Stadsnieuws UIT OEN OMTREK CHEQUE-KOERSEN ASSTERDAMSCHE BEURS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Dr. E. A. M. Droog, lid der Tweede Kamer? DR. J. F. M. STERCK Verbreeding van de Rustenburger laan Gemeentezaken De sluiting van café's op Oudejaarsavond R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael", afd. Haarlem I Vervoer van zieken Het terrein' tusschen Spaarndam- merweg en Rijksstraatweg Pluimvee- en Konijnenfokkersver. „Nut en Sport" —'le Haarl. Sier- duivenvereeniging Personalia Kinderkoor „Excelsior" HEEMSTEDE DAMMEN OVERVEEN INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS De PHAEN heeft te kampen met sneeuw buien en mïstvlagen Drijf ijs op de Zuiderzee Postzegels met het portret van Z. H. den Paus H. M. de Koningin Misdadigers tijdens een feestdag gearresteerd De toestand van den Engelschen koning bevredigend Een poging tot sabotage verijdeld De reis van den Belgischen Kroonprins naar Indië Chineesch stoomschip vergaan Weer een geheim Wapen transport ontdekt DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De Nanking-regeering erkent alle oude schulden van China aan Japan MEDEGEDEELD DOOR DE SPAA^NiBANK Haarlem Amsterdam SPORT EN WEDSTRIJDEN De toestand van den koning Een onderscheiding voor Lindbergh Hervatting der Duitsch- Poolsche onderhandelingen D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken De nieuwe president der Ver. Staten en d^Katholieken Zware banjirs in het Amoerangsche Mgr. Dr. Ariëns' herdenking te Nijmegen Roofmoord De haven van Leningrad nog open Commissaris van Politie afgetreden 193 7175. 7663% 211 154% 21 215 214 1611 379 229% 399% 159 232% 160 601 182 93 128% 67 b 12 -! Naar wij vernemen is de heer Dr. E. A. M. Droog, wethouder der gemeente Heem stede en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland door de R. K. Artsenver- eeniging aangezocht een eventueele candi- datuur voor de Tweede Kamer der Staten Generaal te aanvaarden. Het moet in de bedoeling van de R. K. Artsenvereeniging liggen te ijveren voor ten R. K. specialiteit in de Tweede Kamer op het gebied de Volkshygiëne en daarvoor de beschikking over een vrijen zetel op de R.K. Lijst te krijgen. Door den Centralen Raad kon, zooals be kend, geen kwaliteitszetel voor een medische specialiteit beschikbaar gesteld worden, wijl het aantal beschikbare kwaliteitszetels daar voor niet toereikend was. De heer Droog heeft zich bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden. Ter verbreeding van de Rustenburgerlaan is het noodig dat perceel Esschilderstraat 23 en de beide ten Noorden daarvan gelegen perceelen worden afgebroken. Eerstgenoemd perceel wil de eigenaresse in koop afstaan aan de gemeente voor 8 000 B. en W. stellen voor tot den koop over te gaan. B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van H. Smolenaars om in gedeelten te doen geschieden de overdracht van den hem toebehoorenden grond bij Pijnboom- straat, Sparrenstraat en ten Oosten van de Delft, die om niet door de gemeente in eigendom is aanvaard, en om een kleine wij ziging in het stratenplan aldaar aan te bren gen. B. en W. stellen voor goed te keuren de balans met verlies- en winstrekening van de coöperatie woningbouwvereeniging „Eigen Woning". B en W. stellen voor in eigendom te aan vaarden om niet een gedeelte grond, kad. gemeente Schoten, sectie B, nos. 8257, 8260 en 8259, bestemd voor openbaren weg en een ruiling van grond aan te gaan met den eigenaar van den grond aan Borskistraat, hoek Timorstraat. Voor de vacature aan school 32 hebben B. en W de volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer J. v. Ommen (Rijswijk. G'land): 2. de heer J. A. Huneman te Lisse; 3. de heer J. Langebeek te Driebergen. B. en W stellen voor de vergoeding inge volge art. 100 der L. O.