LEEKEPREEKEN f Nationale Spaar- en -: Emissiebank SSI Verhuizingen, behangery, stoffeerder^. 4 pCt. BUREAUX: NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uitvier bladen en het geïllustreerd zondagsblad ZATERDAG 15 DECEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17032 EFFECTEN - COUPONS - VREEMD GELD - CREDIETBRIEVEN Audiëntie De erfenis van Taetske Dijkstra te Drachten Een herdenking van Roald Amundsen en zijn metgezellen Een aanvaring op de Schelde F 15.000 verduisterd N.V. MEUBELTRANSPORT MIJ. VH VAN HULST AiexanusrpS. 1-25 Maerten v Keemskerksti. 25a MUZIEK Zware brand te Oud-Gastel De P.H.-A.E.N. te Budapest Uit de R.K. Staatspartij Voornaamste Nieuws Prof. dr. J. A. Veraart uit het Dagelijksch Be stuur der R. K. Staats partij getreden Benoemingen Het StWillebrordus-College te Katwijk De P.E.G.E.M. De nieuwe Centrale voor Noord-Holland J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Te water gereden Tragisch NIJMEGEN Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM sa De Middensfandszetel Mutaties in de hoogere bevelvoering Telefoon No. 13866 (drielijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regei* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, f» Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f nnnn «gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I üUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f yen bij een ongeval met ft verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 oU.~ doodelijken afloop; 1 Zou.' bij vernes van een hand, f jOC bi) verlies van een fCfl bij 'n breuk van f t. -j bij verlies v. een ee» roet of een oog; JiZ3."duim of wijsvinger; idu."been of arm; 1 füU."anderen vinger. AANZEIE JV?OET. OP STRAFFE VAN VFRUES VAN AT' F rfphtfn. GESCHIEDEN UITERLIJK DPf-^AM VIER FN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 265 ILLUSIES Er is een wezenlijk verschil tusschen de droombeelden van het kind en de illusies van den volwassene; en het loont de moeite dit verschil grondig te ontleden. Bij het kind gaat zooals wij zagen de schoone schijn van het sprookje, het won der van zijn droomenland, geleidelijk in hevel op. Het lijkt er op als op de zeepbel, die het kleurenfonkeiend uit zijn pijp blaast. De eene bel volgt de andere; de eene sterft na de andere, tot ander spel en ander ver maak een nieuwe bekoring brengt. Zoo gaan alle bonte illusies uit de kinderjaren voorbij, zonder smart of tranen. Het beeld van het kind, dat schreiend afscheid neemt Van zijn poppen en ander speelgoed om den voet te zetten in het harde leven, waar scliooltucht en studie grijnzen, is valsche romantiek. Zoo iets doet zich in de werke lijkheid niet voor. Heel anders echter werken verloren illu sies op den volwassene. Zij laten meestal Wonden achter, stemmen tot bitterheid, al thans tot weemoed en somber gepeins. De meeste menschen zijn zelfs gewoon hierbij te spreken als van hun „verloren idealen" en deze in hun gedachten, gesprekken en droomen te koesteren als lieve dooden, op wier graven tranen geplengd en bloemen van weemoedvolle herinneringen, in den vorm van klaagliederen en vertrouwelijke ontboe zemingen tegenover vrienden en bekenden, geplant worden. Welke zijn gemeenlijk die illusies, die wij onze idealen noemen, die onvervuld blij ven en daarom zoo sterke schaduw op ons levensgeluk werpen? Voor de meesten geldt als eerste en voor naamste het verlies van vertrouwen in de menschen, zooals de teleurstelling over ge schokt vertrouwen genoemd wordt. Het opgroeiende kind ziet in vader en moeder, in leermeester of ander voorganger een ideale persoonlijkheid, een soort god heid, die