Stadsnieuws Heringa Waflirtch, Raarfem TOONEEL De vaste commissie inzake uitbreidingsplannen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda 15 December MUZIEK Voorzitter Bond R. K. Meisjes- vereeniging Werkgevers in het electro-technisch bedrijf Een beschouwing van mr. Hudig Derde concert Haarlenische Bachvereeniging De Staatsmijn in Limburg BURGERLIJKE STAND Een nieuw badhuis in Haarlem-Noord Het Leger des Hails Gevonden voorwerpen en dieren Electrische geluidsreproductie. De asphaltverharding op den Rijksstraatweg Haarlem—V eisen Verdacht van diefstal Nog een lijk van de Salento Aanrijding Haarlem's Klein A Cappeüa-Koor Laatste vergadering der IJsvèreeniging „Heemstede" Sociëteit „St. Bavo" Van 23 bestuur Kamercentrale Haarlem-Helder Pluim- veevereeniging 6 uur Geel-Wit 7 uur <Sewone zittingen. St. Josephsgezellenvereeniging-, Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg Wilsonsplein kwart over 8 uur Vereenigd Tooneel. „Zoutelande". Gemeentelijke Concertzaal. Lange Begijnestr. half 3 Lezing Sjef van Dongen. Rembrandt-Theater, Groote Markt .7 uur en kwart over 9, bioscoopvoorstellingen. Waaggebouw, Spaarne, van 104 uur, ten toonstelling. Stadhuis - Raadzaal Van 710 uur en van 124 uur Tentoonstelling. D« Getemde Feeks, N. V. „Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel" Donderdagavond werd in den Stads schouwburg de tweede opvoering gegeven van Sehakespear's blijspel ,,De Getemde Feeks." Na het vele goede, dat over deze schepping van Louis Saalborn is geschreven kunnen we volstaan met de mededeeling, dat de opvoering van Donderdagavond voor 't Nieuwe Nederlandsche Tooneel wederom een groot succes is geworden. De opvoering van „De Getemde Feeks" mag voor het sei zoen 1928'29 als een bijzonder gebeuren in het tooneelleven worden aangemerkt. Na het zevende tafereel vóór de pauze begon had het gezelschao een langdurige ovatie in ontvangt te nemapn. terwijl bij het einde de geestdrift van net publiek zich in een stormachtig applaus uitte. LEDENCONCERT H. O. V. Solist: Vilmos Palotai (Violoncel) Het eerste der beide December-concerten hetwelk de H. O. V. haar leden gisterenavond bood, genoot minder belangstelling dan wij gewend zijn. En toch waren de noviteiten, welke ditmaal op het programma prijkten, alleszins een grootere belangstelling waard geweest. We kregen toch in eerste uitvoering een aantal door Arensky—Mulder gearrangeerde variaties op een thema van Tschaikowsky, en bovendien werd een nieuw werk ten doop gehouden van Géza Frid, een concert voor violoncel en orkest. En al kunnen we niet zeggen, (jat we alle variaties even gelukkig vonden ze waren voor Tschaikowsky hier en daar, en vooral de eerste leden daaraan, wat schraal van or- chestratie we hebben van de zorgvuldig voorbereide en met toewijding gespeelde weer gave toch genoten. Maar we houden over 't algemeen niet van variaties op thema's van anderen, omdat het psychisch zoo moei lijk is, zich in het temperament en de ziel te kleeden van dien ander, vooral wanneer het een der grooten geldt, zooals Tschaikowsky tcch eigenlijk is.- j Het mag dan voorts, op z'n minst genomen, wel een eigenaardig verschijnsel heeten, dat wij, hier in Holland, in allereerste auditie te hooren krijgen een nieuw werk van een jong Hongaarsch kunstenaar, eigenaardiger nog, wanneer een van diens vrienden, die te Press- burg solo-cellist is aan de Opera, daarin de cello-solo-partij komt vervullen, en nóg eigen aardiger, wanneer de componist van het werk zelf aanwezig is, zooals bleek, toen de heer van Beinum na de succesvolle uitvoering, maar in de richting van de gereserveerde plaatsen bleef applaudisseeren, en de jonge componist, hij is drie en twintig jaar, evenals de cellist, op het podium moest verschijnen waar hij met hartelijk applaus werd begroet en beloond. Het werk is, hoe kan het anders, uiterst modern van factuur en van gedurfde con ceptie, hoewel we onmiddellijk toe moeten geven, dat het binnen de behoorlijke perken blijft, en een zeer persoonlijk, vooral in de Romanze naar voren tredend, we zouden bij na zeggen Hongaarsch element bevat, dat door zijn zangerigheid en rijke melodie-geving ons zijn afkomst verried, voordat we er naar konden informeeren. Zoozeer kind van onzen mechanischen tijd, dat hij het tempo van zijn eerste deel Allegro meccanico doopte, heeft Gérha Frid ons in dit deel een lied van den arbeid gegeven, dat in zijn klankschil dering zuiver het rhythine en den zóemenden toon van loopende en draaiende machines te beluisteren valt. En hoewel het middendeel voor ons, juist door het zangerige thema, de grootste bekoring bezat, kunnen toch ook de beide andere deelen aanspraak maken op een zuivere muzikaliteit en een uitmuntende