traditie. De traditie eischt, dat wy in tegenwoor digheid van onze dooden, onze hoofden ont dekken. Hetzelfde doen wy by de onthulling van een standbeeld. Hoeden af! Ook al loopen de ouderen onder de aan wezigen een ernstige verkoudheid of long aandoening op met al de onverkwikkelijke gevolgen en in sommige gevallen met doode- lijken afloop. De militairen blijven bij deze gelegenheden gedekt en brengen hun saluut. Waarom zouden de burgers niet met deze funeste ge woonte breken en militair of door onder linge afspraak of voorschrift °P andere wijze hun dooden eeren? Eenmaal aangeno men en erkend heeft elk eerbewys, van wel ken aard ook, zijn waarde. Er bestaat een Oostersch saluut, waarbij de hand langzaam naar den mond gebracht wordt. En wij kennen het door Mussolini inge voerde fascistische saluut, dat echter niet alleen een eerbewijs is, maar ook een po litiek karakter draagt. Er zyn onder de volken der aarde nog wel andere voorbeelden van eerbewijs te vinden, anders dan door het ontdekken van het hoofd. Het „hoeden af" heeft nog deze schaduwzijde, dat wie zich aan deze traditie om practische redenen onttrekt voor onbe leefd of revolutionnair wordt aangezien. Wij eeren onze dooden niet, om specia liteiten in ademhalingsziekten clienteele te verschaffen. Wij houden onze ceremoni^ niet, om de meest vatbaren onder hen, die ervan getuige zijn, een ziekte te bezorgen, die voor hen het begin van het einde betee- kent. De eerbied immers, de waarachtige eer bied, schuilt niet in 't gebaar, maar in de gedachte! Drie en twintig dagen is de Engelsche koning ongesteld. Drie en twintig dagen en even zoovele nachten heeft het Engelsche volk In be zorgdheid de bulletins gevolgd, die dage- lyks omtrent den toestand van den hoogen patiënt worden uitgegeven. Honderden en honderden verdringen zich dagelyks, ook 's avonds, laat in den nacht zelfs, voor het Buckingham Palace. Zy allen zijn nieuwsgierig naar het bulletin. De hooge deuren van het paleis biyven ge sloten. Alleen voor een aankomend of ver trekkend geneesheer wordt de ingang ont sloten. Wat zich daarbinnen afspeelt, blijft voor de buitenwereld een gesloten boek. Het ambtelyke bulletin alleen geeft beknopte, door de gezamenlijke geneesheeren afgege ven inlichtingen. Vooral de Zondagavonden kenmerkten zich tijdens de ziekte des konings door een ongemeen groote belangstelling vóór het pa leis. Dan verschynen er geen avondbladen, die de laatste berichten van den lyder mel den. wy weten uit de berichtgeving der laatste weken, hoe zeer het Engelsche volk met zyn kranken koning meeleeft. Dat uit zich niet uitsluitend in belang stelling. De aanhankelijkheid aan het vor stenhuis uit zich ook in de godshuizen, waar tijdens eiken dienst over het geheele rijk gebeden wordt voor het behoud van den koning. Het Engelsche volk Is een volk van tra ditie. Misschien uitsluitend daarom vinden de extréme revolutionnaire stroomingen in Engeland geen voedingsbodem. Alle voor spellingen hieromtrent zyn tot nog toe glansryk door de feiten weersproken. Ge vaar voor revolutie behoeft het Britsche rijk niet te hebben. Een volk, dat zóó aan zijn Twee zwaar gewonden Elders in dit blad maakten wy ln het kort melding van een noodlottigen broedertwist te Aalsum. Uit Dokkum meldt men ons daaromtrent nog het volgende: In het naburige Aalsum heeft zich giste ren een drama afgespeeld tusschen de ge broeders Lolke en Piet Postma, twee man nen van middelbaren leeftijd, die een kleine boerderij drijven met een achttal koeien. Gisterenmorgen heerschte er tusschen hen eenige animositeit. Tegen negen uur wilde Lolke naar Dokkum gaan om zich te laten scheren. Hij vroeg zijn broeder of hij nog iets te eten wilde hebben, waarop deze zich naar de kast begaf en den niets vermoe denden L. plotseling met een broodmes aan viel en hem ernstige steekwonden in hals en gelaat toebracht. Deze verdedigde zich door het mes vast te grypen, waarby h'y zyn geheelen hals openhaalde. Zijn broeder, die blykbaar in een vlaag van waanzin ver keerde, verklaarde, dat hij vandaag moest Sterven en herhaalde zyn aanvallen. Eindelijk slaagde L. er in het huis uit te vluchten waar hij badende in zijn bloed door een buurman gevonden werd. Toen naderhand door politie en marechaussee een onderzoek werd ingesteld, vond men den dader in een stoel zitten, eveneens met bloed bedekt, een gevolg van de verwondin gen, die hy zich zelf had toegebracht. Beide broeders zijn naar het ziekenhuis te Leeu warden overgebracht. Ondanks hun hevige verwondingen sohynt hun toestand niet ongunstig. De burgemeester van Aalsum heeft, na een onderzoek ingesteld te hebben, het huis doen verzegelen. Nader vernemen wij, dat Piet een