almachtig, alwijs, onfeilbaar en Zonder zonde is. Na eenigen tijd komen de ontgoochelingen: die hoogvereerde personen blijken gewone stervelingen te zijn, met fouten en gebreken, met zwakheden en ondeugden als anderen; ja, somtijds ziet de liefde, die eerst blind was, wanneer zij Ziende wordt, in die veel geliefde personen Zelfs ernstiger karakterfouten dan in vele anderen, ook al omdat de liefde, wanneer zij eenmaal ziende wordt, heel scherp ziet. Dit is gemeenlijk de eerste groote desillusie van den rijpenden mensch. En zoo komen er nog honderden meer, grootere en kleinere. Hoe goudglanzend is de illusie van het jonge meisje, dat voor het eerst de lichte baljurk in de handen neemt en aarzelend en gejaagd tegelijkertijd zich gereed maakt voor den eersten avond, waarop zij in het publick zal verschijnen. Zij ziet zichzelf al reeds de feestzaal binnentreden; alle oogen zijn op haar gericht; de aanwezigen kunnen nauwelijks een kreet van bewondering inhou den. Straks zullen de jonge mannen zich rondom haar verdringen om haar toestem ming voor den eersten dansSpin zelf de droomen maar uit van zulk een jong schepseltje, dat nog op den drempel van het leven staat. Alle ervarenen weten, hoe hevig voor verreweg de meesten het contrast „vóór" en „na het bal" is! Te acht uur in de kleedkamer nog de zekerheid van te zijn een ster van eersten rang; te middernacht de schijnende wetenschap, nauwelijks te zijn op gemerkt en slechts door het medelijden van enkele vrienden en bekenden te zijn ont snapt aan den vernederenden staat van muurbloem. Is de ontgoocheling nog niet veel grooter voor den jongen man, die zich laat bekoren door „liefde op het eerste gezicht?" Hoeveel mannen moeten in hun later leven niet weemoedig glimlachen om de dwaasheid hunner jeugdillusies? Een klein meisjeskopje, een bos blonde haren, een paar blauwe of bruine ocgen waren in staat, hem gansch en al uit het evenwicht te slaan. Zonder die jonge vrouw zwoeren zij niet te kun nen leven en dat toekomstig leven bouwden zij in hun fantasie als een paradijs, waarin de meest nuchtere zaken, waarin stoelen en tafels, kasten en kleeren zelfs een toover- glans kregen. Kan een kind in grooter waan verkeeren; kan men in de kinderkamer on waarschijnlijker sprookjes aan een niettemin of juist daardoor van nieuwsgierigheid en opgewondenheid brandend gehoor vertellen, dan jonge menschen zichzelf wijsmaken in den tijd, waarin de liefde-op-het-eerste- gezicht hun brein beneveld heeft? Maar het blijft niet bij een waan in de Sturm-und-Drangperiode des levens. Maar al te dikwijls zjjn die jeugdillusies nog de meest onschuldige en eenmaal vervlogen nog degene, die de minst bittere herinne ringen nalaten. De rimpels in het voorhoofd van dan bejaarden mensch zijn meestal gesneden door de desillusies, welke hem na zijn jeugdjaren zijn beschoren. Men had ge droomd van een ideaal huwelijk en het werd een vergissing. Hoeveel jonge vrouwen droomen hun levensgezel als een held, als den sterke en onfeilbare; hoeveel mannen hun gade als de lieftallige, altijd blijde, le venslustige en moedige echtvriendin? Hoe oneindig verscheiden, maar dan verscheiden bi glans en schitterende verwachting, zijn de illusies over het huwelijk in het algemeen? En hoe weinig gaat van dit alles in vervul- hngi Hoe rijk is ook 's menschen fantasie over zijn carrière en levensgeluk! Goed beschouwd staan de meesten -daartegenover als de hartstochtelijke spelers in de staatsloterij. Ondanks het overwegend aantal nieten en „eigen geld" wordt telkens weer aan, een lot gekocht met de zoete hoop de honderddui zend, met de verwachting de vijftig en met bijna de zekerheid althans