|1| I - j Telegraphisch Weerbericht MAANDAG 17 DECEMBER 1928 140.- DE „ZETEL" VAN DEN HEER VERAART lBUREAUX: N ASS AULA AN 49,^ ADVERTENT IEIM 35 ct. p. regef dit nummer bestaat uit drie bladen TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17033 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De Kerstpostvlucht naar Indië d ■'•,7 Verslag van de werkzaam heden van den Rijkszuivel- consulent in Noord-Holland Ernstige aanrijding De conferentie tusschen directie en personeelorgani- satie der Ned. Spoorwegen Hubert de la Roche f Tulpen naar Amerika Het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwen gasthuis te Zandvoort zal" worden afgebroken Carp's garenfabriek te Helmond door feilen brand verwoest Het nieuwe parochiealtaar der kathedraal van St. Bavo BERICHT ZIJ, die zich heden op de Nieuwt Haarlemsche Courant abonnee- ren, ontvangen de nummers tot en met 31 December a.s. GRATIS. De Administratie. Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarletk Ds. Padt, wethouder van Zandvoort, ongesteld Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per Kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscbcn den tekst 60 ct per regel. bij 'n breuK van AUe abonnés op dit blad zijn ingevolge de verzexermgsvoorwaarden f 913(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCfi bij een ongeval met ion bij verlies van een hand, u, gn ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 üU.~doodeiijken afloop; lCuU.'*een voet of een oog: 1 luv," duim of wijsvinger, low. been of arm d, ffOG bU verlies van een fC/l r; I IC O." duim of wijsvinger; 1 uü. bij verlies v. een anderen vinger. Er is, sinds de samenvoeging der kieskrin- Ben en de aanwijzing der verschillende kwa liteitszetels, overeenkomstig het nieuwe Kies reglement der R.-K. Staatspartij, met het °°g op de verkiezingen van 1929 heeft plaats Sehad, eenige rumor in casa gekomen; wat biet te verwonderen is. Het nieuwe kiesreglement is indertijd met veel moeite samengesteld; was een product van lang en moeizaam overleg en ten slotte een nieuwe poging, nadat eenige andere Proeven mislukt waren. Dat het uiterst moeilijk, ja, onmogelijk is een systeem te vin den, dat algemeene en volle bevrediging wekt, moet voornamelijk geweten worden aan het bestaande kiesstelsel met partijlijsten, waarop iedere partij niet enkel de candidaten foor al zijn te verwachten candidaten plaatst, blaar bovendien een even groot getal plaats vervangers. Dat lijstensysteem heeft de toch kl reeds veldwinnende zucht naar groepsvor ming, ook in de partijen zelf, verlevendigd en aangevuurd en de partijleiders voor groote moeilijkheden geplaatst. Met haar nieuwe kiesreglement hoopte de R.-K. Staatspartij alle klippen te omzeilen; den kiezers zonder een van boven af opge drongen adviés volle vrijheid in de keuze der candidaten te laten en, door het vastleggen Van enkele kwaliteitszetels er voor te waken, dat de R.-K. Tweede Kamerfractie over de juiste krachten zou beschikken, noodig in de Politieke arena van het parlement. In theorie een volmaakt stelsel! Maar, er is nu eenmaal niets volmaakts in dit onder- maansche, zeker niet in de politiek. Zoo ■Werd dan ook aanstonds bij de vaststelling Van het nieuwe Kiesreglement door velen Sevoeld, dat het Centraal College, bij het kangeven van de kwaliteitszetels zich niet zou kunnen onttrekken aan de figuren der aftredende leden. Zoo zou, om een voorbeeld te noemen, aan Limburg zeker een kwali teitszetel worden toegekend, waardoor het mogelijk zou zijn om mgr. Nolens in de Kamer terug te krijgen. Het zou immers een misdaad tegenover de partij zijn, om den kundigen leider der R.