-wet 1920 vast te stellen op 1500 voor de school Nassauplein 2, 1441.67 voor school Velserstraat 55, 3275 voor school Jansstraat 83, 1616.66 voor school Nagtzaamstraat 54. 4991.67 voor school Antoniestraat 28. 1333.33 voor school Kerklaan 49, 4052.36 voor school Heerensingel 75 en 1740.21 voor school Timorstraat 17. De afdeeling Haarlem van de Horecaf heeft eenigen tijd geleden een adres gericht aan den gemeenteraad, met verzoek, die maatregelen te willen treffen, welke leiden tot het sluiten van restaurants, café's e.d. op Oudejaarsavond om half tien 's avonds. In de toelichting wordt toegezegd, dat op dezen avond het bezoek zeer gering is, terwijl het personeel zeer zelden in de gelegenheid is om bij uitstek huiselijke feesten als Kerst mis, Oudejaar enz. in den familiekring door te brengen. Vele exploitanten willen gaarne hun zaken sluiten, indien deze maatregel voor iedereen geldt. B. en W. prae-adviseeren thans het ver zoek niet toe te staan, omdat het h.i. meer een aangelegenheid is van overleg tusschen werkgevers en werknemers, en vertrouwen, dat de vervroegde sluiting een feit zal wor den, wanneer door de werknemers algemeen het verlangen ertoe wordt kenbaar gemaakt. Naar wij vernemen worm ae oenenae filo loog en Vondel-vorscher Dr. J. P. M. Sterck, te Aerdenhout, oud-inspecteur van het lager onderwijs in het district Haarlem, op 3 Jan. a.s. zeventig jaar. G. Jacobs, Utrecht, voor konijnen en cavia's; K. G. van Wolveren, Maassluis, voor postduiven; R. Slot, Haarlem, postduiven; W. Lacroix, Amsterdam, voor Holle Kroppers; C. Spruyt, Gouda, voor overige sier- Dr. J. Kok, Haarlem, dierenarts. De hoofd- en eereprijzen werden toei- gekend aan: Henry E. Rey collectie Holle Krop pers; Medaille beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin. W. G. Quax hoogste aantal punten voor duiven en krielhoenders: Verzilverde beker „Nut en Sport". W. G. Quax mooiste collectie één ras duiven Verguld zilveren medaille van het Ge meentebestuur van Haarlem. W. Vehmeyer collectie Hollandsche Hoenders: Verguld zilveren medaille van den Bur gemeester van Haarlem. Vanavond om 7 uur wordt de tentoon stelling geopend voor de leden der vereeni- ging en genoodigden. De opening zal ge schieden door den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenkinck. Voor het publiek is de elegenheid tot bezichtigen Zaterdag en Zondag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m: De tentoonstelling wordt Zondagavond gesloten. Bovengenoemde afdeeling zal a.s. Zaterdag een buitengewone ledenvergadering houden in de R.K. Militarenvereeniging in de Zoete- straat, des avonds om 8 uur. Dien avond zal verslag worden uitgebracht van de gehouden conferentie met de directie der N.S. inzake „extra uitkeering". Tot nu toe geschiedde het vervoer van lijders aan een besmettelijke ziekte met een der gemeentelijke ziekenrijtuigen, waarvoor de bespanning werd gehuurd. De firma Mathot heeft thans in ügendom een ziekenauto, uitsluitend bestemd voor het vervoer van lijders aan een besmettelijke ziekte; deze auto stelt de firma ter beschik king voor vervoer vanwege de gemeente, tegen een vergoeding van 3 per vervoer en restitutie van eventueel