de vijf en twintig duizend te trekken. En telkens weer aan stelt fortuna te leur. Zoo is het leven van de meesten een aaneenschakeling van illu sies, op niet veel meer dan op een schrale kans gebouwd en daarom brengend één r°eks teleurstellingen. Hoeveel, om ten slotte nog iets te noemen, bittere ontgoochelingen bereiden velen zich door te groote verwachtingen van hun kin deren? Nauwelijks is het kind geboren, of er wordt al een musicus in ontdekt. Nauwe lijks begint het verstand te ontwaken, of de jongen wordt gepromoveerd tot medicus oi advocaat, tot pastoor of notaris; het meisje is in gedachten al uitgehuwelijkt aan den zoon van een rijken bekende. Ofwel de kinderen worden in een egoïstischen droom tot deelgenooten of opvolgers in de zaak; of wel tot steun en opluistering van den ouden dag, tot „kroon op het leven" der ouders gemaakt. Hoe dikwijls hoort men niet de be- i wering: ik wil wel kinderen hebben, maar dan als kapitaal, als geldbelegging, om er mee te verdienen, wanneer mijn levenszon op middaghoogte staat! En van al die verwachtingen, van al die illusies, welke wij onze „idealen" gelieven te noemen, komt in de practijk niets terecht. Het leven gaat zijn gang; wij worden oud; onze sympathieën slaan in antipathieën over; de opgezette speculatie mislukt; de gedroomde carrière wordt een saaie betrek king, waarin om het dagelijksch brood ge worsteld moet worden; huwelijks gouden droomenland blijkt een stadstuintje, waarin met veel zorg en moeite, met veel vlijt en geduld slechts wat heesters aan het bloeien zijn te krijgen; de kinderen worden groot en gaan rechtdraads tegen onze verwachtingen in; in één woord; de loterij brengt ons maar heel zelden een klein prijsje en veel nieten. Dat zijn onze levensillusies. Op den levensavond kijken zeer velen langs de afgelegde baan met weemoed, velen zelfs morrend en met bitterheid in het gemoed en het eenige, wat hen nog opgericht houdt, is het geloof in de laatste illusies, die minder dan de vorige zullen vervuld worden. Waarom doen die verstoorde droomen, die onvervulde verwachtingen zooveel pijn? Als kind hebben wij toch zooveel mooie droomen zien verstoren, toch zooveel schoonen schijn in nevel zien opgaan. Nooit hebben wij ons beklaagd, wanneer wij "be merkten, dat St. Nicolaas en zijn knecht maar verzinsels waren; nooit hebben wij den sprokedichter gescholden, die verhaalde van de schoone slaapster in het bosch, welke door den prins werd wakker gekust; die ons bonte prenten van paleizen met gouden da ken, kristallen kamers en een land vol ver rukkelijke kabouters voortooverde, terwijl ons na enkele jaren bleek, dat in heel de wereld nergens iets van al dat moois te vinden was, noch zelfs, ooit had bestaan. Nooit hebben wij daarover teleurstelling gevoeld; glim lachend zijn wij verder het leven ingegaan. Magr die andere teleurstellingen deden ons pijn; groeven diepe smartkuilen in ons bin nenste, waarin nu nog, na jaren, onze her innering afdaalt en toeven blijft en zóó ons levensgeluk vergalt. Waarom dat verschil? Waarom gaan wij ook over onze groote- menschen-desillusies niet lachend heen en begraven wij niet onze verloren idealen zóó diep, dat geen herinnering ons op onzen verderen weg achtervolgt? Het antwoord is met een enkel woord te geven: ons egoïsme, onze ongeregelde begeer lijkheid is de schuld. Toen wij kind waren, vroegen wij van het leven puur geluk, zooals de bloem zich wendt naar de zon, uit inner- lijken drang. En wij werden voldaan. Wij waren dankbaar voor het genotene en vroe gen niet hoe en waarom. Maar als volwas sene gaan wij op het geluk uit als de jager op buit en meestal dan nog als een