-K. Tweede Kamer fractie ook maar het geringste risico te laten loopen niet herkozen te worden; en het zou v. een fout van den eersten ran* zijn, om den Limburgschen kiezers hun lijstaanvoerder te ontnemen. Dit is slechts één voorbeeld, dat met een tiental andere te vermeerderen zou zijn. Er zou dus veel tact noodig zijn bij het vaststellen der kwaliteitszetels. Het nieuwe Kiesreglement heeft nu zijn eerste vuurproef doorstaan. Wü behoeven er ons niet over te verwonderen, dat na de pu blicatie van de beslissingen van het Centraal College geen volkomen tevredenheid in alle kringen werd bereikt. Er zijn teleurgestelde Personen; er zijn ook teleurgestelde groepen. Het zal, na deze eerste werking van het re glement, zelfs de vraag zijn of de nieuwe regeling in de toekomst wel geheel ongewij zigd gehandhaafd zal kunnen blijven. Intusschen, dat is een ding van later zorg. Voor heden is noodig, dat aan de bestaande bepalingen formeel en stjikt de hand wordt gehouden. Ieder orgaan van de partij doe het hem toegewezen werk in volkomen zelf standigheid, naar geest en letter van het reglement. Zou men op één punt gaan af wijken, dan is het hek van den dam en Weten we niet, waar we zouden belanden. Wanneer er fouten zijn of worden gemaakt, moeten deze natuurlijk, zoo eenigszins moge lijk, worden hersteld. Zoo weten wij b.v. voor ons niet, of, wat met de toewijzing van den middenstandszetel aan Zeeland (onderdeel van een Kieskringcombinatie) geschied is, wel heelemaal in orde is. De middenstan ders hebben natuurlijk volmaakt recht deze zaak op royale wijze uit te vechten. Waar vooral tegen gewaakt moet worden is, dat teleurgestelde personen weer een geest in ons kiezerscorps gaan wakker roepen, die juist door het nieuwe reglement, naar We hoopten, zou zijn uitgebannen. Door het Centraal College worden kwaliteitszetels vastgesteld en vrije plaatsen aangewezen. De keuze Vier personen van de candidaten be hoort uitsluitend aan de kiezers. Laat men dit toch vooral niet vergeten. Wanneer dus In een bepaalden Kring een kwaliteit is aangewezen met de kennelijke bedoeling om een bepaalden aftredende candidaat te stel len, doch de meerderheid der kiezers wijst een ander dan den verwachte, dan mag die keuze alleen dan ongedaan worden ge maakt, wanneer de gekozene niet voldoet aan de voorgsechreven kwaliteit. Wanneer om een voorbeeld te noemen het Centraal College (zooals gefluisterd wordt) in den Kieskring den Bosch voor den kwaliteits zetel van „militaire specialiteit" het aftre dende lid dr. Deckers bedoeld heeft, doch de kiezers zouden op die plaats minister Lambcoy zetten, dan moest deze uitslag Worden aanvaard. Dit is het risico van het hieuwe systeem; dit is het recht der kiezers. In dit licht gezien is ons onverklaarbaar de actie, welke prof. Veraart, blijkens de Zaterdag j.l. gepubliceerde berichten, tegen be beslissingen van het Centraal College heeft opgezet. De heer Veraart heeft bij de Kangewezen kwaliteiten tevergeefs een plaats v°or zichzelf gevonden. Daarover is hij zóó Verbolgen, dat hij ontslag heeft genomen als lid van het dagelijksch bestuur der Party. Dit is een dubbele fout. Wanneer men Momenteel aan ervaren mannen als mgr. Nolens, jhr. Ruys, prof. Aalberse enz. zou vragen: op welke lijst komt gij bij de a.s. verkiezingen te staan? zij zouden u ant woorden: „dat zullen de kiezers uitmaken". Ziedaar het eenig juiste, formeele stand