te betalen we genbelasting. B. en W. vragen machtiging met de iirma Mathot een overeenkomst terzake aan te gaan. Aanleg van straten Nu de rioleering en ophooging van het terrein tusschen den Rijksstraatweg en den Spaamdammerweg voltooid zijn,' achten B. en W. het gewenscht, om over te gaan tot bestrating der wegbanen. Directe algeheele aanleg van die bestrating is niet noodzake lijk. Dit kan geleidelijk plaats vinden, naar gelang de behoefte daartoe zich doet gevoe len. De rijweg in het verlengde van de Zaa- nenlaan zal echter geheel voltooid worden tot voorbij de Tematestraat, terwijl, om een verbinding met den Spaamdammerweg te verkrijgen van het overige deel dier laan, voorloopig alleen de rijstraat van keien, ter breedte van 6 M., tot aan dien weg zal wor den doorgetrokken. De kosten van de bestratingen en plant soenen ramen B. en W. op 108.500. B. en W. stellen voor genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen, te verklaren, dat de aan te leggen straten voldoen aan de vereischten voor den openbaren weg en te vens de bestrating te regelen. Tentoonstelling in Gebouw „St. Bavo" Werd andere jaren alleen maar de groote zaal van „St. Bavo" door bovengenoemde vereenigingen in gebruik genomen, thans zijn ook de voorzalen voor de afdeeling „duiven" ingericht. Wel een bewijs, dat de animo voor tentoonstellingen er nog niet uit is. Bij een rondgang tusschen de in drie dubbele rijen opgestelde kooien, zagen we: duiven Hollandsche Kroppers, Engelsche Dwergkroppers; konijnen Zilverkonijnen, Vlaamsche Reuzen, Fran- sche Hangooren en een schitterende col lectie Angora-konijnen ingezonden door J. W. Sibein en Prins; honders een pracht- collectie goud-, zilver- en zwarte honders, ingezonden door den heer W. Vehmeyer; Wijandottes, Angora, Sussex, Wyandottes Krielen, Java-Kruilen. In totaal ruim 1000 beesten, w. o. ook nog een kalkoen, eenden en fazanten. Gisteravond heeft de volgende jury keu ring verricht: G. Muys, Amersfoort, hoenders en watervogels; H. van der Horst, Leiden, voor Kriel hoenders. K. ateenhuis, Stadskanaal, voor kob niinen; Met steun van de Regeering van Wiirt- temberg, zal van 20 Januari tot en met 10 Januari 1929 in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van Wtirttembergsehe en Baden- sche kunst en kunstnijverheid. In het eere-comité, dat zich voor deze tentoonstelling heeft gevormd, heeft o.m. ook zitting mej. Elis. M. Rogge, alhier: Zaterdag 15 Dec. as. hoopt bovengenoem de yereenlging haar eerste St. Nicolaasfsest te vieren. Een humorist en andere attracties zullen de stemming dien avond er in hou den. terwijl St. Nicolaas en zijn knecht per soonlijk aanwezig zullen zijn. Het feest wordt gehouden in de bovenzaal van Gebrs. Kwek- keboom, Kleine Houtstraat, aanvang 7.30 uur. R. K. Volksbond Gisteravond hield de afd. Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond een ledenvergadering, waarbij als spreker optrad, de heer A. J. M. Ange- nent, Secr. van het Centraalbestuur, die als onderwerp zou behandelen „De be stuursraad". Bij afwezigheid van den voorzitter open de om kwart voor 8 de Vice Voorz., de heer N. J. v. d. Linden, de slecht bezochte ver gadering met gebed, het zeer betreurend dat deze vergadering, waarin zulk een be langrijk onderwerp zou behandeld worden, niet beter bezocht was. Medegedeeld werd dat de propaganderlub nu definitief is tot stand gekomen en voor loopig 23 leden telt, welke club op 21 Dec. een vergadering zal houden, waarbij als spreker