onge oefende schutter of wel met een slecht geweer. En wij beklagen ons, dat wij het geluk niet vangen. Wij zoeken de schuld daarvan overal, behalve daar, waar ze ligt, n.l. bjj ons zelf. En de diepste, meestal onbewuste reden van onze spijt en ons ver driet over onvervulde illusies is zelfverwijt, Dit zal ons nog duidelijker worden, wanneer wij een volgenden keer het verschil tusschen idealen en illusies bekijken en de middelen zoeken om ons zelf en anderen voor vele teleurstellingen te hoeden. HOMO SAPIENS RME Z.D.H. de bisschop van Haarlem zal Maandag, Donderdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen 80.000 Voor het Gerechtshof te Leeuwarden zijn de pleidooien over de erfenis van Taetske Dijkstra, de te Drachten in 1921 overleden vrouw, die bij testament aan viei daar ge vestigde corporaties haar geheele vermogen, ongeveer 80.000 had gelegateerd. De wettige erfgenamen hebben de geldig heid van het testament aangevochten en de rechtbank te Leeuwarden heeft op grond van een rapport van drie psychiaters het testa ment nietig verklaard. Van dit vonnis is be roep aangeteekend bij het Hof. Drie en twin tig getuigen zijn gehoord van de zijde der. testamentaire en 33 van die der wettige erf genamen. Onderling - weken de verklaringen der getuigen zéér belangrijk af. Een strafver volging tegen vijf van meineed beschuldigde getuigen is beëindigd met vrijspraak. In verband met het feit, dat het wensche- lijk was om eerst den uitslag der strafvervol ging af te wachten, is de datum der plei dooien vastgesteld na afloop dier vervolging. Voor de testamentaire erfgenamen trad als pleitbezorger op mr. J. W. Tijsma te Leeu warden. Mr. J. de Vrieze, uit Amsterdam, trad op voor de verwanten der erflaatster. Op 16 Januari e.k. zal de procureur-gene raal conclusie nemen. Naar een N. T. A. telegram gisteravond uit Noorwegen meldde, is gisteren de her denkingsdag voor Amundsen over geheel Noorwegen gevierd met tal van plechtigheden ter eere van den nationalen held en zijn metgezellen, die ten onder zijn gegaan tij dens de tragische vlucht van het Fransche watervliegtuig, de „Latham 47", n.l. kapitein Dietrichson van de Kon. Noorsche marine, de Fransche vlieger Guilbaud, kapt. de Cu- verville, de marconist Valstte en de mecha- nicien Brazy. Gisteren heeft op de Schelde een aanva ring plaats gehad tusschen het uitgaand Ned. s.s. „Vechtdijk" (van Solleveld v. d. Meer te Rotterdam) en het van Japan ko mende naar Antwerpen bestemde s.s. „Glenluce". Eerstgenoemd stoomschip moest om zinken te voorkomen aan den grond worden gezet. De gewezen procuratiehouder eener Am- sterdamsche firma in kaas, die zich te ver antwoorden heeft gehad ter zake van ver duistering van 15.000, is door de Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam over eenkomstig den eisch van het O. M. vrijge sproken, omdat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen werd geacht. Den Haag Haarlem Tel. 13025 Tel. 15166 GEMEENTELIJK ORGELCONCERT. Solist: Jacques van Kempen, tenor. Een in de sfeer van het nade rende Kerstfeest gehouden orgel concert met zang van den heer van Kem pen had giste ren een vrij grooit aantal be langstellenden naar de Ge meentelijke Con certzaal getrok ken. Met Deux No- ëls van L. C. cTAquin, opende de heer Robert de uitvoering. Het eerste deel ?r van kon ons, ndamks het ei- .enaardige, vrije rytlime, door zijn al te sterke eenzijdigheid van melodie en zijn doedelaak-imitatie niet bijster be koren, heit tweed* daarentegen was veel levendiger en bood den heer Robert meer gelegenheid tot waarlijk fijn geregistreerd orgelspel, evenals bij de pastorale en fuga van Joh. Pachelbel