Gemengd Nieuws Sociaal Leven INDIEN gij Italianc koopt ter verlichting Uwer hoest en indien gij het koopt als lekkernij, dan zult U door VOOJR DE HUISKAMER Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - VRIJDAG 14 DECEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Door een aap gebeten Door een tramwagen aangereden Bontmantels gestolen Een boefje De moord op den heer Lans te Rotterdam Twee auto-ongevallen op den Rotterdamschen weg Het koude weer en de vooruitzichten Doodgevallen Twee mannen aangereden Broedertwist Over de Fransche grens gezet Twee goederenwagens gederailleerd Een waarschuwing Boekbespreking Een wielrijder tegen een auto gebotst Inhoud van tijdschriften De najaarsvergadering te Utrecht QOSB Griep Influenza Roodvonk Zijn kaart Mej M. M. van de Stadhouderslaan te Leiden is door een aap, die zij in een kooi op haar kamer had, aan het oog gebeten. Zij is door den eersten hulpdienst verbonden. Op den N. Z. Voorburgwal bij de St. Ni- eolaasstraat te Amsterdam liep een jonge man op de trambaan. Of hij een naderenden tramwagen niet heeft opgemerkt, of dat de bestuurder van den motorwagen den wan delaar niet zag, is nog niet opgehelderd; feit is. dat de jongeman in aanraking kwam met de tram. Met een bloedende hodfdwonde en in be- wusteloozen toestand is hij door den Ge neeskundigen Dienst naar het Binnen-Gast- huis vervoerd, waar hij werd opgenomen. Te Amsterdam bemerkte een bewoonster van een huis in de Nieuwe Tuinstraat, dat haar bontmantel verdwenen was. Even later zag zij een onbekenden man de trap af komen en het huis verlaten met een zwaar pak onder den arm Zij snelde den man achterna en greep hem beet. Deze wist zich los te rukken en wierp de bontmantels, welke in het pak, dat hij onder den arm droeg, zaten, van zich weg. De ontvreemde bontmantel was echter niet hierbij, doch de andere behoorden aan ver schillende bewoners van het huis. De politie zoekt naar de dieven. Dezer dagen is zekere J. R., een knaap van 15 jaren, te Kerkrade geboren, door een gemeente-veldwachter aangehouden en ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld, wegens diefstal van een rijwiel, ten nadeele van den landbouwer Sp. te Jabeek. bij wien hu als stalknecht in betrekking was. Uit het bed van R. kwam een revol ver met scherpe patronen geladen, te voor schijn. Begin dezer maand stal de knaap te Alsdorf 20 flesschen sterken drank, die hij over de grens smokkelde Hij is reeds door de Duitsche justitie te Aken veroor deeld tot opzending naar een rijksopvoe- tingsgesticht voor den tijd van zes jaren. De procuratiehouder v. O., compagnon van wijlen den heer Lans, bevindt zich, zooals men weet, in het Huis van Bewaring te Rotterdam. Hij is oneervol uit zijn positie bij de N. y. ontslagen. Naar men meent te kunnen vaststellen, ls het door v. O. verduisterde bedrag aan merkelijk hooger dan 10.000. De politie zet het onderzoek ijverig voort en blijft verband zoeken tusschen den moord en de gepleegde verduisteringen. In het Huis van Bewaring wordt v. O. geregeid hi verhoor genomen. De Rotterdamsche weg heeft weder twee iuto-ongevallen te boeken. Omstreeks 8 uur Woensdagavond is nabij Delft een Z. H. A. M.-bus ten gevolge van de gladheid van den weg geslipt en daar door dwars over den weg komen te staan. Op hetzelfde oogenblik kwam van de te genovergestelde zijde een auto, bestuurd door den heer Lipman uit Rotterdam, die werd geraakt, in elkaar gedrukt en totaal vernield. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken voorgevallen. Des avonds omstreeks 10 uur is bij den tol onder Rijswijk de heer C. van Beele uit Rotterdam met zijn auto ten gevolge van de gladheid van den weg in de Haagvaart ger'eden en onder water terecht gekomen. De heer C. van Beele wist zichzelf zwemmende te redden. Een passagier, de heer Wolfensper- gen, die bij hem zat, werd met groote moeite door het personeel van den tol ge red. Hij had enkele verwondingen bekomen en werd in Rijswijk verbonden. De auto werd later gelicht. Zal strenge vorst nog op zich laten wachten? Sedert de laatste stormen is een algeheele wijziging in de weerstgestelöheid gekomen, die de langdurige periode van zacht weer heeft afgesneden. Hiermede