op zal treden de heer v. d. Akker, lid van het Centraal Bestuur. Met voldoening kan de Voorz. mededeelen dat de retraiteclub van 8li Dec. met 24 leden op retraite is geweest te Bergen Le den, die er zich bij aan willen sluiten kun nen zich richten tot den heer C. Floris. Drieheerenlaan 15. Dank brengt hij aan allen, cfie hebben medegewerkt tot het sla gen van het St. Nicolaasfeest, en in het bijzonder aan den heer P. G. M. van Hou ten en diens chauffeur. De heer Angenent, daarna het woord ver krijgend zegt, dat, hoewel er al veel be reikt is tot verbetering der arbeidersklasse, er nog veel aan mankeert eer er van een zuivere Christelijke Maatschappij kan wor den gesproken. Een middel om tot dit doel te geraken is een bestuursraad in elke plaats. Uitvoerig schetst spr. hoe zulk een be stuursraad dient saamgesteld te worden, o. a. door het bestuur van den bond, besturen der vakafdeelingen, aangesloten bij het werkliedenverbond. Verder behandelde spr. de werkzaamhe den van dien bestuursraad, de wijze van stemmingen, enz. Door de besprekingen vervolgt spr. zal meer tot uiting komen het solidariteitsgevoel, daardoor kan voorkomen worden dat, zooals nin vaak tal van leiders zich uitleven voor eigen vak, en een te korte blik hebben voor de nooden in andere vak ken. Eendracht maakt macht, en zoo zullen wij door eendrachtig samenwerken ons meer ontwikkelen tegen onze tegenstanders, waar van wij al voldoende nadeelen ondervon den hebben. Spr. besluit met den wensch, dat ook hier spoedig een bestuursraad tot stand zal ko men. De Voorz. dankte den heer Angenent voor zijn duidelijke uiteenzetting en zeide er het zijne toe bij te zullen bijdragen om ook hier tot stichting van een bestuursraad te ko men. De begrooting voor het jaar 1929 werd daarna postgewijze behandeld en na eenige besprekingen goedgekeurd op 1882. Bij de rondvraag werd het verzoek ge daan om eventueele radioavonden te doen samenvallen met eene ledenvergadering, wat de Voorzitter zeide in overweging te zullen nemen. Hierna sluiting met den Chr. groet. R. K. Jongensbond De R. K: Jongens- bond hield Dinsdagavond een drukbezochte ledenvergadering. Om 7 uur wer de vergadering geopend door den heer H. van den Berg. In zijn openingswoord sprak hij zijn vol doening uit over de goede opkomst der leden, vooral nu er een alcoholcursus ge- j houden zal worden. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Een nieuw lid werd geïnstalleerd. Daarna verkreeg de heer L. J. Floris het woord tot het houden van den alcoholcursus. Op dezen avond werd behandeld: „Wat is alcohol?" Met duidelijke proeven toonde spreker aan, dat voedingsstoffen wel ver teren in water, doch niet in alcohol. Uit deze les werd de conclusie getrokken, dat alcohol het leven ondermijnt, terwijl water het leven voedt en onderhoudt. Door de leden werd over deze les het een en ander opgeschreven. Een woord van dank aan den heer Floris was hier wel op zyn plaats. Daar de rondvraag weinig stof tot be spreking opleverde, werd deze vergadering met gebed gesloten. Besmettelijke ziekte In de week van 2—8 December heeft zich in deze ge meente één geval van roodvonk voorge daan. Waar niet vermeld vangen de wedstrij den te 12 30 aan. Vanwege Zaandam heden het programma later dan anders. Mocht Zaandam aflasschen wegens sneeuw of zooiets, dan geld zulks ook voor de Ju- niorenwedstryden. De Competitieleider P. P. SMIT, Verbindingsweg 55, Bloemendaal. R. K. Volksbond Groote propaganda- vergadering. Op Donderdagavond had 't Be stuur van den R. K. Volksbond niet alleen den leden, maar aan verscheidene niet-le- den een uitnoodiging gezonden om in de St. Aloysiusschool deze belangrijke vergadering te kunnen bijwonen. Waarbij de heer C. F. Guit, Voorzitter van den Bond van Over heidspersoneel St. Paulus. lid der Prov. Sta ten van» Z.