or- chestratie, wat ons van dezen jongen compo nist nog veel kan doen verwachten. Vooral in de Romanze genoten we van het fraaie, doordachte spel van den solo-cellist en wist de heer van Beinum zijn strijkers op het ach terplan te houden met een bijna etherisch klankeffect, waarvoor alle lof. Het geheele orkest verdiende trouwens naast den compo nist en den cellist en naast den heer van Beinum het herhaalde applaus der aanwezi gen voor de uitstekende interpretatie van dit nieuwe en vaak zeer moeilijke werk. De cellist had ook na de pauze nog gele genheid zijn veelzijdige talenten te ontplooien in het cello-concert van Sain Saëns, dat. door het niet op tijd aankomen der Tschai- kowsky-partituur „Variations sur un thème Rococo", in plaats van 't laatste, na de pau ze werd uitgevoerd. De heer Vilmos Palotai ofschoon hij physisch een breedgeschouderde reus mocht heeten, ontwikkelt geen grooten toon op zijn overigens mooi klinkend instru ment. er. bijwijlen lijkt zijn spel ons zeer koel toe en gereserveerd, ofschoon het toch altijd soepel blijft en lenig, licht en beweeglijk, en vooral in de piano gespeelde gedeelten uiterst fijnzinnig van toonvorming en van een be- i scheiden zich gevend temperament. Wat voor ons nog altijd een verdienste is boven het vaak overdreven sentiment en temperament van virtuozen op viool en cello. Tot tweemaal toe w:-rd hij teruggeroepen, maar tot een toegift was hij toch, ondanks het herhaalde en luide applaus, niet te bewegen. Met de Ouverture Phantaisie „Romeo et Juliette" van Tschaikowsky, waarnaar wij reeds in den loop van het jaar, toen echter met meer enthousiasme, mochten luisteren werd dit overigens uitstekend geslaagde con cert der H. O. V. besloten. J. S. Z. D. H de Bisschop van Haarlem heeft benoemd "ot Voorzitter van den Bond van 11.K. Meinesvcreeniglngen in het bisdom Haarlem, c.sn Weleerw. Heer J. B. M. Timp, kapelaan te Haarlem, O. L. Vr. Rozenkrans. In Café-Restaurant Brinkmann had een vergadering plaats, welke uitgeschreven was door den R. K. Bond van Werkgevers in Electro-Technische Bedrijven „St. Antonius" afd. Haarlem en omliggende gemeenten om naast de hare, ook een Neutrale organisatie te helpen oprichten, waaraan reeds lang be hoefte bestond. Als spreker van dezen avond stond ver meld, Jhr. Mollerus. De voorzitter, de heer Joh. Spruyt, heette allen welkom en deed mededeeling van de door deze jonge organisatie reeds bereikte successen n.l. het met ingang van 1 Jan. 1929, gaan rendeeren der bij het G.E.B. te Haarlem gestorte waarborgsom, voor het maken van Huurinstallaties; de verkregen toezegging, dat met ingang van 1 Februari 1929 men oij het G.E.B over zou gaan, tot het instellen van erkende Installateurs. Geen enkele installatie verkreeg meer aansluiting op het net, wanneer zij niet door een, bij het G.E.B. als installeur erkend staande was uitgevoerd. Met buitengewone belangstelling werden deze mededeelingen aangehoord, terwijl een krachtig applaus de door het bestuur ge veerde actie beloonde. Hierna werd het woord verleend aan Jhr. Mollerus om zijn propagandarede uit te spreken. Spreker behandelde het organisatiewezen der E T. Werkgevers vanaf 1903 tot 1917, hierbij wijzende op gemaakte fout. Het ergste, wat volgens spreker te betreu ren was, bestond in het feit, dat in 1918 de groot-werkgever zijn voeten niet meer kon steken onder de tafel waaraan ook de klein- verkgever aanzat. Met één slag was toen in stukken gesla gen, wat in zoovele jaren was opgebouwd. Bestonden er toen reeds 37 afdeelingen. thans zijn zij haast alle verdwenen. Doordat men de klein-werkgevers aan hun lot over liet ontstonden de gecombineerde bedrijven. Deze opbouw was begrijpelijk. Op interessante wijze deed spreker mede deelingen over zijn bevindingen gedurende zijn studiereis in Duitschland, Zwitserland en Oostenrijk betreffende het organisatie wezen op E T.-gebied. Allen hadden zij een Landelijken Bond, met afdeelingen over het geheele land, het welk in Holland absoluut opgevolgd moest worden te voorkoming van den ondergang van het E.T.-vak Spr. liet waarschuwingen hooren en he kelde de grootsche lakschheid der E.T gevers in het algemeen. Een daverend Dlaus weerklonk dan ook bij het eind deze rede De voorzitter der R. K. afd. Rotterdar sprak hierop een opwekkend woord tot de nog niet georganiseerde collega's hierbij wij zende op de reeds te Rotterdam in zeer kor ten tijd behaald successen. Ook een warm woord van hulde had het bestuur der R K. afd. te Haarlem in ont vangst te nemen voor haar ijver en de be haalde resultaten. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun opwekkend woord en verzocht opgave, welke heeren zich beschikbaar wilden stel len om een neutrale organisatie voor E. T. Werkgevers in Haarlem op te richten. Hiertoe waren de heeren W. Kuipers Jr., M. van 't Klooster, W. J. Erdtsieck en J. G. Kaasenbrood bereid en zegden toe, zoo spoedig mogelijk een groote propaganda te zullen voeren. Onder dankzegging voor de getoonde be langstelling sloot de voorzitter deze geani meerde vergadering, hierbij den wensch uit sprekende dat in de toekomst de besturen der beide organisaties aangenaam zouden mogen samenwerken en zoodoende nog vele successen boeken. Dinsdag 18 Dec. a.s. 's avonds om 8 uur zal .Het Residentieorkest" onder leiding van Dr. Peter van Anrooy, solist Jacques Thibaud in Ie Gemeentelijke Concertzaal het volgende irogramma ten uitvoer brengen: Ouverture .Benvenuto Cellini", Hector Berlioz, concert no. 3 Op. 61 (b. kl. terts) voor viool met or kestbegeleiding. Camile Saint Saëns. a. Alle gro non troppo, b. Andantino quasi allegret- o, c. Molto moderato non troppo e majes- tuoso, d. Allegro. Symphonie no. 1 (e kleine terts) J. Sibelius. a. Andante ma non troppo Allegro energico, b. Andante ma non troppo lento, c. Scherzo d. Finale Allegro. Voor genoodigden en autoriteiten werd Woensdagavond in de Gemeentel. Concert zaal. een filmavond gegeven over de Staats mijnen in Limburg. De heer G. de Clercq sprak het openings woord en heette de aanwezigen welkom. Hij was zeer verheugd over de groote opkomst, zoodat de zaal spoedig te klein bleek, en hoopte dat de film, de verwachtingen van de aanwezigen zou overtreffen. De belangstelling voor deze film was zoo groot, dat een aantal bezoekers zich met 'n staanplaats tevreden moesten stellen. De staatsmijnen in Limburg zijn opge richt 1 Mei 1903, 1 Mei 1928 vierden zij het 25-jarig jubileum, bij welke gelegenheid H. M. de Koningin een bezoek bracht aan de Staatsmijn Maurits. Sinds de oprichting is de ontwikkeling van het Staatsmijnbe- drijf zeer snel geweest. Reeds in 1909 kwam de Staatsmijn Wihelmina, welke huisbrand- anthraciet produceert, in bedrijf, waarna in 1915 de Staatsmijn Emma bij Heerlen, dii vette kolen voor de industrie levert, volgde. In 1918 kwam de Staatsmijn Hen drik bij Brunssum gereed en in 1927 volgde als laatste der thans in exploitatie zijnde vier Staatsmijnen, de Maurits te Lutterade. Vóór den oorlog stookte men Hier te lande in hoofdzaak buitenlandsche kolen, zoodat toen In 1915 de kolenaanvoer uit het buitenland afnam, tengevolge van de ont wrichting van het internationale verkeer, reeds spoedig kolennood dreigde. Het is voor namelijk te danken aan het feit, dat in 1909 reeds de Staatsmijn Wilhelmina in ex ploitatie gekomen was, en in 1915 de Emma volgde, dat de Rijkskolendistributie er in geslaagd is gedurende den geheelen oorlog de kolenvoorzientng van ons land gaande te houden. De eerste film, gaf een kijkje in het be drijf van cïe Staatsmijnen in Limburg, en was aangeboden door de N. V. Hoenderdos' Brandstoffenhandel. De toelichting geschiedde door den heer O. de Clercq, stook-technisch-adviseur te Amsterdam. De heer Pot bracht mooie pia nomuziek ten gehoore, waardoor hij de stemming onder de- menigte verhoogde. De aanwezigen lieten van hun waardee ring blijken, door een hartelijk applaus. W. R. In het December-nummer van „De Social'stische Gids" schrijft mr. D. Hudig over „De Noordhollandsche vaste commissie van advies in zake uitbreidingsplannen." In het begin van zijn artikel bespreekt hij den bevolkingsaanwas, welke later in een vroeger ongekend tempo toenam. Dan vervolgt hij: Naar aanleiding van het Internationaal Stedenbouwcongres, in 1924 te Amsterdam gehouden, heeft de heer Ir. van Lohuizen, ambtenaar aan den Woningdienst te Rotter dam, een studie gemaakt in het bijzonder van het gebied, dat zich, te beginnen met de omgeving van Dordt, langs de Maas over Rotterdam naar de zee uitstrekt, dan den binnenzoom der duinen volgend naar Haar lem, en vandaar over Amsterdam en het Gooi naar Utrecht. Vergelijkt men dit ge deelte van het land met het overige gebied, dan blijkt dat tusschen 1869 en 1920, de vijftig jaar, op wier begin- en eindpunt de studie van den heer Van Lohuizen is ge baseerd, de bevolking van geheel Nederland nagenoeg is verdubbeld, nog niet geheel. De bevolking in het genoemde geb ed daaren tegen werd 2% maal zoo groot. D w.z. in 186) woonden er 900.000 zielen; wanneer de vermeerdering zich op dezelfde wijze zou hebben voltrokken als voor het verdere Nederland, zouden het er in 1920 1.800.000 hebben moeten zijn. In werkelijkheid echter waren het er 2.500.000. Met andere woorden aangenomen dat het overschot van geboortq boven sterfte gelijkmatig over het land was verdeeld, zijn er 700 000 inwoners van het over'ge Nederland naar dit gebied getrokken. Om het anders te stellen: van