is de winter be gonnen en het laat zich aanzien, dat het koude weer voorloopig zal aanhouden, aldus schrijft de weerkundige medewerker van het „Vad.". De laatste depressie, welke bij ons de weersgesteldheid beheerscht, had zich ont wikkeld uit een secundaire kern van een andere depressie, die met vrij groote snelheid uit het Noordwesten was gekomen. Deze nieu we kern breidde zich over Zuid-West-Europa uit en viel daarna weder uiteen in andere kernen, die nu hoofdzakelijk over de Golf van Biskaye en het Zuidelijk gedeelte van het vasteland liggen. Boven Skandinavië ligt een gebied van hoogen druk, dat zich Zuid waarts uitbreidde, waardoor bij ons de baro meter geregeld steeg. In verband met deze luchtdrukverdeeling was de wind over het vasteland meest Oostelijk en heerschte veel betrokken weer. Bij ons is het weer bijzonder guur door de lage temperatuur, den wind. de nevelachtige lucht en het ontbreken van zonneschijn. De lichte sneeuwval is toe te schrijven aan den invloed van de depressie In het Zuidwesten en Zuiden. In geheel Euro pa is de temperatuur laag en daar de ge noemde luchtdrukverdeeling Oostelijken wind geeft en de toetreding van warme lucht uit den Oceaan belet, koelt het gaandeweg meer af. De algemeene weerstoestand is der halve in alle opzichten passend voor lichte winterkoude. De vraag is nu, wat wij daarvan te wach ten hebben, een vraag, die bij velen zal op komen, die zich de strenge vorst herinneren die verleden jaar om dezen tijd inviel. Wanneer het gebied van hoogen druk stand houdt en zich verder naar het Zuiden uit breidt of zich verder Zuidwaarts verplaatst, hebben wij aile kans op een vorstperiode van senigen duur. Of de vorst daarbij zoo sterk zou zijn, als zij verleden jaar was, valt ob- soluut niet te zeggen. Dit zou hoofdzakelijk afhangen van den toestand in het Oosten, waar de vorst echter nog niet streng is. Zoolang dus de barometer stijgt, kunnen wij dat als een aanwijzing beschouwen, dat het bedoelde gebied van hoogen druk zich gedraagt als hierboven is aangegeven. Er zijn echter ook andere mogelijkheden. In den regel valt op de stabiliteit van een gebied van hoogen druk weinig te rekenen, in tegenstelling met de meestal groote activi teit van depressies, waarvan gewoonlijk met vrij groote zekerheid de loop en de verdere ontwikkeling of oplossing kunnen worden voorspeld. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de depressie in Zuid-Europa zich sterk zal ontwikkelen, integendeel, deze is ontstaan uit de bovengenoemde kern, die zich bij het Engelsehe Kanaal uit de hoofddepressie had ontwikkeld, maar daarna vastgeloopen is in een gebied, waar vele depressies een natuur lijken dood sterven bij gebrek aan voedende factoren. Mocht onverhoopt deze Zuidelijke depressie toch tot ontwikkeling komen, dan blijkt dit al gauw uit het krachtiger worden van den Oostenwind en uit het ophouden de stijging van den barometer, dan duldt he op een versterking van het bovengenoemde gebied van hoogen druk. In het laatste ge val is geen sneeuw, in het eerste daarentegen wel sneeuw te verwachten. Andere mogelijkheden, die minder waar schijnlijk zijn, zullen wij hier buiten be schouwing laten. Het meest waarschijnlijk is, dat vooralsnog de veranderingen gering zullen zijn en dat dus strenge vorst nog wel niet zoo gauw zal komen. hersenschudding. Hij werd per handkar over gebracht naar de dichtstbijzijnde ziekenver pleging in de ter Haarstraat. Een en ander geschiedde op advies van dr. van Veen. die de autobrancard van den Geneeskundigen dienst niet wilde afwachten om den patient zoo spoedig mogelijk in de ziekenverpleging opgenomen te hebben. De toestand van den Jongeman is ernstig. Te Sloten (Pr.) is de werkman T. de Boer bij het lossen van steenkool in het ruim van een schip gevallen en dood opgenomen. Te Horn werden gisterenavond de slager K. en de arbeider K., beiden aldaar woon achtig. door een vrachtauto van den koop man J. uit Limme overreden. Met ernstige kwetsuren werden de slachtoffers naar het hospitaal te Roermond overgebracht. Het ongeval moet te wijten zijn aan het fetV dat de auto, die slechts één licht op had, in verkeerde richting een kar wilde voorbij