punt. Wat doet nu de heer Veraart? Voordat nog zelfs de termijn van candidaatstelling begonnen is, begint hij te protesteeren, dat hij geen plaats heeft. Tegen wien? Tegen de. kiezers? Neen, want die hebben nog geen uitspraak gedaan. En toch zijn zij de eenigen, die over de personen der candidaten te beslissen hebben. De heer Veraart protesteert tegen.het Centraal College, omdat dit voor hem in den Haag niet zóó duidelijk een kwaliteitszetel aanwees, dat iedereen aan stonds zou zeggen: dat is voor den heer Veraart bedoeld! Welke die kwaliteit dan wel zou moeten zijn, is ons niet recht dui delijk. In de Kamer heeft deze afgevaardigde in de afgeloopen drie jaren zich toch zeker niet een dusdanige, scherp omiynde positie verworven, dat het Centraal College een stoel met zijn bijzonder wapen moest klaar maken. Het motief, dat de heer Veraart gevonden heeft, om het Centraal College een verwijt te kunnen maken, zonder zichzelf al te zeer bloot te geven, is dan ook wei heel erg „ge zocht". Voor Den Haag is een candidaat aan gewezen, die de speciale belangen der arbei ders zal behartigen, zooals elders voor de be langen van den middenstand, den boeren stand, enz. Dat mag niet, zegt de heer Ver aart. Dat is niet de aanwijzing van een „kwaliteit", maar van een „groep"! De heer Veraart vergist zich formeel: voor den Haag heeft het Centraal College een des kundige op het gebied van Arbeidszaken en Arbeidsrecht aangewezen. Wanneer de heer Veraart hier niet gesteld wordt, is dit, omdat de kiezers hem niet willen. Het eigenlijke motief voor de boosheid des heeren Veraart is, dat hij bij de werking van het nieuwe kiesreglement, waaraan hy zelf zijn zegen heeft gegeven, nu, bij de eerste proef, tot de ontstellende ontdekking komt, dat men, om candidaat van de R.K. Staatspartij te worden, óf wel een politieke figuur van eerste beteekenis moet zijn, die de kiezers om strijd voor hun lijst opeischen; of wel, een dusdanige beweging achter zich moet hebben, dat men als vertrouwensman van een groote groep op een kwaliteits- of vrijen zetel gezet wordt. Een derde mogelijkheid is, dat men in het heele land zóóveel verspreiden aanhang heeft, dat men een plaats buiten die twee moge lijkheden om, verovert. Indertyd heeft men aan den heer Veraart een plaats gegeven op het politiek advies, meenende daardoor een groote groep z.g. Michaëlisten te bevredigen. De heer Veraart zou nu de gelegenheid hebben te toonen, dat dit geen vergissing is. geweest; hij maakt zich integendeel boos. Wie zich kwaad maakt, heeft ongelijk, zeggen de Franschen en het lijkt wel, of zij dit spreekwoord voor dit geval hebben uitgevonden. Bovendien loopt de heer Veraart uit het dagelijksch bestuur van de Staatspartij, omdat hij zich niet wil neerleggen bij een beslissing van een meerderheid. Dat is nog ondemocratisch bovendien. En dat is zijn tweede fout! De P.H.-A.E.N. Zaterdag te Constantinopcl aangekomen Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het vliegtuig, de P.H.-A.E.N., dat Zater dag om 8.10 uur van Boedapest was ver trokken, is des middags om 15.50 uur te Constantinopcl aangekomen. De toestand, waarin het vliegveld mo menteel verkeert, is van dien aard, dat de vliegers waarschijnlijk Zondag niet zouden starten. '-A'. -4: ffiiïjJtffiXifimltiiiffi'iï' Aë: A'v-d: Aan d'it verslag ontleenen wij: Het aantal melkmonsters, dat op deug delijkheid voor zuivelbereiding of consump tie werd onderzocht, is gestegen tot 1685; bij 347 monsters waren de resultaten afwij kend. De monsters waren