den totalen aanwas van 3.500.000 zielen in het betrokken tijdvak kwamen 1.600.000 ten goede aan het genoemde gebied, hetwelk niet meer beslaat dan een twintgiste van de oppervlakte van Nederland; in de overige 19/20 kwam niet heel veel meer. Wanneer men alleen het oog heeft op het binnen de provincie Noord-Holland vallende gedeelte van dit gebied, dan luiden de cijfers als volgt: Er woonden 370.000 inwoners, dit cijfer zou in 1920 tot 740.000 hebben moeten zijn gegroeid. Het was echter 980.000 gewor den, dus 240.000 te veel. In deze streek zijn - in de bewuste 50 jaar 600.000 inwoner» lomen. i kan zich afvragen waar deze zich gevestigd en het ligt voor de hand in eiste plaats aan Amsterdam te denken. Inderdaad heeft dit het leeuwendeel opge slokt. Maar wanneer men de vergelijking niet in absolute cijfers, maar in relatieve tot uiting brengt, blijkt dat andere gedeelten van deze streek procentueel veel sterker zijn gegroeid dan de hoofdstad. Terwijl n.l. en thans neem ik de eerste 25 jaar van deze c uw in hec oog de geheele bevokling van Nederland van 1925 staat tot die van 1900 als 1.43 1, is dit cijfer voor Amsterdam en onmiddellijke omgeving slechts 1.36 en voor de Zaanstreek 1.41. Daarentegen is het voor het snel groeiende Velsen 2.8, voor het Gooi 2.29 en voor Bloemendaal en Heemstede samep 2 72. D.w.z. dat Bloemendaal en Heem stede vijfmaal, het Gooi ruim driemaal zoo snel groeiden als Amsterdam. Men ziet dus eenerzijds een centralisatie- verschijnsel, een ophooping der bevolk ng in een bepaald gedeelte van het land, maar binnen dat gedeelte valt ik laat thans Zuid-Holland buiten beschouwing, waar het anders is decentralisatie te constateeren sommige bu'tengemeenten groeien harder dan de stedelijke nederzettingen. Wanneer men op eenigszins fantastische manier in de toekomst wil zien. kan men zich afvragen hoe de toestand in het jaar 2000 zal zijn. Dit jaar is gekozen, omdat wel wordt aangenomen, dat de bevolking dan vrijwel stationnair zal zijn geworden; som migen verwachten, dat zij een omvang van 12 millioen zal hebben gekregen, anderen dat Nederland dan 15 millioen inwoners zal tellen. Poogt men aldus een blik in het duister der toekomst te slaan, dan staat men voor allerhande onzekerheden. Als vrij zeker mag worden aangenomen dat landbouw en vee teelt een sterk overschot zullen blijven kwee ken, dat niet door het bedrijf kan worden geabsorbeerd. Wij hebben een periode achter ons, waarin dit bedrijf veel intensiever is geworden dan het vroeger was. Ook wanneer men veronderstelt, dat dit proces nog niet is voltrokken, is toch te verwachten, dat het veeleer in een langzamer dan in een sneller tempo zal plaats hebben, dan wij hebben beleefd. Het is waar, dat de voor de cultuur te gebruiken oppervlakte van Nederland zal toenemen; de Zuiderzee wordt ingepolderd er ligt nog een groote oppervlakte woeste grond binnen onze grenzen, welke voor ont ginning in aanmerking komt. Maar ten aan zien van de capaciteit dier gronden om de landbouwende en veeteelende bevolking op te nemen, make men zich niet te groote verwachtingen. Waarschijnlijk zal de grond- winst in de Zuiderzee van 200.000 H.A., voor een bevolking van 300.000 zielen bestaans mogelijkheid scheppen. Zal het in de alsnog te ontginnen gebieden een hooger cijfer worden? Het valt te betwijfelen. Hoe het ook zij, stellig zal er afschuiving naar nijverheid, handel en verkeer moeten plaats hebben. Maar hoe? Het Centraal Verslag van de Arbeidsinspectie over 1926 laat geen hoopvol geluid hooren. De industrialisatie van Ne derland houdt, zoo zegt het verslag, niet voldoenden tred met de bevolkingsvermeer dering. Verschillende industrieën zijn te niet gegaan; wat er is bijgekomen maakt dit te niet gaan wel goed, maar schept niet zooveel nieuwe bestaansmogelijkheid als mocht worden verwacht en gehoopt. Voor zoover de in het verslag opgenomen gege vens in staat stellen een oordeel te vormen, valt bovendien te constateeren, dat van een sterke concentratie der nieuwe bedrijven in Holland geen sprake is. Integendeel, het lijkt veeleer of de „landprovincies" een voor sprong hebben gekregen. Ook uit het ver slag, hetwelk de Commissie van onderzoek naar den omvang en de feitelijke beteekenis der werkloosheid te Amsterdam kort gele den heeft uitgebracht, zou zijn af te leiden dat de groote stad voor de vestiging van nieuwe bedrijven geen bijzondere bekoring bezit en dat mogelijk een zekere geneigdheid valt te bespeuren om daaruit weg te trekken. Wat dit voor dat gedeelte van Noord-Hol land, waarover ik het boven had, in de toekomst zal beteekenen, valt onmogelijk te zeggen. Het wijst er op, dat men ten aan zien van een voortdurende concentratie van de industrie in dit