rijden. Gisteren is te Aalsum bij Dokkum een twist uitgebroken tusschen twee broers, die een boerderijtje bewonen. Met een scheer mes verwondde de een den ander levensge vaarlijk, waarna de dader trachtte zelf moord te plegen. Beiden werden in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De Zigeuners, die wekenlang getracht hebben, eerst uit Duitschland en later uit België, ons land binnen te komen, zijn thans door de Belgische politie over de Fransche grens gezet. Gistermiddag ongeveer één uur ontspoor den, even voorbij het perron van het station Veenendaal, twee wagens van een goederen trein. Daar het juist in een wissel gebeurde, werd de hoofdlijn versperd, waardoor de sneltrein, die om 13.25 uit Kesteren vertrekt naar Am sterdam, voor het station te Veenendaal moest stoppen. Deze had eenige minuten ver traging. De trein, die van de richting Rhenen moest binnen komen, had ongeveer een kwar tier vertraging. Opruimingsmateriaal was spoedig aanwezig, waardoor de hoofdlijn het eerst werd vrijgemaakt, waarna de snel trein naar Amersfoort kon doorstoomen. De materieele schade is gering en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Volgens het Algemeen Politieblad verzoekt de Commissaris van Politie te Tilburg, els verdacht van oplichting, de opsporing, aan houding en voorgeleiding van Lambertus Teunissen, geboren te 's-Gravenhage 27 Fe bruari 1892, reiziger, vroeger wonende te Til burg. Hij was daar in het bezit van een rij bewijs ten name van M. J. P. Donders, drie cheques op de Incassobank te Tilburg en 'n telegram van de Bas en Co. te Amsterdam, inhoudende, dat hij aldaar een crediet kon krijgen van 15.000. Vermoed wordt, dat hij door middel van deze documenten zal trachten gelden machtig te worden. De cheques en het telegram zijn echter waardeloos. ZIELKUNDE EN LICHAAMS CULTUUR Adr. de Voogd Opvoed, kundige Brochurenreeks \o. 42 R. K. Jongensweeshuis, Tilburg Een woord over zielkunde en lichaamscul tuur is in dezen tijd waarlijk niet overbo dig. Waar onze tijd roept om goed-onderleg- de opvoeders, die met alles wat de jeugd bezighoudt en boeit op de hoogte moeten zijn, mag zeker wel de aandacht gevestigd worden op dit groote onderdeel der opvoe. ding: de lichaamscultuur, en met bijzon deren nadruk: de sport, zooals die thans beoefend wordt. Wil dit boekje echter een lans breken voor de hedendaagsche lichaamscultuur en wed strijden-sport, een sport waarvan een wel denkend mensch een afschuw heeft en die niet zelden het tegenovergestelde resultaat geeft van wat lichaamsbeweging eigenlijk moet en kan bere ken? Er zal niemand zijn, die dit boekje met deze meening zal gaan lezen; mocht het wel zoo zijn, dan zal hij na lezing dit werkje wel in een anderen zin opvatten. In de inleiding wordt o.a. de bekende en mishandelde spreuk „Mens san a in corpore sano" in ander licht geplaatst dan men pleegt te doen, bij welke terechtzetting het geestelijk element scherp naar voren wordt gehaald. Het werkje is verdeeld in een theoretisch en een practise!» gedeelte, beide zeer helder en duidelijk van vorm en inhoud. Wil de lichaamsbeweging doel treffen, dan moet ook het verstand hierin een werkzaam aandeel hebben en bepalen, hoe en welke handeling moet verricht wor den om tot een goed resultaat te komen. Dat dan ook de wil in deze bewegingen kan en moet gevormd worden, zal een ieder toegeven. In gymnastiek, spel en sport "indt de wil een prachtige leerschool, waarin zij zal gesterkt en gevormd worden door zelf- beheersching en zelfverloochening, twee factoren, die haar zullen helpen in haar streven naar het hoogere levensdoel. In het practische gedeelte zien we, hoe zeer het menschelijk wezen zich gedron gen gevoelt tot beweging en ontspanning; vooral in dezen tijd, nu vrijwel over de geheele linie de arbeidsvormen ten zeerste vergemakkelijkt zijn, doet zich die drang meer en meer gevoelen. Jammer echter, dat de zucht naar roem en eer veelal leidt tot specialisten-kwee- kerU, n.l. om het dóarin tot een groote hoogte te brengen, waartoe men door physieke gesteltenis het meest geschikt is. Hier kan men meestal niet spreken van een wil, die leidt (actieve wil), maar veeleer van een wil die onder invloed staat van