-Holland en 110 van den Gemeen teraad van 's-Gravenhage als spreker op trad. De mandolineclub verleende hare wel willende medewerking. De opkomst was schitterend, zoodat het gymnastieklokaal by'na geheel was gevuld. Voor den aanvang der vergadering gaf de Damesmandolineclub onder leiding van haar Directeur, de Heer G. B. van der Veldt „Vers l'Avenir" ten gehoore, waarna de voorz., de heer J. G. van Kessel de verga dering opende met gebed en allen op deze propagandavergaderlng hartelijk welkom heette In het bijzonder den spreker van den avond, en de Mandolineclub. Hierna verkreeg de heer Guit het woord die was gekomen om te spreken over den uitbouw onzer organisatie. Op de eerste plaats richtte spreker hetw oord tot de Dames, die een zeker aandeel hebben in het organisatielyeven. Ook vooral jonge meis jes kunnen hieraan medewerken, door hun verloofden niet van de vergadering af te houden. Spr. memoreerde het gesprokene van on zen Socialen Bischop Mgr. Aengensnt, op het Katholiek Werkliedenverbond: Wij stel len ons iets anders voor, dan een cent per uur meer of een uur minder werken per dag. Hier ln Overveen zult ge denken, wat is dit voor ons, helpt ons ook, om die on- georganiserden te overtuigen, al uw werk is ter eere van God. Ook onze kinderen zullen later voelen, wat uw wensch is. Wi) katholieken maken een uitzondering ln de wereld, omdat wy een zijn. Zorg d'us dat gij voor 1 Januari a.s. lid zijt van de R. K. Kiesvereeniging. Spreker gaf toe dat hier in Overveen een bloeiende afdee'ing bestaat met flinke ondkrafdeelingen, met ziekenfonds, muziekvereniging, mandoline club, enz. Ook de retraite is een heilzaam middel. Spr. besloot zijn prachtige rede met een op wekking deel te nemen aan ds Katholieke Arbeidersparty. Een daverend applaus volg de hierop. Er wordt even gepauserd, waarna de mandolineclub nog eenige numertjes ten beste gaf, waarna de Voorzitter dank bracht aan den spreker. Ook a'en Directeur en de dames der man dolineclub werden hartelijk dank gebracht Het was den voorzitter aangenaam te kun nen mededeelen dat verscheidene nieuwe le den waren toegetreden en eenige donateurs zich hadden opgegeven. De propaganda commissie zal zich nog steeds beijveren om diegenen, welke hedenavond deze vergade ring niet bygewoond hebben persooniyk te gaan bezoeken. Hierna werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. F.E.P -S.D.O Comb.Gez-llig Samenzijn Bovengenoemde wedstrüd is op verzoek van Gezellig Samenzijn veranderd in Gezel lig Samenzijn—T E.P-S DO. Comb, en wordt gespeeld op Donderdag 20 Dec. a.s. te Lisse. Voor den inhoud van deze rubriek steit de Redactie zich niet aansprakelijk De kindertjes der Eerw. Zusters Carmeli- tessen aan den Zijlsingel te Haarlem, bren gen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele goede gaven, die de goede Sint heeft gebracht. Heusch, goede weldoeners, de goede oude Bisschop was zichtbaar aangedaan en Zwarte Piet is erg meegevallen. DE EERW. ZUSTERS. Het Persbureau Vaz Diaz meldt: Het vliegtuig de P.H.A.E.N. dat zich op het ocgenihlik op weg naar Budapest of So fia bevindt, heeft te kampen met sneeuw buien en mistvlagen en