gebied geen al te groote verwachtingen mag hebben. Maar van den anderen kant lijkt het mij geoorloofd, wan neer men zich een beeld wil vormen van de toekomstige bevolking van dit gebied in het jaar 2000, eenerzijds aan te nemen, dat het zich op dezelfde wijze zal ontwikkelen als in de eerste 25 jaar van de twintigste eeuw, wat mogelijk een teveel beteekent, ander zijds te veronderstellen, dat in het jaar 2000 Nederland niet 15 millioen, maar 12 millioen inwoners zal tellen, wat waarschijnlijk te weinig is. Naar dezen maatstaf zouden Amsterdam en onmiddellijke omgeving in 2000 3.083 800 inwoners tellen, (in 1925: 735.000), het Gooi ruim 600 000 (in 1925 90.000), Haarlem Schoten 196.000 (in 1925 90.000), Bloemendaal en Heemstede 342.000 (in 1925 29.000). In het complex Groot-Haarlem, behalve de vier genoemde gemeenten ook Zandvoort en Velsen omvattende, zouden 613.000 personen wonen (in 1925: 168 000). Mr. Hudig constateert, dat men in de toe komst niet alleen zal hebben te rekenen met een sterken aanwas van bevolking in het Zuidelijke deel van Noordholland alleen, maar ook met een onevenredige toeneming dier bevolking in de kleinere gemeenten. Mr. Hudig gaat verder uitvoerig na de instelling en werkwijze der commissie en gaat na, dat z.i. 45 woningen per H.A. als maximum moet worden beschouwd. Over de duinen merkt de schrijver het volgende op: Er Is wel gezegd, dat de duinen als ont spanningsterrein betrekkelijk weinig waarde hebben. Zij zijn zoo teer, dat het loslaten van een groote menschenmp.ssa er in niet anders dan volstrekte vernietiging zou be teekenen. Dit moge waar zijn, het beteekent niet. dat de de duinen niet behooren te worden behouden en opengesteld. Het is een bekend feit, dat 90 pCt. der bevolking die naar buiten trekt, als het niet 99 pCt. is, er de voorkeur aan geeft niet over eenzame paadjes te dolen, maar zich samen te trek ken op bepaalde punten. Wanneer hier en daar in de duinen flinke stukken worden beboscht, wanneer daar wat restaurants en café's eventueel met vijvers om te roeien en speelterrein voor de jeugd, desnoods dansge legenheid, worden aangelegd, zal er maar een betrekkelijk klein groepje overblijven, dat verder de duinen in wil. Dat dit groepje klein is, wil niet zeggen, dat met hun behoeften geen rekening behoeft te worden gehouden. Men mag ze tot op zekere hoogte als een geestelijke elite beschouwen, die er bestaat in elke maatschappij, en wier bestaan voor die maatschappij haar beteekenis heeft; hoe velen genieten er werkelijk van onze musea? Ten behoeve van deze liefhebbers kunnen fiets- en wandelpaden worden aangelegd. Men kan zich voorstellen, dat kaarten moe ten worden aangevraagd. Of er voor erikelen gelegenheid moet bestaan geheel vrij te wandelen en overal te komen kan later wor den bezien. Terwille van het behoud is zoo als bekend mag worden verondersteld ook het denkbeeld bepleit, elk jaar b v. slechts een kwart van het terrein open te stellen en drie jaren te gebruiken tot herstel van wat er beschadigd is. v. Hooff, Schagchelstraat 25 rd„ actentasch met inhoud; v. Esch, Pieter Kiesstraat 40, zakken. Geboren. 10 bee.: d. van D. EeltjesWij- henke; z. van B. Stamde Wit; 12 Dec.: z. van A. StrijboschDekker. ^Ondertrouwd. 13 Dec.: D. F. Göllner en J. V: lorden; G. D. Schild en A. Möhringer; A. Angenent en W. P. v. Eeuwijk; J. G. Quax en E. v. Schooten. Getrouwd. 13 Dec.: F. E. Spiering en P. W. Floor; P. A. de Ruig en L. W. Avis; J. J. Pe- schar en T. M. Booda. Overleden. 12 Dec.: C. v. d. Bosv. d. Vlugt 74 j„ Kamperlaan; J. M. Geukersv. Stave ren, 76 j„ Kampervest; M. AertsHoebe, 55 jaar, Tweede Zuidpolderstraat. B. en W. schrijven aan den Raad: Nadat in uwe vergadering van 13 Juli 1927 onder No. 14 in beginsel was besloten tot den bouw van een volks-douchebad- huis in het Noordelijk gedeelte van de gemeente, zijn dezerzijds besprekingen ge voerd o. a. met de afdeeling Haarlem van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" welke afdeeling reeds 4 voiksdouchebadhuizen te dezer stede ex ploiteert. Bij die besprekingen bleek, dat die af deeling er de voorkeur aan gaf om zelf tot den bouw van een badhuis in genoemd stadsgedeelte over te gaan. Aangezien daartegen naar onze meening geen bezwaar behoefde te bestaan, heb ben wij in overweging gegeven ter zake nadere voorstellen aan ons in te zenden. De afdeeling Haarlem van eerderge noemde vereeniging wenscht voor den bouw van een volksdouchebadhuis met 24 bad- cellen, voor den tijd van 40 jaren (in gaande 1 Januari 1929) in huur te ontvan gen een gedeelte van den aan de gemeente in eigendom toebehoorenden grond aan de Van Egmondstraat ter grootte van pl.m. 825 M2„ kadestsaal bekend gemee.4 e Haarlem afd. Schoten, sectie