de zucht naar naam en vleierij (passieve wil). De lichaamsbeweging moet leiden tot vrilssterking, en waar komt dat meer tot uiting dan juist in oefeningen, die de meeste inspanning vorderen, waar de wil tot het uiterste gespannen moet worden? Tot door voering en opwekking van deze idee, die natuurlijk niet nieuw is, wil de brochure bij dragen. Moge zij gelezen worden vooral door hen, die ten nauwste met lichaams cultuur (w.o. sport) te maken hebben, opdat zij in hun leidende positie toch een zoo groot mogelijk voordeel en nut doen behalen door degenen d'e zü te leiden hebben. Tot slot geeft het boekje nog een ver handeling over het woordje „Sport"; ver. der eenige stellingen en een aanhangsel. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisteren avond is een wielrijder in de de Clerqstraat, komende van den Adm. de Ruyterweg, tegen een auto aangereden, toen deze de bocht maakte komende uit de de Clercqstraat uit de richting Dam en gaande naar de Bilder- dijkstraat. Volgens getuigen zou de wielrijder zeer woest gereden hebben. Hij kwam tegen de rechterzij ruit van den auto aan en slln- derde tegen de straat. De jonge man de 18-jai-ige S. Tjemkes bekwam een zware Boekzaal der geheele wereld. No. 22 Boek huis Tilburg. Een zeer belangrijke aflevering. Peber neemt enkele Mussoliniana onder de critische loupe. Het oordeel over den duce is voor een buitenstaander niet gemakkelijk, vooral niet voor een zoon van het koele noorden, wars van gebaar en romantiek in de staatkunde. Terecht wijst Feber op de ont stellende consequenties waartoe Mussolini's staatsidee leidt, indien deze logisch wordt doorgevoerd, consequenties waarvoor vele vereerders van den Duee blind zijn. Verder een Kroniek over Hongaarsche letteren, die als elke na-oorlogsch literatuur een krisis doormaakt, waarbij in 't katholieke kamp alleen nog een spoor van eenheid te bespeu ren valt, alhoewel ook daar vormen en stijl wijd uiteenloopen. Dr. v. d. Mark noemt de vertaling van Hello's: De Kreet van Abels Bloed, een „fijnzlnn ge gave van een sdherp- ontledend en fijn aanvoelend mensch (A. v. Duinkerken) aan denkend en ingekeerd Nederland." Ridder de v. d. Schueren geeft een temperamentvolle bespreking over Süd Afrika: die Zukunft van dr. de Breyne. De öithyrambische toekomstmuziek van den Belgisch Duitschen schrijver wordt begeleid met enkele verbluffend-nuchtere d ssonanten van den altijd lezenswaardigen wereld reiziger. Neemt daarbij een degelijke Films kroniek, een kritiek op Bastiaanse's Neder- landsche Letterkunde, die ons inzicht ner gens verrijkt en waarin stroomingen en richtingen ondergestoven liggen onder het gruis van namen en titels; wetenswaardige verscheidenheden, en men.zal moeten erken nen, dat Boekzaal oriënteert. verkoudheid, dan zult U ondervinden, dat Uwe keuze de juiste is. ^den fijnen smaak er steeds weer naar terug verlangen. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes 20 ct. per ons. Voor engros bjj: Fa. C. H- S. HEILKER Haarlem De kwaliteitszetels voor arbeidsdeskundigen de Nederlandsche arbeidersbank Gisteren werd de najaarsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland te Utrecht voortgezet. Bij den aanvang deelde de voorzitter mede. dat hem uit een dagbladbericht van heden morgen gebleken is, dat men een goed recht wil aantasten van de R. K. Arbeidersorgani satie. Evengoed als de werkgevers staan op hun Kamerzetel en ook de middenstanders hun eigen zetel in de R. K. fractie hand haven, zoo willen ook de R. K. arbeiders hun vier zetels bezet zien door personen, die hun deskundigheid hebben getoond op het gebied der R.K. arbeidersbeweging. Thans maakt iemand op een zetel der R. K. arbeiders aanspraak, die zich te hoog acht voor een vrijen zetel. Een onzer zetels is echter niet voor hem bestemd; men plaatst zich door een dergelijke handelwijze tegen over de R. K. arbeidersbeweging. Wij doen niet aan personenpolitiek, maar wij hebben onze eigen menschen noodig in de Kamer ter verwezenlijking van onze programmapunten Daarna werd de vergadering voortgezet met de mededeeling, dat het tweede deel van het bestuursvoorstel inzake pension- neering van Verbondsgesalarieerden was aan vaard met 32 