ingezonden door 13 boerderijen en 19 fabrieken. Het feit, dat aan den zuivelconsulent advies gevraagd wordt omtrent de kaasbe reiding, sluit in, o'at er iets niet in orde is; telkens kunnen dan opmerkingen omtrent het gereedschap, de manier van bereiding, enz. gemaakt worden. Tot leering van dege nen, die dit jaarverslag lezen, verzamelde de consulent eenigeadviezen in verband met de bezoeken aan kaasboerderijen. Verschillende excursion werden voorbe reid' en doorgaans begeleid, b.v. van een gezelschap landbouwers uit Luxemburg, van eenige leeraressen in de zuivelbereiding uit Engeland; van een aantal Amerikaarische landbouwers met hunne vrouwen; van de Vakschool voor Meisjes voor den Helder en Omstreken, van de leerlingen van' d'en Al- gemeenen Landibouwcursus te Wessp. Er zijn 10 gewone melkoursussen gehou den, n.l. Ie te Sohagerlbrug vanwege de Afd. Landbouw; 2e. te Wieringerwaard; 3e te Heerhugowaarö' en 4e te Beemster, vanwege de Afdeeiingen van diezelfde Maatschappy. Verder zijn er 6 cursussen gegeven van wege het Melkcontröle-station te Amster dam n.l. te Amstelveen, Sloten, de Om val, Ouderkerk, Landsmeer en Broek' in Wa terland. Het totale aantal leerlingen be draagt 73, verdeeld over 12 groepen. In de zomermaanden van het afgeloopen jaar was de kwaliteit van ó'e kaas over het algemeen bevredigend, en beter dan in 1926. De prijzen van de kaas waren in de eer ste helft van het jaar gemiddeld' f 2 a, f 3 per 50 K.G. lager dan in 1926, en in de tweede helft ongeveer f 1 hooger. In Januari schommelde de hoogste markt- prys voor Edammer kaas 40 pl.. om d'e f 45 per 50 K.G.; op een stijging in Februari tot f 49, volgde in Maart een daling tot weer f 45, die zich in April voortzette, tot f 38. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli bleef de kaasprijs zeer regelmatig bij de f 40; in Augustus liep hij op tot f 45 en in September tot f 50deze noteering hand haafde zich tot einde December. De marktprijs van de boerenkaas ver schilde in 1927 gemiddeld' weinig van dien van de fabriekskaas. De commissiekaas, vooral de hooggeel-ge kleurde, noteerde gedurende een grooï ge deelte van het kaasseizoen, n.l. van April tot. en met Augustus, aanmerkelijk hooger dan de kleine; verschillen van f 3 tot f 5 per 50" K.G. kwamen regelmatig voor; in October en November werd voor de com missiekaas geregeld' 1' 5 a f 6 per 50 K.G. meer betaald, en op één marktdagbedroeg het verschil zelfs f 9. De aanvoer van ongemerkte kaas op de marklKn is van geringe beteekenis. De prijzen van de boter waren in de eer ste 8 maanden van het afgeloopen jaar ge middeld ongeveer gelijk aan die van 1926; vanaf September waren ze 10 a 20 cent per K.G. hooger. In het begin van 1927 was de noteering op de plaatselijke markten f 2.30 per K.G.; op een stijging tot f 2.50 in Februari volgde in Maart en April een vermindering tot f 1.90. Deze prijs handhaafde zich, behoudens een verbetering in Mei tot f 2.10, gedurende de zomermaanden, om in September weer te klimmen tot f 2.10. In October en November bedroeg de bo- terprijs f 2.40; begin December liep hij weer terug tot f 2.10, om op de laatste markt te eindigen met f 2.30. Terwijl de heer D. op zijn z.g. driewieler op den Aalsmeerderweg reed en vermoedelijk niet tydig meer voldoende kon uitwijken voor een naderenden auto, werd Ijij door het motorrijtuig gegrepen en met fiets en al in den graskant geworpen. Later vond de bestuurder van een an deren passeerenden auto hem aan den kant van den weg liggen, badende in zijn bloed. De