buiten' gewoon heerschzuchtig karakter heeft, dat hem gemakkelijk in botsing doet komen met zijn meer meegaanden broeder. Piet moet overigens niet geheel toerekenbaar zyn. i Amerika zal vertrekken, om op uitnoodiging van de Columbia-University te New-York, gedurende een half jaar aldaar een reeks colleges te geven, is door deze universiteit benoemd tot professor. Hy blijft echter aan de Leidsche Universiteit verbonden. Op den 21sten dezer, zal de heer Duyven- dak aan de Leidsche Universiteit promovee- ren tot doctor in de letteren en wysbegeerte op een proefschrift: „The book of Lord Chang, a classic of the Chinese school of law." Donderdag woei de vlag van de Noordhol- '.andsche tram aan het Tolhuis te Amster dam. Het was veertig jaar geleden, dat de lijn AmsterdamEdam werd geopend en daarmee het bedrijf der maatschappy een aanvang nam. Aangezien de omstandigheden, waarin de maatschappy ten gevolge van de autobus-concurrentie verkeert, verre van rooskleurig zijn, was besloten den dag ln het algemeen ongemerkt voorbij te doen gaan. In den afgeloopen nacht hebben onge- noode gasten een bezoek gebracht aan het woonhuis van den heer Brouwer aan de Beeklaan te Hillegom. Door het openschui ven van een raam van den erker zyn de dieven binnengekomen. De bewoners be merkten den inbraak eerst des morgens Ge mist wordt pl.m. 900 en een gouden hor loge. Met een politiehond wordt naar de daders gespeurd; tot heden echter nog zon- I der resultaat. Een telegram uit Lugano meldt aan Mevr. SteenbergheEngeringh, voorzitster der In ternationale Unie van R. K. Vrouwenbonden, dat de Raad van den Volkenbond haar aan bod om mede te werken in de „Commission Consultative pour la Protection de l'Enfance st de la Jeunesse" (advies-commissie ter be scherming van het kind en de jeugd) met al- gemeene stemmen aannam. Hedenmorgen te 9 uur 55 Het persbureau Vas Diaz meldt, dat vol gens een hedenmorgen by de K. L. M. ont vangen bericht de PHAEN hedenmorgen te 9 uur 55 te Erfurt is gestart met bestemming naar Boedapest of Sofia of zoo mogelijk nog verder. Zooals wy elders tn dit blad melden, is de PH-AEN gisterenmiddag met goed gevolg van Gotha naar Erfurt gestart en op het vliegveld aldaar veilig geland. Een conferentie De linkervleugel van de S.D.A.F., gegroe peerd om het links-socialistisch weekblad .De Socialist", belegt Zaterdag en Zondag 15 en 16 December a.s. een conferentie te Am sterdam. Eenige inleiders zullen daar een referaat houden aan de hand van schriftelijke stellingen. De heer J. de Kadt zal spreken over: „Standpunt en taak der linksche socialisten". De heer F. v. d. Goes zal spreken over: „Het Ministerialisme ln verband met de komende verkiezingen". In zyn stellingen constateert de heer v. d. Goes, dat op het oogenblik alleen de Katholieke Staatsparty voor samen werking met de S. D. A. P. in aanmerking komt, maar dat deze samenwerking slechts dan zonder hoogst nadeelige gevolgen voor de soc. arbeidersbeweging kan geschieden, wan neer de komende verkiezingen groote veran deringen zullen brengen en de S. D. A. P. een belangryke overwinning zou behalen. Tot dusver is er echter geen enkele reden om aan ie nemen, dat de Katholieke arbeiders aan hun tegenwoordige verhouding tot de burger lijke leiders een einde willen maken. Een coalitie-regeering zal alleen mogelijk zyn door een onderlinge schikking of afspraak, wa< I de socialistische partij niet met overmacht op treedt en dus concessies moet doen aan de kapitalistische partij. De heer P. J. Schmidt zal spreken over: .Imperialistische en koloniale politiek". Bevestiging van het vonnis, drie jaar gevraagd De houder van een café te Weesp werd op 11 September 1.1. door de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot drie- jaar gevangenisstraf terzake van brand stichting. Tegen dit vonnis teekende ver dachte hooger beroep aan, dat gisteren door het Amsterdamsch Gerechtshof werd behan deld. Verdachte ontkende het hem tenlaste ge legde feit. Uit het verhoor bleek, dat op 8 Mei 1.1. in den namiddag te Weesp een brand is uitge broken op de bovenverdieping van perceel Hoogstraat 25, dat bijna geheel afbrandde. De advocaat-generaal, mr. baron Harinxma tlioe Slooten construeerde in zUn requisitoir het wettig en overtuigend bewijs uit verschillende aanwyzingen, oa. dat ver dachte het laatst voor den brand in het huis was geweest, dat hij twee maanden te voren zijn verzekering met 1000 had verhoogd, dat volgens het rapport van den deskun dige, den hoofdbrandmeester Forch uit Am sterdam de gaskraan moet hebben open gestaan en dat by het in brand geraakte stroo, lucifers gevonden waren. Bevestiging' van het vonnis der Rechtbank dus drie jaren gevangenisstraf was