tegen 5 stemmen en 1 blanco. Enkele artikelen over het Huishoudelijk Reglement voor „Herwonnen Levenskracht" wetden aangenomen. De Nederlandsche Arbeidersbank Daarna was aan de orde de behandeling van het voorstel tot stichting van de Neder landsche Arbeidersbank. Bij dit voorstel werd een toelichting ge geven door den heer J. A. Kolkman, ver- bonds-penningmeester en directeur van de Centrale Volksbank, die ongeveer het vol- ende sprak: Na hetgeen in de zeer uitvoerige toelich ting op dit voorstel staat en door den voor zitter reeds is gezegd over dit voorstel, als mede na het geschrevene door den heer Hermans in het laatste No. van Leering en Leiding over deze instituten in het buitenland geloof ik, dat er nauwelijks nog redenen aanwezig zijn, die nog meer toelichting nood zakelijk maken. Ik zal mij dan ook bepalen tot eenige me- dedeelingen van zakelijken aard, betreffende de eventueele rentabiliteit, en tevens nog eenige zaken en prespectieven aanduiden, welke niet in de toelichting zqn opgenomen Vooreerst dan de levensvatbaarheid van de zaak. We zullen ons daarbij bepalen tot de fac- torer die voorloopig den aard van de werk zaamheden zullen bepalen en waarop ook wordt gedoeld in de toelichting waar wordt gezegd, dat de werkzaamheid zou zijn te houden binnen zoodanige statutaire waar borgen, dat gevaarlijke manipulaties en daardoor dus ook daaraan verbonden risico's absoluut zijn uitgesloten. We bepalen ons dan ook tot de werkzaam heden, verbonden aan het aan- en verkoopen van effecten etc, en de behandeling der ge storte deposito's of rekening-courant. Wij kunnen aan de hand van de thans bekende cijfers gerust aannemen, dat door onze in stanties en instellingen jaarlijks ruim 9 ton zal zijn te beleggen in effecten, wat met eenige expansie gemakkelijk tot een millioen zal aangroeien, zelfs hooger worden. De revenuen in den vorm van aan- en verkoop provisiën. toewijzingskortingen etc. kunnen dus als eerste inkomste worden beschouwd Het bedrag dat door diverse instellingen momenteel aan deposito en rekening-courant is uitgezet is veilig te schatten op rond 300.000 gemiddeld. Hierop kan men gemid deld 1 pet. rentewinst aannemen. Men komt dan aan een bedrag van 3000. Bij deze cijfers moet men vooral in het oog houden, de zeer belangrijke bedragen, welke de coö peraties het geheele jaar hebben uit te zet ten als zijnde de gelden benoodigd voor de uitbetaling van de dividenden aan de leden In 1927 bedroegen deze bedragen alleen ruim 300.000. Op het oogenblik staat bij de Centrale Volksbank alleen reeds ruim een ton. Zoo heeft men dus alleen uit deze twee takken van werkzaamheid reeds een behoor lijke inkomste en het behoeft zeker geen betoog, aan te toonen dat deze werk zaamheden absoluut risico-vrij zijn. en even min de eenigste die door deze instelling kun nen worden verricht zonder z.g. bank-risico te ioopen. Wij denken aan loopende voor schotten in rekening-courant en beleeningen tegen onderpand van effecten, wat tevens nog een hooger rendement oplevert, aan overmaken van gelden voor diverse instan ties, het betalen van wissels voor de coöpe raties die in rekening-courant staan etc. Onze coöperaties hadden in 1927 reeds een I omzet van ongeveer 10 000.000. Deze wer- i den toch voor een flink deel door banken gefinancierd. Wij willen dit laatste niet aan halen als een factor van directen invloed maar als een die perspectief opent voor de toekomst. Dit te meer, daar reeds van ver schillende coöperaties de mededeeling is ont vangen, dat ze gaarne aan den uitbouw zul len m dewerken, zoowel door deelname in het kapitaal bij de oprichting, als door mede werking in de practische uitvoering door het openen van rekeningen. Door enkelen is de vraag gesteld of het wel noodig is, dat wij naast de bestaande Centrale Volksbank nog een ander instituut in het leven roepen. Kan dit alles niet door de Centrale Volksbank worden uitgevoerd? j wij moeten hierop ontkennend antwoor- den en wel op de navolgende gronden: De Centrale Volksbank is een spaarbank welke als zoodanig door de statuten aan een be paalden tak bankzaken gebonden is. Het voordeel van een spaarbank ls, dat zij voor alle handelingen de spaargelden