B No. 8204, ged. Zij is bereid een huurprijs te betalen van 0.72 Ij per M2. per jaar. De kosten van den bouw van een bad huis overeenkomstig het door uwe leden ter inzage gelegd plan zijn geraamd op 70,000. De „Groo't-Noord-Hollandsche van 1845" Vereeniging van Levensver zekering én Lijfrente te Amsterdam, is bereid aan genoemde afdèeiing Haarlem de voor den bouw van dat badhuis benoo- digde gelden te verstrekken tgen 4 5/8 pet. rente 's jaars. Als voorwaarde is o. a. voorts gesteld, dat de gemeente zich ga rant stelt voor de betaling van rente en aflossing. Bij ons bestaat voor de verhuring van den hiervoorgenoemden grond, onder de voorwaarden omschreven in het hierbij ge voegd ontwerp-besluit, geen bezwaar. Voorts bestaat er naar onze meening geen bezwaar, dat de gemeente zich garant stelt voor genoemd bedrag. In verband met het bovenomschrevene stellen wij u voor het ontwerpbesluit te bekrachtigen. Wü wenschen ten slotte hierbij nog te uwer kennis te brengen, dat de afdeeling Haarlem het jaarlijksch tekort in de exploitatie van het nieuw te stichten badhuis heeft geraamd op 5870. Dit te kort hetwelk door middel van subsidie ten laste zal komen van de gemeente is hooger dan dat van andere door die afdeeling geëxploiteerd wordende douche^ badhuizen. Een en ander houdt voorname lijk verband mét het feit_ dat de huur van dezen tot het gemeentelijk grondbedrijf behoorenden grond, om redenen van administratieven aard niet anders dan tegen den werkelijken prijs in rekening kan worden gebracht, terwijl voor den grond van andere badhuizen slechts een huur van 1 aan de gemeente wordt be taald. In verband met het ingezonden stuk over verduistering bij het Leger des Heils, gisteren opgenomen, zendt een lezer ons het volgende bericht toe, dat eenige jaren geleden in de bladen verscheen: „De Haagsche Post heeft het jongste jaar verslag van het Leger des Heils, dat volgens het blad een zee van (misschien wel opzet telijk) slecht en onoverzichtelijk gegroepeerde cijfers geeft, in handen gesteld van een ac countant. Daarbij is gebleken, dat het Leger een inkomen had van 494.000, opgebouwd uit de volgende posten: Voogdijgeld 'f 21.300.— Collecten en contributies 156 000. Giften in legaten 111.000. Huren en interest 77.700. Winst op Tehuizen 127.000. Totaal inkomen 494.000. Uit het accountantsonderzoek blijkt verder, dat van die 494.000 voor de armen bijeen gebracht, slechts 25 500 rechtstreeks voor ondersteuning wordt uitgegeven, d.w.z. ter nauwernood één stuiver op eiken julden dien het Leger int. Het geheele restant van die 494 000 gaat weg aan salarissen, reiskosten, pensioenen, voor officieren en andere be ambten van het Leger. Wie het Leger dus steunt, zoo zegt het blad. steunt niet zoozeer de armen, als wij een religieuze propaganda. Terug te bekomen bij: Kuipers, Breestr 10, duimstok, Zonneveld, Tematestraat 42 idem, Martin, Gen. de la Reystraat 39, handschoen Dui's. A. Dekenstraat 15, idem kinder, Oudejans, Zijlweg 111, Idem, kinder- Stollinga, Tugelastraat 34 idem, kinder Riko, Reitzstr. 25 handbeschermer, Kenne) Fauna, hondje, bruin, gebracht ü'oor Beha gen, Zomerstraat 32, v. Huis, Oranjestraat 135 kist, Snoyink, Schoterweg 84, idem met inhoud, Steenkist, Obistraat 15, muts, wol len, Cassee Oostadestraat 3, oorbellen; van Deventer, H. liedestraat 36, rijwielbelasting- merk, Bur. van Politie. Smedestraat, spit- lijn met pin, Klunne, Gcltziusstr. 10, sleutel, Loomeyer, Zijlweg 34. moer, v. d. Putten Cronjéstraat 111 tasch, Wildeman, Nijlstr. 10, zweep. Terug te bekomen bijKroonsburg, Boe- kenrodestr. 7, kinderarmbandje; Lamp, Adr. Stoopplein 20, armbandhorloge; Botter, van Olsfstr. 11, idem; de Groot. Gasthuissingel 54, abonnement; Wezelenburg, Kl. Heilig land 45, etui met inhoud; Dinsdag. Pieter Keesstr. 36, halsketting; Toornend. Haitsma Mullierssrr. 86, hond; Okkeu Spaarnoogstr. 3 handschoen; Kennel Fauna hondje (bruin), gebracht door Prent Lange Heerenstr. 40a; idem (zwart) gebracht doorKrode Ged. Schalkburgergr. urd.; herder, gebracht door Politie Smedestraat; hond (fox) gebracht door Hoen Pension Eeaujour Baakuispi. Zandvoort Oud, Lange Raamstr. 16, kaart; v. Buuren, Wagenmakerslaan 5, lap stof; Spronk, In- dischestr. 14, muts; Jansen, Bankastr. 10, portemonnaie met inhoud; v. Kampen, Nobletstr. 5, idem; Hulppostkantoor, Plein, idem; v. Delden, Arnulfstr. 15, idem; M. U. L.O.K1. Houtweg 22, idem; Noppe.Oudeweg, 5a, rijwielbelastingmerk; Langeveld, Dijkstr. 14, schoentje; v. Garderen, Vooruitgangstr. 8gzw. autoslinger; Witteman, Oranieboomstr. 148, schoenen; Hage, Bakkumstr. 14, tasch met inhoud; v. Riet, v. 't Hofstr. 