chauffeur nam den man direct in zijn auto op en bracht hem naar zijn woning, alwaar geneeskundige hulp werd ingeroe pen. De bestuurder van den auto, waarmede de aanrijding plaats had, was doorgereden. Een weck extra-salaris voor het personeel In de Zaterdag gehouden conferentie tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der personeel- organisaties werd door eerstgenoemde mede gedeeld, dat aan het personeel een week extra-salaris zal worden toegekend, met een minimum van dertig gulden. Zooals men weet, was door de organisa ties een halve maand salaris gevraagd, met een minimum van 70. De directie deelde evenwel in de confe- fentie mede, dat met het oog op het groote tekort van het pensioenfonds, vier a vijf millioen gereserveerd moest worden, terwijl de andere exploitatie-uitgaven belangrijk gestegen waren, zoodat er van de hoogere ontvangsten niet veel over zal blijven. Hoewel de directie onsympathiek stond tegenover het ongeorganiseerd personeel, dat vergeleken werd met burgers, die hun belastingplichten niet nakomen, wenschte de directie de ongeorganiseerden ditmaal niet van deze regeling buiten te sluiten. Het extra-salaris zal op Maandag 24 december a.s. worden uitbetaald. Voor degenen, die dit jaar met pensioen den dienst hebben verlaten, wordt een zoo danige regeling getroffen, dat voor elk De nieuwe burgemeester van Uithoorn, de kwartaal, dat zy dit jaar nog in dienst heer G. A. L. M. Vos de Wael, bracht ter 1 waren, een vierde gedeelte van het extra- kennismaking een bezoek aan Uithoorn. j salaris zal worden uitgekeerd. In den ouderdom van 64 jaar is, naar eerst thans bekend wordt, te Schaerbeek in België overleden de bekende tooneelspe- ler Hubert la Roche, d'ie in ons land zeer veel waardeering heeft geoogst voor zijn schitterende vertolking van de hoofdrol in Edmond Rost'ands Cyrano de Bergerac. In 1864 werd Hubert la Roche te Ant werpen geboren. Aanvankelijk hadden zijn ouders een an der ambt voor hem bepaald, doch een ar beidsongeval was oorzaak, dat de behande lende geneesheer hem aanraadde, naar een ander beroep om te zien. Hubert la Roche in „Tartuffe" bij het Nieuwe Nederlandlsche Toonoel In dien tijd reeds, op jeugdigen leeftijd, had Hubert veel voorliefde voor het too- neel en het doktersadvies was voor hem een welkome aanleiding, om, hetgeen hij als roeping beschouwde, te volgen. Als 17-jarige jongeniant werd hij in 1881 bij den Kon. Viaamschen Schouwburg te Antwerpen aangenbmen onder directie van v. Doeselaere. In Antwerpen bleef hij niet minder dan twintig jaar en genoot daar een degelijke leerschool. In dien tijd ook vestigde hij zich in Ne derland veel naam door zyn gastvoorstel- lingen als Cyrano de Bergerac. In 1902 verliet Hubert la Róche Antwerpen en kwam bij het „Nederlandsch Tooneei" na het heengaan van Louis Bouwmeester. Langzamerhand begon La Roche in Am sterdam een bijzonderen roem te krijgen, want ondanks zijn jeugd vertegenwoordigde hij- er de groote oude traditie. Zijn uit muntende spelkwaliteit werden in breede kringen gewaardeerd. Bij het uitbreken van den oorlog was la Roche weder in Antwerpen by den Viaam schen Schouwburg. Hij kwam echter over de grenzen en werd'bij Heyermans geëngageerd, waar hij tot 1916 bleef. Toch is la Roche weer bij het Neder landsch Toonoel teruggekeerd, waar hij bleef tot het heengaan van Willem Royaards. Daarna ging hij naar Antwerpen en Brus- hel en maakte nog met Anton Verheyen een tournée door Indië. In den laa toten tijd woonde hij te Schaer beek, waar hij gestorven is. La