betreffende vrij van zegel is. En dit is een gewone bank niet. Om deze bepaling van vrijdom van zegel te verkrijgen, moet in de statuten zijn opgenomen, dat ze alleen het spaarbank- I bedrijf uitoefent. I Derhalve is het op pactische gronden reeds noodzakelijk, dat wij een aparte instel ling hebben voor de onderhavige transacties i Ook echter om overwegingen waarvan de uitwerkipg nog meer in het verschiet ligt, is de oprichting van een eigen bankinstelling zeer aanbevelenswaardig. In het reeds aangehaalde artikel in Lee ring en Leiding kan men zien, welken groo- ten omvang deze banken in het buitenland reeds hebben gekregen. Maar dat is het niet alleen. Vooral den laatsten tijd wint steeds meer de gedachte veld prof. Kaag hield er nog kort geleden een inleiding over dat wij in de toekomst weer moeten zien te komen tot katholieke bankinstellingen en een katholiek bankwezen, omdat hoe langer hoe meer blijkt, dat wij bij de huidige con stellatie van het bankwezen gevaar ioopen van veelzijdigen aard. Dit streven naar een eigen katholiek bankwezen zal in de toe komst m.l. zeker tot resultaat leiden. Dat dat mogelijk is, zien wij onder andere uit de geweldige expansie welke de Boeren leenbanken reeds hebben bereikt. Dat andere instellingen met omgekeerd succes zijn be loond geworden, ligt niet aan het wezen van die betrokken banken, maar aan het buiten het normale veld van werkzaamheden treden door de leiding. De Bank van den Boeren bond in België met welke de Bank van het Christelijke Werkgeversverbond samen werkt op verschillend gebied, heeft een merkbaren invloed in de Bankwereld van België. De arbeidersbeweging aldaar plukt daar ook de vruchten van. Ook om deze reden is het voor de katholieke arbeidersbeweging m.i. taak te zorgen, dat zij ook op dit gebied paraat is, opdat, zoodra ernstige plannen tot stichting van een eigen katholiek bankwezen tot uitvoering gaan komen ook zij een duit in het zakje kan doen, zoodat men haar dan niet geheel voorbij gaan kan. Want, ook in een katholiek bankwezen zal invloed onzerzijds niet tot de overbodige dingen blij ken te behooren. Na deze toelichting volgde eenige discussie De heer Van Tongeren, (Metaalbewerkers), neende, dat de inleiding verder gaat dan de .oelichting. De Metaalbewerkersbond is vóór iet voorstel, omdat door de stichting van ?en eigen bank, de R. K. arbeidersbeweging invloed krijgt op het bankwezen. Wij moeten zorgen, dat de inrichting zoo goed mogelijk is. Spr. meent, dat ongeveer 6 y, millioen ian effecten belegd wordt. Spr. ging de be- leggingspolitiek na, die door de Centrale Volksbank gevolgd is en gaf in groote lijnen veer, hoe hij zich de werking der Bank heeft jedacht, Spr. stelde voor een commissie te benoe men, die dan in de voorjaarsvergadering apport kan uitbrengen over de instelling van een dergelijke bank. De commissie zai ian moeten bestaan o.m. uit vertegenwoordi gers van bestaande R. K. bankinstellingen. De behandeling van dit onderwerp werd on derbroken om den heer Nijst, accountant te Nijmegen, gelegenheid te geven een inleiding e houden over het onderwerp: „Trusts en kartels, hun ontstaan, doel en streven". In verband met deze inleiding werden door eenige leden vragen gesteld, welke door den preker werden beantwoord. De voorzitter meende de conclusie te mogen rekken, dat de trust een louter economisch stelsel is, gericht op winstvorming. Wij doen ;oed, dit stelsel nauwkeurig na te gaan en te waken voor de nadeelen, welke voor de ar- >eiders aan dit stelsel zijn verbonden. Vervolgens werden de discussies voortgezet >ver de Ned. Arbeidersbank. De heer Eijkemans (Bossche Diocesane 3ond> was niet zeer ingenomen met het voor- Ja keeloatamaHenda taMettcu Voorkomt bcmueltinipgcvaat bij: en andere besmettelijke ziekten. Bij alle Apotbekert en Drogisterijen 4/1.per flesch. 