voor de pauze, en het Rondeau van Couperin en 't eerste gedeelte uit de vijfde symphonie van den Engel- sohen componist Oh. M. Widor, dat we, of schoon het bijna op alle ongelprogramma's prijkt, nog steeds niet mooi kunnen vin den. De heer Jacques van Kempen zong een Recitatief en een Aria uit „Messias" van Handel, een aria „L'enfance du Christ" van Berlioz en „Non Credo" van Widor. We kunnen niet zeggen welke interpre tatie ons het meest bekoorde, maar we zou den geneigd zijn aan het laatste de voor keur te geven omdat hierin voor den zan ger de sterkste dramatiisatie mogelijk werd. Toch had hij in het wat lang uitgespon nen recitatief van Handel ook uitstekende momenten al houdt hij de uitspraak hier en daar o.i. wat al te open. Over het geheel echter een stemmige avond, waarvan velen mochten genieten, die nu reeds tien dagen voor het eigenlijke groote feest in de wijdingsvolle sfeer daar van zich kunnen inleven. J. S. Roald Amundsen Gelijk bekend startte de „Latham 47" in den namiddag van 18 Juli 1,1. van Tromsö met het doel den overlevenden van het Italiaansche luchtschip „Italia", dat bij zijn terugkeer van dë Noordpool was neergestort, hulp te bieden. In Noorwegen gingen maan den voorbij vóór dat de bevolking wilde ge- looven dat Amundsen, die tijdens zijn lang durige ervaring als Poolontdekker zoo vaak op wonderbaarlijke wijze aan den dood was ontsnapt, inderdaad was omgekomen. Toen ten laatste een van de vlotten en een ben zinetank van de „Latham" waren gevonden, besloot de regeering de herdenking van Amundsen op 14 December te houden, den dag, waarop Amundsen in 1911 de Zuidpool bereikte,en de geheele natie beantwoordde den oproep der regeering op een waardige en indrukwekkende wijze. Alle openbare en particuliere gebouwen waren gisteren met vlaggen getooid. Om 12 uur werd alle arbeid en al het verkeer, zelfs dat op de spoorwegen, gedurende twee minu ten stop gezet, terwijl de kerkklokken in alle Noorsche kerken luidden. In de scholen kwamen de kinderen bijeen om te luisteren naar toespraken over Amundsen en zijn loop baan. In alle garnizoenen werd de dag gevierd, en in tal van plaatsen werden bijzondere godsdienstoefeningen gehouden. Te Oslo had een groote bijeenkomst plaats in het oude kasteel .Akershus. Ook de Noorsche kolonie in Nederland heeft Amundsen herdacht met een samen komst in de Noorsche Zecmanskerk te Rot terdam. Het entrepot van een suikerfabriek in lichtelaaie Men meldt ons uit Oud-Gastel: Gisteravond is brand uitgebroken in de be nedenverdieping van een der suikerpakhui zen van de Suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord". Hier was ongeveer 25 millloen K.G. suiker opgeslagen. De fabriek is in het bezit van 2 motorbrandspuiten, die terstond in actie kwamen en voorloopig er in slaag den de uitbreiding van het vuur tegen te houden. Zeer spoedig waren daarop motor stoomspuiten ter plaatse van de gemeente Dinteloord, die Coöp. Glasfabriek te Din teloord, Oudgastel, Steenbergen, Roozendaal. Oudenbosch en de Klundert. Omstreeks half elf was het gevaar gewe ken. De brand woedde uitsluitend in de benedenverdieping, terwijl de soliede gewa pend betonconstructie stand hield en het vuur afhield van bouwverdieping en dak. Alles is in orde De directie der K. L, M. heeft van de bemanning van het vliegtuig PH-AEN een telegram ontvangen, meldende, dat het gis teren te 14.05 uur pl. tijd te Budapest is aangekomen. Alles is in orde. Naar Constantinopel vertrokken Het persbureau Vas Diaz meldt: De P H-A E N is hedenochtend te 8 uur 15 van Budapest naar Constantinopel ver trokken. Vergadering van de combinatie Leiden, Dordrecht, Friesland