Roche was ridder der Academische palmtakken. In allen eenvoud en stilte.heeft de be grafenis van den kunstenaar plaats gehad. Van de veiüngvereeniging „Flora" te Rijnsburg, zijn de twee eerste kisten tul pen naar Amerika verzonden per K. L. M. naar Londen en dan verder per schip, zoo- dat ze in 6'A dag in de Vereenigde Staten zullen zijn. Eikenhouten deuren en fragmenten van bedsteden zullen aan het Rijk worden verkocht Reeds eenigen tijd geleden besloot de raad der gemeente Zandvoort- het oude gebouw van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis te Zandvoort af te breken. Dit besluit werd niet uitgevoerd, omdat er verzet tegen kwam van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, dat historische waarde aan het gebouw toekende en daarom op restauratie aandrong. Volgens deskundi gen zouden de kosten van restauratie 16000 bedragen en deze kosten moesten gedragen worden door Rijk, Provincie en Gemeente. De gemeente stelde 4000 daarvoor beschik baar, de provincie weigerde subsidie. Toen kwam de laatste storm en een gedeelte van het al zeer bouwvallige huis kon hem niet weerstaan. De kósten van restauratie zouden nog hooger worden. Ir. van der Steur, ver tegenwoordiger van den minister in zake monumenten, stelde een onderzoek in en nu blijkt, dat tegen afbreken geen bezwaar meer bestaat. Alleen werd van het Rijk ge vraagd om de eikenhouten deuren en frag menten van bedsteden te koopen. B. en W. van Zandvoort stellen den raad hunner ge meente daarom voor het gebouw af te breken en de eikenhouten deuren en de fragmenten van de bedsteden aan het Rijk te verkoopen voor 250. De schade wordt op bjjna 1 millioen geraamd Zeshonderd arbeiders werkloos Zondag heeft te Helmond een enorme brand gewoed, die het oudste en tevens het grootste fabrieksgebouw van A. J. Carp's Garenfabrieken, gelegen aan den Kanaaldijk te Helmond, heeft verwoest. Om streeks half tien in den ochtend werd de brand door den portier van de fabriek ont dekt. Vermoedelijk is het vuur ontstaan in de zakdoekenmakerij van de fabriek. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat, hoewel de Helmondsche motorbrandspuit spoedig ter plaatse was, het zich liet aanzien, dat deze alleen het vuur niet meester kon worden. Derhalve werd de hulp ingeroepen van de Eindhovensche brandweer en binnen korten tijd was ook de motorbrandspuit uit Eind hoven ter plaatse. Het vuur had zich intusschen over de ge heele fabriek verspreid en ook de kantoren, die in hetzelfde gebouw zyn ondergebracht, werden aangetast. Aan behoud van het gebouw viel dan ook niet' meer te denken. De geheele fabriek werd verwoest. Van het drie verdiepingen hooge gebouw is niet veel meer dan een puinhoop overgebleven. De brandweer kon niet veel anders doen dan uitbreiding van den brand naar andere ge bouwen voorkomen. Bij het afzenden van dit telegram, Zon dagmiddag, duurde de brand nog voort. Uit de kantoren konden de boeken en andere bescheiden -.verden gered. Overigens is de ge heele inventaris van de fabriek en van de kantoren verloren gegaan. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. De schade, die door verzekering gedekt wordt, bedraagt eenige honderddui zenden guldens. Spoedig na het uitbreken van den brand waren de directie en vele autoriteiten op het terrein aanwezig. Vele honderden personen sloegen het schouwspel gade. De nieuwsgie rigen hadden zich opgesteld aan den over kant van de Zuid-Willemsvaart in het Stads park, vanwaar zij een prachtig gezicht had den op het in lichtelaaie staande fabrieks gebouw. Door dezen brand zullen ongeveer zeshon derd arbeiders werkloos worden. Het tweede, kleinere, fabrieksgebouw van Carp's Garen- fabrieken, dat op ongeveer 600 M. afstand staat, bleef gespaard. Het is nog niet be kend of ook deze fabriek, waar nog eenige honderden arbeiders werkzaam zijn, ten ge volge van den brand moet worden stopge zet. Na den brand Omtrent den brand, die Zondag in Carp's Garenfabrieken heeft gewoed, kan nog wor den gemeld, dat na eenige stagnatie een groot gedeelte van de arbeiders in de andere fabrieken te werk kan worden gesteld. Een groot aantal leden van het kantoorpersoneel, de arbeiders uit de droogkamer, de roodver- verij, de magazijnen, de boekbinderij en de drukkerij zijn op het oogenblik werkloos. Het geheele personeel is evenwel tegen bedrijfs schade verzekerd, zoodat de loonen toch uit betaald zullen worden. In totaal zijn onge veer 900 personen bij Carp's Garenfabrieken werkzaam. Wy lezen in „De Kathedraal" het volgen de stukje, onderteekend door Jan Eloy en Leo Brom. Het nieuwe parochie-altaar, dat niet al leen op gewone werkdagen, maar ook op alle Zondagen en bij alle plechtigeheden, welke niet door Z. D. H. den Bisschop ver richt worden, in het middelpunt staat van de vrome belangstelling der geloovigen, heeft thans in 't zich zoo prachtig uit het kerkschip verheffend nieuwe parochiale priesterkoor een waardige en vooral ook 'n doelmatige plaats verkregen, waar het voor iedereen, ook voor hen, die meer achteraan in de kathedraal plaats nemen, goed zicht baar is. Deze nieuwe plaatsing eischte ook een nieuw altaar, dat niet alleen in materiaal en vorm en versiering edeler mocht worden dan het vroegere altaar, maar tevens beant woorden moest aan den practischen eisch van zoo gering mogelijke gezichtsbelemme ring bij plechtigheden op het bisschoppe lijk hoogkoor. Toen ons dan ook het ont werp voor dit altaar door den Hoogeerw. Heer Plebaan was opgedragen, werd in ver band met dezen eisch dadelijk gedacht aan een geheel open altaartombe, n.l. een groote mensa, die met opzet hier vrij fijn en dun werd gehouden, rustend op vier eenvoudige rechthoekige pijlers, welke op een gezamen lijk voetstuk zyn geplaatst. Deze open tafel- vorm, welke niet alleen hier de meest doel matige was, maar die in deze vormgeving tevens de oudste en schoonste tradities van het Christelijk altaar in zich sluit, leidde van zelf tot de gedachte de open ruimte onder het altaar te benutten. En wat zou men hier anders plaatsen dan de relieken der Heiligen? Werd niet reeds in de Cata comben boven het' graf der heiligen het Heilig Offer opgedragen? En welke Heilige zou dan hier meer deze eereplaats verdienen St. Bavo? Zoo stond dus spoedig de opzet vast: onder de mensa van het parochie- altaaT zullen eens de relieken van den H. Bavo rusten in een kostbaar reliekschrijn, zooals de middeleeuwen er in zoo weerga- looze pracht hebben nagelaten. Dit deel van den opzet blijft voorloopig nog schoone toe- komstd room! De bronzen hekken, die de ruimte onder j het altaar veilig omsluiten en waarvan wel- licht velen het doel niet direct zullen heb ben begrepen, vinden in deze toekomstplan nen hun verklaring. Tusschen het kostbaar marmer van het altaar, rijk geaderd „Brêche Monta-Alto", maken de strenge eenvoudige, maar met bijzondere zorg be- werkte bronzen hekken een forschen indruk en geven ons tegeiyk de lichte, tintelende a jour vulling, die dit altaar daar juist noo dig had. Bij bisschoppelijke plechtigheden in het hoogkoor kunnen