ondervind; moeilijk heden by de navigatie. In het byzonder is dit het gerval boven het gebergte van Bohemen. Op de Zuiderzee is vannacht veel dryfijs gevormd, waarvan de visschery belemme ring ondervindt. In Spanje zullen waarschyniyk binnen kort „Catacomben"-postzegels u tgegeven worden, waarop naast den Koning van Spanje ook de beeltenis van Z. H. den Paus zal staan. De postzegels zullen in Toledo en in Sint Jacob de Compostella verkocht worden. De opbrengst zal besteed worden om de opgravingswerken te bekostigen in de Catacomben van de H.H. Damasus en Praetentatus. Dit was ook de reden, dat men i besloten heeft om naast den Koning van Spanje ook de beeltenis van Paus Pius XI op 1 deze postzegels aan te brengen. APELDOORN, 14 December H. M. de Koningin wordt a.s. Maandag voor enkele dagen op Het Loo verwacht. BERLIJN, 13 Dec. Naar verluidt Is de voor een maand uit de gevangenis te Moabit ontvluchte beruchte inbreker, te zamen met 12 kornuiten, onder sensationeele omstan digheden gevangen genomen. Deze inbreker, Przadkar genaamd, behoor de tot, een bende, die voor ongeveer 2 maanden onschadelijk gemaakt is. zy had den in het Berlijnsche zakendistrict dozynen inbraken gepleegd en voor ongeveer een I kwart millioen aan waren gestolen. In den I afgeloopen nacht nu werd Przadkar door een I beambte van de crimineele politie herkend Men arresteerde hem echter niet onmiddel lijk, doch volgde hem. Hij trad een huis bin nen in de Bluhmenthalstrasse. Kort daarop braken de politiemannen de deur van net huis open en vonden een gezelschap, be staande uit meer dan 12 personen, waaron der 7 vrouwen, die vereenigd waren aan een champagnefeest. De politiemannen slaagden er in het opgewonden gezelschap in bedwang te houden. Przadkar was onder dé rokken van zyn vrouw gekropen. Het huis wérd nu onder strenge bewaking gesteld. Een half uur later poogde Przadkar met een revolver te ontvluchten. Hij kon echter overmeesterd worden en werd geboeid. In totaal werden 13 personen gearresteerd, waaronder ook de broer van Przadkar. Bij doorzoeking van het huis vond men een groote menigte voorwer pen van waarde. LONDEN, 14 December. Ofschoon er he denmorgen vroeg nog geen officieel bulletin omtrent den toestand van den koning werd verstrekt, kan toch gemeld worden, dat de toestand bevredigend blijft. De patiënt heeft een vry goede rust gehad, doordat hij in den afgeloopen nacht een ge uren heeft kunnen slapen. De lichte verbetering, die sinds gistermorgen werd geconstateerd, duurt voort. In het paleis is men voldaan over het verloop van de ziekte, zooals deze zich thans ontwikkelt. LONDEN, 14 Dec. Hedenmorgen te half 11 werd het volgende bulletin omtrent den toestand van den Koning verstrekt: De lichte verbetering in den toestand van den Koning, welke gisteravond werd gemeld, duurt voort. Alle vooruitgang gaat echter langzaam en moeihjk. SOERABAJA, 13 December Hedennacht om 1 uur 40 is op de spoorbaan KalisatLe- dokombo een zware djati-houten paal gevon den, die daar neergelegd is, vermoedeiyk met het doel sabotage te plegen. MEDAN, 14 Dec. De passagiers van de Insulinde waren buitengewoon opgetogen over de Innemende en zeer eenvoudige wyze van cmgang van het Belgische Kroonprinseiyk paar. Beiden namen deel aan deksporten, aan de bals en aan het Sint-Nicolaasfeest, by welke gelegenheid de passagiers Arabische ge schenken aanboden, ook voor het in Stock holm achtergebleven Prinsesje, hetgeen prin ses Astrid tot ranen toe bewoog. De kapitein van de Insulinde kreeg een uitnoodiging om, nadat het Kroonprinselijk paar van zijn reis teruggekeerd zal zijn, een bezoek te brengen aan het paleis in Brussel. 