141. kin- dertaschje; Wesselingh, Schotersingel 123, vulpen. Terug te bekomen bij: Huijboom, Graaf Willemstraat 41, bankbiljet; Klauterman, Indischestraat 71, tasch; Bon, Popelingstraat 7, boek; Bur. van Politie, Smedestraat, collier; Bur. van Politie, Smedestraat, cein tuur; Velthuis, Kastanjestraat 30, nagelgar nituur; Perry, Ged. Voldersgracht 4, foto toestel; Van Poorten. Teijlerplein 59, handschoen; v. d. Raadt, Tugelastraat 64, handschoen; v. d. Voort, Gen. de la Reijstr. S, handschoen; Beenakker, Dr. Schaepman- sfraat 17, handschoen; Bur. van Politie, Smedestraat, handschoen; Kennel Fauna, zwarte hond, gebracht door Vermeulen, Nassaustraat 23 rood; Bur. van Politie, Smedestraat, kousen; Pape, Oosten de Bruijnstraat 127, nummerplaat; Oudman. Kinderhuissingel 48, kinderportemonnaie; Van Dijk, Slaperdijk 38, rozenkrans; Jansen, U Molenstraat 38 rd„ actentasch met inhoud; In de bovenzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw hield de heer Corver gisteravond een lezing met demonstratie over electrische geluidsreproductie voor het Departement Haarlem van de Maatschappij van Handel en Nijverheid. De zaal was goed bezet. Spr. begon met uit te leggen wat eigenlijk geiuid is. Geluid is een trilling van de lucht. De toonhoogte hangt af va het trillingsge tal of de geluidsfrequentie. De sterkte van het geluid hangt af van de grootte van de bewegingen van het geluidgevend lichaam. Bij geluid heeft men ook nog den klank of timbre. Het is algemeen bekend, dat eenzelfde toon op een piano of een viool nog niet gelijk klinkt. Dit wordt veroorzaakt door de ver schillende sterkten van de harmonische tril lingen. In de radio was het eenige jaren ge leden haast onmogelijk om bij een bepaalde toonhoogte de verschillende instrumenten van elkaar te onderscheiden. Het was dan ook een groote overwinning van de techniek, toen dit verbeterd werd. Eén van de moeilijkheden bij het electrisch weergeven van gramofoonplaten is het voor komen van het geruisch. Bij electrisch weer geven treden de zeer hooge en zeer laèe to nen sterk naar voren. Bij reproductie moeten deze tonen weer op hun natuurlijke sterkte weergegeven worden. Met verschillende gramofoonplaten de- monstreei'de de heer Corver, hoe ver men hierin reeds geslaagd is. Voor verstaan baarheid der spraak zijn de hooge tonen van belang; voor rustige genietbaarheid van mu ziek hebben de lage tonen groote beteekenis. Indien hierop niet gelet wordt, krijgt men de leelijkste geluidseffecten. Ook dit demon streerde spr. met gramofoonplaten. Ons oor is gevoeliger voor geluidsfrequen ties tusschen 500 en 4000, dan voor lagere en hoogere tonen. Wordt een geluid nu zeer ver sterkt, dan worden de hoogere en lagere tonen gehoord. Zoo is het bijv. mogelijk, dat sen bariton bij electrische weergave voor ons zich als een bas voor gaat doen. Spr. liet dit ook met een gramofoonplaat hooren. De grenzen van 500 tot 4000 zijn algemeen en niet individueel. Sommige menschen zijn niet gevoelig voor hooge tonen. Veel hangt hier van het ambacht af. Ketelmakers die gere geld met pneumatische hamers werken en typografen bij rotatiepersen, zijn gewoonlijk ongevoelig voor hooge tonen. Dit kan echter ook wel het gevolg zijn van „overbelasting" van het oor voor hooge tonen. Eleetrische geluidsversterking wordt niet ai- leen gebruikt voor geluidsreproductie, maar ook bij sprekende films en bij de radio-ont vangst. Ook bij de nog in de kinderschoenen staande, maar op groote schaal toegepaste te levisie komt electrische geluidsreproductie te pas. Zooals bij electrische geluidsreproductie eerst' geluid moet worden omgezet in electri sche spanningsvariaties en de versterkte va riaties weer in geluid, moeten bij televisie eerst lic'ntvariaties in electrische spanningsva riaties en deze weer in licht worden omgezet. Om de lichtvariaties in electrische spannings- variaties om te zetten, wordt gebruikt ge maakt van de selenium-cel. Selenium is een element, dat de eigenschappen bezit, die deze transformatie mogelijk maken. Om ten slotte de electrische variaties in spanningsvariaties om te zetten, gebruikt men de glimlamp en Kerrcel. Het is ook mogelijk, hierdoor draad loos beelden over te brengen. De lezing en demonstratie vond een dank baar gehoor. De voorzitter dankte aan het einde den heer Corver voor zijn interessante voordracht. De aanbesteding Hedenmorgen werd in het bureel van den Rijkswaterstaat, Zijlweg alhier, aanbesteed: het maken van asphaltverhardingen en rijwielpaden op den Rijksweg Haarlem Velsen, met verbreeding van drie vakken van de aardebaan en met aanleg van een gedeelte nieuwe aardebaan, in de gemeenten HaarlemVelsen. Raming 360.000. Ingekomen waren 7 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: H. A. Jaartsvelt te Apeldoorn 326740: Ned. Basalt Mij. te Zaandam 