deze hekken geheel ge opend worden, zoodat dan nog slechts de marmerpijlers blijven en een goed gezicht op Een felle brand heeft de garenfabriek der firma Carp te Helmond verwoest. De schade wordt op bijna, 1 millioen geraamd. In de Zaterdag gehouden conferentie tus schen directie en personeelsorganisaties der Ned. Spoorwegen, heeft de directie medege deeld, dat besloten is één week extra-salaris met een minimum van 30 te verleenen. Hubert Ia Roche f Het uittreden van Prof. Veraart uit het Dagelijksch bestuur der R. K. Staatspartij. De motieven. De Sociaal-economische toestand van Ne derland in het derde kwartaal van 1928. De zitting van den Volkenbond gesloten. Het incident tusschen Dr. Stresemans en Zaieski. Het officieele communiqué. Het conflict tusschen Bolivia en Paraqnay De eerste gevechten. Paraguay mobiliseert Z.H. de Paus en de koning van Spanje bie den bemiddeling aan. Een onderzoek naar de geestvermogens van den vroegeren Franschen minister van financiën, Klotz. De positie van de „Celtic" wordt nitersi netelig geacht Het officieel rapport omtrent de scheeps ramp van de Vestris. Gebrek aan discipline onder de equipage. Barometerstand 9 uur v.m. 7.64, stilstand, OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.16 uur. Hoogste Barometerstaand 775.8 m.M. te Hernosand. Laagste Barometerstaand 749.3 m.M. te Acureyri. Verwachting: Matige tot zwakken later weer toenemende NAV. tot W. of Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, we.inig of geen neerslag, om het vriespunt des nachts, over dag matige dooi. het bisschoppelijk altaar ook onder de mensa van het parochiealtaar onbelemmerd mogelijk is. Een bronzen voetstuk voor het kruis met licht beweegbare draaischijf en een paar lage bronzen kaarsbanken, waarop in open bewerkte gulden letters het Christusmono gram en het opschrift „Altare privilegiatum quotidianum perpetuum" is aangebracht, vol tooien dit in allen eenvoud van vormen zeer plechtige altaar. Het groote bronzen altaarkruis, een werk van wijlen den edelsmid Jan Brom, ge plaatst tusschen de onlangs vervaardigde zes forsche bronzen kandelaars vervolmaken het altaar. Wanneer de allengs vermaard geworden mildheid van St. Bavo's parochianen straks de plaatsing van het reliekschrijn van St. Bavo mogelijk zal maken en dit schrijn zal iets heel moois, een pronkstuk, de trots van St. Bavo moeten worden en zóó, dat het volgens overoud gebruik in processie mede omgedragen kan worden wanneer straks de rijkdom van dit schrijn zal flonke ren in den schemer onder het altaar en wanneer dón nog eens, later-later, e bronzen koorhek dat nog slechts voor een klein deel naast den Bisschoppëlüken troon is aangevangen, zal zijn voortgezet tot rond om het heele koor en dus ook als achter grond van dit altaar zijn bronzen weelde van wierook- en myrrheplanten omhoog zal stuwen, dan zal het aanvankelijk zoo stief moederlijk bedeelde parochiealtaar zijn ge worden tot een waarlijk grootsche blijvende hulde van de parochie ven St. Bavo in de eerste plaats aan Hem, die Zich op dit al taar eiken dag offert en voorts aan den rid derlijken Patroon, wiens eerbiedwaardige overblijfselen er een waardige bewaarplaats zullen vinden. Zaterdagmiddag gevoelde de heer Padt, wethouder van onderwijs te Zandvoort, zich niet wel en moest zich naar huis begeven- Een geneesheer constateerde blindedarmont steking en achtte opname in een ziekenhuis noodzakeiyk. Hij is Zondagmiddag opgeno men in het Diaconessenhuis te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1