34 personen omgekomen? BERLIJN, 14 Dec. Bij de Koerileneilan- den is het Chineesche stoomschip „Saroma- ro" met 34 koppen bemanning tydens een hevigen storm gezonken. WEENEN, 14 Dec. (V.D.) De „Arbeiterze.- tung" meldt: WoensdagnamicTdaig wbrd by de Donau Danipfsshiffahrtgessllschaft een voor Boe dapest bestemd sleepsahip verladen. By hot overladen brak een kist, zoodat de inhoud zichtbaar werd'. Tct groote verbazing vond men daarin, terwijl de vrachtbrief den in houd als ruwolilm&toren vermeldde, onder- deelen van machinegeweren. De a'-ene'd oen- de douane-beambten lielen daarop de reeds overgeladen zes andere kisten van dezelfde zending weer uitladen en in beslag nemen. Bij de opening bleek, dat alle kisten on derdeden van machinegeweren bevatten. De kisten, d'ie het teekén M. W. dragen, zyn' door de Weensche expeditiefirma B'.vn Popper ter verlading gegeven. De opdracht gever, oogenschijniyk een fabriek van mo torrijwielen, die ook verantwoord ijk is voor de valsche opgave van den inhoud, kon geen bevredigende opheldering geven. De kisten zijn aan de politie overgegeven. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG, 14 DECEMBER Beriyn 59.30 59.40 9.70 9.80 34.60 34.70 12.07% 12.08% 47 90 48.— 13.— 13.10 40.35 4C.45 35.— 35.10 New-York (cable 2.48% 2.49% 7.35 7.45 27.— 27.10 66.35 66.45 66.35 66.45 Stockholm 66.50 66.60 TOKIO, 14 Dec. Naar gemeld wordt, heeft de Chineesche zaakgelastigde de Japan- sche regeering een nota overhandigd van de Nankingregeering, waarin de Chineesche re geering verklaart, alle oude schulden van China en Japan te erkennen. Onder de erkende leeningen bevindt zich ook de leening Nisihara, welke in 1926 onder zeer ongunstige voorwaarden werd aange gaan en tot nu toe door de Nankingregee- ging niet werd erkend. De Japansche ministerpresident verklaar de, dat de Japansche regeering voornemens is. in Mandsjoerye 800 Engelsche myi nieu we spoorwegen te laten aanleggen. VRIJDAG, 14 DECEMBER LONDEN, 14 qecember. De beide bul letins omtrent den toestand van den koning worden bevredigend geacht. Sinds het begin van de week is een verbetering in den toe stand waar te nemen. De overwinning van de huidige zwakte van den patiënt zal echter eerst de beslissende wending brengen. De prins van Wales verliet tegen middernacht het Buckingham Palace. WASHINGTON, December. Aan Lind bergh is toegekend de Horuon-trophee, welke jaarlijks wordt uitgere kt aan hem, die "iet meest voor de luchtvaart in het voorafgaan de jaar heeft gedaan. BERLIJN, 14 Dec. Gemeld wordt, dat de vroegere minister, Dr. Hermes. Zondag weer naar Warschau zal vertrekken voor de economische onderhandelingen met Polen. Junioren-Competities. Programma 16 December, lste klasse. Concordia 4Alliance 3. Santpoort 5Onze Gezellen 3. T. Y. B. B. 5—R. K. V. Z. 3, 2 uur. Geel-Wit 3—H. B. C. 4 2de klasse Alliance 4T. Y. B. B. 6. H. B. C. 5—B. S. M. 4. T. Z. B. 1Concordia 3. R. K. V. Z. 4—V, V. F. 2. Men seint ons uit Washington: Het is zeer waa-schijnlijk, dat de nieuwe President Hoover ook een kathol'ek in zyn Kab'net zal opnemen. Hij wil daardoor het bewüs leveren, dat de kleingeestigheid die de katholieke candidaat van het President schap uitsloot in de poüt'ek der nieuwe regeering geen plaats zal krijgen. Tiidens zijn bezoek aan de katholieke landen van Latiinsch Amerika