34500G; N.V. Aannemers en Wegenbouwbedrijf, P. S. Sanen te Tilburg 333200; Holl. Basalt Mij. te Den Haag 339800; Mij. Wegenbouw te Utrecht 312490; N.V. Aannemersbedrijf H. J. te Siepen te Winterswijk 344890. De laagste inschrijver was de Mij. Wegen bouw te Utrecht voor 312490. Door de marechaussee te Lemmer Is aan gehouden de 23-jarige schippersknecht J. B., wonende te Haarlem, verdacht van diefstal van geld ten huize van den veehou der J. H. te Vries bij Lemmer. Na door den burgemeester van Lemster- land te zijn gehoord, is hij naar Leeuwarden getransporteerd en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Aan het Scheveningsclie strand, ter hoog te van Kijkduin is gisteren weder een lijk aangespoeld, dat vermoedelijk afkomstig is van het Italiaansche stoomschip Salento. Op het rechterbeen zijn de woorden Arno Sabella getatoeëerd. Gisterenmiddag kwart over twee had op den hoek van de Frans Halsstraat en de Kennemerbrug een aanrijding plaats tus schen een auto en een wielrijdster. De auto bestuurd door L. P. reed in de richting van het station. Daar de autobestuurder leerling was, raakte hij bij het maken va de bocht het stuur kwijt. De 23-jarige R. M. bekwam een wonde aan de rechterknie, het rijwiel werd ernstig beschadigd. O. O. was spoedig ter plaatse, daarna werd mej. M. per auto van Matho naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. Door bovengenoemd' koor zal in gebouw „Caecilia" Woensdag a s. een intieme kunst avond gegeven worden, waarbij medewer king zal worden verleend door Haar lem's vocaal dames-ensemble en het solo- mannenkwartet „Euphonia." In een bij het programma gevoegde circu laire wordt medegedeeld, dat het órgariÉée- ren van een grootsch opgezet concert ach terwege is gelaten, daar de kas dit niet toe laat in verband met de kosten der gehou den componisten-avonden en der viering van het 10-jarig bestaan. De vereeniging ontbonden Ook voor deze vergadering was weer geen belangstelling'. Behalve het bestuur waren slechts eenige leden aanwezig: Buiten een sterke vorst, die doet ver wachten, dat de ijsperiode in aantocht is. Dus geen avond tot het doen verdwijnen van een ijsvereeniging. Maar noodig is het, wat reeds vroeger is aangetoond. Het vroegere bestuur, dat eigenlijk zou afgetreden zijn, le'dt ook nu weer deze bij eenkomst, die ten doel heeft tot ontbin ding over te gaan. Jhr. P. N. Quarles v. Ufford opent de ver gadering waarna de secretaris de notulen voorleest. Hierna zou het eenige punt der agenda, namelijk voorstel tot ontbind'ng der ver eeniging, ter tafel komen, maar daar het vereischte 1 5 der leden niet aanwezig is, moet dit punt to de volgende vergadering aangehouden worden. Na rondvraag wordt deze eerste vergade ring door den voorzitter gesloten. Om negen uur wordt de tweede aange kondigde vergadering door den voorzitter geopend, welke, zooals hij zeide, wel de laat ste zou zijn. De secretaris leest wederom de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. H'ema stelde de voorzitter voor, een stemming te houden over het al of niet voortbestaan der vereeniging. Met algemeene stemmen werd besloten tot ontbinding over te gaan. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming eener liqu'datie-commissie, waarvoor ge kozen werden de heeren C. Preide en Jos. M. J. Braun. Nadat nog eenige besprekingen waren ge houden over het nog aanwezige materiaal en de bestemming daarvan, nam de heer Quar les v. Ufford nog het woord. Het besluit is thans gevallen, dat onze vereeniging, die bijna 21 jaar hier een nut tig bestaan heeft gehad, is opgeheven. Van die 21 jaren heb ik hier, aldus spr., 16 jaar als voorzitter gefungeerd en nu ik hier voor de laatste meal de leiding heb, past mij een woord van dank, vooral aan de bestuursleden, voor wat zij steeds gedaan hebben voor de vereeniging. Eenerzijds spijt het mij, omdat onze bij eenkomsten altijd zulk een prettig karakter droegen. Mochten wü ooit eens weer voor een der gelijke zaak met elkander in aanraking komen, laat dan de samenwerking op een even prettige wijze zijn. Een applaus was het bewijs, dat de aan wezigen hiermede instemden. Hiermede, zoo besloot de voorzitter, ver klaar ik de ijsvereeniging „Heemstede" voor opgeheven. Veel nuttig werk heeft de vereeniging in die 21 jaren verricht. Eerstens het onderhoud der groote ver- keersbanen, maar vooral ook de werkver schaffing, vooral in de eerste jaren van het bestaan, toen de werkloosheidsvoorzie ning nog niet bestond. Velen werden toen aan arbeid geholpen. Aan beide hoofdzaken van toen is nu geen behoefte meer, zoodat het bestuur zonder bezwaar de voorstellen tot ontbinding der vereeniging kan aanvaarden. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2