de con clusie va a den advocaat-generaal, wiens betoog bestreden werd door mr. Muller Mass is, verdediger van den verdachte. Pleiter stelde vast, dat deze zaak rust uit sluitend op hypotheses en vermoedens, doch op niets anders. Niet verdachte moet bewijzen hoe de brand ontstaan is, maar het O. M. moet het bewys bybrengen, dat verdachte den brand heeft gesticht. PI. becritiseerde vervolgens het rapport van den deskundige en zeide, dat er te vee!' dubia in deze zaak waren, om een veroor deeling uit te spreken. Derhalve pleitte hij vrijspraak voor zijn cliënt. Over 14 dagen zal het Hof arrest wijzen. Sinds eenigen tijd is, naar wij reeds meld den, op de lijn Londen—Parys een vlieg tuig in gebruik, dat van een zeer moderne telephonie-installatie is voorzien, welke be langrijk sterker Is, dan de gebruikelyke. Met goed gevolg werden met behulp van deze installatie kruisgesprekken gevoerd tusschen het vliegtuig eenerzijds en de bu- reelen der „Imperial Airways" te Londen en Parijs anderzyds. Het resultaat dezer proefnemingen is zoodanig, dat overwogen wordt om in de toekomst den passagiers gelegenheid te geven tydens hun vlucht hun huis op te bellen. De moeilykheden, die zich hierby voor doen, zyn velerlei, doch niet onoverkome lijk. Noodzakelyk is het evenwel om over eenstemming te verkrygen met de P. T. T.- autoriteiten: UITSPRAKEN VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1928 J. J. S., los werkman, wonende te Zaan dam, thans gedetineerd; N. M., los werk man, wonende te Zaandam, thans ged.; po ging tot diefstal, ieder 1 jaar gev.-straf, o.v. C. R., los werkman, wonende te Zaandam, thans gedetineerd, diefstal, vijf maanden gev.-straf m. a. pr. hechtenis o.v. A. K„ wonende te Haarlem, appèl overtr. art. 436 W. v. S., twee geldboeten elk van dertig gulden subs. 10 dagen hechtenis, voor elke boete. De Tweede Kamer behandelde gisteren de begTooting van Defensie voor 1929. Versch en is het voorloopige verslag der Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp, strekkende tot nieuwe opschorting der vac- cinatie.verplichting. Het R. K. Werkliedenverbond heeft giste ren zijn najaarsvergadering te Utrecht voortgezet. De PH-AEN is van het bouwland bij Gotha gestart en veilig te Erfurt geland. He den wordt de tocht naar Indië voortgezet. Het O.M. bij de Bossche rechtbank heeft 7 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den dader van den moord op den Uilenburg te 's-Hertogenbosch. De besprekingen te Lugano. Geen belang rijke beslissingen. De toestand van den Engelschen koning is niet gewijzigd. Ernstig geval van gasvergiftiging te Danzig; vijf kinderen worden het slachtoffer. Te Berlijn zijn alle openluchtbij eenkomster en optochten verboden. De Finsche regeering afgetreden. Bergstortingen in de Abruzzen. Het conflict tusschen Bolivia en Paraguay. De toestand zeer gespannen. Dreigend oor logsgevaar. De Raad van den Volkenbond heeft met algemcene stemmen het aanbod van Mevr. SteenbergheEngeringh, presidente der In tern. Unie van R. K. Vrouwenbonden, aange nomen, om mede te werken in de advies commissie ter bescherming van het kind en Barometerstand 9 uur v.m.; 7.58 stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.15. Hoogste Barometerstand 775-6 m.M, te Stensele. Laagste Barometerstand 750.6 m.M. te Valencia. Verwachting: Zwakke tot matigen N. tot N.O. wind, half bewolkt tot betrokken, waar- schynlyk sneeuw, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. De Chauffeuse veroordeeld De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam, veroordeelde gisteren de 25-jarige dansleerares, die als bestuurster van haar door een verkeerde manoeuvre een ongeval veroorzaakte op 24 Juni 1.1., naby het café „Het Kalfje", waardoor een 9-jarig meisje ernstige kwetsuren kreeg en aan de gevolgen overleed, tot een week hechtenis. Het O. M. had drie weken geëischt. Naar het „Hbld." verneemt, strekken de plannen der Nederlandsche Thermochemi- j. sche Fabrieken (tot gecentraliseerde des tructie van afgekeurd vee en vleesch, over eenkomstig de wetteiyke bepalingen), zich thans ook uit het Zuidelijke gedeelte van ons land; heden wordt een bespreking ge houden met de afdeeling Noord-Brabant van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Professor aan de Columbia-Universitcit te New-York Drs. J. J. L. Duyvendak, lector in het Chineesch aan de Leidsche Universiteit, die, zooals reeds gemeld, half Januari naar In den nacht van 11 op 12 December brak t e Uitgeest zware brand uit in een door twee families bewoonde boerderij. De boerderij en een winkelhuis werden totaal verwoest, Hierboven eenige foto's van de ruïne

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1