heeft Hoover duidelijk blijk gegeven dat hij al het mo gelijke zal doen. om deze anti-katholieke kleingeestigheid d e er in semmige kringen in Noord-Amerika heerscht. te bestrijden. Men heeft ook ten stelligste het bericht .teferteesriroken, dat dit bezoek alleen de behartiging van economische en handelsbe langen beoogde. Twee personen gedood, twee zwaar gewond MEN ADO, 13 Dec. (Aneta). De aanhou dende regens veroorzaakten zware bandjirs in het Amoerangsche. Tien bruggen t"ssclien de negoryen Tengah en Ongkace en den weg Amoerang-Motoling zyn onbegaanbaar. Gisteravond zyn groote aardstort.ngen voorgekomen tusschen de negorijen Tawasan en Pandos. Twee huizen en een warang z'jn meegesleept, waarby vier personen w-rden bedolven en gdood. Twee andere personen werden zwaar ge wond, waarvan er één stervende is. Staatsleenmgen. 5% Nederland 19H 5% Nedenand lalt i'/i Nederi iyi7 6% N -lnche 1926 L 4>-, Nina. iy2b t Banken. uoiomale Bank Indiscne Bans Cert Handel My Resc Dito Industrieën. Marg Unie Nederi Kunstzijde Maecubee Hou Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Ar.aconda U S Steel Snia Vtscosa Gew Peruvian Bandelsondern. Comp.cowm au Liege NIJMEGEN, 14 Dec. Donderdagavond V;erd in Unitas te Nijmegen op initiatief van Nijmegen's Drankweer een herdenkings avond gehouden ter huldiging van Mgr. Ariëns, Prof. Dr. Hoogveld rector-magnifi- eus der R. K/Universiteit, Prof Dr. G Brom on dr. F Eannlng herdachten Mgr dr. A. Ariëns als sociaal leider en overtuigl drank bestrijder en vurig katholiek van de daad. Heel katholiek Nijmegen woonde den her denkingsavond by. Twee daders gearresteerd SINGARADJA, 13 Dec. (Aneta). Het lijk van een Bombaykoopman uit Den Passar is in het Karangasem che tusschen Koeboe en Abang gevonden. De koopman had 500 geïnd en bij een schuldenaar overr... at. De zoon wachttte hem 's mor"-—- vro~" m" medeplichtige op en stak hem dood. Het lijk werd in de rivier verstopt. Beide daders zijn geu" resteend en beken den zich aan roofmoord te hebben schuldig gemaakt. MOSKOU, 14 Dec. De scheepvaart in de haven van Leningrad zal worden verlengd. De termijn voor de sluiting van de haven is thans uitgesteld van 20 December tot 1 Januari. NEW-YORK, 14 Dec. Joseph S. Warren, het hoofd van de New-Yorksche politie, welke macht 19.000 sterk is, is afgetreden onder druk na de critiek wegens het mislukken van de onderzoekingen naar de daders van den Rothsteismoord. Warren verklaarde, dat zyn aftreden met dit geval echter niets uitstaan de heeft. Mijnbouw. Boeion Mynbouw.. Hedjang Leoong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Kon Olie Periak Hebber. A dam Rubber Del) Batavia Rub Java Ruobei Seri-djadi Silau V 1 c c Allied Intercortin RiiDbei Scheepvaart. Hou Amerika Lyr anc Gem ëib ia Ken Nea Stoomb Kon Paketvaart My Nederland kotterd Liovd Scheepvaart-Unie Marine coram Marine pref Suiker. H V A Java Cuhuur boerworedio Vorstenlanden Actions idem tabak. Den Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Halls Union Pacific A abash Chic MUw Pain Kansas City Soutr. Erie Raili Prolongatie 101% 101% 10C%6 1CC% 99"/, 238% 160% 169% 170%. 280 4IC 156% 821 77% 92% 232 197 b 183% b 2C 91 'o 6%« 35% 680% 367 941 152% 131 520 436 174% 505 142 2(8 72%, 33»/, 84 62% 101% 1013/4 10C 99"/ ie 239 161 169 288 4(6 155 193 780 1 768% 211 215 154 b 381 1 4CC% 158% 232% 127 67 11% 2C9% 6 36 680 94! 154! 1341 521 437 176% 506% 142 2C7 723% 33% 87 64%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6