3tel. Spr. drong aan op groote voorzichtig heid, gezien de opgedane ervaring met de Hanzebank. De heer Sjamaar (R. K. Bouwvakarb.) mist n het voorstel een begrooting van de kosten van oprichting, zooals de bouw van een be hoorlijke safe-inrichting. De heer Kolkman (Verbondspenningmees- ter), de sprekers beantwoordende, zette uit een, dat, wil men de Arbeidersbank maken tot een instelling der geheele arbeidersbe weging, men zorgen moet, dat het aandeelen- -.apitaal zoo gevarieerd mogelijk wordt ge vormd. Daarom zou spr. niet gaarne zien. dat het kapitaal afhankelijk zou zijn van het spaarwezen in de beweging. De soliditeit van ie Bank moet voor een groot deel bestaan uit de wijze van belegging. Daarbij zal de Bank dezelfde eischen stellen als de Nederlandsche Bank. De Bank zal op kleine schaal moeten beginnen. Bezwaarlijk is dit niet. Integendeel, bet heeft zelfs het voordeel, dat het de in stelling in den aanvang voor groot risico be hoedt. De benoeming van een commissie tot verdere uitwerking van het denkbeeld acht spr. niet raadzaam, daar het hoofdbestuur deze zaak zelve goed regelen kan. Hierop werd zonder stemming aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur, waardoor werd vastgesteld, dat het hoofdbestuur zal overgaan tot de verdere uitwerking van de stichtingsplannen voor een Nederlandsche Ar beidersbank en tot samenstelling der Sta tuten. Het hoofdbestuur zal bij deze werkzaam heden worden bijgestaan door een te vormen commissie. Bij de rondvraag lichtte de heer Aenge- nent, afgevaardigde van den R. K. Bond van Marinepersoneel, een aanvrage toe tot mede werking bij de oprichting van een R. K. Ar beidersbeweging in Nederlandsch-Indië. De voorzitter deelde mede, dat het Verbond reeds financieele medewerking heeft verleend en opnieuw medewerking verleenen zal en daartoe zich in verbinding zal stellen met •.enige R. K. organisaties. Daarna werd de vergadering door de8 voorzitter gesloten, waarna nog een formeele Vakbondsvergadering plaats had. waarin de posten der begrooting 1929 werden goedge keurd voor zoover die betrekking hebben op het Weerstands- en Reservefonds. Lanpaam en geheel terneergeslagen kwam 1e kleine Hans de vijf trappen af, die van de TTanciscanerkerk naar het plein leidde. Hij vas bedroefdheel bedroefd. Hoe kon dat nu tochdat al zijn bidden 'iets hielp. En hij had er toch zoo vast op gerekendzoo vast! Zou hij misschien nog e weinig gebeden hebben? Neen, neen, dat ':on niet! lederen dag drie rozenhoedjes ach- er elkaar, dat was toch zeker wel genoeg! Maar misschien had hij zijn gebed niet goed genoeg verrichtJa, dat kon wel waar 'tin. Want hoe hij zich ook inspande, om '°o aandachtig mogelijk te bidden, telkens Jwaalden zijn gedachten weer af naar den choonen droom, die de oorzaak was, dat Hansje nu zoo véél bad Ja, drie dagen geleden had hij een heer- ijken droom gehad. O zeldzaam schoon! Hij bad kunnen vliegen, zoo maar, zonder vleu gels, hij behoefde niets anders te doen, dan 'ijn armen uit te spreiden en dan zweefde bij reeds naar boven, hoog in de lucht, zoo hoog, zoo hoog, als hij maar wilde. Ha, dat was heerlijk. Eerst vloog hij over den Calvarieberg. On- ler zich zag hij de soldaten, die daar op iet exercitieterrein hunne oefeningen hiel- lenprachtig was datDan ging het 'erder naar het Zuidenin het gebergte, ïooger, hooger, steeds hoogerzelfs over den Oetscherberg vloog hij! O, t was wer kelijk een genot! En werd hi) moe, dan be- ïoefde hij even de armen te laten zinken en het ging reeds zachtjes omlaag, heel kalm ;n rustig. Niet zoo rits-rats als op de ro- lelbaan! Toen hij genoeg gezien, en ook langzamer hand honger gekregen had, vloog hij weer ïuiswaarts. Ook in de school leerde hij veel vlugger, want hij wilde geen achterblijver worden 3n het vliegen ging immers zoo snel, dat hij nok na de school nog wel een heerlijk tochtje naken kon! „Een uitstapje", ja, dat was het werke- ijk! En hoe licht en als iets vanzelfsprekends kwam Hansje dat vliegen voor! Hij stond ir altijd nog verbaasd over, dat hij het toch /roeger al niet eens beproefd had! Juist zweefde hij over den Schildberg naar bet Weenerwoud, of daar klonken hem ruw 2n akelig de woorden in het oor: „Hansje, Hansje! Opstaan! 