en Groningen De kwaliteitszetels, en de candidatuur Loerakker Gisteren heeft te Rijswijk een gecom bineerde vergadering plaats gehad van de R. K. Rijkskieskringen Leiden, Dordrecht, „Friesland en Groningen, in verband met net feit, dat deze combinatie voor een fi- nancieele specialiteit en en deskundige op arbeidsgebied voor de R. K. Kamerfractie heeft te zorgen. Nadat met groote instemming was ver nomen, dat de heer C. J. Kuiper geen andere candidatuur zal aanvaarden dan in den kieskring Dordrecht, werd besloten, dat de vier kieskringbesturen voor de beide .kwa liteitszetels zullen' adviseeren de aftredende Kamerleden A. C. A. van Vuuren en C. J. Kuiper, terwijl door de besturen van Dor drecht, Friesland en Groningen zal worden geadviseerd de candidaat, door den kies kring Leiden aan te wijzen. Naar wij op goeden grond vernemen, maakt de heer Loerakker, eveneens aftredend Kamerlid, voor deze candidatuur een zeer goede kans. Voor plaatsvervangers van de kwaliteits- candidaten zijn nog geen namen naar oen voorgrond gekomen. Naar gemeld wordt, is prof. dr. J. A. Veraart uit het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij getreden, omdat, ondanks het dringend beroep van het bestuur der R. K Rijkskieskringorganisatie 's-Gravenhage, het dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij niet tijdig vóór 15 December heeft willen vergaderen, om een tweetal overschrijdingen van de bevoegdheid door het Centraal Col lege te niet te doen, betreffende het toe kennen van kwaliteitszetels. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis schop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater E. J. Fr. RL Snijders O.E.S-A, als kapelaan in de parochie van den H. Augustinus te Amsterdam-Cen trum, en aan den Weleerw. Pater G. M. Ruys O.E.S.A., als kapelaan in de parochie van de H. Rita, Amsterdam-Noord, en benoemd tot kapelaan in de parochie van den H. Augustinus te Amsterdam-.Centrum den Weleerw. Pater G. M. Ruys O.E.S.A. Verkocht aan de Paters Franciscanen Naar de Msb. van bevoegde zijde verneemt, is het voormalig College der Paters Jezuïe ten te Katwijk aan de Paters Franciscanen verkocht. Het zou in de bedoeling liggen in dit college een seminarie in te richten voor Franciscaansche missionarissen, zooals er te Sittard reeds een bestaat. Verschenen is het verslag van de commis sie uit de leden der Provinciale Staten, die de voordracht van Gedeputeerde Staten in zake de P. E. G, E. M. heeft onderzocht. Wij ontleenen er aan: In antwoord op de vraag naar de be- teekenis der schatting van 12.000.000 voor den bouw der nieuwe Centrale, kan worden medegedeeld, dat niet meer dan een glo bale schatting kon worden gegeven; zij heeft echter een behoorlijke basis. Immers daarbij is uitgegaan van den bouw eener Centrale, waarin aanvankelijk drie eenheden van 16,000 K.W-. ieder zullen worden opge steld terwijl onmiddellijk gerekend moet worden op de mogelijkheid een vierde een heid van dat verqmgen bij te plaatsen. Ver der zal deze Centrale in de toekomst dienen te worden uitgebreid tot ongeveer 100,000 K. W. en ip verband daarmede zullen een aantal voorzieningen, zooals koelwater in richtingen, inrichtingen voor kolentrans- port enz. grooter worden gebouwd, dan voor de eerste drie eenheden noodig is; omdat het later aanbrengen dezer voorzieningen bij de uitbreiding tot 100,000 K.W. niet alleen bezwaarlijk zou zijn, maar tot zeer hooge kosten aanleiding zou geven. Wordt nu verder als basis aangenomen een prijs van circa 180 per K.W. voor de Centrale op 3 a 4 eenheden ingericht, dan is hier mede het cijfer van 12,000,000 op voldoen de wijze gefundeerd. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tof nadere regeling van de belegging van gelden van Rijksfondsen en -instellingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het Kerstpostvliegtuig P.H.-A.E.N. op weg naar Indie is te Budapest aangekomen. Alles is in orde. Vandaag is het vliegtuig naar Constantinopel vertrokken. Prof. dr. J. A. Veraart is nit het Dage lijksch bestuur der R.K. Staatspartij getre den. Bij de coöperatie „de Tijd" te Den Haag is bedrieglijke bankbreuk geconstateerd. Aan de activa ontbreken 40.000. De direc teur is gearresteerd. In 1929 zal een Vredes- en Volkenbonds tentoonstelling worden gehouden. Vergadering van de Rijkscommissie voor de werkverruiming. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad te Lugano. De besprekingen van gisteren. Het Poolsch-Litausch conflict voorloopig van de baan. De toestand van den Lngelschen koning minder bevredigend. Koningin Mary beant woordt een telegram van president Coolidgc. De Fransche begrooting door de Kamer in haar geheel aangenomen. De „Celtic" nog steeds niet vlot. Storm en hooge zee bemoeilijken het vlot brengen. Sneeuwstormen in Denemarken. In het gebied van den Midden Rijn is veel sneeuw gevallen. Anti-Japansche actie in China. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64. Vóóruit. OPTICIENS FABRIKANTE» Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.15, overmorgen om 4.16. Gisternacht omstreeks twaalf uur is een volgeladen vrachtauto van den ijldienst Rot terdamAmsterdam onder Overschie bij hei uitrijden van den nieuwen verkeersweg in snelle vaart in de Schie gereden en onder water terecht gekomen. De chauffeur en iemand, die naast hem zat, wisten zichzelf te redden. De vrachtauto is later met behulp van een kraanwagen gelicht. Te Woudenberg dronk een driejarig kindje een kopje heete thee. Binnen eenige minu ten overleed de kleine onder de hevigste Pijnen. (Direct ingaande) Zitdagen: Maandags, Woensdag en Vrijdags van 69 uur n.m Zaterdags van 59 '4 uur. Te Haarlem vond dezer dagefl een druk bezochte vergadering plaats van R. K. mid denstanders uit de drie westelijke provin ciën naar aanleiding van het besluit van het Centraal College der R. K. Staatspartij inzake de toewijzing van den middenstands kwaliteitszetel. Algemeen was men ter vergadering ont stemd over den loop van zaken. Men was van meening, dat het besluit van het Cen traal College voor zoover het bepaalt, dat de middenstandszetel tevens bedoeld is als Zeeuwschen zetel in strijd is met het Kies reglement der Staatspartij, en met den geest der reorganisatie. Men constateerde, dat dit besluit den middenstand tekort doet in zijn recht, en teekende protest aan tegen de wijze, waarop blijkens de verklaring van mr. Teulings in de pers de toewijzing van den middenstandskwaliteitszetel is ge schied buiten alle voormannen en vertrou wenslieden van den georganiseerden mid denstand om, zelfs zonder overleg met de personen, die als adviseerende leden van den Partijraad den middenstand in het Cen traal College vertegenwoordigen. In verband met a'e aanstaande benoe ming van generaal-majoor E. F. Insinger tot commandant van het veldleger, tevens commandant van de vesting Holland, zou generaal-majoor W. J. C. Schuurman, com mandant van de lie divisie (Arnhem) wor den aangewezen voor de functie van in specteur van het wapen der artillerie. Tevens vernamen wij, dat generaal-ma joor Schuurman als commandant der tweede divisie zal worden opgevolgd door kolonel P. H. A. d'e Ridder van den Generalen Staf, die thans is toegevoegd aan den ohef van den Generalen Staf te 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1