't Is half zeven!" Wat zou dat beteekenen?Opstaan Hij kon toch in de lucht niet opstaan, hoog stens naar beneden zweven! Dat moest hij ook nu werkelijk. Een zachte meisjeshand rukte hem ruw uit zijne mooie droomen. Zijn zusje Kathy stond aan zijn bed. „Hans, word toch eens wakker, jou luierik! Hij lag zich maar van den eenen kant naar den anderen te draaien en gaf geen antwoord! O wee! HU had het maar gedroomd! Slechts langzaam, heel langzaam, maar :eker begon hij dat in te zien. Alles was slechts een droom geweest! Het was nau welijks te gelooven. Zoo duidelUk had hij die kracht om te vliegen in zich gevoeld. Was nu werkelUk alles gedaan? Meest hij wezen- ijk weer stap voor stap naar de school gaan? Zou het misschien toch gaan? Toen hij meende dat niemand hem zag, irobeerde hU het nog eens. Maar tever geefs. Het wilde niet lukken. Het was heele- naal gedaan met de mooie kunst. Toen kwam Hansje ineens op een lu- nineus idee. Misschien ging het wel dooi jidden! Hij had wel eens gehoord, dat men illes met bidden kon verkrijgenAls "nen maar godvruchtig bad en veel! HU meende ook gehoord te hebben dat drie ro zenhoedjes per dag de juiste tax was. Den derden dag, na het derde rozenhoedje ging dan de wensch, die men daarbij gedaan had, 'n vervulling. Waar en van wie hij dit alles gehoord had, wist Hans zich echter niet meer te herinneren. Maar probeeren wilde hU het in ieder geval. Reeds in den middag van denzelfden dag begon hU te bidden. Wel kostte het hem een klein offer, om van zUn kameraadjes weg te blUven, die met hun rodelsleetjes naar den oerg trokken. Maar hU bedwong zich dapper en ging naar de kerk. „Rodel maar", dacht hU, „overmorgen zal het veel fUner zijn dan rodelen!" En den volgenden dag en den dag daarop ook volbracht hU stipt zijn voornemen Juist had hij zijn laatste rozenhoedje ge ëindigd en hU was met een vast vertrouwen uit de kerk gestapt. Nu zou het komen! Van de trappen der Pranciscanerkerk uit zou hU zijn eerste vlucht ondernemen. Wat souden de menschen daar wel van zeggen, als zU Hans Weger daar zoo plotseling in de lucht zagen vliegen? HU werd waarlijk bang. Met kloppend hart breidde hU de armen uitmaaro wee! Het gaat niet! Hij stond als vastgenageld aan den grondNeen, neen, het gaat werkelUk niet. Zou dus de kleine Hans niet bedroefd zUn? Geheel terneergeslagen komt hij de trap pen af en gaat dan rechtsaf naar de kloos terpoort. Daar hoort hij juist een klooster broeder zeggen: „Er is niets meer, ik kan u niets geven," en dan valt zijn blik op een groep menschen, die op de stoep voor de kloosterpoort zitten. MUn Jezus, Barmhartigheid! De bleeke el lende spreekt uit hunne oogen. De verma gerde gezichten, versleten vodden van klee- ien, 't was een beeid van groote ellende! Een oude vrouw met wit haar strekt smeekend de handen uit en roept telkens: „O, geef mij wat te etenDie woorden kan Hans nog verstaan maar wat ze verder zeggen, dat klinkt hem geheel vreemd in de ooren. Of schoon hU de taal niet kan verstaan, be grijpt hU toch, dat het hier ook om een te leurgestelde verwachting gaat en wel om een veel ernstiger leed, dan dat hem drukt. „Zigeuners", denkt lui bU zichzelf, „arme menschen". In een oogenblik is zUn eigen leed vergeten en slechts diep medelUden voor die arme menschen daar aan de klooster poort vervult het teedere kinderhart. HU wil hen helpen hen goed doen! Maar hoe?Geen cent had hij in zUn spaar pot. Een paar dagen had hij hem pas gele digd vooor Moeders verjaardag, en moeder zou ook wel niets meer over hebben, want •norgen was het pas betaaldag. Wat nu te doen? Op eens verhelderde zijn gezicht en hU rende weg, zoo hard hU kon. Gauw, gauw, Jat hy die arme menschen nog aantreftl Geheel buiten adem keert hU terug, met een gevouwen papier in de hand. Het is een oude landkaart van Bohemen, die hU een paar dagen geleden van zUn broer gekregen Pad. Schuchter komt Hans bU de arme menschen en ontvouwt het papier. „Vergeef me," zegt hU. ..Boheemsch ken ik niet. Ik weet niet of u me verstaat, maar ik heb niets anders en ik denk, dat gU uit Bohemen komt, omdat ik u heb hooren praten. Maar ik geloof, dat gij uw vaderland nog lief hebtenanders heb ik niets daarom schenk ik u deze landkaart. Toen üij nieuw was, heeft ze 20 cent gekost." TerwUl hU sprak, was Hans vuurrood ge worden; hU had nog nooit zoo lang achter een gesproken. Nauwelijks was hU uitgesproken of als een PUI uit een boog vloog hU weer weg. HU liep naar huis, haalde zUn rodelsle* en rodelde tot den avond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8